آموزش پرورش و نگهداری مرغ مینا

آشنایی با بیماری­های مهم مرغ مینا

بیماری های خطرناک و مشکلات مرغ مینا

مرغ مینا جزء پرندگانی است که نسبت به بیماری، مقاومت دارند. با این حال، باز هم امکان دارد که این پرنده به بیماری­ های مختلف مبتلا شود. در این مطلب از وبسایت چیکن هچ به آشنایی با بیماری ­های مهم مرغ مینا می­پردازیم.

این پرنده در محیط طبیعی، به خوبی از خود مراقبت می­کند. اگر می­خواهید که سلامتی مرغ مینا در زندگی آپارتمانی یا سالن های بزرگ پرورشی هم حفظ شود، لازم است به تغذیه پرنده و بهداشت محیط آن توجه کنید.

غذای فاسد، شوک دمایی، بیماری­ های قارچی، ویروسی و باکتریایی، مهم­ترین دلایل بیماری و از بین رفتن مرغ مینا هستند. این پرنده در صورت ابتلا به هر نوع بیماری، خیلی سریع علائم مختلفی از خود بروز می­دهد. در ادامه، بیماری­ های مهم مرغ مینا و علائم آن­ها را با هم مرور می­کنیم.

شایع ترین بیماری های مرغ مینا کدام است ؟

بیماری های آنفولانزا ، آسپرژیلوز ، کلامیدیوز ، نیوکاسل و سرما خوردگی از شایع ترین و مهم ترین بیماری های مرغ مینا هستند.

بیماری کبدی

مهمترین بیماری بین مرغ مینا ها، بیماری کبدی در پرنده می باشد. این بیماری به دلایل مختلفی ایجاد شده و در صورت عدم رسیدگی امکان تلف شدن پرنده بسیار بالا می باشد.

 • علائم

مهمترین و ابتدایی ترین نشانه ی این بیماری فضله ی سبز رنگ می باشد. دلیل این رنگ از فضله در مرغ مینا درگیری کیسه صفرا با بیماری و ترشح از آن می باشد . فضله سبز رنگ در بیش از 90 درصد مواقع در مرغ مینا ناشی از بیماری کبدی است . توجه ویژه ای به این مورد داشته باشید . ضربه های محکم پرنده به پای خود ، بی حالی ، عدم تعادل ، بی حوصلگی بسیار زیاد و … در صورتی که همراه با فضله ی سبز باشند نشانه ای از بیماری کبدی پرنده می باشند.

 • کنترل و پیشگیری

دلیل ایجاد این بیماری تغذیه ی نامناسب است. اصطلاحا گفته میشود مرغ مینا پرنده ای همه چیز خوار است که این مورد برای مرغ میناهایی درست می باشد که به صورت آزادانه در محیط بیرون در حال گردش می باشند و برای مرغ میناهای محصور در خانه که فعالیت بسیار کمی دارند نادرست است. خوردن مواد غذایی حاوی آهن سبب تجمع این مواد در کبد شده و ایجاد بیماری خواهد کرد . پس تنها راه جلوگیری از این بیماری بسیار خطرناک، عدم استفاده از مواد غذایی حاوی آهن است . همچنین پیشنهاد میشود در مرغ مینا از مواد غذایی و میوه هایی که حاوی مقادیر بالایی ویتامین C نیز می باشند جلوگیری کنید چرا که ویتامین C قدرت جذب آهن در بدن را افزایش می دهد.

نان ، کشمش ، گردو ، گوشت ، دل مرغ و … از مهمترین موارد حاوی آهن می باشند که بسیاری از کاربران به اشتباه انها را به پرنده های خود می دهند.

تغذییر کامل رژیم غذایی همراه با استفاده از داروهای تقویتی تجویزی دامپزشک می تواند پرنده را به سرعت به زندگی بازگرداند به شرطی که بموقع متوجه بیماری مذکور شده باشید .

 چرا مرغ مینا به پاهایش نوک میزند ؟

همان طور که در پاراگراف قبل نوشته شده است، یکی از علت های نوک زدن مرغ مینا به پاهایش، بیماری کبدی یا ذخیره آهن در کبد پرنده می باشد. البته دقت داشته باشید که گاه پرخاشگری، افسردگی، جابجایی قفس پرنده و جدید بودن محیط برای مرغ مینا نیز میتواند منجر به چنین حرکتی گردد.

آنفولانزا

یکی از بیماری­های مهم مرغ مینا، ابتلا به ویروس آنفولانزا است. علی­رغم شیوع این بیماری در بین پرندگان و حتی انسان­ها، مرغ مینا به راحتی به آن مبتلا نمی­شود.

این ویروس با مواد ضدعفونی کننده نسبتا ضعیف هم از بین می­رود و جای نگرانی نیست. با این حال اگر به آن بی توجهی کنید، از طریق ترشحات چشم و بینی و مدفوع پرنده، در محیط منتشر می­شود.

 • علائم

علائم بروز این بیماری، به شدت آن برمی­گردد. اگر نسبتا ضعیف باشد، علائمی مثل تب خفیف، کاهش تخم گذاری و نامرتبی پرها ظاهر می­شوند.

انفولانزای حاد، به سرعت باعث مرگ پرندگان مختلف می­شود. تب شدید، مشکلات تنفسی و تلفات، از عوارض ابتلای مرغ مینا به آنفولانزا هستند.

 • کنترل و پیشگیری

برای پیشگیری از بیماری ­های مهم مرغ مینا از جمله آنفولانزا، پرنده را به محیط ­هایی با اختلاف دمای بالا جابجا نکنید. تغذیه، نور و رعایت اصول بهداشتی نیز در جلوگیری از شیوع آنفولانزا موثر هستند.

در صورت تلف شدن پرنده، لاشه آن را دفن کرده و تمام محل زندگی و فضولات آن را شسته و ضد عفونی کنید. اگر شما سالن پرورش مرغ مینا دارید، باید این اخطار را جدی بگیرید.

حتی 1 گرم از فضولات پرنده بیمار می­تواند کل گله را مبتلا و یا تلف کند. با این حال، استفاده از مواد ضدعفونی کننده یا افزایش دما تا 60 درجه می­توانند به راحتی ویروس را از بین ببرند. دقت داشته باشید که مواد ضدعفونی کننده و یا افزایش دما برای پرنده مینا خطرناک بوده و این اقدامات نباید در حضور پرنده انجام شوند.

آسپرژیلوز

آسپرژیلوز یکی از بیماری­های مهم مرغ مینا و در بین پرندگان، مشترک است. در حالت عادی، مرغ مینا نسبت به این بیماری مقاومت دارد. با این حال در صورت قرار گرفتن در محیط شدیدا آلوده، مبتلا می­شود. راه انتقال این بیماری، غذا یا بستر آلوده هستند. این بیماری با منشاء قارچی، دستگاه تنفسی پرنده را تحت تاثیر قرار می­دهد. در نتیجه، کیسه ­های هوایی مرغ مینا پس از ابتلا به آسپرژیلوز آسیب می­بینند.

 • علائم

در مرغ مینا، بروز علائمی مثل تنفس با دهان باز، نفس تنگی، تنفس سریع یا سیانوز، نشانه­ های ابتلا به آسپرژیلوز هستند. سایر علائم این بیماری شامل اسهال، بی­اشتهایی، تشنگی مداوم و خواب آلودگی هستند.

 • کنترل و پیشگیری

برای پیشگیری از ابتلای مرغ مینا به آسپرژیلوز، به محیط آن توجه ویژه­ای کنید. راه­ های کنترل این بیماری، شامل دور کردن پرنده بیمار از پرندگان سالم و استفاده کردن از داروهای ضد قارچ است.

از آنجا که انواع بیماری­ ها به سرعت در گله پرندگان گسترده می­شوند، استفاده از داروی ضد قارچ برای درمان این بیماری مقرون به صرفه نیست. فراموش نکنید که پیشگیری بهتر از درمان هست.

کلامیدیوز

کلامیدیوز نوعی بیماری خطرناک است که نه­ تنها مرغ مینا بلکه سایر پرندگان را نیز درگیر می­کند. این بیماری، جزء بیماری­های مهم مرغ مینا بوده و امکان سرایت آن به انسان نیز وجود دارد.

منشاء بیماری عفونی کلامیدیوز، باکتری است. این باکتری تنها در محیط سلولی توانایی زندگی و رشد کردن را دارد. تراکم جمعیت، استرس حمل و نقل، خوردن و نوشیدن غذای آلوده یا استنشاق ذرات خشک شده مدفوع پرنده بیمار، سایر پرندگان را درگیر می­کنند.

 • علائم

این بیماری هم به دو شکل حاد و متوسط ظاهر می­شود. اگر شدت بیماری زیاد نباشد، علائم چندانی را نمی­بینیم. اسهال یا مشکلات خفیف تنفسی، تنها علائم این سطح از بیماری هستند.

با افزایش شدت بیماری­های مهم مرغ مینا از جمله کلامیدیوز، اسهال زرد یا سبز، تورم چشم، بی­اشتهایی، کز کردن و ترشحات بینی دیده می­شوند.

 • کنترل و پیشگیری

کنترل این بیماری اهمیتی برابر با درمان آن دارد. چراکه در بعضی موارد، حتی کارکنان آزمایشگاه با تنفس ذرات عفونی معلق در هوا، بیمار شده­اند.

برای اطمینان از ابتلای مرغ مینا به این بیماری، باید از تست­ های پزشکی استفاده کنید. داروی درمان پرنده، چرک خشک کن است. در طول درمان، پروتکل ­های بهداشتی را رعایت کنید زیرا این بیماری به شدت مسری است.

در صورت تلف شدن مرغ مینا، بدن آن را به طور کامل در محلول ضدعفونی کننده قوی بغلطانید. چراکه ممکن است فضولات خشک شده مرغ مینا که حاوی باکتری هستند، در پرهای آن وجود داشته باشد.

نیوکاسل

نیوکاسل یکی دیگر از مهم­ترین بیماری­ های مرغ مینا و البته خطرناک­ترین آن­ها است. این بیماری، به شدت واگیر دارد و متاسفانه در بین پرندگان مختلف، مشترک هست.

بنابراین هریک از پرندگان شما به این بیماری دچار شدند، فورا آن را از سایر پرندگان جدا کنید. این بیماری در ابتدا سیستم تنفسی و عصبی مرغ مینا را درگیر کرده و در نهایت باعث تلف شدن پرنده می­شود.

 • علائم

در صورتی که مرغ مینا به نیوکاسل مبتلا شود، بین 2 تا 15 روز زمان می­برد تا علائم بیماری ظاهر شوند. علائم این بیماری در پرندگان مختلف، متفاوت است.

افسردگی، بی حالی، بی اشتهایی، خس خس کردن و مشکلات تنفسی از نشانه­ های بیماری نیوکاسل هستند. اگر این بیماری، سیستم عصبی پرنده را هدف بگیرد، پرنده یا فلج می­شود یا گردنش می­پیچد.

 • کنترل و پیشگیری

برای جلوگیری از ابتلای به بیماری­ های مهم مرغ مینا، به واکسیناسیون پرنده توجه کنید. متاسفانه بیماری نیوکاسل هیچ درمانی ندارد. تنها راه برای کنترل این بیماری، پیشگیری کردن هست.

بیماری هموکروماتوز

این بیماری در اثر جذب بیش از حد آهن در پرندگان ایجاد میشود و مرغ مینا بیشتر از سایر پرنده ها در معرض این بیماری قرار دارد. علت این امر به سیستم گوارشی مرغ مینا بر میگردد. در حقیقت سیستم گوارش مرغ مینا در مقایسه با دیگر پرندگان نمی تواند به خوبی آهن موجود در غذا را هضم کند.

بیماری هموکروماتوز

اگر در تغذیه مرغ مینا به میزان آهن موجود در جیره غذایی دقت نشود، آهن اضافی در کبد پرنده ذخیره میشود. در نتیجه این امر مرغ مینا دچار مشکلات کبدی شده و در نهایت با مسمومیت و از دست دادن تعادل خویش تلف میشود.

برای جلوگیری از این بیماری باید مواد غذایی که آهن بالایی دارند از رژیم غذایی پرنده حذف شوند. همچنین مواد غذایی و میوه هایی که حاوی ویتامین c هستند نیز باید با محدودیت مصرف شوند. زیرا ویتامین c باعث جذب بیشتر آهن میشود.

سرما خوردگی

سرما خوردگی هم یکی از بیماری های شایع در بین پرندگان می باشد که مرغ مینا نیز میتواند درگیر آن شود. دقت داشته باشید که سرما خوردگی لزوما در اثر هوای سرد در پرندگان ایجاد نمیشود.

قرار گرفتن پرنده در معرض مستقیم وزش باد، تجربه نمودن اختلاف دمایی بیش از 5 الی 10 درجه در یک روز، خوردن مواد خوراکی سرد و یخی مثل بستنی و … می تواد باعث سرما خوردگی مرغ مینا شود.

علائم سرما خوردگی در پرنده ها معمولا به شکل بی حالی و کم اشتهایی، مصرف زیاد آب، آبریزش و … می باشد. از کنار بیماری سرما خوردگی نباید به سادگی گذشت. زیرا این بیماری مخصوصا برای جوجه ها خطرناک می باشد.

می توان با گرم نگه داشتن پرنده و استفاده از مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک های مخصوص پرندگان بیماری سرما خوردگی مرغ مینا را درمان نمود.

چرا مرغ مینا عطسه میکند ؟

عطسه کردن پرنده زینتی و مرغ مینا، دلایل بسیار گسترده ای دارد. گاه پرنده به علت فرورفتن جسم خارجی یا غذا به درون سوراخ ها بینی، عطسه میکند. این کار به تمیز کردن بینی پرنده کمک می نماید.

در برخی از موراد، وجود گردو غبار ، پوسته و کرک پرنده در هوا، سبب بروز عطسه در مرغ مینا می شود. در این صورت نیاز است تا قفس را مرتب نظافت نموده و با کمک رطوبت ساز، خشکی هوا را از بین ببرید.

در صورتی که تعداد عطسه پرنده در ورز بالا رفت و با علائمی همچون آبریزش بینی، بی حالی، بی اشتهایی، مدفوع غیر طبیعی و … همراه بود، نیاز است تا حتما به کلینیک دامپزشکی مراجعه نموده تا پرنده شما معاینه گردد.

چه مواردی که باعث سرماخوردگی مرغ مینا میشود ؟

قرار گرفتن در معرض باد ، شک دمایی ، خوردن مواد خوراکی سرد و یخی از مواردی است که باعث سرماخوردگی این پرنده سخنگو میشود.

انگل داخلی و خارجی

از بیماری­های مهم مرغ مینا می­توانیم به انگل ­های داخلی یا خارجی اشاره کنیم. انگل داخلی ناشی از خوردن انواع کرم­ها، تخم کرم­ها یا سایر حشرات است. این حشرات در بدن مرغ مینا پرورش یافته و پرنده را به انواع بیماری­ها دچار می­کنند. در صورتی که تخم انگل در مدفوع پرنده مشاهده کردید، فورا به دامپزشک مراجعه کرده و داروی مناسب دریافت کنید.

انگل­های خارجی مثل حشره کنه، خون پرنده را می­مکند. این کار تا جایی ادامه می­یابد که پرنده دچار کم­اشتهایی، کم­خونی، بی­حالی یا حتی مرگ می­شود. در محل نیش این حشرات، تورم و عفونت ایجاد می­شوند. عفونت ایجاد شده، بسیار خطرناک بوده و می­تواند زمینه ابتلا به بیماری­ های زیادی از جمله ویروسی و باکتریایی را فراهم کند.

علائم افسردگی مرغ مینا چیست ؟

کسانی که به نگهداری مرغ مینا عادت دارند میدانند که کندن پر ، پرخاش ، بی اشتهایی و تغییر صدا از علائم افسردگی مرغ میناست.

نتیجه گیری

در این مطلب به آشنایی با بیماری­های مهم مرغ مینا پرداختیم. این پرنده، علی­رغم مقاومت بالایی که دارد، در صورت قرار گرفتن در محیط آلوده، به انواع بیماری­ها مبتلا می­شود.

منشاء بیماری­ های مهم مرغ مینا، ویروسی، قارچی، باکتریایی و انگلی هستند. با رعایت بهداشت و توجه به تغذیه پرنده، احتمال بروز انواع بیماری­ ها  در این پرنده، به طور چشمگیری کاهش می­یابند.

همچنین پرندگانی که در قفس و در اسارت زندگی میکنند بیشتر در معرض مشکلات تغذیه ای و کمبود مواد معدنی و ویتامین ها و بیماری های مختلف قرار میگیرند. در این زمینه نیز لازم است که پرورش دهندگان با استفاده از غذاهای مخصوص پرندگان و انواع میوه ها و مواد غذایی یک رژیم غذایی بالانس شده برای پرنده های خود تأمین نمایند.

نوشته های مشابه

‫5,002 دیدگاه ها

 1. مرغ مینا من ناخون پاش خون اومد رفتم دکتر گفت خوب میشه.الان بعد چند روز ناخونش افتاده کلا……یه سوال دیگه مینا هم نر هست اگه واسش جفت بگیرم ک باهم دعوا نمیکنن یا آسیبی به هم نمیزنم ؟؟؟از این میترسم زیاد

 2. سلام وقت بخیر
  مرغ مینا من حدود یک سال و نیم
  و بیشتر مواقع آزاد
  الان چند روز که پا راستشو تو شکمش جمع میکنه
  و من کف پاشم چک کردم و هیچگونه تفاوتی با اون یکی پاش نمی‌بینم
  یکی از دوستان به من گفت که بیماری کبدی باعث میشه پرنده پاشو تو شکمش بخاطر درد جمع کنه،
  آیا درسته این موضوع ؟

  1. سلام دوست عزیز
   یکی از اصلی ترین دلایلش وجود مشکل در ناحیه پا هست
   شما یه برجستگی صورتی رنگ یا مایل به قهوه ای مشاهده نکردین تو کف پاش؟
   در وهله بعدی بیماری هست که برای تشخیص دقیق باید معاینه بشه

 3. سلام مینای من دو سالشه ما تقریبا ۵ روز رفتیم سفر و این تو خونه بود و یکی هر روز بهش غذا میداد وقتی برگشتم دیدم خیلی ضعیف شده و پاهاش می‌لرزید یکم مولتی ویتامین بهش دادم بهتر شده ولی لاغر شده و حرف نمیزنه و یکم از پرهای سرش ریخته و پرهای روی بینی ش همش ریخته همش هم خوابه بنظرتون افسرده شده یا مریض شده؟
  آب و غذا رو خوب میخوره و اشتهاش کم نیست فضلش بعضی وقتا سبز میشه ولی الان طبیعیه

  1. سلام دوست عزیز
   فضله سبز رنگ اگه بهش سبزی نداده باشی نشون دهنده مشکلات کبدی هست
   یه هفته به جای آب بهش چای سیاه سرد بده
   غذا بهش چی میدی؟
   مولتی ویتامین بخر برای تقویتش

 4. سلام
  مرغ مینای من بالش عفونت کرده بود که بردمش دامپزشکی و عفونت رو از بالش خارج کرد و یه سری دارو برای از بین بردن عفونت بهش داد. اما از اون موقع دو هفته می گذره و اصلا تعادل نداره، از روی چوبش می افته و نمی تونه راه بره، لرزش داره و صحبت کردنش کم شده و همون کم که حرف می زنه هم صداش خیلی پایینه. لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.

  1. سلام دوست عزیز
   مواردی که دامپزشک تجویز کرده رو به درستی بهش میدین؟
   زیر پاشو چک کن ببین میخچه نداره
   و چک کن ببین تغییر رنگ فضله داره یا نه

 5. سلام وقت بخیر مینای من چند وقتیه که زبونش سیاه شده ولی حالش خوبه دلیل سیاه شدن زبونش چی میتونه باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. سلام
  مینای من یک ساله که پیش ماست و نمیدونیم صاحب قبلیش کی بوده خیلی دستیه و به خودم علاقه منده و حس امنیت داره باهام ولی تقریبا از چند ماهه پیش خوب صحبت نمیکنه بردیمش دکتر دارو هاشم استفاده کرد ولی کامل برطرف نشد ولی خیلی بهتر شد دوباره الان نمیتونه صحبت کنه. غذاش خوبه افسردگی هم فکر کنم نداره تنهاشم نمیذاریم ولی با دهن نفس میکشه خس خس میکنه یه صدایی مثل خرو پف آروم. حتی موقعی پرواز میکنه هم نفسش انگار کم میاد. حس میکنم میخواد حرف بزنه ولی نمیتونه فقط درحد توانش نشون میده که حرفامو میفهمه و صدا درمیاره. مجدد ببرمش پیش یه دکتر جدید؟

  1. سلام دوست عزیز
   خس خس کردن کمی جای نگرانی داره و مشکلات تنفسی رو نشون میده
   و در شرایط حاد احتمال داره میناتون به نیوکاسل مبتلا شده باشه
   بهتره مجدد ببرید پیش دامپزشک آزمایش بگیرن ازش

 7. سلام وقتتون بخیر من یه جوجه مینا حدودا 1ماهه نمیدونم از کجا افتاده بود تویه حیاط خونمون الان تقریبا یک هفته میشه ک دارمش قشنگ غذامیخوره ولی پرهاش خیلی آویزون شده و ب محض خوردن غذا چشماش و میبنده و میخوابه. ممنون میشم اگه مریضی داره راهنماییم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   همین افتادگی بال و بیحالی نشون دهنده بیماری هست
   ولی بهتره فضلش رو چک کنی ببینی تغییر رنگ داره؟

 8. سلام دیروزیه جوجه میناخریدم تقریبایک ماهشه الان متوجه شدم که هرچندساعت یک بارعطسه های پشت سرهم میزنه ونفس تنگی داره خس خس میکنه پلت هم که خمیرمیکنم خیلی کم میخوره کم اشتهاست دیگه هیچ علاعم دیگه ای نداره وسرحاله فظلشم معمولیه میشه راهنمایم کنید ممنون راستی خیلی هم کم جیک جیک میکنه حتاوقطی گشنشه

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد سرماخورده
   محیط نگهداریش رو گرم نگهدار
   مولتی ویتامین برای تقویتش بخر
   برای برطرف شدن خس خس هم تو محیطش از بخور اکالیپتوس استفاده کن

 9. سلام چهار روز شده یک مینا رو گرفتم البته مینای وحشی هست اول صبح خوب حالا وزعیت خوب ندارد بیحال هست خودشو نمتونه نگهداره پاهاش بی حرکت هست

   1. غذا پلت مخصوص مینامیدم در قفس تو اطاق هوای اطاق کمی حبث هست نگهداری میکنم چند دقیقه پیش مینام مرد یکی دیگری رو دارم لطفا رهنمای کنید نمیخام اون بیمیره این ناراحتم کرد

     1. یک دانه گرفته بودم البته وحشی بود چهار روز تو قفس بود بعد یک صبح دیدم حالش خوب نیست بیحال بوددنمتونیست درست پاهاش حرکت بیده چشاش بسته میشود بعداز یک ساعت ازبین رفت الان یکی دیگری دارم ننیخوام این از دست بیدم راهنمای کنید خوش میشم

     2. سلام دوست عزیز
      لطفا سوالتون رو واضح تر بپرسید
      غذا بهش چی میدادین؟
      تغییر رنگ فضله داره؟

     3. میبخشین مرغ مینا گرفته بودم اونجا اسمش فراموش کردم بنوسم طریقه اهلی کردن ودستی کردن شو بزحمت بگین

     4. این عفونت داره سریع ببر دامپزشک
      و اینکه میخاره احتمال وجود شپش هم هست

 10. سلام مرغ مینای من دیروز بعد از حمام ناخنش خونریزی کرده بود افتاد ناخن جدیدش از زیرش دراومده بود اما انگار درد داره پاشو مدام جمع میکنه میشه راهنمایی کنید چکارش کنم؟
  ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   اگه خونریزی داره از پودر خون بند استفاده کن که قطع بشه
   و برای جلوگیری از عفونت کردنش هم باید ببری دامپزشک بهت پماد بده

   1. سلام
    از لطفتون ممنونم
    خونش با افتادن ناخنش بند اومد
    اما درد داشت
    دیشب پاشو با اب شامپو بچه شستم خشک کردم پماد تتراسایکلین زدم چوبشو هم شستم وپماد زدم. اگه چند شب تکرار کنم خوب میشه یا پیش پزشک ببرم

    1. خواهش میکنم
     به پاش شامپو نزن در کل شامپو برا پرنده ها ضرر داره
     آره پماد رو بزنی خوب میشه باز اگه شرایطش بدتر شد اونوقت ببر دامپزشک

 11. سلام من یه جوجه یاکریم پیدا کرده بودم تو راه پله همش زمین بود تو لونه نبود منم میدونستم لونه طبقه آخره میبردم دوباره میومد حال نداشت انگار که پرواز بلد نبود غذا نمیخورد بعد بعدازظهر به سینه افتاد زمین حالت نیوکاسل منم دلم میسوخت گفتم حداقل میخواد بمیره گشنه نمیره رفتم بهش غذا دادم بردم بالا پشت بوم فضای باز جون بده و به در و دیوار نخوره یا حداقل درد نکشه و یه کلاغ بیاد بزنش اما پشیمون شدم گفتم برگردونم راه پله تا ۱۰ شب همونطوری رو سینه بود که شب آوردمش تو بالکن ۱ هفته بهش غذا و آب دادم سرحال شد اما از تو قفس خوشش نمیومد تحرک نداشت روز آخر خیلی بپر بپر میکرد منم دوست نداشتم آزادی شو ازش بگیرم با اینکه فکر نمیکردم زنده بمونه ول کردم رفت اما همیشه میاد بالکن و میبینمش دم که کامل در آورده و غذا و آب هم میخوره اما یه سوال چون دست بهش میزدم و بدنش بو دست انسان بگیره میتونه تو ارتباطش با یاکریم های دیگه تاثیر بزاره چون بیشتر تنهاست ببخشید طولانی شد

     1. سلام یه سوال داشتم میخوام برم مسافرت اما مینام تو خونه تنها میشه نمیشه بردش افسرده میشه نبری هم کلا می مونه تو خونه تنها فقط میخوام کلید رو بسپارم به یکی که تو روز یبار بیاد اب و غذاش رو عوض کنه به نظرتون چیکار کنم با خودم ببرمش یا بزارم تنها توی خونه باشه؟

     2. سلام دوست عزیز
      اصلا توصیه نمیکنم خونه بمونه
      چون هم ممکنه آب و غذای کافی مصرف نکنه و تلف بشه
      و هم امکان افسردگی وجود داره

     3. پس میبرمش چون چاره ای ندارم اگرم بخوام ببرم بزارم خونه کسی که بازم محیطش عوض میشه باز پیش خودم باشه بهتره ببرم افسرده میشه بازم حتی اگر خودم پیشش باشم من بعضی از نظرات رو میخوندم میگفتن وقتی میبرن حال پرنده خیلی بد میشه برای همین پرسیدم

   1. سلام مینا من سه روز ک به پشت میوفته بال بال میزنه دست خودش نیس حدسم اینه ک تشنج میکنه صداشم زیاد در نمیاد خیلی اروم قبل خیلی شیطون بود یه جا بند نمیشد الان تحرکشم کم تر شده لطفا کمک کنین دامپزشکیم نمیتونم ببرمش

    1. سلام دوست عزیز
     فضلش رو چک کن ببین چه رنگی شده
     غذا بهش چی میدادی؟
     یه هفته به جای آب چای سیاه سرد بهش بده

   2. سلام.مرغ مینای من حدودا سه ماهس.چند روزه ورم بالای چشم داره(سمت نوک) و امروز دیدم از ناحیه مقعدش یه غده قرمز رنگ بیرون زده. دلیلش چیه ؟؟

 12. سلام وقت بخیر
  مرغ مینام چشم چپش ورم کرده و مدام اشک میاد پلکش و پوست دور چشمش قرمز و ملتهبه با دهن باز نفس میکشه انگار مشکل تنفسی داره اب زیاد میخوره کم تر حرف میزنه زیاد میخوابه یک سال و نیم سنش هست خودشو زیاد پف میکنه با اینکه هوا محیطش سرد نیست انگار تب داره فکر کنم اب دهنش هم زیاد شده همش سعی میکنه قورتش بده
  لطفا لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم حالش خوب شه به دامپزشک دسترسی ندارم
  من دیشب هم پیام دادم ولی نمیدونم ثبت شد یا نه برای همین الان دوباره پیام دادم
  منتظر جوابتون هستم

  1. سلام دوست عزیز
   برای حل کردن مشکل چشمش مقاله ای که این زیر لینک میدم رو بخونید
   درمان مشکلات چشم پرندگان زینتی | آب مروارید،التهاب، عفونت، زخم
   پف کردن نشونه های اولیه بیماریه
   با این اوصاف پرندت حالش خیلی بده تو با درمون خونگی نمیتونی مشکلش رو حل کنی

 13. سلام مرغ مینای من دو روزه صداش گرفته و الان بزور صداش در میاد و به سختی مدفوع میکنه از یه نفر مرسیدم گفت ممکنه حنجرش عفونت کرده باشه
  خیلی خطرناکه ؟؟؟
  و اینکه مرغ مینام ۹ سالشه و رنگ مدفوعش عادیه

  1. سلام دوست عزیز
   برای تشخیص دقیق باید معاینه بشه
   حتما ببریدش به دامپزشک
   بله عفونت خطرناکه

 14. سلام مرغ مینام یک سال و نیم داره با دهن باز نفس میکشه انگار مشکل تنفسی داره چشم چپش مدام اشک میاد و انگار ورم کرده پلکشو میبنده .با اینکه هوای محیطش خوبه ولی خودشو پف میکنه انگار تب داره حرف زدنش هم کم شده
  لطفا لطفا لطفا راهنمایی کنید دسترسی به دامپزشکی ندارم

  1. سلام دوست عزیز
   وقتی شرایطش اینقدر حاد هست و از هر طرفش یه مشکلی داره
   مطمئن باش که با درمان خانگی کاری از دستت ساخته نخواهد بود
   و حتما حتما باید ببری دامپزشکی
   وقتی دسترسی ندارین نخرین این زبون بسته هارو تا عذاب نکشن

 15. سلام وقت بخیر
  من یک مرغ مینا ماده دارم که جفتی ندارد ولی خودش تخم گذاشته
  حالا بعد تخم گذاریش می‌ره یجا میشینه و بی انرژی شده میخواستم بدونم این علائم سرماخوردگی هست یا بخاطر تخم گذاری هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   جیره غذایی که بهش میدی ازبس نادرسته که باعث مستی مرغ مینات میشه
   و تخمهای هرز میذاره
   براش پلت مخصوص تهیه کن

   1. سلام مینای منم با اینکه پلت مخصوص میخوره ولی هر چند ماه یکبار تخمهای هرز میزاره،و جالب اینکه خودش اونا رو میخوره ،امروز هم شک دارم که تخمش تو شکمش شکسته باشه چون خیلی کسله،به خاطر مسافرت رفتن و جابجایی قفس مجبور شدم گرفتمش،دیگه نمیدونم کسالتش به خاطر ۵ ،،۶ ساعت تو ماشین موندنه یا شکستن تخم

    1. سلام دوست عزیز
     مطمئنی که با پلت مخصوص تغذیه میشه
     گرمی جیره زیاد باشه تخم هرز میذاره
     دستتو بکش رو شکمش ببین برآمدگی داره؟
     نه تخم تو شکمش بشکنه تلف میشه
     به احتمال زیاد جابجایی مکان اذیتش کرده

 16. مینای من یکسال دارد وچندروزی هست اومدیم شهرستان والان حرف نمیزنه وهمش می‌خوابه ودور خودش به یک طرف می‌چرخه وپرواز که می‌کنه به درودیوار میخوره احساس می کنم چشم سمت راستش دیدنداردوفضله اش سبزوسفید وشل می‌باشد لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   علت حرف نزدنش تغییر محل زندگیشه
   فضله سبز هم در بهترین حالت بخاطر خوردن سبزیجات هست
   و در بدترین شرایط بیماری کبدی
   بهش یک هفته به جای آب چای سیاه سرد بده بخوره

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهش چی میدی؟
   زیر پاشو بررسی کن ببین میخچه نداره؟
   علاوه بر اینها علائم دیگه ای نداره؟

 17. سلام مرغ مینای من پرهاش میریزه مشکل دیگه ای نداره فضلش طبیعیه غذاشم خوب میخوره سرحاله حرفم میزنه ولی پرهاش میریزه چند ماه پیش تولکم رفته الان چرا باز پرهاش میریزه؟

 18. سلام وقت بخير
  حال ميناي من اصلا خوب نيس دكترم بردم ميگن كبدش چرب شده
  دارو دادن اصلا تاثير نداشته
  من چيكار كنم تا خوب شه
  ضعيف شده
  تعادل نداره
  بي حاله
  حتي نمي تونه رو پاهاش وايسه

 19. سلام وقت به خیر دو سه روزی هست که مینای من زیر شکمش رو میخارونه به صورت مداوم و حتی شب تا صبح اینکارو میکنه
  امروز متوجه حشرات ریز خاکستری و قرمز رنگ توی ظرف مدفوعش و زیر پر های شکمش شدم پرنده خیلی کلافست
  بشدت نگرانم و میترسم این انگل ها به خود ما هم صرایت کنه
  درمانش به چه صورته؟

  1. سلام
   اسپری مخصوصی در کلینیک ها یا پت شاپ ها برای از بین بردن شپش ها هست
   انگل نیست به امکان زیاد همون شپشه
   از اون بگیر طبق دستور فردی که ازش میگیری به پرنده اسپری کن
   عدم رعایت بهداشت و تغذیه نامناسب پرنده از جمله مهمترین دلایل بروز شپش هست !

 20. سلام من مرغ مینا دارم ۸ سالشه رنگ فضلش هم عادیه غذا هم مخصوص مرغ مینا که خریدم از روز اول غفس هم از جنس لاآب و فقط یکم کز میکنه گوشه غفس حرف کم میزنه پاش هم میلنگه درد میکنه زمین نمیذاره کف پاش هم هیچی نیست تمیز هر روز دو بار غفس تمیز میکنم بیرون هم میاد اب تنی میکنه

  1. سلام
   لنگیدن پا باید معاینه بشه و به دقت بررسی بشه که مشکل از کف هست یا مفصل
   8 سال سن زیادی هست و باید اجازه بدی بیشتر از قفس بیاد بیرون
   برند غذاش چی هست ؟
   با توجه به اینکه سنش زیاده باید زمان بیشتری رو کنارش باشی و بیشتر بهش محبت کنی چون جفت نداره و امکان افسردگی درش زیاده

 21. سلام خسته نباشید
  مینای من نزدیکای ۵ سالشه و یکی دو روزه که دیگه مثل قبل ورجه وورجه نمیکنه و خیلی ساکته شده و همش به حالت پف کردست و خودشو پف میکنه و خیلی میخوابه و بیشتر وقت ها میره روی قسمت پایین قفس میشینه(قبلا کلا روی چوبش وایمیستاد ) و فضلش هم رنگ سبز و اینا نیست . میخواستم ببینم مشکلش چیه ؟

 22. سلام خدا قوت زیر بال مرغ مینای من یه تومور هست چطوری میتونم عکسشو بفرستم که راهنماییم کنید ممنون

  1. سلام متاسفانه امکان ارسال عکس نیست . غذاش چیه ؟ چجور توموری شبیه به جوشه یا غده چربی ؟

 23. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید مینای من یک هفتس چربی پشت دمش متورن شده ب دکتر مراجعه کردم آنتی بیوتیک و پماد کلیندومایسین دادن زدمو شربتشم خورده ولی خوب نشده نمیتونه از چربی پشت دمش واسه بالهاش استفاده کنه سعی کردم غذاهای قبلی رو بهش ندم وفقط پلیت خورده . سبزیجات مثل کاهو و خیار وسیب دادم بهش.علتش چی میتونه باشه و چطور درمانش کنم
  سپاسگزارم

  1. سلام پلتش مخصوص مرغ میناست ؟ غذاش رو عوض کنید کلا براش پلت مخصوص مرغ مینا فاقد آهن از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی بخرید . سبزیجات و … ندین . هفته ای دوبار سیب میتونه بخوره
   فضلش چه رنگیه ؟

 24. وقت بخیر
  مرغ مینای من چهار سالشه
  قبلنم ده سال مرغ مینا داشتم و تجربه نگهداری ازشونو دارم
  اما الان واقعا نمیدونم این دلیلش چیه
  مینای من امروز همش با دهان باز چرت میزنه خیلی پرخاشگر شده طوری که تا دستمو میبرم نزدیکش با تموم وجود نوک میزنه، بعد که چند دقیقه کوتاه بی محلی میکنم یهو با دهان باز شروع میکنه به خوابیدن، بنظرتون علتش چیه؟؟

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ کامل توضیح بدین شرایط رو . میله قفسش از چه جنسیه ؟ کاری کردین بترسه یا تنهاش گذاشتین ؟

   1. غذاش دونه پارس تهران
    فضلش مثل همیشه سفید و مشکی و تقریبا خاکستری
    اون میله ای که معمولا روش میخوابه چوبیه ولی قفش فلزی
    نه کاری نکردم بترسه ولی خیلی با من جوره و من یکم این روزا بخاطر درس و کارام زیاد باهاش وقت نگذروندم در واقع بی توجهی میشه گفت تا تنها گذاشتن، چون بیست و چهارساعت پیش منه(قفسش تو اتاقمه)
    دیگه از اون روز کم دیدم با دهان باز بخوابه اما همچنان با من بده و وحشی بازی در میاره
    و تا فرصت پیش میاد میخوابه

    1. با اینکه تجربه ی بالایی در نگهداری از مینا دارید، ولی من توصیه میکنم برای بهبود رشد و سالم نگهداشتن پرنده غذاش رو عوض کنید و از برندهای خوب مثل پادوان ، کی کی یا تاپ فید غذای مینا بگیرید.

     این مشکلشم حل میشه قهر کرده به امکان زیاد (یه مدل افسردگی به خاطر تغییر شرایط زندگی -کمتر شدن حضور شما- ) کم کم بهتر میشه

 25. سلام مرغ مینای من توچشمش به حاله سفید اومده که باعث شده نتونه مردمک چشمشو مثل قبلنا همه جا رو ببینه یعنی کم کم داره کور میشه؟

 26. سلام ببخشید مرغ مینای من همه چی بهش میدم یک ساله که حالش خوبه خیلی شیطون ولی دو روزه ساکت شده و بالش آویزونه فضلش سفیدو سبزه

  1. سلام نباید همه چی بهش بدین . غذاش چیه دقیقا ؟ هر چی میدادین قطع کنید فقط براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان بخرید .
   تا سه روز به جای آب بهش چای سیاه بدین

 27. سلام مینام غذاش اوشکایا هیچ چیزی جز غذای خودش نمیخوره جز سیب اونم شاید ۲ هفته یبار ۱ هفته یبار یا شاید اصلا ندم بهش.
  از دوهفتگی خودم بزرگش کردم تا الان که چیزی نمونده تا یه سالش بشه ولی از دو هفتگی تا شش ماهگی غذاش سلکتیو بود با کرم میلورم که خود غذاش داشت ولی بخاطر اینکه پیدا نکردم اوشکایا خریدم.الان مشکلی که هست مینام خیلی جوجه بود سرحال و ورج و وورجه میکرد خودش از توی کارتون میپرید بیرون ۱ ماهگی هم دیگه قفس خریدم واسش ولی از موقعی که اوشکایا میخوره میخوابه وقتی کنار قفس هیچ کس پیشش نیست ولی میری پیشش سریع از جاش بلند میشه و روی چوب اینور اونور میکنه مدفوع سفید داره ۱ ماهگی غذاش سلکتیو بود تشنج کرده بود اینم بگم تا ۶ ماهگی توی اتاق بود اما چون سر و صدا نداشت آوردمش پذیرایی اولش خوب بود میخوند الان اصلا نه کل خونه هم میشناسه روزی ۱ ۲ ساعت بیرونه اونجورینیست که واسش محیط جدید باشه مشکل بنظرتون چیه؟ببخشید طولانی شد

  1. سلام . براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پاوان بخرید و امتحان کنید . هر هفته دو بار سیب کافیه
   توی هر ماه یک روز بهش به جای آب چای بدین
   فضله سفید میتونه نشونه عفونت باشه که خطرناکه توصیه میکنم به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید

 28. سلام .مینای ما حدودا هشت سالشه، کنتر چشمشدوتا جوش شبیه به زگیل زده. زگیل های نارجنی رنگ و ژله ای مانند. به نظرتون به خاطرچیه؟هیچ عاایم دیگه ای نداره

 29. سلام من یک مینادارم تازه خریدم اب وغذامیخوره چرت هم نمیزنه هیچ مشکلی نداره فقط وقتی میزارمش توی قفس روی چوب نمیره ووقتی ازقفس میارمش بیرون یک جاوایمیسته بایدچه کارکنم اب هم میزارم خودشو نمیشوره پروازهم نمیکنه هنوز 2روز هست خریدمش میشه راهماییم کنید؟ ممنوک میشم

  1. سلام ممکنه یبوست یا عفوت باشه . غذاش رو کامل توضیح بدین تا راهنمایی کنم . فضلش چه رنگیه ؟

 30. سلام یه سوال
  اگر مینا گوشواره ای باشه همون توی جوجگی بغل چشماش زرده یا هرچی بزرگتر میشه زردی بغل چشم بیشتر میشه
  یه سوال دیگه هم دارم بغل پای مینام یه چیزی در آورده قرمز نمیدونم چیه بغل ساق پاش پماد بزنم؟چه پمادی پیشنهاد میدید؟

  1. سلام بزرگتر میشه . غذاش چیه ؟ حتما تغذیش بده . میله قفسش از چه جنسیه ؟ این سوال هارو جواب بده تا بتونم برای پماد راهنمایی کنم

   1. منظورتون از بزرگ تر میشه جواب مینا که بغل چشماش زرد میشه یا منظورتون به اون چیزیه که در آورده؟غذاش اوشکایا میله قفس هم آهن ولی نشیمنگاه مینام چوبه

    1. آره کنار چشمش بزرگ میشه . براش غذای مخصوص مرغ مینا فاقد آهن از برند تاپ فید یا پادوان بخر ببین نتیجه چی میشه .
     مثل جوشه روی پاش ؟ با آب ولرم بشور پاشو با دستمال خشک کن پماد تتراسایکلین بزن روش . نتیجه رو اینجا اعلام کن

  2. سلام مرغ مینای‌ من امروزحالش خوب نیست بال بال میزنه وخیلی بی حاله انگارداره جون میده چکارش کنم کمکم کنیدلطفا

 31. سلام، مرغ مینا من چند روزه همش میره گوشه کف قفس میخوابه، موقع مدفوع هم پراش رو تکون میده، مدفوعش هم سبز رنگه،وقتی هم میاد رو چوب غذا بخوره همش بالهاشو تکون میده، ولی بیرون از قفس ک میاد خوبه، ورج و وورجه هم می‌کنه. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید، فکر کنم کبدش مشکل داره

 32. سلام تقریبا حدود دو هفته ای میشه که مرغ مینام خیلی پرخوری میکنه اصلا نمیشه جلوشو گرفت و خیلی نگرانم و مدفوعش هم رنگش تغییر کرده و مثل قبل نیست

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ سبزه ؟
   کامل توضیح بده . براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند پادوان بخر چیز دیگه ای نده

 33. سلام خسته نباشید ببخشید ما مرغ مینا داریم و دیدیم امروز نا بینا شدع وبی حال شدع
  میشه راهنمایی کنید.

  1. سلام ممنون . غذاش چیه ؟ نابینا شد ؟ یعنی چجوری ؟ غذاشو نمیتونه پیدا کنه ؟ احتمالا به کبد چرب مبتلا شده . فضلش سبز رنگه ؟
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید بخر بقیه غذاهارو حذف کن . مقاله زیر رو دقیق بخون :
   درمان کبد چرب مرغ مینا

 34. سلام حسینی هستم وقت بخیر لطفا کمکم کنید مرغ مینای من حدودا ۲ سالشه چند ماه فقط عطسه میکنه ومشگل دیگه ای نداره اول که فکر کردم سرما خورده جاش رو گرم کردم وسرما خوردگی کودکان دادم یکم پرهای کردنش ریخت که داره در میاد ولی عطسه خوب نشد دکتر بردم گفت داخل مدفوش عفونت هست دو مدل قطره داد و نیستانین و یک هفته هم میبردم مطب داخل محفظه دارو بخور داد نه تنها بهتر نشد بذارم شد لطفا خواهش میکنم راهنمائی کنید خیلی وابسته هستم

 35. سلام چندروزه مرغ مینا موقعی مدفوع کردن خیلی دمشو تکون میده،انگار سخته براش ک دستشویی کنه رنگ مدفوعشم طبیعیه،میشه راهنمایی کنید

  1. سلام غذاش چیه ؟ منظورتون از رنگ طبیعی چه رنگیه ؟ نباید سبز یا سفید باشه . این کار به خاطر یبوست معمولا رخ میده . غذاشو کامل توضیح بدین بشه راهنمایی کرد

 36. سلام من دیشب برقا رو که خاموش کردم ، مینام شروع کرد خودشو به قفس زد .
  امزوز از قفس آوردمش بیرون میبینم نه درست راه میره و نه میتونه پرواز کنه . همش به سمت راست کج میشه و تعادل نداره . سرش هم تیک داره .
  مدفوعش هم سبز رنگه .
  تورو خدا راهنماییم کنین نمیخوام از دستش بدم .💔

  1. سلام اول اینکه وقتی دیدی داره خودشو میزنه به درو دیوار لامپ رو روشون میکردی. غذاش چیه ؟ به خاطر فضله سبز حدس میزنم کبد چرب گرفته و غذاش بده . حتما حتما براش غذای مخصوص مرغ مینا فاقد آهن از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی بخر. غذایی که الان داری میدی رو حذف کن وگرنه تلف میشه
   تا سه روز به جای آب بهش چای دم کرده سرد شده بده . مقاله زیر رو کامل و با دقت بخون و نکاتش رو انجام بده تا نجاتش بدی :
   درمان کبد چرب مرغ مینا

 37. سلام و عرض ادب خدمت شما مرغ مینای من لاغر شده غذای اصلیش پلیت هست ولی بهش سیب کاهو سبزیجات مثل ریحان و تره میدم تو قفس هم کف دریا هست ولی لاغر شده پرهای دور گردنش هم کمی ریخته و رنگ گردنش سفیده میخواستم بدونم مشکلی داره

  1. سلام چه پلیتی میخوره ؟ غذاش بده حتما . براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان بخر . دقت کن روش نوشته باشه فاقد آهن
   میوه خوار نیست حذف کن سبزیجات رو . هفته ای یکی دو بار کمی سیب بده و یکی دو بار هم میلورم

 38. سلام من یک مرغ مینای تقریبا یک ساله دارم قبل از عید رفتیم مسافرت مینارا عقب نیسان گذاشتیم وقتی رسیدیم مینا بی‌حال بود واسهال شده بود و تلو تلو می زد و تشنج کرد بردیم دکتر گفت که آهن بدنش زیاد است دارو داد از وقتی دارو میدیم بهتر شده ولی یک چشمش را می بندد وصحبت نمی‌کند و اسهال آبکی و زرد رنگ دارد و بی قراری می‌کند وقتی داخل قفس است و روی میله های قفس نمی رود و از سروصدا می‌ترسد
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. مگه گوسفنده که عقب نیسان گذاشتین ؟!!!
   دیگه کلی بلا سرش اومده هنوز زندست جای تعجب داره . غذاش چیه ؟
   محیطش رو آروم کنید اصلا سرو صدای بلند یا حرکت ناگهانی نباشه . براش غذای مخصوص مرغ مینا از بنرد تاپ فید یا پادوان بخرید
   تا سه روز به جای آب بهش چای بدن

   1. غذای سپهر دانه میدم امیدی هست خوب بشه ودوباره صحبت کنه تازه یاد گرفته بود صحبت کنه

    1. بله امید هست . غذاش رو عوض کن همونایی که گفتم بخر تاپ فید یا پاوان. دقت کن روش نوشته باشه مخصوص مرغ مینا . اصلا اصلا اصلا غذای دیگه و برنجو و نون و غذای خودتونو نده بهش
     تا سه روز چای بده به جای آب . کمی کاسنی و قاصدک هم خوبه براش

 39. سلام خسته نباشید چند روزه مینای من بیناییش کم شده زیاد هم چرت میزنه مدفوعش طبیعیه غذا هم خوب میخوره به نظرتون چشه میشه راهنمایی کنین دیروز بردمش دامپزشکی بهش یه قطره حاوی ویتامین داد

 40. سلام‌من‌یک‌‌نوزاد‌دارم‌‌‌مرغ‌مینامونو‌گزاشتم
  تو‌اشپز‌خونه‌‌میخواستم ‌بدونم‌اگه‌بذارمش
  پذیرایی برای‌نوزاد‌ضرر‌داره

  1. سلام اگر نظافتش رعایت بشه و بیماری نداشته باشه خیر . اما در کل ممکنه پر و کرکش توی هوا باشه . توصیه میکنم با پزشک حتما حتما مشورت کنید

  2. آخه مرغ مینا را میزارن تو آشپزخونه که بو سرخ کردنی میپیچه بچسب به نوزاد پرنده را به یک آدم دلسوز بسپار چون مرغ مینا خیلی حساسه ویک همدم میخاد

 41. سلام وقتتون بخیر مینای ما از دیشب بیحاله و بی تعادله چند دقیقه ای یکبارم کف قفس میوفته .دهن باز نفس میکشه کز میکنه و چشاشو میبنده فضلش هم بی رنگه علتش چیه؟

 42. سلام مینای ما شش ساله است متاسفانه غیر از غذای مخصوص مرغ مینا همه چیز بهش میدادیم دو سه هفته ای هست که چند بار تشنج میکنه و عضلاتش فلج میشه چند ثانیه. از امروزصبح بیناییش خیلی کم شده، اسهاله و خیلیم بی حاله بطوریکه اگرم پرواز کنه به در و دیوار میخوره، میشه راهنمایی بفرمایید لطفا؟!؟

  1. سلام خب چون هر چیزی بهش دادین کبد چرب گرفته ادامه بدین تلف میشه !
   سریعا به دامپزشک مراجعه کنید
   غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کیکی یا پادوان براش بخرید و غذای قبلی کلا قطع بشه
   تا سه روز به جای آب بهش چای سیاه دم شده بدین

 43. سلام ما تعطیلات اومدیم شهرستان مینا رو هم با خودمون آوردیم از وقتی رسیدیم خیلی کسل شده دیگه بازی نمیکنه و غذا هم کم میخوره بالهاش هم افتاده از چی میتونه باشه ؟

 44. سلام وقتتون بخیر
  من یک مرغ مینا دارم از وقتی که خریدیم چند ماهی گذشت که مریضی سختی گرفت اصلا داشت میمرد اسهال شدید بود و کلا مدفوعش آب شده بود و خیلی هم بی حال بود و همش چرت میزد چندین بار به دامپزشکی بردیم و داروهای مختلف رو خورده اما خوب نشد
  دیگه بی حال و مریض نیست اما هنوز هم اسهال هست
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام تغذیش چیه ؟ آنتی بیوتیک یا پروبیوتیک مصرف کرده ؟
   براش پروبیوتیک از داروخانه دامپزشکی بخرید

 45. سلام وقت بخیر
  من دو ساله که یک مرغ مینا دارم که چند وقتی هست که مدفوعش در قفس که بمونه و دیر تمیز بشه کرمهای سفید و کوچکی در آن ظاهر میشه
  نمی‌دونم که مربوط به بیماری در پرنده هست یا غذایی که میخوره
  توی این دو سال تغذیه اش ثابت بوده و چیز جدیدی اضافه نشده

  1. سلام اول اینکه باید روزانه قفس تمیز بشه نباید مدفوعش بمونه بیمار میشه . غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟

 46. سلام ببخشید مینام دیشب روی شوفاژ حموم رفته نشسته شوفاژم داغبوده منم نمیدونسم ۲۰ دیقه ای روش نشسته بودم من ک رفتم دست زدم ب شوفاژ دستم بعد دوثانیه سوخت الان یکم اذیته چیکار کنم؟😭😭

 47. سلام مرغ مینای من تقریبا هرروز بهش نون میدادیم نمیدونستیم ضرر داره
  الان کنار چشمش یه غده مانند دراورده یا باد کرده بیشتر صداشم قطع شده چیکار کنیم

  1. سلام سریعا غذاش رو عوض کنید براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند پادوان یا تاپیفید بخرید
   هیچ غذایی غیر از اون ندین . تا 3 روز به جای آب بهش چای بدین . برای درمان غذه باید دامپزشک معاینش کنه

 48. سلام
  ببخشید مرغ مینای من زیرچشمش یه غده مانندی دراورده دقیق نمیدونم چیه دیگه صداشم درنمیاد حرف هم نمیزنه
  دلیلش چیه
  اون غده مانندو چجوری درمان کنم؟

    1. چه غذایی بهش میدی ؟ احتمال داره غذاش بده و به کبد چرب مبتلا شده . هر چی میدی حذف کن
     براش غذای مخصوص مرغ مینا و فاقد آهن از برند تاپ فید یا پادوان بخر . تا سه روز هم به جای اب بهش چای بده

 49. سلام ببخشید ما یه مرغ مینا داریم که تقریبا یه ۳ سالی میشه ما داریمش و جدیدن حدود یک هفته هستش که کنار چشمش ورم کرده اندازه یه نقطه و قرمز هم شده میشه لطفا راهنمایی کنید چه کاری براش انجام بدم واقعا دوستش دارم 😢

 50. سلام.مرغ مینای من چند وقته بیناییش کم شده.چشماش هیچ تغییری نداشته.ولی نمیتونه درست ببینه.مشکلش چیه؟ لطفا راهنمایی کنید!

 51. سلام من مرغ مینا دارم بهش دون پلت می دم بعد الا ن یک هفته کسل شده یه سره می خابه اصلأ آواز نمی خونه علتش چیه بعد فقط باید دون پلت بدیم به مینا

  1. سلام دون پلت از چه برندی میدین ؟ هر پلتی که نباید بخوره که . براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند پادوان یا کی کی یا تاپ فید بخرید .

 52. عذر خواهی میکنم دیشب هم چند بار تشنج کرد ولی چای بهش دادم امروز خدا را شکر یکبار اونم خفیف نبود در مورد این موضوع هم راهنمایی بفرمائید ممنون میشم با تشکر تیمسار

 53. سلام مینای من چند روزه پرهاشو پف میکنه و بعدم تکون میده خودشو لطفا راهنمایی کنید

 54. سلام مرغ مینا من حدودا یک سالش هست جدیدا بزاق دهانش خیلی زیاد شده سرش رو که تکون میده همینطوری آب میپاشه از دهانش

   1. مینای منم امروز همینطوری شده علتش چیه بنظرتون؟ فضله ش از صبح سفید بود کمی روغن زیتون دادم الان معدش کارمیکنه ولی بزاق دهانش هنوزم زیاده

 55. سلام مرغ مینای من اول شروع کرد به ریزش پرای دور گردنش بردم دامپزشکی نگاه کرد ولی چیزی نگفت الان دو روزه چشماش یکی که مردمکش بزرگ شده در حدی که دست منو نمیبینه یکی خیلی ضعیف میبینه غذاشم دونه مفید هستش تورو خدا کمکم کنید اگرم امکانش هست راه تماسی بگین من زنگ بزنم

  1. سلام براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . حتما مخصوص مینا باشه . تا 3 روز به جای آب بهش چای بدین ببینید تغییری میکنه ؟ فضلش سبز رنگه ؟

 56. سلام خوبید خسته نباشید
  ببخشید من یه روز برفی گنجشک بدون بال و دم پیدا کردم که کاملا خیس بود
  الان سه ماهه پیشم هست این همه بهش رسیدگی میکنم هنوز دم نداره بال هم خیلی کم در حد یک متر میپره بالا
  حتی از غذای مرغ مینام تاپ فید و اوشکایا خیس کردم دادمش
  فایده ندارد …دوست دارم بهار آزادش کنم
  چیکار کنم
  راهی دارید
  ممنون میشم
  🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  1. سلام غذای مرغ مینا براش کافی نیست برای این پرنده باید مولتی ویتامین مخصوص و کلسیم هم بخرید به همراه میل ورم

 57. سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم تقریبا ۵ سالشه دونش مارک شاهینه (تاپ فید گیر نیوردم) بعد یه مدت قارچ گرفته بود که اونم مال تغذیه نادرستی که بهش میدادم بود مثل نون کاهو و چیزای از این قبیل که بردم دامپزشکی و خداروشکر درمان شد البته بهش کرم خشک دادم که درمان شد به هر حال اها دونه هاشم رنگیه جدیدا زیاد میخوابه خس خس زیاد میکنه فین فین که میکنه صدای خس رو میشه شنید قشنگ قفسشو هر روز میشورم چشم چپش خیلی ورم کرده و قرمز شده روی کره ی چشمش از راست به چب یه لایه سفید رنگ چشاشو پوشونده و فضولاتشم بعضی فقطا قهوه ای سفید سبز اینا لطفا کمک کنید

  1. سلام براش غذای تاپ فید بگیرید توصیه میکنم به دامپزشک مراجعه کنید تا کور نشده

 58. سلام من یک مرغ مینا خریدم سرشو بر میگردونه از بالا میکنه نکشو میخاستم ببینم برای چی این طوری میکنه

  1. سلام اول باید شرایط نگهداری تغذیه و علائمشو بگین تا بشه کمک کرد . نمیشه که از روی سرشو بر گردوندن تشخیص داد. فضلش سبز رنگه ؟ اگر بهش غذایی غیر از غذای مخصوص میدین ممکنه دچار بیماری کبدی شده باشه و این مشکل براش به وجود میاد

 59. سلام ، مرغ مینای بنده کنار چشمش دو تا حالت چربی در اومده پماد هم براش زدم وقت دکتر هم گرفتم براش ولی تو اینترنت هیچ علائمی نداره

 60. درود یه مرغ مینا دارم دوروزه بیحاله، صداش انگار خس خسیه دیگه حرف نمیزنه چشماشم هی میره انگار مثل سر گیجه وکف قعس می شینه مشکل چیه ؟

 61. سلام وقت بخیر
  مدتی تو پرهای مینا م پر های با ریشه زخیم در میاد منم اونا رو در میارم#😞چندتا در میاد زیاد نیست، علت این پرها چه میتونه باشه ممنون

  1. علت این پر که ریشه ضخیم نسبت به بقیه پرهای کرکی داره چیه، به بدنش دست میزنم بعضی جاها که این پرهاست مثه خار….ممنون از راهنماییتون خدا خیرتون بده، من دامپزشک دسنرس ندارم و مینا م که اسمش رهاست همدم ورفیق وبچمه خیلی ناراحتشم…. میترسم ایدز پرندگان گرفته باشه، چون یه عروس هلندی بیچاره دارم مبتلا باین بیماری، ومنم دلم نمیاد اونموجود خدا رو رها کنم همه بهم میگن بنداز بیرون گربه بخوره، اماخیلی درد میکشم واسه این حرف، البته بنده خدا واسه من میگن که نکنه من دچار شم، از طرفی مینا وعروس تو یه اتاق هستن، نمیتونم تنها بذارم، چون رها تنها بشه یسره صدا م وجیغ میزنه که برم پبشش، میترسم رها با این پرها ایدز گرفته، اخه تو پرهای عروس هم پرها ی ریشه ضخیم پر، خیلی زجر میکشه و میکشم خواهش میگنم راهنمایی بفرمایید علت پر مینا چیه، فداتون خیر ببینید

   1. متاسفم که پرندتون بیماره . امیدوارم که مرغ مینا هم مبتلا نشده باشه . متاسفانه بدون معاینه دقیق نمیشه نظر داد توصیه میکنم حتما به دامپزشک مراجعه کنید امکان انتقال بیماری بهش هست . تغذیش چیه ؟

 62. سلام مینام پر خورده بود ۱ هفته توی دلش بود من فکر کردم دفع کرده ولی دیدم انگار سخته دستشویی کردنش روغن زیتون دادم ۵ دقیقه بعد دیدم پر رو کامل بالا آورده ولی نمیدونم چرا یه چشمش انگار پر های دور چشمش فقط جلوی چشم انگار خیسه یکم قرمز شده از چی هست؟

   1. غذاش اوشکایا هست نه نریخته قرمزی هم بهتر شده خداروشکر.فقط یه چیزی از اونجایی که چهارشنبه سوری نزدیکه و چند باری هم که صدا اومده مینام از ۲ تاش یکیشو ترسیده چهارشنبه سوری هم که کلا سر و صدا بترسه مشکلی براش پیش میاد؟؟هرجا هم ببرم صدا بازم هست چیکار کنم به نظرتون؟

    1. پیشنهاد من به شما غذای کی کی یا پادوان یا تاپ فید هست . دقت کنید که هر کدوم رو تهیه میکنید حتما مخصوص مرغ مینا باشه
     متاسفانه چاره ای نیست . بذاریدش توی اتاقی که به پنجره نزدیک نباشه میتونید اون روز روی قفسش پارچه بندازید و از صدای تلویزیون برای نشنیدن صدای انفجار استفاده کنید

 63. سلام وقتتون بخیر من ی دونه مرغ مینا دارم که همیشه هم مراقبش هستم فقط این چند روز توجه کردم که یکم دهنش بو میده عادیه؟

 64. سلام یه کم عطسه میکنه با دهان باز نفس میکشه گاهی اوقات نه به جز غذای خودش چیزی نمیدم یعنی بدنش ضعیف شده ممنون میشم جواب منو بدید کف پاهاش زخم شده دکتر دارو داده گزاشتم داخل آب ولرم ولی خوب نشده

  1. سلام کامنت قبلیتون رو ریپلای کنید کامنت جدید نذارید . محیط نگهداریش سرده ؟ میله زیر پاش چیه ؟ براش میله چوبی بذارید به دامپزشک مراجعه کنید تا از نزدیک معاینه بشه . از راه دور نمیشه تشخیص دقیق داد

 65. سلام خوبین ببخشید مینا من دوساله هست زیر پاش میخچه زد از اول که گرفتمش بود من هر روز قفسشو تمیز میکنم تتراسکین میزنم فایده نداشت دام پزشک بردم فقط گفت پماد جی برای ترک پا از اون بزن بازم فایده نداشت امروز میخچه بزرگ تر و خون ریزی کرده چیکارش کنم ممنون

  1. سلام درمان میخچه همون شستشو مرتب با آب صابون و تتراسایکلین هستش
   اما دکتر دامپزشک میتونه اقدامات لازم جراحی هم انجام بده
   قدیما دکتر دامپزشک ها برا این مورد یک روغن سیاه میخچه معرفی میکردن که خیلی چیز خوبی بود و بنده تاثیرش رو دیده بودم
   معمولا عطاری ها دارنش
   یک روغن سیاه شبیه حلوا هستش

   1. براش گرفتم هر روز میزنم. بهتر نشده یک دام پزشک دیگه بردم گفت این خوب نمیشه دیگه گفته بهش متروندازول بدین از داروخانه گرفتم اندازه نصف عدس بریزن تو ابش مشکلی نیست بهش بدم وخیلی بی حاله موقع ازادیشم میا بیرون میخوابه .

    1. پارو کامل بشور ، پماد موپیروسین 2 درصد بگیر ، روزی دو بار بزن
     قرص مترونیدازول که گفتن رو حتما بگیر و استفاده کن که عفونت بیشتر ادامه پیدا نکنه
     دلیلش رو هم باید پیدا کنی ، یا مشکل از چوبش بوده یا راه رفتن روی فضله
     چوب رو بررسی کن و دستتو در سمت موافق و مخالف بکش روش ، اگه پرز داشت مشکل از اونه

 66. سلام، من امروز متوجه شدم که اطراف چشم مرغ مینام یکم به قرمزی میزنه، دور چشماش سفیده تازه داره کرمی رنگ میشه ولی امروز که از قفس بیرون اوردمش متوجه شدم یکم قرمز شده، فضلش دورنگه قهوه‌ای سفید، پلت تاپ فید میخوره گاهی بهش تره یا کاهو هم میدم، دوبارم بهش برگ شاهی دادم، حرف زدنشم فرقی نکرده، اگه میشه لطفا کمکم کنید شرایطش نیست که پیش دامپزشکش ببرمش

  1. سلام . قفسش رو هر روز تمیز کنید . بذارید ابتنی کنه . البته اگر سنش زیاده و سرما نمیخوره . قرمز شدنش بیش از حده ؟ موهاش ریخته ؟
   شاید زده به میله های قفسش

 67. سلام خسته نباشید امروز مرغ مینام رو که از قفس آوردمش بیرون چشماش نمیبینه اصلا هیج جارو نمیبینه غذا میارم جلوش اینور اونور رو نوک میزنه یهویی کامل چشماش ندید از امروز اینجوری شده تاخالا اینجوری نبود کاملا سر حال بود

 68. سلام وعرض ادب ، آیا فلج شدن وافتادن ناخن یا یکی ازانگشتان پای مرغ مینا قابل درمان است ، عواملی مثل دفرمه شدن انگشتان پای مینا وبی حس شدن پا وتلو تلو خوردن قابل درمان است ،لطفا جواب بدید ممنون میشم ، انگشتان پای مینا مجدد رشد میکنه یا نه …سپاس

  1. سلام علت افتادن ناخونش چی بوده؟ غذاش چیه ؟ میله زیر پاش از چه جنسیه ؟ باید علت مشخص بشه تا بشه فهمید درمان میشه یا خیر

  1. ابکی و سفیده ؟
   اگر هست احتمال عفونت وجود داره ببرش دامپزشک اگر تایید کرد قرص یدوکینول قاطی اب کن بهش بده ( تاکید مییکنم بدون تایید دامپزشک و خود سرانه دارو به پرنده نده )

 69. سلام مینای من یک کوچولو کم حال شده و اینکه فک کنم تعادلش یک خورده به هم خورده فضله اش سبز کم رنگ بود ولی وقتی یک غذای دیگه بهش میدم عوض میشه صداش هم بعضی اوقات تعغیر می کنه یعنی به نظر تون کبدش چرب شده؟؟ الان من چی کار کنم؟ یک سال و تقریبا سه ماهشه

 70. سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم خیلی موهای تنش میریزه میخواستم بدونم دلیش چیه غذا شم تاپفید هست ممنون.میشم زودتر جواب بدید

  1. سلام فضلش چه رنگیه ؟ توصیه میکنم اگر پاسخ سریع میخواین به دامپزشک مراجعه کنید . ممکنه وارد دوره تولک شده

    1. وارد دوره تولک شده شاید .علائم دیگه ای نداره ؟ غیر از غذای مخصوص خودش بهش غذایی نمیدین؟

    1. سلام تغذیش چیه ؟ فضلش سبز رنگه ؟ به دامپزشک مراجعه کنید . غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان بخرید براش هیچ غذای دیگه ای بهش ندین

 71. مینای من خیلی حرف میزد اما الان حرف نمی زنم یا اگر حرف بزنه صداش خیلی ضعیفه
  و همش هم میشه چی کار کنم ممنون

  1. غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ علائم دیگه ای داره ؟ براش غذای مخصوص از برند تاپ فید یا پادوان بخرید و هیچ غذای دیگه ای ندین بهش

 72. سلام خسته نباشید من یک مرغ مینا دارم که تقریبا چند ماه دیگه ۲ ساله میشه و نر هست غذاش هم قبلا غذای بسته بندی شده و برند میدادم ولی این سری یه دونی گرفتم و گفتن که برای مرغ میناست و مارک نداره فضله اش هم تقریبا گاهی اوقات سبز و کمی سفیده ابش هم تند تند عوض می کنم ولی هر وقت بیرون میاد یکم پرواز میکنه با دهان باز نفس میکشه علتش چی میتونه باشه و چه دونی بهش بدم و اینکه در قفس مشغول مرتب کردن پرها هست گاهی هم پرهاش میریزه مشکلی داره لطفا راهنمایی کنید من تمام اطلاعات رو دادم🙏🏻

  1. سلام غذاش بده اصلا براش غذای بدون نام و فله نخرید . سریعا غذاش قطع بشه براش غذای مخصوص از برند کی کی یا پادوان یا تاپ فید خریداری کنید فقط غذای مخصوص مرغ مینا
   هر ماه هم یک روز به جای آب بهش چای بدین

 73. سلام ، مینا م دوسالشه، چیز جدید یاد نمیگیره ، همش جملات دوسال قبل میگه، چیکار کنم که یاد بگیره ممنون

 74. سلام وقت بخیر
  مینا من دوسالشه همیشه دفعش همرا با با مایع سفید رنگه، عاشق نون وسیب ، میدونم ضرر داره اما چون خیلی واسه نون ذوق میکنه دلم نمیادندم، میخوام جدید یادش بدم سریع خودش چیزای که بلده رو میگه مثلا میخواد بهم بفهمونه من اینا رو بلدم😅دوسال پیشم هستش همه کاراش با منه ولی دستم میبرم نزدیکش فرار میکنه اما خودش میلد رو سر رو دستم،پلت ایرانی میخوره خارجی گیر نیاوردم، بعضی وقتها دفعش سبز رنگه، منم چای طبیعی دم میکنم بهش میدم چون شنیدم واسه کبد خوبه،بنظرتون درسته این کارم، متأسفانه بخاطر دلسوزیم وشکمو بودنش هرچی البته بی روغن نمک بهش میدم، باید ترک کنم، سیب هرروز میخوره همراه با نون، در ضمن من یه عروس هلندی دارم که ایدز داره وچون نمیشه تو اتاق جداگانه نگه دارم نزدیک هم هستن، ممکنه مینا ایدز بگیره، به مینا هر چند روز مولتی ویتامین وتاز گیها ماهی دوبار قطره کبد شور میدم، بنظرتون ضرر داره….مرسی از وقت وراهممایی که میدید خدا خیرتون بده

  1. سلام شما با دلسوزیتون دارید پرنده رو به سمت مرگ میبرید . نون براش حکم سم داره . براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید و کیکی و پادوان تهیه کنید

 75. سلام مینای من دوسالشه.. چندماهه سرشو میچرخونه و دور خودش میپیچه یهو.. دوبار پیش متخصص بردمش نیوکاسل نیست دارو دادن اولش ک خوب نشد دومی هم تازه بردم هنوز دارو مصرف میکنه.. گاهی ی چشمش هم میبنده ولی دکتر گفت چشماش سالمن.. غذاش پادوان راف و اوشکایا هست کبدش ی کم چربه دوتا از کیسه های هواییش هم تورم داشته.. ولی دکتر گفت موضوع سرو گردنش عوارض عصبی هست.. برای این مورد باید چیکار کنم؟ البته ظاهرا سرحاله مدفوعش طبیعیه حرف میزنه بیرون قفس هم گاهی شیطنت میکنه گاهی جای مخصوص خودش میشینه.. برای عوارض عصبی چیکارکنم بچه م اذیت میشه
  البته بگم تایم زیادی تنهاس تو خونه چون شاغلم و کسی پیشش نیست

  1. سلام در وهله اول باید براش وقت بیشتری بذارید . به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید
   کبدش باید درمان بشه کبد چرب هم میتونه باعث عدم تعادل و این اتفاق بشه

 76. سلام،وقتتون بخیر.
  امروز متوجه شدم مرغ مینام تعادل نداره،کز کرده و یه کمی گردنش کجه انگار. جدیدا خیلی میخوابه و زیاد شنگول نیس مثل قدیما.
  غذا و آب خوب میخوره،دونه مخصوص مینا میخوره و کرم خشک شده.
  مدفوعش الان که دفع کرد معمولیه ولی تو قفسش مدفوع سفید دیدم امروز که آبکی بود.
  میدونید مشکل عدم تعادلش چیه؟ 🙁

  1. اگر مدفوع سفید و ابکی داره احتمال وجود عفونت تو بدنش هست . اول ببرید دامپزشک بعد از تایید میتونید داروی قرص یدوکینول بهش بدید

 77. درود ، مرغ مینای من ۴ سالش الان مدتیه که احساس میکنم چشمهاش خوب نمی‌بینه وچشمهاش حالت اشکی داره ، هیچ مشکل دیگه ای نداره چکار کنم ؟

  1. احتمال وجود بیماری ویروسی و یا مشکل کبد و یا مسمومیت غذایی هست
   حتما حتما غذاش رو عوض کن و پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کن
   برای تهیه دارو و سم زدایی به داروخانه دامپزشکی یا دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کن

 78. سلام خسته نباشید مینای من شکمش خیلی بزرگ شده بود به دامپزشک مراجعه کردم و بعد از معاینه و عکسبرداری دکتر متوجه شد که کبدش بزرگ شده😔دکتر گفت خوب که نمیشه ولی برای کاهش درداش قرص لیورگل ۷۰ تجویز کرد..میخواستم بدونم واقعا دیگه خوب نمیشه😔؟چه کارایی براش انجام بدم که حالش خوب بشه لطفا راهنماییم کنید🙏خیلی به مینام وابستم😔

   1. من اطلاعات کاملی درباره تغذیه مرغ مینا نداشتم و از وقتی ک فهمیدم چه چیزایی براش ضرر داره فقط غذای مخصوص خودشو بهش میدادم ولی دیگه دیر شده بود کبدش خیلی بزرگ شده بود تا سه روز جز آب چیزی نخورد و زجر کشید و از دست دادمش دارم دق میکنم😔اگه مرغ مینا دارید خواهش میکنم اصلاااا بهشون برنج و نون ندید همینا آخرش جون پرندتونو میگیره😔 خیلی مراقب مینا هاتون باشید.

 79. سلام وقت بخیر..
  مینا من چند وقت قبل کنار دم اش ی جوش بزرگ زد و چرک اش تخلیه کردیم و..
  العان دقیقا امروز چشمش مثل همون زده
  چیکا کنم

  1. سلام اول باید مشخص بشه علتش چیه بعد به فکر درمان باشید. اون جوشی که میگین روی دمش بود رو قسمت کمرش ؟ خود درمانی نکنید به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید تا از نزدیک معاینه بشه
   تغذیش چیه ؟

 80. سلام خسته نباشید مرغ مینام چند وقته بخاطر گرفتگی بینی با دهن نفس میکشه چجوری باز کنم ؟؟ لطفا راهنماییم کنید

  1. چرا دماغش گرفته ؟ چیزی گیر کرده ؟ لوازم بازی یا هرچیز ریزی اطرافش بودن که ندونسته وارد بینیش کنه ؟
   علایمی از سرما خوردگی درش میبینید ؟ فضلش چه شکلیه ؟
   اطلاعات کاملی از غذاش و شرایط کنونیش باید بهم بگید تا بتونم راهنماییتون کنم .
   یه سوال دیگه هم دارم ، چطور شد متوجه شدید دماغش گرفته ؟

 81. سلام وقت بخیر ..مینای من چند وقته بهم حمله میکنه چنگ میزنه و نوک میزنه …اصلا اینجوری نبود ..مخصوصا با تلفن حرف میزنم رو صورتم حمله میکنه ..هنوز یکسالش نشده …چیکار کنم درست بشه

 82. سلام ..مینای ما چند روزه خیلی من رو نوک میزنه .وقتی میاد رو شونم میشینه خیلی بد نوک میزنه …باهاش حرف میزنم میپره که چنگ بزنه …مخصوصا با تلفن حرف زدنی حمله میکنه رو صورتم ..اصلا اینجوری نبود .یکمم فضلش هر از گاهی اسهالی و سفید هستش ..چیکار باید بکنم ..مخصوصا به دست حساس شده با دستما هر جایی رو تمیز کنم نوک میزنه …هنوزیکسالش نشده..

 83. سلام وقت بخیر.
  امروز دیدم چشم مینام ورم کردهاز قفس دراوردم.یکم اطراف چشمشرو نگاه کردم و یکم فشار دادم چشمش کامل پر از اب شد.بینیش هم اب داشت.
  نیمه بسته شده چشمش.غذای مخصوص مینا هم میخوره.البته چند روزی هست وقتی مدفوع میکنه مشخصه ابکیه.عطسه هم میکنه گاهی.راهنمایی کنین؟ممنون

  1. مدفوعش ابکی سفید هست ؟ آب زیادی با مدفوع دفع میکنه ؟؟؟
   اگر جواب سوالات بالا بله هست .احتمال داره عفونت داشته باشه . تا سه روز قرص یدوکینول در اب حل کنید بهش بدید یا تکه تکه کنید تا بخوزه ( حتما قبل از استفاده از دامپزشک تاییده بگیرید و صرفا با این کامنت به پرنده دارو ندید )

 84. سلام خسته نباشید ببخشید مینای من نوکش به هم نمیاد همش نوکش بازه مشکلی نداره طبعیه یانه مشکل داره

   1. سلام نوکش هم بلنده هم نوک پاینش داره کج میشه هم دائم دهانش بازه هیچ بسته نمیشه میخوادبانوکش غذابرداره چون نوکش بهم نمیادبه سختی غذاشابرمیداره سنشم ۷ماه غذاشم دونه پارس

 85. مرغ مینای ما دیروز با سرعت به درب برخورد کرد وبلافاصله چشماش قرمزو پر خون شدو کبود شد و ورم کردو حالا چیزی نمیبینه ولی حرکت میکنه و حرف میزنه .میخوام بدونم ۻربه مخزی شده یا کور شده .؟؟یه پماد ی یا قطره ای معرفی کنین .راهنمایی کنین .ممنون میشم .

 86. سلام نوک زبان مینام نمیدونم چرا سیاه شده بعد نمیدونم چرا بعضی وقتا انگشتشو با نوکش میگیره از اونجایی که ناخن رشد کرده

   1. سیاهی نوک زبانش که چیز خاصی نبود بعد یک ساعت هیچی نبود و زبانش سالم بود غذا اوشکایا بهش میدم فضلش زیاد مشخص نیست انگار به سبز میزنه و رنگ سفید هم روش هست فقط غذای خودشو میخوره فقط یبار پر خورده بود بخاطر اینکه به هضم پر کمک کنم سیب گذاشتم واسش قاچ شده لای میله قفسش که خودش با نوک میکشید و از روش برمیداشت خیلی کم دو سه روز این کار رو تکرار کردم و در آخر یه روغن زیتون باعث هضم پر شد بعضی روز ها هم کسل بیرون میاد خیلی خوبه میره قفس میشینه یه جا یا میخوابه یا همینجوری میشینه بعضی وقتا هم موقع خواب عادت داره خیلی آروم میخونه بعد که خوندنش تموم میشه و خوابه ۵ دقیقه بعد یهو بلند میخونه در حد ۳ ثانیه البته این مشکلات هم شاید در هفته یبار اتفاق بیفته اما خوابیدنش تو هفته ۳ ۴ بار هست مشکل کبد داره؟بهش چای بدم ببینم چطور میشه؟

    1. فضلش چه رنگیه ؟ اگه فضلش سبزه احتمالا مشکل کبدی داره
     چای سیاه میتونه درمان خانگیش باشه ( میتونید تا سه روز بجای اب چای سیاه بدید ) اما بهتره ببرید دامپزشک تا بررسی کنه و دارو بده
     اما اگه با مدفوعش اب دفع میکنه مشکلش عفونت هست .

     1. فضلش رنگش میشه یه چیزی بین سیاه و سبز آبکی هم بعضی وقتا روی فرش میبینی از ۵ تا مدفوع یکی دوتاش آبکی یا کلا آبکی نیستش آب هم زیاد استفاده میکنه چای آخه سه روز بزارم واسش تشنش میشه چون واسش گذاشتم وقتی میاد بیرون بازی میکنه تشنه میشه تا میره تو قفس آب میخوره دو سه بار نوکش رو توی جا آبی میکنه اما یبار این کار رو کردم چای گذاشتم اولش رفت شک کرد دومین بار رفت یذره نوکش رو کرد تو سریع در آورد قفسش هم یدونه چوب داره شاید حوصلش سر میره میشینه؟الان علائمش میشه خواب آلودگی ولی تا میری پیشش خیلی بازیگوش میشه میپره اینور اونور اونجوریم نیست تنها مونده باشه افسرده باشه یا بیرون نیاد فضلش هم بین سیاه و سبز البته از جوجگی سفید خالی هم داشت یعنی هیچی نبود فقط سفید الانم خیلی کم داره یبارم سرما خورد بردمش پیش دامپزشک گفتم مشکل کبد نداره گفت مشکل کبد واسش خیلی زوده اون موقع ۳ ۴ ماهش بود ولی الان ۸ ماهه هست بنظرتون چیکار کنم؟

     2. فضله سبز بیماری کبدی رو نشون میده . اگر امکانش هست مجددا به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید.
      به جای اب چای رو نمیخوره ؟
      غذاش رو هم عوض کنید از برند تاپ فید یا کیکی یا پادوان براش بذارید ببینید تغییری میکنه

     3. نه اصلا نمیخوره مگر اینکه بیرونه تشنه میشه بره آب بخوره وقتی اونجا چای هست هی نگاهش میکنه بعد که میخوره خیلی کم فقط اینو یادم رفت توی ۱ ماهگیش تشنج کرد سرش پیچیده بود زیرش پاهاش رو به بالا فکر کردم داره میمیره ولی تا رفتم در قفس رو باز کنم سریع پرید رو چوب غذاش هم عوض میکنم ببینم تغییری میکنه یا نه
      قفس هم وقتی میبرم که بشورم مینام اونجایی که بیشتر مدفوع میکنه نمیدونم چرا زرد میشه با اینکه نمیزارم خیلی کثیف بشه این مشکل چیه؟
      ممنون از راهنمایی تون🙏

     4. بیماری کبدی داره . درمان نشه خیلی خطرناکه . کاسنی بریزید توی آبش شاید خورد . توصیه میکنم با سرنگ بهش بدین البته اگر دستیه و ازتون نمیترسه

     5. بله دستیه کلا بیرونه هم پیشمه راحت میتونم بهش بدم میبرمش دامپزشکی تا ببینم چی میشه

 87. سلام
  مینای من ی مدتی بود لنگ میزد خوندم دربارش پماد تتراسایکلین زدم بهتر شده ولی بال هاشو پایین نگه میداره هی خودشو تمیز میکنه و بال هاشو تکون میده و حالتی مثل لرزیدن داره علتش چیه؟

  1. سلام تغذیش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟
   بذاریدش روی یک کاغذ سفید پرهاش رو خیلی آروم تکون بدین ببینید حشره ای از پرهاش نمیریزه ممکنه شپش یا کنه باشه

   1. غذای خودشه بعضی اوقات نون بهش میدم و از غذای خودمون هرچی بخوره میدم فضلشم سفیده بعضی اوقات سیاه رنگ میزنه دارویی شامپویی چیزی هست ک پرهاشو با اونا بشورم؟

    1. اگه اثراتی از شپش تو پرنده میبینید میتونید با شامپوی ضد شپش شستشو بدید ( مارک های متفاوتی در بازار هست)
     غذای مرغ مینا بسیار حساسه ، اصلا نباید غذاهایی که اهن دارن بهش بدید باعث بیماری کبد چرب میشه

 88. سلام وقت بخیر ناخن مرغ مینام خیلی بلند بود یکی از اقواممون براش کوتاه کرد😔ناخنشو خیلی کوتاه کرد خونریزی کرد خیلی خون ازش رفت😭دیگ خونش بند اومد، مینام خیلی شیطنت میکرد بازم خونریزی کرد فوری به دامپزشک مراجعه کردم پودر برا بند اومدن خون و قطره ویتامینB تجویز کرد کل شب رو نخوابیدم همش چک میکردم ناخنش به جایی نخوره خونریزی کنه حتی میله چوبی رو از قفسش خارج کردم ک شیطنت نکنه تا خوب بشه..میخواستم بدونم بعد چند روز خوب میشه؟ممکنه باز از ناخنش خون بیاد؟

  1. سلام مشخص نیست ! اگر مراقبت بشه ممکنه خوب بشه
   دیگه نذارید کسی ناخونش رو غیر از خودتون و دامپزشک کوتاه کنه میترسه طفلی

   1. ممنونم از پاسخگویی شما..ببخشید مینام شکمش بزرگ شده خیلی اومده پایین قشنگ شکمش پیداست میخواستم بدونم علتش چیه؟ براش چکار کنم؟ البته اینم بگم یکسال میشه که خیلی کم تحرک شده وابسته قفسش شده اصلا بیرون نمیاد.

 89. سلام
  مینای من دائم سعی داره پرهای خودشو بکنه
  پاهاشو شدیدا نوک میزنه و کف پاش تاول زده
  خیلی پرخاشگر و عصبانیه همیشه
  و گاهی سرشو میزاره بین پرهاش و میخابه
  و گاهی مدفوعش سبزه اما نه همیشه
  و من هیچ غذای دیگه ای به جز پلت مخصوص خود مرغ مینا بهش نمیدم چون مبترسم بهش اسیب بزنه و خودشم میلی به خوردم بقیه غذاها نداره
  باید چیکارکنم برای این چیزا؟

 90. سلام
  مینای من اسهال شدید گرفته و کل قفسش پر از آب میشه باید چیکارکنم؟
  به جز اسهال هم هیچ علائم دیگه ای نداره

  1. بهش چه غذایی دادید ؟
   فضلش چه رنگیه ؟
   غذای مرغ مینا بسیار حساسه ، حتما باید غذای مخصوص خودش بهش بدید .

 91. بابا مرغ.مییای من جای اسهال آب از بدن او دف میشود باید چه دارویی به او بدم به دام پزشک هم نشان دادم چیزی متوجه ند

 92. سلام من یه مینا ۴ساله دارم الان جدیدا بی حس بی حال شده براش ویتامین میذارم ولی کسل شور و شیطونی قبل نداره پراشو میندازه پایین قبلا سمتش میرفتی همش میخواست بزنت ولی الان اصلا تکون نمیخوره نمیتونه مثل قبل بدو نمیدونم از چی دامپزشکیم نبردمش فعلا میترسم داروی بده مثل قبلی بمیره میشه راهنمایی کنید ممنون میشم…

 93. سلام مرغ مینا من ۴سال داره تعادل نداره وفقط مثل سرما خورده ها بی حس سرو صدا میکنه ولی انگاری کم میبینه دیگه مثل قبلم شیطون سرو صدا نمیکنه

   1. سلام شبتون بخیر
    مینا من 9 سالشه جدیدا از بدنت کلی پسته پسته های سفید میریزه .همش خودشو میخارونه .
    فضلش سبز تیره و سفید آبی هستش
    خیلی نگرانم 😭😭

    1. سلام فکر میکنم بیماری کبد گرفته . غذاش چیه ؟ براش غذای مخصوص از برند هایی مثل تاپ فید و پادوان بخرید . به جای آب هم تا 3 روز بهش چای سیاه بدین . آبتنی میکنه ؟ پوستش قرمزه ؟

 94. باعرض سلام وخسته نباشید مرغ مینا ما شش سال داره یه مدتی هست احساس میکنم چشمش نمیبینه علتش چیست

 95. سلام خسته نباشید من الان ۶ ساله مینامو دارم تا حالا نه مریض شده نه چیزی ولی امروز یهویی بینه دماغشو چشمش ی جوش زده نمیدونم چیه‌و درمانش میشه کمکم کنید

  1. اگر غذای چرب خورده این اتفاق میقته . هیچ غذایی بجر غذای مخصوصش بهش ندید
   محیطش باید الوده نباشه

 96. سلام
  مینای من یک چند روزی هست که چند ثانیه یک بار دهن خودش و باز می کنه و یک صدایی مثل(ایه) درمیاره ولی مثل عطسه نیست میدونید که مشکلش چی هست؟

 97. سلام دیروز دوستم اومده بود خونمون لیزر با خودش داشت دو سه بار انداخت روی مینا موقعی که حواسم نبود مینام هم انگار میترسیده اونجور که خواهرم میگه وقتی نور لیزر روش میفتاده سرشو تکون میداده به قصد زدن نور لیزر انگار بیرون هم آورده بودنش مینا رو و وقتی لیزر مینداختن مینا میپریده اما خب خودشونم فهمیدن و لیزر رو دیگه روش ننداختن تا بی قرار نشه الان امروز موقع خواب انگار یذره خیلی کم که فقط دقت کنی میشه دید دهنشو باز میکنه نفس میکشه از دامپزشکی هم ویتامین گرفتم ۲ ۳ هفته پیش چون زیاد میخوابید الان هم بهش بدم تاثیر داره؟اما نمیدونم چرا جای قفسش رو عوض میکنم کامل سرحال میشه مثلا میارمش وسط خونه یا میبرم جلو تلویزیون تا میره اونجایی که هست بعد ۵ دقیقه میخوابه قبلا جاش توی اتاق بود اما سر و صداش کم بود و هوا چون سرد شده دیگه میاریم توی پذیرایی لیزر ترسوندش؟اما بیرون میاد حالش خوبه شایدم خیلی روش حساس شدم قبلا هم پر خورده بود اما دفع کرد نمیدونم ساقه داشته یا نه اما غذا و آب میخوره چون اون موقع روغن زیتون دادم سریع حالشو بهم زد اما دو سه بار بعدش هیچی به هیچی اون موقع غذا هم نمیخورد اما بعد ۱ روز بهتر شد نکنه ساقه پر توی شکمش باشه؟پر سینه اش بود اندازش هم متوسط

  1. روی بیناییش تاثیر نذاشته لیزر ؟ بهتره بررسی بکنید
   اگر صرفا فقط ترسیده ، یه مدت محیط اروم براش ایجاد کنید و هواشو داشته باشید تا ترسش بریزه ( مشکلی نداره و رفع میشه )
   راجع به پر خوردنش هم اگر کمبود کلسیم داشته باشه معمولا اینکارو میکنه ، و وقتی میفرمایید بالا اورده و یک ماه هم از روش رد شده، ظاهرا مشکل رفع شده

   1. نه لیزر روی بیناییش تاثیر نداشت به اینا ربطی نداشت روی زبونش یه دونه سفید زده بود فکر کنم بخاطر اون بی حال بود اما از دیروز که اون ترکیده حالش خوبه و اینور اونور میپره برای تامین کلسیم باید چه چیزی بهش بدم غذاش اوشکایا اول سلکتیو میدادم فقط ۲ ۳ بار قبل هم از این دونه سفیدا رو زبونش زده بود مشکلش چیه؟میزنه بعد ۳ ۴ روز خودش خوب میشه

    1. با توجه به اینکه میگید قبلا هم چندباری زده و رفع شده فک میکنه بهتره یک پزشک از نزدیک معاینه کنه

 98. سلام مینای من ۵ سال دارد دیروز ناگهان کف قفس خوابید و بدنش لمس شده ولی هوشیار است بی حاله و حرف نمیردنه و غذا هم نمیخوره لطفا راهنمایی بفرمایید چه بکنم که از مرگ نجاتش بدهم

 99. سلام / مرغ مینای من حدود یک ماهه که به جز مقداری از پلت مخصوصش (اوشکایا) غذای دیگه ای نمی خوره در صورتی که قبلا سیب/ خیار/ پوره سیب زمینی/ هویج/ تخم مرغ آب پز و همه موارد غیر مضر را میخورد اما الان فقط پلت میخوره و خدا را شکر بی حال و تنبل نشده و همچنان شیطنت می کنه ولی نگرانم که این بی غذایی بهش آسیب بزنه مدتی هم هست که پرهای روی سر و گردنش کم شدن آیا دلیل اینها می تونه برای دوره تو لک باشه و طبیعیه؟ چقدر طول می کشه تا رفع بشه؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. درباره دوره تولک بهتره این مقاله رو مطالعه بفرمایید :
   پرریزی و تولک رفتن مرغ مینا | مراقبت ها و نحوه تغذیه در زمان تولک

   یادتون باشه غذاهایی که آهن دارن به هیچ عنوان نباید به مرغ مینا بدید چون باعث بیماری کبدی و مشکلات زیادی در مرغ مینا میشه . بهترین تغذیه مرغ مینا همون غذای مخصوصش هست.تخم مرغ از غذاش بطور کامل حذف کنید . بهتره قبل از دادن هر غدایی به مرغ مینا میزان اهن موجود در اون ماده غذایی اطلاع داشته باشید
   سیب جز اون میوه هایی هست که اهن بالایی داره . حتما حتما مقاله زیر مطالعه کنید، اگر این رویه رو ادامه بدید منتظر هجوم انواع بیماری ها به پرندتون باشید
   لیست غذاهای ممنوعه مرغ مینا | چه غذاهایی را نباید به آن بدهیم؟

 100. سلام و خسته نباشید مرغ مینا من یه کم عطسه میکنه همش نوکشو به قفس و چوب قفسش میزنه انگار یه چیزی تو دهانش گیر کرده یعنی سرما خورده همش با پاهاش چشمشو میخارونه مدفوعش هم مثل گچ هست دام پزشکی هم چند وقت پیش بردمش سنش هم سه سالش هست غذاش هم تاپ فید هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام تشخیص دامپزشک چی بود ؟
   آبریزش بینی هم داره ؟
   متاسفانه در این مورد بدون معاینه نمیشه تشخیص درست داد

 101. سلام من یک مینا داشتم امروز مرد😥

  نمیدونم چرا مرد میشه بگین؟؟

  مرغ مینام دوسه روزی بی حال بود اصلان هیچ حس و حالی نداشت و و بالهاش به پایین بود و تعادل نداشت هیچی نمی‌خورد و سرشو تو پراش می‌کرد امروز هم کمی بیحال بود وقت نکردم ببرم دامپزشکی امروز هم خیلی میلرزید و مرد میشه دلیل مردنش رو بگید؟؟

 102. سلام من مرغ مینا ام بی حاله غذا می‌خوره حرف میزنه ولی سر شده تعادل خودشو به سختی حفظ میکنه چه مشکلی داره لطفا راهنمایی کنین

  1. چند وقته اینجوریه ؟
   چه غذایی بهش میدید ؟
   تو فضلش تغییراتی وجود داره ؟
   ویتامین ب کمپلکس در آب حل کنید و بهش بدید

 103. سلام مرغ مینام 4سالشه.اول اون تیکه های زرد رنگ پاش ریخت و الان هم عرض چند هفته پرهای پا و قفسه سینش کامل ریخته دکتر گفت قارچ هست و پماد داد ولی فقط 3روز زدیم به بدنش چون فک کردیم تمیز میکنه خودشو و اون پمادارو میخوره و قطره پشت گردنش ریخت و ویتامین برای داخل ابخوریش داد.از اونروز با دهن باز نفس میکشه و مدفوعش بسیار بزرگتر از قبل شده.وقتی ویتامین میریزیم داخل ابخوریش بیشتر اب میخوره و غذاشم خوب میخوره کرم خشک و یا لارو هم روز در میون 10دونه بهش میدیم.غذاش هم آرکازیما هست
  و اینکه هميشه سر بالاش اویزوون. پرهاش در میاد بنظرتون؟

  1. وقتی دامپزشک برای مدت مشخصی یک دارو رو تجویز میکنه ، حتما تمام طول مدتی که گفته اون دارو رو بهش بدید .
   فضلش چه رنگی هست ؟
   غذای تاپ فید غذای مناسبی میتونه براش باشه
   باتوجه به درمان هایی که دامپزشک براش در نظر گرفته انشالا بهبودی حاصل میشه

  1. دوست عزیز این سوال بدونه معاینه و بررسی های کامل نمیشه پاسخ داد ، لطفا به دامپزشک مراجعه بفرمایید

 104. سلام مرغ مینا یمن فضلش سبز شده بی حال نیست (یکم کم تحرک بود یکم چایی دادم یک بار بهتر شد ) غذاش پلت مخصوصه مرغ مینا هست مارک selective هست که داخلش کرم هم داره قبلا براش مار بیبی برد می گرفتیم خوب بود چی کار کنم خوب شه اگر بهش چایی سرد بدم خوب میشه یا باید حتمی ببرم دامپزشکی آخه همه ی فضلش سبز نیست چند تاش سبزه بقیه به رنگ غذا

 105. مینای من ۵سال دارد از وقتی غذاش عوض شد واز غذای شرکتی که دانه هایش رنگی بود بهش دادم ،خیلی آب می خورد بی نهایت بطوری که با ۳ بار مدفوع کردن قفسش پر آب حاصل از مدموعش می شود،این در حالی هست که بسیار شاداب وبانشاط وپر حرف می باشدوخواب خوراکش هم خوب میخورد،برای اینکه مدفوعش عادی شود چکار کنم.

  1. بهتره که غذای قبلی رو بهش بدید . ( دادن میوه به مینا هم ممکنه باعث این اتفاق شده باشه )
   برای درمان اسهالش 3 روز بهش چای سباه بجای اب بدید

 106. سلام ببخشید مینام پر افتاده بود کف قفسش پر خودش اون ریزا رو یه دفعه خورد مشکلی پیش میاد؟

 107. مینای من ۴ساله هست با دهن باز نفس میکشه دور چشمش که زرد رنگ بود سفید شده میشه راهنماییم کنید ببینم چه مشکلی داره

  1. یکی از علایم بیماری ” آسپرژیلوز” تنفس با دهان باز هست . اگر پرنده شما هر یک از علایم اسهال ، بی اشتهایی ، تنگی نفس و تشنگی زیاد همراه با تنفس با دهان باز داره ممکنه مبتلا به این بیماری باشه. حتما به دامپزشک مراجعه بفرمایید
   توجه داشته باشید که این بیماری در محیط های آلوده شایع هست

 108. سلام وقت بخیر مینای من ۴ساله هست با دهن باز نفس میکشه دور چشمش که زرد رنگ بود سفید شده میشه راهنماییم کنید ببینم چه مشکلی داره؟

  1. اگر دور پوست و پرهای دور چشم سفید شده احتمال بیماری قارچی وجود داره ( البته اگرنشانه دیگه ای از بیماری ازش نمیبینید ممکنه طبیعی باشه و از نژادش باشه )

 109. سلام،مرغ مینای من ۵ سالشه ،از وقتی غذاش عوض شد و غذای شرکتی براش گرفتم که دانه هایش رنگی بود زیاد آب می خورد بطوری که با ۴ بار مدفوع کردن قفسش پر آب میشود وخیلی خیلی با مدفوع آب هم دفع می‌کنه واین در حالی است که بسیار سالم وسرخوش و پر حرف وپر سروصدا هست و هیچ علائمی از مریضی ندارد فقط مثلاً برنج می خورد بصورت تیکه شده در مدفوعش دیده میشود،لطفا راهنمائی کنید.

  1. اگر میوه به مرغ مینا دادید احتمال اینکه این اتفاق بیفته هست.
   غذای که به مرغ مینا میدید نباید هیچ اهنی داشته باشه .
   برنج برای مرغ مینا بسیار مضرر هست و کبد چرب میاره .
   فقط غذای مخصوص مرغ مینا بهش بدید

  1. اگر علایم دیگه ای ازبیماری در پرنده نمیبینید میتونه یک نژاد خاص از پرنده باشه و ایرادی نداره ولی اگر علایمی دیگه ای هم داره و همینطور پوست یا پر اطراف چشم در حال سفید شدنه احتمال داره که قارچ باشه .

 110. سلام مرغ مینای من الان سه روز موی کنار نوک وبینی اش ریخته جایی که موش ریخته سفید هست امکان داره بیماری قارچی گرفته باشه

  1. سلام تغذیش و نحوه نگهداریش رو کامل توضیح بدین. بدون گفتن اینها و معاینه چطور تشخیص بدم بیماری هست یا نه !

   1. مرغ مینای من ۸ ماهشه
    دو ماه پیش نیوکاسل گرفت و کلا هیچی هم نمیخورد ده روز بزور نوکش رو باز میکردم و غذا و داروهاشو میدادم
    بعدش تقریبا کاملا خوب شد منتها یه مشکل بزرگ داره و اینکه ظاهرا بیناییش بعد از بیماری خیلی ضعیف شده طوریکه حتی ظرف غذاش رو نمیبینه و خودم باید غذا بهش بدم که باز حتی دست منو نمیبینه که بخوره باید به نوکش ضربه بزنم تا متوجه بشه… دامپزشک یه قطره چشم داد ولی تغییری نکرده
    خواستم بدونم آیا قابل درمان هست؟

   2. مرغ مینای من ۸ ماهشه نیوکاسل گرفت خوب شد ولی بیناییش بعد از بیماری ضعیف شده هنوزم خودم بهش غذا میدم و حتی دست منو نمیبینه موقع غذا دادن. قطره چشم‌که دامپزشک داد رو هم استفاده کردم ولی تغییری نکرد.. آیا قابل درمان هست؟

    1. اگر علایم دیگه ای ازبیماری در پرنده نمیبینید میتونه یک نژاد خاص از پرنده باشه و ایرادی نداره ولی اگر علایمی داره و همینطور پوست یا پر اطراف چشم در حال سفید شدنه احتمال داره که قارچ باشه .

 111. سلام. مینای من ۳ هفته ست که روی نوک پایینش یه لکه قهوه ای زده. ظاهرا حالش هم خوبه اما نمیدونم این لکه چیه. براش خطری نداره؟

   1. نه حالش کاملا خوبه و هیچ تغییری در حالاتش رخ نداده. غذاش هم تاپ فیده و ماهی یکبارم بهش ویتامین ADC و ب کمپلکس و مولتی ویتامین میدم

 112. سلام خسته نباشید مرغ مینای من دیشب یدفه خودش میزد به دیواره های قفسش بعد دیدم خون تو قفسش هست دیگه بعداز اون نمیتونه حرف بزنه همش هم تو کف قفس وایمیسه هیچ آواز نمیخونه قبلا دست که میبردی طرف قفس نوک میزد دیگه هیچ واکنشی نشون نمیده به دست الان توروخدا راهنمایی کنید چکار کنم

 113. با سلام و تشکر برای راهنمائی ها تون من از مرغ مینایی که از جوجگی دست خودم بوده نگهداری میکنم ۲ سوال مهم دارم لطفا راهنمائی کنید ۱سن مینای من حدود ۲ سال و مدتی که عطسه میکنه و تقریبا اسهال داره و۲ اینکه بگید غذای مناسب لطفا بنام بگید چی خوبه براش خیلی متشکرم

  1. سلام
   برای تغذیه مرغ مینا دو مقاله بسیار مهم داریم که حتما لازمه مطالعه اش کنید
   تغذیه مرغ مینا
   لیست غذاهای ممنوعه مرغ مینا | چه غذاهایی را نباید به آن بدهیم؟
   بیماری های زیادی هستن که از علائمشون میشه به اسهال اشاره کرد بهتره به یک دامپزشک مراجعه کنید

 114. سلام وقت بخیر
  مینای من حدود 6 سالشه. دو هفته است وقتی میاد بیرون پرواز میکنه میخوره اینور و اونور. یک موقع کز میکنه. یک موقع شاد و سرحال. پریشب بردم متخصص پرندگان زینتی کامل معاینش کرد. گفت به خاطر عدم تعادل ببر عکس بگیره. ولی امروز چکش کردم. از بالا دستم و میبرم و از کنار انگار یک چشمش نمیبینه. اون یکی میبینه و عکس العمل نشون میده. چون خیلی حساس بود و نوک میزد. الان عکس العملی نداره. سه روزه هم خیلی ادرار داره و زرد و سبزه. علت کم شدن بینایی چیه؟ احتمال اینکه بیناییش رو از دست بده هست؟ اون شبی هم که بردم پیش پزشک خیلی ترسیده بود. چون نوک و ناخنشم علاوه بر چک کردن اصلاح کرد. اسپری ضد انگل هم زد. ولی حس میکنم دکتره چیزی نمی‌فهمه. اگر حاد هست جایی هست بهم معرفی کنید؟ من غذا هم سه ساله فقط پادوان میدم. میوه هم نمیخوره. ولی این یک ماهه خیلی نون و برنج کنار غذاش خورده.

  1. سلام دچار بیماری کبد چرب شده . نون و برنج حکم سم برای مرغ مینا رو داره . قطع کنید فقط پادوان بدین . کمی هم در هفته میلورم میتونید بدین .
   اصلا برنج و نون نخوره . تا سه روز به جای آب بهش چای سیاه سرد شده بدین
   بعدش هم هفته ای یکبار چای بریزید توی ظرف آبخوریش
   گیاه قاصدک هم برای کبدش خوبه به همراه عرق کاسنی . به مقدار کم میتونید بدین بهش

   1. بردم دکتر کبدش بزرگ و چرب شده بود. عفونت ریه و روده شدید داشت. آنتی بیوتیک تزریقی و شربت داشت و نولایزر. کلی قرص. الانم چند روزه دارم فوروزماید میدم. از دیشب تا حالا هی دهنش رو باز میذاره و بی حاله. ممکنه دوباره دچار مشکل تنفسی باشه؟ این چند وقته آنقدر بهش دارو دادیم لاغر شده و دچار استرس شدیده. فقط الان دهانش خیلی بازه مال است سه یا دچار مشکل تنفسی؟ چه غذایی بهش بدم تقویت شه؟

 115. سلام. مرغ مینای من الان دو یا سه هفته ای هست که زیر نوک پایینش یه لکه کوچیک قهوه ای زده. ظاهرا هم حالش خوبه اما نمیدونم این لکه چیه. ممکنه علتش چی باشه؟

 116. سلام خسته نباشید
  مرغ مینام اصلا حالش خوب نیست دارم دیونه میشم😭امروزم به دامپزشک مراجعه کردم فقط ویتامین بهش داد یهو میوفته و یک سمتش فلج میشه و بال بال میزنه بعد چند لحظه خوب میشه خیلی بیحاله غذا هم خیلی کم میخوره فضلش سبزه لطفا راهنماییم کنید علتش چیه؟

  1. سلام پرندتون دچار بیماری کبد چرب شده . تغذیش چیه ؟ باید غذای مخصوص مرغ مینا از برند های پادوان یا تاپ فید بخوره . بهش تا 3 روز به جای آب چای سیاه سرد بدین
   هیچ غذایی غیر غذای مخصوصش نخوره

   1. ای واای🥲پلت فله ای بهش میدادم ولی یه هفته س دونه شو عوض کردم با راهنمایی های شما برند تاپ فید گرفتم..به دامپزشک دیگه ای مراجعه کردم پودر ضدتشنج داد گفت تا ۶ روز توی ابخوریش بریز حالا ۶ روز بهش دادم خداروشکر دیگه حالش بد نشده حالا میتونم هفته ای یکی دو بار بریزم تو آبخوریش ک تشنج نکنه؟

     1. خیلی ممنونم از پاسخگوییتون🙏 ببخشید مینام اصلا چای نمیخوره🥺غیر چای میتونم چه چیزایی دیگه ای بهش بدم بخاطر بیماری کبد چرب؟

 117. سلام خسته نباشید من یه مینا حدود 9 ماهه دارم الان حس میکنم چشاش ضعیف شدن چون وقتی با دست بش غذا میدم کنار غذارو نک میزنه میشه بگید چیکار کنم

  1. کمبود ویتامین A یکی از دلایلی است که امکان ایجاد بیماری های چشمی را ایجاد مینماید. برای پاسخ گویی دقیق تر باید پرنده شما از نزدیک معاینه شود. توصیه میشود به دامپزشک مراجعه کنید

   1. به پزشک مراجعه کردم گفت که بخاطر برنج هست که بهش میدادم و کبدش چرب شده و قطره انزو و تب گل و ب کمپلکس واسش تجویز کرد بنظرتون امکان خوب شدنش هست ممنون میشم بیشتر راهنمایی کنید

  1. سلام
   انواع بیماری های قارچی و انگلی و شپش ها باعث بروز بیماری کچلی مرغ مینا شده و از نظر ظاهری و روحی پرنده رو دچار مشکل میکنه ، برای تشخیص این مشکل پرنده باید از نزدیک بررسی بشه . بهتره که سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید و این بیماری رو درمان کنید.

  1. ورم چشم دلایل متفاوتی میتونه داشته باشه ، وجود یکسری باکتری ها و میکروب ها و یا کمبود ویتامین A از دلایل تورم چشم مرغ مینا میتونه باشه.توصیه میشود سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید.

 118. سلام و عرض ادب
  مینای من خیلی جنب و جوش داره و سرحاله
  اما الان 3 روزه
  یه دونه عفونت نمی‌دونم چی اسمشو بزارم
  جلوتر از چشم بالا نوکش در اومده
  روز اول درد میکشید
  اما الان نه یکم بزرگ تر هم شده
  خیلی میترسم درد بکشه ممنون میشم کمک کنید

 119. سلام خسته نباشید ببخشید مینا من ۲ ساله خوردهای حدود یک ماهی هست پرخاشگر شده و حلمه میکنه به صورت مون قبلا فقط به پا هامون نوک میزد میره تو کمد و جیغ میزنه میگه کسی اون ور نره ایا یک مدت تو قفس بمونه حلمه کردن یادش میره دانه که میخوره تافید هست

 120. سلام‌خسته نباشید
  مینای من‌ یکی‌دو روزی هست که اصلا غذا و آب نمیخوره نمیدونم چیکار کنم و مورد بعد واسه ضعیف شدن چشماش آیا درمانی هست؟

  1. حتما برای تهیه دارو و معاینه به دامپزشک پرنده های زینتی ببردیش
   بهش مولتی ویتامین بدید و محیطش رو گرم نگه دارید

  1. احتمالا به دلیل سرماخوردگی و یا تغذیه نامناسب باشه
   بهتر که محیطش رو گرم نگه داری و از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کنی
   پلتی که اهن خیلی خیلی کمی داشته باشه
   در کنار اون از میلورم ، میوه و سبزیجات با ویتامین c پایین هم می تونی استفاده کنی

 121. سلام وقت بخیر.چند روزه دقت میکنم مینام گاهی یکی از چشمهاشو میبنده ولی همه چیزش عادیه.غذاشم خونگیه ولی خیلی رعایت میکنم.آیا احتیاج ب پزشک داره یا مهم نیست

  1. اگه دچار التهاب و قرمزی شده و ورم داره یعنی مشکل داره و باید به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه بشه

 122. سلام،مینای من زیر یکی از پاهاش یه حالت میخچه مانندی در آورده و به پاهاش نوک میزنه قفسشم که تمیزه و هر روز تمیز میشه دانه بهش اوشکایا میدم غیر از این ((نوک زدن به پا و در آوردن میخچه روی یکی از پاهاش))،علائم دیگه یی نداره و همه چیش طبیعیه..مشکل از کجاست؟

  1. احتمالا به خاطر بیماری ذخیره اهن باشه
   مواد غذایی اهن دار و دارای ویتامین c بالا رو از تغذیش حذف کن
   از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کن
   در صورت عدم بهبودی حتما به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه بشه

 123. سلام خسته نباشید مینای من تقریبا یک سال و نیمشه و از امروز ظهر یکدفعه بی‌حال شد و همش روی چوب میشینه و جوری شده که نمیتونه روی پاهاش وایسته ساق پاش یکم زخمی شده بود که پماد تتراسایکلین زدم
  غذا هم نمیخوره و فقط می‌خوابه و چشماش رو میبنده لطفا بگین چیکار کنم

  1. محیطش رو گرم نگه دار و بهش مولتی ویتامین بده
   در صورتی که خوب نشد، حتما برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی نشونش بده

 124. سلام من یک مرغ مینا خریدم دو هفته ای میشه بعضی موقه دهنشو باز میکنه و از دهنش نفس میکشه آب هم داره گرم هم نیست نمیدوم مشکل چیه آیا خوب میشه؟ چه دارویی بهش بدم ممنون میشم جواب بدید

  1. احتمال سرماخوردگی و یا بیماری ویروسی هست
   حتما برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه فرمایید

 125. سلام وقت بخیر مینام چند هفته ای هست که آب زیاد می خوره و زیر پاش همش خیسه متفوعش آبکی نیس و رنگ ش تعقیر نکرده علت چه
  از دانه سپه دانه استفاده می کنه
  ممنون

  1. از دانه مخصوص مرغ مینا استفاده کن که اهن کمی داره
   دمای محیط رو کنترل کن احتمالا به خاطر تغذیه نادرست یا گرمای هوا داره اب زیاد میخوره

 126. سلام تروخدا جواب منو بدین من دیشب خریت کردم یه ذره خیلی کم روی انگشتم شکلات بود ( پماد شکلاتی) دادم به مینام دائما نوکشو روی چوبش میکشه صداش در نمیاد تو اینترنت نوشته کشندس دارم سکته میکنم طوریش شده؟

  1. احتمالا تلخ بوده برای همین
   اب کافی جلوش باشه تا بخوره
   فک نکنم با یک خوردن مشکلی پیش بیاد
   اگه وضعیت بدتر شد حتما برای شستشوی چینه دان به دامپزشک پرنده های زینتی ببرش

 127. سلام من چندروزه که مرغ میناگرفتم اوایل خوب بود اما همش اسهال داشت رنگ سفید بود غذاش هم فقط دانه رشد هست دمای محیط خوبه فقط دیشب باخودم بردمش بیرون حالا امروز مدفوعش آبکی سبز شده نمیدونم ادراره یامدفوع چون مدفوع سفت هم داره بعد خیلی بوی بدی داره قفس بوگرفته بااینکه همیشه تمیزمیکنم و یکم بی حاله حرف میزنه اما نه مثل همیشه چکارش کنم

  1. احتمال بیماری وجود داره در جای گرم نگهداری کنید و مولتی ویتامین بدید در صورت عدم بهبودی به دامپزشک پرنده های زینتی نشونش بدید

 128. سلام میناتادیشب خوب بودوهیچ مشکلی نداشت ولی امروزصبح چشماش ورم کردن وخس خس میکنه آب وغذاهم نمیخوره لطفا جواب بدید

 129. سلام مرغ مینای من یک سال و ۶ ماهش هست دوهفته پیش بالش شکست و کمی خونریزی داشت من بهش آنتی بیوتیک دادم البته بالش نشکسته بود نمیدونم فقد کمی خونریزی داشت وگرنه خود مرغ مینام سرحال بود الان دو هفته هست که اصلا به ما توجه نمیکنه و همش با خودشه مدفوع سبزه و غذاش اوشکایا هست آیا افسرده شده؟

  1. حتما باید برای بررسی وضعیت به دامپزشک مراجعه می کردید
   اگر مشکل پرواز داره حتما به دامپزشک پرنده های زینتی نشونش بده
   احتمالا قهر کرده برای همین

 130. سلام فکر کنم مرغ مینا بیماری آسپرژیلوز داره اخه همش دهنشو باز میکنه از دهنش نفس میکشه آب هم داره گرم هم نیست می خواستم بدونم خوب میشه؟ برا خوب شدنش چیکار کنم؟

  1. حتما برای تشخیص بیماری و درمان به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه کنید و خودسرانه درمان نشه

 131. سلام خسته نباشید
  مرغ مینا من نزدیک ۲۰ روزه که یهو ملق میزنه و به پشت بر میگرده و بال بال میزنه… در مل سر حاله غذا خوب میخوره دستشوییشم مشکلی نداره… فقط از نشونه های بیماری نیو کاسل کج شدن سر رو داره اما نشونه های دیگرو نداره.. ایا این بیماری که داره نیو کاسله؟؟

  1. احتمال تشنج داره
   به خاطر تغذیه میتونه باشه
   از دان مخصوص مرغ مینا استفاده کن و غذاهای دارای اهن و ویتامین c بالا بهش نده
   حتما برای تهیه دارو به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه کن و سهل انگاری نشه

 132. سلام پرنده مینام تعادل نداره سرش گیج میره غش می کنه بعضی اوقات ولی باز بعضی از روزها حالش توپ توپ مدفوع شم خوبه تغذیه خوراکشم خوبه فقط سرگیج و گاهی اوقاتم غش میکنه کلا بیحال میشه

  1. احتمالا به خاطر تغذیه نامناسب
   از دان مخصوص مرغ مینا استفاده کن
   غذاهای دارای اهن بالا بهش نده
   و برای تهیه دارو به دامپزشک مراجعه کن

 133. سلام. مرغ مینای من از زمانی که دوران پرریزیش تموم شد زیاد می‌خوابه اما قبلا شاداب تر بود و هر وقت پیشش میومدم بال و پر میزد و خوشحال میشد. بعضی مواقع هم اسهال میره و حرف هم نمیزنه و شش ماهشه غذای روزانش بیشتر برنج و کاهو هست. علتش چیه که کسل شده و بعضی مواقع اسهال میره؟ چه غذایی براش مناسبه؟ دانه هم دوست نداره و نمیخوره.

  1. میوه و سبزیجات بده
   مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی رو بده
   از دان مخصوص مرغ مینا استفاده کن
   غذاش مقوی و دارای پروتئین بالا باشه
   میلورم و حشرات زیاد بده

 134. سلام من یه جوجه مرغ مینا داشتم تقریبا یک ماهه بود رفتیم شهرستان با خودمون بردیمش بعد رفتیم جایی خونه پدر بزرگم موند وقتی برگشتیم بچه کوچیک های فامیل دورش بودن بعد که رفتن بی حال بود سرش می افتاد فرداش براش دارو از جای مطمعن گرفتیم خیلی بهتر شد ولی پس فرداش گفتن حالش بده باید تو پرنده فروشی بمونه فرداش مرد. اول شک داشتیم ه شاید چیزی تو گلوش گیر کرده ولی مرغ مینا بالا میتونه بیاره فضله اش هم عادی بود صاحب مغازه گفت احتملا ویروس و عفونت تو بدنش بوده به نظرتون علت مرگش چی بوده

  1. یا قبلا بیمار شده و الان خودش رو نشون داده یا شاید هم بیماری از پرنده های وحشی یا غذای الوده و مسموم گرفته

 135. سلام خسته نباشید
  مینام ی چشماش قرمزه .عطسه میکنه.بعضی وقتام از دهنش نفس میکشه .ولی سرحاله
  سرماخورده؟
  چیکار کنم

   1. سلام خسته نباشید.ببخشید من یسوال داشتن یه ماهه مینا گرفتم یکساله نیمه شه از اول خیلی خوب ارتباط برقرار کرد با من و خیلی بهم وابسته بود تا منو میدید ذوق میکرد حرف میزد آواز میخواند چند روز پیش نوک زد به چشمم من دیگه از اون روز اصلا باهاش حرف نزدم الان همش یه گوشه کز می‌کنه حرفم نمیزنه میارمش بیرون نمیاد سر شونه م اصلا انگار منو نمی‌بینه همش با بقیه اعضای خانواده خودش رو سرگرم می‌کنه دور چشماش قرمز شده بالاش یوقتا میندازه پایین و بیشتر می‌ره پایین قفس می‌خوام بدونم سرما خورده یا افسردگی گرفته؟؟غذاش هم برندتاپ فید هست

 136. سلام خسته نباشید من امروز متوجه شودم که صدای مینام یکم گرفته و بعد از حمام خیلی کسل و بی تعادل شوده میشه بگین چی کار کنم

  1. احتمالا سرما خورده
   محیطش گرم باشه و مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی رو بدید
   تغذیه و اب ولرم هم همیشه جلوش باشه

 137. سلام خسته نباشید
  مینا من حدوده ان ۱ سال و چند ماهشه زیر چشمش قرمزه زیاد هم دون نمیخوره مدفوعشم سبزه و زرده حرف هم نمیزنه مشکلی داره؟

 138. سلام ببخشید مینای من 3 بار است که مثل تشنج می کند یا مثل جان کندن بعد20ثانیه بلند می شود

 139. سلام مینامو بردم دام پزشکی گفت ریه هاش عفونت کرده بهش قرص داد ریختم داخل آبش ولی خوب نشد همش ناله میکنه یعنی راهی هست پرندم خوب بشه

 140. سلام مینام نسبت به یه هفته پیش کمتر سر و صدا میکنه بیشتر میشینه میخوابه یا کلا نشسته مگر اینکه بری پیشش سرحال میشه اینور اونور میکنه غذا و آب میخوره مشکلی نداره مدفوع هم درسته نمیدونم فقط چرا کمتر سر و صدا میکنه و بیشتر حالت نشسته هست زبونش هم میندازه بغل نوکش دو سه بار یا یه دفعه دهنش کلا یه دفعه وا میشه تا آخر غیر ارادی مشکل دهن باز شدنش چیه؟؟کمتر سر و صدا کردنش چی؟

  1. سلام همه رو توضیح دادین اصلی ترین چیز که تغذیشه نگفتین . چی میخوره ؟
   باید غذای مخصوص مرغ مینا از برند های پادوان یا کی کی یا تاپ فید بخوره
   فضلش چه رنگیه ؟

 141. سلام من مرغ مینام امروز در رفته می خواستم بدونم مینام میتونه به تنهایی برا خودش آب و دون جور کنه؟ آیا زنده میمونه تو بیرون؟ اخه نگرانشم نمیدونم میتونه مثل پرنده های دیگه زنده بمونه یا نه

 142. سلام وقت بخیر مینای من دو سه روزی هس که اصلا صداش در نمیاد رو چشمش یه لایه سفید میاد پرهاش رو هم میکنه علتش چی میتونه باشه

 143. سلام و خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم خیلی اب میخوره علتش چیه علائم بیماری هم نداره نمیدونم ماله چیه مدفوعشم شل هست لطفا کمکم کنید

  1. احتمالا محیطش گرم برای همین
   شاید هم تغذیه ش نامناسب
   اگر بی حالی و بی اشتهایی داره ، احتمالا مریضه و باید به دامپزشک ببریدش

 144. سلام خوبین مینا من دور دهنش جوش یا دونه زده چی مشکل داره خودم دور دهنش تمز کردم مشکل که نمیشه

  1. سلام مرغ مینای من الان چند وقت هست که بین منغارش باز شده وزبونش پیداست خیلی نگرانشم نمیدونم چیکارش کنم غذاش دانه اوشکایا و برنج بدون روغن ونمک و سینه مرغ هست ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. احتمال عفونت چینه دان یا گیر کردن غذا در چینه دان هستش
    حتما برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه بشه و از دان مخصوص مرغ مینا استفاده کن

  1. احتمالا محیطش گرمه برای همین
   محیط رو خنک کن و اب کافی همیشه جلوش باشه
   تشنگی هم میتونه باعث بشه

 145. سلام مرغ مینای من پنج ماهشه.الان یه هفته س که سرشو نمیتونه نگه داره.همش به عقب خم میشه.غذاش سپهردانه بود همین امروز تاپ فید خریدم براش.ولی از بوی تاپ فید بدش میاد نمیخوره.بازی و شیطنتشو داره.فقط همین گیجی و اینکه موقع پرواز تعادل نداره.قبلا یه بار سرما خورد.این گیجی براش اتفاق افتاد ولی اون موقع سه ماهش بود.دوباره سپهردانه گذاشتم براش.توروخدا کمک کنید

  1. سلام اولش مخلوط کنید غذاش رو بذارید بخوره کم کم میزان غذای قبلی رو کم کنید
   سه روز به جای آب بهش چای بدین
   اگر نمیخواین تلف بشه باید غذاش تغییر کنه

 146. سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم دوسالشه دوبار تا الان کبدش خراب شده یکبار ب خودتون گفتم گفتید بهش چای بده و اینا بهش دادم خوب شد حالا بار دوم هم بهتون گفتم گفتید دونش رو عوض کن عوض کردم حالش خوبه اما خیلی اسهال داره دامپزشک هم رفتم بهم قرص داد گفت ۶ تا بهش قرص بدید که اسمشkexing هس دادم الان دو هفته هم گذشته ک بهش دادم تغییری نکرده چیکار کنم؟

 147. سلام مینای ما چند روزی هس که غذا وآب نمیخوره وهیچ حرکتی وصدایی نمیده فقط پلو سفید بدم یه کم میخوره مدفوع مشکلی نداره وسرشو تکون میده مثل اینکه چیزی تووی گلوش گیر باشه راهنمایی کنید

 148. سلام مینای ما چند روزی هس که غذا نمیخوره هیچ صدا وحرکت هم نداره ووقتی میخای چیزی دهنش بزاری سرشو تکون میده وغذاشو بیرون میندازه مدفوعشم مشکلی نداره علتش چیه راهنمایی کنید البته فقط پلو سفید میخوره

 149. سلام وقتتون بخیر
  مرغ مینای من ۶ ماهشه دیروز کسل و بیحال بود یدونه از چشمهاش رو هی میبست و باز میکرد امروز صبح سرحال بود و حرف هم زد ولی فهمیدم از روی چوب نمیتونه بپره رو چوب دیگه میترسه چشمش خطا داره و به دقت قبل نمیتونه نوک بزنه به غذا ولی سرحاله و چشمش هم ظاهرش طبیعیه

  1. احتمالا بیماری کبدی یا ویروسی باشه
   به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه فرمایید
   و از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کنید

 150. سلام خسته نباشید من یدفعه بهتون گفته بودم مرغ مینام مریض هست گفتید مشکل کبد داره دانش رو هم عوض کردم همون چیزی که گفتید گذاشتم اما خیلیی دستشوییش شل هست باید چیکار کنم رفتم دکتر بهم قرص دادن بهشم دادم اما شش تا بیشتر نمیشد بهش بدم دادم اما تغییری نکردی الان یه هفته هست که قرصه شش تاش رو بهش دادم تموم شده هیچ فرقی نکرده چیکار کنم؟

 151. سلام با عرض پوزش مرغ مینا من سرما خورده یه چشمش قرمز شده عطسه میکنه اطراف من داروخانه دام پزشکی نداره براش آنتی بیوتیک بخرم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم زودتر جواب بدید

 152. سلام از وقتی ک به مرغ مینام غذای اوشکایا مخصوص مرغ مینا میدم به پای راستش خیلی نوک میزنه قبلا تاپ فید میدادم….
  الان ک زیر پاشو بررسی کردم پایین یکی از انگشت های راستش ورم کرده یه حالت میخچه مانندیه،صبح زود به اون قسمت نوک میزنه نظافت قفسشم بد نیست نه کثیفه نه خیلی تمیز به نظرتون مشکل از کجاست؟

  1. احتمالا اهن غذا بالاست برای همین
   حتما حتما از دان مخصوص مینا استفاده کن که اهن خیلی کمی داره
   غذاهای اهن دار مثل نان و برنج هم نده

   1. نان و برنج بهش اصلا نمیدم فقط غذای مخصوص خودش از نوع اوشکایاست؛نظافتشم که چند هفتست رعایت میکنم یعنی ممکنه غذاش آهن داشته باشه؟تعادلم داره و رفتارش طبیعیه کلا به جز این موردی که گفتم مشکلی نداره.

 153. سلام مرغ مینای من عدم تعادل داشت بردم دکتر دارو داد خیلی بهتر شد تا دیشب که دوباره از حال رفت چرا ؟؟؟چکار کنم

  1. حتما با دامپزشک تماس بگیرید
   احتمالا سرما خورده
   شاید هم غذایی رو بهش میدید که باعث این اتفاق میشه ،بهتر که غذاهای دارای اهن بالا و ویتامین C زیاد رو از تغذیه ش حفظ کنید

 154. سلام وقت بخیر
  برا مینام چای گذاشتم بخوره ولی متاسفانه نخورد یجورایی حس کردم از رنگ چای میترسه از دور نگاش میکرد..راه حلی هست؟

  1. قرار نیست چای بخوره دوست عزیز
   بهتر که اب سالم و تمیز بذارید جلو
   با پلت مخصوص و میوه و سبزیجات

   1. چشمم حتمااا..یمدت خیلی بهش برنج میدادم یه چند روزی کسل بود دیگ ترسیدم براش فقط پلت بهش میدم برا همین چای بهش دادم اما متاسفانه نخورد.

 155. سلام مرغ مینای من میشه گفت دو ماه هست که مریض هست و روی پای خودش نمیتونه وایسته انگار 180درجه داره میزنه همش کف قفس هست و میخوره زمین و دوتا از انگشتان پاش سیاه شده و گنده شده و از همه مهم تر درست نفس نمیکشه و سینه او خس خس می‌کنه اگه میشه ی راهنمایی کنید منو ممنون.

  1. احتمالا کف قفس یا میله نشیمن مناسب نبوده
   برای همین عفونت کرده و به علت بی توجهی شما به این روز افتاده

  1. غذاهای مورد علاقش رو بدید
   اگر ادامه داشت وضعیت ، حتما به دامپزشک پرنده های زینتی نشونش بده
   احتمالا بیماره

 156. سلام وقت بخیر من یک مینا دارم همه چی بهش میدیم از یک ساعت پیش تعادل نداره و بی خال شده چکارش کنم

 157. با سلام مرغ مینای من سر صبح خواب بود پدرم با عموم دعواکرد و مرغ مینای من از خواب پرید و ترسید از دیروز به بعد همین طور بیحاله و سرگیجه داره و توی قفس می‌زارم خوبه ولی وقتی میارمش بیرون از خودمون می‌ترسه و فرار می‌کنه هر روز یکبار کلا میوفته و گردنش کج میشه ولی اشتهاش خوبه حالت حوشیاریشم خوبه خیلی ممنون میشم که کمکم کنید لطفاً خواهشمندم زود جوابشو بهم بدید ممنون

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ توضیح کامل بدین . سریعا براش غذای تاپ فید یا کی کی یا پادوان مخصوص مرغ مینا تهیه کنید . بذارید بمونه تو قفس اگر دوس نداره بیاد بیرون مجبورش نکنید محیط رو آروم کنید براش

 158. سلام. ممنون از مطالب مفیدتون. مرغ مینا اگر به مدت چند روز اب در دسترس نداشته بوده باشد و بی حال و خواب الود شده باشد. مدفوع زرد رنگ داشته باشد و اشتهایش کم شده باشد و البته گیج باشد آیا مشکل خیلی جدی وجود دارد؟ باید به پزشک مراجعه شود یا خیر؟ به مرور زمان به حالت نرمال باز خواهد گشت؟

 159. سلام
  وقت بخیر
  مرغ مینای من کف قفسش بود یکوچولو تکون خورد یهو بی حال شد هرچقد صداش میزدم تکون نمیخورد همیشه تا دست بهش میزدم نوکم میزد ولی اینبار ک دستمو بردم طرفش عکس العملی نشون نداد انگار پاهاش جون نداشت ک راه بره بعد یه ربع یکمی بهتر شد اومد بالا روی چوب نشست ولی بازم حس میکنم بی‌حاله خیلی نگرانشم میشه راهنماییم کنید..ممنون میشم

 160. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من دوتا مرغ مینا دارم یکیش ک از کوچیکی بزرگش کردم میدونم نزدیک ۳ سال داره ولی اون یکی بزرگ بود ک خریدم و ماده هست چون همین ک اوردمش تخم گذاشت ولی تخم پوچ بود از اون موقعه مینا قبلی خودم هم شروع کرده کاغذ و نخ جمع میکنه میبره بالای کابینت ک لانه بسازه ولی چون خیلی وقته داره این کارو میکنه من چند روزی هست نزاشتم بره بالای کابینت ک به لانه ساختنش ادامه بده احساس میکنم نر باشه دوس دارم باهم جفتشون کنم ولی باهم کنار نمیان اگه میشه راهنمایی کنید ک چجوری میشه دوتاشون رو جفت کنم واینکه اجازه بدم لانه سازی کنه یا ن ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام بله اجازه بدین کارش رو بکنه
   مینای خودتو بهتون وابستست و اهلی شده ؟ اگه اهلیه سخته جفت کردنشون

 161. سلام من مرغ مینا از صبح خواب بود و بعد اون یکی نوک زد ترسید بعد حالش بد شد تا الان بی حال ،کم غذا میخوره، یه چشمش ورم کرده خیلی میترسم طوریش بشه چیکار کنم حالش بهتر بشه

 162. سلام عذر میخوام مرغ مینا من سرما خورده شما گفتید از داروخانه دام پزشکی براش آنتی بیوتیک بخرم اما متاسفانه اطراف ما داروخانه دام پزشکی نداره میشه بگید از داروخانه انسانی میشه دارو تهیه کرد لطفا اگه میشه بگید چی براش بخرم چشمش صب ها بسته میشه قطره میریزم باز میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خیر نمیشه
   داخل شهر حتما داروخانه دامپزشکی هست
   لطفا براش زمان بذارید و به جونش ارزش قایل بشید

 163. سلام ببخشید مینام الان سر هدفونو کند هرکار کردم بگیرم نشد اخرش قورتش داد
  سرش کوچیک بود دفع میشه؟
  فعلا ک سرحاله اب و غذام بهش دادم

 164. سلام خسته نباشید حدود پنج شش روز پیش دوتا دونه انار به مرغ مینام دادم بعد نیم ساعت به دیواره قفسش شدیدا چسبیده بودش انگار از یک چیزی میترسیدش برای همین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه توی هوای خنک گذاشتیم بعد اون اتفاق یک مقدار کسل تر شدش و سخت حرف و کمتر از خودش صدا در میاره رفته بودم دامپزشکی یک قطره مولتی ویتامین با انتی بیوتیک گرفتم گفت تا ۵ روز بهش هرروز توی ابخوریش بریز
  از نظرتون کاری دیگه ایی میتونم برای بهبود مرغ مینام انجام بدم؟

  1. سلام غذاش چیه ؟ به پاهاش نوک میزنه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ این ها رو جواب بدین بشه راهنمایی کرد

   1. غذاشو از دامپزشکی میگیرم ولی نام برندشو یادم نیست
    پاشو نوک نمیزنه
    رنگ مدفوعیش هم قهوه ایی و گاها سبز هستش
    از اون زمانی که پیام دادم تابحال یک مقدار تونست حرف بزنه ولی هنوز نفس نفس میزنه و گاهی موقع گرفتن غذا گاهی اوقات دستو نوک میزنه و یک مقدار پرخاشگر شدش ولی هنوزم رو دست میاد و جنب و جوش داره البته خودمم یک بیماری ویروسی گرفته بودم ولی نمیدونم قابلیت سرایت به مرغ مینامو داشت یا نه
    الان چه اقداماتی میتونم انجام بدم؟

     1. برند غذاشو راستش نمیدونم چی بودش ولی یادمه برند ایرانی بودش ولی تاپ فید نبودش
      یه مقدارم کرم خشک شده میدم و مقدلر کمی برنج(کمتر از یک بند انگشت سبابه)و میوه هم مثل سیب دو الی سه روز یکبار میدم

 165. سلام
  بنده یک مرغ مینا دارم
  حدودا چند روزه موی سرش ریزش داره و هرز گاهی تشنج میکنه یعنی میوفته زمین و یکم تکون تکون میخوره
  دامپزشک هم بردیم اما گفت بعد یه مدت خوب میشه و چیز مهمی نیست
  ایا کسی میدونه مشکلش چیه؟

 166. سلام مینا من از پریروز نمی‌توانست درست بپرد
  اما اشتهای عالی داشتم هضم غذاشم خوب بود تا دیشب که خیلی خوابش سنگین شده بود بطوری که با دستش میزدی تا بیدار شه
  امروز صبح هم مادرم موقع نماز هوندم کنی پیشش تشسته حالش خوب بوده و غذا شو به راحتی میخورده اما من خودم ساعت ۷ بیدار شدم رفتم پیشش دیدم افتاده کف قفس تفلی مرده از شدت ناراحتی از همون ۷ تا الان که ۱ و نیم هس یه بند گریه میکنم میشه بگید دلیلش چی بوده خیلی ناراحتم .

 167. سلام مینایه من از دیروز یک پرده ی
  کدر بعضی وقتا روی چشمش رو میگیره و بسته میشه چشمش اما تا زبر نوکش رو میخارونه چشمش خوب میشه
  از وقتی این علائم اومده یکم دور چشمش قرمز شده مشکلی داره ؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. احتمال التهاب چشم و یا بیماری ویروسی دیگه هست
   بهتر که به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه کنید

 168. سلام محیط خونه ما مقداری گرم هست دو سه شب پیش به مینام یکی دو دونه انار دارم بعد نیم ساعت دیدم انگار استفراغ کرده و کلا ترسیده حدود یه ربع اینو بردم به محیط خنک تر بعد اوردم بعد از اون روز صداش انگار گرفته شدش الان باید چیکار کنم(از اون موقع هم فقط بهش پلت مخصوصش رو دادم)

  1. احتمالا سرما خورده
   بهتر که محیط رو خنک تر کنی و بهش مولتی ویتامین بدی
   یهو از محیط گرم نبر به محیط سرد تا سرما نخوره

 169. سلام مینایه من جدیدا دور چشمش قرمز میشه خیلی خودشو میخارونه مخصوصا زیر نوکش رو
  زیادی ورجه وورجه می کنه و آب زیاد میخوره آیا مشکلی داره؟

 170. سلام خسته نباشید مندوتا مرغ مینا دارم یکی نر و یکی ماده پارسال زمستون متوجه شدم مرغ مینا ماده من بالای کابینت داخل ی کارتون تخم گذاری کردع بعد ۱۴ روز ک تخم هاش نطفه نداشتن از رو تخم ها بلند شد و دیه داخل کارتون نرفت از یک ماه بعداش مرغ مینا نر شروع به جمع کردن وسایل کرد و داخل کارتون و پر وسایل کرد و شبا داخل اون کارتون میخوابید ی دو ماهی هست همینجوری وسایل میبرع داخل کارتون ما هم کاری نداشتیم باهاش حالا چند وقتی است نمیذاره به محلی ک کارتون هس نزدیک بشیم هم من هم شوهرم هر وقت وارد اشپز خونه میشیم شروع به حمله میکنه و به سر و بدن نوک میزنه به نظر شما باید کارتون و وردارم یا ن ؟ خیلی به کارتون وابستههمینجوری الکی تو کارتون میخوابع

  1. سلام
   برندارین کارتن رو افسرده میشه
   از جنسیتش مطمئنید ؟ شاید ماده است و تخم گذاشته معمولا مرغ مینای ماده موقع تخم گذاری پرخاشکر میشه
   غذاش چیه ؟ غذاشم فقط غذای مخصوص مرغ مینا بدین تا بیماری کبدی هم نگیره
   با جفتش رفتارش خوبه ؟
   تخم های پرنده قبلیو برداشتین از توی کارتن ؟

 171. سلام مینا من سر گیجه داره به قفس میخوره اصحال نیست ولی انگار فلج شده و تند تند نفس میزنه و دهنشو باز نگه میداره الانم که یجا رو پاهاش نشسته و کله اش تا نصف تو پر هاشه و اوایل پشتک میزد و از روی چوبش ب ارومی میوفتاد اولاش دیدم کله اش بالا و داره خودشو به عقب کج میکنه بعد دیدم کامل افتاد و هی به درو دیوار میخورد الان نشسته و هیچ کاری نمیکنه نه حرف میزنه نه حرکت میکنه و توی مشهد هم الان دامپزشکی باز نیس نمیدونم چیکار کنم تروخدا راهنمایی کنید
  یکم مولتی ویتامینم بهش دادیم ولی فقط دورو ورو نگاه میکنه سرشو تکون نمیده اگه راهنمایی کنین ممنون میشم
  راستی برای انسان خطرناکه؟
  چون همش نزدیک ما هس
  دیدم گفتم شاید نیوکاسل ولی اصلا اصحال نیس

  محمد عرشیا اسعدی ۱۲ ساله مشهد

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ به احتمال زیاد دچار بیماری کبدی شده . تا سه روز بهش به جای آب چای سرد بدین
   غذاش رو عوض کنید فقط غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی یکی یا پادوان بدین بهش

 172. سلام مینای من خیلی سر حال بود الان یکم بی حاله و حرف نمیزنه و بیشتر مواقع آب میخوره و تشنه هست مدفوعاتش بیشتر از آب و یکم غذا تشکیل شده لطفا بگید چه مشکلی داره

  1. از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کن و هر غذایی مخصوصا نان و برنج نده
   حتما مولتی ویتامین مخصوص پرنده ها رو بده و در یک مکان گرم نگهداری کن
   اگر وضعش بدتر شد حتما به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه بشه

 173. سلام وقت بخیر ببخشید مرغ مینا من بعضی موقع چشم سمت راستش بسته میشه بعد نمی تونه باز کنه هی نوک شو می خارونه تا باز بشه دلیلش چی می تونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 174. سلام
  مرغ مینا من الان دیدم که اویزون شده حالش بده و تا بعد از ظهر خوب حرف میزد الان هرچه صداش میکنیم حرف نمیزنه حالش بده لطفا جواب بدین

  1. احتمال مسمومیت غذایی هستش
   حتما به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی ببرش و از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کن
   نان و برنج و هر غذایی رو بهش نده

 175. سلام وقت بخیرمینای من ۴ ماهشه یه دفه میوفته کف قفس ملغ میزنه پاش وبالاش فلج میشه برای دوسه دیقه جیغ میزنه ازشدت دردبازخوب میشه روزیکی دوباراینجوری میشه خواهشن میشه راهنمایم کنید

 176. سلام وقت بخیرمرغ مینای من آبریزش دهان داردخواهش میکنم برای راه درمانش بهم کمک کنیدممنون میشم

 177. باسلام مینای من چند وقتیه پرهای سرش مژه هاش ریخته بعضی از قسمت بینیش ریخت ولی در امدقسمتی که در امد چندبار خون امد ازشدت خارش خودش خیلی وقتا خودشو میخارونه قفسش در طول روز 3-4بار میشورم آب بازی هم میکنه بدنش دیدم چیز مشکوک مثل حشره ندیدم بجاش مثل شوره دیدم همچیز میخوره عادت داره هرچی میخوریم بخوره به منم علاقه شدید داره به نظرتون چی بدم تا بهتر شه ایا مریض شده

 178. سلام مینا من نزدیک پنج روزه تعادلش بهم خورده هم تو قفس سرش گیج میره می خوره به زمین بیرونم که میارمش زود پرواز می کنه می خوره به درو دیوار بخدا ماندم چکار کنم راهنمایم کنید چی مریضی ای گرفته

 179. سلام خسته نباشید من یه جوجه مرغ مینا دارم حدودا ۳ ماهه هستش دوسه روز پیش حالش خوب نبود بیحال بود یکم کپسول چرک خشکن بهش دادم خوب شد باز از دیروزه حال نداره زیر چشم چپش عفونت کرده از چشمش هم اب میاد لطفا راهنمای کنید چه دارویی بهش بدم

  1. حتما برای تشخیص بیماری و درمان به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه بشه
   اگر دسترسی ندارید، انتی بیوتیک های لازم رو از داروخانه حیوانات تهیه کن

 180. سلام وقتتون بخیر مرغ مینا من عطسه میکنه همش دهنشو باز میکنه انگار سرما خورده بی حال هست اشتهاش خوبه انگار صداش گرفته میشه بگید چی بهش بدم براش خوب باشه ممنون میشم زودتر جواب بدید

  1. حتما به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه بشه تا درمان های لازم رو تجویز کنه
   اگه دسترسی ندارید براش مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک های لازم رو از داروخانه حیوانات بخر

 181. سلام مرغ مینا من بی حاله همش دهنشو باز میکنه همش چرت میزنه یعنی سرما خورده پرهش آویزونه ممنون میشم زودتر جواب بدید

  1. مرغ مینامنم همینجوری شده بردم دامپزشکی گفت اهن بدنش زیاده هویج سیب زمینی تخم مرف بپز زرده تخم مرغو نده ی کبدشوردادبایدبریزی توابشولی ۶ماه زمان میبره خوب بشه

 182. سلام و خسته نباشید مرغ مینای من پریشب از قفس درآورده بودم داشت تو خونه بازی میکرد بعد که خواستیم بره تو قفس تقلا میکرد که نه واسه همین هی اینور اونور میپرید بعد از اینکه ب قفس رفت بی‌حال و دهنش باز بود و چشماشم بسته بود فرداش که با دستم میوه میدادم بخوره نمیتونست دستمو تشخیص بده الآنم همین مشکل رو داره میشه راهنماییم کنید

 183. سلام خسته نباشید مرغ مینا من از چشمش اشک میاد سرما خورده صداش گرفته بی حاله به نظر شما چی بهش بدم.برا سرما خوردگیش اسهال شده ممنون میشم راهنمایی کنید

 184. سلام
  مرغ ميناي من حدود هشت ماهشه سه هفته پیش یه لکه قرمز روی نوکش زد ما فکر کردیم زخمه، الان که نوکش بلند تر شده میبینم دوباره یه لکه دیگ بالاش زده ، امروزم دیدم موقع خواب‌نوکش باز بود، تند تند نفس میکشید، بنظرتون قارچ گرفته؟

 185. سلام لطفا لطفا پاسخ بدید من یه سارمینا دارم نزدیک هشت ساله دارمش الان سه روزه تعادل نداره از روی چوب میوفته زمین قلت میخوره رو زمین حتی سرشم خیلی میچرخه اطراف لطفا بگید چیکار کنم احساس بدی دارم خیلی وابستشم اشتهاش خوبه و حتی صحبتم میکنه گاهی اوقات ولی تو پرواز دچار مشکل هم شده

  1. احتمال بیماری ویروسی هستش
   هر چه سریعتر به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی نشونش بده تا درمان کنه

 186. سلام.من تقریبا ۴ روزه قرص لیورگل دوز ۷۰ به مرغ مینام میدم که بیماری کبدی داره امروز حالش خوب بود ساعت ۹ اینا شروع کرد به لرزیدن زیاد انگار داشت تشنج می‌کرد بعد از ۲۰ ثانیه خوب شد الان دوباره داره میلرزه ولی کم تر مثل اینکه سردشه ولی داخل خونست و خونه هم گرمه علت اینکه میلرزه چیه.بعد اگر ببرم دامپزشکی واکسنی نمیدونم آمپولی چیزی بزنه خوب میشه؟

 187. سلام من یه مرغ مینای حدودا ۶ ساله دارم
  چند وقت بود که صحبت نمیکرد و گوشه گیر بود بهتر شده بود تا اینکه امروز عصر افتاد کف قفس یکم بال بال زد و اوردیمش بیرون خوب شد از نظر مدفوع یکم اسهال داره ولی احساس میکنم بیناییش مشکل پیدا کرده
  چون خوب نمیتونه از دست غذا بگیره
  خیلیی حرف میزد الان مقدار حرف زدنش کمتر شده
  غذاش سپهر دانست غذاشو تعویض کردیم بار ها ولی نمیخوره و به سپهر دانه عادت کرده
  مشکلش چیه؟ مشکل کبدیه؟امکان درمان هست؟

  1. حتما به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه بشه
   و غذاش رو عوض کن از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کن که اهن کمی داره
   کلا غذاهایی که اهن و ویتامین c زیادی داره بهش نده

 188. سلام مرغ مینا من یکم نان ماکارونی برنج زیاد میخوره تا سفره میندازیم سریع میاد برنج نان میخوره
  الان تقریبا ۲روزه کسل هست حال ندارع
  ممنون میشم. راهنمایی کنید

  1. از خوردن برنج و نان زیاده
   این مواد غذایی اهن زیادی داره و براش به شدت مضره
   حتما پلت مخصوص مرغ مینا رو بخر که اهن کمی داره
   و برای درمان به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی ببرش
   اجازه خوردن هر غذایی رو هم بهش نده

  2. ندیدبهش منم فک کردم ددرم دلسوزی میکنم هرروز برنج نون گشت میدادم حالا جلوچشم داره زجرمیکشه

  1. سلام مرغ مینای منم دوتاچشمش مثل یه پرده خاکستری گرفته بود و همش خواب بودو علایم دیگه هم داشت از دامپزشک پرسیدن گفتن عفونت داره دارو دادن خداروشکر خوب شد .

 189. سلام من ی مینا چندسال دارم خیلی باهوش وشیطون وپرصدا بود ی جفت براش گرفتم اما متاسفانه مریض بود ومرد الان مینای خود میره پاین قفس میشنه کم اشتها شده زیاد حرف نمیزنه مدفوعش زردوآبکی شده لطفا راهنمایم کنید چکار کنم؟
  احتمال مردنش هس؟😰

 190. مرغ مینا من چند روز تو بالکن بود و هوا هم سرد بود بعد اوردمش توی خانه و یهو از روی چوبی که توی قفس اش بود افتاد زمین و نمیتوانست بلند شه و من بلندش کردم و رهاش کردم تو خانه ولی اون نمی توانست پرواز کنه و بالاشو پایین میگیره از چی هست

  1. احتمال اسیب دیدگی بال ها هست
   چون محیط سرد بوده احتمال اینکه سرما خورده هم خیلی زیاده
   محیطش رو گرم کن و بهش برس
   غذای کافی و مخصوص مرغ مینا بده
   در صورت عدم بهبودی به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی نشونش بده

 191. سلام مینام ۵ ماهشه میره هی کف قفس مدفوع شو میخوره هم مریض میشه هم حال آدم رو بهم میزنه چیکارش کنم کف قفس شم میله نداره که نتونه بخوره

  1. از قفس هایی استفاده کنید که کفش میله داره و فضله رو از دسترس پرنده خارج میکنه تا این عادت رو ترکه

 192. سلام یک عروس هلندی دارم مشکوک به ایدز پرندگان داره آیا این بیماری به مرغ مینا سرایت میکنه یانه

 193. سلام وقت بخیر
  مرغ مینای من چندروزی هست که کسل و صداش عوض شده خیلی بیحاله غذاش کم شده تعادل نداره حتی پریشب حالش انقد بد بود فک کردم داره میمیره که از قفس دراوردم بغلم نگه داشتم یخرده بهترشد ولی یکی دوبار پرید میخورد به درودیوار روزا اصلا نمیخوابید اما الان همش خوابه فقط اینکه ما هممون چندروز پیش مریض بودیم میشه اینم از ما گرفته باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  1. قبلا هم بهتون توضیح دادم
   بیماری رو از شما گرفته و حتما برای درمان به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی ببرش وگرنه تلف میشه

 194. سلام
  مرغ مینای من 5 ماهشه.جدیدا یهو حالش بد میشه،سرش گیج میخوره،تعادل خودشو نمیتونه حفظ کنه،یهو غذا نمیخوره
  بعد به سختی غذا میزاریم داخل دهنش
  اب میریزیم روش و…
  مشکلش چیه؟؟

 195. سلام شبتون بخیر مرغ مینای من تقریبا سه سالشه دوروز بود حالت‌هایی مثل حمله عصبی بهش دست می‌داد خوب بود همه کار می‌کرد یهو حالتی که یک طرف بدنش از کار بیوفته و تعادل نداشته باشه اینجوری میشد طرف چپش هم بود بردم دکتر بهش دوتا قطره ویتامین و کلسیم و منیزیم داده با یه پودرپروبیوتیک الان دوروزه خداروشکر دیگه اون حالت دست نمیده بهش فقط خیلی ساکت شده و همش خوابه ولی غذاشو میخوره آب بازیشم میکنه ولی زود میره یه جا می‌خوابه هیچ صدایی هم در نمیاره غذاشم سپهر دانه .نون.سیب.انار هم میخوره
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. نون و انار اصلا ندید
   کلا هر غذایی که ویتامین c و اهن زیادی داره اصلا نده
   به شدت مضره براش

 196. سلام وقتتون بخیر 🌹 اول اینکه مرغ مینام یک سال و سه چهار ماهشه.
  مرغ مینای من حدودا یک ماه پیش، هی پای چپشو بالا نگه می‌داشت، بعد ک نگاه کردم دیدم زیر انگش وسطش باد کرده، نمیدونم چجوری توضیح بدم ولی زیر انگشتش ورم کرده بود، پشت پای راستش هم (همونجایی ک ساق پا ب انگشتا وصل میشه😐😂) انگار یه غده بود.. رنگ خاصی هم نداشتن که قرمز باشن یا رنگ دیگه، رنگ پوست کف پاش بودن. پیش یه دامپزشک ک بردم گفت بخاطر چوبای قفسشه، چوبا رو عوض کنید و پماد وتانیل ک مسکنه رو ب پاش بزنید، حدود ۶،۵ روز وتانیل رو زدم، و ۶ روز دیگه هم تتراسایکلین ولی هیچ تغییری نکرد حس میکردم حتی بدتر شده. پیش یه دامپزشک دیگه بردم گفت یا اینا چرکیه یا بعدا تبدیل ب میخچه میشه. خشک کننده داد گفت ۶ روز تو آبش بریزیم، پای چپش بهتر شد تقریبا ولی رنگ کف انگشتا، خصوصا انگشت وسطش یکم تیره شد، پشت پای راستش هم یکم بهتر شده و غده ی پشت پاش کوچیکتر شده.. ولی هیچ کدوم خوب نشدن. چند روز پای چپشو بالا میگیره چند روز راست. کف هردو پا هم داغ بود، اون اوایل پای چپ بعدش هم پای راست. حالا اینا ک یطرف، یه درد دیگه هم اضافه شده🥲 روی ساق پای راستش زخم شده، تقریبا از همون روزی ک بردم پیش دامپزشک دوم و خشک کننده داد، انگار از ساق پاش یه چیزایی زده باشه بیرون، چند روز بعدش هم همون قسمت خونی شد، با فاصله خیلی کم بالای این زخمش یه زخم کوچیک دیگم هست. اصلا انگار این پای راستش پوستش دچار مشکل شده، از زیر پوست باد کرده و از روش یه چیزایی زده بیرون.. میشه بگید من چیکار کنم؟🥲 هر روز یه مشکلی براش پیش میاد و من تموم سایتا رو زیر و رو میکنم، همش در مورد یه مشکل توضیح دادن ولی راه حل و درمانی ندادن، دامپزشکای شهرمون هم ک تعریفی ندارن.. یه مشکل دیگه ای هم ک خیلی وقته داره اینه ک بال هاش افتادن و نامرتبن. قبلا میرفت توی ظرف آب و آب بازی می‌کرد و خودشو تمیز نیکرد ولی الان ۷،۶ ماهه ک اصلا تمایلی ب اینکه داخل ظرف آب بره و خودشو تمیز کنه نداره😑 خودشو میخارونه و میتکونه، مشخصه ک کثیفه ولی داخل آبم نمیره‌. حس میکنم یه انگلی، کرمی چیزی، هم باعث مشکل پاهاش شده هم بال و پرش . ولی نمیدونم چیکار کنم؟ از کجا بفهمم مشکل اصلی چیه و چجوری حلش کنم؟ لطفا کمک کنید. کاش میشد عکس بفرستم از پاهاش ک متوجه بشید کامل.

 197. سلام خسته نباشید مرغ مینا بیماری ایدز میگیره
  چون یک عروس هلندی برام آوردن مشکوک به ایدز پرندگان داره البته باهم نیستن عروس طبقه سوم جدا از میناهام هست

 198. سلام وقت بخیر
  من یه مرغ مینای شش ماهه دارم از یکماهگی خودم بزرگش کردم بعد پرندم صبحها مدفوعش آبکی سفید رنگه بعد که دستی چن بار بهش غذا میدم روال عادی میشه پیش دامپزشک بردم گفت شاید انگل داره بهم داروی مترونیدازول ۲۵۰و اکسی وت ۱۰۰ بهم داد ولی فرقی نداره فقط صبحها اینجوریه از بدو تولد اینشکلی بوده من فکر میکنم به دلیل اینکه از شب هیچی نمیخوره تا من بیدارشم بهش غذا بدم معدش خالی میشه اینطوریه هیچ مشکل دیگه ای نداره هم آواز میخونه هم صحبت میکنه هم بازی و بوقتشم استراحت داره غذا هم هیچی بهش نمیدم فقط دونه اوشکایا میخوره میخواستم ببینم جای نگرانی نیست چون از بدو تولد اینجور بوده،با تشکر

 199. سلام مرغ مینا من خیلی شکمو هست تو خونه جرات نیست چیزی بخوریم ساکت نمیشه تا بهش غذا ندم
  چند روز پیش کمی نون بهش دادم الان مدفوع سفید ابکی داره واشتها اصلا نداره
  داروش رو از کجا تهیه کنم ممنونم بابت جوابگویی

  1. بهتر که هر غذایی رو بهش ندین و از غذای مخصوص مرغ مینا بدید
   برای تهیه دارو به داروخانه مخصوص پرنده های زینتی مراجعه بشه

 200. سلام مرغ مینای من 5ماهشه چندروزسرمنقارش کج و پیچیده ممنون میشم راهنمایی کنید ضمنا غذای سپهرمیدم وبعضی اوقات برنج بهش میدم

  1. رشد نوک داره
   سنگ کف دریا بخر و بذار جلوش تا نوکش رو کوتاه کنه
   از غذای مخصوص مرغ مینا بهش بده

 201. سلام خسته‌نباشید‌مرغ‌مینای‌من‌خوبو سرحاله‌فقط‌جدیدا رنگ‌یکی‌از‌پاهاش‌فرق‌میکنه‌ویکم‌به‌سفیدی‌میزنه‌‌میخواستم‌دلیلشو‌بدونم‌ممنون

 202. سلام مرغ مینای من دیشب حالش بد بود بعد از امروز صب جفت چشماش باد کرده لایه سفید جلو چشمشه چیکارش کنم؟؟

  1. باید به دامپزشک پرنده های زینتی نشون بدی تا از دست نرفته
   احتمال هر بیماری ویروسی یا میکروبی هستش

 203. سلام ، مرغ مینای چهار ماهه دارم ، تعادل نداره رو چوب وایسه، میفته کف قفس با سختی میاد بالا ، گردنش رو همش مثل جغد میچرخونه و سقف رو نگاه میکنه ، حالش بده، چیکار کنم؟ ممنون

 204. سلام ببخشید مینام تو خونه داشت میگشت یه دفعه غافل شدم دیدم نخ بلند تو دهنشه تا ته حلقش رفته بود اما خواهرم سریع متوجه شد و بزور از دهنش کشید بیرون اما میترسم زبونش چیزی شده باشه چون خیلی سخت در اومد از دهنش زبونش سالمه فقط ته زبونش یه حالت دو شاخه هست مثلا وسطش یه نیم دایره دو سر تیزه ته زبونش اما میخونه آب میخوره و چند بارم دهنشو نگاه کردم مشکلی نبود اما ته زبونش نمیدونم اونجوریه یا مشکلی پیش اومده ممنون از شما

  1. اگر در خوردن غذا و یا نوشیدن آب مشکل داشته باشه احتمال زخم شدن هست
   بهتر به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی نشون بدی
   وگرنه نیازی نیس

 205. سلام وقت بخیر
  ببخشید مرغ مینا من دیشب دور خودش تاب می‌خورد و اصلا حال نداشت بعدم رو کمر افتاد و بال بال میزد
  فضله اش سفید و آبکی

   1. والا من فقط غذای خودشو میدم چند روز دست مامانم بود بهش نون و برنج و سیب می‌داده
    امروز اومدم یکم چای سرد کردم بهش دادم یه دو ساعت الان یکم بهتر شده فضله سفت شده
    ممنون میشم بازم راهنماییم کنید

    1. اکیدن نون و برنج ندین. فقط غذای خودش اونم سپهردانه و پارس نباشه. فله ای هم ندین. میوه مشکلی نداره در صورت که هسته نداشته باشه و نه هر میوه ای . سیب و گلابی و موز و از سبزیجات هم کاهو خوبه براش. چای هم تا بهتر بشه روزی یک بار بدین و بعد از بهبودی هفته ای دوبار براش خوبه در حد یک قاشق غذا خوری

 206. سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم ۵ سالشه امشب یهو روی تاب بود خوابیده بود بعد پاهاش شل شد خوابید و دهنشو باز کرد بعد هی پاهاش شل تر شد دونه تاپ فید میخوره بعد وقتی میخوابید بیدار نمیشد یه خواب خیلی سنگینی گرفته هر چقدر صداش کردم بیدار نشد و نمیتونه درست بال و پاهاش و تکون بده ممنون میشم زود جواب بدید

 207. درود و وقت بخیر امروز بی هوا پای من روی دم مرغ مینا جاریم رفت و کمی از دم مینا کنده شده حالا کمی پرواز می کنه ولی دیگه حرف نمی زنه و تو خودش هست و غذایش را نمی خورد . چه کار کنم . عذاب وجدان دارم

 208. سلام وقتتون بخیر مرغ مینای من ۴ سالشه ۲۰ روز پیش یهو غش کرد بعد چند ثانیه ک باهاش صحبت کردم آب زدم صورت و بدنش بهوش اومد حالا سه روزه روزی چند ساعت بیحال میشه با دهن باز کلا نفس میکشه و صداش در نمیاد و پاهاش سست میشه انگار جون نداره
  مدفوعش اکیه تایمی هم ک سر حاله غذاشو میخوره ولی روزی چند ساعت اینجوری میشه و گردنشم کج میکنه از بی حسی
  میشه راهنماییم کنید ممنون

 209. سلام وقتتون بخیر
  ضمن تشکر
  مرغ مینا 7 ماهه دارم چند روزی هست خس خس میکنه و صداش حالت ناله داره
  حرکاتش به نظر میاد چیزی تو حلقش گیر کرده ولی غذا را طبیعی میخوره. دهانش راباز کردم زیر زبانش متورم شده
  ممنون میشم بفرمایید طبیعی هست یا مشکل خاصی داره؟؟

 210. با سلام من یه مرغ مینای چهار ماهه دارم، فکر کنم که مشکل بینایی داره در کل باهوشه و همه چیزش طبیعیه ولی انگار نمیتونه از دست غذارو بگیره یا خوب نوک بزنه به چیزی ک میخواد، غذاشم چون توی ظرفه میتونه، چیکار باید کرد ؟

 211. سلام خسته نباشید چرا مرغ مینا من اطراف هر دوتا چشمش موهای سفید درآورده ممنون میشم جواب بدید

 212. سلام خسته نباشید مرغ مینای من تقریبا ۲ ماهه به پشت میوفته قبلا غذای مخصوص خودش رو نمی‌دادم ولی ۱ ماهه دارم غذای مخصوصش رو میدم (غذاش بازه مارک نداره) ولی باز هم به پشت میوفته چند وقت پیش بردیمش دامپزشکی یه قطره بهش داد گفت تقریباً یک الی دو قطره بهش بدیم ما یه ماه داریم این قطره رو بهش میدیم ولی باز هم به پشت میوفته فضلش قبلا سبز بود الان زرده دمش هم ریخته اکثر موقع ها هم مردمک چشم هاش گشاده لطفا خواهش میکنم بهم کمک کنید

  1. سلام، اصلا غذای مرغ مینا فله ای استفاده نکنید. مرغ مینای شما بیماری کبد چرب داره. قطره ای دادن چی هست ؟ غذاشو عوض کنید اگه میتونید از مارکهای خارجی کی کی ، یا تاپ فید یا پادووان تهیه کنید و اگه پیدا نشد از برن های داخلی مفید توصیه میشه.
   اصلا بهش غیر از غذای خودش که اسم بردم چیز دیگه ندین. قطره رو استفاده نکنید. براش قرص لیورگل تهیه کنید و تا 4-6 روز یک هشتم قرص رو تو آب حل کنید بدید بهش.

   1. دوزش چقدر باشه غذا هم تاپ فید گرفتیم براش نوکش هم داره از هم فاصله میگیره و دراز میشه. یعنی خوب میشه؟لطفا بگید

    1. سلام وقتتون بخیر وممنون اززحمات تون من تقریبا یک ماه پیش از خواهر زاده م یه مرغ مینایی که دو سال داره گرفتم خواهر زاده م بهم روش نگهداریشو یاد داد دوهفته اول خوب بود ولی بعدا هر ازگاهی تعادلش به هم میخورد الان که تشنج میکنه پاها وبالش فلج میشه وبعد از ده الی بیست ثانیه خوب میشه غذاش کاملن عادی ومدفوعش هم عادی تا حالا پیش چند دامپزشک هم بردم یکی گفت کمبود ویتامین ب داره ب کمپلکس بهش داد دیدم حمله هاش بیشتر شدبردم جای دیگه بهش کلسیم دادوکرم زنده بازهم حمله هاش بیشتر شدالان با این سوال وجواب هایی که خوندم خودم فکر می کنم که مشکل ویروسی داره چون روش تمیز کردن قفس و حمام کردن درست نبود احتمالاچون توی سرویس بهداشتی قفسش رو تمیز میکردم این اتفاق افتاده الان ناراحتم که چرا خودم مطالعه نکردم واین حیوان اینقدر زجر میکشه میشه شما هم نظرتون رو بگید بازهم ازتون ممنونم البته یکی از دامپزشکان هم گفتن باید آزمایش خون بده ولی هزینه زیادی داره از پسش بر نمیام در ضمن غذای مرغ مینا وکرم میل فرم بهش میدم میوه هم انگور وسیب ومرغ آبپز(به تجویز پزشک)

     1. سلام براش غذای مرغ مینا از برند کی کی و یا پادوان یا تاپ فید تهیه کنید . انگور و سیب هم خوب نیست برای مرغ مینا !
      فضلش چه رنگیه ؟ به احتمال زیاد بیماری کبد چرب گرفته
      تا 3 روز به جای آب بهش چای سرد شده بدین

 213. با سلام و خسته نباشید، مرغ مینای ۷ ساله دارم شبا میوفته زمین بال بال میزنه فک میکنم  سوی چشم هاشم کم میشه شبا طبق گفته های شما و شرایط مینام فهمیدم کبدش چرب شده پیش دامپزشک بردم هیچی نفهمید پرنده فروشی هم گفت سنش زیاد شده طبیعیه. ولی چون همچی میخورد نون و برنج و مرغ و شیر و آب هویچ و همه چی بغیر از ماهی و عدسی.
  پس کبدش چرب شده و باید غذای مخصوص مینا بهش بدیم و روزی چند ساعت چای سرد بدیم و غیر از اینا دیگ چیزی ندیم بهش.
  حالا سوال من اینا بغیر از این موارد دیگ چ چیزایی هست ک باید رعایت کنیم؟

  1. به جای چای سرد میتونید روزانه یک هشتم قرص لیورگل رو هم بهش بدید تا 7 روز. بعد هفته ای دو بار اندازه یک قاشق غذا خوری چای سرد بدین بهش. با این غذا هایی که بهش دادین شانس آوردین هنوز زنده هست.

 214. وقتتون بخیر
  مرغ مینای من ناخناش به سمت بالامیره وبعدمیفته وناخن جدید بجای اون قدیمی درمیاد. طبیعی ایا؟

 215. سلام وقت بخیر من یک مرغ مینای ۶ساله دارم مرغ مینای من چند روزی هست که یهو میوفته پایین قفس بعد بال بال هم میزنه و هروز ازاد هست میشه علت این رو بگین ودرمان خانگی اگه داره بگین ممنون میشم لطفاااااااااااااااااااااااااااااااا😔😔😭😭😭😭😭😔😔😔😔😔😔

   1. با سلام و عرض خسته نباشید، مرغ مینای ۷ ساله دارم شبا میوفته زمین بال بال میزنه فک میکنم  سوی چشم هاشم کم میشه شبا طبق گفته های شما و شرایط مینام فهمیدم کبدش چرب شده پیش دامپزشک بردم هیچی نفهمید پرنده فروشی هم گفت سنش زیاد شده طبیعیه. ولی چون همچی میخورد نون و برنج و مرغ و شیر و آب هویچ و همه چی بغیر از ماهی و عدسی.
    پس کبدش چرب شده و باید غذای مخصوص مینا بهش بدیم و روزی چند ساعت چای سرد بدیم و غیر از اینا دیگ چیزی ندیم بهش.
    حالا سوال من اینا بغیر از این موارد دیگ چ چیزایی هست ک باید رعایت کنیم

    1. هر چیزی که آهن و ویتامین سی بالا داره ندین بهش. حتی مولتی ویتامین هم داده نشه. غذای خودش هم اگه پیدا کردید تاپ فید، کی کی یا پادوان تهیه کنید اگر نبود برند مفید توصیه میشه. اکیدا از پارس و سپهردانه استفاده نکنید.

     1. چند تا سوال دیگ هم داشتم اگر لطف کنید جواب بدید ممنون میشم
      گاهی میوفته کف قفس و بال بال میزنه ک بخاطر کبد چربش هست، آیا با دادن غذاهای برندی ک فرمودید و چای سرد به صورت صد در صد خوب میشه یعنی احتمالش هست که خوب بشه؟
      و سوال بعدیم اینه ک عمر مرغ مینا چقدره؟
      سفیده تخم مرغ چطوره؟
      شرمنده زیاد شد

     2. عزیز من غیر از غذای خودش که اکیدا دان پارس و سپهر دانه نباشه هیچی نده و هفته ای یک یا دو بار میوه هایی که ویتامین سی و اهن پایین دارن . غذا برند داخلی مفید اگه خارجی تونستید پیدا کنید کی کی یا تاپ فید یا پادووان

 216. سلام .مینای من حدودا دو سال و نیم داره…رنگ مدفوعش تغییر کرد بهش دارو دادم درست شد الان از اشتها افتاده و بی حاله کز و درحال چرته ..غذا و اب نمیخوره خودم غذا میزارم دهنش لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم خوب شه.

 217. سلام وقت بخیر ممنون میشم زود جواب بدین مینای من ۳ سالشه غذا دون پارس میدم دورچشماش زرد شده روی پلک هاش دلیلش چیه؟راه درمان بگین مممنون

  1. اسهال کلا ابه مثلا جوری نیست که کامل قاطی باشه اب به اون رنگ سبز و سفیده هست پر ابه غذاشم تاپ فید بوده الان سه چهار روزه دارم بهش اوشکایا میدم

 218. سلام من مینام چشمش یکیش کوره بردم پیش دامپزشک گفت سکته کرده هارو داد اما خوب نشد .امکان داره برای زدن بال هاش باشه . اگه میشه راهنمایی کنید . ممنون‌.

 219. سلام من یه مینا دارم 5 سالشه حدود شش ماه پیش کبدش چرب شده بود و با دارو اصلاح تغذیه خدا رو شکر خوب شد از اون به بعد فقط غذای مخصوص خودش رو میخوره و مارک غذاش هم معتبر هست. چند روزی بوداسهلال شدید شده بود ولی بعد خوب شد الان هم که یک چشمش خیلی ورم کرده وقرمز شده
  احتمال میدید مشکل چی باشه؟
  البته یک ماهی بود که خیلی به نظافت قفسش نمی‌رسید خیلی هم خودش رو میخارونه

  1. تورم چشم به خاطر عفونت و سریعا باید درمان بشه ولی خارش میتونه به خاطر پر ریزی باشه. توصیه میکنم به دامپزشک مراجعه کنید.

   1. پیش دامپزشک بردم یه قطره استریل چشمی دادن با یه کپسول داکسی سایکلین که تو آبش بریزم 4 روزه استفاده میکنم خیلی بهتر شده ولی هنوز تورم رو داره تشخیصشون سرماخوردگی و ورم روده بود وگفتن زبانش هم ورم کرده
    هنوز اسهال‌ خوب نشده حدود 1 ماه هست که اسهاله
    شما چه نظری دارید چون تنگی نفس نداره یعنی ندیدم با دهن باز نفس بکشه غذا میخوره ولی کم اشتها هست و آب زیاد میخوره ولی حالش بد نیست حرف میزده تحرک داره
    تشخیص شماچیه؟
    واینکه اگر میشه یه مولتی ویتامین مناسب برای مرغ های مینا معرفی کنید ممنون از پاسخگویی خوب وسریعتون.