آموزش کامل اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا

آیا شما هم از علاقه مندان به پرورش و نگهداری از مرغ مینا هستید؟ می خواهید به پرنده ی خود سخن گفتن را یاد دهید؟ دوست دارید پرنده ی خانگی خود را در سریع ترین زمان رام و اهلی کنید؟ به دنبال اصول و تکنیک های دستی کردن مرغ مینا می گردید؟ پس مطالعه ی این مقاله از چیکن هچ را از دست ندهید .

در این مقاله می خواهیم به بررسی ترفندهای سریع اهلی و دستی کردن مرغ مینا بپردازیم. به این ترتیب قادر خواهید بود تا در مدت زمان کوتاهی یک مرغ مینای دستی داشته باشید.

دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
» مناسب برای جوجه درآوری از تخم مرغ مینا
» دارای بدنه ی ABS سبک و قابل حمل
» دارای مقاومت بالا در برابر حرارت، رطوبت و ضربه
قیمت : 24,000,000تومان

آشنایی با مرغ مینا

مرغ مینا معروف به مرغ سخنگو می باشد و جزو دسته ی پرندگان با منقار نرم است که به خانواده ی سار ها تعلق دارد. این پرنده در طبیعت معمولا به صورت گروهی زندگی می کند. مرغ مینا نزاد های مختلفی را دارد که نژادگوشواره ای ومعمولی مهمترین آنها به حساب می آیند.

مرغ مینا را بشناسید

همچنین باید بگوییم مرغ مینا در دو نوع وحشی واهلی وجود دارد. مرغ مینای وحشی در هنگام طلوع و غروب خورشید به آواز می پردازد. نکته جالب ماجرا اینجا است که مرغ مینا در هنگام غروب، در حالت کمترین هوشیاری قرار دارد که بهترین فرصت برای آنهایی است که میخواهند آن را دستی کنند. در ادامه به روش های دستی کردن مرغ مینا می پردازیم.

دستی کردن مرغ مینا

برای دستی کردن مرغ مینا نیاز است که از ابتدای زندگی با آنها تمرین کنید. زیرا امکان دستی کردن جوجه هایی که به سن 4-6 ماهگی می رسند، بسیار راحت تر از پرنده های با سن بالا می باشد.

با افزایش سن مرغ مینا، این پرنده نمی تواند سریعا عادات نامناسب خود را کنار بگذارد. در واقع علاوه بر اینکه اهلی کردن آن دشوار است، امکان سخن گفتن ان نیز در سنین بالا وجود ندارد.

میناهای اهلی نیازمند توجه و ابراز علاقه هستند و برقراری ازتباط با صاحب خود را دوست دارند. اگر می خواهید یک مرغ مینا را اهلی کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که پرنده در محیطی ارام و خلوت باشد. زیرا تنها بودن مرغ مینا در روند دستی کردن آن بسیار موثر است. اما اگر اطراف پرنده شلوغ باشد، در این حالت وحشی تر ازقبل خود می شود.

نکات مهم در اهلی کردن مرغ مینا

در ادامه می خواهیم نکاتی را که باید در هنگام دستی کردن مرغ مینا رعایت کنید به شما آموزش دهیم :

1) اجازه دهید مرغ مینا به محیط زندگی خود عادت کند.

دقت داشته باشید زمانی که مرغ مینا را خریداری می کنید ، باید حداقل 3 تا 4 هفته به پرنده اجازه بدهید تا محیط را کامل بشناسد. چراکه وقتی پرنده به یک محیط جدید وارد می شود، از آنجایی که به شرایط جدید زندگی خود عادت ندارد، دچار استرس می شود.

در این مدت به هیچ وجه به زور پرنده را نگیرید و یا سعی نکنید به زور حمامش کنید. مرغ مینا را در داخل خانه دنبال نکنید و به زور قصد ناز کردن آن را نداشته باشید.

صبور باشید و اجازه دهید پرنده از داخل قفس به خوبی محیط اطراف خود را  بررسی کند. بعد از 1 هفته، گاها شبها اجازه دهید تا به بیرون از قفس بیاید. سپس برای برگرداندن آن به داخل قفس چراغ را خاموش کنید و پرنده را به آرامی بگیرید.

اهلی کردن مرغ مینا

از سوی دیگر فروشندگان این پرنده، مدت زیادی به جوجه ها با دست غذا می دهند. این کار سبب ایجاد رابطه عاطفی بین جوجه مینا و انسان می شود و به اهلی تر شدن جوجه کمک می کند. به همین دلیل است که جوجه هایی که در سن یادگیری پرواز، خریداری می شوند، معمولا اهلی تر هستند.

2) مرغ مینا را تنها نگذارید.

زمانی که مرغ مینا را به تازگی به خانه می آورید،  بهترین کار این است که او را با قفس و محیط وافراد جدید آشنا کنید تا راحت تر بتواند به شرایط جدید خود عادت کند.

در روزهای ابتدایی آشنایی، پرنده بیشتر از زمان های دیگر احساس غربت وتنهایی می کند. در این مدت باید به ارامی با ان ارتباط برقرار کنید تا پرنده شما را بشناسد و به شما اعتماد کند.

3) تغذیه ی مناسبی را برای مرغ مینا در نظر بگیرید.

برای اینکه پرنده ی خانگی شما توان و انرژی کافی را برای یادگیری آموزش هایی که به آن می دهید داشته باشد، باید یک رژیم غذایی ایده الی برای آن در نظر بگیرید. به این منظور لازم است تا از پلت مخصوص مرغ مینا و میوه ها و سبزیجات بدون آهن و ویتامین C استفاده کنید.

4) از مسخره کردن مرغ مینا خودداری کنید.

مسخره کردن مرغ مینا او را بسیار عصبانی می کند. این کار تاثیر منفی بر تربیت او دارد. همچنین سبب بروز رفتارهایی می شود که در مرغ مینای وحشی بیشتر دیده می شود.

لازم است بدانید که:

 • مرغ مینا در هنگام عصبانیت با پنجه ها و منقارخود به اطرافیان حمله می کند.
 • این پرنده با منقار خود گاز می گیرد ونوک می زند و احتمال دارد چنگال های تیز خود را در دست شما فرو کند.
 • تنبیه کردن مینا یکی دیگر از اشتباهاتی است که بسیار از افراد انجام می دهند. این کار سبب می شود مرغ مینا نوک زدن به قصد آزار را بیاموزد.

5) ترک عادات بد، به اهلی کردن پرنده کمک می کند.

در صورتی که پرنده ی شما عادات بدی داشته باشد، بهترین روش برای ترک عادت بد آن خارج نکردنش از قفس است. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که مرغ مینا حافظه ی خوبی دارد. ممکن است این کار شما هرگز از یادش نرود و اعتماد خود را به شما از دست بدهد. اگر مینا اعتماد خودش را از دست بدهد، شادابی خود را نیز فراموش می کند.

6) توجه پرنده را به خود جلب کنید.

 بهترین راه جلب توجه مرغ مینا، در نظر گرفتن خوراکی ها لذیذ برای آن است. برای مثال یک میوه را در دست داشته باشید و با انگشت خودتان آن را به منقار پرنده نزدیک کنید.

توجه پرنده را به خود جلب کنید

اگر پرنده با شما تعارف داشت و روی انگشت شما نیامد، انگشت خود را به یک پای او نزدیک کنید. اگر باز هم تعارف کرد، او را اذیت نکنید و به آرامی سینه ی ان را نوازش کنید. چرا که این کار، پرنده را به سمت شما هدایت می کند و باعث می شود که پایش را روی انگشت شما بگذارد.

آیا تربیت مجدد مرغ مینا ممکن است؟

مرغ مینا هرچه جوان تر باشد، در هنگام آموزش کمتر میترسد. فقط با یک استثنا که قبلا خاطره ی بدی از آموزش در ذهن خود نداشته باشد. اهلی کردن مجدد مرغ مینابسیار دشوار یا حتی گاه غیر ممکن است. چرا که پرنده به شرایط فعلی خود عادت کرده است و خود را با آن تطبیق داده است.

نیازهای غذایی و اجتماعی مرغ مینا

رژیم غذایی سالم برای پرنده یک نیاز اصلی به حساب می آید بخصوص در مورد مرغ مینا.  عدم توجه به تغذیه ی مناسب این پرنده می تواند سبب کاهش عمر آن شود .  از سوی دیگر باید به نیازهایی همچون نیاز به پرواز کردن ان نیز توجه کنید و اجازه دهید پرنده ی خانگی شما روزانه چند ساعت را صرف پرواز کردن کنید.

حمام کردن نیز یکی از اصلی ترین نیاز های مرغ مینا است. بهترین زمان برای حمام کردن پرنده، صبح و بدترین زمان عصر و شب است. چرا که ممکن است قبل از به خواب رفتن پرهایش کامل خشک نشده باشد و این امر باعث بیمار شدن ان شود.

سوالات متداول

چگونه مرغ مینا را بگیریم؟

بهترین روش برای گرفتن مرغ مینا این است که محیط را کاملا تاریک کنید. سپس بصورت ارام و بی سر و صدا، بدون اینکه استرسی به پرنده وارد کنید، آن را بگیرید و در قفس قرار دهید.

مرغ مینا از چی میترسه؟

یکی از اصلی ترین زمینه های ترسیدن مرغ مینا تاریکی است. از سایر موارد می توان به شنیدن صداهای بلند، دیدن افراد غریبه، حضور حیوانات شکارچی مثل سگ و گربه و … اشاره کرد.

چگونه با مرغ مینا بازی کنیم؟

شما می توانید از طریق فراهم کردن اسباب بازی های متنوع و برقراری ارتباط با مرغ مینا، با آن بازی کنید.

بهترین اسباب بازی برای مرغ مینا کدام ها هستند؟

از جمله بهترین اسباب بازی ها برای مرغ مینا می توان به مواردی مثل توپ پینگ پنگ آویزان،تاب، نردبان، زنگ، توپ زنگوله دار و … اشاره کرد.

آیا می توان در قفس مرغ مینا آینه گذاشت؟

گذاشتن آینه در قفس مرغ مینا پرنده را به وجد می آورد و باعث خوشحالی آن می شود. بنابراین انرژی و تمایل بیشتری را برای یادگیری آموزش های شما خواهد داشت.

مرغ مینا روزی چند ساعت می خوابد؟

حدود 10 الی 12 ساعت خواب کامل در شبانه روز برای مرغ مینا ضروری است تا انرژی لازم را برای ادامه ی حیات داشته باشد.

علت خوابیدن مرغ مینا روی یک پا چیست؟

از آنجایی که پاهای مرغ مینا پر ندارد، بنابراین این پرنده برای اینکه در هنگام خوابیدن گرمای بدن خود را از دست ندهد، تنها روی یک پای خود می خوابد.

نکته ی پایانی

در این مقاله از چیکن هچ به صورت مختصر هر آنچه باید در مورد دستی کردن مرغ مینا بدانید را برایتان شرح دادیم، امیدواریم این متن برای شما راهگشا باشد و بتوانید ارتباطی مفید و موثر با مرغ مینای خود برقرار کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫2,131 دیدگاه ها

 1. سلام امشب در بالکن باز کردیم و مرغ مینا را رو درخت دیدیم و صدایش کردم و امد پیشم و من اصلا بلد نیستم نگهداریش کنم و میخوام نگهش دارم فک کنم ۱سال به بالا باشه چون معلومه که بزرگ هست ممنون میشم کمکم کنید

 2. سلام میخوام یک جوجه مرغ مینا نر تهیه کنم سن ۱۵ یا ۲۰ هفته ای بگیرم خوبه یا ۶ ماهگی؟ قفسش بزرگ یا کوچیک باشه؟ و غدای مخصوص ش رو از کجا بگیرم میتونم در صورتی‌ غذاش تموم شد موقت چیز دیگه بدم بش؟ مثلا میوه؟ تو سن کمش اسباب بازی چی بخرم براش؟ دیگه خیلی شد بقیه رو بعد میپرسم

  1. سلام دوست عزیز
   سه ماهگی بهترین سن برای خرید پرندس
   قفسش باید متناسب با جثه پرندت باشه که بتونه آزادانه توش بچرخه و بال هاشو باز کنه
   از پت شاپ ها میتونی غذاشو تهیه کنی یا سایت های فروش آنلاین معتبر
   به هیچ عنوان نباید به مرغ مینا غذای دیگه ای بدی مستعد کبد چرب هست و با کوچکترین سهل انگاری مریض میشه
   میوه متیونی بدی ولی در حد یک بند انگشت بیشتر از این مقدار منجر به اسهالش میشه
   تاب و …

 3. سلام وقت بخیر مرغ مینا من نمیاد روی دستم ویکم می‌ترسه و وقتی انگشتمو به سینه اش نزدیک میکنم میره عقب ومی ترسه باید چیکار کنم تا بیاد رودستم؟

 4. سلام وقت بخیر
  بعد از دو سال نگهداری از پرنده ام (مرغ مینا) هنوز نمیدونم جنسیتش چیه؛ چطوری بفهمم؟

 5. سلام وقت بخیر
  مرغ مینای ما حدود دوساله که داریمش
  یه مدت همش خودش رو میناخت پایین قفس و بال بال میزد حداقل توی یک شب پنج بار یا بیشترم این کار رو انجام میداد تا فهمیدیم کبدش چرب بوده و واسش دارو گرفتیم و خداروشکر مشکلش رفع شد ؛
  ولی دو روز پیش رفتیم تا بیرون از شهر و وقتی برگشتیم دیدیم دور تا دور قفسش پر از پره و به اصطلاحی پرهاش ریخته بودن و توی این دو روز هنوزم ریزششون ادامه داره و اصلا حرف نمیزنه و حتی وقتی در قفس رو باز میذاریم نمیاد بیرون تا یکم بچرخه
  خواستم بدونم آیا باز هم دچار بیماری شده ؟

  1. سلام زهرا جان
   پرنده توی مدت طولانی با بیماری سر و کله میزده و تحت استرس قرار گرفته
   باید باهاش به اندازه ی کافی ارتباط برقرار می کردی تا استرسش کمتر بشه
   تنهایی باعث افزایش استرسش شده و حتی ممکنه باعث افسردگیش هم بشه
   الان با چی تغذیه ش می کنی؟ فضلش چه رنگیه؟

 6. سلام مرغ مینای من اوایل ک اوردمش خوب بود و بخاطر جوجه بودنش با دست تغذیه میشد و کاملاً دستی بود ولی از وقتی ک تعدادی از پرهای بالش را قیچی کردم (بخاطر اینکه فرار نکند) کاملن وحشی شده وقتی در قفس رو باز میکنم میاد بیرون ب انگشت دست و پای همه حمله میکند و گاز میگیرد نمدونم چیکارش کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. کاملا طبیعی که وحشی شده باشه
   چون اونو ترسوندی و به شدت استرس وارد شده بهش
   برای کاهش استرسش دو قطره گلاب طبیعی بچکون تو حلقش
   در ضمن نباید میچیدی بال هارو ممکنه شاه پرهارو چیده باشی که دیگه در نمیاد و در طولانی مدت منجر به افسردگی پرندت میشه

 7. سلام من یک جوجه مینا دارم که بی اشتها شده و مدفوعش سفید شده ، میتونم بپرسم که درمانش چیه

  1. سعید جان
   عفونت داره که فضلش سفیده
   قرص یدوکینول بخر براش تو آب حلش کن بده بخوره

 8. سلام وقتتون بخیرمن الان ۸و۹ماه یک میناگرفتم اون موقع ۳وماهه بوداولش که آوردیمش قشنگ میومدبیرون ازقفس الانم میادبیرون همشم دنبالمون میادکنارمون ولی اصلا نمیزاره دستش بزنیم رودستمون نمیشینه فقط روسرمون میادبایدچکارکنمش که بشه نازش کنیم یابیادرودست وپامون بشینه نترسه

  1. فهمیه جان
   کلا مرغ مینا ها خوی وحشی دارن و متاسفانه از این مشکل برخوردارن
   توصیمون اینه تا زمانی که خود پرنده نمیخواد اقدام به نوازش نکنید چون تجربه ثابت کرده تو اینجور مواقع به چشم شخص نوک میزنه و مشکل ایجاد میکنه

 9. با سلام من یه جوجه ۲۵ روزه گرفتم آیا باید تو قفس بذارم میذارمش تو قفس بیقرار میشه فقط دنبال یه راه بیاد بیرون….. میخواستم بدونم باید عادت کنه یا هنوز زوده

  1. سلام هستی جان
   بله باید عادت بدین به قفس
   وگرنه در طولانی مدت مشکل ساز میشه براتون

   1. میشه راهنمایی کنید چطور این کار و انجام بدم ،ایا شب موقع خاموشی خوبه چون خودش و اینقدر به در و دیوار قفس میزنه میترسم آسیب ببینه

    1. ببین باید از مدت زمان کم شروع کنی
     مثلا از امروز که شروع می کنی 5 دقیقه بذارش تو قفس
     به ازای این 5 دقیقه که موند بهش یدونه از غذاهایی که دوس داره رو به عنوان تشویقی بده
     خودتم بشین کنار قفس تا ببینتت
     این کارو تا 3 روز تکرار کن
     بعدش زمانو بکن 10 دقیقه دوباره 10 دقیقه که موند بهش غذای تشویقی بده
     هی رفته رفته این کارو تکرار کن تا پرنده به قفس عادت کنه

 10. سلام ، مرغ مینا دارم اولش که آوردیمش با کل اعضا خانوادمون اوکی یود همص آزاد بود اصلا قفس رو نمیدید یکسال گذشت الان فقط با خودم خوبه یعنی باقی اعضای خانواده رو میزنه و فقط تودم و میخواد و وابستگی بسیار شدیدی به خودم داره طوری که حتی سرکار هم قفسش رو میبرم توی جمع هم که میاد یکم که ازش فاصله میگیرم شروع میکنه جیغ زدن ، به خاطر وابستگی شدیدی که به من داره من جایی نمیتونم برم از اونطرف خودش رو که همراهم میبرم خیلی جیغ میزنه و بقیه رو اذیت میکنه میخوام راهنماییم کنید چکار کنم که دیگه کسی رو نزنه و از وابستگیش به خودم هم کم بشه ممنون

  1. سلام بنیامین جان
   پرنده اگه تا مدتی جفت نداشته باشه صاحبشو به عنوان جفتش در نظر میگیره و برای بقیه پرخاشگری می کنه
   برای همین چنین رفتاری رو نشون میده
   باید باهاش تمرین کنی و روزانه مدت کوتاهی بهش اجازه بدی تا با یه فرد دیگه زمان بگذرونه
   این کارو از روزی 5 دقیقه شروع کن و رفته رفته بیشتر کن
   به ازای هر مدتی که آروم بود هم براش یه غذای تشویقی در نظر بگیر

    1. همون غذاهایی که دوس داره رو میتونی به عنوان تشویقی براش استفاده کنی
     درمورد تغذیه ش هم مقاله ای که برات لینک میدم رو بخون: تغذیه ی مرغ مینا

  1. سلام دوست عزیز
   کاری کردی که بهش استرس وارد شده و اعتمادشو بهت از دست داده
   باید دوباره سعی کنی باهاش ارتباط برقرار کنی بدون اینکه بهش استرسی وارد بشه و این میتونه یه مدتی طول بکشه
   برای تشویقش می تونی از خوراکی های مورد علاقه ش استفاده کنی

 11. من ۱۲ساله یک مرغ مینا ماده رو بزرگ کردم علاقه ای نداره دستم بگیرمش ولی حرف میزنه باهام یا خودش میاد کنارم الان براش یه نر خریدم که مثل اینکه وحشی هست نه حرف میزنه نه مثل مینا خونگی رفتار میکنه ولی نوک نمیزنه دو سالشه می‌خوام با مینا خودم جفت بندازم بعد یک ماه تو قفس انداختنشون نر ماده رو زد جفتشون آزاد گزاشتم بازم نر زدش ماده خودم بردم اتاق دیگ شروع کرد بهم حمله کردن چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   چون مرغ مینا ها نوازش شدن و تودست گرفته شدنو زیاد دوست ندارن برا همین بهتری به این کار وادارش نکنی
   پرنده ی حسودیه برای همین دوست نداره با یه پرنده ی دیگه یه جا باشه
   باید جدا نگه داری و قفسشونو بذاری کنار هم بعد که باهم ارتباط برقرار کردن بذاریشون پیش هم وگرنه اینجوری پرخاشگری می کنن و به هم آسیب می زنن
   شاید اصلا تمایلی به جفت شدن نداشتن اینجوری یعنی جفت همدیگه رو نمیپسندن و به ناچار مجبوری یه جفت دیگه تهیه کنی

 12. سلام من یه مرغ مینا نر حدودا یک ساله دارم صدای های زیادی در میاره میخوام یه جوجه مینا دیگه بیارم بزاش آیا براش خوبه یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   همین سر و صدای زیادش نشون دهنده مشکلاتیه که داره
   یا شیوه نگهداری اشتباهه مثل استرس وارد میشه یا سر و صدای محیط اطرافش زیاده و یا در شرایط حادتر بیماری داره
   بنابراین تو اول باید ریشه اصلی این سر و صدای زیادش رو پیدا کنی بعد پرنده دیگه هم تهیه کنی

 13. سلام خسته نباشید من ی مرغ مینا دارم ی سالو چهار ماهشه از زمانی که دو ماهش بود خودم بزرگش کردم ولی رو دست نمیاد نمیزاره بهش دست بزنیم برای تو قفس رفتنش مشکلی نداریم بگیم جا سریع خودش میره تو قفسش حرفم نمیزنه معمولا وقتی ظهر میریم تو اتاق و تنها میشه شروع به خوندن میکنه میخوام ببینم الان تو این سن میشه آموزشش داد یا دیره قبلا سعی کردم رو دست بیاد ولی همیشه دستو دور میزد غذارو میگرفت ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین سن برای رام و دستی کردن 6 الی 8ماهگی هست
   چون مال شما سنش زیاده به سختی ممکنه

  1. سلام دوست عزیز
   کجا نگهش میداشتین؟
   غذا بهش چی میدادین؟
   علائم بیماری داره؟
   جفت داره یا نه؟
   اگر همه چیز رو به راهه و سکوت کرده احتمال افسردگی وجود داره

  1. سلام اگه اهلی باشه افسرده میشه شدید . اهلی هم نباشه وقتی به محیط جدید وارد میشه افسرده میشه

 14. سلام مرغ مینا ی من حدود دو سالشه و از بچگی خودمون بزرگش کردیم ولی جدیدا به چشم مادرم که معمولا باهاش حرف میزنه حمله میکنه و آسیب میزنه به مادرم با اینکه هیچ کاری نکرده تا عصبانی بشه . میشه راهنماییم کنید که چی کنیمش؟

  1. سلام اصلا نباید واکنشی نشون بدن و جیغ بزنن یا بترسوننش . باید حواسشو با اسباب بازی پرت کنید . ممکنه صدای بلند یا حرکت سریعی انجام دادن که عصبی شده . غذاش چیه ؟

 15. سلام خسته نباشید من حدود 6ماه پیش یه بچه مینا پیدا کردم پت مناسب جای مناسب رژیم درست داره حتا هروقت پیشش میرم خیلی خوشحال میشه یه کلمه بلده که فقط پیش من میگه حتی موقع ای که انگشتم رو میارم جلو قفس خیلی خوشحال میشه ولی پدر مادرم دست میزنن نک میزنه هارا غیر از این مشاغل هر وقت در قفس رو باز میکنم میاد بیرون و میگرده ولی رو دستم نمیشینه و انگار میترسته باید چکنم

  1. سلام رژیم مناسبی که میگین چیه ؟ غذاش رو کامل بنویسید . مقاله رو هم کامل بخونید

    1. نباید اصلا به هیچ عنوان غذای انسان بخوره . سریع غذاش رو عوض کن خدای نکرده تلف میشه
     براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان بخر هیچ غذای دیگه ای نده . مطمئن شو روش نوشته باشه مخصوص مرغ مینا . فله هم نخر حتما بسته بندی از همین برند ها
     تا 3 روز به جای آب، بهش چایی بده ببیند تغییری داره
     سوالاتی که پرسیدم هم جواب بده

  2. سلام من مینا دارم چند روزی هست که روی پای چپ نمی ایسته دوست دارم حرف بزنه فقط میگه بیا

   1. سلام سنش رو میدونید ؟ غذاش چیه ؟ فضلش سبز رنگه ؟
    پاش رو چک کن ببیند تاول یا قرمزی نداره ؟
    میله توی قفسش از چه جنسیه ؟

 16. سلام..
  من یه مرغ مینا خریداری کردم که حدودا یکی دو ماهش هست که نزدیک یک ماهی هم هست که پیش ما است غذاشو خوب میخوره و تو میوه ها فقط عاشق سیب هست آنقدری که یه سیب کامل رو در روز میخوره به غیر از دون خودش دو روزی هم یه بار خودم میبرمش حمام ببخشید اگه زیاد توضیح دادم چون خواستم بشناسیدش.
  فقط موردی که خواستم کمکم کنید اینه که مرغ مینا من نسبت به من خیلی می‌ترسه و حتی نزدیک قفسش میشم خودشو به درو دیوار میکوبه روزای اول که خیلی بود الان یخورده ای کمتر شده و بعضی وقتی میرم پیشش آروم میشینه و نگاه میکنه ببینه من چکار میکنم باهاش خیلی هم کار میکنم البته تازه شروع کردم چون قبلش واقعا خیلی می‌ترسید و نکته دیگه اینه که کلا نسبت به مرد ها خیلی ترس داره و نزدیکش که میشه هر مردی خودشو به درو دیوار میکوبه تو قفس ولی نسبت به خانوم ها خیلی آرومه مثل خانومم که میره پیشش آروم میشینه و احساس امنیت میکنه در صورتی که تموم کاراش و غذا دادن بهش حموم کردن و تمیز کردن قفسشم فقط خودم انجام میدم ولی از من خیلی می‌ترسه نمیدونم چکار کنم تا آنقدر خودشو اذیت نکنه.
  ممنون میشم کمکم کنید تا نسبت به خودم امنیت بهش بدم تا اذیت نکنه خودشو..

  1. سلام سیب به این میزان براش خوب نیست . غذاش چیه ؟ براش پلت مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان بخرید غذای دیگه ای نباید بخوره اصلا . هفته ای یکی دوبار سیب و یکی دو بار میلورم هم بدین . بقیه میوه ها خوب نیست
   وقتی حمامش میکنید میترسه ازتون ؟ بهتره براش آب بذارید خودش حمام کنه
   یا شما یا صاحب قبلیش که آقا بوده حرکتی کرده ترسیده . صدای بلند یا حرکت ناگهانی نداشتین ؟

 17. سلام من یک مینای 4 ماهه گرفتم دو هفته ای هست اینجاست خیلی آواز میخونه و اوکیه تو قفس به محض اینکه میرم جلو قفس خودشو به قفس میکوبه یک بار مجبور شدم به زور بگیرمش و پرهاشو چک کنم انگار از اون موقع بد تر هم شده آواز میخونه ولی خیلی ترسوعه مقاله شمارو خوندم ولی جوابی نگرفتم اونجا که گفتید نباید به زور گرفتش یه خورده نگران شدم یعنی الان دیگه از من میترسه و درست هم نمیشه؟ ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام بله صد در صد میترسه . پرهاشو چرا چک کردین ؟
   اول اینکه هنوز خیلی زوده برای دستی شدن تازه خریدینش . نکات مقاله رو انجام بدین تا ترسش بریزه
   چه غذایی بهش میدین الان ؟

 18. سلام من میخوام یک مرغ مینا بخرم خواستم بپرسم که چه نکاتی را موقع خریدن مرغ مینا رعایت کنم؟
  و ی چیز دیگه اگه من مرغ مینای رام از یکی بخرم آیا دوباره باید آن را تربیت کنم یا خیر ؟

  1. سلام پرنده ای بخرید که پرهاش ژولیده نباشه . تمیز باشه سرحال باشه و سنش هم زیر 3 ماه باشه بشه دستیش کرد / قبل از خرید کامل اطلاعات در مورد غذا و نحوه نگهداریش کسب کنید
   پرنده رام برای صاحب قبلیش رامه ممکنه وقتی جدا بشه از خونه قبلیش افسرده و پرخاشگر بشه . توصیه نمیکنم

 19. سلام یک مینایی دارم دستمو نوک میزنه همش دستمو میزارم نوک بزنه ولی اهلی نمشه و هر جا مامانم میره اولم میره ولی پیش من نمیاد

  1. سلام مشخص نیست علتش چیه . چه غذایی بهش میدین ؟ توصیه میکنم به دامپزشک مراجعه کنید.

 20. سلام وقت بخیر من یه مرغ مینا دارم حدود ۴ – ۵ ماهشه وقتی میرم نزدیکش خودشو میزنه به قفس چیکار کنم؟
  یعنی هنوز اهلی نشده؟

 21. سلام من مرغ مینارو دیروز خریدم حدودا ۸ماه تا یکسالشه خیلی استرس داره چیزی نمیخوره میره دانه هاش رو با نوکش تکان میده ومیریزه توقفس وتوقفس هم یه جا واینمیسته چی کار باید کنم تااهلی بشه وبتونه حرف بزنه

 22. مرغ مینای ما همش از پسرا و مرد ها خوشش میاد و همیشه هر وقت مردی یا پسری میاد خونمون به اون سلام میده
  و هروقت میخواهیم بیاد روی دستمان نوک میزنه

   1. سلام ببخشید من یه مرغ مینا دارم البته نخریدیمش از پنجره اومد تو خونه نه جوجه بود ونه خیلی بزرگ در حالت عادی بود اون خیلی خوب تونست خودشو با محل مطابقت بده ولی خیلی وحشی بود و از دست میترسید من فکر میکنم که قبلا دست کسی بوده اون رو اذیت کرده و از دست خاطره بدی داره و شما گفتید که اگه دستتون رو نزدیک پایش کردید نیومد سینه او را بفشارید ولی اصلا صبر نمی کنه که دستمون رو بیاریم جلوش و به سینش دست بزنیم و فرار میکنه و اون همیشه توی خونه میمونه وقتی ما هممون از خونه بیرون میریم و براش برق روشن میکنیم و نمیدونم چرا به پسرا و مرد ها علاقه مند هست و دختر ها و زن ها رو دوست نداره
    بعضی وقت ها هم توی خودش میره خودشو جمع میکنه، نا راحته،خسته هستش ولی بیشتر وقت ها میپره اینور و اونور و همیشه وقتی که برق رو خاموش میکنیم که بگیریمش سریع میفهمه و میره سمت قفسش که بره داخلش و اصلا از دست خوشش نمیاد چیکار کنم؟

    1. سلام خب نباید به زور بهش دست بزنید اول توی دستتون غذا بذارید تا بیاد و بخوره کم کم از دست نمیترسه . اینکه برقو خاموش میکنید و مجدد با دست میگیرینش ترسش بیشتر میشه . تغذیش چیه ؟ براش غذی مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید نباید غذای انسانس بخوره

 23. سلام وقت بخیر، فلفل(مینا) ما هنوز یکسالش نشده کم مونده،، حرفم نمیزنه یعنی داره تلاش میکنه اسم منو بگه، اماااا ۳ الی ۴بار تخم گذاشته، چندروز پشت سرهم، همون یه دوره، یعنی ماه پیش، غذاشم تاپ‌فید، میل ورم دوست نداره، عصبی میشه، میندازه بیرون، اشکالی نداره؟ تابستون بخاطر غذای نامناسب داشت از دست میرفت، الان داروی کلسیم و ب‌کمپلکس هراز گاهی بدیم بهش؟ چون ازمایش کلسیمش پایین بود.

  1. مواد غذایی کلسیم دار مثل کلم و کاهو بده
   هر غذایی میدی بده ولی جزو غذاهای مضر مخصوصا اونایی که اهن، چربی، نمک و شکر بالایی دارن، نباشه
   نان، برنج، پلت طوطی ها و … رو نده

 24. سلام مرغ مینای من خیلی حرفا بلده تقریبا یه ماهه خریدیم تازه حرف میزنه اونم صداش عین مرده خواستم بدونم نره یا ماده هست لطفا راهنماییم کنین خیلی ممنون

 25. سلام خسته نباشین خیلی ببخشید من وقتی مرغ مینارو تو خونه آزاد میزارم زود کثیفی میکنه لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم که مینارو تو خونه آزاد بزارم کثیفی نکنه

 26. سلام مرغ مینا ۸ماهه خریدم ولی خیلی ترسو وحشی است چکارکنم اروم بشه واهلی شه لطفا جواب دهید تشکر

 27. مرغ مینا من سخنگو اما خب حرف نمیزنه باهام بیشتر با برادر کوچیک نرم صحبت میکنه و از من می‌ترسه چرا؟!باید چ کار کنم

  1. مقاله رو بخونید کامل . با اون خو گرفته باید بهش محبت کنید به زور نگیرید تو دستتون یا یهو بهش نزدیک نشید

 28. سلام من یه مینا دارم ۵_۶ ماهشه ازم میترسه و می خوام حرف زدن یادش بدم مقاله رو خوندم ولی میشه دقیق تر بگید چکار کنم؟

 29. سلام من امروز یه مرغ مینای ۱۰۰ روزه کادو گرفتم و براش غذا و این چیزا میزارم میخواستم بدونم اگر روی قفسش رو بپوشونم راحت هست یا باید بزارم با بیرون آشنا بشه آخه نزدیک ک میشم براش غذا بزارم دیوونه میشا و میپره ب در و دیوار قفس

  1. مرغ مینای شما اهلی شده ؟
   یادتون باشه غذای مرغ مینا خیلی حساسه و فقط پلت مخصوص خودش بهش بدید
   احتمالا هنوز به محیط جدیدش عادت نکرده ، تو محلی که قرارش دادید رفت و امد بسیار کم کنید و محیط ارومی براش در نظر بگیرید به زودی به شما و محیط عادت خواهد کرد
   توصیه نمیکنم روشو نپوشونید ، چرا باید اینکارو انجام بدید ؟

 30. سلام من مرغ مینام دستی و اهلیه و سخنگو هست و بالغ هم هستش
  ولی میخوام ببرم بیرون تو حیاط خلوت یا بالا پشت بام میترسم فرار کنه چیکار کنم فرار نکنه؟؟ منو دوست داره احساس میکنم فرار نمیکنه ولی میتونید بگید چیکار کنم

  1. ببینید پرنده ذاتش به دنبال ازادی هست
   حتما فرار خواهد کرد حتی اگه یکی دوبار نکنه دفعه های بعدی حتما فرار میکنه
   بهتره اینکارو نکنید

   1. سلام وقت بخیر، والا تو اینستا پیجی هست که میناهاش رو لب رودخونه و جنگل ووو میبره، اخه مگه میشه؟ حتی خرید هم میرن. توی تراس حمام افتاب میگیرن،،، یعنی پرشون رو چیده؟ یا عادت کردن؟ یا صاحبشون دل به دریا زدن؟

 31. سلام مرغ مینا من ۲ سالشه اهلی نیست یعنی درواقعه وقتی میخوام بگیرمش از دستم فرار میکنه و من هم مجبورم به سختی بگیرمش

  1. مرغ مینای بالای یک سال رو نمیشه اهلی کرد
   اینکه به زور بگیریدش بیشتر باعث ترسش میشه و اتفاقا شمارو دچار مشکلات بیشتری میکنه
   بهتره با ارامش برخورد کنید در واقع کار هیجانی نکنید

 32. سلام مرغ مینای من ۴ _ ۵ ماهشه از دست ادم میترسه وقتی تو خونه ازادش میکنم نمیره تو قفس هرکاری میکنم خوراکی مورد علاقشو تو قفس قرار میدم تا بره ولی نمیره اخرش مجبور میشم با دست بگیرمش بندازم تو قفس چیکار کنم؟

  1. بااجازه ادمین.
   دوست عزیز، در قفسش رو باز بذارید و در وضعیتی قرار بدین که بتونه بره داخل، کم‌کم خودش عادت میکنه و وقتی گرسنه یا اب بخواد، میره داخل، درب رو ببندید، البته بذارید چندباری بره چون اعتمادش رو از دست میده. و اِلا الان سنی نداره و هرطور عادت بدین، عادت میکنه

 33. سلام یه هفته س مینا خریدم،تو خونه آزاده،توی یه سبد براش آب و غذاشو میذارم ،میخوره بعد میره بالای آباژور میشینه،روزنامه زیر آباژور پهن میکنم،بعد از ۶ روز یه ذره آواز خوند امروز،از دومتریش رد میشم میترسه،فرار میکنه،سوالم اینه که اهلی میشه ؟ و اشکال نداره تو قفس نیست؟ روز یا شب همونجا رو آباژور می‌خوابه.

  1. موقعی که میترسه سعی کنید خیلی اروم برخورد کنید . تو محیطی که قرار داره بهتره هیچ سرو صدایی نباشه و رفت و امد بسیار کم باشه . اگر محیط خوب و ارومی براش ایجاد کنید این ترسیدن از بین میره

 34. با عرض سلام ببخشید من مرغ مانایی خریدم 11 ماهش هست اما وحشی هست وقتی به پیشش میرم می خواهد قفس بکنه بره بیرون بعد یکی از دوستان گفته برای اینکه دستی شه به زور بگیرش نازش کن آیا این حرف درسته اگر درست نیست چکار کنم دستی شه؟

  1. به هیچ عنوان پرنده رو به زور و فشار نگیرید ممکنه ازتون بترسه و دیگه هیچوقت با شما اخت نگیره .
   محیط ارومی برای پرنده ایجاد کنید و باتوجه به تکنیک هایی که اموزش داده شده سعی کنید پرنده به شما عادت کنه

  1. قبل از هرچی توصیه میشه با دامپزشک مشاوره کنید
   دمای محیط رو کمی گرم کنید ( میتونید از لامپ های مادون قرمز استفاده کنید)
   از طرفی قطره سرماخوردگی کودکان با دوز بسیار پایین ( تاکید میکنم با دوز بسیار پایین ) در آب حل کنید و با قطره چکان به حلقش بریزید. فقط باید دقت کنید که قطره وارد ریه پرنده نشه . سپس 4 قطره مکمل ب کمپلکس بهش بدید .

 35. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من امروز از طرف دوستام مرغ مینا که ۱ سال داره کادو گرفتم.این قبلا از یه جایی در میره به حیاط یکی از اون همسایه ها میرهبعد طرف آب میپاشه روش و میگیرتش بعد میدش به این مغازه حیوان فروشی.بعد الان چند بار تو دستم حملش کردم.ناز کردم البته تو دستم چون اصن وقتی میرفتیم سمت فرار میکرد و هی میرفت یه جای دیگه.وقتی انسان میره سمتش دیوانه میشه میپره به دیواره های قفس. به نظرتون اهلی میشه؟

 36. سلام من من یه مرغ مینا خریدم صاحبش گفت جوجه بهاره صداش میکنم مینا و میتونم نازش کنم اما از قفس دور میشم با خودش بازی میکنه امامیرم سمت قفس میره یه گوشه دیگه بازی نمیکنه وقتی ام ولش میکنم از قفس میره بالای مابینت ها و پایین نمیاد نمیتونمش هم بگیرنش باید برقو خاموش کنم تا بتونم بگیرمش
  از قفس دور میشم صداش میکنم اونم صدا در میاره اما نزدیک میشم این کارو نمیکنه

  1. سلام
   وقتی محل نگهداری مرغ مینا تغییر میکنه باید به مدت 4 هفته بهش زمان داد تا با محیط اخت بشه.در این مدت به هیچ عنوان به زور به پرنده دست نزنید و اون رو با دست حمل نکنید.اگر این کارو انجام بدید مدت زیادی طول میکشه که اهلی بشه

 37. سلام من از یکی از فامیل هامون ی مرغ مینا هدیه گرفتم فکر کنم جوون باشه حرف هم میزنه و خیلی بازی گوشه ولی با من خیلی بده تا منو میبینه بهم حمله میکنه و شروع میکنه به نوک زدن الان پام رو زخمی کرد تازه خیلی بده ولی با کل اعضای خانواده اینطوری نیست راه حلی دارید که با خودمم آشتی باشه

    1. قبل از هرچی توصیه میشه با دامپزشک مشاوره کنید
     دمای محیط رو کمی گرم کنید ( میتونید از لامپ های مادون قرمز استفاده کنید)
     از طرفی قطره سرماخوردگی کودکان با دوز بسیار پایین ( تاکید میکنم با دوز بسیار پایین ) در آب حل کنید و با قطره چکان به حلقش بریزید. فقط باید دقت کنید که قطره وارد ریه پرنده نشه . سپس 4 قطره مکمل ب کمپلکس بهش بدید .

 38. سلام من مرغ مینا از 8 ماه گی خریدم الان 3 سالشه تازه ازیک ماه پیش شروع کردم به دستی کردنش الان تازه از دستم غذا میخوره ولی وقتی دستمو زیاد بهش نزدیک میکنیم منظورم اینکه وقتی دستامو میزارم زیر پاش دستمو نوک میزنه
  آیا امکان دارد دیگه دستی نشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋