آموزش کامل اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا

آموزش کامل اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا

آنچه که باید درمورد اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا بدانید…

مرغ مینا از زیباترین و پرطرفدارترین پرندگان جهان است. این پرنده که از خانواده سار محسوب می شود، تقلید صدای فوق العاده ای دارد.

مرغ مینا دارای نژادهای متفاوتی است و همچنین این پرنده نمادی از عشق به حساب می آید که درکنار جفت خود زیست می کنند. صنعت جوجه مرغ مینا از کشور هند نشآت گرفته است اما جالب است بدانید امروزه این صنعت در کشور تایلند گسترش یافته است. ما در این مقاله از وبلاگ چیکن هچ آموزش اهلی و دستی کردن مرغ مینا را به شما باد خواهیم داد.

مرغ مینا را بشناسید

مرغ مینا معروف به مرغ سخنگو، جزو پرندگان با منقار نرم است که به خانواده سار تعلق دارد. از زیبایی های این پرنده چنین است که معمولا به صورت جفت جفت یا گروهی دیده میشوند و کمتر می توان آنها را تنها یافت. این گروه از پرندگان دارای انواع نژادها هستند که نژاد مرغ مینا گوشواره ای ومعمولی مهمترین آنها به حساب می آیند.

مرغ مینا را بشناسید

همچنین باید بگوییم مرغ مینا دو نوع وحشی واهلی وجود دارد. مرغ مینای وحشی در هنگام طلوع وغروب خورشید به آواز میپردازد. نکته جالب ماجرا اینجا است که مرغ مینا در هنگام غروب، در حالت کمترین هوشیاری قرار دارد که بهترین فرصت برای آنهایی است که میخواهند او را تربیت کنند. افراد مختلفی با جوجه کشی مصنوعی از این پرنده به کسب درامد مشغول می باشند. تجارت و خرید و فروش جهانی مرغ مینا در کشورهایی همانند هند و اندونزی بسیار رونق دارد. برای مشاهده دستگاه جوجه کشی خانگی کلیک کنید.

اهلی کردن مرغ مینا

برای اهلی کردن مرغ مینا نیاز است که از ابتدای زندگی با آنها تمرین کنید. زیرا جوجه هایی که به 4-6 ماهگی می رسند، حتی اگر اهلی بودن خود را از دست بدهند، باز هم تربیت مجددشان بسیار راحت تر از این است که سن پرنده بالا رود. این پرنده نمی تواند سریع عادات نامناسب خود را کنار بگذارد؛ در واقع علاوه بر اینکه اهلی کردن آنها دشواراست، امکان سخن گفتن آنها نیز از دست می رود.

میناهای اهلی بسیار به ابراز علاقه، نیازمند هستند و به صحبت کردن با صاحبان خود، توجه نشان می دهند.

اگر می خواهید یک مرغ مینا را اهلی کنید باید بدانید که تنهایی جوجه به اهلی کردن آن بسیار کمک می کند. در صورتی که اگر اطرافش شلوغ باشد وحشی تر ازقبل خود میشود.

اهلی کردن مرغ مینا

از سوی دیگر فروشندگان این پرنده، مدت زیادی به جوجه ها با دست غذا می دهند. این کار سبب ایجاد رابطه عاطفی بین جوجه مینا و انسان می شود و به اهلی تر شدن جوجه کمک می کند. به همین دلیل است که جوجه هایی که در سن یادگیری پرواز، خریداری می شوند، معمولا اهلی تر هستند. به خصوص اگر بال پرنده چیده شود، مرغ مینا بیشتر به شما وابسته میشود.

از بازی های خطرناک با این پرنده بپرهیزید

مسخره کردن مرغ مینا او را بسیار عصبانی می کند و علاوه بر تاثیر منفی بر تربیت او، سبب بروز رفتارهایی می شود که در مرغ های مینای اهلی کمتر به چشم می آید.

از سوی دیگر بهتر است اجازه دهید مرغ مینا بر روی دست شما بنشیند و هرگز دست خود را عقب نکشید زیرا این کار پرنده را به شدت تحقیر کرده و اعتماد به نفس را از او می گیرد.

لازم است بدانید که:

  • میناها در هنگام عصبانیت با پنجه ها و منقارخود حمله می کنند.
  • آنها با منقار گاز می گیرند ونوک می زنند و احتمال دارد چنگال های تیز خود را در دست شما فرو کنند.
  • تنبیه کردن میناها یکی دیگر از اشتباهاتی است که بسیار از افراد انجام می دهند. این کار سبب می شود مرغ مینا نوک زدن به قصد آزار را بیاموزد.

ترک عادات بد، به اهلی کردن پرنده سخنگو کمک می کند

بهترین روش برای ترک عادت بد این پرنده، خارج نکردن وی از قفس است. البته شاید حافظه اش به او اجازه ندهد که این کار شما را فراموش کند و احساس صمیمت خودش را با شما از دست دهد. اگر میناها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند، شادابی خود را نیز فراموش می کنند.

بسیاری از پرندگان نوازش را دوست دارند و مرغ سخنگو نیز از این قاعده مستثنی نیست. جالب است بدانید که با این کار پرنده زود تر از موعد با شما صمیمی می شود.

توجه پرنده را به خود جلب کنید

بهترین راه جلب توجه، داشتن خوردنی های لذیذ است. برای مثال یک میوه را در دست داشته باشید و با انگشت خودتان آن را به منقار نرم پرنده، نزدیک کنید. در زمینه تغذیه مرغ مینا باید دقت داشته باشدی که میوه ها و غذاهایی که حاوی ویتامین ث و آهن می باشند برای مرغ مینا مناسب نیستند.

توجه پرنده را به خود جلب کنید

اگر پرنده با شما تعارف داشت و روی انگشت شما نیاید؛ انگشتان خود را به یک پای او نزدیک کنید. اگر باز هم تعارف کرد، او را اذیت نکنید وبه آرامی به سینه آن بفشارید؛ چرا که با این کار، پرنده را به هدایت می کند و تنها چاره کار وی این است که پایش را روی انگشت شما بگذارد.

مرغ مینا را تنها نگذارید

یکی دیگر از روش های اهلی کردن مرغ مینا، زمانی است که او را تازه به خانه می آوریم و بهترین کار این است که او را با قفس و محیط وافراد جدید آشنا کرده تا راحت تر بتواند به شرایط جدید خود را عادت کند.

ابتدای آشنایی که پرنده بیشتر از زمان های دیگر احساس غربت وتنهایی می کند، باید ناز او را کشید و با او به آرامی رفتار کرد تا خاطره بدی از شما در ذهنش نماند. در همان آغاز کار، تنها گذاشتن مرغ مینا علاوه بر وحشی کردن دوباره او، سبب افسردگی مرغ مینا و بیماری وی می شود.

تربیت مجدد مرغ مینا

مینا ها هرچه جوان ترباشند، در هنگام آموزش کمتر میترسند. فقط با یک استثنا که آنها از قبل خاطره بدی در ذهن نداشته باشند.

اهلی کردن مجدد پرندگان سخنگو بسیار دشوار یا حتی گاه غیر ممکن است چرا که آنها به شرایط قبل بیشتر عادت کرده اند و خود را با آن تطبیق داده اند.

در واقع اگر مینا بتواند کمی به اهلی کردن خود کمک کند، ما نیز باید به کمک آنها بشتابیم چرا که تاثیر بسیار مثبتی دارد. اگر شما پرنده سخنگویی دارید که قابلیت اهلی شدن ندارد، می توانید از او فقط به عنوان جوجه کشی استفاده کنید.

نیازهای غذایی و اجتماعی مرغ مینا

رژیم غذایی سالم برای پرنده یک نیاز اصلی به حساب می آید بخصوص در مورد مرغ مینا که عدم توجه به تغذیه ی مناسب می تواند سبب کاهش عمر پرنده شود .  از سوی دیگر باید به نیازهایی همچون نیاز به پرواز کردن، توجه کنید و اجازه دهید مرغ مینای شما پرواز کند.

پرنده را روزی چندبار حمام کنید، پرنده با این کار شاداب می شود و احساس راحتی بیشتری با شما می کند. بهترین زمان برای حمام کردن پرنده، صبح است و بدترین آن عصر و شب، چرا که ممکن است قبل از به خواب رفتن پرهایش کامل خشک نشده باشد و این امر باعث بیمار شدن پرنده شود.

در پایان

به صورت مختصر هر آنچه باید در مورد دستی کردن مرغ مینا بدانید را برایتان شرح دادیم، امیدواریم این متن برای شما راهگشا باشد و بتوانید ارتباطی مفید و موثر با مرغ مینای خود برقرار کنید.


دیدگاه‌ها 1,143
1.1K پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام من یه مینا دارم حدود ۹ ماهشه
از قفسش میارمش بیرون اصلا طرفم نمیاد چرا ؟

سلام
چه مدتی داریش ؟ تو این مدت دنبالش کردی وقتی میاد بیرون ؟ یا ترسونیدش ؟

سلام من امشب مرغ مینا ۱ سال و دو سه ماه خریدم
همونجا تو مغازه نوک میزد گفت بشناستتون نوک نمیزنه البته به خودشم نوک زد اما خیلی کلمه و حتی جمله بلده، از الان چکار کنم که نوک نزنه و بتونم تو خونه آزادش کنم؟؟

سلام
سنش بالاست بیشتر باید تحملش کنی
کادر قرمز رو هم بخون
نوک زد بهت دستت رو نکش تا کم کم عادت کنه

سلام من ۱ماه مرغ مینا دارم الان۴ ماهشه از قفس میارمش بیرون برگردودنش خیلی سخته دوساعت باید بیوفتم دنبالش تا بره تو قفس چجوری ببرمش داخل قفس؟

سلام
هربار که دنبالش میکنی وحشی تر میشه و بیشتر ازت میترسه ! بزودی هم به امکان زیاد سمتت حمله کنه و نوکت بزنه !
بهتره شب ها بیاریش بیرون و وقت خواب چراغارو خاموش کنی و بگیریش
راهکار دیگه ای نمیدونم

سلام خسته نباشید..

من یه مینا تقریبا ۳ ماهه دارم دیگه باهام دوست نیست من از ۱ هفتگیش دارمش قبلا ک سرلاک بود خوب بود باهام ولی الان بد شده نوک نمیزنه ولی وقتی میخوام بیارمش بیرون باید بگیرمش و همش فرار میکنه

سلام
همین گرفتن و فرار کردن باعث میشه پرنده وحشی بشه

سلام و‌ خسته نباشید
من یه مرغ‌مینای دو ماهه خریدم الان سه روزی میشه از روز دوم داره از دستم غذا می‌گیره ولی نمیدونم چرا از امروز دستمو می‌برم جلو یهویی نوک میزنه میخواستم بپرسم چرا نوک میزنه؟ داره حمله میکنه؟ چیکار کنم دیگه این کارو نکنه
و خب خیلی دوست دارم دستیش کنم و دلم نمیخواد وحشی باشه

سلام
کادر قرمز رنگ رو بخون

سلام یه سوال داشتم اگه مینارو به زور بخوام بگیرم برا نوازش یا اموزش وحشی تر میشه؟

سلام
بله وحشی تر میشه

سلام مینا ی من وقتی میخوام پاهاشو چرب کنم نوک میزنه

سلام
چرا پاشو چرب میکنی ؟

چون پرنده فروشی به من گفته که پاهاش خشگ میشه ؟ حالا بنظر شما واجبه پاهاشو چرب کنیم؟

همینجوری خشک نمیشه
اصرار نکن به چرب کردن پاهاش باعث حساس شدنش روی پاهاش میشه و ممکنه نوک بزنه بهشون

ممنون

موفق باشید

من مینا دارم هرکاری میکنم نوک میزنم نمیدونم پیکار کنم

سلام
شرایط نگهداریش چطوره ؟ دنبالش میکنی ؟ بزرو میگیریش ؟ سروصدا زیاده ؟ غذا چی میدی

موقعی که میخوام بکنمش تو قفس قفسو که میارم روبروش که بر تو غذا پلت ی وقتی هم سرو صدا میکنه

همه ی سوالارو جواب بده

یعنی بعد مدتی میادرودستم؟.یه سوال دیگه هم داشتم داداش الان مرغ مینام داره پوست پاشو میکنه دلیلش چیه پاهاشم پوستش ترک داره

باید کامنت قبلی رو ریپلای میکردی ببینم مشکلش چیه
تغذیه ی اونیکی چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟

سبز بعضی مواقع ابکی با کف

سوال رو کامل جواب بده

سلام من یه مینا خریدم هنوز یه سالش نشده چکارکنم اهلی بشه یه هفته نیس خریدمش وقتی ازقفس میارمش بیرون میاد رو شونه هام اما دست میبرم که بیادرودستم فرارمیکنه چکارکنم

سلام
کادر قرمز رو بخون

سلام من ی مینای ۴ ماهه دارم ک از یک هفتگی خودم بزرگش کردم کاملا دستی و مهربونه هنوز حرف نمیزنه ..چند روزه مدفوعش خیلی آبکی شده ..من قبلا هم مینا داشتم و تقریبا روش نگهداریشونو میدونم ولی در این مورد نمیدونم چیکار کنم ..شاغلم و ۸ ساعت از روز مینام تنها تو خونه س احتمالا من نیستم غذا نمیخوره نون خیلی دوست داره و ی مقدار هم نوک فوقانیش بلند شده..حالا یا با نوکش سخته دونه پارس بخوره یا از تنهایی نمیخوره..من خونه ام از دستم نون و میوه و…میخوره و مدفوعش هم تقریبا بهتر میشه ..حال عمومیش خوبه بگین برای نوک و اسهالش چیکار کنم ممنون

سلام
با تجربه ای که شما دارید نمیدونم چرا غذای مرغ و خروس میدید به مرغ مینا ! یک مطالعه ی کوچیک در مورد آناتومی مرغ مینا و مرغ و خروس میتونه تفاوت های این دو پرنده که از زمین تا اسمون هست رو مشخص کنه !! نباید به مرغ مینا نون و دان پارس بدید !
تغذیش رو عوض کنید و غذای مخصوص که عکس مینا روش هست بدید بهش کم کم بهتر میشه

سلام من یه مرغ مینای دو ماهه دارم خیلی قشنگ صوت میزنه روی دستم میاد و از دستم ‌غذا می خوره . سر نوکش شکسته خیلی هم شیطونه یه وقتایی که میرم باهاش بازی کنم خیلی بد نوک میزنه . هروقت می خوام بیارمش بیرون پرواز میکنه و می ترسه . من می خوام کاری کنم که بتونم بیارمش بیرون و اینکه میاد بیرون چلغوز نکنه ، وقتی می خواد چلغوز کنه بره توی قفسش کنه ‌.
میشه لطفا بگید چیکار کنم که اهلی ی کامل بشه لطفا راهنمایی کنید . سپاس 🙏🙏

سلام
در مورد اهلی کردن در همین پست نوشتیم
چلغوز هم یه نوع میوه کاجه ! :دی پس زیر رو مطالعه کنید :
آموزش فضله کردن به مرغ مینا

سلام ببخشید من انروز مرغ مینایم رو خریدم و ۴ ماهش هست من هرچقدر دستم رو سمت قفسش میکنم فرار میکنه ببخشید من باید چیکار کنم که اهلی بشه ممنون میشم که بگید

سلام
کادر قرمز داخل متن رو بخونید

سلام من یه مرغ مینا دارم ۱سال و خورده ایشه ۱ سالی میشه خریدمش وقتی توی قفسش هست روی دستم میشینه ولی میاد بیرون نمیزاره بگیرمش و مجبور میشم بیوفتم دنبالش و یا برق هارو خاموش کنم از این کارا خیلی میترسه برای کامل اهلی شدنش ممنون میشم راهنمایی بکنید

سلام
خوب شما یه ساله پرنده رو دنبال کردی ، الان انتظار داری پرنده اهلی بشه ؟
رفتاری که داشتی این مدت نادرست بوده باید باهاش راه بیای ، راه و روش خاصی نداره چون پرنده به مدت طولانی عادت کرده که دنبالش کنی
به نظر من یه مدت اصلا نزارش داخل قفس تا عادتی که داشته عوض بشه
مورد دیگه ای به ذهنم نمیرسه

سلام وقت بخیر
من ی مینای ۵ ماهه دارم وقتی ی ماهه بود خریدم اوایل اروم بود وقتی از قفس میوم بیرون کاری نداشت اما الان دوماهه که وقتی از قفس میاد بیرون چند دقیقه که میگذره جیغ میکشه و بعد حمله میکنه و نو ک میزنه نمیدونم باید چکار کنم

سلام
چه رفتاری باهاش داشتید ؟ دنبالش کردید ؟ به زور گرفتیدش ؟
همینطور چقدر وقت باهاش میگذرونید ؟

بیشتر با پسرم بازی میکنن و باهم می دوند وما ۴ ماهه داریمش
یکی دوبار که میخواستیم بزاریم قفس و نمی رفت به زور گرفتیم و گذاشتیم قفس

نباید بزارید بچه دنبالش بدووه
هر چقدر ادامه پیدا کنه احساس امنیت کمتری خواهد کرد
به زور هم نباید بگیرید
این مدل رفتارها باعث وحشی شدن پرنده میشه. شرایط رو اروم کنید براش کم کم بهتر میشه

ممنون از راهنماییتون 🙏🙏

موفق باشید

سلام وقت بخیر خواهر من یک مرغ مینای سخنگو داره به راحتی صحبت میکنه و پایین قفس مرغ مینای من هست ۴ساله دارمش و نمیدونم چندسالشه و کمی صدای گربه و اسب درب زدن رو درمیاره کمی بهم نزدیک میشه ایا راهی هست صمیمی و صحبت کنه؟

سلام
4 سال سن زیادیه (به فرض 1 ماهگی گرفته باشید ! )
خیلی سخته الان بخواید دستیش کنید و صحبت کنه و … !
کارهای گفته شده در این پست رو انجام بدید شاید فرجی حاصل شد

سلام من یک مرغ مینا 2یا3 ماه خریدم الانم تو قفس هست 2 روزه اوردم خونمون الان انگاری بی تابی میکنه زمان کسی پیشش نیست کاری نمیکنه ولی زمانی یکیو می بینه انگا
ر جو بگیرتش مثل همونا شده باید چیکارش کنم

Last edited 16 روز قبل by حسام

سلام
داخل کادر قرمز رو مطالعه کنید

سلام من مرغ مینای وحشی دارم الان سه ماهه دارمش چند روز یه که میاد روی سرم و مو هامو می کشه دلیل این کارش چیه

سلام
دلیل خاصی نداره ، مرغ مینا کلا کنجکاوه
یجوری مشغولش کنید در اون لحظه که موهارو فراموش کنه

سلام من مرغ مینا رو پیدا کردم الان یک هفته هست که دارمش دوست داره پرواز کنه هی میخاد اوج بگیره چه کاری باعت زودتر اهلی شدن مرغ مینا هست

سلام
اون اهلی نمیشه
ازادش کن بره
اونی که تو قفس بزرگ شده شاید اهلی بشه ولی اونی که قبلا ازاد بوده و بعدا گرفتیش امکانش بسیار کمه

کلا دو ماهشه؟ ازادش کنم؟

خوب پیداش کردی از کجا میدونی چندماهشه ؟ اصلا نباید پرنده هایی که در طبیعت یا اطراف خونتون هستن رو بگیرید
اونا عادت دارن به فضای باز و با پرنده های داخل قفس فرق دارن

سلام
من یک مینای ۳،۴ ماهه خریدم ۳ هفته هس دارم از دست غذا میگیره فرار میکنه از اولین هفته که تموم شد تو خونه آزاده ولی اصلا رو دست نمیاد و نمیزاره دست بزنیم چیکار میتونم بکنم؟

سلام
رو دستت بهش غذا بده
یا مثلا یدونه انگور بزار کف دستت رو بهش بده

سلام من یه ورق مینا سه ماهه دارم اوباش به من نوک میزد الان تو قفس بیرون هم نمیارمش خیلی از همون اولی که گرفتمش بهتر شده قبلا نوک میزد ولی الان نمیزنه خیلی خوب شده
الان باید چیکار کنم بهتر بشه دستی بشه چیکار کنم چقدر طول میکشد

سلام
بهتره از قفس بیاری بیرون بیشتر ازاد باشه و موارد گفته شده در پست رو هم رعایت کن

سلام من یه مرغ مینای ۴ ماهه دارم از روستا از تو سوراخی که توش با مامانشو باباش زندگی میکرد گرفتمش وقتی دو نیم ناهش بود انقدر وحشی بازی در آورد که یکی از انگشتاش کنده شد بعد الان یه ماهه که باهاش حرف میزنم بعد نمی دونستم که اگه به زور بگیری وجشی تر میشه چندین بار به زور از تو قفسش گرفتمش الان خیلی ازم میترسه دستمو میبرم سمش دهنشو باز میکنه به قفسش دست میزنم خووشو میکوبه به قفس امکان داره اهلی بشه و حرف بزنه ؟؟؟،، از وقتی شنیدم که نباید بهش دست بزنم به زور نگرفتم در قفسشو باز میکنم جلو در انگور میزارم ولی بیرون نمی یاد حرفم میزنم باهاش دهنشو باز و بسته میکنه می خواد حرف بزنه ؟؟ خیلی وحشی شده امکان داره با چیزایی که گفتین اهلی بشه ؟؟؟

سلام
میناهایی که بیشتر فروخته میشن در اسارت بدنیا میان و شرایط نگهداریشون با میناهای وحشی که از طبیعت گرفته میشن فرق داره
به نظر ببرش همونجایی که گرفتی و ازادش کن ، وقت خودت و اونو هدر نده

سلام مینای یک و نیم ساله رو هم میشه دستی کرد؟

سلام
سخته ولی میشه

سلام من یه مینای ۱ و نیم ساله دارم و از دو ماهگی خودم بزرگش کردم مینای من تا ۶ ماهگی یه پرنده اهلی و دستی بود ولی از وقتی که یک سالش شده خیلی وحشی شده و وقتی نزدیکش میشیم فرارمیکنه وقتی هم که از قفس می خوام بیارمش بیرون جیغ میکشه و میچسبه به قفس چیکارکنم دوباره اهلی شع

سلام
خودبخود اینجوری نمیشه
چه رفتاری باهاش داشتید ؟ دنبالش کردید به زور گرفتیدش ؟ سروصدا در محیط زیاده ؟ حیوان خانگیه دیگه ای دارید ؟

سلام خسته نباشید
ببخشید یه سوال داشتم مرغ مینای من ۱سال و نیم سخنگو هستش توی قفس اصلا به دست من نمیاد دستمو میبرم توی قفس نوک می‌زند چه کاری کنم که به دستم بیاید

سلام
چه مدته داریدش ؟

سلام تقریبا یه هفته میشه خریدمش

داخل کادر قرمز رنگ رو بخون

سلام من میخوام مرغ مینا بخرم میتونم از همون موقعه ای که خریدم بهش حرف زدن یا. بعدهم می‌خوام مرغ مینا جوجه رو بگیرم که از جوجه دست خودم باشه میتونم بعد یک هفته بهش حرف زدن یاد بدم

سلام
داخل متن توضیح داده شده (کادر قرمز)
پاسخ کلی همشون خیر هست

سلام
من ی مرغ مینای ۲ ماهه دارم
هر وقت میزارمش تو قفس میخواد بیاد بیرون ، ی روز چند ساعت رفتیم بیرون مینا تو خونه تو قفس تنها بود
خدشو ناقص کرده بود انقد زده بود به قفس، بهش دو سه روز مولتی ویتامین دادم تا الان بهتر شده چیکار کنم وقتی تو قفسه آروم باشه

سلام
روش خاصی نداره
محیطش شلوغ نباشه ، اگه محیط اروم باشه و مدت زمان زیادی تنها نمونه مشکلی براش پیش نمیاد
یبار تست کن یه پارچه سیاه سوراخ سوراخ بنداز رو قفسش ببین چی میشه
دقت کن که اگر سوراخ نداشته باشه خفه میشه

بنظرتون اگه بیشتر تو قفس باشه به مرور زمان بهتر نمیشه؟

خیر وحشی تر خواهد شد

سلام من با مینام خیلی خوبم نازش میکنم از دست غذا میدم همش باهاشم از وقتی جوجه ی 10 روزه بود خریدمش ولی دستی نمیشه 3 ماهشه

سلام
همین سن زمان اموزش دستی شدن هست
موارد گفته شده رو انجام بدید کم کم میشه

میگم آینه تو قفس باشه برا مرغ مینا ضرر داره

نه ضرری نداره ممکنه بهش نوک بزنه و بشکوندش !

سلام،یه مرغ مینا دارم زیاد وراجه یه چیزای هم میگه ولی تو دست میوه غذا بهش میدم میترسه فرار میکنه چکار کنم کنم که اهلی بشه

سلام
با این روحیه که شما داری نمیتونی اهلیش کنی !
پست رو بخون توضیح کافی داده شده

خصوصیات که تو پست هست داره ولی ترسو هست

ترس اون رابطه ی مستقیمی با شما داره ، اگه اروم باهاش رفتار کنی ، نوک بزنه دستت رو نکشی کم کم بهت عادت میکنه
الان میزان عادتش به شما زیر 10 درصد هست !

اون نزدیک نمیشه که بخواد نوک بزنه

تو قفس اصلا نمیمونه هی یا بالا پایین میپره یا میخواد فرار کنه

مشکلش فقط همینه ؟ یکم توضیح بده در موردش

سلام مینای وقتی ازقفس درمیاد پرزموکت ها یا موهایی که رو فرش هستش میخوره وقتی هم که میخام موهارو ازنوکش بگیرم فرارمیکنه میخاستم ببینم مشکلی براش نداره یا اگه داره چیکارکنم دیگه پرز موکت هارو نخوره ممنون میشم راهنمایی کنین

سلام
بله حتما مشکل زا خواهد بود
شرایط رو جوری تغییر بدید که اینجوری موارد در دسترسش نباشه
قبل از اینکه ازاد بشه جمع کنید ، مخصوصا موها رو

سلام‌مرغ مینام دوروزه خریدم ولی خیلی آب میخوره و ادرار میکنه باید چی بهش بدم ؟مشکل خاصی داره؟خیلی هم‌خوراکش زیاده فقط دونه مخصوص خودش بهش میدم باسیب …باتشکر

سلام
اسم غذاش چیه ؟

سلام مرغ مینا دو هفته ای هست خریدم اما مدام خودش رو میزنه به قفس وقتی کرم میریزم کف دستم میاد میخوره اما بعدش فرار میکنه باید چیکار کنم که اهلی بشه تازه موقعی که شلوغه ومحلش نمیذاریم ازخودش صدا درمیاره که جلب توجه کنه

سلام
توضیحات داخل پست رو بخونید

سلام خسته نباشید من حدود ۶ ماه که مینارو دارم فک میکنم که الان ۸ ماهش باشه تازه از قفسش بیرون میاد رو دستم غذا میخوره ولی نیمزازه نوازشش کنم فرار میکنه میشه راهنماییم کنین؟

سلام
اشکال نداره کلا خوششون نمیاد از نوازش ! اصرار نکنید رو این کار و کارهای دیگه یادش بدید

سلام من یه مینای 2ساله دارم حرف میزنه از دست هم غذا میخوره ولی اصلا رو دست نمیاد میترسه چیکار کنم

سلام
سنش بالاست و اموزش دوبارش کار سختیه
یا قبلا وقتی سنش کم بوده اصلا رو دست اومدن رو کار نکرده
یا اینکه اذیت شده و ترسیده !

سلام هر مرغ مینایی میشه حرف بزنه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهشمندم زود بگید

سلام
منظور از هر مرغ مینا چیه ؟ از چه لحاظ ؟

سلام از لحاظ سخنگو کردن چون میخام بخرم

همشون حرف میزنن تقریبا باید اموزش داده بشه
از فروشنده ی معتبر بخر
2 یا 3 ماهه باشه

پرنده فروشی میشه خرید یا از جای خاصی

در مورد خرید اطلاع ندارم

ممنون شما خیلی بهم کمک کردیم

خواهش میکنم
مهمترین نکته ی نگهداری این پرنده تغذیش هست ، حتما بعد از خرید بهش دقت کن
موفق باشی

هروقت مشکلی پیدامیکنم حتما مزاحم شما میشم
یاعلی

Last edited 1 ماه قبل by علیرضا

سلام خسته نباشید من دیروز ی مرغ مینا حدودا چهار پنج ماه خریدم ولی خیلی از من میترسه غذا از دست من نمیخوره ولی تو ظرف که میزارم سریع شروع می‌کنه خوردن بعد به دان پارس خیس شده بیشتر علاقه نشون میده تو صبح ها هم کمی صدا ولی طی روز صداش در نمیاد چیکار کنم که از دستم غذا بخوره و اهلی شه خیلی بعضی وقتا خودشو میزنم به قفس

سلام
کادر قرمز رو بخون
دان پارس هم نده دان مخصوص بده

سلام و خسته نباشید
آقا من رفیق پدرم یه مرغ مینا بهم داد بعد میاد بالاسرم
و نمیترسه راحت توی خونمون راه میره گاهی اوقاتم میاد بالا دستم اما خیلی کم که بعد چند ثانیه پرواز میکنه

۹ ماهشه میخواستم ببینم امیدی هست واسه حرف زدنش؟
اصلانم نمیترسه

سلام
اره امید هست
روزی 5 بار هر بار 10 دقیقه تک کلمه باهاش کار کن

سلام من یک مرغ مینای هشت ماهه دارم الان سه ماهه دارمش می خوام تو دست بهش غذا بدم چه تو قفس چه بیرون می ترسه و به غذا توجه ای نمی کنه از فروشنده پرسیدم گفت گرسنه اش بزار تو دست غذا می خوره گرسنه اش بزارم کار درستی هست و اینکه جز این کار راه دیگه هست که به غذا توجه بکنه و اینکه مسافرت بردن مرغ مینا اشکال داره

سلام
مسافرت بردن حتما مشکل داره و باعث میشه که از مسیر اهلی شدن دور بشه !
در مورد اهلی کردن هم ، در این مدت که داریش شده که بزور بگیریش یا دنبالش کنی ؟ محیط سروصدا زیاده ؟ بخصوص صدای جیغ بچه ؟!
گرسنگی دادن اصلا کار درستی نیست و امکان ایجاد بیماری در پرنده وجود داره
سعی کن زمان بیشتری کنارش باشی و اگه هم دستت رو بردی طرفش و بهت نوک زد دستت رو نکش و نترس ! بزار هرچقدر نوک میخواد بزنه چیزی نمیشه در عوض اون رام میشه !

ممنون از پاسخگویی

بله یکبار گرفتمش

گرفتن زوری و مواردی که اشاره شد میتونه باعث ایجاد عدم اعتماد توسط پرنده بشه
فقط گذر زمان میتونه این مورد رو رفع کنه

سلام مطلب کامل و مفیدی بود .فقط ی سوال من ی مرغ مینا ۵ ماهه گرفتم و هنوز نه حرف میزنه و نه اهلی شده امیدی هس که اونو اهلی کنم و حرف زدن یادش بدم؟؟؟؟؟
لطفا جواب بدید

سلام
خود به خود که اهلی نمیشه و خود به خود هم اماده برای حرف زدن نمیشه ! باید از همین امروز باهاش کار کنی !
اموزش های گفته شده رو اجرا کن اول برای اهلی شدن بعد چند روز برای صحبت کردن ، منتظر نمون که اهلی بشه و بهش اموزش بدی
تک کلمه کار کن باهاش و اهلی کردن رو هم حتما موارد گفته شده رو انجام بده

سلام ببخشید مرغ مینای من ۸ ماهشه آیا اهلی کردنش راحته چون وقتی میرم دستمو دراز میکنم که تو دستم بیاد نمیاد و خودشو به قفس میزنه

Last edited 1 ماه قبل by امیر حسین

سلام
اهلی کردن هیچ پرنده ای راحت نیست ، با تلاش و صبوری راحت میتونید اهلی کنید
چند مدته داریش و این مدت چه رفتاری باهاش داشتی ؟

الان حدود دو ماهه که دارم هیچ رفتار پرخاشگری باهاش نداشتم فقط در قفس رو باز میکنم میاد بیرون بعد خودش میره قفس و یدونه هم مشکلی هست که موقع صبح و ظهر خودشو میزنه به اینجا و اونجا و سر صدا میکنه

زمان بیشتری رو باهاش بگذرون
غذا رو بریز کف دستت
حتی اگه نوک با شدت تمام هم بهت زد دستت رو نکش
سعی نکن که اصلا بگیریش حتی 1 بار
فقط غذا رو بگیر دستت
گاهاش با یه تکه نخی سیمی چیزی باهاش بازی کن (توجه کن که ممکنه نخ رو بخوره، از این کار جلوگیری کن و نخ و اینجور چیزا جلو دستش نباشه ! )

سلام من یه مینای یه ماه و نیم دارم از لحظه اوردن تو قفس فقط ۲ ۳ بار انداختم الانم میره قفس بی تابی میکنه بیرون فقط صدا میده و به دستا و چشای من نوک میزنه و فقط صدا میده یکشم میشه بگین چیا بهش بدم بخوره

سلام
کم کم روزانه چند ساعت بزارش قفس
اروم میشه و عادت میکنه
بزرگ شد سخته که همیشه بیرون باشه
البته اگه شرایطش فراهم هست بزار همیشه بیرون باشه که زندگی بهتر و با کیفیتتری هم خواهد داشت

سلام
خسته نباشید
مرغ مینا من اکثر روز رو بیرون از قفسش هست آیا این کار مشکل داره؟ یعنی باید زمان مشخصی رو بیرون از قفس باشه و بقیشو داخل قفس؟
بعد اینکه من خودم کرونا دارم آیا ممکنه پرنده هم کرونا بگیره؟
ممنون از سایت خوبتون🌹

سلام
نه مشکلی نداره و خیلیم خوبه
نه
بله امکانش هست ، از پرنده دور باشید و رفتی کنارش ماسک بزن

سلام
مینای من روزی ۷_۸ بار عطسه میکنه
سرماخورده؟
دارو چی بدم؟

سلام
هیچ دارویی نده بهش
ببرش دامپزشکی حیوانات خانگی
خوددرمانی کنی میمیره

مرغ مینای من هنوز دستی نشده
دامپزشک اونو به زور بگیره بد نیست؟

نه مشکلی نیست چند دقیقس

تغذیش بسته های مشکلی یک کیلویی غذای مخصوص مینا فقط عکس مینا هم روشه.نه هیچ تغییری نکرده فضلش عادیه

سلام
لطفا کامنت قبلی خودتون رو ریپلای کنید ببینم مشکل چی بوده
نه اگه مخصوص مینا باشه مشکلی نخواهد داشت ، اگه فضله تغییر کرد بخصوص سبز یا سفید شد تغذیه رو موقتا تغییر بدید

سلام خداقوت
ببخشید من یک مرغ مینا دو ماهه خریدم و اینکه اولا کی زمان مناسب برای آموزش دادن هست و تو این چندروزی که دارمش براش صدای قناری میزارم تا بتونه بخونه(میخاسم یدونم این کار درسته؟).
چه وسایلی هم واسه اینکه تو قفس حوصله اش سر نره خوبه؟و باهاشون بازی کنه.
ایا میخاد آزادش کنم؟و اینکه کمی هم غریبی میکنه یعنی وقتایی سمتش میرم خودش میزنه به قفس از اینجور کارا و برا اینکه دستی و وابسته بشه همون غذا دادن و تمیز کردن قفسش کافیه ؟ یا اگه کاری هست که وابسته تر و دستی شه رو بگید.
با سپاس

سلام
دو تا سه ماه زمان خوبی هست برای شروع اموزش
شما 3 هفته بعد شروع کن به اموزشش دادنش
نه صدای پرنده ی دیگه ای رو نزار ، اینجوری شانس اموزش مناسب حرف زدن رو از دست میدی چون خیلی سریع صدای اون پرنده رو یادمیگیره و در میاره و دیگه بهت گوش نمیکنه ! بعدا میتونی براش بزاری
وسیله ی خاصی نیاز نیست ، ظرف ابتنی براش بزار
ازاد اره شب ها ازادش کن و چراغارو ببند و بگیرش
غریبی مشکلی نداره و طبیعی هست کم کم بهتر میشه زیاد اصراری به گرفتنش نکن
توضیحات دستی شدن داخل پست هست مطالعه کنید با تمیز کردن قفس که دستی نمیشه !

سلام
من نزدیک به ۶ ماه است مینا گرفتم همه نکته هایی که شما فرموده اید را انجام داده ام ولی بازم رام نشده به نظر شما چرا رام نشده؟

سلام
نمیشه دقیق گفت که شما کجای کار درست عمل نکردید
مهمترین موضوع اینه که پرنده نباید ترسونده بشه ، با چند بار ترسیدن اعتمادش کامل از دست میره

سلام
خسته نباشید
فقط 2 بار ترسیده اونم از گربه و به زور رفتن به لانه

سلام
با دوبار ترسیدن از گربه پرنده اینجوری نمیشه
استرس زیاد بهش وارد شده ، سروصدای زیاد ، دنبال کردن و گرفتن پرنده ، جابجایی قفس و …

سلام من خیلی سوال از شما پرسیده بودم ولی الان سوالم نیست چیکار کنم و ندیدم که شما چی جوار دادید؟؟؟؟

هیچ سوالی بی پاسخ نمونده
بگرد پیدا میکنی

سلام من یه جوجه مینا گرفتم البته از بیرون گرفتمش غذا نمیخوره چی کار کنم اهلی بشه

توضیحات داخل پست رو بخون
سنش چقدره ؟ اگه خیلی جوجست باید بهش سرلاکی بدی

از کجا بفهمم که نژادش چیه

نمیدونم

سنش حدودا ۴ ماه یه بار به زور گرفته شده الانم فقط شبا از قفس آزادش میکنم بعد برقا رو خاموش میکنم میگیرمش اما خیلی ترسو شده.نمیدونم چیکار کنم دوباره اهلی بشه راهی داره؟

با یه بار که اینجوری نمیشه
دقت کنید شاید در محیط چیزی هست که میترسه از اون
هر چی هست در رفتار خانواده یا محیط باید پیدا کنید

از چیزای که میترسه مثل دستمال کاغذی و شارژر گوشیم اونارو برداشتم.

اوکی دور بزارید اونارو
تغذیش چیه ؟ فضلش تغییری پیدا کرده ؟

سلام خسته نباشید
در مورد ساعت خواب مینا سوال داشتم
و اینکه اگه در ساعت مشخص برای خواب راحت تر یک پارچه سفید رو قفسش بندازم خوبه یا بد؟

سلام
ساعت خواب مشخصی ندارن کلا زیاد میخوابن
ولی این مورد رو من پیشنهاد نمیکنم چرا که ممکنه در تهویه مشکل ایجاد کنه و باعث بیماری تنفسی در پرنده بشه

اها،خیلی ممنونم
ببخشید ولی یک سوال دیگه هم داشتم ،من دیروز مینامو خریدم فروشنده هم گفت جوجه امسالی هست ینی هنوز بالغ نشده اما خودش غذا و آبشو میخوره اما از دست آدم هیچی نمیخوره ،ولی خیلی وحشیه در حدی که تا دستمو آروم میبرم نزدیکش با صدای بلند جیغ میزنه و خودشو به اینور اونور قفس میزنه
باید چیکار کنم ینی با این شدت وحشی بودنش امکانش هست که دستی بشه؟

خوب یه روزه خریدید طبیعیه این رفتار
داخل باکس قرمز رنگ رو بخونید و صبور باشید
اجبار نکنید به گرفتنش یه مدت بگذره خودش میاد سمتتون فقط کمی بهش فرصت بدید
جوجس و تازه محیطش عوض شده نمیشه گفت وحشیه ! اسب وحشی رو میشه رام کرد چه برسه به یه جغله مرغ مینا :دی صبور باشید

با سلام
میخواستم بپرسم که من مینا مو نزدیکه دو ماهه گرفتم و وقتی گرفتم یکماهش بود حدودا . بعد خیلی خوبه بهم واکنش نشون میده .رو دستم میخوابه .از دستم غذا میخوره .باهاش حرف میزنم جوابمو میده .فقط وقتی میخوام تو قفس بزارمش باید به زور بگیرمش و به همین خاطر میرم طرفش فرار میکنه البته باز خودش برمیگرده ولی من طرفش میرم فرار میکنه .بنظرتون چطور داخل قفسش کنم که ازم نترسه ؟ چه روشی درسته؟

سلام
راهکار مشخصی وجود نداره بهرحال همه از زندان بدشون میاد
شما شب وقتی چراغارو خاموش کردی بگیرش
اونموقع چیزی نمیبینه و اذیت نمیشه

سلام من یک مرغ مینای ۲۰ روزه خریدم که تقریبا الان ۲ ۳ ماهشه اولش که من بهش غذا میدادم بهم عادت کرده بود و وقتی از قفس بیرونش میکردم سریع میومد پیشم و مجبور بودم برای داخل کردنش به قفس به زور بگیرمش قبلا ها می‌گذاشت نوازشش کنم ولی دیگه نمیزاره و روزنامه زیر پاش رو هم پاره پوره میکنه و وقتی دستم رو داخل قفسش میکنم تند نوک میزنه و اینکه روزی چند ساعت باید باهاش لازم کنم و چند ماه دیگه حرف زدن رو باهاش شروع کنم

سلام
اولا که نباید به زور بگیریش همین باعث میشه که ازت بدت بیاد و ازت بترسه ، این کارو ادامه بدی تنفر اون هم بیشتر میشه و کمتر امکان یادگیری پیدا خواهد کرد.
نوازش رو هم فعلا انجام نده ولی ، وقتی دستت رو بردی طرفش و با نوک بهت حمله کرد، دستت رو پس نکش و بزار هر چقدر میخواد نوک بزنه ، اخرسر متوجه میشه که با نوک زدن کارش پیش نمیره و بیخیال میشه.
برای اموزش هم روزی 5 بار هر بار 10 دقیقه به صورت رخ به رخ کافیه
سن اموزش هم 3 ماهگی به بالا هست

خوب وقتی از قفس بیرونش میکنم چه جوری دوباره وارد قفسش کنم؟؟؟

شب ، هوا تاریک میشه ، چراغارو ببند
جایی رو نمیبینه
بگیر بزار تو قفس

در قفس روباز کن بزار جلوش خودش میره توقفس مینای منم خودش میرع

کاش همشون اینجوری بودن !!

و اینکه الان از من بدش اومده چیکار کنم که دوباره باهم خوب بشه
و اینکه حتما باید روزی ۱ ساعت باهاش حرف بزنم چون وقت نمیکنم

صبور باش خوب میشه
مورد 1 ساعت پیشنهادی شاید اصلا پرنده ی شما نیاز به روزی 5 ساعت داشته باشه . وقت کردن رو هم یه فکری بکن بدون وقت گذاشتن هم راهکار داره ، با ضبط صوت ولی اونوقت فقط برا خودش صحبت میکنه !
کلا زمانی که وقت نداریم نباید پت خریداری کنیم ! موجود زنده هستن و با موجودات بیجان بسیار متفاوت ! امکان افسردگی در این پرنده ها که تنها هم نگهداری میشن خیلی زیاده

ممنونم از راهنماییتون
ببخشید و اینکه امروز مرغ مینای من دستشویی مثل آب این مشکلی داره
و اینکه چقدر طول میکشه که باهام دوباره خوب بشه و چه کار هایی باید بکنم

مثل آبه ؟ چه رنگیه ؟
نیازی نیست کاری کنید ! خودش خوب میشه زمانش رو نمیشه گفت یه روز دو روز دو هفته سه هفته

ببخشید و اینکه چون مینا ساعت ۷ صبح سرو صدا میکنه سب میبرمش توز اتاق که بخوابه این مشکلی داره؟
و اینکه وقتی می خوایم بریم جایی مجبورم بزارمش توی صندوق عقب این چطور این هم موجب ترسش میشه؟؟؟
پس گفتد که لازم نیست کار خاصی بکنم
و نوازشش نکنم و توی شب بگیرمش
و اینکه من توی یک سایت خوندم که نوشته روزی چهار نوبت هر نوبت هم ۵ دقیقه باهاش صحبت کنم این خوبه یا نه؟؟؟

سلام
اگه همیشه تو قفسه بهتره جای قفس عوض نشه ! پرنده اینجوری ممکنه به محیط عادت نکنه و دستی شدنش زمان ببره
2- بسیار کار نادرستی میکنید ! جای پرنده تو صندوق عقب نیست ! اگه تا الان زنده مونده حتما شانس اورده ! گوسفندم نمیزارن صندوق عقب اونوقت شما مرغ مینا که بسیار هم حساس هست میزارید صندوق عقب !؟! تکرار اینکار ممکنه باعث مرگش بشه
3- اره خوبه همینجوری باهاش کار کن . صحبت نکن ! تک کلمه یادش بده ! مثلا فقط سلام . تا اونو یاد نگرفته کلمه ی دیگه ای یادش نده . مورد های بالارو هم اجرا نکنی تا صدسال یاد نمیگیره !

چشم دیشب هم رفتیم جایی گذاشتمش روی پاهام
نه بعضی وقت ها بیرونش میکنم
پس گفتید که اگر بزارمش توی اتاق شب ها مشکلی نداره؟؟؟؟؟؟

عرض کردم که قفس پرنده ی زینتی بهتره هر روز جابجا نشه

آخه نمیتونم جابه جاش نکنم صبح ها خیلی سرو صدا میکنه
و این که آخر نکش همش زخمه و تا میره خوب بشه دوباره زخم میشه چیکار کنم؟؟؟
و اینکه پرهاش رو هم میخره
زیر بعضی از پرهاش هم انگار که خونیه

این موردی بود که من از روی تجربه گفتم
دلیل ضخم چیه ؟ به چی نوک میزنه ؟
غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟

نمیدونم میشه شمارتون رو بدین تا عکسش رو براتون بفرستم
به همه چی
فضله همش متفاوته

نه متاسفانه امکانش مهیا نیست
باید ببینید رنگ غالب چطوره

سلام خواهش میکنم یک راهی بدید تا زودتر اهلیش کنم نمیدونم چرا اینجوری شده امروز که دستم رو توی قفس کردم وقتی اومد روی دستم یک هو وحشی شد و خیلی بهم نک زد و من هم دردم اومد مجبور شدم دستم رو بیارم بیرون نمیدونم چرا اینجوری شده

سلام
توضیحات داخل پست کامله
کادر قرمز رنگ رو هم بخونید
اگه با این دید که پرنده وحشی هست و وحشی میشه و … میخواید اهلیش کنید که کار بی هوده ای هست ! اول باید مطمئن باشید که میتونید اهلیش کنید بعد اقدام کنید . اینکه پرنده نوک میزنه و دستتون رو بکشید تا 10 سالم اهلی نمیشه ! اسب های وحشی رو هم که می خوان اهلی کنن کلی لگد و اینا میخورن تا اخرسر اهلی میشن !

و اینکه همه غذا های مینا کرم داره؟؟؟؟
نمیشه زک غذایی بخرم که کرم نداشته باشه
و باید همیشه غذاش یه مارک باشه آخه من تا حالا فقط دوبار براش غذا خریدم اونم دوتا باهم متفاوته مشکلی داره؟؟؟؟

خیر
میلورم به مینا میدن که خودش کرمه فقط
غذاهای معمولی کرم ندارن
خیر نیازی نیست که مارکشون همیشه یکی باشه ، باید تست کنید ببینید پرندتون از کدوم یکی خوشش میاد ، کدوم بر سلامتش تاثیر بد نمیزاره . هر غذا رو یک ماه تست کنید و بعد تصمیم بگیرید که همون غذا رو مجدد بخرید یا یکی دیگه رو بخرید
بعضی از شرکت ها هستن که میگن غذاشون بدون اهن هست و رو بسته هم مینویسن ولی همون پلت مرغی رو خالی میکنن تو بسته و اینجور غذاها تاثیر خودشون رو تو 1 ماه نشون میدن و باعث سبز شدن فضله ی پرنده ، بیحال شدنش ، امکان سفید و ابکی بودن فضله میشن

ببخشید و میشه که به جای این غذا ها غذای کیلویی بگیرم،؟؟؟؟

نه ، غذای کیلویی پلت های مخصوص مرغ و خروسه و برا مرغ مینا تا جایی که من میدونم غذای فله ای نمیدن بازار

و ببخشید هر روز باید با مرغ مینا بازی کرد یا خیر من فقط بعضی آقا باهاش صحبت میکنم و دستم رو داخل قفس میکنم تا روش بشینه

اره میشه هر روز بازی هم کرد ، 3 هفته ی اول نگهداری کمی مراقب باشید

سلام ببخشید مرغ مینای من وقتی انگور یا نون یا …… جلوش نگه میداریم مثل وحشی ها میمونه منظورک آینه که انگار ۱۰۰ ساله هیچی نکرده انگار خیلی گشنمه غذاش رو هم چند باری دیدم که میخوره ولی تقریبا یکم غذاش رو ریخته این مشکلی داره

سلام
نون براش سمه
انگور هم نباید زیاد بخوره به اندازه