آموزش پرورش و نگهداری مرغ مینا

درمان بیماری ذخیره آهن در مرغ مینا | بزرگ شدن کبد در مرغ مینا و دلایل آن

بیماری ذخیره آهن در مرغ مینا، شایع ترین بیماری این پرنده بوده که متاسفانه در بیشتر مواقع منجر به تلف شدن مرغ مینا میشود. لازم به ذکر است که در صورت تشخیص به موقع و درمان سریع، این بیماری در اکثر موارد به طور کامل رفع میگردد.

چنانچه مرغ مینای شما دارای علائمی مانند نوک زدن شدید به انگشتان پا، بی حالی، تورم شکم و … است، مطالعه این مقاله برای شما ضروری می باشد. علائم اصلی بیماری کبدی، راه های پیشگیری و درمان بزرگ شدن کبد مرغ مینا در این پست به طور کامل توضیح داده شده است.

بیماری جذب آهن مرغ مینا چیست؟

بیماری جذب آهن یا هموکروماتوز در مرغ مینا بیشتر از سایر پرندگان دیده میشود. این بیماری به دلیل ذخیره بیش از حد آهن ( مولکول فریتین ) به بدن پرنده، سبب بروز مشکلات جدی و حتی مرگ مرغ مینا میگردد. در این بیماری، آهن اضافی در بدن، ابتدا جذب کبد و بعد از آن در طحال و مغز استخوان مرغ مینا ذخیره میشود.

دلایل بروز بیماری کبدی در مرغ مینا

دلایل ژنتیکی : پرندگان، در طبیعت موجوداتی گیاه خوار و میوه خوار بوده و از منابع معدنی بسیار کمی برخوردارند. از این رو، فیزیولوژی بدن آنها به گونه ای طراحی شده تا، از کمترین مواد معدنی، بیشترین جذب را داشته باشند. در مرغ مینا نیز این موضوع صدق کرده و با مصرف مواد غذایی آهن دار، آهن زیادی جذب بدن آنها میشود.

دلایل تغذیه ای : از طرف دیگر، پرندگانی که در اسارت زندگی میکنند، معمولا به دلیل عدم آگاهی پرورش دهنده، جیره غذایی نادرستی را در اختیار دارند. جیره غذایی سرشار از آهن و عدم تحرک، دو عامل اساسی بیماری کبد در مرغ مینا است. مقاله غذای مرغ مینا را به طور کامل مطالعه نمایید.

علائم اصلی هموکروماتوز در مرغ مینا

علائم اصلی هموکروماتوز در مرغ مینا - چیکن هچ

تغییر رنگ فضله و فضله سبز رنگ در مرغ مینا، از اصلی ترین علائم بیماری کبدی می باشد.

 • بیحالی و افسردگی
 • نشستن بر کف قفس، عدم تعادل و تلو تلو خوردن مرغ مینا
 • تشنج، رعشه و افتادن به پشت
 • نوک زدن های مکرر به پاها
 • بی اشتهایی و تنفس سخت
 • کاهش تحرک و قطع سخنگویی
 • ورم شکم
 • قرمزی چشم

در صورتی که هر یک از علائم گفته شده، با فضله سبز رنگ همراه باشد، احتمال ابتلای مینا به بیماری هموکروماتوز بسیار بالا است.

نحوه درمان بیماری ذخیره آهن مرغ مینا

در صورتی که مرغ مینای شما هر یک از علائم بالا را داشت، اولین و بهترین راه درمان آنها مراجعه به دامپزشک متخصص پرندگان زینتی است. دامپزشک با توجه به میزان وخامت حال پرنده و تشخیص دقیق، به تجویز دارو و درمان پرنده شما میپردازد.

در ادامه چند روش برای درمان خانگی و کمک به بهبود سریع تر بیماری کبد مرغ مینا آمده است :

بیشتر بخوانید : انواع بیماری های مرغ مینا

1- استفاده از غذای مخصوص مرغ مینا

تغییر غذای مصرفی پرنده، استفاده از پلت ها و غذای مخصوص مرغ مینا اولین قدم برای درمان پرنده بیمار است. متاسفانه اکثر پرورش دهندگان اطلاعی در مورد این بیماری نداشته و با استفاده از خوراک مرغ یا طوطی سانان به تغذیه مرغ مینای خود می پردازند. این غذاها دارای مقدار زیادی آهن بوده که مصرف آنها در طولانی مدت توسط مرغ مینا، مرگ حتمی پرنده را به دنبال خواهد داشت.

لازم است برای مرغ مینای خود، غذای پلت شده فاقد آهن، از برند های معتبر ایرانی و خارجی تهیه کنید. این غذای فرموله شده، تمام نیاز های غذایی پرنده را برطرف میسازد. در کنار این غذا، مقداری سیب بدون هسته و میل ورم نیز به تقویت مرغ مینا کمک میکند.

مطالعه مقاله اصلاح رژیم غذایی مرغ مینا در این زمینه به شما کمک شایانی میکند.

2- استفاده از چای در درمان ورم کبد مرغ مینا

چای حاوی مقدار زیادی تانن است. تانن به ماده ای گفته میشود که در ترکیب با آهن، از جذب آن به بدن جلوگیری میکند. به این منظورم شما میتوانید روزانه مقداری چای سیاه در اختیار مرغ مینای خود قرار دهید تا بیماری پرنده رو به بهبود رود.

به مدت یک ماه، به جای آب آشامیدنی، مقداری چای سیاه غیر معطر را به آبخوری پرنده اضافه کنید. پس از بهبود مرغ مینا، میتوانید در هر ماه دو تا سه بار، به مرغ مینای خود چای سیاه سرد شده بدهید.

3- تحرک و پرواز

راه دیگر کمک به مرغ مینای بیمار، آزاد کردن روزانه آنها از قفس می باشد. لازم است تا روزانه سه بار پرنده خود را از قفس خارج کنید تا به میزان لازم پرواز و تحرک داشته باشد. این تحرک در تقویت پرنده و افزایش سرعت بهبود بیماری کبد، موثر است.

میناها در اسارت به دلیل تحرک کم، قادر به سوخت ساز صحیح نبوده و چربی و آهن زیادی جذب اندامهای داخلی بدن آنها میشود.

4- قرص لیورگل برای مرغ مینا

عموما یکی از داروهای تجویزی توسط دامپزشک، برای کبد مرغ مینا، قرص لیورگل است. این گیاه تقویت کننده کبد بوده و باعث تقویت و کاهش ورم کبد مرغ مینا می شود. دقت داشته باشید که استفاده سرخود از این قرص، میتواند مشکلاتی را برای پرنده شما به همراه داشته باشد. بنابراین پیش از اقدام به مصرف این دارو با دامپزشک حیوانات خانگی مشورت کنید.

5- استفاده از عرق کاسنی و گیاه قاصدک

عرق کاسنی به منظور یک تصفیه کننده کبد برای انسان نیز، موثر است. استفاده از چند قطره عرق کاسنی در آبخوری مرغ مینا، به بهبود پرنده کمک زیادی میکند. البته دقت داشته باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید. همچنین گل قاصدک نیز، برای سم زدایی و بهبود عملکرد کبد مینا مفید است.

6- نظافت دائمی قفس مرغ مینا

نظافت دائمی قفس مرغ مینا - چیکن هچ

نظافت قفس پرنده مانع از مدفوع خواری و یا بروز مشکلات عفونتی در مرغ مینا میشود. مرغ مینای مبتلا به کبد متورم، به شدت در معرض عفونت کبد قرار دارد. عدم نظافت محیط پرورش، احتمال ابتلای پرنده به این بیماری قوت میبخشد.

راه های پیشگیری از بزرگ شدن کبد مرغ مینا

تنها و تنها راه پیشگیری از بیماری کبدی در مرغ مینا، تغذیه صحیح پرنده و تحرک زیاد می باشد. رژیم غذایی مرغ مینا حساسیت بسیار بالایی دارد و مصرف بسیاری از مواد غذایی برای آنها با تلف شدن پرنده برابر است. در ادامه غذای مضر برای کبد مرغ مینا آمده است.

مواد غذایی آهن دار

همان طور که گفته شد، مرغ مینا توانایی هضم و دفع آهن موجود در مواد غذایی را ندارد. این آهن جذب کبد و طحال پرنده شده و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. بنابراین استفاده از مواد غذایی آهن دار مانند نان، جعفری، سیب زمینی آب پر، موز، اسفناج، گوشت قرمز و جگر برای مرغ مینا ممنوع است.

غذاهای سرشار از ویتامین ث

ویتامین ث به خودی خود برای بدن پرنده ضرر نداشته اما، مصرف ویتامین ث باعث جذب بیشتر آهن به کبد مرغ مینا میگردد. بنابراین باید پرتقال، کیوی، نارنگی، کلم بروکلی، فلفل دلمه و قرص جوشان، از غذای مرغ مینای شما به طور کامل حذف گردد.

پلت های مخصوص مرغ و خروس

این پلت ها مخصوص مرغ و خروس یا سایر پرندگان زینتی است. متاسفانه بیشتر سرپرستان مرغ مینا، به آنها پلت های مخصوص سایر پرندگان را داده و منجر به مرگ مرغ مینای خود میشوند. ضروری است تا پلت با برند معتبر و فاقد آهن خریداری نمایید.

حبوبات، دانه ها و مغز ها

لوبیا، نخود و عدس سرشار از آهن می باشند و تغذیه مرغ مینا با این مواد بسیار مضر است. از طرفی گردو، تخمه آفتاب گردان، تخمه کدو و سایز مغز ها نیز، آهن و چربی زیادی داشته و برای مرغ مینا مناسب نمی باشند.

مواد غذایی دارای ویتامین A

یکی دیگر از ویتامین هایی که باعث جذب بیشتر آهن به بدن می شود، ویتامین A است. هویج، اسفناج، فلفل، انبه و … سرشار از ویتامین A بوده و برای مرغ مینا مشکل ساز می باشند.

جمع بندی

لازمه سلامت مرغ مینا، اطلاع از شیوه نگهداری و حساسیت های غذایی پرنده می باشد. در این مقاله تمام راه های درمان بیماری کبد مرغ مینا، راه های پیشگیری و غذای های مضر برای این پرنده گفته شد. چنانچه باز هم سوالی در این زمینه دارید، در قسمت نظرات با کارشناسان وب سایت چیکن هچ به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫226 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  من یه مرغ مینایی دارم حدودا ۳ تا ۴ سالشه از موقع که آوردیمش بهش غذای خونگی دادیم نون و برنج و… یه تغریبا یه ماه میشه تعادل درستی نداره یه روز صبح یه صدای وحشتناک درآورد و رو به دیوار چشاشو بست بردیمش پیش یه پرنده شناس گفت کبدش چرب شده یه دونه اوشاکیا داد بهمون و گفت چای سرد و مونده با آبش مخلوط کنین بدین حالش بهتر شد و امروز دوباره همون صدا رو درآورد و حالش بد شد ببرمش پیش دامپزشک؟ یا قطره مولتی ویتامین بگیرم؟ چیکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   مشکل اصلی همون دادن غذای خونگی به مرغ مینا هست
   این پرنده تو تغذیه به حساسیت بیشتری نسبت به پرندگان دیگه نیاز داره
   وگرنه کبدش چرب میشه و در شرایط حاد حتی تشنج هم میکنه و در نهایت میمیره
   براش پلت مخصوص مرغ مینا تهیه کن
   و یه هفته به جای آب چای سیاه سرد بده

 2. سلام . مینای من ۴ سالشه و غذاش تاپ فیده و هر روز هم ازاد میشه ، تا این یکماه پیش هروعده کلی برنج و نون میخورد و اصلا سیر نمیشه . اما دو سه هفته پیش دیدم خیلی نامتعادله ولی علائم دیگه ای نداشت ، بردم پیش متخصص پرندگان زینتی گفتش بیماری کبدی داره و گفت تا سی روز نصف لیور گل تو ابش حل کنم و دیگه بهش نون و برنج ندم . دو هفته گذشت و مینام دوباره به حالت عادی برگشته بود و خوب شده بود اما دو سه شب پیش تو حیاطمون لونه مارمولک پیدا کرد و هروقت میدید مارمولک هست میرفت و میخوردش و منم تو یه سایتی خوندم یکی از غذاهای اصلی مینا مارمولکه واسه همین کاری بهش نداشتم ، اما از سه شب پیش ک شروع ب خوردن مارمولک کرد دوباره خیلی نامتعادل شد و دوباره به حال قبلش برگشت و منم نگران شدم و حدس زدم بخاطر مارمولکه و دیگه نذاشتم بخوره . خواستم ببینم بخاطر مارمولک دوباره حالش بد شده ؟ و این که مینای من وحشتناک معتاد به نونه و این مدت که بهش نون ندادم هم واسه خودش هم واسه ما عذاب بود چون خیییلی التماس میکنه نون بدیم بهش اما ما نمیدیم.. راهی نیس که بشه یکم نون بخوره ؟ ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام دوست عزیز
   کلا باید این مرغ مینات از غذاهای آهن دار دور باشه
   به احتمال زیاد از خوردن مارمولک به این روز افتاده دوباره
   نون نده بهش اون پرندس نمیدونه که چی براش خوبه چی بد
   یه هفته هم به جای آب بهش چای سیاه سرد بده

 3. سلام
  ببخشید مرغ مینا من هیچ کدوم از علام بالارو ندار ولی نه حرف میزن نه شور اشتیاق قبل دار
  از هم زودتر اون میخواب یعنی از همه زودتر چه عرضم کنم بیشر خواب
  به نظروتون کبدش چرب شد

  1. سلام
   از قفس بیرون میاریش ؟ چقدر زمان در روز باهاش صرف میکنی ؟ امکان افسردگی در این پرنده هست

   1. سلام وقت بخیر
    مرغ مینای من دو روز هست تشنج میکنه، پارسال هم پیش اومده بود که دکتر قرص لیورگل براش نسخه کرد…
    دکتر الانی که بردمش میگه فقط چای بده کافیه، اگه بخوام قرص لیورگل هم در کنار چای بهش بدم کار درستی هست؟ و میشه راهنمایی کنید دوز دارو چقدر باید باشه؟

    1. سلام دوست عزیز
     حق با دامپزشکه یه هفته به جای آب بهش چای سیاه سرد بده درست میشه
     مشکل کبدی پیدا کرده
     و غذای مخصوص مرغ مینا براش تهیه کن

 4. سلام مرغ مینای من کبدش بزرگ شده البته داروبهش دادم خداروشکرخوب شدمیتونم پوست تخمرغ بهش بدم بخوره ممنونم

  1. سلام ببخشید مینای منم مشکل کبد پیدا کرده بردمش پیش دامپزشک .شما چ داروهایی دادید ب مرغ میناتون ممنون میشم جواب بدید

 5. مرغ مینا من 2 سالشه از بچگی همیشه مشکل ورم کبد داشته بنده از اول هیچ غذای اضافی غیر از پادوان و کیکی بهش مدادم الان نزدیک به یکسال هست که دارویی به نام livertone میخوره و تحت نظر دامپزشک هست ولی خوب نمیشه گاهی ورم کبدش کم میشه و گاهی زیاد .
  سوالی که دارم غذای کیکی مخصوص مینا روش نوشته تو هر کلیو حدود 240 میلی گرم آهن داره که آهن زیادی برای مینا هست آیا اصلا این غذا برای مرغ مینا مضر نیست ؟

  1. سلام خیر زیاد نیست کی یکی و پادوان و تاپ فید برند هایی هستن که غذای مخصوص مینا رو با کیفیت بالا تولید میکنند. توصیه میکنم در هر ماه 3 روز به جای آب بهش چای هم بدین

   1. چای به چه صورت منظورم این هست باید چای غلیظ باشه یا با آب رقیق کنم؟ البته دامپزشک گفت با توجه به اینکه شما از اول هم غذای استاندارد به پرنده دادین و همه چیز رعایت کردین و باز هم پرنده مشکل کبد پیدا کرده احتمال داره پرنده کلا به صورت مادرزادی مشکل کبدی داشته اصلا همچین چیزی درست هست ؟ و اینکه من دفعه قبل که پیش دامپزشک بودم گفتم این قطره liverton را با قرص لیورگل عوض کنیم شاید نتیجه بگیریم که گفتن لیورگل داروی انسانی هست و برای مینا مناسب نیست ولی این دارو هم فایده ای نداره ۱ سال هر روز داره میخوره و بی فایده هست .

    1. نیاز به رقیق کردن نیست ولی نباید چای معطر باشه . چای سیاه ساده .
     لیورگل هم میتونه مصرف کنه مانعی نداره . توصیه میکنم به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید .
     غذایی که بهش میدادین روش نوشته شده بوده مخصوص مرغ مینا ؟ هیچ غذای دیگه ای نخورده ؟

  1. سلام هر سه خوبه . فقط دقت کنید حتما روش نوشته باشه مخصوص مینا. کی کی سخت تر از تاپ فید و پادوان گیر میاد

 6. سلام وقت بخیر، مرغ مینام چند روزی تعادل نداشت تا اینکه یک شب بیناییشو از دست داد بدون اینکه چشماش ورم، قرمزی یا علامت خاصی داشته باشه..
  خودم حدودا سه ماه بخاطر کار جای دیگه ای بودم ولی خودمو رسوندم و صبح بردمش کلینیک
  گفت کبدش مشکل پیدا کرده.. قرص لیور گل بهم داد تو آبش حل میکنم و از ۱۲ شب تا ۵ غروب کنارشه میخوره.. ویتامین آ رو با آب و عرق کاسنی به تناسب تو ظرف میریزم و از ۵ غروب تا ۱۲ شب اینو میخوره.. چای سیاه سرد هم بهش میدم..
  غذا هم تو این ۳ روزفقط پلت تاپ فید میخوره..
  روزا کلا بیرون از قفسه خودمم پیششم جایی نمیرم فقط شب موقع خواب میذارمش تو قفس.. خیلی سرحال شده تعادلش خوب شده حتی رو یه پاشم راحت وایمیسته دوباره حرف میزنه میخونه ولی هنوز چشماش نمیبینن..
  سه سالشه.. آیا با این تفاسیر بیناییش دوباره برمیگرده؟
  مرسی که وقت میذارین..

  1. سلام وقتتون بخیر دچار بیماری کبدی شده پرندتون
   مشخص نیست باید ازش به خوبی مراقبت کنید امیدوارم که بیناییش برگرده

 7. سلام خسته نباشید:خواستم تشکرویژه ازشماکرده باشم وازراهنمایی وراهکارهایی که بمادادیدتشکرکنم استفاده کردیم سپاس گذارم ارادتمند شماپناهی ازهمدان

 8. سلام مرغ مینای من هفت ماهشه غذاش تا یک ماه پیش سپهردانه اونی که بسته ش سبزه بود.ولی دیگه از اون پیدا نکردم الان بازم سپهردانه خریدم براش ولی این یکی نوشته های عربی روش داره و رنگ بسته ش زرده.از وقتی این جدیده رو میخوره پاهاش هی ورم میکنه و خوب میشه اکثر وقتا رو یه پاش وایمیسته.اصلا از قفس بیرون نمیاد و اگه یکی از ما از کنارش جم بخوره تو قفس میدوه و پاهاشو میزنه به در و دیوار قفس.به خاطر همین پاهاش درد میکنه.راستی رگ پاهاش معلوم شده‌. این غذای تازه رو که میخوره مدفوعش تقریبا سفت شده ولی سبز نیست.آب خوردنشم معمولیه.بعضی وقتا سیب میخوره.از تابستون که خریدیمش هر وقت یبوست می گیره هندونه میخوره بهش می‌سازه.ولی حرف زدنش واضح نیست بیشتر سوت میزنه انگار‌جنسیتش نره نژادش پاکستانی.ممنون میشم کمکم کنید الان مشکل من پاهاش هستش

  1. وقتی میبینید غذای جدید این همه بلا سرش اورده چرا بازم میدین بهش ؟!!!
   سریعا غذاش رو عوض کنید براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان بگیرید فقط.
   یبوست گرفتنش اصلا عادی نیست که هندونه بدین بهش !
   هیچ چیزی غیر از غذای خودش نخوره روی بسته نوشته باشه مخصوص مینا
   چوب و میله اش از چه جنسیه ؟

   1. سلام ببخشید من از کجا باید یکی از این غذاها رو بگیرم کیکی میکس هیج جا نیست فقط از ی جا می‌خریدم که دامپزشکی بود اونجا هم غذاهاش تموم شده

    1. سلام فروشگاه های اینترنتی دارن . از پت شاپ های شهرتون هم میتونید بگیرید . تاپ فید غذای ایرانیه و اکثر جاها هست

 9. سلام مرغ مینای من ۳سال داردکبدش به شدت چرب شده دامپزشکی بردم دارودادامامرتب تشنج می‌کنه وبیحاله خواهشن بگیدچیکارکنم

  1. بیماری پرنده شما وخیف بوده و امکان پاسخگویی بدونه معاینه دقیق وجود ندارد . برای جلوگیری از خطرات احتمالی سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید

 10. سلام بنده یه مینا ۷ ماهه دارم متاسفانه بیمار شده
  به چن تا دامپزشک نشون دادم هر کدام یه بیماری نام بردند وتشخیصشون درست نبوده نمیدونم تجویز کدومشون انجام بده میخوام نظر شما رو هم بپرسم امیدوارم نتیجه بگیرم
  علائم
  حیوون به شدت آب میخوره الان ۲روز میشه که این طور شده بد اینکه آب زیاد خورد بی حال میشه و از میله قفس میفته کف قفس تعادل نداره انگار داره جون میده کلشو تکون میده و کمی آب هم از دهنش میریزه بدنشم هر چند دقیقه ای یه تکون میده بعد نیم ساعت وقتی که چن بار مدفوع میکنه دوباره سرحال میشه
  آبخوری رو بر داشتم تا آبخوری رو نزدیک قفس میکنم حمله ور میشه به سمت آب اینقدر آب میخوره که آبخوری رو بر میدارم دوباره حیوون علائم بالا رو پیدا میکنه ممنون میشم کمکم کنین واقعا برام عزیزه از جوجگی خودم بزرگش کردم
  در ضمن قفسش کاسکویی هست

  1. احتمالا دانش مناسب نیست
   از دان مخصوص مرغ مینا استفاده کن که هم معتبر باشه و هم اهن خیلی کمی داشته باشه

 11. سلام مرغ مینای من حالش خوبه هم میخونه هم اشتهاش خوبه غذای کیکی وراف و پادوان میخوره اما موهای دور سرش داره سفید میشه ومیریزه قرص کبد هم دامپزشک تجویز کردند از وقتی خورد اینطور شد دلیلش چیه خوب میشه؟؟؟

  1. از عوارض قرص احتمالا
   غذاهایی با اهن خیلی کم بده و از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کن
   میوه و سبزیجات کافی بده به شرطی که ویتامین c کمی داشته باشه

 12. سلام خسته نباشید
  مینای من تقریبا یک سال و نیمشه و از امروز ظهر یکدفعه بی‌حال شد و همش روی چوب میشینه و جوری شده که نمیتونه روی پاهاش وایسته
  غذا هم نمیخوره و البته ساق پاش زخمی شده که تتراسایکلین زدم
  لطفا بگین چیکار کنم که بهتر بشه

  1. احتمالا غذای نامناسب دادید
   از گرم بودن محل نگهداری هم مطمئن بشید
   بهش مولتی ویتامین و داروی تقویتی هم بدید

 13. سلام وقت بخیر مرغ مینای من حدودا 3سالشه،چند روزه که ناگهان حالش بد میشه مثل اینکه سرش گیج می‌ره میخوره اینطرف و آنطرف نمی‌دونم مشکل از کبد میناست الان باید چکار کنم ؟؟؟

  1. ممکن بیماری ویروسی داشته باشه، بهتر که با یک دامپزشک یا یک پرورش دهنده حرفه ای مینا تماس بگیرید. باید حضوری بررسی بشه

 14. سلام مجدد یه پیغام دیگه هم براتون گذاشتم راجع به مینام که دچار کبد چرب شده
  از دیشب به‌ مینا نصف لیورگل ۷۰ دادم که خودش توی آبش خورد و شب تا صبح هم چای ریختم که اون رو هم خورد.
  از دیروز براش تاپ فید گرفتم که میخوره
  لیورگل و چای رو به طور مرتب جای آب براش بذارم؟ یا در طی روز باید آب هم بهش بدم؟ در کنار هم تداخل ندارن؟
  چون چشمش یکم مشکل پیدا کرده از قفس بیرون بیارمش یا نه؟
  به خاطر این میگم که خودش تو قفس نمیره باید دنبالش کنم و بگم بره تو قفسش تا بره و یکم انگار سرش گیج میره پریدن براش سخته میگم استرسی نشه
  حموم کنه؟
  و غیر از تاپ فید چه چیزهایی میتونم بهش بدم در کنارش که بخوره؟
  همون طور که عرض کردم دامپزشک پرنده های زینتی در شهر ما نیست و دامپزشک ها اطلاع زیادی راجع به مرغ مینا ندارن
  حتی دامپزشکی که بهش مراجعه کردم گفت لیورگل گیاهی نخر! داروخانه گفت لیورگل فقط گیاهی داره

  1. سلام مقاله رو به طور کامل بخونید . فقط سه روز کافیه چای . بعدش در هفته یک روز چای بدین
   لیور گل هم تا یک هفته باید هر 12 ساعت دوز مشخصی بخوره که دامپزشک باید راهنماییتون کنه
   اگر حمام کردن رو دوس داره میتونه حمام کنه فقط محیط سرد نباشه
   میتونید کاسنی هم بهش بدین
   هفته ای یکی دو بار سیب و میلورم هم میتونه بخوره
   غذاش غذای مخصوص مرغ مینا هست ؟
   سعی کنید استرسش کم باشه . اگر تعادل نداره بذارید بمونه تو قفس

  2. سلام غذای مینای من فاقد اهن کبدشم چرب شده مدفوشم سبز نیس به پاهاشم نوک نمیزنه ولی تعادل نداره روی پاهاش روی نشیمنگاشم نمیشینه یبار تشنج کرد بعضی عوقات هم سر گیجه میگیره بهش میلورم و سیب هم میدم چطور درمانش کنم

 15. سلام وقت بخیر
  مینای ما تقریبا سن بالاست و دان‌پارس بهش میدادیم و میوه هایی مثل سیب و غیره
  از دو روز پیش بی تعادل شد و الان همش خودش رو روی چوب پف میده و چشماش رو میبنده چرت میزنه
  دقیقا دو روز پیش هم صدای ترکیدن اکلیل سرنج اومد و ترسید و شروع کرد توی قفس پر زدن
  از مقاله ای که نوشتید متوجه شدم که بیماری کبدی داره و الان نمیدونم کز کزدنش از ترس بوده یا بیماری کبدی؟
  و دامپزشک هم فقط گفتن یا لیورگل بهش بده یا ده قطره سرکه سیب رو داخل آبخوریش بریز
  براش پلت تهیه کردم که جای دان پارس بهش بدم
  اما سئوالم اینجاست بنده جایی راجع به سرکه سیب نشنیدم و نمیخوام به مینام بدم
  مصرف لیورگل رو میدونم که نصف ۷۰ رو باید توی آبخوریش حل کنم اما اگه نخورد چقدر از اون آب و مخلوط لیورگل رو روزانه بهش با قطره چکان بدم؟
  و در کنارش میتونم چای سیاه هم همون طور که فرمودید بدم؟ اون رو هم بفرمایید اگه نخورد خودش با قطره چکان چقدر اجازه دارم در طی روز بهش بدم؟
  نکته آخر از دیشب قطره ب کمپلکس به دستور دکتر توی آبخوریش ریختم و فقط دیشب از اون خورد باز هم نیازه که در طی روزهای آینده مصرف کنه؟

 16. سلام ..
  مرغ مینای من حدود ۲ ماهه که بعضی شبا تشنج میکنه و میفته زمین و بعد از مدتی خوب میشه ، و بردمش دامپزشکی و گفتن که بیماری کبدی داره ، خواستم بدونم چقدر امکان داره زنده بمونه ؟ ۱۰ سالشم هست🙏🏻

  1. نباید غذای اهن دار بهش بدین
   میوه هایی که ویتامین c زیادی هم دارن نده
   تغذیه رو بهبود بده و داروی دامپزشک رو بهش بده شاید خوب شد

   1. بله دقیقا ما یه مدت داروهایی که دامپزشک تجویز کرد رو بهش دادیم و تغذیس لو درست کردیم ولی بعد از چند هفته ، دوباره امشب افتاد زمین و همون حالات تشنج رو داشت ، خواستم بدونم که آیا این بیماری برگشت پذیره ؟ یا اینکه دلیل دیگه ای داشته این تشنج؟🙏🏻

    1. قبل از اینکه هر غذایی بدید، قبلش در موردش سرچ کنید که اهن و ویتامین c زیادی نداشته باشه
     این دو مورد ممکن باعث تشنج پرنده تون میشه
     از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کنید و قبلش حتما از کم بودن اهنش مطمئن بشید

 17. سلام من مرغ مینام ۳ سالشه چند روز پیش تشنج کرد بردمش دکتر گف کبدش چربه دارو داد بهش
  الان دارو میخوره ولی شب ها هر ۱ ساعت تشنج میکنه ب دکترشم میگیم میگه علائم بیماریه
  برامون خیلی عزیزه چیکار کنم زودتر خوب بشه؟

 18. سلام خسته نباشید مینای منم اوایل هر ازگاهی سرگیجه می‌گرفت و تعادلش از دست می‌داد ولی الان هر یک ساعت نیم ساعت یه بار تشنج میکنه فضلشم یا اسهال‌های یا سبز رنگ به احتمال زیاد کبد چرب؟
  چیکار باید بکنم برای درمانش خیلی حالش بدتر شده بد تشنج حدود نیم ساعت بی حال میوفته

 19. سلام مینای من بی حال میشه و تعادلش از دست میده قبلا خیلی کم اینجوری میشد ولی الان هر یک ساعت یا حتی نیم ساعت یک بار تشنج میکنه غذا هم نمیخوره فضلش هم یا رنگ سبزه یا اسهال به احتمال زیاد بیماری کبد چربه؟
  چیکار باید بکنم به نظرتون

    1. دوست عزیز کلینک دامپزشکی با توجه به شهر زندگی شما متفاوت هست. از طرفی تیم ما اطلاعاتی در این مورد نداره

 20. سلام خسته نباشید مینای من یه هفته پیش حالش خوب بود یهو سرش گیج رفت تعادل نداشت بعدش حالت تشنج گرفت سرشو چرخوند به پشت یه یه دقه اینطوری بود حالش خوب شده بعد چند روز ازادش کردم نیم ساعت قبلش برنج بدون روغن و نمک بهش دادم بعد بازی کردن باز یهو تعادلشو از دست داد ایندفعه بدتر از قبل تشنج کرد حالش بدتر شده بود ینفر راهنمایی کرد گفت صبح نصف قرص ویرگل۷۰ تو صد سی سی اب بریز بزار ۸ساعت باشه بعد پنج قطره بکمپلس بریز تو صد سی سی اب تا ۸ساعت ۸ساعت اخرم اب خالی بزار الان سه روزه میدم فقد امروز بعداز ظهر نیم ساعت بیحال رفت کف قفس معلوم بود چشماشم یکم ضعیف بود در قفس باز کردم خوب نمیدید اینم بگم یک ماه میشه برنج ۵/۶بار بهش دادم غذاشم از اول تاپفید بوده سنشم دونیم ساله. قراره تا ده روز ویرگل و بکنپلس رو بدم ایا میشه موقع اب خالی چایی بدم بنظرتون تشخیص درست بوده ادامه بدم ممنون

  1. احتمالا دچار ذخیره آهن شده حتما با دامپزشک نشونش بده و دیگه اون غذاها رو نده
   از دان مخصوص مرغ مینا که آهن خیلی کمی داره استفاده بشه

 21. سلام مرغ مینای ما زیر زبونش دانه های سفید رنگ بزرگ زده و به سختی نفس میکشع و صدا نمیده همش دهنش بازه و بی حاله ..فضلش یا سبزه یا سفید ابکی چیکار کنم چی بهش بدم الان حدود دو سه هفته هس اینجوریه

 22. سلام مینای من دوروز هستش که یک دفه خودشو به قفس میکوبه بعدم بیهوش میشه میوفته زمین نمی‌دونم از چیه لطفا راهنماییم کنین ما به دکتر دسترسی نداریم

  1. اگه تازه خریدی حتما به قفس عادت نکرده برای همین ، بهتر که در اتاق و به صورت آزادانه نگهداری بشه
   اگر هم از قبل داشتی و تازه اینجوری شده حتما از چیزی ترسیده و باید شب ها لامپ رو روشن بذاری

 23. سلام مینای من ۵ ماهش هست مدفوعش سفید وآبکی گاهی هم سفت و رنگی گاهی وقتاعطسه میکنه دو سه روز هست یهویی سرگیجه میگیره رو چوبش تکون شدید میخوره مثل سرگیجه می افته.البته واسه چندثانیه دوباره خوب میشه.علتش چی هست؟غذاش بسته بندی از برند ایرانی

   1. غذاش بسته بندی برند ایرانی مخلوط میلورم داره.البته میلورمش خیلی زیاده.احتمالا به خاطرمیلورم زیادی غذاش نیست؟آخه اصلا غذاخونه نمیدم گاهی وقتامیوه های مجازفقط.سپهردانه دانه پارس نیست غذاش.واسه سرگیجه یاسرماخوردگی چی بدم؟ خوب میشه؟ برندغذاش رو عوض میکنم حتما

    1. غذاشو عوض کنید اگه تونستید پیدا کنید از برند های تاپ فید ، پادووان یا کی کی استفاده کنید. میلورم هم روزی 3-4 عدد بیشتر ندین. چون پروتئین بالا داره اگه بیشتر بدین برای اینکه در بدنش مصرف بشه به تحرک و جنب و جوش نیاز داره. سرگیجه به خاطر کبد چربه . اگه شدید نیست روزی یک قاشق غذاخوری چای سرد بدین بهش. و اگر مداومه قرص لیورگل تهیه کنید و تا 4-5 روز – روزی یک هشتم قرص رو تو آب حل کنید بدید بهش. اما توصیه میکنم که یه مدت چای بدین اگه بهتر نشد قرص رو امتحان کنید.

 24. سلام من مرغ مینام یه روز بیحال بود و از جاش تکون نمیخورد و رو پاهاش نمیتونست وایسته خیلی بیحال بود حرفم نمیزد غذاشم نمیخورد همون روز بردم دامپزشکی متخصص پرندگان گفت کبدش اهن جذب کرده بزرگ شده 3روز متوالی روزی2امپول تزریق کردن براش امروز روز اخر تزریقش بود اما دکتر نگفت چایی بده من اینجا فهمیدم چایی هم میشه داد غذای خودشو نمیخوره مگه مجبور شه روزی سه چهار تا دونه ی برگه بهم دادن جیره غذایی مینا زده بود سیب و هویج من سیب دادم روز دوم بیماریش یکم خورد اما دیگ روز سوم دوتا تیکه کوچیک بیشتر نخورد نون فقط خوب میخوره ب دکترش گفتم گفت نده گفتم اخه چیزی نمیخوره گفت عب نداره تو این دو سه روز کم بده حالا خودم زوری نگهش میدارم غذا میریزم تو دهنش بعذش با سرنگ اب میریرم ک بخوره اما تا ولش میکنم سزشو تکون میذه غذا از دهنش بریزه بیرون حالا میخوام بپرسم زوری بهش غذا بدم؟ یا بزارم ب میل خودش غذا هروقت خواست بخوره قبلا برنج هم میدادیم دکتر منع کرد اما امروز دیدم هیچی نمیخوره یکم برنج جدا براش بدون نمک و هیچی پختم گذاشتم بخوره سه چهارتا دونه کلا خورد… با این بی اشتهایی که داره ایا میتونم همون برنج و نون و سیب و کاهو و اینا بدم یا نه حتما باید رعایت شده مصرف کنه دارو هم بکمپلکس میخوره و انروفلوکساسین ک دکتر گفت باید 5روز ک این دوتا رو خورد قرص لیورگل و قطره هپاکارنیتول تا 20روز مصرف کنه میخوام بدونم تلف نمیشه با این وضع کبدش؟ زنده میمونه خیلی نگرانم

 25. سلام مرغ مینام یه دفعه بی حال شد کف قفس خوابید سریع بردمش دامپزشک ازش آزمایش گرفت و گفت ۷۰٪ از کبدش از کار افتاده و ۵۰٪ از کلیش و شکمش پر از انگل و عفونت هست ی سریع دارو داد با سرلاک مداوم ۴ روزه دادمش بهتر شده بود خودش غذا میخورد رو میله مینشت دیروز ظهر نبودم داروی پروبیوتیک رو نتونستم بهش بدم شب که برگشتم دیدم به شدت بی حاله کف قفس خوابیده آب نمیتونه بخوره و فضلش از سبز رنگ سفید شده زنگ به دکترش هم که زدم جواب ندادن به ی دامپزشک دیگه تماس گرفتم گفتن یک دهم از قرص لیورگل بهش بدم ولی دکتر خودش گفته بود ندم در هر صورت بهش دادم ولی انقد بی حاله که توان آب خوردن نداره با سرنگ بهش میدم برامون خیلی عزیزه لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 26. سلام وقت بخیر
  مرغ مینای من حدود 6 سال و چند ماه هستش که با ما زندگی میکنه 🧿
  امروز مورخ 1401/7/21 وقتی بیرون بود انگشت منو نوک زد و نوک پایینش شکست و خونریزی کرده
  ابشو از داخل لونش برداشتیم تا خونش خشک بشه الان حدود ی ساعتی گذشته و خون منقارش لخته شده ایا امکان داره اتفاقی براش بیوفته
  لطفا راهنمایی کنید در صورت خونریزی مجدد چکاری باید انجام بدیم در منزل برای جلوگیری از خونریزی

  1. شخصی هست به نام دامپزشک که برای درمان حیوانات و طیور تحصیل کردن . اگه مراجعه کنید میگن چیکار کنید.

 27. سلام مینای من حدود ۶ سالشه و تو این مدت یکسره همراه ما سره سفره برنج و نون و انگور…. و اینا مصرف کرده،متاسفانه به علت نداشتن اگاهی غذای فله بهش دادیم،الان حدود یک هفته هست که انگار تارای صوتیش بسته شده و تلاش میکنه حرف بزنه،منتها صداش در نمیاد،دیروز متوجه شدم تشنج کرد،دکتر بردمش لیورگل و چایی و یه محلول تجویز کرد که با اب مخلوط کنیم و گفت باید ازش خون گرفته بشه تا اهن خونش بیاد پایین،الانم مینا گیجه و تعادل نداره،چیکارش کنم؟

 28. سلام مرغ مینای من کبدش چرب شده خیلی بزرگ شده بی حاله پرهاشم افتاده از حرف افتاده بهش دو هفته لیورگل میدم با اتورواستاتین ولی هنوز بزرگه چیکا کنم زودتر نتیجه بگیرم

   1. خب ب دامپزشک مراجعه کردم دیگ ک دارم لیورگل میدم.همیشه هم با دکترش در ارتباطم.چند قطره چاییی تو ابش بریزم؟؟

    1. خوب دکتر هر چی گفته همون کار رو بکن. چایی رو خالص بده به جای آب یک ساعت تو آبخوری بریز بمونه بعد یک ساعت عوض کن آب بزار. فقط سرد باشه

 29. سلام وقت بخیر مینای من بالای ۶سالشه و موهای سرش ریخته هنوز در نیومده ،بخاطر کبد چرب میتونه باشه؟
  و اینکه غذاش تاپفیده و یکم سیب چندروز یبارم قد نخود نون میدم بهش

  1. ریزش پر ارتباطی به کبد نداره و نون رو کلا حذف کنید مضرره. اگه در محل ریزش پر خشکی پوست و علایم بیماری قارچی نداره. احتمالا دوره طبیعی پر ریزیش شروع شده

 30. سلام‌مرغ مینامندمن‌مدتی است‌که‌یک‌دفعه‌ روی چوب‌سرش‌برمیگرده‌پشت‌می‌افته‌دست‌وپامیزنه بااینکه گرفتیم‌دستمان‌‌کمی‌نوازش بحال‌اولیه‌برمیگرده‌ولی‌تعادلنداره‌‌چکاربایدبکنیم‌‌لطفآراهنمایی بکنید‌متشکرم

   1. غذادان‌مخصوص باربری گاهی‌سیب انگور‌یک مدتی‌برنج‌والان‌قطع‌کردیم

    1. برای مرغ مینا فقط غذای مخصوص مرغ مینا بدین. نان و گندم و برنج و هر غذایی که خودتون استفاده میکنید برای این پرنده مضره، هر روز تو صد تا کامنت این رو تاکید میکنم که غیر از غذای خودش و بعضی میوه ها چیز دیگه ندین. براش هر روز یکی دو ساعت به جای آب چای سرد بدون افزودنی بگذارید

     1. سلام ‌چرامینا‌دون‌میخواداززمین‌برداره‌نمیتواندچندباربایدنوک‌بزندوازدیشب تیک‌‌یعنی‌ایستاده‌شکمش‌راروبالا‌میندازه‌ممنون‌میشمجواب‌بدین‌

 31. سلام وقت بخیر
  پرنده ام رو بردم متخصص پرندگان زینتی و چکاب کامل و گراف شده …و خدا رو شکر سالم بود….فقط دست به کبدش که زد گفت
  یکماه چایی سیاه بده ۲۰ سی سی در ۱۰۰ سی سی….و بعدش هفته ۲ بار همیشه…بریز
  ب کمپلکس ..هفت روز یکبار همیشه
  عرق کاسنی ۱۰ روز یکبار..و کلسی لوکس
  اینا رو بخوام همزمان با چایی بدم…با داخل
  ابخوری که چایی هست تداخل ندارع!؟
  این سوال به شدت ذهنم درگیر کرده…و تا رفتن دکتر ۶۰ کیلومتر فاصله… واتساپ هم که….
  .
  ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏
  سوالم تداخل چایی هست با دارو یا مکمل یا غذا …‌تداخل نداره؟؟و مصرفش برای همیشه ضرر نداره؟,
  روزانه ۵ تا میلورم هم گفته بده…براش خوبه؟
  .
  بنده بشدت آماتور هستم..و ۱ ماهه که پرنده دارم🙏🙏🙏🙏

  1. بهتره که هر کدوم رو با فاصله یک ساعت بدین و قاطی نکنید. خود شما هم اگه چند تا قرص رو هم زمان استفاده کنید ممکنه مشکل پیش بیاد چه برسه به پرنده. زاتا بعضی موارد هفته ای یکی دو بار یا 10 روز یک باره که میتونید تنظیم کنید تداخل نداشته باشه

 32. سلام وقت بخیر
  مینای من از امروز صبح اصلا تعادل ندارد هی تلو تلو میخوره
  اصلا نه غذا میخوره نه آب
  چایی بهش دادم نخورد
  بردمش دامپزشکی گفت داخل آبش سیر بنداز

  1. بیماری کبد داره. به سیر نیز نیست . دامپزشک مرغ و خروس چه میدونه از درمان مرغ مینا. براش یه مدت به جای آب چای سرد بدین

 33. سلام وقت بخیر، مینام کبدش بزرگ شده دکترش کاسنی و کبدشور داده ۴ هفته بدم بهش آیا موثره؟ و اینکه انگل باعث پرخونی روده و بزرگ شدن کبد میشه؟ مینام انگل داشت دارو دادم خوب شد ولی سمت راست و چپ شکمش پرخون هس، از چی میتونه باشه؟ خطرناکه؟ غذاش قبلا راف سیاه بود بعد تاپفید میلورم دار الانم تاپفید ساده، فضله ش سبز تیره داره. ممنون میشم راهنمایی کنین🙏

 34. ببخشید مرغ مینای من زیره دلش یکم ورم کرده ولی خیلی سرحاله غذا میخوره بازی میکنه و اصلا مشکلی نداره میشه بگید چکار کنم؟؟

 35. بعدمیشه بگین چ میوه هایی خوبه بش بدم چون توهرسایتی هرکی یه میوه ایی گفته خواسم بدونم مشکل کبدداره چی خوبه بش بدم

  1. تو کامنت قبلیتون گفتم هر میوه ای که پایین ترین مقدار آهن و ویتامین سی رو داشته باشه. تو گوگل بنویس مقدار آهن فلان میوه کل املاح و ویتامین هاشو میاره.

 36. سلام مرغ مینام مدتیه بیحاله دهنشوبازمیکنه میخوابه کف قفس نفس کندمیزنه انگار اگ دوسه مترروبه کولربزارم حالش خوب میشه مشکلش میتونه ازکبدش باشه چون دوسه باری بردمش گفتش ازکبدشه بعدمیشه توهین مصرف داروش روزی دوقاشق چایخوری بش چای بدم

  1. باد نباید بهش بخوره و احتمالا سرما خورده. بهتره ببرید پیش دامپزشک. بله چای خوبه براش منتها زیاده روی نکنید.

 37. باعرض سلام من یک مرغ میناحدود۲ساله دارم از۲۰روزپیش یک دفعه حالت تشنج بهش دست دادهمان روزپیش دامپزشک حیوانات زینتی بردم ایشان گفت یک کم ورم کبددارددوتاقطردادطبق دستوردادم بهش ولی خوب نشده دوباره بردم گفت کبدش کاملاخوبه اگرنمیگفتین دوباره تشنج کرده داروشوقطع میکردم پست شمارامطالعه کردم طبق نظرشماچایی بهش دادم حدود۵روزه الان اگرحتی یک وعده بهش آب خالی بدم بازتشنج میکنه درضمن سرحاله شری هم داره صحبت هم میکنه یک دفعه تشنج میکندرنگ مدفوع سبزنیست آبکی نیست چشمشم قرمزی نداره بپاهاش نوک نمیزنه غذاشم سپهردانه میناست ممنون میشم راهنماییم بفرماییدچکارکنم

   1. سلام ممنونم ازراهنمایی ودلسوزی تان خدااجرتان بدهدچایی وقطره که دکترداده هنوزم بدم بهش ۸روزه فقط چایی خورده دانش رودوروزه عوض کردم برند کمیابه

    1. اگه حالش بهتر شده دیگه نیاز نیست بدین. ولی برای کنترل آهن در بدنش هفته ای یکی دوبار بدین خوبه براش. در مورد دارو ها هم باید مدت مصرفش رو از دکتر سوال کنید.

  1. سلام دوست عزیز. سپهر دانه برای کبوتر هستش. شما یا غذای پادوان یا هلسی براش بگیرید. به هیچ وجه سپهر دانه ندید

 38. سلام مرغ مینای من دو سالش هست و چند روز پیش خودش رو زد به قفس و زخمی شد ودو قطره خون اومد می خواستم قطره یا پمادی به من بگید تا بگیرم که اگر با هم خودش را زخمی کرد بزنم
  تازه گرفتمش
  غذاش تاپ فید است و فضلش رنگ سبز است
  چند وقت یک بار هویج و انگور بهش می دم سعی هم کردم که سیب را هم بخورد ولی لب به سیب نمی زند

 39. سلام،خسته نباشید ،مینای من دیشب به یک باره بی حال شد و از یه طرف شل شده بود رو چوبش من به این فکر ک نترسه یا خوابه خیلی آروم از فاصله اسمش رو صدا زدم ولی یهو شروع کرد به جیغ زدن خودش میزد به قفس در قفس باز کردم بیاد بیرون وقتی هم آمد بیرون ولی انگار نمی‌دید پرواز میکرد میخورد به دیوار به آرومی گرفتش قلبش به شدت میزد , بعد آروم شد باز ولش کردم ولی پرواز نمی‌کرد وقتی هم پر میزد نمی‌دید با فلش گوشی رو چشمش گرفتم مردمک چشمش کوچیک بزرگ میشد ولی عکس‌العملی به حرکت دستم و نور نداشت، خلاصه بعد گذشت یکی دوساعت دیدم غذا نمیخوره خودم به صورت دستی بهش غذا دادم البته با کمی زور و همینطور به جای آب مقداری چای سرد با سرنگ بهش دادم گذاشتمش یه جای تاریک ، خوشبختانه امروز صبح دیدم خودش غذا میخوره و به حرکاتم عکس‌العملی نشون میده ، ولی دیگه حرف نزده فقط جیک جیک کرده در ضمن مینای من 5سالش تموم شده
  غذا هم بهش ، دونه پارس مخصوص میدم در طول هفته شاید دو سه بار مقدار خیلی کمی برنج بدم چون برنج میبینه خودش به قفس میزنه و صدام می‌کنه

  1. برنج باعث بیماری کبدی میشه. اصلا ندین . به جاش میوه هایی که آهن پایین دارن یا اصلا ندارن بدین. گه گداری چای سرد خوبه براش چون آهن رو پایین میاره. احتمالا حرکات شبش هم به همین دلیل بوده

   1. به خاطر تغذیه نادرسته. براش چای سرد بدین . و دان و غذایی که آهن و ویتامین C داره اصلا ندین.

 40. سلام مرغ مینای من یه چشمش چند وقته قرمز شده آب میاد از چشمش چیکار کنم؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. ممکنه چیزی باعث میکروبی شدن چشمش شده از داروخانه دامپزشکی داروی استریل تهیه کنید. و عفونت هم میتونه باعث مشکلات چشم بشه، در تنفسش صدای خس خس هست ؟

 41. سلام من مینا رو از بچگی دارم و الا تقریبا ۶سالشه و تشنج میکنه و سرش رو به عقب برمیگرده و پاهاش هم سیخ میشه بزرگ تو دست میشه نگه داشت تا آروم بشه دکتر گفت خاطر اینکه نون و دادی هست و غذای وداد که ویتامین داشته باشه و بعد از اینکه اولین تشنج رو میکنه دیگه هیچ کس رو نمیشناسه و بعد اون که خوب میشه ۶یا ۷ بار بعد هم میشه وگیج میشه و تاز یه سالی شاید کمتر و همینطور وقتی تشنج تموم میشه آروم میشه و بال هاش بعضی موقع
  ها میلرزه باید چیکار بکم

  1. تغذیه مرغ مینا حساسه و غذا هایی که آهن بالایی دارن بهش اصلا ندین بخصوص نان و گندم و انگور ، در ضمن ویتامین c هم باعث افزایش جذب آهن میشه. و براش مضرره. به عنوان غذا از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کنید.

 42. سلام خسته نباشید،ببخشید غذای تاپ فیت،کی کی یا پادوان را از کجا باید بخریم.من در شهریار هستم ،لطفا یه آدرس بدین ممنون.

 43. با سلام یه مرغ مینا دارم نزدیک دوسالشه یه مدتی میشه که تعادل نداره از روی چوب به ته قفس میفته نفس نفس میزنم بعد چند دقیقه به حالت عادی برمیگرده مدام خوابه سرشو زیر بالش می‌کنه و می‌خوابه چشماشم ورم داره یکم همش چشماشو به میله های قفس می‌کشه بی‌حال شده اول غذای دان پارس بهش میدادم بعد فهمیدم که اشتباهه الان غذای مخصوص مرغ مینا خریدم رنگی رنگیه مدفوع شم به رنگ دانه های غذاش شده قرمز و سبز و خیلی در عذابم درمانش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

 44. سلام لطفا کمک کنید امروز صبح دیدم مرغ مینام بی حال شده اشتهاش از دست داده
  چند دقیقه پیش هم تعادل نداشت الان خوابیده. فضلش رو چک کردم سفید آبکی و سبز تیرس غذاش هم سپهر دانس مدت زیادیه میخوره آیا امکانش هست تلف بشه؟
  خیلی نگرانم فردا جمعس و دامپزشکی باز نیست😢

  1. سلام
   چنین مواقعی باید خودتو اولش کنترل کنی و با ارامش دنبال راه حل بگردی ! تو همین پست هم توضیح دادیم
   بهش چای بده ، قرص لیورگل بده
   غذا رو همین امروز عوض کن ، تاپ فید کی کی و یا پادوان و یا مخلوطی از اینارو بهش بده

 45. سلام خسته نباشید من ب پرندم غذای هلسی میدم مارک خوبیه؟ و یونیورسال حشرات هم دارم از اونم میتونم بهش بدم؟

  1. سلام
   نمیدونم نشنیدم
   تاپ فید ، کی کی و پادوان طبق تجربه خوبن ، باقی مارکها نمیدونم انتخاب با خودتونه

 46. سلام من نزدیک سه سال و نیم مرغ مینا رو دارم قبلا خیلی حرف میزد و تحرک داشت و الان ندارع از علائم بالا هم فقط کم حرف شدن و بی تحرکی رو داره کبدش دچار مشکل شده؟

 47. سلام دامپزشک به ما گفت که مرغ مینامون کبدش دچار مشکل شده و بهش دارو داد گفت یه نفر موقع دارو دادن نگهش داره یه نفر دارو رو بریزه تو دهنش. یه چند روزی بنا به دلایلی فقط من و مرغ مینامون پیش همیم و ‌کسی نیست که نگهش داره دارو هاشم هر دوازده ساعت یک باره راه حلی هست تنهایی بتونم دارو هاش رو بدم؟ اشکال داره قرصش رو تو آب حل کنم و بهش بدم؟

     1. مینای من حدودا ۵ الی ۶ سالشه حدودا، قبلا خیلی صحبت می‌کرد، پرجنب و جوش بود ولی دوهفته الی سه هفته ست که بیحال شده، رفتم مغازه مینا فروشی و قضیه مرغ مینا رو گفتم به من یه بسته کرم خشک داده بود..هفته اول خیلی خوب شده بود.. دوباره حرف می‌زد ولی الان از دیشب دهنشو باز نگه میداره.. دیشب یهویی حالت اینکه سرش گیج بره از میله ش افتاد پایین انگار پاهاش اصلا توانایی نداشت وزنشو نگه داره. ب سختی تعادلشو نگه میداشت.. دهنشو باز نگه میداشت، پراشم ب حالت باز‌… پراشو هعی تقریبا حالت لرزش داره هعی میلرزه پراش کلا غیر طبیعی شده.. ب نظرتون باید چکارش کنم؟ اها راستی یه قطره ویتامینه هم داخل ابخوریش میریزم شما میدونید باید چکار کنم؟

     2. احتمالا بهش نان، برنج یا غذایی دادید که اهن یا ویتامین c بالایی داشته
      شاید هم سرما خورده
      از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کن که اهن کمی داره و حتما برای درمان به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه بشه

 48. سلام مرغ مینا من 3سالشه روزی که گرفتم به من نگفتن پاش میخچه داره دوبار دکتر بردم پماد داده زیر باش خیلی قرمز و عفونت کرده انگشتش نمیتونه چوب رو نگه داره دیگه اینکه 1ماه هستش حرف نمی زنه دکتر گفت گردش چرب شده 1ماه دارم دارو میدم شب روز خوب نمیشه جدیدا از انگشتش هم خون میاد پاک چشمشان افتاده شده

  1. سلام
   چوبش رو بردار دستت ، در جهت موافق و مخالف دستت رو بکش روش ، ببین برادش میره تو دستت یا نه ، اکثر مواقع این مشکل از چوبه ، یا اینکه اگه میره کف قفس ، فضله میخوره به پاش و اینجوری میشه ، برای این شرایط هم هر روز باید کف قفس رو عوض کنی یا تمیز کنی ، هر روز
   اول باید دلیل این مشکل رو حل کنی بعد برسی به درمان !

   بهش چه پمادی داده ؟ چجوری پماد رو میزنی ؟ برای کبدش چه دارویی داده ؟ اصلا چرا گفت که کبدش چربه چه علائمی داره ؟

 49. سلام مرغ مینای من چند بار اسهال شده و هر بار خودشو میزنه به در و دیوار قفسش و از حال میره و میافته کف قفس بعد چند دقیقه دوباره حالش خوب میشه ولی صداش می گیره بعدش امروز که از قفس درش اوردم یه نیم ساعت رو تخت خوابید بعد بلند شد خودشو کوبوند به کمد و پنجره و بی حال افتاد ولی بعد چند دقیقه به حالت عادی برگشت. دون بهش سپهردانه میدادم ولی ماه پیش که بردمش پیش دامپزشک واسه کوتاه کردن ناخنش گفت دون خارجی بخر منم از خودش دون راف خریدم و چند وقتیه که با سپهردانه مخلوط میکنم تا بخوره. چندتا از فضله هاشم سیاهه و اسهالش سبزه ممکنه کبدش باشه؟

  1. سلام
   صدردصد کبدش درگیر بیماری شده
   غذای خارجی رو فقط بده، میتونی تاپ فید کیکی و پادوان هم کنارش بهش بدی
   یه مدت به جای اب بهش چای سرد شده بده (طعم دار نباشه)
   اگه شرایط رو رعایت نکنی حتما تلف میشه

 50. سلام من یک مرغ مینا ۱سالو چند ماهه دارم چندروز خیلی تحرک نداره وقتی میارمش بیرون قبلا زیاد حرف می زد الان خیلی کم شده دو یا سه روزه هم بی علت تو قفسش شروع می کنه بال بال زدن مدفوعش کم شده ولی سیز رنگ نیست غذاشم پلت مخصوص مرغ مینا از برند سپهر دانه میدمش ولی یک روزه میلی به خوردن غذاش نداره و فقط دوست داره گندم خیس شده بخره
  گندم براش بد نیست؟

  1. سلام
   چمش قرمز نشده ؟ همین حالت تشنج میتونه نشانی از مشکلات کبدی باشه اصلا نیاز نیست که حتما فضله سبز بشه فضله ی سبز زمانی هست که اسیب جدی به کبد وارد شده باشه !
   غذاش رو عوض کن تاپ فید کیکی یا پادوان بده به مدت 2 ماه ، به مدت 2 هفته هم به جای اب براش چای سرد شده بزار

 51. سلام خسته نباشید
  من مرغ مینا دارم که مشکلی کبدی داره
  پیش دامپزشکی بردم و دارو داد ولی تغییری نکرده
  بهش چایی هم میدم اما روزی ۲.۳ بار با سرنگ اما بازم تغییری نکرده مشکل از کجاست؟

  1. سلام
   از کجا میدونی مشکل کبد داره ؟ علائمش چیه ؟
   فضلش چه رنگیه و غذایی که بهش میدی چیه ؟

 52. سلام مینای من مشکل کبد چرب داشت بردمش دامپزشکی بهش قرص لیورگل داده و حالش خوبه فقط به سختی میتونه فضله رو دفن کنه باید چیکار کنم و فضله ش آبکی شده و دونش هم سپهر دانه هست

 53. سلام خسته نباشید
  من مرغ مینام مشکل کبدی داشت که ۱۰ روز پیش از دامپزشک براش دارو گرفتم و بهش دادم و الان نزدیک یه هفته هست که حالش خیلی بهتر شده قبلا مشکل تعادل داشت و بی حال بود که رفع شده دیگه تو این یه هفته ای من ندیدم که این مشکلات رو داشته باشه فقط فضلش سبز رنگه ولی الان ۲ یا ۳ روزه حدودا که فضلش بعضی وقتا آبکی هست و یا خیلی خیلی کم البته پیش میاد که مشکی باشه یا قرمز خیلی کم یا امروز متوجه شدم فضلش قهوه ای یا خاکی رنگ هم هست میخواستم ببینم عفونت کبد گرفته ولی من تو این ۱۰ روز همیشه قفسشو تمیز میکردم و یه مشکل دیگه هم که داره سر حال هست ولی زود خسته میشه یعنی بعضی وقتا نوکش باز میکنه یا لای بالاشو باز میکنه انگار گرمش البته چند روز خیلی هوا گرم شده

  1. سلام غذاش چیه ؟ براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید
   تا سه روز هم بهش چای بدین به جای آب
   باز کردن بال و نوکش به احتمال زیاد به خاطر گرماست
   همون عدم تعادل و فضله سبز رنگش نشانه چرب شدن کبد بوده منظورتون از عفونت کبد چیه ؟

   1. غذاش از برند پادوان هست
    بله من به مدت سه روز بهش چایی دادم
    والا منم شنیدم که گفتن وقتی کبدشون چرب میشه احتمال اینکه عفونت کبد هم بگیرن هست که علائمش میتونه مشکی یا قرمز شدن فضله باشه که به آنتی بیوتیک نیاز داره
    الانم حالش خوبه ولی فقط فضلش سبزه هنوز و بعضی وقتا هم مشکی یا قرمز میشه
    و حدودا یه ماه پیش بود که رفت تو لک و دو هفته پیشم خوب شد ولی الان دوباره پریزونی داره
    ممنون از شما 🙏

    1. صبور باش در دوره گذر از بیماری هست
     به درمان ادامه بده ، غذاش رو میتونی متنوع هم بکنی ، مثلا از برند کی کی هم بخری و قاطی کنی بدی اینجوری هم خوبه
     فقط نیاز داره که صبور باشی و بهش فرصت بدی

 54. سلام خسته نباشید
  مرغ مینای من کبدش چرب شده و همش بیحاله و میخوابه
  دکتر هم بردمش چه چیزایی بهش بدم بخوره تا بهتر بشه

  1. سلام مقاله رو کامل بخونید جواب سوالتون اومده . براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان هم تهیه کنید

 55. سلام و وقت بخیر مرغ مینای من دوسال نیمشه
  چند وقتی هست که بی حاله و درست نمیتونه پرواز کنه و بپره همش تو قفسش یجا وایستاده و پراش پف میکنه
  وقتی که تو خونه آزاده هم فقط راه میره اصلا پرواز نمیکنه
  فضله اش هم از اولش شل بود
  رنگشم کمی سبزه

  1. سلام غذاش چیه ؟ براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید . تا سه روز به جای آب بهش چای بدین
   مفاله رو کامل بخونید

 56. سلام خسته نباشید
  ببخشید یه سوال داشتم من یه مرغ مینا دارم که دچار بیماری کبد شده البته به تازگی و اولاش هست که سه شب پیش بود که وقتی از قفس اومد بیرون به مدت یک دقیقه یا حتی کمتر تلو تلو خورد و انگار سرگیجه داشت و بعد کاملا خوب شد و بعد از اونم تا امروز که من سه بار بیرونش کردم مشکلی نداشت و هیچ علائم دیگه ای هم به جز علائمی که مربوط به تو لک رفتن پرنده هست نداره چون الان در دوران لک هم هست و الان میخواستم بپرسم که آیا لازمه روزی سه بار بیرونش کنم که تحرک داشته باشه برای بهبودی مشکل کبد خوبه ؟
  و یه پرنده فروشی به من گفت که برای مشکل کبدش باید سه تا آمپول آنتی بیوتیک بهش بزنیم درسته ؟

  1. سلام اول اینکه بله لازمه تحرک زیادی داشته باشه حتی اگر بیمار هم نبود توصیه میکنم روزی حداقل سه ساعت آزاد باشه
   نیازی به انتی بیوتیک نیست!
   غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟
   لازمه حتما براش غذای مخصوص از برند های معتبر مثل پادوان یا تاپ فید یا کی کی تهیه کنید
   بهش تا سه روز به جای آب ، چای بدین
   کامنت های این مقاله رو بخونید

 57. سلام خسته نباشید من مینای تقریبا ۲۰ روزه دارم فضلش سبز رنگه بیماری کبدی داره خوبه بهش به جای آب چای بدم؟
  غذاش هم سپهردانه هستش غذاش و عوض کنم؟

  1. سلام غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . تا سه روز هم به جای آب چای بدین بهش

 58. سلام خسته نباشید عرض کردین مرغ مینای من مشکل کبدی داره بهش چای سیاه بدین. ا دیروز براش گذاشتم با اینکه تشنش هس ولی نمیره ک چای بخوره. تا میره سکت اب خوریش چایی رو میبینه ول میکنه میره. چیکارش کنم

  1. سلام . اگر میتونید با سرنگ یا قطره چکان مقداری چای بهش بدین تا از تشنگی تلف نشده پرنده

 59. سلام خداقوت
  یک مینا حدودا ۳ماهه دارم تازه دون خور شده بود مسافرت بودم که خوانواده بهش نان و موز آلوسیاه و انگور داده بودن صب دیدم یه گوشه قفس ساکت نشسته بیرون آوردم بیحال بود تا شب بهش چند بار چایی سیاه دادم و قطره ویتامین زوریچ ویتامینه a.d.eدادم بهتر شد الان آواز میخونه تحرک داره ولی خیلی خودشو میخارونه و خیلی عصبیه دست و پای همه دور بریارو میزنه شدیدن درد آوره صداش میکنم میاد روشونم آبتنی میکنه فقط بعد بیماریش عصبی شده غذاشم سپهر دانه بود دوروزه غذاشو عوض کردم فله گرفتم واینکه دیگه دون نمیخوره دوباره برای غذا دهن باز میکنه ممنون میشم راه نمایی کنید

  1. سلام دیگه بهش غذای فله ندین . تغذیش اشتباه بوده . حتما براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . سه روز بهش چای بدین به جای اب بعدش هم ماهی یکبار چای بدین
   هیچ غذای و میوه دیگه ای ندین بهش فعلا

    1. سلام غذاش رو تغییر دادین ؟ صبور باشید براش غذا بذارید و همزمان بهش با دست غذا بدین . با نوک انگشت روی ظرف دانخوریش بزنید
     بیشتر براش وقت بذارید

 60. سلام، من راستش پیلت ساده می دادم و باعث بیماری کبد شده و الان پیلتش رو عوض کردم و پیلت اوشکایا خریدم آیا این برند خوبه؟؟

  1. سلام پیشنهاد من غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوانه . در مورد برندی که گفتین متاسفانه اطلاعاتی ندارم

 61. باسلام خسته
  سوالی داشتم راجب مینا
  من هم مینای دارم که چشم کم سو شده بود سر گیجه داشت و همش کف قفس بود بردم دامپزشک معاینه که شد گفتن مشکل کبد دارد
  داروی دادن که هر هشت ساعت بدم حالا حال بهتری دارد و اروم شده ولی چشماش هنوز مثل اول کار نمیکنه ایا شما برای چشم های مینا من نظری دارید
  اصلا چشم میشه از کبد باشه؟
  یا بیماری دیگه هست

  1. سلام چه غذایی بهش میدین ؟ مقاله رو به طور کامل بخونید تمام نکات اومده
   غذاش رو در وهله اول تغییر بدین براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید و غذا و میوه دیگه ای ندین بهش
   تا سه روز هم به جای آب چای سرد شده بخوره . داروهای تجویزی دکتر رو هم بدین بهش طبق دستور
   بله به خاطر کبدش این مشکل به وجود میاد

 62. سلام مرغ مینا من تقریبا ۳ سالشه دوهفته اس که بعضی موقع ها حدودا روزی ۳الی ۴ بار خودشو شدید میزنه به قفس و این کارو تا یک دقیقه ادامه میده و بعدش انگار تعادلشو از دست میده و کف قفس میمونه و بعد حالش خوب میشه اگر بیرون قفس باشه پرواز میکنه و میخوره به دیوار و خیلی کم حرف میزنه و صداش ضعیفه و پر ریزی شدید در ناحیه سر داشته که الان یکم بهتر شده خیییلی نگرانشم و به دامپزشکی دسترسی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید چه دارویی بهش بدم

  1. سلام مقاله رو بخونید اگر غذاش بده باید از برند کی کی یا پادوان یا تاپفید براش غذای مخصوص مرغ مینا تهیه کنید
   کامنت هارو بخونید

 63. سلام مرغ مینای من ۱ماه و نیمشه
  من مرغ مینام رو با ماشین بردمش مسافرت و اوردم از وقتی برگشتیم هی تشنج میکنه اولا کم بود هر سه روز یه بار بود ولی الان روزی ۳بار تشنج میکنه
  دام پزشک هم گفت چیزیش نیست و دوتا قطره ویتامین بهش داد
  دونه پارس میخوره
  درس میشه؟

  1. سلام دامپزشک گفت چیزیش نیست ؟!!!
   فضلش چه رنگیه ؟ غذاش رو عوض کنید به خاطر مسافرت نیست دچار بیماری کبدی شده
   حتما براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید تحت هیچ شرایطی غذای دیگه بهش ندین
   به جای اب تا سه روز بهش چای سیاه سرد بدین
   اگه غذاش عوض نشه و رسیدگی نکنین تلف میشه

   1. بهش غذای تاپ فید و چایی دادیم
    حالش بهتر شده و دیگه تشنج نمیکنه
    ممنون از راهنماییتون🙏🏻

     1. دوستان چون ما موقع غدا خوردن به مینا گاهی غذا دادیم پرنده هم هنگام غذا خوردن مارا میدانه وبی تابی میکنه وماهم از روی دلسوزی مقداری غذا بهش مجبور میشیم میدیم که این اصلا خوب نیست بهتره از اول عادت ندین که به غذا خوردن ما واکنش نشان نده هر هفته دوبار هم بجای آب چای پررنگ بدون عطر داخل آبخوری بریزیم هم کمک میکنه که آهن ذخیره نکنه

 64. سلام مرغ مینای من از دیروز بی خاله و انگار چشماش نمیبینه حرفم خیلییییی کم میزنه در حد یک تا دو کلمه از دیروز تا حالا میترسم ببرمش دامپزشکی خیلی نگرانشم میشه ی راهکار بهم بدین فضلش ابکی و سبز شدع

  1. سلام چرا میترسین ببرینش دامپزشک ؟ غذاش چیه ؟
   به احتمال قوی دچار بیماری کبدی شده
   سریعا براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید
   به جای آب تا سه روز بهش چای سیاه بدین
   به هیچ عنوان هیچ غذای دیگه ای بهش ندین
   مقاله رو بخونید و نکات رو رعایت کنین

 65. سلام مرغ مینای من یهویی تعادلشو ازدست داد اصلا نتونست بپره روزدوم بردمش دامپزشکی گفت کبدش دچار مشکل شده بهش قرص لیورگل وشربت لاکتولوز برای پاهاشم ک یکم زخم داشت پمادو ملوکسی داد الان ۳روزه داره داروهاشو مصرف میکنه ولی اصلا حالش خوب نشده خیلی نگرانشم پرهاش افتاده تکونشون میده همش انگار درد میکنه تعادلشم بدترشده میفته سروته میشه نمیتونه بلندشه چقد طول میکشه خوب شه؟ غذاشم تاپ فید خریدم براش با کرم خوب میشه؟

  1. سلام داروهای تجویزی دامپزشک رو انجام بدین تا بهبودی کامل بهش کرم ندین فقط غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی بخوره
   تا سه روز به جای آب بهش چای غیر معطر بدین

    1. دادن کرم ضرری نداره اما هفته ای یکی دو بار زیاده روی نکنید تا کامل خوب بشه
     بله تاپ فید فرموله شدست موادغذایی مورد نیازش رو داره

 66. سلام. وقت بخیر مینا یک ماهه و نیم دارم از پلت تاپ فید بهش میدادم و فقط چندبار مرغ ابپزهم خورد عدم تعادل و تلوتلوخوردن داشت بعدش بالااوردو صداش هم درنمیاد به سختی صداش شنیده میشه بردیم دکتر گفتندکبدش بزرگ شده و یه قطره دادن.مدام هم کف قفس میخوابه بهش چای بدم ؟ ضعیف شدن صداش هم برای کبدش هست؟

  1. سلام مقاله رو کامل بخونید . اصلا تخم مرغ آب پز ندین بهش . همون غذای مخصوصش از برند تاپ فید بدین
   پلتش مخصوص مرغ میناست ؟ برای طوطی سانان نباید باشه دقت کنید
   سه روز بهش به جای آب چای بدین
   بله به خاطر کبدش صداشم ضعیف شده

   1. سلام ممنونم از پاسخگوییتون. بله غذاش مخصوص مینا از برند تاپ فید هست. بعد از خوردن سینه مرغ ابپز کبدش بزرگ شد. ممکن عفونت کرده باشه؟سرکه سیب هم بهش بدم؟۳بار بالا اورده. کف قفس هم میخوابه

    1. سلام سرکه سیب خیلی کم در حد 3 قطره در یک لیوان آب میتونید بهش یک بار بدین زیاده روی نکنید
     چای با سرنگ بدین بهش سریع اثر میکنه موارد دیگه درمان توی مقاله اومده

 67. سلام جوجه مینادارم اول میادرودستم ولی هالانمیادروپام میادولی اگه میبرمش روانگشتم میادپاین چرا؟🤔😔😔😔😔

 68. سلام
  خسته نباشین
  مینای ما حدودا هشت سالشه تا دیشب کاملا حالش خوب بود از دیشب انگار یه چیزی خورده باشه یا مویی تو دهانش باشه سرش رو تکون میده، میخواد چیزی بخوره اشتهاشو داره نوک میزنه که بخوره ولی نمی تونه بخوره انگار دهانش خلط داشته باشه و نتونه بخوره فقط یکم سفیده تخم مرغ و انگور بهش دادم به سختی خورد بعضی حرفها رو هم نمی تونه بگه و کلا رفتارش عوض شده ، چکاری میشه براش انجام داد. ممنون از شما

  1. سلام غذایی که دارین میدین بهش بده . اکثر افراد دارن غذای اشتباه به پرندشون میدن و باعث چرب شدن کبدش میشن .
   حتما غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان براش تهیه کنید
   انگور و تخم مرغ آهن داره برای این پرنده خوب نیست . فقط و فقط غذای مخصوص مرغ مینا اونم نه هر برندی
   چند روز بهش به جای آب چای بدین . ببینید حالش تغییری میکنه یا نه
   مقاله رو کامل بخونید توضیح داده شده

   1. ممنون ازشما و پاسخگویی سریعتون، دستتون درد نکنه، ممکنه نخی چیزی خورده باشه که نتونه بیرونش بیاره، آخه نشون میده اشتها برای خوردن داره ولی تا سرش رو خم می کنه مایعات میاد یا حالش بد میشه و نمی تونه بخوره؟

    1. خواهش میکنم
     ببینید این پرنده به هر چیزی نوک میزنه بعید نیست که نخ خورده باشه . فضلش اگه سبز رنگه مشکل کبدی داره . توی دفع فضولات مشکل داره ؟ اسهال یا تغییری ایجاد نشده ؟
     به هر حال تشخیص دقیق اینجوری امکان پذیر نیست بهتره به دامپزشک مراجعه بشه اگر شک دارید چیزی بلعیده

     1. از دیشب که اینطوری شده مدفوعش سفید و سبزه البته پسرم میگه چون چیزی نخورده و انگور قرمز چون دوست داره و می تونه بخوره بهش دادیم مدفوعش این رنگی شده .متاسفانه اب هم نمی تونه بخوره ولی حال عمومیش خوبه فعلا، منم در مورد مشکل کبدی با شما هم نظرم، داریم میبریمش دامپزشک ، بازم ممنون لطف کردین

     2. امیدوارم که حالش بهتر بشه .
      بهترین کار مراجعه به دامپزشکه تا تشخیص دقیق داده بشه
      حتما سرکه سیب طبیعی تهیه کنید

     3. بردیم دکتر میگه ترشحات دهانش لزجه و گفت سرکه سیب سه قطره در پنج قطره آب حل کنیم بهش بدیم و دو روز بعد تکرار بشه، دو سه تا قطره دیگه هم داد که باید هر دوازده ساعتی بهش بدیم، ممنون از شما

    2. سلام خسته نباشین، مینا رو بردیم دامپزشک چند تا دار داد گفت ممکنه عفونت روده پیدا کرده باشه، مولتی ویتامین و ب کمپلکس هم داد گفت سرکه سیب رو با اب مخلوط کنیم و بهش بدیم و همچنین چای هم در ابش بریزیم اینکارا رو کردیم بعد دو روز و نصفی یکدفعه دیدم تو قفس اینور و اونور میره و میخواد چیزی بخوره نگاه کردم دیدم نخ دندون رو بالا آورده و میخواد دوباره بخوره سریع از تو قفسش برداشتم، بعد از اون کاملا خوب شد داروش رو قطع کردم فقط از روزی که بهش تاپ فید میدم رنگ فضله ش کمی سفید و آبکیه فکر می کنین مشکل چیه؟

     1. سلام خوشحالم که پرندتون حالش خوبه . ممنون از شما که انقدر پیگیر سلامتی پرندتون بودین
      به خاطر تغییر غذا عادیه تا حدودی . هفته ای دوبار سیب بدون هسته و کرم هم میتونه بخوره

 69. با سلام.مینای من حدودا سه ماهه اس غذای مخصوص مینا استفاده میکنه میوه جات و غذاهای دیگه رو نمیخوره یک هفتس دچار تشنج میشه شاید روزی سه بار این اتفاق بیفته خیلی ضعیف شده بردیمش دامپزشکی گفتن غذاش باید عوض بشه و مولتی ویتامین مصرف کنه.مشکل کبدی داره مینا؟.ایا دارویی هست که زودتر خوب بشه

  1. سلام بله یکی از بیماری های شایع مشکل کبدی مرغ میناست . براش پلت مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . باقی مطالب کامل توی متن مقاله اومده مطالعه کنید.
   تنها راه درمان تغییر رژیم غذایی هست. بذارید بیشتر پرواز و تحرک کنه . به جای آب تا چند روز چای سیاه دم کنید وقتی سرد شد بدین بهش
   هیچ غذای دیگه ای جز غذاهایی که گفتم ندین بهش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا