تغذیه مرغ مینا

یکی از مهم ترین مواردی که در نگهداری و پرورش مرغ مینا مطرح است، تغذیه ی آن می باشد. مرغ مینای وحشی، پرنده ی جست و جو گر و بسیار فعالی است و به راحتی می تواند غذای مورد نیازش را از طبیعت فراهم کند.

مرغ مینا پرنده ای حشره خوار است و همچنین می تواند از انواع میوه ها، حشرات و خزنده ها، تخم و حتی جوجه ی سایر پرندگان تغذیه کند. اما مرغ مینای اهلی تغذیه متفاوتی دارد. در این مقاله از وبلاگ چیکن هچ به بررسی تغذیه مرغ مینا  و بهترین غذا برای آن می پردازیم. پس در ادامه ی مطلب همراه ما باشیذ.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» جوجه کشی حرفه ای و دقیق از تخم نطفه دار مرغ مینا
» تامین رطوبت به کمک پمپ اب و پد سلولزی
» تهویه و جریاندهی استاندارد هوا
قیمت : 4,970,000تومان

آشنایی با تغذیه مرغ مینا

مرغ مینا یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی است و داری قدرت تقلید از صدا ها می باشد. این پرنده برای اینکه شاد و سرحال باشد، به یک رژیم غذایی مناسب و مقوی نیاز دارد. تغذیه مرغ مینا بسیار حساس است و عدم رسیدگی به آن می تواند سبب بروز بیماری هایی از جمله بیماری کبدی و ذخیره ی آهن در آن شود.

غذای مرغ مینا در طبیعت چیست؟

مرغ مینا ها به دو دسته ی اهلی و وحشی تقسیم بندی می شوند. آنهایی که در طبیعت زندگی می کنند یک رژیم غذایی متشکل از  میوه ها، دانه ها، گل ها، حشرات، حلزون ها و نرم تنان و … را دارند.  این پرندگان حتی گاهی از شهد گل ها نیز تغذیه می کنند. اما غذای آنهایی که اهلی اند، با همتایان خود در طبیعت متفاوت است.

تغذیه مرغ مینا در قفس

تمام ویژگی های تغذیه مرغ مینا در طبیعت باید در تغذیه ی آن در قفس و در محیط خانه هم رعایت شود. مرغ مینا در قفس به یک رژیم غذایی متعادل و متشکل از پروتئین، کربوهیدرات، چربی، فیبر، ویتامین ها و املاح نیاز دارد.

اصلی ترین غذای مرغ مینا در خانه، پلت است. پلت مخلوطی از پودر دانه ها، غلات و … می باشند که به شکل استوانه ای آماده می شوند. پلت مرغ مینا دارای ارزش غذایی بالایی است که مقدار زیادی از نیازهای بدن آن به مواد مغذی را تامین می کند.

بهترین جیره غذایی برای تغذیه مرغ مینا

بهترین غذای مرغ مینا

بهترین جیره غذایی برای مرغ مینا، غذایی است که حاوی حداکثر 20 درصد پروتئین خام، کمتر از 7 درصد چربی و تقریبا 4 درصد فیبر خام باشد. همچنین این جیره غذایی می بایست با انواع اسید آمینه ها، ویتامین های ضروری و مواد معدنی بالانس شود.

همانگونه که ذکر شد، پلت های تجاری مخصوص مرغ مینا که با عکس این پرنده در بازار به فروش می رسند،گزینه مناسبی برای تغذیه ی آن می باشند. زیرا حاوی مقادیر بسیار کمی از آهن هستند.

منابع غذایی زیر به عنوان بهترین تغذیه برای مرغ مینا در نظر گرفته می شوند:

1) غذای حاوی پروتئین

 • میل وورم
 • پنیر رنده شده

2) منابع غذایی حاوی کربوهیدرات

 • برنج قهوه ای
 • پاستای آبپز
 • جو دو سر آبپز

3) میوه ها

 • موز
 • گلابی
 • انبه
 • آناناس
 • سیب ( بدون هسته و چوب)

4) سبزیجات

شما می توانید سبزیجات زیر را بصورت آبپز و یا بخارپز مرغ مینا بدهید:

 • نخود فرنگی
 • کدو حلوایی
 • سیب زمینی

سبزیجات زیر نیز بصورت خام می توانند در اختیار مرغ مینا قرار گیرند:

 • کلم بروکلی
 • لوبیا سبز
 • چغندر رنده شده
 • هویج رنده شده

نقش مکمل ها در تغذیه ی مرغ مینا

مکمل های غذایی در تغذیه ی مرغ مینا نقش عمده ای را بر عهده دارند. چراکه سبب تقویت سیستم های بدنی پرنده می شوند و امکان رشد و بهبود عملکرد بافت های بدنی آن را افزایش می دهند. در صورتی که پرنده ی شما قادر به دریافت تمامی مواد مغذی مورد نیاز خود، از طریق جیره ی غذایی اش نباشد، در این حالت نیاز به مکمل خواهد داشت.

کلسیم یکی از مهم ترین مواد معدنی مورد نیاز تمامی پرندگان از جمله مرغ مینا می باشد. برای تأمین کلسیم مورد نیاز مرغ مینا بهترین گزینه استفاده از کف دریا است. زیرا کف دریا به سایش منقار آن نیز کمک می کند.

همچنین برای جبران کمبود ویتامین ها در این پرنده می توانید از قطره مولتی ویتامین استفاده نمایید. البته در مصرف مولتی ویتامین ها نباید افراط کنید زیرا مصرف بیش از حد آنها می تواند سبب مسمومیت پرنده شود.

بهترین مارک غذای مرغ مینا

از انجایی که انتخاب غذای مرغ مینا بسیار حساس است، به همین دلیل باید بهترین مارک غذا را برای آن انتخاب کنید. از بهترین برند های خارجی غذا برای مرغ مینا می توان به کی کی و پادوان اشاره کرد. برند تاپ فید نیز یکی از بهترین مارک های ایرانی غذای مرغ مینا می باشد.

این غذاهای مخصوص بسیار کامل و متعادل هستند و غنی از ویتامین ها و املاح معدنی، اسید آمینه ها و عناصر کمیاب می باشند. همچنین در تقویت سیستم ایمنی، بهبود سلامت پوست و پرها، کاهش خطر ابتلا به بیماری ها و افزایش طول عمر مرغ مینا بسیار موثرند.

غذای مورد علاقه مرغ مینا

مرغ مینا به عنوان پرنده ای همه چیز خوار شناخته می شود. این پرنده غالبا غذا خوردن را دوست دارد اما از غذاهای مورد علاقه ی ان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلت مخصوص
 • میلورم خشک
 • انگور سیاه
 • سینه ی مرغ
 • پنیر سفید کم چرب

نمونه ی برنامه ی غذایی هفتگی برای مرغ مینا

برنامه ی غذایی مرغ مینا بر اساس فاکتور های متعددی از جمله سن، وزن، اندازه ی جثه، میزان نیاز و … توسط متخصص جیره نویس تعیین می گردد. اما در حالت کلی جدول زیر یک نمونه از برنامه ی غذایی هفتگی برای مرغ مینا را برای شما ارائه می دهد:

روز صبحانه ناهار شام میان وعده
شنبه پلت مخصوص-سیب میوه های مجاز-میلورم سینه مرغ آبپز-سبزیجات بادام زمینی
یکشنبه پلت مخصوص-موز کرفس-هویج حبوبات آبپز-سبزیجات نان تست به مقدار کم
دوشنبه پلت مخصوص-خرما سفیده تخم مرغ آبپز-خیار سینه مرغ آبپز- کدو حلوایی میلورم
سه شنبه پلت مخصوص-انگور میوه های مجاز- حبوبات آبپز انواع میوه ها- نان تست- بادام زمینی خرما
چهارشنبه پلت مخصوص-سیب کرفس-هویج- نخود فرنگی میلورم-میوه ها و سبزیجات سفیده تخم مرغ آبپز
پنجشنبه پلت مخصوص-انگور سینه مرغ آبپز -کرفس سینه مرغ آبپز- انواع میوه ها تخمه آفتاب گردان
جمعه پلت مخصوص- آناناس هویج-میلورم کدو حلوایی- انواع میوه ها ماست بدون لاکتوز

غذای جوجه مرغ مینا

مرغ مینا والدین خوبی برای جوجه های خود می باشد. لذا در اکثر موارد تغذیه ی جوجه هایش را بر عهده می گیرد. این پرنده جوجه ها را در روزهای اولیه با غذایی که از چینه دان خود خارج می کند، تغذیه می کند. بنابراین بهتر است که به مقدار مناسب از غذاهای نرم و مقوی در اختیار آن قرار دهید.

اگر بنابه هر دلیلی جوجه های مرغ مینا از طرف والدین خود طرد شوند و یا از طریق دستگاه جوجه کشی متولد شوند، باید به صورت دستی به جوجه ها غذا دهید. از آنجایی که چینه دان جوجه ها کوچک است و سیستم گوارشی آنها قدرت هضم مواد سخت را ندارد، بنابراین تغذیه آنها متفاوت خواهد بود.

در هفته های اولیه جوجه ها باید هر دو ساعت و حداکثر هر سه ساعت یکبار با غذای نرم و آبکی تغذیه شوند. به این منظور توصیه می شود از سرلاک مخصوص پرندگان استفاده کنید. همچنین دمای سرلاک آنها باید ولرم و در حدود 40 درجه ی سانتی گراد باشد.

تغذیه دستی جوجه مرغ مینا

نحوه ی غذا دادن به جوجه مرغ مینا

برای غذا دادن به جوجه مرغ مینا باید از یک سرنگ کوچک استفاده کنید. جوجه مرغ مینا جثه ی کوچکی دارد و در عین حال آسیب پذیر می باشد. بهتر است جوجه در یک محل گرم با دمای 32 الی 34 درجه سانتی گراد نگه داری کنید.

همچنین قبل از غذا دادن به جوجه حتما سرنگ و دیگر وسایل مورد استفاده را ضدعفونی و تمیز کنید. تا زمانی که به دمای 25 درجه ی سانتی گراد برسید، با رشد جوجه،هر هفته 2 الی 3 درجه دمای محل نگه داری آن را کاهش دهید.

همچنین بهتر است برای نگهداری جوجه یک جعبه کوچک تهیه کنید. کف آن را با یک پارچه نرم بپوشانید. از 30 دقیقه قبل از طلوع آفتاب تا حدود ساعت 10 شب باید جوجه را  تغذیه کنید . جوجه مرغ مینا نیازی به تغذیه در طول شب ندارد اما باید در هنگام سحر تغذیه شود.

نکات مهم در تغذیه مرغ مینا

رعایت نکات زیر در مورد تغذیه ی مرغ مینا می توانند در داشتن زندگی سالم به پرنده کمک کنند:

 • همیشه به میزان غذایی که پرنده تان می خورد دقت داشته باشید و در صورت کم اشتهایی یا پرخوری حتما به دامپزشک مراجعه کنید.
 • از مواد غذایی تازه و سالم استفاده کنید. هر گونه آثار کپک و قارچ زدگی در غذای مرغ مینا باعث مشکلات گوارشی و بیمار شدن پرنده خواهد شد.
 • مرغ مینا خوردن خوراکی های شیرین همچون خرما، قند و … را دوست دارد. اما مصرف بیش از حد غذاهای شیرین برای مرغ مینا مضر می باشد.
 • دائما آب تمیز و تازه در اختیار مرغ مینا قرار دهید.
 • هر روز ظرف آب و غذای پرنده را بشویید و آنها را ضد عفونی کنید.
 • حتی اگر پرنده ی خود را با پلت مخصوص تغذیه می کنید، باز هم در رژیم غذایی آن میوه و سبزی بگنجانید.
 • مرغ مینا غذای خود را نمی جود و یا گاز نمی زند. بنابراین بهتر است آن را در قطعات کوچکی خرد کنید و به آن بدهید.
 • مرغ مینا طول روده ی کوتاهی دارد. بنابراین در فواصل زمانی کوتاهی نیز مدفوع می کند. پس دقت به بهداشت قفس آن امری مهم و ضروری است.

نکات مهم به هنگام تغذیه مرغ مینا

چه غذاهایی را نباید به مرغ مینا بدهیم؟

سیستم گوارشی مرغ مینا در صورت دریافت مقادیر بالای آهن، شروع به ذخیره ی آن در کبد پرنده می نماید. در اثر این عمل کبد پرنده به شدت آسیب می بیند و او را به کام مرگ می کشاند.

اگر غذای دریافتی مرغ مینا حاوی مقادیر بالایی از آهن باشد، پرنده در راه رفتن و یا ایستادن نیز تعادل خود را از دست می دهد. همچنین میوه هایی مانند پرتغال، نارنگی، کیوی، لیمو و … که حاوی مقادیر بالایی از  ویتامین c هستند، باعث جذب بیشتر آهن در بدن مرغ مینا می شوند و برای آن بسیار مضر می باشند.

مواد غذایی زیر نیز به هیچ عنوان نباید در رژیم غذایی مرغ مینا استفادده شوند:

 • غذا ها و خوراکی های چرب، شور و ادویه دار
 • پفک
 • چیپس
 • پسماندهای غذای خانگی
 • آواکادو
 • قارچ
 • ریواس
 • شکلات
 • نوشیدنی های کافئین دار و الکلی
 • سیر و پیاز

سوالات متداول

غذای تشویقی برای مرغ مینا کدامند؟

از جمله غذا های تشویقی برای مرغ مینا می توان تخمه ی آفتاب گردان، پسته، بادام زمینی و سایر دانه های روغنی را نام برد. این غذا ها باید به مقدار کم و تنها برای تنوع در جیره ی غذایی پرنده استفاده شوند.

برای تقویت مرغ مینا چه باید کرد؟

برای تقویت مرغ مینا باید رژیم غذایی مقوی و کاملی را برای آن در نظر بگیرید که شامل انواع ویتامین ها، املاح و مواد معدنی، پروتئین، کربوهیدرات، فیبر و … باشد. همچنین استفاده از پلت مخصوص نیز به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه ی پرنده توصیه می شود.

آیا خرما برای مرغ مینا ضرر دارد؟

مرغ مینا مصرف میوه های شیرین از جمله خرما را بسیار دوست دارد. اما از آنجایی که این میوه حاوی میزان قند بالایی است به همین دلیل استفاده از آن به میزان زیاد در رژیم غذایی پرنده توصیه نمی شود.

آیا کشمش برای مرغ مینا خوب است؟

با وجود اینکه کشمش یکی از غذاهای مورد علاقه ی مرغ مینا است اما به هیچ عنوان نباید در ؤزیم غذایی آن مورد استفاده قرار بگیرد. چون دارای سطوح بالایی از آهن است و مشکلات کبدی رای پرنده به دنبال خواهد داشت.

برای درمان کبد چرب مرغ مینا چه باید کرد؟

شما می توانید به مدت یک هفته به جای آب، چای سیاه سرد شده را در ظرف آبخوری پرنده بریزید تا از ان استفاده کند. پس از گذشت دو ساعت آبخوری پرنده را کامل بشویید و آن را ضد عفونی کنید.

آیا می توان به مرغ مینای سالم چای سیاه داد؟

بله. شما می توانید دو بار در ماه به اندازه ی یک الی دو قاشق مرباخوری چای سیاه را در آبخوری 100 سی سی پرنده بریزید و در اختیار آن قرار دهید. سپس آبخوری پرنده را شستشو دهید.

چرا مرغ مینا پلت مخصوص خودشو نمی خوره؟

این رفتار می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یا مارک پلتی که برای مرغ مینا تهیه کردید استاندارد نیست و پلت کیفیت مناسبی ندارد و یا پرنده مزه ی پلت را دوست ندارد. در این حالت باید پلتی که برای پرنده ی خانگی خود استفاده می کنید را عوض کنید.

کدام غذای خارجی مرغ مینا برای استفاده ی آن مناسب است؟

بهترین برند های خارجی غذای مرغ مینا، برند های کیکی و پادوان می باشند که تمامی عناصر حیاتی بری حفظ سلامت مرغ مینا را دارا می باشند.

چرا مرغ مینا به پشت میفته؟

این مشکل در اغلب موارد ناشی از تغذیه ی نادرست پرنده می باشد. در صورتی که به غذای مرغ مینا رسیدگی نکنید، به خاطر مصرف غذای غیر استاندارد دچار بیماری کبدی می شود و تعادل خود رااز دست می دهد. در نتیجه تشنج کرده و به پشت میفتد.

جمع بندی

در این مقاله از چیکن هچ نکاتی که لازم است در مورد تغذیه ی مرغ مینا رعایت کنید را به طور کامل شرح دادیم. در صورتی که برای تغذیه ی پرنده ی خانگی خود از پلت مخصوص استفاده نمایید، تقریبا 80 درصد از نیازهای آن به ویتامین ها، املاح، پروتئین، اسید آمینه ها و انرژی را تامین خواهید کرد. همچنین می توانید در کنار پلت مخصوص از میوه ها و سبزیجات نیز استفاده کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫365 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر کبد مینای من بزرگ شده و آب آورده در حدی که مشکل تنفس و دفع پیدا کرده در صورتی که همه جوره تمامی مراحل نگهداری به نحو احسنت بوده غذا تاپفیلد و رعایت رژیم غذایی قطره هپا یعنی تمامی مراحل رو رعایت کردم چکار باید بکنم راهنماییم کنین لطفا ( ۱۳ سالشه )

   1. سلام من یک دوروزه مینا گرفتم به اسم سخنگو بودن فعلا که حرف نمیزنه هیچ ولی اهلیه دیروز تو قفس دیدم لرزش کرد به پشت افتاد خودشو میزد اینور اونور فکر کردم مرد بعد ۲۰ ثانیه بلند شد از چی میتونه باشه ممنونم میشم بگین

    1. سلام دوست عزیز
     این تشنج کرده
     و دلیلش هم غذایی هست که بهش میدی
     پلت مخصوص عروس هلندی بخر و یه هفته به جای آب بهش چای سرد سیاه بده

  1. سلام دوست عزیز
   از طعم پلتی که میخری خوشش نمیاد
   از چه برندی خریدی؟
   غذای مورد علاقش یا میوه ای که دوست داره رو با این پلت قاطی کن بده بخوره اونوقت مشکلی پیش نمیاد

   1. از این پلتا هس ک کیلویی میدن از اونا میگیرم براش
    فقط ب سیب زمینی آب پز و زرده تخم مرغ علاقه داره

    1. سلام دوست عزیز
     براش غذای مخصوص از برند تاپ فید بخر
     زرده تخم مرغ مضره نباید اصلا بدی بهش کبدش چرب میشه
     سیب زمینی هم اگه قسمت سبز رنگ داشت باید جدا کنی وگرنه مسموم میشه

 2. سلام من مینامو تازه خریدم ولی نمیدونم نره یامادس،چجوری میتونم بفهمم،غذاشوغذای مرغ مینا گرفتم که آهن کمی داشته باشه ولی نمیدونم تغذیش چجوریه

 3. وقت بخیر من یک مرغ مینا خریداری کردم جوجه هست فروشنده گفت تا دوهفته گوشت شتر و دل مرغ چرخ شده رو همراه با پلت مخلوط کنم بهش بدم دیروز دستشویی سفید داشت امروز هم آبکی قرمز من باید چیکار کنم دیروزخیلی پرسروصدا بود امروز ساکت هست لطفا زودتر جوابمو بدید من خیلی نگرانم ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   باید بهش پلت مخصوص میدادی نه گوشت شتر و …
   مدفوع قرمز نگران کنندس حتما برسون دامپزشک
   احتمال خونریزی در معده روده و مشکل در کلیه ها وجود داره

 4. سلام من سه مرغ مینا پیدا کردم و دارم ازش نگهداری میکنم ولی نمیدونم چه غذایی برای مرغ مینا مفید هست

 5. باسلام یه مینای ۵ساله دارم کفشکی یکی ازپاهاش یه کمی ورم داره والتهاب قرمزیب نظرتون چه پمادی استفاده کنم البته پارسال ایطوربود بادستورپزشک بامصرف آموکسی کلاو و سفالکسین بهترشد ولی دوباره میترسم بشه بامبول فوت مثل پارسال .الان پماد فیل وت میزنم

 6. سلام،میخواستم ببینم برای یه مینای سالم چه مقدار و چند نوبت در هفته باید چای بدیم و اینکه چای باید غلیظ باشه یا رقیق؟

 7. سلام ببخشید یه سوال داشتم،مینای من ۶ ماهشه خواستم ببینم میشه بهش دونه ذرت آسیاب شده بدم؟
  ذرت ها خام و فریز شده ان، باید بپزم یا همینجور خام اوکیه؟

  1. اهن زیادی داره
   بهتر که ماهانه حداکثر دو بار بدی بیشتر بهش نده
   حتما به صورت ابپز شده باشه

 8. سلام وقت بخیر..مینای من 1سالونیمشه ک من 4ماه خریدم
  الان ی هفته ای میشه ک خودشو میزنه ب قفس و میفته پایین در حالت برعکس و دهنش باز..میخواد حرف بزنه همه نصفه میگه…پشت سرشم خالی شده..لطفا راهنمایی کنید

 9. سلام مینای من ۱ سال و خورده ای هست
  امروز دیدم مدفوع اون سبز یا سفید کمی ابکی
  خواستم بدونم برا چیه

  1. بستگی به اشتهای پرنده داره
   عدد دقیقی نمیشه گفت
   از پرورش دهنده های باتجربه مرغ مینا سوال فرمایید.

 10. سلام ماهشت ماهه پیش یه مرغ مینا خریدیم اول غذاش سلکتیو بود بعد تموم شد براش سپهردانه خریدیم کلا حرف که نمیزنه ولی یه مقدار میخوند تقریبا سه ماهی میشه که اصلا نمی‌خونه تازگی غذاش رو عوض کردیم و بهش کات برد کرم دار دادیم یه کم شروع کرد به خواندن دوباره چند وقتیه که حالت تشنج گرفت و سرگیجه دستشویی اش هم سفید و قهوه‌ای هست و صدای پیس پیس حالت عطسه میکنه دستشویی اش هم یکم صدا داره خیلی هم غذا میخوره و پرخاشگره ممنون میشم راهنماییم کنید چون واقعا چیزی از این پرنده بلد نیستیم به اصرار دخترم خریدیم

  1. به احتمال زیاد سرما خورده
   مکانش رو گرم کن
   و غذاش رو عوض کن
   از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کن که اهن خیلی کمی داره

    1. خواهش میکنم
     مارکش رو نمی دونم
     ولی مارکی باشه که اهن خیلی خیلی کمی داشته باشه و اکثر پرورش دهنده های باتجربه مرغ مینا ازش استفاده میکنن

 11. سلام وقتتون بخير ببخشيد من يك مرغ مينا دارم ٧ سالشه وقتى ١ ساله بود گرفتم كسى بهم داد ياد نداشتم و خودش بهم پلت داد منم همون پلت و دادم بعدشم سپهر دانه ميخريدم بهش ميدادم خيلى مريض شده سينه كاردى شده و پرهاش خيلى ريخته دامپزشك بهش دوتا پودر دادن كه تو يك ليتر اب بريزم بهش بدم و يك هفته بايد بخوره من امروز ديدم همه جا نوشتن اين سپهردانه بدترين پلت هست واسش غذا كى كى خريدم بهش بدم ولى اصلا نميخوره چون از بچگى فقط پلت ميخورده الان نميدونم چيكار كنم ميخوره صبر كنم يا باز همون سپهردانه بهش بدم موندم چيكار كنم خيلى لاغر شده اينقدر كه سينه اش زده بيرون از لاغرى و اين غذا كى كى خيلى گفتن مقوى خريدم ولى پلت نيست ميشه راهنمايى كنين

  1. از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کن که اهن خیلی کمی داره
   داروهای دامپزشک رو بهش بدین تا بهبودی پیدا کنه

   1. ممنونم ازتون ببخشيد من دوباره بردمش دامپزشك معروف گفتن مشكلى نداره فقط يكم كبدش چربه كه قرص ليورگل دادن و يك قطره بريزم تو ابش و گفتن شربت الكارتين بريز كه چون جايى شربت نداشت قرص الكارتين گرفتم ولى ترسبدم بهش بدم اخه گفته بود شربت دوقطره نميدونستم قرص و چه جورى بدم هنور ندادم ولى واسه كبدش همه رو يك هفته كامل انجام دادم و كبدش بهتر شده ولى بى نهايت لاغر شده كه طفلك سينه اش مثل چاقو زده بيرون واسش پلت مخصوص هم گرفتم با غذا كى كى قاطى ميكنم ميدم امروز ديدم يك چشمش كلا پراش ريخته كه مثل مژه بوده و همين طور تمام زير گلوش مثل پوست كنده شده ميريزه كامل بدون پر شده زير گلوش دوره تولك فكر كنم هست ولى اين سرى مژه هاى يك چشمش كامل ريخته و همين طورم داره پراش ميريزه نميدونم چيكار كنم قطره كه دكتر داده هم يك هفته كامل دادم كبدش بهتر شدع خيلى ولى واسه لاغرى نميدونين چيكار كنم و به نظر شما اين قرص الكارتين و بدم يا نه ؟ خيلى ممنونم از شما

    1. سلام شماره تماس دامپزشک رو ندارید ؟ تلفنی ازش بپرسید و مشاوره بگیرید چون من اطلاعی در مورد این دارو ندارم
     بهش سه روز به جای آب چای بدین
     الان مرتب غذا میخوره ؟
     احتمال داره وارد دوره تولک شده باشه . فضلش چه رنگیه ؟

 12. مرغ مینا من تقریبا ۵ ماهشه خیلی پرخاشگری قبلا نبود از وقتی رفته تو دوره تولو اینجور شده پشت گردنش کچلی داره غذاشم دون مخصوص مرغ مینا برند سپهر دانه آواز هم میخونه حرف هم میزنه مشکلی نداره مدفوعش قهوه ای

 13. باسلام وخسته نباشید یه سوال درمورد بامبول فوت پای مرغ میناداشتم.مرغ مینای من پارسال بامبول فوت زدکف پاش بامشورت دکتر باقرص سفالکسین وپودرآموکسی کلاو میخچه خوب شد ولی هنوز جای میخچه ای که خوب شده هنوز حالت کبودی داره پاشم بالا نمیگیره هرچند شب یه بارهم با جوش شیرین واب ولرم اون ناحیه رو شستشومیدم ب توصیه پزشک هم ک پارسال گفت دوردوتاچوبشو پارچه مخمل بپوشون که این کارهم انجام میدم ویه روز درمیان هم پارچه هارومیشورم وکف قفس هم روزی دوبارمیشورم تغدیه شم تاپ فید هفته ای دوبارسیب درختی وهفته یه بارهم خیار وهفته ای دوبار هم برگ ریحان وبرگ تربچه .الانم که دوروزه یه درمیان چای هم بهش میدم و۱۰ روزیه بارهم عرق کاسنی هفته ای یه بارهم ب کمپلس وکبدشور بهش میدم تتراسایکلین هم هرروقت میزنم روبه قرمزی میره کف پاش.البته ناگفته نمونه اون کفشکی پا هنوزیه کم ورم خودشوداره که فکرکنم به علت تغییرقیافه باشه که قدیم بهش واردشده وزنشم ۱۵۰ گرمه و۴ سالشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 14. سلام مینای من ۵ ماهس سه هفته پیش بیحال بود ودهنش آبکی بود بردم دامپزشک از آب دهنش آزمایش گرفتن گفتن مشکلی نداره ولی قطره متوکلوپرامید دامتیکون ومترونیدازول دادن حالش بهترشد ولی آبدهنش همینطوری کش میاد سرشو تکون میده میریزه آب دهنش چیکارکنم خیلی عجیبه ممنون میشم جواب بدین

 15. باسلام ببخشید این چای ک میگن ب مدت یه ماه ب مرغ مینابجای اب بهش بدیم وبعدیه ماه استراحت وبعد دوباره یه ماه درمیان چای بدیم چای روبایدچندساعت ب ساعت تعویض کردوتازه گدذاشت

 16. الان که غذاهای پادوان و کیکی و راف کمیاب و گرون شدن چه غذایی از چه برندی مفیده برای مرغ مینا ؟!!!

  1. محصولات مفید هم خوبه تا حالا شکایتی نبوده . و مشکلی هم برای پرنده ایجاد نکرده

 17. سلام
  وقتتون بخیر
  عذر میخوام من سوالات و جوابارو خوندم دیدم یه جاهایی پیشنهاد استفاده از چای سرد و دادید که متوجه شدم واسه دفع اهن میخواستم ببینم بدون اینکه مینامون مشکلی داشته باشه میشه چند مدت یکبار بهش چای سرد داد؟؟؟ و اینکه واسه مینای من که تا حالا استفاده نکرده مثلا یکدفعه بهش بدم ضرر نداره؟؟؟

 18. سلام خسته نباشید
  من یک مینا ۲سال و ۴ماه دارم
  ۳روزه که حالش خوب نیست
  خودش رو به قفس میچسبونه ،باهاش صحبت میکنم هیچ واکسنی نشون نمیده ، دهن باز میخوابه و همش خوابه ،خیلی کم اشتها شده و خیلی هم دستشویی میکنه
  شنبه بردمش دامپزشکی دارو داد ولی بهتر نشد
  الان هم حالش خوب نیست
  چیکارش کنم؟
  غذاش پلت فله ای هست از همون بچگی فله ای خریدم براش
  و یکم سیب هم بهش دادم
  و تا دیروز خیلی آب میخورد ولی امروز کلا غذا نخورده و خیلی کم اشتها شده
  لطفا کمکم کنید 🙏🙏🙏

  1. غذاشو تغییر بدین اکیدا از پلت های فله ای و نا شناخته استفاده نکنید. باعث بیماری کبد میشه . توصیه میشه از مارک های کی کی ، پادوان و تاپ فید استفاده کنید. روزی یک بار چای سرد بدین بهش.

 19. سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم از پلت استفاده نکردم و بیشتر بهش غذای دم دست دادم و پرنده من امروز مادرم بهش رطب داده بود و الان از دهنش یه چیزی مثل پوست رطب بیرون اومد ترسیدم خیلی خواستم بودنم مشکلی نیست اگه دیگه استفاده نکنم و غذای خودشو بخرم؟؟

  1. مرغ مینا تغذیه اش حساسه. و به سرعت دچار بیماری کبد میشه. نباید هر چیزی دلتون خواست بهش بدین. فقط غذای خودش رو تهیه کنید.

 20. سلام من دوتامرغ مینا یکساله دارم یکی شون ۶ ماهی میشه دمش که شکست دمش کمی بیرون میزنه مینا با نوکش میکنه پشتش قرمز میشه نمیزاره دم رشد کنه دمش خونی میشه چکارش کنم
  سوال دومم اینکه این مارکهای غذای مینا اینجا نداره کجا چند تا تهیه کنم ممنونم

  1. در مورد دم به دامپزشک مراجعه کنید. این مربوط به رفتار شناسی پرندگان میشه. میتونید از اینترنت هم جستوجو کنید. کلینیک های تخصصی آنلاین هست که پاسخ میدین. در مورد تهیه غذا هم میتونید از فروشگاه های آنلاین سفارش بدین

  2. سلام
   میشه لطفا بفرمایید رنگ دانه های کی کی وتاپ فیدو پادوان چه رنگیه؟ که من از راه دور میخوام سفارش بدم ضرر نشه ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس