منو اصلی

بهترین نژاد مرغ مینا برای حرف زدن + راهنمای خرید مرغ مینای سالم

بهترین نژاد مرغ مینای سخنگو کدام است؟ - چیکن هچ

مرغ مینا جزو پرنده های باهوش و البته ارزان قیمت و زینتی است که توانایی یادگیری کلمات و سخنگویی را دارد. کسانی که توانایی خرید طوطی های گران قیمت مانند کاسکو، ماکائو، کاکادو و… را ندارند، اما می خواهند پرنده ای سخنگو و باهوش داشته باشند که کلمات را با وضوح بالایی تقلید، مرغ مینا بهترین انتخاب خواهد بود. 

این پرنده نژادهای مختلفی دارند که در ادامه این مقاله از چیکن هچ به بهترین نژاد مرغ مینا برای حرف زدن اشاره خواهیم کرد تا خریدی سودمندانه و آسانی را تجربه کنید. 

بهترین نژاد مرغ مینای سخنگو کدام است؟

در جواب باید گفت که مرغ میناهای گوشواره ای هوش بالاتری نسبت به سایر نژاد ها دارند، نژادهای great indian hill و java hill بالاترین میزان هوش را دارند. با توجه به اینکه این زیرگونه ها در ایران به سختی یافت می شوند، از سایر زیرگونه ها می توانید برای آموزش حرف زدن و سخنگو کردن استفاده کنید. در حالت کلی مرغ مینا های گوشواره ای هوش بالاتری داشته و مستعد سخنگویی و حرف زدن هستند. 

راهنمای انتخاب یک مرغ مینای خوب برای سخنگو کردن 

مرغ میناها در هر سنی آماده آموزش نیستند، برای اینکه پرنده ای سخنگو داشته باشید و در کمترین زمان، کلمات مورد نظر خود را به او آموزش دهید، نیاز به رعایت یکسری نکات کلیدی هنگام خرید پرنده ها دارید، در ادامه به ویژگی های یک مرغ مینای مناسب برای سخنگو کردن پرداخته شده است. 

1- سن مناسب برای حرف زدن 

نه تنها مرغ مینا، حتی کاسکو و ماکائویی که بالاتر از یک سال سن داشته باشد، امکان آموزش به آنها وجود ندارد، چون سلول های مغزی پرنده تقریبا کامل شده و با محیط و شرایط جدید وفق شده است، بنابراین تغییر در اخلاق و رفتارهای آن و مهم تر از آن تغییر در نوع آواز و صداهای او مشکل و تقریبا غیر ممکن است.

سن مناسب برای حرف زدن - چیکن هچ

بنابراین بهترین سن مرغ مینا برای سخنگو کردن، بین 2 الی 3 ماهگی است. آنها در این سن به راحتی می توانند با صاحب و محیط جدید خو بگیرند و به راحتی امکان آموزش به آنها جهت تقلید صدا و آواز وجود دارد. 

2- حتما دانخور شده باشد 

برخی از پرورش دهنده ها با استفاده از دستگاه های جوجه کشی حرفه ای مانند ایزی باتور 6 اقدام به جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ مینا کرده و بدین روش جوجه ها را به دست می آورند، برای بزرگ کردن و تغذیه آنها از سرلاک استفاده می کنند و بعد از گذشت یک ماه باید خوردن دانه، میوه و سبزیجات را به آنها یاد دهند. 

بنابراین اگر قصد خرید مرغ مینا از چنین پرورش دهنده هایی را دارید، حتما به دانخور بودن جوجه مینا دقت کنید، در غیر این صورت کار شما مشکل بوده و ابتدا باید او را دانخور کرده سپس مرحله دوم یعنی آموزش سخنگو کردن را طی کنید. 

البته در برخی موارد نیز خود مرغ میناهای مولد، جوجه ها را بزرگ می کنند، در این صورت جوجه ها بعد از مدتی دانخور می شوند، یعنی این کار را از والدین خود یاد می گیرند، در چنین مواردی نیز جوجه ها را بخرید که حتما خودشان دانه می خورند، به عبارتی یعنی منتظر پدر و مادر برای تغذیه نمی مانند. 

3- جنس نر را انتخاب کنید

نه تنها مرغ مینا، بلکه در مورد سایر پرنده های زینتی نیز جنس نر هوش بالاتری نسبت به ماده داشته و سریعتر کلمات را یاد می گیرند، پس اگر می خواهید در سخنگو کردن مرغ مینا موفق شوید، حتما با مشورت گرفتن از پرورش دهنده های حرفه ای، جوجه مینای نر را انتخاب و خریداری کنید. 

4- در مورد سلامتی آنها مطمئن شوید

خرید جوجه های بیمار چیزی جز ضرر و هزینه های درمانی به دنبال نخواهد داشت. توجه در رفتارها و حالات پرنده ، قبل از خرید بسیار مهم است. بسیاری از افراد به خصوصا کسانی که قبلا تجربه نگهداری از پرنده های زینتی را نداشته اند، پس از خرید متوجه بیمار بودن پرنده می شوند، در حالی که کار از کار گذشته و هر لحظه احتمال مرگ زنده وجود دارد. 

5- حتما حضوری بخرید

برخی از افراد خرید غیر حضوری را ترجیح می دهند، اما خرید مرغ مینا مانند هر کالای دیگری نیست که به سادگی بتوان به صورت غیر حضوری سفارش داد. قبل از خرید حتما به محل فروش مراجعه کرده و برای چند دقیقه وضعیت پرنده را مورد بررسی قرار داده، از دانخور بودن ، سالم بودن ، نر بودن ، باهوش بودن و سرحال بودن پرنده مطمئن شوید. حدالامکان از شهر خود خرید کنید، در صورت نیاز به خرید از شهری دیگر نیز، حتما به صورت حضوری به محل فروش پرنده مراجعه کنید. 

سخن آخر در بهترین نژاد مرغ مینا برای سخنگو کردن 

در مقاله آموزش سخنگو کردن مرغ مینا به صورت کامل و جامع به نحوه سخنگو کردن این پرنده پرداخته شده است، در این نوشته سعی کردیم شما را با بهترین نژاد های مرغ مینا برای حرف زدن آشنا کنیم و یک راهنمای کلی اما مفید برای خرید مرغ مینای آماده برای سخنگویی ارائه دهیم. در صورتی که نکات گفته شده در این مقاله و مقاله لینک شده را رعایت کنید، قطعا در سخنگو کردن مرغ مینا موفق خواهید شد، همچنین اگر سوال یا پیشنهادی دارید از طریق دیدگاههای همین صفحه با ما در میان بگذارید.  


دیدگاه‌های نوشته
21 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام مرغ مینا چند تخم می زاره ؟؟؟؟؟

سلام
بین 4 تا 6 تخم

سلام شماگفتید که نر یا ماده بودن با آزمایش خون مشخص می شود پس فروشنده ها چطور به ما می گویند نر هست یا ماده؟¿

سلام پرنده فروش های باتجربه به صورت تجربی میتونن تشخیص بدن اما امکان خطا وجود داره

سلام می یک مینا دو ماهه خریدم
بهترین راه برای اهلی کردن و یاد دادن حرف چیه؟

سلام مقالات زیر رو بخونید
اهلی کردن مرغ مینا
سخنگو کردن مرغ مینا

باسلام من دوماه ونیم پیش یه جوجه میناگرفتم که درموقع خریدبه گفته ی فروشنده گفت که سنش چهل وپنج روزست والان هم دوماه ونیم است کهبادست به اوغذامیدهم ولی متاسفانه هنوزهم دانخورنشده است وقتی هم که اورابه نیت اینکه خودش یادبگیرددانه بخوردچندساعتی به اوگرسنگی میدهم انقدرخودش رابه درودیوارقفس میزند که مجبورمیشم که دوباره بادست به اوغذابدهم میخواهم لطفاراهنماایم کنیدباتشکر

سلام همیشه دانخوریش پر از غذا باشه داخل قفسش . سعی کنید از توی دانخوری غذا بردارید و بهش بدین اینجوری کنجکاو میشه . با نوک انگشتتون به دانخوری ضربه بزنید
غذارو با دست به نوکش نزدیک کنید وقتی خواست بگیره بندازید توی دانخوری
وقتای دیگه ای هم براش وقت بذرید و باهاش بازی کنید

باسلام
من یه مرغ مینا دو ماهه خریدم که کنار نوکش یکم زخم شده و کاملا شاداب هست و غذاش رو میخوره ولی صدا نمیده
ممنون میشم برای این دو تا مشکل راه حل بدید

سلام به میله های قفس نوک میزنه که نوکش زخمی شده ؟ فضلش چه رنگیه غذاش چیه ؟
لطفا توضیحات کامل بدین

سلام این خریدار ماه آخر

سلام من ۴ تا جوجه مینا یک ماهه خریدم و یکیشو نگه داشتم مابقی رو دادم به اشناها الان حدود ۷۰ روزشونه اون ۳ تا شبیه هم هستن ولی واسه من هم پاهاش یکم ترک های سیاهی داره هم نوکش احساس میکنم نوکشم بلندتره نسبت به اونا ولی اون ۳ تا هم نوک هم پاهاشون نارنجی و تمیزه الان من میخام بدونم مینای من نژادش فرق داره یا جنسیتش اصلا خوبه یا بد.ممنون

سلام مکنه نژادش کمی فرق داشته باشه مشخص نیست باید از یه پرنده فروش با تجربه بپرسید همه نژادهاش خوبن

سلام من یه مینا دارم که یک و ساله هست دوسه روز پیش یه جوجه مینای یک ماهه خریدم که بزرگ کنم خاستم بدونم باید اتاقشونو ازهم جدا کنم یا تو خونه باهم ولشون کنم ایراد داره جوجه کوچکه گاهی وقتا میره سمت مینای بالغ و فکرمیکنه که مادرشه و دهنشو باز میکنه که مینای بالغ ام بهش غذا بده اگر امکانش هست راهنمایی کنین لطفا ممنون میشم

سلام مینای بالغ اگه ببینه به جوجه محبت میکنین حسادت میکنه بهتره جدا باشن . هر دو ساعت به جوجه غذا بدین

با سلام من یک مرغ مینا چهار ماهه خریدم حدود دو ماه یا سه ماه داشتم خیلی سرحال و شاداب بود خیلی دوستش داشتم توی این چند ماه چند کلمه هم بهش آموزش دادم خیلی با اون راحت بودم بسیار علاقه داشتم همش روی دوشم همه جا تو خونه میچرخید از پنجره بیرون می‌رفت صداش میکردم برمیگشت متاسفانه چند روز پیش طبق معمول روی پنجره رفت اما چشم بهم زدن کم شد هرچه گشتم پیداش نکردم خیلی حالم خراب شد همسرم براش گریه میکنه آگه یکی دیگه بخرم میتونم دوباره اون شادابی رو داشته باشم ممنونم

سلام از اینکه پرندتون گم شده متاسفم.
اگر دوباره مرغ مینای سه یا چهارماهه بخرید باز هم میتونید بهش آموزش بدین فقط مرغ میناها علاقه زیادی به پرواز دارن بهتره پنجره رو ببندید یا توری نصب کنید

خیلی عالی بود متشکرم

ممنونم . موفق باشید

سلام من یک مینا دارم که از دو هفتگی پیشم بوده و شخصی که به من فروخته خودش از باغی که در شهریار دارد در بالای درخت لونه گذاشته و گرفته .
خلاصه از اول خودم دونخورش کردم و بهش غذا دادم و بهش رسیدگی کردم و کاملا اهلی شده در حدی که وقتی ازش درخواست میکنیم برگردد داخل قفس مطیع است و عمل میکند به خواسته من و مادرم، و به صورت مرتب هر روزی یک مرطبه آبتنی میکند و گاهی وقت ها با دست بهش میوه میدهم و کمی برنج کته بدون روغن و نمک خلاصه کاملا اهلی است و حرف گوش کن،. و الان حدود ۸ ماه دارد حرف نمیزند و تا حالا بطور مرتب و ساعت های مشخص باهاش تمرین نکردم و هر وقتی که توانسته ام وقت کردم کلمه های سلام و شیلا را واضح و پشت هم تکرار کرده ام و فقط چندباری کلمه سلام و شیلا را که اسم خودش هست را بطور نامفهوم و گنگ گفته میخواستم بدونم که این مینای من که الان حدود ۸ ماه دارد با تمرین بحرف میاد یا بی فایده هستش و تلاشی نکنم .
در آخر نمیدونم نر هست یا ماده چطور باید متوجه جنسیت پرنده ام شوم

سلام
تمرین باید مرتب باشه اگه مرتب باشه جواب میده
نر و ماده مشخص نمیشه جز با ازمایش خون