بیماری جوجه اردک | سرماخوردگی، زخم پا، ریزش پر، لنگیدن

آشنایی با بیماری های جوجه اردک ها - چیکن هچ

آشنایی با بیماری های جوجه اردک ها

بدون شک جوجه اردک ها از بامزه ترین و دوست داشتنی ترین پرندگان هستند. این جوجه های اهلی بسیار زود به صاحب خود عادت می کنند و به صاحبش وابسته میشوند. نگهداری و مراقبت از جوجه اردک ها موجب شادی شما و بخصوص کودکان می شود، اما باید در نگهداری و پرورش این پرنده ها دقت زیادی به خرج داد چون جوجه اردک ها هم اگر در شرایط مساعدی قرار نگیرند و تغذیه مناسبی دریافت نکنند به راحتی مریض شده و از بین می روند.

از مهمترین جنبه های پرورش این جوجه اردک ها، رسیدگی به تغذیه آنها است. ما در مقاله غذای جوجه اردک به طور کامل و مفصل درباره نحوه تغذیه این پرنده های دوست داشتنی صحبت کرده ایم. جوجه اردک ها نیز همانند سایر طیور ممکن است دچار بیماری های مختلفی شوند که هر کدام دلیل متفاوتی دارند.

در این مقاله از سایت چیکن هچ به بررسی بیماری های مربوط به جوجه اردک ها پرداخته ایم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دمای مناسب محیط نگهداری جوجه اردک ها

پس از به دنیا آمدن جوجه ها و خارج کردن آنها از دستگاه جوجه کشی؛ هنگامی که یک روزه هستند، باید به بهداشت آن ها رسیدگی کرد و در محیطی گرم، پاک و تمیز قرار گیرند تا بیمار نشوند. همانطور که گفتیم دمای محیط باید گرم باشد، برای جوجه های یک روزه دمای 32 تا 33 درجه مناسب است، بعد باید با گذشت هر روز دمای محیط را نیم درجه بکاهید. پس از گذشت یک هفته، دمای مناسب برای جوجه اردک ها در حدود 30 درجه می باشد.

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که نباید به جوجه اردک ها که حاصل دستگاه جوجه کشی می باشند تا 24 ساعت هیچ گونه غذا یا آب بدهید. زیرا اگر در این مدت این جوجه ها غذا بخورند به احتمال زیاد دچار بیماری عفونت کیسه زرد شده و می میرند.

بیماری های مختلفی که جوجه اردک به آن بیشتر دچار میشود:

سرماخوردگی

جوجه اردک ها در دوهفته اول زندگی خود اگر در معرض هوای سرد و وزش باد قرار بگیرند و یا با آب آبتنی کنند دچار بیماری سرماخوردگی می شوند. جوجه اردک را تا سن یک ماهگی مجبور به شنا کردن نکنید.

توجه داشته باشید که این پرنده های دوست داشتنی علاقه زیادی به آبتنی دارند و باید مراقب باشید در ظرف یا حوضچه ی اب نروند. چون بدن جوجه ها زود خیس شده و سردشان میشود. علائم سرماخوردگی جوجه اردک شبیه به سرماخوردگی ما انسان هاست و آبریزش بینی، سرفه، کم اشتهایی و بی حالی دارند.

سرماخوردگی جوجه اردک - چیکن هچ

برای جلوگیری از بیماری سرما خوردگی در زمان آبتنی سعی کنید این جوجه ها با آب ولرم آبتنی کنند و پس از آبتنی سعی کنید آنها را با حوله خشک کنید. اگر جوجه اردک شما دچار سرماخوردگی شد، می توانید برای بهبود آنها از قطره آنتی بیوتیک طیور و ویتامین بکارگیری نمایید.

اگر به داروخانه دامپزشکی دسترسی ندارید، قطره سرماخوردگی کودک نیز برای درمان جوجه مفید خواهد بود. به مدت 5 الی 7 روز و روزانه دوبار (صبح و شب) 5 قطره به جوجه بیمار، دارو بدهید. همچنین در صورتی که در خانه از جوجه اردک نگهداری می کنید باید خودتان مراقب باشید تا در معرض سرماخوردگی قرار نگیرد.

ما در مقاله پرورش اردک در خانه همراه با آموزش های عملی و تجربی تمامی نکات درباره پرورش این پرنده در خانه را توضیح داده ایم.

التهاب پای جوجه اردک

پاهای جوجه اردک ها پهن است. توجه کنید که این پاها در معرض برخورد با انواع آلودگی ها از قبیل فضله، اجسام تیز و … هستند. اگر پای زخمی این پرنده با آلودگی ها برخورد کند، باعث به وجود آمدن عفونت در پای این پرنده می شود.

التهاب پای جوجه اردک - چیکن هچ

بیماری بامیل فوت یکی از بیماری های عفونی جوجه اردک است که باعث به وجود آمدن عفونت در پاهای جوجه اردک و زخم شدن پا و در نتیجه لنگیدن پرنده هنگام راه رفتن می شود.

عفونت حاصل از این بیماری خطرناک است و می تواند حتی باعث تلف شدن و مرگ جوجه اردک شود. پس برای جلوگیری از بروز این بیماری در جوجه اردک ها سعی کنید همیشه کف پاهای این پرنده ها را بررسی کنید.

از دلایل به وجود آمدن این بیماری یک نوع باکتری می باشد که در مدفوع اردک ها وجود دارد. پس بسیار مهم است که روزانه به نظافت لانه و محیط نگهداری جوجه اردک رسیدگی شود. باید همچنین سعی کنید که از زخم شدن پاهای جوجه اردک نیز جلوگیری کنید، برای اینکار نباید بستر خواب و زندگی جوجه اردک سفت و سخت باشد. بیماری عفونت پای اردک یکی از بیماری های شایع می باشد و در صورت مشاهده این بیماری می توانید برای درمان آن به دامپزشک مراجعه کنید.

لنگیدن پای جوجه اردک به دلیل عوامل دیگر

ممکن است لنگیدن پای جوجه اردک به دلیل بیماری های عفونی یا زخم پای آن نباشد. چراکه در بعضی از موارد لنگیدن اردک به تغذیه نامناسب آن ربط دارد. لنگیدن پای اردک ممکن است به دلیل عفونت روده باشد که در اینصورت به اردک آنتی بیوتیک داده می شود.

کمبود کلسیم، فسفر و ویتامین D نیز می تواند موجب لنگیدن پای اردک شوند. برای جبران کمبود کلسیم و ویتامین D می توانید از مکمل های غذایی مانند کف دریا و پودر استخوان بکارگیری نمایید.

بسته شدن چشم جوجه اردک

از مشکلات شایع دیگر جوجه اردک ها چسبیدن پلک این جوجه ها به هم است. این بیماری دلایل مختلفی می تواند داشته باشد و با روش هایی ساده می توان آن را رفع نمود. یکی از موادی که می تواند برای پاک کردن چشم جوجه اردک ها به کاربرد روغن سیاه دانه می باشد.

بسته شدن چشم جوجه اردک - چیکن هچ

محلول بتادین را با استفاده از آب رقیق نمایید و به اطراف چشم اردک بمالید. برای درمان این بیماری می توانید از قطره چشم نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که فقط باید یکی از روش های درمان در این بیماری را انجام دهید.

اگر بیماری چشم اردک شما حاد بود می توانید به دامپزشک مراجعه نمایید.

تمیز بودن دانخوری و آبخوری

مدفوع این پرنده حاوی میکروب های بسیاری می باشد و اگر روزانه به تمیزی ظرف غذا و آب پرنده ها رسیدگی نشود، این دانخوری و آبخوری نیز آلوده شده و در صورت مصرف دان و آب جوجه اردک بیمار خواهد شد.

همچنین دان و آب نباید بیش از حد در این ظروف مانده و گندیده شوند و روزانه باید آب و دان تازه در اختیار جوجه اردک ها قرار دهید و ظرف غذا و آبخوری آنها را تمیز کنید.

بیماری تورم کلواک

تمیز نبودن محیط زندگی و سالن پرورش اردک ها و آلوده بودن آن به میکروارگانیسم های بیماری زا می تواند موجب تورم کلواک اردک شده و روده را متورم می کند و در این شرایط پرنده قادر به دفع فضولات خود نمیباشد.

به منظور پیشگیری از این بیماری باید محیط نگهداری اردک ها کاملا تمیز باشد و بهداشت رعایت گردد. همچنین اردک های بیمار را از گله جدا و در صورت امکان به دامپزشک مراجعه شود.

نیوکاسل

بیماری نیوکاسل بین تمامی طیور مشترک بوده و برای جلوگیری از این بیماری باید جوجه اردک بیمار را از گله جدا کرد و همچنین تا حد امکان تماس اردک ها را با سایر پرندگان محدود نمود.

غذاهای ممنوعه برای جوجه اردک ها

به جوجه اردک ها نباید هسته میوه یا بذر گیاهان، غذاهای چرب و پرنمک و شکلات بدهید و در صورتی که جوجه اردک از این مواد غذایی تغذیه کند بیمار می شود.

خشکی و گرفتگی گردن اردک

این بیماری بیشتر جوجه اردک ها را درگیر می نماید و در صورتی که درمان نشود می تواند کشنده باشد. در این بیماری اردک نمی تواند سر خود را بالا نگه دارد و به همین دلیل قادر به دیدن جلوی خود نیست و در نتیجه نمی تواند به درستی راه برود.

خشکی و گرفتگی گردن اردک - چیکن هچ

خشکی گردن دلایل مختلفی دارد که می تواند ناشی از کمبود ویتامین، خوردن سموم و یا ضربه به سر باشد. افزودن ویتامین B1 و E و همچنین سلنیوم به رژیم غذایی جوجه اردک می تواند موجب بهبودی این پرنده شود. همچنین اگر این بیماری به خاطر واردن شدن ضربه به جوجه اردک باشد، می توانید به دامپزشک مراجعه کنید.

خشک شدن و ریزش پرهای اطراف چشم، گردن و کمر جوجه اردک

بصورت طبیعی جوجه اردک ها ریزش پر نیز دارند. ولی اگر در ناحیه ریزش علائمی مثل تاول زدن، التهاب، سفیدک و … مشاهده شود، جوجه باید دارو دریافت کند. در الودگی های قارچی که اثر سفیدک بر روی پوست و پر به جای میگذارد، میتوان از داروهای ضد قارچ استفاده کرد.

همچنین اگر ریزش پر به خاطر خشکی پوست است میتوان ویتامین آد به جوجه اردک داد تا وضعیتش بهتر شود.

جمع بندی

در این نوشته از سایت چیکن هچ به بررسی بیماری های جوجه اردک پرداختیم. با این که اردک ها پرنده های مقاومی هستند اما عوامل مختلفی می تواند باعث بیمار شدن آن ها شود و باید در نگهداری از آن ها تلاش کرده و به بهداشت آنها رسیدگی کنیم.


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده