چطور به مرغ مینا حرف زدن یاد دهیم؟ تقلید صدای مرغ مینا

آموزش حرف زدن به مرغ مینا

آموزش حرف زدن مرغ مینا

از بین پرنده های مختلف، بیشتر طوطی سانان استعداد سخنگویی دارند. اما مرغ مینا و یا مرغ مقلد نیز می تواند حتی بهتر از برخی طوطی ها، صداهای اطراف خود را تقلید و تکرار کند. این پرنده از بهره هوشی بالایی برخوردرا بوده و با آموزش و تکرار می توان تکرار کلمات و حتی جمله بندی های کوتاه را به مرغ مینا آموزش داد. در این نوشته از وب سایت چین هچ به آموزش سخنگو کردن مرغ مینا پرداخته ایم. در صورت نیاز به دستگاه جوجه کشی برای پرورش مرغ مینا می توانید از صفحه اصلی وب سایت دیدن فرمایید.

برای سخنگویی مرغ مینای نر بهتر است یا ماده؟

هر دو جنس نر و ماده مرغ مینا توانایی خوبی در یادگیری کلمات و تقلید آنها را دارند. اما مرغ مینای نر می تواند به صورت واضح تر کلمات را تقلید کند. از این رو بیشتر افراد مرغ مینای نر را برای سخنگویی انتخاب میکنند. اما ذکر این نکته نیز بسیار مهم است که مرغ مینای نر بعد سن بلوغ به جفت نیاز دارد و ممکن است در جست و جوی جفت از خانه فرار کند. همچنین نژاد مرغ مینای گوشواره ای واضح تر و سریعتر از سایر نژادها حرف زدن را یاد میگیرد.

سن آموزش حرف زدن به مرغ مینا چقدر است ؟

برای آموزش سخن گفتن سعی کنید از پرنده های جوان استفاده کنید . جوجه های 2 ماهه گزینه ی مناسبی برای آموزش می باشند . البته بسته به شرایط نگهداری امکان آموزش سخن گفتن در سنین بالا نیز وجود دارد.در قسمت آموزش پرورش و نگهداری مرغ مینا میتوانید اطلاعات لازم و کافی درباره سخن گرفتن مرغ مینا را مطالعه نمایید.

مرغ مینای جوان را برای آموزش سخنگویی انتخاب کنید

برای آموزش حرف زدن مرغ مینا بهتر است که سراغ پرنده های جوان رفت که هنوز به سن بلوغ نرسیده باشند. مرغ مینای نر معمولا در سن دو سالگی به بلوغ می رسد. همچنین حداکثر عمر این پرنده نیز 15 سال می باشد و مرغ مینای اهلی اگر تحت شرایط مطلوب نگه داری شود می تواند 8 الی 10 سال عمر کند.

مرغ مینای جوان را برای آموزش سخنگویی

انتخاب جوجه دو ماهه مرغ مینا برای نگه داری و آموزش سخنگویی مطلوب خواهد بود. جوجه های مینا به صورت غریزی از زمان تولد به گوش دادن صداهای اطراف خود توجه میکنند. اگر صدا و یا کلمه ای به صورت مکرر به گوش آنها برسد، آن صدا ملکه ذهن پرنده میشود و پرنده وقتی حنجره آن به خوبی رشد نمود می تواند آن صدا را تقلید کند.

خیلی از افراد از استعداد سخنگویی مرغ مینا بی خبر می باشند. اما مرغ مینا ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. این پرنده بسیار اجتماعی است و به راحتی اهلی میشود. آموزش سخنگویی مرغ مینا نیز نیاز به صبر و حوصله و زمان زیادی دارد. یک مرغ مینای بالغ می تواند در کمتر از 3 ماه و دیگری ممکن است بیش از یک سال طول بکشد تا بتواند کلماتی را تقلید کند ولی هرچه قدر سن پرنده کمتر باشد، سرعت یادگیری او نیز بیشتر خواهد بود. البته مرغ مینای مسن نیز می تواند دست آموز شود و تکرار کلمات را تقلید کند. ولی آموزش سخنگویی به این نوع مرغ مینا بسیار زمان بر خواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی های ذاتی مرغ مینا، حس حسادت و رفتار پرخاشگرانه آنها می باشد. این پرنده اگر کمبود محبت احساس کند، بدجنس خواهد شد و عصبانیت و اعتراض خود را بیان خواهد کرد. یک مرغ مینای سخنگو در حضور افراد غریبه نیز تمایل به سخنگویی دارد. در حالیکه برخی از طوطی ها فقط با صاحبانشان سخن میگویند.

آیا استفاده از صدای مرغ مینا برای آموزش سخنگویی لازم است ؟

خیر ، استفاده از صدای مرغ مینای دیگر ، بیشتر در زمان جفت گیری و یا زمانی که پرنده ی خود را گم کرده اید میتواند موثر باشد. در آموزش سخن گفتن بهتر است کلماتی که درصدد یاددهی آن به پرنده هستید را پخش کنید .

انتخاب کلمات ساده برای سخنگو نمودن مرغ مینا

برای شروع آموزش سراغ کلمات ساده بروید. بعنوان مثال با  کلمه سلام شروع کنید. این کلمه بسیار ساده و البته پرکاربرد می باشد. سلام کردن مرغ مینا نیز برای بینندگانش بسیار جذاب خواهد بود.

در هر بار تکرار کلمه باید دقیقا کلمه را با لحن قبلی تکرار کنید. همچنین صداهای نرم و لطیف برای آموزش سخنگویی مرغ مینا مناسب خواهد بود. از این رو پرنده های سخنگو صدای زن را بسیار واضح تر و رساتر از صدای مرد تقلید میکنند. همچنین بهتر است که فقط یک نفر به پرنده سخن گفتن را آموزش دهد. زیرا برای بسیاری از پرندگان سخنگو سلام زن با سلام مرد کاملا متفاوت بوده و هر یک یک کلمه جداگانه محسوب میشوند.

تکرار کلمات در زمان های خاص

تکرار رمز موفقیت شما در سخنگو کردن مرغ مینا خواهد بود. مرغ مینا معمولا پرنده ای پر سر و صداست. بهتر است که محیط نگه داری این پرنده به دور از صداهای دلخراش و سوت و جیغ باشد. زیرا اگر مرغ مینا به صورت مکرر در معرض صداهای دلخراش باشد، آنها را تقلید خواهد کرد که این تقلید صدا برای صاحبان آنها به هیچ عنوان رضایت بخش و خوشحال کننده نخواهد بود.

تکرار کلمات در زمان های خاص

کلمه انتخاب شده را روزی حداقل چهار مرتبه و در ساعت هایی مشخص در مقابل مرغ مینا تکرار کنید. در حین انجام این کار باید دقت کنید که دقیقا روبروی پرنده ایستاده باشید و با پرنده ارتباط چشمی برقرار نمایید. همچنین در هر تکرار حداقل به مدت 5 الی 10 ثانیه مکث کنید و سپس مجددا کلمه را تکرار کنید. این شیوه تکرار کلمه را می توانید به مدت پنج دقیقه اجرا کنید. بعد از اجرا، جایره مرغ مینا فراموش نشود. میوه های شیرین همچون انگور، شاه توت، گیلاس و انجیر از جمله خوراکی های مورد علاقه مرغ مینا می باشد که از آنها بعنوان پاداش میتوان استفاده کرد.

چرا که این کار باعث شرطی شدن مرغ مینا به رفتار و عکس العمل شما شده و باعث میشود پرنده برای سخنگویی آماده شود. به محض اینکه مرغ مینا اولین کمله را یاد گرفت، روند سخنگویی آن سرعت میگیرد. میتوانید کلمه دوم را نیز همانند کلمه اول به مرغ مینا آموزش دهید.

مرغ مینا هوش بالایی دارد آنها اگرچه نمی توانند درک درستی از کلمات داشته باشند، اما می توان جملات کوتاه نیز به آنها آموزش داد.

زمان آموزش کوتاه باشد

در هر بار آموزش و تکرار کلمه سعی کنید زمان آموزش بیشتر از 20 دقیقه طول نکشد. همچنین لازم است که به مرغ مینا فرصت کافی دهید تا به کلمات گفته شده شما فکر کند. آنها معمولا در اوایل صبح و عصر بهتر آماده آموزش می باشند.

در برخی موارد ممکن است به دلیل مشغله کاری نتوان در طول روز وقت زیادی با پرنده صرف نمود. در این مواقع بهتر است که از یک ریکوردر و یا دستگاه ضبط صدا استفاده کنید. کلمه و یا جمله مد نظرتان را با دستگاه ضبط نموده و در نزدیکی قفس مرغ مینا قرار بدهید. صدای خود را می توانید روزی نیم ساعت و با مکث 4 الی 5 دقیقه ای برای مرغ مینا پخش کنید.

مکان مناسب برای آموزش را انتخاب کنید

در حین آموزش سخنگویی مرغ مینا باید یک مکان ساکت و به دور از صدهای مزاحم انتخاب کنید. شب هنگام دقیقا زمانی است که مرغ مینا به استراحت می پردازد. در ساعت های اولیه می توان در یک محیط کم نور و تاریک، آموزش سخنگویی مرغ مینا را ادامه داد. چرا که در این وقت از شب، مرغ مینا کاملا آرام بوده و به دقت می تواند به صداهای اطراف خود توجه کند. اگر چشمان او بسته بود، نگران نشوید و به تکرار کلمه ادامه دهید.

آیا تغذیه در صحبت کردن مرغ مینا تاثیر دارد ؟

بله ، مرغ مینا پرنده ی باهوشی است، شما میتوانید با استفاده از تشویقی ها ، مرغ مینا را تشویق به سخن گفتن کنید. در این امر نباید زیاده روی شود که موجب شرطی شدن پرنده خواهد شد.

به مرغ مینا فرصت دهید تا به شما و مکان جدید عادت کند

زمانیکه مرغ مینا را خرید میکنید و یا از کسی هدیه میگیرد، باید منتظر بمانید تا پرنده به صاحب و محیط جدید عادت کند. او در روزها و هفته های اول ساکت و آرام خواهد بود، حتی ممکن است افسرده به نظر برسد. لذا در روزهای اول باید بیشتر به آن توجه نمود تا پرنده با صاحب جدید خو بگیرد. مرغ مینا می تواند احساسات را درک کند. هر مرغ مینا شخصیت منحصر به فرد خود را دارد. برخی از مرغ میناها از بچه ها متنفر بوده، درحالیکه برخی از آنها فقط به بچه ها توجه میکنند.

به مرغ مینا فرصت دهید تا به شما و مکان جدید عادت کند

بهتر است که مرغ مینا با دیگر پرنده های زینتی در یک جا نگه داری نشود. همچنین برای آموزش سخنگویی باید مرغ مینا بدون جفت باشد. در غیر اینصورت او بیشتر وقت خویش را با جفت سپری نموده و به صاحبش آنچنان توجه نخواهد داشت.

با پرنده خود در تعامل باشید

ارتباط برقرار کردن با مرغ مینا و حرف زدن مستقیم با او می تواند به آموزش سخنگویی او بسیار کمک کند. زمانیکه با پرنده وقت خود را صرف میکند حتما با او صحبت کنید. بعنوان مثال وقتی او را میبیند به او سلام کنید، یا اینکه زمانیکه بهش غذا می دهید به او بگویید غذا میخوری؟

هر گز مرغ مینای خود را تنبیه نکنید.حتی اگر او در یک جمع به اشتباه کلمه ای را به زبان آورد، هرگز مرغ مینای خود را سرزنش و یا تنبیه نکنید. این رفتار شما نتیجه ای جز دلسردی و بی توجهی پرنده به دنبال نخواهد داشت.

مرغ مینا را تشویق کنید

کارهایی که مرغ مینا انجام میدهد، مانند غذا خوردن از دست شما، بازی کردن با اسباب بازی و یا … را به دقت مشاهده کنید و پرنده را تشویق کنید. بعنوان مثال هر بار به او بعد از انجام کار آفرین بگویید. یا پسر خوب و یا هر کلمه دلخواه دیگر تا این عبارت ملکه ذهن او شود. همچنین می توانید از خوارکی های محبوب همچون مغزها و آجیل ها و یا تیکه های میوه شیرین بعنوان تشویق به مرغ مینا بدهید.

اگر می خواهید مرغ مینای شما به خوبی تکرار کلمات را یاد بگیرد، اجازه ندهید او به شنیدن سوت ها عادت کند. زیرا اگر مرغ مینا یک ریتم خاصی را تقلید کند دیگر کمتر علاقه به سخن گفتن کلمات و یا جملات را پیدا میکند.

از آینه استفاده کنید

استفاده از آینه در قفس میتواند باعث افزایش حس اعتماد و از بین رفتن استرس مرغ مینا شود. همچنین او با دیدن آینه شروع به برقراری ارتباط خواهد کرد. همچنین یک ظرف آب در داخل قفس مرغ مینا قرار دهید تا پرنده بتواند پرهای خود را تمیز کند. استحمام به شادابی مرغ مینا بسیار کمک میکند. فراموش نکنید مرغ مینا برای آموزش سخنگویی باید سرحال و سالم باشد. راز اصلی موفقیت شما در آموزش سخگویی مرغ مینا، تکرار و صبر و حوصله خواهد بود.

نکته پایانی

سخن گویی مرغ مینا به شخصیت های کارتونی بسیار شباهت دارد و از این رو صحبت کردن مرغ مینا بسیار جالب و بامزه است. این پرنده می تواند رابطه احساسی عمیقی با صاحب و یا اهل منزل برقرار کند و به آنها وابسته شود. بنابراین لازم است که به آنها توجه و محبت نمود. اگر مرغ مینا شما دستی می باشد و بر روی دستان شما مینشیند، بسیار سریعتر می توانید به او سخنگویی را آموزش دهید. همچنین در زمینه پرورش مرغ مینا و نگه داری از آن در منزل باید به خوراک این پرنده بسیار دقت کنید. زیرا سیستم گوارش مرغ مینا نسبت به ویتامین c و آهن حساس بوده و مشکلات فراوانی برای پرنده ایجاد میکند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم مقاله تغذیه مرغ مینا را مطالعه نمایید.


دیدگاه‌ها 266
266 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

مرغ مینای من سالم بود چندروزی بود ک نوکش رو محکم ب ته ظرف غذاش می‌کوبید بعد از چند روز مرد
چراااا؟
البته چندروزی هم بود باهاش تمرین نمیکردم

Last edited 2 روز قبل by نسیم

قابل تشخیص نیست
باید دقیق چک میکردی شواهدی رو که داشته
به محکم ته ظرف زدن هم ربطی نداره

با تشکر از سایت خوبتون بهترین سایتی که در مورد مینا میشه تحقیق کرد
اولین سایتی به این خوبی و سریعی جواب مردم رو میده
تشکر ویژه از سایت chicken hatch

خوشحالیم که از مطالب راضی هستید
موفق باشید

سلام خسته نباشید میشه یه راه حل برای کم شدن رشدنوک مینا بدین یا کوتاه تر شدن نوک مینا بدین خیلی نوکش بلند شده ممکنه تو حرف زدنش تاثیر بزاره

سلام
ببرش دامپزشکی حیوانات خانگی باتجربه تا بررسیش کنه
اینکه رشد میکنه طبیعی هست ، تو طبیعت به کنده ی درخت ها نوک میزنن تا تنظیم بشه
یه کنده درخت براش بزار شاید فرجی حاصل شد

سلام یه سوال دارم مرغ مینا در چه سنی رو در رو صحبت میکنه

سلام
آموزش از 2 تا 3 ماهگی باید شروع بشه و از 3 ماه به بالا کم کم یادمیگیره حرف بزنه

سلام یه جوجه مینا دارم حدود 5ماهه صبح ها واضح سلام و بیا رو برای خودش میگه اما رو در رو حرف نمیزنه من
صدای آموزشی که براش میزارم سلام همین صدا رو ادامه بدم یا کلمه بعدی رو براش بزارم
چکار کنم رو در رو حرف بزنه

سلام
برای اموزش رودرو باید رخ به رخ بهش اموزش بدی ، با ضبط صوت اموزش رخ به رخ یاد نمیگیره

سلام من یک مرغ مینا ۲ ماه امروز خریدم کلان جیک جیک میکنه و بالا پایین میپره

پست زیر رو بخون :
آموزش اهلی کردن مرغ مینا

سلام وقتتون بخیر
ممنون که پاسخ من رو دادید
سوالی داشتم از حضورتون
مرغ مینا چندوقت یکبار باید آب تنی کنه؟
و چه غذایی جز دون مخصوصش میتونه بخوره؟

سلام
محدودیتی نداره روزی چندبارم میتونه
ظرف آب بزارید خودش حل میکنه
بهتره پلت محصوص خودش رو مصرف کنه ، گاها سیب ، انگور ، اینجور موارد میشه بهش داد
اجیل ، نون ، کشمش و موادی که اهن بالایی داره نباید مصرف کنه

سلام خسته نباشین من یک مینا دارم حدودن دیگه باید 1 سالش باشه از وقتی جوجه بود دست خودم بوده همه نوع حرف بلده کلمه نمیگه جمله میگه خیلی قشنگ تقلید صدا میکنه انگار خود طرفه حرف میزنه ولی رو در روت حرف نمیزنه هرچی میگی بهش نمیگه این قبل از اینکه دست من باشه تو پارکینگ بوده و تنها بوده میگم شاید برا اونه که با آدم ها هنوز رابطه پیدا نکرده ولی امروز یک اتفاق عجیب افتاد هرچی گفتمش گف بیا و مینا و چند تا سوت که خودش میزد و زدم و اونم زد میخااس بیاد بیرون ولش کردم بعد که کردمش تو قفسش دیگه هیچی نمیگه تو تنهایی خودش حرف میزنه ولی مث اون موقع که گفتمش اونم گف حرف نمیزنه احتمالش هست خوب بشه و اگه قطره یا چیزی باید بهش بدم بگین تا بگیرم براش ممنون

سلام
با ضبط صوت بهش حرف زدن بهش یاد دادی ؟

نه هرچی میگم رو میگه خیلی زرنگه شاید من یک کلمه رو سه چهار بار بگم فرداش میگه ولی رو در رو صحبت نمیکنه

راهکار خاصی نداره فقط باید رخ به رخ تست کنی

سلام
مرغ مینای من 1ماهش همش یه پاشو میگیره بالا البته یکم قرمز تر از پای دیگش هستش چیکتر باید کرد

سلام
کف پاش رو چک کن ببین جونش داره
به امکان زیاد عفونت کرده توجهی نکردی بهش
سریع چک کن اگه جوش داشت ببر دامپزشک حیوانات خانگی هم باید انتی بیوتیک به صورت پماد دریافت کنه و هم به صورت قرص وگرنه کل بدنشو میگیره

سلام خسته نباشید من امروز یک مرغ مینای ۶ ماهه خریدم از وقتی آمد خیلی چه چه زد و الو بیا امیرو میگفت . اما چندساعت دیگه حرف نمیزنه با اینکه اوردیمش بیرون کلی گشت و اب تنی کرد
الان چرا حرف نمیزنه؟ قهر کرده ؟

Last edited 20 روز قبل by هانا

سلام
تا سه هفته طول میکشه تا به محیط جدیدش عادت کنه
در ثانی باید بهش صحبت کردن یاد بدید ، اون حرفاییی که قبلا میزد برا صاحب قبلیش بود ، ممکنه وقتی تنهاس باز بزنه ولی پیش شما نخواهد زد ، شما باید بهش یاد بدید

من یک مینا شش ماهه تازه خریدم، صاحب قبلیش بهش هفت هشتا کلمه بهش یاد داده اما وقتی من روبه رویش میشینم نگاهم نمیکنه و فقط اونور و اینور میپره.

اشکال نداره
شما اموزشت رو بده ، وقتی خریداری میشه 2 3 هفته اجازه بده محیطو بشناسه بعد شروع کن اموزش رو

سلام وقت بخیر من یه میناگرفتم که حدودا سه ماهش هست و با دست غذا میدم بهش ولی هرچی غذا میدم باز دوباره غذا میخواد روزی چند بار غذا بدم و اینکه چه موقع هایی بدم بهش ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام
غذا رو تو دانخوری براش بریز و بزار همونجا جلوش بمونه ، حتما نیاز نیست دستت بریزی
تعداد غذا رو نمیشه گفت ، با توجه به نوع غذا ، جست و خیز و فعالیت پرنده فرق داره

سلام من دوتا جوجه مینا 1ماه دارم دوتا کنار هم باشند اشکال نداره

سلام
اره اشکال دارن
این پرنده باید تنها نگهداری بشه (طبق تجربه)

سلام خسته نباشین مرغ مینای من باهام قهر کرده چی کنم با هام دوستی کنه قبل از اینکه ببرمش حموم فقط بل من حرف می زد الان فقط با داداشم حرف مزنه

سلام
خودش کم کم خوب میشه بزور نگیرش و گرفتی هم فشار نده !

سلام وقتون بخیر من ی مرغ مینا دارم که از وقتی که جوجه بوده نزدیک یک ماه و نیمه پیشم هست و دوست داره درخانه پرواز کنه و روی شونه هامون میشینه بیشتر دوست داره بالای ارتفاع باشه و هرجا از خانه که میریم گاهی وقت ها همراهمون میاد و وقتی باهاش حرف میزنیم به ما نگاه میکنه و بعضی وقت ها جیک جیک میکنه و حرف نمیزنه میخواستم بدونم زوده حرف بزنه یا باید صبر کنیم یا بازم باهاش حرف زدن تمرین کنیم و ی سوال دیگه مرغ مینا شیرین کاری هم میتونه انجام بده یا نه؟

سلام
چند وقتشه ؟ اگه 2 ماه بالاتره میتونید کار کنید صحبت هم خواهد کرد
طبق اموزش همین پست برید و بدونید که خود بخود صحبت نخواهد کرد باید دقیق اموزش ببینه
شیرین کاری نسبت به عروس هلندی و … نه ، بیشتر کنجکاوه . براش تاب و آینه بزار شاید حرکتی زد

مرسی
هنوز 2 ماهش نشده
و ی سوال دیگه عروس هلندی حرف هم میزنه یا فقط شیرین کاری میکنه؟

Last edited 1 ماه قبل by چکاوک اسمانی

عروس هلندی نر استعداد بیشتری در حرف زدن نسبت به ماده داره

غذای مخصوص مرغ مینا جلدش مشکیه و فقط عکس مینا روشه. کنارم میشنیه و همش بازی میکنه منم باهاش حرف میزنم بعد از۲۰ دقیقه کم کم توجهش جلب میشه اما کلمه ای رو تکرار نمیکنه همش جیغ میزنه.داخل خونه نگهش میدارم اما سر و صدای بیرون زیاده.

سنش چقدره ؟

حدودا ۴ماه دقیق نمیدونم

سنش که مناسبه
اما روش اموزش شما مناسب نیست
نباید با پرنده صحبت کنید
شما روزی 5 بار ، هر بار 10 دقیقه ، پرنده رو بزارید مقابلتون داخل قفس و یک کلمه رو فقط تکرار کنید براش رخ به رخ
صحبت نکنید ! صحبت کنید امکان نداره یاد بگیره باید پله به پله کار کنید ! تک کلمه مثلا سلام یا مینا اینجوری و تا اونو تکرار نکرده کلمه ی دیگه ای رو کار نکنید . از تلاش هم دس برندارید

سلام من یه مرغ مینا حدودا ۴ماهه دارم اما هرچی باهاش تمرین میکنم فقط جیغ میزنه پر های رو گردن و بدنش داره کم کم خلوت میشه میخواستم بدونم سنش کمه نمیتونه صحبت کنه یا مشکلی داره مریض هستش
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

سلام
تغذیش چیه و چطوری باهاش کار میکنید ؟ محیط نگهداری چطوره؟

اسماعیل هستم ببخشیداینویادکردم غذاش سپهردانه پاکت سبزرنگ فضله اش گاهی اوقات سبز گاهی اوقات سفیدولوله ای رنگ همان غذاش هست

توضیح داده شده

سلام دورودبنده مینا۱۱ ماهه خریدم تا یکماه حرف نمیزدیهویکروزصبح گفت بگو زهرا و بعد چند روز بوس بده و موقع غذادادن بهش میگم بیاتوی حنجرش خیلی یواش میگه بیایاسلام اون هم باانگشت اشاره به طرفش میبرم الان مدتی هست کاملاحرف نمیزنه فقط بیایاسلام خیلی یواش ازحنجرش میگه اون هم من بسمتش انگشت اشاره میبرم خیلی بامن دستی هست روی دستم میشینه باهاش صحبت میکنم ولی درتنهایی خودش یه صداهایی ازخودش درمیاره باصدای دزدگیرماشین غذابهش همین غذاهای پلت مخصوص پاکت سبزهاکه عکس میناداره بهش میدم استادازراه دوردست میبوسم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

سلام
باید باهاش کار کنید ، به صورت تک کلمه و جمله نگید بهش
اونایی هم که میگه قبلا یاد گرفته اگه کنار صاحب قبلی بره هر چی بلده میگه ، شما هم باهاش کار کن با اینکه سنش بالاست ممکنه یادبگیره

سلام وعرض ادب خسته نباشید استاد بنظرتون مینای ۸ماهه انرژی برابادگیری کلمات داره یانه؟؟؟میتونه یادبگیره

سلام
بله حتما داره
انرژی شما هم تکمیل باشه راحت یادمیگیره

دونه سپهر بهش نده اشکایا بش بده

سلام خسته نباشید من به مینای حدودا 55 روزه دارم بعضی موقع ها البته بیشتر صبح و اصر برا خودش اواز میخونه هو صداشو هی تعقیر میده بنظرتون الان وقت اموزشش هست و بعضی موقع ها هم وقتی دستتو میبری سمتش میره عقب و یا نوک میزنه نمیدونم چن روزه توجهی نمیکنه ب صدا کردنش قبلا صداش میکردم میومد پیشم الان چندان توجهی نمیکنه بنظرتون باید چیکار کنم ممنون

سلام
2 ماه به بالا میشه اموزش داد ، هر چند بیشتر توصیه میشه 3 ماه به بالا باشه
تغذیش چیه ؟

سلام مینا من تقریبا ۳ ماهشه تمرکز نمیکنه برا یاد گرفتن یا صدا خودشو میده یا میپره اینور اونور حس میکنم خیلی انرژی داره یجا ثابت نمیمونه گوش کنه باید بزرگتر بشه؟

سلام
اشکال نداره شما تلاشتون رو بکنید
همین سن ، سن شروع یادگیری در مرغ مینا هست ، همین که خیلی انرژی داره کمک میکنه راحتتر یادبگیره

سلام وقت بخیر ببخشید برای اینکه مرغ مینا خودش از قفس خارج شود و خودش هم بره داخل باید چه کاری انجام داد خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام
تجربه ای در این زمینه ندارم ، بهتره محل تغذیه ی پرنده داخل قفس و ثابت باشه تا بدونه که غذا فقط اونجا هست
در این صورت برای غذا خودش میره داخل قفس

خیلی ممنون

موفق باشید

سلام یک سوال ، بنده یک مرغ مینا ۶ ماهه دارم ، الان آموزش پذیر هست؟

سلام
مرغ مینا از 3 ماهگی اماده ی اموزشه

سلام ،ببخشید تقریبا ۱۵ روز است یه جفت مرغ مینا خریدیم،ولی شنیدیم چون جفت هستند حرف زدن یاد نمی گیرن و باید تک باشن.آیا این درسته؟؟به نظر شما هر کدوم تو قفس جدا نگه داریم و آموزش بدیم؟؟

سلام
غالبا مرغ مینا به صورت جفت فروخته نمیشه ! چون جفتگیری و جوجه گیری ازش کار سختیه و همچنین اگه میبینید که جفتگیری هم میکنن ، نشان از سن بالای 2 سالشون داره

اگه جفت باشن و کلا با هم یه جا باشن یاد نمیگیرن .
حتی اگر قفس رو هم جدا کنید صدای همدیگه رو بشنون بیشتر به سمت جفتشون توجه میکنن و دستی نخواهند شد

ممنونم از راهنمایی تون،
جناب ما اگر بخواهم یه دونه اش بفروشیم با توجه به اینکه مرغ مینا نر،بهتر یاد میگیره و بهتر حرف میزنه ،چه جوری تشخیص بدم کدوم نر و کدوم ماده است؟؟
ظاهرا سن حوجه دو ماهه است ، به نظرتون تا شش ماه نگه دارم بعد یه دونه بفروشم یا برا آموزش دیر میشه؟؟

سلام
فرقی بین نر و ماده در حرف زدن ، حداقل برای مرغ مینا وجود نداره ، اون عروس هلندیه که میگن ماده کم علاقه به حرف زدن داره
تشخیص جنسیت هم در مرغ مینا از ظاهر و … شاید فقط 30 درصد جواب بده، تنها راه دقیق تشخیص ازمایش ژنتیک هست که کلنیک های دامپزشکی انجام میدن ، قطعی نشون میده پرنده جنسیتش چیه

سلام وقتتون بخیر من یه جوجه مینا دارم که ۱ ماهشه می توانیم برای تشویق به او انگور یا میوه هایی را که دوست دارد را بدهیم ممنون

سلام
انگور میشه داد ولی در همون حد تشویقی
میوه های دیگه هم چک کنید که آهن بالایی نداشته باشن

سلام وقتتون بخیر
من 2 تا مینا از وقتی جوجه بود گرفتم الان 1 ماهشونه.کاملا اهلی شدن ولی هرچی غذا میزارم نمیخورن فقط دهنشون باز میکنن ک ما بهشون غذا بدیم.فقط در این صورت غذا میخورن.چیکار کنم؟
برای آموزش باید از حالا شروع کرد یا زوده هنوز؟
ممنون

سلام
مرغ مینا ممکنه تا 3 ماهگی فقط سرلاکی بخوره
کم کم باید براش از غذای خودشون کمی نمدار کنید و بزارید جلوشون اونم میخورن
هنوز زوده برای اموزش

سلام وقتتون بخیر
من 10 روز یدونه جوجه مینا خریدم بعد از کسی که خریدم گفت غذاش رو خی کنم مثل خمیر بشه هر یک ساعت دو ساعت بهش بدم بخوره بعد دل مرغ هم تو روز یک دونه اش رو خورد کنم بهش بدم خیلی خوب غذا می خورد تا دیروز که از سر کار رفتم خونه مادرم گفت از صبح اصلا غذا نمی خوره بعد خودم زورکی دهنش رو باز کردم بهش ی مقدار غذا دادم خوردش
بعد خیلی اروم و بی سر و صدا سرجاش نشسته وقتیم دستم رو رو میبرم جلو چه با غذا چه بدون غذا شروع می کنه انگشتم رو نوک میزنه
ولی بعضی وقتا یهویی میبینی شروع می کنه جیغ جیغ کردن و حالت نیم خیز میگیره و درون جعبه چرخیدن
اصلا نمی دونم چرا اینجوری شده
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید با تشکر

سلام
اصلا دل مرغ یا اینجور چیزا بهش ندید
پلت مخصوص مرغ مینا براش بگیرید و نرم کنید و با سرنگ بهش بدید
تو اینترنت سرچ کنید سرلاک دادن به جوجه
اموزش دادن سرلاکی به جوجه مینا هم تو یوتیوب میتونید سرچ کنید : myna cerelac
غذا هم دقت کنید که حتما مخصوص مرغ مینا باشه و به هیچ وجه فله ای نباشه که سبب مرگ پرنده خواهد شد
جیک جیک هم که مینکنه گرسنشه ، باید در روز چندین بار سرلاکی بگیره وگرنه میمیره

سلام،خسته نباشید هیچکس نمیگیرتش،من در قفسو واسش باز میکنم خودش تو خونه پر میزنه همجارو میگرده بعد که خسته شد خودش میره تو بعد چند دقیقه من درو میبندم

سلام
مشکلش چیه ؟
اگه قبلا کامنت دادید کامنت قبلی رو ریپلای کنید تا بدونم موضوع چی بوده !

سلام خسته نباشید ،من یه مینادارم تغریبا 10یا 11ماهشه چندین کلمه بلده هم واسه خودش تکرار میکنه هم جواب تمام اعضای خانواده رو میده بجز من در صورتیکه من از همه بیشتر بهش محبت میکنم، از دست غذا میدم ،از قفس بیرونش میارم،نازشو میکشم،تشویقش میکنم ولی اصلا جوابمو نمیده ممنون میشم اگه جواب بدین؟

سلام
وقتی میخواید بزاریدش تو قفس ، شما میگیریدش ؟

فقط وقتی دارم با تلفن حرف میزنم یا آهنگ گوش میدم اونم چهچه میزنم مثل حالت سلام خودشا باد می‌کنه سرشا پایین میاره چندبار

سلام
همونطور که گفتم میخواد صحبت کنه
باید اموزش ببینه، تکرار تک کلمه کنارش میتونه مفید باشه و سعی بشه که دور از پرنده با تلفن صحبت بشه ، شاید از اینکار خوشش نمیاد ! نمیشه گفت دقیق

خانمم باهاش که حرف زد بعد چهارروز شروع کرده از خودش عکس عمل نشون میده خانمم نازشا میکشه بهش میگه مینا سلام کن خودشا بادمیکنه سرشا چندمرتبه پایین بالا می‌کنه بعدم چهچه میزنه یعنی داره یادمیگیره حرف بزنه ممنون میشم پاسخ بدین

اینجوری نباید اموزش ببینه
روزی 5 بار
هر بار 10 دقیقه
اون تلاش میکنه که صحبت کنه ولی دقیق نمیدونه باید چی بگه !

سلام مینا من وقتی خانمم با تلفن حرف میزدم شروع ب سرصدامیکرد خانمم در طول روز باهاش حرف میزد چندروز رفت مسافرت الان هیچ صدای درنمیاره ی جیکم نمیزنه باید چیکارکرد

سلام
نیاز به انجام کاری نیست ، کم کم مجددا ایشون باهاش تمرین کنه برمیگرده به حالت قبلش

میشه بگید که چجوری به مرغ مینا جمله یاد داد

سلام
اول کلمه رو یاد بگیره بعد 2 تا 2 تا کلمه ها رو کار کنید یاد میگیره

چگونه میتوان مینا زود حرف بزند

سلام
زود نداره
اموزش ببینه صحبت میکنه
این پست هم اموزشش هست

سلام چه چیز هایی قبل از اموزش سخنگو شدن باید براش محیا کنم؟؟؟

سلام
نیاز به مهیا کردن چیز خاصی نیست
محیط اروم باشه ، تغذیه هم خوب باشه کافیه

ببیخشید یه سوال دیگم داشتم مینام خ بمنوهمسرم عادت کرده بیشتربمن هرجامیریم دنبالمون میادحتی موقع خواب بایدبیادروپایاروبدنمون بخوابه یاصباوقتی بیدارمیشه انگشتای پای همسرمونوک میزنه ک شیش مترمیپره ازخواب دوسه روزه همسرم تویه اتاق میکنش ایینه همه چیم داخل اتاق میزاره غذاشوابوهمه چی خودش ک فرارمیکنه ازاتاق نمیخوادتنهااصن باشه میترسه ازتنهایی ازرومجبوری این کارومیکنه همسرم تازه امروزدیدم پراشومیکنه دوسه تاپرتوخونه دیدم بایدچکارکنم واس خوابش ک هم خودش اذیت نشه هم ماخیلی نگرانشم ممنون میشم کمکم کنین

سلام
شب چراغارو خاموش کنید و بزاریدیش داخل قفس
صبح اول وقت هم از قفس بیارید بیرون هم خودش اروم میخوابه هم شما رو اذیت نمیکنه

سلام مینای من دوماهشه رودست عادتش دادم توخونه ازاده هرروزمیخوادخودشوبشوره خودب خودانگشتای پارونوک میزنه وفرارمیکنه خیلیم بهش محبت میکنم بیش ازحدبازیگوشه بعضی اوقات غرغرمیکنه ینی تلاش داره حرف بزنه؟فقط یه سوال داشتم من میخوام بهش کلمه یادبدم درحین اینکه سلام دارم براش تکرارمیکنم هرروزیه کلمه یادش بدم یااول اینقدسلام تکرارکنم تابگه بعدکلمات دیگه روبگم ؟

سلام
باید اینقدر یک کلمه رو باهاش کار کنید که اونو تکرار کنه
روزی 5 بار ، هر بار 10 دقیقه

من خیلی بهش محبت می کنم کار میکنم هنوز اعتماد نکرده انقدر که بچه ها خودشون می شه

سلام من یک مینا خریدم از دیوار طرف گفت ۵ ماهشه الان ۴۰ روزه هنوز دستی نوشته تازه صدای سوت بلبل در میاره اخرشم نمی دونم چی می که نگرانم

سلام
خود بخود نه دستی میشه نه صحبت میکنه باید منظم و اصولی تربیت بشه و اموزش داده بشه

سلام لطفا یک راه پیش پای من بگزارید مینای من شش ماهشه الان سه روزه که سلامو یادش میدم اثلا صحبت نمی کنه خیلی اذیتم کرده لطفا بگید که چکار کنم تعصیری داره خیلی ازیتم کروده

سلام
چه مدت پرنده رو دارید ؟

سلام من یه مینا شش ماهه دارم اشکالی نداره از الاحرف زدن یادش بدم وقتی میخام یادش بدم میدوهه دور قفس می دوهه

سلام
خیر چه اشکالی سریع شروع کنید به اموزشش
البته اگه تازه خریدید اجازه بدید یه مدت تنها باشه به محیط عادت کنه

خیلی ممنون یه چهار روز پیش گرفتم چجوری دستیش کنم

سلام
توضیحات داخل پست زیر هست :
اهلی کردن مرغ مینا

سلام من یه مینا دارم داداشم هم یه جوجه مرغ خریده طوری نیست هم دیگه رو تو خونه مبیبنن آیا رو روحیه مینا تاثیر میزاره😲😶🐣

سلام
نه فرقی نداره فقط ممکنه مرغ مینا بعد یه مدت صدای جوجه مرغو دربیاره ! البته اینکه بهش حمله کنه یا سربسرشم بزار هست (درصورتی که ازاد باشن هر دو )

سلام جناب من از کجا باید بفهم مرغ مینا چند سالش فقط میدونم سه پوراندخت پنج تا دیگه داره چندسال میشه تشکر

سلام
سن پرنده قابل تشخیص نیست

سلام بردار خسته نباشید یه سوال چرا من وقتی با مرغ مینام حرف میزنم کف دستم میشینه چشم هاش رو میبنده😴به این منظور میشه گفت داره کلمه ها رو تو ذهنش ذخیره و حفظ میکنه 🤨🤤

سلام
والله فکر نکنم حسین جان این مدلی باشه ! اون احساس ارامش میکنه به امکان زیاد
شما در همین حال فقط روی یک کلمه کار کنید خوب میشه

سلام من ۴تا جوجه مینا دارم که پرهاشون تقریبا در اومده ولی نمیدونم چیکار کنم باهاشون وچطوری یادشون بدم حرف زدن هر۴تا جوجه باهم تویه قفس هستن لطفا راهنمایی کنید

سلام
بعید میدونم بشه 4 تا رو کنار هم اموزش داد
باید جدا بشن

سلام‌ مرغ مینای من یک ماهشه برای آموزشش دارم از این کلمه ها استفاده میکنم سلام و مینا به نظر شما خوبه حرف میزنه🎶🔊

سلام
پیشنهاد میکنم تک کلمه بهش یادبدید ، تا یک کلمه رو یادنگرفته نرید سراغ کلمه ی بعدی
الان یا با سلام و یا با مینا رخ به رخ شروع کنید

ممنونم😊

موفق باشید

ببخشید آیا نزاد ایرانی دور چشم هاش سری زد میشه یه سوال دیگه هم داشتم راسته که میکن اگه صدا مینا کم باشه حرف نمیزنه ؟🤥🧐ممنون میشم جواب بدید 🙂🙏

سلام
این موارد نسبی هست و دقیق نیست ، زیاد بهش دقت نکنید
من نشنیدم همچین چیزی رو و در این مورد اطلاع ندارم متاسفانه
خوب اموزش ببینیه هر چی باشه به حرف میاد

سلام من میخوام یه پرنده بخرم از دیوار گفته دوماهه هستش ولی قیمتش ۳۰۰تومنه به نظرتون راس میگه..؟ چون از یه نفر دیگه پرسیدم گفت باید میلیونی باشه که بتونه حدف بزنه

سلام
در مورد قیمت پرنده اطلاعی ندارم متاسفانه
حتی اگه سخنگو هم باشه تضمینی نیست که پیش شما صحبت کنه ! باید باهاش کار کنید تا صحبت کنه

مرغ مینا شش کاهش هست چند روز گرفتم آیا حرف زدن با میگیره بردمش تو مغازه سوپردارم اشکال ندارن چون صبح تا شب مغازم میشه لطف کنین راهنمایی کنین تلاش بکنم فایده داره

سلام
موارد لازم داخل پست گفته شده
داخل سوپر مارکت رفت و امد زیاده ممکنه به سختی یادبگیره ، باید رخ به رخ باهاش صحبت کنید
پرنده هایی مثل مرغ مینا برای مغازه خوب نیستن قناری و امثالهم برای مغازه مناسبترن
مرغ مینا محیط اروم همراه با شناخت از افراد ساکن در داخل خونه رو ترجیح میده و هر از گاهی هم باید بیاد بیرون از قفس

سلام
من امروز یه مرغ مینا خریدم واسه اینکه اهلی شه بال هاشو با قیچی کوتاه کردم اشکال نداره

سلام
بله اشکال داره
امکان افسردگی در پرنده وجود داره . بهتره قبل از اقدام به چنین کارهایی در موردش تحقیق کنید نه بعد انجامش !

سلام مینا بهتره یا عروس هلندی آخه میگن بزرگ کردن عروس هلندی سخت تره کدوم را بخرم بیشتر دستی شه

سلام
این پست در همین مورد نوشته شده مطالعش کنید
بزرگ کردن هر دو در یه حده ، کامنت هارو بخونید نظرات افرادی هست که نگهداشتن