علت پرخاشگری مرغ مینا و نحوه درمان آن

دلایل وحشی شدن و نوک زدن مرغ مینا - چیکن هچ

دلایل وحشی شدن و نوک زدن مرغ مینا

مرغ مینا در صورت پرخاشگری شروع به نوک زدن نموده و همچنین با حالت تهاجمی با صاحب خود یا افراد دیگر رفتار میکند. حتی اگر این پرنده را بیش از حد عصبانی کنید، ممکن است به چشمان شما حمله کند یا بر سر شما نوک بزند. آنها حتی در زمان پرخاشگری ممکن است به خود نیز نوک بزنند. یکی از این موارد نوک زدن شدید مرغ مینا به پاهای خود در اثر استرس و پرخاشگری میباشد. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که باعث پرخاشگری مرغ مینا میشود. گاهی اوقات پرورش دهنده به صورت ناخواسته این پرنده را در معرض رفتارهای پرخاشگرانه قرار میدهد. در این مقاله از وبلاگ سایت چیکن هچ علت پرخاشگری مرغ مینا و نحوه درمان این عادت و رفتار را توضیح میدهیم.

به طور کلی مرغ مینا پرنده ای خشن بوده و مستعد رفتارهای پرخاشگرانه میباشد. آنها این رفتار تهاجمی را به صورت غریزی دارند و این رفتار بخشی از طبیعت آنها می باشد. مرغ مینا بر خلاف پرنده های دیگر مثل کاسکو، عروس هلندی و … به شدت محتاج توجه نیست و زیاد از نوازش کردن خوشش نمی آید.

رام نبودن مرغ مینا

مرغ مینای بالغ که رام نشده باشد، بسیار پرخاشگر بوده و در این شرایط نمی توان پرنده را رام کرد. چراکه بعد از سن بلوغ خوی وحشی آنها بسیار قوی می شود و پرنده تمایلی به اهلی شدن و رام شدن نخواهد داشت. اما ممکن است برای غذا خوردن به شما پناه بیاورد ولی او همچنان پرخاشگر خواهد بود. اگر به نگهداری مرغ مینا در خانه علاقه مند هستید، جوجه مینا تهیه کنید تا فرصت رام کردن و حتی سخنگو کردن آن را هم داشته باشید.

در زمان نوک زدن سریع دست خود را عقب نکشید

نوک زدن بخشی از طبیعت مرغ مینا می باشد. این پرنده معمولا از هرچی که خوشش آید به آن نوک میزند. البته در زمان پرخاشگری این پرنده به طرف مقابل خود نوک های شدید و خطرناکی میزند.

وقتیکه پرنده چه از روی ترس چه از روی سرگرمی به دستان یا انگشت شما نوک میزند، سریعا آن را عقب نکشید. وقتیکه به این نوک زدن مرغ مینا واکنش نشان دهید، پرنده به انجام مجددا این کار علاقه مند میشود. یا اینکه وقتی مرغ مینا بفهمد با نوک زدن میترسید و دست خود را عقب میکشید، بیشتر برای انجام این کار ترغیب میشود و هر دفعه شما نزدیک او شوید با نوک زدن قصد ترساندن شما را خواهد داشت.

در زمان نوک زدن سریع دست خود را عقب نکشید - اندیشه سبز

مرغ مینا پرنده بسیار باهوشی است و اگر بفهمد که با نوک زدن میترسید، از این کار برای راندن شما از خود و ترساندن شما حتما استفاده خواهد کرد.

حتی اگر برای ترساندن نباشد، این نوع نوک زدن تبدیل به یک عادت در پرنده شما خواهد شد که ترک آن بسیار سخت خواهد بود. وقتیکه شخص دیگر به جز شما یا اطرافیان شما با پرنده شما سرگرم هستند و دست خود را به سمت او دراز میکنند، پرنده به دلیل ناآشنا بودن به آنها نوک خواهد زد. در نتیجه این رفتار ان شخص نیز سریعا دست خود را عقب خواهد کشید. همین کار باعث تحریک مرغ مینا به انجام رفتارهای خشن میشود. لذا ممکن است به صورت ناخواسته اطرافیان و یا کسانی که با پرنده شما قصد بازی کردن دارند، پرنده را به ادامه این رفتار تحریک و تشویق کنند.

مورد اذیت قرار گرفتن

اگر مرغ مینای شما از طرف شخص با کودک مورد آزار و اذیت قرار گیرد، پرخاشگر خواهد شد؛ هرچند که او قبلا خیلی رام باشد. مرغ مینا حافظه بسیار خوبی دارد و اتفاقات را فراموش نمیکند. اگر شخصی به او بدی کند، مرغ مینا در صورت مشاهده این فرد ممکن است جیغ بکشد یا اینکه پرخاشگر خواهد شد.

گاها مرغ مینا از نوک زدن به عنوان ابزار اعتراضی هم استفاده میکند. بدین معنی اگر پرنده نسبت به کاری که شما انجام داده اید، معترض باشد، با نوک زدن و رفتار پرخاشگرانه به نوعی اعتراض خودش را به شما نشان خواهد داد. او ممکن است به غذای خود اعتراض کند. یا اینکه به شرایط داخل قفس اعتراض کند.

اگر جدیدا مرغ مینا تهیه کرده اید ممکن است پرنده از قبل عادتی داشته باشد. مثلا ممکن است که پرنده هر روز در یک وقت معین بیرون از قفس وقت سپری کند. حال اگر شما سر وقت معین او را از قفس بیرون نیاورید، اون شروع به پرخاشگری و بی تابی خواهد کرد. بنابراین در زمان خرید مرغ مینا تمامی جزئیات آن را از فروشنده بپرسید.

علاقه به اشیاء براق و قرمز رنگ

علاقه به اشیاء براق و قرمز رنگ - چیکن هچ

بهتر است که در محیط نگهداری مرغ مینا اشیاء براق و وسایلی که رنگ آنها قرمز و براق است استفاده نکنید. چون این نوع اشیاء برای مرغ مینا بسیار جذاب بوده و او برای سرگرمی به آنها نوک خواهد زد و در نتیجه به نوک زدن عادت خواهد کرد.

عادت کردن به محیط زندگی و غذا

وقتیکه عادت غذایی یا اینکه محیط نگهداری او را تغییر دهید، با پرخاشگری و اعتراض پرنده روبرو خواهید شد. همچنین اگر غذای این پرنده مناسب او نباشد، پرنده پرخاشگر خواهد شد. مرغ مینا تغذیه خاصی دارد و دانخور نیست. بسیاری از کاربران از غذاهایی که برای این پرنده مضر هستند برای تغذیه او استفاده میکنند. در حالیکه تغذیه اشتباه علاوه بر ایجاد بیماری های کبدی باعث پرخاشگری نیز در مرغ مینا میشود. پیشنهاد میشود حتما مقاله غذای مرغ مینا را مطالعه کنید.

 اجتماعی نبودن

جوجه مرغ مینا را باید در سنین جوجگی اجتماعی به بار بیاورید. یعنی این پرنده در سن جوجگی بهتر است با افراد مختلف در ارتباط باشد. محیط زندگی و اتفاقات پیرامون آن در شکل گیری شخصیت مرغ مینا تأثیر زیادی دارند. اگر مرغ مینای اهلی شده اجتماعی نباشد، در مواجه شدن با افراد مختلف دچار استرس شده و پرخاشگر خواهد شد.

رفتار بد با مرغ مینا باعث پرخاشگری این پرنده میشود. این پرنده خرابکاری را دوست دارد و ممکن است کاری کند که باعث عصبانیت شما شود. اگر با پرنده خود خشن برخورد کنید، او نیز پرخاشگر شده و با شما بدرفتاری خواهد کرد.

پرخاشگری در زمان جفت گیری

در زمان جفت گیری و ساخت لانه برای جوجه کشی، مرغ مینا به شدت پرخاشگر و تهاجمی میشود. زمانیکه مرغ مینا در گوشه ای از اتاق یا حیاط خرده چوب و یا اشیاء دیگر جمع آوری میکند، در حال اشیانه سازی است. در این زمان اگر نزدیک او یا لانه شوید یا نوک زدن های شدید مرغ مینا روبه رو خواهید شد. زیرا در فصل جفت گیری مرغ میننا بر روی لانه خود بیش از اندازه حساس می باشد و حتی در این زمینه به پرورش دهنده خود نیز اعتماد ندارد. این پرخاشگری به خاطر غریزه طبیعی و قلمروطلبی آنها می باشد.

پرخاشگری در زمان جفت گیری - چیکن هچ

با توجه به اینکه جفت گیری مرغ مینا در فضاهای بزرگ انجام میگیرد، بعد از جفت گیری و جوجه کشی دیگر این پرنده تمایلی به برگشت به داخل قفس ندارد. اگر بخواهید مجددا او را به قفسش برگردانید با پرخاشگری مرغ مینا مواجه خواهید شد و او به شدت شروع به نوک زدن و جیغ کشیدن خواهد کرد. همچنین بهتر است که حتی در زمان تمیز کردن قفس مرغ مینا برای جلوگیزی از پرخاشگری قلمروطلبانه، ابتدا پرنده را سرگرم کنید و سپس قفس او را تمیز نمایید.

پرخاشگری در اثر استرس یا حسودی

محیط اطراف قفس مرغ مینا به شدت بر رفتار این پرنده تأثیرگذار است. اگر شخص، حیوان یا وسیله ای باعث ترس و استرس مرغ مینا شود، او پرخاشگر خواهد شد. همچنین اگر صاحب مرغ مینا پرنده یا حیوان خانگی دیگری داشته باشد و در مقابل مرغ مینا با پرنده دیگر وقت بگذارند، مرغ مینا حسودی کرده و پرخاشگر میشود.

جمع بندی

مهمترین رفتارها و کارهایی که باعث پرخاشگری مرغ مینا میشوند را در این مقاله از بلاگ سایت چیکن هچ برای شما توضیح دادیم. علاوه بر موارد گفته شده عواملی همچون تنهایی، بی محلی، بیماری و پرریزی سالیانه هم باعث پرخاشگری مرغ مینا میشود. با در نظر گرفتن تمامی این موارد شما میتوانید مانع پرخاشگری مرغ مینای خود شوید و همیشه با پرنده رابطه خوبی داشته باشید.


دیدگاه‌ها 4
4 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام
من قفس مرغ مینام را عوض کردم
بلا فاصله بعد از تعویض قفس
خودشو ب قفس میکوبه
الان روی سر کاملن زخم شده
چیکار کنم
کمکم کنید ممنون

سلام محیط نگهداریش رو بسیار آروم کنید
صبور باشید تا عادت کنه
پیشش هم نرید

سلام ببخشید مرغ مینای من دوماهشه، چهارتا از پرهای دُمشو کنده منم سه روزه یکم از پرهای بالشو چیدم الان تو این سه روز از جنب و جوشش خبری نیست خیلی پر سرو صدا بود الان اروم شده فک کنم افسرده شده خاهش میکنم راهنماییم کنین نمیدونم باید چیکار کنم
راستی قبلا پرخاشگریم میکرد

سلام
پر چینی این پرنده اشتباهه
زمان بیشتری باهاش صرف کنید بیشتر اجازه بدید بیاد بیرون کم کم بهتر میشه