چطور به مرغ مینا حرف زدن یاد دهیم؟ تقلید صدای مرغ مینا

ایا شما هم قصد سخنگو کردن مرغ مینای خود را دارید؟ به دنبال روش های سریع و آسان برای سخنگو کردن مرغ مینا می گردید؟  از ترفند ها و تکنیک های آموزش سخنگویی مرغ مینا اطلاعی ندارید؟ پس مطالعه ی این مقاله از چیکن هچ را از دست ندهید.

در این نوشته با ما همراه باشید تا اطلاعات و نکاتی جالبی و کاربردی را در مورد آموزش حرف زدن به مرغ مینا برای شما بیان کنیم. با رعایت این موارد می توانید در کمترین زمان صاحب یک مرغ مینای سخنگو شوید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» دارای طراحی استاندارد و مناسب برای جوجه کشی از تخم مرغ مینا
» دارای بدنه ی ABS و درب کریستال نشکن
» عایق بندی و ایزولاسیون بالا و عدم تبادل دما و رطوبت با محیط
قیمت : 4,970,000تومان

آشنایی کلی با مرغ مینا

مرغ مینا پرنده ای کوچک، پر سر و صدا و پر جنب و جوش از دسته ی سار ها می باشد. از بین پرنده های مختلف، بیشتر طوطی سانان استعداد سخنگویی دارند. اما مرغ مینا و یا مرغ مقلد نیز می تواند حتی بهتر از برخی طوطی ها، صداهای اطراف خود را تقلید و تکرار کند. از این رو در میان انسان ها طرفداران زیادی را به خود اختصاص می دهد.

این پرنده از بهره هوشی بالایی برخوردار است  و با آموزش، تکرار و تمرین می توان تکرار کلمات و حتی جمله بندی های کوتاه را به آن آموزش داد.

برای سخنگویی مرغ مینای نر بهتر است یا ماده؟

بر خلاف طوطی سانان، هر دو جنس نر و ماده ی مرغ مینا می توانند کلمات را تقلید کنند. اما باید بگوییم که مرع مینای نر واضح تر از ماده قادر به حرف زدن و تقلید از کلمات می باشد. از این رو بیشتر افراد مرغ مینای نر را برای سخنگویی انتخاب می کنند.

مرغ مینا از چه سنی حرف می زند؟

برای آموزش سخن گفتن سعی کنید از پرنده های جوان استفاده کنید . جوجه های 2 ماهه گزینه ی مناسبی برای آموزش می باشند . البته بسته به شرایط نگهداری امکان آموزش سخن گفتن در سنین بالا نیز وجود دارد.

فیلم حرف زدن مرغ مینا

برای آموزش حرف زدن به مرغ مینا چه باید کرد؟

برای آموزش سخنگویی باید مرغ مینا بدون جفت باشد. در غیر اینصورت او بیشتر وقت خویش را با جفت خود سپری می کند و توجه چندانی به شما نخواهد داشت. همچنین مرغ مینا را نباید با پرنده های دیگر در یک محیط نگهداری کنید.

برای اینکه به مرغ مینا حرف زدن یاد بدهید می توانید مراحل زیر را در پیش بگیرید:

1) مکان مناسبی را برای آموزش انتخاب کنید.

برای اینکه در آموزش حرف زدن به مرغ مینا موفق شوید، لازم است تا محیط مناسبی را برای سخنگو کردن این پرنده در نظر بگیرید. یک محیط ایده آل برای مرغ مینا باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • بی سر و صدا، آرام و خلوت باشد.
 • کاملا تمیز و مرتب باشد.
 • دما و رطوبت آن متعادل باشد.
 • تهویه ی مناسبی داشته باشد.
 • گرد و غبار، دود، آلاینده و عطر های مصنوعی در آن وجود نداشته باشد.
 • افراد غریبه و حیوانات شکارچی مانند سگ و گربه حضور نداشته باشند.
 • نور مناسبی داشته باشد.

2) به مرغ مینا فرصت دهید تا به شما و مکان جدید عادت کند.

زمانی که به تازگی مرغ مینا را خریداری می کنید و یا از کسی هدیه می گیرید، باید منتظر بمانید تا پرنده به صاحب و محیط جدید عادت کند. پرنده در روزها و هفته های اول ساکت و آرام خواهد بود. حتی ممکن است افسرده به نظر برسد. لذا در روزهای اول باید بیشتر به آن توجه کنید تا با شما خو بگیرد.

مرغ مینا می تواند احساسات را درک کند. هر مرغ مینا شخصیت منحصر به فرد خود را دارد. برخی از مرغ میناها از بچه ها متنفرند، درحالیکه برخی از آنها فقط به بچه ها توجه می کنند.

به مرغ مینا فرصت دهید تا به شما و مکان جدید عادت کند

3) رژیم غذایی مناسبی را برای مرغ مینا در نظر بگیرید.

برای اینکه مرغ مینای شما سالم و سرحال باشد، و بتواند روی آموزش هایی که به آن می دهید تمرکز کند، باید یک رژیم غذایی مناسبی در اختیار آن قرار دهید. غذای مرغ مینا باید مقوی و متعادل، تشکیل شده از پلت مخصوص، میوه ها، سبزیجات، دانه ها، آجیل و میلورم باشد. به این ترتیب قادر خواهد بود تمانمی نیازهای غذایی بدن پرنده به مواد مغذی را تامین کند.

4) مرغ مینای جوان را برای آموزش سخنگویی انتخاب کنید.

اگر می خواهید یک مرغ مینای سخنگو داشته باشید، بهتر است که سراغ پرنده های جوان بروید. بنابراین باید آنهایی را انتخاب کنید که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند.مرغ مینا ها معمولا در سن دو سالگی به بلوغ می رسد. بنابراین انتخاب جوجه دو ماهه مرغ مینا برای نگه داری و آموزش سخنگویی مطلوب خواهد بود.

جوجه های مینا به صورت غریزی از زمان تولد به صداهای اطراف خود گوش می کنند. اگر صدا و یا کلمه ای به صورت مکرر به گوش آنها برسد، آن صدا ملکه ذهنشان می شود. سپس زمانی که حنجره ی پرنده به خوبی رشد کرد می تواند آن صدا را تقلید کند.

مرغ مینای جوان را برای آموزش سخنگویی

5)  کلمات ساده را برای سخنگو نمودن مرغ مینا انتخاب کنید.

برای شروع آموزش سراغ کلمات ساده بروید. بعنوان مثال با  کلمه سلام شروع کنید. این کلمه بسیار ساده و البته پرکاربرد می باشد. سلام کردن مرغ مینا نیز برای بینندگانش بسیار جذاب خواهد بود.

در هر بار تکرار باید کلمه را دقیقا با لحن قبلی تکرار کنید. همچنین سعی کنید صدای نرم و لطیفی داشته باشید. چراکه پرنده های سخنگو صدای زن را بسیار واضح تر و رساتر از صدای مرد تقلید می کنند.

6) کلمات را در زمان های خاص تکرار کنید.

تکرار، رمز موفقیت شما در سخنگو کردن مرغ مینا خواهد بود. مرغ مینا معمولا پرنده ای پر سر و صداست. بهتر است که محیط نگه داری این پرنده به دور از صداهای دلخراش و سوت و جیغ باشد. زیرا اگر به صورت مکرر در معرض این صدا ها قرار بگیرد، آنها را یاد گرفته و تقلید می کند. تقلید صدا برای صاحبان مرغ مینا به هیچ عنوان رضایت بخش نخواهد بود.

شب هنگام دقیقا زمانی است که پرنده به استراحت می پردازد. در ساعت های اولیه می توان در یک محیط کم نور و تاریک، آموزش سخنگویی مرغ مینا را ادامه داد. چرا که در این وقت از شب،پرنده کاملا آرام بوده و به دقت می تواند به صداهای اطراف خود توجه کند.

تکرار کلمات در زمان های خاص

7) یک روند آموزشی اصولی انتخاب کنید.

کلمه ای که انتخاب کرده اید را روزی حداقل چهار مرتبه و در ساعت هایی مشخص در مقابل مرغ مینا تکرار کنید. در حین انجام این کار باید دقت کنید که دقیقا روبروی پرنده بایستید و با آن ارتباط چشمی برقرار کنید.

به عنوان مثال می توانید 8 صبح، 12 ظهر، 4 عصر و 8 شب به مدت 15 دقیقه سخن گفتن را با پرنده ی خود تمرین کنید. این 15 دقیقه را به بازه های زمانی 5 دقیقه ای تقسیم کنید. بین هر 5 دقیقه تمرین لازم است تا 5 الی 10 دقیقه استراحت برای پرنده در نظر بگیرید. سپس کلمه را مجددا تکرار نمایید.

8) زمان آموزش کوتاهی را در نظر بگیرید.

در هر بار آموزش و تکرار کلمه سعی کنید زمان آموزش بیشتر از 20 دقیقه طول نکشد. همچنین لازم است که به مرغ مینا فرصت کافی بدهید تا به کلماتی که به آن یاد داده اید فکر کند. این پرنده معمولا در اوایل صبح و عصر بهتر آماده آموزش می باشد.

در برخی موارد ممکن است به دلیل مشغله کاری نتوانید در طول روز وقت زیادی را با پرنده صرف کنید. در این مواقع بهتر است که از یک رکوردر و یا دستگاه ضبط صدا استفاده کنید. کلمه و یا جمله مد نظرتان را با دستگاه ضبط کنید و در نزدیکی قفس مرغ مینا قرار دهید. شما می توانید صدای خود را  روزی نیم ساعت و با مکث 4 الی 5 دقیقه ای برای مرغ مینا پخش کنید.

9) مرغ مینای خود را تشویق کنید.

بعد از تمرین جایره مرغ مینا را فراموش نکنید. میوه های شیرین همچون انگور، شاه توت، گیلاس و انجیر از جمله خوراکی های مورد علاقه مرغ مینا می باشد که می توانید از آنها بعنوان پاداش استفاده کنید.

در نظر گرفتن پاداش برای مرغ مینا باعث شرطی شدن پرنده می شود. به این ترتیب تمایل زیادی را برای یادگیری آموزش هایی که به او می دهید پیدا خواهد کرد. به محض اینکه اولین کلمه را یاد گرفت، روند سخنگویی آن سرعت می گیرد. می توانید کلمه دوم را نیز همانند کلمه اول به آن  آموزش دهید.

10) با پرنده ی خود در تعامل باشید.

ارتباط برقرار کردن با مرغ مینا و حرف زدن مستقیم با او می تواند به آموزش سخنگویی او بسیار کمک کند. در طول روز حتما با او صحبت کنید. بعنوان مثال وقتی او را می بیند به او سلام کنید. همچنین زمانی که به او غذا می دهید به او بگویید غذا میخوری؟

11) از آینه استفاده کنید.

استفاده از آینه در قفس مرغ مینا می تواند باعث افزایش حس اعتماد و از بین رفتن استرس آن شود. همچنین او با دیدن آینه شروع به برقراری ارتباط خواهد کرد. همچنین یک ظرف آب در داخل قفس مرغ مینا قرار دهید تا پرنده بتواند پرهای خود را تمیز کند. استحمام به شادابی آن بسیار کمک می کند.

فراموش نکنید مرغ مینا برای آموزش سخنگویی باید سرحال و سالم باشد. راز اصلی موفقیت شما در آموزش سخگویی مرغ مینا، تکرار و صبر و حوصله خواهد بود.

سوالات متداول

بهترین نژاد مرغ مینا برای حرف زدن کدام است؟

مرغ مینای نژاد گوشواره ای از جمله بهترین نژاد های این پرنده برای حرف زدن است.

آیا مرغ مینای ماده حرف می زند؟

بله هر دو جنس نر و ماده ی مرغ مینا توانایی حرف زدن را دارند اما جنس نر واضح تر از ماده حرف می زند.

علت حرف زدن مرغ مینا در تنهایی چیست؟

در صورتی که آموزش حرف زدن مرغ مینا به صورت رخ به رخ نباشد و با استفاده از ضبط صوت انجام شود، ممکن است پرنده در خلوت خود و به تنهایی حرف بزند. گاها هم شاید مشغول تقلید از صداهایی باشد که از محیط اطراف خود می شنود.

قیمت مرغ مینا سخنگو چقدر است؟

باید گفت که قیمت مرغ مینا به عوامل مختلفی از جمله نژاد، سن، اهلی یا وحشی بودن، نر یا ماده بودن، میزان توانایی آن در حرف زدن و … بستگی دارد. اما در حالت کلی مرغ مینای نر سخنگو که قابلیت تکرار کلملت بیشتری را داشته باشد، قیت بیشتری هم دارد.

نکته پایانی

سخن گویی مرغ مینا به شخصیت های کارتونی بسیار شباهت دارد و از این رو صحبت کردن مرغ مینا بسیار جالب و بامزه است. این پرنده می تواند رابطه احساسی عمیقی با صاحب خود و یا اهل منزل برقرار کند و به آنها وابسته شود.

اگر مرغ مینای شما دستی می باشد و بر روی دستان شما می نشیند، بسیار سریعتر می توانید به او سخنگویی را آموزش دهید. همچنین در زمینه پرورش مرغ مینا و نگه داری از آن در منزل باید به خوراک این پرنده بسیار دقت کنید. زیرا سیستم گوارش مرغ مینا نسبت به ویتامین c و آهن حساس بوده و مشکلات فراوانی برای پرنده ایجاد می کند.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫605 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر .ببخشید هی سوال میپرسم .یعنی دیگه سخنگو نمیشه .صدای ضبط شده رو دیگه نمیزاریم گوش کنه.فقط خودمون باهاش حرف میزنیم .میشه سخنگو شه .دوسه کلمه با صدا ضبط شده حرف یاد گرفته.ولی دیگه نمیزاریم صدا گوش کنه.فقط خودمون حرف میزنیم .ممنون از راهنمایی های مفیدتون

  1. سلام دوست عزیز
   چون به صدای ضبط شده عادت کرده یکم سخته الان بخواد رو در رو و کاملا واضح باهات حرف بزنه
   غیر ممکن نیست ولی سخته و صبر و حوصله و زمان زیادی رو می خواد

 2. سلام بله با گوشی صدای ضبط شده سخنگوش کردیم .الان توقفس حرف میزنه تنها بودنی .ولی کسی رومیبینه حرف نمیزنه .فقط تو قفس حرف میزنه.بیرون قفس اصلا.ممنون از راهنمایی های مفیدتون .

  1. چون با صدای ضبط شده سخنگو شده از حرف زدن رودررو اجتناب میکنه عملا تو این مرحله نمیشه کاری کرد چون عادت کرده

 3. سلام خسته نباشین .ببخشید مرغ مینای ما تازه شروع میکنه حرف بزنه ۷ ماهشه .ناواضح حرف میزنه .بعدشم فقط تو قفس حرف میزنه .از قفس بیرون بودنی اصلا حرف نمیزنه فقط بازی و شلوغ میکنه

 4. سلام آیا مرغ مینا ی من باز کلمه یاد میگیره
  مرغ مینای من حدود ۱۰ کلمه حرف میزنه میخوام بیشتر بهش یاد بدم دور چشمش کمی چروک و سفید مایل به کم زرد آیا امکان اینکه یاد بگیره در بزرگ سالی است یا خیر؟؟
  خیلی ممنون🌹🌹

  1. سلام دوست عزیز
   از سن مرغ میناتون خبر دارین؟
   هرچقد سنش کم باشه میتونید به راحتی کلمات جدید بهش یاد بدین
   ولی اگه بیشتر از یکسال باشه به سختی ممکنه

 5. سلام من دوتا مرغ مینا دارم یکیش 4ماهشه یکیش1ماهشه میخواستم بدونم حرف زدن یاد میگیرن اموزش هم بهشون میدم اخه میگن حسودن برام منم خیلی مهمه یاد گرفتن حرف زدن راهنمایی کنید لطفا؟؟؟؟؟!

  1. سلام دوست عزیز
   اینهارو باید جدا از هم نگهداری که تا بتونی چیزی رو بهشون آموزش بدی
   وگرنه توجهشون به همدیه جلب میشه و امکان سخنگو کردن سخت

 6. با سلام و خسته نباشید. .میخواستم بدونم برای هر کلمه که قراره به جوجه مینا آموزش بدیم چقدر زمان بگذاریم و بعد کلمعه بعدی را بهش آموزش بدیم یه روز دو روز یه هفنته … چقدر؟

  1. سلام دوست عزیز
   مقاله رو مطالعه کنید نوشته شده
   روزی 4 بار تکرار کفایت میکنه

   1. سلام ممنون از مطالبتون
    ببخشید من سه تا جوجه مینا دارم که تو یه قفس هستن، قفسشونم بزرگه و از نظر جا مشکلی ندارن اما میخواستم بدونم که برای اینکه صحبت کنن باید این هارو از هم جدا کنم یا مشکلی پیش نمیاد اگه با هم باشند؟

    1. سلام دوست عزیز
     بله چون ممکنه توجهشون بهمدیگه جلب بشه و یاد نگیرن
     و اینکه بستگی داره به سن و جنسیتشون داره هرچقد سن اونها کم باشه زودتر یاد میگیرن

 7. سلام من یه مرغ مینا دارم که ۲ساله است میخاستم ببینم میتونه حرف زدن یاد بگیره یانه ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   این روند از 6ماهگی تا دو سالگی ادامه دار هست
   ولی وقتی به دو سالگی رسیده امکانش سخته

   1. سلام خوب مینا من هنوز خورد اس تازه خرید کردم ولی نمی دونم چطوری بهش حرف زدن یاد بیدم

    1. اول اجازه بده به تو محیط جدید عادت کنه
     بعد سخنگو کن تمامی موارد هم تو مقاله نوشته شده بخون

 8. سلام وقتتون بخیر، میشه راهنماییم کنید که جوجه مرغ مینا نگهداری کنم یا طوطی؟
  شناخت کاملی رو میناها ندارم

 9. سلام خسته نباشید مرغ مینای من هر وقت دلش بخواد حرف میزنه باید چیکار کنم که با من حرف بزنه؟؟؟

 10. سلام مینای من یک سالو هشت ماهشه یه چندتا کلمه بلده ولی واضح نمیگه چون کم باهاش کار کردم میخاستم ببینم ایا میتونه یاد بگیره اگه بیشتر اموزش بدم بهش خیلی هم ترسو شده لطفا راهنماییم کنید سپاس

  1. سلام من یک مرغ مینابزرگ ازسرکارپیداکردم ولی نمیتونه پروازکنه نمیدونم چندوقتش هست میتونه حرف بزنه یانه

   1. سلام دوست عزیز
    من چه میدونم میتونه حرف بزنه یا نه
    پرنده دست توئه
    نگا کن ببین یادش دادن یا نه

 11. سلام من یه مینادارم ۸ماهشه جوجه که بود یه چند کلمه یاد گرفت الان فقط همون چند کلمه رو پشت سرهم تکرار میکنه شمرده وواضح نمیگه پشت سرم کلماتو مخلوط میگه بعد خیلی ترسو شده براش صدای ذبط شده میذارم ولی همون کلمات رومیگه وفقط موقعی که اب باز میشه شروع به گفتن کلمات میکنه میخاستم راهنماییم کنید مشگل چیه باید چکار کنم یاد میگیره یانه

  1. سلام باهاش تمرین کنید به مرور یاد میگیره . صدای ضبط شده خوب نیست خودتون باهاش حرف بزنید . باید اهلی بشه بهش محبط کنید

 12. سلام و وقت بخیر
  لطفا راهنمایی بفرمایید جوجه مینا گوشواره ایی رو کجا میشه پیدا کرد؟ اصلا هست؟

  1. سلام این مدل نژاد های خاص خیلی سخته پیدا کردنش فقط تنها کمک من به شما اینه که سعی کنید تا حد امکان مجازی خرید نکنید حتما از نزدیک ببینید و خرید کنید

 13. سلام ممنون از سایت معتبر و زیباتون💛

  میخواستم بدونم مرغ مینا مثل کاسکو مفهوم کلماتی که تکرار میکنه رو به مرور میفهمه؟ یا فقط مثل ضبط صوت تکرار میکنه؟

  1. سلام نه پرندگان فقط ی نوعی آواز به حساب میاره اون کلمه رو و فقط تکرار میکنه
   اما در کل مینا حواسش به رفتار ها هستش و میفهمه که رفتار صاحبش چطوره

 14. سلام،روز خوش🔸️🔸️🔸️
  جوجه مینای سرلاکی رو با چه سرلاکی بزرگ بشه بهتره؟ سرلاک طوطی سان ها؟🙏

  1. سلام سرلاک مخصوص به خودش رو داره . از پت شاپ ها سرلاک مرغ مینا تهیه کنید این پرنده تغذیش با طوطی سانان متفاوته

 15. بادرود فراوان و خسته نباشید،🖐
  با تشکر از تمانیه دوستانی که واسه جمع آوری این اطلاعات زحمت کشیدن،🙏🙏 بسیار مفید وعالی بود..❤👍👍👍👍👍👍👍👍👏🤗🤗

 16. سلام درود
  جوجه مینای چند روزه مناسب دستی کردن و آموزش هست؟
  و اینکه تهیه شاه تخم مینا فاکتور مهمی هست؟

 17. سلام درود بر شما

  همه میناها به یک اندازه قدرت یادگیری دارند؟
  چه فاکتورهایی مهمی هست که از جوجگی باید رعایت بشه برای سخنگو کردن حرفه ایی

  1. سلام خیر هه مینا ها یادگیری یکسانی ندارند. مقاله رو کامل بخونید و مواردش رو رعایت کنید

 18. سلام ببخشید من مرغ مینام حدود ۱ سال ۴ ماهشه کلمات بیا مامان بابا سامی صدای در زدن صدای باز شدن در کشویی صدای اجیر ماشین صدای بق بقوی کفتر صدای صوت صدای ۴ اواز مختلف بلده برای سنش خوبه؟

  1. میزان اموزش پرنده بیشتر به نوع اموزش و همینطور زحمتی که براش کشیده شده داره . با این تعریفی که کردید مشخصه براش زیاد زحمت کشیدید .

 19. سلام‌مرغ‌مینا‌من‌1ونیم‌سالشه‌صحبت‌میکرد‌یه‌مدتی‌اصلا‌صحبت‌نمیکنه‌لطفا‌راهنمایی‌کنید

 20. سلام من یک مینا دارم تازه خریدم یک هفته باهاش کار می کنم و ۶ ماهشه و فقط آواز می خونه وجیغ می کشه چیکار کنم

  1. محیطی که توش قرار داره بهتره اروم و بی سرو صدا باشه و رفت و امد کم باشه.
   اموزشش رو ادامه بدید نتیجه مطلوب خواهد بود

 21. سلام من تازه یک مینا گرفتم ۶ماهشه یک هفته با هاش کار می کنم اما همش آواز میخونه و جیغ میزنم چیکار کنم

 22. سلام من یک مرغ مینا دارم که یک سال و نیمشه
  چند کلمه هم حرف میزنه
  رخ در رخ حرف میزنه و باهام کاملا راحته
  به نظرتون دیره برای یاد گرفتن کلمات دیگه ؟

  1. برای آموزش حرف زدن مرغ مینا بهتر است که سراغ پرنده هایی که هنوز به سن بلوغ نرسیده ، بروید. مرغ مینای نر در سن 2 سالگی به بلوغ میرسه

 23. سلام وقت بخیر
  من ۱ هفته هست که مرغ مینا خریدم و حدود۱۰ماهشه و الان تو این یک هفته کاملا دستی شده و روی دست و شونه من میاد و از دستم غذا میخوره تازه شروع کردم باهاش کار کردن و سخن گفتن ولی همش جیغ یواش میزنه به نظرتون تا چه مدت دیگه کلمه ی اول رو یاد میگیره من ۴ بار به گفته ی مقاله باهاش کار میکنم

  1. سلام سنش یکم زیاده معمولا سه ماهه ها سریع سخنگو میشن اما پیشرفت خوبی داشتین . یک کلمه مثلا سلام رو فقط باهاش کارکنید . وقتی یاد گرفت برید سراغ کلمه بعدی
   مشخص نیست چقدر زمان ببره صبور باشید
   تغذیش رو هم بگید چیه ؟

 24. سلام خسته نباشید من دیروز مرغ مینا رو خریدم و تا الان خوب حرف میزنه و حدود یازده ماهشه حدود ۱۰ کلمه حرف میزنه و غذا از دستم میگیره ولی وقتی دستمو میبرم داخل قفس نوک میزنه و میشه بهم بگید روزی چند تا میلورم بهش بدم؟
  ممنون

  1. کم کم بهتون عادت میکنه عجله نداشته باشید
   همین که حرف میزنه یعنی خیلی باهاتون راحته
   روزی 4 یا 5 تا می تونی بدی البته در کنار دان اصلی و میوه و سبزیجات
   با پرورش دهنده های با تجربه مرغ مینا هم مشورت داشته باش

 25. سلام یه مینا دارم ۶ ماهشه صحبت نمیکنه ضدا مثل صدای سوت داره فقط کوتاه جیغ میزنه بی قراری نمیکنه موقعی که صدا اینا بشنوه اینجوری میکنه الان بنظرتون ۶ ماهشه صحبت نمیکنه تا ۹ ماهگی ۱ سالگی میتونه صحبت کنه یا خیلی سخت میشه مثلا براش ۳ ماه وقت بزارم چون ۴ تا ۶ ماهگی آموزش دادم بهش اما کم ولی الان صدا ضبط کردم براش میزارم خودمم باهاش صحبت میکنم فقط موقع پخش صدا صدای خودش هم توی ویس هست مشکلی برای یادگیریش نداره؟بنظرتون شانسی دارم که بهش آموزش بدم و یاد بگیره؟

  1. صدای ضبط شده خوبه
   اما خودتون هم باید براش وقت بذارید تا رو در رو بتونه حرف بزنه
   شش ماهگی برای اموزش دیر به نظرم

   1. یعنی احتمال نداره حرف بزنه از جوجگی مینا خوبی اینا بهش گفتم تو ذهنش داره مینا رو بعضی وقتا شاید ۲ ۳ روز یبار یجوری میگه اما واضح نیست ولی الان که واسش صدا میزارم گوش میکنه داد میزنه بعد یه چیزی میگه که از ته گلوش هست و نمیشه فهمید چیه احتمال یادگیری داره یا نه؟

 26. سلام من یه مرغ مینا از مغازه خریدم گفتن که 6 ماهشه دور چشماش کرمی رنگه دو الی سه روز طول کشید که عادت کنه ازم نمی ترسه دیگه میشه با تمرین سخنگوش کرد یا خیر بخاطر سنش میگم؟

  1. احتمالا سرما خورده
   محیطش رو گرم کن و همراه با اب و غذای کافی، بهش مولتی ویتامین مخصوص پرنده ها رو بده

  1. از دان مخصوص مرغ مینا بدید که اهن کمی داره
   میلورم ، میوه و سبزیجات و هر غذایی که اهن و ویتامین c کمی داره

 27. سلام
  من مرغ مینامو یک ماهی میشه ک خریدم از ما می‌ترسه وقتی میرم پیشش آزمون فرار میکنه بیا وقتی دستمو میزارم تو قفس خودشو ب در دیوار میزنه
  اما موقعی ک خریدیم اصلا تو دستم غذا نمی‌خورد اما الان گاهی میاد تو دستم غذا میخوره
  لطفا بگین چیکار کنم ک دستی شه🙏🥲

 28. سلام من یه مینا گرفتم 1 سال و نیم سن داره ولی فقط میگه مینا و بیا بنظرتون کلمات بیشتر هم بادمیگیره چون سنش رفته بالا مشکلی واسه یادگیری نداره؟

 29. سلام ببخشید شما گفته بودید که مینا از من ترسیده یا قهر کرده میخواستم بدونم چکار کنم که درست بشه ممنون از راهنمایی شما

  1. بهش غذای مورد علاقشو بدید و زیاد سر به سرش نذارید
   محیطش هم اروم باشه تا کم کم عادت کنه

 30. سلام ببخشید مینای من وقتی من خونه نیستم پیش خانواده خیلی حرف میزنه ولی وقتی من میام خونه دیگه هیچی نمیگه دلیلش چی میتونه باشه ، کلمات هم خودم بهش یاد دادم با لهجه خدوم هم صحبت میکنه

 31. سلام خسته نباشید
  مینا من تقریبا یه ۴ ،۳ روزی بود که ازادش نکردم بعدش از اون مدت الان که ازاد میکنم بیشتر از نیم متر نمیتونه پرواز کنه!!! (البته همه ی شاه پر هاش کوتاه شده هست یعنی هیچ شاه پر درست حسابی نداره) اما با همین وجود تا ۱ متر به راحتی میپیرد اما الان بنده خدا همش هی میخواد بپره نمیتونه. نهایت کارش از رو میز تلویزیون یا مبل بره بالا .
  راستی اینم بگم بالهاش کمی ول کرده (دقیقا نمدونم داره رشد میکنه یا ول کرده ) ولی خود پرنده خدارو شکر سرحاله بازی میکنه اشتها خوبی داره تا دستم میبرم سمت پاش نکم میزنه ، اینم نمیدونم چرااا؟ولی دستم که رو بالهاش یا سرش میبرم خیلی خوشش میاد )
  میتونه این کمی افتادگی بالهاش برای سرما باشه
  اخه ما هنوز بخاری نمیزنیم الان دما یه چیزی حدود ۱۹ تا است
  لطفاً راهنمایی کنید.
  در ضمن یه ۱ هقته ای که نازش میکنم میشه بخاطر این باشه؟

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ اطلاعات کامل بگین بشه راهنمایی کرد
   قفسش کوچیک که نیست ؟
   بال های پرنده رو نباید کوتاه کرد دچار افسردگی میشه
   سعی کنید با دست بهش غذا بدین تا کم کم روی دستتون هم بیاد

 32. سلام خسته نباشید من مرغ مینام چند وقته ی کار عجیب میکنه دستشویی شو برمیداره یا میزاره رو چوبش یا میندازه تو ظرف غذاش قفسشم هر روز تمیز میکنم نمیدونم چیکار کنم از سرش بیوفته ممنون میشم کمکم کنید مرسی.

  1. بهتر که مکانش رو عوض کنی و ظرف غذا رو از دسترس خارج کنی یا کف قفس توری بذاری تا فضله از دسترسش خارج بشه

 33. سلام مینای من این ماه تموم بشه ۵ ماه پر میشه از دو هفتگی خریدم توی اتاق بزرگش کردم تا یه هفته پیش همونجا تو اتاق بود اما سر و صدایی نداشت آوردم وسط خونه جیغ میزنه نه اینکه بی قراری کنه سر و صداش بیشتره منم زیاد اونجوری که بشینم جلوش اما بعضی وقتا باهاش کار میکردم البته اینم بگم که همیشه وقتی از پیشش رد میشدم که زیاد رد میشم بهش مینا سلام اینا رو میگفتم که فایده نداشت الان میخوام بدونم تو این یه ماه هرروز تکرار و تمرین کنم باهاش یاد میگیره؟مینا رو میگه اما نه به وضوح خیلی ریز و خیلی دیر دیر میگه

  1. بهتر که به همون اتاق خلوت انتقال بدید
   سر و صدا و رفت و امد زیاد هم باعث استرس و هم باعث حواس پرتی میشه
   اموزش رو ادامه بدید احتمالا یاد بگیره

 34. سلام مینام ۴ ماه و نیم هستش صحبت نمیکنه از دو هفتگی گرفتم از همون موقع هم توی اتاق بود تا همین الان بعد باهاش صحبت کردم اولین کلمه بهش مینا میگفتم همیشه در اصلا خودم باهاش تمرین میکنم اما کل خانواده خواهرم مادرم و پدرم هم باهاش صحبت و وقتی بیرونه همه باهاش بازی میکنیم توی اتاق که بود فقط موقع خوابیدنش یه جیک جیک هایی میکرد بعضی وقتا میخوند بعد دیگه ساکت کلا ولی وقتی میارمش خونه الان ۳ ۴ روزه توی هال هست جیغ میزنه وقتی مهمون یا یکی جدید میبینه یا بهش کلمه میگی صدا در میاره صدا تلویزیون باشه زنگ یا هرچی بعضی وقتا خیلی کم احساس میکنم مینا میگه خیلی ریز سن سخن گفتنش چقدره؟احتمال حرف زدنش هست؟

 35. سلام من از این نوشته ها چیز های زیادی یاد گرفتم و الان مرغ مینای من ؛ سلام،مینا، خوبی،سلام چیکارمیکنی؛ را می گوید

 36. سلام من مینا ۴ماهه هستش فک کنم خب ولی رو دستم نمیاد از دستم دونه نمیخوره رام نمیشه چیکار کنم

  1. باید باهاش تمرین کنید تا کم کم بهتون عادت کنه
   صبور باشید و به تمرین روزانه ادامه بدید

 37. سلام خسته نباشید آقا من ی مینا چند ماهی دارم رو شونم میشینه رو دستم میاد ولی فقط رو ساعد رو انگشتم نمیاد فرار می‌کنه صحبت ک هیچی آواز اصلا ولی وقتی تنها باشه شروع می‌کنه آواز مشکل چیه؟ من؟

 38. سلام وقت بخیر .
  مینای ما خود ب خود ،ینس هروقت دلش میخواد حرف میزنه ولی وقتی یه چیزیو میگی یهش بگه .نمیگه فقط نگاه میکنه.
  ب اصطلاح رخ ب رخ حرف نمیزنهچیکارش باید بکنیم؟؟

 39. سلام
  ی سوال دیگ
  مرغ مینا من حدود دوسالش
  وقتی بیرون اصلن صحبت نمیکن
  ولی وقتی تو قفس شروع مبکن حرف زدن میکنه
  بردارم مبگ بیرونش نیار ولی من اصن نمیتونم اخه هرجا مطالعه کردم گفتن باید ازادی بدی بهش
  اها وقتی بیرون اکثرا رو مبل ها خوابش میبره
  مشکل چیه ب نظرتون!!

 40. سلام من مرغ مینام رو 3 ماهگی خریدم و الان 4،5 ماهه دارمش

  اولش خیلی میترسید اصلا سمتمون نمیومد هیچ حرفی هم نمیزد فکر میکردیم کلا نمیتونه حرف بزنه 3، 4 هفته گذشت بهتر شد جیک جیک اروم میکرد
  الان که بعد 5 ماه خیلی خوب شده
  میگه بوس بده، سلام، امیر، بدو بیا، مینا بعد وقتی بهش میگیم بوس بده صدای بوس در میاره
  ولی فقط وقتی میزاریم داخل بالکن حرف میزنه وقتی ازاد میشه میگه مینا فقط چیکار باید بکنم و اینکه
  میخواستم بدونم چه چقدر دیگه میتونه یاد بگیره کلمه
  ممنون میشم جواب بدید

  1. حافظه پرنده های سخنگو از جمله مرغ مینا محدوده و متفاوت تعداد ثابتی نمیشه گفت اگه حافظه اش گنجایشش تکمیل بشه کلمه های جدید جای کلمات قبلی رو میگره.

 41. با سلام دوباره میگم ببخشید به من گفتن نژاد پاکستانی مینا سخنگو نمیشه خواستم بدونم راسته ؟؟
  و نوک مینا من کمی انگار کجه😐
  آیا صاف میشه یا نه؟؟
  راستی خیلی کم توجه به حرف می‌کنه همش تو دست نگاه می‌کنه ببینم چی واسش آوردم اگه هم چیزی نبود محل نمیزاره چکار کنم؟؟

  1. در مورد سخنگو شدن نژاد ها بهتره از پرورش دهنده ها سوال کنید. و برای کجی نوک هم به دامپزشک مراجعه کنید. در بعضی موارد قابل درمانه

 42. سلام خسته نباشید ببخشید پسر ابجیم برآن مرغ مینا وحشی آورده ک ۵ ماهشه اصلا یک جا آروم نمیگیره میخواستم ببینم این اهلی میشه ک حرف بزنه؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋