آموزش کامل اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا

آموزش کامل اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا

آنچه که باید درمورد اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا بدانید…

مرغ مینا از زیباترین و پرطرفدارترین پرندگان جهان است. این پرنده که از خانواده سار محسوب می شود، تقلید صدای فوق العاده ای دارد.

مرغ مینا دارای نژادهای متفاوتی است و همچنین این پرنده نمادی از عشق به حساب می آید که درکنار جفت خود زیست می کنند. صنعت جوجه مرغ مینا از کشور هند نشآت گرفته است اما جالب است بدانید امروزه این صنعت در کشور تایلند گسترش یافته است. ما در این مقاله از وبلاگ چیکن هچ آموزش اهلی و دستی کردن مرغ مینا را به شما باد خواهیم داد.

مرغ مینا را بشناسید

مرغ مینا معروف به مرغ سخنگو، جزو پرندگان با منقار نرم است که به خانواده سار تعلق دارد. از زیبایی های این پرنده چنین است که معمولا به صورت جفت جفت یا گروهی دیده میشوند و کمتر می توان آنها را تنها یافت. این گروه از پرندگان دارای انواع نژادها هستند که نژاد مرغ مینا گوشواره ای ومعمولی مهمترین آنها به حساب می آیند.

مرغ مینا را بشناسید

همچنین باید بگوییم مرغ مینا دو نوع وحشی واهلی وجود دارد. مرغ مینای وحشی در هنگام طلوع وغروب خورشید به آواز میپردازد. نکته جالب ماجرا اینجا است که مرغ مینا در هنگام غروب، در حالت کمترین هوشیاری قرار دارد که بهترین فرصت برای آنهایی است که میخواهند او را تربیت کنند. افراد مختلفی با جوجه کشی مصنوعی از این پرنده به کسب درامد مشغول می باشند. تجارت و خرید و فروش جهانی مرغ مینا در کشورهایی همانند هند و اندونزی بسیار رونق دارد. برای مشاهده دستگاه جوجه کشی خانگی کلیک کنید.

اهلی کردن مرغ مینا

برای اهلی کردن مرغ مینا نیاز است که از ابتدای زندگی با آنها تمرین کنید. زیرا جوجه هایی که به 4-6 ماهگی می رسند، حتی اگر اهلی بودن خود را از دست بدهند، باز هم تربیت مجددشان بسیار راحت تر از این است که سن پرنده بالا رود. این پرنده نمی تواند سریع عادات نامناسب خود را کنار بگذارد؛ در واقع علاوه بر اینکه اهلی کردن آنها دشواراست، امکان سخن گفتن آنها نیز از دست می رود.

میناهای اهلی بسیار به ابراز علاقه، نیازمند هستند و به صحبت کردن با صاحبان خود، توجه نشان می دهند.

مطالب پیشنهادی ...

اگر می خواهید یک مرغ مینا را اهلی کنید باید بدانید که تنهایی جوجه به اهلی کردن آن بسیار کمک می کند. در صورتی که اگر اطرافش شلوغ باشد وحشی تر ازقبل خود میشود.

اهلی کردن مرغ مینا

از سوی دیگر فروشندگان این پرنده، مدت زیادی به جوجه ها با دست غذا می دهند. این کار سبب ایجاد رابطه عاطفی بین جوجه مینا و انسان می شود و به اهلی تر شدن جوجه کمک می کند. به همین دلیل است که جوجه هایی که در سن یادگیری پرواز، خریداری می شوند، معمولا اهلی تر هستند. به خصوص اگر بال پرنده چیده شود، مرغ مینا بیشتر به شما وابسته میشود.

از بازی های خطرناک با این پرنده بپرهیزید

مسخره کردن مرغ مینا او را بسیار عصبانی می کند و علاوه بر تاثیر منفی بر تربیت او، سبب بروز رفتارهایی می شود که در مرغ های مینای اهلی کمتر به چشم می آید.

از سوی دیگر بهتر است اجازه دهید مرغ مینا بر روی دست شما بنشیند و هرگز دست خود را عقب نکشید زیرا این کار پرنده را به شدت تحقیر کرده و اعتماد به نفس را از او می گیرد.

لازم است بدانید که:

 • میناها در هنگام عصبانیت با پنجه ها و منقارخود حمله می کنند.
 • آنها با منقار گاز می گیرند ونوک می زنند و احتمال دارد چنگال های تیز خود را در دست شما فرو کنند.
 • تنبیه کردن میناها یکی دیگر از اشتباهاتی است که بسیار از افراد انجام می دهند. این کار سبب می شود مرغ مینا نوک زدن به قصد آزار را بیاموزد.

ترک عادات بد، به اهلی کردن پرنده سخنگو کمک می کند

بهترین روش برای ترک عادت بد این پرنده، خارج نکردن وی از قفس است. البته شاید حافظه اش به او اجازه ندهد که این کار شما را فراموش کند و احساس صمیمت خودش را با شما از دست دهد. اگر میناها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند، شادابی خود را نیز فراموش می کنند.

بسیاری از پرندگان نوازش را دوست دارند و مرغ سخنگو نیز از این قاعده مستثنی نیست. جالب است بدانید که با این کار پرنده زود تر از موعد با شما صمیمی می شود.

توجه پرنده را به خود جلب کنید

بهترین راه جلب توجه، داشتن خوردنی های لذیذ است. برای مثال آجیل یا یک میوه را در دست داشته باشید و با انگشت خودتان آن را به منقار نرم پرنده، نزدیک کنید. در زمینه تغذیه مرغ مینا باید دقت داشته باشدی که میوه ها و غذاهایی که حاوی ویتامین ث و آهن می باشند برای مرغ مینا مناسب نیستند.

توجه پرنده را به خود جلب کنید

اگر پرنده با شما تعارف داشت و روی انگشت شما نیاید؛ انگشتان خود را به یک پای او نزدیک کنید. اگر باز هم تعارف کرد، او را اذیت نکنید وبه آرامی به سینه آن بفشارید؛ چرا که با این کار، پرنده را به هدایت می کند و تنها چاره کار وی این است که پایش را روی انگشت شما بگذارد.

مرغ مینا را تنها نگذارید

یکی دیگر از روش های اهلی کردن مرغ مینا، زمانی است که او را تازه به خانه می آوریم و بهترین کار این است که او را با قفس و محیط وافراد جدید آشنا کرده تا راحت تر بتواند به شرایط جدید خود را عادت کند.

ابتدای آشنایی که پرنده بیشتر از زمان های دیگر احساس غربت وتنهایی می کند، باید ناز او را کشید و با او به آرامی رفتار کرد تا خاطره بدی از شما در ذهنش نماند. در همان آغاز کار، تنها گذاشتن مرغ مینا علاوه بر وحشی کردن دوباره او، سبب افسردگی مرغ مینا و بیماری وی می شود.

تربیت مجدد مرغ مینا

مینا ها هرچه جوان ترباشند، در هنگام آموزش کمتر میترسند. فقط با یک استثنا که آنها از قبل خاطره بدی در ذهن نداشته باشند.

اهلی کردن مجدد پرندگان سخنگو بسیار دشوار یا حتی گاه غیر ممکن است چرا که آنها به شرایط قبل بیشتر عادت کرده اند و خود را با آن تطبیق داده اند.

در واقع اگر مینا بتواند کمی به اهلی کردن خود کمک کند، ما نیز باید به کمک آنها بشتابیم چرا که تاثیر بسیار مثبتی دارد. اگر شما پرنده سخنگویی دارید که قابلیت اهلی شدن ندارد، می توانید از او فقط به عنوان جوجه کشی استفاده کنید.

نیازهای غذایی و اجتماعی مرغ مینا

رژیم غذایی سالم برای پرنده یک نیاز اصلی به حساب می آید اما باید بدانید که در هر حال این پرنده همه چیز خوار است. از سوی دیگر باید به نیازهایی همچون نیاز به پرواز کردن، توجه کنید و اجازه دهید مرغ مینای شما پرواز کند.

پرنده را روزی چندبار حمام کنید، پرنده با این کار شاداب می شود و احساس راحتی بیشتری با شما می کند. بهترین زمان برای حمام کردن پرنده، صبح است و بدترین آن عصر و شب، چرا که ممکن است قبل از به خواب رفتن پرهایش کامل خشک نشده باشد و این امر باعث بیمار شدن پرنده شود.

حتما اسباب بازی های جالب برای پرنده خریداری کنید. آیینه، زنگ، سر پوش بطری و چیزهایی از این دست، برای او بسیار هیجان آور است. توجه داشته باشید که باید از تهیه وسایل دارای طناب و بند خودداری کنید چون ممکن است به زبان یا پای پرنده گیر کرده و پرنده دچار آسیب جدی شود.

در پایان

به صورت مختصر هر آنچه باید در مورد دستی کردن مرغ مینا بدانید را برایتان شرح دادیم، امیدواریم این متن برای شما راهگشا باشد و بتوانید ارتباطی مفید و موثر با مرغ مینای خود برقرار کنید.

دیدگاه‌ها 4

*
*

  فرشید پاسخ

  چقدر زمان میبره مرغ مینا دستی بشه ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   زمان خاصی نمیشه گفت
   بستگی به سن پرنده ، نوع آموزش شما داره
   اگه پرنده جوون باشه سریعتر دستی میشه
   اگه سنش بالا باشه لجبازتر شده و کمی طول خواهد کشید تا به آموزش های شما پاسخ بده

  R.A پاسخ

  سلام خوبین من یه مرغ مینا دارم اقا هر کاری می کنم هی دستی نمیشه اصلا اجازه نمیده از قفس بیرونش بیارم اینقدر خودشو به در دیوار قفسش می زنه تا از تموم پرش خون میاد اون موقعه هم که آوردمش بیرون دیگه نمیشه بگیریش ببریش داخل قفس می ره اون ور میره این ور نوکشم به یک حالتی که انگار می خواد حمله کنه باز می کنه می گید چی کارش کنم واقعا خسته شدم

   chicken-admin پاسخ

   سلام

   حتما گاوچران ها رو دیدید که چطوری یک گاو وحشی رو اروم میکنن. وقتی که گاو میخواد خودشو اینور اونور بزنه ، همه اطرافش رو باز میکنن و اجازه میدن طوری تصور کنه که کسی باهاش کاری نداره ! در مورد طیوری مثل مرغ مینا هم اینجوریه ، اینکه خودش رو داخل قفس میزنه به اینور اونور بر میگرده به گذشتش که به امکان زیاد بیش از حد داخل قفس نگه داشته شده ، برخی از مرغ مینا ها بخصوص نمونه هایی که از کشور افغانستان قاچاق شده و وارد کشور میشن، چون زنده گیری شدن ، عادت به قفس ندارن و میترسن از قفس

   بهتره در قفس رو باز بزارید ، اجازه بدید بیاد بیرون ، به صورت یک باره به سمتش حمله ور نشید (وقتی که میخواید بگیریدش و بزاریدش داخل قفس) ، یواش یواش سمتش برید بهش میوه هایی مثل انگور بدید ، حتی اجازه بدید بهتون نوک بزنه ! نگهداری از پت های خانگی اینجور مسائل رو هم داره ! یه موجود باهوشی مثل مرغ مینا رو باید با دقت بالایی نگهداری کنید

   این موارد رو انجام بدید کم کم اروم میشه ، به محیط عادت میکنه و دوست خوبی براتون میشه ، خسته هم نشید،

   راه موفقیت اینه: فقط بیشتر از دیروزت تلاش کن.