آشنایی با بیماری­های مهم مرغ مینا

آشنایی با بیماری­های مهم مرغ مینا

بیماری های خطرناک و مشکلات مرغ مینا

مرغ مینا جزء پرندگانی است که نسبت به بیماری، مقاومت دارند. با این حال، باز هم امکان دارد که این پرنده به بیماری­ های مختلف مبتلا شود. در این مطلب از وبسایت چیکن هچ به آشنایی با بیماری ­های مهم مرغ مینا می­پردازیم.

این پرنده در محیط طبیعی، به خوبی از خود مراقبت می­کند. اگر می­خواهید که سلامتی مرغ مینا در زندگی آپارتمانی یا سالن های بزرگ پرورشی هم حفظ شود، لازم است به تغذیه پرنده و بهداشت محیط آن توجه کنید.

غذای فاسد، شوک دمایی، بیماری­ های قارچی، ویروسی و باکتریایی، مهم­ترین دلایل بیماری و از بین رفتن مرغ مینا هستند. این پرنده در صورت ابتلا به هر نوع بیماری، خیلی سریع علائم مختلفی از خود بروز می­دهد. در ادامه، بیماری­ های مهم مرغ مینا و علائم آن­ها را با هم مرور می­کنیم.

شایع ترین بیماری های مرغ مینا کدام است ؟

بیماری های آنفولانزا ، آسپرژیلوز ، کلامیدیوز ، نیوکاسل و سرما خوردگی از شایع ترین و مهم ترین بیماری های مرغ مینا هستند.

آنفولانزا

یکی از بیماری­های مهم مرغ مینا، ابتلا به ویروس آنفولانزا است. علی­رغم شیوع این بیماری در بین پرندگان و حتی انسان­ها، مرغ مینا به راحتی به آن مبتلا نمی­شود.

این ویروس با مواد ضدعفونی کننده نسبتا ضعیف هم از بین می­رود و جای نگرانی نیست. با این حال اگر به آن بی توجهی کنید، از طریق ترشحات چشم و بینی و مدفوع پرنده، در محیط منتشر می­شود.

 • علائم

علائم بروز این بیماری، به شدت آن برمی­گردد. اگر نسبتا ضعیف باشد، علائمی مثل تب خفیف، کاهش تخم گذاری و نامرتبی پرها ظاهر می­شوند.

انفولانزای حاد، به سرعت باعث مرگ پرندگان مختلف می­شود. تب شدید، مشکلات تنفسی و تلفات، از عوارض ابتلای مرغ مینا به آنفولانزا هستند.

 • کنترل و پیشگیری

برای پیشگیری از بیماری ­های مهم مرغ مینا از جمله آنفولانزا، پرنده را به محیط ­هایی با اختلاف دمای بالا جابجا نکنید. تغذیه، نور و رعایت اصول بهداشتی نیز در جلوگیری از شیوع آنفولانزا موثر هستند.

در صورت تلف شدن پرنده، لاشه آن را دفن کرده و تمام محل زندگی و فضولات آن را شسته و ضد عفونی کنید. اگر شما سالن پرورش مرغ مینا دارید، باید این اخطار را جدی بگیرید.

حتی 1 گرم از فضولات پرنده بیمار می­تواند کل گله را مبتلا و یا تلف کند. با این حال، استفاده از مواد ضدعفونی کننده یا افزایش دما تا 60 درجه می­توانند به راحتی ویروس را از بین ببرند. دقت داشته باشید که مواد ضدعفونی کننده و یا افزایش دما برای پرنده مینا خطرناک بوده و این اقدامات نباید در حضور پرنده انجام شوند.

آسپرژیلوز

آسپرژیلوز یکی از بیماری­های مهم مرغ مینا و در بین پرندگان، مشترک است. در حالت عادی، مرغ مینا نسبت به این بیماری مقاومت دارد. با این حال در صورت قرار گرفتن در محیط شدیدا آلوده، مبتلا می­شود. راه انتقال این بیماری، غذا یا بستر آلوده هستند. این بیماری با منشاء قارچی، دستگاه تنفسی پرنده را تحت تاثیر قرار می­دهد. در نتیجه، کیسه ­های هوایی مرغ مینا پس از ابتلا به آسپرژیلوز آسیب می­بینند.

 • علائم

در مرغ مینا، بروز علائمی مثل تنفس با دهان باز، نفس تنگی، تنفس سریع یا سیانوز، نشانه­ های ابتلا به آسپرژیلوز هستند. سایر علائم این بیماری شامل اسهال، بی­اشتهایی، تشنگی مداوم و خواب آلودگی هستند.

 • کنترل و پیشگیری

برای پیشگیری از ابتلای مرغ مینا به آسپرژیلوز، به محیط آن توجه ویژه­ای کنید. راه­ های کنترل این بیماری، شامل دور کردن پرنده بیمار از پرندگان سالم و استفاده کردن از داروهای ضد قارچ است.

از آنجا که انواع بیماری­ ها به سرعت در گله پرندگان گسترده می­شوند، استفاده از داروی ضد قارچ برای درمان این بیماری مقرون به صرفه نیست. فراموش نکنید که پیشگیری بهتر از درمان هست.

کلامیدیوز

کلامیدیوز نوعی بیماری خطرناک است که نه­ تنها مرغ مینا بلکه سایر پرندگان را نیز درگیر می­کند. این بیماری، جزء بیماری­های مهم مرغ مینا بوده و امکان سرایت آن به انسان نیز وجود دارد.

منشاء بیماری عفونی کلامیدیوز، باکتری است. این باکتری تنها در محیط سلولی توانایی زندگی و رشد کردن را دارد. تراکم جمعیت، استرس حمل و نقل، خوردن و نوشیدن غذای آلوده یا استنشاق ذرات خشک شده مدفوع پرنده بیمار، سایر پرندگان را درگیر می­کنند.

 • علائم

این بیماری هم به دو شکل حاد و متوسط ظاهر می­شود. اگر شدت بیماری زیاد نباشد، علائم چندانی را نمی­بینیم. اسهال یا مشکلات خفیف تنفسی، تنها علائم این سطح از بیماری هستند.

با افزایش شدت بیماری­های مهم مرغ مینا از جمله کلامیدیوز، اسهال زرد یا سبز، تورم چشم، بی­اشتهایی، کز کردن و ترشحات بینی دیده می­شوند.

 • کنترل و پیشگیری

کنترل این بیماری اهمیتی برابر با درمان آن دارد. چراکه در بعضی موارد، حتی کارکنان آزمایشگاه با تنفس ذرات عفونی معلق در هوا، بیمار شده­اند.

برای اطمینان از ابتلای مرغ مینا به این بیماری، باید از تست­ های پزشکی استفاده کنید. داروی درمان پرنده، چرک خشک کن است. در طول درمان، پروتکل ­های بهداشتی را رعایت کنید زیرا این بیماری به شدت مسری است.

در صورت تلف شدن مرغ مینا، بدن آن را به طور کامل در محلول ضدعفونی کننده قوی بغلطانید. چراکه ممکن است فضولات خشک شده مرغ مینا که حاوی باکتری هستند، در پرهای آن وجود داشته باشد.

نیوکاسل

نیوکاسل یکی دیگر از مهم­ترین بیماری­ های مرغ مینا و البته خطرناک­ترین آن­ها است. این بیماری، به شدت واگیر دارد و متاسفانه در بین پرندگان مختلف، مشترک هست.

بنابراین هریک از پرندگان شما به این بیماری دچار شدند، فورا آن را از سایر پرندگان جدا کنید. این بیماری در ابتدا سیستم تنفسی و عصبی مرغ مینا را درگیر کرده و در نهایت باعث تلف شدن پرنده می­شود.

 • علائم

در صورتی که مرغ مینا به نیوکاسل مبتلا شود، بین 2 تا 15 روز زمان می­برد تا علائم بیماری ظاهر شوند. علائم این بیماری در پرندگان مختلف، متفاوت است.

افسردگی، بی حالی، بی اشتهایی، خس خس کردن و مشکلات تنفسی از نشانه­ های بیماری نیوکاسل هستند. اگر این بیماری، سیستم عصبی پرنده را هدف بگیرد، پرنده یا فلج می­شود یا گردنش می­پیچد.

 • کنترل و پیشگیری

برای جلوگیری از ابتلای به بیماری­ های مهم مرغ مینا، به واکسیناسیون پرنده توجه کنید. متاسفانه بیماری نیوکاسل هیچ درمانی ندارد. تنها راه برای کنترل این بیماری، پیشگیری کردن هست.

بیماری هموکروماتوز

این بیماری در اثر جذب بیش از حد آهن در پرندگان ایجاد میشود و مرغ مینا بیشتر از سایر پرنده ها در معرض این بیماری قرار دارد. علت این امر به سیستم گوارشی مرغ مینا بر میگردد. در حقیقت سیستم گوارش مرغ مینا در مقایسه با دیگر پرندگان نمی تواند به خوبی آهن موجود در غذا را هضم کند.

بیماری هموکروماتوز

اگر در تغذیه مرغ مینا به میزان آهن موجود در جیره غذایی دقت نشود، آهن اضافی در کبد پرنده ذخیره میشود. در نتیجه این امر مرغ مینا دچار مشکلات کبدی شده و در نهایت با مسمومیت و از دست دادن تعادل خویش تلف میشود.

برای جلوگیری از این بیماری باید مواد غذایی که آهن بالایی دارند از رژیم غذایی پرنده حذف شوند. همچنین مواد غذایی و میوه هایی که حاوی ویتامین c هستند نیز باید با محدودیت مصرف شوند. زیرا ویتامین c باعث جذب بیشتر آهن میشود.

سرما خوردگی

سرما خوردگی هم یکی از بیماری های شایع در بین پرندگان می باشد که مرغ مینا نیز میتواند درگیر آن شود. دقت داشته باشید که سرما خوردگی لزوما در اثر هوای سرد در پرندگان ایجاد نمیشود.

قرار گرفتن پرنده در معرض مستقیم وزش باد، تجربه نمودن اختلاف دمایی بیش از 5 الی 10 درجه در یک روز، خوردن مواد خوراکی سرد و یخی مثل بستنی و … می تواد باعث سرما خوردگی مرغ مینا شود.

علائم سرما خوردگی در پرنده ها معمولا به شکل بی حالی و کم اشتهایی، مصرف زیاد آب، آبریزش و … می باشد. از کنار بیماری سرما خوردگی نباید به سادگی گذشت. زیرا این بیماری مخصوصا برای جوجه ها خطرناک می باشد.

می توان با گرم نگه داشتن پرنده و استفاده از مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک های مخصوص پرندگان بیماری سرما خوردگی مرغ مینا را درمان نمود.

چه مواردی که باعث سرماخوردگی مرغ مینا میشود ؟

قرار گرفتن در معرض باد ، شک دمایی ، خوردن مواد خوراکی سرد و یخی از مواردی است که باعث سرماخوردگی این پرنده سخنگو میشود.

انگل داخلی و خارجی

از بیماری­های مهم مرغ مینا می­توانیم به انگل ­های داخلی یا خارجی اشاره کنیم. انگل داخلی ناشی از خوردن انواع کرم­ها، تخم کرم­ها یا سایر حشرات است. این حشرات در بدن مرغ مینا پرورش یافته و پرنده را به انواع بیماری­ها دچار می­کنند. در صورتی که تخم انگل در مدفوع پرنده مشاهده کردید، فورا به دامپزشک مراجعه کرده و داروی مناسب دریافت کنید.

انگل­های خارجی مثل حشره کنه، خون پرنده را می­مکند. این کار تا جایی ادامه می­یابد که پرنده دچار کم­اشتهایی، کم­خونی، بی­حالی یا حتی مرگ می­شود. در محل نیش این حشرات، تورم و عفونت ایجاد می­شوند. عفونت ایجاد شده، بسیار خطرناک بوده و می­تواند زمینه ابتلا به بیماری­ های زیادی از جمله ویروسی و باکتریایی را فراهم کند.

علائم افسردگی مرغ مینا چیست ؟

کسانی که به نگهداری مرغ مینا عادت دارند میدانند که کندن پر ، پرخاش ، بی اشتهایی و تغییر صدا از علائم افسردگی مرغ میناست.

نتیجه گیری

در این مطلب به آشنایی با بیماری­های مهم مرغ مینا پرداختیم. این پرنده، علی­رغم مقاومت بالایی که دارد، در صورت قرار گرفتن در محیط آلوده، به انواع بیماری­ها مبتلا می­شود.

منشاء بیماری­ های مهم مرغ مینا، ویروسی، قارچی، باکتریایی و انگلی هستند. با رعایت بهداشت و توجه به تغذیه پرنده، احتمال بروز انواع بیماری­ ها  در این پرنده، به طور چشمگیری کاهش می­یابند.

همچنین پرندگانی که در قفس و در اسارت زندگی میکنند بیشتر در معرض مشکلات تغذیه ای و کمبود مواد معدنی و ویتامین ها و بیماری های مختلف قرار میگیرند. در این زمینه نیز لازم است که پرورش دهندگان با استفاده از غذاهای مخصوص پرندگان و انواع میوه ها و مواد غذایی یک رژیم غذایی بالانس شده برای پرنده های خود تأمین نمایند.


دیدگاه‌ها 341

*
*

  غزل پاسخ

  خیر خیلی وقته که خریدمش همیشه حالش خوب بوده تازه بیش از حد هم شیطونه!!!!

   chicken-admin پاسخ

   پیشنهاد میکنم ببرید دامپزشکی تا به صورت کامل معاینه بشه

  غزل پاسخ

  سلام

  علت ادرار یا مدفوع سفید مینا چیست؟؟

  راه درمان چیست؟؟؟

  با سپاس

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   علائم دیگه ای نداره ؟

  Zahra پاسخ

  سلام
  مرغ مینای من افسرده. اشتها نداره انگاری داره میمیره چیکار کنم
  از صبح هم غذا نخورده

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟

  Amir پاسخ

  سلام
  مرغ مینا جدید خریدم با مینای قبلیم دعوا میکنن و اصلا غذا نمیخوره و کز میکنه
  دلیلش چیه؟ ترسیده یا مریضه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   چرا مرغ مینای جدید خریداری کردید ؟
   اگه هر دو نر باشن تا اخر با هم چنگ میکنن ! اگه هم ماده و نر باشن باید شرایط مناسب رو ایجاد کنید !

  فاطمه فراهانی پاسخ

  سلام خسته نباشید من 4 سال یک مینا دارم که حرف میزنه که تو این مدت دکتر نبردمش اما الان 2 هفته هس ک بی حال شده و سرشو لای پراش میبره و همش میخوابه بی اشتها هم شده غذاش دون پارس و برنج و نان و ابمیوه هس رنگ فضلش هم سبز ابکی گاهی هم زرده اما حرف میزنه هنوز دیروز بردمش دکتر گفت میمیره توروخدا بگین چیکارش کنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش کاملا اشتباه هست
   نان و دان پارس بهش ندید ، اینا حاوی آهن هستن که باعث بیماری شدید کبدی در مرغ مینا میشه
   الان کبد به خاطر این دو مورد اسیب دیده ، این دو مورد رو قطع کنید غذای مخصوص مرغ مینا براش بخرید که روش نوشته فاقد آهن یا کم آهن
   دامپزشک حیوانات خانگی ببرید
   هیچ دامپزشک باتجربه ای همچین چیزی نمیگه

  نسیم پاسخ

  سلام
  مرغ مینای من ۱۰ ماهشه
  ۴یا ۵ روز پیش فهمیدم اهاش میخچه زده توی گوگل گفته که پماد تتراسایکلین بزنید براش و من هم انجام دادم ولی احساس میکنم بد تر شده به جای بهتر اگرمیشه راهنمایی کنید که به جز پماد تتراسایکلین دیگه چیکار کنم و درجه میخچه پاهاش ۲ هست

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نه بدتر نمیشه ، همین کار رو ادامه بدید
   دقت کنید که کف قفس نباید فضله بمونه ، فضله ها رو هر روز جمع کنید

  غزل پاسخ

  برنامه غذایی مینا ی من در یک هفته به این صورت است آیا خوبه یا باید تعداد موارد بیشتری خوراکی تازه بهش بدم؟؟

  شنبه پلت ( از برند تاپ فید مخصوص مینا) و سیب

  یکشنبه پلت و خیار و سیب

  دوشنبه پلت و سیب و سبزی

  سه شنبه پلت و سیب و کاهو

  چهارشنبه پلت و سیب و هویج

  پنجشنبه پلت و سیب و نان

  جمعه پلت و سیب و برنج

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   خوبه مشکلی نداره
   در قسمت پنجشنبه اون نان رو حذف کنید

  غزل پاسخ

  ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم که شاید مسخره به نظر بیاد

  من برای پوست خودم از ماسک لجن استفاده میکنم
  مینا ی من به طرز وحشتناکی به صورتم نوک میزنه و همه ی لجن هارو میخوره

  براش ضرر داره؟؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نمیشه دقیقا گفت ، باید دید داخل اون ماسک چه ماده ای وجود داره
   غالبا در ماسک لجن اهن وجود داره ولی میزانش رو نمیدونم ، بهتره اجازه ی اینکار رو بهش ندید
   ممکنه سبب بیماری پرنده بشه

  غزل پاسخ

  البته فقط روی پای یعنی پوسته های پا کمی رنگ سیاه دیده میشود

  من به نظافت قفس خیلی اهمیت میدهم
  روزی ۳_۴ بار تمیز میکنم

  اینکه که گفتم مدفوعش سبز است
  من بهش غذای مخصوص مینا از برند اوشکایا میدهم

   chicken-admin پاسخ

   اونجاهایی که تغییر رنگ داده کمی پماد تتراسایکیلین بزنید

   در مورد تغذیه هم اگه فقط از همین غذا میدید ، کلا غذا رو تغییر بدید و از یه مارک دیگه بهش بدید ببینید درس میشه
   اگه هم گه گاهی بهش نون یا کنجد یا هر چی که دارای آهن هست میدید اونها رو قطع کنید و بهش ندید

  غزل پاسخ

  پس مدفوع اش باید چه رنگی باشد ؟؟؟

  کف پای پرنده رو نگاه کردم کاملا سالم و بدون زخم است

   chicken-admin پاسخ

   تغذیه پرنده چیه ؟
   فضله ی سبز رنگ در مرغ مینا نشانه ی درگیری کبد با بیماری هست که رنگ سبز اون هم ناشی از ترشحات کیسه ی صفرا می تونه باشه
   هر رنگی باشه جز سبز یا رنگی نزدیک به اون !
   تغذیش رو بگید تا بتونیم راهنمایی کنیم

  غزل پاسخ

  در ضمن مینای من همیشه مدفوع جامد سبز داره

  سالمه؟؟؟؟؟؟

  ادرار هم فقط بیرنگ و گاهی سفید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   فضله ی سبز نشان از بیماری میتونه باشه
   تغذیه ی پرنده چیه ؟
   فضله و ادرار با هم خارج نمیشه مگه ؟

  غزل پاسخ

  سلام

  مینا ی من به تازگی پوسته های روی پایش رنگ سیاه است و کمی هم زرد

  طبیعی است؟؟؟

  البته کف پایش کاملا سالم است و هیچ هیچ مشکلی ندارد

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   کف قفس رو چند رو یک بار تمیز میکنید ؟ کف پای پرنده رو نگاه کنید ببیند زخم داره ؟ با دقت زیاد ؟

  Donya پاسخ

  مرغ مینام هیچیش نبود ولی از دیشب تاحالا صداش گرفته ممکنه سرما خورده باشه؟باید چیکار کنم؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله امکانش هست
   محیطش رو گرم کنید و تغذیه رو بیشتر کنید
   اگه تغییری نکرد به دامپزشکی مراجعه کنید باید دارو بگیره

  محمد پاسخ

  سلام من یک مینا دارم که وقتی صبح بیدار میشم ساعت 10هنوز خوابه و خیلی تو روز میخوابه تقریبا 1 هفته است دارمش غریبگی میکنه یا نه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟
   غریبگی که حتما میکنه ! سعی کنید محیط نگهداری اروم باشه و دمای محیط هم خوب باشه

  پریسا پاسخ

  سلام .کمکم کنید.مینام یهو بیحال شد.در حدی که دیگه رو پاهاش نمیتونه وایسه.تند تند نفس میکشه.دهنش بازه.چشماش مخصوصا چشم سمت چپش همش میبنده.
  تا همین ۳ساعت پیش کلی شیطنت میکرد و یه جا نمیشت.یهو اینطور شد.۸ ۹ماهشه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟ فضلش چه شکلیه ؟

  میثم پاسخ

  فقط ببخشید یه سوال دیگه
  مدفوعش کاملا عادیه مثل قبلا بازم نیاز ببرم دانپزشک ؟؟؟ اگه واقعا نیازه ببرمش

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به نظر من ببرید
   به دامپزشک حیوانات خانگی حتما ببرید
   چون نیاز به تقویتی داره تا مشکل کبد درمان بشه

  میثم پاسخ

  خیلی ممنون
  فقط الان باید چیکار کنم که حالش بهتر بشه؟؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   غذاهایی که قبلا میدادید به کل حذف کنید ، مخصوصا مضرها که گفتم
   یه دامپزشک خوب تو شهرتون پیدا کنید که با حیوانات خانگی اشنا باشه ، ببرید معاینش کنه و در صورت نیاز دارو تجویز کنه

  M.z پاسخ

  سلام مینای من دوروز بود یکی از پاهاش درد میکردم و همش یکی از پاهاش رو بالا میگرفت فرداش دیدیم رو ساق پاش یک دونه زده و خیلی درد داره .و جوشش بزرگ تر .دیروز بردمش دامپزشکی دگتر گفت شاید چرکی باشه روی جوشش رو با تیغ زد و یک پماد داد ولی از امروز دردش یکم کمتر شده ولی دیگه از امروز غذا نمیخوره . و ضعیف شده. میشه بگید چیکار کنم؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   باید مجددا ببرید دامپزشکی
   غذاش چی هست ؟

  محمد پاسخ

  با سلام دوباره تغذیه مینا ی من بیشتر از هرچی که خودمون می خوریم بهش میدم چون دون پارس نمی خوره و کرم هم خریدم ولی اون هم نمی خوره . بیشتد نون و برنج می خوره

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   کار نادرستی میکنید ! مینا از جمله پرنده هایی هست که جیره ی غذایی بسیار خاصی داره ، دلیلش هم حساسیت زیاد به آهن هست
   اهن در مواد غذایی سبب اسیب کبد و از دست رفتن سریع پرنده میشه
   نون بهش ندید ! دونه پارس اصلا ندید ! دونه پارس بیشتر برای استفاده مرغ و خروسه تا طیور زینتی ! از غذاهای پلت بسته بندی شده بدید بشه

  محمد پاسخ

  مینام دهنشو همینجوری باز نگه میداره همش هم گرسنه س چیکار باید کنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟

  زاهده پاسخ

  سلام ، مینای من ی مدت کسل بود و همش میخوابید و پای چپش کشیده میشد و پاشو جمع میکرد و نمیتونست درست راه بره و دو بینی کمی پیدا کرده،من به مدت حدود یک ماه بهش هر روز آب میوه و سبزی با قطره چکان دادم، مدفوعش هم قبلا سفید بود با دفع آب زیاد و اینکه زیاد هم آب میخورد، الان خداروشکر بهتر شده و حرف هم میزنه دیگه ولی همچنان زیاد آب میخوره و مدفوعش آب زیادی دفع میشه و کمی لزجه، ممنون میشم راهنماییم کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در تغذیه ی مرغ مینا بهترین مورد استفاده از پلت های اماده ی فاقد آهن یا با آهن کم هست . این مورد میتونه در سلامت پرنده تاثیر بسزایی داشته باشه
   باید دقت کنید که موادی که بهش میدید به هیچ وجه اهن زیادی نداشته باشه (هر 100 گرم اهنش بیشتر از 5 درصد نباشه ) در غیر این صورت پرنده دقیقا شرایطی رو پیدا میکنه که اول کامنت گفتید !
   اینکه پاش مشکل داره هم باید پار رو کامل بررسی کنید ببینید کفش مشکلی نداره ، ممکنه زخم شده باشه که دلیلش به دلیل دفت فضله ابکی هست ، این فضله دارای مقادیر اسیدی هست و همین عامل میتونه باعث اسیب به پرنده بشه
   برای اینکار میتونید کمی پماد تتراسایکیلین به کف پاش بزنید (البته حتما چک کنید که اگه زخم بود بزنید)

  میثم پاسخ

  سلام مرغ مینای من ۹ ماهشه و تا چند وقت پیش مدام استراحت می کردو بی حوصله بود و اشتهایی نداشت. هیچ حرفیم نمیزد .
  چندروزی اینجوری بود که بهش یکم بهش روغن زیتون دادم بعد چند دقیقه به اندازه یه بنده انگشت کنج بالا اورد و حالش کاملا خوب شد میخواستم بدونم که کنجد کجای از بدنش مونده بود که همچین علائمی داشت؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   یعنی شما به مرغ مینا کنجد میدید ؟ کنجد در هر 100 گرم 81 گرم آهن دارن و به صورت مستقیمی سبب آسیب جدی به کبد مرغ مینا و مرگ اون خواهد شد (نشانه ی بارز که در اون زمان اسیب هم جدی وارد شده فضله سبز رنگ هست که به دلیل اسیب به کبد ، کیسه صفرا از خودش ترشح داده )
   لطفا قبل از اقدام به نگهداری از هر موجود زنده ای حتما از شرایط نگهداریش اطلاعات کافی داشته باشید

  علی پاسخ

  بی حالی مرغ مینا و اسحال سبز و خس خس کردن و نخوردن غذا . غذاش هم دامپارسه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   غذای نامناسب دلیلشه و میتونه باعث مرگ پرنده بشه
   دانه ی پارس بهش ندید ! غذایی بدید که علنا روی جعبش نوشته باشه فاقد اهن و یا با اهن کم
   کلا نباید چیزی که اهن داشته باشه بخوره و گرنه اینجور مشکلات براش پیش میاد .

  میثم پاسخ

  سلام
  من یه مرغ مینا ۹ ماه دارم . مدام درحال خوابیدن و بی حوصله هستش و تحرک نداره و اصلا صحبت نمی کنی.
  یکم اشتهاش کم شده و مدفوع سبز یا مایع داره. یکمم میلرزه ولی وقتی بیرون میارمش حالش خوبه.
  تغذیه شم دونه پارش بعضی موقه ها سفیده تخم مرغ ابپزرنده شده ، سیب، هویج ، خیار ،کنجدوبرنج ونون لواش (خیلی کم)

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در کامنت دیگتون هم گفتم که کنجد به صورت مستقیمی میتونه سبب مرگ مرغ مینا بشه
   فضله سبز رنگ به دلیل ترشح از کیسه صفرا هست که دلیلش اسیب به کبد پرنده هست
   از غذاهایی که اهن دارن به هیچ وجه نباید استفاده کنید ، دونه پارس به هیچ وجه مناسب نیست ، این دونه بیشتر برای مرغ و خروسه ، کیفیت پایینی برای طیور زینتی داره
   بهتره از پلت هایی استفاده کنید که روش نوشته اهن کم یا فاقد آهن مخصوص مرغ مینا ، همچنین چیزی
   نان هم براش مثل سمه
   کنجد هم که هیچی ! خود سمه !

  میثم پاسخ

  سلام
  من یه مرغ مینا ۹ ماه دارم که چند وقتیه مدام میخوابه و گز کرده و حرف نمیزنه میخواستم بدونم دلیل این همه بی حوصله بودنش چیه؟
  تغذیه خوبی داره. اما مدفوعش سبز و بعضی موقه ها مایع هست.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   مشخصه که تغذیش خوب نیست ! فضله ی سبز برای مرغ مینا اخطار قرمز هست !
   تغذیه چیه ؟

  sogand پاسخ

  سلام خسته نباشید
  مینای من حدود1سال5ماهش هست و2یا3روزی میشه که انگاربیحاله وهمش میخابه ,سرش رو تو پراش فرومیبره واشتهاش کمه و وقتی صبح پتو رو ازروی قفسش برمیدارم یمدت کوتاهی شروع به لرزیدن میکنه وبعدقطع میشه/غذا ومکان هم تغیری نکرده وقفسش تمیزه
  اما وقتی بیرون ازقفسه بهترع
  میشه راهنمایی کنید؟؟!

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟

  ابراهیم پاسخ

  سلام خسته نباشید مرغ مینای من ۶ ماهشه الان حدودا ۱ ماه کسله کم غذا میخوره اصلا حرف نمیزنه همش بیحاله و خوابه اشتهاشم کم شده خیای بردیم دامپزشکی ی قطره مولتی ویتامین داد و با یکی دی
  ه تو آبش حل کردیم بهش دادیم ی مدت خوب شد اما دوباره همونطوره باید چیکارش کنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   غذا بهش چی میدید ؟ فضلش چطوره ؟

  مریم اکبری پاسخ

  سلام مینای من 5 سالشه،حالش خیلی خوب بود ،خوب غذا میخورد دو سه روزی بی حال بود ولی از دیروز همش کسل هست و کف قفس میخوابه، حتی جون نداره روی چوب بایسته، مدفوعش سفید و سبز بود فکر کردم سرماخورده ،بردم دامپزشک گفت نیوکاسل گرفته، بهش کرم خشک شده داد ،میخوام بدونم خوب میشه یا میمیره، آخه میگن وقتی نیوکاسل بگیرن میمیرن

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟ نیوکاسل نیست ! دامپزشک دیگه ای ببرید ، این به امکان بسیار زیاد به دلیل تغذیه ی نامناسب که حاوی آهن بوده کبدش دچار مشکل شده و اون رنگ سبز به خاطر ترشح های کیسه ی صفرا هست
   تغذیش رو بگید تا بشه جلوی بدتر شدن رو گرفت فعلا

   (نیوکاسل فقط فضله ی سبز رنگ نیست ، بلکه حرکات عجیب همچون چرخواندن کامل گردش ، مشکلات و فلج شدن عضلانی ، مشکلاتی چشمی و ... هم داره ! در مرغ مینا مشکل کبد رایج هست که نشانش هم رنگ سبز فضله هستش )

  Arta پاسخ

  سلام من مرغ مینام چند روزه پاش رو میگیره بالا بعد همش خودشو میخارونه و میخوابه دیگه اصلا جنب و جوش نداره
  کلا هر روز خوابه بیرون هم میاد ی جا میشینه بعد باز چرت میزنه
  فضلش فکر کنم سبز روبه سیاه شده
  اول فکر کردم پاش ضرب دیده بردم دامپزشکی گفت مشکلی نداره حالا فکر کنم بیمار شده
  روزی یک بار آبتنی میکنه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   مورد پا ممکنه زخم شده باشه که به دلیل راه رفتن روی فضله ی خودش هست
   باید به پاش پماد تتراسایکیلین بزنید تا بهتر بشه
   همینطور به صورت روزانه انتهای قفس و چوب رو از فضله ها پاک کنید

   در مورد فضله سبز رنگ مشکل زیادی وجود داره که به امکان زیاد برمیگیرده به تغذیه ی نامناسب شما ، تغذیه ی پرنده به هیچ وجه نباید اهن داشته باشه ، دادن مواد نامناسب همچون نان به پرنده می تونه باعث اسیب به کبد مرغ مینا میشه که اولین نشانه ی اون فضله ی سبز رنگ ناشی از ترشع مایع از صفرای پرنده هست .
   این مورد رو سریعا به دامپزشک مراجعه کنید وگرنه پرنده از دست خواهد رفت.

  Soheila پاسخ

  سلام
  من مرغ مینامو ۴روزی هست که گرفتم پای راستش میلنگه احساس میکنم زخم شده توگوگل خوندم نوشته بود که تتراساکلین بزنم منم اینکارو کردم یکی دیگه اینکه اصلا هیچی نمیگه جیکشم در نمیاد فقط میخوره و جاشو کثیف میکنه خدارو شکر خوردو خوراکش خوبه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در مورد اول ، کف قفس و چوب پرنده نباید فضله بمونه ، وقتی فضله میمونه و پرنده پاشو میزاره روش پاش به دلیل خاصیت اسیدی موجود در فضله زخم میشه و مشکلات بسیاری رو براش درس میکنه
   تتراسایکلین مناسب هست ، اگه خوب نشد به دامپزشکی مراجعه کنید
   مورد سخن گفتن هم 4 روزه خریداری شده ، طبیعیه که نه محیط رو میشناسه نه شمارو ! پس حرف نمیزنه ! ممکنه 1 تا 2 ماه طول بکشه عادت کردنش ، تو این مدت تک کلمه باهاش کار کنید ، فقط 1 کلمه ،وقتی تکرار کرد برید سراغ کلمه ی بعدی

  مهشید پاسخ

  سلام وقت بخیر من ۳روزه مدفوع پرندم از حالت طبیعی خارج شده خیلی مدفوعش بزرگ شده و اینکه چن بار داخل قفسش یه چیزی شبیه لوبیا دیدم که داخلش چن تا چیز دیگه. وجود داره میشه کمکم کنید ممنون

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیره !
   تغذیش چیه ؟

  سهیلا پاسخ

  سلام من یه مینا گرفتم که گفتن ۲سالشه ۳روزه که گرفتمش اصلا صداش در نمیاد ولی خیلی خوب میخوره و مدفوعشم خوبه ولی همش تو خودشه احساس کردم پاهاش پوسته میده که تو نت خوندم نوشته بود با صابون بشورم و تتراساکلین بزنم من این کارو کردم ولی خیلی شاکی شده بود

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   3 روز زمان کمی برای آشنایی با محیط جدید زندگی هست
   کم کم باید 1 ماه صبور باشید تا پرنده با محیط اشنا بشه و اطرافش رو بشناسه
   اینکه در 3 روز بردید و شستینش هم کار درستی نیست ! ممکنه پرنده تاا چندین هفته از شما بترسه به خاطر این کارتون ، دیگه این مورد رو تکرار نکنید ، بهتره برای آب بزارید تا ابتنی کنه
   حتما کف قفس و چوبش مرتب تمیز بشه تا مشکلی برای پااهاش ایجاد نشه
   در تغذیه مرغ مینا بسیار دقت داشته باشید و گرنه از بین میره

  مریم پاسخ

  سلام و خسته نباشید .مرغ مینای من دو سالشه و دیشب احساس کردم یه دونه انار توی گلوش گیر کرد.چون هی عق به دلش میومد.خیلی سعی کردم بالا بیاره ولی نشد.ولی همه چیش خدارو شکر رو به راهه.هم غذا و هم آب و آبتنی هم میکنه.صداشم تغییری نکرده .به نظرتون آیا مشکلی نداره؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اگه یه دونه انار بوده باشه که مشکلی پیش نمیاد
   ولی اگه مورد دیگه ای بوده به نظرتون حتما به دامپزشکی مجرب و مخصوص حیوانات خانگی مراجعه کنید

  دلارام پاسخ

  سلام من به تازگی یک مرغ مینا خریدم که دور نوکش چهار نقطه قرمز شده انگار زخم شده دلیلیش چیه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دلیل خاصی نداره
   شاید به میله های قفس نوک میزنه
   تغذیش چیه ؟

  mahdieh پاسخ

  سلام ؛ مینای ۶ ماهه رو چطوری ب تاب عادتش بدم؟
  یه تاب براش گرفتم زنجیر داره بغلش و مهره ی رنگی هم داره وقتی گزاشتمش داخل قفس خیلی ترسید مینا .
  آینه ی مخصوص و اسباب بازی هم براش گرفتم ؛ ولی میترسه ؛ چیکار کنم؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   قفسش رو بزرگ در نظر بگیرید و صبور باشید
   جز اینکه پرنده خودش به این وسایل عادت کنه کار خاصی نمیتونید انجام بدید
   یه تیکه از غذاشو مثلا بزارید روی تاب !

  ساناز هارونی پاسخ

  درود و سپاس برای داده‌های ارزشمندتون
  من مرغ مینا دارم
  کم اشتها و خواب آلود نیست
  بیشتر اوقات بیرون از قفسه و وقتی گشنه یا تشنه میشه خودش میره تو قفس
  کف قفس و آب آشامیدنی رو هر روز عوض می‌کنم
  اما آب دهانش خیلی زیاده در حدی که وقتی سرش رو تکون میده کلی از آب دهانش به بیرون میپاشه و گاهی منقارش رو باز و بسته میکنه و به اصطلاح ملچ و مولوچ میکنه
  مشکلش چی میتونه باشه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟
   دقیق نمیشه گفت که جزو علائم عمومی نیست ، بررسی کنید ببینید داخل دهانش چیزی گیر نکرده باشه ! باز بودن دهان برای مدت طولانی ممکنه همچین علائمی بده
   اگه دقیق متوجه نشدید بهتره ببریدش دامپزشکی

  علی پاسخ

  باسلام مرغ مینا دارم ۵ماهه یک مدت هست حالت سر گیجه داره وتعادل نداره توان که روی پای خود به ایسته نداره وبال میکنه ومیافته کف قفس مشکلش چیست ودرمانش چیست

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   غذاش چیه ؟ امکان زیاد از مشکل از تغذیه باشه

  شیرین پاسخ

  سلام مینای من همه چیش خوبه سرحاله ولی الان دو روزه با نوکش خودشو میخارونه نمیدونم چیکار کنم میشه کمک کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   چک کنید ببینید شپشی چیزی نداره ، موجودات خیلی ریز سفید رنگ مثلا
   بهداشتش به چه صورت هست ؟ اب میزارید برای آبتنیش ؟

  هستی پاسخ

  سلام
  مرغ مینای من حدودا ۷ ماهش داره تموم میشه ولی هنوز حرف نزده
  به نظرتون حرف میزنه یا نه
  یا اینکه از چند ماهگی حرف میزنه
  و تقریبا هر روز باهاش زیاد حرف میزنم
  یا کلمه ای رو تکرار میکنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   هر روز نباید باهاش زیاد حرف بزنید ! اینجوری چیزی یاد نمیگیره ! فقط باید کلمه تکرار کنید ! به جای اینکه بگید مینا خوبی چطوری چه خبرا ! هر روز رخ به رخ بهش بگید مینا
   بعد که اونو تکرار کرد بگید سلام
   اینجوری باید یاد بدید
   چند ماهگی و چند سالگی نداره از زمان دان خوری میشه بهش یاد داد تا هر وقت که عمر کنه
   فقط باید اصولی یاد بدید

  سعید پاسخ

  سلام. مینا ما حدود ۷ سال اش است . به کاملا ناگهانی خیلی خواب آلود و ساکت شده و دیگر نمی‌تواند پرواز کند. قبلا به طور محدود می‌توانست .لطفا راهنمایی بفرمایید که به چه بیماری دچار شده و با چه داروهایی بهبود خواهد یافت ؟
  بسیار ممنونم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   فضله ی پرنده به چه صورت هست و تغذیش چیه؟
   مشخصا یه پرنده ی 7 ساله رو نمیشه درمانش رو در اینترنت پیدا کرد ، در اینجا ما فقط میتونیم بگیم که چه غذایی میشه بهش داد و چه غذایی بهش نداد ولی علم اینکه دارو چی بهش بدید رو نداریم. سریعترین راه درمان پرنده مراجعه به دامپزشک مجرب حیوانات خانگی هست

  نوید پاسخ

  سلام ببخشید مرغ مینام خودش رو باد میکنه و اواز میخونه یا مثلا چشماشو میبنده و اواز میخونه میخواستم بدونم مشکلی نداره

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   زیادی تنها میمونه ؟
   تغذیش چیه ؟

  Amir پاسخ

  سلام خسته نباشید خواستم بپرسم که چرا مرغ مینا باد میکنه و پف میکنه؟ آیا دلیل علمی داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید و بکم توضیح بدید در موردش متشکرم.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   پف کردن میتونه نشانی از بیماری باشه
   نشان های دیگه میتونه شامل فضله غیر طبیعی مثل اسهال ، کاهش اشتها ، از بین رفتن تعادل و ... باشه
   اگه این موارد دو تاش هم وجود داشت باید پرنده بره دامپزشکی
   برای طیوری مثل مرغ مینا و طیور خانگی ، درمان های خانگی مناسب نیست و دامزشکی بهتر می تونه در درمان بیماری مفید واقع بشه

  مقدم پاسخ

  باسلام الان یه هفته ای میشه که مرغ مینام زیر شکمش باد کرده وروده هاش از زیر پوست پیداست یکی دیگه هم داشتیم دکتر گفت کبدش چربه بایدعمل بشه وقتی شکمش رو باز کرد گفت روده هاش از هم باز شده ضربه خورده شکمش دوباره دوخت و بعد سه روز هم مرد حالا برا این مینا میترسم ببرمش دکتر

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به امکان بسیار زیاد تغزیه ی نادرست شما سبب این مشکل برای پرنده شده ، یک هفته زمان بسیار زیادی هست باید سریعا اقدام میکردید ! این مورد هم چیزی نیست که با قرص و اینجور چیزا حل بشه باید کامل بررسی بشه و در صورت نیاز عمل بشه
   تغذیش چی هست ؟

   حتما ببرید دامپزشکی وگرنه کلی زجر میکشه

  صبا پاسخ

  ببخشید مینای من پنج ماهش هست و یکی دوهفته است که خریدیم این مینا دو سه ساعت یک بار عطسه می‌کنه و زود زود دسشویی می‌کنه میشه بگید چیکار کنم لطفاً جواب بدید 🙏 خیلی نگرانم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   ممکنه سرما خورده باشه ، محیط رو از نظر بهداشتی تمیز و گرم نگه دارید
   بهترین کار مراجعه به دامپزشک هست چون نمیشه نظر قطعی داد در این مورد
   باید فضله بررسی بشه ، خورد و خوراک پرنده بررسی بشه و ...

  هستی پاسخ

  سلام
  غذاش مخصوص مرغ میناهست

  لازمه که توی رژیم غذایش تغییر ایجاد بشه؟؟

  مثلا از میوه هم براش استفاده کنم؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اوکی هست ، بله میتونید از میوه هم استفاده کنید
   چند روزی به دقت فضله ی پرنده رو زیر نظر داشته باشید
   اگه مورد بالا اوردن مجدد وجود داشت باید برید دامپزشک مخصوص حیوانات خانگی ، ترجیحا کسی که با تجربه هست

  نیما پاسخ

  سلام من مرغ مینام تازه خریدم. بعضی وقتی سرش میکنه زیر لاک خودش و تازگیا تو قفس هی اینور اونور میپره بی قراره. و ازش دور میشی صدا میده. مال چیه طبیعیه. و غذا بهش برنج میدم سبزی هم میدم اشکال نداره. ممنون میشم ج بدید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   مشکلی نداره ، محیط جدیده بیقراره
   تغذیش ولی خوب نیست ، بهتره از پلت های مخصوص بهش بدید تا ویتامین بدنش حفظ بشه
   اجازه بدید گاها بیاد بیرون

  غزل پاسخ

  سلام
  دم مینا ی من در راستای بدنش نیست

  و کاملا روبه پایین است

  از اول هم اینطوری بوده

  حالش هم خیلی خوبه

  با دست که میدم بالا یه ذره درست میشه

  طبیعیه؟؟؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به نظر نمیرسه مشکلی وجود داشته باشه
   اگه از نظر تغذیه و ... دچار مشکل شد میشه گفت که افتادگی بال پیدا کرده وگرنه مشکلی نداره

  هستی پاسخ

  سلام
  غذاش پلت هست
  و گاهی هم پلو میخوره

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   پلت چی ؟ پلتی که روش نوشته مخصوص مرغ مینا ؟ فاقد آهن ؟

  امیرحسن پاسخ

  سلام من میخوام یه مرغ مینابخرم اینکه اینترنت نوشته بود بیماری انگلی، خارجی وداخلی پرندگان به انسان منتقل میشه دروغ یا راست الان دودل شدم لطفاراهنمایی کنین

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   امکان انتقال بیماری در شرایط بسیار خاص وجود داره ! اگه به همین راحتی بود که الان هر کسی که پرنده نگه میداشت بیماری رو گرفته بود !!
   این نوع بیماری ها در شرایط خاصی در پرنده ایجاد و به صاحبش منتقل میشن ، مثلا در شرایطی که فضله ی پرنده داخل غذای صاحبش بیفته !!

  هستی پاسخ

  سلام
  مرغ مینای من تقریبا ۷ ماهش داره تموم میشه
  خوب غذا و آب میخوره و تقریبا هر روز ۲ ساعت بیرونه
  الان دوروزه که چند باری آورد بالا محل هم کهزندگی میکنه هیچ تغیری نکرده خوب بازی میکنه و همه چیزش مثل قبله و لی الان دوروزه که دو سه باری آورده بالا
  لطفا کمکم کنید😔

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیه پرنده چیه ؟

  mahdieh پاسخ

  آهان خیلی ممنونم " بعد اگر شوره بودن برای رفعش باید چیکار کنم و یا اگر شپش بودن چی؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در صورتی که شوره باشه بهتره رطوبت در محیط افزایش پیدا کنه ، روی پر های پرنده اب ولرم اسپری بشه هفته ای یک بار ، اب برای آبتنی در اختیار پرنده گذاشته بشه
   اگرم شپش بود از دامپزشک بخواید که براش اسپری مخصوص بنویسیه ، در داروخانه دامپزشکی هم میشه گیر اورد ، دقت کنید که حتما برای طیور زینتی باشه و روش نوشته شده باشه

  حسین پاسخ

  سلام مرغ مینا ی ما یه دفعه چشاش باده کرده ومتورم شده میشه بفرمایید علتش چی میتونه باشه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بهتره به دامپزشک مراحعه کنید
   باد کردن چشم اگه همراه با اسهال ، بی اشتهایی و عدم تعادل پرنده باشه میتونه بیماری جدی باشه
   محیط الوده ، ارتباط با پرنده های دیگه ، تغذیه نامناسب و ... میتونه از عوامل این مورد باشه
   تغذیه پرنده چیه الان ؟

  Asma پاسخ

  سلام من ۲ روز پیش یه جفت مینا خریدم امروز صبح یه دفعه مینای مادم افتاد کف قفس بعد چند دقیقه مرد واقعا خیلی جا خوردم چون اصلا مریض نبود و یا نشون نمی داد که مشکلی داره خیلی سالم و سرحال بود خیلی هم بازی گوشی میکرد فضلش هم طبیعی بود و مشکلی نداشت دقیقا جلوی چشم خودم افتاد کف قفس و تو دست خودم مرد ( لازمه بگم که مینا هام دستی نبودن) لطفاً بگید مشکل از کجا بوده که یه وقت مینای نرم هم براش مشکلی پیش نیاد

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دوست عزیز اینجوری که قابل تشخیص نیست ! و نمیشه گفت دلیل مرگش چی بوده
   تغذیشون چیه ؟

  علی رمضانی پاسخ

  سلام خسته نباشید مرغ مینامون ماهیچه هاشو هییی خارش میکنه خودش نوک میزنه پرهای پاشو همه رو کنده نالش میکنه لطفا بگید چیکار کنیم خوب بشه ممنون
  🙏🙏🙏🌷🌷🌷🙏🙏🙏

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اول اینکه باید محیط نگهداری منظم تمیز بشه ، ممکنه محیط تمیز نشده باشه و قارچ در پرنده ایجاد شده باشه
   در ثانی برای پرنده محلی مخصوص برای ابتی بزارید که هر چند روز یبار ابتنی کنه ، در هوای اتاق ، نه آب سرد باشه نه محیط
   اگه مشکل رفع نشد دامپزشکی مراجعه کنید

  SARISA پاسخ

  سلام ؛ اطراف چشم مینای من یه حاله ی کمرنگ قرمزه خیلی پیدا نیست ولی خب من چون حساسم روش احساس میکنم یه مشکلی داره ! :/

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   چنین موارد باید توسط دامپزشک پس از معاینه دقیق برررسی بشه

  mahdieh پاسخ

  سلام ؛ موهای مینای من یه چیزایی حالت شوره ی سر داره ؛ میتونم براش از شامپو استفاده کنم موقع آبتنی ؟
  شامپوی مخصوص مینا هستش؟ چی پیشنهاد میکنید ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   لطفا دقیق بررسی کنید ببینید شوره هست یا نه موجود زنده هست ! اینو میتونید پرنده رو بزارید روی یه کاغذ A4 و بتکونیدش ! اون موارد سفید که افتادن روی کاغذ مشخص میشه که چی هستن، اگه حرکت کردن شپش هستن
   شامپو هم مناسب نیست ممکنه حساسیت بده ! شامپویی به عنوان شامپوی مخصوص هم نداریم ، بهتره اب بزارید خودش آبتنی کنه

  فاطمه پاسخ

  سلام لطفا منو راهنمایی کنید
  مرغ مینام ۲ روز هستش که پایین چشم هاش قرمز و از چشم هاش اب میاد باید چیکارش کنم؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   این مورد باید توسط دامپزشک بررسی بشه
   علائمی همچون اسهال ، بی اشتهایی و ... هم اگه داشته باشه بیمار شده ، در غیر این صورت باید بررسی کنید ببینید عوامل ایجاد آلودگی داخل قفس ، مثل فضله های مونده و ... وجود نداشته باشه

  زهرا پاسخ

  سلام
  امروز دیدم یه حشره سفید ریز از لای پرهاس رش اومد بیرون و وارد دماغش شد. ولی مینام خیلی سرحاله. این چجور حشره ایه؟ خیلی نگرانم لطفا کمکم کنین

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به امکان زیاد شپش هست
   از داروخانه دامپزشکی اسپری مخصوص بگیرید برای درمانش و حتما بگید که برای مرغ مینا میخوام (بهتره اول به دامپزشکی مراجعه کنید)
   محیط نگهداری رو مرتب ضدعفونی کنید و برای پرنده محل ابتنی ایجاد کنید .

  mahdieh پاسخ

  سلام 🙁
  مینای من خیلی حمله میکنه درصورتی ک من باهاش خیلی خوب و آروم رفتار میکنم خیلی بهش رسیدگی میکنم خیلی باهاش حرف میزنم حتی وقتایی شده که با پنجه ها و نوکش دستامو جوری زخم کرده ک خون میومده ولی بازم با آرامش سرش و گرم کردم تا بهم نزنه.
  الآن نزدیک ۶ ماهشه مقاله های مختلف رو راجع به مینا مطالعه کردم و انجامشون دادم ولی تاثیر نداره.
  چیکار کنم باهاش؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به امکان زیاد با یه چیزی لج کرده ، ببینید چه تغییری در نحوه ی نگهداری یا محیط نگهداری در مدتی که چنین رفتاری رو از خودش نشون میده اتفاق افتاده
   خیلی از حیوانات وقتی لج میکنن رفتاری رو انجام میدن که میدونن صاحبشون ناراحت میشه ! مرغ مینا هم دقیقا همین شکلی هست

  غزل پاسخ

  سلام

  مینای من وقتی توی قفس در اتاق تنهاست و من توی سالن یا آشپزخانه ام شروع به سوت زدن و حرف زدن میکنه

  این رفتارش یعنی چی ؟؟

  میخواد من بیام پیشش که تنها نباشه ؟؟
  یا دلیلی بر صدا کردن من نیست؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به امکان زیاد آموزش صحبت کردن این پرنده با ضبط صوت بوده ! اگه میتونید به صورت رخ به رخ باهاش کار کنید و کلمه یادش بدید
   مشخصا پرنده های تنها ، علاقه ای به تنها موندن ندارن و در این مدت میخوان یجوری خودشون رو مشغول کنن
   اگه پیشش باشید خوشحالتره

  Golpar پاسخ

  سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم ک احساس میکنم دوروزه اسهاله ورنگ اسهالشم سفید رنگه قبلا خیلی نون می‌خورد اما الان اصلا نمیخوره و فقط غذای خودشو میخوره

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نان برای مرغ مینا مثل سم میمونه ! دلیلش هم میزان بالای آهن داخلش هست !
   این ماده باعث میشه کبد پرنده اسیب ببینه و پرنده از بین بره
   بهتره در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید تا بیشتر مورد بررسی قرار بدن

  متینا پاسخ

  سلام
  من ی مینا دارم چندسالی میشه ک گرفتیمش اوایل خیلی دستی بود ولی دوسه سالی میشه که دیگه از قفس نیاوردیمش بیرون چون نوک میزد همه رو
  اما ی چند وقتی میشه که موهای سرش سفید شده و ریخته

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   چند ساله از قفس بیرون نیاوردید ؟! هر موجود زنده ای بود موهاش سفید میشد !!
   خیلی عجیبه که پرنده تا الان افسرده نشده
   سفیدی مو میتونه از نشانه های افزایش سن هم باشه ، اجازه بدید بیاد بیرون !

  سعید پاسخ

  سلام من چند روز پیش یک مینا 4ماهه خریدم که الان خیلی بیحال ویک سره خوابه علتش چیه...ممنون میشم راهنمایی کنید...راستی از دیروز هم اسهال شده

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   غذا بهش چی میدید ؟

  امید پاسخ

  سلام مرغ مینای من شکمش ورم کرده و الان خیلی بیحاله آب و غذا نمیخوره وهمش کز کرده یه گوشه و نفس نفس میزنه مشکلش چیه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   این مشکل رو تو اینترنت نمیتونید درمانش رو پیدا کنید
   باید ببرید دامپزشکی
   به امکان زیاد به دلیل تغذیه ی نامناسب دچار مشکل شده یا حتی هم به دلیل تمیز نبودن قفس دچار بیماری شده
   سریعتر ببرید دامپزشکی تا پرنده از دست نرفته

  باران پاسخ

  سلام من یه مینا دارم که ۷ ماهشه چند روز پیش بیحال بود و همش میخوابید لرز هم داشت و اشتها زیادی نداشت و همش اب میخورد بهش شربت سرماخوردگی کودکان دادم بهتر شد اما الان هرازگاهی عطسه میکنه و یکمی هم گاهی وقت ها میلرزه دیگه کسل و بی اشتها هم نیست به نظرتون دلیل لرزش چیمیتونه باشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   میتونم بپرسم بر چه اساسی به پرنده ای یه نیم کیلو هم نمیشه شربت سرماخوردگی کودکان دادید ؟ وقتی نمیدونید چیه چرا بهش داروهای مختلف میدید ، شاید همین داروها باعث مرگشون بشه ، اناتومی بدن پرنده ها و شرایط بدنی اونها هیچ شباهتی با انسان نداره !
   در اولین فرصت ببرید پیش دامپزشک ، امکان سرماخوردگی بالاست ، باید انتی بیوتیک دریافت کنه
   همینطور در تغذیه ی پرنده بسیار دقت کنید که داخل مواد غذایی اهن وجود نداشته باشه یا خیلی کم باشه

  حمید رضا پاسخ

  علت سفید شدن پرهای سر مینا چیست

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دلیل خاصی برای این موضوع وجود نداره
   بعضی ها میگن ممکنه به خاطر افزایش سن باشه

  Yasamin پاسخ

  سلام
  مینای من به یک جا برخورد کرده و بالا و پایین نوکش خون اومده اما میتونه غذا بخوره و سرحالم هست . چه مقدار طول میکشد که خوب شود؟ آیا لازمه ببرمش دامپزشکی؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله صدردصد باید ببرید دامپزشکی ، اگه اون جاهایی که خون اومده ضدعفونی و بررسی نشه امکان عفونت بالاست و در نتیجه پرنده دچار مشکل میشه
   برای چک اپ حتما ببرید دامپزشکی

  نیما پاسخ

  مینای من دو هفتس که پرای سرش سفید و زبر شده و داره بیشتر میشه و تا بالای چشماش الان اومده

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   سنش زیاده ؟ به نظر نمیرسه که سفید شدن مو مشکلی داشته باشه

  نوید پاسخ

  سلام ببخشید مینای من خودشو باد میکنه آواز میخونه این بیماری نیست یا مشکلی نداره.ترو خدا زود جواب بدید ممنون

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اگه از نظر تغذیه ، فضله و ... هم مشکلی داره به دامپزشک مراجعه کنید در غیر این صورت فقط باد کردن و بعدش اواز خوندن مشکلی نداره

  آریا پاسخ

  پلت مخصوص مرغ مینا هست . سیب هم زیاد میخوره

   chicken-admin پاسخ

   بهتره ببریدش دامپزشکی
   این مشکل اگه همراه با فضله ی سبز رنگ ابکی باشه مشکل از کبد پرنده هست
   در غیر این صورت باید بررسی بشه توسط دامپزشک ، ممکنه سرما خورده باشه ، در اولین فرصت ببرید پیش دامپزشک

  قاسمی پاسخ

  سلام
  من به مدت ۱۸ روز به مرغ مینا ام هرروز فقط فقط سیب و خیار و پنیر و پلت و فلفل دلمه و کمی برنج میدهم

  و گاه گاهی میوه های دیگه

  به نظرتون کمه ؟؟؟

  مشکلی پیش میاد؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   پلتش چیه دقیقا ؟

  آریا پاسخ

  تغذیش دون عادیه بسته بندیه هر چند وقت یه بارم بهش برنج میدم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دون عادی منظورتون چیه ؟ دون عادی اگه پلت معمولی طیور باشه برای مرغ مینا سمه ! باید غذایی براش بخرید که روش نوشته باشه مخصوص مرغ مینا و با اهن کم یا فاقد اهن
   تغذیش رو هم متنوع کنید میوه و... هم بهش بدید
   از مولتی ویتامین پرنده های زینتی هم براش استفاده کنید

  ملیکا پاسخ

  چشم انجام میدم این کار هارو فقط تا چند ماهگی یاد میگیرن؟ میگن ۶ ماهگی ب بعد دیگه کلمه ای یاد نمیگیره فقط همونایی رو میگه ک تا قبل ۶ ماهگی بلد شده .
  این درسته؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نه این درست نیست
   یادگیری با سن مرتبط هست ولی اینکه دقیق 6 ماه رد شد سنسورهای پرنده قطع بشه و دیگه چیزی یاد نگیره خیر نادرسته !
   هر چقدر سنش بالاتر بره یادگیریش ضعیفتر میشه
   شما به اموزشهایتون ادامه بدید

  آریا پاسخ

  سلام .
  مرغ مینا من سالم بود .
  یهو شروع به بال بال زدن کرد و از رو چوب افتاد
  بیرون اوردمش یه ذره گشت بعد چند دقیقه دوباره اینطوری شد .همینطوری چند دقیقه یه ا وای میسته بعد چند دقیقه شروع به راه رفتن می کنه و دوباره اونطوری میشه
  میوه هم فقط سیب می خوره
  مشکل از کجاست ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چی بوده ؟

  ملیکا پاسخ

  سلام
  من مینامو هرچی باهاش حرف میزنم انگاری یاد نمیگیره فقط هی سوت میزنه و اینا ب زور سلام و بیا بهش یاد دادم کلمه ی مامان رو هم تقریبا میتونه بگه ولی هرچی دیگه بهش میگم نمیگه☹
  انگار تلاش میکنه ک بگه ولی نمیتونه آخه خیلی شیطونه مدام بالا و پایین میپره تو قفسش توجه نمیکنه ب حرفای من ولی رابطش با من خوبه تمیزی و چیزای دیگشم رعایت میکنم و از قفسم میارمش بیرون بازی کنه.
  الآن نزدیک ۶ ماهشه میترسم ب حرف نیاد.
  نمیدونم چرا نمیتونم بهش یاد بدم .

  میشه لطفا شما یادم بدین من باید چطوری باهاش کار کنم ک تو این چند ماه بتونم کلمات بیشتری بهش یاد بدم؟ و چ نکاتی رو رعایت کنم؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   یه موردی که هست اینه که یه کلمه رو یاد نگرفته نباید کلمه ی دیگه ای باهاش کار کنید
   سلام رو اینقدر بهش بگید تا تکرار کنه ، فقط هم رخ به رخ بهش بگید ، وقتی تلااش کرد بگه بهش تشویقی بدید (میوه ای که دوس داره برای مثال )
   این روش رو ادامه بدید حتما یاد میگیره
   دوم هم اینکه اگه نا امید بشید که یادنمیگیره ، نمیتونید به خوبی بهش یاد بدید و در نتیجه پروژه شکست میخوره!!
   پس صبور باشید و تمرین رو ادامه بدید همشون صحبت میکنن

  محسن پاسخ

  سلام ادمین عزیز
  مرغ مینا من خیلی سرحاله غذا میخوره همه چیش اوکیه خداروشکر
  فقط پاهاش بدجوری ورم کرده اولش کم بود الان زیادتر شده ورمش وکبود شده پماد تترانبالون ام سی به پاهاش زدم اولش خوب بود بعد یدفع ورمش زیاد شد طوری ک کلا رو ی پا وامیسته فضله مشکلی نداره و داخل قفس هر روز شسته میشه لطفا کمک کنید ادمین جان دمت گرم منتظر جوابتم فدایی داری

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   این پماد دقیقا برای چه کاری استفاده میشه ؟ بنظر میرسه که پماد درستی استفاده نکردید
   در بیشتر مواقع زخم پای مرغ مینا به خاطر راه رفتن پرنده روی فضله ی مانده در کف قفس اتفاق می فته
   فضله اسیدی هست و باعث زخم پا میشه و بعد هم بدتر میکنه
   پمادی که میدید رو متوقف کنید ، پماد تتراسایکیلین بهش بزنید ، این پماد ضدعفونی کننده ی مناسبی هست و اثربخشی خوبی داره
   2 روز استفاده کنید اگه اثری نداشت سریعا به دامپزشک مراجعه کنید چون امکان از کار افتادن پای پرنده زیاده

  Ali پاسخ

  پلت بسته بندی شده ی فاقد آهن میدم بهش گاهی هم میوه.
  ن هیچکدوم از این علائم رو نداره خیلی هم شیطون و پر انرژیه مدام این ور و اون ور میپره و بازی میکنه .
  فقط مشکلش همین نفس کم آوردنشه ک وقتی میدوعه و پرواز میکنه اینطوری میشه

   chicken-admin پاسخ

   به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشه
   زیر نظر داشته باشیدش که علائم خاصی نشون داد به دامپزشک مراجعه کنید

  Ali پاسخ

  سلام اینکه مینای کم سن و چند ماهه بعد از یه پرواز با ارتفاع کم و یه کم دویدن نفس نفس بزنه با دهان باز و سر جای خودش بایسته عادیه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نمیشه گفت فقط این نشانه به تنهایی بیماری رو نشون میده
   باید نشانه های دیگه ای هم وجود داشته باشه
   اگه کم اشتهاهست
   کز میکنه یه گوشه
   فضلش سبز یا مورد دار هست
   تعادل نداره و ... میتونه نشان از بیماری باشه
   تغذیش چیه ؟

  mahdieh پاسخ

  سلام مینای من ۵ ماهس خب؟ بعد همش صدای عطسه در میاره و پشت سرهم شاید تا ۱۰ یا ۱۵ بار تکرار میکنه با صدای نسبتا بلند نمیتونم تشخیص بدم ک سرما خورده یا داره صدای عطسه های منو تقلید میکنه .

  جایی هم نبردمش ک سرد باشه بخواد سرما بخوره فقط الآن ک هوا سرد شده یه روز در میون میبرمش توی حیاط تا هوا بخوره ب اندازه ی یک ربع بعدم یه آبتنی میکنه و زود میبرمش توی خونه ک باد سرد بهش نخوره و قفسشو میزارم کنار بخاری تا خودشو خشک کنه. گاهی توی خونه آبتنیش میدم و در قفسش رو باز میزارم تا بازی کنه.

  ب نظر شما با توجه ب اینکه زیاد در معرض هوای سرد نیست امکانش هست سرماخورده باشه؟
  عطسه هاش واقعیه؟ یا تقلید؟ چطوری بفهمم؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   این مورد رو نمیشه از دور تشخیص داد
   اگه کم اشتها شده و یه گوشه کز میکنه یا فضلش آبکی هست سرماخورده
   عطسه هم تقلید صدای مرغ مینا خیلی تابلوعه ، 15 تا عطسه پشت سر هم به امکان زیاد تقلید صدا هست
   تو این فصل بهتره بیرون ابتنی نکنه ، داخل باشه بهتره ، ریسکش کمتره

  غزل پاسخ

  چه نوع پلتی باید به مرغ مینا داد
  پلت های باز که پرنده فروشی ها دارند یا پلت های بسته بندی شده که روی جلد بسته اش عکس مرغ مینا است؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بهترین مورد پلت های بسته بندی شده ی معتبر هست
   پلت باز به هیچ وجه ندید چون اصلا مشخص نیست چیه ، اگه این پلت های باز از پلت مرغ باشه صددرصد باعث مرگ مرغ مینا میشه
   پلتی که مخصوص مرغ مینا هست و روش نوشته فاقد آهن یا با آهن کم مناسب هست

  نیما پاسخ

  سلام خسته نباشید
  مینا ی من هفت ماهه است و بعضی از موقع ها وزن خودش رو نمیتونه تحمل کنه و سر از جایش تکان نمیخوره
  دونه پارس هم نمیخوره و با نون خشک قاطی میکنم و خرد میکنم تا بخوره
  وقتی همچین حالتی پیش میاد باید غذای مخصوص رو بهش بدم و حالت مدفوع . مثله آب هست
  میشه کمکم کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اولا پلت پارس نباید به هیچ وجه بخوره ! این پلت ناخالصی زیاد داره و مضره ، در ثانی اصلا نباید نون بخوره ! نون 20 درصد آهن داره مثل سم می مونه براش ! همیشه غذا یا ماده ی غذایی که می خواید بهش بدید رو تو اینترنت سرچ کنید و میزان اهنش رو بررسی کنید ، اهن بیشتر از 5 6 درصد در 100 گرم برای مرغ مینا حکم سم رو داره و سریعا باعث درگیری کبد حیوان زبان بسته میشه !
   تغذیه رو به کل تغییر بدید ! از پلت های آماده ای که مخصوص مرغ مینا هست ، بسته بندی شده هست و روشون نوشته فاقد آهن یا آهن کم ، مارکش مهم نیست ، بخرید
   میوه بهش بدید
   محیطش نباید سرد باشه
   فضله رو هر روز از داخل قفس پاک کنید
   این موارد رو باید جدی رعایت کنید
   اگه حالش خوب نشد سریعا به دامپزشک حیوانات خانگی مراجعه کنید

  غزل پاسخ

  بعد از بالچینی مرغ مینا

  او مدام دم خود را تکان میدهد د بالهایش را میلزاند
  در ۵ دقیقه ۶ بار اینکار را میکند

  دقیقا بلافاصله بعد از بالچینی اینطوری شده قبلا اینطوری نبود

  دلیلش چیه ؟؟

  و اینکه دوباره چه موقع تمام بالهایش در می آید ؟؟

  راستی بعد جدیدا بعد از پرواز های کم ارتفاع میره یکجا می ایستد و دهانش را ۱۵ ثانیه باز میگذارد و بعد میبنده

  وقتی استرس بهش وارد میشود نیز ۳۰ ثانیه دهانش را باز میگذارد

  همیشه اینطوری بوده

  طبیعیه؟؟؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   طبیعی نیست ، پرنده ترسیده ، دقت کنید که نباید حین پرچینی به پرنده فشار وارد بشه چون اندام بسیار حساسی داره
   صبور باشید و به زور نگیریدش دستتون ، تغذیه ای که کامنت قبل گفتید رو ادامه بدید جز مرغ ، تا 1 هفته به دقت مراقب باشید تا اگر مشکل دیگه ای هم از خودش نشون داد متوجه بشید
   رشد بال هم نمیشه دقیق گفت به تغذیه بستگی داره ، تغذیه مناسب باشه سریعتر رشد میکنه (روز یا ماه نمیشه گفت)

  غزل پاسخ

  سلام در ابتدا از سایت خوب و پاسخگو بودن شما نهایت تشکر و سپاس را دارم

  مرغ مینای من هر روز پلت و کمی خیار و سیب و فلفل دلمه و پنیر و برنج وآب و کف دریا و قارچ و ذرت و سبزی و ساقه ی گل پتوس و گاهی تخم مرغ پخته و
  کمی چیپس و رشته ی آش و مرغ آبپز میخوره

  همگی خوب اند؟؟؟؟

  چی بهش بدهم که هر روز سیر بشود و ویتامین و املاح معدنی روزانه اش کافی باشد؟؟؟؟

  اگه روزی ۱/۵ ساعت براش صدای خودم رو ضبط کنم( ( کلمه ی مینا)) کافیه؟؟؟ یا باید بیشتر باهاش کارکنم

  و اینکه اشکال داره صدام رو ضبط کنم یا باید حتما خودم باهاش حرف بزنم ؟؟

  بعد از چند روز کلمه ی مینا رو یاد میگیره؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   هر روز تمامی این غذاهارو میخوره !!؟؟
   بین این مواد مرغ مناسب نیست ، اهن داره بهش ندید ، پلت هم حتمااا مخصوص مرغ مینا و فاقد اهن باشه

   پلت بهترین هست برای تامین ویتامین ولی این موادی که میدید هم مناسبه

   اگه صدای ضبط شده براش بزارید ممکنه یاد بگیره ولی در خضور شما صحبت نخواهد کرد . اگه میخواید که در حضور شما صحبت کنه باید رخ به رخ بهش اموزش بدید

   روزش مشخص نمیشه ، بستگی به پرنده ، اموزش شما و شرایط دیگه داره ، این مورد در دو مرغ مینای همجنس ، هم سن ، هم نژاد هم میتونه خیلی فرق کنه

  بهتامحمدایان پاسخ

  سلام ببخشید من مرغ مینا یم حالش خیلی خوبه اما پایین نوکش مواد مشکی داره اما اینطوری نبود فقط
  اندازه یک ماه پیش مرغ مینا نیم ساله بود اما اون هم سلامت بود خیلی تنهایش گذاشتیم اما افسردگی نداره وحالش هم خیلی خوب است جنسیت خودش نیمه وحشی جنسیت او مرغ مینا کاملا احلی بهش هم غذای زیادی ندادم اما به خاطر این مورد نگرانشم و در این مودت کم در خانیمان آزاد شده اسهال نداره کمی بالای نوکش به خاطر قفسش خش افتاده چون قفسش مخصوص کاسکو ها است با دهن هم نفس نمی کشه نر هم است افسردگی هم ندارد خیلی هم سر حاله و حرف می زنند چشش هم مشکل ندارد آیا مشکل بدیه خیلی نگرانشم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اینطور که میگید شرایط مناسب هست
   تغذیه مهم هست که نباید داخلش اهن وجود داشته باشه
   همینطور قفس باید تمیز باشه و فضله ها مرتب جمع اوری بشن
   پیشنهاد میکنم ببرید دامپزشک ، ممکنه قارچ بوده باشه که با یه پماد راحت حل میشه

  غزل پاسخ

  سلام بعد از چند روز به سوالات ما پاسخ داده میشود

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اینجا شرکت هست دوست عزیز و در روزهای تعطیل فعالیتی نداره
   سوالی داشتید بپرسید در اولین فرصت پاسخ داده خواهد شد

  غزل پاسخ

  سلام

  مرغ مینا در خانه چه قدر عمر میکند ؟؟

  در طبیعت چه قدر عمر میکند؟؟؟

  در سایت ها مطالب متناقض نوشته شده

  لطفا شما در این صفحه پاسخ دهید

  متشکرم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دلیل اختلاف این هست که مطالعه ی دقیقی انجام نگرفته
   در طبیعت شرایط سخت هست و بین 4 تا 12 سال عمر میکنن
   در اسارت ممکنه تا 25 سال هم عمر کنه

  غزل پاسخ

  من دو روز پیش مرغ مینا رو بردم پیش یک پرنده فروشی را به درستی بالچینی کنه از اون موقع تا حالا پرنده ی من شب ها با دهان باز میخوابه

  البته اینها را هم بگم در هنگام بالچینی به علت اذیت زیادی که کرده بود کمی از بالش زخم شد ولی من جلوز خونریزی را گرفتم

  علت تنفس با دهان باز در هنگام شب چیست؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   همونطور که داخل پست نوشته شده ممکنه بیماری باشه ، باید ببرید دامپزشکی
   ممکن هم هست حین بالچینی فشار زیادی بهش وارد شده باشه
   در کل بهترین و مطمون ترین راه مراجعه به دامپزشکی هست که بتونن بهترین درمان رو ارائه بدن

  امیرحسین پاسخ

  سلام وقت بخیر
  ی مرغ مینا دارم ک ی آدم روانی بهش ضربه زده و نوکش الان کج شده. خواستم ببرم دامپزشکی ولی تعطیل بود فردام جمعس تعطیله تا شنبه زنده میمونه؟ چکار باید بکنم لطفا کمکم کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله زنده میمونه مشکلی نیست ، حتما اولین فرصت ببرید دامپزشکی تا مشکل رو رفع کنن

  Sarah .Hsn پاسخ

  با سلام خدمت شما دوست عزیز من یه مرغ مینا دارم شیش ماهس پرداره مینای من سرما خورده بهش اگه قرص سرما خوردگی بزرگسالان بدهیم مشکلی پیش نمیایداگه ۱چهارمشو بدیم بعد مینای من داره پراش میریزه این مورد عادیه بعد پراش تیغ تیغی در اومده این مشکل عادیه؟ تورو جون هر کی که دوست اری جوابمو بده چون من خیلی بهش وابستم من جزو کساییم که حیوانات رو دوت دارن.😭

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به هیچ وجه قبل از مشاوره ی حضوری با یک دامپزشک از داروهای انسانی برای طیور استفاده نکنید ، پس قرص سرماخوردگی بهش ندید
   از کجا میدونید سرما خورده ؟ چه علائمی داره ؟
   تغذیش چی هست ؟ دقت کنید که تغذیه ی نامناسب عامل بیش از 80 درصد مرگ و میر میناهای نگهداری شده در خانه هست . نباید غذایی که میخوره حاوی آهن باشه
   پر ریزی در این فصل با توجه به کوتاه شدن روزها عادیه ، البته توجه کنید که محل ریخته شدن پرها نباید قرمز بشه در این صورت ممکنه قارچ گرفته باشه که باید قفس به صورت منظم تمیز بشه

  محمد پاسخ

  سلام مینای من خیلی بیحاله حتی رو پاهاش بزور البته بعد دوساعت که خریدم اینطور شد تو راه شیشه های ماشین اورده بودم پایین مدفوعش هم سبز است

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   مدفوع سبز رنگ نشان از بیماری کبدی پرنده هست
   این پرنده در چندماه گذشته به هیچ وجه تغذیه مناسب نشده برای همین کبدش درگیر بیماری شده
   اگه دامپزشکی مراجعه نکنید از دست میره ، در اولین فرصت به دامپزشکی مراجعه کنید
   از دادن غذاهای آهن دار به پرنده مثل نان و ... به شدت پرهیز کنید

  Sia پاسخ

  سلام...مینای ما چند روز صداش گرفت و‌ انگار سرما خورد اما خوب شد... اما بعد چند روز...حالا داره نفس نفس میزنه..بال هاش آویزونه... اسهال ابکی سبز و پی در پی داره و دهنشم باز میشه...خیلیم خستس و صداشم به سختی در میاد...صدای نفسشم شنیده میشه...مشکل چیه؟_

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   با این تفاسیر باید صددرصد تا الان میبردینش دامپزشکی
   به امکان بسیار زیاد به دلیل تغذیه ی نامناسب مشکل کبدی پیدا کرده
   اون رنگ سبز اسهال مربوط به صفرای پرنده هست که وقتی مشکلی برای کبد پیش میاد ترشح میشه
   در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید و جیره ی غذایی کامل از موادی که فاقد اهن هستن استفاده کنید
   دقت کنید که این مورد درمان خانگی نداره ، به دامپزشکی نرید پرنده از دست میره

  مونا پاسخ

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه مرغ مینا دارم نمی دونم چند سالشه تا دوهفته پیش حالش خیلی خوب بود و سرحال الان همش کز میکنه یه گوشه یامیخوابه یا ساعت هاپشت بخاریی کز میکنه از حدود یک ماه پیش هم اسهال داره و رنگش سفیده خیلی سخت ادرار میکنه و روی پاهاش انگار کنترلی نداره بعضی موقعه ها میفته و پرواز هم نمی کنه حرف هم نمی زنه خیلی کم وقتی حرف هم میزنه صداش خیلی کمه غذاهایی که بهش میدم برنج نان ماکارونی بعضی موقع ها گوشت و میوه هم بهش میدم بیشترین غذاهایی که بهش میدم همین هاست گاهی اوقات چیزهای دیگه هم بهش میدم

   chicken-admin پاسخ

   دو هفته هست که پرنده بیمار شده و شما ولش کردید که خودش خوب بشه !؟ بدتر از این دیگه نمیشه حالتی براش اتفاق بیفته
   اولا نباید بهش نان و ماکارونی و گوشت و امثالهم بدید ! اینا آهن دارن و مستقیم باعث مرگ مرغ مینا میشن !
   محیط نگهداری باید تمیز باشه و فضله زود به بزود تمیز بشه
   اجازه ی حضور پرنده در بیرون از قفس رو بدید

   اما مشکل شما فقط توسط دامپزشک حل میشه چون باید دارو بگیره ، غذاهایی هم که گفتم اصلا بهش ندید ، بهتره پلت های اماده بهش بدید

  mahdieh پاسخ

  سلام / ممکنه ک مصرف داروی آنتی بیوتیک روی اعصاب مینا تاثیر بذاره توی دوره ای ک تحت درمانه؟
  مینای من یه هفته ای میشه ک آنتی بیوتیک مصرف میکنه ۵ ماهشه و توی این یه هفته انقدر عصبی شده ک اصلا نمیتونم کنترلش کنم از قفس ک میاد بیرون ب هر آدمی ک دورش باشه با نوک و پنجه هاش میزنه حتی ب خودم ک خیلی بیشتر علاوه بر اینا به وسایل خونه هم گیر میده و بشدت باهاشون درگیر میشه.

  میشه یکی از دلایل این کارش این باشه ک پزشکش حموم کردن رو براش ممنوع کرده و الآن یه هفته ای میشه ک نرفته حموم؟

  ب نظر شما چیکارش کنم ک یکم آرامش بگیره؟دلیل این کاراش چیه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اگه عکس العملی به این رفتارش نشون ندید به امکان زیاد آروم میشه ! امکان تاثیر داروها در رفتار پرنده هم وجود داره ، اگه عکس العمل شدید به رفتارش نشون ندید و صبور باشید رفتارش عادی میشه

  Arezoo پاسخ

  سلام مینام زیر شکمش بتد کرده و قرمزه همش با نوکش می خارونش و باهاشم باد کرده و میکنه پوست پاهاشو و نمی تونه رو میله واسته و یه هنفتس همش کف قفس میشینه و کمتر حرف میزنه مدفوعش سفیدو سبزه چی کار باید بکنم؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   چند تا مورد داره ، اول اینکه پرنده وقتی پاش رو میزاره رو فضله ها ، به دلیل اینکه فضله دارای ادرار هم هست و اسیدی هست و باعث ایجاد اسیب در داخل پوست پرنده میشه که در نتیجه این باعث اسیب بسیاری در پرنده می شود. مورد پای پرنده ی شما به امکان زیاد اینه ، باید ببرید پیش دامپزشکی و از پماد تتراسایکلین هم استفاده کنید
   مورد بعدی که فضله ی پرنده سبز هست ، مورد بسیار خطرناکی هست ، به امکان زیاد به دلیل استفاده از غذایی که داخل آهن هست ، مثل نون ! ، کبد پرنده اسیب دیده ، سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید و تغذیه رو به کل تغییر بدید وگرنه پرنده رو از دست خواهید داد.

  مهدی پاسخ

  سلام خسته نباشید یه جوجه مینا دیروز اوردم خونه ، خیلی ضعیفه چی بهش بدم بخوره؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اگه خیلی جوجست باید سرلاک بهش بدید
   اگرم میتونه غذا بخوره ، از پلت های اماده جوجه مینا بهش بدید

  حنانه پاسخ

  سلام من خیلی ناراحت هستم پرندم زیاد میخوابع البته شاید نظره منه بعضیا میگن چون فصل پاییز هست اینطوریه لطفا راهنمایم کنید ابتنی هم میکنه ابی هم که میذاریم ن سردع ن گرم قفسش هم تمیز میکنیم الان ۴ سالشه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اگه از نظر تغذیه ، رفتار ، فضله ، بیحالی و ... مشکلی نداره موردی نیست و نگرانی نداره
   این فصل به دلیل کوتاه شدن طول روز پرنده ها پر ریزی دارن و کمی افسرده میشن ، بهتره مدت زمان بیشتری رو باهاش بگذرونید و بیشتر اجازه بدید از قفس بیاد بیرون

  علیرضا پاسخ

  سلام ببخشید مینای من بی حال شده و رفته کف قفس وقتی میخواد بپره روی چوبش میخوره زمین و به سختی دوباره پا میشه و آب هم زیاد میخوره.
  لطفا راهنماییم کنید.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   علائم بیماری هست
   غدا بهش چی میدادید ؟
   پیشنهاد میکنم در اولین فرصت به دامپزشک حیوانات خانگی مراجعه کنید

  Ali پاسخ

  سلام وقت بخیر چطوری باید رام و دستی کنیم مینای ۴ ماهه رو؟

  اولش خوب بود جدیدا لجباز شده اصلا رو دست نمیاد هی نوک میزنه چطوری دستیش کنم؟ میخوام باهام خیلی صمیمی بشه.
  توی خونه زیاد بیرونش میکنم قفسشم بزرگه باهاش خیلی حرف میزنم و یادش میدم کلمه هارو بهشم رسیدگی زیاد میکنم و وقت براش میزارم.
  ولی از قفس ک میاد بیرون یه حالت وحشی گری میگیره.
  از بچگی خودم بزرگش کردم ولی اعتماد بهم نداره انگاری.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نکته های گفته شده در پست زیر رو ببینید :
   دستی شدن مرغ مینا
   موارد گفته شده رو انجام بدید و بسیار صبور باشید
   بزور نبریدش حموم
   کم کم اروم میشه

  امیرعباس پاسخ

  سلام
  مینای من حالت تهوع داره وبه صورت گلوله های گرد قهوه ای هستن لطفا کمکم کنید و تا العان دوبار این کار رو انجام داده کمکم کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   باید ببرید دامپزشکی تا دقیق اون گلوله های گرد رو بررسی کنن ببین چی هست
   جلو دستش چیزی برای قورت دادن نزاشتید ؟ نخ ؟ مو ؟
   غذاش چیه و اشتهاش چطوره ؟

  نگار پاسخ

  سلام ممنون از پاسختون
  نه اصلا پایین نمیره از چوب که رو فضله هاش راه بره
  دو سال پیش هم همین فصل پاشو نوک میزد ولی خیلی شدید بود و همون روز بردیم دامپزشکی و دکتر گفت ویتامینو کلسیم باید بدیم هر هفته و میوه ندیم بهش
  ولی الان پاهاش نارنجی و تمیز نیست البته مرغ میناهای دیگه هم دیدم خیلی بدتر از شیلا ان و فلس هاشون کلفته
  ولی حس میکنم ممکنه چیزی باشه
  نوک زدناش خیلی مقطعیه اینطوری نیس که مداوم باشه مثلا دیروز دو دفعه زد و الان جای زخمش خوبه چون تتراسایکلین زدیم و اینا
  همیشه همینکارو میکنیم
  ولی میترسم قارچی یا انگلی باشه که بضی وختا اینطوری میکنه یا مثلا فلس هاش نارنجی رنگ نیستن یه جاهایی

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   چوبش رو عوض کنید ، ببینید شرایطش چطوره
   نمیشه دقیق گفت واقعا ، اما اختمال بیماری قارچی زیاده ، بهترین راه مراجعه ی مجدد به دامپزشکه ، دامپزشک حیوانات خانگی

  محمدصادق پاسخ

  سلام خسته نباشید
  مینام ی چند وقت از خودش صدا درنمیاره بعضی مواقع نفس نفس میزنه و ی گوشه قفس میشینه ولی حال عمومیش خوبه ولی خب جیغ و داد نمیکنه چرا؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟ جدیدا به زور نگرفتینش ؟ ازتون نترسیده ؟

  نگار پاسخ

  سلام خسته نباشید
  مرغ مینا من گاهی پاهاشو نوک میزنه
  من هرچند روز یک قطره مولتی ویتامین میریزم تو آبش بهش میدم و البته ازین کف دریاییها هم گذاشتم خودش نوک میزنه
  ولی دیگه نمیدونم چرا گاهی نوک میزنه ! حسس میکنم زیاد وابسته شده باید همیشه پیشش باشم (که همیشه پیشمونه) نمیدونم...:( حرف میزنه و پرواز میکنه اصلا بیحال نیست فقط من نگرانشم
  مدفوع ش سفید مشکیه این یعنی مشکل کبدی داره؟؟؟
  میوه هم سیب و کشمش بدون هسته هفته ای یک بار میدم
  دانه هم اوشکایا میخوره میدونم که آهن نداره
  میشه لطفا راهنماایی کنید؟ چون بخاطر کرونا نمیتونم از خونه بیرون برم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به نظر که مشکلی نداره ! اگه پاش رو نوک میزنه نگاه کنید که روی پاش زخم بوجود نیومده باشه ، محیط نگهداریش تمیز باشه حتما چون پرنده رو فضلش که راه بره ممکنه اسید موجود در فضله باعث زخم شدن پاش بشه ، در نتیجه قارچ روی پاش بوجود بیاد و بخاره ، در نتیجه با نوک زدن میخواد اون خارش رو از بین ببره
   اگه چنین موردی متوجه شدید محیط سریعا و مرتب تمیز بشه و از پماد تتراسایکلین به مدت محدود به پاش بزنید ببینید تغییر میکنه یا نه
   در مورد وابستگی هم طبیعیع ، این مورد در تمامی پت ها وجود داره
   در صورتی که زخم در پاش بوجود اومد باید ببرید دامپزشکی
   فضلش اگه سبز رنگ باشه میتونه نشان مشخصی از درگیری صفرا و کبد با بیماری باشه

  مژده پاسخ

  سلام تورو خدا تورو خدا کمکم کنید جوابمو بدید من امروز مرغ مینام رو شوهرم طبق معمول بردش شست و تر تمیزش کرد مثله همیشه اما ایندفعه ناخن هاش رو هم خیلی کوچولو کوتاه کرد که اصن اسیبی ندید و خون هم نیومد چون خیلی کم کوتاه کرد اما وقتی تموم شد مثله یه مرده متحرک یه گوشه از قفس پخش زمین کرد خودشو و اصلا نه بلند شد رو پا وایسه نه حرف نه اب و غذا هیچی تا چند ساعت بعد یکم رو پاش وایساد اما بازم نه حرف زد نه غذا خورد جیغ هم میزنه اما صداش عوض شده و اینکه انگار تیک گرفته هی دهنشو وا میکنه بدونه هیچ صدایی و تکون میخوره مثله ادمایی که نیک دارند اصلا حالش خوب نیس الان دوباره رو پاهاش واینمیسته و هیچی به هیچی تروخدا کمکم کنید من خیلی دوسش دادم باید چیکار کنم😭😭😭😭

   chicken-admin پاسخ

   سلام پرنده ها بدن ظریفی دارن ، ممکنه فشار زیادی در هنگام شستشو بهش وارد شده باشه ، بهتره پرنده رو حموم نبرید ، یه ظرف اب بزارید خودش آبتنی میکنه
   سشوار هم کشیدید براش ؟ به امکان بسیار زیاد ترسیده و علاوه بر مواردی که گفتید مدتی از شما خواهد ترسید !
   محیطش رو گرم نگهدارید کافیه

  عباس پاسخ

  سلام سن مینای من حدود ۱۰ ساله هست چند روزی هست صداش گرفته ولی تغذیه ش خوبه و نسبتا مثل فبل پرجنب و جوشه فقط صداش گرفته مشکل از چی هست ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   ماشالله
   ممکنه به خاطر سرمای این روزها باشه ، اگه محیط سرد هست کمی گرمش کنید
   دلیل خاص دیگه ای به نظر نمیرسه داشته باشه

  SARISA پاسخ

  سلام مینای من ۵ ماهشه یه نفر در نبود من اونو ترسونده و خواسته ک از قفس بیارتش بیرون ولی مینا جیغ و داد کرده و مقاومت کرده و نوک زده بهش و نرفته بیرون.
  الآن چند روزی میشه ک یهویی میپره ب در و دیوار قفس و میخواد ک از بین میله ها بیاد بیرون همیشه میخواد من کنارش باشم وقتی نیستم ب میله ها میچسبه و ب زور میخواد خودشو بکشه بیرون از قفس و بیاد پیشم.
  نمیدونم اینکارش ک یهو با هر حرکتی ک از ما می بینه میچسبه ب میله ها و میخواد بیاد بیرون ب خاطر ترسشه یا ب خاطر وابستگیشه.
  مثلا از کنار قفس ک رد میشی یا تنها ک میشه یا نشستی یهویی بلند میشی بغل قفسش، همون کارو میکنه و از سقف قفس آویزون میشه‌ و تا زمانی ک خودم نرم پیشش آروم نمیشه.

  ب نظر شما چیکارش کنم ک یکم آروم و قرار بگیره و بی تابی نکنه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   مشخصا این رفتار به خاطر ترس و رفتن اعتمادش از محیط هست ، بهتره محیط رو اروم کنید ، اجازه بدید بیاد بیرون چند ساعتی و بگرده
   در روز چندین بار این کار رو انجام بدید وگرنه پرندتون خوی وحشی خواهد گرفت

  mahdieh پاسخ

  خیلی ممنونم از اطلاعات و راهنمایی مفیدتون .
  فقط یه سوال ؛ دامپزشک ب من غذای OSHKAYA داده تا ب مینا بدم ب نظرتون خوبه؟ مینا خیلی دوست داره و راحت میخوره غذا رو.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله جزو غذاهای مناسب تولید داخل هست

  محمد امین سلیمی پاسخ

  مرغ مینای من همش بی تابی می‌کنی رو چوبش نمیشینه اگه میشه کمکم کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تازه خریداری کردید ؟ اجازه ی خروج از قفس بهش میدید ؟
   ممکنه به دلیل روش نگهداری صاحب قبلی یا ترسیده باشه یا اینکه به قفس عادت نداشته باشه ، اجازه بدید از قفس بیاد بیرون و محیط نگهداری اون رو کم صدا نگه دارید .

  سونیا پاسخ

  سلام
  من مرغ مینام رو از زمان سرلاک خوردنش دارم الان ۱سالو چند ماهشه ... ۴ماه پیش شروع کرد به نوک زدن مادرم (قبلش اصلا هیچ کس رو نمیزد) مادرم رو میزد اما فقط و فقط هم با مادرم حرف میزد و وقتی مادرم نبود بی قراری و بی تابی میکرد و فقط و فقط اجازه میداد مامانم تو دست بگیرتش الان هم مدتیه با من این رفتار رو میکنه انگار زدنش از رو علاقه اس .. میخواستم بدونم طبیعیه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله مشکلی نداره میخواد شمارو تحریک کنه که باهاش بازی کنید
   سعی کنید زمان بیشتری رو باهاش بگذرونید و تنها نباشه

  mahdieh پاسخ

  سلام‌مرغ مینای من ۵ ماهشه دیشب داشت روی دستای من بازی میکرد ک یه دفعه دهنش باز شد چشاش بسته شد افتاد تو دستم نمیتونست تکون بخوره اختیار مدفوعشم از دست داده بود و کف دستم بی حال افتاده بود و حالت قَش بهش دست داده بود بردمش دامپزشکی گفت تب داره و لرز و عفونت گوارشی گرفته. سولفوریم و ب کمپلکس و آنرو وسرکه سیب و یه پودر مولتی ویتامین بهم داد و گفت طبق برنامه ای ک برام مینویسه تا ۱۰ روز باید بهش بدم.
  الآن امروز دوباره همون حالت رو گرفت ولی داروهاشو بهش دادم بهتر شده ولی خیلی بی حاله کنار بخاری گزاشتم ک گرم باشه همش میخواد بخوابه.
  تا الآن هم غذاش دونه ی سویا فله بوده و دامپزشک گفت ک باید غذای بسته بندی شده ی ویژه بهش بدم چون آهن سویا زیاده خیلی.
  دکتر گفت دلایل متنوعی میتونه داشته باشه مریضیش / ینی ب خاطر استرسه یا ترس؟ دلیلش چی میتونه باشه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بدون شک یکی از مهمترین دلایل بیماری پرنده ی شما تغذیه ی بسیار نامناسبش هست ! به نوعی پرنده رو به کشتن دادید دوست عزیز
   همواره پیشنهاد میشه که به مرغ مینا غذایی داده بشه که فاقد آهن باشه ، شما بهش غذایی دادید که 87 درصدش آهنه !!! ان شالله که با درمان دامپزشک خوبتون مشکل حل میشه ، به هیچ وجه از این غذا دیگه بهش ندید ! نون و برنج هم ندید
   وجود اهن در تغذیه ی مرغ مینا سبب نابودی کامل کبد پرنده و در نتیجه مرگ اون میشه ، تا میتونید ازش خوب نگهداری کنید و داروهاش رو بدید
   تغذیه ی مناسب هم همونطور که دامزشک گفته پلت های مخصوص مرغ مینا هست که فاقد هرگونه اهن هست

  حسن پاسخ

  غذاش که معمولا صبحا نون میخوره و ظهرا برنج بدون روغن بهش میدم و عصر ها میوه و سبزیجات
  دمای نگهداری ۲۴ درجه
  تو آپارتمان زندگی میکنیم مرغ مینا هم کنارم همونجاس

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نان برای مرغ مینا حکم سم رو داره ! چون به صورت عادی دارای آهن بالایی هست ! به هیچ وجه بهش نان ندید !
   برنج هم مقدار کمی اهن داره
   در نتیجه غذایی که بهش میدید بسیار نامناسب هست ، مینا جیره ی غذایی خاصی داره و کوتاهی در اون سبب بیماری و مرگ پرنده میشه
   از پلت های مخصوص مرغ مینا موجود در بازار خریداری کنید و بهش بدید و شرایط پرنده رو به دقت زیر نظر داشته باشید (دقت کنید پلت مخصوص مرغ مینا فاقد آهن )

  محمدامین پاسخ

  سلام و وقت بخیر ...
  لطفا در صورت امکان کمکم کنید..
  مینای بنده حدودا هشت ماهه هست ....تا یکی دو ماه پیش اکثر صداها و حرف هایی که باهاش کار میکردم رو به خوبی تقلید میکرد...ولی الان حدودا یک ماهه اصلا حرف نمیزنه ...فقط بعضی اوقات سوت میزنه...
  غذاشو مرتب میدم...جاشم هر روز تمیز میکنم...هر روزم چند بار میذارم بیرون قفس تو خونه بگرده...مشکل خاصی هم براش پیش نیومده...نمی‌دونم مشکل از چیه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   این فصل فصل پرریزی مرغ مینا هست و رفتارش کمی تهاجمی و اخمو میشه اصطلاحا !
   همچنین ممکنه از چیزی ترسیده باشه ، اما شما به همین روش ادامه بدید تا بهمن ماه امکان تغییر در رفتارش زیاده
   تغذیش رو عاری از موادی کنید که دارای آهن باشن

  علی پاسخ

  سلام خارش مینا در فصل پرریزی طبیعیه یا ممکنه حشره ای بهش باشه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   ممکنه جای پری که ریخته میشه کمی خارش داشته باشه اما اگر ببینید که اونجا قرمز شده ، امکان قارچ وجود داره
   حشره هم اگه منظورتون شپش یا کنه هست ، پرنده رو بزارید روی یه کاغذ A4 سفید ، یکم پرش رو تکون بدید ، اگه شپش داشته باشه میفتن رو کاغذ که برای درمانش میتونید از قطره مخصوص اینکار که داروخانه دامپزشکی میفروشه استفاده کنید
   قارچ هم باشه جاش قرمز میشه ، قارچ زمانی زده میشه که محیط نگهداری تمیز نباشه

  حسن پاسخ

  سلام مرغ مینای من ۳ سالشه
  اسهال سیاه رنگ گرفته خودش هم خیلی لاغر شده
  چیکار باید کرد برای بهبودش؟؟
  میشه لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانشم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه و شرایط نگهداریش چطوره ؟
   محیط نگهداری از نظر دمایی چطوره ؟

  مختاری پاسخ

  نه آسیب ندیده
  ترشح هم نداره
  بقیه حالات پرنده اوکی
  فقط پشت سرش اینطوری شده

   chicken-admin پاسخ

   پس مشکلی نیست
   ممکنه از محیط نگهداریش باشه ، محیط رو به صورت مرتبی تمیز نگهدارید
   پرنده رو زیر نظر بگیرید که اگه حالت غیرطبییعی پیدا کرد سریع اقدام کنید

  مختاری پاسخ

  سلام وقت بخیر یه مینای ۵ ماهه دارم چند روزه پشت سرش حالت چسبنده و سفید شده
  علت چی میتونه باشه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در اون ناحیه ترشح وجود داره ؟ آسیب دیده پرنده ؟

  اتی پاسخ

  نمیدونم اینجوری روش نوشته شده👇🏻
  Premium
  Quality Guaranateed
  Bird nono
  Natuje
  Daiy consumption
  واقعا نمیدونم کدوم اسمشه امروز چشمش ب کبودی میزنه و از دیشب دیگه نتونست بازش کنه و ی اب بدرنگی از چشش میریزه ک زیادم مشخص نیس ولی چون من دستمو گذاشتم رو چشش متوجه شدم ،جای چشمش بالا رفته و مردمکش پایینه ،حتی غذا رو هم بالا میاره

   chicken-admin پاسخ

   اینا مشخصات فنیش هستن ،
   اسمش و اینکه جایی نوشته باشه iron یا myna پیدا کنید
   امکان اینکه غذا نامناسب باشه زیاده

  اتی پاسخ

  سلام خسته نباشید مینام امروز صبح چشمش ورم کرده و بی اشتها شده دیشب حالش کاملا خوب بود ولی الان همش میخوابه و کسله چشمش از صبح بزرگتر هم شده بردمش پیش دامپزشک گفت ی نوع بیماریه ک ب چشم و سینش میزنه و ی قطره ی خوراکی داد ک بدم بهش ولی حالش اصلا خوب نیس و غذا رو خودم میزارم دهنش ،چند روز پیش ی نوع غذا اوردم ک توش ی چیزایی مثل کرم داره ،قبلش هم بهش غذای خونگی میدادم
  سفیدیه دوره چشمش اندازه ی ی بند انگشت شده خیلی نگرانم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دقیق نمیشه گفت باید بررسی بالینی پرنده انجام بشه که خوب دامپزشک انجام داده و بهتر میتونه نظر بده
   اسم غذاش چیه ؟ غذا حاوی آهن هست ؟

  سحر پاسخ

  بیش از ۲ ماهه که پای مینا کمی زخم و نوک میزنه تازگی هم یک چیز قلمبه ای از لا به لای پاها بیرون زده ولی سرحال اما کلا بیش از ۳ یا ۴ ماهه که زیاد پاشو بالا میگیره . میشه لطفا راهنمایی کنید و بگید چه دلیلی میتونه داشته باشه ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بیش از دو ماهه و شما تازه به فکر افتادید ؟
   این مشکل زخم بودن پا در بسیاری از موارد به دلیل کثیف بودن و تمیز نکردن کف قفس اتفاق میفته ، چرا که فضله ی پرنده حاوی موادی همچون اوره هست ، و به نوعی اسیدی داره که پای پرنده رو زخم میکنه ، اگه این زخم به موقع و در مدتی کوتاه بررسی و رفع نشه میتونه باعث درگیر شدن کل پای پرنده بشه و در نتیجه مشکلات بسیاری همچون قطع عضو و ... برای پرنده بوجود بیاره . بهتره برای اون نقاطی که زخم هست اگه دیر نشده از پماد تتراسایکیلین استفاده بشه و موردی هم که بیرون زده به دامپزشک نشون داده بشه

  حسین پاسخ

  سلام خسته نباشید
  برای درمان قارچ پای مرغ مینا شما چه نظری برای آن دارید؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در وحله ی اول باید محیط نگهداری و قفس به صورت مکرر تمیز بشه
   به دلیل اینکه فضله حاوی مواد اسیدی است ، حرکت روی این فضله ها باعث ایجاد زخم در پای طیور میشه
   این زخم در صورتی که رسیدگی سریعی بهش نشه میتونه باعث مشکلات جدی ، قطع عضو در پرنده بشه
   در مرحله ی اول میتونید کرم تتراسایکلین بزنید به پاش ، اما اگه زیاد پیشرفت داشته حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا با تزریق انتی بیوتیک طول درمان رو کوتاه تر کنه

  سارا پاسخ

  سلام... مینای من مدام میشینه و کلا خیلی بی حال شده... یه بار یه موی بلند خورده بود و تو نوکش گیر کرده بود گرفتیمش تا درش بیاریم کلی از تو دهنش دراوردیم بازم مونده بود که مو رو قیچی کردیم از اون موقع انگار یه چیزی تو گلوش گیر کرده دهنش یه ماده ی لزج مدام ترشح میکنه و مدفوعش کم شده... چیزیم نمیتونه بخوره... چیکار کنم؟؟؟! 🥺😭🙏🏻

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   این مورد باید سریعا توسط دامپزشک مجرب حیوانات خانگی بررسی بشه و در صورت نیاز اون موی باقی مونده خارج بشه
   به امکان زیاد مو باقی مونده ، بلع رو براش مشکل کرده
   امکان عفونت ناشی از این مورد وجود داره
   با درمان خانگی فکر نکنم بشه کاری کرد باید دامپزشک حیوانات خانگی یا یک پرورش دهنده ی مجرب مورد رو بررسی کنه

  ساغر پاسخ

  سلام. من قبلا هم این سوالو پرسیدم اما اصلا تو سایت نذاشتید؟ مرغ مینام 9 سالشه. نوک پایینش بلند شده علتش چیه؟ ممنونم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تمامی پرسش ها پاسخ داده میشه و پرسشی حذف نمیشه
   این طبیعی هست ، در طبیعت پرنده با نوک زدن به کنده های درخت در تنظیم نوکش برمیاد
   اما الان شما باید به دامپزشک مراجعه کنید تا در تنظیم و احیانا کم کردن طول نوک پرنده کمکتون کنه
   خودتون به هیچ وجه اقدام نکنید و حتما یک دامپزشک یا پرورش دهنده ی حرفه ای طیور زینتی این کار رو انجام بده

  هانیه شوروزی پاسخ

  سلام توروخدا کمک کنید مرغ مینا من۵ ماهشه چندروزی بود که بیحال بود وعطسه میکرد گفتیم خب احتمالا سرماخورده جاش رو گرم کردیم و قطره مولتی ویتامین بچه دادیم و دوسه روزی خوب بود بعد یهو زیر چشاش ورم کرد وکلا سرش و میکرد لای بال هاش و نه چیزی میخورد نه هیچی بردمش دکتر گفتن عفونت گرفته و این درحالیکه من روزی سه بار جاش وتمیز میکردم دوتادارو داد یه پماد و یه محلول خوراکی گف بعد ۳تا۵ روز خوب میشه الان سه روز گذشته خوب نشده دیروز حالش خوب بود سوت میزد و ایما ولی امروز دوباره بیحال من دارم دغ میکنم باید چیکارش کنم چی بهش بدم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیه ی پرنده چیه ؟ روی پاش زخمی چیزی هست ؟ فضلش چه شکلی و چه رنگیه ؟

  سبحان پاسخ

  سلام مرغ مینا من تعادل نداره پاهاش درست صاف نمی ایستند شب ها روید تا پاش می‌خوابه وپاش رو هم جمع میکنه دامپزشکی هم بردم یک امگا3 وغم ماهی داد وگفت هر روز یقطره بدم با 1دهم قرص لیورگل بدم دوسه روزه دادم هنوز خوب نشده امروز از قفس بیرون آوردمش روی پاهاش وای نمی ایستاد توند توند می دوید و روی زمین بالاوپایین می‌پرید در قفسش رو باز کردم خودش سری اومد رفت توی قفس لطفا بگین چه کار کنم برای بیماریش باتشکر

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟
   دکتر تشخیص بیماری در کبد داده که این دارو ها رو بهتون داده ، به امکان زیاد تشخیصش درست بوده ، باید مرتب و طبق برنامه درمان رو ادامه بدید ، از مواد غذایی حاوی آهن به هیچ وجه استفاده نکنید

  Tizbal123 پاسخ

  سلام ممنون میشم اگر کمکم کنین مرغ مینام از امروز یکی از چشم هاش قرمز شده و ازش اشک میاد راه درمانش چیه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   ضربه خورده به چشمم ؟ غذاش چی هست ؟

  امین پاسخ

  سلام
  مینای من4ماهشه بی حاله دان نمی تونه بخورع دور خودش میچرخه خودشو خیلی میخارونه فضلش سبز و بعضی وقت ها سفید اسهال هم هست
  دان پارس و نان میدم بهش
  لطفا کمک. کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دان پارس اگه مخصوص مرغ مینا باشه خوبه ولی اگه مخصوص این پرنده نباشه باعث بیماری کبدی میشه و شرایطی که گفتید رو ممکنه ایجاد کنه
   وقتی که فضله سبز میشه یعنی کبد درگیر بیماری شده و ترشح سبز رنگ هم برای صفرا هست

   بهتره هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید تا پرنده رو بررسی کنه، زمان اینکه درمان خانگی انجام بشه گذشته

  chicken-admin پاسخ

  سلام
  این مورد باید توسط دامپزشک مجربی بررسی و در صورت نیاز کوتاه بشه ، در طبیعت پرنده ها با نوک زدن به کنده ی درخت این مورد رو حل میکنن
  به دامپزشک مراجعه کنید و خودتون کاری انجام ندید

  محمد پاسخ

  مینای من 5ماهس فضلش یبار دیدم سبزه
  یبار دیگه دیدم سفیده ابکیه. بی حاله قبلا نمی تونستم با دست بگیرمش ولی الان ب راحتی میتونم همش چورت میزنه و چند بار دیدم خورد زمین بعضی وقتا نمی تونه خودشو کنترل کنه این اتفاقات 3روزه افتادع و تغذیش دان پارس و بعضی وقتا نون میدیم
  لطفاکمک کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   غذایی که میدید بهش صدردصد نامناسب هست
   سبز شدن فضله میتونه نشان از درگیری کبد با بیماری باشه (رنگ سبز مربوط به صفرای پرندست)
   بهتره در اولین فرصت پرنده رو به دامپزشک ببیرید تا معاینه کنه و درمان رو شروع کنه ، تاخیر کنید از دستش خواهید داد

  مرغ مینا پاسخ

  والا نمیدونم پلت چی هست شوهرم رفته از سوپر مارکتی پلت فله ای خریده مگه پلت نوع مختلف داره؟
  امروز مدفوع مینا آبکی تر شده و مایع سفید روی مدفوع زیاد شده

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   پلت فله ای اگه برای مرغ و ... باشه به خاطر دارا بودن آهن باعث بیماری کبدی و در نتیجه مرگ مرغ مینا میشه !
   پلت مرغ مینا مخصوص هست و در بسته بندی ارائه میشه !
   لطفا دیگه اون غذا رو بهش ندید ! و مراجعه کنید به دامپزشکی تا درمان براش بنویسه وگرنه پرنده از دست میره
   غذا هم از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کنید که در فروشگاه های حیوانات خانگی موجوده ، دیجی کالا هم داره ، حتما باید روش نوشته باشه آهن 0 % یا فاقد اهن

  مرغ مینا پاسخ

  سلام مینا1ساله دارم دو روز هست مدفوعش رنگ پلت ک میخوره شده و سفید و مدفوع کلفت و بلند بال بال میکنه انگار ک بلرزه غذاش همون پلت هست یکم سفیده تخم مرغ هویج رنده شده و سیب و پلت تو این دو روز خورده دلیل تغییر مدفوعش چی میتونه باشه آیا مریض شده؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   غذاش پلت چی هست ؟

  رویا پاسخ

  سلام مینای من کنار انگشت پاش متورم شد وتا ساق پاش رگ‌پاش تیره شده و چند روز پاش میگیره بالا و پایین قفس میشینه و دیگه حرف نمیزنه .ومن پاشو با تتراساکلین چرب میکنم .لطفا کمکم کنید پرندم از دست نره.ممنون

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   پاش چرا زخم شده ؟ شرایط نگهداری داخل قفس چطوره ؟ قفس رو مرتب تمیز میکنید ؟
   باتوجه به اینکه میگید سیاه شده پیشنهاد میکنم سریع ببرید دامپزشک حیوانات خانگی تا بررسی کنن ، چون اگه این مورد پشت گوش انداخته بشه میتونه موجبات قطع پای پرنده رو فراهم کنه !

  جلالی پاسخ

  سلام . مینای من رنگ پر زیر گلو و کنار چشماش سفید شده است و کمی هم پرها ریخته است ٬ آیا این نشانه های یک نوع بیماری است ٬ لطفا راهنمایی بفرمایید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اگر کم اشتها نشده ، کم تحرک نشده و فضلش هم مشکلی نداره ، بیمار نیست و طبیعیه ، ممکنه فصلی باشه
   پر ریزی در این فصل بین طیور طبیعی هست که با توجه به کم شدن طول روز اتفاق میفته

  عبدالله پاسخ

  سلام مینای من کز میکنه یه گوشه ازقفسم که بیرونش اوردم گفتم شاید بازی کنه اما بازم رفت یه گوشه هیچ کاری هم نمیکنه

   chicken-admin پاسخ

   سلام تغذیه پرنده چیه ؟ امکان اینکه مریض شده باشه زیاده
   باید فضله رو بررسی کنید و غذایی که بهش میدید رو هم بررسی کنید
   سریعترین راه معالجه مراجعه سریع به دامپزشک هست

  رضا پاسخ

  سلام
  ساق پای مینام یه چیزی مثل گوشت اضافه زده بیرون و روی همون پا هم میلنگه و درد میکنه میشه راهنمایی کنید که چیکارش کنم که خوب بشه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   پرنده باید توسط متخصص معاینه بشه تا بشه گفت چی هست
   به دامپزشک مراجعه کنید بهتره

  م.ع پاسخ

  سلام روزتون بخیر،مرغ مینا ما خیلی خودشو میخارونه و پر میریزه،نمیدونم مشکلش چیه،تغذیه‌ش هم خوبه،دون پرسی و کرم خشک بهش میدیم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دون پرسی چی هست ؟ مارک مشخصی داره ؟ محتویاتش چیه ؟
   بهش مولتی ویتامین بدید ، آب در اختیارش بزارید تا بتونه آبتنی بکنه
   تغذیه رو هم بهبود بدید درس میشه

  مرضیه پاسخ

  سلام من سه روزه مرغ مينا گرفتم اول سرحال بود. نمیدونم به خاطر کولر. که بی حاله غذا درست نمیخوره. چشماش همش میبنده. کولرم خاموش کردم. وقفسشم تمیز میکنم که آلوده نباشه. غذام که غذای مخصوص خودشو میدم یه بار تخم مرغ آب‌پز گذاشتم. نخورد. خرما گذاشتم دوبار اول خورد دیگه دیروز تا حالا نمیخوره کاهوم براش میزارم.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   پرنده باید توسط دامپزشک معاینه بشه
   چون دقیق نمیشه گفت مشکل چیه باید موارد مختلفی بررسی بشه ، فضله پرنده بررسی بشه ، برآمدی در شکمش بررسی بشه
   به نظر کمبود ویتامین هم داره که باید بهش مولتی ویتامین زده بشه
   اگرم سرما خورده باشه ممکنه عطسه کنه
   توجه داشته باشید که 3 روز هم برای عادت کردن یه پرنده به محیط بسیار کمه و چند هفته طول میکشه ، قفسش رو هم گاها باز بزارید و زیاد سربسرش نزارید تا کم کم به محیط عادت کنه
   مواردی که شما گفتید حالت های عمومی بیماری در این پرنده هست و دقیق نمیشه تشخیص داد که مشکل چیه

  معین پاسخ

  با سلام مینا ما ۵ ماهشه و چند روز پیش یه مداد خیلی کوچک رو خورد، بعد خوشبختانه مداد رو تو قفس پیدا کردیم، اما از اون روز صداش گرفته و وقتی ما سوت میزنیم یا چهچهه میزنه صداش بسیار کم و گرفته است، چیکار کنیم دوباره صداش درست شه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   میزان آسیبی که به پرنده وارد شده فقط توسط دامپزشک و احیانا عکس برداری قابل تشخیص هست ، اگه اسیب جدی نباشه خودش خوب میشه که استفاده از مولتی ویتامین ها در بهبود سریعش بسیار موثر هست
   اما اگه اسیب جدی باشه حتما باید مراجعه بشه به دامپزشک تا درمانهای انتی بیوتیکی برای جلوگیری از ایجاد عفونت در پرنده انجام بگیره

  RoyaRanjbaran پاسخ

  سلام
  من ‌مینامو دوهفته است خریدم همه جور غذای بهش میدم ولی فقط برنج وسیب ورشته فرنگی خیلی دوست داره ومیخوره از دیشب هم حالش خوب نیست وحالت تهوع داره وصبح که اومدم بالای سرش دیدم یچیز سفیدی داخل دهنش که دهنشو باز کردم دیدم زبونشه که انگاری خشک شده به هیچ عنوان اب هم نمیخورد بزور با سرنگ بهش آب دادم زبونش خوب نشد ولی اصلا غذا نمیخوره فقط تازه تازه داره یخورده سیب میخوره درضمن سن مینا هم ۵ تا ۶ ماه است میشه راهنمایی کنید چه غذایی بهش بدم واینکه آیا مریض هست یانه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   رشته فرنگی حاوی 9 درصد آهن هست که برای مرغ مینا مثل سم عمل میکنه ! چه خوشش بیاد چه نیاد به هیچ وجه چنین غذایی بهش ندید
   بهترین غذا برای مرغ مینا پلت های آماده موجود در بازار هست که آهن اونها 0 درصد هست ، پلت مخصوص مرغ مینا
   پست زیر رو مطالعه کنید و سریعا تغذیه پرنده رو تغییر بدید :
   تغذیه مرغ مینا

  حامد پاسخ

  سلام
  مرغ مینا ما سرش سفید داره میشه
  این برای چی هسته
  خواهش میکنم جواب بدهید.
  ممنونم از شما.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دقیق نمیشه گفت مورد از چی هست
   برخی مطالعات نشون میده که پرنده ها هم با افزایش سن ممکنه که موی قسمت های مختلفی از بدنشون سفید بشه
   از سویی دیگر در پاییز دوره ی پر ریزی طیور هست که با توجه به تغییر ساعات روز اتفاق می فته و این هم میتونه دلیلی بر تغییر رنگ موی پرنده باشه

  ملیکا پاسخ

  سلام مینای من داخل دهنش یه دونه ی کوچیک قارچی کنار زبونش در اومده علتش و درمانش چیه لطفا راهنمایی کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   باید سایر موارد همجون فضله ی پرنده ، اشتها ، افسردگی و ... هم بررسی بشه
   بهترین راهنمایی مراجعه به دامپزشکی هست تا به صورت دقیق بررسی کرده و درمان رو ارائه بدن
   با این اطلاعات که میدید من اگه دارویی رو معرفی کنم ممکنه باعث از بین رفتن پرنده بشه

   محیط رو از نظر نظافتی هر روز بررسی کنید ، تغذیه ی مناسب برای پرنده در نظر بگیرید
   از غذاهای اهن دار به جد پرهیز کنید

  محمد پاسخ

  سلام و خسته نباشید . من مرغ مینام ۲سال و نیمشه
  یه چند وقتی هست خیلی میخوابه و کسله .قدرت بدنیش هم کمتر شده انگار افسردس . غذا هم کمتر میخوره. قبلا حرف خیلی میزد وقتی از خواب بیدار میشد . ولی الان خیلی از کلمه هارو نمیگه و تا نشینی باهاش حرف بزنی هیچی نمیگه . دمای جایی هم که گذاشتیمش متعادله . غداش هم پلیت معمولیه . میوه و سبزیجات هم بهش میدیم ولی خیلی کمتر میخوره
  . بعضی شب ها هم رو چوبش نمیخوابه . میره پایین قفس میخوابه .
  چند وقتی هم بود که به بدنش کک افتاده بود که با دارو خوب شد .
  میخوام بدونم دلیل این کسل بودن و ... چیه؟
  ممنون میشم جواب بدین

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   چند دلیل میتونه داشته باشه
   غذاش پلت معمولیه ؟ پلت معمولیه مرغ و خروس ؟! دقت کنید که غذای مرغ مینا باید مخصوص این پرنده و بدون آهن باشه ، یکی از معمولترین مشکلات مرغ مینا مشکلات کبدی ناشی از مصرف مواد غذایی حاوی آهن هست که افسردگی هم از نشانه های اونه ، بعلاوه اینکه فضله ی پرنده در این شرایط ممکنه آبکی سبز رنگ بشه
   از موارد دیگه میشه به مدت زمان زیادی که پرنده در قفس میمونه اشاره کرد
   همینطور مدت زمان کوتاهی که شما باهاش صرف میکنید هم میتونه عاملی برای افسردگی باشه
   موارد اشاره شده رو بررسی کنید و در جهت بهبود اونها حرکت کنید مشکلتون حل میشه

  فواد پاسخ

  سلام بی زحمت منو راهنمایی کنید بالای چشم مینا داره کچل میشه چه کار باید بکنم کمکم کنید مرسی

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دلایل مختلفی میتونه داشته باشه
   اولین دلیل مناسب نبودن تغذیه ی پرنده هست که در نتیجه سبب کاهش ویتامین های مورد نیاز پرنده شده
   مورد بعدی امکان وجود داشتن انگل در پرنده هست که باید به دامپزشک مراجعه بشه تا قطره ی درمانی بهش داشته بشه
   تا الان آبتنی نکرده ؟ بهتره یه ظرفی کنارش بزارید تاا بتونه ابتنی کنه (دمای اتاق باید مناسب باشه که سرما نخوره)
   محیط اتاق نباید سرد باشه
   پرنده نباید در شرایطی قرار بگیره که افسردگی بگیره ، وقت بیشتری رو باهاش سپری کنید و در قفس رو بیشتر از پیش باز بزارید

  Ali پاسخ

  سلام خسته نباشید عذر میخوام مینای من چند روزی هست که به هیچ وجه حرف نمیزنه یا وقتی حرف میزنه صداش یه جوریه انگار صداش گرفته ،بی حال شده، اشتهاش کم شده،مدفوعش رنگ سفید مایعه ای شده، وقتی بهش نگاه میکنی هی چشم هاشو میبنده(انگار چرت میزنه) اگر میشه راهنمایی کنید.ممنون

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   محیط نگهداری سرده ؟ امکان سرماخوردگی در پرنده وجود داره
   تغذیش رو بهبود بدید ، از مولتی ویتامین مخصوص این پرنده در داخل آبش استفاده کنید
   محیط رو هم گرم کنید
   اگه شرایط تا 2 روز بهتر نشد حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا درمان بشه

  نرگس پاسخ

  سلام .مرغ مینا ما مدفوعش سفید کفی هست ۲بار بهش یدوکینول دادم اماخوب نشد.چه کنیم؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام

   مدفوع سفید نشانه ی عمومی بیماری ها هست

   اینکه بهش همچین دارویی دادید و مناسب هست یا نه در صلاحیت من نیست که نظر بدم ! این نوع داروها داروهای انسانی هستن و ممکنه با اناتومی طیور اونم طیور زینتی مثل مینا جور نیان و باعث مرگ یا اسیب شدید به اندام داخلیش بشن ، این مورد رو باید از دامپزشک پیگیر باشید

   در کل ممکنه سرماخوردگی باشه و با گرم کردن محیط و استفاده از مولتی ویتامین ها شرایطش بهتر بشه

   در هر صورت بهترین کار مراجعه به دامپزشکه تا دقیقتر شرایط پرنده رو بررسی کنه و تصمیم بگیره

  Adeleh پاسخ

  سلام مرغ مینای من تازگیا خیلی استراحت میکنه
  تا نگاهش میکنی دراز میکشه رو چوب خیلی کم رو پاهاش وایمیسته علتش چیه؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چی هست ؟ در این مدت تغذیش کاهش داشته ؟
   فضلش به چه شکلی هست ؟
   بیشتر توضیح بدید تا بشه راهنمایی کنیم .

  محمد پاسخ

  شرایط نگهداریشون یکسانه مینای ماده خیلی زیاد آب میخوره یه ظرف آب قناری رو یجا میخوره انقدر آب میخوره که کفی قفسش پر مدفوع آبکی میشه انگار آب ریختی پر کفی قفس ولی دکتر گفت چون ودفوع و آبش جداست مشکلی نداره تشنه هست ممکنه بخاطر پلت خشک باشه؟ البته مارک پلتش تاپ فیلده بنظرتون غذای نرم بهش بدم مثل ورسلاگا؟ البته الان دو روزه پادوان خالی بهش دادم بهتر شده ولی بازم آب رو از جلوش برمیدارم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   برای یه مدت غذاش رو کامل تغییر بدید
   میوه بهش بدید ، میزان اب کمتری مصرف کنه
   انگور بهش بدید
   بررسی کنید ببینید شرایط تغییر میکنه یا خیر ، با توجه به اینکه اب زیاد مصرف میکنه نمیشه از فضله مشکل رو بررسی کرد

  فاطمه پاسخ

  مینا ی من همش وقتی شب میشه بی حال و افشرده میشه و نمی تونه رو پاش وایسه ولی صبح ها حالش خوبه و سر و صدا میکنه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   شبها محیط سرد میشه ؟
   تغذیه ی پرنده چیه ؟

  ریحانه پاسخ

  سلام
  من یک مینا ۴ماهه دو روز خریدم در روز اول اوند کش موی منو خورد.یکمم بزرگ بود اصلا تعجب کردم ونتونستم جلوش رو بگیرم عصرش بردمش کلینیک،عکس گرفتن و گفتن باید صبح همون زمانی ک کش رو خورد میاوردین،الان کاری نمیشه کرد،و میمیره
  از دیشب ک از کلینیک آوردمش همش خابه و از قفس بیرون نمیموند،از امروز عصر از قفس اوند بیرون ،پی پی میکنه ،آب میخوره ولی غذا هیچی،الان یک روز کامل هست غذا نخورده
  باتوجه ب اینکه ک کلینیک گفت میمیره،اما من احساس میکنم از دیروز حالش بهتره ،خودشو تمیز میکنه اب میخوره پی پی میکنه اما غذا هیچی
  چیکار کنم تا غذا بخوره؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   خودتون نمیتونید کاری براش انجام بدید
   باید ببرید پیش دامپزشک حیوانات خانگی
   اگه بتونه جراحیش کنه میشه کاریش کرد و کش مو که به قول خودتون بزرگ هم هست رو دربیاره
   در مورد اینکه این پرنده به روشی و با چه ماده ای میتونه اونچه که خورده رو بالا بیاره متاسفانه اطلاعی ندارم ، دامپزشک بهتر میتونه نظر بده

  رضا پاسخ

  سلام یک مرغ مینا دارم که ۷سالش یک هفته میشه که در راه رفتن تعادل نداره و بعضی وقتا میخوره زمین و رنگ مدفوعش بعضی وقتا شل وسفیده و روی چوبش واینمیسته چوباشو برداشتم برای درمانش باید چیکار کنم ممنون

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چی هست ؟ غذا خوردنش کم شده ؟
   محیط نگهداری سرد شده ؟

  یگانه سادات پاسخ

  سلام
  مرغ مینای من دهانش رو باز میکنه
  وقتی که باز کرد یه چیز سفید جا حلقش دیدم
  چی میتونه باشه؟
  آیا یه بیماری هستش؟
  اگر برای غذا هستش غذاهاش فقط سیب و دونه پارس ریز و یکم موز میخوره و وقتی اول خریدمش بهش یکم تخمه ژاپنی دادم
  مشکل مرغ مینام چیه؟
  لطفا بگین

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نمیشه دقیق گفت که چی هست
   ممکنه چیزی گیر کرده باشه داخل دهانش یا آفت یا قارچ زده باشه
   بهتره در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید تا دقیق بررسی کنه مورد رو
   ندیده نمیشه نظری داد ولی احتمال بیماری قارچی زیاده (مخصوصا اگه محیط نگهداری بهداشتی نباشه)

  محمد پاسخ

  سلام اگه امکانش هست کمکم کنید من دوتا مرغ مینا دارم با شرایط نگهداری یکسان سه سالشونه غذای پادوان ورسلاگا و تاپ فیلد میخورن هر روز حموم میکنن و قفسشونم شسته میشه نره مشکلی نداره اما ماده هه دائم آب میخوره خیلی زیاد از حد و تشنگی شدید داره سرماخوردگی ندارن تو خونه شروع میکنه آب خوردن ولی تابستون که همش داخل باغ هست مشکلی نداره دامپزشک بردم مدفوعش رو آزمایش کرد گفت هیچ مشکلی نداره ولی تشنگی و آب خوردنش عادی نیست یه ظرف آب قناری رو یجا میخوره چیکار کنم؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   فضلش آبکی میشه ؟
   آب خوردن زیاد دو دلیل میتونه داشته باشه ، یا محیط گرم شده یا مشکل گوارشی داره
   غذایی که بهش میدید رو برای یه مدت کوتاه مثلا 10 روز تغییر بدید و شرایط رو بررسی کنید

  سعید رحیمی پاسخ

  سلام . خسته نباشید
  دوستم دیروز یه مرغ مینا خریده ، حرف میزنه ولی یه انگشتش زخمیه که فروشنده میگفت یه طوطی دیگه گاز گرفته، انگشتش انگار خون مرده شده چی کار کنیم ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   چک کنید ببینید زخم باز هست یا بسته
   از پماد تتراسایکلین 3 درصد استفاده کنید بر روی اون ناحیه

  سعید پاسخ

  سلام مرغ مینام دهنش را بعضی موقع ها مثل خمیازه باز میکنه در روز چند بار تکرار میکنه یک ماه نیمشه چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   محیط نگهداری گرمه ؟
   داخل دهنش رو نگاه کنید که چیزی داخلش نرفته باشه

  مه سی پاسخ

  سلام ببخشید مرغ مینای من چند ماهی هست حدودا1 نیم تا2 ماه هستش که مثل قبل تعادل نداره انگار نمیتونه تعادل خودشو دیگه مثل قبل حفظ کنه موقع پریدن و آبتنی رو چوبش از نظر تغذیه برنج پخته شده و غذاهایی که آهن نداشته باشه بهش داده میشه و آلان نزدیک 3 ساله دست منه بزرگ بود من خریدم نمی دونم به طور کلی چند سالشه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش مناسب نیست ، تغذیه باید جوری باشه که ویتامین های مورد نیاز پرنده تامین بشه برای همین پیشنهاد میشه از پلت های آماده بدون آهن مخصوص مرغ مینا استفاده بشه
   در غیر این صورت باید بهش مولتی ویتامین داده بشه
   الان هم به نظرم باید دامپزشک معاینش کنه از نظر کبدی که مشکلی نداشته باشه

  ملیکا پاسخ

  سلام لطفا لطفا به سوالم پاسخ دهید. مرغ مینا از سر شب یک دفعه و به طور ناگهانی جیغ میکشد و به این طرف ان طرف می پرد و هر کاری میکنیم اصلا ساکت نمی شود و باز شیون می زند بعد از یک مدتی اروم میشه و بعد نیم ساعت یا یک ساعت دوباره اینطوری میشه لطفا جواب بدید غذا و مکانش رو هم عوض نکردیم ولی نمی دونم چرا اینجوری میشه سرش رو تکو میده و نمی دونم شاید مثله اینکه چیزی میبینه.نمی دونم.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   کنار پنجره قرار داره قفسش ؟
   روح نمیبینه ، ولی ممکنه چیزی از پنجره دیده باشه
   این جور پرنده ها حتی به تغییر مکان یه صندلی تو اتاق هم عکس العمل نشون میدن
   زیاد داخل قفس نگهش ندارید چون وحشی می شه
   اجازه بدید بیاد بیرون و ببینید چیکار میکنه ، اگه رفت سمت پنجره ممکنه که پرنده ی دیگه ای دیده باشه

  سحر پاسخ

  سلام من مرغ مینام حدودا ۵ ماهش هست. ۳ ۴ روزه فضله هاش معمولی نیس بزرگ تر از حد معموله خیلی هم بزرگتر.
  مشکلی داره؟ باید چیکار کنم چی بهش بدم بخوره؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟
   فضله فقط بزرگ هست یا نشانه هایی از کرم ، خون و ... هم داخلش هست ؟
   امکان مشکل روده در پرنده وجود داره

  سیامک موسوی پاسخ

  با سلام... تورو خدا کمکم کنید خیلی ناراحتم مرغ مینای من مدام حالت خمیازه دهنشو باز میزاره و مدام آب دهنشو پرتاب میکنه این علتش چیه؟ یکسالو ۶ ماهشه و از جوجه گوشتی دست خودم بوده، و بزرگش کردم و بخاطر اینکه خیلی اذیت میکرد مدتی با عصبانیت باهاش برخورد کردم و بالهاشو قیچی کردم والان هم عذاب وجدان دارم و تنها مشکلش این دهن باز گذاشتن و آب دهن پرتاب کردنه و کز شده، و گوشه گیر و قبلا همش تا قفسش و باز میکردم میپرید رو سرم و حتی چندبارم رفته بود که صداش کردم دوباره اومد روسرم نشست و از ترس پرهاشو چیدم یه مقدار هم احساس میکنم پوست پاهاش خشک شده لطفا راهنمایی کنید ممنونم...🙏🙏🙏

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   به طور کلی اگر به پرنده های زینتی که در داخل قفس نگهداری میشن کم توجهی بشه و اعمالی مثل قیچی کردن بالهاش انجام بشه، امکان افسردگی گرفتن پرنده زیاده و این افسردگی میتونه سبب مرگ پرنده بشه
   باید رفتار باهاش رو تغییر بدید و اجازه بدید زمان بیشتری رو در خارج از قفس بگذرونه
   از مولتی ویتامین استفاده کنید تا اشتهاش باز بشه
   همینطور از غذاهای متنوع و میوه و ... هم استفاده بکنید .

  Fariba پاسخ

  سلام خدا قوت ی سوال داشتم من مرغ مینا نر دارم 1سالو 4ماهش چن ماهی میشخ خیلی کم میره ته قفس خودشو جم میکنه میرم نگاش میکنم دهنشو باز میکنه بعد چن ثانیه ی دفعه میپره میاد بالا دلیل این کارش چیه بعضی وقتا هم ناخونشو نوک میزنه دلیل این چی میتونه باشه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   ممکنه به خاطر تغذیه ی نامناسب باشه
   تغذیش چیه ؟ از میوه در برنامه ی غذاییش استفاده میکنید ؟
   پرنده زیاد داخل قفس میمونه ؟ اگه زیاد بمونه افسرده میشه

  محمد رضا پاسخ

  سلام
  من یه مرغ مینا گرفتم اوایل اردیبهشت جوجه بود امروز حدودا ۵ماهش بود صبح هیچیش نبود دیشب کلا عادی بود یهو‌افتاد مف قفس به بال بال زدن و اصلا رو‌پاهاش نمیتونست وایسه و بعدش پاهاش جمع شد و یه رب بعدش مرد 😓اگه میشه شما لطفا نظرتون رو راجع به مرگش بمن بگید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دقیق در این مورد نمیشه نظر داد ، پرنده به امکان بسیار زیاد در مدتی 1 تا 2 ماهه علائمی شامل کم شدن غذا ، گوشه گیری ، تغییر در شکل و رنگ فضله و ... از خودش نشون میداده که توجه نکردید به این مورد
   تغذیه در سلامت مرغ مینا بسیار مهم هست به گونه ای که اگر از غذای آهن دار استفاده بشه ، پرنده دچار مشکلات کبدی میشه و عمرش کوتاه خواهد بود
   الیته محیط نگهداری غیر بهداشتی ، آب آشامیدنی غیر بهداشتی میتونه در این مورد بسیار تاثیر گذار باشه
   باید در جیره ی غذایی پرنده از سبزی جات و مولتی ویتامین های مخصوص طیور زینتی استفاده بشه تا مقاومت پرنده در مقابل باکتری ها و عوامل بیماری زا افزایش پیدا کنه

  نگار پاسخ

  سلام مینای من حدود ۵ ماهشه چند روزه بیحاله اسهال داره به رنگ زرد و سفید یکم پرواز میکنه و میگرده یهو میره یه گوشه کز میکنه و رو زمین میشینه لطفا راهنمایی کنید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بهترین کار مراجعه به دامپزشک هست
   چون علائمی که اشاره کردید علائم معمول در سرماخوردگی طیور هست
   باید کبد پرنده بررسی بشه که احیانا به دلیل عدم توجه به غذای پرنده و یا مشکلات بهداشتی محیط نگهداری دچار مشکلات کبدی نشده باشه
   این مورد باید سریعا بررسی بشه وگرنه بعدا قابل پیشگیری نخواهد بود

  سحرصبری پاسخ

  سلام مینام چندروزه بی حاله پرخاش اویزون شده کف قفس میخابه روی میله نمیره بی حاله وقتی میفته نمیتونه برگرده وپشت رومیمونه چکارش کنم میترسم تلف شه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دوست عزیز حال پرنده ی شما اصلا خوب نیست و باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید
   باید فضله ی پرنده بررسی بشه
   ممکنه از تغذیه بوده باشه ، ممکنه سرما خورده باشه و ...
   باید دامپزشک ببینه

  الناز پاسخ

  سلام
  یه مرغ مینا دارم منو خیلی نوک میزنه چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   مرغ مینا اصولا پرنده ای با خوی وحشی هست ، این شما هستید که با محبت کردن بهش باعث میشید که رام بشه
   سعی کنید وقتی کنارتون هست از انجام حرکت های سریع و خشن و یا کیش کیش کردنش بپرهیزید
   همینطور وقتی آروم هست و نوک نمیزنه بهش تشویقی بدید

  حمیده پاسخ

  سلام مینای من 10روزه کف پاهاش زخم شده پوست روی پاهاشومیکنه ومیخک زده دوسه روزه تتراسکلین زدم بهترشده کزمیکنه میشینه غذاش کم شده بالهاش افتاده باهاش حرف میزنم فقط نگاه میکنه میشه راهنماییم کنیدممنون

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در این مورد باید موارد مختلف بررسی بشه
   فضله پرنده به چه صورت هست ؟
   غذایی که به پرنده داده میشه چی هست ؟
   قسمتهایی از بدن پرنده دچار تورم شده یا خیر ؟
   هوا سرد هست یا خیر
   این موارد رو بگید تا راهنمایی کنم
   هر چند در هر صورت بهترین و سریعترین راه رفتن به دامپزشک هست تا مولتی ویتامین بزنه و دقیق تر بررسی کنه

  Jafar پاسخ

  سلام،عرض ادب،مرغ مینایی دو ساله دارم الان سه یا چهار روزه که کسله بالهاش میلرزه وآویزون شدن غذا خوب میخوره یه روز هم اسهال شد وخوب شد، چرت زیاد میزنه حرف نمیزنه وبازی نمیکنه فقط بیرون قفس یکم خوبه باید چکارکنم ممنونتونم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   غذایی که میدید بهش چیه ؟ هوای خونه سرد شده ؟

  Ati پاسخ

  سلام لطفاکمکم کنین مرغ مینام گاهی عطسه میکنه ومدفوعش ابکیه ویکم کسله سه روزه اینجوری شده لطفابگین چ دارویی بهش بدم ک خوب بشه درضمن مینام دستی نیس ک بتونم ب راحتی تودستم بگیرمش لطفاراهنماییم کنین

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   غذای پرنده چیه ؟ محیط نگهداریش سرد شده ؟
   با توجه به شرایط پرنده باید به دامپزشک مراجعه کنید ، دانش اینکه چه دارویی به پرنده ها بدید رو در اینترنت نمیشه پیدا کرد ، باید متخصص که همون دامپزشک هست پرنده رو بررسی کنه و درمان صحیح رو تجویز کنه
   هر چه زودتر هم برید بهتره
   دامپزشک حیوانات خانگی هم بهتر از دامپزشک معمولی هست

  دیاکو پاسخ

  سلام مرغ مینایمو از کرمانشاه آوردم چابهار اینجا مدام کولر گازی روشنه الان چند روزه بی اشتها شده اسهال داره رنگ فضلش اول زرد زرد بود الان سبزه فقطم از دست خودم غذا میخوره صداش هم قطع شده هیچ صدایی نداره خیلی ضعیف و بی حاله تو این خراب شده هم نه دامپزشک هست نه دارو تورو خدا بگید چیکارش کنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   مشخصا پرنده بیمار شده
   سبز بودن فضله نشان از عدم توجه شما در موقعی هست که فضلش سفید شده و امکان درگیر شدن صفرا هم وجود داره، هر وقت که کوچکترین نشانه ای میبینید باید عکس العمل نشون بدید ، به خودی خود خوب نمیشن !
   الانم باید بره پیش دامپزشک چون تزریق انتی بیوتیک کار آسانی نیست و نیاز به دقت و اشنایی داره و از طرفی دوز اون باتوجه به نوع پرنده باید در نظر گرفته بشه
   شهر هم بدون دامپزشک نمیشه ! اداره دامپزشکی که داره ، از گوگل میتونتید پیدا کنید ، از اونا میتونید ادرس دامپزشک رو بگیرید
   هر چه سریعتر باید اقدام کنید
   (در تغذیه ی پرنده باید دقت کنید که نباید از غذاهایی که حاوی آهن زیاد هستن مثل دان پارس برای مینا استفاده کرد چون باعث بروز مشکلات جدی در پرنده میشه)

  Fatima پاسخ

  سلام مرغ مینای ما هفته گذشته پوست پسته خورد روغن زیتون دادیم بهش بالا اورد بعده چند وقت صداش دورگه شدع و صدایه نفساش سوتیه .غذا میخوره همه کار میکنه فقط صداش مشکل داره

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   پوست پسته اگه شکسته باشه ممکنه به گلوش اسیبی وارد کرده باشه
   این اسیب پس از گذشت زمان و به مرور با تغذیه ی مناسب پرنده رفع میشه
   اما
   اگر هرگونه بی اشتهایی ، بی حرکتی ، تغییر در فضله و ... مشاهده کردید باید سریع به دامپزشک مراجعه کنید تا انتی بیوتیک و مولتی ویتامین تزریق کنه

  سامیار پاسخ

  سلام
  ببخشید علت باز ماندن دهان مرغ مینا چیه ؟ مرغ مینای من چندروزیه ی دهنش همینجوری بازه
  هیچ تغییری در غذاشم نداشته و خوب غذاشو میخوره

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اگه محل زندگیتون گرم سیری هست ، گرمای هوا میتونه دلیل این عکس العمل بشه
   محیط رو خنک کنید یا آب برای آب تنی براش بزارید

  Zahra پاسخ

  سلام توروخدا یکی بهم بگه چشم مینا اسیب دیده باید چیکار کنم خونریزی کرد الانم میبنده توروخدا بگید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   چرا آسیب دیده ؟ ضربه خورده ؟
   باید بررسی بشه چشم نقطه ی حساسی هست نمیشه از دور راهنمایی کرد
   به دامپزشک مراجعه کنید ، نگاه کنه بررسی کنه اگه نیاز باشه قطره استریل یا قطره های مخصوص بهتون بده
   حتما سریع مراجعه کنید

  پیمان۲۰ پاسخ

  سلام‌ مینای من ی مدت کسل بود و همش سرشو بین پرهاش میکرد و میخوابید اما بیرون از قفس که میومد خوب میشد اما الان بیرون قفس هم حرکت نمیکنه و ی گوشه میخوابه بالهاش رو میندازه و آب و غذا نمیخوره لطفا بگید چکاری میتونم انجام بدم تا خوب بشه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دوست عزیز اینچنین موارد باید همون روز اول بررسی بشه وگرنه هر چقدر که از روش بگذره پرنده ضعیف تر میشه و کار درمانش سختتره
   محیط سردتر شده ؟ اگه اینجوریه که سرما خورده باید دامپزشک انتی بیوتیک بزنه
   اگه فضلش رنگش تغییر کرده هم بگید
   غذا چی می دید بهش ؟

  حسین پاسخ

  سلام خسته نباشید
  تقریبا یه هفته میشه مینام وقتی راه میره بعضی وقتا انگار پاهاش میگیره میخوره زمین و خودشم اسهال افتاده و نسبت به قبل خیلی بی حاله

  لطفا یه راهنمایی بکنین

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   تغذیش چیه ؟ محیط نگهداری خیلی سردتر شده ؟
   فضلش چه رنگیه ؟

  سارا پاسخ

  سلام توروخدا کمکم کنید مینامو یه ماه ونیم. بردم سفر از اول سفر هرروز علائم بیماری های مختلف درش بود اولش اسهال افتاده بود خودشو میخواروند دکتر یه دارودادزدم مولتی ویتامین و آنتی بیوتیکی داد. باز جامونو عوض کردیم از محیط شرجی مازندران رفتیم تو یه محیط سرد توارتفاعات همش سرش گیج می‌رفت آوردنش پایین دوباره به آنتی بیوتیکی ادامه دادند از مازندران بردمش رشت. فهمیدم باغ جدیدمون حشره داره دوباره شروع کرد خودشو خاروندن وقتی برگشتیم تهران کف بگپاهاش تابلو زده بود اسهال افتاده بود و خیلی ضعیف شده تب داره کز می‌کنه خودشو میخارونه. وچون وحشت زده است نمیتونم دستم بگیرمش و داروی ضد ککشو اسپری کنم. پاهاشم دوشی براش تتراساکلین و آ د زدم ولی متورم شده تاول زده وترکیده. اینم بگم مینای من اصلا دستی نیست وداروزدن براش سخته. الان بی انتهاست مبارزه خودشو میخارونه درحد عصبانیت ومدفوعش 99درصدمایع است

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   فضلش چه رنگیه ؟ در بدنش تورم وجود داره ؟ این همه ادامه دار بودن علائم سنگم آب میکنه ، اصلا عادی نیست !
   غذایی که بهش میدید چیه ؟ برای آب میزارید که آبتنی کنه ؟ اسپری کک که میزنید اسمش چیه ؟