منو اصلی

درمان بیماری ذخیره آهن در مرغ مینا | بزرگ شدن کبد در مرغ مینا و دلایل آن

درمان بیماری ذخیره آهن در مرغ مینا - چیکن هچ

بیماری ذخیره آهن در مرغ مینا، شایع ترین بیماری این پرنده بوده که متاسفانه در بیشتر مواقع منجر به تلف شدن مرغ مینا میشود. لازم به ذکر است که در صورت تشخیص به موقع و درمان سریع، این بیماری در اکثر موارد به طور کامل رفع میگردد.

چنانچه مرغ مینای شما دارای علائمی مانند نوک زدن شدید به انگشتان پا، بی حالی، تورم شکم و … است، مطالعه این مقاله برای شما ضروری می باشد. علائم اصلی بیماری کبدی، راه های پیشگیری و درمان بزرگ شدن کبد مرغ مینا در این پست به طور کامل توضیح داده شده است.

بیماری جذب آهن مرغ مینا چیست؟

بیماری جذب آهن یا هموکروماتوز در مرغ مینا بیشتر از سایر پرندگان دیده میشود. این بیماری به دلیل ذخیره بیش از حد آهن ( مولکول فریتین ) به بدن پرنده، سبب بروز مشکلات جدی و حتی مرگ مرغ مینا میگردد. در این بیماری، آهن اضافی در بدن، ابتدا جذب کبد و بعد از آن در طحال و مغز استخوان مرغ مینا ذخیره میشود.

دلایل بروز بیماری کبدی در مرغ مینا

دلایل ژنتیکی : پرندگان، در طبیعت موجوداتی گیاه خوار و میوه خوار بوده و از منابع معدنی بسیار کمی برخوردارند. از این رو، فیزیولوژی بدن آنها به گونه ای طراحی شده تا، از کمترین مواد معدنی، بیشترین جذب را داشته باشند. در مرغ مینا نیز این موضوع صدق کرده و با مصرف مواد غذایی آهن دار، آهن زیادی جذب بدن آنها میشود.

دلایل تغذیه ای : از طرف دیگر، پرندگانی که در اسارت زندگی میکنند، معمولا به دلیل عدم آگاهی پرورش دهنده، جیره غذایی نادرستی را در اختیار دارند. جیره غذایی سرشار از آهن و عدم تحرک، دو عامل اساسی بیماری کبد در مرغ مینا است. مقاله غذای مرغ مینا را به طور کامل مطالعه نمایید.

علائم اصلی هموکروماتوز در مرغ مینا

علائم اصلی هموکروماتوز در مرغ مینا - چیکن هچ

تغییر رنگ فضله و فضله سبز رنگ در مرغ مینا، از اصلی ترین علائم بیماری کبدی می باشد.

  • بیحالی و افسردگی
  • نشستن بر کف قفس، عدم تعادل و تلو تلو خوردن مرغ مینا
  • تشنج، رعشه و افتادن به پشت
  • نوک زدن های مکرر به پاها
  • بی اشتهایی و تنفس سخت
  • کاهش تحرک و قطع سخنگویی
  • ورم شکم
  • قرمزی چشم

در صورتی که هر یک از علائم گفته شده، با فضله سبز رنگ همراه باشد، احتمال ابتلای مینا به بیماری هموکروماتوز بسیار بالا است.

نحوه درمان بیماری ذخیره آهن مرغ مینا

در صورتی که مرغ مینای شما هر یک از علائم بالا را داشت، اولین و بهترین راه درمان آنها مراجعه به دامپزشک متخصص پرندگان زینتی است. دامپزشک با توجه به میزان وخامت حال پرنده و تشخیص دقیق، به تجویز دارو و درمان پرنده شما میپردازد.

در ادامه چند روش برای درمان خانگی و کمک به بهبود سریع تر بیماری کبد مرغ مینا آمده است :

بیشتر بخوانید : انواع بیماری های مرغ مینا

1- استفاده از غذای مخصوص مرغ مینا

تغییر غذای مصرفی پرنده، استفاده از پلت ها و غذای مخصوص مرغ مینا اولین قدم برای درمان پرنده بیمار است. متاسفانه اکثر پرورش دهندگان اطلاعی در مورد این بیماری نداشته و با استفاده از خوراک مرغ یا طوطی سانان به تغذیه مرغ مینای خود می پردازند. این غذاها دارای مقدار زیادی آهن بوده که مصرف آنها در طولانی مدت توسط مرغ مینا، مرگ حتمی پرنده را به دنبال خواهد داشت.

لازم است برای مرغ مینای خود، غذای پلت شده فاقد آهن، از برند های معتبر ایرانی و خارجی تهیه کنید. این غذای فرموله شده، تمام نیاز های غذایی پرنده را برطرف میسازد. در کنار این غذا، مقداری سیب بدون هسته و میل ورم نیز به تقویت مرغ مینا کمک میکند.

مطالعه مقاله اصلاح رژیم غذایی مرغ مینا در این زمینه به شما کمک شایانی میکند.

2- استفاده از چای در درمان ورم کبد مرغ مینا

چای حاوی مقدار زیادی تانن است. تانن به ماده ای گفته میشود که در ترکیب با آهن، از جذب آن به بدن جلوگیری میکند. به این منظورم شما میتوانید روزانه مقداری چای سیاه در اختیار مرغ مینای خود قرار دهید تا بیماری پرنده رو به بهبود رود.

به مدت یک ماه، به جای آب آشامیدنی، مقداری چای سیاه غیر معطر را به آبخوری پرنده اضافه کنید. پس از بهبود مرغ مینا، میتوانید در هر ماه دو تا سه بار، به مرغ مینای خود چای سیاه سرد شده بدهید.

3- تحرک و پرواز

راه دیگر کمک به مرغ مینای بیمار، آزاد کردن روزانه آنها از قفس می باشد. لازم است تا روزانه سه بار پرنده خود را از قفس خارج کنید تا به میزان لازم پرواز و تحرک داشته باشد. این تحرک در تقویت پرنده و افزایش سرعت بهبود بیماری کبد، موثر است.

میناها در اسارت به دلیل تحرک کم، قادر به سوخت ساز صحیح نبوده و چربی و آهن زیادی جذب اندامهای داخلی بدن آنها میشود.

4- قرص لیورگل برای مرغ مینا

عموما یکی از داروهای تجویزی توسط دامپزشک، برای کبد مرغ مینا، قرص لیورگل است. این گیاه تقویت کننده کبد بوده و باعث تقویت و کاهش ورم کبد مرغ مینا می شود. دقت داشته باشید که استفاده سرخود از این قرص، میتواند مشکلاتی را برای پرنده شما به همراه داشته باشد. بنابراین پیش از اقدام به مصرف این دارو با دامپزشک حیوانات خانگی مشورت کنید.

5- استفاده از عرق کاسنی و گیاه قاصدک

عرق کاسنی به منظور یک تصفیه کننده کبد برای انسان نیز، موثر است. استفاده از چند قطره عرق کاسنی در آبخوری مرغ مینا، به بهبود پرنده کمک زیادی میکند. البته دقت داشته باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید. همچنین گل قاصدک نیز، برای سم زدایی و بهبود عملکرد کبد مینا مفید است.

6- نظافت دائمی قفس مرغ مینا

نظافت دائمی قفس مرغ مینا - چیکن هچ

نظافت قفس پرنده مانع از مدفوع خواری و یا بروز مشکلات عفونتی در مرغ مینا میشود. مرغ مینای مبتلا به کبد متورم، به شدت در معرض عفونت کبد قرار دارد. عدم نظافت محیط پرورش، احتمال ابتلای پرنده به این بیماری قوت میبخشد.

راه های پیشگیری از بزرگ شدن کبد مرغ مینا

تنها و تنها راه پیشگیری از بیماری کبدی در مرغ مینا، تغذیه صحیح پرنده و تحرک زیاد می باشد. رژیم غذایی مرغ مینا حساسیت بسیار بالایی دارد و مصرف بسیاری از مواد غذایی برای آنها با تلف شدن پرنده برابر است. در ادامه غذای مضر برای کبد مرغ مینا آمده است.

مواد غذایی آهن دار

همان طور که گفته شد، مرغ مینا توانایی هضم و دفع آهن موجود در مواد غذایی را ندارد. این آهن جذب کبد و طحال پرنده شده و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. بنابراین استفاده از مواد غذایی آهن دار مانند نان، جعفری، سیب زمینی آب پر، موز، اسفناج، گوشت قرمز و جگر برای مرغ مینا ممنوع است.

غذاهای سرشار از ویتامین ث

ویتامین ث به خودی خود برای بدن پرنده ضرر نداشته اما، مصرف ویتامین ث باعث جذب بیشتر آهن به کبد مرغ مینا میگردد. بنابراین باید پرتقال، کیوی، نارنگی، کلم بروکلی، فلفل دلمه و قرص جوشان، از غذای مرغ مینای شما به طور کامل حذف گردد.

پلت های مخصوص مرغ و خروس

این پلت ها مخصوص مرغ و خروس یا سایر پرندگان زینتی است. متاسفانه بیشتر سرپرستان مرغ مینا، به آنها پلت های مخصوص سایر پرندگان را داده و منجر به مرگ مرغ مینای خود میشوند. ضروری است تا پلت با برند معتبر و فاقد آهن خریداری نمایید.

حبوبات، دانه ها و مغز ها

لوبیا، نخود و عدس سرشار از آهن می باشند و تغذیه مرغ مینا با این مواد بسیار مضر است. از طرفی گردو، تخمه آفتاب گردان، تخمه کدو و سایز مغز ها نیز، آهن و چربی زیادی داشته و برای مرغ مینا مناسب نمی باشند.

مواد غذایی دارای ویتامین A

یکی دیگر از ویتامین هایی که باعث جذب بیشتر آهن به بدن می شود، ویتامین A است. هویج، اسفناج، فلفل، انبه و … سرشار از ویتامین A بوده و برای مرغ مینا مشکل ساز می باشند.

جمع بندی

لازمه سلامت مرغ مینا، اطلاع از شیوه نگهداری و حساسیت های غذایی پرنده می باشد. در این مقاله تمام راه های درمان بیماری کبد مرغ مینا، راه های پیشگیری و غذای های مضر برای این پرنده گفته شد. چنانچه باز هم سوالی در این زمینه دارید، در قسمت نظرات با کارشناسان وب سایت چیکن هچ به اشتراک بگذارید.


دیدگاه‌های نوشته
75 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام من نزدیک سه سال و نیم مرغ مینا رو دارم قبلا خیلی حرف میزد و تحرک داشت و الان ندارع از علائم بالا هم فقط کم حرف شدن و بی تحرکی رو داره کبدش دچار مشکل شده؟

سلام
تغذیش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟

سلام دامپزشک به ما گفت که مرغ مینامون کبدش دچار مشکل شده و بهش دارو داد گفت یه نفر موقع دارو دادن نگهش داره یه نفر دارو رو بریزه تو دهنش. یه چند روزی بنا به دلایلی فقط من و مرغ مینامون پیش همیم و ‌کسی نیست که نگهش داره دارو هاشم هر دوازده ساعت یک باره راه حلی هست تنهایی بتونم دارو هاش رو بدم؟ اشکال داره قرصش رو تو آب حل کنم و بهش بدم؟

سلام
اسم دارو چیه ؟

اسم قرصش رو نمیدونم یه قرص سفید رنگه قطرش هم قطره ی دفع آهنه

باید اسماشو بگی اینجوری نمیشه چیزی گفت

سلام مرغ مینا من 3سالشه روزی که گرفتم به من نگفتن پاش میخچه داره دوبار دکتر بردم پماد داده زیر باش خیلی قرمز و عفونت کرده انگشتش نمیتونه چوب رو نگه داره دیگه اینکه 1ماه هستش حرف نمی زنه دکتر گفت گردش چرب شده 1ماه دارم دارو میدم شب روز خوب نمیشه جدیدا از انگشتش هم خون میاد پاک چشمشان افتاده شده

سلام
چوبش رو بردار دستت ، در جهت موافق و مخالف دستت رو بکش روش ، ببین برادش میره تو دستت یا نه ، اکثر مواقع این مشکل از چوبه ، یا اینکه اگه میره کف قفس ، فضله میخوره به پاش و اینجوری میشه ، برای این شرایط هم هر روز باید کف قفس رو عوض کنی یا تمیز کنی ، هر روز
اول باید دلیل این مشکل رو حل کنی بعد برسی به درمان !

بهش چه پمادی داده ؟ چجوری پماد رو میزنی ؟ برای کبدش چه دارویی داده ؟ اصلا چرا گفت که کبدش چربه چه علائمی داره ؟

سلام مرغ مینای من چند بار اسهال شده و هر بار خودشو میزنه به در و دیوار قفسش و از حال میره و میافته کف قفس بعد چند دقیقه دوباره حالش خوب میشه ولی صداش می گیره بعدش امروز که از قفس درش اوردم یه نیم ساعت رو تخت خوابید بعد بلند شد خودشو کوبوند به کمد و پنجره و بی حال افتاد ولی بعد چند دقیقه به حالت عادی برگشت. دون بهش سپهردانه میدادم ولی ماه پیش که بردمش پیش دامپزشک واسه کوتاه کردن ناخنش گفت دون خارجی بخر منم از خودش دون راف خریدم و چند وقتیه که با سپهردانه مخلوط میکنم تا بخوره. چندتا از فضله هاشم سیاهه و اسهالش سبزه ممکنه کبدش باشه؟

سلام
صدردصد کبدش درگیر بیماری شده
غذای خارجی رو فقط بده، میتونی تاپ فید کیکی و پادوان هم کنارش بهش بدی
یه مدت به جای اب بهش چای سرد شده بده (طعم دار نباشه)
اگه شرایط رو رعایت نکنی حتما تلف میشه

سلام من یک مرغ مینا ۱سالو چند ماهه دارم چندروز خیلی تحرک نداره وقتی میارمش بیرون قبلا زیاد حرف می زد الان خیلی کم شده دو یا سه روزه هم بی علت تو قفسش شروع می کنه بال بال زدن مدفوعش کم شده ولی سیز رنگ نیست غذاشم پلت مخصوص مرغ مینا از برند سپهر دانه میدمش ولی یک روزه میلی به خوردن غذاش نداره و فقط دوست داره گندم خیس شده بخره
گندم براش بد نیست؟

سلام
چمش قرمز نشده ؟ همین حالت تشنج میتونه نشانی از مشکلات کبدی باشه اصلا نیاز نیست که حتما فضله سبز بشه فضله ی سبز زمانی هست که اسیب جدی به کبد وارد شده باشه !
غذاش رو عوض کن تاپ فید کیکی یا پادوان بده به مدت 2 ماه ، به مدت 2 هفته هم به جای اب براش چای سرد شده بزار

سلام خسته نباشید
من مرغ مینا دارم که مشکلی کبدی داره
پیش دامپزشکی بردم و دارو داد ولی تغییری نکرده
بهش چایی هم میدم اما روزی ۲.۳ بار با سرنگ اما بازم تغییری نکرده مشکل از کجاست؟

سلام
از کجا میدونی مشکل کبد داره ؟ علائمش چیه ؟
فضلش چه رنگیه و غذایی که بهش میدی چیه ؟

سلام مینای من مشکل کبد چرب داشت بردمش دامپزشکی بهش قرص لیورگل داده و حالش خوبه فقط به سختی میتونه فضله رو دفن کنه باید چیکار کنم و فضله ش آبکی شده و دونش هم سپهر دانه هست

سلام
دانه رو عوض کن حتما ! پادوان کیکی یا تاپ فید بده ، مدتی هم بهش چایی سرد شده بده

سلام خسته نباشید
من مرغ مینام مشکل کبدی داشت که ۱۰ روز پیش از دامپزشک براش دارو گرفتم و بهش دادم و الان نزدیک یه هفته هست که حالش خیلی بهتر شده قبلا مشکل تعادل داشت و بی حال بود که رفع شده دیگه تو این یه هفته ای من ندیدم که این مشکلات رو داشته باشه فقط فضلش سبز رنگه ولی الان ۲ یا ۳ روزه حدودا که فضلش بعضی وقتا آبکی هست و یا خیلی خیلی کم البته پیش میاد که مشکی باشه یا قرمز خیلی کم یا امروز متوجه شدم فضلش قهوه ای یا خاکی رنگ هم هست میخواستم ببینم عفونت کبد گرفته ولی من تو این ۱۰ روز همیشه قفسشو تمیز میکردم و یه مشکل دیگه هم که داره سر حال هست ولی زود خسته میشه یعنی بعضی وقتا نوکش باز میکنه یا لای بالاشو باز میکنه انگار گرمش البته چند روز خیلی هوا گرم شده

Last edited 13 روز قبل by Reyhaneh

غذاش از برند پادوان هست
بله من به مدت سه روز بهش چایی دادم
والا منم شنیدم که گفتن وقتی کبدشون چرب میشه احتمال اینکه عفونت کبد هم بگیرن هست که علائمش میتونه مشکی یا قرمز شدن فضله باشه که به آنتی بیوتیک نیاز داره
الانم حالش خوبه ولی فقط فضلش سبزه هنوز و بعضی وقتا هم مشکی یا قرمز میشه
و حدودا یه ماه پیش بود که رفت تو لک و دو هفته پیشم خوب شد ولی الان دوباره پریزونی داره
ممنون از شما 🙏

صبور باش در دوره گذر از بیماری هست
به درمان ادامه بده ، غذاش رو میتونی متنوع هم بکنی ، مثلا از برند کی کی هم بخری و قاطی کنی بدی اینجوری هم خوبه
فقط نیاز داره که صبور باشی و بهش فرصت بدی

چشم ممنون از شما 🙏

موفق باشید

سلام خسته نباشید
مرغ مینای من کبدش چرب شده و همش بیحاله و میخوابه
دکتر هم بردمش چه چیزایی بهش بدم بخوره تا بهتر بشه

سلام و وقت بخیر مرغ مینای من دوسال نیمشه
چند وقتی هست که بی حاله و درست نمیتونه پرواز کنه و بپره همش تو قفسش یجا وایستاده و پراش پف میکنه
وقتی که تو خونه آزاده هم فقط راه میره اصلا پرواز نمیکنه
فضله اش هم از اولش شل بود
رنگشم کمی سبزه

سلام خسته نباشید
ببخشید یه سوال داشتم من یه مرغ مینا دارم که دچار بیماری کبد شده البته به تازگی و اولاش هست که سه شب پیش بود که وقتی از قفس اومد بیرون به مدت یک دقیقه یا حتی کمتر تلو تلو خورد و انگار سرگیجه داشت و بعد کاملا خوب شد و بعد از اونم تا امروز که من سه بار بیرونش کردم مشکلی نداشت و هیچ علائم دیگه ای هم به جز علائمی که مربوط به تو لک رفتن پرنده هست نداره چون الان در دوران لک هم هست و الان میخواستم بپرسم که آیا لازمه روزی سه بار بیرونش کنم که تحرک داشته باشه برای بهبودی مشکل کبد خوبه ؟
و یه پرنده فروشی به من گفت که برای مشکل کبدش باید سه تا آمپول آنتی بیوتیک بهش بزنیم درسته ؟

سلام خسته نباشید من مینای تقریبا ۲۰ روزه دارم فضلش سبز رنگه بیماری کبدی داره خوبه بهش به جای آب چای بدم؟
غذاش هم سپهردانه هستش غذاش و عوض کنم؟

سلام خسته نباشید عرض کردین مرغ مینای من مشکل کبدی داره بهش چای سیاه بدین. ا دیروز براش گذاشتم با اینکه تشنش هس ولی نمیره ک چای بخوره. تا میره سکت اب خوریش چایی رو میبینه ول میکنه میره. چیکارش کنم

سلام خداقوت
یک مینا حدودا ۳ماهه دارم تازه دون خور شده بود مسافرت بودم که خوانواده بهش نان و موز آلوسیاه و انگور داده بودن صب دیدم یه گوشه قفس ساکت نشسته بیرون آوردم بیحال بود تا شب بهش چند بار چایی سیاه دادم و قطره ویتامین زوریچ ویتامینه a.d.eدادم بهتر شد الان آواز میخونه تحرک داره ولی خیلی خودشو میخارونه و خیلی عصبیه دست و پای همه دور بریارو میزنه شدیدن درد آوره صداش میکنم میاد روشونم آبتنی میکنه فقط بعد بیماریش عصبی شده غذاشم سپهر دانه بود دوروزه غذاشو عوض کردم فله گرفتم واینکه دیگه دون نمیخوره دوباره برای غذا دهن باز میکنه ممنون میشم راه نمایی کنید

سلام مجدد برای رفتاراش و دون خوردنش چیکار کنم خیلی عصبی شده وپر میریزه

سلام، من راستش پیلت ساده می دادم و باعث بیماری کبد شده و الان پیلتش رو عوض کردم و پیلت اوشکایا خریدم آیا این برند خوبه؟؟

باسلام خسته
سوالی داشتم راجب مینا
من هم مینای دارم که چشم کم سو شده بود سر گیجه داشت و همش کف قفس بود بردم دامپزشک معاینه که شد گفتن مشکل کبد دارد
داروی دادن که هر هشت ساعت بدم حالا حال بهتری دارد و اروم شده ولی چشماش هنوز مثل اول کار نمیکنه ایا شما برای چشم های مینا من نظری دارید
اصلا چشم میشه از کبد باشه؟
یا بیماری دیگه هست

سلام خسته نباشید ببخشید میشه به جای چای سیاه چای معمولی داد.

سلام مرغ مینا من تقریبا ۳ سالشه دوهفته اس که بعضی موقع ها حدودا روزی ۳الی ۴ بار خودشو شدید میزنه به قفس و این کارو تا یک دقیقه ادامه میده و بعدش انگار تعادلشو از دست میده و کف قفس میمونه و بعد حالش خوب میشه اگر بیرون قفس باشه پرواز میکنه و میخوره به دیوار و خیلی کم حرف میزنه و صداش ضعیفه و پر ریزی شدید در ناحیه سر داشته که الان یکم بهتر شده خیییلی نگرانشم و به دامپزشکی دسترسی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید چه دارویی بهش بدم

سلام مرغ مینای من ۱ماه و نیمشه
من مرغ مینام رو با ماشین بردمش مسافرت و اوردم از وقتی برگشتیم هی تشنج میکنه اولا کم بود هر سه روز یه بار بود ولی الان روزی ۳بار تشنج میکنه
دام پزشک هم گفت چیزیش نیست و دوتا قطره ویتامین بهش داد
دونه پارس میخوره
درس میشه؟

بهش غذای تاپ فید و چایی دادیم
حالش بهتر شده و دیگه تشنج نمیکنه
ممنون از راهنماییتون🙏🏻

سلام.چایی دم کرده بهش بدیم و اصلا آب ندیم؟؟؟؟

سلام مرغ مینای من از دیروز بی خاله و انگار چشماش نمیبینه حرفم خیلییییی کم میزنه در حد یک تا دو کلمه از دیروز تا حالا میترسم ببرمش دامپزشکی خیلی نگرانشم میشه ی راهکار بهم بدین فضلش ابکی و سبز شدع

Last edited 1 ماه قبل by مبینا

سلام مرغ مینای من یهویی تعادلشو ازدست داد اصلا نتونست بپره روزدوم بردمش دامپزشکی گفت کبدش دچار مشکل شده بهش قرص لیورگل وشربت لاکتولوز برای پاهاشم ک یکم زخم داشت پمادو ملوکسی داد الان ۳روزه داره داروهاشو مصرف میکنه ولی اصلا حالش خوب نشده خیلی نگرانشم پرهاش افتاده تکونشون میده همش انگار درد میکنه تعادلشم بدترشده میفته سروته میشه نمیتونه بلندشه چقد طول میکشه خوب شه؟ غذاشم تاپ فید خریدم براش با کرم خوب میشه؟

چرا کرم ندم؟اخه خیلی لاغر شده فقط غذاش ک تاپ فیده کافیه؟

سلام. وقت بخیر مینا یک ماهه و نیم دارم از پلت تاپ فید بهش میدادم و فقط چندبار مرغ ابپزهم خورد عدم تعادل و تلوتلوخوردن داشت بعدش بالااوردو صداش هم درنمیاد به سختی صداش شنیده میشه بردیم دکتر گفتندکبدش بزرگ شده و یه قطره دادن.مدام هم کف قفس میخوابه بهش چای بدم ؟ ضعیف شدن صداش هم برای کبدش هست؟

سلام ممنونم از پاسخگوییتون. بله غذاش مخصوص مینا از برند تاپ فید هست. بعد از خوردن سینه مرغ ابپز کبدش بزرگ شد. ممکن عفونت کرده باشه؟سرکه سیب هم بهش بدم؟۳بار بالا اورده. کف قفس هم میخوابه

سلام جوجه مینادارم اول میادرودستم ولی هالانمیادروپام میادولی اگه میبرمش روانگشتم میادپاین چرا؟🤔😔😔😔😔

سلام
خسته نباشین
مینای ما حدودا هشت سالشه تا دیشب کاملا حالش خوب بود از دیشب انگار یه چیزی خورده باشه یا مویی تو دهانش باشه سرش رو تکون میده، میخواد چیزی بخوره اشتهاشو داره نوک میزنه که بخوره ولی نمی تونه بخوره انگار دهانش خلط داشته باشه و نتونه بخوره فقط یکم سفیده تخم مرغ و انگور بهش دادم به سختی خورد بعضی حرفها رو هم نمی تونه بگه و کلا رفتارش عوض شده ، چکاری میشه براش انجام داد. ممنون از شما

ممنون ازشما و پاسخگویی سریعتون، دستتون درد نکنه، ممکنه نخی چیزی خورده باشه که نتونه بیرونش بیاره، آخه نشون میده اشتها برای خوردن داره ولی تا سرش رو خم می کنه مایعات میاد یا حالش بد میشه و نمی تونه بخوره؟

از دیشب که اینطوری شده مدفوعش سفید و سبزه البته پسرم میگه چون چیزی نخورده و انگور قرمز چون دوست داره و می تونه بخوره بهش دادیم مدفوعش این رنگی شده .متاسفانه اب هم نمی تونه بخوره ولی حال عمومیش خوبه فعلا، منم در مورد مشکل کبدی با شما هم نظرم، داریم میبریمش دامپزشک ، بازم ممنون لطف کردین

Last edited 1 ماه قبل by طاهره

بردیم دکتر میگه ترشحات دهانش لزجه و گفت سرکه سیب سه قطره در پنج قطره آب حل کنیم بهش بدیم و دو روز بعد تکرار بشه، دو سه تا قطره دیگه هم داد که باید هر دوازده ساعتی بهش بدیم، ممنون از شما

ممنون از شما
بردیم دکتر اگه نتیجه گرفتیم کامنت میذارم

سلام خسته نباشین، مینا رو بردیم دامپزشک چند تا دار داد گفت ممکنه عفونت روده پیدا کرده باشه، مولتی ویتامین و ب کمپلکس هم داد گفت سرکه سیب رو با اب مخلوط کنیم و بهش بدیم و همچنین چای هم در ابش بریزیم اینکارا رو کردیم بعد دو روز و نصفی یکدفعه دیدم تو قفس اینور و اونور میره و میخواد چیزی بخوره نگاه کردم دیدم نخ دندون رو بالا آورده و میخواد دوباره بخوره سریع از تو قفسش برداشتم، بعد از اون کاملا خوب شد داروش رو قطع کردم فقط از روزی که بهش تاپ فید میدم رنگ فضله ش کمی سفید و آبکیه فکر می کنین مشکل چیه؟

با سلام.مینای من حدودا سه ماهه اس غذای مخصوص مینا استفاده میکنه میوه جات و غذاهای دیگه رو نمیخوره یک هفتس دچار تشنج میشه شاید روزی سه بار این اتفاق بیفته خیلی ضعیف شده بردیمش دامپزشکی گفتن غذاش باید عوض بشه و مولتی ویتامین مصرف کنه.مشکل کبدی داره مینا؟.ایا دارویی هست که زودتر خوب بشه