تغذیه مرغ مینا

راهنمای جامع تغذیه مرغ مینا

راهنمای جامع تغذیه مرغ مینا

مرغ مینا پرنده ای باهوش و بسیار اجتماعی است. این پرنده شباهت نزدیکی به کلاغ دارد. یکی از ویژگی های بسیار جالب مرغ مینا، توانایی تقلید صدا و سخنگویی آنها می باشد. در حقیقت مرغ مینا تنها پرنده ای است که از خانواده طوطی سانان نبوده و استعداد سخنگویی دارد.

مرغ مینای وحشی جست و جو گر بسیار فعالی است و به راحتی می تواند غذای مورد نیازش را از طبیعت فراهم کند. این پرنده دانخور نیست و حشره خوار بوده و همچنین می تواند از انواع میوه ها، حشرات و خزنده ها، تخم و حتی جوجه سایر پرندگان تغذیه نماید. اما مرغ مینای اهلی شده تغذیه متفاوتی دارد. در زمینه پرورش پرنده های زینتی و خانگی تغذیه یکی از مهمترین مسائلی است که پرورش دهندگان می بایست به آن توجه نمایند.

مرغ مینا نیز از جمله پرندگانی است که باید به خوراک آنها بسیار اهمیت داده شود. در حقیقت سلامت این پرنده، سرحال بودن و عدم مبتلا شدن او به بیماری ها و مشکلات مختلف نیازمند دریافت یک جیره غذایی مناسب و متنوع می باشد.

در این میان برخی از خوراکی ها و میوه ها می تواند مشکلات جدی برای مرغ مینا به وجود آورند. از این رو در این مقاله از وب سایت چیکن هچ به توضیح کامل تغذیه مرغ مینا پرداخته ایم. در ادامه می توانید بهترین تغذیه برای جوجه مرغ مینا و والدینش را مطالعه بفرمایید.

بهترین جیره غذایی برای تغذیه مرغ مینا

پرنده فروش ها پلت های تجاری را بهترین جیره غذایی برای تغذیه مرغ مینا می دانند. اما هر پلتی برای مرغ مینا مناسب نخواهد بود. به خصوص برخی از پرنده فروش ها به اشتباه پلت های تهیه شده برای مرغ و خروس و سایز طیور را به پرورش دهندگان توصیه میکنند.

یکی از این پلت های آماده، دان پارس می باشد که معمولا حاوی مقدار زیادی ذرت، گندم، سویا و دیگر غلات آسیاب شده است. نکته بسیار مهم در تغذیه مرغ مینا، توجه به مقدار پروتئین و آهن دریافتی پرنده می باشد.

سیستم گوارشی این پرنده در صورت دریافت مقادیر بالای آهن، شروع به ذخیره آهن می نماید. در اثر این عمل کبد پرنده به شدت آسیب دیده و او را به کام مرگ می کشاند. اگر غذای دریافتی مرغ مینا حاوی مقادیر بالایی از آهن باشد، پرنده در راه رفتن و یا ایستادن نیز تعادل خود را از دست می دهد. همچنین غذاهای چرب و پر انرژی نیز باعث مشکلات کبدی در مرغ مینا میشود.

بهترین جیره غذایی برای تغذیه مرغ مینا

بهترین جیره غذایی برای مرغ مینا، غذایی است که حداکثر 20 درصد پروتئین خام، کمتر از 7 درصد چربی و تقریبا 4 درصد فیبر خام داشته باشد. همچنین این جیره غذایی می بایست با انواع اسید آمینه ها، ویتامین های ضروری و مواد معدنی بالانس شده باشد.

اگر میزان آهن موجود در غذای مرغ مینا بیش تر از 90 پی پی ام و یا بیش از 90 میلی گرم در هر کیلوگرم باشد، مرغ مینا دچار بیماری ذخیره آهن میشود.

پلت های تجاری مخصوص مرغ مینا که با عکس این پرنده در بازار به فروش می رسند،گزینه مناسبی برای تغذیه این پرنده ها میباشند.

در کنار پلت های تجاری مرغ مینا با انواع میوه های فصلی نیز می تواند تغذیه شود، اما میوه هایی که حاوی مقادیر ویتامین c هستند، همچون پرتقال، کیوی و … باعث جذب بیشتر آهن در بدن مرغ مینا شده که مشکلات کبدی ایجاد میکند. مرغ مینا خوردن این میوه ها را بسیار دوست دارد ولی متأسفانه میوه هایی که مقدار بالایی ویتامین c دارند برای مرغ مینا مضر می باشند.

از جمله میوه هایی که مرغ مینا علاقه زیادی به خوردن آنها دارد می توان به سیب، هلو، گیلاس، گلابی، موز، آناناس، توت فرنگی، انگور (به مقدار کم)، هندوانه و … اشاره کرد. در این میان توجه داشته باشید که هسته میوه سیب و سایر میوه ها برای مرغ مینا مضر و سمی است. بنابراین هسته میوه ها را حتما جدا کنید. سعی کنید که هر روز از یک میوه برای تغذیه پرنده ها استفاده کنید و یکباره جیره غذایی او را تغییر ندهید.

همچنین برای تغذیه مرغ مینا میتوان از پنیر سفید بدون نمک به صورت رنده شده، سیب زمینی پخته و سفیده تخم مرغ آب پز شده استفاده کنید. سبزیجاتی همچون کلم، کاهو، خیار، نخود فرنگی، ذرت و … برای مرغ مینا مفید می باشند.

برای تأمین کلسیم مورد نیاز مرغ مینا بهترین گزینه استفاده از کف دریا می باشد. زیرا کف دریا به سایش منقار آن ها نیز کمک می کند. همانند غذا، پرنده های زینتی نیاز به آب تازه و تمیز دارند. بهتر است که آب آشامیدنی آنها را هر روز عوض کنید.

همچنین برای جبران کمبود ویتامین ها در مرغ مینا می توانید از قطره مولتی ویتامین استفاده نماید. البته در مصرف مولتی ویتامین ها نباید افراط نمود و باید به مقدار بسیار کم در طول هفته در داخل آب آنها چکاند.

تغذیه دستی جوجه مرغ مینا

مرغ مینا ماده پرورش دهنده خوبی برای جوجه هایش می باشد. جوجه ها در روزهای اولیه با غذای هضم شده توسط ماده تغذیه میشوند. بنابراین بهتر است که به مقدار مناسب از غذاهای نرم و مقوی همچون تخم مرغ آب پز و غلات به مرغ مینا بدهید.

اگر جوجه های مرغ مینا از طرف والدین خود طرد شده باشند و یا از طریق دستگاه جوجه کشی به تولید جوجه های یک روزه مرغ مینا پرداخته اید، میبایست به صورت دستی جوجه ها را غذا داد. از آنجایی که چینه دان جوجه ها کوچک بوده و سیستم گوارشی آنها قدرت هضم مواد سخت را ندارد، تغذیه آنها متفاوت خواهد بود.

در هفته های اولیه جوجه ها باید هر دو ساعت و حداکثر هر سه ساعت یکبار با غذای نرم و آبکی تغذیه شوند. همچنین غذا باید کمی گرم باشد. بهترین غذا برای جوجه ها، غذای کودک و یا سرلاک و تخم مرغ آب پز می باشد. همچنین می توانید با مخلوط کردن مقادیر مساوی برنج قهوه ای پخته شده و جو دوسر تهیه شده برای نوزادان دستور العمل مغذی بعنوان جایگزین غذای اصلی برای جوجه ها تهیه کنید.

تغذیه دستی جوجه مرغ مینا

برای غذا دادن به جوجه ها باید از سرنگ کوچک استفاده کنید. جوجه مرغ مینا ریز بوده و در عین حال آسیب پذیر می باشد. بهتر است جوجه ها در یک محل گرم با دمای 32 الی 34 درجه سانتی گراد نگه داری شوند. همچنین قبل از غذا دادن به جوجه ها حتما سرنگ و دیگر وسایل مورد استفاده را ضدعفونی و تمیز کنید. تا رسیدن به دمای 25 درجه هر هفته 2 الی 3 درجه دمای محل نگه داری جوجه ها را کاهش دهید.

همچنین بهتر است برای جوجه ها یک جعبه کوچک تهیه کنید. کف آن را با یک پارچه نرم بپوشانید. هر 30 دقیقه قبل از طلوع آفتاب تا حدود ساعت 10 شب جوجه ها باید تغذیه شوند. جوجه مرغ مینا نیازی به تغذیه در طول شب ندارد اما باید سریع در هنگام سحر تغذیه شود.

هنگامی که پرنده به سن 3 هفتگی رسید، غذای دستی را به هر سه الی چهار ساعت یکبار کاهش دهید و شروع به تیکه های میوه رنده شده و یا خرد شده به او نمایید.

نکات مهم به هنگام تغذیه مرغ مینا

در هنگام استفاده از میوه ها و غلات همیشه می بایست از مواد غذایی تازه و سالم استفاده نمود. هر گونه آثار کپک و قارچ زدگی در غذای مرغ مینا باعث مشکلات گوارشی و بیمار شدن پرنده خواهد شد. بهتر است میوه ها را به صورت خرد شده و جداگانه در اختیار مرغ مینا قرار دهید. جیره غذایی مرغ مینا باید متنوع باشد ولی این تنوع نباید به یکباره انجام گیرد. در این صورت مرغ مینا از خوردن غذای جدید سر باز می زند.

مرغ مینا خوردن خوراکی های شیرین همچون خرما، قند و … را دوست دارد. اما مصرف بیش از حد غذاهای شیرین برای مرغ مینا مضر می باشد.

نکات مهم به هنگام تغذیه مرغ مینا

لازم به ذکر است که مرغ مینا روده کوتاهی دارد و در طول روز به کرات فضله دفع میکند. بنابراین کف قفس آنها و وسایل آبخوری و دانخوری آنها زود کثیف میشوند. رعایت بهداشت و نظافت روزانه ظرف غذاخوری و آبخوری مرغ مینا ضروری است.

ممکن است فضله های پرنده، کرک و پر و سایر آلودگی ها به داخل ظرف آبخوری و دانخوری آنها منتقل شوند. به خصوص مرغ مینا خرابکاری زیادی دارد. هر نوع آلودگی موجود در دانخوری و آبخوری این پرنده ها می تواند زمینه بیماری های عفونی و گوارشی را فراهم سازد. لذا همیشه ظرف آبخوری و دانخوری پرنده ها را تمیز نگه دارید.

اشیاء براق و درخشان و اشیائی که رنگ قرمز دارند برای مرغ مینا جذاب بوده و ممکن است پرنده آنها را ببلعد. بنابراین از قرار دادن اشیاء تیز و براق و وسایل قرمز رنگ در دسترس مرغ مینا بپرهیزید.

خوارکی ها و میوه های مضر برای مرغ مینا

حتی غذاهایی که برای مرغ مینا مفید هستند، اگر به مقدار زیاد در دسترس آنها باشند، موجب اسهال و بیماری مرغ مینا خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از ریخت و پاش و عدم اسهال شدن پرنده ها، به مقدار کافی و لازم غذا در قفس آنها قرار دهید.

غذا ها و خوراکی های چرب و شور و ادویه دار، پفک، چیپس، پسماندهای غذای خانگی، آواکادو، قارچ، ریواس، شکلات و نوشیدنی های کافئین دار و الکلی برای مرغ مینا مضر و سمی می باشد. مصرف میوه جات در زمان اسهال شدن پرنده باعث تشدید این وضعیت میشود. علاوه بر این مصرف سیر و پیاز نیز برای مرغ مینا مضر می باشد.

جمع بندی

در این مقاله به توضیح کامل تغذیه مرغ مینا پرداختیم. اگر از پلت های تجاری مخصوص مرغ مینا استفاده نمایید، تقریبا 80 درصد پروتئین، انرژی و مواد ویتامینه و معدنی آنها تأمین خواهد شد. به همراه پلت می توان از میوه ها و خوراکی های گفته شده نیز استفاده نمود.

مهمترین نکته ای که در مورد تغذیه مرغ مینا باید به آن توجه نمود، میزان آهن و ویتامین c دریافتی پرنده می باشد و این دو همیشه باید به صورت کنترل شده به خورد مرغ مینا داده شوند. ممکن است در برخی موارد مرغ مینا از خوردن میوه ها خودداری کند. در این موارد باید اینقدر این عمل را تکرار نمودتا پرنده به میوه جدید و یا غذا تازه عادت کند.

دیدگاه‌ها 0

*
*