علت پرخاشگری مرغ مینا و نحوه درمان آن

دلایل وحشی شدن و نوک زدن مرغ مینا - چیکن هچ

دلایل وحشی شدن و نوک زدن مرغ مینا

مرغ مینا در صورت پرخاشگری شروع به نوک زدن نموده و همچنین با حالت تهاجمی با صاحب خود یا افراد دیگر رفتار میکند. حتی اگر این پرنده را بیش از حد عصبانی کنید، ممکن است به چشمان شما حمله کند یا بر سر شما نوک بزند. آنها حتی در زمان پرخاشگری ممکن است به خود نیز نوک بزنند. یکی از این موارد نوک زدن شدید مرغ مینا به پاهای خود در اثر استرس و پرخاشگری میباشد. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که باعث پرخاشگری مرغ مینا میشود. گاهی اوقات پرورش دهنده به صورت ناخواسته این پرنده را در معرض رفتارهای پرخاشگرانه قرار میدهد. در این مقاله از وبلاگ سایت چیکن هچ علت پرخاشگری مرغ مینا و نحوه درمان این عادت و رفتار را توضیح میدهیم.

به طور کلی مرغ مینا پرنده ای خشن بوده و مستعد رفتارهای پرخاشگرانه میباشد. آنها این رفتار تهاجمی را به صورت غریزی دارند و این رفتار بخشی از طبیعت آنها می باشد. مرغ مینا بر خلاف پرنده های دیگر مثل کاسکو، عروس هلندی و … به شدت محتاج توجه نیست و زیاد از نوازش کردن خوشش نمی آید.

رام نبودن مرغ مینا

مرغ مینای بالغ که رام نشده باشد، بسیار پرخاشگر بوده و در این شرایط نمی توان پرنده را رام کرد. چراکه بعد از سن بلوغ خوی وحشی آنها بسیار قوی می شود و پرنده تمایلی به اهلی شدن و رام شدن نخواهد داشت. اما ممکن است برای غذا خوردن به شما پناه بیاورد ولی او همچنان پرخاشگر خواهد بود. اگر به نگهداری مرغ مینا در خانه علاقه مند هستید، جوجه مینا تهیه کنید تا فرصت رام کردن و حتی سخنگو کردن آن را هم داشته باشید.

در زمان نوک زدن سریع دست خود را عقب نکشید

نوک زدن بخشی از طبیعت مرغ مینا می باشد. این پرنده معمولا از هرچی که خوشش آید به آن نوک میزند. البته در زمان پرخاشگری این پرنده به طرف مقابل خود نوک های شدید و خطرناکی میزند.

وقتیکه پرنده چه از روی ترس چه از روی سرگرمی به دستان یا انگشت شما نوک میزند، سریعا آن را عقب نکشید. وقتیکه به این نوک زدن مرغ مینا واکنش نشان دهید، پرنده به انجام مجددا این کار علاقه مند میشود. یا اینکه وقتی مرغ مینا بفهمد با نوک زدن میترسید و دست خود را عقب میکشید، بیشتر برای انجام این کار ترغیب میشود و هر دفعه شما نزدیک او شوید با نوک زدن قصد ترساندن شما را خواهد داشت.

در زمان نوک زدن سریع دست خود را عقب نکشید - اندیشه سبز

مرغ مینا پرنده بسیار باهوشی است و اگر بفهمد که با نوک زدن میترسید، از این کار برای راندن شما از خود و ترساندن شما حتما استفاده خواهد کرد.

حتی اگر برای ترساندن نباشد، این نوع نوک زدن تبدیل به یک عادت در پرنده شما خواهد شد که ترک آن بسیار سخت خواهد بود. وقتیکه شخص دیگر به جز شما یا اطرافیان شما با پرنده شما سرگرم هستند و دست خود را به سمت او دراز میکنند، پرنده به دلیل ناآشنا بودن به آنها نوک خواهد زد. در نتیجه این رفتار ان شخص نیز سریعا دست خود را عقب خواهد کشید. همین کار باعث تحریک مرغ مینا به انجام رفتارهای خشن میشود. لذا ممکن است به صورت ناخواسته اطرافیان و یا کسانی که با پرنده شما قصد بازی کردن دارند، پرنده را به ادامه این رفتار تحریک و تشویق کنند.

مورد اذیت قرار گرفتن

اگر مرغ مینای شما از طرف شخص با کودک مورد آزار و اذیت قرار گیرد، پرخاشگر خواهد شد؛ هرچند که او قبلا خیلی رام باشد. مرغ مینا حافظه بسیار خوبی دارد و اتفاقات را فراموش نمیکند. اگر شخصی به او بدی کند، مرغ مینا در صورت مشاهده این فرد ممکن است جیغ بکشد یا اینکه پرخاشگر خواهد شد.

گاها مرغ مینا از نوک زدن به عنوان ابزار اعتراضی هم استفاده میکند. بدین معنی اگر پرنده نسبت به کاری که شما انجام داده اید، معترض باشد، با نوک زدن و رفتار پرخاشگرانه به نوعی اعتراض خودش را به شما نشان خواهد داد. او ممکن است به غذای خود اعتراض کند. یا اینکه به شرایط داخل قفس اعتراض کند.

اگر جدیدا مرغ مینا تهیه کرده اید ممکن است پرنده از قبل عادتی داشته باشد. مثلا ممکن است که پرنده هر روز در یک وقت معین بیرون از قفس وقت سپری کند. حال اگر شما سر وقت معین او را از قفس بیرون نیاورید، اون شروع به پرخاشگری و بی تابی خواهد کرد. بنابراین در زمان خرید مرغ مینا تمامی جزئیات آن را از فروشنده بپرسید.

علاقه به اشیاء براق و قرمز رنگ

علاقه به اشیاء براق و قرمز رنگ - چیکن هچ

بهتر است که در محیط نگهداری مرغ مینا اشیاء براق و وسایلی که رنگ آنها قرمز و براق است استفاده نکنید. چون این نوع اشیاء برای مرغ مینا بسیار جذاب بوده و او برای سرگرمی به آنها نوک خواهد زد و در نتیجه به نوک زدن عادت خواهد کرد.

عادت کردن به محیط زندگی و غذا

وقتیکه عادت غذایی یا اینکه محیط نگهداری او را تغییر دهید، با پرخاشگری و اعتراض پرنده روبرو خواهید شد. همچنین اگر غذای این پرنده مناسب او نباشد، پرنده پرخاشگر خواهد شد. مرغ مینا تغذیه خاصی دارد و دانخور نیست. بسیاری از کاربران از غذاهایی که برای این پرنده مضر هستند برای تغذیه او استفاده میکنند. در حالیکه تغذیه اشتباه علاوه بر ایجاد بیماری های کبدی باعث پرخاشگری نیز در مرغ مینا میشود. پیشنهاد میشود حتما مقاله غذای مرغ مینا را مطالعه کنید.

 اجتماعی نبودن

جوجه مرغ مینا را باید در سنین جوجگی اجتماعی به بار بیاورید. یعنی این پرنده در سن جوجگی بهتر است با افراد مختلف در ارتباط باشد. محیط زندگی و اتفاقات پیرامون آن در شکل گیری شخصیت مرغ مینا تأثیر زیادی دارند. اگر مرغ مینای اهلی شده اجتماعی نباشد، در مواجه شدن با افراد مختلف دچار استرس شده و پرخاشگر خواهد شد.

رفتار بد با مرغ مینا باعث پرخاشگری این پرنده میشود. این پرنده خرابکاری را دوست دارد و ممکن است کاری کند که باعث عصبانیت شما شود. اگر با پرنده خود خشن برخورد کنید، او نیز پرخاشگر شده و با شما بدرفتاری خواهد کرد.

پرخاشگری در زمان جفت گیری

در زمان جفت گیری و ساخت لانه برای جوجه کشی، مرغ مینا به شدت پرخاشگر و تهاجمی میشود. زمانیکه مرغ مینا در گوشه ای از اتاق یا حیاط خرده چوب و یا اشیاء دیگر جمع آوری میکند، در حال اشیانه سازی است. در این زمان اگر نزدیک او یا لانه شوید یا نوک زدن های شدید مرغ مینا روبه رو خواهید شد. زیرا در فصل جفت گیری مرغ میننا بر روی لانه خود بیش از اندازه حساس می باشد و حتی در این زمینه به پرورش دهنده خود نیز اعتماد ندارد. این پرخاشگری به خاطر غریزه طبیعی و قلمروطلبی آنها می باشد.

پرخاشگری در زمان جفت گیری - چیکن هچ

با توجه به اینکه جفت گیری مرغ مینا در فضاهای بزرگ انجام میگیرد، بعد از جفت گیری و جوجه کشی دیگر این پرنده تمایلی به برگشت به داخل قفس ندارد. اگر بخواهید مجددا او را به قفسش برگردانید با پرخاشگری مرغ مینا مواجه خواهید شد و او به شدت شروع به نوک زدن و جیغ کشیدن خواهد کرد. همچنین بهتر است که حتی در زمان تمیز کردن قفس مرغ مینا برای جلوگیزی از پرخاشگری قلمروطلبانه، ابتدا پرنده را سرگرم کنید و سپس قفس او را تمیز نمایید.

پرخاشگری در اثر استرس یا حسودی

محیط اطراف قفس مرغ مینا به شدت بر رفتار این پرنده تأثیرگذار است. اگر شخص، حیوان یا وسیله ای باعث ترس و استرس مرغ مینا شود، او پرخاشگر خواهد شد. همچنین اگر صاحب مرغ مینا پرنده یا حیوان خانگی دیگری داشته باشد و در مقابل مرغ مینا با پرنده دیگر وقت بگذارند، مرغ مینا حسودی کرده و پرخاشگر میشود.

جمع بندی

مهمترین رفتارها و کارهایی که باعث پرخاشگری مرغ مینا میشوند را در این مقاله از بلاگ سایت چیکن هچ برای شما توضیح دادیم. علاوه بر موارد گفته شده عواملی همچون تنهایی، بی محلی، بیماری و پرریزی سالیانه هم باعث پرخاشگری مرغ مینا میشود. با در نظر گرفتن تمامی این موارد شما میتوانید مانع پرخاشگری مرغ مینای خود شوید و همیشه با پرنده رابطه خوبی داشته باشید.


دیدگاه‌ها 193
193 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام من به مرغ مینام خیلی نون میدم اوایل فقط پلت آماده بهش میدادم بعد بهش نون و ریحان دادم خیلی دوست داره و عادت کرده بهش براش بده؟ غیر پلت دیگه چه غذایی براش خوبه؟

سلام
پست زیر رو بخون :
بیماری مرغ مینا

سلام مرغ مینای من از بچگی پیش خودم نبوده الان یک سال پیش منه اوایل وقتی میاوردمش بیرون با غذا یا میوه میتونستم ببرمش تو قفس ولی بعد یه مدت دیگه نرفت مجبور به گرفتنش شدم اون موقع خیلی ساکت شده بود بعد که بیشتر درش اوردم دیگه نگرفتمش همیشه به دستم نوک میزد بعد یه مدت آروم میشد ولی الان چند باز به صورتم حمله کرد منم دعواش کردم بردمش تو قفس اگه یه مدت بیرون نیارمش درست میشه؟

سلام
نه درس نمیشه بلکه بدتر هم میشه !

اگه مدت زمان بیرون اومدنشو بیشتر کنم و برای نوک زدنش تنبیهش نکنم رفتارش درست میشه؟؟

ربات نیست و موجود زنده هست ، اینجور مواد حتی 1 درصد هم قابل تشخیص نیست

سلام شب بندازم یا روز پارچه سیاه.

شب

سلام من یک جوجه مرغ مینا گرفتم الان نزدیک 2هفته هست دارمش حدود 3ماهشه شبا که برق هارو خاموش میکنم خیلی خودشو به قفس میزنه خیلی بد. قفس قبلی که صاحبش بود کوچک بود. ولی قفس من براش خریدم از این بزرگا هست. چیکار کنم.

سلام
یه پارچه سیاه رو سوراخ سوراخ کن و بنداز روی قفس
جوری که راحت بتونه نفس بکشه

سلام خسته نباشید
مرغ مینای من ۱سالشه از اول باخودم بوده از صبح بیرونش میکنم ازتو قفس توخونه …هربارکه گرسنه میشه یا کاری برام پیش میاد که باید بره داخل قفس خیلی اذیت میکنه کلا باید یک ساعت برم تو اتاقا دنبالش تا راضی بشه بره داخل قفس..میشه خواهش کنم کمک کنید بگین چیکارکنم تا راحت تر بره تو قفسش؟؟

سلام
راهی نداره که راحت بره تو قفس ! مگه اینکه از بچگی عادت کرده باشه به قفس که اونم نکرده و سنش هم گذشته
و البته هر بار هم که شما دنبالش میکنید و میگیریدش امکان وحشی شدنش هم بیشتر میشه ، نباید اینکارو بکنید

ممنونم از راهنمایی تون 🌹
با دست نمیگیرمش بهش میگم برو داخل قفس بعدکلی مقاومت خودش میره اما خیلی باید تو اتاقا دنبالش بگردم تا بره خودش توقفسش

موفق باشید
سعی کن دنبالش نکنی کلا ولی شیوه ای که میزاریش داخل قفس هم جالبه !

ممنون ازتون🌹

موفق باشید

سلام خسته نباشید مینا من حدودا ۵ ماهه هستش و از یک ماه پیش شروع به حمله به چشم کرده مثلا اگه یه چیزی که میخواد بخوره را بهش ندم به چشم نوک میزنه و چشم پدرم رو هم تا حالا دوبار نوک زده و سر همین قضیه هم خورد به پنجره و الان احساس می کنم حالش خوب نیست (راه درمانی پیشنهاد دارید؟) میشه راهنمایی کنید برای رفع پرخاشگریش چیکار می تونم بکنم چون اصلا متوجه نمیشم چه کاری رو دوست نداره هر بار سر یه قضیه ای عصبی میشه ممنون

سلام
این رفتار برایند رفتار شما باهاش بوده
ببینید کجای رفتارتون باهاش مشکل داشته یا به زور گرفتینش ، دنبالش کردید ، گرسنش گذاشتید و …
اونو رفع کنید و تحمل کنید کم کم خوب میشه

سلام خسته نباشید من بخوام برم ۳ روز شمال مرغ مینامو که ۳ ماهشه ببرم با خودم مشکلی نداره؟

سلام
نبری بهتره
جابجایی مکان از نظر دمایی و سروصدای رفت و امد ممکنه در اخلاق و گوارش پرنده تاثیر بزاره

اوکی ممنون

موفق باشید

سلام شرمنده به این بخش ربطی نداره سوالم ولی امروز مینام مقدار زیادی کرم ویتامین آ د خوردش که تقصیر خودمون بود که درش باز بود آیا میتونه براش خطرناک باشه؟

سلام
ان شالله که مشکلی پیش نمیاد

سلام خسته نباشید مینای من تقریبا ۴ ماهشه و سمتم میاد روی پاهام یا دستم ولی نمیزاره بگیرمش جیغ میزنه نوک میزنه و بیشتر بهش دونه مارس میدم و الان جدیدا گشنه میمونه ولی نمیخوره میوه هم ک بهش میدم نمیخوره از دستم میگیره ولی میندازه زمین و اصلا حرف هم نمیزنه ممنون مسشم راهنمایی کنید

سلام
تو این مدت باهاش بدرفتاری کردی ؟
دونه پارس که برای مرغ و خروسه هم باعث عصبی شدن و در نتیجه مرگ مرغ مینا میشه
دانه مخصوص باید بخوره
میوه هم سیب مناسبه براش
پست زیر رو ببین ، کلا تغذیش بسیار نامناسبه
تغذیه مرغ مینا

سلام جالبی اینجاست که غذا از دیت من میخوره توی ظرفی هست ولی اونجا نمیخوره فقط از دست من من چکار کنم

سلام
مشکلش فقط همینه ؟ خوب خیلی ها هستن که میخوان پرنده از دستشون غذا بخوره ولی نمیخوره !
غذا رو دست بخوره راحتتر دستی میشه

سلام مرغ مینا من دوماه هستش واز امروز داره منو نوک میزنه امروز اومد توی دستم و غذا خورد و دوباره شروع کرد بخه نوک زدن خیلی محکم میزنه بعد 3 روزهکه خریدمش و دیروز بردمش خونه مادر بزرگم روی حیاطش بعد الان هروقت نزدیک قفس میشم دستم روی قفس میزارم نوک می زنه

سلام
وقتی خریداری میکنی باید تا 3 هفته اجازه بدی پرنده در شرایط ساکنی بمونه و جابجاش نکنی
اینجوری پرنده به شما اعتماد خواهد کرد
اون الان جوجه هست اگه جوجه نبود حتما پرخاشگریش چند برابر میشد
یه جای ثابت بزار و تا 3 هفته جابجاش نکن گاها اجازه بده بیاد بیرون
همینطور نوک بهت زد عصبانی نشو و دستت هم نکش ، جوجست عقاب که نیست تحمل کن سریعتر رام بشه

من هروقت از پیشش بلند بشم صدای میده نا آرونی می کنه

عادت کرده مشکلی نیست بزرگ بشه یادش میره

اگه بزارم بیاد بیرون چطوری بگیرمش

شب بزار بیاد ، بعد چراغارو خاموش کن
اروم بگیرش

از توی ظرفش غذا نمی خوره

سوالاتتو یه جا بپرس کامنت پشت سرهم نفرست لطفا

چشم

موفق باشید

سلام خسته نباشید
من یه مرغ مینا حدودا 5 سن داره داره دارم دستی دستی هست 1 ماه خریدمش و قفسش کاسکویی غذاش اوشکایا و کرم خشک‌شده و میوه و الان حدودای 2هفته ای میشه به چشم صورت دست و پا نو ک خیلی بد میزنه اولاش که نوک میزد طوی راه روی خونه بود که رفت آمد و سر صدا زیاد بود که الان 2 روزی میشه که بردمش توی اتاق و سر و صدا کمتر شده و زود به هرچیزی عکس‌العمل نشون میده و یه دفعه ای شروع میکنه نوک زدن به دست و پا و چشم البته قبل از اینکه شروع کنه به نوک زدن 1 روز قبلش با طوطی برادرم اینا دعواش شد و هم دیگه رو زدن البته مینا خیلی اون رو زد میخواستم بدونم ممکنه دلیلش دعوا با طوطی بوده که ترسیده یا دلیلش سر و صداست
ممنون میشم جوابم رو کامل بدید اخه خیلی نگرانم اگر هم که درست نمیشه این رفتارش که بفروشمش با تشکر

سلام
هر نوع استرسی میتونه باعث تغییر رفتار مرغ مینا بشه
اگه میخوای با یه نوک بفروشی همون بهتر که اصلا هیچ پرنده ای نگه نداری ! باعث این اتفاق شما بودی که دو پرنده رو انداختی نزدیک هم !
الانم هیچ راه حلی نداره جز گذر زمان و تحمل نوک ها ! اگه صدای طوطی رو بشنوه یا ببینه این چرخه ادامه پیدا خواهد کرد

اها ممنون پس شما میگین از طوطی بوده و اینکه بنظر شما خوب میشه؟ اگر جای ارومی بزارمش

اره 99 درصد از طوطی بوده
حتما خوب میشه ، محیط اروم باشه باهاش وقت بگذرونید خوب میشه

سپاس گزارم از راهنمایی خوبتون

موفق باشید

سلام والا من هر کاری که شما گفته بودین انجام دادم استاد ولی خوب نشد بلکه وحشی تر هم شده و تا از قفس میارمش بیرون شروع میکنه به نوک زدن توی صورت و چشم و خیلی خیلی ترسو ترسو شده مثلا اگر بخوام دستم رو تکون بدم زود میترسه و میاد دستم رو نوک میزنه و تا حالا نزاشتم طوطی رو ببینه و جای ارومی هم گذاشتمش بنظرتون راه حله دیگه ای هست که خوب بشه خیلی توی فکرشم ممنون میشم جوابم رو بدید؟؟

1 هفته فقط منتظر موندی ؟! شاید چند ماه طول بکشه
من که به شما گفتم راه حلی نداره و هیچ کاری هم نگفتم انجام بدی گفتم جاش اروم باشه !!!
اگه صدای طوطی رو بشنوه این چرخه ادامه خواهد داشت
مورد دیگه ای به ذهنم نمیرسه !

اها ممنون تشکر پس امیدی به خوب شدنش نیست

سلام برای رفع ترس مینا چیکار کنم الان مدتیه ترسیده حرفم نمیزنه و وقتی دستمو میبرم داخل قفس برای غذا خودشو میکوبونه به قفس یا برای نوازش زیر گردن ازم فرار میکنه و الانم مدتیه لرزش داره و بال هاش میلرزه شدیدم میلرزه خیلیا گفتن جلوش آینه بزار درست میشه بنظرتون میشه یا باید کار دیگه ایی کرد

Last edited 11 روز قبل by Poil

سلام
بسته به رفتار شما و شلوغی محیط داره
اگه محیط شلوغ نباشه ازاد کن تو خونه بگرده
اینجوری ترسش سریعتر میفته ، الان جای محبوسی هست و میترسه ولی ازاد باشه میره یه بلندی میشینه و کم کم بهتر میشه

مرسی🖤

موفق باشید

و اینکه من یه عروس هلندیم دارم که رابطشون باهم خوبه اگه دوتایی بزارم بگردن مشکلی پیش نمیاد براشون؟

نمیشه گفت
بهتره این شرایط براشون ایجاد نشه
حتی وقتی صداشم بشنوه حساس میشه
عروس هلندی اوکی هست و مشکلی نداره ولی مرغ مینا با این وضعیت مشکل داره !

علت ترسیدن مرغ مینا از انگشتان دست و فرار از دست صاحبش تو خونه چی میتونه باشه تو خونه ما نه سر و صدا هست و نه چیزی که اذیتش کنه

چه مدته داریش ؟

۱ماه کاملا دستی بود و باهام راحت ولی الان نه

خوب اگه پرخاشگری بهش نکرده باشی یا سروصدا زیاد نباشه و هیچ مشکلی براش ایجاد نشه ، کم کم بهتر میشه نگران نباش

سلام مرغ مینای من از دیروز بی دلیل نوک میزنه تو گوشم نمیدونم باید چیکار کنم سنش پنج ماهه از یک ماهگی دارمش

سلام
صبور باش و حرکت قهری نکن یا به خاطر این کار نندازش داخل قفس
بیخیال میشه بزودی

سلام امروز مینای من به شدت خشن شد و به سمت صورتم حمله کرد شاید دلیلش این باشه من از دیروز دیدم هوا خوبه گذاشتمش بیرون

سلام
اره میتونه دلیلش باشه
جابجا نکن قفسش رو

سلام من یه مرغ مینا 5 ماه خریدم دستی دستی هست و قفسش کاسکویی و غذاش اوشکایا و میل ورم هست و سیب و سیب زمینی آب پز شده هم بهش میدم ولی الان حدود 1 هفته ای میشه که خیلی داره نوک میزنه زود به همه چیز عکس العمل نشون میده ومیاد نوک میزنه به چشم و به دست و پا طوری که میخواست یه بار کورم کنه و خیلی هم دوستش دارم ولی واقعا این نوک زدنش خیلی رفته رو اعصابم طوری که راضی به فروشش شدم میخواستم بدونم که اگر نخوام بفروشم راه درمانی داره که دیگه نوک نزنه ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام
چه مدته که داریش ؟ خونه سرو صدا زیاده ؟

حدودای 2 هفته ای میشه
آره یه مقداری سرو و صدا و رفت آمد هست پیش قفسش

پس صبور باش
هم جا شلوغه هم اینکه تازه گرفتیش ، به دلیل شلوغی نمیتونه صاحبش رو دقیق بشناسه
کم کم بهتر میشه ، رفتار قهری و تنبیهی باهاش انجام نده و تحمل کن

چشم ممنون

موفق باشید

سلام یه سوال داشتم که به این بخش ربطی نداره ولی من یه مسافت طولانیو باید پیاده طی کنم و مجبورم مرغ مینامم حمل کنم سوالم اینه که آب و هوا اذیتش نمیکنه اگه بخوام حملش کنم؟

سلام
حتما اذیتش میکنه
بستگی به اب و هوای اونجا هم داره ولی پس از برگشت یکی دو هفته حتما افسرده خواهد شد

سلام من یه مرغ مینا دارم که 4 ماه سن داره حدودای 2 هفته ای میشه که خریدمش و دستی دستی هم هست غذاش هم غذای اوشکایا و میل ورم هست و میوه و به علاوه سبزیجات ولی الان حدودای 2 روزی میشه ش که پرندم خیلی به همه حمله میکنه طوری که تا دست و پاها رو خونی نکنه ول‌کن نیست و به چشم هم حمله میکنه میخواستم بدونم که راه درمانی داره ممنون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
بیمار نیست که نیازی به درمان داشته باشه
سروصدا اطرافش کم باشه
دنبالش نکنید
وقتی نوک زد ندویید ! یا پارو دستو نکشید
خسته میشه و بیخیال میشه بزودی

سلام خدمت شما
من یک مرغ مینا حدود4ماهه خریدم بعد از دو هفته از خرید الان 5الی 6 روزی میشه پرخاشگر شده و به دست و پا وهمچنین صورت و چشم حمله میکنه
قفسش کاسکویی هستش
غذاش اوشکایا گرفتم
میل ورم زنده خشک شده میوه و سیب زمینی آب پز شده و سفید تخم مرغ آب پزشده و سینه مرغ آب پزه بدون ادویه وکاهو و سبزیجات بصورت راندوم بهش میدم کنار غذایی واشکایا
مدفوغش هم بعضی اوقات سفید و وقتی میل ورم و چیزی دیگه میخوره سبز یا قهوه ای داخل مدفوعش هست لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم این عادتش از بین بره.
سپاسگزارم

سلام
کم کم بهتر میشه
گوشت مرغ نده بهش
کاهو هم نده
قبل از اینکه چیز جدیدی بهش بدی تو نت سرچ کن ببین اهنش چقدره ، زیاد بود نده

سلام استاد تمام مواردی را که گفتید تمام و کامل انجام دادم ولی روز به روز بدتر میشه البته اینم بگم انگار رفته توی تولک و پر ریزی داره لطفا راهنمایی کنید خیلی دلم میخواد خوب بشه و راحت بتونم از قفس بیارمش بیرون اخه الان همش با استراس میارمش بیرون چون فقط به سمت چشم و بینی نوک میزنه لطفا کمک کن خوب بشه چون واقعاً دوسش دارم ممنون

سلام
دقیقا چه کارهایی انجام دادی ؟! من فقط یه سری غذا گفتم بهش نده !!
رفتار با این پرنده مهمه
خوب نیارش بیرون یه مدت بزار استرسش کم بشه
وقتی به چشم یا بینیت نوک میزنه 2 حالت داره یا از دستت عصبانیه یا اینکه میخواد بازی کنه
پر ریزی هم با کاهش طول روز طبیعیه تو این فصل ، البته اگه از تغذیش نباشه
الان غذا چی میدی بهش ؟

البته این رو بهم باید بگم دو هفته پیش با طوطی برادرم درگیر شده بودن الانم به هر حرکتی که از من یا نفرات که نزدیکش باش عکس العمل نشون میدم احساس ترس زیادی داره بهمین خاطر به همه حرکت ها واکنش نشون میده لطفا راهنمایی کنید خیلی میترسم بزنه توی چشم کسی حتی به خودم هم رحم نمیکنه کمک کنید خوب بشه ممنون

Last edited 8 روز قبل by مهدی

طوطی هنوز تو خونست ؟

نه استاد مال برادرم بود یه شب که میهمان بودن اونجا بود این اتفاق افتاد.

خوب پس صبور باش باید تحمل کنی رفتارش رو
کم کم خوب میشه راهکار دیگه ای نداره واقعا چون مشکل مشخص هست که به خاطر اون اتفاق افتاده و پرنده هم ترسیده
باید تحمل کنی و صبور باشی ، رفتار قهری باهاش انجام نده بدتر میشه ، اجازهم بده بیشتر بیاد بیرون و بیشتر بگرده تا متوجه بشه که دیگه خطری براش وجود نداره

سلام. من تازگیا بم مرغ مینا خریدم ولی نمیدونم چند ماهسه ولی ناخن هاش هنوز زرد هست وچون توی پرنده فروشی بوده صدای بلبل در میاره. جیغ های خیلی وحشتناک میکشه. چون به صدای بلبل عادت کرده حرف زدن یاد میگیره وجیغ هاشو چی کار کنیم؟

سلام
سنشو باید بدونی بعد

سلام من تقریبا پنج روزه مینا خریدم ولی سنش رو نمیدونم خیلی کم و آروم حرف میزنه امکانش هس اگ سنش بالا باشه حرف نزنه؟بعدش بیشتر موقعا هی میپره بالا چوب هی میپره پایین قفس بی تابی میکنه غذا هم دونه پارس میدم بهش ضرر نداره؟

سلام
سنش رو نمیدونی که نمیشه ! نباید همچین چیزی بخری !
اگه الان حرف میزنه ، تضمینی نیست که 3 هفته بعد هم حرف زدن رو ادامه بده ! چون وقتی به شما عادت کنه حرفهایی که قبلا یادگرفته رو فقط در خلوت خودش خواهد زد نه رخ به رخ شما !!! در نتیجه سنش کم باشه باید رخ به رخ کار کنی. سن زیاد بالا باشه که یاد نخواهد گرفت
3 هفته زمان میبره به محیط جدید عادت کنه تا اون موقع خواهد ترسید
غذاش هم افضاحه ! دانه مخصوص بهش بده ، دانه پارس برای مرغ و خروسه

سلام خسته نباشید
من یه مرغ مینای حدودا ۴ ماهه دارم که از جوجگی بزرگش کردم و حدود یک هفته است به شدت پرخاشگر شده و مدام نوک های دردناک به ما میزنه و ناخونای پاشو می کشه و امروزم به چشم پدرم حمله کرد تا قبل از این خیلی آرام بود و باهامون جور بود میشه راهنمایی کنید چجوری می تونم از این حالت درش بیاورم ممنون

سلام
رفتار خاصی باهاش انجام دادید ؟ غذاش چیه ؟ به خودش هم ضربه میزنه ؟

سلام
ما دوروزه جوجه مینا خریدیم تازه داره دونخور میشه
…ولی فقط وقتی ما کنارش نشستیم ارومه وقتی ازش دور میشیم خودشو میزنه به قفس…علتش چیه؟
خیلی ممنون.

سلام
علت اینه که تازه خریداری شده
3 4 هفته بعد بهتر میشه

سلام خسته نباشین مرغ مینایه من نره و نمیتونم از قفس بیارمش بیرون چون خیلی رفتارش پرخاشگرانس نصبت ب مردا و و اگ نزدیکم بشن ب چشماشون حمله میکنه باید چیکار کنم ک بهشون نپره?؟
لطفا راهنماییم کنین

سلام
ارتباطی به پرخاشگری به مردا و زنا نداره ! اینقدر هوش نداره که تشخیص بده کی مرده کی زن !!!
هر چقدر که تو قفس بمونه بیشتر وحشی میشه ! کم کم شبا به طور مرتب بیاریدش بیرون ، بعد وقتی خواستید بزارید داخل قفس ، چراغارو قطع کنید و اروم ، خیلی اروم بگیریدش و بزاریدش داخل قفس
اصلا کسی به قفسش ضربه نزنه
سرش داد نزنه
طرف خودش یا قفسش چیز میز پرت نکنه
همه ی اینا باعث عصبی شدنش میشه !
تغذش رو هم خوب درنظر بگیرید ، نان و … که اهن زیادی دارن ندید

سلام خسته نباشین
چرا از این نظر کاملا مطمئنم ک نصبت ب خانوما جور دیگه ای رفتار میکنه و ب افراد مسن کاری نداره رو من خیلی حساسه همش میخواد از من محافظت کنه رفتارش سبیه سگاست ناراحت میشه کسی نزدیکم بشه حتی ازادشم میکنم تو فضایه باز فرار نمیکنه کنار من راه میره دلم میخواد ازادش کنم همش ولی واسه این رفتاراش متاسفانه نمیتونم میترسم ب کسی اسیب برسونه

سلام‌ چند وقت مینام پرخاشگر شده به نظر بیشتر به خاطر زمان جفت گیریش هست الان یکسال دوماهش هست چند روزی آرومتر شده بود ولی امروز دوباره همینجوری شده بوده سوت جيغ میزنه دائم اسم پسرمو صدا میزنه ازقفس که بیرون اومد هم پسرمو هم خودمو نوک زد حسابی یک نوک تو چشمم زد که سفیدی چشم قرمز شد گلاب چندبار بهش دادم تاثیر نداشته

سلام
گلاب و اینا بهش ندید
سن بلوغ مرغ مینا 2 سال به بالاست
در مدت اخیر رفتار بدی باهاش داشتید یا دنبالش کردید ؟
غذاش چی هست و فضلش چه رنگیه ؟

غذاش اوشکایا که ازاول بهش میدم فضله شم فکر نکنم مشکلی داشته باشه طبیعی

غذاش رو عوض کن
به مدت یک ماه اصلا از این غذا نده و فقط تاپ فید بده

به هیچ وجه نان و … هم نده بهش

منظور سن بلوغ برای جفت گیری هست منظورتون؟

همون سنی هست که اماده جفتگیری میشه

سلام من یه مرغ مینای ۵ماهه دارم چشمو میزنه حمله میکنه به چشم نمیدونم چرا اینجوری میکنه چه کار کنم چشمو نزند

سلام
چه کار خاصی در این مدت باهاش کردید ؟ فشارش دادی دنبالش کردی غذاشو کم دادی ؟

سلام مرغ مینای ۴ماهی دارم که جیک جیک می‌کرد بردمش با خودم مسافرت دیگه جیک جیک نمیکنه مثل قبل نیست بنظرتون سخنگو میشه

سلام
نباید جابجاش کنی
کلی استرس بهش وارد شده
یه جای ثابت نگهدار و حتی قفسش رو هم جابجا نکن و باهاش تمرین کن سخنگو هم میشه

سلام. وقت تون بخیر. یه مرغ مینا دارم متاسفانه یک ماه پیش دچار مسمومیت غذایی شد و مجبور شدیم بگیریمش و بهش دارو بدیم بخاطر همین موارد چند وقته داره بداخلاقی میکنه تا چند مدت بعد از مسمومیتش و بهتر شدنش هم اینطور نبود اما حالا به دست و پاهامون نوک میزنه روی سرمون میشینه و گاهی به سرمون نوک میزنه، خیلی میترسه و به همه چیز حمله میکنه البته داره پرریزی میکنه، پرهاش تغییر کرده و می ریزه… مطالب سایت تون رو که خوندم و گفته بودید تحمل کنیم تا خودش از نوک زدن دست بکشه رو هم انجام دادم بهتر شده و با سایر اعضا خانواده بد رفتار میکنه علاوه بر اینها خیلی لاغر هستش… مدفوعش هم به سه حالته: مایع سفید/مدفوع کرم_قهوه ای/ مدفوع کرم با روکش سفید. غذا هم بهش فید دانه میدم. روی بسته عکس مینا هست و نوشته FEED MINA با اسم تجاری (صابر دانه). بهم گفتن برای لاغریش میتونم بهش سویا بدهم می خواستم ببینم از نظر شما سویا مشکلی نداره و برای لاغریش و نوک زدنش چی کار باید کرد؟ و اینکه بیماری داره یا نه؟
تشکر از شما.

سلام
دارو بهش چی داده بودی ؟
نه سویا نده ، تغذیش رو زیاد کن و براش میلورم بسته بندی شده بخر بده بهش
با دامپزشک حیوانات خانگی هم صحبت کن و براش مولتی ویتامین مخصوص بگیر از همون دامپزشک

نمیشه دقیق گفت بیماری داره یا نه ولی ترسیده به امکان زیاد و کم کم رفتارش تغییر میکنه ، رفتار قهری و عصبی این مدت نداشته باشید باهاش

سلام وقت بخیر مینا من ۳هفته ست خریدمش تازه رودروم حرف میزنه ولی به شدت خلق خوی وحشی گرفته فقط اگه دستمو نبرم عقب ول نمیکنه ازبس نوک میزنه از قفسم بیرون میارمش دنبالم میکنه که نوک بزنه فضله ش هم هر دفعه ی رنگه بعضی اوقات سفید یک دست بنظرتون چیکار کنم با تموم وجودش ناخون هاش رو تو دستم فرو میکنه کار خاصی هم نکردم که بخواد اینطوری کنه امروز بردمش بیرون اینطوری شده ممنون میشم کمکم کنید

سلام
صبور باش و تحمل کن ، نوک زد بهت دستتو نکش
کم کم بیخیال میشه

سلام ما یک مرغ مینا پیدا کردیم گم شده و الان دنبال صاحبش می گردیم اول خیلی ساده روی دست میومد ولی وقتی بزور گرفتیمش انداختیم تو قفص خیلی جیغ می کشه و نمی زاره بهش دست بزنیم، پاهاشم نوک می زنه و خودشم خیلی می خارونه چیکار کنیم اینو سالم نگه داریم تا صاحبش پیدا شه

سلام
عذا چی بهش میدی ؟ اصلا نباید بزور بگیریش
فضلش چه رنگیه ؟

سلام مرغ مینای من 4ماهش هست چندروزه چشمش عفونت کرده نمیدونم چیخورده توچشمش چیکارکنم خوب بشه ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام
ببرش دامپزشکی اینجور موارد بسیار حساس هست و به هیچ وجه نباید اقدام به درمان خانگی کنی ، حتما باید دامپزشک حیوانات خانگی ببیندش

غذاش غذای مخصوص مرغ مینا هست اما کوچیک بود (حدودا ۱ ماهش) بهش کمی برنج و نون میدادیم در حد یکم . فضله اش هم تقریبا مشکی سفید هست

کامنت قبلیتو ریپلای کن

سلام من یک مرغ مینای ۲ ماهه دارم و از یک هفتگی گرفتمش و خودم بزرگش کردم . حدود ۳ هفتس که وحشی شده و مدام نوک میزنه . نمیدونم باید چی کار کنم .تا ۳ هفته پیش خیلی خوب بود .نه غذاش بد هست و نه رفتار بدی باهاش داشتیم . چند وقت هم
هست که خیلی پرهاش میریزه . من باید چی کار کنم تا خوب بشه؟

سلام
غذاش چیه و فضلش چه رنگیه ؟

غذاش غذای مخصوص مرغ مینا هست اما کوچیک بود (حدودا ۱ ماهش) بهش کمی برنج و نون میدادیم در حد یکم . فضله اش هم تقریبا مشکی سفید هست

به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشه
نان رو از برنامه غذاییش حذف کنید
فضله هم به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشه
اگه دستتون رو بردید جلو و نوک زد مشکلی نداره دستتون رو نکشید کنار بزارید نوک بزنه . درد داره ولی نیاز هست که تحمل کنید تا اهلی بشه

سلام مرغ مینای من روی دستم میاد اما گازم میگیره وجیغ میکشه علت این رفتارش چی میتونه باشه خیلی ممنون میشم کمکم کنید

سلام
چند وقته داریش ؟

سلام مرغ مینای خواهر من۵سالشه از دوهفتگیش خواهرم خریده وبزرگش کرده ولی خیلی خیلی وحشیه وحشی ترم شده بنظرتون دلیلش چیه وچیکارمیشه کرد ک آروم بشه ؟

سلام
باید دید در این 5 سال چگونه رفتار کرده شده باهاش که وحشی شده !!

ببخشید مرسی از راهنماییتون فقط قفسش خیلی بزرگه ولی اصلا داخلش نمیمونه دادم دوستم ی هفته ببره داخل قفس عادتش بده بازم نموند منو میبینه انگاری ناله میکنه منم دلم میسوزه یعنی بزارم تو قفس عادت کنه آخه خودش میزنه من دلم کباب میشه من پرنده رو آزاد دوست دارم و کادو تولدم به من دادن نتونستم ردش کنم حالا شما میگید عادت میکنه تو قفس چه جوری آرومش کنم

اره عادت میکنه نگران نباش
صبر در نگهداری از پت های خانگی حرف اول رو میزنه
کم کم عادت میکنه

سلام من ی مرغ مینا یک ساله دارم خیلی خوب بود تا اینکه برای یک هفته که خواستم برم مسافرت امانت دادمش به دوستم از وقتی که از مسافرت برگشتم و مرغ مینارو تحویل گرفتم خیلی بد شده همش به درودیوار قفسش نوک میزنه انگار میترسه و میخواد بیاد و بیرون و خیلی خیلی جیغ میزنه چیکارش کنم؟😥

سلام
کم کم خوب میشه
اون یه هفته خدا میدونه چی سرش اومده !

سلام من مینام ۲ماهس یهفتم نمیشه گرفتم از من غذا میخوره ولی دستی نشده چکار کنم دستی شه کامل و سریع فوضلشم سبزه بعظی میوقهام سفید غذای خودشو میدم چکار کنم سریع دستی شه

سلام
مینا یه هفته ای اهلی نمیشه ! باید 3 4 هفته پیشت باشه تا اهلی بشه
غذاش چیه ؟

سلام خدمت شما عرض کنم من از یکماهگیش جوجرو گرفتم بسیار با ملایمت خودم غذاشو میدادم و الان حدودا سه ماهشه ولی هر کاری میکنم رو انگشتم ویا اصلا طرفم نمیاد ممنون میشم راهنمائیم کنید.

سلام
راهکار خاصی برای اینکار نیست
رفتار هر مینا هم با مینای دیگه متفاوته
باید ابتکار خرج بدی برا اینکارا ، مثلا یه چیزی که خیلی دوس داره رو بزار رو انگشتت از دور صداش کن ! ببین میاد یا نه ! اینجور کارا دقیق نمیشه گفت

من خیلی دوستش دارم و احساسی برخورد میکنم نمیتونم اینجوری ببینمش حالم بد میشه. به نظر شما عادت میکنه بدم بره یا رهاش کنم چون من اصلا وقت به کارهای خودم ندارم تمام وقتم صرف مینا

نگهداری از پت ها نیاز به صبوری بالایی داره و همیشه نیاز نیست وقت زیادی براشون بزارید . مخصوص برای مرغ مینا
باید صبوری رو یادبگیرید و با پرنده با ارامش بیشتری رفتار کنید
بزرگ بودن قفس هم از نکات خیلی مهم هست

سلام مرغ مینا من وقتی ازاد میکنم بعد که میخام بره داخل قفس نمیره ممنون میشم راهنمای ام کنید

سلام
شبا ازادش کن
بعد چراغارو خاموش کن یواش بگیرش

سلام خسته نباشید من مرغ مینا ۴ ماه دارم خیلی بازیگوش واصلا تو قفس نمیمونه حتی ۱ ثانیه خودش میزنه جوری که دو بار نزدیک بود بمیره چیکارش کنم دلم میخواهد رهاش کنم بره فقط نمیدونم کجا واسه آزاد کردنش خوبه و میترسم کسی دیگه بگیره این تو قفس نمونه به نظر شما چیکار کنم مرسی از راهنماییتون

سلام
اگه میخوای رهاش کنی ببر جایی که درخت اینا داره بیرون از شهر
اگرم میخوای نگهداری بهتره قفسش رو بزرگ کنی ، قفس کاسکو براش بگیر و صبوری بیشتری داشته باش

سلام مرغ مینایی دارم که این اواخر خیلی محکم و تند تند به دست و صورت ما نوک میزند
تا خون رو هم نبینه ول نمیکنه مشکلش چیه؟

سلام
تغذیش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟
در مدت اخیر باهاش دعوا کردید یا زدیدش ؟

سلام من مرغ مینام حدودا چهار پنج ماهه هست بهش بیا رو یاد دادم ولی تو روم بهم نمیگه از دور که بهش میگم بیا تکرار می‌کنه
چکار کنم رخ به رخ باهام صحبت کنه ؟؟

Last edited 1 ماه قبل by عرفان

سلام
باید رخ به رخ یادش بدی تا بهت بگه
با ضبط صورت و … باشه زمانی میگه که رخ به رخ نباشه !

سلام مرغ مینای من دوماهشه هروقت میوردمش بیرون خیلی آروم بودالان دوروزه میارمش بیرون خیلی حالت وحشیانه ایی داره همشم‌بهم نوک میزنه البته فقط بامن اینجوریه باپسرم که دوسالشه اصلااینجوری نیست

سلام
تجربه ی به زور گرفتنش رو دارید اخیرا ؟

سلام خسته نباشید ببخشید مرغ مینای من ۲ ماهشه جدیدا وقتی میارمش بیرون خیلی نوک میزنه و پرخاش میکنه و یه دفعه ای سمت صورت حمله میکنه‌.ارتباطی به تغذیه اش داره؟ بهش دونه پارس و میوه و دل مرغ و اینا میدم و اینکه تو کامنتا خوندم که نباید بهش دونه پارس بدم میخواستم بدونم پرخاشگریش مرتبطه با غذاش؟

Last edited 1 ماه قبل by Mahdis

سلام
بله به تغذیه میتونه ربط داشته باشه
تغذیه شما هم نادرسته
دانه پارس و دل مرغ نده بهش
بیماری کبد سبب ایجاد حساسیت زیادی در پرنده و اسیب به خودش و بقیه میشه
به امکان زیاد به خودشم نوک میزنه یا خواهد زد

سلام من ی مینای حدودا دوماهه تازگیا گرفتم،خیلی ترسوئه،ب محضی ک نزدیک قفس میشم،میپره اینور اونور و میخواد فرار کنه،چیکار کنم رام بشه!!!!
قبلا مینا داشتم خیلی رفیق بود باهام،از توی دهنم غذا میخورد😅

سلام
زمان کمی هست گرفتی
عادت نکرده بهش
3 هفته زمان بده دنبالش نکن و بهزور نگیرش خوب میشه

سلام من یه کبوتر دارم که فقط خمیر آرد نخودچی میخوره و مرغ مینام هر وقت چشمش به غذای اون میوفته اونقدر خودشو به در و دیوار میکوبه و پرپر میزنه تا به اونم بدم، خیلی دوست داره میخواستم بدونم ضرر نداره براش؟ و اینکه قبلنا خیلی خوب میپرید الان بعضی وقتا یه فاصله خیلی کم رو هم که میخواد بپره وسطش میخوره زمین مشکلی نداره؟

سلام
خمیر ارد نخودچی مملو از اهنه و باعث مرگ مرغ مینا خواهد شد.
همین که تعادل نداره و وسط میفته هم نشونی از تاثیر این ماده هست و همین الان یا بزودی هم فضلش سبز رنگ خواهد شد !
اون متوجه نیست که این ماده براش ضرر داره ، شما که باید متوجه میبودید ندید بهش !
قبل از اینکه هم ماده رو بدید تحقیق کنید نه بعدش

مواد غذایی مرغ مینا نباید حاوی مقادیر بالایی آهن و ویتامین سی باشن .

سلام مرغ مینای من ۳،۴ ماهشه و جدیدا پرخاشگر شده و همش به نوک انگشتام و ناخنام نوک میزنه مخصوصا اگ لاک داشته باشم،یا به گردنم نوک میزنه بخاطر گردنبند و خال و یا موهامو با نوکش میکشه،برا اولین بار ناخناشو گرفتم و حالا همش میاد جلو صورتم وامیسته و ب لب م نوک میزنه یا با نوکش دهنمو باز میکنه ک ب دندونام نوک بزنه!از بس نوک میزنه کلافه شدم با هر تکونی که میخورم به انگشت دست و پاهام نوک میزنه!نمیدونم چیکار کنم باهاش

سلام
تغذیش چیه ؟ فضلش چیه ؟ به پاهای خودشم نوک میزنه ؟

تغذیه ش غذای بسته ای گرفتم اسمش oshaiaهست بهش کاهو وخیار و میوه هم میدم چن دفه هم مغز آفتابگردون دادم بهش. فضلش سبزه گاهی وقتا سفید میشه ینی در حد یکی دو بار در روز!به پای خودش نه نوک نمیزنه ولی پرهاشو زیاد تمیز میکنه ک من فک کردم شاید شپش زده زیر بالشو نگاه کردم چیزی نبود!جدیدا هم پرهاش میریزه

تغذیش رو عوض کن و به مدت یه ماه بهش تاپ فید بده غذای خارجی
کاهو نده ، تخمه اصلا نده ، میوه هم اهن نداشت بده بهش

ممنون
ببخشید مرغ مینا از چن ماهگی حرف میزنه؟ آخه همیشه میبینم ک باخودش تمرین میکنه ولی هنوز ی کلمه هم نگفته

اصولا بین 2 تا 3 ماهگی زمان مناسبی برای اموزش هست و 3 ماهگی به بالا میتونه صحبت کنه
اون با خودش فقط میتونه جیک جوک تمیرین کنه ! و خود بخود نمیتونه صحبت کنه
شما روزی 5 بار ، هر بار 10 دقیقه بهش اموزش بده یاد هم خواهد گرفت

غذای مخصوص مرغ مینا گرفتم براش هفته ای ۲بار برنج خام دوس داره بهش میدم و گردو.
فضلش کرمی رنگ و سفید هستش.
اصلا داخل قفسش نمیره منم میگیرمش میزارمش داخل قفس ولی خیلی آروم باهاش رفتار میکنم که اذیت نشه.
به همه چی حمله میکنه هر چیزی که سفید باشه مثل دستمال کاغذی و….
ناخن هاشم نگرفتم ولی خیلی بلند شدن لازمه کوتاه کنم؟

Last edited 2 ماه قبل by سارا

اسم غذا چیه
گردو نده بهش ، باعث مرگش میشه
برنج هم ندی بهتره ، مهم نیست اون دوس داره یا نه ، ادما هم همه نوشابه دوس دارن ولی زیاد بخورن کارشون تمومه !
ناخن گرفته بشه مشکلی نیست ، اگه بلد نیستید بدید بیرون بگیرن ، چون داخل ناخون یه اروعل هست که اون نباید زخم بشه
مورد حمله هم مهم نیست

اسم غذاش +Baby Bird

این غذا مخصوص مرغ مینا نیست ،برا طوطیه !
شما غذای مخصوص مرغ مینا بگیر که فقط عکس مرغ مینا روش باشه و عکس دسته جمعی پرنده ها نباشه !!
هیچی جز این غدا بهش نده
یه مدت هم حمله کرد بهت دستت و پات رو عقب نکش ، بزار نوک بزنه ، فوقش یکم خون میاد ولی اون متوجه میشه که خبری نیست و نمیتونه با نوک زدن شما رو کنترل کنه . این موارد رو رعایت کن اخلاقش هم خوب میشه

در رنگ فضله هم بسیار دقت کن که اولین نشانه ی بیماری از اونجا مشخص میشه

ممنون از راهنمایی هاتون.
این پرخاشگری هایی که داره رو صحبت کردنش تاثیر نمیزاره؟چون از وقتی پرخاشگر شده خیلی کمتر تمرین میکنه.قفسش بزارم جای پر سر و صدا بهتره یاجای خلوت؟

سلام
بله حتما تاثیر داره ، گاها پرنده ها و پت ها وقتی بیمار باشن پرخاشگر میشن
حتما جای خلوت بهتره

سلام مرغ مینای من ۴ ماهشه تا یک هفته پیش خیلی آروم بود اما الان همش نوک میزنه و پرخاشگر شده حتی ب دست و پای منم حمله میکنه میخواستم بدونم راهی داره دوباره اهلی بشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

سلام
چه رفتار نادرستی اخیرا باهاش داشتید ؟ به زور گرفتیدش ؟ بزور بردید حموم ؟ یا امثال این کارها ؟
تغذیش چیه و فضلش چه رنگیه ؟

سلام من یه مرغ مینای ۳ ماهه خریدم الان تقریبا ۴ ماهشه من چند وقت پیش اونو دادم دست یکی از آشنا ها تا در نبود من ازش مراقبت کنه قبل از اینکه من برم مرغ مینام خیلی باهام صمیمی بود حتا وقتی میوردمش بیرون پیشم میخابید امکان نداشت وقتی بلند میشم نپره رو شونم حالا ک از سفر برگشتم خیلی پرخاشگری میکنه همش نوکم میزنه نمیزاره مثل قبل نوازشش کنم اخه از نوازش گوشش خیلی خوشش میامد حالا ازم فرار میکنه خیلی از این موضوع ناراحتم قبل از سفرم خیلی خوب بود حالا خیلی وحشی و ترسو شده من خودم الان خیلی خوب باهاش تا میکنم ولی اون حرف گوش نمیده قبلا خیلی حرف گوش کن بود خیلی هم دوسم داشت تا منو میدید بی قراری میکرد ولی حالا نمیدونم چشه
خواهش میکنم راه نماییم کنید
تازه ب خودش هم نوک میزنه

سلام
این مورد چندتا دلیل داره
– امکان بد رفتاری در اون مدت که در دست فرد دیگه ای بوده
– جابجایی در دو مکان
هر دو با گذشت زمان خوب میشن

در مورد اینکه به خودش نوک میزنه ، تغذیش چی هست ؟ اون نفری که ازش نگهداری میکرده بهش نون داده ؟

در مورد جابجایی بله قفس اولش بیش از حد بزرگ بود و برای مرغ مینا مناسب نبود برای همین عوضش کردم

بله الان ب قفسش عادت کرده

من تا همین چند روز پیش بهش دون پارس میدادم ولی حالا که فهمیدم براش خوب نیس دیگه بهش نمیدم

اشکالی نداره بهش برنج له شده یا سیب زمینی آبپز بدم یا گوشت پخته یا میوه و. . . . . . هر چیز دیگه ای ک مفید باشه؟؟؟

بله بهش نون دادن یعنی علت نوک زدن به خودش نونه؟؟

خیلی هم لاغر شده به من گفتن خیلی بهش میرسن ولی هم لاغر شده هم وقتی نفس میکشه سینش صدای خس خس میده

بخاطر فصل پر ریزیش هم جدیدا نمیتونه خوب پرواز کنه

و چون اون آشنامون بلبل داشتن الان داره صدای اونا رو در میاره وقتی صداش میزنم یه صداهایی از خودش درمیاره . . . .

من تحقیق از ۳ ماهگی تا ۴ ماهگی میتونیم کلمه ب کلمه بهش یاد بدیم من هر روز همیشه بهش سلام میکنم و باهاش حرف میزنم . . . . .

آیا مرغ میناها میتونن احساسات آدما یا صاحبشونو درک کنن؟؟؟

بهش غذای خودشو بدید ، گوشت پر اهنه ، چشم بسته بهش مواد غذایی مختلف ندید ، هر چی که اهن و ویتامین سی داشته باشه برای مینا بده
نون باعث ایجاد بیماری در کبد پرنده میشه و در نتیجه مشکلات بسیاری از جمله امکان نوک زدن پرنده به خود ، به پاهاش ، کندن پر ها ، فضله سبز و در نتیجه مرگ رو در پی داره !
دانه پارس هم همین شرایط رو داره
الان فصل پرریزی نیست ، این مشکل داره
برای اموزش نباید باهاش حرف بزنید ، باید تک کلمه باهاش کار کنید
روزی 5 بار ، هر بار 10 دقیقه

بله میتونن احساسات رو درک کنن ولی نه در حد درک انسان ، شاید یک میلیونم انسان !

ولی من خودم تحقیق کردم اوایل تابستان یا زمستان فصل پر ریزی اوناس؟!

حالا باید چکار کنم میشه راه نماییم کنید
من براش کرم آماده خریدم کرم که دیگه غذای اصلیشونه. .

حالا باید چی بهش بدم خواهش میکنم راهنماییم کنید🙏

وقتی از قفس میارمش بیرون خیلی بالا پایین میپره انگار یه چیزی میبینه
خیلی با ریشه های قالی میجنگه . . .
ولی من ازش دورش میکنم. . . . .
اصلا نمیزاره نوازشش کنم. .. .

فضله هاش سفیدنو آبکی

من نمیدونم چه موادی ویتامین E دارن
میشه بهم بگین؟؟؟

چرا نباید باهاش کار کنم؟

شما جواب بعضی از مشکلات منو ندادین؟!🙏🙏🙏🙏🙁

واقعا از شما ممنونم که راهنماییم کردین واقعا لطف بزرگی کردین🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Last edited 2 ماه قبل by ریحانه

سلام
خوب دوست عزیز وقتی خودتون تحقیق کردید و یقین دارید چرا سوال میکنید :دی
فصل پر ریزی فصلی هست که طول روز کوتاه میشه ! در عموم طیور . حالا شاید به خاطر تغییر مکان و شوک و … یکم تغییر کنه
کرم اماده غذای اصلی این پرنده نیست
پلت مخصوص مرغ مینا که عکسش روشه بخر بده بهش
چیزی نمیبینه ، خوشحاله که از زندان اومده بیرون !
مشخصه بهت عادت نکرده ، کم کم بهتر میشه ، اجبار به نازکردنش نکن ! وقتی دوس نداره باهاش راه بیا
فضله ابکی و سفید نشان از بیماریه . من که گفتم این پرنده بیماره باید درمان بشه
ویتامین e میخوای برای چی ؟
دوست عزیز دقت کن در مطالبی که من نوشتم ، من نگفتم ویتامین e نیازه یا نیاز نیست ، من نگفتم باهاش کار نکن ، گفتم حرف نزن ، تک کلمه یادش بده
من واقعا فرصت و حوصله ی خوندن این همه کلمه رو ندارم ، شما با دقت سوالاتت رو داخل یه کامنت بپرس و جواب هارو دقیق دریافت کن . بیشتر این سوالات رو من قبلا جواب هم دادم تو کامنت های بقیه ، اونارم بخون

دقت کن پرندت بیماره باید ببریش پیش دامپزشک حیوانات خانگی

قبل از سفر من خیلی باهام رفیق بود. . .

من نمیدونم چی بهش بدم واقعا گمراه شدم

من واقعا میخوام ببرمش ولی الان واقعا سردر گم شدم

نمیدونم چکار کنم
شما منو راهنمایی کنید

من نمیخوام وقت شما رو الکی بگیرم فقط میخوام بدونم به مرغم چی بدم بخوره
شما فقط همین رو به من بگین
باور کنید من اگه اطلاعات کافی داشتم انقد وقت شما رو نمیگرفتم

نه خوشحال نیست فقط خیلی از خودش صدا های عجیب درمیارو نوک میزنه

پیشنهاد من به شما اینه که صبور باشید !
غذا بهش فقط تاپ فید بدید یا یک غذای خارجی مخصوص مرغ مینا
براش میلورم مخصوص هم بخرید و هر از گاهی به صورت تشویقی بهش بدید
ازش نترسید و دستتون رو وقتی نوک میزنه نکشید
صبور باشید مثل روز اول میشه

واقعا از راهنماییتن ممنونم خیلی لطف بزرگی کردین به من

الان دیگه خودش متوجه شده که نوک زدن به من فایده نداره. . .

ممنون بابت راهنماییتون🙂

موفق باشید

اون کرم های آماده ای که براش گرفتم همون میلورم هستن . . . .

درسته
موفق باشید