تغذیه و نگهداری جوجه مرغ مینا از تولد تا بلوغ

تغذیه و نگهداری جوجه مرغ مینا از تولد تا بلوغ

تغذیه و نگهداری جوجه مرغ مینا از تولد تا بلوغ

مرغ مینا یکی از پرنده های باهوش و قابل پرورش در خانه است که نسبت به طوطی سانان جسورتر و باهوش تر است و حتی  سریعتر نیز با انسان خود می گیرد. در صورت آموزش صحیح و درست کلمات زیادی را می توان به پرنده یاد داد که حتی زیباتر از کاسکو نیز می تواند ادا کند.

در این نوشته می خواهیم در مورد نحوه تغذیه، بزرگ کردن و نگه داری از مرغ مینا از سن جوجگی تا سن بلوغ صحبت کنیم و آموزش هایی را به شما خواهیم گفت که واقعا عملی و کاربردی بوده و شاید در کمتر مقاله ای آنها را خوانده باشید. این نوشته حاصل روزها تحقیق و بررسی تیم کارشناسی چیکن هچ بوده و حاوی مطالب ارزشمندی است که مطالعه آن شدیدا توصیه می شود. 

هم چنین ضمن اینکه از مطالب این مقاله جهت یادگیری نحوه نگهداری و مراقبت از مرغ مینا استفاده خواهید کرد، در مقاله آموزش حرف زدن مرغ مینا آموزش کامل و قدم به قدم در مورد شیوه سخن گفتن مینا توضیح داده شده است. 

ویدیو تغذیه و نگهداری جوجه مرغ مینا

مزایا و معایب نگهداری از مرغ مینا

این پرنده نیز مانند هر موجود دیگری دردسر های خاص خود را دارد، بنابراین قبل از اقدام به خرید و نگه داری از این پرنده بهتر است کمی با خلق و خوی و رفتار آن آشنا باشید که بتوانید به درستی با آن رفتار کنید. 

⚡ مرغ مینا زود عصبی می شود، بنابراین اگر کمی سر به سرش بگذارید ممکن است با نوکش شما را بزند. 

⚡ آنها هوش بالایی دارند و کلمات زیادی را می توانند تقلید کند، حتی قادر به تقلید صدای تلویزیون ، صدای گریه بچه ، صدای گربه ، صدای در، صدای اذان و … می باشد.

⚡ اگر می خواهید مینا را برای آموزش خریداری کنید، حتما باید به صورت تک باشد و جنس نر به دلیل هوش بالایی که دارد نسبت به جنس ماده ارجحیت دارد. در صورت تک بودن پرنده حتما باید توسط یک نفر سرگرم شود در غیر اینصورت دچار افسردگی خواهد شد.

⚡ مینای های مسن و وحشی هیچ وقت رام نخواهند شد، بنابراین بهترین سن برای آموزش مرغ مینا سن جوجگی می باشد. هنگام خرید به این مورد توجه کنید. 

⚡ در صورتی که یک مرغ مینا در خانه داشته باشد بهترین حیوان برای پر کردن اوقات فراغت شما و خانواده شما خواهد بود. اما در صورت عدم توجه با حرکات وحشیانه پرنده روبرو خواهد شد. 

⚡ در صورتی که وقت و زمان کافی برای رسیدگی به پرنده ندارید از خرید آن انصراف دهید چون با این کار فقط پرنده را آزار خواهید داد. 

⚡ اگر می خواهید از این پرنده جوجه کشی کنید تا با پرورش و فروش جوجه ها کسب درآمد کنید، باید یک اتاق مخصوص برای آنها در نظر بگیرید، استفاده از فضای خانه کار خوبی نخواهد بود چون دردسرهایی را به همراه خواهد داشت. 

⚡ با استفاده از مواد غذایی موجود در خانه و پلت مخصوص پرنده های زینتی می توانید مرغ مینای خود را تغذیه کنید و در این مورد حساسیت زیادی وجود ندارد. 

⚡ اگر پرنده را با زور بگیرید و یا ناخن های او را بزنید که موجب آزار او شوید، ممکن است نسبت به شما آزرده خاطر شود، بنابراین این کار آموزش های آینده پرنده را مشکل خواهد کرد. پس برای گرفتن ناخن او و ا استحمام دادن مرغ مینا از یک فرد دیگر کمک بگیرید و یا زمانی اقدام به کار کنید که پرنده گرسنه بوده تا پس از انجام کار بهش غذای مورد علاقه اش را بدهید تا اعتمادش دوباره نسبت به شما جلب شود. 

⚡ مرغ مینا بین 15 الی 25 سال عمر می کند، بنابراین قبل از خرید باید به این فکر کنید که باید پرنده به مدت چندین سال تحمل کنید و تمام زحمات او به گردن شماست.

⚡ خوشبختانه مرغ مینا پرنده ای جسور و پر رو است و اگر روزی فصد فروش آن را داشتید، نگران نباشید چون خیلی سریع با صاحب جدید خود صمیمی شده و شما را فراموش خواهد کرد. 

⚡ برای اینکه پرنده بدن سالمی داشته باشد لازم است که او را روزانه نیم ساعت از قفس بیرون بیاورید تا در فضای اتاق اقدام به پرواز بکند. این کار به تقویت بدن و بال های او کمک خواهد کرد. دقت کنید که باید در و پنجره ها را ببندید چون امکان فرار کردن او وجود دارد. 

⚡ در صورت فراری شدن مرغ مینا امیدی به برگشت او نداشته باشید چون مرغ مینا ذاتا پرنده ای وحشی بوده و به خوبی می تواند در طبیعت از خود مراقبت کند. این پرنده به زودی کرم های خاکی و حشرات را پیدا خواهد کرده و از آنها تغذیه خواهد کرد. 

⚡ معمولا سه نژاد از مرغ مینا وجود دارد که به نام های مرغ مینای معمولی ، مرغ مینای گوشواره از و مرغ مینای بالی معروف هستنند. هر سه این نژاد ها هوش یکسانی دارند و بستگی به شما دارد که کدام نژاد را خریداری می کنید که اما گفته ها حاکی از آن است که نژاد گوشواره ای بهتر و زودتر آموزش میبیند. 

انتخاب و خرید مرغ مینا

انتخاب و خرید مرغ مینا

اولین قدم برای شروع پرورش و نگهداری از مرغ مینا انتخاب یک پرنده جوان و سالم است که در ادامه راهنمای خرید چنین مرغ مینایی را توضیح خواهیم داد. همانطور که گفته شد پرنده های نابالغ و جوان آمادگی و استعداد بیشتری برای یادگیری دارند و سالم بودن آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. 

رعایت نکات زیر هنگام خرید مرغ مینا حائز اهمیت هستند :

الف – حتما از پرورش دهنده های با تجربه و خوش سابقه کمک بگیرید، هرگز بی گدار به آب نزنید چون که بعدش پشیمانی به دنبال خواهد داشت. قبل از خرید از پرورش دهنده های با تجربه و با سابقه کمک بگیرد تا شما را برای خرید مرغ مینای جوان و سالم و نشانه های یک مینای جوان راهنمای کند. 

ب – از خرید اینترنتی و غیر حضوری پرهیز کنید. حتما باید قبل از خرید پرنده را از نزدیک ببینید و تا وضعیت سلامتی و تخمین سنی او را به دست آورید. باز هم تاکید می شود جوجه ها دو الی سه ماهه برای آموزش مناسب هستند. 

ج – برخی از جوجه مینا ها با سرلاک تغذیه می شوند. چون از دستگاه جوجه کشی برای تولید آنها استفاده می شود. حتما باید از پرورش دهنده و یا فروشنده در مورد سرلاکی یا دانخور بودن مینا ها سوال کنید چون دان خور کردن مینای سرلاکی کمی زمان بر و مشکل است.

د – سن و جنسیت مرغ مینا را از فروشنده پرسید اما با این وجود به گفته های اعتماد نکنید و از یک فرد متخصص و کارشناس جهت تشخیص سن و جنسیت پرنده کم بگیرید تا در آینده با مشکل روبه رو نشوید. 

جوجه کشی از تخم نطفه دار مینا

یکی دیگر از روش هایی که برای تهیه جوجه مینا می توانید استفاده کنید، استفاده از دستگاه جوجه کشی مخصوص پرنده های زینتی و خرید تخم نطفه دار این پرنده است. پس از خرید تخم و دستگاه جوجه کشی کافیست تخم ها در داخل دستگاه قرار دهید و دما و رطوبت را برای جوجه کشی از تخم مرغ مینا تنظیم کنید تا پس از گذشت 18 روز شاهد بیرون آمدن جوجه ها از تخم خواهید بود. 

در صورتی که علاقه مند به جوجه کشی از این پرنده هستید می توانید مقاله جوجه کشی از مرغ مینا را مطالعه کنید. با استفاده از این روش هزینه بسیار کمی را برای خرید جوجه ها خواهید پرداخت ضمن اینکه جوجه های اضافی به دنیا آمده را نیز می توانید بفروشید و حتی با جوجه کشی و فروش جوجه مینا و سایر پرنده های زینتی می توانید به کسب درآمد از این راه بپردازید که هم اکنون نیز افراد زیادی این کار را می کنند

اما نکته مهم این است که در خرید تخم نطفه دار دقت کافی را به عمل آورید و حتما از افراد آشنا  و خود پرورش دهنده ها خرید کنید. چون خرید غیر حضوری تخم های نطفه دار و مخصوصا از سایت های اینترنتی غیر معتبر و آگهی های اینترنت کار عاقلانه ای نیست و باعث از بین رفتن سرمایه شما خواهد شد، چرا که بارها مشاهده شده تخم های بدون نطفه و بعضا شکسته به دست خریدار رسیده است. پیشنهاد می شود قبل از خرید حتما راهنمای خرید تخم نطفه دار را مطالعه فرمایید. 

چگونه مرغ مینا را تغذیه کنیم؟

مرغ مینا در طبیعت و حیات وحش از انواع دانه ها، حشرات و کرمهای خاکی تغذیه می می کند و از این راه مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز بدن خود را فراهم می کند. اما در حالت پرورشی و در قفس امکان دادن کرم و حشره به پرنده وجود ندارد و شما باید از دانه ها و غلات برای تغذیه آن استفاده کنید.

در ادامه شما را با تغذیه مرغ مینا در مراحل مختلف زندگی یعنی از زمان تولد تا بلوغ کامل آشنا خواهیم کرد. 

تغذیه و مراقبت از جوجه مینا

اگر با استفاده از روش جوجه کشی اقدام به تهیه جوجه مرغ مینا کرده باشید. در روز اول تولد نباید هیچ غذایی به جوجه بدهید کافیست با استفاده ار سرنگ مخصوص سرلاک مقداری محلول آب و شکر را به گلوی پرنده تزریق کنید.

تغذیه و مراقبت از جوجه مینا

پس از گذشت یک روز از تولد پرنده می توانید مقداری سرلاک مخصوص طوطی سانان را آماده کنید و با استفاده از سرنگ به گلوی آن تزریق کنید. این کار را سه بار در روز و به مقدار کم انجام دهید. 

به مرور زمان مقدار غذای او را افزایش دهید و پس از گذشت یک هفته خواهید دید که جوجه شما کاملا رشد کرده و کم کم پر دار نیز می شود. 

در این مدت باید به شدت مراقب جوجه باشید چون بدن او ضعیف بوده و در برابر آلودگی ها و تغییرات آب و هوایی مقاومت کمی از خود نشان خواهد داد و به شدت مستعد بیماری است. بنابراین دمای اتاق را تا 30 درجه بالا ببرید و یا می توانید از لامپ مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه استفاده کنید. 

در لانه نگهداری جوجه از حوله و یا دستمال های نرم استفاده کنید چون جوجه بدن لختی داشته و به شدت به سرما حساس خواهد بود. این روال تغذیه و نگهداری را ادامه دهید تا جوجه به سن یک الی دو ماهگی برسد و کاملا قوی و پر دار شود. 

تغذیه و مراقبت از مرغ مینای یک الی سه ماهه

در این سن مرغ مینا کاملا پر دار می شود، اگر تصمیم به خرید مرغ مینا گرفته آید حتما در این سن آنها را خریداری کنید چون هنوز آمادگی لازم برای یادگیری را دارد و در برابر آموزش مقاومت نخواهد کرد. 

اگر مرغ مینای خریداری شده سرلاکی باشد و یا آن را با استفاده از سرلاک بزرگ کرده باشید در این سن باید آنها را به دانه خوردن عادت دهید و به اصطلاح از سرلاک بگیرید. برای این کار می توانید انواع میوه و سبزیجات و دانه پارس را در اختیار پرنده قرار دهید. 

قطع کردن به یکباره سرلاک و دادن دانه کار درستی نیست چون پرنده هنوز به خوردن دانه ها عادت نکرده و در صورت خوردن دانه ها امکان به هم ریختن سیستم گوارشی او وجود دارد. پس برای اینکار بهتر است به صورت پله پله حرکت کنید.

وقتی که زمان غذا دادن به مرغ مینا فرا می رسد، به جای سرلاک انواع دانه ها و میوه ها را در اختیارش بگذارید و ببینید که از کدام میوه ها و دانه ها تغذیه می کند. در صورتی که پس از چند دقیقه نسبت به هیچکدام از آنها واکنش نشان نداد، باید دوباره سرلاکش را بدهید و در نوبت بعدی دوباره این کار را تکرار کنید. 

در وعده غذایی بعدی مرغ مینای خود را در جلوی تلویزیون قرار دهید و صحنه دان خوردن مرغ مینا را برای او پخش کنید و همینطور دانه ها و میوه ها را در مقابلش قرار دهید و واکنش او را ببینید. مقداری دانه در کف دست خود قرار دهید و به دهانش نزدیک کنید اما او را به خوردن دانه مجبور نکنید چون با این کار نسبت به شما بدبین خواهد شد و آموزش های آینده را نیز با مشکل رو به رو خواهد کرد. 

پس از بی نتیجه ماندن کار دوباره سرلاکش را بهش بدید، این کار را روزانه چندین بار تکرار کنید تا اینکه به خوردن دانه ها عادت کند، اما پرنده را وادار به خوردن دانه ها نکنید و به زور متوسل نشوید. 

تغذیه و مراقبت از مرغ مینای یک الی سه ماهه

انواع میوه های قابل تغذیه توسط جوجه مینا شامل: سیب، گلابی، هلو، آلبالو، توت، توت فرنگی، موز، انگور، زردآلو، خربزه، هندوانه و غیره هستند که باید به صورت تکه های ریز در ظرف غذای مینا قرار دهید. 

هم چنین از انواع سبزیجات می توان به کاهو، کلم، خیار، هویج، جعفری، ریحان و… اشاره کرد که به صورت خرد شده می توانید در اختیار جوجه مینا قرار دهید.

توجه : از دانه پارس یا همان پلت مخصوص پرنده های زینتی نیز می توانید در تغذیه مرغ مینا استفاده کنید. دانه پارس دارای انواع ویتامین ها پروتئین ها و انواع مواد معدنی مورد نیاز بدن پرنده می باشد. اما به این نکته توجه داشته باشد که بدن مرغ مینا قادر به جذب مقدار زیادی آهن نیست و استفاده از آهن زیاد سبب مسمومیت پرنده خواهد شد. بنابراین از دانه پارس به مقدار زیاد استفاده نکنید. 

هم چنین استفاده از میوه هایی که دارای مقدار زیادی ویتامین c هستند، سبب افزایش جذب آهن خواهد شد بنابراین هنگام دادن میوه به پرنده از دانه پارس استفاده نکنید. 

تغذیه مرغ مینای سه ماهه تا یک ساله

در این سن مرغ مینا کاملا به خوردن دانه ها و میوه ها عادت کرده و دیگر شما را به عنوان یک دوست قبول دارد و به شما اعتماد کامل دارد که می توانید آموزش را شروع کنید. 

می توانید مرغ مینا را روزانه چند ساعت از قفس بیرون بیاورید و به پرواز درآورید این کار به تقویت بدن پرنده کمک می کند و نوعی ورزش نیز خواهد بود و هم چنین در افزایش روحیه پرنده نیز تاثیر گذار خواهد بود. 

آب و غذای مرغ مینا را سر موقع به او بدهید و همیشه هنگامی که آب و غذا را برای او می آورید کلماتی که قصد آموزش آن را دارید برای پرنده تکرار کنید تا آنها را کاملا یاد بگیرد البته این موارد در مقاله آموزش سخنگو کردن مرغ مینا توضیح داده شده است. 

در این سن پرنده کم کم خجالت را کنار گذاشته و با افراد غریبه به تندی برخورد خواهد کرد و شما باید رابطه خوب خود را با پرنده حفظ کنید، انجام هر کاری که سبب آزرده خاطر شدن آن شود، ممکن است مراحل بعدی آموزش را با مشکل روبه رو کند. 

مراقبت از مرغ مینای جوان و بالغ

مرغ مینا در حدود سنین یک و نیم الی دو سالگی به سن بلوغ می رسد، بنابراین آماده جفت گیری خواهد بود. اگر هدف شما از پرورش و نگه داری مرغ مینا تولید جوجه از آن باشد، میتوانید یک مرغ مینای ماده برای پرنده خود پیدا کنید تا اقدام به جفت گیری و تولید جوجه بکنند.  

اما اگر هدف شما از نگه داری مرغ مینا صرفا آموزش است و می خواهید آن را به عنوان یک پرنده خانگی نگه داری کنید نیازی به خرید پرنده ماده نیست اما در این سن با مستی پرنده روبرو خواهید شد که بی قراری خواهد کرد. 

در این دوره می توانید موقتا یک پرنده ماده برای مرغ مینای خود تهیه کنید تا نیاز جنسی مرغ مینای شما برطرف شود. پس از اتمام فصل جفت گیری می توانید پرنده ماده را از پرنده نر جدا کنید. 

دقت کنید که اگر پرنده ماده به مدت چندین ماه در کنار پرنده نر بماند، امکان فراموشی کلمات یاد گرفته توسط مرغ مینای نر وجود دارد که در این صورت تمام زحمات شما را به باد خواهد داد.

سخن آخر

همانطور که گفته شد مرغ مینا سن بالایی دارد و در صورتی که قصد نگهداری یک الی دو ساله از این پرنده را دارید از خرید و نگهداری آن خودداری کنید، اما اگر هدف شما از نگهداری مرغ مینا یک رابطه طولانی مدت باشد، مرغ مینا بهترین همدم و رفیق برای شما خواهد بود.


دیدگاه‌ها 127
127 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام من یه جوجه مرغ مینا دوماهه دارم دونه خور هست غذاهش هم دونه پرسی هست آب بازی که کرده 5 بار پشت سره هم عطسه کرده کز هم نیست سرحاله بعد وقتی نوکشو تمیز میکنه سرشو تکون میده از داخل بینیش یه چیزی پرت میشه بیرون مشکلش چیه؟ مریض هست راه درمانش چیه.

سلام
اسم دانش چیه ؟ فله ای گرفتی ؟
تویضیحی که دادی امکان بررسی بیماری رو نمیده
برای بررسی بیشتر ببرش دامپزشک حیوانات خانگی

سلام من میناگرفتم هنوز پراش کامل در نیومده سیخ سیخی شده
بعد اینکه برای غذا اصلا سرو صدا نمیکنه خودم هر دوساعت یا سه ساعت میرم غذاشو میدم
فقط وقتی آهنگ میزاریم مینا صداشو در میاره مشکلی نداره حیوون چون اکثر مواقع خوابه

سلام
به نظر نمیرسه مشکلی باشه
محیط نگهداریش به هیچ وجه نباید خنک باشه و باید گرم باشه 30 درجه اینا
نباید در مجاورت کولر باشه

چرا نباید مجاورت کولر باشه ؟؟

در مجاورت کولر بودن هر موجود زنده ای رو دچار مشکل میکنه ! چه برسه به یک پرنده ی نحیف !

سلام… من امروز یه مرغ مینا خریدم
وقتی میخوابه معمولا با دهن باز میخوابه و یکم نفس نفس میزنه… گاهی صدایی مثل عدسه یا سرفه در میاره پشت سرهم و گاهی یکم خر خر مبکنه
ولی اسهال نیست
تجربه ای برای مرغ مینا ندارم ولی فکر نکنم بیحالم باشه
مریضه یعنی؟ اگه هست باید برای درمانش چیکار کنم؟
فک کنم یک یا دوماهش باشه… پرهاش بجز زیر پاهاش دراومدن

Last edited 19 روز قبل by ریحانه

سلام
خس خس ، عطسه و سرفه نشان از بیماری هست و نیازی نیست که حتما پرنده اسهال باشه ! به امکان زیاد محیط سرد بوده یا در مجاورت کولر قرار داشته . محیط نگهداریش رو گرم کنید
غذاش چیه الان و جطوری میدید بهش ؟

سلام من دو تا مرغ مینا خریدم ولی هر وقت که بهشون غذا میدم و سیر میشن می‌خوابن و وقتی گشنه میشن بیدار میشن . آیا مرغ مینا من مریض هست لطفاً راهنماییم کنید

Last edited 21 روز قبل by ایلیا

سلام
سنشون چقدره ؟
غذایی که بهشون میدید چی هست ؟ کلا چه غذاهایی بهشون میدید ؟
فضلشون چه رنگیه ؟
در سایر مواقع اصلا صدایی حرکتی ندارن ؟

سلام و وقت بخیر
من حدودا2روزه مینا خریدم گفتن2ماهشه مینام خیلی ارومه بعضی وقتا یه جیرت میکنه بال هاشم ول است از کف قفس هم به بالای قفس نگاه میکنه و خودشو میچسبونه به بالای قفس طرفشم میرم خودشو میزنه توی در و دیوار بالای نوکش بین دوسوراخ بینیش زخمه در قفس و که باز میکنم خودشو میخواد بکشه بیاد بیرون من بهش تخم مرغ اب پز با این بسته سپهر دانه ها میدم توی کاسه خودش میخوره اب هم از توی ظرفش میخوره فروشنده گفت خودش غذاشو میخوره الانم همین طوره من خیلی میترسم دستی نشه چون ازم میترسه من مامانم مرغ مینا خریدن از2هفتگی خودشون غذا دهنش میکردن خیلی بهشون وابستس مینا منم همین طور میشه؟میشه راهنماییم کنین چیکارکنم اروم باشه دستی بشه برا خوابش میتونم روش پتو بندازم یه طرف قفسش باز باشه جلوی کولر نیست ولی توی هوای خونس مریض میشه؟

سلام
2 روز خیلی زمان کمیه و هنوز به محیط عادت نکرده
صبور باشید کمی با محیط اشنا بشه بعد
اصولا اموزش دستی شدن از سن 3 ماهگی هست و دو ماهه هنوز جوجست
پست زیر رو چک کنید :
آموزش اهلی کردن مرغ مینا

بال هاش ول است مریضه؟
کم هم صدامیکنه
بین دوسوراخ بینیش زخمه مریضه؟

ول بودن بالها دلیل زیادی داره ، وقتی مریضی حساب میشه که شواهد بیشتری از خودش نشون بده

زخم بین دو سوراخ بینی ممکنه به دلیل تقلا برای خروج از قفس بوده باشه
محیط نگهداری پرنده باید خیلی ساکت باشه

دلایل ول بودن بال هاش چیه؟

نمیدونم باید دقیق بررسی بشه
دامپزشک معاینه کنه بهتره

مثلا چه شواهدی؟

فضله با رنگ سبز و …
کاهش شدید اشتها
بی حوصلگی و …

تخم مرغ ابپز با غذاش بهش بدم مشکلی نداره براش؟

تخم مرغ رو هفته ای 2 بار بیشتر ندید

اینکه نگاه بالا میکنه وخودشو میچسبونه بالا قفس مشکلی نیست؟

نه ، این حس آزادیه میخواد از زندان بیاد بیرون ! یکم بگذره عادت میکنه فقط در این مدت محیط ساکت باشه ، کمتر به سمت قفسش برید و سعی در گرفتنش نکنید

من روش پتو میندازم تا هم سرماش نشه هم بخوابه مشکلی نداره؟
روبه روی کولر هم نیست

پتو اینا فایده نمیده دمای کلی اتاق نباید زیاد از حد پایین باشه
هوای 25 درجه به نظر مناسب هست

توی ابش اب لیمو میریزم مشکلی که نداره؟
چون عطسه میکنه میریزم

بله حتما مشکل داره و امکان داره باعث مرگش بشه
اب لیمو دارای ویتامین سی به میزان بسیار بالایی هست که در جذب آهن و بیماری مرغ مینا بسیار موثر هست
عطسه به خاطر سرد بودن محیطه ، محیط رو گرم کنید پرنده رو ببرید دامپزشکی حیوانات خانگی ، با توجه به نوع بیماری تشخیص میده مشکلش رو

غذاش ازاین سپهر دانه هاست مشکلی نداره؟
الان2ماهشه
ازاین سپهر دانه ها براش خیس میکنم خمیری میشه میخوره مشکلی نداره؟

مشکلی نداره

من تخم مرغ اب پز با سپهر دانه خیس میکنم و هرروز بهش میدم
دیروزم کمی ابلیمو داخلش ریختم براش بده
شرمنده اینقدر سوال میپرسم

تو کامنت قبلی گفتم که ابلیمو براش خوب نیست و مضره
نباید ابلیمو بهش بدید
محیطش رو گرم کنید خوب میشه
در صورتی که دیدید خوب نمیشه باید ببرید دامپزشکی تا درمان براش انجام بده

خیلی ممنونم
پس تخم مرغ و دانه براش مشکلی نداره؟

خیر مشکلی نداره

سلام خسته نباشید. ی جوجه مینا دارم ی ماهه. جاش عوض شده از تو کارتون گذاشتمش تو قفس خیلی بی تابی میکنه باید چیکار کنم

سلام، به محل جدید عادت نکرده به مرور عادت میکنه فقط جوجه نباید درگیر استرس بشه.

آیا روشم درسته که بعد غذا آب بدم
و بعد هم عصر یا زهر یه با چه رو قفسش می ذارم

مشکلی نیست.

سلام
من ی مرغ مینا گرفتم فکر کنم ی ماهه یا دوماه است می خواد بر از کنه ولی دانه بلد نیست بخوره چه جوری کمکش کنم. بعد هم غذا که می خوره یه ذره بعد دوباره گشنش میشه
من آب و غذا رو تو دهنش می ری م
آیا این زیاد جیک جیک کردن و کم غذا خوردن مشکلی نداره
غذاش هم یه نوع بود ه بدون آهن و حاوی مولتی ویتامین که خمیر می شه و سرلاکی
بعد هم بهش آب می دم

سلام، اگه دو ماه هستش پلت مخوص مرغ مینا از بازار تهیه کنید و بهش بدهید بخوره . اوایل ممکنه که غذاشون کمی خیس کنید تا پرنده راحت بخوره. در مورد جیک جیک زیاد هم بیشتر به خاطر تمایل برای غذا خوردن هستش.

باید چیکار کنم همیشه کف نمیکنه دوبار بیشتر ندیدم . بعد صبح ها تا بعد ازظهر مثلا خوبه فضلش . شبا بیشتر وقتا سبزه سبز تیره
تاپ فید میدم بهش. تازگیا خشک بهش میدم چون دیگه دون خور شده
بعد من اصلااااا غذای خونگی بهش ندادم تالا خیلی حواسم هست چیزی ک اهن داره یا چربه بهش ندم اونوقت بازم ممکنه کبدش مشکل پیدا کرده باشه ؟
ی سوال دیگم داشتم ایا طبیعیه ک پراش از ته کنده بشه؟
دو دفعه تالا دیدم ک پرش تو قفسشه
خونده بودم دلیل پر کندن افسردگیه
اخه من روزی دو س ساعت میارمش بیرون هر روزم ک ابتنی میکنه باهاشم حرفم ک میزنم . فقط قفسشو دوس نداره اصلا نمیخاد تو قفس باشه قفسش کوچیکه ی کم

سلام
الان هر روز فضلش سبزه ؟ اگه هر روز سبزه یه مدت تاپ فید رو عوض کنید یه مارک دیگه بدید و تست کنید ببینید عوض میشه یا خیر
همیشه دلیل پرکنی افسردگی نیست ، خشکی پوست و همینطور محیط خیلی گرم هم میتونه دلیل عصبی شدن و پرکنی بشه (پرنده نباید در معرض باد کولر باشه) شاید به خاطر قفس باشه ، زمان بیرون بودن رو از 2 ساعت بکنید 4 ساعت .
رفتار های طیور باهوشی مثل مرغ مینا نسبت به محیطی که داخلش هستن باید ارزیابی بشه و اینطوری نیست که اگه دو پرنده یه نوع رفتار دارن پس دلیل این رفتار هم حتما یه مورد خاصی هست ، بسته به نوع و کیفیت نگهداری ممکنه رفتارش عوض بشه .
شما تغذیش رو عوض کنید ، مدتی کوتاه، بهش مقداری سیب بدید ، زمان بیشتری بیاریدش بیرون

ن هر روز نیست بعضی وقتا ولی بیشتر رنگ غذاییع ک میخوره با لایه ی سفید رنگم روشه
خب پس حالا قفسشو شاید عوض کنم. سیبم بهش میدم اگه هر روز بدم مشکلی نداره؟
اخه وقتی میاد بیرون اصلا خیلی کنجکاوه دیگه انگار ن انگار داریم باهاش حرف میزنیم
بعد مثلا صداش میزنیم ک بیاد رو دستمون از راه دور سریع میاد تشخیص میده
ولی موقعی ک باید بکنیمش تو قفس ب زور اصلا نمیخاد بره هرکاری میکنم نمیره گشنشم باشهه تا دم قفس میاد ولی نمیره تو قفس ک غذاشو بخوره😅😅😅😅 دیگه باید بازیش بدیم حواسش پرت کنیم بگیریمش وگرنه نمیره
ی راه حل برا اینکه بره تو قفس راحت بگین چون دوس نداریم ب زور بره

اوکیه پس
اره بدید مشکلی نداره مفید هم هست آهنشم صفره !
مشکلی نیست ، اجازه بدید بیشتر بیاد بیرون اینقدر بیرون رو بگرده تا همه جارو بشناسه
بعد کم کم یه جا برا خودش انتخاب میکنه و اروم میشه
نباید به زور بکنیدش تو قفس ! یه مدتی شب ها درش بیارید ، موقع خواب چراغارو خاموش کنید سرجاش وایمیسده ، میتونید اروم بگیرید و بزارید داخل قفس
اصلا دنبالش نکنید ، یا مثلا دیدم بعضیا چادر میندازن روش ! اینجور چیزا سبب وحشی شدنش میشه

خب پس مرسی از راهنماییتون .باشه چشم با چراغ خاموش بگیریمش ک اذیت نشه من خودم ک هیشوقت نمیگیرمش
هیچ راه حلی نیس ک خودش یاد بگیره ک بره تو قفسش ؟

من راه حل خاصی حقیقتا در این مورد در ذهنم نیست
موفق باشید

سلام . اگه فضله مرغ مینا تو روز تغیر کنه نشانه چیه مثلا باید فضلش رنگ غذایی ک میخوره باشه ولی بعضی وقتا ب رنگ سبز تیره هست علتش چیه؟ دودفعه تالا هم دیدم ک فضلش کف میکنه علتش چی میتونه باشه؟

سلام
کف کردن نشان از مشکل گوارشی هست
سبز هم اگه ادامه دار باشه نشان از بیماری کبد هست که بسیار خطرناکه
تغذیش چیه ؟

مرغ مینا تا چند روز بدون غذا میماند

1 روز

سلام وقت تون بخیر من یک مرغ مینا دارم که یکسالشه و غذای مخصوص اوشکایا و کی کی بهش میدادم کنارش از نان و گوشت و برنج و مغزیجات هم میخوره و علاقه ای از اول به میوه ها و کرم خشک نداره . همیشه آزاده توی خونه
چند روزه کلا هیچ غذایی بجز نان و برنج نمیخوره و چون مجبوریم گرسنه نمونه بهش اجازه میدیم بخوره. ولی شیطنت و حرف زدنش کم نشده
مدفوعش سبزه این چند روز
بنظرتون مشکلش چیه

سلام
نان باعث سبز شدن فضله شده ، البته گوشت هم تاثیر داشته حتما
فضله ی سبز در مرغ مینا بدترین نشانه هست چون کبد پرنده دچار بیماری شده و اون رنگ سبز از کیسه صفرا ترشح شده
فقط غذای مخصوص بگیره و برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید

ایا برای مرغ مینا در شبهم باید سرلاک بدمش

سلام
برنامه داشته باشید
همیشه در یک ساعات مشخص غذا بدید
مثلا از 8 صبح تا 11 شب هر 3 ساعت یکبار

ن وقتی خابه هیچ صدایی از خودش نداره وِلی بعضی وقتا دهنش بازه و خابه
اشتهاشم خوبه هر دوساعت ی بار گشنش میشه و فضلشم رنگ پلتی ک میخوره سر حالم هست .
میخاستم بپرسم اگه خاسته باشم برا اطمینان بهش داروی ترامایسین یا آزیترو مایسین بدم تو ابش حل کنم مشکلی داره؟

حتما مشکل داره
خودسر دارو مصرف نکنید باید دامپزشک دارو بده
آزیترو که اصلا مصرف نکنید

ممنون. این طبیعیه ک هر چند وقت ی بار پرنده خودشو باد میکنه و تکون میده نشونه لرز ک نیست . ی سوال دیگه هم داشتم در کنار پلتش بهش میل ورم خشکم میدم هزوقت اینو میخوره فضلش سیاه رنگ میشه مشکلی نداره؟

بستگی به نوع باد کردن داره ! گاهی مرغ مینا قبلا اینکه بخواد صحبت کنه خودشو پف میکنه ! این جور موارد طبیعی هست ولی اگه یه گوشه کز کنه، سرشو ببره تو بالهاش و باد بکنه بیماره
قسمتی که گفتم حتما مشکل داره مربوط به داروهایی بود که میخواستید بدید ! وگرنه اگه دهانش باز باشه به تنهایی نشانه ای از بیماری نیست ، نیاز به شواهد دیگه ای مثل خس خس سینه ، عطسه و سرفه و … هست .
نه میل ورم هم مشکلی نداره ، فضله ی سیاه به تنهایی مشکلی نداره وقتی خطرناکه که قیری شکل باشه و پی در پی اتفاق بیفته

نه هنوز بچه هست حرف نمیزنه . وقتی خودشو باد میکنه سرش تو بالش نیس
حالت عادیه . فقط بعد باد کردنش خودشو تکون مده….داروهارو ندادم بهش. وقتی ابتنی میکنه دودفعه پیش اومده ک خس خس کرده سینش ولی وقتی خشک مشه فقط صدای جیغ و صدای گنگ داره مث صدای گرفته . من دفعه اولمه پرنده دارم ب خاطر همین خیلی وسواس دارم😅
خب پس اشتهاش خوبه فضلشم خوبه بازیگوشم هه اصن بی حال نیس
فقه این صداهایی ک ازش شنیدم و باد کردن خودش و اینکه چن بار دهنش چن دقیقه باز بوده ب شک افتادم
بازم ممنونم از پاسخگوییتون . تشکر

سلام
نه با این تفاسیر مشکلی نداره
اگه سنش 2 ماه به بالا هست بهش حرف زدن یاد بدید حتما

سلام من ی مرغ مینای حدودا دوماهه دارم .هروقت میخام بهش غذا بدم یا گشنش میشه جیس جیس میکنه این صدا تا چ سنی ادامه داره؟
تازگیا ی صداهای گنگی از خودش در میاره بیشتر ب خس خس کردن میخوره
این سوال برام پیش اومده ک ممکنه داره تغیر صدا میده یا دلیلش اینه ک مریض شده باشه

سلام
زیاد واضح نیست مواردی که میگید ولی تغییر صدا در جوجه گی تا سن های بالاتر طبیعی هست و اتفاق میفته
خس خس اگه زمان خواب باشه بیشتر نگران کننده هست و نشان از مشکل در قفسه ی سینه داره
مریضی با شواهد دیگر باید همراه باشه ، فضله بد شکل و بد رنگ ، عطسه ، سرفه ، کاهش شدید مصرف مواد غذایی و …

سلام مرغ مینا دارم فکر کنم 1 ماهش بشه هر نیم ساعت صدا از خودش در میاره و غذا میخواد وقتی بهش لقمه اول میدم پی پی میکنه و یکی دولقمه دیکه میخوره ودیگه نمیخوره و میره تا نیم ساعت دیکه این که زود زود غذا میخواد مشگلی براش پیش نمیاره

Last edited 1 ماه قبل by رها

سلام
غذا بهش چی میدید ؟ به چه صورتی غذا رو میدید ؟ ممکنه غذا سیرکننده نباشه یا اصلا مناسب نبوده باشه

سلام ممنون از مطالب مفیدتون من یه مرغ مینا دارم که پروبال داره کاملا راه میره و حتی پرش های کوچیک هم انجام میده ولی هنوز دونه خور نیست و باید غذاش رو خیس کرد و با انگشت دهنش کنم میشه بفرمایید سنش چقدر هست؟؟؟؟

سلام
پلتش رو خیس کنید بزارید جلوش هر از گاهی تا کم کم نوک بزنه تست کنه
کلا مرغ مینا تا 3 و گاها 4 ماهگی ممکنه نیاز به سرلاکی داشته باشه

سلام چ کار کنم پرندهم زود دونخور شه بالوپر در اورده فک کنم حدود دوماهشه

سلام
راه کار مشخصی نداره
دانه هارو خیس کنید و روی دستتون بدید بهشون

ببخشید من یک سوال داشتم که مینا رو از کوچکی بزرگ کنیم ما رو ترک میکنه یا نه؟ منر باشه

یا از کنار ما می ره جای کسی دیگه یعنی از شانه ی من می پره روی شانه ی کسی که بقل من هست یا همون جا میشی نه و؟

ایا میشه بهش اعتماد کرد

سلام
بله اگه موقعیتش باشه فرار میکنه
اون مورد دوم فکر نکنم اشکالی داشته باشه ، کلا مرغ مینا با اعضای خونه دوست میشه ، ممکنه غریبه ای بیاد بترسه

ممنون

موفق باشید

سلام آیا شب هم باید به جوجه مینا ۲۰روزه باید غذا داده شود یا باید استراحت کند

سلام
زمان بندی کنید ، از ساعت 8 صبح تا 8 شب هر سه ساعت غذا بدید بعد ندید ببینید عکس العملش چیه

سلام
اگه تاساعت ۱۱ بهش بدید چی میشه

دلیل اینه که هر روز در تایم مشخصی بهش غذا داده بشه
وگرنه 11 هم بدید مشکلی نداره ولی هر روز ساعت 11 حتما غذا رو بدید

ممنون از رهنمایتون

موفق باشید

سلام چطور بفهمیم جوجه مینا نر یا ماده

سلام
قابل تشخیص نیست مگر با آزمایش DNA یا گذشت سن از 2 سال

ممنون

موفق باشید

سلام. دوستان من یک جوجه مینا نر دارم تازه الان متوجه شدم که یک پای راستش مشکل داره یعنی با پای چپ ش فرق میکنه انگشتانش کج هست ولی انگشت های پا چپ مشکلی نداره ..

جوجه مینا فکر میکنم داره میده توی ۱ ماه

سلام
چنین مواردی باید معاینه بشه
بهتره ببرید دامپزشکی حیوانات خانگی تا دقیق بررسی کنن بین انگشت هارو

می ترسم داداش ببرمش دامپزشکی؟….
چون من جوجه شاهین داشتم تازه به راه افتاده بود سالم بود . پسر عموم بردوش دامپزشکی گفت هر جوجه شاهین به راه افتاده باید بره .بردش بعد از ۵ دقیقه مرد !…
شاهینی که ۱۰ ماه با من بود نمرد ولی فقط بردم دامپزشکی مرد وبعد به جوجه مرغ دادم اونم مسموم شد مرد…………

اینجا پیام دادم که از دوباره به مشکلی بر نخورم .حالا چیز ساده ای هست ولی بازم میترسم ..راهای دیگه ای نیست که راهنمایی کنید ممنون دوستان ….

نه متاسفانه تا معاینه نشه نمیشه گفت مشکلش چیه و تا مشکل معلوم نشه هم نمیشه همینجوری درمان داد ممکنه باعث بدتر شدن وضعش بشه
ببرید پیش دامپزشک حیوانات خانگی ، اونا برا اینکارا بهترن
شاهین هم پرنده ی شکاری هست ، نباید داخلش شهر باشه ، ترسیده سکته کرده حتما

سلام مینا رو باید چند هفته ای بشه که بزاریم خودش رو بشوره

سلام
بیشتر از 45 روز و بهتره 2 ماه بالاتر بشه

سلام
ممنون .یعنی وقتی که هم دونه خور بشه وهم پرواز کنه وهم راه بره درسته ..

بله تقریبا

سلام جوجه مینا دارم افغانی نمیدونم چرا اس حاله غذاش هم دونه پارس است.
صبح پامیشم اس حال است تا ۲ یا ۴ خوب میشه ولی باز صبح فردا اس حال است غذاش هم دونه پارس مخصوص است مال خودش هست خود صاحب ش داد ..
لطف راهنمایی کنید

سلام
دوست عزیز چرا ده بار یه کامنت رو میدید ؟ مگه من نگفتم غذاش بده نده اون غذا رو بهش
حالا دوس داری غذا رو بدی لطفا دیگه تکرار نکن کامنتت رو
با این غذا این پرنده میمیره
ببرش دامپزشک

سلام جوجه مینا دارم افغانی نمیدونم چرا اس حال است ویا فضولات آن سبز است لطفا راه نمایی کنید

سلام
تغذیش چیه ؟

دونه پارس مخصوص است

دانه پارس مخصو مرغ و خروس هست

بله مل خودشون هست

با سلام من به جوجه مینا سر لاک نمیدم دوست ندارم بهش بدم ۳ هفته میشه که سن داره .
می خواستم بپرسم مشکلی که بز اش نداره لطف راه نمایی کنید دوستان

سلام
بعضی چیزا دل بخواهی نیست ! و باید طبق اصول پیش بره
کسی به بچه ی 2 ماهه کله پاجه نمیده ! هر چیزی اصول داره ، بهتره در چنین مواردی جوجه نگیرید دون خور بگیرید

ممنون حالا باید حتما حتما سد لاک بدم .

بله علی جان اینا سنشون کمه نمیتونن غذا رو هضم کنن باید سرلاکی بگیرن

سلام یک جوجه مینا دارم ، غذای مینا رو آرد میکنم و با تخم مرغ آب پز خمیر میکنم بهش میدم ، بنظرتون براش خوبه یا بد؟؟

سلام
به نظرم تخم مرغ آب پز رو قطع کنید
غذای مینا (فله ای نباشه) آرد کنید و به شکل سرلاکی باشه بهش بدید

سلام جوجه مینا دارم افغانی نمیدونم چرا انگشت پا هاش بسته هست ۳ هفته ای لطف راهنمایی کنید

سلام
از پروروش دهنده یا دامپزشک باید بپرسید ، عدم رسیدن مواد غذایی یا موارد دیگه میشه دلیلش باشه باید دقیقتر از نزدیک بررسی بشه

ممنون از شما بنظر شما خوب نمیشه

نمیشه گفت ، چون جوجست شاید اصلا مشکل خاصی نباشه
باید بررسی بشه
اگه اون فروشنده قبول نکرد ببرید یه دامپزشک طیور خانگی بررسی کنه ، شاید با یه قطره حل بشه ! نمیشه گفت

سلام وقتتون بخیر یجا خوندم که هر سه ساعت یبار باید به جوجه یه ماهه سرلاک بدیم(همون دونه پارسو خمیر کنیم) خواستم بپرسم که هر نوبت باید چند میلی لیتر بهش بدم؟
ممنون میشم جواب بدین

سلام
بله ممکنه نیاز باشه
دانه پارس رو خمیر نکنید دوست عزیز ، اون برای مرغ مینا مثل سم میمونه ، پلت خودش رو خمیری کنید، پلتی که روش نوشته باشه مرغ مینا با اهن کم
مقدارش رو زیاد در نظر نگیرید ، دو بار بدید بهش متوجه میشید که چینه دانش در چند دقیقه خالی میشه

سلام خسته نباشید جوجه مینا چند روزگی چشم باز میکنه

سلام
اطلاع ندارم از این مورد

سلام ببخشید من توی اینتر نت طرز تهیه سر لاک مرغ مینا رو زدم توی تهیه ی این سر لاک جو زده بود ولی من از جو برشته استفاده کردم میخواستم ببینم طوری نیست؟

سلام
نه مشکلی نیست
زیاد تنوع ندید به سرلاک پرنده ، مواردی که نوشته شده رو استفاده کنید

سلام
مرغ مینارو چطور حموم میکنن؟
مرغ مینای من هرچه ظرف آب میزارم پیشش سمتش نمیره🐦

سلام
یه ظرف براش بزارید تا خودش ابتنی کنه
نوع ظرف یا رنگش رو عوض کنید ، میره بالاخره

اها ممنون

موفق باشید

سلام و خسته نباشید به شما
ببخشید میخواستم بدونم که مرغ مینا 1 ماهه بخرم یا 2 ماهه لطفاً کمکم کنید.

سلام
فرق خاصی نداره ، 2 شاید بهتر باشه

سلام. من. یک مرغ مینای یکساله خریدم.
آیا میشه ومیتونم به او حرف زدن یاد بدهم
اصلا نمیزاره نوازشش کنم و همیسه نوک میزنه البته ازمدت خریدش زیاد نمیگذره ایا بهم عادت میکنه؟ 🥺

سلام صبور باشید مدتی تا بهتون عادت کنن
کم کم عادت میکنه
یاد هم میتونه بگیره

سلام، ببخشید من یکبار به مرغ مینام چند تا دونه برنج پخته شده دادم خیلی خوشش اومد، ولی تو اینترنت نوشته بود چند درصد اهن داره، بخاطرهمین بهش ندادم.مرغ مینام خیلی بد غذاس، ن سیب ن خیار نه سیب زمینی، نمیخوره فقط پلت میخوره… خواستم بدونم اشکال نداره بهش برنج و بلغور بدم؟؟؟؟

سلام
برنج خیلی هم بد نیست میشه بهش داد اهنش کمه
ولی بلغور ندید ، بلغور اهن زیادی داره
کلا مرغ میناها بد غذان ، باید ببینید چه غذایی دوست داره ، چه میوه ای دوس داره ، تنها راهش فقط تسته

با سلام و عرض خسته نباشید
میخواستم بپرسم که چیز هایی مانند چای نبات و مرغ پخته شده و حبوبات پخته شده و سبزی که مینای من خیلی دوست داره، مشکلی براش پیش نمیاذ اگه اینا رو بخوره؟
به خصوص چای نبات…
با تشکر

Last edited 5 ماه قبل by 0222

سلام
چای نبات میدید به مرغ میناتون 🙂 کیف میکنه ها 🙂
چای اشکالی نداره ، اما مرغ پخته ندید اهن بالایی داره . حبوبات هم فرق میکنه که چی باشه ، سبزی هم فرق میکنه که چی باشه ، بعضی هارو میشه داد بعضی ها رو نمیشه داد ، برای مثال دانه سویا حدود 90 درصد اهن داره و در مدت بسیار کوتاهی میتونه باعث مرگ مرغ مینا بشه !

ممنون از مطالب آموزنده شما
من یک مینای یک سال و چند ماهه دارم. اون عسل خیلی دوست داره.
آیا میتونم در حد چند قطره در روز بهش عسل بدم؟
آیا براش بد نیست؟

سلام
مشکلی نداره میتونید بدید ، زیاد ندید شیرینیش زیاده ، چند قطره کافیه

مینای من سر پراشو زدم خیلی حرف میزنه سیب زمینی سرخ شد خیلی دوست داره مشکلی ندارد افسرده که نمیشه

سلام
زیاد بهش ندید ، نمیشه گفت خیلی خطرناکه ولی غذای خیلی جذابیم نیست ! بهتره پلتش رو بیشتر بخوره و سیب زمینی سرخ کرده رو هفته یک بار مثلا
افسردگی قابل تشخیص نیست ، بسته به محیط هم داره محیطش مناسب باشه ، زمان خوبی باهاش بگذرونید نمیشه در غیر این صورت میشه