منو اصلی

علت پرخاشگری مرغ مینا و نحوه درمان آن

دلایل وحشی شدن و نوک زدن مرغ مینا - چیکن هچ

دلایل وحشی شدن و نوک زدن مرغ مینا

مرغ مینا در صورت پرخاشگری شروع به نوک زدن نموده و همچنین با حالت تهاجمی با صاحب خود یا افراد دیگر رفتار میکند. حتی اگر این پرنده را بیش از حد عصبانی کنید، ممکن است به چشمان شما حمله کند یا بر سر شما نوک بزند. آنها حتی در زمان پرخاشگری ممکن است به خود نیز نوک بزنند. یکی از این موارد نوک زدن شدید مرغ مینا به پاهای خود در اثر استرس و پرخاشگری میباشد. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که باعث پرخاشگری مرغ مینا میشود. گاهی اوقات پرورش دهنده به صورت ناخواسته این پرنده را در معرض رفتارهای پرخاشگرانه قرار میدهد. در این مقاله از وبلاگ سایت چیکن هچ علت پرخاشگری مرغ مینا و نحوه درمان این عادت و رفتار را توضیح میدهیم.

به طور کلی مرغ مینا پرنده ای خشن بوده و مستعد رفتارهای پرخاشگرانه میباشد. آنها این رفتار تهاجمی را به صورت غریزی دارند و این رفتار بخشی از طبیعت آنها می باشد. مرغ مینا بر خلاف پرنده های دیگر مثل کاسکو، عروس هلندی و … به شدت محتاج توجه نیست و زیاد از نوازش کردن خوشش نمی آید.

رام نبودن مرغ مینا

مرغ مینای بالغ که رام نشده باشد، بسیار پرخاشگر بوده و در این شرایط نمی توان پرنده را رام کرد. چراکه بعد از سن بلوغ خوی وحشی آنها بسیار قوی می شود و پرنده تمایلی به اهلی شدن و رام شدن نخواهد داشت. اما ممکن است برای غذا خوردن به شما پناه بیاورد ولی او همچنان پرخاشگر خواهد بود. اگر به نگهداری مرغ مینا در خانه علاقه مند هستید، جوجه مینا تهیه کنید تا فرصت رام کردن و حتی سخنگو کردن آن را هم داشته باشید.

در زمان نوک زدن سریع دست خود را عقب نکشید

نوک زدن بخشی از طبیعت مرغ مینا می باشد. این پرنده معمولا از هرچی که خوشش آید به آن نوک میزند. البته در زمان پرخاشگری این پرنده به طرف مقابل خود نوک های شدید و خطرناکی میزند.

وقتیکه پرنده چه از روی ترس چه از روی سرگرمی به دستان یا انگشت شما نوک میزند، سریعا آن را عقب نکشید. وقتیکه به این نوک زدن مرغ مینا واکنش نشان دهید، پرنده به انجام مجددا این کار علاقه مند میشود. یا اینکه وقتی مرغ مینا بفهمد با نوک زدن میترسید و دست خود را عقب میکشید، بیشتر برای انجام این کار ترغیب میشود و هر دفعه شما نزدیک او شوید با نوک زدن قصد ترساندن شما را خواهد داشت.

در زمان نوک زدن سریع دست خود را عقب نکشید - اندیشه سبز

مرغ مینا پرنده بسیار باهوشی است و اگر بفهمد که با نوک زدن میترسید، از این کار برای راندن شما از خود و ترساندن شما حتما استفاده خواهد کرد.

حتی اگر برای ترساندن نباشد، این نوع نوک زدن تبدیل به یک عادت در پرنده شما خواهد شد که ترک آن بسیار سخت خواهد بود. وقتیکه شخص دیگر به جز شما یا اطرافیان شما با پرنده شما سرگرم هستند و دست خود را به سمت او دراز میکنند، پرنده به دلیل ناآشنا بودن به آنها نوک خواهد زد. در نتیجه این رفتار ان شخص نیز سریعا دست خود را عقب خواهد کشید. همین کار باعث تحریک مرغ مینا به انجام رفتارهای خشن میشود. لذا ممکن است به صورت ناخواسته اطرافیان و یا کسانی که با پرنده شما قصد بازی کردن دارند، پرنده را به ادامه این رفتار تحریک و تشویق کنند.

مورد اذیت قرار گرفتن

اگر مرغ مینای شما از طرف شخص با کودک مورد آزار و اذیت قرار گیرد، پرخاشگر خواهد شد؛ هرچند که او قبلا خیلی رام باشد. مرغ مینا حافظه بسیار خوبی دارد و اتفاقات را فراموش نمیکند. اگر شخصی به او بدی کند، مرغ مینا در صورت مشاهده این فرد ممکن است جیغ بکشد یا اینکه پرخاشگر خواهد شد.

گاها مرغ مینا از نوک زدن به عنوان ابزار اعتراضی هم استفاده میکند. بدین معنی اگر پرنده نسبت به کاری که شما انجام داده اید، معترض باشد، با نوک زدن و رفتار پرخاشگرانه به نوعی اعتراض خودش را به شما نشان خواهد داد. او ممکن است به غذای خود اعتراض کند. یا اینکه به شرایط داخل قفس اعتراض کند.

اگر جدیدا مرغ مینا تهیه کرده اید ممکن است پرنده از قبل عادتی داشته باشد. مثلا ممکن است که پرنده هر روز در یک وقت معین بیرون از قفس وقت سپری کند. حال اگر شما سر وقت معین او را از قفس بیرون نیاورید، اون شروع به پرخاشگری و بی تابی خواهد کرد. بنابراین در زمان خرید مرغ مینا تمامی جزئیات آن را از فروشنده بپرسید.

علاقه به اشیاء براق و قرمز رنگ

علاقه به اشیاء براق و قرمز رنگ - چیکن هچ

بهتر است که در محیط نگهداری مرغ مینا اشیاء براق و وسایلی که رنگ آنها قرمز و براق است استفاده نکنید. چون این نوع اشیاء برای مرغ مینا بسیار جذاب بوده و او برای سرگرمی به آنها نوک خواهد زد و در نتیجه به نوک زدن عادت خواهد کرد.

عادت کردن به محیط زندگی و غذا

وقتیکه عادت غذایی یا اینکه محیط نگهداری او را تغییر دهید، با پرخاشگری و اعتراض پرنده روبرو خواهید شد. همچنین اگر غذای این پرنده مناسب او نباشد، پرنده پرخاشگر خواهد شد. مرغ مینا تغذیه خاصی دارد و دانخور نیست. بسیاری از کاربران از غذاهایی که برای این پرنده مضر هستند برای تغذیه او استفاده میکنند. در حالیکه تغذیه اشتباه علاوه بر ایجاد بیماری های کبدی باعث پرخاشگری نیز در مرغ مینا میشود. پیشنهاد میشود حتما مقاله غذای مرغ مینا را مطالعه کنید.

 اجتماعی نبودن

جوجه مرغ مینا را باید در سنین جوجگی اجتماعی به بار بیاورید. یعنی این پرنده در سن جوجگی بهتر است با افراد مختلف در ارتباط باشد. محیط زندگی و اتفاقات پیرامون آن در شکل گیری شخصیت مرغ مینا تأثیر زیادی دارند. اگر مرغ مینای اهلی شده اجتماعی نباشد، در مواجه شدن با افراد مختلف دچار استرس شده و پرخاشگر خواهد شد.

رفتار بد با مرغ مینا باعث پرخاشگری این پرنده میشود. این پرنده خرابکاری را دوست دارد و ممکن است کاری کند که باعث عصبانیت شما شود. اگر با پرنده خود خشن برخورد کنید، او نیز پرخاشگر شده و با شما بدرفتاری خواهد کرد.

پرخاشگری در زمان جفت گیری

در زمان جفت گیری و ساخت لانه برای جوجه کشی، مرغ مینا به شدت پرخاشگر و تهاجمی میشود. زمانیکه مرغ مینا در گوشه ای از اتاق یا حیاط خرده چوب و یا اشیاء دیگر جمع آوری میکند، در حال اشیانه سازی است. در این زمان اگر نزدیک او یا لانه شوید یا نوک زدن های شدید مرغ مینا روبه رو خواهید شد. زیرا در فصل جفت گیری مرغ میننا بر روی لانه خود بیش از اندازه حساس می باشد و حتی در این زمینه به پرورش دهنده خود نیز اعتماد ندارد. این پرخاشگری به خاطر غریزه طبیعی و قلمروطلبی آنها می باشد.

پرخاشگری در زمان جفت گیری - چیکن هچ

با توجه به اینکه جفت گیری مرغ مینا در فضاهای بزرگ انجام میگیرد، بعد از جفت گیری و جوجه کشی دیگر این پرنده تمایلی به برگشت به داخل قفس ندارد. اگر بخواهید مجددا او را به قفسش برگردانید با پرخاشگری مرغ مینا مواجه خواهید شد و او به شدت شروع به نوک زدن و جیغ کشیدن خواهد کرد. همچنین بهتر است که حتی در زمان تمیز کردن قفس مرغ مینا برای جلوگیزی از پرخاشگری قلمروطلبانه، ابتدا پرنده را سرگرم کنید و سپس قفس او را تمیز نمایید.

پرخاشگری در اثر استرس یا حسودی

محیط اطراف قفس مرغ مینا به شدت بر رفتار این پرنده تأثیرگذار است. اگر شخص، حیوان یا وسیله ای باعث ترس و استرس مرغ مینا شود، او پرخاشگر خواهد شد. همچنین اگر صاحب مرغ مینا پرنده یا حیوان خانگی دیگری داشته باشد و در مقابل مرغ مینا با پرنده دیگر وقت بگذارند، مرغ مینا حسودی کرده و پرخاشگر میشود.

جمع بندی

مهمترین رفتارها و کارهایی که باعث پرخاشگری مرغ مینا میشوند را در این مقاله از بلاگ سایت چیکن هچ برای شما توضیح دادیم. علاوه بر موارد گفته شده عواملی همچون تنهایی، بی محلی، بیماری و پرریزی سالیانه هم باعث پرخاشگری مرغ مینا میشود. با در نظر گرفتن تمامی این موارد شما میتوانید مانع پرخاشگری مرغ مینای خود شوید و همیشه با پرنده رابطه خوبی داشته باشید.


دیدگاه‌های نوشته
684 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام مینای ما یهوی تو حالتی که انگار داره میمیره قرار گرفت دلیلش چیه؟

سلام ما دوتا مرغ مینا داریم نمیدونیم که دوتاشون نر یا نر ماده هستن تازگی خیلی همدیگه میزنن جوری که میترسم هم رو بکشن چکار باید بکنم

سلام مینای ما الان دو سال و نیمشه و چند ماهی پیش ماست صاحب قبلیشم اومده ناخن اینو کوتاه کنه زده دو تا از ناخناش رو قطع کرده واسه همین دستی نیست این چند ماه که پیش ما بوده ما اصلا بهش دست نزدیم چون میترسه اما رابطش با هامون خوبه میاد رو سر و شونه مون میشینه ولی مریض شد دامپزشک گفت یکی نگهش داره یکی بهش دارو بده پدرم به زور گرفتش این خیلی ترسید نزدیک بود سکته کنه الان که پدرم رو می بینه خیلی میترسه و عصبی میشه چکار کنیم که دیگه نترسه و رابطش با پدرم مثل سابق بشه؟

Last edited 2 روز قبل by Yas

ازنظر زدن مشکلی نداریم خودمون باهاش بازی میکنیم اینقدر میزنه خسته میشه،دنبال همسرم داد میزنه،وقتی همسرم هست صداش در نمیاد،در کل حیوون حیلی خوبیه،کاش داد زدناش حذف میشد،قفسش بزرگه،اصلا توقفس نیست مگر مهمان اومدنی،متوجه شدم لونه میخواد تا حدی که نیازش برطرف بشه درست کردیم،کاش میشد فیلمشو میفرستادم براتون

بی نهایت سپاسگزارم،از اینکه وقت میگذارید وراهنمایی میکنید،امیدوارم درصحت وسلامت کامل به سر ببرید

سلام روزتون بخیر امیدوارم حالتون خوب باشه.ببخشید مینای ما۳ساله،که پیش ماست،حدودا۵سال داره،نمیدونیم نر هست یاماده،دنبال همسرم جیغ میکشه،ناازسرکار بیاد،اوایل شاید ۷،۸ساعت داد میزد ولی الان ۳،۴ساعت شده،نمیدونیم باید چیکار کنیم،تا۴ماه پیش بینهایت نون وبرنج وبیسکویت میخورد،ولی تواین۴ماه پادوان وتاپ فید فقط میخوره،همسرم میخواد ببره باغ پرندگان راضی نیستم ،امکان خریدن جفت رو هم نداریم،توروخدا بگید چیکار کنم

سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم نوک یکم شکسته بود خیلی عصبی شده بود همش نوکش رو می‌مالید به فرش و زمین الان قسمت شکسته شده کنده شده تغییری هم تو نوکش ایجاد نشده طبیعیه؟

سلام وقت بخیر من ی مرغ مینا دارم به دسم نک میزنه وقتی ازاد هست میاد گوش منو گاز می گیره یا به صورتم عمله می کنه راه حل چی هست که حساس بودنش بر طرف بشه

سلام‌ببخشید‌‌مرخ‌مینای‌من‌همش‌روی‌یک‌پاش‌وای‌می‌یه‌وبعدظهر‌هم‌میخوابه‌روی‌چوب‌قفسش‌مب‌شی‌نه‌وتکون‌نمی‌خوره‌‌اوازی‌که‌می‌خونه‌صدای‌جیغ‌داره‌،‌لطفا‌کمکم‌کنید

سلام من یک جوجه مینای سه ماه دارم از بیست روزگی که اونو دارم کم وبیش دارم باهاش کار میکنم ولی چند روزه که خیلی بازیگوش شده وگوش نمیده به آموزش کمی هم عادت به نوک زدن داره درضمن ما یک مرغ مینای سخنگو داریم که خیلی سرو صدا میکنه وحرف میزنه میخواستم ببینم وجود مینای کنار جوجه اشکالی نداره در سخنگو شدن جوجه مینا

سلام خسته نباشید وقت تون بخیر ..مینا نوک شو خیلی ب قفس میزنه ولی اصلا زخمی نکرده فقط نوک میزنه. یک چند باری هم وقتی میاد بیرون ب اطرافیان ک نزدیکش میشن نوک میزنه حمله ور میشه فقط با خودم بهتره حتی توی قفس نزدیکش میشن شروع ب حمل و نوک میگیره

سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ مقاله رو به طور کامل مطالعه کنید

سلام‌من‌ی‌مرغ‌مینا‌دارم‌تا‌دستامو‌میبینه‌سری‌نوک‌میزنه‌‌وهمش‌
اطسه‌میکنه‌‌چه‌کار‌باید‌بکنم

سلام مقاله رو باید بخونید

سلام پنج روزه که مرغ مینا خریدم در این مدت خیلی نوک خود رابه قفس و چوب زیر پایش میزند و گاهی خودش را باد میکنند. به ماگفتن حرف میزنید اما این اتفاق رخ نداده چکار کنم. ممنون راهنمای کنید

سلام
ی مرغ مینا پیدا کردم فکر کنم حدود ۲ماهشه خیلی کوچیکه ی قفس بزرگ براش تهیع کردم ولی باز خودشو به درو دیوار میزنه غذا هم میوه جات و سبزیجات و غذا مخصوص مرغ مینا میزارم براش ولی زیلد نمیخوره گاهی دوتا نوک میزنه چطور میتونم اهلیش کنم؟
یدونه دیکه اهلی براش تهیه کنم بهتره؟

سلام ازتون میترسه زیاد به قفس نزدیک نشید و بهش دست نزنید
براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید میوه و سبزی ندین
شاید هنوز خودش نمیتونه تغذیه کنه و لازم باشه با سرلاک تغذیه بشه. غذاش رو با کمی آب جوشیده هم مخلوط کنید شاید خورد
فعلا پرنده جدید نگیرید ممکنه به هم آسیب برسونن بعدش هم پرنده اهلی نباید در کنار پرنده وحشی قرار بگیره

سلام وقت بخیر
چند روزهیتش که مرغ مینا موهای گردن و گوشش مثل عکس بالا سفید شده علتش چی هستش؟

سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ آبتنی میکنه ؟ منظورتون از سفید شدن تغییر رنگه یا شوره و حشره ؟
توضیح کامل بدین در مورد نحوه نگهداریش

سلام من مینا مو از چند روزگی بزرگ کردم الان نزدیک به دوماه داره،توقفس نمیره ،وقتی میزارم اینقدر خودشو به قغس میزنه نوکش خونی میشه،چیکا کنم .همش تو خونه دوست داره باشه
از دیش کردنش خسته شدم

سلام کنار قفس بشینید و باهاش وقت بگذرونید غذای مورد علاقشو تو قفس بهش بدین براش اسباب بازی بذارید . قفس بزرگی براش تهیه کنید
بهتره آزاد باشه اسیر بودن رو دوست نداره طبیعیه

سلام من به مرغ مینا پیدا کردم که خیلی کوچیکه و نمیتونه پرواز کنه و خودش غذا بخوره از وقتی آوردمش تو قفس معمولا صبح خودش رو به قفس میزنه تا جایی که زخمی بشه و وقتی هم که غذا میخوره بعد از غذا ۸یا۱۰ ساعت میخوابه این عادیه؟ ۳ روزه پیداش کردم.

ممنون

سلام طبیعیه دوست نداره توی قفس باشه . اگر شرایطش رو دارید بذارید آزاد بمونه . هر دو ساعت یکبار سعی کنید بهش غذا بدین
حتما غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید براش. طبیعی نیست که 8 ساعت میخوابه . فضلش چه رنگیه ؟ یعنی کلا در روز دو سه بار غذا میخوره ؟

سلام ببخشید من ی مرغ مینا دارم ازادش ک میکنم رو فرشه نمیشنیه یا بخابه علتش چیه

سلام متوجه منظورتون نشدم . رو فرش نمیخوابه ؟ خب شاید دوست داره جاهایی بشینه که ارتفاع زیاد باشه

سلام ی مرغ مینا که سنش دوسالو نیم هست بعد پارسال اصلا پراش زیاد نریخت ولی امسال خیلی دارع پر میریزه

سلام گاهی بعد از رسیدن به سن بلوغ وارد دوره تو لک میشن . غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟
این هارو بفرمایید که بتونیم تشخیص بدیم ریزش پر به خاطر بیماری نباشه

سلام
سفید سبز هست فضلش اسمشو نمیدونم جعبش سبز بزرگ هست

Last edited 28 روز قبل by ارمین ک

سلام فضله سبز رنگ نشانه بیماری کبدیه . براش حتما غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . هیچ غذای دیگه ای ندین بهش
تا سه روز بهش چای سیاه بدین به جای آب ببینید ریزش پر اگر بهتر شد حتما دچار بیماری کبدی شده

سلام مرغ مینا ۳ ساله داریم روی سر و شونه و پاهام میشینه ولی وقتی دستمو میبینه با حرص نوک میزنه حتی دستمم نمیکشم کنار باز جوری نوک میزنه که خون میاد

سلام حرکتی کردین که از دستتون ترسیده ؟ مقاله رو دقیق بخونید
حتما قبلا به زور با دست گرفتنش که الان میترسه
غذاش چیه ؟

مگه این غذا که بهش میدادم ( سنگدان مرغ) آهن داشته؟ خود فروشنده گفت اینو بهش بدم،
در ضمن ممکنه سرما خورده باشه؟

کامنت جدید باز نکنید کامنت قبلی رو ریپلی کنید
بله سنگدان مرغ و گوشت آهن داره و خوب نیست . فروشنده هم اشتباه گفته
اگه محیط سردی بوده یا در مقابل باد سرد بله امکانش هست

در ضمن از کی باید خودش دونه بخوره؟؟ ممنون

هنوز سنش کمه در کنار غذایی که بهش میدین توی قفسش ظرف غذاش رو هم بذارید یهو غذا دادن رو قطع نکنید
معمولا تا سه ماهگی دونخور نمیشن

سلام. یه جوجه مینا خریدم. الان نزدیک یک ماهش هست و با دست غذا بهش میدم.
از دیروز صدای جیک جیک کردنش ضعیف شده و دهنش رو کامل نمی بنده و یکم باز نگه می داره، علتش چیه؟ غذا هم دونه پرسی با سنگدان چرخ شده مرغ قاطی میکنم و بهش میدم.

سلام غذاش خیلی بده
اگه سریعا این غذا قطع نشه پرندتون تلف میشه
براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . چند روز به جای آب بهش چای سیاه سرد شده بدین

سلام من مرغ مینام یه مدت پر هاش میریخت و شوره سفید ازش خارج میشد..کلا پرنده اهلی فقط شبا موقع خواب داخلل قفس میزاریمش از محبت توجه کم نذاشتیم همیشه پیش خودم یا مادر پدرم..دیروز ناگهانی اومد خودش زد به دیوار و به اون ضربه فوت کرد من فقط علت این حرکتش میخوام بدونم که چرا باید اینجوری کنه..میشه بهم بگیدد؟واقعا دلیل این حرکتش نمیدونم مثل خودکشی بود

Last edited 1 ماه قبل by مهتاب

سلام متاسفم که پرندتون رو از دست دادین . چه غذایی بهش میدادین ؟

خیلی ممنون..غذایی که خود دکتر دامپزشک گفتن بهش بدیم اسم برندش یادم نیست

اگه بخوام شرح بدم از وضعیتش ۴ ماهش بود خیلی اهلی بود یعنی از محبت و توجه هیچکدوممون کم نمیذاشتیم دکتر چکاپ بردیم سالم بود ف۳ط علت اینکه باید خودشو بزنه به دیوار نمیفهمم..بعد ضربه به دیوار ۵ دقیقه ای حالش بد شد پاهاش از کار افتاد و مرد ولی هنگامی که داشت نفس اخر میکشید اسمشو که صدا میکردم میخواست بیاد کنارم یعنی تا همون لحظه اخر دوستمون واشت

اگر غذاش بد بوده ممکنه به خاطر بیماری کبدی تلف شده یا ترسیده . به طور قطعی نمیشه گفت

سلام خسته نباشید ما یه مرغ مینا دو ساله داریم یه ساله پیش ماست به جز دون با دست زیاد بهش میوه دادم از اول ولی همیشه خواهرم درش میاورد امروز که من درش اوردم دستکش دستم نبود دستکش رو از کف زمین برداشت و باهاش بازی کرد بعد من با دست به آب توی تشتش زدم که ببینه آبه و بره آب بازی کنه ولی به دستم حمله کرد ناخوناش رو کرده بود تو دستم و با نوک میکند روی دستم رو بعدش اومد رو شونم گرفت خوابید ممکنه یه وقت به صورتم حمله کنه؟ حرکتش به خاطر عصبانیت بوده؟ چه کار کنم دیگه اینکارو نکنه؟

سلام چه غذایی بهش میدین ؟
همیشه با دستکش آزادش میکردین ؟ دستتون براش غریبه بوده شاید ترسیده یا اینکه دستتون رو سریع حرکت دادین
وقتی نوک بزنه اصلا جیغ نزنید یا دستتون رو سریع نکشین . خیلی آروم باشید تا از ذهنش پاک بشه

از همین دون های مخصوص مرغ مینا سپهر دانه بهش میدیم در طول روزم بهش سیب و کاهو و گاهی خیار و هویج و خیلی کم انگور و گیلاس میدم همیشه خواهرم درش میاورد ولی چند روزه رفته مسافرت و به من مجبورم درش بیارم روز اول دستکش دستم بود روز دوم نه وقتی هم داشت دستم رو میکند واکنشی نشون ندادم تموم دستم رو زخم کرد ولی دستم رو نکشیدم جیغم نزدم ممکنه درش بیارم دوباره کارش رو تکرار کنه؟

مرغ مینا جز غذای مخصوص نباید هیچ چیزی بخوره وگرنه تلف میشه !
براش غذای مخصوص مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . هیچ میوه و سبزی ای بهش ندین
اول غذاش رو عوض کنید
اگه به دستکش عادت کرده از دستکش استفاده کنید مقاله رو بخونید باقی نکات اومده

سلام ببخشید من مرق مینام تقریبا دو ماهشه و دو روزه یهویی کاملا گردنش رو میاره عقب و رو پشتش بال بال میزنه خیلی نگرانشم همش از پشت میوفته و بال بال میزنه سرشو کاملا میچرخونه عقب

سلام چه غذایی بهش میدین ؟ فضلش چه رنگیه ؟

سلام روزتون بخیر من یک مرغ مینا دارم دوسالش هست هرزمان که من خانه هستم آزادهست یه مدت از تو حیاط چوب جمع میکنه تو اتاق یه گوشه جمع میکنه هرکسی وارد اتاق میشه نوکش میزنه اصلا دوست ندارم داخل قفس باشه با خودم مسافرت وبیرون آزادانه میبرمش الان بخاطر شرایط نوک زدنش نمیتوانم زیاد آزادش کنم چون به دیگران آسیب میزنه نمیدانم نر هست یا ماده که براش جفت بگیرم نمیدانم الان باهاش چیکار کنم خیلی دوستش دارم وبرام سخته که زندانی باشه ممنون راهنمایی کنید

سلام پرندتون داره برای لانه سازی چوب جمع میکنه احتمالا ماده است .
آزادش کنید تا افسرده نشه نباید جلوش رو بگیرید . درب اتاق رو ببندین و موقع نوک زدن واکنش نشون ندین پرخاشگریش عادیه توی این شرایط
به یه دامپزشک یا پرنده فروش با تجربه مراجعه کنید تا از جنسیتش مطلع بشین
ناگفته نمونه که با خریدن جفت پرندتون دیگه دستی نیست و صمیمیتش با شما کم میشه . شاید هم به خاطر عادت به شما اصلا جفت نخوره با پرنده دیگه

سلام وقت بخیر من یه مینا دارم تقریبا ۴ ماهشه وحدوددوماه هست که من خریدمش غذاش سپهردانه است الان چند روزه براش دیگه سرلاک درست نمیکنم و پلیت بهش میدم خیلی جدیدا نوک میزنه و تمام پرهای ومش هم کنده نمیدونم چیارش کنم به ناخن های دستامون نوک میزنه ب گوشواره هامون نوک میزنه واگه نون روی زمین ببینه برمیداره و فرار میکنه میره یه گوشه دیگه نمیتونم نون و ازش بگیرم میشه راهنمایی کنین

سلام برای درمان پرخاشگری مقاله رو کامل بخونید . این پرنده علاقه زیادی به اشیای براق داره . اصلا بهش نون ندین از دسترسش خارج کنید وگرنه پرنده خدایی نکرده تلف میشه
غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید. به غیر از پلت هم هیچ غذا و میوه دیگه ای بهش ندین

سلام ما یه مینا داریم دو سال و نیمشه تقریبا یه سالم هست که پیش ماست صبح زود بیدار میشه و وقتی همه خوابن جیغ میزنه یا اگه تنها بمونه جیغ میزنه اگه ببینه باهاش حرف نمیزنیم جیغ میزنه چکار کنیم این عادت جیغ زدن از سرش بیافته؟🤦🏼‍♀️

سلام مینا پرنده اجتماعیه
کاملا عادیه حرکاتش دوست داره باهاش معاشرت کنید همینجوری هم اسیره پس تنهاش نذارید

سلام من یه مرغ مینا دارم که نزدیک به ۵ سالش هست
چند وقتیه مامانمو میزنه
و ازدیشب نمیدونم چش شد داشت برام حرف میزد بعد اومد سمت رو دستم بعد شروع به نوک زدن کرد و محکم انگشتامو میگرفت و نوک میزد
بعد شروع کرد بپره توصورت و بین نوک زدن اون یذره سر نوکشون ک بزرگ میشه شکست بسکه نوکم زد
دهنش پرخون شد ک سریع کردمش توقفس ک اب بخوره فک کردم زبونشو گاز گرفته ک دیدم نه نوکش بوده ک شکسته
حس میکنم دردش گرفته چون از اون موقع به بعد بدتر شد و امروز بشدت توصورت میپره و یا به دستم اویزون میشه و ناخناشو فرومیکنه تودستم و تند تند و محکم نوک میزنه
جوری که صورت و دماغ و لپ و انگشاتم همه زخمی شدن
تاقبل ازین و تاحالا تواین ۵ سال اینجوری نشده بود
حتی منو میبینه جیغ میزنه و خودشو باد میکنه توقفس و خیز میگیره ک بیاد بزنه و خودشو میکوبه به قفس
و چند روزی هم بود ک مدام جیغای بدی میزد حتی وقتی ک آزاد بود
بهش نون هم ک میخوام بدم نمیخوره میگیره از دستم میندازه و به دستم نوک میزنه
لطفا یه راهکاری بدین بهم
اگر منو چند روزی نبینه خوب میشه؟

چه غذایی بهش میدین ؟
نون برای این پرنده حکم سم رو داره

پلت های مخصوص ک قبلا از دکتر گرفتم براش اونارو بیشتر میدمش
یه چند دقیقه پیش هم هی سرگیجه میشد و میفتاد ۳ بار اینجوری شد ولی الان ارومه
این عصبی بودنش و گیج رفتش از چیه

احتمالا دچار بیماری کبدی شده . فضلش چه رنگیه ؟
براش پلت مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کیند
هیچ چیزی جز این غذا بهش ندین
به جای آب چند روز بهش چای سیاه سرد شده بدین

ازهمین مارک تاپ فید محصوص مرغ مینا دوسالی هست ک بهش میدم
امروز بردمش دکتر .گفت نیوکاسل عصبی هست
میشه توضیحی درباره این بهم بدین

در این باره اطلاعات کامل رو از دکترش بپرسید اما چون بهش نون هم میدادین ممکنه بیماری کبدی باشه
چای سیاه بهش بدین همونطور که گفتم. فقط پلت بدین بهش
فضله سبز و تشنج از علائم بزرگ شدن کبد مرغ میناست
این مقاله رو بخونید
درمان بیماری کبد مرغ مینا

سلام ۲ هفته میشه که یک مرغ مینا خریدم هر وقت که از قفس بیرون اش کنم به جای اینکه بشینه تو دستم میپره تو شانه و سرم چی باید کنم

سلام مقاله زیر رو بخونید
اهلی شدن مرغ مینا

سلام‌یک‌مرغ مینا دارم که تازه خریدمش وقتی ازاده میاد پیشم‌میشنه رو سرم ولی تا بزارمش تو قفس شروع میکنه به‌پریدن‌نک‌میزنه به قفس چرا دلیلش چیه راهی هست‌که مینا داخل قفس اروم بگیره و زیاد نپره

سلام خب دلیلش اینه که پرنده نباید اسیر باشه
اگه امکانش هست بذارید آزاد باشه
غذاهای مورد علاقش رو بذارید تو قفس بیشتر باهاش وقت بگذرونید اسباب بازی بذارید براش

سلام من مرغ مینام ۸ ماهشه وقتی دست ب قفسش میزنیم نوک میزنه، روزی ۲-۳ ساعت میاریمش بیرون رو دست میشینه غذارو میگیره بد حمله میکنه با ناخناش ب دستم ،الان ۳ ماهه ک دارمش علت پرخاشگریش چیه؟

سلام توضیحات کامل داخل مقاله اومده

سلام من دوتا مرغ مینا دارم نر و ماده از وقتی جوجه بودن اون هارو خریدم الان تقریبا 1 ماه هست دارمشون زیاد هم بزرگ نیستن چند وقت قبل اروم بودن یهو میپریدن رو کارتون الان تو قفسن وقتی میخام غذا بدم یهو میپرن بیرون تا سیر شدن هر کدومشون بال میزنن فرار میکنن میرن و اینکه توی قفس که هستن اینقدر اینور اونور میرن و سر و صدا میکنن که مغز ادمو میخرن اصلا این حرکاتاشون به نظرم عادی نیست!

سلام هر یک ساعت یکبار باید بهشون سرلاک بدین شاید به دلیل گرسنگی و سرما سرو صدا میکنن
به نظر من اسیر کردن پرنده هم خیلی عادی نیست!

خب الان تقریبا 2 ماهشون هست وقتی بیشتر ازادشون میکنم خیلی بهترن
اگه توی یک قفس باشن مشکلی ایجاد نمیکنه؟ یعنی همیشه دوتاشون پیش هم توی یک قفس باشن؟
مشکل منظورم از نظر حرف زدن یا هار شدن
و اینکه در اینده هم جفت میکنن یا نه

خب طبیعیه دوست دارن آزاد باشن . مرغ مینا حداقل باید سه ساعت در روز آزاد باشه تو محیط
اگر قصد سخنگو کردن دارید بهتره یدونه باشن . چون اگه با هم جفت بخورن اصلا اهلی نمیشن و حتی حرفم یاد بگیرن سریع فراموش میکنن و پرخاشگر میشن
اگه قصد جوجه کشی دارید نباید اهلی بشن
در ضمن براشون غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان هم تهیه کنید تا کبدشون چرب نشه

سلام مرغ مینام ۸ ماهشه بعضی روزا خیلی پرخاشگر میشه نمیذاره دست ب قفسش بزنیم نوک میزنه بیرونم از قفس میاد میشینه رو دست ولی حمله میکنه !۳ ماهه دارمش علتش چیه؟

سلام مقاله رو بخونید

سلام خسته نباشید ببخشید الان من یه مرغ مینا تقریباً ۲ ماهه دارم الان ۳ روزه شروع کرده به نوک زدن نمیدونم چشه یهو میاد میزنه اولش یواش نوک میزنم بعد یهو دیگه با حرص نوک میزنه تقریباً ۴ الی ۵ روز سریلاک دادم الان دیگه نمیدم علتش می‌تونه بخاطر این باشه غذاشم فقط دونه پارس میریزم بهش روزی نزدیک ۲ ساعت بیرون

Last edited 2 ماه قبل by ابوالفضل

سلام یهو نباید سرلاک رو قطع کرد همزمان هم سرلاک بدین هم پلیت مخصوص
غذاش رو عوض کنید ببینید چی میشه غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید.

خیلی ممنون از راهنمایی تون

موفق باشید

سلام مرغ مینا هی با نوک میزنه به پاش انقدر زده پاش زخم شده بعد خیلی میپره تو قفس اینور اونور عصبیه شده انگار چه راهی داره اوکی شه؟

سلام غذاش چیه ؟

سلام ببخشید من مرغ مینا رو تازه گرفتم و نمیدونم سنش چقدره و نمیدونم حرف میزنه یانه البته صاحب پرنده فروشی گفت حرف میزنه ولی چون خیلی ها از تو قفس اذیتش کردن ساکت شده حالا چیکار کنم میشه راهنمایی کنید

سلام فقط براش آب و غذای مخصوص مرغ مینا بذارید تو قفس و زیاد بهش سر نزنید
اجازه بدین یکی دو هفته به محیط عادت کنه اگه حرف زدن رو فراموش کرده باشه و سنش زیاد باشه بعیده مجدد حرف بزنه

سلام مرغ مینای من هر روز با نوک خودش به آینه میکوبه اونقدر محکم که نوکش عاسیب دید

سلام آینه گذاشتن برای پرنده کار خوبی نیست چون وابسته میشه
به بلوغ رسیده به همین دلیل اینکارو میکنه . آینه رو بردارید بهتره براش جفت تهیه کنید
اگه براش جفت تهیه نکنید و آینه رو بردارید افسرده میشه.

مرغ مینای من الان یه مدت هسه که فقط وقتی قفسش رو میبریم توحیاط حرف میزنه و اواز میخونه .جلو قفسش میشینم و کلمه سلام رو بهش یاد میدم ولی فورا چشماش رو میبنده .قبلا اینجوری نبود .

سلام چه غذایی بهش میدین ؟
اینکه چشماش رو می بنده دلایل زیادی میتونه داشته باشه . یا بیماری یا اینکه داره به حرفاتون گوش میده

داداش یه سوال من جوجه مینامو چند روزی تویه خونمون ول نگه داشتم حالا براش قفس خریدم تو قفس یه سانیه ام نمیمونه هی خودشو میکوبه ب قفس صدا در مباره تا دلم بسوزه بیارمش بیرون نمیدونم چیکار کنم لطفن یه راه حل بگو

اگه امکانش رو دارید بذارین آزاد باشه
حتی توی قفسم بذارید لازمه که روزی 3 تا 4 ساعت ازادش کنید
میتونید براش اسباب بازی و غذا بذارید تو قفس و همش کنار قفس باهاش حرف بزنید اما عادیه که دلش نمیخواد اسیر باشه

سلام یک سوال داشتم من از قفس میارم بیرون وقتی می‌خوام بیارم تو قفس چیکار کنم آخه میترسم وقتی بگیرمش بالش بشکنه یا صدمه ببیند

سلام اتاق رو تاریک کنید بعد آروم بگیریدش
مقاله زیر رو بخونید
چطور مرغ مینا را به قفس بازگردانم

سلام وقت بخیر من مرغ مینا به مرغ عشق و قناریم حمله میکنه حتی امروزم یکی از فنچ هامو کشت به خودمم حمله میکنه دلیلش چیه

سلام مرغ مینا طبیعتش اینه نباید این پرنده ها تو یه محیط باهم نگهداری بشن
مینا پرنده حسودیه وقتی میبینه شما به اونا محبت میکنید یا غذا میدین بهشون حمله میکنه
بهتره تو اتاقای جدا نگهداری بشن

سلام خسته نباشید من مرغ مینام ی مدتیه تا از قفس میاریش بیرون حمله میکنه به پاهای آدم و نوک میزنه هیچ کار خاصیم باهاش نکردیم ک بگم از اونه یجوری شده ک دیگه نمیخوام بیارمش بیرون تا میاد بیرون حمله میکنه به پاها هم پای منو هم مادرم هم داداشم پای همرو میزنه جز بابام چیکار کنیم این عادت از سرش بیوفته تا من از سرکار میام خوشحال میشه شروع میکنه به خوندن و شادی کردن ولی تا میاد بیرون میزنه اول فکر میکردم داره بازی میکنه ولی دیدم نه به قصد کشت میزنه راهی هست از سرش بیوفته این رفتارش؟؟؟

مقاله رو کامل بخونید جوابتون توی مقاله هست
ترسیده
وقتی نوک میزنه نباید جیغ بزنید یا پاتونو سریع بکشین وگرنه بیشتر تحریک میشه
یه مدت جوراب بپوشید تا پاهاتون رو نبینه اینجوری شاید از سرش بیفته
وقتی میخواین بذارینش تو قفس دنبالش میکنین ؟

آخه چیز خاصی نشده که بترسه از رو جورابم میزنه نه قفسو میگیری جلوش خودشو میره تو قفس.

حتما وقتی نوکتون میزنه پاتونو میکشید یا جیغ میکشید عقب این باعث میشه خوشش بیاد از این کار

موقعی که پامو میزنه دعواش کنم یا قربون صدقش برم بهتره؟

هیچ واکنشی نشون ندین انگار اتفاقی نیفتاده . قربون صدقش برید که بیشتر تشویق میشه

سلام مرغ مینای من چند وقتیه که تا من نزدیکش میشم همش نوک میزنه و پرخاشگر شده وقتی از قفس بیرونش میارم سمت پاهام میاد و فقط میخواد نوک بزنه حتی صورتم هم نوک زده وقتی هم در قفس هست همش جیغ میزنه چکار کنم که مثل قبل آروم بشه
رفتار بدی باهاش نکردم فقط چند بار دستمو سمتش حرکت دادم که ساکت بشه فکرمیکنم به خاطر این ناراحت شده

سلام احتمالا به خاط همون حرکتتون پرخاشگر شده
وقتی بهتون حمله میکنه یا جیغ میزنه هیچ واکنشی نشون ندین
کامل مقاله رو بخونید

سلام. وقت بخیر. ببخشید من مدتی درگیر کارهام بودم حدود 3 ماه و واقعا نتونستم مینام رو که 1 سالشه ازاد کنم.چند روزی بود که دیدم شروع کرده به نوک زدن به بالهاش و یکی یکی میکندشون. حدس زدم از تو قفس موندن زیاده. الان هر روز صبح تا عصر ازادش میکنم ولی همچنان به بال چپش فقط نوک میزنه و بال هاش رو یکی یکی بیرون میکشه و در اخر میکنه اینقدر که حتی دهنش از خستگی نوک زدن بازه.ممنون میشم راهنمایی کنید که بتونم پرندم رو از این عادت نجاتش بدم خیلی نگرانم میترسم اینقدر بکنه که هیچ پری براش نمونه…

سلام پرنده شما شدیدا افسرده شده . لازمه به دامپزشک مراجعه کنید تا بیشتر به خودش آسیب نرسونده
حتما براش وقت بذارید باهاش بازی کنید و براش سرگرمی درست کنین تا از فکر کندن پرهاش در بیاد
آزاد کردنش به تنهایی جواب نمیده
براش پروبیوتیک مخصوص پرندگان زنتی بگیرید تا استسرش کمتر بشه
باز هم میگم به دامپزشک مخصوص پرندگان زینتی مراجعه کنید تا تلف نشده

سلام مرغ مینای من یک سالشه و تازگی فقط وقتی من میرم نزدیکش به نرده های قفسش میپره و پاهاشو نوک میزنه جالبه که فقط برای من اینکارو میکنه.من مینا رو از قفس بیرون نمیارم و همیشه تو قفس هستش.

سلام نزدیک قفسش حرکت ناگهانی کردین یا صدای بلندی که بترسه ازتون ؟
بهش غذاهای مرود علاقشو بدین
تغذیش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ اگه به پاهاش زیاد نوک میزنه میتونه مشکل کبدی باشه

ببخشید مرغ مینای من العان داره میشه یه سالش تا یک ماه بیش خیلی آروم بود رام بود ولی الان داره پرخاشگر میشه به صورتم حمله میکنه گوشیمو به شکل وحشیانه ای نوک میزنه به پاهای خودش نوک میزنه و بعد یه جوری پاهاشو میکوبه زمین انگار پاهاش میخاره
سه هفته آزادش نکردم چون میترسم
من دوتا عروس هلندی هم دارم که مرغ مینا میبیندشون
دلیل این پرخاشگری چیه راه درمانی داره ؟

سلام تغذیش چیه ؟ فضلش چجوریه ؟
یکی از دلایل پرخاشگریش فصل جفتگیری و رسیدن به بلوغه بقیه دلایل هم به طور کامل توی مقاله اومده.
اما اینکه پاهاشو نوک میزنه میتونه به خاطر بیماری کبدی باشه . چه غذایی بهش میدین ؟

Last edited 2 ماه قبل by chicken-m

درود.من مرغ مینام در یک هفته دوبار شروع به بال بال زدن کرده وچندین بارهم کف قفس نشسته وپاهایش راجمع کرده ،کارهایی که هیچ وقت نمی‌کرد. منم بلافاصله بااین حرکت درقفس رابازمیکنم که پرواز کنه.درضمن درروز حتما یک ساعت بیرون قفس هستش.من فکر میکنم انرژیش کم شده.
خواهش میکنم مراراهنمایی بفرمایید.بینهایت سپاسگزارم.

سلام
تغذیش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟

باسلام..بنده ميناي سخن گوی دارم تقریبا یک سال گذشته تا چند وقت پیش خیلی ارام بود واصلا نوک نمی زد مدتب هست که ددست به قفس بزنم شروع به نوک زدن وپزخاشگری کردن حتا موقع غذا دادن دستم توی قفس که میکنم شروع میکنه به دستم نوکهای محکم زدن ویا با پاهای خود به دستم حمله میکنه وناخنهای خودرا به دستم فرومیکنخ که خون جاری میشه وقتی دستم خارج میکنم ارام میگیره وشروع به حرف زدن میکنه سلام .خوبی واز این حرفهاخواهش میکنم راهنما یی بفرما چکار کنم از این عادت دست بردارد .غذا هم بسته بندیمخصوص مینا بهش میدم وگاهی سیب ..باتشکر

سلام حرکت ناگهانی اطرافش انجام ندادین یا اینکه با صدای بلند حرف بزنید ؟
مینا پرنده حساسیه
اصلا به نوک زدنش واکنش نشون ندین
سعی کنید غذای مورد علاقش رو بهش بدین و محیط رو آروم کنید براش
مقاله رو کامل بخونید

سلام ببخشيد من يه سوال مهم دارم، ميناي من ١١ سالشه . من پر هاش رو هيچ وقت نميچينم. امروز پنجره باز بود رفته بيرون. آيا راهكاري واسه برگشتش هست؟ چه كارهايي ميشه كرد، پروازش عاليه اما ميترسم جايي بشينه گربه بگيرتش. ميشه كمكم كنين؟ مسير يابي ميناها خوبه؟

سلام
گربه که مرغ مینا نمیتونه بگیره ! خیالت راحت
مسیر یابیش خوبه به شرط اینکه قبلا هم رفته باشه بیرون
راهکار خاصی نداره مگر اینکه قبلا عادتش داده باشید به یه اسم خاص که با اون اسم صداش کنید برگرده

سلام من یه مینا ۱ ساله دارم که از بچگی بزرگش کردم .خیلی باهوش هست و الان تقریبا ۱۰۰ کلمه حرف میزنه .غذاش از اول کیکی و پادوان بوده .اخیرا شروع به ناخن پاش نوک زدن این حالت زمانی که از قفس بیرون هست بیشتر میشه روی انگشت دست هم به هیچ عنوان نمیشینه .تا اینکه روی ساق هر دو پاش گوشت اضافی به رنگ سفید آورد و شدید ساق پاش میخوارونه. سفیدی چشمش گاهی قرمز میشه
و رنگ مدفوعش هم گاهی سبز هست و گاهی قهوه ای بردمش دامپزشک متخصص پرندگان ۴ قطره و پروبیوتیک داد و گفتتپ معاینه هیچ اثری از بزرگی کبد نداره و اگر گوشت اضافی ساق پاش بیشتر شه باید رادیولوژی شه .سوالی که برای من پیش اومده این پرنده از اول روی تغذیش حساس بودم و غذاهای بدون آهن و مخصوص خودش دادم چطور پس کبدش مشکل پیدا کرده ؟تنها چیزی که شک دارم اینه که روزی نیم ساعت بیشتر از قفس بیرون نبوده یعنی این میتونه دلیلش باشه؟سوال بعد اینکه گفتین کشمش برای مینا سم هست پس چطور توی غذای پادوان مخصوص مینا کشمش هست؟و اینکه آیا میتونم از قرص لیور گل استفاده کنم و به چه میزان؟

سلام
کشمش میزان اهن بالایی داره و مضر هست . اگه داخل غذاش اینو داره اون غذا رو حذف کن به مدت 1 ماه ، به جاش بهش تاپ فید همراه با کی کی بده . میلورم هم بده
نیم ساعت بیرون هم خیلی کمه باید فعالیت داشته باشه میتونه به این هم ربط داشته باشه .
لیورگل برای انسان هست و من ندیدم برای مرغ مینا تجویز بشه چون ممکنه باعث اختلالات دیگه ای در پرنده بشه
بهتره به مدت 1 ماهی که پادوان رو قطع میکنی ، به جای اب بهش چای سرد شده بدی

این موارد رو رعایت کن ببین چی میشه

سلام
مینای من حالت سرگیجه گرفته
همش احساس میکنم میخواد پس بیوفته
کسی میدونه علتش چیه؟؟

سلام چه غذایی بهش میدین ؟

سلام مینا ی من رو چند روز پیش ها که خونه نبودم و ، وقتی که پرنده بیرون بوده خواهرم کنجکاو میشه و مثل اینکه پوست ساق پای پرنده ، همون قسمتی که به شکل کاغذ مانند هست رو با انبر دست میگیره و میکنه ، یعنی دور پاش یک قسمت از پوست کنده میشه و میگن که خون میاد ، الان یک جوری شده پرنده که هر کسی که میاد سمتش ازش فرار میکنه و میخواهد به هر طریقی ازش دور بمونه مثلا میره زیر تخت یا جاهای دیگه
حتی با من که خیلی خوب دوست بود ، که من هر جا میرفتم روی شونه ی من می یومد الان ازم فرار میکنه نمیدونم دقیقا چه بلایی سرش اومده تغذیش هم یک مقدار کمی کم شده و همچین لاغر هم شده

سلام
عجب !
یعنی واقعا نمیدونی که دقیقا چه بلایی سرش اومده ؟! مشخصه که چه بلایی اومده !!
میترسه عزیز خیلیم میترسه !
بزار داخل قفس و مدت خیلییییییییییییییییییییی طولانی اجازه نده خواهرت نزدیکش بشه شاید بلکه خوب شد
پاهاش رو بررسی کن ببین عفونتی نکرده باشه

سلام ،مرغ مینای من ناخن هردوتا پاشو کنده ،البته ناخن بزرگه رو که پشت پاشه
خواستم بدونم مجدد این ناخن در میاره؟

Last edited 3 ماه قبل by بهروز

سلام
نمیدونم
تغذیش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ به پاهاش هم ضربه میزنه ؟