آموزش پرورش و نگهداری مرغ مینا

تغذیه و نگهداری جوجه مرغ مینا از تولد تا بلوغ

تغذیه و نگهداری جوجه مرغ مینا از تولد تا بلوغ

مرغ مینا یکی از پرنده های باهوش و قابل پرورش در خانه است که نسبت به طوطی سانان جسورتر و باهوش تر است و حتی  سریعتر نیز با انسان خود می گیرد. در صورت آموزش صحیح و درست کلمات زیادی را می توان به پرنده یاد داد که حتی زیباتر از کاسکو نیز می تواند ادا کند.

در این نوشته می خواهیم در مورد نحوه تغذیه، بزرگ کردن و نگه داری از مرغ مینا از سن جوجگی تا سن بلوغ صحبت کنیم و آموزش هایی را به شما خواهیم گفت که واقعا عملی و کاربردی بوده و شاید در کمتر مقاله ای آنها را خوانده باشید. این نوشته حاصل روزها تحقیق و بررسی تیم کارشناسی چیکن هچ بوده و حاوی مطالب ارزشمندی است که مطالعه آن شدیدا توصیه می شود. 

هم چنین ضمن اینکه از مطالب این مقاله جهت یادگیری نحوه نگهداری و مراقبت از مرغ مینا استفاده خواهید کرد، در مقاله آموزش حرف زدن مرغ مینا آموزش کامل و قدم به قدم در مورد شیوه سخن گفتن مینا توضیح داده شده است. 

ویدیو تغذیه و نگهداری جوجه مرغ مینا

مزایا و معایب نگهداری از مرغ مینا

این پرنده نیز مانند هر موجود دیگری دردسر های خاص خود را دارد، بنابراین قبل از اقدام به خرید و نگه داری از این پرنده بهتر است کمی با خلق و خوی و رفتار آن آشنا باشید که بتوانید به درستی با آن رفتار کنید. 

⚡ مرغ مینا زود عصبی می شود، بنابراین اگر کمی سر به سرش بگذارید ممکن است با نوکش شما را بزند. 

⚡ آنها هوش بالایی دارند و کلمات زیادی را می توانند تقلید کند، حتی قادر به تقلید صدای تلویزیون ، صدای گریه بچه ، صدای گربه ، صدای در، صدای اذان و … می باشد.

⚡ اگر می خواهید مینا را برای آموزش خریداری کنید، حتما باید به صورت تک باشد و جنس نر به دلیل هوش بالایی که دارد نسبت به جنس ماده ارجحیت دارد. در صورت تک بودن پرنده حتما باید توسط یک نفر سرگرم شود در غیر اینصورت دچار افسردگی خواهد شد.

⚡ مینای های مسن و وحشی هیچ وقت رام نخواهند شد، بنابراین بهترین سن برای آموزش مرغ مینا سن جوجگی می باشد. هنگام خرید به این مورد توجه کنید. 

⚡ در صورتی که یک مرغ مینا در خانه داشته باشد بهترین حیوان برای پر کردن اوقات فراغت شما و خانواده شما خواهد بود. اما در صورت عدم توجه با حرکات وحشیانه پرنده روبرو خواهد شد. 

⚡ در صورتی که وقت و زمان کافی برای رسیدگی به پرنده ندارید از خرید آن انصراف دهید چون با این کار فقط پرنده را آزار خواهید داد. 

⚡ اگر می خواهید از این پرنده جوجه کشی کنید تا با پرورش و فروش جوجه ها کسب درآمد کنید، باید یک اتاق مخصوص برای آنها در نظر بگیرید، استفاده از فضای خانه کار خوبی نخواهد بود چون دردسرهایی را به همراه خواهد داشت. 

⚡ با استفاده از مواد غذایی موجود در خانه و پلت مخصوص پرنده های زینتی می توانید مرغ مینای خود را تغذیه کنید و در این مورد حساسیت زیادی وجود ندارد. 

⚡ اگر پرنده را با زور بگیرید و یا ناخن های او را بزنید که موجب آزار او شوید، ممکن است نسبت به شما آزرده خاطر شود، بنابراین این کار آموزش های آینده پرنده را مشکل خواهد کرد. پس برای گرفتن ناخن او و ا استحمام دادن مرغ مینا از یک فرد دیگر کمک بگیرید و یا زمانی اقدام به کار کنید که پرنده گرسنه بوده تا پس از انجام کار بهش غذای مورد علاقه اش را بدهید تا اعتمادش دوباره نسبت به شما جلب شود. 

⚡ مرغ مینا بین 15 الی 25 سال عمر می کند، بنابراین قبل از خرید باید به این فکر کنید که باید پرنده به مدت چندین سال تحمل کنید و تمام زحمات او به گردن شماست.

⚡ خوشبختانه مرغ مینا پرنده ای جسور و پر رو است و اگر روزی فصد فروش آن را داشتید، نگران نباشید چون خیلی سریع با صاحب جدید خود صمیمی شده و شما را فراموش خواهد کرد. 

⚡ برای اینکه پرنده بدن سالمی داشته باشد لازم است که او را روزانه نیم ساعت از قفس بیرون بیاورید تا در فضای اتاق اقدام به پرواز بکند. این کار به تقویت بدن و بال های او کمک خواهد کرد. دقت کنید که باید در و پنجره ها را ببندید چون امکان فرار کردن او وجود دارد. 

⚡ در صورت فراری شدن مرغ مینا امیدی به برگشت او نداشته باشید چون مرغ مینا ذاتا پرنده ای وحشی بوده و به خوبی می تواند در طبیعت از خود مراقبت کند. این پرنده به زودی کرم های خاکی و حشرات را پیدا خواهد کرده و از آنها تغذیه خواهد کرد. 

⚡ معمولا سه نژاد از مرغ مینا وجود دارد که به نام های مرغ مینای معمولی ، مرغ مینای گوشواره از و مرغ مینای بالی معروف هستنند. هر سه این نژاد ها هوش یکسانی دارند و بستگی به شما دارد که کدام نژاد را خریداری می کنید که اما گفته ها حاکی از آن است که نژاد گوشواره ای بهتر و زودتر آموزش میبیند. 

انتخاب و خرید مرغ مینا

انتخاب و خرید مرغ مینا

اولین قدم برای شروع پرورش و نگهداری از مرغ مینا انتخاب یک پرنده جوان و سالم است که در ادامه راهنمای خرید چنین مرغ مینایی را توضیح خواهیم داد. همانطور که گفته شد پرنده های نابالغ و جوان آمادگی و استعداد بیشتری برای یادگیری دارند و سالم بودن آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. 

رعایت نکات زیر هنگام خرید مرغ مینا حائز اهمیت هستند :

الف – حتما از پرورش دهنده های با تجربه و خوش سابقه کمک بگیرید، هرگز بی گدار به آب نزنید چون که بعدش پشیمانی به دنبال خواهد داشت. قبل از خرید از پرورش دهنده های با تجربه و با سابقه کمک بگیرد تا شما را برای خرید مرغ مینای جوان و سالم و نشانه های یک مینای جوان راهنمای کند. 

ب – از خرید اینترنتی و غیر حضوری پرهیز کنید. حتما باید قبل از خرید پرنده را از نزدیک ببینید و تا وضعیت سلامتی و تخمین سنی او را به دست آورید. باز هم تاکید می شود جوجه ها دو الی سه ماهه برای آموزش مناسب هستند. 

ج – برخی از جوجه مینا ها با سرلاک تغذیه می شوند. چون از دستگاه جوجه کشی برای تولید آنها استفاده می شود. حتما باید از پرورش دهنده و یا فروشنده در مورد سرلاکی یا دانخور بودن مینا ها سوال کنید چون دان خور کردن مینای سرلاکی کمی زمان بر و مشکل است.

د – سن و جنسیت مرغ مینا را از فروشنده پرسید اما با این وجود به گفته های اعتماد نکنید و از یک فرد متخصص و کارشناس جهت تشخیص سن و جنسیت پرنده کم بگیرید تا در آینده با مشکل روبه رو نشوید. 

جوجه کشی از تخم نطفه دار مینا

یکی دیگر از روش هایی که برای تهیه جوجه مینا می توانید استفاده کنید، استفاده از دستگاه جوجه کشی مخصوص پرنده های زینتی و خرید تخم نطفه دار این پرنده است. پس از خرید تخم و دستگاه جوجه کشی کافیست تخم ها در داخل دستگاه قرار دهید و دما و رطوبت را برای جوجه کشی از تخم مرغ مینا تنظیم کنید تا پس از گذشت 18 روز شاهد بیرون آمدن جوجه ها از تخم خواهید بود. 

در صورتی که علاقه مند به جوجه کشی از این پرنده هستید می توانید مقاله جوجه کشی از مرغ مینا را مطالعه کنید. با استفاده از این روش هزینه بسیار کمی را برای خرید جوجه ها خواهید پرداخت ضمن اینکه جوجه های اضافی به دنیا آمده را نیز می توانید بفروشید و حتی با جوجه کشی و فروش جوجه مینا و سایر پرنده های زینتی می توانید به کسب درآمد از این راه بپردازید که هم اکنون نیز افراد زیادی این کار را می کنند

اما نکته مهم این است که در خرید تخم نطفه دار دقت کافی را به عمل آورید و حتما از افراد آشنا  و خود پرورش دهنده ها خرید کنید. چون خرید غیر حضوری تخم های نطفه دار و مخصوصا از سایت های اینترنتی غیر معتبر و آگهی های اینترنت کار عاقلانه ای نیست و باعث از بین رفتن سرمایه شما خواهد شد، چرا که بارها مشاهده شده تخم های بدون نطفه و بعضا شکسته به دست خریدار رسیده است. پیشنهاد می شود قبل از خرید حتما راهنمای خرید تخم نطفه دار را مطالعه فرمایید. 

چگونه مرغ مینا را تغذیه کنیم؟

مرغ مینا در طبیعت و حیات وحش از انواع دانه ها، حشرات و کرمهای خاکی تغذیه می می کند و از این راه مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز بدن خود را فراهم می کند. اما در حالت پرورشی و در قفس امکان دادن کرم و حشره به پرنده وجود ندارد و شما باید از دانه ها و غلات برای تغذیه آن استفاده کنید.

در ادامه شما را با تغذیه مرغ مینا در مراحل مختلف زندگی یعنی از زمان تولد تا بلوغ کامل آشنا خواهیم کرد. 

تغذیه و مراقبت از جوجه مینا

اگر با استفاده از روش جوجه کشی اقدام به تهیه جوجه مرغ مینا کرده باشید. در روز اول تولد نباید هیچ غذایی به جوجه بدهید کافیست با استفاده ار سرنگ مخصوص سرلاک مقداری محلول آب و شکر را به گلوی پرنده تزریق کنید.

تغذیه و مراقبت از جوجه مینا

پس از گذشت یک روز از تولد پرنده می توانید مقداری سرلاک مخصوص طوطی سانان را آماده کنید و با استفاده از سرنگ به گلوی آن تزریق کنید. این کار را سه بار در روز و به مقدار کم انجام دهید. 

به مرور زمان مقدار غذای او را افزایش دهید و پس از گذشت یک هفته خواهید دید که جوجه شما کاملا رشد کرده و کم کم پر دار نیز می شود. 

در این مدت باید به شدت مراقب جوجه باشید چون بدن او ضعیف بوده و در برابر آلودگی ها و تغییرات آب و هوایی مقاومت کمی از خود نشان خواهد داد و به شدت مستعد بیماری است. بنابراین دمای اتاق را تا 30 درجه بالا ببرید و یا می توانید از لامپ مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه استفاده کنید. 

در لانه نگهداری جوجه از حوله و یا دستمال های نرم استفاده کنید چون جوجه بدن لختی داشته و به شدت به سرما حساس خواهد بود. این روال تغذیه و نگهداری را ادامه دهید تا جوجه به سن یک الی دو ماهگی برسد و کاملا قوی و پر دار شود. 

تغذیه و مراقبت از مرغ مینای یک الی سه ماهه

در این سن مرغ مینا کاملا پر دار می شود، اگر تصمیم به خرید مرغ مینا گرفته آید حتما در این سن آنها را خریداری کنید چون هنوز آمادگی لازم برای یادگیری را دارد و در برابر آموزش مقاومت نخواهد کرد. 

اگر مرغ مینای خریداری شده سرلاکی باشد و یا آن را با استفاده از سرلاک بزرگ کرده باشید در این سن باید آنها را به دانه خوردن عادت دهید و به اصطلاح از سرلاک بگیرید. برای این کار می توانید انواع میوه و سبزیجات و پلیت مخصوص مرغ مینا را در اختیار پرنده قرار دهید. 

قطع کردن به یکباره سرلاک و دادن دانه کار درستی نیست چون پرنده هنوز به خوردن دانه ها عادت نکرده و در صورت خوردن دانه ها امکان به هم ریختن سیستم گوارشی او وجود دارد. پس برای اینکار بهتر است به صورت پله پله حرکت کنید.

وقتی که زمان غذا دادن به مرغ مینا فرا می رسد، به جای سرلاک انواع دانه ها و میوه ها را در اختیارش بگذارید و ببینید که از کدام میوه ها و دانه ها تغذیه می کند. در صورتی که پس از چند دقیقه نسبت به هیچکدام از آنها واکنش نشان نداد، باید دوباره سرلاکش را بدهید و در نوبت بعدی دوباره این کار را تکرار کنید. 

در وعده غذایی بعدی مرغ مینای خود را در جلوی تلویزیون قرار دهید و صحنه دان خوردن مرغ مینا را برای او پخش کنید و همینطور دانه ها و میوه ها را در مقابلش قرار دهید و واکنش او را ببینید. مقداری دانه در کف دست خود قرار دهید و به دهانش نزدیک کنید اما او را به خوردن دانه مجبور نکنید چون با این کار نسبت به شما بدبین خواهد شد و آموزش های آینده را نیز با مشکل رو به رو خواهد کرد. 

پس از بی نتیجه ماندن کار دوباره سرلاکش را بهش بدید، این کار را روزانه چندین بار تکرار کنید تا اینکه به خوردن دانه ها عادت کند، اما پرنده را وادار به خوردن دانه ها نکنید و به زور متوسل نشوید. 

تغذیه و مراقبت از مرغ مینای یک الی سه ماهه

انواع میوه های قابل تغذیه توسط جوجه مینا شامل: سیب، گلابی، هلو، آلبالو، توت، توت فرنگی، موز، انگور، زردآلو، خربزه، هندوانه و غیره هستند که باید به صورت تکه های ریز در ظرف غذای مینا قرار دهید. 

هم چنین از انواع سبزیجات می توان به کاهو، کلم، خیار، هویج، جعفری، ریحان و… اشاره کرد که به صورت خرد شده می توانید در اختیار جوجه مینا قرار دهید.

توجه : از دانه پارس یا همان پلت مخصوص پرنده های زینتی نیز می توانید در تغذیه مرغ مینا استفاده کنید. دانه پارس دارای انواع ویتامین ها پروتئین ها و انواع مواد معدنی مورد نیاز بدن پرنده می باشد. اما به این نکته توجه داشته باشد که بدن مرغ مینا قادر به جذب مقدار زیادی آهن نیست و استفاده از آهن زیاد سبب مسمومیت پرنده خواهد شد. بنابراین از دانه پارس به مقدار زیاد استفاده نکنید. 

هم چنین استفاده از میوه هایی که دارای مقدار زیادی ویتامین c هستند، سبب افزایش جذب آهن خواهد شد بنابراین هنگام دادن میوه به پرنده از دانه پارس استفاده نکنید. 

تغذیه مرغ مینای سه ماهه تا یک ساله

در این سن مرغ مینا کاملا به خوردن دانه ها و میوه ها عادت کرده و دیگر شما را به عنوان یک دوست قبول دارد و به شما اعتماد کامل دارد که می توانید آموزش را شروع کنید. 

می توانید مرغ مینا را روزانه چند ساعت از قفس بیرون بیاورید و به پرواز درآورید این کار به تقویت بدن پرنده کمک می کند و نوعی ورزش نیز خواهد بود و هم چنین در افزایش روحیه پرنده نیز تاثیر گذار خواهد بود. 

آب و غذای مرغ مینا را سر موقع به او بدهید و همیشه هنگامی که آب و غذا را برای او می آورید کلماتی که قصد آموزش آن را دارید برای پرنده تکرار کنید تا آنها را کاملا یاد بگیرد البته این موارد در مقاله آموزش سخنگو کردن مرغ مینا توضیح داده شده است. 

در این سن پرنده کم کم خجالت را کنار گذاشته و با افراد غریبه به تندی برخورد خواهد کرد و شما باید رابطه خوب خود را با پرنده حفظ کنید، انجام هر کاری که سبب آزرده خاطر شدن آن شود، ممکن است مراحل بعدی آموزش را با مشکل روبه رو کند. 

مراقبت از مرغ مینای جوان و بالغ

مرغ مینا در حدود سنین یک و نیم الی دو سالگی به سن بلوغ می رسد، بنابراین آماده جفت گیری خواهد بود. اگر هدف شما از پرورش و نگه داری مرغ مینا تولید جوجه از آن باشد، میتوانید یک مرغ مینای ماده برای پرنده خود پیدا کنید تا اقدام به جفت گیری و تولید جوجه بکنند.  

اما اگر هدف شما از نگه داری مرغ مینا صرفا آموزش است و می خواهید آن را به عنوان یک پرنده خانگی نگه داری کنید نیازی به خرید پرنده ماده نیست اما در این سن با مستی پرنده روبرو خواهید شد که بی قراری خواهد کرد. 

در این دوره می توانید موقتا یک پرنده ماده برای مرغ مینای خود تهیه کنید تا نیاز جنسی مرغ مینای شما برطرف شود. پس از اتمام فصل جفت گیری می توانید پرنده ماده را از پرنده نر جدا کنید. 

دقت کنید که اگر پرنده ماده به مدت چندین ماه در کنار پرنده نر بماند، امکان فراموشی کلمات یاد گرفته توسط مرغ مینای نر وجود دارد که در این صورت تمام زحمات شما را به باد خواهد داد.

سخن آخر

همانطور که گفته شد مرغ مینا سن بالایی دارد و در صورتی که قصد نگهداری یک الی دو ساله از این پرنده را دارید از خرید و نگهداری آن خودداری کنید، اما اگر هدف شما از نگهداری مرغ مینا یک رابطه طولانی مدت باشد، مرغ مینا بهترین همدم و رفیق برای شما خواهد بود.

نوشته های مشابه

‫318 دیدگاه ها

 1. سلام و خسته نباشی
  دوست عزیز یک جوجه مینا گرفتم حدودا ۳ ماهه
  به هیچ عنوان دونه پارس نمیخوره ، غذابصورت سرلاک و خمیری نمیخوره ، براش بادام هندی و … گرفتم نمیخوره
  فقط و فقط انگور میخوره و یکم نون لواش که بانوکظ خوردمیکنه
  حیوون گشنه هست و واقعا در عذابم من

  جالبتر اینکه قبلا ۵ تا جوجه بزرگ کردم این مشکل نداشتم این عجیب و غریبه!!!
  لطفا راهنمایی کنید چیکارکنم گناه داره حیوون بقران
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   گاها از سر بیماری و یا افسردگی شدید به این روز میفتن
   بهتره ببری دامپزشک تا ریشه یابی بشه

 2. سلام
  یه جوجه مینا گرفتم تقریباً یه ماهه و از ترکیب غذایی پلت و سفیده تخم‌مرغ و سیب زمینی آب پز براش استفاده می کنم
  آب هم به اندازه کافی میخوره
  ولی دائما یبوست میگیره
  لطفاً راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   دو قطره روغن زیتون تو اینجور مواقع بریز تو دهنش
   و روغن گرچک هم میتونی بریزی رو سبزیجاتی که میخوره
   اینطوری بهتر میشه

 3. سلا م تازه یه دونه مینا خریدم ۴ ماهست امما اصلا اموزس ندیده واز ادم فرار میکنه لطفا بگین چجوری رامش کنم

 4. سلام من مرغ مینام غذاش غذای مخصوص مرغ میناهست برند بیبی برد الان خیلی وقت هست که خیلی شوره تو بدنش است و پر هاشم میریزه الان مدتی هست که پرهای ریز بالای سرش سفید شده نسفید سفید ولی انگار کوتاه سده و یه چیز سفید بهشون چسبیده . شپش نداره چون چیزی تو بدنش حرکت نمی کنه . ۴ماهه هست

 5. سلام من چهارتا جوجه مینا که لونه ان ها خراب شده بود رو به خونه اوردم جوجه ها کوچک هستن و بهشون دانه پارس میدم الان دوروزه که دارمشون امروز یکی که از همه کوچکتر هست حال درستی نداره و پژمرده شده باید چیکار کنم حالش خوب بشه غذا هم به درستی نمیخوره جوجه ها فکر کنم یه هفته به بالا سن دارن چون یکم سیخ روی بال و دم دارن اندازه پر روی بال دوسانت هست و اندازه پر روی دم یک سانت میشه راهنمایی کنید منو ممنون میشم فقط تورو خدا کمک کنید که کوچیکه نمیره گناه داره

  1. اون جوجه ها باید با سرلاک تغذیه بشن نه دان پارس . دان پارس برای مرغ مینای بالغ خوب نیست چه برسه به جوجه.
   غذاشونو تغییر بدین. اول ازهمه دمای محلی که جوجه ها رو نگهداری می کنید چقدره ؟ چون احتمال داره سرما خورده باشه. و یا به خاطر دان نامناسب مشکل کبد پیدا کرده باشه. اگر دسترسی به دامپزشک دارید بهتره با اون مراجعه کنید.

 6. سلام میشه یه جوابی بدین تا مامان بابای من راضی بشن ، من یک مرغ مینای دو ماهه گرفتن اسمش چیکا هست الان چیکا شده چهار و نیم ماهه ما چیکا رو از فامیلمون گرفتیم بعد اولش اون به من گفت باید دونه پارس بخوره ماهم براش خریدیم راستش خیلی دونه پارس خریدیم بعد من اومدم تو سایت شما خوش بختانه فهمیدم دونه پارس بده بعد به مامانم گفتم براش غذای مخصوص مرغ مینا بخره اونم براش خرید حالا غذاش تموم شده بابام میگه دونه پارس رو بهش بده منم میگم بده راضی نمیشن آخه همسایه روبه روایمون مرغ مینا داره اونم دونه پارس می ده زنداییم هم قبلا داشت که مرد به اوناهم دونه پارس می دادن حالا من چی بگم راضی بشن دونه پارس بده

  1. مطمئنا نگفتن بده. خیلی ها هستن که استفاده میکنن و مشکلی نداشتن ولی نظر من روی مارک های کی کی، پادوان یا تاپ فید هستش. بعد دان پارس هفته ای یکی دو بار به جای آب چای سرد بدین بهش

     1. سلام مرسی امروز دونه پارسه تموم شد غذای مخصوص گرفتیم غذای مخصوص و خیلی با اشتها می خوره

 7. سلام خسته نباشید من جوجه مینای ۲۷ روزه دارم به خوبی پرواز می‌کنند الان جدا کردم انداختم تو قفس خودم غذا بهشون میدم چی کار کنم که خودشون هم بتونند دان بخورند

  1. تو قفسش غذای مناسب مرغ مینا باشه ولی اگر با سرلاک تغذیه میشده نباید به یک باره قطع کنید. تا دون خوردن رو یاد بگیره. و اگر هم از طرف پدر و مادر تغذیه میشده تا از اونا دون خوردن رو یاد نگرفته جدا نکنید.

 8. سلام، وقت شما بخیر. 2، 3 روزه که فضله مرغ مینام خیلی آبکیه، گاهی فقط آب تنهاست! سنش حدود 4 ماه و غذا، پلت مرغ مینا برند تاپ فید میدم، به لحاظ دمایی هم تغییر محسوسی نداشته فضای زندگیش. میخواستم ببینم مشکلش بنظر شما چیه، ممنونم.

  1. سلام
   قرص یدوکینول براش بگیر
   به 4 قسمت تبدیل کن ، یه تکه بده بهش ،اگه خوب شد قطع کن ، نشد روزی یه تکه بده

   1. سلام من دوتا جوجه مینا دارم از کوچیکی خودم غذا بهشون دادم ظاهرن نر و ماده هستن و نر جیر جیرش بیشتره الان کامل پر دراوردن اگه کنار هم باشن نمیشه اموزششون بدم حرف بزنن ؟

   2. ممنونم. قرصو تو آب حل کنم بهش بدم یا نه؟
    یه سوال دیگه هم اینکه ممکنه تغییر رنگ و حالت فضلش، به خاطر پر ریزی و در آوردن پرهای جدید باشه؟ چون سرما نخورده مینام و غذا هم اوشکایا بهش میدم. با تشکر.

 9. سلام مرغ مینا ی من یه انگورخورد که خیلی بزرگ بود بعد بالا آورد مشکلی برای پنجره پیش نمیاد

  1. سلام مرغ مینا نباید انگور بخوره . فقط باید پلت مخصوص مرغ مینا از برند هایی مثل تاپ فید یا پادوان بخوره
   اگر علائم بیماری نداره نه مشکلی پیش نمیاد

 10. سلام وقت بخیر اگه امکان داره به من کمک کنید من امروز یه جوجه مینا تویه خیابون پیدا کردم نمیدونم چند روز از سنش میگذره ولی رویه پاش بلند میشه و حدود یک متر هم پرواز میکنه کاملا وحشی هست یعنی از قفس فرار نکرده الان من چی بهش بدم بخوره درضمن خیلی خیلی لاغر و ضعیف شده فکر کنم چند روز تو خیابون بوده لطفا کمک کنید تا جونشو نجات بدیم ایمیل هم گذاشتم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی تهیه کنید . با آب جوشیده مخلوط کنید و به صورت سرلاکی یا خمیری بدین بهش
   هفته ای یکی دو بار هم سیب رنده شده بدون هسته بدین بهش

   1. سلام مجدد من رفتم پرنده فروشی یه غذای به من داد که میگفت غذای مرغ مینا هستش و همینو بهش بدی کافیه ولی هر کاری کردم نخورد با زور مقداری پوره سیب زمینی و انگور بهش دادم خورد ولی تویه کارتن آب و دونی که خریدم گذاشتم ولی نمیخوره

  1. سلام از پت شاپ ها میتونید غذای مخصوص مرغ مینا رو تهیه کنید . فروشگاه های اینترنتی هم میفرشون

 11. باسلام
  خواستم بدونم بچه مینا باید در روز چند سی سی آب بخوره ؟ولی نمیدونم دقیقا چند ماهشه یا چند هفته ولی در پراش کمی در اومده چون دیشب اومده پیشمون

  1. سلام با سرلاک تغذیه میشه ؟
   اگه با سرلاک تغذیه میشه همون آب موجود توی سرلاک کافیه براش هر دو ساعت یکبار باید سرلاک بخوره
   اگه دون خور شده هم براش ظرف آب بذارید خودش میخوره

 12. سلام من یه جوجه مرغ مینا ی دوماه و نیمه دارم که دستی شده و روی دستم می شینه روی شونم هم می شینه بهش دونه پارس مب دم که با آب نرم میشه و بهش میدم می خوره والا الان کم کم شروع کردهو خودش غذا شو می خوره اما کم یکم هم خودم هم بهش می دم اما گاهی وقت ها دست شوییش آبکی هست مشکی داره ؟

  1. سلام براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید . غذای دیگه ای بهش ندین

 13. سلام ما یه مینای دو سال و نیمه داریم که حدودا ۹ ماهه پیش ماست بهش دون سپهردانه می دادیم بردمش که پیش دامپزشک ناخنش رو کوتاه کنم دکتر گفت دون خارجی بگیر سپهردانه خوب نیست منم براش دون راف گرفتم ولی نمیخوره چکار کنم که بخوره؟

  1. سلام پیشنهاد من غذای مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان هست
   میتونید با کمی آب به حالت خمیری و گلوله های کوچیک دربیارید
   یا روزهای اول با کمی غذای قبلی مخلوط کنید تا بخوره غذا رو بعدش غذای قبل حذف بشه

 14. سلام من یه مرغ مینا تقریبا دو ماهه خریدم ته نوک پرنده (جایی که مثل لبه) یکم زخم هست چیکار میتونم بکنم

  1. سلام به میله های قفس نوک میزنه ؟ زیاد تو قفس نگهش میدارید ؟ برای درمان زخمش میتونید از پماد تتراسایکلین استفاده کنید اما باید به نحوی باشه که اصلا وارد منقارش نشه نباید پرنده پماد رو بخوره
   چه غذایی بهش میدین ؟

 15. سلام . برای جوجه ای که تازه پر در آورده و احتمالا یک الی دو هفتش باشه ،در هر وعده چند سیسی غذا کافیه؟ از کجا بفهمم زیاد یا کم بهش غذا نمیدم؟

  1. سلام به چینه دانش دقت کنید نبای خیلی متورم بشه هر دو ساعت یکبار هم باید تغذیه بشه
   3 تا 5 سی سی کافیه احتمالا

 16. سلام، وقت شما بخیر. تو کامنت ها فرموده بودین که میتونیم به مینا سیب بدون هسته بدیم. خواستم ببینم هر روز میشه بهش سیب داد یا نه؟ یه درخواست دیگه هم دارم، اگر ممکنه لطف کنید یه رژیم غذایی روتین (مثل انواع میوه و حشرات و هر غذای دیگه به غیر از غذای مخصوص مینا) واسه مینا بدین تا بتونیم بهتر به پرنده تو خونه برسیم، باتشکر.

  1. سلام پلت های مخصوص مرغ مینا از برند هایی مثل تاپ فید و پادوان و کی کی تمام نیاز غذایی پرنده رو رفع میکنه
   میتونید در هفته یکی دوبار سیب و یکی دوبار هم میلورم بدین بهش .
   در صورتی که پرنده تحرک زیادی داشته باشه و دائم تو قفس زندانی نباشه
   هر چند مدت یکبار هم مقداری چای سیاه سرد شده بدین بهش

 17. سلام من یه جوجه مینا دارم الان یک ماه و نیم داره غذای مخصوص خودش میدم ولی میوه بیشتر دوست داره مثل گیلاس مشکلی نداره مرتب بهش بدم

 18. سلام من یک روزه یه مرغ مینا ۱۶ روزه گرفتم و اصلا از طرز غذا دادن اینا نمیدونم مطلبی سراغ دارین بتونه کمکم کنه

  1. سلام باید قبل از خرید مینا از نحوه نگهداری اطلاع پیدا کنید
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید
   با اب جوشیده و داغ مخلوط کنید تا خیلی رقیق بشه بعد که به دمایی رسید که دستتون نسوزه با سرنگ مخصوص خیلی آروم بدین بخوره مابقی موارد دال مقاله اومده
   دمای سرلاکش رو حتما چک کنید که پرنده نسوزه

    1. نه باید دمای غذاش گرم باشه
     ولرم در صورتی که دست نسوزه
     به اندازه هر دفه براش درست کنید زمان نمیبره اصلا .
     ویدیو های این پیج رو ببینید طرز تهیه سرلاک دادن به پرندگان زینتی رو آموزش میده EIG.1372

 19. سلام من دو روزه که مرغ مینا خریدم سرلاکی بوده الان دوماهشه و نمیتونه خودش آب و غذا بخوره غذاش رو به شکل خمیری در میارم و بهش میدم از اینکه توی دستم میگیرم و دهنش رو باز میکنم بهش غذا میدم میترسم اذیت بشه دستم رو توی قفسش هم میبرم دهنش رو باز نمکینه غذاش رو بدم مجبورم بگیرمش ایرادی نداره

 20. سلام وقتتون بخیر. من یه مرغ مینای ماده دارم که چند روز پیش یک ساله شده. این پرنده از اول پیش من نبوده و دقیقا از یک سالگیش و بعد از آسیب هایی که از صاحب قبلیش خورده من به سرپرستی گرفتمش. صاحب قبلیش بهش غذای مخصوص مرغ مینا و نون می داده اما چون بیشتر وقتها خونه نبودن این پرنده یا تنها بوده یا هر بار خونه آدم های مختلفی بوده و به شدت عصبی و پرخاشگره علاوه بر همه این ها طبق گفته صاحب قبلی یک بار به شدت ترسیده و دچار سکته شده و منقارش کج شده. طی این چند روز من نان رو حذف کردم داخل آب خوردنش مولتی ویتامین ریختم و بهش سیب و هویج پخته و غذای مخصوص مرغ مینا رو دادم اما متوجه شدم فقط آب می خوره و با اینکه سعی می کنه غذا بخوره اما نمی تونه بخوره و مدفوعش فقط آبه. به نظرتون بهش به صورت سرلاکی غذا بدم یا زمان بدم بهش؟ چون ارتباط برقرار نمی کنه و نگرانم تلف بشه به خاطر غذا

  1. سلام براش غذای مرغ مینا از برند تاپ فید تهیه کنید هیچ غذای دیگه ای بهش ندین . سیب بدون هسته هم بدین . اگه ازتون نمیترسه میتونید بهش غذا رو به صورت سرلاکی بدین .
   چند روزه پیش شماست ؟

 21. سلام جوجه مینا خریدم دو هفته شه ولی هنوز نمی تونه رو پاش بصورت کامل وایسه. غذاشم از. تاپ فید خریدم و تخم مرغ آب پز و هندونه له شده و سیب و هلو میدم. با اشتیاق هم میخوره. مشکلش چیه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام فقط بهش تاپ فید بدین نه غذای دیگه ای
   هنوز خیلی کوچیکه صبور باشید محیط نگهداریشم گرم کنید

   1. سلام من یه جوجه مینادارم که الان ده روزشه غذا پلت ودل مرغ بهش دادم اشتیاقش واسه غذا خوردن خوبه ولی همینکه سیر میشه میخابه.میخاستم بدونم این طبیعیه که بعد غذا خوردنش همش میخابه یانیازه که به دامپزشک مراجعه کنم یااگه راهکاری داره ممنون میشم بهم بگین چون خیلی نگرانشمو دوسش دارم ونمیخام مشکلی واسش پیش بیاد

    1. سلام اول اینکه غذاش بده . دل مرغ اصلا نباید بخوره
     حتما براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید و به صورت سرلاک یا خمیری بدین بهش
     هیچ غذای دیگه ای بهش ندین وگرنه دچار بیماری کبد چرب میشه
     هر دو ساعت یکبار باید غذا بخوره . عادیه تو این سن زیاد بخوابن هنوز خیلی کوچیکه

 22. سلام وقت شما بخیر.
  امروز جلوی مینام چن تا دونه از پلت مخصوص مینا گذاشتم، خودش خورد. چند روز هم هست که یاد گرفته خودش آب میخوره و دیگه با سرنگ بهش آب نمیدم. آیا نیازه که هنوزم غذاشو با آب نرم کنم و بهش بدم یا میتونم ظرف غذا بزارم تو قفسش؟ باتشکر.

  1. سلام
   براش غذا بذارید توی قفس اما در کنارش بهش خودتون هم غذا بدین به مرور غذایی که خودتون میدین رو کم کنید

 23. سلام وقت بخیر
  بنده یه جوجه مینا دارم کاملن دستی ورامه به صدا واکنش نشون میده ۲ ماهه بیشتر نیست
  از آبخوری قفس آب نمیخوره
  باید با سرنگ بهش آب بدم
  چیکار کنم از آبخوری آب بخوره
  پرنده هیچ مشکلی نداره
  و از لحاظ سالمی سالم سالمه

  1. سلام تا سه ماهگی باید با سرلاک تغذیه بشه کم کم اموزش میبینه که دون و آب بخوره
   با نوک انگشتتون به آبخوری ضربه بزنید تا جذب بشه

  1. باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا درمان بشه
   به دلیل محدودیت های غذایی مرغ مینا لازمه دامپزشک از نزدیک پرنده رو معاینه کنه

 24. سلام من مرغ مینای دو ماهه دارم بعضی وقتا که بهش دون نمیدم خودش تلاش میکنه و میخوره الان اومدم مسافرت فکرم مونده پیشش که نکنه نتونه غذا بخوره و بمیره

  1. سلام مسلما نمیتونه کامل غذا بخوره
   مرغ مینا تا سه ماهگی باید با سرلاک تغذیه بشه و درکنارش خودش کمی غذا بخوره
   تو این سن نباید تنهاش میذاشتین

 25. سلام خسته نباشید میخواستم ببینم دل مرغ هم میشه به جوجه مینا بدم من دارم سفید تخمه مرغ را با کوجه رنده میکنم با پلیت بهش میدم آیا خوبه ممنون میشم راهنمای کنید

  1. اصلا غذاهایی که گفتین خوب نیست کامنت هارو بخونید
   فقط غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان و کمی سیب
   دیگه هیچی ندین

 26. سلام وقت شما بخیر. یه مرغ مینا گرفتم، 1 ماهشه. دونه پارس و سنگدان مرغ چرخ کرده رو قاطی میکنم و 5 وعده در روز، به صورت خمیری بهش میدم هر 3 ساعت یک بار. میخواستم بدونم سنگدان واسش بد نیست؟ اگر بده، کلا خذفش کنم یا دفعاتش رو کمتر کنم؟
  سوال دیگه هم اینکه در کامنتا فرمودین پلت تاپ فید بدیم به مینا. میخواستم بدونم برای جوجه بد نیست؟ باتشکر.

  1. سلام تحت هیچ شرایطی بهش سنگدان و گوشت ندین !
   غذای مخصوص خودش از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید با آب به صورت سرلاکی بهش بدین
   میتونید سیب بدون هسته هم یکم بدین بقیه غذاها حذف بشن

   1. ممنونم از پاسخگویی شما. پلت برندهایی که فرمودین رو پیدا نکردم اینجا، غذای مخصوص مینا از برند مفید (mofeed کیمیا دانه) گرفتم که یه بسته حشره هم داخلشه و گذاشتم کنار واس وقتی که بزرگتر شد یا الان بهش حشره بدم؟ باتشکر.

 27. سلام مینای من نزدیک یه دوماهشه ولی خودش هنوز نمیتونه دونه بخوره چیکار کنم ک بتونه؟میتونم میوه دیگه بهش بدم؟چیکار کنم خیلی باهام صمیمی بشه و صحبت کنه

 28. سلام من یک جوجه مینا گرفتم یک هفتش هست ولی خیلی چرت میزنه و خیلی میخوابه نگرانشم

 29. سلام
  من یه جوجه مینا دارم غذای مخصوص مینا از برند سپهر دانه براش گرفتم. این غذا خوبه بده چجوریه؟ آگه ضرر داره عوضش کنم
  ممنونم.

 30. سلام مرغ مینای من خدودا یک ماهشه ! خیلی عطسه میکنه و سرشو‌تکون میده هی! قبلا غذاشو با اب خمیری میکرذم میدادم الان یه غذایی فزوشنده داده که نمیدونم چیه ولی روش زده ترکیبی از میوه هاس! قهوه ای رنگه شبیه خاک میمونه! الان نمیدونم غذا چی بدم و واسه عطسه ها چیکارش کنم؟! و ایا میتونم اب بزارم بزه ابتنی کنه یا زوده؟

  1. سلام نه فعلا زوده برای آبتنی
   دمای محیط نگهداریش سرده ؟
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان خریداری کنید
   غذای قبلیش رو به هیچ عنوان بهش ندین

 31. سلام من ی جوجه مینا داشتم،واسش غذای مخصوص خمیری میکردم و بهش میدادم ،ابم خیلی با سرنگ بهش دادم…بعد دوروز مرد خیلی ناراحت شدم الان میخام ی مینای دیگ بخرم و میخاستم بدونم دلیل مرگ مینام چیبوده میگن نباید ب جوجه میناخیلی اب بدی درسته؟

 32. سلام وقت بخیر
  مینای من تقریبا ۱ ماهشه
  ولی هنوز خودش بلد نیست غذا بخوره و گرسنش میشه دهانشو باز میکنه.
  مدتی هرکاری میکردم خودش غذا بخوره نشد و کم کم لاغر میشد
  الان مجدد خودم بهش غذا میدم چیکار کنم ک خودش غذا بیاد؟

  1. سلام مرغ مینا تا 3 یا 4 ماهگی نمیتونه خودش غذا بخوره و باید خودتون تغذیش کنید !!!

   1. از پلت مخصوص مرغ مینا و میوه و سبزیجات استفاده کن
    میلورم هم اگه تونستی بده
    اصلا نون و برنج نده

 33. سلام من یه جوجه ای مرغ مینا دارم تقریبن ۳ هفته یا ۴هفته هستش بهش AVIMIX امگا۳ بهش میدم با سرنگ نمیدونم چرا روی پاهاش واینمیسته میشه راهنمایم بکنید اصلن تا حالا مینا نداشتم مریضی داره یا احتمال داره پاهاش معیوب باشه ممنون میشم

 34. سلام
  من ۳ تا پرنده داشتم و مرغ مینا یدونه کبوتر و یدونه سار
  و توی قفس بودن
  طی این ۶ ماه که توی این خونه هستیم هرکدوم بطور عجیزی یدفه سکته کرده و مرده با اینکه تمام نکات رو رعایت کردم
  یکیش اینطوری بود که رفتم نگاش کردم کاملا سر حال و شاداب بود تا رفتم غذا بیشتری براش بیارم توی همون ۱ دقیقه که گذشت برگشتم دیدم مرده ( با اینکه این پرنده ها غذاشون متفاوت هست )
  یکی دیگه پرواز کرد گوشه دیوار و وقتی رفتم پیشش شاید کمتر از ۲ ثانیه طول کشید که برسم بهش ولی دیدم یدفه مرده!
  (تمام این پرنده ها موقعی که روی زمین یا کف قفس بودن مردن )
  میشه دلیلشو بگید من دارم از تعجب بال در میارم

  1. علت های زیادی میتونه داشه باشه
   اینکه بیماری داشتن و به هم انتقال دادن
   سرمای خونه
   ترسیدنشون
   غذای مسموم
   وجود مواد سمی اطراف قفسشون

   1. نه از بیماری مطمعنم نداشتن چون پیش هم نبودن ( یعنی هرکدوم رو توی یه بازه زمانی داشتم. همشونو باهم نداشتم )
    خیلی هم سرحال بودن یدفه توی یک صدم ثانیه غش میکنن و میمیرن بدون اینکه حتی کم جون بشن انگار سکته میکنن :/
    خونه هم گرم بوده
    ترس هم بعید میدونم داشته باشن همگی دستی بودن
    غذاشونم با هم فرق داشته و جاهای مختلف خریداری میشده
    مواد سمی هم بعید میدونم چون توی قفس بودن نمیتونستن مواد سمی ای چیزی بخورن
    عجیبه

 35. سلام من جوجه مینا خریدم به من گفتن سه هفت داره وغذام گفتن تخم مرغ آب پز و گوجه ودونه مرغی ریز آب کن ویلارد خود قاطی کن بهش بده آیا اینا خوبه یانه

  1. سلام نه این غذاها براش مثل سم میمونه
   حتما براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند های معتبر مثل تاگ فید ، کی کی یا پادوان بگیرید
   میتونید بهش سیب هم بدین
   مقاله رو کامل بخونید

 36. سلام من ی جوجه مینا دارم که زمان دون خوردنشه ولی نه دون میخوره نه سرلاک چینه دونش خالیه خالیه خیلی میترسم بمیره بگین چیکار کنم تازه ی روز خریدمش طبق گفته فروشنه باید تا ی هفته دیگه سرلاک میخورد ولی اصلا نوکشو باز نمیکنه تا از سرنگ سرلاک بدم ولی تا دست میره جلو نوکش نوکشو باز میکنه سعی کردم با دست بدم ولی بازم نخورد توروخدا بگین چیکار کنم طفلی تلف نشه

  1. سلام چون تازه خریدینش میترسه و عادت نداره به محیط
   سرلاک رو یکم با آب مخلوط کنید تا خمیری بشه
   از اون خمیر گلوله های کوچیک درست کنید و بندازید تو دهنش
   بهتره با سرنگ تزریق بشه وگرنه تلف میشه
   اگه فکر میکنید خودش بدون کمک میتونه غذا بخوره براش پلت مخصوصش رو بگیرید و بریزید تو ظرف و چند ساعت تنهاش بذارید تا بدون استرس غذا بخوره

 37. سلام .من یه مرغ مینا دارم تقریبا 2ماهشه داخل قفس گذاشتمش خودش غذا نمیخوره باید دهنش کنم .ولی آب میخوره تا چ موقع باید بهش غذا بدم

  1. سلام تا زمانی که خودش دون خور بشه . تا سه ماهگی ممکنه طول بکشه
   چه غذایی بهش میدین؟

  2. سلام مینای من تازه چش باز کرده و پر دارشده سرلاک گندم وعسل از دارو خانه گرفتم اشکال داره یان

   1. سلام بله سرلاک گندم مضره براش آهن داره. براش سرلاک مخصوص یا غذای مخصوص از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید و با آب مخلوط کنید به صورت سرلاکی بدین بهش . حتما با دامپزشک مشورت کنید

 38. سلام من یدونه جوجه مینا دارم که حدود ۱ ماهشه و افغانی هست.
  به دلایلی الان نمیتونم غذای مخصوص براش بگیرم ( تا ۳ هفته دیگه ) و پلت معمولی بهش میدم ( توی آب گرم حل میکنم و بصورت سرلاکی بهش میدم ) تا حدود ۳ هفته دیگه بهش اینو بدم مشکلی نیست ؟ ( بعد از سه هفته غذای مخصوصش رو میگیرم )

  1. میناها سریع به غذای اهن دار واکنش نشون میدن. اینجوری سلامت پرنده به خطر میفته
   جوجه مینای یه ماهه سریع مریض میشه بهتره با پلت مخصوص تغذیش کنید راهی نیست

 39. سلام من جوجه مینا حدوددوهفته داردازپلت داخل جعبه که رنگهای متفاوت دارن بغول مغازه دارانواع حشرات وغذای مخصوص مینا میباشد رابصورت خمیردوساعت یاوقتی گرسنه بشه میدم مشکلی نداره یابایدهمون پلت ساده مخصوص بگیرم چون این ۴ذا رنگهای متفاوت داره داخلجعبه چندرنگ داخل همه ممنون میشم راهنمایی کنید

 40. مرغ مینا ۱ ماهه دارم
  کی میتونم میوه رنده شده بهش بدم
  و اینکه چه میوه ای بدم

  1. سلام
   هر میوه ای نمیتونی بدی ، بعد 2 ماهگی میشه داد اونم باید خودش بخوره
   بهتره فعلا فقط سیب بدی

 41. سلام وقت بخیر
  جوجه مینای من ۴ هفتش هست و خداروشکر خیلی هم سرحاله
  من برای تغذیش دونه پارس رو کامل نرم میکردم و کوچک کوچک بهش میدادم که بعدا متوجه شدم دونه پارس براش خوب نیست و تاپ فید خریدم اما خب اون هم مشابه دون پارس هست، تاپ فید همون دونه پارس هستش؟ و اینکه تاپ فید مناسب مینای من هست؟ از کی میتونم میوه یا غذاهای دیگ بهش بدم؟

  ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام
   نه مواد داخلی دانه پارس با تاپ فید مخصوص مینا خیلی فرق داره ، شکلشون شبیه همه ، غذای صبحانه انسان هم همون شکلیه ! پلت میگن بهش

   تاپ فیدی که روش نوشته باشه مرغ مینا خیلی مناسب هست از همون بده ، فقط اجازه نده بیشتر از 2 ساعت بمونه ، چون در این صورت فاسد میشه (به صورت خمیری منظورمه- اگر سرلاکی میدی)

   بعد از 2 ماهگی میشه همه چی داد وقتی دون خور شد ، میوه هم هر چیزی بهش نده

 42. سلام من یه جوجه مینا پیدا کردم که یه قسمت از پر هاش فقط دراومده بقیه قسمت هاش لخته من الآن 3 روزه که اینو دارم و دو روز اول بهش با سرنگ آب و خمیر دادم و روز بعدش تخم مرغ که اکثر قسمت هاش سفیده ی تخم مرغ بود و مقداری هم زرده اش مخلوط شده بود و الآن هم غذای گربه رو تو آب حل میکنم و بهش میدم به نظرتون همین غذا رو ادامه بدم یا این که غذاش رو عوض کنم و اگه بخوام اینو ادامه بدم چه مدت باید این کار رو تکرار کنم تا آخر عمرش ؟ و هم این که در اثر غذا دادن غذا ریخته روی پرهاش و پراش چسبیده بهم چیکار کنم که تمیز بشه نوکش هم غذا چسبیده

  1. سلام
   به نظرم با همین غذا پیش بری بزودی تموم میکنه ! این چه غذاییه میدی اخه بر چه اساسی غذای گربه میدی به مرغ مینا ؟!؟؟!؟!؟ نکن اینکارو عزیز
   یه بسته غذای تاپ فید براش بگیر ، یکمی با اب قاطی کن که نرم بشه ، بزن تو سرنگ و بهش بده ، فقط بیشتر از 2 ساعت نگه ندار اون غذای ابکی رو بریز دور چون سریع فاسد میشه
   یا میتونی سرلاکی هم بخری بدی بهش

   این غذاها تا 2 ماهگی یا 3 ماهگی به صورت سرلاکی داده میشه و بعدش به صورت پلت میتونه استفاده کنه و سرلاک لازم نیست
   مرغ مینا تغذیه بسیار حساسی داره چون سریعا مشکل کبد پیدا میکنه
   پست ها و کامنت های سایت رو بخون تا بیشتر اشنا بشی

 43. سلام ببخشید من یه جوجه مرغ مینا پیدا کردم که یکم از پراش در اومده
  اما نمیدونم چند روزشه
  و نمیتونم غذای مخصوص بگیرم
  چه غذایی باید خودم درست کنم
  وچون ضعیف بود بهش با قطره چکان مخلوط آب و آرد دادم اما میترسم باعث خفگیش بشه و به گلوش بچسبه
  لطفا اگه میتونین کمک کنین ممنون 🙏🏻

  1. ارد نده دوست عزیز
   باید غذای مخصوص بگیره
   غذای مخصوص این پرنده الان از هر غذای دیگه ای ارزونتر هست !!

  2. سلام من یه مرغ مینای ۱ماه خریدم و پراش کامله و میتونه پرواز کنه پراشو قیچی کردم که یه موقعه نرع بیرون الانم دونه پارس خریدم براش ریختم داخل آب قاطی کردم با مولتی ویتامین و تخم مرغ پخته خورد کردم داخل غذاش تا چند روز غذاش فاسد نمیشه……..الانم یه خورده مطفوعش آبه چیکارش کنم.باتشکر

   1. هر چی غذای بده دارید به اون پرنده بیچاره میدین
    دونه پارس حکم مرگ مرغ مینا رو داره
    حتما براش پلت مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید و پادوان تهیه کنید
    چند روز ؟؟؟؟؟ تخم مرغ آب پز در عرض یه ساعت هم توی هوای گرم فاسد میشه . بهش تخم مرغ ندین
    فقط و فقط پلت مخصوص مرغ مینا با آب جوشیده مخلوط کنید و بهش بدین

 44. سلام ببخشید
  اگه نتونستیم غذای مخصوص بدیم و جوجه دو هفتش باشه باید چه غذایی بدیم و چجوری درستش کنیم
  ممنون میشم کسی میدونه بگه 🙏🏻
  من یه جوجه مرغ مینا پیدا کرد

 45. سلام با آزمایش DNA میشه جوجه مینا رو تشخیص داد نر هست یا ماده؟
  جوجه بخوام بگیرم ۲ یا ۳ هفتگی خوبه؟

   1. میدونید ۲ ماهه گرفتم نه دستی میشد نه اهلی پس خواستم یه جوجه کال بگیرم بعد کسایی که میگیرن الان پسر داییم داره بزرگش کرده چه ربطی به تجربه داشتن یا نداشتن داره!

    1. اگر میخوای ارتباطش رو دقیق متوجه بشی ، پس بخر ! هم فاله هم تماشا فقط زجر کشیدن و مردن اون پرنده ی بیزبان به حساب خودته !

     سرلاکی دادن اصولی داره همینجوری الکی نیست ! مرغ مینا هم قرار نیست وقتی 2 ماهه هست اهلی بشه ! اصولا بعد از 3 یا 4 ماهگی بسته به نوع تربیت و اموزش شروع به اهلی شدن میکنه و صحبت میکنه .

 46. درود جناب
  سوالی مهمی داشتم تا یک ماه دیگه جوجه میناها وارد بازار میشن ، تو پرنده فروشی که اجازه نمیده برای تشخیص جنسیتشون دامپزشکی ببریم.
  آیا راهی وجود داره که جوجه نر رو از ماده تشخیص داد؟

 47. سلام یه سوال دارم چای و پلت چای برای مرغ مینا ضرر داره چون من بعضی وقت ها کمی چای بهش میدم میخوره
  اگر هم میشه چند راه پیشگیری، کاهش و درمان بیماری کبدی مرغ مینا رو بهم بگید

  1. سلام
   چای سرد شده نه مشکلی نداره ، تفالش رو بهش نده

   راه های پیشگیری هم مشخصه :
   – تغذیه مناسب
   – جلوگیری از دادن غذاهای مضر
   – پرنده حتما در روز چند ساعت بیرون از قفس ازاد باشه تا فعالیت داشته باشه

   برای کاهش اثرات و درمان ، اگر بموقع تشخیص داده بشه ، تغییر جیره ی غذایی ، دریافت ویتامین e و همینطور چای

 48. واقعا از راهنماییتون ممنونم بهترین سایتی هستید که در مورد مینا میشه داخلش تحقیق کرد و سریع پاسخگو هستید واقعا ازتون ممنونم

 49. سلام یه مرغ مینا دارم بهش دان اوشکایا میدم شما این دان رو تایید میکنید
  در کنار دون بهش کشمش و میلبورن
  بعضی وقتها
  سیب خیار و میوه میدم
  برای تامین ویتامین‌هاش

  یک نمونه دان هم گرفتم که بهش ترکیب حشرات میگن کاملا سیاه هست و برای هضم غذا هم خوبه داخل دان هاش یه چند دونه میندازم
  هفته ای یک بار هم بهش قطره مولتی ویتامین مارک زوریخ ترکیه رو میدم
  این ترکیب که بهش میدم خوبه نیازه چیزی از این ترکیب کم کنم یا بهش اضافه کنم

  1. سلام
   اوشکایا رو نمیدونم ، در کل غذاهای ایرانی بگیر نگیر دارن ، حتما بعد از شروع تغذیه با این غذا ها ، فضله رو در نظر بگیر ، اگه دیدی که 2 یا 3 روز فضله سبز شد اون غذا رو قطع کن

   کشمش اصلا نده
   باقی موارد مشکلی نداره و بسیار هم خوبه
   فقط فضله ، چشم های پرنده و نوک زدن به پاهاش رو هر روز چک کن
   پیروز باشی

  2. تو چشم و پاش دنبال چی بگردم چیشو چک کنم مثلا چه تغیری میکنه
   شما چه دونی رو پیشنهاد میکنید

   1. در مشکلات کبدی چشم قرمز میشه ، قرمزی ممکنه از یه سمت چشم شروع بشه و کم کم کل چشم رو بگیره، مثل وقتی که ادم شمشو میخاره و چشم قرمز میشه
    در پاش هم دنبال چیزی نگرد ! اگه مشکل کبد داشته باشه عصبی میشه و با قدرت زیادی به پاش نوک میزنه ، تاق تاق ! اینجوری مشخصه که پرنده یه مشکلی داره ، حالا یا کبد هست یا پاش قارچ گرفته
    اگرم کف پاش جوش داشته باشه ، یعنی یا کف قفسش دیر به دیر تمیز میشه یا اینکه چوبش صیقل مناسب رو نداره و باعث زخم پاش شده که اونم درمان جدایی داره
    در کل هر روز هر دو سه روز یبار حتما باید پرنده یا هر پتی که تو خونه نگهداری میشه چک بشه از نظر سلامت

    دان هم تاپ فید ، پادوان و کی کی مناسب هست . ترکیبی از اینها هم باشه که عالیه . میلورم هم براشون خوبه ، میلورم های بسته بندی شده البته نه زنده !

 50. سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم 7 ماهه غذا اوشکیا میدادم خیلی خوب می‌خورد
  ولی حالا اوشکیا گیر نمیاد تاپ فید خریدم اصلا نمیخوره باید چیکار کنم که بخوره؟

 51. سلام من دوتا مرغ مینا دارم که با هم جفت شدن تا وقتی تو خونه ان ارومه ارومن به محض اینکه میرن تو حیاط شروع میکنن به زدن ادما چیکار کنم از شدت پرخاششون کم شه واقعا محکم میزنن

 52. سلام وقت بخیر
  مینای من دو سه روزه مدفوعش خیلی آبکی و سبزه. غذاش تاپ فیده فقط اونو میخوره اصلا میوه نمیخوره. علتش از چی میتونه باشه؟ میاد بیرون قفس همینجور تو کمد من میشینه بیرونم نمیاد. اصلا فعالیت نداره. در اتاقم و که میبندم میاد بیرون فقط اینور و اونور میره زیاد بال نمیزنه

  1. سلام
   ممکنه بیماری دیگه ای داشته باشه ، با این شرح حال متوجه موردی نشدم ولی بیماری مشهوده
   ببرش دامپزشک تا دقیق برسیش کنه
   حتما ببر
   دامپزشک حیوانات خانگی

   1. دو هفته پیش بردم پیش دامپزشک هیچی نگفت. میگه رنگ مدفوع به تنهایی مشخص کننده نیست. اگر کنارش بی حال و اشتها نداشته باشه و اینا نشون دهنده بیماریه. ولی مرغ مینام بی حال نیست و اشتهام خوبه. حالا بازم نمیدونم ببرمش یا نه

    1. فقط رنگ که نیست ! میگید آبکی هست ! گوشه گیری هم میکنه ! اگه فقط رنگ بود این حرف درسته ولی علائم دیگه ای هم داره ، به نظر من بیماری مشهوده ! قرار نیست همه ی بیماری ها شرایط مثل هم داشته باشن ! ممکنه یه بیماری روی عصب تاثیر بزاره و اصلا به تغذیه پرنده کاری نداشته باشه
     پیشنهاد میکنم دامپزشک حیوانات خانگی دیگه ای رو انتخاب کنید
     پرنده شما همینطوری بمونه ، چیزیشم نباشه، افسردگی خواهد گرفت !

 53. سلام خوبین خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم 6 ماهه بعد این روزا که هوا سرد شده مثلا روزی 5یا 6 بار عطسه میکنه عادی هستی یا مشکلی داره ولی عطسه رو هروز میکنه سرحالم هست مشکلی هم نداره فقط مشکلش عطسه هست

  1. سلام
   حتما مشکل داره
   محیط نگهداریش رو بخصوص شب ها گرم کن وگرنه مشکلش بدتر شده و عفونت میکنه

 54. سلام خسته نباشید من یه مرغ مینای 5 ماهه دارم چند روز هست همش پشت سره هم عطسه میکنه دارو چی پیشنهاد میکنید
  حتی تو یه روز 20 بار عطسه پشت سره هم کرده.

  1. سلام
   همینجوری بهش قرص و … نده
   ببرش دامپزشک حیوانات خانگی
   محیط نگهدارش حتما شبا سرد بوده که سرما خورده ، محیطش رو گرم گرم کن

 55. سلام وقت بخیر…میخواستم بدونم اگه به مینا هرروز میلورم خشک بدم مشکلی براش پیش میاد؟

  1. سلام
   اگه مقدار کم بدی فکر نکنم مشکلی براش پیش بیاد
   سعی کن به عنوان تشویقی بهش بدی ، مثلا وقتی کلمه ای تکرار کرد ، یا رفت تو قفسش

  1. سلام
   باید سرلاکی بدی
   از همون شخصی که گرفتی بپرس اموزش باید بده بهت
   تو یوتیوب هم ویدیوش زیاده

 56. سلام من مرغ مینام اصلا هیچ پلتیو نمیتونه بخوره و نمیتونه خردش کنه و از منقارش پرت میشه بیرون و ۶ ماهشه و همه برند هارو امتحان کردم و سوالم اینه که میشه پلت رو پودرش یا خردش کنم بدم بهش؟

 57. سلام وقت بخیر
  ممنون که به سئوالات مردم پاسخ میدید
  خدا خیرتون بده

  برادر بنده دیشب رفتم پرنده فروشی
  یه ٢٠ تایی جوجه داشت
  یه جوجه مینا انتخاب کردم و خریدم
  بعدش هم رفتم یه قفس براش خریدم

  توی مغازه پرنده فروش ​بال هاش را چید

  آوردم ش خونه کردم ش داخل قفس
  بسیار زنگ و بازی گوشه و خیلی خیلی باهوشه
  فهمیده در قفس از کجا باز میشه
  مدام وا میسه جلوی در قفس و از قفس بالا میره و میخواد بیاد بیرون قفس
  اصلا اصلا نوک نمیزنه
  توی دستم میگیرم ش
  نازش میکنم تلاش میکنه که فرار کنه

  مشکلی که دارم این هست که
  از دست م غذا نمیخوره

  انگشت م را خیس میکنم
  سریع دهن ش را باز میکنه و انگشتم را میمکه

  ولی وقتی میخوام بهش پلیت بدم انگار میفهمه و دهن ش را باز نمیکنه

  چیکار کنم از دست م غذا نمیخوره؟؟؟
  تو قفس که میذارم ش آروم نداره
  مدام میخواد بیاد بیرون کنجکاوی کنه

  آخرش دیدم فایده ای نداره
  از قفس درش آوردم داخل کارتن گذاشتم ش
  تا گذاشتم ش داخل کارتن خوابید
  هیچ صدایی هم نمیکنه آروم خوابید.
  ولی تو قفس که هست فقط میخواد بیاد بیرون

  چیکار کنم از دست م غذا بگیره؟؟
  چیکار کنم تو قفس آروم باشه و
  اینقدر بی‌تابی نکنه و ​نخواد بیاد بیرون؟؟؟

  از دست غذا نمیخوره طوری نیست
  میترسم از گرسنگی بمیره

  لطفا راهنمایی کنید چیکار باید بکنم

  با تشکر از لطف شما برادر گرامی

  1. سلام
   این الان جوجست وقتی دهنش رو باز میکنه یعنی سرلاکی میخواد ، بهتره فعلا غذارو به صورت سرلاکی با سرنگ بهش بدی
   اگه سنش زیر 1 ماه هست که اصولا باید داخل کارتن نگهداشته بشه

   برای از دست غذا خوردن اول باید دون خور بشه این سرلاکیه دون خور نیس ، پلت مخصوص رو با اب کمی خمیریش کن و با سرنگ بده بهش
   در مورد قفس هم کاری نمیشه کرد بیشترشون همینجوری میکنن یا باید ازاد کنی یا باید عادت کنی ، البته اگه سن کمتر از 1 ماه باشه بهتره داخل کارتن نگهداشته بشه

 58. سلام جوجه مینای من ۳ماهش است غذا رو باید خیس کنم یا نه
  الان باید حرف بزنه یا نه
  الان باید عادتی کامل شده به هش اعتماد کرد یا نه
  الان باید چه روند هایی رو انجام بدم !؟

  1. سلام
   نیازی نیست خیس کنی
   حرف رو از الان باید تمرین کنی
   عادتی کامل چیه ؟
   میتونی از الان شروع کنی به اموزش صحبت کردن و دستی کردن

 59. یک مینا دارم سه ماهشه ماده ست . یکمی لاغر به نظر میاد یکمی هم بد غذاست البته از دست خوب میخوره دونش هم پارسه . البته به نسبت سرش خوبه لاغر نیست . ولی من قبلا یک مینای بزرگتر داستم نر بود در برابر اون کوچیکه

  1. دانه پارس نباید بدی به مرغ مینا ، اون برا مرغ و خروسه ، دانه مخصوص بگیر که عکس مینا روش باشه

 60. سلام. یک جوجه مینا 2ماهه چند ساعت بدون آب و غذا میتواند زنده بماند؟چندساعت بدون غذا؟
  چندساعت بدون آب؟
  ممنون میشم یا جواب جدا جدا باشه و یا جواب کلی برام بدهید. سپاسگذارم.

  1. سلام
   نمیدونم چون تاحالا هیچکدوم رو تا حد مرگ زجرکش نکردم !! این زجرکش کردن پرنده هست که گرسنش نگه داری تا ببینی تا کی زنده میمونه !!!
   هر وقت گرسنه شد بهش غذا بده

 61. سلام من یه جوجه مرغ مینا دوماهه دارم دونه خور هست غذاهش هم دونه پرسی هست آب بازی که کرده 5 بار پشت سره هم عطسه کرده کز هم نیست سرحاله بعد وقتی نوکشو تمیز میکنه سرشو تکون میده از داخل بینیش یه چیزی پرت میشه بیرون مشکلش چیه؟ مریض هست راه درمانش چیه.

  1. سلام
   اسم دانش چیه ؟ فله ای گرفتی ؟
   تویضیحی که دادی امکان بررسی بیماری رو نمیده
   برای بررسی بیشتر ببرش دامپزشک حیوانات خانگی

    1. دانه پرسی که اسم نیست ! مشکلش از غذاشه !!
     غذای فله ای دانه پارس هست اکثرا که به مرغ و خروس میدن نه مرغ مینا ! مرغ مینا باید غذای مخصوص بخوره

 62. سلام من میناگرفتم هنوز پراش کامل در نیومده سیخ سیخی شده
  بعد اینکه برای غذا اصلا سرو صدا نمیکنه خودم هر دوساعت یا سه ساعت میرم غذاشو میدم
  فقط وقتی آهنگ میزاریم مینا صداشو در میاره مشکلی نداره حیوون چون اکثر مواقع خوابه

  1. سلام
   به نظر نمیرسه مشکلی باشه
   محیط نگهداریش به هیچ وجه نباید خنک باشه و باید گرم باشه 30 درجه اینا
   نباید در مجاورت کولر باشه

    1. در مجاورت کولر بودن هر موجود زنده ای رو دچار مشکل میکنه ! چه برسه به یک پرنده ی نحیف !

 63. سلام… من امروز یه مرغ مینا خریدم
  وقتی میخوابه معمولا با دهن باز میخوابه و یکم نفس نفس میزنه… گاهی صدایی مثل عدسه یا سرفه در میاره پشت سرهم و گاهی یکم خر خر مبکنه
  ولی اسهال نیست
  تجربه ای برای مرغ مینا ندارم ولی فکر نکنم بیحالم باشه
  مریضه یعنی؟ اگه هست باید برای درمانش چیکار کنم؟
  فک کنم یک یا دوماهش باشه… پرهاش بجز زیر پاهاش دراومدن

  1. سلام
   خس خس ، عطسه و سرفه نشان از بیماری هست و نیازی نیست که حتما پرنده اسهال باشه ! به امکان زیاد محیط سرد بوده یا در مجاورت کولر قرار داشته . محیط نگهداریش رو گرم کنید
   غذاش چیه الان و جطوری میدید بهش ؟

 64. سلام من دو تا مرغ مینا خریدم ولی هر وقت که بهشون غذا میدم و سیر میشن می‌خوابن و وقتی گشنه میشن بیدار میشن . آیا مرغ مینا من مریض هست لطفاً راهنماییم کنید

  1. سلام
   سنشون چقدره ؟
   غذایی که بهشون میدید چی هست ؟ کلا چه غذاهایی بهشون میدید ؟
   فضلشون چه رنگیه ؟
   در سایر مواقع اصلا صدایی حرکتی ندارن ؟

 65. سلام و وقت بخیر
  من حدودا2روزه مینا خریدم گفتن2ماهشه مینام خیلی ارومه بعضی وقتا یه جیرت میکنه بال هاشم ول است از کف قفس هم به بالای قفس نگاه میکنه و خودشو میچسبونه به بالای قفس طرفشم میرم خودشو میزنه توی در و دیوار بالای نوکش بین دوسوراخ بینیش زخمه در قفس و که باز میکنم خودشو میخواد بکشه بیاد بیرون من بهش تخم مرغ اب پز با این بسته سپهر دانه ها میدم توی کاسه خودش میخوره اب هم از توی ظرفش میخوره فروشنده گفت خودش غذاشو میخوره الانم همین طوره من خیلی میترسم دستی نشه چون ازم میترسه من مامانم مرغ مینا خریدن از2هفتگی خودشون غذا دهنش میکردن خیلی بهشون وابستس مینا منم همین طور میشه؟میشه راهنماییم کنین چیکارکنم اروم باشه دستی بشه برا خوابش میتونم روش پتو بندازم یه طرف قفسش باز باشه جلوی کولر نیست ولی توی هوای خونس مریض میشه؟

    1. ول بودن بالها دلیل زیادی داره ، وقتی مریضی حساب میشه که شواهد بیشتری از خودش نشون بده

     زخم بین دو سوراخ بینی ممکنه به دلیل تقلا برای خروج از قفس بوده باشه
     محیط نگهداری پرنده باید خیلی ساکت باشه

    1. نه ، این حس آزادیه میخواد از زندان بیاد بیرون ! یکم بگذره عادت میکنه فقط در این مدت محیط ساکت باشه ، کمتر به سمت قفسش برید و سعی در گرفتنش نکنید

     1. من روش پتو میندازم تا هم سرماش نشه هم بخوابه مشکلی نداره؟
      روبه روی کولر هم نیست

     2. پتو اینا فایده نمیده دمای کلی اتاق نباید زیاد از حد پایین باشه
      هوای 25 درجه به نظر مناسب هست

     3. توی ابش اب لیمو میریزم مشکلی که نداره؟
      چون عطسه میکنه میریزم

     4. بله حتما مشکل داره و امکان داره باعث مرگش بشه
      اب لیمو دارای ویتامین سی به میزان بسیار بالایی هست که در جذب آهن و بیماری مرغ مینا بسیار موثر هست
      عطسه به خاطر سرد بودن محیطه ، محیط رو گرم کنید پرنده رو ببرید دامپزشکی حیوانات خانگی ، با توجه به نوع بیماری تشخیص میده مشکلش رو

     5. غذاش ازاین سپهر دانه هاست مشکلی نداره؟
      الان2ماهشه
      ازاین سپهر دانه ها براش خیس میکنم خمیری میشه میخوره مشکلی نداره؟

     6. من تخم مرغ اب پز با سپهر دانه خیس میکنم و هرروز بهش میدم
      دیروزم کمی ابلیمو داخلش ریختم براش بده
      شرمنده اینقدر سوال میپرسم

     7. تو کامنت قبلی گفتم که ابلیمو براش خوب نیست و مضره
      نباید ابلیمو بهش بدید
      محیطش رو گرم کنید خوب میشه
      در صورتی که دیدید خوب نمیشه باید ببرید دامپزشکی تا درمان براش انجام بده

 66. سلام خسته نباشید. ی جوجه مینا دارم ی ماهه. جاش عوض شده از تو کارتون گذاشتمش تو قفس خیلی بی تابی میکنه باید چیکار کنم

  1. سلام، به محل جدید عادت نکرده به مرور عادت میکنه فقط جوجه نباید درگیر استرس بشه.

 67. سلام
  من ی مرغ مینا گرفتم فکر کنم ی ماهه یا دوماه است می خواد بر از کنه ولی دانه بلد نیست بخوره چه جوری کمکش کنم. بعد هم غذا که می خوره یه ذره بعد دوباره گشنش میشه
  من آب و غذا رو تو دهنش می ری م
  آیا این زیاد جیک جیک کردن و کم غذا خوردن مشکلی نداره
  غذاش هم یه نوع بود ه بدون آهن و حاوی مولتی ویتامین که خمیر می شه و سرلاکی
  بعد هم بهش آب می دم

  1. سلام، اگه دو ماه هستش پلت مخوص مرغ مینا از بازار تهیه کنید و بهش بدهید بخوره . اوایل ممکنه که غذاشون کمی خیس کنید تا پرنده راحت بخوره. در مورد جیک جیک زیاد هم بیشتر به خاطر تمایل برای غذا خوردن هستش.

 68. باید چیکار کنم همیشه کف نمیکنه دوبار بیشتر ندیدم . بعد صبح ها تا بعد ازظهر مثلا خوبه فضلش . شبا بیشتر وقتا سبزه سبز تیره
  تاپ فید میدم بهش. تازگیا خشک بهش میدم چون دیگه دون خور شده
  بعد من اصلااااا غذای خونگی بهش ندادم تالا خیلی حواسم هست چیزی ک اهن داره یا چربه بهش ندم اونوقت بازم ممکنه کبدش مشکل پیدا کرده باشه ؟
  ی سوال دیگم داشتم ایا طبیعیه ک پراش از ته کنده بشه؟
  دو دفعه تالا دیدم ک پرش تو قفسشه
  خونده بودم دلیل پر کندن افسردگیه
  اخه من روزی دو س ساعت میارمش بیرون هر روزم ک ابتنی میکنه باهاشم حرفم ک میزنم . فقط قفسشو دوس نداره اصلا نمیخاد تو قفس باشه قفسش کوچیکه ی کم

  1. سلام
   الان هر روز فضلش سبزه ؟ اگه هر روز سبزه یه مدت تاپ فید رو عوض کنید یه مارک دیگه بدید و تست کنید ببینید عوض میشه یا خیر
   همیشه دلیل پرکنی افسردگی نیست ، خشکی پوست و همینطور محیط خیلی گرم هم میتونه دلیل عصبی شدن و پرکنی بشه (پرنده نباید در معرض باد کولر باشه) شاید به خاطر قفس باشه ، زمان بیرون بودن رو از 2 ساعت بکنید 4 ساعت .
   رفتار های طیور باهوشی مثل مرغ مینا نسبت به محیطی که داخلش هستن باید ارزیابی بشه و اینطوری نیست که اگه دو پرنده یه نوع رفتار دارن پس دلیل این رفتار هم حتما یه مورد خاصی هست ، بسته به نوع و کیفیت نگهداری ممکنه رفتارش عوض بشه .
   شما تغذیش رو عوض کنید ، مدتی کوتاه، بهش مقداری سیب بدید ، زمان بیشتری بیاریدش بیرون

  2. ن هر روز نیست بعضی وقتا ولی بیشتر رنگ غذاییع ک میخوره با لایه ی سفید رنگم روشه
   خب پس حالا قفسشو شاید عوض کنم. سیبم بهش میدم اگه هر روز بدم مشکلی نداره؟
   اخه وقتی میاد بیرون اصلا خیلی کنجکاوه دیگه انگار ن انگار داریم باهاش حرف میزنیم
   بعد مثلا صداش میزنیم ک بیاد رو دستمون از راه دور سریع میاد تشخیص میده
   ولی موقعی ک باید بکنیمش تو قفس ب زور اصلا نمیخاد بره هرکاری میکنم نمیره گشنشم باشهه تا دم قفس میاد ولی نمیره تو قفس ک غذاشو بخوره???? دیگه باید بازیش بدیم حواسش پرت کنیم بگیریمش وگرنه نمیره
   ی راه حل برا اینکه بره تو قفس راحت بگین چون دوس نداریم ب زور بره

   1. اوکیه پس
    اره بدید مشکلی نداره مفید هم هست آهنشم صفره !
    مشکلی نیست ، اجازه بدید بیشتر بیاد بیرون اینقدر بیرون رو بگرده تا همه جارو بشناسه
    بعد کم کم یه جا برا خودش انتخاب میکنه و اروم میشه
    نباید به زور بکنیدش تو قفس ! یه مدتی شب ها درش بیارید ، موقع خواب چراغارو خاموش کنید سرجاش وایمیسده ، میتونید اروم بگیرید و بزارید داخل قفس
    اصلا دنبالش نکنید ، یا مثلا دیدم بعضیا چادر میندازن روش ! اینجور چیزا سبب وحشی شدنش میشه

    1. خب پس مرسی از راهنماییتون .باشه چشم با چراغ خاموش بگیریمش ک اذیت نشه من خودم ک هیشوقت نمیگیرمش
     هیچ راه حلی نیس ک خودش یاد بگیره ک بره تو قفسش ؟

 69. سلام . اگه فضله مرغ مینا تو روز تغیر کنه نشانه چیه مثلا باید فضلش رنگ غذایی ک میخوره باشه ولی بعضی وقتا ب رنگ سبز تیره هست علتش چیه؟ دودفعه تالا هم دیدم ک فضلش کف میکنه علتش چی میتونه باشه؟

  1. سلام
   کف کردن نشان از مشکل گوارشی هست
   سبز هم اگه ادامه دار باشه نشان از بیماری کبد هست که بسیار خطرناکه
   تغذیش چیه ؟

 70. سلام وقت تون بخیر من یک مرغ مینا دارم که یکسالشه و غذای مخصوص اوشکایا و کی کی بهش میدادم کنارش از نان و گوشت و برنج و مغزیجات هم میخوره و علاقه ای از اول به میوه ها و کرم خشک نداره . همیشه آزاده توی خونه
  چند روزه کلا هیچ غذایی بجز نان و برنج نمیخوره و چون مجبوریم گرسنه نمونه بهش اجازه میدیم بخوره. ولی شیطنت و حرف زدنش کم نشده
  مدفوعش سبزه این چند روز
  بنظرتون مشکلش چیه

  1. سلام
   نان باعث سبز شدن فضله شده ، البته گوشت هم تاثیر داشته حتما
   فضله ی سبز در مرغ مینا بدترین نشانه هست چون کبد پرنده دچار بیماری شده و اون رنگ سبز از کیسه صفرا ترشح شده
   فقط غذای مخصوص بگیره و برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید

  1. سلام
   برنامه داشته باشید
   همیشه در یک ساعات مشخص غذا بدید
   مثلا از 8 صبح تا 11 شب هر 3 ساعت یکبار

 71. ن وقتی خابه هیچ صدایی از خودش نداره وِلی بعضی وقتا دهنش بازه و خابه
  اشتهاشم خوبه هر دوساعت ی بار گشنش میشه و فضلشم رنگ پلتی ک میخوره سر حالم هست .
  میخاستم بپرسم اگه خاسته باشم برا اطمینان بهش داروی ترامایسین یا آزیترو مایسین بدم تو ابش حل کنم مشکلی داره؟

  1. حتما مشکل داره
   خودسر دارو مصرف نکنید باید دامپزشک دارو بده
   آزیترو که اصلا مصرف نکنید

  2. ممنون. این طبیعیه ک هر چند وقت ی بار پرنده خودشو باد میکنه و تکون میده نشونه لرز ک نیست . ی سوال دیگه هم داشتم در کنار پلتش بهش میل ورم خشکم میدم هزوقت اینو میخوره فضلش سیاه رنگ میشه مشکلی نداره؟

   1. بستگی به نوع باد کردن داره ! گاهی مرغ مینا قبلا اینکه بخواد صحبت کنه خودشو پف میکنه ! این جور موارد طبیعی هست ولی اگه یه گوشه کز کنه، سرشو ببره تو بالهاش و باد بکنه بیماره
    قسمتی که گفتم حتما مشکل داره مربوط به داروهایی بود که میخواستید بدید ! وگرنه اگه دهانش باز باشه به تنهایی نشانه ای از بیماری نیست ، نیاز به شواهد دیگه ای مثل خس خس سینه ، عطسه و سرفه و … هست .
    نه میل ورم هم مشکلی نداره ، فضله ی سیاه به تنهایی مشکلی نداره وقتی خطرناکه که قیری شکل باشه و پی در پی اتفاق بیفته

    1. نه هنوز بچه هست حرف نمیزنه . وقتی خودشو باد میکنه سرش تو بالش نیس
     حالت عادیه . فقط بعد باد کردنش خودشو تکون مده….داروهارو ندادم بهش. وقتی ابتنی میکنه دودفعه پیش اومده ک خس خس کرده سینش ولی وقتی خشک مشه فقط صدای جیغ و صدای گنگ داره مث صدای گرفته . من دفعه اولمه پرنده دارم ب خاطر همین خیلی وسواس دارم?
     خب پس اشتهاش خوبه فضلشم خوبه بازیگوشم هه اصن بی حال نیس
     فقه این صداهایی ک ازش شنیدم و باد کردن خودش و اینکه چن بار دهنش چن دقیقه باز بوده ب شک افتادم
     بازم ممنونم از پاسخگوییتون . تشکر

     1. سلام
      نه با این تفاسیر مشکلی نداره
      اگه سنش 2 ماه به بالا هست بهش حرف زدن یاد بدید حتما

 72. سلام من ی مرغ مینای حدودا دوماهه دارم .هروقت میخام بهش غذا بدم یا گشنش میشه جیس جیس میکنه این صدا تا چ سنی ادامه داره؟
  تازگیا ی صداهای گنگی از خودش در میاره بیشتر ب خس خس کردن میخوره
  این سوال برام پیش اومده ک ممکنه داره تغیر صدا میده یا دلیلش اینه ک مریض شده باشه

  1. سلام
   زیاد واضح نیست مواردی که میگید ولی تغییر صدا در جوجه گی تا سن های بالاتر طبیعی هست و اتفاق میفته
   خس خس اگه زمان خواب باشه بیشتر نگران کننده هست و نشان از مشکل در قفسه ی سینه داره
   مریضی با شواهد دیگر باید همراه باشه ، فضله بد شکل و بد رنگ ، عطسه ، سرفه ، کاهش شدید مصرف مواد غذایی و …

 73. سلام مرغ مینا دارم فکر کنم 1 ماهش بشه هر نیم ساعت صدا از خودش در میاره و غذا میخواد وقتی بهش لقمه اول میدم پی پی میکنه و یکی دولقمه دیکه میخوره ودیگه نمیخوره و میره تا نیم ساعت دیکه این که زود زود غذا میخواد مشگلی براش پیش نمیاره

  1. سلام
   غذا بهش چی میدید ؟ به چه صورتی غذا رو میدید ؟ ممکنه غذا سیرکننده نباشه یا اصلا مناسب نبوده باشه

 74. سلام ممنون از مطالب مفیدتون من یه مرغ مینا دارم که پروبال داره کاملا راه میره و حتی پرش های کوچیک هم انجام میده ولی هنوز دونه خور نیست و باید غذاش رو خیس کرد و با انگشت دهنش کنم میشه بفرمایید سنش چقدر هست؟؟؟؟

  1. سلام
   پلتش رو خیس کنید بزارید جلوش هر از گاهی تا کم کم نوک بزنه تست کنه
   کلا مرغ مینا تا 3 و گاها 4 ماهگی ممکنه نیاز به سرلاکی داشته باشه

 75. ببخشید من یک سوال داشتم که مینا رو از کوچکی بزرگ کنیم ما رو ترک میکنه یا نه؟ منر باشه

  یا از کنار ما می ره جای کسی دیگه یعنی از شانه ی من می پره روی شانه ی کسی که بقل من هست یا همون جا میشی نه و؟

  ایا میشه بهش اعتماد کرد

  1. سلام
   بله اگه موقعیتش باشه فرار میکنه
   اون مورد دوم فکر نکنم اشکالی داشته باشه ، کلا مرغ مینا با اعضای خونه دوست میشه ، ممکنه غریبه ای بیاد بترسه

 76. سلام آیا شب هم باید به جوجه مینا ۲۰روزه باید غذا داده شود یا باید استراحت کند

  1. سلام
   زمان بندی کنید ، از ساعت 8 صبح تا 8 شب هر سه ساعت غذا بدید بعد ندید ببینید عکس العملش چیه

    1. دلیل اینه که هر روز در تایم مشخصی بهش غذا داده بشه
     وگرنه 11 هم بدید مشکلی نداره ولی هر روز ساعت 11 حتما غذا رو بدید

 77. سلام. دوستان من یک جوجه مینا نر دارم تازه الان متوجه شدم که یک پای راستش مشکل داره یعنی با پای چپ ش فرق میکنه انگشتانش کج هست ولی انگشت های پا چپ مشکلی نداره ..

  جوجه مینا فکر میکنم داره میده توی ۱ ماه

  1. سلام
   چنین مواردی باید معاینه بشه
   بهتره ببرید دامپزشکی حیوانات خانگی تا دقیق بررسی کنن بین انگشت هارو

   1. می ترسم داداش ببرمش دامپزشکی؟….
    چون من جوجه شاهین داشتم تازه به راه افتاده بود سالم بود . پسر عموم بردوش دامپزشکی گفت هر جوجه شاهین به راه افتاده باید بره .بردش بعد از ۵ دقیقه مرد !…
    شاهینی که ۱۰ ماه با من بود نمرد ولی فقط بردم دامپزشکی مرد وبعد به جوجه مرغ دادم اونم مسموم شد مرد…………

    اینجا پیام دادم که از دوباره به مشکلی بر نخورم .حالا چیز ساده ای هست ولی بازم میترسم ..راهای دیگه ای نیست که راهنمایی کنید ممنون دوستان ….

    1. نه متاسفانه تا معاینه نشه نمیشه گفت مشکلش چیه و تا مشکل معلوم نشه هم نمیشه همینجوری درمان داد ممکنه باعث بدتر شدن وضعش بشه
     ببرید پیش دامپزشک حیوانات خانگی ، اونا برا اینکارا بهترن
     شاهین هم پرنده ی شکاری هست ، نباید داخلش شهر باشه ، ترسیده سکته کرده حتما

 78. سلام جوجه مینا دارم افغانی نمیدونم چرا اس حاله غذاش هم دونه پارس است.
  صبح پامیشم اس حال است تا ۲ یا ۴ خوب میشه ولی باز صبح فردا اس حال است غذاش هم دونه پارس مخصوص است مال خودش هست خود صاحب ش داد ..
  لطف راهنمایی کنید

  1. سلام
   دوست عزیز چرا ده بار یه کامنت رو میدید ؟ مگه من نگفتم غذاش بده نده اون غذا رو بهش
   حالا دوس داری غذا رو بدی لطفا دیگه تکرار نکن کامنتت رو
   با این غذا این پرنده میمیره
   ببرش دامپزشک

 79. سلام جوجه مینا دارم افغانی نمیدونم چرا اس حال است ویا فضولات آن سبز است لطفا راه نمایی کنید

 80. با سلام من به جوجه مینا سر لاک نمیدم دوست ندارم بهش بدم ۳ هفته میشه که سن داره .
  می خواستم بپرسم مشکلی که بز اش نداره لطف راه نمایی کنید دوستان

  1. سلام
   بعضی چیزا دل بخواهی نیست ! و باید طبق اصول پیش بره
   کسی به بچه ی 2 ماهه کله پاجه نمیده ! هر چیزی اصول داره ، بهتره در چنین مواردی جوجه نگیرید دون خور بگیرید

 81. سلام یک جوجه مینا دارم ، غذای مینا رو آرد میکنم و با تخم مرغ آب پز خمیر میکنم بهش میدم ، بنظرتون براش خوبه یا بد؟؟

  1. سلام
   به نظرم تخم مرغ آب پز رو قطع کنید
   غذای مینا (فله ای نباشه) آرد کنید و به شکل سرلاکی باشه بهش بدید

 82. سلام جوجه مینا دارم افغانی نمیدونم چرا انگشت پا هاش بسته هست ۳ هفته ای لطف راهنمایی کنید

  1. سلام
   از پروروش دهنده یا دامپزشک باید بپرسید ، عدم رسیدن مواد غذایی یا موارد دیگه میشه دلیلش باشه باید دقیقتر از نزدیک بررسی بشه

    1. نمیشه گفت ، چون جوجست شاید اصلا مشکل خاصی نباشه
     باید بررسی بشه
     اگه اون فروشنده قبول نکرد ببرید یه دامپزشک طیور خانگی بررسی کنه ، شاید با یه قطره حل بشه ! نمیشه گفت

 83. سلام وقتتون بخیر یجا خوندم که هر سه ساعت یبار باید به جوجه یه ماهه سرلاک بدیم(همون دونه پارسو خمیر کنیم) خواستم بپرسم که هر نوبت باید چند میلی لیتر بهش بدم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   بله ممکنه نیاز باشه
   دانه پارس رو خمیر نکنید دوست عزیز ، اون برای مرغ مینا مثل سم میمونه ، پلت خودش رو خمیری کنید، پلتی که روش نوشته باشه مرغ مینا با اهن کم
   مقدارش رو زیاد در نظر نگیرید ، دو بار بدید بهش متوجه میشید که چینه دانش در چند دقیقه خالی میشه

 84. سلام ببخشید من توی اینتر نت طرز تهیه سر لاک مرغ مینا رو زدم توی تهیه ی این سر لاک جو زده بود ولی من از جو برشته استفاده کردم میخواستم ببینم طوری نیست؟

  1. سلام
   نه مشکلی نیست
   زیاد تنوع ندید به سرلاک پرنده ، مواردی که نوشته شده رو استفاده کنید

 85. سلام
  مرغ مینارو چطور حموم میکنن؟
  مرغ مینای من هرچه ظرف آب میزارم پیشش سمتش نمیره?

  1. سلام
   یه ظرف براش بزارید تا خودش ابتنی کنه
   نوع ظرف یا رنگش رو عوض کنید ، میره بالاخره

 86. سلام و خسته نباشید به شما
  ببخشید میخواستم بدونم که مرغ مینا 1 ماهه بخرم یا 2 ماهه لطفاً کمکم کنید.

 87. سلام. من. یک مرغ مینای یکساله خریدم.
  آیا میشه ومیتونم به او حرف زدن یاد بدهم
  اصلا نمیزاره نوازشش کنم و همیسه نوک میزنه البته ازمدت خریدش زیاد نمیگذره ایا بهم عادت میکنه؟ ?

 88. سلام، ببخشید من یکبار به مرغ مینام چند تا دونه برنج پخته شده دادم خیلی خوشش اومد، ولی تو اینترنت نوشته بود چند درصد اهن داره، بخاطرهمین بهش ندادم.مرغ مینام خیلی بد غذاس، ن سیب ن خیار نه سیب زمینی، نمیخوره فقط پلت میخوره… خواستم بدونم اشکال نداره بهش برنج و بلغور بدم؟؟؟؟

  1. سلام
   برنج خیلی هم بد نیست میشه بهش داد اهنش کمه
   ولی بلغور ندید ، بلغور اهن زیادی داره
   کلا مرغ میناها بد غذان ، باید ببینید چه غذایی دوست داره ، چه میوه ای دوس داره ، تنها راهش فقط تسته

 89. با سلام و عرض خسته نباشید
  میخواستم بپرسم که چیز هایی مانند چای نبات و مرغ پخته شده و حبوبات پخته شده و سبزی که مینای من خیلی دوست داره، مشکلی براش پیش نمیاذ اگه اینا رو بخوره؟
  به خصوص چای نبات…
  با تشکر

  1. سلام
   چای نبات میدید به مرغ میناتون 🙂 کیف میکنه ها 🙂
   چای اشکالی نداره ، اما مرغ پخته ندید اهن بالایی داره . حبوبات هم فرق میکنه که چی باشه ، سبزی هم فرق میکنه که چی باشه ، بعضی هارو میشه داد بعضی ها رو نمیشه داد ، برای مثال دانه سویا حدود 90 درصد اهن داره و در مدت بسیار کوتاهی میتونه باعث مرگ مرغ مینا بشه !

 90. ممنون از مطالب آموزنده شما
  من یک مینای یک سال و چند ماهه دارم. اون عسل خیلی دوست داره.
  آیا میتونم در حد چند قطره در روز بهش عسل بدم؟
  آیا براش بد نیست؟

  1. مینای من سر پراشو زدم خیلی حرف میزنه سیب زمینی سرخ شد خیلی دوست داره مشکلی ندارد افسرده که نمیشه

   1. سلام
    زیاد بهش ندید ، نمیشه گفت خیلی خطرناکه ولی غذای خیلی جذابیم نیست ! بهتره پلتش رو بیشتر بخوره و سیب زمینی سرخ کرده رو هفته یک بار مثلا
    افسردگی قابل تشخیص نیست ، بسته به محیط هم داره محیطش مناسب باشه ، زمان خوبی باهاش بگذرونید نمیشه در غیر این صورت میشه

    1. سلام. من سه تا مرغ مینا دارم هنوز چشم باز نکردن پر هم ندارن جوجه هستن. دونه پارس آب میریزم روشون با سرنگ میدمشون اشکال نداره .

     1. سلام
      دانه پارس نده غذای مرغ مینا بده بهشون
      روش غذا دادن مشکلی نداره ولی این غذا باعث از بین رفتنشون خواهد شد
      دانه پارس مخصو مرغ و خروسه نه مینا

     2. سلام خسته نباشید جوجه مینای من یک ماهشه غذاشم تاپفیده سر حالم هست تقریبا پروازم میکنه ولی هر یه ربع گشنه میشه هر سریم چهار پنج تا حالتی دونه کوچولو میکنم دهنش میدم میخوره دیگ نمیخوره. باز یه ربع دیگ هم همینطور احساس میکنم کامل سیر نمیشه چون قسمت ک باید پر از غذا بشه بالا نمیاد همیشه خالیه. غذام ک بهش نمیدم یکسره جیک جیک میکنه الان باید چیکار کنم

     3. غذاش رو با یکم آب بدون کلر مخلوط کنید و مثل سرلاک با سرنگ یا قاشق بهش بدین اینجوری بیشتر میخوره و هضمش براش راحت تره
      مرغ مینا یک ماهه باید مرتب تغذیه بشه عادیه

     4. بعد مدفوعش گاهی وقت سبزه گاهی وقت آبکیه گاهی وقت عادیه.غذا هم ک نخاد بخوره بزور بدم دهنش پرت میکنه بیرون آیا جوجم مریضه؟؟؟

     5. بهش میتونید سیب هم بدین
      به زور بهش غذا ندین وگرنه نمیتونه هضم کنه و مشکلای بیشتری پیش میاد
      چه غذای دیگه ای بهش میدین ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا