پرورش شتر مرغ | راه اندازی مزرعه پرورش شترمرغ

آیا قصد پرورش شترمرغ را دارید؟ از سود پرورش شترمرغ مطلع نیستید؟ از نحوه پرورش جوجه شترمرغ و مدت زمان پرورش شترمرغ گوشتی آگاهی کافی ندارید؟ پس با ما تا انتهای این نوشته از چیکن هچ همراه باشید تا از صفر تا 100 پرورش شترمرغ اطلاعات کافی به دست آورید.

دستگاه جوجه کشی شترمرغی ۲۴ تایی اسکندری
دستگاه جوجه کشی شترمرغی ۲۴ تایی اسکندری
» مناسب برای جوجه کشی از شترمرغ و اقدام به پرورش آن
» بدنه PVC یکپارچه
» دارای سیستم رطوبت گیر و همچنین رطوبت ساز اتوماتیک
قیمت : 26,750,000تومان

انواع روش پرورش شترمرغ

پرورش شتر مرغ را میتوان به شیوه های متفاوتی انجام داد که به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم بندی میشود که عبارت است از:

 • پرورش در سیستم باز یا غیر متمرکز
 • پرورش در سیستم نیمه متمرکز یا نیمه بسته
 • پرورش متمرکز یا بسته

هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که پرورش دهنده بر حسب منطقه قرار گیری و نوع آب و هوای حاکم بر آن میتواند از این روش ها استفاده کند. البته لازم به ذکر است در بیشتر مواقع هر سه این روش ها در یک مزرعه به صورت ترکیبی به کار گرفته می شود.

انواع مزرعه پرورش شتر مرغ

همانطور که در شیوه پرورش میتوان از انواع مختلف روش ها استفاده کرد مزارع پرورش شتر مرغ نیز به چند دسته تقسیم بندی می شوند که در این راستا میتوان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • مزارع پرواری شترمرغ تک سنی

در مزرعه های تک سنی جوجه ریزی شترمرغ در یک مرحله صورت میگیرد و به این ترتیب تمامی شترمرغ های موجود در گله دارای سن یکسانی هستند. در این مزارع جوجه شترمرغ ها تا سن سه ماهگی نگهداری میشود و با اتمام سه ماهگی به بخش پروراربندی انتقال می یابند.

 • مزارع پرواری شترمرغ چند سنی

در این گونه مزارع جوجه ریزی در دفعات مختلف صورت میگیرد و به سه بخش اصلی تقسیم بندی میگردد که یک بخش آن مناسب برای جوجه شترمرغ های صفر تا یک ماهه، بخش دیگر شترمرغ های یک الی سه ماهه و بخش نهایی مختص شترمرغ های سه ماهه تا سن سن کشتار است.

 • مزارع پرورش شترمرغ مولد

یکی از هدف های اصلی تشکیل این مزرعه پرورش شترمرغ فروش جوجه یک روزه تا یک ماهه شترمرغ است. در این نوع مزرعه ساختمان ها نیز به چند دسته تقسیم میشود که عبارتند از:

 1. ساختمان و تاسیسات پرورشی مولدین
 2. ساختمان جوجه کشی
 3. سالن پرورش جوجه از زمان هچر تا سن یک ماهگی
 • مزارع پرورش شترمرغ توام ( گله مولد با گله پرواری)

در مزارعی که گله مولد با گله پرواری به صورت توام نگهداری میشوند. هدف تولید جوجه و فروش 35 درصد آن و نگهداری 65 درصد مابقی شترمرغ ها است. در این گونه مزارع باید حساسیت بالایی در خصوص انتقال نیافتن بیماری ها باید داشت. بدین منظور باید بیه نحوه جانمایی شترمرغ ها باید توجه ویژه داشت.

تغذیه شترمرغ

شترمرغ گیاه خواری تک معده ای است و از دستگاه گوارش بزرگی برخوردار است که قادر است مواد گیاهی فیبر دار را به خوبی استفاده کند. برای تغذیه شترمرغ میتوانید از روش های مختلفی استفاده کنید که این موارد عبارتند از:

 1. چرای مرتعی در سیستم باز و نیمه باز
 2. چریدن در مزارع کشت و استفاده از کنسانتره به صورت مکمل
 3. تهیه یک جیره متعادل کامل با مشورت متخصص جیره نویس

جدول پیشنهادی مواد مورد نیاز در جیره شترمرغ

میزان مواد ضروری که باید در تغذیه شترمرغ موجود باشد به شرح جدول زیر است.

نوع خوراک  پروتئین خام  لیزین  رطوبت  چربی خام  فیبر خام  کلسیم  فسفر
پیش آغازین  19 1 12 2/5 10 1/2 0/6
آغازین  17 0/9 12 2/5 13/5 1/2 0/6
رشد  15 0/75 12 2/5 17/5 1 0/5
پایانی  12 0/55 12 2/5 22/5 0/9 0/5
کشتار  10 0/4 12 2/5 25 0/8 0/5
نگهداری  10 0/3 12 2/5 30 0/8 0/5
مولد 12 0/58 12 2/5 24 2 0/5

هر شترمرغ بالغ در روز 2 کیلو و 900 گرم به خوراک نیاز دارد. لازم به ذکر است که هزینه خورد و خوراک برای چنین فعالیتی، 60 تا 70 درصد هزینه‌ کل پرورش شترمرغ را شامل می‌شود. در مقاله تغذیه جوجه شترمرغ نکات لازم در این زمینه را به طور کامل مطالعه بفرمایید.

جایگاه پرورش شترمرغ باید به چه شکل باشد؟

مساحت زمین برای پرورش ترمرغ حداقل 1500 متر برای یک دسته سه تایی شتر مرغ است. فضای مورد نیاز برای پرورش شتر مرغ نسبت به سایر پرندگان وسیع تر است چراکه ابعاد این پرنده و نیازش به دویدن در فضاهای کوچک شدنی نیست ، ضمن اینکه محل نگهداری شترمرغ در دوره های مختلف باید جدای از هم باشد. مثال نمیتوان پرنده های بالغ را کنار جوجه های چند هفته ای نگهداری کرد.

شترمرغ ها نیاز به گردشگاه دارند و مزرعه پرورش شترمرغ معمولا به شکل مستطی احداث شده تا این حیوان بتواند آزادانه بدود.

دمای مناسب برای پرورش شترمرغ

درجه حرارت مناسب برای نگهداری شترمرغ بر اساس وزن و جوجه شترمرغ تعیین میشود که به شرح جدول زیر است.

سن وزن درجه حرارت
0-3 روزگی 1 کیلوگرم 32 درجه سانتی گراد
4-7 روزگی 1/2 کیلوگرم 30 درجه سانتی گراد
8-14 روزگی 1/5 کیلوگرم 28 درجه سانتی گراد
15-21 روزگی 2 کیلوگرم 26 درجه سانتی گراد
22-35 روزگی 5 کیلوگرم 24 درجه سانتی گراد
36-50 روزگی 10 کیلوگرم 22 درجه سانتی گراد
51-60 روزگی 35 کیلوگرم 20 درجه سانتی گراد

معایب و مشکلات پرورش شترمرغ

در ابتدا معایب و مشکلات پرورش شترمرغ در نوع متمرکز را مورد بررسی قرار می‌دهیم، چرا که شما در این روش و برای ایجاد محیط مناسب و حصارکشی آن برای پرورش این پرنده، باید هزینه‌ به نسبت زیادی را خرج کنید و به یک سرمایه بزرگ نیاز دارید.

تهیه‌ غذای مناسب برای شترمرغ از دیگر چالش هایی است که در زمان پرورش با آن روبرو می‌شوید؛ از آنجایی که غذا برای شترمرغ به صورت صنعتی تهیه می‌شود، هزینه‌ی بالایی را نیاز دارد و می‌تواند به عنوان یک چالش به حساب بیاید.

از دیگر معایب و مشکلات پرورش در شیوه‌ متمرکز را می‌توان این‌گونه بیان کرد که شما نمی‌توانید به آسانی از نابارور بودن پرنده‌ نر مطلع شوید. به طوری که امکان دارد تخمی تولید شود اما در آن نطفه‌ای وجود نداشته باشد.

معایب و مشکلات پرورش شترمرغ

پس از بررسی معایب شیوه‌ی متمرکز، نوبت به معایب و مشکلات در سیستم نیمه متمرکز می‌رسد؛ اولین مشکل را می‌توان این‌گونه بیان کرد که امکان تشخیص آنکه کدام ماده با کدام نر جفت‌گیری کرده وجود ندارد.

آخرین شیوه از پرورش شترمرغ را می‌توان در سیستم باز یا غیر متمرکز در نظر گرفت که این شیوه نیز معایبی را دارد؛ برای مثال در این شیوه جمع آوری تخم شترمرغ در حینی که دارید آن‌ها را پرورش می‌دهید، کار دشواری خواهد بود.

توجه به بهداشت و بیماری ها

شترمرغ از دسته پرندگانی است که علاقه‌ زیادی به نوشیدن آب دارد. با توجه به این موضوع، آب تامین شده برای این پرنده تند به تند کثیف می‌شود و از آنجایی که سلامتی این پرندگان بسیار مهم است، باید به پاکیزگی آب، توجه ویژه‌ای شود و آب تمیز در اختیار این پرندگان قرار گیرد. توجه داشته باشید که از کنار این موضوع بی‌توجه عبور نکنید، چرا که به مرور این موضوع می‌تواند مشکلات وسیعی را در شیوه‌ پرورش شما ایجاد کند.

در خصوص بیماری ها نیز بایستی به ضدعفونی محیط نگهداری و واکسیناسیون به موقع پرنده ها اهمیت داده شود. مخصوصا جوجه شترمرغ ها در هفته ها و ماه های اولیه بیشتر مستعد بیماری بوده و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

مدت زمان پرورش شترمرغ

طبق آنچه که در این متن گفته شد، شترمرغ‌ها در سن 2 تا 3 سالگی به بلوغ جنسی می‌رسند و می‌توانند جفت گیری را از این زمان به بعد انجام دهند، این پرنده حداقل 6 و حداکثر 8 ماه زمان برای تخم گذاری نیاز دارد و دیگر ماه‌های سال را به استراحت می‌پردازند، مدت زمان پرورش شترمرغ به موضوعات متفاوتی بستگی دارد .

شترمرغ ماده در دوران تخم گذاری خود، حدود به 40 تا 60 تخم می‌گذارد، لازم به ذکر است که در بعضی از مواقع یک شترمرغ چیزی حدود به 120 تخم گذاشته و به نوعی رکورد دار محسوب می‌شود. برای آنکه مدت زمان پرورش شتر مرغ به اقتصاد ضربه‌ای وارد نکند، باید از بین هر 40 تا 60 تا تخم ماده، 20 عدد به جوجه‌ی شترمرغ تبدیل شود.

عوامل محیطی، آب و هوا، ژنتیک و موارد دیگر می‌توانند در روند تخم گذاری شترمرغ ماده تاثیر بگذارند، باید گفت اگر به دنبال مدت زمان پرورش شترمرغ در سال اول تخم گذاری هستید، بدانید که در سال اول میزان تخم گذاری پایین بوده و این موضوع با گذر زمان، به درستی سپری و به اتمام می‌رسد.

بلافاصله جمع آوری کردن تخم‌ها یکی از موضوعاتی است که باید پس از تخم گذاری این پرنده رعایت شود. مدت زمان پرورش شترمرغ در نهایت به این صورت است که تخم‌ها در بیشترین حالت در یک هفته جمع آوری شده و سپس در حرارت و رطوبتی که نیاز دارند، آن‌ها را قرار می‌دهند تا در آنجا بمانند و سپس تخمی که در آن نطفه‌ای نیست را از دستگاه بیرون بیاورند.

درآمد پرورش شترمرغ چقدر است؟

پرورش شترمرغ یکی از کسب و کارهای سود آور است که میتوان ماهانه درآمدی بالغ بر 15 میلیون تومان از آن کسب کرد. زیرا علاوه بر فرآورده های گوشتی میتوانی از پوشت، روغن، پر و … نیز به سود آوردی اقتصادی رسید.
هم اکنون در استان فارس بزرگترین واحد پرورش شترمرغ تاسیس شده است.

سخن آخر 

اگر تصمیم دارید برای خود فعالیتی مانند پرورش شترمرغ را راه اندازی کنید، باید بدانید که برای موفقیت در چنین زمینه‌ای به اطلاعات گوناگونی نیاز دارید. از همین رو توصیه می‌شود پیش از اقدام به این کار، از نکات لازم مطلع شوید و سپس فعالیت خود را راه اندازی کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. موضوع مهم تر از همه تغذیه هست. قیمت‌ها شدیدا بالا رفته و حتی کمبود هم هست. بنظر بنده گاوداري مشگلات کمتری را دارد. و بهتر هست در کنار آن چهار شترمرغ را جهت یادگیری اصول آن اقدام بخرید کنیم.

  1. چه میشه گفت هنگام شروع کاری باید همه جوانب رو سنجید نبود دانش کافی میتونه مشکل ساز باشه

 2. برای احداث مزرعه پرورش شترمرغ چه نوع مجوزهایی لازم و میشه برای احداث وام گرفت . تشکر

  1. سلام
   مجوز های لازم باید از اداره دامپزشکی و سازمان جهاد سازندگی اخذ بشه که شرایط نسبت به استان و شهر متفاوت هست
   نیاز به زمین وسیع داره
   وام هم باید پیگیر باشید در این مورد اطلاعی ندارم

 3. باسلام
  استان مازندران برای پرورش شترمرغ مناسب هست ؟ یامحدودیتهای خاصی دارد ؟ جوجه هاشو از کجا باید تهیه کنم ؟
  ممنون میشم جواب رولطف کنید

  1. سلام
   از نظر فنی که بله حتما امکان پذیر هست
   اما در نظر داشته باشید که باید زمینی وسیع برای پرورش این پرنده تدارک ببینید
   همچنین سالن سرپوشیده نیز در شهر هایی که بارندگی زیادی دارند ممکنه که لازم بشه
   محدودیت نسبت به شهر و منطقه متفاوت هست که باید از جهادکشاورزی شهرتون بپرسید ، نیازمند زمینی وسیع با آب و برق و … هست . از جهادکشاورزی بپرسید بهتر راهنمایی میکنن
   جوجه هاشم از دیوار میتونید گیر بیارید

 4. با سلام ؛
  من تصمیم دارم که مزرعه پرورش شتر مرغ احداث کنم ولی سوالی برام پیش اومد :
  آيا شركتهايي هستند كه دام زنده ما را پس از پروار راحت بخرند يا با مشكل مواجه مي شويم ؟

  1. سلام
   خرید شترمرغ به دلیل محدود بودن فروشش و همینطور بالا بودن قیمتش به راحتی صورت نمیگیره ، در مراکز استان ها فروشگاه هایی مخصوص برای ضبح پرنده وجود داره که بیشتر در تک خریدی فعالیت دارن
   شما باید پیش از احداث اطلاعات مربوط به فروش فراورده ها از ناخت گرفته تا پر های پرنده رو در شرکت های دارویی بررسی کنید و با مراجعه به این مراکز امکان خرید موارد اشاره شده رو بررسی کنید
   سپس با مراجعه به مراکز کشتار پرنده شرایط کشتار و فروش تخم اون رو بررسی و سپس اقدام به راه اندازی مزرعه کنید

 5. سلام بنده 5 هزارمتر زمین در شهرستان نظرآباد دارم به نظرتون چند راس شترمرغ میتونم پرورش بدم ؟

  1. سلام
   این میزان زمین برای نگهداری حداکثر 100 شترمرغ مناسب هست به شرطی که تمام فضا برای چراگاه درنظر گرفته بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋