تغذیه اردک به روش صحیح و اصولی و غذای اردک در سنین مختلف

تغذیه اردک و غذای مناسب برای اردک

تغذیه اردک و غذای مناسب برای اردک

یکی از مراحل مهم در پرورش و نگهداری از جوجه اردک ها و اردک های بالغ تغذیه آنها در مراحل مختلف پرورش است. تغذیه دام و طیور بخش مهمی از هزینه های پرورش دهنده را به خود اختصاص می دهد، بنابراین باید از مواد غذایی استفاده شود که ضمن داشتن هزینه های پایین ، بیشتری تاثیر را نیز در رشد و نمو اردک ها از زمان جوجگی تا بلوغ داشته باشد. در این نوشته از چیکن هچ قصد داریم شما را با تغذیه اردک و غذای اردک به صورت اصولی و صحیح آشنا کنیم و اگر قصد پرورش این پرنده در خانه و یا سالن را دارید، به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید. 

در تغذیه اردک از چه مواد غذایی استفاده کنیم؟

اردک برخلاف مرغ همه چیز خوار نیست ، بنابراین مواد غذایی که در تغذیه مرغ استفاده می کنید شاید برای اردک مضر باشد و نه تنها به رشد آن کمک کند بلکه سبب بیماری آن نیز شود. پس در تغذیه اردک ها می توانید از مواد غذایی زیر استفاده کنید و در تغذیه آنها باید طبق یک برنامه مشخص ترکیبی از این مواد غذایی زیر را در اختیار آنها قرار دهید:

 • دانه ها و غلاتی مانند جو و گندم
 • دانه ها و بذرهای سبزیجات مانند بذر شاهدانه ، خرفه ، کافشه ، گشنیز 
 • برنج خام
 • ذرت
 • دانه سویا
 • انواع آجیل ها
 • سبزیجاتی مانند کاهو، خیار، کلم ، هویج و … 

مواد غذایی مضر و ممنوع برای اردک ها

سیستم هاضمه اردک ها مانند سایر جانوران همه چیزخوار نیست ، بنابراین در تغذیه آنها باید احتیاط شود و از غذا دادن کودکان و افراد ناشناس به اردک ها جلوگیری کنید. از جمله مواد غذایی مضری که نباید به اردک هایتان بدهید می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نان خشک و یا خیس شده (اردک ها قادر به هضم نان نیستند)
 • ذرت بو داده یا همان پاپ کورن به دلیل داشتن نمک
 • چیپس و پفک به دلیل چربی و نمک زیاد آنها
 • حبوباتی مانند لپه و لوبیا
 • شیرینی و شکلات به دلیل داشتن شکر زیاد
 • کراکر ها و کلوچه ها

تامین منابع پروتئین مورد نیاز اردک ها

یکی از مواد غذایی مهم در تغذیه اردک ها که به رشد، عضله سازی و افزایش وزن آنها کمک میکند پروتئین ها هستند که در ادامه شیوه تامین پروتئین های مورد نیاز اردک ها بیان خواهد شد. معمولا در حالت صنعتی از جیره غذایی مخصوص برای تامین پروتئین مورد نیاز اردک ها استفاده می شود. اما در حالت سنتی می توانید از حشرات و کرم های قابل هضم برای تامین پروتئین مورد نیاز جوجه اردک ها و بالغ ها استفاده کنید. 

حلزون ها ، کرم های خاکی ، میل ورم ها و سایر حشرات برای تغذیه اردک ها مناسب هستند و بهتر است از مراکز معتبر و دارای مجوز از اداره دامپزشکی تهیه شود تا به سلامتی اردک های شما آسیبی وارد نشود. 

تامین منابع پروتئین مورد نیاز اردک ها

هم چنین جهت تامین پروتئین مورد نیاز جوجه اردک ها می توانید از تخم مرغ آب پز و یا سینه مرغ آب پز شده استفاده کنید. این مواد غذایی باید هفته ای دو بار به اردک ها داده شود، زیاده روی در دادن منابع پروتئینی می تواند سلامتی اردک ها را به خطر بیندازد. 

دانه و غلاتی که به اردک ها داده می شود نیز دارای مقداری زیادی پروتئین گیاهی هستند، بنابراین این دانه ها و غلات در بالا ذکر شده آنها و حتما آنها را روزانه در برنامه غذایی اردک ها قرار دهید.

زمانی که با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به تولید جوجه اردک ها می کنید حتما باید در تغذیه آنها از پروتئین لازم استفاده کنید چرا که وظیفه تغذیه صحیح آنها بر عهده شما خواهد بود.

تامین ویتامین های مورد نیاز اردک ها

اردک علاوه بر پروتئین به ویتامین نیز احتیاج دارد. ویتامین ها نقش به سزایی  در تقویت سیستم ایمنی بدن اردک ها، هضم مواد غذایی، تولید گوشت و خون و افزایش متابولیسم و میزان سوخت و ساز بدن آنها بر عهده دارد. از جمله ویتامین های لازم برای بدن اردک ها می توان به ویتامین A، ویتامین های گروه B ، ویتامین D، ویتامین E، ویتامین C، ویتامین K و … اشاره کرد.

تامین ویتامین های مورد نیاز اردک ها

انواع میوه ها و سبزیجات دارای ویتامین و مواد معدنی هستند، بنابراین توصیه می شود هفته ای چند بار ترکیبی از انواع سبزیجات خرد شده مانند خیار، کاهو ، هویج، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای و … را در ظرف غذای اردک ها قرار دهید، جوجه اردک ها به دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند بنابراین حتما میزان مناسبی از ویتامین ها را دریافت کنند.

با توجه به اینکه ویتامین ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم بندی می شوند حتما جهت اطمینان از دریافت تمامی ویتامین ها توسط اردک ها ، هفته ای دو بار در آب آشامیدنی اردک ها نیز از مولتی ویتامین های مایع استفاده کنید. مولتی ویتامین های مایع و پودری را می توانید از کارشناسان تغذیه طیور و یا مراکز معتبر تهیه کنید. 

نیاز اردک به مواد معدنی

از جمله مواد معدنی که به رشد و تقویت بدن اردک ها کمک می کند می توان به آهن ، روی ، منیزیم ، کلسیم ، پتاسیم ، فسفر ، مس و … اشاره کرد که این مواد معدنی در تمامی مواد غذایی اشاره شده در فوق وجود خواهد داشت. هم چنین در صورت نیاز می توانید با مشورت از متخصص تغذیه طیور ، مواد معدنی لازم را تهیه و در جیره غذایی آنها ترکیب کنید. 

پتاسیم در جذب پروتئین و کارکرد صحیح سیستم قلبی و عروقی اردک تاثیر به سزایی دارد، هم چنین کلسیم سبب رشد و استحکام استخوان و پر و منقار و سایر اعضای بدن شده و در دوره تخم گذاری نیز به افزایش میزان تخم گذاری اردک کمک خواهد کرد. آهن موجود در مواد غذایی نیز به تولید خون در بدن اردک کمک شایانی خواهد کرد. همانطور که می بینید هر کدام از مواد معدنی دارای خواص منحصر به فرد و ضروری مختص به خود هستند که حتما باید تامین شوند. 

تامین کربوهیدرات های مورد نیاز بدن اردک ها

کربوهیدرات جزو آن دسته از مواد آلی هستند که در بدن اردک ها مصرف شده و انرژی لازم برای زندگی و تحرک را فراهم خواهد کرد. در صورتی که کربوهیدرات های زیادی وارد بدن اردک ها شود، مازاد آن به صورت چربی در بدن آنها ذخیره خواهد شد. بنابراین اگر قصد پرورش اردک تخم گذار را دارید حتما کربوهیدرات های کمتر و پروتئین و کلسیم بیشتری به آنها بدهید چرا که کربوهیدرات های زیاد با تولید چربی بیش از حد سبب افزایش وزن اردک ها شده و مانع تخم گذاری آنها خواهد شد. 

هم چنین اگر قصد پرورش اردک گوشتی را دارید ضمن اینکه باید مواد معدنی ، ویتامین ها و پروتئین ها را به صورت مناسبی در برنامه غذایی آنها بگنجانید، می بایست از کربوهیدرات های زیادی نیز استفاده کنید تا چربی زیادی در بدن اردک ها تولید شود. البته حتما از جیره غذایی استاندارد و تحت نظر کارشناسان دامپزشکی استفاده شود.

نقش آب در تغذیه اردک ها

همانطور که ما انسان ها تحمل بی آبی را نداریم ، پرنده ها و حیوانات نیز برای ادامه حیات و رشد صحیح نیاز مبرم و دائمی به آب آشامیدنی دارند. در تغذیه اردک ها حتما روزانه آب آشامیدنی و سالم را در اختیار آنها قرار دهد و این آب باید روزانه چندین مرتبه تعویض شود. آب شرب شهری گزینه مناسبی برای تامین آب آشامیدنی اردک ها هستند و در صورت استفاده از آب چاه حتما باید آزمایشات لازم را جهت اطمینان از سلامتی آب به دست بیاورید.

نقش آب در تغذیه اردک ها

آب برای رشد اردک ها ، هضم و جذب غذا و متعادل نگه داشتن متابولیسم آنها ضروری است و با توجه به اینکه اردک ها جزو پرنده های آب دوست هستند حتما باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشد و در صورت امکان با فراهم آوردن یک برکه یا استخر مصنوعی، فرصت شنا کردن را به اردک های خود بدهید.

استفاده از چراگاه و برکه ها

یکی از گزینه های خوبی که به کاهش هزینه های پرورش دهنده کمک می کند، تغذیه اردک ها در علفزار ها، چراگاه ها و برکه های آب می باشد. این کار باعث گردش اردک ها در محیط شده و حس پیدا کردن غذا را در اردک ها تقویت خواهد کرد. آنها با خوردن علوفه ها و حشرات و موجودات ریز بر روی زمین شکم خود را سیر خواهد کرد و کمک زیادی به کاهش هزینه های پرورش دهنده خواهند کرد اما این بدان معنا نباشد که از غذای اصلی اردک ها غافل ماند، زیرا در صورت عدم توجه به تغذیه صحیح و اصولی اردک به مرور زمان شاهد لاغری و تلفات در آنها خواهید شد. 

رعایت بهداشت در تغذیه اردک ها

در هر مرحله از زندگی و تغذیه اردک ها باید بهداشت را رعایت کنید تا مانع از تلفات آنها شوید. استفاده از دانخوری و آبخوری های استاندارد و مناسب برای اردک ها می تواند به تغذیه بهتر آنها کمک کند. این وباسیل باید از پلاستیک های بهداشتی ساخته شده باشند تا آلودگی و میکروب ها را به خود جذب نکند هم چنین پس از هر بار تغذیه اردک ها باید آنها را به خوبی مورد شستشو قرار دهید تا آلودگی ها با آب و غذای اردک ها ترکیب نشود. 


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده