چطور مرغ مینا را به داخل قفس خودش بازگردانیم؟

مرغ مینا داخل قفس نمی رود، چیکار کنیم؟ - چیکن هچ

مرغ مینا داخل قفس نمی رود، چیکار کنیم؟

مرغ مینا پرنده ای پرتحرک و پر انرژی می باشد. این پرنده بطور ذاتی فضای باز و بدون محدودیت را دوست دارد. ولی مرغ میناهای اهلی که در اسارت زندگی میکنند به محیط قفس نیز عادت کرده و اصطلاحا قفسی میشوند. به طوریکه اگر قفسی جلوی پرنده بگذارید با کمال میل پرنده وارد آن خواهد شد. اما خیلی از اوقات پیش می آید که مرغ مینا از رفتن به داخل قفس خودداری نموده و یا داخل قفس خیلی بی تابی میکند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که مرغ مینای شما به بیرون از قفس عادت کرده و به سختی داخل قفس میرود، این پست از وبلاگ چیکن هچ را حتما مطالعه کنید.

بیرون آوردن مرغ مینا از قفس

مرغ مینا گاها نیاز دارد که بخشی از وقت روزانه خود را بیرون از قفس سپری کند. مخصوصا وقتی که قصد حمام کردن آنها را داشته باشید بهتر است که ظرف آبتنی را بیرون از قفس گذاشته تا پرنده بتواند به راحتی حمام کند. برای همین طبیعی است که این پرنده را گاها از قفس نیز بیرون آورد. ولی مشکلی که در بیشتر موارد پیش می آید عدم بازگشت مرغ مینا به داخل قفس می باشد. در این شرایط برخی از افراد به اشتباه پرنده را دنبال کرده تا بلکه آن را به دست گرفته و به داخل قفس برگردانند.

بیرون آوردن مرغ مینا از قفس - چیکن هچ

در حالیکه مرغ مینا زرنگ تر از این حرفاست و با پرواز از این گوشه به آن گوشه از دست شما فرار خواهد کرد. همچنین دنبال کردن مرغ مینا برای گرفتن او باعث استرس و وحشی شدن پرنده میشود. اگر در حال اهلی کردن مرغ مینا هستید و با چنین وضعیتی روبرو شدید، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید تا پرنده دستی شود. بنابراین وقتیکه مرغ مینای شما قصد بازگشت به قفس را ندارد، او را دنبال نکنید تا شرایط از این بدتر نشود. این پرنده مثل طوطی سانان زیاد به قفس و یا صاحب خود وابستگی عاطفی ندارد ولی باز چون به این شرایط عادت کرده با صاحبش خوی میگیرد. گرفتن مرغ مینایی که از قفس بیرون آمده و قصد برگشت نداشته باشد کار زیاد سختی نیست، فقط باید نحوه برخورد با مینا در این وضعیت را بدانید.

برای گرفتن مرغ مینا به دنبال پرنده ندوید

وقتی پرنده شما بیرون از قفس باشد از دنبال کردن او خودداری کنید وگرنه پرنده به مرور زمان از دستان شما فراری میشود حتی اگر اهلی باشد. برای اینکه بتوانید مجددا مرغ مینا را به قفسش بازگردانید، باید سراغ خوراکی مورد علاقه اش بروید.

اینکه مرغ مینای شما چه خوراکی را بیشتر دوست دارد بستگی به طبیعت و نحوه تغذیه او دارد. معمولا بیشتر مرغ میناها از توت خشک خیلی خوششان می آید. ولی اگر پرنده شما از خوراکی دیگری بیشتر لذت می برد باید از آن خوراکی استفاده کنید. توجه داشته باشید که هر غذایی برای مرغ مینا مفید نیست و بدن این پرنده به دلیل حساستی که به آهن دارد، برخی از میوه ها و غذاها را نباید دریافت کند. در مقاله غذای مرغ مینا چیست بطور کامل درباره تغذیه این پرنده صحبت کرده ایم.

از خوراکی مورد علاقه اش استفاده کنید

روش کار بدین صورت است که شما کمی از خوراکی مورد محبوب مرغ مینا را بر روی دستان خود میگذارید. باید منتظر بمانید، مرغ مینا به زودی برای گرفتن جایزه و خوراکی محبوبش به سمت دست شما خواهد آمد. ولی اصلا تکان و یا حرکت ناگهانی که باعث ترس پرنده شود، انجام ندهید. چون اگر پرنده احساس ترس کند منصرف شده و به سمت شما نخواهد آمد. ممکن است مرغ مینا ابتدا بر روی شانه شما فرود آید و کم کم خود را به خوراکی مورد علاقه اش برساند. وقتیکه به خوراکی رسید اجازه دهید از آن بخورد و پرنده را پس نزنید. اگر مرغ مینای شما از دست شما غذا نمیگیرد، خوراکی را با فاصله کم نزدیک دست خود قرار دهید، بعد از یکی دو بار امتحان میتوانید برای دفعات بعدی جایزه مرغ مینا را با انگشت خود به او بدهید.

از خوراکی مورد علاقه اش استفاده کنید - چیکن هچ

اگر چند روزی پشت سر هم اینکار را تکرار کنید، مرغ مینا روی دست شما نشسته و غذای مورد علاقه اش را میخورد. از این مرحله به بعد به هیچ عنوان دنبال مرغ مینا برای گرفتن او ندوید تا اعتماد مرغ مینا نسبت به شما از بین نرود. برای بازگرداندن مرغ مینا به داخل قفس، قفس پرنده را جلویش گرفته طوریکه در آن باز باشد. در داخل قفس نیز یک عدد توت خشک یا خوراکی مورد علاقه اش قرار دهید. سپس با یک کلمه پرنده را نسبت به رفتن به داخل قفس شرطی کنید. کلمه کلیدی ” برو تو” برای شرطی کردن مرغ مینا به داخل قفس مناسب می باشد شما میتوانید از عبارات دیگری هم استفاده کنید. ولی عبارت ساده را انتخاب کنید تا هر سری راحت بتوانید آن را تکرار کنید.

در این مرحله تکرار کلمه کلیدی مهم است و حداقل 30 بار باید پشت سر هم عبارت کلیدی را جلوی مرغ مینا تکرار کنید. متوجه خواهید شد که مرغ مینا برای خوردن خوراکی مورد علاقه اش به داخل قفس رفته و همزمان با کلمه کلیدی که تکرار میکنید شرطی میشود. وقتیکه مرغ مینا داخل قفس رفت مجددا یک عدد خوراکی مورد علاقه اش با دست به او بدهید. اگر چند روز این مراحل را تکرار کنید، مرغ مینای شما خیلی راحت و با کمال میل به داخل قفس میرود. سپس شما با خیال راحت میتوانید مرغ مینای خود را از قفس بیرون آورده و کافی است که کلمه کلیدی را تکرار کنید تا مرغ مینای شما مجددا به داخل قفس برگردد. جایزه مرغ مینا پس از بازگشت به داخل قفس را فراموش نکنید. همچنین سعی کنید که این خوراکی را فقط به شکل جایزه در چنین شرایطی به پرنده بدهید تا هر سری پرنده برای گرفتن جایزه مشتاق باشد.

جمع بندی

زمانیکه مرغ مینا در فضای باز منزل رها شود، کثافت کاری زیادی انجام میدهد، چون مرغ مینا راست روده است و پشت سر هم فضله دفع میکند. بنابراین مهم است که پرنده را مجددا به داخل قفس برگردانید. در این مطلب نحوه بازگرداندن مرغ مینا به داخل قفس را شرح دادیم. برای انجام این کار نباید پرنده را دنبال کنید یا بر سر او پارچه بیندازید تا نتواند فرار کند! چرا که در این شرایط مرغ مینای شما وحشی و حتی افسرده خواهد شد. در این لینک بیشتر در مورد افسردگی مرغ مینا بخوانید. شما باید بتوانید ارتباط خوبی با پرنده خود برقرار نموده و با خوراکی مورد علاقه اش، پرنده را به داخل قفس بازگردانید.


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده