آموزش پرورش و نگهداری مرغ مینا

چگونه سن و جنسیت مرغ مینا را تشخیص دهیم؟

تخمین سن و جنسیت مرغ مینا

مرغ مینا به دلیل هوش و ذکاوت بالا و صد البته استعداد سخنگویی یکی از مهمترین پرندگان سخنگو می باشد. افراد مختلفی برای به زبان آوردن و سخنگو کردن مرغ مینا، این پرنده مقلد را در منزل خویش نگه می دارند. پرورش یک پرنده زینتی باهوش با توانایی تقلید گفتار انسانی در خانه مطمئنا حسابی اهل منزل را سرگرم و شاداب خواهد نمود. اما متأسفانه ماجرای سخنگو شدن مرغ مینا همیشه پایان خوبی ندارد و افراد به دلیل خرید پرنده های مسن در این زمینه موفق نمیشوند. اگر با اصول سخنگو شدن مرغ مینا آشنایی داشته باشید حتما می دانید که برای سخنگویی باید مرغ مینای نابالغ و جوجه تهیه نمود و او را آموزش داد. پس سن یک فاکتور مهم برای انتخاب پرنده میباشد. زیرا پرنده های مسن بیشتر سرکش بوده و تمایلی به آموزش دیدن ندارند. پرندگان سخنگو همچون myna باید از سن جوجگی تربیت شوند. آموزش دیدن و یا اهلی و سخنگو شدن مینا رابطه مستقیمی با سن بلوغ او دارد. اگر پرنده به سن بلوغ رسیده باشد، رام کردن و آموزش سخنگویی به او سخت ترین کار ممکن خواهد بود. مخصوصا اگر سن مرغ مینا بیشتر از 4 سال باشد شاید دیگر امیدی به آموزش دیدن او وجود نداشته باشد.

به همین دلیل ما در این مقاله از وبلاگ چیکن هچ سعی نموده ایم نکاتی را به شما آموزش دهیم تا شما سن تقریبی پرنده خود را حدس بزنید. دقت داشته باشید که از روی ظاهر هیچ وقت دقیقا نمی توان سن پرنده رو تخمین زد.

تاکنون گونه های مختلفی از این پرنده شناسایی شده و مورد تجارت قرار گرفته اند. هر یک از نژادها نیز ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. برای مطالعه بیشتر مقاله نژادهای مختلف مرغ مینا را مطالعه بفرمایید.

در بین نژادهای مختلف mina تفاوت ظاهری وجود دارد. مهمترین نژادهای مرغ مینای سخنگو، نژاد گوشواره ای می باشند. نژاد گوشواره ای در حقیقت دارای یک پوست زرد رنگ بدون پر در اطراف چشم و سر و گردن می باشد. وجه تمایز نژادهای مختلف مرغ مینای گوشواره ای نیز، آرایش متفاوت گوشواره آنها می باشد. البته نژادهای مختلف mynah به لحاظ جثه نیز با هم کمی فرق دارند.

به طور معمول جثه جوجه مرغ مینای گوشواره ای کوچک بوده به طوریکه او در کف دست جای میگیرد. البته در برخی موارد تغذیه ضعیف و شرایط بد آب و هوایی نیز باعث میشوند پرنده رشد کمتری داشته باشد. بنابراین جثه مرغ مینا نمی تواند یک فاکتور مهم در تعیین سن آن باشد. ممکن است مرغ مینای بالغ به قدری تغذیه ضعیفی داشته باشد که جثه او شما را به اشتباه بیاندازد و با خود فکر کنید که او هنوز جوجه است. این را هم در نظر بگیرید که یک نژاد خاصی از این پرنده به نام مرغ مینای کوچک هندی نیز وجود دارد که جثه بالغ آن هم اندازه جثه یک جوجه 4 یا 5 ماهه مرغ مینای معمولی می باشد. بنابراین لازم است که در مورد نژادهای مرغ مینا نیز کمی اطلاعات کسب کنید.

نژادهای مرغ مینا

میانگین عمر این پرنده در طبیعت 12 سال می باشد. برخی از نژادهای myna در طبیعت می تواند تا سن 20 سالگی نیز عمر کنند. پرندگانی که از زیستگاه طبیعی خود دور بوده و در اسارات محکوم به زندگی هستند خیلی کمتر عمر میکنند. یک مرغ مینای رام شده تحت شرایط مطلوب پرورشی تا  8 الی 10 سال می تواند دوام بیاورد. تقریبا یکی دو سال بعد از به بلوغ رسیدن مرغ مقلد اصلا نمی توان سن این پرنده را تخمین زد.

برخی افراد ادعا میکنند که از روی پوست پا می توان سن حدودی مرغ مینا را تخمین زد ولی این نظریه اساس علمی ندارد. پوست پای این پرنده تحت شرایط محیط زندگی اش می تواند دستخوش تغییرات زیادی شود. بنابراین برای تخمین سن مرغ مینا نباید به ضخیم و خشن شدن ساق و پوست پای پرنده استناد کرد.

مهمترین مسئله ای که در تعیین سن یک مرغ مینا اهمیت دارد سن بلوغ می باشد. مرغ مینایی که هنوز به سن بلوغ نرسیده است می تواند تحت آموزش، رام شده و یا سخنگو شود. این پرنده ها به صورت غریزی قبل از سن بلوغ مخصوصا در سنین کمتر از 3 ماه توانایی یادگیری بالایی دارند. در طبیعت معمولا پرنده ها قبل از سن بلوغ، زبان گله را می آموزند تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

بنابراین باید تشخیص دهیم که آیا مرغ مینای مذکور به سن بلوغ رسیده است و یا نه؟

اما مشکلی که وجود دارد این است سن بلوغ مرغ مینا به نژاد آن بستگی دارد. این موضوع نیز کمی پیچیده می باشد. سن بلوغ مرغ مینا با توجه به نژاد آن بین یک سال، 2 سال و حداکثر 3 سال می باشد. نژاد معمولی و گوشواره ای این پرنده معمولا در سن 2 سالگی به بلوغ جنسی میرسد. خوشبختانه بلوغ جنسی در پرندگان با تغییرات ظاهری همراه میباشد. بنابراین با شناسایی علائم بلوغ به راحتی می توان تشخیص داد که آیا مرغ مینا هنوز جوجه است و یا اینکه سن بلوغ را رد کرده است!

مهمترین ویژگی های مرغ مینای نابالغ

جوجه mina که کمتر از 2 ماه سن دارند به سادگی قابل تشخیص هستند. چرا که در این سن پرهای پرنده هنوز به خوبی رشد نکرده است. همچنین جوجه مرغ مینا از انسان هراس ندارد و اگر به نوک او دست بزنید دهانش را برای غذا گرفتن از شما باز میکند. پرنده های بالغ به این سرعت با انسان ها اعتماد نمیکنند. مخصوصا اگر پرنده وحشی و بالغ باشد، اهلی نمودن او بسیار سخت ئ تقریبا ناممکن خواهد بود.

پوست اطراف چشم مرغ مینای نابالغ سفید است. زمانیکه پرنده به سن بلوغ نزدیکتر میشود، رنگ صورت و پوست اطراف چشم نیز به رنگ زرد متمایل میشود. در نهایت زمانیکه پرنده به سن بلوغ رسید، پوست ناحیه چشم و صورت پرنده به رنگ زرد روشن در می آید؛ این مهمترین نکته ای است که افراد کم تجربه در حین خرید جوجه مرغ مینا باید به آن دقت کنند.

مهمترین ویژگی های مرغ مینای نابالغ

پوست دور و بر چشم مرغ مینا اگر به رنگ کرم باشد پرنده بیشتر از یک سال سن دارد.

معمولا تا سنین کمتر از یک سال، رنگ پوست دور چشم مرغ مینا سفید است و پس از آن به تیرگی رفته و به تدریج به رنگ زرد روشن در می آید. مرغ مینایی که دو الی سه سال سن داشته باشد حتما پوست چشم او زرد رنگ میباشد.

بنابراین اگر قصد خرید مرغ مینا دارید و پوست چشم او نیز زرد رنگ می باشد و همچنین فروشنده ادعا میکند که او هنوز جوجه است، از خرید این پرنده خودداری کنید. چرا که پرنده دیگر بالغ شده است و عملا تمام آموزش هایی که برای سخنگویی و رام شدن او انجام خواهید داد، بی فایده و وقت تلف کردن خواهد بود.

مطمئن ترین راه برای تشخیص سن مرغ مینا

برای اطمینان از سن مرغ مینا بهترین و مطمئن ترین راه حل تست ژنتیک (تست dna) میباشد. برای این کار نمونه ای از پر و یا خون پرنده مورد آزمایش قرار گرفته و به طور دقیق سن پرنده مشخص میشود. البته تست ژنتیک برای تشخیص جنسیت نیز کاربرد دارد. با توجه به اینکه جنس نر و ماده مرغ مینا مخصوصا در سنین جوجگی از یک دیگر قابل تفریق نیستند، تست dna بصورت قطعی میتواند جنسیت پرنده را مشخص کند.

ممکن است شما به یک کلینیک دامپزشکی مجهز در شهر و منطقه خود دسترسی نداشته باشید. برای تشخیص جنسیت مرغ مینا حتما به یک پرورش دهنده با تجربه و صادق مراجعه نمایید. بعد از سن بلوغ تغییرات بسیار جزئی بین جنس نر و ماده این پرنده اتفاق می افتد. مثلا مرغ مینای نر کمی جثه بزرگتری دارد ولی تغذیه نیز میتواند باعث رشد بیشتر او شود و نباید به این موضوع استناد کرد.

همچنین مرغ مینای نر جسورتر از جنس ماده است و در زمینه تقلید صدا نیز واضح تر حرف میزند. شناسایی جنس نر و ماده مرغ مینا از طریق استخوان لگن نیز نیاز تا حدودی امکان پذیر است. استخوان لگن مرغ مینای ماده به دلیل تخمگذار بودن این جنس کمی بازتر از جنس نر می باشد.

نوشته های مشابه

‫383 دیدگاه ها

  1. یبار کامنت بذار . چون به زور میگیریش ازت به شدت میترسه . نگیرش تا دوست بشه باهات . دنبالش هم ندو

 1. وقتی هم باهاش تمرین حرف میکنم جلوش و بعدش دور میشم با سوت حرف میزنه نمیفهمم چی میگه همش ی پاش و میبره بالا

  1. غذاش بَده اینجوری ادامه پیدا کنه خیلی مریض میشه و همین حرفارو هم نمیزنه . کارایی که گفتم رو انجام بده . میله تو قفسش از چه جنسیه ؟ براش چوب طبیعی درخت بذار ولی قطرش خوب باشه

 2. سلام من ی مینا دارم حدود ۱۵روز دارمش فقط اواز میخونه و با سوط میگه بیا بیا ی بار مهمون داشتیم منو مامانم توی اشپز خونه بودیم مهمونمون توی حال بود جلوی ش گفت سلام خیلی واضح گفت جلوم حرف نمیزنه ب احتمال بیشتر نره سنش نمیدونم ک دقیق ولی دور چشمش مایل ب زرده همون کرمی یکم پرنگ تر چیکار منم حرف بیادش همش هم میگرده توی حال غایمکی هم میاد غدا مونو نوک میزنه میره یادگاهی اوقات عینه کلاغ داد میزنه وقتی میگیرمش ب زور فقط ضل میزنه بم وقتی ولش کنم توهمون حال تو قفس داد نیزنه خخخ چی بدم بخوره چطور دستیش کنم و سخنگو لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم…

  1. سلام چون به زور میگیریش ازت میترسه و هیچوقت باهات خوب نمیشه ! چرا به زور میگیریش ؟!!!
   اول اینکه هیچوقت دیگه به زور نگیرش باهاش مهربون باش . نذار غذای خودتون بخوره مریض میشه
   براش از پت شاپ غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان بخر هیچ غذای دیگه ای نده بهش . کرم میلورم هم بخر و هر هفته یکی دوبار کمی سیب بده بهش . مقاله های زیر رو کامل بخون خیلی نکات مفید گفته شده :
   اهلی کردن مرغ مینا
   سخنگو کردن مرغ مینا

 3. مینای من یک ساله هست اما من وقتی از فروشنده خریدم فروشنده گفت حرف میزنه و من هم صدایش را شنیدم اما وقتی که آمد خونم حرفی نزد
  آیا مینای من در سن ا می توان کلمه های جدید تری به او یاد داد و من نمیتوانم کار هایی که گفتید رو انجام دهم به جز این کار ها چه کاری برای تشخیص مینا پیدا کنم

  ممنون ♥️

 4. سلام مینای من ۹ماه جوجه گرفتم ازلونش الان حرف میزنه ولی دورگردنش پرااش ریخته بایدچه کارش کنم

 5. سلام
  مینای من ۵ماهش میخوام دستی کنم می‌ترسه و فرار میکنه میخواستم بدونم چطوری دستیش کنم؟؟ممنون

 6. سلام ۹ روزه یه مرغ مینا خریدم از یه مغازه دار گفت جوجه پارسال هست رام هست گاز نمیگیره از روزی که گرفتم دارم سلام رو بهش میگم ولی یاد نگرفته غذاش دونه پارس بسته ای هست پاهاش بزرگه ترک خورده هست میخوان بدونم مشکلش چیه و سخنگو میشه یا نمیشه و سنش درسته نر هست دهن سیاه گاهی وقت هایه صدا هایی در میاره

  1. مرغ مینا بالای یک سال ، اموزش نمیبینه
   حتما باید زیر یک سال سن داشته باشه تا اهلی بشه و اموزش سخن گفتن یاد بگیره

 7. سلام مینای من دوماهه بود خریدم الان هنو یک سالش نشده حرف میزنه کاملا سرحاله ولی خیلی هیجان داره با اینکه خودم بهش غذا دادم ولی زمانی که از قفس بیرون میارم فقط میخواد که به سر ودستم چنگ ونوک بزنه رو سر شونه میشه ولی به هیچ عنوان نمیشه دست زد بهش گرچه اصلا جرات نمیکنم دست بزنم دلیل این رفتار خشونتش چی ممکنه باشه

  1. علت پرخاشگری مرغ مینا و نحوه درمان آن
   اگر پرنده رو تازه خریدید ممکنه دلیلش این باشه که هنوز به محیط و صاحب جدید عادت نکرده . بهش فرصت بدید تا با مرور زمان به شما عادت کنه . براش محیط ساکت و استرس ایجاد کنید وقتی هم که نوک میزنه اصلا داد نزنید و یا با هجان و ناگهانی برخورد نکنید

    1. سلام برا منم به پشت برمیگرده ولی کاملا سر حال برا چیه چرا اینجوری میشه چیکار کنم خوب شه

 8. سلام من از مغازه مینا گرفتم گفت ۵ ماهشه و اولش خیلی بالا پایین می‌پرید الان یه جا میشینه
  چرا مشکلی داره؟

 9. سلام من مرغ مینا خریدم 3هفته
  مغازه دار گفتش 6ماهشه
  دور چشماش زرده بعد الان تمرینش دارم میدم ک حرف بزنه تمام صدا های اطرافش رو میگه ولی مثلا سلام رو نمیگه
  هرچی اواز براش گذاشتم الان بلده
  ولی فقط حرفو یاد نمیگیره مثلا سلام رو از وقتی خریدم دارم تمرین میدم
  میخواد بگه سلام ولی نمیتونه

 10. سلام وقت بخیر ۱۰روزی یه مرغ مینا خریدم تو پرنده فروشی بود دور چشمش زرد از روزی که اوردمش نزدیک قفس میشم هی میپره اینور اونور درقفس رو باز میذارم میاد انگور میخوره تو خونه میچرخه باز میره تو قفسش ،اصلا سمتمون نمیاد اصلا از دست غذا نمیخوره ،دستمو میبرم تو قفس نگهمیدارم همش میپره بعد میبینه کاریش ندارم میره زیر دون خورش منم سرشو ناز میکنم ولی بازم دستمو میکشم شروع میکنه به پریدن ،هی حرف میزنم صداش میکنم اصلا انگار نه انگار گاهی وقتا یه کوچولو صداش درمیومد که دیگه اونم در نمیاد
  میشه این پرنده رو اهلی کرد ؟

  1. سلام انگور نباید بخوره !
   غذاش چیه ؟ سنش رو میدونید ؟
   تازه خریداری شده نباید هی بهش نزدیک بشین. دور ازقفس بشیند باهاش حرف بزنید و به مرور به قفس نزدیک بشید طی چند روز

 11. سلام من حدود هشت سال یه مرغ مینا داشتم تحت نظر دکتر هم بود ولی یه چند روز پیش حدود ساعت 1صبح دهانش باز بود از بینی ش نفس نمی‌کشید من بهش نفس مصنوعی دادم ولی توفیقی نکرد حیوونم بعد از یه دقیقه آسمانی شد میخام علت مرگش را بدونم لطفاً بگید اینم در نظر بگیرید حیوونم از نظر جسمانی سلامت بود

 12. سلام من ی مرغ مینا از پرنده فروشی خریدم فروشنده گفت ۷ماهس و برای دستی کردنشم باید ب اون گشنگی بدی بعد یواش یواش با دستت بهش غذا بده الان آوردمش خونه تو قفس فقط در حال جنب و جوشه تا الانم ک دو روزه هیچ صدایی ازش در نیومده دور چشمهاشم زرد رنگه میخواستم بدونم ک آیا این پرنده دستی و سخنگو میشه ممنون میشم ازتون راهنماییم کنید

 13. سلام
  من دو روز مرغ مینا گرفتم مرغ مینام دور چشمش زرد
  از دستم غذا میخوره میاریمش بیرون میاد پیشمون تو قفسم ارومه
  امروز گذاشتمش تو حیاط صدا گربه و مرغ درمیاورد
  میتونم اینو سخنگو کنم ؟

 14. سلام مایه مینای نر داریم حرف که نمیزنه وپعدش پاهاش جمع می‌کنه نمیتونه راه بره غذا میخوره پرواز هم یکسال بیشتره نمیتونه بکنه دکتر گفت کبدش چربه حالا چکار کنیم پاهاش باز بشه حداقل راه بره

 15. مینای من۳سالشه.۱ساله بود ک خریدمش و فروشنده گفت حرف زدن یاد نمیگیره اما تونستم۷،۸ تا کلمه یادش بدم.الان پاهاش پوسته پوسته شده،چ کار باید انجام بدم؟سرحاله و هیچ مشکلی نداره،فقط ظاهر پاهاش بد شکل شده

  1. من هم مینای نرم هم ماده داشتم بنابه تجربه خودم میگم نرساکته ولی ماده جیغ جیغ میکنه
   خواستم بدونم درسته بعدتر سیاه ترو بزرگتر از مادست آیا درست میگم یانه

   1. معمولا در همه موارد درست از اب در نمیاد
    بهترین روش تست dna یا تست لگن هستش
    می تونی برای تشخیص به پرورش دهنده های باتجربه مرغ مینا مراجعه کنی

 16. سلام، من دیروز یک مینا گرفتم. فروشنده گفتن ۲ ماهه هستش ولی الان که دیدم مینای من دور چشماش زرد ولی چین و چروک زیادی نداره میخواستم بدونم که پیر هستش یا نه؟ خیلی شیطونه

  1. سلام من یک مرغ مینا دارم چهار ماهشه امروز صبح که بیدار شدم متوجه شدم که سرد و بی روح شده سرش بالا پاین میکنه ا خیلی سرد و بی روح نمیدونم چیکار کنم لطفاً بهم بگید چیکار کنم

 17. سلام ادمین خسته نباشی من مرغ مینا حدود۴ ساله دارم چندبار تخم گذاشته جفت هم نداره وقتی تخم گذاشت تازه فهمیدیم ماده است چون خیلی خیلی باهوش و سخنگو و شیرینه میخوام ازش جوجه بگیرم ،روش تلقیح مصنوعی رو مینا ها جواب میده؟میشه توضیحی بدین؟

 18. سلام من یه مرغ مینا ۵ ماه دارم از ۴ ماهگی همه رو بجز من نوک میزنه
  چجوری از این عادت ترکش بدم؟
  راه حلی دارید؟
  در ضمن دستی هم هست از جوجه گی بزرگش کردم

 19. سلام ما دیروز مرغ مینا گرفتیم ولی نمیتونیم تشخیص بدیم که چند وقتش هست، تاچند ماهگی حرف میزنن؟

  1. اگه سخنگو باشه تا به خونه جدیدش عادت کنه 10-15 روز طول میکشه. و بستگی به رفتار شما با پرنده داره. موارد تشخیص سن در مقاله قید شده

 20. سلام من یه مینا رو از،لونش،گرفتم نمیدونم چند وقتشه دور چشمس،سفید مایل به کمی قرمزی هس چیکار کنم

 21. سلام ببخشید من ی مینا دارم دوسالش هست دستی نیست تو قفسه پاش خشک شده و درد میکنه چیکار کنم؟؟

   1. سلام عزیزمنم چندساله پرورش میناهستم یک مینای آوردن کلا پاهاش خشک سه ماه چرب کردم تاپاهش خوب شده امیدواری خوبه

 22. سلام من یه مرغ مینا دارم خیلی نوک میزنه جرعت نمیکنم دستمو بکنم تو قفسش یا نازش کنم میخواستم بدونم چه جوری اهلیش کنم راستی مینام نره

 23. سلام مینای من تقریبا یک سالشه دور چشمش کم کم داره زرد میشه و فقط سلام.مینا.بیا.و صدای در رو بلده میخاستم بدونم باز هم یادمیگیره یا اینکه دیگه فقط همین هارو یادگرفته؟

 24. راسلام ببخشیدمینای من پنج ماه ونیم سنشه ولی حرف زدنش به این صورته که اگه یه موسیقی براش بزارم شروع به خوندن میکنه ولابه لای خوندنش اسم خودش راکه گذاشتم عسل وکلمه ی سلام رامیگه اونم اگه یایه موسیقی براش بزارم یااینکه توخونه چندنفرباصدای بلند صحبت کنه درغیراین صورت هیچ صدایی ازش درنمیادبایدچیکارکنم که بدونه ایناکه گفتم بخونه یاحرف بزنه یااصلادیگه وقت گذاشتن براش فایدای داره یانه باتشکر؟

  1. سلام
   سنش که مناسبه یادگیری ولی شما خودت شرطیش کردی که با اهنگ صحبت کنه !
   اصول یاددهی اینجوریه که روزی 5 بار ، هر بار 10 دقیقه باهاش رخ به رخ داخل قفس بدون هیچ صدای اضافه ای کار کنی
   و فقط فقط هم یه کلمه بگی ! وسط مثلا نگی مینا بگو …. ! باید فقط اون کلمه رو تکرار کنی ! تا کلمه رو نگفته هم به فکر کلمه ی تازه نباش

  1. سلام
   مرغ مینایی که تو طبیعیت زندگی میکنه مگه تو قفس زندانیه ؟ میدونی روزی چند کالری مصرف میکنه ؟ اصلا قابل مقایسه با مرغ مینایی که زندانی میشه و هیچ فعالیت خاصی نداره نیست ، یه پرواز 1 کیلومتری اون برابر یه سال فعالیت مرغ مینای شماست !

 25. سلام مرغ مینای من حدود یک ونیم سالشه روی ساق پای راستش برشی برداشت بابتادین شستم خوب شده حالا روی پای چپش هم همان طور شده خواستم لطفا راهنمایی کنید دلیلش چیست برای مخصوص هم داره قطره‌ی تقویتی هم میدم ممنون

  1. سلام
   برشی منظورت چیه ؟ زخمی شده ؟ چراش رو نمیدونی یعنی کسی کرده یا خودشو زده اینور اونور ؟

 26. باسلام جوجه مینای من دقیقاهجدهم اردیبهشت که خریدمش اون موقع فروشنده گفت که سنش چهل وپنج روزه وتاسه ماهگی خودش دونخورمیشه امامتاسفانه تاالان کهسن اوازسه ماه ونیم هم گذشته بازهم خودش دان نمیخوردوچندین بارهم به گفته ی فروشنده تایک نصف روزهم به اوگرسنگی داده ام ولی بازهم سراغ ظرف غذایی که داخل آن پلت هست نمیرودولی همان پلت راوقتی باآب جوش خمیرمیکنم وظرف رابادست جلوش میگیرم میخورد البته ناگفته نماندکه وقتی هویج ویاسیب رارنده کرده درظرف غذاش میریزم هم میخوردوفقط پلت راکه دان اصلی اوهست را نمیخورد خواستم که راهنماایم کنید باتشکرفراوان ازشم!؟

  1. سلام گرسنگی دادن پرنده کار اشتباهیه!!
   غذاش چیه ؟ براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید
   مقداری سیب رنده شده رو روی پلت مخصوصش بریزید تا موقع خوردن سیب مقداری از پلت رو هم بخوره . شاید سایز پلت بزرگه و نمیتونه راحت بخوره
   به حال خمیری براش بذارید توی قفس
   بهش نباید سیب و هویج زیاد بدین مریض میشه فقط باید غذای مخصوص بخوره

 27. سلام جوجه مینا کرفتم هنوز پرهاش کامل نشده حدودا ۲۰ روزشه دور چشمش سفیده ولی زبونش مایل به زرده یک اینکه سخنگو میشه تمرین کنیم باهاش و دو اینکه تمرینو از چند روزگی شروع کنیم

  1. سلام بله سخنگو میشه . از هر وقت بهتون عادت کرد و ازتون نترسید میتونید شروع کنید
   فقط اینکه براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی تهیه کنید تا دچار بیماری کبدی نشه

 28. سلام مرغ مینای من دور چشمش زرد رنگ هست ولی صبح بخیر، گلم، دوست دارم، مامان
  بابا یاد گرفته و یکمم صدای حیوانات در میاره

 29. سلام وقتتون بخیر من یه جوجه گرفتم بعد ازچندروز ضعیف شدو مرد قبل ازاینک بمیره بردیمش دامپزشکی گفت غذاتون چرب بوده رفته تویه نایش نمیشه کاریش کرد(سپهردانه)
  خیلی حالمون گرفت و رفتم یه مینای یکماهه جوندار خریدم ک از پسش بربیایم الان دوروزه غذانمیگیره ازدستمون بزور میکنم تو حلقش وقتی دستم میگیرمش دستمو محکم گاز میگیره و آبو خودش میخوره
  میخواستم بدونموحشی نباشه؟

  1. سلام اگه تازه خریدین هنوز بهتون عادت نداره باید غذا به صورت سرلاکی یا خمیری باشه
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید

 30. سلام ما یک مینا داریم حدودا دو سه سالشه دور چشمش داره زرد میشه کم کم و اینکه غذاش میلورم هست و تاپ فید جدیدا دو روزه اسهال شدید شده اما پر انرژیه اصلا قبلا هذ نمی خوابید اما جدیدا زیاد چرت میزنه چه مشکلی داره؟

 31. سلام به ادمین عزیز، من یه جوجه مینا سیخ پر گرفتم که چشماش کاملا بازه و تا دست و میبینه دهنشو کامل باز میکنه، به غیر از پلت غذای دیگه ای هم میشه بهش داد؟ خود کسی که که جوجه رو ازش گرفتم غذاشو مثل خمیر به شکل یه لوله چهارسانتی درمیاورد و درسته میکرد تو حلقش، بهش گفتم خفه نمیشه گفت باید همینجور غذا بخوره وگرنه ضعیف بزرگ میشه، ایا از همین زمان سیخ پر بودن باید حمومش کنم یا باید بزارم پراش کامل دربیاد، و اینکه رنگ طبیعی فضله ش چیه، و اگه چه رنگی بشه باید نگرانش بود؟

  1. سلام . حتما براش پلت مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید. میتونید بهش سیب رنده شده بدون هسته هم بدین
   بذارید کمی بزرگتر بشه بعد براش ظرف آب بذارید تا خودش حمام کنه شما به زور نشوریدش
   اصولا رنگ سبز توی فضله نشانه بیماری کبد مرغ میناست

 32. سلام من تازه یک چوجه مینا خریدم پرهاش سیخه ینی یکم در اومده غذا هم قشنگ میخوره دستگاه گوارشش هم خوب کار میکنه ولی بعد غذا میخواد بخوابه و جایه گرم نرم میخواد باشه و مدام درحال استراحته البته درست هم نمیتونه راه بره ینی جوجس تعادل نداره بدنش هم گرمه
  اینا طبیعیه؟ بعد غذا من بهش دانه پارس خمیر شده بدم خوبه؟ و آب هم بهش بدم؟

  1. سلام براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . غذاش رو با آب داغ مخلوط کنید تا رقیق بشه . بعد از اینکه دماش به حدی رسید که دستتون نسوزه با سرنگ مخصوص بدین بهش غذا رو
   غذای دیگه ای بهش ندین وگرنه تلف میشه

 33. سلام من یک جوجه مینا خریدم تقریبا یکی دو هفته گیه چشاماشو میبنده و میخواد استراحت کنه ولی گشنه که میشه به غذا بهش میدم میخوره جاش هم گرم و نرمه بدنشم سالمه طبیعیه که درحال استراحته؟

  1. سلام چه غذایی بهش میدین ؟
   دمای محیطش سرده احتمالا . بالای سرش لامپ مادر مصنوعی یا لامپ رشته ای روشن کنید تا گرمش بشه
   دمای محیط باید بالای 30 درجه سانتیگراد باشه

   1. غذا دانه پارس رو با اب مخلوط میکنم خمیر بشه توش هم تخم مرغ اب پز رنده شده میریزم میدم بهش فروشنده گفت این کارو کنم

    1. دمای محیط رو همونطور که گفتم بالا ببرید براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . تخم مرغ آب پز هم ندین بهش
     غذایی که گفتم رو با آب جوشیده گرم رقیق کنید و وقتی دماش به حدی رسید که دست نسوزه با سرنگ بهش بدین
     اگه به صورت خمیری میتونه بخوره هم ایرادی نداره
     هر دو ساعت یکبار باید غذا بخوره حتی شب ها وگرنه میمیره
     غذای خودتون یا چیز دیگه ای هم ندین بهش تلف میشه

     1. خیلی ممنون ولی در اون حدی که با سرنگ بهش غذا بدیم جوجه نیست پرهاش تقریبا در اومده صبحا پا میشه حرکات کششی انجام میده یا وقتی صدامو میشنوه جیک جیک میکنه و وامیسته
      بعد اب براش ضرر داره؟ که بدم بخوره؟

     2. پس همون غذایی که گفتم رو به حالت خمیری بدین بهش . با یه قطره چکان هم هر چند ساعت بهش آب بدین . براش ظرف آب توی قفسش بذارید تا خودشم آب بخوره

 34. سلام پریروز رفته بودیم بیرون یک جوجه مینا از لونه اش آویزون شده بود اونم با یک انگشت رفتم یک چیزی بیارم بزارم زیر پام دیدم افتاده الان یک بالش و یک پاش رو نمیتونه تکون بده دیروز هم بهش غذا دادم بالا آورد امیدی هست که زنده بمونه؟!

  1. سلام به دامپزشک مراجعه کنید تا پاش و بالش رو آتل بندی کنن
   چه غذایی بهش میدین ؟ اگه ازش مراقبت بشه بله امیدی هست

   1. یکی از دوستام مینا جوجه داشت نان را با آب مخلوط میکرد نرم و خمیری شکل که میشد بهش میداد منم همون جوری بهش دادم

    1. نون براش اصلا خوب نیست
     براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید
     بهش غذای دیگه ای ندین

     1. باشه ممنون و اینکه خیلی زیاد میخوابه همش در حال خوابه وقتی میخوام بهش بدم چشماش بسته است و خیلی دیر میخوره امروز اصلا چشماش رو باز نکرد به غیر از یکی دوبار غذا هم نخورد غذای سر لاک براش گرفتم خیلی هم دستشویی میکنه با اینکه چیزی نمیخوره مشکلی نداره؟!

     2. به دامپزشک مراجعه کنید تا پاش و بالش درمان بشه داره درد میکشه الان
      تا درد داره نمیتونه غذا بخوره

 35. سلام خسته نباشید من دیروز یدونع مینا گرفتم از مغازه الان با احالی خونه صمیمی شده و فقط یه بار گفت سلام ولی همش صدای جوجه در میاره و بعضی مواقع هم آهنگ میخونه باید چی کار کنم تا حرف بزنه

 36. سلام من مرغ مینای تقریبا 3ماه دارم در مورد غذا خوردن مشکل داریم به نظر بزرگ شده ولی نوز دهانشو باز میکنه واسه غذا و خودش نمیخوره از غذاهای اماده که خیس میکنن و خمیری میشه میذارم تو دهنش کی میتونه خودش غذاشو بخوره

  1. سلام براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید
   با دست تغذیش کنید و توی ظرف غذاش هم غذا بذارید تا به مرور خودش غذا بخوره

 37. سلام ی مینا ی ماھ خریدم دور چشمش سفید خودم با دست غذا بش میدم باھااش حرف میزنم نوک زبوبش ی خط سیاھ بھم گفتخ برای سخنگو شدن باید زبون کامل سیاھ باشھ و الا سخنگو نیس

 38. سلام من یه مرغ مینا دارم از گوشتی بودنش خودم بزرگش کردم بعد الا سنش حدود یک ساله نیمهخودش بیست کلمه بیشتر حرف میزنه ولی بعضی مواقع کلمات جدیدیم به حرفاش اضافه میکنه به نظرتون میشه بیشتر از اینم یادش بدم؟

 39. سلام من یه مینا خریدم حدود ۳ تا ۴ هفته پیش که ۱ ماهش بود و دو چشش کاملا سفیده الان فک کنم دوماهشه و صدای عجیبی مثل جوجه در میاره و بعضی وقتا آواز میخونه مسخواستم بدون که کی به حرف میاد و چجوری باید به حرفش بیارم ممنون ازتون

 40. سلام من دیروز یه مرغ مینای غیر خونگی یا به اصطلاح وحشی گرفتم.
  البته من وحشی گری ازش ندیدم غیراز خودم که دستگیرش کردم با بقیه خوبه
  چه جوری میتونم بفهمم چند سالشه و جنسیتش چیه؟

    1. سلام مقاله رو کامل بخونید . برای تشخیص دقیق لازمه به دامپزشک یا پرنده فروش با تجربه مراجعه کنید

 41. من یک مینا دارم سوال اینکه میشینه روی چوب بعد باکله عقبکی می افته طبییه سوال دومم اینکه دور چشش زرد یعنی پیره و با من حرف نمی زنه جنسیت وسن هم نمی دونم

  1. خیر طبیعی نیست، تغذیش چیه و فضلش چه رنگیه ؟
   مورد دو و سه قابل تشخیص نیست

 42. من یه مرغ مینا جوجه خریدم از زمانی که پر نداشته بهم گفت نژاد کانادایی هست و خوب حرف میزنه اگه بزرگ شه الان که پر در اورده شبیه گنجشک شده چطور میتونم نژادش رو تشخیص بدم؟
  طبیعیه شبیه گنجشک بزرگ شده؟
  از چه زمانی رنگ اصلی خودش رو پیدا میکنه؟

  1. نمیدونم منظورت از اینکه شبیه گنجشکه چیه !!
   رنگش از 3 ماهگی ثابت میشه تقریبا ولی اینکه پرنده شما از کی رنگش عوض میشه نمیدونم
   باید به دامپزشک حیوانات خانگی یا یه فردی که در مورد مینا باتجربست ، به صورت حضوری نشون بدی

   1. ممنون از پاسختون

    منظورم از گنجشک اینه رنگ و قیافه اش دقیقا شبیه گنجشکه ولی سایزش یکم بزرگ تره 😁 همش حس میکنم دارم گنجشک بزرگ میکنم

    یه سوال دیگم داشتم خیلی علاقه داره مورچه بخوره
    اشکال نداره؟

    1. :دی
     مورچه نه مشکلی نداره ، فضلش رو چک کن اگه دیدی تغییری کرد اجازه نده بخوره

 43. ‌سلام من یه میناخریدم دورچشمش سفید ازخودش صدادرمیاره توگلوش بادمیندازه پشتک میزنه ولی هرجی باهاش حرف میزنم حرف نمیزنه واینکه نمیدونم چندسالشه آیا امید هست حرف بزنه؟

  1. سلام
   اول باید بدونی چندسالشه
   دوم هم اینکه چه مدته خریدی ؟
   باد انداختن یعنی میخواد حرف بزنه

   1. سن مینارونمیدونم چون هدیه برام گرفتن الان حدود۱ماه خریداری شده خیلی سروصدامیکنه یه صدایی شبیه قناری درمیاره باد توگلوش میندازه مدام پشتک میزنه .چ مدت طول میکشه میناصحبت کنه دورچشمش سفیده

    1. بهتره بپرسی سنش رو !
     اگه سنش مناسب باشه و تمرین هم صحیح انجام بگیره یاد میگیره
     زمانی نمیشه گفت چون کیفیت تمرین دادن مهمه

 44. سلام راهنمایی لازم دارم
  ۲ تا پرنده سار یا مرغ مینا در اطراف خانه ما هستند یکیشون قهوه ای تیره ایل به سیاه با نوک قهوه ای تیره هست و اون یکی دور چشم و نوک نارنجی و پرها کاملا مشکی براق داره و طی زمستان همیشه وقت طلوع آفتاب و دقیقا غروب آفتاب خیلی سر و صدا میکنه و دایم میاد به شیشه ها نوک میزنه. ۲ روز پیش اون قهوهای تیره در عرض ۱ شبانه روز روی پنجره لونه ساخت و تو ۴۸ ساعت کامل کرد اما امروز صبح خبری ازش نیست حالا سوالم اینه کدومشون نر و کدوم ماده هست و دوم اینکه اینا بعد ساختن لانه فورا میان توش تخم میزارن یا اینکه از صبح امروز دیگه نیستن طبیعیه و بعدا میان؟ تشکر

  1. سلام
   خدایی الان باید از کجا بدونم کدومشون نره کدوم ماده !!!
   میان میزارن ، این سوال ها اصلا و ابدا جواب مشخصی نداره ، پرنده وحشی هست اهلیشو نمیشه دقیق گفت کی تخم میزاره چه به وحشیش

 45. سلام من ی دونه مرغ مینا تازه گرفتم چقدر باهاش کار میکنم اصلا تلاش نمیکنه نمیدونم چند ماهشه ولی دور چشم هاش سفیده ولی داره ب تیرگی میره خواستم ببینم امیدی هست ک حرف بزنه

  1. سلام
   نمیشه که ندونی چند ماهشه !! اگه سنش بالا باشه یاد نمیگیره
   باید حداقل 3 هفته هم از نگهداری بگذره

 46. سلام خسته نباشید
  مینا خریدم ارام نیست حرف نمی زنه فروشنده گفت جوجه4ماه. این وحشی یا اهلی درذمن دور چشمش زرد؟
  ممنون وقت می گذارید

  1. سلام
   چند مدته داریش ؟ کجا نگهداریش میکنی ؟
   توجه کن که هیچ مرغ مینایی خود به خود حرف نمیزنه و باید اموزش ببینه برای اینکار

  2. من بر اساس تجربه اى كه دارم چون چندتا مينا داشتم و فوت شدن يعنى طبيعى..ميناهـا كلا بدشون مياد بهـشون دست بزنى و اينكه ميگيم اهـلى اصلاً اهـلى اونطور كه فكر كنيد نميشن..حالا ممكنه يك در هـزار باشه كه بازم من نديدم..من الان يك مينا دارم كه از زمانى كه گرفتمش يكساله بود تقريباً به محض اينكه آوردمش شروع كرد حرف زدن و به محض اينكه آوردمش بيرون اجازه داد نازش كنم..ولى فقط چندبار..حالا نميدونم اطرافيان ميگن چون فهـميده ميترسى نميزاره ديگه..ولى خيلى عجيب بود كه كامل گذاشت سرش رو ناز كنم دوسهبار كه آوردمش بيرون بعد ديگه فرار ميكنه..ولى من هـرجا برم دنبالم مياد طورى روى شونه هـام هـميشه خط خطيه از پاهـاش..و امكان ندارهجايى برم نياد..در ضمن ميناهـاى نر باهـوش ترن و بيشتر حرف ميزنن..اميدوارم كمكى كنه..پيامم..

  3. البتّه ميناى من طوريه كه تقريباً مطمئنا اگه ببرم بيرون از روى شونم تكون نميخوره..ولى ريسكه..بزودى تست ميكنم..😅

  1. بله
   پیشنهاد میکنم هیچوقت پرنده ای رو به خودتون وابسته نکنید که بعدا تصمیم بگیرید که ازادش کنید !
   اگه شرایط نگهداریش خوب نیست حتما ازدش کن از باقی عمرش لذت کمی هم که شده ببره

 47. سلام مرغ ميناي من هنوز پراش كامل نيست و اينكه پر هاي سرش قهوه اي و دور چشمش سفيد ولي الان تقريبا ٢ماه من دارمش ولي چيزي ياد نميگيره

 48. سلام من یک مرغ مینا به تازگی خریدم دور چشمش زرد هست ، میخوام بهش حرف های دیگه ای یاد بدم نمیشه کاری کرد ، فقط میگه مینا ، بیا ، هان ، صدای گربه در میاره و چند تا صدای دیگه

  1. سلام، باید باهاش کار کنید ولی اول صبر کن یه هفته تا به محیط عادت کنه بعد. کلمه ساده باشه ممکنه یاد بگیره.

  1. سلام، ظاهرشون خیلی شبیه همه بنابراین نمیشه گفت. فقط تست ازمایشگاهی دقیق مشخص میکنه.

 49. سلام جناب واقعا ممنون از وقتی که میذارید پاسخ میدید. من عکس مرغ مینامو که 5 روزه خریدم به چندین نفری نشان دادم اکثرا میگن 8_9 ماهشه دور گوشش هم سفیده وخیلییی کم چروک داره ، باهاش که شروع میکنم حرف زدن باد تو گلوش میندازه و چخ چخی میکنی داره ، سعی می‌کنه ولی نمیتونه حرف بزنه ، امیدی هست؟ حدودا چقدر زمان میبره حنجرش باز بشه؟

  1. سلام
   خواهش میکنم
   نه این موردش رو من صادقانه میگم بهت که قابل تشخیص نیست ! همه نسبی میگن ! باید به فردی که ازش خرید داشتی اعتماد کنی
   همین که میندازه تو گلوش مشخصه که می خواد تکرار کنه و نشانه خوبی هست
   زمان و … مشخص نیست به تمرین ادامه بده

 50. سلام وقتتون بخیر ، یه مرغ مینا گیرم اومده ولی تپل و بزرگه ، پرهاش روی کمر مایل به سیاهه ، دور گوشش هنوز سفید یا کرمه (نمیدونم بخاطر نژادشه یا واقعا به بلوغ نرسیده!)
  پرنده کاملا اهلیه رو رو کله و کولمون میپره ولی تو این چند روز هیچ حرفی ندیدم بزنه
  لطفا راهنمایی کنید که آیا امیدی هست سخنگو بشه

  1. سلام
   طبیعی هست که حرف نزنه محیط نگهداریش عوض شده
   اگه سنش کم باشه با اموزش میشه حرف زدن رو یادش داد وگرنه خود به خود که حرف نخواهد زد (اگه قبلا پیش کسی نگهداریش میشده ، شاید وقتی تنها هست کلماتی که اون فرد یادش داده رو تکرار کنه)
   سنشم نمیشه حدس زد . راهکار صحیحی نداره ، همه ی روش ها نسبی هستن

 51. سلام من مرغ مینا خریدم گفته که ۶ ماه است وقت آموزشش است باید آمورزش بدی ولی پوست کناره چشم مرغ مینا زرد شده الا باید چی کار کرد

  1. سلام
   مواردی که نوشتیم نسبی هست و بسته به نژاد و … متفاوت
   اگه به فروشنده اعتماد داری مشکلی نیست و شروع کن اموزشش بده بهش

 52. سلام خسته نباشید
  ببخشید یه سوال مرغ مینای من الان شروع به ریزش پر های روی سر دور چشم و گردنش حتی مژه هاشم ریخته این عادیه الان تو این فصل یا مشکل داره?

  1. سلام
   ممکنه عادی باشه
   تغذیش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ سنش چقدره ؟ کجا نگهداری میشه ؟ چند وقته که داریش ؟

    1. اگر سفید گچی هست مشکل روده داره ، برای مکمل پروبیوتیک بخر از پت شاپ بده بخوره ببین فرقی میکنه

 53. سلام من ب تازگی مرغ میناخریدم بهم گفتن ۳۰روزشه ولی الان ک مطلب شمارو ک خوندم معلوم شد سنش بیشتره چون دورچشمش کاملازرده وحرف نمیزنه ازدستم غذانمیگیره وفرارمیکنه ازم.

  1. سلام
   به نظر من به نظر فروشنده اعتماد کن
   این مطالبی که ما نوشتیم همونطور که داخل متن هم اشاره شده نسبی هست و مطلق نیست ، بسته به نژاد و … فرق میکنه شرایطش
   اگه تازه گرفتی تا 4 هفته طول میکشه تا بهت عادت کنه ، پست زیر کادر قرمز رو بخون :
   اهلی کردن مرغ مینا

 54. سلام.یه مرغ مینا دارم که بهم گفتن ۲ سالشه پوست پاهاش کلفت شده و حالت پوسته پوسته داره به رنگ زرد انگار که میخواد کنده بشه از پاش دلیلش چیه؟

 55. سلام منم یه مرغ مینا دارم ک دور چشماش کم کم داره زرد میشه واز دستم غذامیگیره ولی ازدست کس دیگه ای هم غذامیگیره هروقت میرم سمتش نوکشو محکم میزنه بهم یا دهنشو باز میکنه میخواستم بدونم اینکارش ازدوست داشتنه یااینکه ازم بدش میاد؟

   1. تقریبا یه ماه هس ک دارم ولی از قفس تا حالا بیرون نیومده خیلی دلم میخاد نازش کنم ولی دستمو میبرم تو قفس میترسه.نمیدونم همیشه سعی میکنم پیشم باشه بعد منو نوک نمیزنه ها نوکای خودشو به هَم دیگه میزنه بعضی وقتا ک میرم پیشش

    1. زمان زیادی نیس پس داریش
     اما حتما اجازه بده بیاد بیرون ، بیشتر با محیط اشنا بشه با جاهای مختلف خونه اشنا بشه
     فکر نازکردنشم نکن کلا ! این پرنده از دست زدن بهش فراریه در کل ، با طوطی و … خیلی فرق داره

  1. طبيعيه ميخواد نوك بزنه..ميناى من كه بهـم وابسته هـست و از رو دوشم تكون نميخوره هـم گاهـى نوك ميزنه..و كلا اخلاقشون اينه با نوكشون مثلًا ميخوام لاى چيزى رو باز كنن..بايد ديدهباشى

 56. سلام من ی مینا گرفتم ولی نمیدونم وحشیه یا اهلی چون حرف زدن بلد نیست ولی از دستم غذا میخوره ، دور چشمش هم زرد هست ، بنظر شما وحشیه یا اهلی؟؟

  1. سلام
   به نظر خودت وحشی باشه از دستت غذا میگیره ؟!
   حرف زدن هم قرار نیست بلد باشه ، حتی اگه پیش صاحب قبلیش حرف بزنه قرار نیست برا توام حرف بزنه
   اگه میخوای برات صحبت کنه باید بهش اموزش بدی

 57. سلام وقت به خیر من امروز مرغ مینا خریدم پوست دور چشمش سفید هست یعنی کمتر از یک سال داره ولی سنش را دقیق نمیدونم میشه صحبت کردن باهاش تمرین کرد فایده داره

 58. من میخوام مرغ مینای ۶ ماهه بخرم ۶ ماهه به راحتی به حرف میاد و اهلیمیشه؟ یا باید جوون تر باشه

  1. هیچ کار راحتی نداریم اینجا ، اگه میخوای برات صحبت کنه باید زحمت بدی به خودت و بهش اموزش بدی وگرنه خود بخود صحبت نخواهد کرد
   5 و 4 ماه هم خوبه

 59. سلام من یه مرغ مینا دارم که ناخن پاش افتاده وبعضی وقته ها سرفه میکنه چیکار باید کنم تا خوب شه‌؟؟

  1. سلام
   ناخن پاش چرا افتاده ؟! پاشو بالا میگیره ؟
   کف پاش رو نگاه کن ببین جوشی چیزی داره ؟
   فضلش چه رنگیه ؟

 60. سلام من می‌خوام مینا بخرم به نظرتون چجوری بخرم مثلاً ۵ و ۶ ماهه حرف میاد یا نه قیمت مینا چنده یک ۴ ماهه ۱ کلمه حرف میزنم میگه سلام میگه یک ملیون خوبه حرف میاد یا نه

  1. 4 ماهه خوبه
   میزان حرف زدن اهمیتی نداره چون برا اینکه پیش تو حرف بزنه باید دوباره یادش بدی !
   قیمت نمیدونم

 61. سلام من می‌خوام یک مینا بخرم ۲ سالشه ۱۲ تا کلمه حرف میزنه به قیمت ۱۵۰۰۰۰۰ به نظر شما خوبه بخرم یا نه چند ساله بخرم

  1. سلام
   اگه میخوای برات صحبت کنه نه مناسب نیست
   اگه میخوای که فقط ازش نگهداری کنی و تنها نباشی خوبه

   اون ممکنه که کنار صاحب قبلیش صحبت کنه چون بهرحال یادش داده ولی کنار صاحب جدید نیاز به اموزش داره و بعد از چند روز صحبت کردن رو ترک خواهد کرد
   چون سنش بالاست زمان اموزش هم طولانی خواهد بود

   سن مناسب 3 تا 4 ماهگی هست که هم خودتون صحبت کردن یادش بدید و هم اینکه با اخلاق شما وفق بده خودشو

  2. سلام مینای که خریدم تاحدودی ازوحشی بودنش اطلاع داشتم ولی همانجا متوجه ی سری صداهای ناهنجارش شدم وبه قیمت بسیار پایین گرفتم.والان حدود دو سه ماه ازنگهداری میگذرد وهمیشه سعی میکند ی چیزهای بگوید ولی ترسو است وبیشتر دوست دارد ازدست غذا بگیرد تا اینکه تز طفس بخورد ولی اینروزها خوردنش کم شده وفظلش ابکی سفید شده و علاقه اش به دونه پارس کم شده وبه برنج وماکارانی علاقه نشان میدهد.ممنون میشم بفرمایید برای رام شدن وخوراکش راهنمای کنیدوایا امیدی است .بازم ممنون

   1. سلام
    قبل از اینکه از هر موجود زنده ای نگهداری کنی باید کمی در موردش بخونی و اطلاعات جمع کنی
    کی گفته که باید به مرغ مینا دانه پارس بدی ؟ کدوم حیوان ازاری این حرف رو زده ؟ این غذای مرغ و خروسه و ارتباطی به مرغ مینا نداره ، این غذا رو ادامه بدی تلف شدنش حتمیه

    غذای مرغ مینا باید فاقد آهن باشه ، نان برنج ماکارونی نده بهش

    غذای مخصوص مرغ مینا فقط از مارک های تاپ فید ، پادوان و کی کی بخر + میلورم بسته بندی شده بخر + سیب بده . جز اینا هیچی نده . کامنت های پست زیرم بخون ، اکثرا برا کسایی هستن که بدون اشنایی و مطالعه اقدام به نگهداری پرنده کردن :

    بیماری های مرغ مینا

 62. سلام من یه جوجه میناتقریبآده روزه بودگرفتم الان پنج ماه بیشتره که دارمش باهاش زیادتمیرین میکنم ولی هنوز حرف نمیزنه سق دهانشم سفیده آیا امیدی هست که صحبت کنه کلآازچه سنی به بعد شروع به حرف زدن میکنن ممنون میشم یه جواب کامل بهم بدین

  1. سلام
   بله امید هست ولی مدل اموزشت رو کلا تغییر بده !
   روزی 5 بار منظم ، هر بار 10 دقیقه با استراحت فقط یک کلمه رو باهاش تکرار کن . تا اون کلمه رو نگفته نرو به کلمه بعد ! وقتی داری اموزش هم میدی جز اون کلمه هیچ چیزی رو تکرار نکن

  2. سلام داداش ببین بهترین راه برای آموزش مبنا اینه که یا یکسره کسی باهاش صحبت کنه یعنی فقط یه کلمه رو اونقد تکرار کنی که یاد بگیره وبره تو حافظش یه راه بهتر هم هس که شب ببریش یه اطاق خلوت وصدای کسی که خیلی به مینا دوسته وازش نمیترسه روضبط کنی وبزاریش روی تکرار واون کلمه هی تکرار میشه وتا صب با خودش تو ذهنش مرور میکنه

 63. سلام ممنوناز مطالب عالی تون
  راستش من یه مینا دارم.حدودا 5 ماهشه.یک ماهه دارمش.نزدیکم میاد ولی روی دستم نمیشینه.چند وقته وقتی ازادش میکنم خودشو به در و دیوار میکوبه و بی قراری میکنه ایا ممکنه وحشی شده باشه

  1. سلام
   نه
   صبور باش و خوب باهاش رفتار کن
   زمان بیشتری اجازه بده بیرون باشه یا اینکه قفس بزرگ براش بگیر

 64. مینای من هم از 1 ماهگی نگهش داستم الام 1سالس شده همرو نوک میزنه به جز بابام چون با بابام عادت کرده نوکش هم دستو از بدن میکنه راه دیگه هست از نوک بگیرمش؟

  1. از نوک بگیری ! این پرنده فقط یدونه نوک داره برای ابراز احساسات و بازی کردن ! نمیشه کاریش کرد ! باهاش راه بیا و نوک زد دستت رو نکش ، شمشیر نیست نترس چیزی نمیشه ، اگه زیاد نوک زد و دید که خبری نیست کم کم بیخیال میشه

 65. سلام خسته نباشید .همه ی سوالا و جوابارو خودندم.من یه جوجه مینادارم از ۴۵روزه گی خریدمش الان ۵ماهشه باهاش حرف میزنم اما تا حالا نتونسته تکرار کنه کل روز تو خونه ازاده وقتی میخام بگیرمش مجبورم دنبالش بدوم .فقط وقتی گرسنس میاد رو دستم اونم ظرف غذاشو میبینه صداش میکنم‌بیا میاد اما شما گفتین دنبالش ندوم خب پس تو روز چجوری بزارمش دوباره تو قفس؟

  و به همه نوک میزنه فقط به من نوک نمیزنه.عادت کرده بشینه روسرم همه جا باهام‌هرجا برم‌ توخونه دنبالمه .وقتی روسرمه دستموبزارم به منم نوک میزنه .چحوری عادت نوک زدنشو ترک کنم یبار تو چشمم نوکم زد زدمش دوروز گذاشتمش تو قفس .بعد اون دوباره تو خونه ازاده اما نوک زدن به همه براش شده یه بازی

  1. سلام
   اگه همه ی کامنتهارو خونده باشید پاسخ سوال موجود هست
   شب بگیرش ! یه تایمی از قفس دربیار که بعد از چند ساعت بتونی بگیری وگرنه اینقدر که شما دنبالش میکنی طبیعیه که رفتارش خوب نباشه

   کلا رفتار شما نامناسب هست ! باید در تمامی موارد تجدید نظر کنید . اخه پرنده ی بی زبون رو چرا زدی 🙁

 66. سلام من یه مینا دارم و بهش برنج میدیم و چیز های دیگه ولی عطسه میکنیه و کمی بیحال و خیلی زیاد میخوابه چیکار کنم لطفا بگید همیشه قبلا خوب بود و خیلی دوست خوبی بود سریع بگید

     1. خیر ، اگرم راهی وجود داشته باشه احتمال تشخیص صحیحش کمتر از 50 درصده ، که اونم میتونی ببری پرنده فروش باتجربه برات حدس بزنه

 67. سلام ببخشید من یک سوال دارم لطفا سریع بگید چیکار کنم
  امروز به مینام برنج دادم و بردمش توی قفس و تعادلش از دست داد و دهنش تا 7 یا 8 دقیقه باز بود و الان هم خیلی بی حال شده لطفا بگین چیکار کنم

 68. یک مینای دیگه هم داریم که چند وقت پیش توی خونه آزاد بود و ناخنش به یک جایی گیر کرد و یک سوم ناخنش از بین رفت و خیلی خون اومد دوسه روز پیش ناخنش کلا افتاد و دوباه زیاد خون اومد و همش پاش رو بالا میگیره باید چیکار کنم البته تتراسایکلین هم میزنم ولی به پاش نوک میزنه

  1. سلام
   باید ببندی پاشو
   همینطور تتراسایکلین شاید جواب نده پماد دیگه باید بزنی و همینطور حتما باید قرص هم بخوره وگرنه به کل بدنش سرایت میکنه و از دستش میدی
   ببرش دامپزشکی حیوانات خانگی

 69. سلام
  جوجه مینام سه ماهشه و کف پاش زخمی شده و تتراسایکلین میزنم زخمش خشک شده ولی هنوز از بین نرفته باید چیکار کنم؟
  و چندتا زخم جدید تر هم ایجاد شده

  1. سلام
   تمیز نبودن کف قفس و یا سیقل نداشتن درست چوبه قفس میتونه باعث این مورد باشه
   ببرش دامپزشک حیوانات خانگی مورد رو باید بررسی کنه ، اگه عفونت زیاد پخش شده باشه باید قرص هم همراه پماد تجویز بشه

   1. آها خیلی ممنون
    روزی دوبار زیرشو عوض میکنم و چوبشو سمباده میکشم و روی گرما ضدعفونی میکنم ولی خوب نمیشه

    1. نه با اینکارا خوب نمیشه فقط جلوگیری میشه از گسترش ، کلا چوبش رو عوض کن
     حتما ببر دامپزشک ممکنه عفونت در بدنش منتشر شده باشه

 70. سلام من مرغ مینام رو از کوچه پیدا کردم و اینجا خیلی زیاده… باهام دوست که شده ولی هر موقع تو محیط خونه رهاش میکنم و بهش میگم که بیاد بشینه رو دستم… نمیاد:(
  جیک جیک هم میکنه ولی حرف نمیزنه
  غذا هم بهش سیب میدم و میوه های جورواجور مثل انگور و انجیر… دوست داره و میخوره
  مشکلی ک نداره نه؟؟؟

  1. سلام
   باید باهاش کار کنی تا صحبت کنه و دستی بشه
   آموزش اهلی شدن مرغ مینا
   آموزش حرف زدن به مرغ مینا

   مقاله های بالا رو بخون کمکت میکنه
   غذا هم هر چیزی بهش نده ، بهتره در کنار میوه ها (البته نباید هر میوه ای بخوره ، انجیر بهش نده) از پلت مخصوص مرغ مینا که عکسش رو جعبش هست استفاده کنی

 71. سلام وقت بخیر
  من یه جوجه مینا دارم که سرلاکی بود و تازه داره دانه خور میشه…
  چند روزی هست که وقتی نزدیک صورت میاد، با نوک میخواد لب رو از کنه و به دندون نوک بزنه
  و همین جوری نوک میزنه داخل بینی
  میخواستم ببینم وحشی شده؟
  اگه آره، راه درمانی هست؟

  1. سلام
   دستتو ببر جلوش بزار به دستت نوک بزنه ، اینقدر نوک بزنه که خسته بشه !
   وحشی که همشون تو این سن وحشین شما باید اهلیش کنی !!
   مدارا کن باهاش اهلی میشه این بیماری نیست که راه درمان داشته باشه ، رفتار هست !

 72. سلام من یک جوجه مینا دارم از وقتی خیلی کوچیک بود و باید بهش غذا می دادی داشتمش
  الان حدود 5 ماهشه داره پر ریزی میکنه اما هنوز صحبت نمی کنه میخواستم بدونم کی صحبت میکنه ؟ و آیا برای حرف زدن دیر نشده؟
  راستی هنوز نمیتونه چیز هایی مثل انگور یا تکه ی درست غذا رو بخوره موردی نداره؟

  1. سلام
   باید تمرین کنی باهاش تا صحبت کنه ! خودبخود صحبت نخواهد کرد
   الان هم سن مناسبی برای اموزش هست
   غذای چی میدی بهش ؟

   1. بهش پلیت میدم و روزانه کشمش و سبزی هایی مثل تره میدم
    نون باگت هم خیلی دوست داره
    اگه از الان باهاش صحبت کنم حدودا کی به حرف میوفته؟
    چند نوبت در روز و چند دقیقه باش صحبت کنم؟

    1. پلت چی هست ؟
     روزانه کشم + نان باگت سبب مرگش خواهد شد ! اول باید تحقیق کنی در مورد تغذیش بعد همینجوری بهش غذا بدی !
     کشمش مملو از آهنه و نان هم سرشار از آهن !!!
     در طول روز 5 بار هر بار 10 دقیقه صحبت کن باهاش

 73. سلام ما یه مرغ مینا داریم دو سال و چند ماهش ،میخوایم تحویل باغ پرندگان بدیم،چون خیلی وابسته شده ،به نظرتون چقدر طول می‌کشه به شرایط محیط جدید عادت کنه،اذیت نمیشه

  1. سلام
   نمیدونم
   اول باید تکلیف رو معین کنید اگه شرایط نگهداری ندارید نگهش ندارید ، این همه سال پرنده عادت کرده الان ببرنش باغ پرندگان ؟! ظلم زیادیه
   به نظر من ازادش کن تو طبیعت، باغ پرندگان عمر زیادی نخواهد کرد

   1. بخاطر اینکه اونجا آزاد تر میخوام ببرمش همیشه نمیتونیم بیاریم بیرون و خیلی از اوقات تنها هست خیلی احساس بدی دارم تو قفسه می ترس تو طبیعت نتونه دوام بیاره

    1. باغ پرندگان جای مناسبی برای مینا نیست
     آزادش کن تا فصل سرما نیومده یه جا برا خودش پیدا کنه

     1. میشه بگید چرا باغ پرندگان مناسب نیست
      من اطلاع زیادی ندارم لطف کنید راهنمایم کنید

     2. چون بهش توجه نمیکنن ، غذاهای عادی میدن بهش و سریع از بین خواهد رفت
      مرغ مینا در محیط محبوس نیاز به توجه داره وگرنه از بین میره
      تو طبیعت آزادش کن

     3. سپاس،اگه زحمت کمی. اعتنایی کنید چون نرخ مینا ما فقط از غذاهایی که بسته بندی شده میدم میخوره میوه هم به ندرت میخوره،چه چیزایی بدیم بخوره

      دیروز تا دم باغ پرندگان هم رفتم فضایی اونجا رو دیدم (بیشتر شبیه پرنده فروشی بود)پشیمون شدم

     4. بهترین غذا براش همون غذای بسته بندی شده است .

      باغ پرندگان اصلا جای مناسبی نیست

 74. سلام
  من یک مینا 1سال و خورده ای دارم رخ ت رخ حرف نمیزنه آیا میشه اینو کاریش کرد ک مثلا گفتم سلام جواب سلاممو بده ؟
  آیا 2تا مینا جوجه 2ماهه کنار هم باشند صحبت میکنند یا خیر؟

  1. سلام
   مورد اول ، اگه تازه خریدی ، از صاحب قبلی بپرس که چه کلمه هایی بلده
   روزی 5 بار هر بار 10 دقیقه تک تک ، اون کلمات رو تکرار کن ، تا کلمه ی مد نظر رو نگفته کلمه جدید رو نگو بهش

   در مورد دوم ، من پیشنهاد نمیکنم . یادگیری زبانشون کم خواهد بود ، ممکنه دعوا کنن و همینطور دستی شدنشون خیلی سخت میشه

 75. خسته نباشید . من یک مرغ مینا هفته قبل گرفتم ، با سرنگ غذا میخوره . از سنش مطمئن نیستم اما میدونم کمتر از یک ماه سن داره . تا چند وقت باید با سرنگ غذا بخوره؟ یک ماهگی؟ یا بیشتر

  1. سلام
   گاها تا 3 ماهگی ممکنه ولی بیشتر تا 2 ماهگی این شرایط ادامه باید داشته باشه
   بعد از گذشت 45 روزگی ، کم کم کف دستت پلت مخصوص بزار و بگیر جلوش

 76. سلام خسته نباشید من یه هفته هست جوجه مینا گرفتم فک کنم دو سه ماه باشه دقیق نمی‌دونم از روزی که گرفتم بشدت به پاش نوک میزنه جوری که زخم شده و ورم کرده هر روز با اب و صابون می‌شورم و پماد تتراساکلین میزنم و می‌بندم ولی بازم خیلی بی‌قراره و انقد نوک میزنه تا باز کنه خیلی ناراحتم باید چیکار کنم کف پاشم دیدم سالمه قفسشم مدام تمیز میکنم

  1. سلام
   اولا که یک هفته زمان ، زمان کمی هست ، ممکنه ترسیده باشه ، زیاد شلوغ نکنید دور و برش رو و محیط نگهداریش ساکت باشه.

   در ثانی غذاش خیلی مهمه ، مشکلات کبدی میتونه باعث بشه پرنده به پاهاش به شدت نوک بزنه .
   غذا الان چی میخوره ؟ فضلش چه رنگی هست ؟

   1. سلام و عرض ادب بی زحمت راهنماییم کنین مینای من اسکل شده گیج میزنه راه میره توخونه یهو دستی میکشه میره میخوره به دیوار احساس میکنم چشماش کم سو شده سنش ۴ساله پیلت میخوره توضیحات تکمیله

    1. سلام نه تکمیل نیست . اسم غذاش رو بگید غیر از این غذا چی بهش میدین و اینکه فضلش چه رنگیه ؟

 77. سلام خس نباشید دوست عزیز میش یگید چتور بفهمیم مرغ مینای ما مرد هست یا زن خواهش می کنم بگید مرسی♥?

  1. سلام
   مواردی داخل پست نوشته شده که شاید کمتر از 20 درصد بشه بهش اعتماد کرد
   تنها روشی که میشه 100 درصدی مطمئن شد ازمایش خون توسط دامپزشک هست

 78. سلام دوست گرامی،مینا دوماهست و میخاستم راهنمایی بکنید که چطور از قفس درش بیارم.تا میگیری دستت فرار میکنه و داد میزنه.این درحالیه که وقتی دستم ثابت هست میشینه رو دستم غذا میخوره.
  مورد بعدی اینکه بعد از بیرون آوردن دستشوییشو چطور کنترل کنم همه جارو کثیف نکنه.ممنون

 79. سلام.وقت بخیر،من یه مرغ مینا دارم که نزدیک به دوسالشه و از سنش مطمئنم چون سرلاکی بود خریدمش.به خاطر حسادت دخترم نمیتونستم زیاد باهاش حرف بزنم واسه همین درحد چهار،پنج کلمه بلده،به نظرتون از الان به بعد هم میتونه یاد بگیره یا دیگه دیر شده؟

  1. سلام
   نه بعید میدونم الان بشه چیزی بهش یاد داد
   بالغ شده اون !
   باز هم تلاش بکنید ضرری نداره

 80. درود آیا ماده هم میتواند صحبت کردن را یاد بگیرد ؟؟ من میخواهم جوجه سرلاکی بگیرم . تشکر از شما

  1. سلام
   نر و ماده مرغ مینا فرقی نداره هر دو صحبت میکنن
   اصلا تشخیص نر از ماده در جوجگی کار بسیار سختی هست
   سرلاکی اگه تجربه نداری نگیر
   2 تا 3 ماه بهتره

 81. سلام‌وقت بخیر ببخشید من به راهنمایی نیاز دارم میخوام مرغ مینا بگیرم این مینا هایی که خودشون صحبت میکنن بهتره یا جوجه ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام
   جوجه 2 یا 3 ماهه بگیر
   ممکنه یه مینای 1 ساله بهت بدن که قدرت یادگیری پایینی داشته باشه و نتونه کلماتی که شما دوس داری رو تکرار کنه

 82. امروز مرغ مینای من فرار کرد و رفت به نظرتون چطور میتونم پیداش کنم؟?از چهار پنج روزگی بزرگش کرده بودم?

  1. نه متاسفانه راهکار مشخصی نداره
   اگه زیاد دور نرفته باشه میتونید صداش کنید با اسمی که همیشه صداش میکردید ، شاید برگرده وگرنه روش مشخص و معمولی برای اینکار نداره

 83. سلام من دیروز یه جوجه مینارو نجات دادم دو روز بود چیزی نخورده بود اوردمش بش غذای مخصوصشو دادمو مراقبشم.خیلی سرحالتر شده فقط نمیدونم چند وقتشه.هنوز جوجس تغریبن جوری ک پر در اورده ولی اون پرای کرکیشم یکم هس دهنشم زرد باید تو دهنش غذا بدی خودش نمیتونه بخوره.بنظرتون چندوقتشه؟؟خودم ک فکرکردم شاید سه هفته…ممنونم از کمکتون

 84. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من یه مرغ مینا دارم که از همسایمون گرفتمش و همسایمون هم این مرغ و از بیابون گرفته من الان میخوام بدونم مینام چند سالشه و اصلا میتونه صحبت کنه یا ن?

  1. سلام
   سن پرنده قابل تشخیص نیست و تا سن هم مشخص نشه نمیشه گفت که میتونه صحبت کنه یا خیر
   پیشنهاد میکنم ببرید همون بیابون ولش کنید ، زندگی در قفس برای یه پرنده که قبلا ازاد بوده بسیار ازار دهنده هست

 85. سلام خسته نباشید میخواستم بگم مرغ مینای من خیلی خیلی حرف میزنه نمیزاره من از جمله تکون بخورم یکی میاد خونمون همش بهشون میگه چرا اومدین چیزی نخوریم چرا اومدی نمیدونم چیکار کنم اینا رو دیگه نگه از اولش که خریدم این کلمه ها رو میگفت گفت من باید چیکار کنم که دیگه بعدش هم نمیزاره من اصلا درس بخونم نوک مدادم و میگیره میگه نکن نکن نکن

  1. سلام
   این مشکلات همیشه در نگهداری پت ها وجود داره و اصولا راه فراری نیست
   سنش چقدره ؟

    1. سنشم زیاده امکان اموزشش خیلی محدوده
     باز خواستید کلمات مناسب باهاش کار کنید شاید پس از چندین ماه کارکردن یاد گرفت

     البته کرونا هم هست ، حق داره اعتراض کنه به مهمونا 😀

 86. سلام خسته نباشید ما یه جوجه مینا داریم که تقریبا یک ماهشه
  شرایط خوبی برای نگهداریش نداریم و قصدمون آزاد کردنشه میخواستم بپرسم به چه سنی برسه خودش میتونه غذا بخوره و پرواز کنه؟

  1. سلام تقریبا در دو ماهگی میتونه مستقل بشه ولی شرایط تغذیه مرغ مینای اهلی فرق میکنه ممکنه اون بیرون نتونه به خوبی مواد غذایی موردنیازش رو پیدا کنه.

 87. سلام خسته نباشید مرغ مینای ما وقتی از قفس میاد بیرون وقتی کسی دراز می کشه میره سمتش بعد به لباسش وبدنش نوک می زنه خیلی می ترسم وحشی نشده باشه ؟ ممنون میشم پاسخ بدید

 88. سلام ما امروز ی مینا خریدیم ک اقا میگفتن ۱ ماهشه ولی این کاملا پرهاش دراومده حتی پرهای وسطش قیچی شده اب خودش بلده بخوره ولی غذاشو ما با دست بهش میدیم از کجا بدونیم ک واقعا جوجست چون نمیخایم بالغ باشه و سن اموزشش گذشته باشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. سلام
   سرلاکی میخوره ؟ اگه سرلاکی نیست پس بیشتر از 1 ماهشه
   شاید 2 ماهه باشه
   بالغ میشه 2 ساله !!!
   مینا از 3 ماهگی به بعد اماده ی اموزش هست

 89. سلام
  آیا از طول منقار پرنده سن مشخص میشه؟
  مرغ مینایی که داریم منقار بلند و تیز داره پرنده فروش گفت احتمالا سنش بالاست، درسته؟

 90. سلام من یه مینا دارم که ۴ هفته است که خریدم ولی نه هنوز حرف میزنه نه دستی شده فقط از دستم غذامیگیره‌ من سنش رو نمیدونم ولی دور چشمش سفید خیلی میترسم که دستی نشه یا صحبت نکنه یا سنش بالا باشه بعضی وقت ها هم رو یه پا میخابه‌ لطفا کمکم کنید

  1. سلام
   مینا خود به خود نه حرف میزنه و نه دستی میشه
   باید اموزش ببینه
   چطور بهش اموزش دادید ؟

  1. سلام
   نیاز به تجربه داره ، بررسی کف پا ، بررسی خود پا ، تست شنوایی ، تست بینایی و عکس العمل ، میزان تغذیه و نوع فضله
   در کل بهتره یک فروشنده ی معتبر پیدا کنید

 91. سلام
  یعنی مرغ مینا ای که پوست دور چشمش زرد هست پیر هست؟!
  من یکی حدود چهار هفته هست که خریدمش سنش ۸ماه هست

  1. سلام
   خیر
   همونطور که داخل پست نوشته شده ، این موارد نسبی هست و تنها راه تشخیص صحیح ازمایش ژنتیک می باشد

 92. سلام من میخواهم یک مرغ مینابخرم پاهایش تقریبا خاکستری وکرمی هست میشه راهنمایی کنیدمنو؟ سنش کمه یازیاد

   1. میرم پیشش دهنشوبازمیکنه زیادغذامیخوره بعد ضهرخیلی میخوابه بعضی موقع هاهم یه پاشومیده بالامیخوابه مشکلی نیست؟

    1. از اون کسی که خریدید گفت چندسالشه ؟
     فضلش چه رنگیه ؟
     کف پاشو چک کنید ببینید زخمی جوشی سیاهیی چیزی نداره ؟

    2. سلام مرغ مینا راست روده است وتقریباهرچی میخوره چندثانیه بعد دفع میکنه برای همین هردوساعت یه باربایدبهش پلیت بدی وسه قطره آب وتمام مرغ میناهاروی یه پامیخوابن هم جوجه هم مرغ بالغ

 93. ممنونم از پاسخگوییتون . حدودا ۲۰ روزه ک خریدمش قبلا ازاد بوده همش تو خونه بیرون ک میرفتیم میذاشتیمش تو قفس
  بعدش فهمیدم ک وقتی همش بیرون باشه از قفس دیگه دل ب آموزش نمیده و حرف نمیزنه ب خاطر همین قصد دارم بیشتر تو قفس باشه ک حرف بزنه
  ب نظر شما این حرف واقعیت داره؟

  1. سلام
   نه این حرف واقعیت نداره
   این مورد بسته به کیفیت نگهداری داره
   درسته مثلا اگه خونه بچه کوچیک باشه و همین که پرنده اومد بیرون از قفس بره دنبالش کنه ، خوب مشخصا این باعث میشه که پرنده هم کمتر دل به اموزش ببنده و بیشتر به فکر پیدا کردن جای امن برای خودش باشه !! اما اگه شرایط محیطی مناسب مهیا بشه ، پرنده به راحتی و بسیار سریعتر از داخل قفس ، بیرون از قفس هم صحبت کردن رو یاد میگیره

 94. سلام . برای اینکه یک جوجه مینای یک ماهه یا دوماهه عادت قفس کنه باید چیکار کنم . روزی ۳ ساعت بیرونش میارم هر روزم ابتنی میکنه ولی تو قفسش ک میکنم تا منو میبینه خودشو ب قفس میزنه و میخاد بیاد بیرون
  غذاشتم بهش پلت تاپ فید میدم ولی هر ی شاعت یک بار گشنش میشه اشکال نداره در روز انقد غذا میخوره؟

  1. سلام
   هیچ موجود زنده ای به قفس یا زندان نمیتونه عادت کنه
   مرغ مینا هم همینطور
   کنار تاپ فید یکم هم میل ورم خشک بخرید بهش بدید شاید سیرش کنه
   اشکال که داره ، وزنش میره بالا ولی خوب گرسنس !

 95. سلام من یک مرغ مینای افغانی دارم که ۷ ماهشه تقریبا ۱ماه خریدم از دستم غذا میخوره بعضی اوقات میزارمش بیرون صدای پرنده هارو میشنوه میخونه کم کم دارم کلمه ی سلام رو بهش یاد میدم. وقتی آزادش میکنیم موقع ناهار یاشام میاد پیشمون غذا میخوره ولی نمیدونم که چرا نمیاد روی دستم همه ی کار هایی که گفتی هم کردم ولی بازم نمیاد وقتی هم میخوایم بگیریمش یه چادر میندازیم روش زیر چادر گیر میکنه نمیتونه فرار کنه آیا این بد نیست لطفا جواب بده??❤

  1. سلام
   خوب همون خط اخر پیغامتون مشخص میکنه که چرا هنوز کامل دستی نشده ! این مدل گرفتن پرنده شوک زیادی رو بهش وارد میکنه که متاسفانه شما هر روز انجامش میدید .
   سعی کنید پرنده رو شب ها بیارید بیرون و برای گرفتنش هم اگه شب همه ی چراغ هارو خاموش کنید پرنده بیحرکت میشه و یواش بدون هیچ وسیله ی اضافی میتونید بگیریدش ، هم استرس اون بیچاره کم میشه و همی اینکه زودتر دستی میشه !

   تغذیش چیه ؟

 96. سلام من چنتا جوجه مینا کوچیک پیدا کردم فک کنم یک هفتشون باشه شایدم. کم تر باید چجور بزرگشون کنم..

  1. سلام
   تغذیشون باید سرلاک باشه ، سرچ کنید تو نت درموردش مطالب زیاده : اینو سرچ کنید : روش تهیه سرلاک مخصوص جوجه ها و نحوه غذادهی به آنها

   محیطشون هم حتما گرم باشه ، بیشتر از 30 درجه

 97. سلام مدت 6ماهه مرغ میناگرفتم چندجمله تازه یادگرفته داخل قفس که جملات روتکرارمیکنی میکه ولی ازقفس که بیرون میاریم هیچی جمله ای نمیکه حتی خوندن هم نمیخونه ممنون

 98. سلام خسته نباشید دیروز یه مینا تازه متولد شده خریدم شکمش ورم داشت به فروشنده گفتم گفت چیزی نیست آوردمش خونه تاشب غذا خورد و ورمش بیشتر شد اندازه توپ پینگ پونگ حیونکی تا صبح هم دوام نیاورد از بین رفت به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه مینا هنوز چشم باز نکرده بود

  1. سلام
   وقتی تجربه ندارید به هیچ وجه به هیچ وجه نباید پرنده ی سرلاکی بخرید
   تغذیش اشتباه بوده و همین باعث تلف شدنش شده متاسفانه
   همیشه پرنده ی دون خور بخرید ، سرلاکی دادن به جوجه کار مشکلی هست و تجربه و تخصص و دقت میخواد

   اون قسمت چینه دانش بوده و اگه تغذیه به گونه ای بوده باشه که نتونه هضمش کنه تلف میشه

 99. سلام
  من سه سال هست مرغ مینا دارم….مثل یه بچه میمونه …..هرچی بهش میگم سریع یاد میگیره باهم دعوا میکنیم قهر میکنیم شایدخنده دار باشه بگم مثل این نظامی ها هست هیچ غریبه اجازه ورود به خانه نداره از انسان تا حیوان حتی پرنده دیگر..میهمان که میاد بدجور سرشون جیغ میزنه و بهشون نوک میزنه ساعت 12شب میخابه و۸ صبح انقدر حرف میزنه تا غذا بهش ندم ولکن نیست …خودش میره تو حیاط میاد داخل …عشقش ابتنیه ولی باید وایسم کنارش…به نان سنگک و چیپس پفک وتنقلات خیلی علاقه داره غذاش نمیخوره اولین کسی هست که میاد سر سفره همه چی میخوره. ایا نان براش بده هست

  1. سلام
   بله نان و سنگگ براش بده ، پرنده ی باهوشی هست ماشالله کمی در تغذیش دقت کنید و بهش همه چیز ندید تا همیشه سالم بمونه

 100. سلام من مینا دارم آن حرف میزند میگوید مهسا مینا ای خدا نمیخوام الو مهدی السا و غیره نر هستش و ۱ ساله است ولی اصلا رشد نمی کند و کوچولو مانده من باید چی کار کنم که رشد کند

  1. سلام
   تغذیش چیه ؟
   اینکه کوچولو مونده ممکنه به خاطر نژادش باشه
   تغذیش خوب باشه مشکلی براش پیش نمیاد

 101. سلام
  چه غذاهایی باید به مینا بدیم که هم خوب باشد هم برای سلامتیش مفید باشد ؟ همینطور هم چی براش بده ؟

 102. سلام ما یه دو سه هفته ای میشه مینا گرفتیم ولی اصلا نمیزاره بگیریمش ولی تو خونه کنار ما احساس غریبی نمیکنه خیلی دوس دارم مث بقیه میناها ک میگیرن دستشون اصن نوک نمیزنه میونشون با صاحبشون خوبه بشه واینکه من از کجا بدونم این دختره یا پسر میخوایم جفتشو بیاریم بلاتکلیف موندیم

  1. سلام
   در مورد اینکه مثل سایر پرنده ها بشه ، بستگی به سن پرنده ی شما و نحوه ی آموزش اون داره
   نباید به هیچ وجه دنبال پرنده کنید ، اگه بهتون نوک زد کاریش نداشته باشید و عکس العمل نشون ندید ! اینقدر نوک بزنه تا خسته بشه حتی اگه از دستتون خون بیاد !
   محیط اروم باشه و …
   اینجوری میشه که پرنده رام میشه .
   مرغ مینا در 2 سالگی بالغ میشه . قبل از اون جفت نگیرید براش
   نگهداری جفت مرغ مینا و تخم دادنش هم مثل عروس هلندی و مرغ عشق نیست ! دردسر زیاد داره

 103. سلام من یه مینا دارم دوروبره هفت ماهش بود خریدمش الان تقریباً یه سالشه وقتی گرفتیمش داخل دهنش نوک زبونش و ته زبونش هم سیاه بود الان حرف میزنه و تمام زبونش هم سیاه شده میگن بالای داخل دهنش رو نگاه کنید اگه سیاه بود جنسیت مینا نر هستش اگر هم سیاه نبود جنسیت مینا ماده هست
  الان من خواستم یه جفت براش بیارم گفتم اول بفهمم که جنسیت این چیه

  1. سلام
   خیر سیاه و سفید بودن داخل دهان نشانه ی دقیق نیست ، تنها راه تشخیص دقیق آزمایش خون هست
   الان هم تازه 1 سالش شده ، نیازی به جفت نداره ، مرغ مینا در 2 سالگی بالغ میشه !

  2. خب دو سالش شد دیگه میتونم براش جفت بیارم تا تخم بزاره؟
   داخل لونه که میتونن جفت گیری کنن.اره؟

   1. شرایط خاصی داره
    لانه باید به صورت کنده ی درخت باشه ، مثل عروس هلندی و مرغ عشق خونه براش بزارید نمیره توش !!
    فضای مورد نیاز باید بیشتر از 1 متر باشه و بیشتر توصیه میشه که در یک اتاق تنها باشن و کنده هم داخل اتاق قرار داده بشه .
    این شرایط دردسر سازش هست ، اگه به نظرتون براتون امکان تهیش هست میتونید امتحان کنید.

    کلا پرنده هایی که در داخل خانه نگهداشته میشن ، اگه جفت بشن از حالت رام بودن در میان .

  1. سلام
   ژنتیکش اینجوری دوست عزیز
   مگه بچه ی 6 ساله ادم میتونه اسپرم فعال تولید کنه ؟! ژنتیکش این سبکیه

 104. سلام من یک هفته هست مینا دارم خیلی به خمیروسط نون تست علاقه داره میخواستم بدونم ضرر براش نداره همچنین خیارو کاهو هم ندادم بهش اینا ضرر داره

  1. سلام
   بله خمیر براش ضرر داره باعث مرگش میشه ، علاقه ی اون اصلا مهم نیست ! شما به عنوان مسئول نگهداری باید در دادن غذا بهش بسیار دقت کنید.
   کاهو هم خوب نیست ، خیار مشکلی نداره

 105. سلام من مرغ مینا یک ساله خریدم ایا میشه اموزشش داد یا دیره برای اموزش؟؟؟ لطفا جواب بدید

  1. سلام
   آموزش به مرغ مینای 1 ساله ممکن هست ولی سخته و نیاز به تمرین زیاد و کاهش انتظارات داره

 106. سلام من امروز مرغ مینا خریدم دور چشاش زرده ولی یبار از قفس بیرون گذاشتیم درست ۴۰ دقیقه وقت برد تا بگیریمیش و خیلی میدوعه نمیتونیمبگیریمش این جوونه یا پیر؟

  1. سلام
   تشخیص سن نسبی هست همونطور که داخل پست هم نوشته شده ، نمیشه دقیق گفت
   در مورد گرفتن هم کار درستی نکردید ، صبور باشید یکم به محیط و شما عادت کنه بعد اجازه بدید بیاد بیرون ، همون اول کار کلی دنبالش کردید الان کلی ازتون میترسه ! تا این ترسش بریزه کلی زمان میبره

   1. چیکار میتونیم بکنیم ترسش بریزه و اینکه تو چند سالگی ماده بگیریم ، و اینکه من میخوام اینو بفروشم یدونه ۵ هفتگی اینا بگیرم کدومش خوبه این بمونه یا ۵ هتگی اینا بگیرم؟❤

    1. صبور باشید تا به محیط عادت کنه ، به زور نگیریدش ، اصول نگهداری صحیح مرغ مینارو از پست زیر مشاهده کنید :
     اهلی کردن مرغ مینا
     پرنده جنس بیجان نیست که بگید اینو بفروشم اونو بگیرم ! مبل نیست که موجوده جانداره ! اگه این تفکر رو دارید پس اصلا نرید دنبالش ! ولی اگه واقعا میخواید نگهدارید صبور باشید با ارامش نگهدارید ، موارد اشاره شده در پست هارو بخونید
     ماده میخواید برای چی ؟ جوجه گرفتن از این پرنده کار هرکسی نیست و نیاز به تجربه داره . در دو سالگی پرنده برای جفتگیری اماده میشه .

     1. سلام دوباره ما ۲ هفته از مرغ مینا خریدنمون گذشت اولا اصلا صدایی در نمیاورد ولی الان هراز گاهی صدا در میاره و اینکه یبارم از قفس فرار کردو میتونیم مرغ مینا رو تو خونه ازاد کنیم؟حمله نیمکنه یا خراب کاری؟???‍♂️

     2. سلام
      مشکلی نیست ازاد کنید ، اگه خراب کاری کرد هم تحمل کنید ، حیوان خانگی هست بالاخره امکان نداره که خرابکاری نکنه ! ولی در قفس بودنش ازارش میده و اهلی کردنش رو سخت میکنه
      حمله نه نمیکنه ، عقاب که نیست 🙂 اگه نوک زد هم عکس العمل نشون ندید ، اینقدر نوک بزنه که خسته بشه و متوجه بشه مشکلی براش وجود نداره
      در کل باید با پت خانگی ساخت تا خوشی هاشو دید

     3. صبور باشید و باهاش تمرین کنید
      شوک نباید بهش وارد بشه
      مثل صدای زیاد
      حرکات یهویی و …

     4. سلام میگم این مینا ها ساعت چند صبح بیدار میشن??مال ما از ساعت ۵ بیدار میشه سروصدا میکنه نمیزاره بخوابیم?یه دارویی چیزی نمیشه بهش بدیم?

     5. سلام
      خوبه خوب زمان سحریه تقریبا :دی
      جدا از شوخی زمان خاصی نداره ، اگه محیطش تاریک باشه بعیده بیدار بشه
      نه قرص یا موردی برای خواب بیشتر ندارن
      میشه رو قفس پارچه کشید ولی اون به خاطر حبس شدن هوا خوب نیست

 107. سلام.من یه مرغ مینا تازه خریدم ب اسم جوجه4ماهه، ولی دور چشمش زرده و بقیش سفید. از کجا دقیق بفهمم سرمو کلاه گزاشتن یانه؟؟؟ میشه از شما یه شماره یا پیج چیزی داشته باشم، عکسشو براتون بفرستم؟؟؟ کمکم میکنید؟؟؟

  1. سلام
   موارد اشاره شده در مورد سن پرنده ها همونطور که داخل پست هم اشاره شده نسبی هست
   اگه به اسم جوجه دادن ، به فروشنده اعتماد دارید ، پس جوجست
   با عکس قابل تشخیص نیست تنها راه تشخیص نسبی ازمایش DNA هست

 108. سلام مرغ مینای من دور چشاش زرده ولی بقیش سفیده فقط کمی دور چشاش زرده حرف زدنو یاد میگیره

 109. سلام من یه سوال داشتم از بعضی ها شنیدم که مرغ مینا در سن بلوغ اگر جفت نباشه از خانه فرار میکنه ایا این درسته .من خیلی به جفت بودن پرنده ها علاقه ندارم ایا راهی برای اینکه مرغ مینا در سن بلوغ از خانه فرار نکنه وجود داره

  1. سلام
   بله همینطور هست ، در 2 سالگی هم به بلوغ میرسه
   تنها راهش پیگیری هست ! دروپنجره بسته باشه ! وگرنه راه دیگه ای نداره

 110. سلام مرغ مینای چند روزه که موهای بدنش در اومده و دور چشمش هم زرد و چروکه میشه بگید این پیره یا نه

 111. سلام
  من امروز مرغ مینا خریدم دور چشمش زرده نه حرف میزنه و نه جیغ میزنه خیلی هم ازم می‌ترسه خیلی هم باهاش کار میکنم
  باید چکار کنم یعنی پیر هست؟

 112. سلام خسته نباشید
  ممنون از پیج خوبتون
  ببخشید یه سوالی داشتم
  دو هفته ای هست مینا خریدم نر هستش و شش ماهشه خیلی صداش میزنم میگم مینا صب ظهر شب به مدت ۲۰ دقیقه
  فقط جیغ میزنه مثل صدای گنجشک غذا هم بهش دونه پرسی میدم و سیب رنده شده خیلی دوس داره یکی دوبار هم کاهو و خیارسبز رنده شده بهش دادم اما نخورد دوست نداشت و گلابی
  و یبار هم بهش سینه مرغ رنده شده خام دادم زیاد نخورد
  و از وقتیم ک خریدیم یه بار تنها حموم کرده اب میزارم براش اما سمشت نمیره حموم نمیکنه وقتی صداش میکنم ۲۰ دقیقه فقط میگم مینا ۵ ثانیه مکث میکنم و باز ..اونم یا گوش میکنه یا جیغ میزنه یه صدا دیگ ای هم در میاره وقتی جیغ میزنه بعدش میگه هاع؟ بنظرتون با اینکارای که میکنم کی سخنگو میشه
  خیلی دوسش دارم

  1. سلام
   برای سخنگو کردن باید زیاد تلاش کنید
   رخ به رخ پرنده وایستید و بگید مینا ! روزی چند بار
   با اسم یا حرف دیگه ای اشاره نکنید بهش فقط مینا
   مرغ مینا توان زیادی در سخنگفتن داره فقط به اموزشش بستگی داره
   محیط هم هرچقدر ارومتر بهتر

   وقتی کوچکترین عکس العملی از خودش نشون داد بهش یه تشویقی بدید ! مثلا یه ذره سینه مرغ ، در موقع دیگه ای این غذا رو بهش ندید

  1. سلام
   باید زمان بیشتری رو باهاش بگذرونید ، به زور نگیریدینش ، وقتی نوک زد یا کار بدی انجام داد پرخاش نکنید
   کم کم عادت میکنه
   البته گذشت زمان هم حتما نیازه ، انتظار نداشته باشید که هفته ی اول تا هفته ی 6 خرید بهتون عادت کنه

 113. سلام من امروز تازه مینا خریدم دور چشمش تقریبا سفیده ولی ازم میترسه و فرار میکنه چیکارش کنم که نترسه؟

  1. سلام
   مواردی که داخل پست هست تنها مواردی هستن که میشه تقریبی گفت
   برای دقیقترش راهی نیست متاسفانه

 114. سلام مینای من دور چشمش تقریبا زرد و چروک یعنی پیره؟اگه پیر باشه دستی شدنش سخته ولی من تو یه هفته دستیش کردم میاد رو دستم میوه میخوره یه چیزه دیگه هم که میخواستم بپرسم اگه دور چشمش چروک باشه بس یعنی سخنگو نمیشه؟

  1. سلام
   این موارد همه نسبی هستن ، سن پرنده حتی با ازمایش خون هم به سختی میشه تشخیص داد
   خوب اگه راحت دستی شده با همون فرمون صحبت کردن رو هم بهش یاد بدید
   صحبت میکنه ان شالله

  1. سلام
   اگه علاقه مند هستید که جفت براش بگیرید از 2 سالگی به بالا
   دقت کنید که قفس برای جفت گیری باید بزرگ باشه چیزی در حدود قفس کاسکو !
   همینطور لانه ای که داخل قفس قرار میگیره ترجیحا کنده ی درخت باشه

  2. سلام من ۵ ماهه مینا خریدم دور چشمش کرم رنگه از من خیلی میترسه عین وحشی ها رفتار میکنه خیلی بهش توجه میکنم باهاش حرف میزنم ولی فقط سروصدا میکنه بعد از این همه مدت بهم عادت نکرده به نظرتون میشه رامش کرد یا برم عوضش کنم؟

   1. سلام
    داخل قفس موندن خودش یکی از عواملی هست که میتونه باعث وحشی شدن پرنده بشه
    همینطور صدای زیاد داخل خانه
    تغذیش چیه ؟
    سنش چقدره ؟

    1. سلام من یک مرغ مینا دارم حدودا 8 ماهش الان دوماه که خریدمش همچی صحبت میکنه خوبی میگه بوس بده صدای گربه مامان بابا زنگ تلفن زنگ درخونه ازتو قفسم اصلن بیرون نیاوردمش آیا براش ضرر نداره که ازقفس بیرون نمیارمش آیا امکان داره وحشی بشه

     1. سلام
      بله اگه از قفس بیرون نیاز وحشی میشه
      شب بیارید بیرون و وقتی میخواید بگیریدش چراغارو خاموش کنید و اروم بگیرید (دستمالی چیزی نندازید روش یوقت !)

     2. سلام من ۲ تا جوجه مینا دارم هر دوشون ۱۴۰۰/۲/۲۶ ب دنیا اومدن یعنی امروز ۱۷ روز هستن
      یکیش مال داداشمه یکیش مال من
      میخوام بفهمم جنسیتشون چیه؟
      ولی اون توضیحات رو نفهمیدم میشه واضح تر توضیح بدین؟
      مال داداشم نمیدونم چرا نسبت ب اون من راه نمیره فک کنم پاش درد میکنه ولی اصلا زمین نخورده?
      ممنون میشم جواب بدین

     3. سلام
      قابل تشخیص نیست باید ازمایش DNA بدن
      غذاشون مفید باشه رشدشون سریع میشه و راه هم میرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا