منو اصلی

آشنایی با بیماری­های مهم مرغ مینا

آشنایی با بیماری­های مهم مرغ مینا

بیماری های خطرناک و مشکلات مرغ مینا

مرغ مینا جزء پرندگانی است که نسبت به بیماری، مقاومت دارند. با این حال، باز هم امکان دارد که این پرنده به بیماری­ های مختلف مبتلا شود. در این مطلب از وبسایت چیکن هچ به آشنایی با بیماری ­های مهم مرغ مینا می­پردازیم.

این پرنده در محیط طبیعی، به خوبی از خود مراقبت می­کند. اگر می­خواهید که سلامتی مرغ مینا در زندگی آپارتمانی یا سالن های بزرگ پرورشی هم حفظ شود، لازم است به تغذیه پرنده و بهداشت محیط آن توجه کنید.

غذای فاسد، شوک دمایی، بیماری­ های قارچی، ویروسی و باکتریایی، مهم­ترین دلایل بیماری و از بین رفتن مرغ مینا هستند. این پرنده در صورت ابتلا به هر نوع بیماری، خیلی سریع علائم مختلفی از خود بروز می­دهد. در ادامه، بیماری­ های مهم مرغ مینا و علائم آن­ها را با هم مرور می­کنیم.

شایع ترین بیماری های مرغ مینا کدام است ؟

بیماری های آنفولانزا ، آسپرژیلوز ، کلامیدیوز ، نیوکاسل و سرما خوردگی از شایع ترین و مهم ترین بیماری های مرغ مینا هستند.

بیماری کبدی 

مهمترین بیماری بین مرغ مینا ها، بیماری کبدی در پرنده می باشد. این بیماری به دلایل مختلفی ایجاد شده و در صورت عدم رسیدگی امکان تلف شدن پرنده بسیار بالا می باشد.

  • علائم

مهمترین و ابتدایی ترین نشانه ی این بیماری فضله ی سبز رنگ می باشد. دلیل این رنگ از فضله در مرغ مینا درگیری کیسه صفرا با بیماری و ترشح از آن می باشد . فضله سبز رنگ در بیش از 90 درصد مواقع در مرغ مینا ناشی از بیماری کبدی است . توجه ویژه ای به این مورد داشته باشید . ضربه های محکم پرنده به پای خود ، بی حالی ، عدم تعادل ، بی حوصلگی بسیار زیاد و … در صورتی که همراه با فضله ی سبز باشند نشانه ای از بیماری کبدی پرنده می باشند.

  • کنترل و پیشگیری

دلیل ایجاد این بیماری تغذیه ی نامناسب است. اصطلاحا گفته میشود مرغ مینا پرنده ای همه چیز خوار است که این مورد برای مرغ میناهایی درست می باشد که به صورت آزادانه در محیط بیرون در حال گردش می باشند و برای مرغ میناهای محصور در خانه که فعالیت بسیار کمی دارند نادرست است. خوردن مواد غذایی حاوی آهن سبب تجمع این مواد در کبد شده و ایجاد بیماری خواهد کرد . پس تنها راه جلوگیری از این بیماری بسیار خطرناک، عدم استفاده از مواد غذایی حاوی آهن است . همچنین پیشنهاد میشود در مرغ مینا از مواد غذایی و میوه هایی که حاوی مقادیر بالایی ویتامین C نیز می باشند جلوگیری کنید چرا که ویتامین C قدرت جذب آهن در بدن را افزایش می دهد.

نان ، کشمش ، گردو ، گوشت ، دل مرغ و … از مهمترین موارد حاوی آهن می باشند که بسیاری از کاربران به اشتباه انها را به پرنده های خود می دهند.

تغذییر کامل رژیم غذایی همراه با استفاده از داروهای تقویتی تجویزی دامپزشک می تواند پرنده را به سرعت به زندگی بازگرداند به شرطی که بموقع متوجه بیماری مذکور شده باشید .

آنفولانزا

یکی از بیماری­های مهم مرغ مینا، ابتلا به ویروس آنفولانزا است. علی­رغم شیوع این بیماری در بین پرندگان و حتی انسان­ها، مرغ مینا به راحتی به آن مبتلا نمی­شود.

این ویروس با مواد ضدعفونی کننده نسبتا ضعیف هم از بین می­رود و جای نگرانی نیست. با این حال اگر به آن بی توجهی کنید، از طریق ترشحات چشم و بینی و مدفوع پرنده، در محیط منتشر می­شود.

  • علائم

علائم بروز این بیماری، به شدت آن برمی­گردد. اگر نسبتا ضعیف باشد، علائمی مثل تب خفیف، کاهش تخم گذاری و نامرتبی پرها ظاهر می­شوند.

انفولانزای حاد، به سرعت باعث مرگ پرندگان مختلف می­شود. تب شدید، مشکلات تنفسی و تلفات، از عوارض ابتلای مرغ مینا به آنفولانزا هستند.

  • کنترل و پیشگیری

برای پیشگیری از بیماری ­های مهم مرغ مینا از جمله آنفولانزا، پرنده را به محیط ­هایی با اختلاف دمای بالا جابجا نکنید. تغذیه، نور و رعایت اصول بهداشتی نیز در جلوگیری از شیوع آنفولانزا موثر هستند.

در صورت تلف شدن پرنده، لاشه آن را دفن کرده و تمام محل زندگی و فضولات آن را شسته و ضد عفونی کنید. اگر شما سالن پرورش مرغ مینا دارید، باید این اخطار را جدی بگیرید.

حتی 1 گرم از فضولات پرنده بیمار می­تواند کل گله را مبتلا و یا تلف کند. با این حال، استفاده از مواد ضدعفونی کننده یا افزایش دما تا 60 درجه می­توانند به راحتی ویروس را از بین ببرند. دقت داشته باشید که مواد ضدعفونی کننده و یا افزایش دما برای پرنده مینا خطرناک بوده و این اقدامات نباید در حضور پرنده انجام شوند.

آسپرژیلوز

آسپرژیلوز یکی از بیماری­های مهم مرغ مینا و در بین پرندگان، مشترک است. در حالت عادی، مرغ مینا نسبت به این بیماری مقاومت دارد. با این حال در صورت قرار گرفتن در محیط شدیدا آلوده، مبتلا می­شود. راه انتقال این بیماری، غذا یا بستر آلوده هستند. این بیماری با منشاء قارچی، دستگاه تنفسی پرنده را تحت تاثیر قرار می­دهد. در نتیجه، کیسه ­های هوایی مرغ مینا پس از ابتلا به آسپرژیلوز آسیب می­بینند.

  • علائم

در مرغ مینا، بروز علائمی مثل تنفس با دهان باز، نفس تنگی، تنفس سریع یا سیانوز، نشانه­ های ابتلا به آسپرژیلوز هستند. سایر علائم این بیماری شامل اسهال، بی­اشتهایی، تشنگی مداوم و خواب آلودگی هستند.

  • کنترل و پیشگیری

برای پیشگیری از ابتلای مرغ مینا به آسپرژیلوز، به محیط آن توجه ویژه­ای کنید. راه­ های کنترل این بیماری، شامل دور کردن پرنده بیمار از پرندگان سالم و استفاده کردن از داروهای ضد قارچ است.

از آنجا که انواع بیماری­ ها به سرعت در گله پرندگان گسترده می­شوند، استفاده از داروی ضد قارچ برای درمان این بیماری مقرون به صرفه نیست. فراموش نکنید که پیشگیری بهتر از درمان هست.

کلامیدیوز

کلامیدیوز نوعی بیماری خطرناک است که نه­ تنها مرغ مینا بلکه سایر پرندگان را نیز درگیر می­کند. این بیماری، جزء بیماری­های مهم مرغ مینا بوده و امکان سرایت آن به انسان نیز وجود دارد.

منشاء بیماری عفونی کلامیدیوز، باکتری است. این باکتری تنها در محیط سلولی توانایی زندگی و رشد کردن را دارد. تراکم جمعیت، استرس حمل و نقل، خوردن و نوشیدن غذای آلوده یا استنشاق ذرات خشک شده مدفوع پرنده بیمار، سایر پرندگان را درگیر می­کنند.

  • علائم

این بیماری هم به دو شکل حاد و متوسط ظاهر می­شود. اگر شدت بیماری زیاد نباشد، علائم چندانی را نمی­بینیم. اسهال یا مشکلات خفیف تنفسی، تنها علائم این سطح از بیماری هستند.

با افزایش شدت بیماری­های مهم مرغ مینا از جمله کلامیدیوز، اسهال زرد یا سبز، تورم چشم، بی­اشتهایی، کز کردن و ترشحات بینی دیده می­شوند.

  • کنترل و پیشگیری

کنترل این بیماری اهمیتی برابر با درمان آن دارد. چراکه در بعضی موارد، حتی کارکنان آزمایشگاه با تنفس ذرات عفونی معلق در هوا، بیمار شده­اند.

برای اطمینان از ابتلای مرغ مینا به این بیماری، باید از تست­ های پزشکی استفاده کنید. داروی درمان پرنده، چرک خشک کن است. در طول درمان، پروتکل ­های بهداشتی را رعایت کنید زیرا این بیماری به شدت مسری است.

در صورت تلف شدن مرغ مینا، بدن آن را به طور کامل در محلول ضدعفونی کننده قوی بغلطانید. چراکه ممکن است فضولات خشک شده مرغ مینا که حاوی باکتری هستند، در پرهای آن وجود داشته باشد.

نیوکاسل

نیوکاسل یکی دیگر از مهم­ترین بیماری­ های مرغ مینا و البته خطرناک­ترین آن­ها است. این بیماری، به شدت واگیر دارد و متاسفانه در بین پرندگان مختلف، مشترک هست.

بنابراین هریک از پرندگان شما به این بیماری دچار شدند، فورا آن را از سایر پرندگان جدا کنید. این بیماری در ابتدا سیستم تنفسی و عصبی مرغ مینا را درگیر کرده و در نهایت باعث تلف شدن پرنده می­شود.

  • علائم

در صورتی که مرغ مینا به نیوکاسل مبتلا شود، بین 2 تا 15 روز زمان می­برد تا علائم بیماری ظاهر شوند. علائم این بیماری در پرندگان مختلف، متفاوت است.

افسردگی، بی حالی، بی اشتهایی، خس خس کردن و مشکلات تنفسی از نشانه­ های بیماری نیوکاسل هستند. اگر این بیماری، سیستم عصبی پرنده را هدف بگیرد، پرنده یا فلج می­شود یا گردنش می­پیچد.

  • کنترل و پیشگیری

برای جلوگیری از ابتلای به بیماری­ های مهم مرغ مینا، به واکسیناسیون پرنده توجه کنید. متاسفانه بیماری نیوکاسل هیچ درمانی ندارد. تنها راه برای کنترل این بیماری، پیشگیری کردن هست.

بیماری هموکروماتوز

این بیماری در اثر جذب بیش از حد آهن در پرندگان ایجاد میشود و مرغ مینا بیشتر از سایر پرنده ها در معرض این بیماری قرار دارد. علت این امر به سیستم گوارشی مرغ مینا بر میگردد. در حقیقت سیستم گوارش مرغ مینا در مقایسه با دیگر پرندگان نمی تواند به خوبی آهن موجود در غذا را هضم کند.

بیماری هموکروماتوز

اگر در تغذیه مرغ مینا به میزان آهن موجود در جیره غذایی دقت نشود، آهن اضافی در کبد پرنده ذخیره میشود. در نتیجه این امر مرغ مینا دچار مشکلات کبدی شده و در نهایت با مسمومیت و از دست دادن تعادل خویش تلف میشود.

برای جلوگیری از این بیماری باید مواد غذایی که آهن بالایی دارند از رژیم غذایی پرنده حذف شوند. همچنین مواد غذایی و میوه هایی که حاوی ویتامین c هستند نیز باید با محدودیت مصرف شوند. زیرا ویتامین c باعث جذب بیشتر آهن میشود.

سرما خوردگی

سرما خوردگی هم یکی از بیماری های شایع در بین پرندگان می باشد که مرغ مینا نیز میتواند درگیر آن شود. دقت داشته باشید که سرما خوردگی لزوما در اثر هوای سرد در پرندگان ایجاد نمیشود.

قرار گرفتن پرنده در معرض مستقیم وزش باد، تجربه نمودن اختلاف دمایی بیش از 5 الی 10 درجه در یک روز، خوردن مواد خوراکی سرد و یخی مثل بستنی و … می تواد باعث سرما خوردگی مرغ مینا شود.

علائم سرما خوردگی در پرنده ها معمولا به شکل بی حالی و کم اشتهایی، مصرف زیاد آب، آبریزش و … می باشد. از کنار بیماری سرما خوردگی نباید به سادگی گذشت. زیرا این بیماری مخصوصا برای جوجه ها خطرناک می باشد.

می توان با گرم نگه داشتن پرنده و استفاده از مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک های مخصوص پرندگان بیماری سرما خوردگی مرغ مینا را درمان نمود.

چه مواردی که باعث سرماخوردگی مرغ مینا میشود ؟

قرار گرفتن در معرض باد ، شک دمایی ، خوردن مواد خوراکی سرد و یخی از مواردی است که باعث سرماخوردگی این پرنده سخنگو میشود.

انگل داخلی و خارجی

از بیماری­های مهم مرغ مینا می­توانیم به انگل ­های داخلی یا خارجی اشاره کنیم. انگل داخلی ناشی از خوردن انواع کرم­ها، تخم کرم­ها یا سایر حشرات است. این حشرات در بدن مرغ مینا پرورش یافته و پرنده را به انواع بیماری­ها دچار می­کنند. در صورتی که تخم انگل در مدفوع پرنده مشاهده کردید، فورا به دامپزشک مراجعه کرده و داروی مناسب دریافت کنید.

انگل­های خارجی مثل حشره کنه، خون پرنده را می­مکند. این کار تا جایی ادامه می­یابد که پرنده دچار کم­اشتهایی، کم­خونی، بی­حالی یا حتی مرگ می­شود. در محل نیش این حشرات، تورم و عفونت ایجاد می­شوند. عفونت ایجاد شده، بسیار خطرناک بوده و می­تواند زمینه ابتلا به بیماری­ های زیادی از جمله ویروسی و باکتریایی را فراهم کند.

علائم افسردگی مرغ مینا چیست ؟

کسانی که به نگهداری مرغ مینا عادت دارند میدانند که کندن پر ، پرخاش ، بی اشتهایی و تغییر صدا از علائم افسردگی مرغ میناست.

نتیجه گیری

در این مطلب به آشنایی با بیماری­های مهم مرغ مینا پرداختیم. این پرنده، علی­رغم مقاومت بالایی که دارد، در صورت قرار گرفتن در محیط آلوده، به انواع بیماری­ها مبتلا می­شود.

منشاء بیماری­ های مهم مرغ مینا، ویروسی، قارچی، باکتریایی و انگلی هستند. با رعایت بهداشت و توجه به تغذیه پرنده، احتمال بروز انواع بیماری­ ها  در این پرنده، به طور چشمگیری کاهش می­یابند.

همچنین پرندگانی که در قفس و در اسارت زندگی میکنند بیشتر در معرض مشکلات تغذیه ای و کمبود مواد معدنی و ویتامین ها و بیماری های مختلف قرار میگیرند. در این زمینه نیز لازم است که پرورش دهندگان با استفاده از غذاهای مخصوص پرندگان و انواع میوه ها و مواد غذایی یک رژیم غذایی بالانس شده برای پرنده های خود تأمین نمایند.


دیدگاه‌های نوشته
4.3K پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

آب زیاد میخوردومدفوع آبکی وسفیدمیباشد ویکماهه میباشد شاید یکم بیشتر سن داشته باشد چون درسطح پایین پرواز میکند لطفا راهنمایی کنید

به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام یک چشم مینا ی من ورم کرده و بسته ی چکار کنم

به خاطر عفونته. براش قرس تتراسایکلین تهیه کنید هر 12 ساعت یک چهارم بدین بخوره

سلام وقتتون بخیر،من مرغ مینام ۷ یا ۸ سالش هست شب ها یکدفعه تعادلش رو از دست میده و میوفته کف قفس و بال هاش و دهانشو باز میکنه و خودشو هول میده و سفت میکنه کف قفس بعدش هم چشم هاشو میبنده،علت این کاراش چیه؟ممنون میشم اگر جواب بدین

بیماری کبد چرب داره غذا بهش چی میدین ؟

سلام درمان کبد چرب در مرِغ مینا چیه؟

اصلاح تغذیه. فقط غذای مخصوص مرغ مینا استفاده کنید. و اگر مبتلا شده به جای آب چای سرد بدین

سلام‌ مینام ی مدته دیگه اصلا رو دست و اینا که نمیاد بعضی وقتا وحشی ام میشه چیکارش کنم

با چی تغذیه میشه ؟

سلام وقت بخیر ممنون میشم زودتر جواب بدین مرغ مینای من چند روزه بی حال بود و تعادل نداشت خوب پرواز کنه احساس میکنم چشمش نمیبینه امروز هم چقدر صداش میکنم عکس العملی نشون نمیده خیلی خوب حرف می‌زد علتش چی میتونه باشه ممنون از راهنمایتون

غذا چی میدین بهش ؟

اهن بدنش زیاد شده بجای اب چایی بهش بده

سلام جوجه مینای من چندوقته همش دهنش نیمه بازه خیلی آب میخوره واصلا رشد نکرده فقط هم غذای مینا بهش دادم مشکل چیه

مارک غذاش چیه ؟ صدای خس خس موقع تنفس و اسهال داره ؟

سلام وقت بخیر مرغ مینا من ۴ ماهشه و یدفعه حالش بد شد دکتر بردم گف عفونت داره بهش آنتی بیوتیک میدم اما سرش ورم داره و همینطور چشماش و از غذا هم نمیخوره ولی میتونه پر بزنه خوب باید چیکا کنم میشه؟؟؟.

بله عفونت داره باید آنتی بیوتیک رو طبق دستور پزشک استفاده کنید تا رفع بشه

سلام مرغ مینای من الان یک مدته حرف نمیزنه ویک چشمش ورم کرده مشکلش چیه

بیماری عفونی داره. بهتره به دامپزشک مراجعه کنید. ولی ممکنه با کپسول تتراسایکلین خوب بشه هر 12 ساعت یک چهارم

سلام
خسته نباشید مرغ مینای من تقریبا یک سال و نیمشه که پرهاش داره میریزه از جای گوشش شروع شده پرهاش همه ریخته و همش پاش هم بالا میگیره و نمیتونه روی چوب بزاره پاهاش رو هم نگاه کردم مشکلی نداشت
نمیدونم مشکلش چیه

دوره پر ریزیش شروع شده احتمالا. غذا چی میدین بهش ؟

سپهردانه

غذاشو عوض کنید. تاپ فید، کی کی یا پادوان بدین. روزی یک بار هم چای سرد بدین بهش بدون افزودنی

ممنونم
براش چای میزارم اصلا نمیخوره

تو آبخوریش برزید

ببخشید مرغ مینای من چند وقتی هست بیحال شده صدایی هم ازش در نمیاد. اوایل بسیار پر جنب و جوش بود اما الان ی گوشه قفس میشینه خودشو باد میکنه و سرشو لای بال های خودش میکنه دستش هم ک میخام بزارم دهنش رو باز میکنه اما صدایی ازش در نمیاد
امشب هم ک ب پشت داخل قفس خودس افتاد دستو پا میزنه
علتش چیه؟

دان بهش چی میدین ؟ اسهال هم داره ؟

مرغ مینای منم الان همین مشکل و داره

با چی تغذیه میشه ؟

سلام مرغ مینا یهو افتاد کف قفس دستو پا زد بعد ک بلند کردمش خوب شده الان خوب شده یا مریضه

بیماری کبد چرب . غذا بهش چی میدین ؟

سلام من یک مرغ مینا یک هفته هست که از کسی گرفتم تقریبا 4 ماهشه روی زبانش دونه های سفید داره نوکاش خیلی ضعيفه غذا زیاد نمیتونه بخوره پرواز هم نمیتونه بکنه مشکلش از چیه؟

یکی از بزرگترین نشانه های کمبود ویتامین A را می توان با بررسی دهان پرنده مشاهده کرد. با کمبود ویتامین A دارای پلاک‌های سفید کوچک (لکه‌های) روی سقف دهان یا پایه زبانش است. این پلاک‌ها در نهایت عفونی می‌شوند و باعث ایجاد آبسه‌های بزرگ می‌شوند که می‌توانند دهانه نای را مسدود کرده و باعث تنفس سخت شوند. بهتره به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام مینای من تقریبا یک سال و نیمشه و یک دو روزه که مدفوعش زرد شده و بعضی وقت ها قرمز اسهال هم هست مشکلش چیه ؟
کبدش چرب شده یا مشکل دیگه ای داره ؟

Last edited 10 روز قبل by Hello

یه چند روز بهش چای سرد بدین اگه تغییری دیدین از کبد چربه. دان بهش چی میدین

من از اول به اشتباه به مرغ مینام نان و برنج می دادم الان دو سال داره و دیوانه بار به این دوتا وابسته هست چطور از نان ترکش بدن و آیا برنج براش ضرر داره؟ همچین روی پاش داره پوست میاره یکم عجیبه قارچی شده پاش ؟ درمانش چیه

نان و برنج کاملا مضرره، نباید بدین. براش دان مخصوص مرغ مینا تهیه کنید ترجیحا خارجی. میلورم هم میتونید بدید دوست دارن. بله ممکنه بیماری قارچی باشه. به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام من مینای دوساله دارم چن روزی هست ک بی حاله وخیلی میخوابه صداش ضعیف شده تلاش میکنه چیزی بگه ولی بعضی وقتا صداش درنمیاد اشتهاشم کم شده غذاش پلت مای برد مخصوص میناست.فضلش گاهی سبز گاهی سفید آبکی وگاهی رنگ پلته.داروهای دامپزشکی هم بهش دادم تغییری نکرده بنظرتون باید چیکارکنم؟خیلی ممنون

چه داروهایی دادین ؟

۴مدل دارو توسورنگ ریختن اسمی هم روش ننوشتن مینارو یه جایی گذاشتم ک کمی آفتاب بخوره چندبار به یه سمت کج شد باز گذاشتم سرجای قبلش به نظرتون چه مریضی داره؟خداخیرتون بده لطفا کمکم کنید.ممنون

غذاشو عوض کنید، براش از مارک های پادوان یا کی کی و یا تاپ فید استفاده کنید. دارو رو هم قطع کنید و روزی یکبار چای سرد یکم غلیظ بدین. در ضمن برای پرندگان زینتی دامپزشک طیور نمی تونه کاری بکنه. حتما به متخصص پرندگان زینتی مراجعه کنید

دستتون دردنکنه خیلی ممنونم مافقط یه جا توشهرمون هست ک دکتر دام و طیور همه باهم یه جاکارمیکنن جایی دیگه ای رو پیدانکردم.

میتونید از دکتر های آنلاین کمک بگیرید.

متشکرم

سلام خداروشکر مینای من حالش خوب شده فقط ۲روزه اسهال داره اسهالش رنگ پلته داروهای دامپزشکی هم قطع کردم اماهنوزخوب نشده میشه لطفا کمکم کنید؟بهش موز هم دادم ولی خوب نشده.

اسهال چه رنگیه ؟ و غذا چی میدین بهش ؟

سلام من یه مینا دارم الان ۳ ماهش میشه توی ۲ ماهگی که رسیده بود پرواز بلد بود میتونست زیاد بپره و عادت داشت موقعی که بپره روی شونه من بیاد ولی یبار دوستم خونمون بود پرید سمتش دوستمم چون ازش میترسید داد زد خودشو کشید کنار و مینا روی زمین فرود اومد دیگه از اون موقع پرریزی کرد پر های دم کلا ریخت که طبیعیه ولی دیگه پرواز نمیکنه اژ اون موقع با اینکه الان پر های بال کلا در اومدن و فقط موقعی که با دست ولش میدی پرواز میکنه سریع میشینه نفس نفس میزنه بعضی وقتا هم که پرواز میکنه میخواد بشینه میخوره اینور اونور غذاش هم سلکتیو و مدفوعش هم به رنگ غذاست و و بعضی وقتا با مدفوعش که رنگ غذاست آبکی هم هست یعنی باهم قاطی هستن فقط اینکه پرواز نمیکنه مشکل از پرریزی هست یا اینکه دوستم ترسوندش بعد اینکه میخوره بعضی وقتا به جایی چه مشکلی داره؟

Last edited 11 روز قبل by مهدی

ممکنه بیماری کبد داشته باشه. به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام خودم هم مشکوکم به بیماری کبد چون مدفوعش خیلی آبکی شده و سبز انقدر آبکی هست که کلا کف قفس خیس میشه هیچی هم بجز غذای خودش نخورده تا حالا

Last edited 8 روز قبل by مهدی

دانش چی هست منظور چه مارکی ؟

سلکتیو هستش ممکنه از غذاش باشه؟از دو هفتگی همین غذا رو میخورد تا حالا اینجوری نبود اما مدفوع سفید هم داشت

Last edited 8 روز قبل by مهدی

بله میتونه باشه، ولی نه قطعا، غیر از غذای خودش دیگه چی بهش دادین؟ فعلا بهش چای سرد بدون افزودنی بدین ببنید فرقی میکنه. چای خاصیت پاک کندده کبد داره

بجز غذای خودش بهش هیچی ندادم از همون اول که گرفتم تحقیق کردم توی اینترنت فهمیدم براش مضره هیچی بجز غذاش ندادم فقط یه سوال چایی کمرنگ یا پررنگ فرقی نمیکنه؟

زیاد پر رنگ نباشه

یه مورد دیگه میلورم چقدر باید به مینا داده بشه و چند روز یکبار؟

مداوم نباشه سعی کنید تنوع غذایی داشته باشه.یک روز در میان یا روزی یک بار هم مشکلی نداره

سلام و درود

دو سه روزی هست مرغ مینا من به نظر اسهال داره چه باید کرد به نظرتون؟
دانه هم اوشکایا بهش میدیم ، بعد از اینکه اینجوری شده هم چند روزیه چند قطره چایی تو ابش میریزیم
نان و برنج هم تو جیره غذایش نیست

اسهالش چه رنگیه ؟

بی رنگ هست ، انگار دقیقا اب میده ببرون ، گاهی هم سفید

میتونه به خاطر بیماری عفونی باشه برای تشخیص درست به دامپزشک مراجعه کنید.

با سلام
مینا من.منقارش باز نمیشه
یعنی به اندازه کمی باز میتونه بکنه ولی نمیتونه غذا بخوره که من خودم نوکشو باز میکنم وخیلی سخت میگیره خودشو وبهش به کمی به سختی غذا میدمش منو راهنمای کنید ممنونم

به دامپزشک مراجعه کنید لطفا

با سلام
مرغ مینام چند وقته مدفوع خونی هستش راه درمانش چی هست
و برای بیماری بامبل فوت مینا بردمش دامپزش‌کی به کرم داد ولی هی داره بزرگ تر میشه چند باری بردمش ولی فایده نکرد

درمان بامبل فوت 14-20 روز طول میکشه. درضمن به یه دامپزشک با سواد مراجعه کنید. متخصص پرنده های زینتی. برای درمان هردو بیماری .

سلام توروخداجواب بدید.مینای من چندروزیه یه دفعه صدای بال بال زدنش میادکف قفس.امشب دیدم روی پرهاش یه چیزای سفیدبودکه برداشته میشد‌.خیلی بیحاله.ازدهن تنفس میکنه.لاغرشده

غذا بهش چی مدین

سلام خسته نباشین مینای من یه دفه بی‌حال میشه و نمیتونه رو پاهاش واسته سرش هم به یه سمت کج میشه بیشتر سمت چپش درگیره انگار بعد از یه دقیقه سرحال میشه .عطسه هم میکنه فضلشم سبزه راهنمایی کنید لطفاً

غذا بهش چی میدین ؟

سلام مرغ مینای من یه چشمش آسیب دیده ولی نمیدونم چجوری آسیب دیده چشمش نیمه بازه اصلا نمیتونه ببینه. تروخدا راهنمایم کنین. بنظرتون میشه بخاطر اینکه چشمشو میخارونه آسیب دیده باشه؟

Last edited 15 روز قبل by خسروی

بهتره به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام خسته نباشید مرغ مینای من مدتیه یکی از چشماش باد میکنه و بیش از حد انگار عفونت کرده به دامپزشکی هم بردمش بهش پماد داد اما بازم خوب نشده

2-3 روز بهش یک چهارم قرص آزیترومایسین 250 بدین هر 12 ساعت

سلام مینای من با جوش سوخت پسرش ورم کرده چه کنم

سوالتون رو واضح بیان کنید.

سلام وقت بخیر،مرغ مینا من حالش خوب بود تا اینکه افتاد کف قفس و بال بال زد و بی حال شد و خودم با دست بلندش کردم و چند دقیقه بعد بهتر حالش بهترشد، مشکل کبد داره یعنی؟ چون بهش متاسفانه برنج هم میدادم و اینکه میشه لطفا بگید چیکار کنم تا درمان بشه؟ و اینکه سپهر دانه هم بهش میدم.

بله. اگه شدید نیست به جای آب بهش چای سرد بدین یه مدت . و اگر بهتر نشد قرص لیورگل تهیه کنید.

مینای من بدنش داغه
یک طرف بینیش بنده چکارکنم

ببرش دکتر سرما خورده عفونت داره

سلام خسته نباشید جوجه مینای من ۴۰ روزست دهانش و مدفوع سبز رنگ شده بی حاله غذا هم نمیخوره

به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام مرغ مینا دارم الان یک باره افتاده کف قفس بال‌ها شو باز کرده وبی حاله هیچ تحرکی تا یک ربع نداشت باز دیدم الحمدالله بلند شد و صحبت میکنه ..چکار شده

مشکل کبد داره، دان بهش چی میدین

سلام خواستم بگم یه مرغ مینای اهلی دو ساله نر دارم میتونم براش یه جفت بگیرم خیلی تنهاست دلم مسوزه براش اگه جفت داشته باشه باهم دعوا میکنن؟

بعد از خریدن جفت بلافاصله تو یک قفس نزارید. 10-15 روز تو قفس جدا ولی نزدیک به هم باشن اگه باهم ارتباط برقرار کردن بزارید تو یک قفس

درضمن غذاشم راف ایتالیایی هست.ینی غذای ایرانی که اصلا نمیدم.ولی هر از گاهی یکم از آب قرمه سبزی میخوره چون دوس داره..الان دو روزه که دائم روی پاش میشینه همشم چرت میزنه.دهنشم بازه.عطسه هم که میکنه آبریزش داره.نگرانشم.نباید هیچ بلایی سرش بیاد.میگین چیکار کنم.؟ همسرمم دامپزشکی نمیبرتم.

محیط پرنده های خونگی نباید سرد باشه و در معرض باد مستقیم هم نباشن. این علایم که گفتین به خاط سرما خوردگیه. براش قرص تتراسایکلین تهیه کنید هر 12 ساعت یک چهارم بدین بهش. جاش گرم باشه حداقل 30 درجه.

سلام.من هروز صبح ناشتا لیمو و عسل رو با آب ولرم قاطی میکنم میخورم.مینامم میاد کنارم اونم میخوره.ینی اگه نخوره هیچی دیگه.خل میشه.میگین چیکار کنم؟ اینم براش بده؟؟؟

لیمو درصد ویتامین سی بالا داره (تو صد گرم 88%) خوب نیست براش ولی عسل خطر آنچنانی نداره. به جای اون براش چای سرد بدین بدون افزودنی

بهترین غذا برای میناها چی هست.من قبلا برند آوشکایا می دادم

من سه برند رو قبول دارم برای مرغ مینا ، کی کی ، تاپ فید و پادوان

سلام مرغ مینای من بی حوصله هست یکمی هم عطسه میکنه و بدنش هم بعضی اوقات تیک میگیره در حد ده ثانیه و کم حرف میزنه و وقتی هم حرف میزنه صداش گرفته ممکنه دوره تولکی باشه؟

خیر سرما خوردگیه به دامپزشک مراجعه کنید.

بهش داروی سرما خوردگی ندم؟

مگه آدمه عزیز من . باید انتی بیوتیک داده بشه .

سلام
یه مرغ مینا سر حال کاملا اخر شب بود باهاش صحبت میکردم بازی میکرد برق ها رو خاموش کردم محل قفسش هم روی دیوار بود،بعد پنج دقیقه صدا بال زدن میومد رفتیم دیدیم افتاده کف قفس داره تشنج میکنه درش اوردیم انگار داشت خفه میشد سعی کردم با برعکس گرفتن کمکش کنم اکه چیزی داخل مجرای گوارشیش هست بالا بیاد اما اتفاقی نیافتاد بعد چند دقیقه متاسفانه تلف شد ،توضیحی هست برای این اتفاق دوتا مینا دیگه دارم در قفس جداگونه خدای ناکرده اتفاقی برا اونها نیافته

98 درصد مرغ مینا ها به خاطر تغذیه غلط و مشکل کبد تلف میشن مثل مال شما. موادغذایی دارای آهن و ویتامین سی ندین خصوصا برنج که نمی دونم چرا هرکسی کامنت در مورد مرغ مینا میزاره تو تغذیه اش برنج هست. دان چی میدین بهشون ؟

ممنون از پاسختون
سپهر دانه اگه اشتباه نکنم،متاسفانه بله برنج هم میدادم،این مرغ مینا من قبلا هیچکدوم از نشونه های که شما نوشتین برا کبد پرنده نداشت واقعا

غذاشو تغییر بدین. و خواهشا قبل از دادن هر چیزی به مرغ مینا مقدار آهن و ویتامین سی رو کنترل کنید تو اینترنت هست. (برنج هم ندین)

با سلام،متاسفانه مینام،دو روزه صداش گرفته،زمان صحبت کردن،به زور صداش در میاد،خیلی اعصابم داغونه

به دامپزشک مراجعه کنید ممکنه به خاطر عفونت باشه

سلام وقت بخیر من ده روزی نبودم مینامو گذاشتم خونه مادر شوهرم سه ماهشه الان ک اومدم اصلا حرف یا صوت نمی زنه اروم شده غذا خوب نمی خوره از نوکش میفته غذا و زمان اب خوردن خس خس می کنه دور چشمش فک می کنم یکم سیاه شده

مریض شده احتمالا تو محیط سرد بوده سرما خورده بهش قرص تترا سیکلین هر 12 ساعت یک چهارم بدین. دمای محل قفسش رو گرم نگهدارید 23-25 درجه باشه

ببخشید چرا من سوال میزارم پاک میشه؟

پاک نمیشه، منتها با واتساپ اشتباه میگیرین یک کامنت رو ده بار ارسال میکنید در حالی که باید تایید بشه تا منتشر بشه.

سلام خسته نباشید مینا ی من سه ماههش چند روزیه تو دهانش پر از دانه های سفید هست به یه پرنده فروش گفتم گفت چون برنج وکرم زیاد خورده پروتیین بدنش زیاد شده جوش زده بعد بهم گفت دیگه بهش کرم وبرنج نده بعد هم یه دارو داد گفت آنتی بیوتیک هست تو آبش بریز بهش بده خوب بشه دادم کمی بهتر شد ولی الان دیدم روی پاکش هم دانه زده میخواستم ببینم چکار کنم

به مرغ مینا برنج ندین ضرر داره. در ضمن موقع بیماره به جای سوال از این و اون یک ببرید دامپزشک درست و حسابی درمان بشه .

سلام خسته نباشید ببخشید مینای من مشکل کبد پیدا کرده بود بردمش دامپزشکی دارو داد بعد که آوردمش خونه متوجه شدم بالای چشمش ورم کرده میتونه از کبدش باشه؟ یا بیماریش چیز دیگس؟

تورم چشم به خاطر سرما خوردگی و عفونت داخلی پیش میاد. براش قرص تتراسایکلین یا آزیترومایسین 250 بدین یک چهارم هر 12 ساعت . محل قفسش هم گرم باشه. جلوی باد و کلر هم نباشه

سپاسگزارم

سلام خسته نباشید مرغ مینای من مریض شد برم متخصص دیدش دارو داد بهش خوب شد ولی متا سفانه الان متوجه شدیم بینای یش را از دست داده صحبت میکنه ولی وقتی بیرون از قفس میاد دید نداره به در و دیوار میخوره ممنون میشم راهنمایم کنید

غذا بهش چی میدین؟ بیناییشو از دست نداده بیماری کبد چرب باعث شده اینطور بشه.

سلام. مرغ مینام پاهاش لنگ میزنه و دایره وار میچرخه. بعد پاهاش بی حس میشن و پر میزنه و میخوره به در و دیوار و بعد میوفته. به نظر میاد تشنج کرده. مشکلش چیه؟ چیکار باید بکنم؟ دامپزشک تا فردا در دسترسم نیست…

مشکل کبد داره. غذا بهش چی میدین ؟

سلام مینام عطسه میکنه و یکم بیحاله فک کنم سرماخورده امروز جلو اسپیلت بود
بهش چی بدم بدتر نشه

سرماخورده. دو سه روز بهش هر 12 ساعت یک چهرم قرص تتراسایکلین بده. دمای محیطش هم زیر 25 درجه نباشه

سلام
مینام با دهنش نفس میکشه و خس خس هم میکنه نفساش و یه دانه سرخ رنگ نزدیک چشمش بیرو شده
آیا خطرناک هست میشه شما مشاوره بدین چون اینجا دام پزشکی نیست

خیر نمیشه. سرما خورده، جای گرم نگهداری کنید و بهش یک چهارم قرص آزیترومایسین 250 رو تو آب حل کنید بدین بخوره.

سلام جوجه من سه ماهه هست دم مینام مایع سفید رنگی میاد بیرون و روی نوک بینیش نزدیک چشمش یه دانه قزمز رنگی زده اصللا تعادلم نداره مشکلش چیه

سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

باسلام و خسته نباشید دام پزشک گفت قرص آموکسی کلاو بریزید داخل آبش به نظر شما دویست سی سس چقد میشه یعنی این قرص براش خطرناک نیست برا عفونت چشمش گفت بریزید تو آب خوب میشه

اگه خطرناک باشه چرا باید دکتر بگه از این بده بخوره. نصف آب معدنی کوچک تقریبا یکم کمتر

سلام خسته نباشید مینام مشکل کبد داشت گفتن چیزی جز سپه دانه نخوره منم بهش سپه دانه میدم اما از صبح لب نزنه بهش گشنم هست لطفا کمکم کنین

کی گفته دکتر یا اشخاص دیگه ؟ دانش رو عوض کنید، بهش میوه هایی که آهن و ویتامین سی پایین دارن یا ندارن بدین. اگه مشکل کبدش رفع نشده چای سرد بدین بهش. دان های برند تاپ فید، کی کی و پادوان توصیه میشه. میواهایی که میخواید بدید مقدار اهن و ویتامین سی رو تو اینترنت جستوجو کنید.

سلام خداقوت دکترمن پادوان میوه فقط بهشون میدم و خودشون هم خیلی چایی دوست دارن ولی نون میبینن برمیدارن نون و فرارمیکنن.خداروشکر پروازهم میکنن
بنظرتون ممکنه سرماخوردگی هم داشته باشه چون عطسه زیاد میکردگاهی اوقات و خوراکشم خوبه و بمن خیلی وابسته سچندبارهم ناخواسته جلو باد کولربود
خیلی هم ورجه وورجه میکنه

نون رو حذف کنید کلا ضرر داره بعد یه مدت بیماری کبد پیدا میکنه. چایی خوبه براش مشکلی نیست . عطسه میتونه به دلیل سرماخوردگی باشه. سعی کنید دمای محیط زیر 22 و بیشتر از 25 نباشه. اگه ابریزش بینی و صدای خس خس تو تنفسش هست آنتی بیوتیک استفاده کنید.

خیلی خیلی ممنونم آبریزش بینی داره جوجه م و گاهی عدم تعادل هم داره

عدم تعادل به خاطر مشکل کبده. قرص لیورگل تهیه کنید. هر 12 ساعت نصفش رو بدین بهش 2-3 ادامه بدین بهتر شد قطع کنید. برای سرما خوردگی هم قرص تترا سایکلین یک چهارم هر 12 ساعت . ولی همزمان ندین قرصا رو

سلام من یه مرغ مینا دارم که هنوز دور چشمش خط و خش نیوفتاده و سفیده و میشه گفت جوونه ولی بعضی از پر های سرش انگار سفیده این بیماریه یا ژنه یا چیز دیگه ای هست؟
و درمانش چیه

احتمالا ژنتیکیه

سلام عزیزم اتفاقا چند مدت پیش دام پزشک اومد نگاهش کرد اون موقع هم برا چشمش که قرمز شده بود دارو نوشت خوب شده بود بازم چشمش قرمز شده آخه دام پزشکم که میبری دارو میدن بعد یه مدت بازم حیوان همون طوری میشه خوب آدم چی کار کنه والا

وقتی با دارو خوب میشه و دوباره یه مدت بعد همون مشکل پیش میاد باید ببینی تو نگهداریش چه مشکلی هست. یا حداقل دلیلش رو از دکتر بپرسین وقتی دارویی میده که خوب میشه پس علتش رو هم میدونه دیگه. شرایط محیطی نامطلوب، آلوده بودن قفس، تغذیه نامناسب اینا همشون عامل بیماریه