جوجه کشی از مرغ مینا

جوجه کشی از مرغ مینا

جوجه کشی از مرغ مینا

مرغ مینا از جمله پرنده های کوچک جثه است که توانایی سخن گفتن و تقلید صدا دارد. همین امر باعث شده تا این پرنده مودر توجه افراد و پرورش دهنده ها قرار بگیرد،به طوری که خرید و فروش و همچنین صادرات برخی از نژاد های مرغ مینا به صورت بین المللی سوددهی بالایی را به خود اختصاص داده است. برای نگهداری و پرورش مرغ مینا چه به صورت محدود و چه به شکل صنعتی باید به فاکتورهای مختلفی توجه شود که در این بین بحث جوجه کشی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این بخش از سری مقالات وب سایت چیکن هچ نحوه جوجه کشی از مرغ مینا مورد بررسی قرار داده می شود؛ با ما همراه باشید.

خصوصیت های رفتاری مرغ مینا

مرغ مینا پرنده ای زینتی است که توسط افراد مختلف در سراسر دنیا نگهداری می شود. داشتن پرهای زیبا به همراه هوش و استعداد بالا باعث شده تا خرید و فروش این پرنده رونق خاصی به خود بگیرد.

مرغ مینا می تواند به راحتی صدای انسان یا هر چیز دیگر را به خوبی تقلید کند و به دلیل داشتن خلقیات خوب و صمیمی در کوتاه مدت با افراد داخل خانه رابطه ایجاد کرده و انس می گیرد. البته غریزه و حس پرخاشگری نیز در این پرنده حضور دارد و به همین دلیل در اولین فرصت که بتواند از دست شما می گریزد؛ به همین دلیل حدالمکان آن را در قفس نگهداری کنید.

سخنگو بودن مرغ مینا

با استناد به بررسی های انجام شده مرغ مینا از هوش و استعداد یادگیری بالایی برخوردار بوده و با آموزش و تمرین جدی می توان مهارت تقلید صدا و سخن گفتن را به آن یاد داد. توجه کنید که مرغ مینا فقط تا یک سالگی می تواند سخن گفتن و تقلید شدا را یاد بگیرد و بعد از گذشت یک سال استعداد یادگیری آن به میازن قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

در حالت کلی برای دستی کردن هر پرنده ای باید از دوران جوجگی آن را خریداری کرده و آموزش دهید.

تولید مثل و جوجه کشی مرغ مینا

مرغ مینا دارای نژاد های متعددی بوده و به طور کلی در حدود 9 تا 10 سال عمر می کند. این پرنده زینتی در دومین سال از زندگی خود مست شده قادر به تخم گذاری و تولید مثل هستند. این پرنده ها قبل از گذاشتن تخم باید یک آشیانه خود در اختیار داشته باشند. جوجه هایی که از تخم خارج می شوند باید در حدود 28 روز در آشیانه بمانند و رشد نمایند. این پرنده ها بعد از خارج شدن از تخم بسیار ضعیف بوده و برهنه هستند ولی در عین حال سرعت رشد بالایی دارند.

مطالب پیشنهادی ...

جوجه تازه به دنیا آمده در هر شبانه روز حدوداً برابر وزن خود و یا حتی بیشتر غذا مصرف می کند. دوره تخم گذاری در مرغ مینا فصل بهار و تابستان است به طوری که هر بار 2 یا 3 تخم تولید می شود.

تولید مثل و جوجه کشی مرغ مینا

برای تبدیل تخم ها به جوجه باید هر دو مینای ماده و نر به مدت 14 یا 15 روز بر روی تخم ها بخوابند. جوجه هایی که از تخم خارج می شوند در ابتدا چشم هایشان بسته بوده و بعد از گذشت چند دقیقه می توانند سرشان را بالا برده و برای درخواست غذا دهان خود را باز نگه دارند. در واقع بسته بودن چشم ها باعث می شود که با ایجاد کم ترین صدا جوجه به صورت غریزی دهان خود را برای دریافت غذا باز کند. بعد از گذشت 2 الی 3 روز چشم های جوجه ها باز شده و همچنین شنوایی آن ها کامل می شود.

تا مدتی جوجه ها قادر به انجام کار خاصی نیستند و فقط در آشیانه باید منتظر والدین خود باشند که غذا برای آنها بیاورد. بعد از این که رشد بال های جوجه ها کاملتر شد برای تامین غذا به همراه والدین خود پرواز می کنند. جالب است بدانید که جوجه ها نحوه تامین غذا را به شیوه تقلید و تکرار از والدین خود یاد می گیرند.

برای پرورش مرغ مینا چه نکاتی را باید مد نظر گرفت ؟

برای پرورش مرغ مینا در وهله اول باید یک قفس خریداری کنید؛ هر چقدر سایز قفس بزرگ تر باشد برای جنب و جوش پرنده بهتر است و هیچ استرس یا مشکلی برای مرغ مینا به وجود نمی آید.

علاوه بر این دمای محیطی که پرنده در آن نگهداری می شود را باید به خوبی کنترل و تنظیم کنید. سرد بودن محیط می تواند باعث ایجاد ذات الریه در پرنده شود و در عین حال دمای بالا نیز خطر گرمازدگی را بالا می برد.

مرغ مینا عاشق آبتنی بوده و باید شما تمهیدات لازم را در نظر بگیرید تا بتواند در فصل های گرم سال آبتنی کند. اگر مرغ مینا را در خانه نگه می دارید از قرار دادن قفس آن در برابر کولر، بخاری، شوفاژ و … اکیداً خودداری کنید.

جوجه کشی از مرغ مینا به شیوه مصنوعی

در این روش تخم های نطفه دار مرغ مینا بوسیله دستگاه جوجه کشی به جوجه تبدیل می شوند. باید توجه داشت که این شیوه از جوجه کشی راندمان و امنیت بیشتری دارد چرا تخم ها در یک محیط امن تحت شرایط استاندارد قرار می گیرند.

مدت زمان جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ مینا تقریباً 14 روز می باشد که این مدت شامل دو دوره ستر و هچر می شود. دمای ایده آل برای دوره ستر 38 درجه سانتی گراد و رطوبت 55 درصد می باشد و در دوره هچر نیز باید دما بر روی 37.2 و رطوبت 61 درصد تنظیم شود.

توجه کنید که مرغ مینا پرنده ای زینتی بوده و جوجه کشی از تخم های نطفه دار آن حساس تر از پرنده های اهلی مانند مرغ، بلدرچین، کبک و … می باشد؛ از این رو حتماً برای کسب راندمان بالای 90 درصد از دستگاه جوجه کشی خانگی حرفه ای استفاده کنید. در این دستگاه، کوچک بودن کابین داخلی باعث شده تا هر دو دما و رطوبت با نهایت دقت و با کمترین خطا تامین شود. علاوه بر این سیستم چرخش تخم نطفه دار در سری دستگاه جوجه کشی زینتی به صورت 360 درجه است که امکان تبدیل تخم به جوجه را افزایش می دهد.

دیدگاه‌ها 2

*
*

  علی پاسخ

  تخم نطفه دار مرغ مینا رو از کجا میشه تهیه کرد؟ به نظر شما میشه به فروشگاه های اینترنتی فروش تخم نطفه دار اعتماد کرد؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بعید میدونم بشه تخم نطفه دار این پرنده رو پیدا کرد چون شرایط جفت گیری و جوجه گیری از پرنده سخت هست
   بیشتر این پرنده از کشورهایی مثل افغانستان وارد میشه (به صورت قاچاق) و مواردی هم که در داخل پرورش داده میشه اونقدرا نیست که تخمش رو بفروشن
   خیر ، خرید اینترنتی هیچ نوع تخم نطفه داری پیشنهاد نمیشه ، حتی تخم نطفه دار مرغ