چگونه سن و جنسیت مرغ مینا را تشخیص دهیم؟

تخمین سن و جنسیت مرغ مینا

تخمین سن و جنسیت مرغ مینا

مرغ مینا به دلیل هوش و ذکاوت بالا و صد البته استعداد سخنگویی یکی از مهمترین پرندگان سخنگو می باشد. افراد مختلفی برای به زبان آوردن و سخنگو کردن مرغ مینا، این پرنده مقلد را در منزل خویش نگه می دارند. پرورش یک پرنده زینتی باهوش با توانایی تقلید گفتار انسانی در خانه مطمئنا حسابی اهل منزل را سرگرم و شاداب خواهد نمود. اما متأسفانه ماجرای سخنگو شدن مرغ مینا همیشه پایان خوبی ندارد و افراد به دلیل خرید پرنده های مسن در این زمینه موفق نمیشوند. اگر با اصول سخنگو شدن مرغ مینا آشنایی داشته باشید حتما می دانید که برای سخنگویی باید مرغ مینای نابالغ و جوجه تهیه نمود و او را آموزش داد. پس سن یک فاکتور مهم برای انتخاب پرنده میباشد. زیرا پرنده های مسن بیشتر سرکش بوده و تمایلی به آموزش دیدن ندارند. پرندگان سخنگو همچون myna باید از سن جوجگی تربیت شوند. آموزش دیدن و یا اهلی و سخنگو شدن مینا رابطه مستقیمی با سن بلوغ او دارد. اگر پرنده به سن بلوغ رسیده باشد، رام کردن و آموزش سخنگویی به او سخت ترین کار ممکن خواهد بود. مخصوصا اگر سن مرغ مینا بیشتر از 4 سال باشد شاید دیگر امیدی به آموزش دیدن او وجود نداشته باشد.

به همین دلیل ما در این مقاله از وبلاگ چیکن هچ سعی نموده ایم نکاتی را به شما آموزش دهیم تا شما سن تقریبی پرنده خود را حدس بزنید. دقت داشته باشید که از روی ظاهر هیچ وقت دقیقا نمی توان سن پرنده رو تخمین زد.

تاکنون گونه های مختلفی از این پرنده شناسایی شده و مورد تجارت قرار گرفته اند. هر یک از نژادها نیز ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. برای مطالعه بیشتر مقاله نژادهای مختلف مرغ مینا را مطالعه بفرمایید.

در بین نژادهای مختلف mina تفاوت ظاهری وجود دارد. مهمترین نژادهای مرغ مینای سخنگو، نژاد گوشواره ای می باشند. نژاد گوشواره ای در حقیقت دارای یک پوست زرد رنگ بدون پر در اطراف چشم و سر و گردن می باشد. وجه تمایز نژادهای مختلف مرغ مینای گوشواره ای نیز، آرایش متفاوت گوشواره آنها می باشد. البته نژادهای مختلف mynah به لحاظ جثه نیز با هم کمی فرق دارند.

به طور معمول جثه جوجه مرغ مینای گوشواره ای کوچک بوده به طوریکه او در کف دست جای میگیرد. البته در برخی موارد تغذیه ضعیف و شرایط بد آب و هوایی نیز باعث میشوند پرنده رشد کمتری داشته باشد. بنابراین جثه مرغ مینا نمی تواند یک فاکتور مهم در تعیین سن آن باشد. ممکن است مرغ مینای بالغ به قدری تغذیه ضعیفی داشته باشد که جثه او شما را به اشتباه بیاندازد و با خود فکر کنید که او هنوز جوجه است. این را هم در نظر بگیرید که یک نژاد خاصی از این پرنده به نام مرغ مینای کوچک هندی نیز وجود دارد که جثه بالغ آن هم اندازه جثه یک جوجه 4 یا 5 ماهه مرغ مینای معمولی می باشد. بنابراین لازم است که در مورد نژادهای مرغ مینا نیز کمی اطلاعات کسب کنید.

نژادهای مرغ مینا

میانگین عمر این پرنده در طبیعت 12 سال می باشد. برخی از نژادهای myna در طبیعت می تواند تا سن 20 سالگی نیز عمر کنند. پرندگانی که از زیستگاه طبیعی خود دور بوده و در اسارات محکوم به زندگی هستند خیلی کمتر عمر میکنند. یک مرغ مینای رام شده تحت شرایط مطلوب پرورشی تا  8 الی 10 سال می تواند دوام بیاورد. تقریبا یکی دو سال بعد از به بلوغ رسیدن مرغ مقلد اصلا نمی توان سن این پرنده را تخمین زد.

برخی افراد ادعا میکنند که از روی پوست پا می توان سن حدودی مرغ مینا را تخمین زد ولی این نظریه اساس علمی ندارد. پوست پای این پرنده تحت شرایط محیط زندگی اش می تواند دستخوش تغییرات زیادی شود. بنابراین برای تخمین سن مرغ مینا نباید به ضخیم و خشن شدن ساق و پوست پای پرنده استناد کرد.

مهمترین مسئله ای که در تعیین سن یک مرغ مینا اهمیت دارد سن بلوغ می باشد. مرغ مینایی که هنوز به سن بلوغ نرسیده است می تواند تحت آموزش، رام شده و یا سخنگو شود. این پرنده ها به صورت غریزی قبل از سن بلوغ مخصوصا در سنین کمتر از 3 ماه توانایی یادگیری بالایی دارند. در طبیعت معمولا پرنده ها قبل از سن بلوغ، زبان گله را می آموزند تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

بنابراین باید تشخیص دهیم که آیا مرغ مینای مذکور به سن بلوغ رسیده است و یا نه؟

اما مشکلی که وجود دارد این است سن بلوغ مرغ مینا به نژاد آن بستگی دارد. این موضوع نیز کمی پیچیده می باشد. سن بلوغ مرغ مینا با توجه به نژاد آن بین یک سال، 2 سال و حداکثر 3 سال می باشد. نژاد معمولی و گوشواره ای این پرنده معمولا در سن 2 سالگی به بلوغ جنسی میرسد. خوشبختانه بلوغ جنسی در پرندگان با تغییرات ظاهری همراه میباشد. بنابراین با شناسایی علائم بلوغ به راحتی می توان تشخیص داد که آیا مرغ مینا هنوز جوجه است و یا اینکه سن بلوغ را رد کرده است!

مهمترین ویژگی های مرغ مینای نابالغ

جوجه mina که کمتر از 2 ماه سن دارند به سادگی قابل تشخیص هستند. چرا که در این سن پرهای پرنده هنوز به خوبی رشد نکرده است. همچنین جوجه مرغ مینا از انسان هراس ندارد و اگر به نوک او دست بزنید دهانش را برای غذا گرفتن از شما باز میکند. پرنده های بالغ به این سرعت با انسان ها اعتماد نمیکنند. مخصوصا اگر پرنده وحشی و بالغ باشد، اهلی نمودن او بسیار سخت ئ تقریبا ناممکن خواهد بود.

پوست اطراف چشم مرغ مینای نابالغ سفید است. زمانیکه پرنده به سن بلوغ نزدیکتر میشود، رنگ صورت و پوست اطراف چشم نیز به رنگ زرد متمایل میشود. در نهایت زمانیکه پرنده به سن بلوغ رسید، پوست ناحیه چشم و صورت پرنده به رنگ زرد روشن در می آید؛ این مهمترین نکته ای است که افراد کم تجربه در حین خرید جوجه مرغ مینا باید به آن دقت کنند.

مهمترین ویژگی های مرغ مینای نابالغ

پوست دور و بر چشم مرغ مینا اگر به رنگ کرم باشد پرنده بیشتر از یک سال سن دارد.

معمولا تا سنین کمتر از یک سال، رنگ پوست دور چشم مرغ مینا سفید است و پس از آن به تیرگی رفته و به تدریج به رنگ زرد روشن در می آید. مرغ مینایی که دو الی سه سال سن داشته باشد حتما پوست چشم او زرد رنگ میباشد.

بنابراین اگر قصد خرید مرغ مینا دارید و پوست چشم او نیز زرد رنگ می باشد و همچنین فروشنده ادعا میکند که او هنوز جوجه است، از خرید این پرنده خودداری کنید. چرا که پرنده دیگر بالغ شده است و عملا تمام آموزش هایی که برای سخنگویی و رام شدن او انجام خواهید داد، بی فایده و وقت تلف کردن خواهد بود.

مطمئن ترین راه برای تشخیص سن مرغ مینا

برای اطمینان از سن مرغ مینا بهترین و مطمئن ترین راه حل تست ژنتیک (تست dna) میباشد. برای این کار نمونه ای از پر و یا خون پرنده مورد آزمایش قرار گرفته و به طور دقیق سن پرنده مشخص میشود. البته تست ژنتیک برای تشخیص جنسیت نیز کاربرد دارد. با توجه به اینکه جنس نر و ماده مرغ مینا مخصوصا در سنین جوجگی از یک دیگر قابل تفریق نیستند، تست dna بصورت قطعی میتواند جنسیت پرنده را مشخص کند.

ممکن است شما به یک کلینیک دامپزشکی مجهز در شهر و منطقه خود دسترسی نداشته باشید. برای تشخیص جنسیت مرغ مینا حتما به یک پرورش دهنده با تجربه و صادق مراجعه نمایید. بعد از سن بلوغ تغییرات بسیار جزئی بین جنس نر و ماده این پرنده اتفاق می افتد. مثلا مرغ مینای نر کمی جثه بزرگتری دارد ولی تغذیه نیز میتواند باعث رشد بیشتر او شود و نباید به این موضوع استناد کرد.

همچنین مرغ مینای نر جسورتر از جنس ماده است و در زمینه تقلید صدا نیز واضح تر حرف میزند. شناسایی جنس نر و ماده مرغ مینا از طریق استخوان لگن نیز نیاز تا حدودی امکان پذیر است. استخوان لگن مرغ مینای ماده به دلیل تخمگذار بودن این جنس کمی بازتر از جنس نر می باشد.


دیدگاه‌ها 167
167 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام من یه مینا دارم و بهش برنج میدیم و چیز های دیگه ولی عطسه میکنیه و کمی بیحال و خیلی زیاد میخوابه چیکار کنم لطفا بگید همیشه قبلا خوب بود و خیلی دوست خوبی بود سریع بگید

سلام
دقیقا چه چیزهایی بهش میدی ؟ محیط سرده ؟

سلام لطفا میشه بگین جوجه مینا رو چجوری تشخیص بدم که نر هست یا ماده

سلام
قابل تشخیص نیست مگر با ازمایش دی ان ای

دی ان ای که برای آدم هاست

هر موجود زنده ای دی ان ای داره

راه دیگه ای بجز دی ان ای سراغ ندارین

خیر ، اگرم راهی وجود داشته باشه احتمال تشخیص صحیحش کمتر از 50 درصده ، که اونم میتونی ببری پرنده فروش باتجربه برات حدس بزنه

سلام ببخشید من یک سوال دارم لطفا سریع بگید چیکار کنم
امروز به مینام برنج دادم و بردمش توی قفس و تعادلش از دست داد و دهنش تا 7 یا 8 دقیقه باز بود و الان هم خیلی بی حال شده لطفا بگین چیکار کنم

Last edited 22 روز قبل by مینا

سلام
با یه بار برنج که اینجوری نمیشه !
تغذیه ی روزانش چیه و فضلش چه رنگیه ؟

یک مینای دیگه هم داریم که چند وقت پیش توی خونه آزاد بود و ناخنش به یک جایی گیر کرد و یک سوم ناخنش از بین رفت و خیلی خون اومد دوسه روز پیش ناخنش کلا افتاد و دوباه زیاد خون اومد و همش پاش رو بالا میگیره باید چیکار کنم البته تتراسایکلین هم میزنم ولی به پاش نوک میزنه

سلام
باید ببندی پاشو
همینطور تتراسایکلین شاید جواب نده پماد دیگه باید بزنی و همینطور حتما باید قرص هم بخوره وگرنه به کل بدنش سرایت میکنه و از دستش میدی
ببرش دامپزشکی حیوانات خانگی

سلام
جوجه مینام سه ماهشه و کف پاش زخمی شده و تتراسایکلین میزنم زخمش خشک شده ولی هنوز از بین نرفته باید چیکار کنم؟
و چندتا زخم جدید تر هم ایجاد شده

Last edited 1 ماه قبل by مینا

سلام
تمیز نبودن کف قفس و یا سیقل نداشتن درست چوبه قفس میتونه باعث این مورد باشه
ببرش دامپزشک حیوانات خانگی مورد رو باید بررسی کنه ، اگه عفونت زیاد پخش شده باشه باید قرص هم همراه پماد تجویز بشه

آها خیلی ممنون
روزی دوبار زیرشو عوض میکنم و چوبشو سمباده میکشم و روی گرما ضدعفونی میکنم ولی خوب نمیشه

نه با اینکارا خوب نمیشه فقط جلوگیری میشه از گسترش ، کلا چوبش رو عوض کن
حتما ببر دامپزشک ممکنه عفونت در بدنش منتشر شده باشه

خیلی ممنون از محبت شما

موفق باشید

سلام من مرغ مینام رو از کوچه پیدا کردم و اینجا خیلی زیاده… باهام دوست که شده ولی هر موقع تو محیط خونه رهاش میکنم و بهش میگم که بیاد بشینه رو دستم… نمیاد:(
جیک جیک هم میکنه ولی حرف نمیزنه
غذا هم بهش سیب میدم و میوه های جورواجور مثل انگور و انجیر… دوست داره و میخوره
مشکلی ک نداره نه؟؟؟

سلام
باید باهاش کار کنی تا صحبت کنه و دستی بشه
آموزش اهلی شدن مرغ مینا
آموزش حرف زدن به مرغ مینا

مقاله های بالا رو بخون کمکت میکنه
غذا هم هر چیزی بهش نده ، بهتره در کنار میوه ها (البته نباید هر میوه ای بخوره ، انجیر بهش نده) از پلت مخصوص مرغ مینا که عکسش رو جعبش هست استفاده کنی

سلام وقت بخیر
من یه جوجه مینا دارم که سرلاکی بود و تازه داره دانه خور میشه…
چند روزی هست که وقتی نزدیک صورت میاد، با نوک میخواد لب رو از کنه و به دندون نوک بزنه
و همین جوری نوک میزنه داخل بینی
میخواستم ببینم وحشی شده؟
اگه آره، راه درمانی هست؟

سلام
دستتو ببر جلوش بزار به دستت نوک بزنه ، اینقدر نوک بزنه که خسته بشه !
وحشی که همشون تو این سن وحشین شما باید اهلیش کنی !!
مدارا کن باهاش اهلی میشه این بیماری نیست که راه درمان داشته باشه ، رفتار هست !

سلام من یک جوجه مینا دارم از وقتی خیلی کوچیک بود و باید بهش غذا می دادی داشتمش
الان حدود 5 ماهشه داره پر ریزی میکنه اما هنوز صحبت نمی کنه میخواستم بدونم کی صحبت میکنه ؟ و آیا برای حرف زدن دیر نشده؟
راستی هنوز نمیتونه چیز هایی مثل انگور یا تکه ی درست غذا رو بخوره موردی نداره؟

سلام
باید تمرین کنی باهاش تا صحبت کنه ! خودبخود صحبت نخواهد کرد
الان هم سن مناسبی برای اموزش هست
غذای چی میدی بهش ؟

بهش پلیت میدم و روزانه کشمش و سبزی هایی مثل تره میدم
نون باگت هم خیلی دوست داره
اگه از الان باهاش صحبت کنم حدودا کی به حرف میوفته؟
چند نوبت در روز و چند دقیقه باش صحبت کنم؟

Last edited 1 ماه قبل by آرام

پلت چی هست ؟
روزانه کشم + نان باگت سبب مرگش خواهد شد ! اول باید تحقیق کنی در مورد تغذیش بعد همینجوری بهش غذا بدی !
کشمش مملو از آهنه و نان هم سرشار از آهن !!!
در طول روز 5 بار هر بار 10 دقیقه صحبت کن باهاش

سلام ما یه مرغ مینا داریم دو سال و چند ماهش ،میخوایم تحویل باغ پرندگان بدیم،چون خیلی وابسته شده ،به نظرتون چقدر طول می‌کشه به شرایط محیط جدید عادت کنه،اذیت نمیشه

سلام
نمیدونم
اول باید تکلیف رو معین کنید اگه شرایط نگهداری ندارید نگهش ندارید ، این همه سال پرنده عادت کرده الان ببرنش باغ پرندگان ؟! ظلم زیادیه
به نظر من ازادش کن تو طبیعت، باغ پرندگان عمر زیادی نخواهد کرد

بخاطر اینکه اونجا آزاد تر میخوام ببرمش همیشه نمیتونیم بیاریم بیرون و خیلی از اوقات تنها هست خیلی احساس بدی دارم تو قفسه می ترس تو طبیعت نتونه دوام بیاره

باغ پرندگان جای مناسبی برای مینا نیست
آزادش کن تا فصل سرما نیومده یه جا برا خودش پیدا کنه

میشه بگید چرا باغ پرندگان مناسب نیست
من اطلاع زیادی ندارم لطف کنید راهنمایم کنید

چون بهش توجه نمیکنن ، غذاهای عادی میدن بهش و سریع از بین خواهد رفت
مرغ مینا در محیط محبوس نیاز به توجه داره وگرنه از بین میره
تو طبیعت آزادش کن

سپاس،اگه زحمت کمی. اعتنایی کنید چون نرخ مینا ما فقط از غذاهایی که بسته بندی شده میدم میخوره میوه هم به ندرت میخوره،چه چیزایی بدیم بخوره

دیروز تا دم باغ پرندگان هم رفتم فضایی اونجا رو دیدم (بیشتر شبیه پرنده فروشی بود)پشیمون شدم

بهترین غذا براش همون غذای بسته بندی شده است .

باغ پرندگان اصلا جای مناسبی نیست

سلام
من یک مینا 1سال و خورده ای دارم رخ ت رخ حرف نمیزنه آیا میشه اینو کاریش کرد ک مثلا گفتم سلام جواب سلاممو بده ؟
آیا 2تا مینا جوجه 2ماهه کنار هم باشند صحبت میکنند یا خیر؟

سلام
مورد اول ، اگه تازه خریدی ، از صاحب قبلی بپرس که چه کلمه هایی بلده
روزی 5 بار هر بار 10 دقیقه تک تک ، اون کلمات رو تکرار کن ، تا کلمه ی مد نظر رو نگفته کلمه جدید رو نگو بهش

در مورد دوم ، من پیشنهاد نمیکنم . یادگیری زبانشون کم خواهد بود ، ممکنه دعوا کنن و همینطور دستی شدنشون خیلی سخت میشه

خسته نباشید . من یک مرغ مینا هفته قبل گرفتم ، با سرنگ غذا میخوره . از سنش مطمئن نیستم اما میدونم کمتر از یک ماه سن داره . تا چند وقت باید با سرنگ غذا بخوره؟ یک ماهگی؟ یا بیشتر

سلام
گاها تا 3 ماهگی ممکنه ولی بیشتر تا 2 ماهگی این شرایط ادامه باید داشته باشه
بعد از گذشت 45 روزگی ، کم کم کف دستت پلت مخصوص بزار و بگیر جلوش

سلام خسته نباشید من یه هفته هست جوجه مینا گرفتم فک کنم دو سه ماه باشه دقیق نمی‌دونم از روزی که گرفتم بشدت به پاش نوک میزنه جوری که زخم شده و ورم کرده هر روز با اب و صابون می‌شورم و پماد تتراساکلین میزنم و می‌بندم ولی بازم خیلی بی‌قراره و انقد نوک میزنه تا باز کنه خیلی ناراحتم باید چیکار کنم کف پاشم دیدم سالمه قفسشم مدام تمیز میکنم

سلام
اولا که یک هفته زمان ، زمان کمی هست ، ممکنه ترسیده باشه ، زیاد شلوغ نکنید دور و برش رو و محیط نگهداریش ساکت باشه.

در ثانی غذاش خیلی مهمه ، مشکلات کبدی میتونه باعث بشه پرنده به پاهاش به شدت نوک بزنه .
غذا الان چی میخوره ؟ فضلش چه رنگی هست ؟

سلام خس نباشید دوست عزیز میش یگید چتور بفهمیم مرغ مینای ما مرد هست یا زن خواهش می کنم بگید مرسی♥🌹

سلام
مواردی داخل پست نوشته شده که شاید کمتر از 20 درصد بشه بهش اعتماد کرد
تنها روشی که میشه 100 درصدی مطمئن شد ازمایش خون توسط دامپزشک هست

سلام دوست گرامی،مینا دوماهست و میخاستم راهنمایی بکنید که چطور از قفس درش بیارم.تا میگیری دستت فرار میکنه و داد میزنه.این درحالیه که وقتی دستم ثابت هست میشینه رو دستم غذا میخوره.
مورد بعدی اینکه بعد از بیرون آوردن دستشوییشو چطور کنترل کنم همه جارو کثیف نکنه.ممنون

Last edited 2 ماه قبل by علی

سلام
چه مدته داریش ؟
پست های موجود در قسمت زیر رو بخون بدردت میخوره :
مقالات مرغ مینا

سلام.وقت بخیر،من یه مرغ مینا دارم که نزدیک به دوسالشه و از سنش مطمئنم چون سرلاکی بود خریدمش.به خاطر حسادت دخترم نمیتونستم زیاد باهاش حرف بزنم واسه همین درحد چهار،پنج کلمه بلده،به نظرتون از الان به بعد هم میتونه یاد بگیره یا دیگه دیر شده؟

سلام
نه بعید میدونم الان بشه چیزی بهش یاد داد
بالغ شده اون !
باز هم تلاش بکنید ضرری نداره

درود آیا ماده هم میتواند صحبت کردن را یاد بگیرد ؟؟ من میخواهم جوجه سرلاکی بگیرم . تشکر از شما

سلام
نر و ماده مرغ مینا فرقی نداره هر دو صحبت میکنن
اصلا تشخیص نر از ماده در جوجگی کار بسیار سختی هست
سرلاکی اگه تجربه نداری نگیر
2 تا 3 ماه بهتره

سلام‌وقت بخیر ببخشید من به راهنمایی نیاز دارم میخوام مرغ مینا بگیرم این مینا هایی که خودشون صحبت میکنن بهتره یا جوجه ممنون میشم کمکم کنید

سلام
جوجه 2 یا 3 ماهه بگیر
ممکنه یه مینای 1 ساله بهت بدن که قدرت یادگیری پایینی داشته باشه و نتونه کلماتی که شما دوس داری رو تکرار کنه

امروز مرغ مینای من فرار کرد و رفت به نظرتون چطور میتونم پیداش کنم؟😭از چهار پنج روزگی بزرگش کرده بودم😔

نه متاسفانه راهکار مشخصی نداره
اگه زیاد دور نرفته باشه میتونید صداش کنید با اسمی که همیشه صداش میکردید ، شاید برگرده وگرنه روش مشخص و معمولی برای اینکار نداره

سلام من دیروز یه جوجه مینارو نجات دادم دو روز بود چیزی نخورده بود اوردمش بش غذای مخصوصشو دادمو مراقبشم.خیلی سرحالتر شده فقط نمیدونم چند وقتشه.هنوز جوجس تغریبن جوری ک پر در اورده ولی اون پرای کرکیشم یکم هس دهنشم زرد باید تو دهنش غذا بدی خودش نمیتونه بخوره.بنظرتون چندوقتشه؟؟خودم ک فکرکردم شاید سه هفته…ممنونم از کمکتون

سلام
سن دقیق که نمیشه گفت ولی کمتر از 45 روزش باید باشه

سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من یه مرغ مینا دارم که از همسایمون گرفتمش و همسایمون هم این مرغ و از بیابون گرفته من الان میخوام بدونم مینام چند سالشه و اصلا میتونه صحبت کنه یا ن😐

سلام
سن پرنده قابل تشخیص نیست و تا سن هم مشخص نشه نمیشه گفت که میتونه صحبت کنه یا خیر
پیشنهاد میکنم ببرید همون بیابون ولش کنید ، زندگی در قفس برای یه پرنده که قبلا ازاد بوده بسیار ازار دهنده هست

سلام خسته نباشید میخواستم بگم مرغ مینای من خیلی خیلی حرف میزنه نمیزاره من از جمله تکون بخورم یکی میاد خونمون همش بهشون میگه چرا اومدین چیزی نخوریم چرا اومدی نمیدونم چیکار کنم اینا رو دیگه نگه از اولش که خریدم این کلمه ها رو میگفت گفت من باید چیکار کنم که دیگه بعدش هم نمیزاره من اصلا درس بخونم نوک مدادم و میگیره میگه نکن نکن نکن

سلام
این مشکلات همیشه در نگهداری پت ها وجود داره و اصولا راه فراری نیست
سنش چقدره ؟

یک سال و یک ماه

سنشم زیاده امکان اموزشش خیلی محدوده
باز خواستید کلمات مناسب باهاش کار کنید شاید پس از چندین ماه کارکردن یاد گرفت

البته کرونا هم هست ، حق داره اعتراض کنه به مهمونا 😀

سلام خسته نباشید ما یه جوجه مینا داریم که تقریبا یک ماهشه
شرایط خوبی برای نگهداریش نداریم و قصدمون آزاد کردنشه میخواستم بپرسم به چه سنی برسه خودش میتونه غذا بخوره و پرواز کنه؟

سلام خسته نباشید مرغ مینای ما وقتی از قفس میاد بیرون وقتی کسی دراز می کشه میره سمتش بعد به لباسش وبدنش نوک می زنه خیلی می ترسم وحشی نشده باشه ؟ ممنون میشم پاسخ بدید

سلام
نه دوست عزیز وحشی نیست میخواد بازی کنه !

سلام ما امروز ی مینا خریدیم ک اقا میگفتن ۱ ماهشه ولی این کاملا پرهاش دراومده حتی پرهای وسطش قیچی شده اب خودش بلده بخوره ولی غذاشو ما با دست بهش میدیم از کجا بدونیم ک واقعا جوجست چون نمیخایم بالغ باشه و سن اموزشش گذشته باشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

سلام
سرلاکی میخوره ؟ اگه سرلاکی نیست پس بیشتر از 1 ماهشه
شاید 2 ماهه باشه
بالغ میشه 2 ساله !!!
مینا از 3 ماهگی به بعد اماده ی اموزش هست

سلام
آیا از طول منقار پرنده سن مشخص میشه؟
مرغ مینایی که داریم منقار بلند و تیز داره پرنده فروش گفت احتمالا سنش بالاست، درسته؟

Last edited 3 ماه قبل by ایمان

سلام
خیر
مشخص نمیشه
بعضیا نژادشون منقار بلند داره !

سلام من یه مینا دارم که ۴ هفته است که خریدم ولی نه هنوز حرف میزنه نه دستی شده فقط از دستم غذامیگیره‌ من سنش رو نمیدونم ولی دور چشمش سفید خیلی میترسم که دستی نشه یا صحبت نکنه یا سنش بالا باشه بعضی وقت ها هم رو یه پا میخابه‌ لطفا کمکم کنید

سلام
مینا خود به خود نه حرف میزنه و نه دستی میشه
باید اموزش ببینه
چطور بهش اموزش دادید ؟

سلام خسته نباشید میخوام جوجه مینا بخرم چ جور باید سالم بودن اونو بدونم

سلام
نیاز به تجربه داره ، بررسی کف پا ، بررسی خود پا ، تست شنوایی ، تست بینایی و عکس العمل ، میزان تغذیه و نوع فضله
در کل بهتره یک فروشنده ی معتبر پیدا کنید

سلام
یعنی مرغ مینا ای که پوست دور چشمش زرد هست پیر هست؟!
من یکی حدود چهار هفته هست که خریدمش سنش ۸ماه هست

سلام
خیر
همونطور که داخل پست نوشته شده ، این موارد نسبی هست و تنها راه تشخیص صحیح ازمایش ژنتیک می باشد

سلام من یک مرغ مینا دارم گفتن کرجی هست سخنگو نمیشه ایا درسته ؟

سلام
چی هست ؟! کرجی ؟ نشنیدم تا حالا

سلام من میخواهم یک مرغ مینابخرم پاهایش تقریبا خاکستری وکرمی هست میشه راهنمایی کنیدمنو؟ سنش کمه یازیاد

سلام
قابل تشخیص نیست
باید ازمایش dna بده

میرم پیشش دهنشوبازمیکنه زیادغذامیخوره بعد ضهرخیلی میخوابه بعضی موقع هاهم یه پاشومیده بالامیخوابه مشکلی نیست؟

از اون کسی که خریدید گفت چندسالشه ؟
فضلش چه رنگیه ؟
کف پاشو چک کنید ببینید زخمی جوشی سیاهیی چیزی نداره ؟

سلام مرغ مینا راست روده است وتقریباهرچی میخوره چندثانیه بعد دفع میکنه برای همین هردوساعت یه باربایدبهش پلیت بدی وسه قطره آب وتمام مرغ میناهاروی یه پامیخوابن هم جوجه هم مرغ بالغ

ممنونم از پاسخگوییتون. خیالم راحت شد ….

موفق باشید

ممنونم از پاسخگوییتون . حدودا ۲۰ روزه ک خریدمش قبلا ازاد بوده همش تو خونه بیرون ک میرفتیم میذاشتیمش تو قفس
بعدش فهمیدم ک وقتی همش بیرون باشه از قفس دیگه دل ب آموزش نمیده و حرف نمیزنه ب خاطر همین قصد دارم بیشتر تو قفس باشه ک حرف بزنه
ب نظر شما این حرف واقعیت داره؟

سلام
نه این حرف واقعیت نداره
این مورد بسته به کیفیت نگهداری داره
درسته مثلا اگه خونه بچه کوچیک باشه و همین که پرنده اومد بیرون از قفس بره دنبالش کنه ، خوب مشخصا این باعث میشه که پرنده هم کمتر دل به اموزش ببنده و بیشتر به فکر پیدا کردن جای امن برای خودش باشه !! اما اگه شرایط محیطی مناسب مهیا بشه ، پرنده به راحتی و بسیار سریعتر از داخل قفس ، بیرون از قفس هم صحبت کردن رو یاد میگیره

سلام . برای اینکه یک جوجه مینای یک ماهه یا دوماهه عادت قفس کنه باید چیکار کنم . روزی ۳ ساعت بیرونش میارم هر روزم ابتنی میکنه ولی تو قفسش ک میکنم تا منو میبینه خودشو ب قفس میزنه و میخاد بیاد بیرون
غذاشتم بهش پلت تاپ فید میدم ولی هر ی شاعت یک بار گشنش میشه اشکال نداره در روز انقد غذا میخوره؟

Last edited 4 ماه قبل by فاطمه

سلام
هیچ موجود زنده ای به قفس یا زندان نمیتونه عادت کنه
مرغ مینا هم همینطور
کنار تاپ فید یکم هم میل ورم خشک بخرید بهش بدید شاید سیرش کنه
اشکال که داره ، وزنش میره بالا ولی خوب گرسنس !

سلام من یک مرغ مینای افغانی دارم که ۷ ماهشه تقریبا ۱ماه خریدم از دستم غذا میخوره بعضی اوقات میزارمش بیرون صدای پرنده هارو میشنوه میخونه کم کم دارم کلمه ی سلام رو بهش یاد میدم. وقتی آزادش میکنیم موقع ناهار یاشام میاد پیشمون غذا میخوره ولی نمیدونم که چرا نمیاد روی دستم همه ی کار هایی که گفتی هم کردم ولی بازم نمیاد وقتی هم میخوایم بگیریمش یه چادر میندازیم روش زیر چادر گیر میکنه نمیتونه فرار کنه آیا این بد نیست لطفا جواب بده🙏🙏❤

سلام
خوب همون خط اخر پیغامتون مشخص میکنه که چرا هنوز کامل دستی نشده ! این مدل گرفتن پرنده شوک زیادی رو بهش وارد میکنه که متاسفانه شما هر روز انجامش میدید .
سعی کنید پرنده رو شب ها بیارید بیرون و برای گرفتنش هم اگه شب همه ی چراغ هارو خاموش کنید پرنده بیحرکت میشه و یواش بدون هیچ وسیله ی اضافی میتونید بگیریدش ، هم استرس اون بیچاره کم میشه و همی اینکه زودتر دستی میشه !

تغذیش چیه ؟

سلام من چنتا جوجه مینا کوچیک پیدا کردم فک کنم یک هفتشون باشه شایدم. کم تر باید چجور بزرگشون کنم..

Last edited 4 ماه قبل by مهدی فراهانی

سلام
تغذیشون باید سرلاک باشه ، سرچ کنید تو نت درموردش مطالب زیاده : اینو سرچ کنید : روش تهیه سرلاک مخصوص جوجه ها و نحوه غذادهی به آنها

محیطشون هم حتما گرم باشه ، بیشتر از 30 درجه

سلام مدت 6ماهه مرغ میناگرفتم چندجمله تازه یادگرفته داخل قفس که جملات روتکرارمیکنی میکه ولی ازقفس که بیرون میاریم هیچی جمله ای نمیکه حتی خوندن هم نمیخونه ممنون

سلام
کم از قفس میاد بیرون ؟

سلام خسته نباشید دیروز یه مینا تازه متولد شده خریدم شکمش ورم داشت به فروشنده گفتم گفت چیزی نیست آوردمش خونه تاشب غذا خورد و ورمش بیشتر شد اندازه توپ پینگ پونگ حیونکی تا صبح هم دوام نیاورد از بین رفت به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه مینا هنوز چشم باز نکرده بود

سلام
وقتی تجربه ندارید به هیچ وجه به هیچ وجه نباید پرنده ی سرلاکی بخرید
تغذیش اشتباه بوده و همین باعث تلف شدنش شده متاسفانه
همیشه پرنده ی دون خور بخرید ، سرلاکی دادن به جوجه کار مشکلی هست و تجربه و تخصص و دقت میخواد

اون قسمت چینه دانش بوده و اگه تغذیه به گونه ای بوده باشه که نتونه هضمش کنه تلف میشه

سلام
من سه سال هست مرغ مینا دارم….مثل یه بچه میمونه …..هرچی بهش میگم سریع یاد میگیره باهم دعوا میکنیم قهر میکنیم شایدخنده دار باشه بگم مثل این نظامی ها هست هیچ غریبه اجازه ورود به خانه نداره از انسان تا حیوان حتی پرنده دیگر..میهمان که میاد بدجور سرشون جیغ میزنه و بهشون نوک میزنه ساعت 12شب میخابه و۸ صبح انقدر حرف میزنه تا غذا بهش ندم ولکن نیست …خودش میره تو حیاط میاد داخل …عشقش ابتنیه ولی باید وایسم کنارش…به نان سنگک و چیپس پفک وتنقلات خیلی علاقه داره غذاش نمیخوره اولین کسی هست که میاد سر سفره همه چی میخوره. ایا نان براش بده هست

سلام
بله نان و سنگگ براش بده ، پرنده ی باهوشی هست ماشالله کمی در تغذیش دقت کنید و بهش همه چیز ندید تا همیشه سالم بمونه

سلام من مینا دارم آن حرف میزند میگوید مهسا مینا ای خدا نمیخوام الو مهدی السا و غیره نر هستش و ۱ ساله است ولی اصلا رشد نمی کند و کوچولو مانده من باید چی کار کنم که رشد کند

سلام
تغذیش چیه ؟
اینکه کوچولو مونده ممکنه به خاطر نژادش باشه
تغذیش خوب باشه مشکلی براش پیش نمیاد

سلام
چه غذاهایی باید به مینا بدیم که هم خوب باشد هم برای سلامتیش مفید باشد ؟ همینطور هم چی براش بده ؟

سلام
به پست زیر مراجعه کنید :
تغذیه مرغ مینا

سلام ما یه دو سه هفته ای میشه مینا گرفتیم ولی اصلا نمیزاره بگیریمش ولی تو خونه کنار ما احساس غریبی نمیکنه خیلی دوس دارم مث بقیه میناها ک میگیرن دستشون اصن نوک نمیزنه میونشون با صاحبشون خوبه بشه واینکه من از کجا بدونم این دختره یا پسر میخوایم جفتشو بیاریم بلاتکلیف موندیم

سلام
در مورد اینکه مثل سایر پرنده ها بشه ، بستگی به سن پرنده ی شما و نحوه ی آموزش اون داره
نباید به هیچ وجه دنبال پرنده کنید ، اگه بهتون نوک زد کاریش نداشته باشید و عکس العمل نشون ندید ! اینقدر نوک بزنه تا خسته بشه حتی اگه از دستتون خون بیاد !
محیط اروم باشه و …
اینجوری میشه که پرنده رام میشه .
مرغ مینا در 2 سالگی بالغ میشه . قبل از اون جفت نگیرید براش
نگهداری جفت مرغ مینا و تخم دادنش هم مثل عروس هلندی و مرغ عشق نیست ! دردسر زیاد داره

سلام من یه مینا دارم دوروبره هفت ماهش بود خریدمش الان تقریباً یه سالشه وقتی گرفتیمش داخل دهنش نوک زبونش و ته زبونش هم سیاه بود الان حرف میزنه و تمام زبونش هم سیاه شده میگن بالای داخل دهنش رو نگاه کنید اگه سیاه بود جنسیت مینا نر هستش اگر هم سیاه نبود جنسیت مینا ماده هست
الان من خواستم یه جفت براش بیارم گفتم اول بفهمم که جنسیت این چیه

سلام
خیر سیاه و سفید بودن داخل دهان نشانه ی دقیق نیست ، تنها راه تشخیص دقیق آزمایش خون هست
الان هم تازه 1 سالش شده ، نیازی به جفت نداره ، مرغ مینا در 2 سالگی بالغ میشه !

خب دو سالش شد دیگه میتونم براش جفت بیارم تا تخم بزاره؟
داخل لونه که میتونن جفت گیری کنن.اره؟

شرایط خاصی داره
لانه باید به صورت کنده ی درخت باشه ، مثل عروس هلندی و مرغ عشق خونه براش بزارید نمیره توش !!
فضای مورد نیاز باید بیشتر از 1 متر باشه و بیشتر توصیه میشه که در یک اتاق تنها باشن و کنده هم داخل اتاق قرار داده بشه .
این شرایط دردسر سازش هست ، اگه به نظرتون براتون امکان تهیش هست میتونید امتحان کنید.

کلا پرنده هایی که در داخل خانه نگهداشته میشن ، اگه جفت بشن از حالت رام بودن در میان .

خوردن سویا براشون ضرر نداره

سلام
سویا غنی از آهن هست و ضرر داره

سلام مینای من وقتی تخم میزاره اونارو میشکنه دلیلش چیه چکار کنم

سلام
تغذیش چیه ؟

سلام چرا باید برای جفت گیری مرغ مینا باید ۲ سال سن داشته باشن

سلام
ژنتیکش اینجوری دوست عزیز
مگه بچه ی 6 ساله ادم میتونه اسپرم فعال تولید کنه ؟! ژنتیکش این سبکیه

سلام من یک هفته هست مینا دارم خیلی به خمیروسط نون تست علاقه داره میخواستم بدونم ضرر براش نداره همچنین خیارو کاهو هم ندادم بهش اینا ضرر داره

سلام
بله خمیر براش ضرر داره باعث مرگش میشه ، علاقه ی اون اصلا مهم نیست ! شما به عنوان مسئول نگهداری باید در دادن غذا بهش بسیار دقت کنید.
کاهو هم خوب نیست ، خیار مشکلی نداره

سلام من مرغ مینا یک ساله خریدم ایا میشه اموزشش داد یا دیره برای اموزش؟؟؟ لطفا جواب بدید

سلام
آموزش به مرغ مینای 1 ساله ممکن هست ولی سخته و نیاز به تمرین زیاد و کاهش انتظارات داره

سلام من امروز مرغ مینا خریدم دور چشاش زرده ولی یبار از قفس بیرون گذاشتیم درست ۴۰ دقیقه وقت برد تا بگیریمیش و خیلی میدوعه نمیتونیمبگیریمش این جوونه یا پیر؟

سلام
تشخیص سن نسبی هست همونطور که داخل پست هم نوشته شده ، نمیشه دقیق گفت
در مورد گرفتن هم کار درستی نکردید ، صبور باشید یکم به محیط و شما عادت کنه بعد اجازه بدید بیاد بیرون ، همون اول کار کلی دنبالش کردید الان کلی ازتون میترسه ! تا این ترسش بریزه کلی زمان میبره

چیکار میتونیم بکنیم ترسش بریزه و اینکه تو چند سالگی ماده بگیریم ، و اینکه من میخوام اینو بفروشم یدونه ۵ هفتگی اینا بگیرم کدومش خوبه این بمونه یا ۵ هتگی اینا بگیرم؟❤

صبور باشید تا به محیط عادت کنه ، به زور نگیریدش ، اصول نگهداری صحیح مرغ مینارو از پست زیر مشاهده کنید :
اهلی کردن مرغ مینا
پرنده جنس بیجان نیست که بگید اینو بفروشم اونو بگیرم ! مبل نیست که موجوده جانداره ! اگه این تفکر رو دارید پس اصلا نرید دنبالش ! ولی اگه واقعا میخواید نگهدارید صبور باشید با ارامش نگهدارید ، موارد اشاره شده در پست هارو بخونید
ماده میخواید برای چی ؟ جوجه گرفتن از این پرنده کار هرکسی نیست و نیاز به تجربه داره . در دو سالگی پرنده برای جفتگیری اماده میشه .

سلام دوباره ما ۲ هفته از مرغ مینا خریدنمون گذشت اولا اصلا صدایی در نمیاورد ولی الان هراز گاهی صدا در میاره و اینکه یبارم از قفس فرار کردو میتونیم مرغ مینا رو تو خونه ازاد کنیم؟حمله نیمکنه یا خراب کاری؟😂🤦🏻‍♂️

سلام
مشکلی نیست ازاد کنید ، اگه خراب کاری کرد هم تحمل کنید ، حیوان خانگی هست بالاخره امکان نداره که خرابکاری نکنه ! ولی در قفس بودنش ازارش میده و اهلی کردنش رو سخت میکنه
حمله نه نمیکنه ، عقاب که نیست 🙂 اگه نوک زد هم عکس العمل نشون ندید ، اینقدر نوک بزنه که خسته بشه و متوجه بشه مشکلی براش وجود نداره
در کل باید با پت خانگی ساخت تا خوشی هاشو دید

و ماده رو برای اینکه تنها نشه گفتیم بخریم

جفت گرفتید براش ؟ سنش چقدره ؟

نه نگرفتیم ۸ ماهه تحویل دادن ولی فک کنم سنش زیاده

صبور باشید و باهاش تمرین کنید
شوک نباید بهش وارد بشه
مثل صدای زیاد
حرکات یهویی و …

سلام میگم این مینا ها ساعت چند صبح بیدار میشن😐😂مال ما از ساعت ۵ بیدار میشه سروصدا میکنه نمیزاره بخوابیم😂یه دارویی چیزی نمیشه بهش بدیم😂

سلام
خوبه خوب زمان سحریه تقریبا :دی
جدا از شوخی زمان خاصی نداره ، اگه محیطش تاریک باشه بعیده بیدار بشه
نه قرص یا موردی برای خواب بیشتر ندارن
میشه رو قفس پارچه کشید ولی اون به خاطر حبس شدن هوا خوب نیست

سلام.من یه مرغ مینا تازه خریدم ب اسم جوجه4ماهه، ولی دور چشمش زرده و بقیش سفید. از کجا دقیق بفهمم سرمو کلاه گزاشتن یانه؟؟؟ میشه از شما یه شماره یا پیج چیزی داشته باشم، عکسشو براتون بفرستم؟؟؟ کمکم میکنید؟؟؟

سلام
موارد اشاره شده در مورد سن پرنده ها همونطور که داخل پست هم اشاره شده نسبی هست
اگه به اسم جوجه دادن ، به فروشنده اعتماد دارید ، پس جوجست
با عکس قابل تشخیص نیست تنها راه تشخیص نسبی ازمایش DNA هست

سلام مرغ مینای من دور چشاش زرده ولی بقیش سفیده فقط کمی دور چشاش زرده حرف زدنو یاد میگیره

سلام
مشکلی نداره و یاد میگیره
بهش یاد بدید
اموزش در زیر هست :
اموزش سخنگو کردن مرغ مینا