منو اصلی

چطور به مرغ مینا حرف زدن یاد دهیم؟ تقلید صدای مرغ مینا

آموزش حرف زدن به مرغ مینا

آموزش حرف زدن مرغ مینا

از بین پرنده های مختلف، بیشتر طوطی سانان استعداد سخنگویی دارند. اما مرغ مینا و یا مرغ مقلد نیز می تواند حتی بهتر از برخی طوطی ها، صداهای اطراف خود را تقلید و تکرار کند. این پرنده از بهره هوشی بالایی برخوردرا بوده و با آموزش و تکرار می توان تکرار کلمات و حتی جمله بندی های کوتاه را به مرغ مینا آموزش داد. در این نوشته از وب سایت چین هچ به آموزش سخنگو کردن مرغ مینا پرداخته ایم. در صورت نیاز به دستگاه جوجه کشی برای پرورش مرغ مینا می توانید از صفحه اصلی وب سایت دیدن فرمایید.

برای سخنگویی مرغ مینای نر بهتر است یا ماده؟

هر دو جنس نر و ماده مرغ مینا توانایی خوبی در یادگیری کلمات و تقلید آنها را دارند. اما مرغ مینای نر می تواند به صورت واضح تر کلمات را تقلید کند. از این رو بیشتر افراد مرغ مینای نر را برای سخنگویی انتخاب میکنند. اما ذکر این نکته نیز بسیار مهم است که مرغ مینای نر بعد سن بلوغ به جفت نیاز دارد و ممکن است در جست و جوی جفت از خانه فرار کند. همچنین نژاد مرغ مینای گوشواره ای واضح تر و سریعتر از سایر نژادها حرف زدن را یاد میگیرد.

سن آموزش حرف زدن به مرغ مینا چقدر است ؟

برای آموزش سخن گفتن سعی کنید از پرنده های جوان استفاده کنید . جوجه های 2 ماهه گزینه ی مناسبی برای آموزش می باشند . البته بسته به شرایط نگهداری امکان آموزش سخن گفتن در سنین بالا نیز وجود دارد.در قسمت آموزش پرورش و نگهداری مرغ مینا میتوانید اطلاعات لازم و کافی درباره سخن گرفتن مرغ مینا را مطالعه نمایید.

مرغ مینای جوان را برای آموزش سخنگویی انتخاب کنید

برای آموزش حرف زدن مرغ مینا بهتر است که سراغ پرنده های جوان رفت که هنوز به سن بلوغ نرسیده باشند. مرغ مینای نر معمولا در سن دو سالگی به بلوغ می رسد. همچنین حداکثر عمر این پرنده نیز 15 سال می باشد و مرغ مینای اهلی اگر تحت شرایط مطلوب نگه داری شود می تواند 8 الی 10 سال عمر کند.

مرغ مینای جوان را برای آموزش سخنگویی

انتخاب جوجه دو ماهه مرغ مینا برای نگه داری و آموزش سخنگویی مطلوب خواهد بود. جوجه های مینا به صورت غریزی از زمان تولد به گوش دادن صداهای اطراف خود توجه میکنند. اگر صدا و یا کلمه ای به صورت مکرر به گوش آنها برسد، آن صدا ملکه ذهن پرنده میشود و پرنده وقتی حنجره آن به خوبی رشد نمود می تواند آن صدا را تقلید کند.

خیلی از افراد از استعداد سخنگویی مرغ مینا بی خبر می باشند. اما مرغ مینا ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. این پرنده بسیار اجتماعی است و به راحتی اهلی میشود. آموزش سخنگویی مرغ مینا نیز نیاز به صبر و حوصله و زمان زیادی دارد. یک مرغ مینای بالغ می تواند در کمتر از 3 ماه و دیگری ممکن است بیش از یک سال طول بکشد تا بتواند کلماتی را تقلید کند ولی هرچه قدر سن پرنده کمتر باشد، سرعت یادگیری او نیز بیشتر خواهد بود. البته مرغ مینای مسن نیز می تواند دست آموز شود و تکرار کلمات را تقلید کند. ولی آموزش سخنگویی به این نوع مرغ مینا بسیار زمان بر خواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی های ذاتی مرغ مینا، حس حسادت و رفتار پرخاشگرانه آنها می باشد. این پرنده اگر کمبود محبت احساس کند، بدجنس خواهد شد و عصبانیت و اعتراض خود را بیان خواهد کرد. یک مرغ مینای سخنگو در حضور افراد غریبه نیز تمایل به سخنگویی دارد. در حالیکه برخی از طوطی ها فقط با صاحبانشان سخن میگویند.

آیا استفاده از صدای مرغ مینا برای آموزش سخنگویی لازم است ؟

خیر ، استفاده از صدای مرغ مینای دیگر ، بیشتر در زمان جفت گیری و یا زمانی که پرنده ی خود را گم کرده اید میتواند موثر باشد. در آموزش سخن گفتن بهتر است کلماتی که درصدد یاددهی آن به پرنده هستید را پخش کنید .

انتخاب کلمات ساده برای سخنگو نمودن مرغ مینا

برای شروع آموزش سراغ کلمات ساده بروید. بعنوان مثال با  کلمه سلام شروع کنید. این کلمه بسیار ساده و البته پرکاربرد می باشد. سلام کردن مرغ مینا نیز برای بینندگانش بسیار جذاب خواهد بود.

در هر بار تکرار کلمه باید دقیقا کلمه را با لحن قبلی تکرار کنید. همچنین صداهای نرم و لطیف برای آموزش سخنگویی مرغ مینا مناسب خواهد بود. از این رو پرنده های سخنگو صدای زن را بسیار واضح تر و رساتر از صدای مرد تقلید میکنند. همچنین بهتر است که فقط یک نفر به پرنده سخن گفتن را آموزش دهد. زیرا برای بسیاری از پرندگان سخنگو سلام زن با سلام مرد کاملا متفاوت بوده و هر یک یک کلمه جداگانه محسوب میشوند.

تکرار کلمات در زمان های خاص

تکرار رمز موفقیت شما در سخنگو کردن مرغ مینا خواهد بود. مرغ مینا معمولا پرنده ای پر سر و صداست. بهتر است که محیط نگه داری این پرنده به دور از صداهای دلخراش و سوت و جیغ باشد. زیرا اگر مرغ مینا به صورت مکرر در معرض صداهای دلخراش باشد، آنها را تقلید خواهد کرد که این تقلید صدا برای صاحبان آنها به هیچ عنوان رضایت بخش و خوشحال کننده نخواهد بود.

تکرار کلمات در زمان های خاص

کلمه انتخاب شده را روزی حداقل چهار مرتبه و در ساعت هایی مشخص در مقابل مرغ مینا تکرار کنید. در حین انجام این کار باید دقت کنید که دقیقا روبروی پرنده ایستاده باشید و با پرنده ارتباط چشمی برقرار نمایید. همچنین در هر تکرار حداقل به مدت 5 الی 10 ثانیه مکث کنید و سپس مجددا کلمه را تکرار کنید. این شیوه تکرار کلمه را می توانید به مدت پنج دقیقه اجرا کنید. بعد از اجرا، جایره مرغ مینا فراموش نشود. میوه های شیرین همچون انگور، شاه توت، گیلاس و انجیر از جمله خوراکی های مورد علاقه مرغ مینا می باشد که از آنها بعنوان پاداش میتوان استفاده کرد.

چرا که این کار باعث شرطی شدن مرغ مینا به رفتار و عکس العمل شما شده و باعث میشود پرنده برای سخنگویی آماده شود. به محض اینکه مرغ مینا اولین کمله را یاد گرفت، روند سخنگویی آن سرعت میگیرد. میتوانید کلمه دوم را نیز همانند کلمه اول به مرغ مینا آموزش دهید.

مرغ مینا هوش بالایی دارد آنها اگرچه نمی توانند درک درستی از کلمات داشته باشند، اما می توان جملات کوتاه نیز به آنها آموزش داد.

زمان آموزش کوتاه باشد

در هر بار آموزش و تکرار کلمه سعی کنید زمان آموزش بیشتر از 20 دقیقه طول نکشد. همچنین لازم است که به مرغ مینا فرصت کافی دهید تا به کلمات گفته شده شما فکر کند. آنها معمولا در اوایل صبح و عصر بهتر آماده آموزش می باشند.

در برخی موارد ممکن است به دلیل مشغله کاری نتوان در طول روز وقت زیادی با پرنده صرف نمود. در این مواقع بهتر است که از یک ریکوردر و یا دستگاه ضبط صدا استفاده کنید. کلمه و یا جمله مد نظرتان را با دستگاه ضبط نموده و در نزدیکی قفس مرغ مینا قرار بدهید. صدای خود را می توانید روزی نیم ساعت و با مکث 4 الی 5 دقیقه ای برای مرغ مینا پخش کنید.

مکان مناسب برای آموزش را انتخاب کنید

در حین آموزش سخنگویی مرغ مینا باید یک مکان ساکت و به دور از صدهای مزاحم انتخاب کنید. شب هنگام دقیقا زمانی است که مرغ مینا به استراحت می پردازد. در ساعت های اولیه می توان در یک محیط کم نور و تاریک، آموزش سخنگویی مرغ مینا را ادامه داد. چرا که در این وقت از شب، مرغ مینا کاملا آرام بوده و به دقت می تواند به صداهای اطراف خود توجه کند. اگر چشمان او بسته بود، نگران نشوید و به تکرار کلمه ادامه دهید.

آیا تغذیه در صحبت کردن مرغ مینا تاثیر دارد ؟

بله ، مرغ مینا پرنده ی باهوشی است، شما میتوانید با استفاده از تشویقی ها ، مرغ مینا را تشویق به سخن گفتن کنید. در این امر نباید زیاده روی شود که موجب شرطی شدن پرنده خواهد شد.

به مرغ مینا فرصت دهید تا به شما و مکان جدید عادت کند

زمانیکه مرغ مینا را خرید میکنید و یا از کسی هدیه میگیرد، باید منتظر بمانید تا پرنده به صاحب و محیط جدید عادت کند. او در روزها و هفته های اول ساکت و آرام خواهد بود، حتی ممکن است افسرده به نظر برسد. لذا در روزهای اول باید بیشتر به آن توجه نمود تا پرنده با صاحب جدید خو بگیرد. مرغ مینا می تواند احساسات را درک کند. هر مرغ مینا شخصیت منحصر به فرد خود را دارد. برخی از مرغ میناها از بچه ها متنفر بوده، درحالیکه برخی از آنها فقط به بچه ها توجه میکنند.

به مرغ مینا فرصت دهید تا به شما و مکان جدید عادت کند

بهتر است که مرغ مینا با دیگر پرنده های زینتی در یک جا نگه داری نشود. همچنین برای آموزش سخنگویی باید مرغ مینا بدون جفت باشد. در غیر اینصورت او بیشتر وقت خویش را با جفت سپری نموده و به صاحبش آنچنان توجه نخواهد داشت.

با پرنده خود در تعامل باشید

ارتباط برقرار کردن با مرغ مینا و حرف زدن مستقیم با او می تواند به آموزش سخنگویی او بسیار کمک کند. زمانیکه با پرنده وقت خود را صرف میکند حتما با او صحبت کنید. بعنوان مثال وقتی او را میبیند به او سلام کنید، یا اینکه زمانیکه بهش غذا می دهید به او بگویید غذا میخوری؟

هر گز مرغ مینای خود را تنبیه نکنید.حتی اگر او در یک جمع به اشتباه کلمه ای را به زبان آورد، هرگز مرغ مینای خود را سرزنش و یا تنبیه نکنید. این رفتار شما نتیجه ای جز دلسردی و بی توجهی پرنده به دنبال نخواهد داشت.

مرغ مینا را تشویق کنید

کارهایی که مرغ مینا انجام میدهد، مانند غذا خوردن از دست شما، بازی کردن با اسباب بازی و یا … را به دقت مشاهده کنید و پرنده را تشویق کنید. بعنوان مثال هر بار به او بعد از انجام کار آفرین بگویید. یا پسر خوب و یا هر کلمه دلخواه دیگر تا این عبارت ملکه ذهن او شود. همچنین می توانید از خوارکی های محبوب همچون مغزها و آجیل ها و یا تیکه های میوه شیرین بعنوان تشویق به مرغ مینا بدهید.

اگر می خواهید مرغ مینای شما به خوبی تکرار کلمات را یاد بگیرد، اجازه ندهید او به شنیدن سوت ها عادت کند. زیرا اگر مرغ مینا یک ریتم خاصی را تقلید کند دیگر کمتر علاقه به سخن گفتن کلمات و یا جملات را پیدا میکند.

از آینه استفاده کنید

استفاده از آینه در قفس میتواند باعث افزایش حس اعتماد و از بین رفتن استرس مرغ مینا شود. همچنین او با دیدن آینه شروع به برقراری ارتباط خواهد کرد. همچنین یک ظرف آب در داخل قفس مرغ مینا قرار دهید تا پرنده بتواند پرهای خود را تمیز کند. استحمام به شادابی مرغ مینا بسیار کمک میکند. فراموش نکنید مرغ مینا برای آموزش سخنگویی باید سرحال و سالم باشد. راز اصلی موفقیت شما در آموزش سخگویی مرغ مینا، تکرار و صبر و حوصله خواهد بود.

نکته پایانی

سخن گویی مرغ مینا به شخصیت های کارتونی بسیار شباهت دارد و از این رو صحبت کردن مرغ مینا بسیار جالب و بامزه است. این پرنده می تواند رابطه احساسی عمیقی با صاحب و یا اهل منزل برقرار کند و به آنها وابسته شود. بنابراین لازم است که به آنها توجه و محبت نمود. اگر مرغ مینا شما دستی می باشد و بر روی دستان شما مینشیند، بسیار سریعتر می توانید به او سخنگویی را آموزش دهید. همچنین در زمینه پرورش مرغ مینا و نگه داری از آن در منزل باید به خوراک این پرنده بسیار دقت کنید. زیرا سیستم گوارش مرغ مینا نسبت به ویتامین c و آهن حساس بوده و مشکلات فراوانی برای پرنده ایجاد میکند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم مقاله تغذیه مرغ مینا را مطالعه نمایید.


دیدگاه‌های نوشته
455 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام وقت بخیر خسته نباشید ، من یک مرغ مینا ی دستی و رام دارم که رو شونم میاد رو دستم میاد ولی وقتی می شینم کنار قفس و باهاش حرف می زنم گوش نمی دهد از این چوب می پره روی اون چوب چیکار کنم

سلام
من یه مرغ مینا دارم ۲ماه و نیمش هست روز های اولی که خریده بودمش سوت میزدم براش و بعد مدت کوتاهی اونم سوت میزد یعنی اینکه هروقت سوت میزدم جوابم رو میداد خیلی کم وقتی داخل خونه هست آواز میخونه ولی وقتی بعدازظهر میزاریم داخل حیاط خیلی آواز میخونه وقتی باهاش حرف میزنم زیاد توجه نمیکنه روی سر و گردنم میشینه ولی دستم رو که نزدیک میکنم نوک میزنه و فرار میکنه اسم غذایی هم که بهش میدیم اوشکایا هست یه ظرف آبخوری داخل قفسش هست داخل اون حموم میکنه وقتی ما براش ظرف میاریم که حموم کنه نمیره داخلش

Last edited 10 روز قبل by مهدی

سلام وقتتون به خیر من تاحالا مینا نداشتم چند روز پیش یه دونه خریدم ایشان صدای اصلی خودشم در نمیاره یعنی نمیخونه دستوراتشو از گوگل گرفتم توخونه ولش کردم دورو برمون میاد حتی غذارو از دستمون میگیره روی دستو شونمونم میشینه باید چه گار کنم که بخونه حتی نمیدونم سنش چقد هست لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم از لطفتون

سلام به راحتی پرواز میکنه و پرهاش کامل دراومدن ؟ اگر سنش زیاد باشه نمیتونید بهش آموزش بدین
غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان براش تهیه کنید . فضلش چه رنگیه ؟

سلام من سه تا جوجه مینا دارم از یه روزگی دست خودم بودن ستاش هم دستی هستن .
فقط برای سخنگو کردن پیش هم باشن یا جدا کنم

سلام بهتره جدا باشن تا تمرکزشون فقط روی شما باشه

سلام من تازه مرغ مینا گرفتم دوتا هستن تقریبا ۴ یا ۵ ماهه هستن میشه بهشون کلمات را یاد دادا و اینکه ازم میترسن تازه اومدن. باهاشونم حرف میزنم. مینا هارو جدا کردم . چکار کنم اهلی بشن و ازم نترسن.

سلام تا یکی دو هفته زیاد به قفسشون نزدیک نشین فقط براشون آب و غذا بذارید عادیه تازه خریداری شدن
تا زمانی که اهلی نشن آموزش حرف زدن بهشون سخته
مقاله زیر رو بخونید
اهلی شدن مرغ مینا

سلام ببخشید من یه مرغ مینا دارم چند کلمه حرف میزنه نزدیک شش ماه هم خونمون هست و خودمون هم کلمات رو یادش دادم ولی رودررو نمیگه میشه راهنمایی کنید چکار کنم تا رو در رو حرف بزنه

سلام رو به روش بشینید و باهاش تمرین کنید وقتی هر کلمه رو گفت بهش جایزه بدین

سلام من یه جوجه مینا چهل روزه گرفتم والان دوماه ونیمه که دارم بادست غذابهش میدم وتاحالادونخورنشده میخواستم ببینم بایدچیکارکنم که خودش بتونه دونخوربشه

سلام خودش آب میخوره ؟ براش توی ظرف غذاش دون بریزید تا خودش عادت کنه به خوردن غذا . یهو تغذیه با دست رو قطع نکنید به مرور کم کنید تا مجبور شه از ظرف غذا بخوره

سلام مرغ مینا من نوک میزنه

سلام مقاله زیر رو بخونید
درمان پرخاشگری مرغ مینا

من ۲تا جوجه ۲ماهه گرفتم یکی نر یکی ماده برای آموزش پیش هم باشین مشکلی نداره؟بدش اینا وحشی هستن ایا رام میشن؟چکار بکنم که بیان رو دست بشینن؟

سلام دوتا جوجه مینا با هم رام نمیشن باید تکی خریداری بشن
تا وقتی دوتا هستن اهلی نمیشن

سلام خسته نباشید ببخشید مرغ مینا من ۱سالو خرده ای سنشه ولی با اینکه کلی هم باهاش حرف می‌زنیم ولی اصلا هنوز به صحبت نیومده؟میشه بگید دلیلش چیه؟

سلام از چه سنی باهاش تمرین کردین ؟ الان سنش برای یادگیری زیاده و سخت آموزش میبینه . مقاله رو دقیق بخونید

سلام مرغ مینامن خیلی خودش میزنه توقفس پرهاش خراب شده چه کن بایدوقتی میزارمش توقفس خودش نزنه ؟

سلام چه غذایی بهش میدین ؟
پرنده دوست داره آزاد باشه عادیه نخواد تو قفس بمونه شرایطش رو دارید بذارید آزاد بمونه
سعی کنید غذاش رو داخل قفس بدین بهش براش اسباب بازی بذارید داخل قفس

سلام ببخشیدیعنی اول بایدسلام کامل یادبگیره بعدمیرم سراغ کلمه دوم یاهمینطورسلام خوبی بوس بده بدوبیا؟

سلام اول یک کلمه رو کامل یاد بگیره بعدش بعدی رو . پرنده گیج میشه اینهمه کلمه یجا بهش بگین

سلام درهرروزبایدچندباربامینا صحبت کنم؟

سلام مقاله رو کامل بخونید

سلام ببخشیدجوجه مینامن به یکی گفتم میخامش صحبت کنه بهم گفت یاتواتاق چراغ خاموش میکنی یاروقفسش پتوباش حرف بزن صحیح؟

سلام نه اصلا صحیح نیست این اذیت کردن پرندست فقط . مقاله رو کامل بخونید مو به مو انجام بدین نکات رو

سلام جوجه میناخریدم سنش ۱ماه ۲ماه حدودنً میخامش صحبت کنه چجوراول فقدیک کلمه یادش بدم .یاسلام خوبی بدوبیامحمدخوبی بدو همینطو؟لطفاًراهنمایی کن؟

سلام مقاله رو کامل بخونید

سلام منم دو هفته میشه یه جوجه مرغ مینا خریدم هنوز یک ماهش نشده و کاملا اهلیه اما چند روزه بالش همینطوری اویزونه خوب نمیتونه خودشو جمعو جور کنه و صبحا باید حتما نیم ساعت جلوی خورشید باشه تا سرحال بشه چیکارش کنم؟

یکی دیگم دارم هفت ماهشه فقط روی سرمو شونم میشینه روی دستم نمیاد اصلا فقط دو کلمه بلده یه بابا ویه نکو فقط میگه صدای همه پرنده هارو هم درمیاره اگه کسی اذیتش کنه گاز میگیره
چیکار کنم که روی دستم بیاد؟و کلمات بیشتری بگه؟؟

Last edited 12 روز قبل by نیشا

سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید و یا پادوان تهیه کنید
مقاله رو به طور کامل مطالعه کنید
مقاله زیر رو بخونید .
آموزش دستی شدن مرغ مینا

سلام.مینام تقریبا ۲ماه کمترشه نوکشو بین پرها و انگشتای پاهاش میکشه ی موقع میبینی ۱۰ دقیقه فقط وفقط همین کارو میکنه

سلام چه غذایی بهش میدین ؟

سلام ایا مرغ مینای ماده هم قابلیت سخنگویی داره

سلام بله

سلام جنسیت جوجه مرغ مینا رو از کجا میشه فهمید

سلام لازمه تست dna گرفته بشه

سلام مطالب خیلی عالی وآموزنده بود

سلام ممنون از نظرتون

سلام. ده روز یه مینای ماده دوماهه خریدم وقتی خریدم هنو نوک زدن وغذاخوردن یاد نداش خودم میدادم با دست بهش. الان کنارش میشینم قشنگ بهم گوش میده براش اب میزارم اب تنی میکنه از قفس میاد بیرون فقط روی سرم میشینه. از کف دستم غذا نمخوره
چیکار کنم بیاد رو دستم نه رو سر؟
الان فقط صدای جیک داره نه سوتی ن صوتی هیچی کی حرف میزنه؟روزی سه بارم باهاش تمرین میکنم
هر وقتم میرم کنار قفسش دهن شو باز میکنه دنبال غذاس دست ک میبینه دهنش بازه. اصلا حالت تهاجمی ن از اول داشته نه الان ینی اشنا شده باهام؟
البته بگم با همه اهل خونه همینجوریه

Last edited 2 ماه قبل by Azam

سلام
از 3 ماهگی شروع به صحبت میکنه . اینکه میشینه رو سرتون ینی باهاتون خوبه
مقاله رو کامل بخونید
مقاله زیر رو هم بخونید
دستی کردن مرغ مینا

سلام خسته نباشید
میخواستم ببینم اگه بخوام جوجه مرغ مینارو تهیه کنم از پرنده فروشی بگیرم مشکلی نیست چون پرنده فروشیا سر و صدای زیادی دارن؟

سعی کنید پرنده ای رو بخرید که توی یه قفس شلوغ نباشه
سرحال باشه علائم بیماری نداشته باشه و سنشم زیر سه ماه باشه

سلام خسته نباشید من یه مینا دارم نمیدونم چنسالشه ولی بچس و هنوز حرف نمیزنه دارم طبق چیزایی که تو گوگل هست حرف یادش میدم خداروشکر سالمه ولی ناخوناش خیلی بلند شده وقتی دو دستم یا شونم میشینه راه میره زخم میکنه الان تمام شونم دستام پره جای ناخونای مینا هست میترسم ناخوناش بچینم بلد نیسم لطفا راهکار بدید خسته نباشید 💜

سلام یا به پرنده فروش با تجربه و دامپزشک مراجعه کنید تا ناخونشو بچینه یاهم براش میله نشستن از جنس چوب کاج یا اکالیپتوس بذارید و سنگ مینرال تا ناخوناشو خودش کوتاه کنه

سلام
ممنون از راهنمایی خوبتون برای مینام سنگ مینرال گذاشتم نوکش درست شد
فقط هنوز حرف نمیزنه هرچی باهاش کار میکنم فقط بلغور میکنه

سلام کامنت قبلیتون رو ریپلای کنید
چند وقتشه ؟

۶ ماه و نیم

مقاله رو بخونید باید مرتب باهاش تمرین کنید وقت میبره

سلام مرغ مینا از چن ماهگی حرف میزنه؟؟

سلام سه تا چهار ماهگی
بستگی به تمرین و مهارت شما داره

ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم مینای من یکم نوکش بلند شده باید چیکارش کنم
و اینکه هنوز کامل دستی نشده یعنی روی دستم نمیاد فقط میاد از دستم غذا میگیره و میره یه جای دیگه میخوره

میله ای که برای نشستنش توی قفس هست از چه جنسیه ؟
یه میله چوبی براش بذارید تا نوکشو کوتاه کنه . سنگ مینرال هم برای کوتاه کردن نوک خوبه
اگه خیلی بلنده نوکش باید دامپزشک براتون کوتاهش کنه

سلام
خسته نباشید
من سه ماهه یه مرغ مینا خریدم فروشنده گفت سه ماهشه از همون موقع هرچی باهاش حرف میزنم یه کلمه هم نمیگه یه صداهایی از ته گلوش درمیاره ولی شبیه صحبت کردن نیست نمیدونم چیکار کنم که حرف بزنه آیا امیدی به حرف زدنش هست؟

سلام مقاله رو کامل بخونید تمام نکات اومده
اینکه جوابتون رو سعی میکنه بده و صداهایی از گلوش درمیاره ینی با آموزش اصولی میتونه حرف بزنه

یعنی میتونم امید داشته باشم که حرف بزنه؟
سنش زیاد نیست؟

بله امید داشته باشید فقط تمرین مستمر نیاز داره
تا یک کلمه رو یاد نگرفته کلمه جدید بهش یاد ندین
محیطم باید آروم باشه موقع تمرین

مرغ مینا دارم ۵ روزه که خریدمش اصلا هیچی نمیگه حتی جیک جیک هم ننیکنه ممنکنه لال باشه؟

فقط 5 روز خریدین به محیط عادت نداره !
فقط براش غذای مخصوص مینا و آب بذارید و اصلا دورو برش نباشید
هی چکش نکنید و به قفسش دست نزنید
کم کم به محیط عادت میکنه

سلام وقتتون بخیر
من مرغ مینامو امروز خریدم 6 ماهشه از ساعت 1 باهاش شروع کردم به کارکردن فقط گوش میداد و وقتی نزدیک قفس میشدم حالت تهاجمی میگرفت که تو پرسش های قبلیتون گفتید که باید عادت کنه ولی الا که تایم تمرینش شد صدای مرغ مینا رو دان کردم و اونو گذشتم و از گلوش یه صدا ریزی در میاره …. میخواستم ببینم اول روی این کار کنم که صدا خودشو دراره ینی صدا به جز حرف زدن یا هنوز اون یه کلمه رو روزانه بااش تمرین کنم؟

سلام هنوز برای تمرین کردن خیلی زوده میترسه ازتون
باهاش حرف بزنید خودتون بهتره تا اینکه صدای ضبط شده گوش بده
مقاله رو کامل بخونید توضیحات کامله

پی از کی میتونم شروع کنم یه هفته بگره خوبه یا نه

وقتی کامل بهتون عادت کرد

سلام وقتتون بخیر
من تازه امروز یه مرغ مینای شش ماه خریدم چه مدت طول میکشه که بهمون عادت کنه و الا که خب عادت که نکرده به نظرتون درسته که باهاش کار کنم برای صحبت کردن؟

سلام تازه یه روزه خریدینش ممکنه چند هفته طول بکشه
نه الان اصلا باهاش کاری نداشته باشین فقط آب و غذای مخصوص مرغ مینا براش بذارید
زیاد به قفسش نزدیک نشین
بعد از چند مدت که بهتون عادت کرد و از دستتون غذا گرفت باهاش تمرین کنید
بهتر بود مینای 3 یا 4 ماهه میگرفتین

ممنون…..
خودش یاد میگیره که از دستم غذا شو بگیره یا باید یاد بدم؟

خواهش میکنم
این مقاله رو بخونید
دستی کردن مرغ مینا

مرغ مینا من از دستم غذا میخوره ولی 3 روزه گرفتمش

سوالی در این زمینه دارید بپرسید

سلام من ۲تا جوجه مرغ مینا دارم که تو خیابون پیدا کردم بچه به نظر میان شاید ۲ماهه اما پر وبال دارن میشه بهشون حرف زدن یاد داد باید دوتا قفس جداگانه براشون تهیه کنم؟

سلام
الان نه بزار یه قفس باشن دو ماه بعد جدا کن
از 3 4 ماهگی میشه بهشون اموزش داد

سلام من مرغ مینامو دوروز خریدم شش ماهشه دارم بهش سلام یاد میدم هر ۱۰ ثانیه تکرار میکنم بهش بینش سیب میدم دستمو میبرم جلو حالت تهاجمی داره بنطرتون حرف زدن یاد میگیره چرا حالت تهاجمی داره

سلام
دو سه هفته صبر کن به خودت و محیط عادت کنه بعد بهش اموزش بده ! الان خیلی زوده !
صبور باش و کادر قرمز پست زیر رو بخون :

آموزش اهلی کردن مرغ مینا

سلام مرغ مینای من ۸ماهه هست میخواستم ببینم حرف زدن یادمیگیره

سلام
اره

سلام خسته نباشید اولین حرفی که باید به مرغ مینا یاد بدهیم چی هست

سلام
این چه سوالیه اخه !

سلام.من سه عدد مینا دارم کنارهم باشن میشه بهشون حرف زدن یاد بدم یاباید همدیگرو نبینن؟

سلام
هیچ کاری نشدنی نیست ! ولی چنین موردی فردی با تجربه میخواد ، نفری که قبلا دو سه تا رو رام و سخنگو کرده باشه ! برای بار اول بهتره این خرید رو انجام ندید

سلام ببخشید اگر در کنار مرغ مینا یک حیوان دیگر هم مثل یک پرنده از یک نژاد دیگر باشد نگهداری کنیم در حرف زدن و رفتار پرنده تاثیر دارد

سلام
اینجور مواقع یه فرمول ثابت نداره ، ممکنه که مشکل داشته باشه و ممکنه هم نداشته باشه !
بهتر اینه که مرغ مینا تنها باشه

سلام من اگر مینا رو که تازه خریدم از قفس درش بیارم بعد گرفتنش برام سخت نمیشه؟

سلام
چه ربطی به پست حرف زدن مینا داره ؟ سوالارو جای خودش بپرس تا پاسخ بدیم

آموزش اهلی کردن مرغ مینا

سلام خسته نباشید چطوری میشه نوک زدن مرغ میناروکنترل کرد یعنی بهش یاد دادنوک نزنه؟؟ممنون.

سلام
نمیشه
نوع و زمان نوک زدن مهمه ، از رو اون میشه حدس زد که چرا داره نوک میزنه
مثلا یکی هست که پرنده رو هفته ای یبار از قفس میاره بیرون ! خوب هر کی باشه نوک میزنه !!! یکی هست پرنده رو میاره بیرون 2 ساعت میفته دنبالش بزور میگیردش ! اونم باید نوک زد ! گاها هست پرنده پاهای خودشو نوک میزنه ، اون ممکنه بیماری باشه و …

سلام اگه مینا پر هاش کم بشه یا بریزن معنیش چیه

سلام
عنوان پست نوشته حرف زدن مینا ! سوالو تو جای خودش بپرس

بیماری های مرغ مینا

اگه قطعی نمیکنه رنگ زبون پس از کجا باد.بفهمم نره

ازمایش دی ان ای

مرسی ممنون الان باهم بهتر شد

موفق باشید

سلام اگه مرغ مینا جوجه هم باشه
یعنی زیر ۱۰ ماه باشه
نر باشه باید زبونش سیاه باشه

سلام
خیر بایدی وجود نداره
اختلاط زیاد این پرندگان سبب شده که هیچ مورد ظاهری در مورد اونها به صورت قطعی پذیرفتنی نباشه
همه نسبی هستن

سلام من یه مینا دارم دور چشمش سفیده پاهاشم نمیره دو روزه گرفتمش چرا اصلا صدا در نمیاره از خودش

سلام
دلیل اینکه صدا در نمیاره اینه که ترسیده ! 3 هفته طول میکشه بهت عادت کنه ، از قفس اوردیش بیرون دنبالش ندو! بدتر میشه

سلام خسته نباشید مرسی از سایت خوبتون خواستم بدونم مرغ مینا تو قفس بهتر یاد میگیره یا وقتی آزاده برای ما بیشتر روز ازاده

سلام فرقی نداره
اگه تازه گرفتی و بهت عادت نداره قفس بهتر یاد میگیره
ولی اگه همیشه ازاده و عادت داره، بیرون بهتره تو قفس استرس میگیره

سلام جناب خسته نباشید دستتون دردنکنه که کمکم کردید?
مرغ مینام همانطور که گفتم هشت ماهشه از دوماهگی گرفتمش
الان فقط یک کلمه رو براش میزارم گوش میکنه در روز حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم در روز براش میزارم …
بعد از اینکه صدا میزارم براش جایزه مثل کاهو میدم بهش چون دوست داره
و صبحاهم شرطیش میکنم مثال اگر تو این کلمه رو تکرار کنی بهت کاهو میدم ایجوری
ولی نمیدونم ممکنه حرف بزنه یانه؟
همش هم از ته گلوش صدا درمیاره یعنی امیدوار باشم؟

اره همین که تلاش میکنه از گلوش صدا دربیاره خوبه
فقط یه مورد رو در نظر بگیر که اگه با ضبط صوت بهش اموزش بدی ، ممکنه رخ به رخ باهات صحبت نکنه و بیشتر زمانی که شما نزدیکش نیستی صحبت کنه ! اینم در نظر بگیر

سلام جناب خسته نباشید
خوب من صدا تو تاریکی براش میزارم یعنی نباید تو یک اتاق تاریک براش بزارم؟
یعنی خودم باهاش حرف بزنم؟

سلام مصطفی عزیز
نه چرا تاریکی صدا میزاری . بیچاره شاید بترسه
حتما خودت رخ به رخ باهاش صحبت کن ، تاثیر خیلی زیاده

سلام من ی مرغ مینا دارم حدود سه ماه گرفتم کلی کلمه بهش یاد دادم و میگفت همش رو ولی الان چند روزه حرف نمیزنه و بی محلی می کنه دلیلش چیه کمکم کنید؟

سلام، یه رفتاری از شما یا اطرافیان دیده حتما.

سلام خسته نباشید جناب
ببخشید مرغ مینای من الان ه‍شت ماهشه اما تا الان صحبت نکرده چیکار کنم بنظرتون؟
صدای ضبط شده هم براش میزارم اما تا الان صحبت نکرده دو ماهه بود که گرفتمش و صدا میزاشتم براش ولی کم
اما این روزا خیلی براش صدا میزارم بعد دچار مشکل اهن شد مجبور بودم با دست بگیرمش و دارو بهش بدم و ازم ترسید حدود یک ماه شده حالش الهی شکر خوبه اما صحبت نمیکنه
به نظرتون چیکار کنم ؟
غذاشم تاپ فید هست بعد چه غذایی براش خوبه به جز پلتش؟
ممنون میشم کمکم کنید

سلام، اموزش سخنگو کردن مرغ مینا باید اصولی باشه شما نکات مقاله رو بخونید اصلا اونا رو رعایت کردید؟ فقط با صدای ضبط شده سخنگو نمیشن که باید اول رو یک کلمه کار کنی و شرطیش کنی با جایزه دادن.
اینکه مرغ مینای شما از چه غذای تشویقی خوشش میاد به شخصیتش بستگی داره ولی تخمه افتابگردان و بادام زمینی رو رد نمیکنند. فقط مغزهای چرب به مقدار کم باید بهشون داد.

سلام من چند روز ی مرغ مینا خریدم بهم گفته۶ماهشه ولی پوست دورچشمش زرد میگن دروغ گفته این سنش بالاس چطوری میتونم غیر از ازمایش بدونم سنش چقدره؟

سلام، روش دیگه ای نیست ولی مطلب زیر رو نگاه کنید:
روش تشخیص حدودی سن مرغ مینا

سلام ببخشید مرغ مینای بچه زودتر حرف زدن یاد می‌گیرد یا بزرگ

سلام، جوجه باشه بهتر و سریعتر یاد میگیره.

سلام خسته نباشید
من مینام دستی نیست و اینکه وقتی ازادش میکنم تو خونه نمیتونم بگیرم دنبالش میکنم و روش چادر میندازم تا بتونم بگیرمش و حیلی ترس داره از من به نظرتون چیکار کنم ترسش بریزه و دستی بشه

سلام، اذیتش نکنید اینطوری بدتر میشه و اصلا با شما خوب نخواهد شد. برای گرفتن مرغ مینا از تاریکی استفاده کنید شب کوری داره.

سلام ببخشید میگن که اگر زبون مینا سیاه باشه زودتر صحبت میکنه اما زبون مینای من سفیده به نظرتون صحبت میکنه من خیلی دارم باهاش کار میکنم که صحبت کنه و یک کلمه هم بهش یاد میدم اما هنوز صحبت نمیکنه به نظرتون چیکار کنم؟

سلام، ربطی نداره. چند وقت روش کار میکنید؟