منو اصلی

آموزش کامل اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا

آموزش کامل اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا

آنچه که باید درمورد اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا بدانید …

مرغ مینا از زیباترین و پرطرفدارترین پرندگان جهان است. این پرنده که از خانواده سار محسوب می شود، تقلید صدای فوق العاده ای دارد.

مرغ مینا دارای نژادهای متفاوتی است و همچنین این پرنده نمادی از عشق به حساب می آید که درکنار جفت خود زیست می کنند. صنعت جوجه مرغ مینا از کشور هند نشآت گرفته است اما جالب است بدانید امروزه این صنعت در کشور تایلند گسترش یافته است. ما در این مقاله از وبلاگ چیکن هچ آموزش اهلی و دستی کردن مرغ مینا را به شما باد خواهیم داد.

مرغ مینا را بشناسید

مرغ مینا معروف به مرغ سخنگو، جزو پرندگان با منقار نرم است که به خانواده سار تعلق دارد. از زیبایی های این پرنده چنین است که معمولا به صورت جفت جفت یا گروهی دیده میشوند و کمتر می توان آنها را تنها یافت. این گروه از پرندگان دارای انواع نژادها هستند که نژاد مرغ مینا گوشواره ای ومعمولی مهمترین آنها به حساب می آیند.

مرغ مینا را بشناسید

همچنین باید بگوییم مرغ مینا دو نوع وحشی واهلی وجود دارد. مرغ مینای وحشی در هنگام طلوع وغروب خورشید به آواز میپردازد. نکته جالب ماجرا اینجا است که مرغ مینا در هنگام غروب، در حالت کمترین هوشیاری قرار دارد که بهترین فرصت برای آنهایی است که میخواهند او را تربیت کنند. افراد مختلفی با جوجه کشی مصنوعی از این پرنده به کسب درامد مشغول می باشند. تجارت و خرید و فروش جهانی مرغ مینا در کشورهایی همانند هند و اندونزی بسیار رونق دارد. برای مشاهده دستگاه جوجه کشی خانگی کلیک کنید.

اهلی کردن مرغ مینا

برای اهلی کردن مرغ مینا نیاز است که از ابتدای زندگی با آنها تمرین کنید. زیرا جوجه هایی که به 4-6 ماهگی می رسند، حتی اگر اهلی بودن خود را از دست بدهند، باز هم تربیت مجددشان بسیار راحت تر از این است که سن پرنده بالا رود. این پرنده نمی تواند سریع عادات نامناسب خود را کنار بگذارد؛ در واقع علاوه بر اینکه اهلی کردن آنها دشواراست، امکان سخن گفتن آنها نیز از دست می رود.

میناهای اهلی بسیار به ابراز علاقه، نیازمند هستند و به صحبت کردن با صاحبان خود، توجه نشان می دهند.

اگر می خواهید یک مرغ مینا را اهلی کنید باید بدانید که تنهایی جوجه به اهلی کردن آن بسیار کمک می کند. در صورتی که اگر اطرافش شلوغ باشد وحشی تر ازقبل خود میشود.

اهلی کردن مرغ مینا

از سوی دیگر فروشندگان این پرنده، مدت زیادی به جوجه ها با دست غذا می دهند. این کار سبب ایجاد رابطه عاطفی بین جوجه مینا و انسان می شود و به اهلی تر شدن جوجه کمک می کند. به همین دلیل است که جوجه هایی که در سن یادگیری پرواز، خریداری می شوند، معمولا اهلی تر هستند. به خصوص اگر بال پرنده چیده شود، مرغ مینا بیشتر به شما وابسته میشود.

از بازی های خطرناک با این پرنده بپرهیزید

مسخره کردن مرغ مینا او را بسیار عصبانی می کند و علاوه بر تاثیر منفی بر تربیت او، سبب بروز رفتارهایی می شود که در مرغ های مینای اهلی کمتر به چشم می آید.

از سوی دیگر بهتر است اجازه دهید مرغ مینا بر روی دست شما بنشیند و هرگز دست خود را عقب نکشید زیرا این کار پرنده را به شدت تحقیر کرده و اعتماد به نفس را از او می گیرد.

لازم است بدانید که:

  • میناها در هنگام عصبانیت با پنجه ها و منقارخود حمله می کنند.
  • آنها با منقار گاز می گیرند ونوک می زنند و احتمال دارد چنگال های تیز خود را در دست شما فرو کنند.
  • تنبیه کردن میناها یکی دیگر از اشتباهاتی است که بسیار از افراد انجام می دهند. این کار سبب می شود مرغ مینا نوک زدن به قصد آزار را بیاموزد.

ترک عادات بد، به اهلی کردن پرنده سخنگو کمک می کند

بهترین روش برای ترک عادت بد این پرنده، خارج نکردن وی از قفس است. البته شاید حافظه اش به او اجازه ندهد که این کار شما را فراموش کند و احساس صمیمت خودش را با شما از دست دهد. اگر میناها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند، شادابی خود را نیز فراموش می کنند.

بسیاری از پرندگان نوازش را دوست دارند و مرغ سخنگو نیز از این قاعده مستثنی نیست. جالب است بدانید که با این کار پرنده زود تر از موعد با شما صمیمی می شود.

توجه پرنده را به خود جلب کنید

بهترین راه جلب توجه، داشتن خوردنی های لذیذ است. برای مثال یک میوه را در دست داشته باشید و با انگشت خودتان آن را به منقار نرم پرنده، نزدیک کنید. در زمینه تغذیه مرغ مینا باید دقت داشته باشدی که میوه ها و غذاهایی که حاوی ویتامین ث و آهن می باشند برای مرغ مینا مناسب نیستند.

توجه پرنده را به خود جلب کنید

اگر پرنده با شما تعارف داشت و روی انگشت شما نیاید؛ انگشتان خود را به یک پای او نزدیک کنید. اگر باز هم تعارف کرد، او را اذیت نکنید وبه آرامی به سینه آن بفشارید؛ چرا که با این کار، پرنده را به هدایت می کند و تنها چاره کار وی این است که پایش را روی انگشت شما بگذارد.

مرغ مینا را تنها نگذارید

یکی دیگر از روش های اهلی کردن مرغ مینا، زمانی است که او را تازه به خانه می آوریم و بهترین کار این است که او را با قفس و محیط وافراد جدید آشنا کرده تا راحت تر بتواند به شرایط جدید خود را عادت کند.

ابتدای آشنایی که پرنده بیشتر از زمان های دیگر احساس غربت وتنهایی می کند، باید ناز او را کشید و با او به آرامی رفتار کرد تا خاطره بدی از شما در ذهنش نماند. در همان آغاز کار، تنها گذاشتن مرغ مینا علاوه بر وحشی کردن دوباره او، سبب افسردگی مرغ مینا و بیماری وی می شود.

تربیت مجدد مرغ مینا

مینا ها هرچه جوان ترباشند، در هنگام آموزش کمتر میترسند. فقط با یک استثنا که آنها از قبل خاطره بدی در ذهن نداشته باشند.

اهلی کردن مجدد پرندگان سخنگو بسیار دشوار یا حتی گاه غیر ممکن است چرا که آنها به شرایط قبل بیشتر عادت کرده اند و خود را با آن تطبیق داده اند.

در واقع اگر مینا بتواند کمی به اهلی کردن خود کمک کند، ما نیز باید به کمک آنها بشتابیم چرا که تاثیر بسیار مثبتی دارد. اگر شما پرنده سخنگویی دارید که قابلیت اهلی شدن ندارد، می توانید از او فقط به عنوان جوجه کشی استفاده کنید.

نیازهای غذایی و اجتماعی مرغ مینا

رژیم غذایی سالم برای پرنده یک نیاز اصلی به حساب می آید بخصوص در مورد مرغ مینا که عدم توجه به تغذیه ی مناسب می تواند سبب کاهش عمر پرنده شود .  از سوی دیگر باید به نیازهایی همچون نیاز به پرواز کردن، توجه کنید و اجازه دهید مرغ مینای شما پرواز کند.

پرنده را روزی چندبار حمام کنید، پرنده با این کار شاداب می شود و احساس راحتی بیشتری با شما می کند. بهترین زمان برای حمام کردن پرنده، صبح است و بدترین آن عصر و شب، چرا که ممکن است قبل از به خواب رفتن پرهایش کامل خشک نشده باشد و این امر باعث بیمار شدن پرنده شود.

در پایان

به صورت مختصر هر آنچه باید در مورد دستی کردن مرغ مینا بدانید را برایتان شرح دادیم، امیدواریم این متن برای شما راهگشا باشد و بتوانید ارتباطی مفید و موثر با مرغ مینای خود برقرار کنید.


دیدگاه‌های نوشته
1.9K پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام خسته نباشید من یه مرغ مینایی دارم که دستی هست ۶ماه هم هست که خونمون هست میشه بهم بگید چطور بگیرمش که نترسه وقتی میخام بگیرمش یا نازش کنم میترسه چکار کنم نترسه

سلام شب
شما بخیر من یک مینا ۴ماه دارم ابتدا دستی،بود ولی الان وحشی شده چکار کنم

سلام پلت مخصوص رو ازکجا تهیه کنم

سلام میخاستم ببینم جوجه مرغ مینا گوشواره ایی هم موجود دارین‌برا فروش اگر داشتین به این شماره پیام بدین‌تا باحاتون تماس بگیرم

سلام من یک سال و چهار ماهه که مینا خریدم وقتی خریدم آخرای دوماهگیش بود. حدودا موقعی که ده ماهش شد داخل قفسش چوببند گذاشتم ولی میترسید و خودش رو به قفس میکوبید من نگران بودم که از ترس بمیره برای همین چوببند رو ورداشتم الان چوببندشو با پارچه ی رنگی پوشوندم نمی ترسه ولی وقتی پارچه رو برداشتم دوباره میترسید چیکار کنم نترسه چون سعی داره پارچه رو پاره کنه

سلام من یک مرغ مینا چهار ماهه دارم و چند روزی است که بقل سرش زخم شده و اصلا خوب نمیشه و حتی یک بار خون هم آمده میشه بگید من باید چه کار بکنم

سلام من یه سه ماهه مینا گرفتم سنش به‌نظرم یک ساله باشه اما هیچ گونه حرفی تکرار نمیکنه خیلی دارم سعی میکنم اما فقط این پرنده من میخونه همون صداهایی که همه میناها ازخودشون درمیارن میخواستم بدونم که چیکار کنم ادامه بدم یانه درضمن نره مینام

سلام دستی شده پرندتون ؟ غذاش چیه ؟
مقاله زیر رو بخونید کامل
سخنگو کردن مرغ مینا

سلام وقتتون بخیر. مرغ مینای من ۴۵ روزش هست دیروز داشتم باهاش بازی میکردم ک متوجه شدم از گوشش ی جوش چرکی بیرون زده دلیلش چیه میشه لطفا راهنماییم کنید؟
فضلش روکش سفید داره خیلی کم، از اب هم میترسه اصلا اب تنی نمیکنه طوری ک صدای اب رو میشنوه فرار میکنه ،
الان فقط اون جوش چرکی داره عذابم میده. چرا اینطوری شده؟ باید چیکار کنم؟

Last edited 19 روز قبل by راهله

سلام غذاش چیه ؟
براش پلت مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید تخم مرغ آب پز اصلا براش خوب نیست . حتما غذایی که گفتم رو فقط بهش بدین نه هیچ چیز دیگه
تا سه روز به جای آب بهش چای سیاه بدین
برای درمان جوش لازمه به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید

سلام ببخشید مرغ مینای من۳/۴ماهشه اوایل خیلی خیلی اروم و اهلی بود بعد یه مدت ک مادر بزرگم باهاش بازی کرد و اینجوری شد که همش نک میزنه فرار میکنه از ادم دیگ اوزارم نمیخونه بایذ چیکار کنم؟

سلام حتما دستشون رو سریع حرکت دادن یا با صدای بلند باهاش حرف زدن ترسیده
بیشتر براش وقت بذارید وقتی نوک میزنه دستتون رو نکشید یا واکنش نشون ندین داد نزنید
مقاله زیر رو بخونید
درمان پرخاشگری مرغ مینا

سلام وقتتون بخیر
مینای ما وقتی میاد بیرون ازقفس نگو تک‌وتوک مورچه میخوره، ضرر داره؟
نون هم خیلی دوست داره
هرازگاهی ماکارونی ابکش‌شده میدادم قطعش کردم
خیلی وابسته‌شده باید کنارش باشیم مخصوصا من. رو شونه و دستم میشینه ولی اجازه نوازش نمیده
مدتیه که اواز نمیخونه ولی صداهای دیگه‌شو داره. مثلا ذوق کردن از دیدن من و باهاش حرف میزنم ب زبون خودش جواب میده اشپزخونه که هستم انتظار داره براش خوردنی ببرم. ماشالله شیطونه، گاهی پی‌پیش ابکی وسفید میشه. غذاشم این سری برند baby bird گرفتیم. حتما عوضش میکنم. فقط اینکه بدونم نون سنگک و مورچه که خورده ضرر داشته؟ باهمه اهل خونه صمیمی‌طوره یعنی رو پاهاشون و اینا میشینه

Last edited 21 روز قبل by Erfan

سلام اصلا بهش نون و ماکارونی ندین غذاش هم پیشنهاد من تاپ فید و پادوان هست و ماهی یکبار هم به جای آب بهش چای بدین
اگر از سم برای مورچه ها و کشتنشون استفاده نکردین ایرادی نداره خوردن یکی دو تا مورچه برای مرغ مینا

سلام ممنون از پاسخ و راهنمایی‌تون
همه میناها به مو علاقه دارن؟🤭
نگران زبون باز کردنش هستم، الان تقریبا ۴ماهشه. واقعا نون خیلی مضره؟ هلاکه نونه اخه بال بال میزنه براش

سلام ممنون از شما
منظورتون چیه به مو علاقه داره ؟ نباید اجازه بدین مو بخوره ممکنه باعث خفگیش بشه
نون مضر ترین غذایی هست که صاحبا به پرنده میدن و باعث تلف شدنش میشن . اون دوست داشته باشه شما ندین بهش اون که نمیفهمه چی براش مضره

سلام وقت بخیر
یعنی چه در قفس باشه چه بیرون، مثلا ابجیم که کنارش باشه می‌پره و موهای سرشو میخواد بگیره بکشه یا وقتی رو شونه من میشینه موهای پشت گردنم رو تندتند نوک میزنه و میکشه. سرتو میبری نزدیک قفس فقط چشاش به سرته و میخواد با موهات بازی کنه
چشم سعی میکنیم نون ندیم ولی کلا گشنس غذاشم همیشه پره اما بازم چشمش ب دست ماست . هویج وسیب دوست داره ولی نمیدونم روزانه باید چقدربدیم
باز هم ممنون از راهنمایی‌هاتون و ممنون که با صبوری پاسخ میدین

سلام سعی میکنیم نه ، کلا ندین بهش نون اگر میخواین زنده بمونه و همیشه سالم باشه
دلیل خاصی نداره هر پرنده به یه چیزی علاقه دارن مینای شما هم به موهاتون
سیب هفته ای دو بار میتونه بخوره زیاده روی نکنید

سلام، خیلی ممنون که با حوصله پاسخ میدین. حالا این مرغ ما یه وقتی مو گیر کرد تو دهنش چکار کنیم؟ میاد بیرون رو زمین هرچی باشه میخوره من نمیدونم خونمون تمیزه‌ها ولی از کجا چیزمیز گیر میاره. اینطور پیش بره، بهتره که بیرون نیاریم، هان؟ زیرو بم همه چیو درمیاره، خونست دیگه بالاخره ۴تا مو رو زمین هم ناخواسته پیدا میشه؟؟؟
و یه خواهشی دارم درکل خوراکیها اعم از سبزیجات ومیوه‌جات چی مفیده براش با ذکر مقدارش، ممنون میشم راهنمایی کنید.
خیلی خوبه که شما هستید.

سلام ممنون از شما .
سعی کنید گرسنه نمونه اصلا پرنده کنجکاویه به هر چیزی نوک میزنه . چاره ای نیست باید مراقبش باشین . اگر موی کوچیک باشه که دفع میکنه ولی باز هم باید مراقب بود
هیچ غذا و میوه ای نباید بخوره . فقط غذای مخصوص مرغ مینا از همون برند هایی که گفتم . هفته ای یکی دو بار هم کرم خشک میتونه بخوره با سیب بدون هسته

سلام وقت بخیر
من کلی عذرخواهم چون سوالاتم زیاده و وقت شما رو میگیرم
گرسنه که نمیمونه ولی همش از ما خوراکی (نون وهرچی که دستمونه میخواد) که الان از وقتی شما گفتید نمیدبم. و اینکه تو کامنتا خوندم که دوستان هویج و سیب‌زمینی میدن، خوبه؟ سفیده‌تخم‌مرغم وقتی مینا رو اوردن برام گفتن میتونم بدم، البته مینای ما دوست نداره.
بعد میگن که اینا ب لاشخورهای طبیعت معروفن، چطور که میناهای خانگی باید انقدر محدود باشن؟ میناهای خیابان شریعتی تهران که ازادانه میچرخن همه چی دیدم که ب نوک میگیرن و می‌برن.
درمورد بیرون اوردن از قفس هم یه سری میگن نیار بدعادت میشه، یه سری میگن باید بیان بیرون حالا کدوم بهتره؟
بازم ممنون از شما و اطلاعات مفیدتون

سلام خواهش میکنم
بله پرنده بیرون چون فعالیت زیادی داره همه چیز خوار میشه اما مرغ مینای خانگی رژیم غذایی محدودی داره و عدم رعایتش هم بیمارش میکنه . هیچ غذایی غیر از غذای مخصوصش نخوره فقط هفته ای یکی دوبار میلورم و سیب بدون هسته خوبه براش
توصیه من اینه که حداقل روزی 3 ساعت آزاد باشه . اگر امکانش هست که همیشه آزاد بذاریدش که خیلی بهتره . ولی دقت کنید که اگر عادت کنه یسره آزاد باشه نمیشه دوباره زندانیش کرد افسرده میشه . پس از همین الان طبق چیزی که امکانش هست براتون عادتش بدین

سلام
خیلی ممنون از راهنمایی‌هاتون
غذای خودش که کرم خشک داره یعنی جداگانه هم باید بخرم؟ برند خاصی داره اونم؟
چندوقتیه که با دیدن هرکدوم از اعضای خانواده با به شور خاصی براش کل میزنه🤭 یعنی خوشحالم از دیدنت، با این روند میشه به حرف زدنش هم امید داشت یا فقط اهلی شده؟

سلام اگر غذاش کرم داره نیازی به تهیه میلورم نیست .
چند سالشه ؟ بله با تمرین زیاد میتونید بهش حرف زدن هم آموزش بدین

سلام، ممنون از شما
تقریبا فکر کنم ۴،۵ ماهشه، جایی خوندم که اگر الان یاد نگیره، دیگه نمیشه یادش داد اما بعضیا میگن هرکاری کنی، تا یه سالش نشه حرف نمیزنه
راستی امروز متوجه شدم گوشه ابتدایی چشمش بالای بینی، یه کم خالی شده وسفیدشده، یعنی علتش چیه؟

چرا کامنتای من اینطوری میان؟

سلام ممنون از شما ، من کامنت گذاشته بودم ولی متاسفانه هرچه گشتم نبود.
درسته حق باشماست پرنده بیرون همه‌چیزخوار میشه.
در مورد غذاهایی که شما معرفی کردید من چندتا از سایتهای فروش رو دیدم وکامنتهاش رو خوندم، متاسفانه نوشته بودن که میناشون اصلا از غذا خوششون نیومده و نمیخورن، حالا با این وضعیت ما خرید کنیم ونخوره اونوقت چکار کنیم؟ با توجه به قیمتهایی که داره، چون برامون پیش اومده ، غذایی خریدیم و اصلا سمتش نرفت. اونوقت هلاک نون خوردنه🤭

سلام خسته نباشید من یه مینا دارم سه ماه میشه خریدم و وقتی خریدم 1ونیم ماهش بود و اول که خریدم خیلی پر انرژی بود بازی می‌کرد ولی بعد چند هفته هعی عطسه میکنه وقتی می‌خواد آواز بخونه نمیتونه یعنی گلوش اجازه نمیده و عطسش میگیره چیکار باید بکنم؟

سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ قفسش جلوی باد کولر یا کنار پنجره باز نباید باشه
براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید
آبتنی میکنه ؟

مرغ مینا من پاشو چنگ میزنه بعد ی گوشه وایساده تکون نمیخوره دوباره پاشو چنگ میزنه

غذاش چیه؟ فضلش چه رنگیه ؟ توضیح کامل بدین
غذای مخصوص مرغ مینا از برند کی کی یا تاپ فید یا پادوان براش تهیه کنید
سه روز به جای آب بهش چای سرد بدین ببینید تغییر میکنه یا نه

سلام مرغ مینای من وقتی ازقفس میادبیرون زیادنوک ب دستام میزدچکاربایدبکنم ک نوک نزندممنون میشم راهنمایی کنید

سلام وقتی نوکتون میزنه دستتون رو سریع نکشید یا داد نزنید بیشتر تحریک میشه مقاله زیر رو بخونید
درمان پرخاشگری مرغ مینا

سلام وقت تون بخیر
من یک مرغ مینای شست هفتاد روزه دارم دو هفته از خریدنش میگزره
مینام کمی وهشی هست
امکان اهلی کردن و رام کردن وجود داره

سلام بله مقاله رو به طور کامل بخونید و تمام نکات رو انجام بدین

ببخشید کدوم مقاله ؟؟

همنی مقاله که زیرش کامنت گذاشتین . متن همین صفحه

سلام من یه مرغ مینا دارم جوجه هست اما پر داره و فکر کنم هنوز یک ماهش نیست تقریبا یک هفته دارمش اوایل توی قفس نمیذاشتمش الان گذاشتم خیلی بال بال میزنه وقتی بال میزنه گرسنه هست و هنوزم دونه خور نیست بهش پلت خیس شده میدم ولی با قاشق میخوره خودش توی ظرف نمیخوره خیلی زود به زود گرسنه میشه توی یکی از مقاله هاتون خوندم گفته بودید بعد از اینکه بهش غذا دادیم ۲ تا ۳ ساعت بعد باز بهش غذا بدیم بعد از غذاش سریعا می‌خوابه خواستم بدونم مشکلی نداره؟

Last edited 28 روز قبل by Yekkta

سلام براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . درسته هر دو ساعت باید غذا بخوره . خوابیدنش عادیه . ممکنه تا سه ماهگی هم دونخور نشه صبور باشید و مرتب تغذیش کنید تا ضعیف نشه. نذارید گرسنه بمونه سر ساعت غذاش رو بدین
فضلش چه رنگیه ؟؟

برای مرغ مینا در موقعی که جوجه ی تخم مرغ اپزو با سریلاکش مخلوط کنیم اشتباه چونگفتید غذای انسان ندیم ?

مرغ مینا نباید تخم مرغ آب پز بخوره آهن دارد و بیمار میشه باید فقط غذای مخصوص خودش که فاقد آهنه بخوره

سلام من ی مرغ مینا یکسال ودو ماهشه خریدیم، حرف میزنه، ولی از ما هم فراری هم از قفس بیرونش میاریم به صورتمون حمله میکنه،

سلام تازه خریداریش کردین ؟ تو این سن اهلی نمیشه سنش زیاده
مقاله رو کامل مطالعه کنید

بله یکماه هست خریدیمش، حداقل 30 کلمه حرف میزنه،

ازتون میترسه . مرغ مینا رو باید قبل از سه ماهگی خریداری کنید تا اهلی و دستی بشه
طبق نکات مقاله عمل کنید امیدوارم رام بشه

ممنونم از راهنماییتون

موفق باشید 🙏

سلام خسته نباشید من یه مینا دارم که از دوماهگی خریدم الان دوهفته که پیشمه وقتی بیرونش میارم خیلی پرواز میکنه تو قفستم نمیذاره نازش کنم و می‌ترسه ولی از دست غذا میگیره آیا اهلی میشه و سخنگو؟؟

سلام بله مقاله رو کامل بخونید و تمام نکات رو رعایت کنید صبور باشید زمان میبره
وقتی میخواین برش گردونین به قفس به زور میگیرینش؟

بله

به زور نگیرینش ازتون میترسه هیچوقت باهاتون خوب نمیشه . وقتی میخاین بگیرینش باید اتاق یا هر محیطی تاریک باشه . شب بهتره این کارو انجام بدین لامپ هارو خاموش کنید پرنده دیگه نمیتونه خوب ببینه خیلی آروم بگیریدش و برش گردونین قفس

خیلی ممنون

موفق باشید

من یک مرغ مینا دارم ۲ سالشه کله روز هم تو خونه میچرخه اسمش نبات از دست غذا میگیره ولی دستی نیست میشه دستیش کرد یا سنش زیاد

وقتی از دست غذا میگیره ینی دستیه میناها دوست ندارن خیلی زیاد تو دست گرفته بشن . در ضمن غذاهای انسانی نباید بخوره مریض میشه

سلام من یک مینا دارم یک ماه نیمش شده تقریبا. اوایل همش می اومد دنبالم کنارم میموند. الان از قفس میارمش بیرون اصلا نمیشه بهش دست زد همش فرار می‌کنه اینطرف اونطرف میپره بازی می‌کنه نمیاد روی دستم وایسه فقد بازی گوشی می‌کنه. وقتی باهاش حرف میزنم هیچ واکنشی نداره انگار نمیفهمه. چیکارکنم بنظرتون؟

سلام شاید حرکت سریعی کردین ترسیده . پرنده میخواد آزاد باشه عادیه بازیگوشی کنه . وقتی میخواین باهاش حرف بزنید بهتره تو قفس باشه و سرو صدا اطرافش نباشه تا تمام توجهش به شما جلب بشه
با دست بهش غذا بدین بیشتر باهاش وقت بگذرونید عادیه رفتارش به زور نگیریدش وگرنه قهر میکنه

سلام من میخام یه مرغ مینا بخرم ولی خیلی میترسم زمان رسیدگی بهشو دارم ولی نه میدونم چند ماهه بخرم نه میدونم چجوری دستیش کنم میشه یه مغاله راجب این ها هم معرفی کنین بهم؟
ممنون میشم(‘؛

سلام اگه میخواین سخنگو بشه جوجه کوچیتر از سه ماهه خریداری کنید . این مجموعه مقالات رو بخونید تمام نکات مهم پرورش مینا اومده
پرورش مرغ مینا

سلام وقتتون بخیر
من یه مینا دارم 1/نیم. ماهشه
مینام تا چند روز پیش خودش میومد رو شونم وو اینا ولی یک دوروزی هست که دیگع پیشم نمیاد
و من دارم کم کم میترسم که کلا باهام قهر کرده نمیدونم چیکار کنم
اینم بگم که فقط موقعه غذا خوردن میاد پیشم
بیشتر وقت ها اونم شبها میومد روی شونم اما دیگه نمیاد نمدونم چرا؟
منم خیلی نوازشش میکنم وبهش حرف های خوبی. میزنم
اما دیگع پیشم نمیاد و میخوام بردارمش زود از کنارم میره لطفا بگید چیکار کنم😔

سلام چه غذایی بهش میدین ؟
شاید حرکتی کردین که ترسیده دستتون رو سریع تکون دادین یا هر چیزی
تحت هیچ شرایطی نگیریدش به زور . دستتون رو جلوی پاش بگیرید خودش بخواد میاد رو دستون

من غذا بهش پلت میدم
و برنج پخته هر روز یکی یا دو بهش میدم خودش دوست داره
هیچ حرکتی نکردم ولی خب میومد رو شونم اما الان فقط واسع غذا خوردنش میاد پیشم

اول اینکه غذاش بده براش پلت مخصوص مرغ مینا از برند پادوان یا تاپ فید یا کی کی تهیه کنید بهش برنج ندین مهم نیست که چی دوست داره .
باید بیشتر باهاش وقت بگذرونید . بیشتر کنارش بشینید و باهاش حرف بزنید صبور باشید

مرسی من پلت معمولی مخصوص مینا میدم
اما بسته بندی نیستش 🤔

پلت های بدون بسته بندی مطمئن نیستن حتما غذایی که گفته شد رو براش تهه کنید

سلام من یه مرغ مینا دارم خیلی اهلیه هروقت میگم بیا میاد پیشم و از دستم غذا میگیره و روی شونم زیاد میاد خواستم ببینم اوه بخوام با خودم ببرمش بیرون فرار میکنه؟

سلام بله احتمالش زیاده پرندست به هر حال دلش آزادی میخواد

سلام روز خوش
من تقریبا سه ماهه که مرغ مینا خریدم ،غذای مخصوص مرغ مینا سپهردانه بهش میدم،جز غذای خودش چیزی بهش نمیدم. اوایل با دست خودم بهش غذا میدادم اما تقریبا یک ماهه که براش میریزم تو ظرفش و خودش میخوره،روزی یکبارم آب بازی میکنه،در روز شیش هف بار به مدت یک ساعت از قفس بیرون میاد و بازی میکنه،اما جدیدا اگر چیزی رو ازش بگیریم میپره و نوک میزنه و دو روزه که مدفوعش کمی آبکی شده.حرفم نمیزنه قبلا ریز خونی داشت اما دوروزه کاملا ساکته و یه صدای خیلی خفیف داره و کمی هم سرفه میکنه.مشکلش چیه؟

سلام غذاش رو عوض کنید ببینید تغییر میکنه
غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی براش تهیه کنید
وقتی نوک میزنه اصلا دستتون رو نکشید یا واکنش نشون ندین . چیزی رو به زور ازش نگیرید قهر میکنه و پرخاشگر میشه

سلام وقت بخیر من یه مینا دارم دوماه هست که گرفتم سن دقیقشو نمیدونم ولی هر کی که تجربه داره دیده میگه زیر دوسال هست خودش قشنگ میاد رو شونه میشینه و از دستم غذا میخوره ولی نمیزاره نازش کنی یا نمیاد روی دست بشینه و دست که به طرفش میره فرار میکنه و اینکه خودش تو قفس نمیره حتما باید بگیرم بزارمش البته من در تاریکی اینکارو میکنم تقریبا روزی ۵ الی ۶ یا کمتر و بیشتر آزاد هست تو فضای خونه حرفم نمیزنه من میخام فقط خودش بره تو قفس و اینکه بشه نازش کرد حرفم بزنه که خیلی خوبه البته من براش جایزه یا اینکه غذای خوشمزه گذاشتم تو قفس ولی نمیره لطفا راهنماییم کنین و یه مورد دیگه جدیدا پرنده های دیگه رو میزنه نمیدونم چیکارش کنم

سلام بعضی هاشون از نوازش خوششون نمیاد کاریش نمیشه کرد. مرغ مینا پرنده حسودیه وقتی ببینه شما به پرنده دیگه ای توجه میکنید حسادت میکنه
کاریش نمیشه کرد پرنده اسیر بودن رو دوست نداره

سلام شب بخیر می خواستم بپرسم ی مینای 14 روزه دارم وغذاش پلت است بعضی مواقع مدفونش سفید چابکی هست ولی خواستم بدونم آدرس سایت یا کانالی رابه بنده بدهیدتابدونم چگونه تربیت کنم می توانیم بیرون از قفس توی بالاکن باشه ممنون می شوم راهنمایم کنید راستی گوشت گاو ،وگوسفندویا مرغ بدهم با تشکر‌‌‍،ببخشید پلت همون دونه پارس من اونو توی آب خیس میکنم وباقاشق میدم،ده

سلام براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید میتونید بهش سیب بدون هسته هم بدین . گوشت و اینجور چیزا براش مناسب نیست فقط غذای مخصوص
این مقالات رو مطالعه کنید
پرورش مرغ مینا

سلام وقتتون بخیر
من یه مینا ۱۰ ماهه دارم غذاش پلت مارک تاپ فید کرم خشک و هر روز بهش هویج رنده شده و گاهی سیب زمینی آب‌پز وسفیده تخم مرغ آب پز میدم میوه هم کمی میخوره اینم بگم بابام بهش شبها گاهی یکم قند اونم خاک قند میده که باهاش حرف بزنه مدفوعش گاهی سبزه گاهی قهوه ای گاهی کرم به نظرتون مشکل آهن داره؟
یه چی دیگه یه صدا پخ مانند مثل اسلحه میکشه به نظرتون اداست یا مشکل داره؟

سلام فقط و فقط تاپ فید و میل ورم و کمی سیب بدون هسته بدین بهش بقیه غذاها حذف بشن
پدرتون با این کار داره پرنده رو به سمت مرگ میکشونه
مقاله زیر رو بخونید
بیماری کبدی مرغ مینا

ممنون دیگه بهش نمیدم از امروز بهش چایی بدم ممکنه اینکه هویچ و سیب زمینی آب‌پز قبلا بهش دادم اثرشونو از بین ببره ؟
میل ورم خیلی دوست داره هر روز بهش بدم ضرری نداره ؟
قبل این مینام بخاطر اینکه نمی دونستم یه مینام تلف شد نمی خوام این اتفاق برا این یکی بیفته

بله چای خاصیت از بین بردن آهن بدن پرنده رو داره
میلورم هفته ای دو بار بهش بدین زیادش مشکل سازه
بعد از بهبود میتونید مقدار خیلی کم و هفته ای یکبار هویچ یا سیب زمینی بدین اما الان به هیچ عنوان
فقط پلت و چای در رژیم غذایی باشه . اجازه بدین پرواز هم بکنه روزی چند ساعت تا به درمانش کمک بشه

خیلی ممنون از راهنمایی تون

موفق باشید

سلام وقتتون بخیر
مرغ مینام ده ماهشه از شش ماهگی خریدمش غذا سفره بهش نمیدم فقط هویج سیب زمینی آبجز و گاهی خیار و موز و الان که تابستون شده گاهی بهش از میوه ها تابستون یکم بهش میدم بخوره غذا مخصوصش هم تاپ فید و کرم خشک شده بهش میدم چون دوست داره وقتی مدفوع میکنه گاهی سبزه مدفوعش گاهی قهوه ای به نظرتون آهن بدنش زیاد شده؟

بله امکانش هست . موز آهن زیادی داره . مقاله زیر رو بخونید
درمان بیماری کبدی مرغ مینا

خب سلام من ی مرغ مینا داشتم که ۳ هفتش بود خیلی خوب دستی بود باهاش بیرون میرفتم از روی شونم تکون نمیخورد خب خیلی سخته که پرنده بمیره اون مرد اسمش نیکو بود میخاوم یکی دیگه بخرم او موند لای در کمرش شکست دلم خیلی براش تنگ شده صداش میزدم سریع میومد پیشم وووو می‌توانم روی مرغ مینا جدیدم همین اسم رو بزازم همه میگن که باز اونجوری میشه و میمیره آیا راسته؟ خواهش می‌کنم بگین

سلام متاسفم که پرندتون رو از دست دادین
نه این باور اصلا درست نیست . اینهمه انسان که اسم های مشابه و سرنوشت متفاوتی دارن .
فقط سعی کنید از مینای جدید بهتر مراقبت کنین

سلام یک جوجه مینا یک ماهه خریدم روز اول که کلا قهر بود و غذا از دستم نمیگرفت فرار میکرد یک گوشه تاریک قایم میشد بگزرد یک هفته رامش کردم الان هم از دستم غذا میگیره هم میاد رو دست و شونه م سوتم میزنم میاد سمتم ولی الان چیکار کنم که هر موقع صداش کردم دنبالم بیاد چون میخوام بیرونم ببرمش

سلام روز اول به محیط عادت نداشته و عادی بوده رفتارش
مقاله رو کامل بخونید
مرغ مینا ممکنه فرار کنه پس مراقب باشید

من یک مرغ مینا دارم ۲ سالشه الان میشه دستیش کرد

شدن که شاید بشه اما خیلی زمان بره باید خیلی صبور باشین

سلام من یه مرغ مینا دارم وقتی بهش غذا میدم میخوره و خودش هم غذا میخوره تو قفس هم اب ولی اصلا با من خوب نیست و بعضی وقتا خودشو به درو دیوار قفس میزنه غذامش همش هم خودم میدم هم خودش میخوره اصلا گشنه نمیزارمش ولی خیلی نا ارومه و نه میاد رو دستم نه دشتی شده هر کاریم میکنم اروم نمیشه محیط زندگیشم خیلی ارومه
۱ ماهو چند روزشه فروشنده گفت و اینکه ۳ روزه خریدمش

سلام تازه سه روزه خریدینش تا وقتی به محیط عادت نکرده نمیتونید دستیش کنین مقاله رو بخونید کامل توضیح داده شده

سلام وقت بخیر
من یه مینا دارن تازه یکسالش شده از حدود ۱ماهکی دارمش
اوایل خیلی خوب بود به حرف گوش میداد اما الان چند ماهی میشه وقتی میاد بیرون با نوک حمله میکنه به مامانم
دیگه از دست غذا نمیگیره گوش نمیده به حرف
همش میره میشینه بالای کابینت و کمد و چندباری در و پنجره باز بود سعی کرد فرار کنه
در هفته چند روز نزدیک ۵یا۶ ساعت ازاد تو خونه میچرخه
باید چیکارش کنم؟؟ یه مدت رفتارش خوب میشه میاد رو دست اما دوباره اذیت میکنه😟

سلام حتما رفتاری کردین که ترسیده وقتی نوک میزنه اصلا نباید دستتون رو بکشید یا داد بزنید
مقاله زیر کمکتون میکنه
درمان پرخاشگری مرغ مینا

با سلام مرغ مینای ۳هفته ای دارم که تازه پرهایش درآمده و خودش را تمیز می‌کند از دیروز تا بحال دائم هوا. ا از دماغش با فشار بیرون می‌دهد مثل سرما خوردگی .یعنی سرما خورده ؟ چه کنم؟ هر سه ساعت غذایی خمیری طبق دستور فروشنده میدهم . لطفا راهنمایی بفرمایید .تشکر نادری.

سلام چه غذایی بهش میدین ؟
نباید جلوی باد مستقیم کولر یا کنار پنجره باز بمونه

سلام. وقت بخیر.من دو روزه یه جوجه مینا حدودا یه خریدم. اونجا مغازه دار برام امتحان کرد راحت دهنش روباز میکرد غذا میخورد اما من الان هر کار میکنم خودش دهنش رو باز نمیکنه. به حدی که دیگه مدفوعش ابکی شده بود و من مجبور شدم به زور دهنش رو باز کنم و بذارم دهنش. الان سه چهار وعده غذایی هست که همش با دست میگیرم و غذا می آرم دهنش و مدفوعش درست شده و شاداب شده اما میترسم با اینکارم وحشی بشه یا به روحیش آسیب برسه. غذاش اینه : براش پلت برند شانتی خریدم و با آب خمیر میکنم و به صورت گلوله کوچوله میذارم دهنش. نمی‌دونم چرا اصلا خودش دهنش رو باز نمیکنه. حتی وقتی میذارم حسابی گرسنه بشه. میشه راهنماییم کنید؟ و اینکه تا کی باید داخل کارتن باشه؟ یه کارتن بلند براش خریدم اما باز همش میپره بیرون

سلام یه ماهشه ؟ غذارو با سرنگ باید به صورت سرلاکی بدین بهش . اصلا نذارید گرسنگی بکشه
با سرنگ یه قطره کنار نوکش بریزید خودش دهنش رو باز میکنه هنوز عادت نکرده بهتون
براش قفس تهیه کنید کارتن مناسب نیست پاش آسیب میبینه
براش غذای مخصوص از برند تاپ فید، کی کی یا پادوان تهیه کنید

دقیق نمی‌دونم یه ماه و چند روزش هست. اما یه ماه رو رد کرده. سرلاکش رو از کجا بخرم یا چه جوری درست کنم؟
قفس دارم ولی بهم گفتند باید تا بزرگ میشه تو کارتون نگه دارم. نمی‌دونستم میشه تو قفس هم گذاشتش

سرلاک رو از برند هایی که گفتم پت شاپ ها و پرنده فروش ها دارند معمولا
با کمی اب گرم باید مخلوط کنید تا رقیق بشه
نه ایرادی نداره کف قفس یا کارتنش باید پوشال و خاک اره نرم و بدون گردو خاک باشه تا پاهاش آسیب نبینه

تشکر. لطف کردید

موفق باشید 🙏

سلام.من یه جوجه مرغ مینا رو تقریبا ۲۰ روزه خریدم.از اول بهش دل مرغ دادم و گاهی دونه پارس .الان دیگ دونه پارس رو خیلی سخت میخوره و هرکاریش میکنم یاد نمیگیره ک غذاشو خودش بخوره .و یه مشکل دیگ ام ک داره اینه ک خیلی ناارومه و تو قفس خودشو ب در و دیوار میزنه تا حدی ک صورتش زخم میشه.میشه راهنماییم کنید🙏

سلام کی بهتون گفته که دل مرغ بدین به مرغ مینا ؟؟؟
براش غذای مخصوص از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید
هیچ چیز دیگه ای هم بهش ندین
مرغ مینا تا 3 ماهگی سرلاک میخوره !!!
گرسنشه که نا آرومه !
سریع براش غذایی که گفتم رو تهیه کنید هر دو ساعت یکبار به صورت سرلاکی تغذیش کنید تا تلف نشه

یعنی سرلاک بهش بدم؟بعد چیکار کنم ک یاد بگیره خودش غذا بخوره؟

بله باید سرلاک بخوره . بعد از دو ماهگی در کنار سرلاک براش غذاهایی که گفتم رو بذارید خودش دون خور میشه به مرور
تا 3 ماهگی هم در کنار دون باید سرلاک مصرف بشه

سلام من یه مرغ مینا دارم دستی هست حرف هم میزنه حدود 6و7کلمه ولی رودررو نمیگه یا کم میگه چیکار کنم تا هر وقت کلمه گفتم اونم همرام تکرار کنه ممنون میشم بهم بگید

سلام باهاش مرتب تمرین کنید
روزی سه بار و هر بار به مدت 15 دقیقه یک کلمه رو باهاش تمرین کنین
مقاله زیر رو بخونید
سخنگو کردن کرغ مینا

سلام من یه جوجه مینا خریدم از دست غذا میگیره اما وقتی میخام نازش کنم فرار میکنه چیکارش کنم دستی بشه

سلام مقاله رو کامل بخونید
بعضی از میناها از نوازش شدن خوششون نمیاد

و یه چیز دیگه وقتی از قفس بیونش میاریم دنبال من می کنه و می خواد نوکم بزنه اصلا با من رام نیست فقط یک بار اومد رو پام یه یک ربعی موند و رفت بد الا اون با، بابام اهلی شده چی کار کنم که با منم رام بشه و دیگه انقدر پر نریزه و حرف بزنه؟
آخه قبلا خیلی حرف میزد
چی کار کنم؟

سلام حتما حرکت ناگهانی کردین که ازتون ترسیده
باهاش بیشتر وقت بگذرونید و وقتی نوکتون میزنه واکنش نشون ندین

ممنون

سلام من مرغ مینام سه سالش و دو ساله که خریدیم ش تو این یک هفته خیلی داره پر میریزه و دیگه حرف نمی زنه
چرا؟

سلام چه غذایی بهش میدین ؟

پلت و کرم خشک شده

براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید

سلام من یدونه مرغ مینا دارم جوجه هست خوب غذا میخور و اینکه سالم هست ولی زیاد در حال خوابیندنه بعد از هر وعده غذایی که بهش میدم چشمش میبنده یه چندقه می‌خوابه این حالت عادی برای پرنده تو این سن

سلام چه غذایی بهش میدین ؟
دمای محیطش باید گرم باشه

سلام
یه مرغ مینا دارم الان 4 سالشه تا 3 سالگی خیلی بازیگوش و دستی بود ولی الان یه شش ماهی هست که وقتی از قفس میاد بیرون ی گوشه میشینه از همه هم فراریه دیگه هم از دست غذایی نمیگیره معمولا هم نیم ساعت از قفس که میاد بیرون برمیگرده تو قفس

سلام چه غذایی بهش میدین ؟

پلت

چه پلتی ؟ اسم پلتش چیه

سلام .من مرغ مینا دارم که از دو ماهگی بزرگش کردم‌ خیلی خوب هم حرف میزنه ولی الان مدت یکسال بخاطر شغلم ازش دور شدم در ضمن با بچم هم دوستیش خوبه(توی قفس هست )هر وقت پس از یک یا دوماه میام از قفس بیرونش میارم ولی مدتی هست حمله میکنه و حتی من رو زخمی میکنه میترسم یه وقت به چشم یا جایی از اعضای خانواده اسیب بزنه .چکارش کنم اروم بشه

سلام خیلی کم میاریدش از قفس بیرون
اون باید روزانه 3 تا 4 ساعت پرواز کنه
وقتی نوکتون میزنه داد نزنید یا دستتون رو نکشید
طوری رفتار کنید انگار اتفاقی نیفتاده تا عادتشو ترک کنه
مقاله زیر رو بخونید
پرخاشگری مرغ مینا

سلام من یه مرغ مینا خریدم نزدیکش که میرم فرار میکنه

سلام چند وقته خریدینش؟

سلام من مرغ مینا خریدم که رام نبود موقعی که خریدمش ۴ ماهش بود و الان ۲ ماه گذشته هر کار می کنم رام نمیشه و اصلا نمی تونم از قفس بیرون بیارمش با ید چی کار کنم که با من دوست بشه؟

سلام مقاله رو بخونید

سلام یک مرغ مینا دارم چند کلمه هم حرف میزنه آزادش میکنم رو شونم میشینه از دهنم غدا میخوره ولی رودست نمیاد تا دستم طرفش میگیرم فرار میکنه بچهامم نشک میزنه

سلام توضیحات کامل توی مقاله اومده

و بعضی وقتا میره یه گوشه شماشو میبنده

و از دستم غذا میخوره

سلام من دیروز مرغ مینا خریدم نمیدونم چند ماهشه و وقتی گشنشه هر جا برم صداش بزنم میدوئه میاد ولی وقتی غذاشو بهش میدم دیگه نمیاد دنبالم بعد کل روز بیرون از قفسه هر وقت بخاد غذا بهش میدم دستشویی هم زیاد میکنه و ۷_۸ بار در روز میخابه اینکار ها باعث میشع صمیمی تر بشع باهام؟ میشع کرم بدم بهش؟ دستیش کنم یا هنوز زوده؟

سلام اگه از دستتون غذا میخوره میتونید دستیش کنید مقاله رو دقیق بخونید و انجام بدین
به زور نگیریدش وگرنه ازتون میترسه

سلام من میخوام مینا بخرم چند ماهی باشه خوبه وچه زمانی مینا خودش غذا میخوره

اگه میخواین دستی و سخن گو بشه مینای یک تا سه ماهه بگیرید
بستگی به خود پرنده داره ولی بعد از دو سه ماهگی دون خور میشه

سلام من یه مرغ مینا خریدم نمیدونم چند ماهس ازکجا بفحمم

سلام روی لینک زیر کلیک کنید توی اون کامل توضیح داده شده
تشخیص سن مرغ مینا

سلام‌ من یک مرغ مینا دارم که از بیرون پیداش کرم یک‌ی دو سه ماه اول رو‌ طول کشید تا به هوا ی خونه خوی بگیره‌ الان چطور دستیش کنم

سلام مقاله رو بخونید کامل توضیح داده شده
اگه سنش زیاده ممکنه دستی نشه