چطور به مرغ مینا حرف زدن یاد دهیم؟ تقلید صدای مرغ مینا

آموزش حرف زدن به مرغ مینا

آموزش حرف زدن مرغ مینا

از بین پرنده های مختلف، بیشتر طوطی سانان استعداد سخنگویی دارند. اما مرغ مینا و یا مرغ مقلد نیز می تواند حتی بهتر از برخی طوطی ها، صداهای اطراف خود را تقلید و تکرار کند. این پرنده از بهره هوشی بالایی برخوردرا بوده و با آموزش و تکرار می توان تکرار کلمات و حتی جمله بندی های کوتاه را به مرغ مینا آموزش داد. در این نوشته از وب سایت چین هچ به آموزش سخنگو کردن مرغ مینا پرداخته ایم. در صورت نیاز به دستگاه جوجه کشی برای پرورش مرغ مینا می توانید از صفحه اصلی وب سایت دیدن فرمایید.

برای سخنگویی مرغ مینای نر بهتر است یا ماده؟

هر دو جنس نر و ماده مرغ مینا توانایی خوبی در یادگیری کلمات و تقلید آنها را دارند. اما مرغ مینای نر می تواند به صورت واضح تر کلمات را تقلید کند. از این رو بیشتر افراد مرغ مینای نر را برای سخنگویی انتخاب میکنند. اما ذکر این نکته نیز بسیار مهم است که مرغ مینای نر بعد سن بلوغ به جفت نیاز دارد و ممکن است در جست و جوی جفت از خانه فرار کند. همچنین نژاد مرغ مینای گوشواره ای واضح تر و سریعتر از سایر نژادها حرف زدن را یاد میگیرد.

سن آموزش حرف زدن به مرغ مینا چقدر است ؟

برای آموزش سخن گفتن سعی کنید از پرنده های جوان استفاده کنید . جوجه های 2 ماهه گزینه ی مناسبی برای آموزش می باشند . البته بسته به شرایط نگهداری امکان آموزش سخن گفتن در سنین بالا نیز وجود دارد.در قسمت آموزش پرورش و نگهداری مرغ مینا میتوانید اطلاعات لازم و کافی درباره سخن گرفتن مرغ مینا را مطالعه نمایید.

مرغ مینای جوان را برای آموزش سخنگویی انتخاب کنید

برای آموزش حرف زدن مرغ مینا بهتر است که سراغ پرنده های جوان رفت که هنوز به سن بلوغ نرسیده باشند. مرغ مینای نر معمولا در سن دو سالگی به بلوغ می رسد. همچنین حداکثر عمر این پرنده نیز 15 سال می باشد و مرغ مینای اهلی اگر تحت شرایط مطلوب نگه داری شود می تواند 8 الی 10 سال عمر کند.

مرغ مینای جوان را برای آموزش سخنگویی

انتخاب جوجه دو ماهه مرغ مینا برای نگه داری و آموزش سخنگویی مطلوب خواهد بود. جوجه های مینا به صورت غریزی از زمان تولد به گوش دادن صداهای اطراف خود توجه میکنند. اگر صدا و یا کلمه ای به صورت مکرر به گوش آنها برسد، آن صدا ملکه ذهن پرنده میشود و پرنده وقتی حنجره آن به خوبی رشد نمود می تواند آن صدا را تقلید کند.

خیلی از افراد از استعداد سخنگویی مرغ مینا بی خبر می باشند. اما مرغ مینا ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. این پرنده بسیار اجتماعی است و به راحتی اهلی میشود. آموزش سخنگویی مرغ مینا نیز نیاز به صبر و حوصله و زمان زیادی دارد. یک مرغ مینای بالغ می تواند در کمتر از 3 ماه و دیگری ممکن است بیش از یک سال طول بکشد تا بتواند کلماتی را تقلید کند ولی هرچه قدر سن پرنده کمتر باشد، سرعت یادگیری او نیز بیشتر خواهد بود. البته مرغ مینای مسن نیز می تواند دست آموز شود و تکرار کلمات را تقلید کند. ولی آموزش سخنگویی به این نوع مرغ مینا بسیار زمان بر خواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی های ذاتی مرغ مینا، حس حسادت و رفتار پرخاشگرانه آنها می باشد. این پرنده اگر کمبود محبت احساس کند، بدجنس خواهد شد و عصبانیت و اعتراض خود را بیان خواهد کرد. یک مرغ مینای سخنگو در حضور افراد غریبه نیز تمایل به سخنگویی دارد. در حالیکه برخی از طوطی ها فقط با صاحبانشان سخن میگویند.

آیا استفاده از صدای مرغ مینا برای آموزش سخنگویی لازم است ؟

خیر ، استفاده از صدای مرغ مینای دیگر ، بیشتر در زمان جفت گیری و یا زمانی که پرنده ی خود را گم کرده اید میتواند موثر باشد. در آموزش سخن گفتن بهتر است کلماتی که درصدد یاددهی آن به پرنده هستید را پخش کنید .

انتخاب کلمات ساده برای سخنگو نمودن مرغ مینا

برای شروع آموزش سراغ کلمات ساده بروید. بعنوان مثال با  کلمه سلام شروع کنید. این کلمه بسیار ساده و البته پرکاربرد می باشد. سلام کردن مرغ مینا نیز برای بینندگانش بسیار جذاب خواهد بود.

در هر بار تکرار کلمه باید دقیقا کلمه را با لحن قبلی تکرار کنید. همچنین صداهای نرم و لطیف برای آموزش سخنگویی مرغ مینا مناسب خواهد بود. از این رو پرنده های سخنگو صدای زن را بسیار واضح تر و رساتر از صدای مرد تقلید میکنند. همچنین بهتر است که فقط یک نفر به پرنده سخن گفتن را آموزش دهد. زیرا برای بسیاری از پرندگان سخنگو سلام زن با سلام مرد کاملا متفاوت بوده و هر یک یک کلمه جداگانه محسوب میشوند.

تکرار کلمات در زمان های خاص

تکرار رمز موفقیت شما در سخنگو کردن مرغ مینا خواهد بود. مرغ مینا معمولا پرنده ای پر سر و صداست. بهتر است که محیط نگه داری این پرنده به دور از صداهای دلخراش و سوت و جیغ باشد. زیرا اگر مرغ مینا به صورت مکرر در معرض صداهای دلخراش باشد، آنها را تقلید خواهد کرد که این تقلید صدا برای صاحبان آنها به هیچ عنوان رضایت بخش و خوشحال کننده نخواهد بود.

تکرار کلمات در زمان های خاص

کلمه انتخاب شده را روزی حداقل چهار مرتبه و در ساعت هایی مشخص در مقابل مرغ مینا تکرار کنید. در حین انجام این کار باید دقت کنید که دقیقا روبروی پرنده ایستاده باشید و با پرنده ارتباط چشمی برقرار نمایید. همچنین در هر تکرار حداقل به مدت 5 الی 10 ثانیه مکث کنید و سپس مجددا کلمه را تکرار کنید. این شیوه تکرار کلمه را می توانید به مدت پنج دقیقه اجرا کنید. بعد از اجرا، جایره مرغ مینا فراموش نشود. میوه های شیرین همچون انگور، شاه توت، گیلاس و انجیر از جمله خوراکی های مورد علاقه مرغ مینا می باشد که از آنها بعنوان پاداش میتوان استفاده کرد.

چرا که این کار باعث شرطی شدن مرغ مینا به رفتار و عکس العمل شما شده و باعث میشود پرنده برای سخنگویی آماده شود. به محض اینکه مرغ مینا اولین کمله را یاد گرفت، روند سخنگویی آن سرعت میگیرد. میتوانید کلمه دوم را نیز همانند کلمه اول به مرغ مینا آموزش دهید.

مرغ مینا هوش بالایی دارد آنها اگرچه نمی توانند درک درستی از کلمات داشته باشند، اما می توان جملات کوتاه نیز به آنها آموزش داد.

زمان آموزش کوتاه باشد

در هر بار آموزش و تکرار کلمه سعی کنید زمان آموزش بیشتر از 20 دقیقه طول نکشد. همچنین لازم است که به مرغ مینا فرصت کافی دهید تا به کلمات گفته شده شما فکر کند. آنها معمولا در اوایل صبح و عصر بهتر آماده آموزش می باشند.

در برخی موارد ممکن است به دلیل مشغله کاری نتوان در طول روز وقت زیادی با پرنده صرف نمود. در این مواقع بهتر است که از یک ریکوردر و یا دستگاه ضبط صدا استفاده کنید. کلمه و یا جمله مد نظرتان را با دستگاه ضبط نموده و در نزدیکی قفس مرغ مینا قرار بدهید. صدای خود را می توانید روزی نیم ساعت و با مکث 4 الی 5 دقیقه ای برای مرغ مینا پخش کنید.

مکان مناسب برای آموزش را انتخاب کنید

در حین آموزش سخنگویی مرغ مینا باید یک مکان ساکت و به دور از صدهای مزاحم انتخاب کنید. شب هنگام دقیقا زمانی است که مرغ مینا به استراحت می پردازد. در ساعت های اولیه می توان در یک محیط کم نور و تاریک، آموزش سخنگویی مرغ مینا را ادامه داد. چرا که در این وقت از شب، مرغ مینا کاملا آرام بوده و به دقت می تواند به صداهای اطراف خود توجه کند. اگر چشمان او بسته بود، نگران نشوید و به تکرار کلمه ادامه دهید.

آیا تغذیه در صحبت کردن مرغ مینا تاثیر دارد ؟

بله ، مرغ مینا پرنده ی باهوشی است، شما میتوانید با استفاده از تشویقی ها ، مرغ مینا را تشویق به سخن گفتن کنید. در این امر نباید زیاده روی شود که موجب شرطی شدن پرنده خواهد شد.

به مرغ مینا فرصت دهید تا به شما و مکان جدید عادت کند

زمانیکه مرغ مینا را خرید میکنید و یا از کسی هدیه میگیرد، باید منتظر بمانید تا پرنده به صاحب و محیط جدید عادت کند. او در روزها و هفته های اول ساکت و آرام خواهد بود، حتی ممکن است افسرده به نظر برسد. لذا در روزهای اول باید بیشتر به آن توجه نمود تا پرنده با صاحب جدید خو بگیرد. مرغ مینا می تواند احساسات را درک کند. هر مرغ مینا شخصیت منحصر به فرد خود را دارد. برخی از مرغ میناها از بچه ها متنفر بوده، درحالیکه برخی از آنها فقط به بچه ها توجه میکنند.

به مرغ مینا فرصت دهید تا به شما و مکان جدید عادت کند

بهتر است که مرغ مینا با دیگر پرنده های زینتی در یک جا نگه داری نشود. همچنین برای آموزش سخنگویی باید مرغ مینا بدون جفت باشد. در غیر اینصورت او بیشتر وقت خویش را با جفت سپری نموده و به صاحبش آنچنان توجه نخواهد داشت.

با پرنده خود در تعامل باشید

ارتباط برقرار کردن با مرغ مینا و حرف زدن مستقیم با او می تواند به آموزش سخنگویی او بسیار کمک کند. زمانیکه با پرنده وقت خود را صرف میکند حتما با او صحبت کنید. بعنوان مثال وقتی او را میبیند به او سلام کنید، یا اینکه زمانیکه بهش غذا می دهید به او بگویید غذا میخوری؟

هر گز مرغ مینای خود را تنبیه نکنید.حتی اگر او در یک جمع به اشتباه کلمه ای را به زبان آورد، هرگز مرغ مینای خود را سرزنش و یا تنبیه نکنید. این رفتار شما نتیجه ای جز دلسردی و بی توجهی پرنده به دنبال نخواهد داشت.

مرغ مینا را تشویق کنید

کارهایی که مرغ مینا انجام میدهد، مانند غذا خوردن از دست شما، بازی کردن با اسباب بازی و یا … را به دقت مشاهده کنید و پرنده را تشویق کنید. بعنوان مثال هر بار به او بعد از انجام کار آفرین بگویید. یا پسر خوب و یا هر کلمه دلخواه دیگر تا این عبارت ملکه ذهن او شود. همچنین می توانید از خوارکی های محبوب همچون مغزها و آجیل ها و یا تیکه های میوه شیرین بعنوان تشویق به مرغ مینا بدهید.

اگر می خواهید مرغ مینای شما به خوبی تکرار کلمات را یاد بگیرد، اجازه ندهید او به شنیدن سوت ها عادت کند. زیرا اگر مرغ مینا یک ریتم خاصی را تقلید کند دیگر کمتر علاقه به سخن گفتن کلمات و یا جملات را پیدا میکند.

از آینه استفاده کنید

استفاده از آینه در قفس میتواند باعث افزایش حس اعتماد و از بین رفتن استرس مرغ مینا شود. همچنین او با دیدن آینه شروع به برقراری ارتباط خواهد کرد. همچنین یک ظرف آب در داخل قفس مرغ مینا قرار دهید تا پرنده بتواند پرهای خود را تمیز کند. استحمام به شادابی مرغ مینا بسیار کمک میکند. فراموش نکنید مرغ مینا برای آموزش سخنگویی باید سرحال و سالم باشد. راز اصلی موفقیت شما در آموزش سخگویی مرغ مینا، تکرار و صبر و حوصله خواهد بود.

نکته پایانی

سخن گویی مرغ مینا به شخصیت های کارتونی بسیار شباهت دارد و از این رو صحبت کردن مرغ مینا بسیار جالب و بامزه است. این پرنده می تواند رابطه احساسی عمیقی با صاحب و یا اهل منزل برقرار کند و به آنها وابسته شود. بنابراین لازم است که به آنها توجه و محبت نمود. اگر مرغ مینا شما دستی می باشد و بر روی دستان شما مینشیند، بسیار سریعتر می توانید به او سخنگویی را آموزش دهید. همچنین در زمینه پرورش مرغ مینا و نگه داری از آن در منزل باید به خوراک این پرنده بسیار دقت کنید. زیرا سیستم گوارش مرغ مینا نسبت به ویتامین c و آهن حساس بوده و مشکلات فراوانی برای پرنده ایجاد میکند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم مقاله تغذیه مرغ مینا را مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ها 36

*
*

  Abolfazl پاسخ

  واقعا مطالب خیلی مفید و تاثیر گذاری بود ممنون

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   خوشحالیم که از مطالب راضی بودید

  سپیده پاسخ

  سلام
  اگه براش اهنگ بزارم اون اهنگ رو یاد میگیره ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اهنگ فکر نکنم ، برای شروع بهتره از تک کلمه ها استفاده کنید و تکرارش کنید
   حتی میشه بهش تشویقی داد ، بعد از اینکه کلمه رو گفت تشویقی بدید تا بیشتر تشویق بشه
   البته نباید با این کار شرطیش کنید ، دقت نکنید بدون گرفتن تشویقی چیزی تکرار نمیکنه ! کلا پرنده ی باهوشیه

  سهراب پاسخ

  ببخشید مرغ مینای من تولک رفته و افسرده شده انگار
  چیکار میتونم براش بکنم زودی خوب شه ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   پرنده رو همیشه داخل قفس نگه میدارید ؟
   تنها هست ؟
   اگه اینجوری هست باید وقت بیشتری رو باهاش باشید تا احساس تنهایی نکنه
   وگرنه افسرده میشه

  بابک پاسخ

  سلام من یه سوال دارم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بفرمایید

  مینا پاسخ

  سلام
  برای مرغ مینا استفاده از چه تشویقی هایی مناسبه ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   از میوه ها میتونید برای اینکار استفاده کنید

  علی پاسخ

  باید به مینا چه غذایی بدیم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   برای رشد بهتر پرنده و افزایش مقاومت اون در مقابل بیماری ها باید از موادی استفاده کنید که ویتامین های لازم رو داشته باشن
   غذاهای پودری و خشک مخصوص این پرنده که با نام پلت مرغ عشق هم شناخته میشه بهترین انتخاب هست
   همینطور از میوه جات هم براش استفاده کنید
   پیشنهاد میکنم به پست زیر برید و اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید :
   غذای مناسب برای مرغ مینا

  صبا پاسخ

  سلام
  ببخشید چه سنی برای یاددادن صحبت کردن به مینا مناسبه ؟ الان مینای من 2 ماهشه شروع کنم به اموزشش چیزی یاد میگیره ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله 2 ماهگی زمان خیلی مناسبی هست ،با تشویقی ها شروع کنید و از اونها استفاده کنید
   هر چقدر سن بالاتر بره یادگیری سختتر میشه

  امیرحسین پاسخ

  سلام من تازه یه مرغ مینا خریدم خیلی زود باهامون دوست شد اما بیش از حد دستشویی میکنه و واقعا رو اعصابه همه لباسمو چند بار کثیف کرده. چاره چیه؟
  بعد اینکه چطور میشه فهمید نره یا ماده؟ (حدودا 50 روزشه فکر کنم)

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اگه حس میکنید که تعداد دفعات زیاد هست باید در تغذیه پرنده تغییری ایجاد کنید
   به امکان بسیار زیاد تغذیه هست که چنین مشکلی بوجود اورده
   غذای بهش چی میدید ؟
   در مورد تشخیص جنسیت هم الان زود هست چندماه بگذره میشه بهتر تشخیص داد

  آراز نوذری پاسخ

  سلام من تا حالا مینا مو درشو باز نکردم اگه باز کنم فرار میکنه یا فقط تو خونه میچرخه قبلا تو مغازه نگرش میداشتم من درشو باز میکردم اون فرار نمیکرد و تو یه مغازه میگشت و وقتی قفس رو جلوش میگرفتم میرفت داخل

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به امکان زیاد فرار نکنه ، پنجره ها رو ببینید که تست کنید وگرنه قابل تشخیص نیست که ایا فرار خواهد کرد یا نه

  علی پاسخ

  سلام مرغ مینای من دستیه تو دستم غذا میخوره ولی وقتی غذا شو میخوره هی این ورو اون ور میره واینمیسه که باهاش صحبت کنم چیکار کنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   جنب و جوش زیاد خصلت مرغ مینا هست
   شما به یه چوبی چیزی به تیکه نخ اویزون کن و به سر نخ هم یه جاسوییچی چیزی ببند
   بعد جلو مینا بگیر و تکونش بده همزمان کلماتو بهش یاد بده
   انتظار اینکه اروم بشینه رو تخته و شروع کنه به تکرار کلمات نداشته باشید ، اون کاسکو و هم خانواده های اون هستن که اونجورن
   مرغ مینا لجبازه

  سولماز پاسخ

  سلام
  من یه مرغ مینای 1 ساله دارم ، خیلی اروم و دستیه
  به نظرتون براش جفت بگیرم خوبه ؟ به نظرم ماده میاد ، جوجه گرفتن از مرغ مینا سخته ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   میتونید بگیرید ولی نگهداری دو مرغ مینا شرایط خاصی میخواد
   اولا نباید خیلی اختلاف جسه داشته باشن
   ثانیا قفس نگهداری باید بزرگ و با ارتفاع زیاد باشه
   اگر امکان ایجاد این شرایط وجود داره براش جفت بگیرید

  امیرحسین پاسخ

  غذا هم همون پلت میزاریمش تو قفس بخوره. بعضی وقتا دوتا حبه کوچیک انگورم بهش میدم

   chicken-admin پاسخ

   نوع پلت مهمه و همینطور اون انگوری که بهش میدید ملین هست و خودش باعث تسریع در دفع فضله میشه

  امیرحسین پاسخ

  جایی میشناسید که پوشک داشته باشه؟ هرجا رفتم فقط برا طوطی پوشک داشتن

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نه متاسفانه
   ببینیدید هم سریع پارش میکنه ! مثل طوطی نیست ، زرنگه !

  فاطمه پاسخ

  سلام من یکماهه یک مینا خریدم که ۱۸ کلمه حرف میزنه ولی فقط روز اول حرف میزد و دیگه صحبت نکرد .از دست غذا میخوره و تو خانه ازاده ومرتب پا به پام راه میرهولی اصلا حرف نمیزنه برای دوباره حرف زدنش چیکار کنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نوع نگهداری ، عدم تکرار اون کلمات از طرف شما و ... میتونه باعث این مورد باشه
   باید مرتب باهاش کار کنید تا تکرار کنه

  ابوالفضل پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید. من مینای 4 یا 5 ماهه خریدم 1 ماهه که باهاش دارم صحبت میکنم . از حالت اولیه هیجان زدگی بخاطره جابه جایی در آمده ولی وقتی میخواهم نازش کنم یه راهی پیدا میکنه تا از دستم در بره . برای صحبت کردنش هم خیلی باهاش تمرین میکنم ولی هنوز نتیجه ای نگرفتم لطفا راهنمایی کنید با تشکر.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   از تشویقی استفاده کنید
   برای مثال اگه یبار اجازه داد نازش کنید بهش یه میوه ای که دوس داره بدید . دقت کنید که دیگه هیچ وقت اون میوه رو بهش ندید جز زمانی که اجازه میده نازش کنید ! اینجوری میشه شرطیش کرد !
   صحبت کردن هم زمان میبره
   از تک کلمه استفاده کنید
   مثلا اگه این یماه بهش هر روز میگفتید سلام سلام سلام
   الان یاد گرفته بود !

  محمد پاسخ

  سلام
  امکان نگهداری دو تا مرغ مینای نر و ماده تو یه قفس برای جفت گیری هست ؟ چه شرایطی می خواد
  میخوام ازشون جوجه بگیرم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله امکان پذیر است
   باید قفس بزرگ و بلند باشه
   داخل قفس یه کنده درخت قرار بدید که سوراخ داشته باشه تا از اون به عنوان لونه استفاده کنن
   نباید جسه ی پرنده ها با هم زیاد فرق کنه که باعث بشه یکی به دیگری زور بگه
   تغذیشون هم باید بسیار مناسب باشه

  علی پاسخ

  ببخشید اگر مرغ مینای دو ماهه شروع کنهه به خوندن و وقتی صداش میکنیم بگه ها چه نشونه ای داره

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نشانه ی خاصی نداره ولی الان زمان مناسبی هست برای یادگیری حرف زدن
   کلمه رو براش به صورت روزی چند بار تکرار کنید
   ببینید یاد میگیره یا خیر

  محمد پاسخ

  سلام
  برای تشویق کردنش چی بدیم بهش؟ با رکوردر هم میشه صحبت کردن یادش داد ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   میتونید از میوه های مختلف استفاده کنید
   تست کنید ببینید کدوم میوه رو دوس داره بیشتر از اون استفاده کنید