معرفی بهترین پرندگان آوازخوان خانگی

آیا تمایل به نگهداری از یک پرنده ی خانگی دارید؟ به دنبال بهترین پرنده ی آوازخوان خانگی می گردید؟ از خصوصیات و نحوه ی آوازخوانی پرندگان خانگی اطلاعی ندارید؟ پس مطالعه ی این مقاله از چیکن هچ را از  دست ندهید.

در این مقاله لیستی از بهترین پرندگان آوازخوان خانگی را برای شما ارائه می دهیم و با بررسی خصوصیات آنها به شما کمک می کنیم تا بتوانید پرنده ی آوازخوان ایده آل خود را بیابید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» دارای قابلیت جوجه کشی حرفه ای از تخم پرندگان زینتی
» تجهیز شده به سنسور کنترل دمای محیط
» برخورداری از برد کنترلر دقیق و هوشمند
قیمت : 4,970,000تومان

انواع پرندگان آوازخوان خانگی

نگهداری از یک پرنده ی آوازخوان خانگی می تواند حس آرامش و شادی را در بین اعضای خانواده ایجاد کند. گونه های زیادی از پرندگان وجود دارد که صداها و آوازهای بسیار خوش آهنگی را تولید می کنند. از این پرندگان می توان به قناری، مرغ عشق، بلبل خرما، عروس هلندی و فنچ اشاره کرد که در ادامه به بیان خصوصیات هریک از آنها می پردازیم.

انواع پرندگان آوازخوان خانگی - چیکن هچ

1) قناری

یکی از معروف ترین پرندگان آوازخوان خانگی، قناری می باشد. تمامی نژادهای این پرنده ی زیبا توانایی آواز خواندن را دارند. اما باید گفت که آواز بعضی از نژادهای آن بسیار منحصر به فرد می باشد.

قناری های نر و ماده در آواز خواندن تفاوت هایی با یکدیگر دارند که جدول زیر مقایسه ای از این دو را برای شما ارائه می دهد:

آواز قناری نر آواز قناری ماده
دارای صدای بلند و رسا دارای صدای ضعیف و کوتاه شبیه به جیک جیک کردن
آهنگ ها و ملودی های متنوع تنوع کمتر در آهنگ
دارای توانایی تقلید از صداها توانایی کم در تقلید از صداها و نغمه ها
آوازخوانی برای جلب توجه ماده و تعیین قلمرو آوازخوانی به ندرت و بیشتر در زمان جفت گیری

خصوصیات اخلاقی و شرایط نگهداری از قناری

در حالت کلی می توان گفت که قناری پرنده ای بسیار مهربان، دوست داشتنی، فعال و اجتماعی می باشد.این پرنده در طول روز آواز می خواند و از برقراری ارتباط با اطرافیان خود لذت می برد.قناری می تواند با  صاحب خود ارتباط عاطفی محکمی را برقرار کند.

برای اینکه قناری بتواند در طول زندگی خود سالم و سرحال باشد و آواز بخواند، لازم است تا در محیطی آرام و بدون استرس نگهداری شود. قفس بزرگی را برای قناری فراهم کنید و در طول روز اجازه ی پرواز در بیرون از قفس را به آن بدهید.

همچنین تغذیه ی قناری یکی از موارد بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

2) مرغ عشق

مرغ عشق، یکی از انواع طوطی سانان است که آوازهای دلنشین و متنوعی تولید کرده و توانایی بالایی را در تقلید از صداها ،کلمات و آوازخوانی دارد.

نوشته های مشابه

مرغ عشق نر و ماده هر کدام می توانند صداهای متفاوتی تولید کنند که در ادامه آنها را بیان می کنیم:

آواز مرغ عشق نر آواز مرغ عشق ماده
دارای آوازی بلند دارای آوازی ضعیف
پیچیده و متنوع کوتاه و ساده
شامل صداها و نغمه های مختلف نغمه های محدود
آواز خوانی برای اعلام خطر، حفظ قلمرو، جلب توجه ماده آوازخوانی در پاسخ به نر، جفت گیری و پرورش جوجه

خلق و خوی مرغ عشق

مرغ عشق پرنده ای بسیار شاد، اجتماعی، باهوش و با قدرت آوازخوانی بالا می باشد. این پرنده بسیار بازیگوش بوده و تعامل اجتماعی با انسانها را دوست دارد. قفس های کوچک برای نگهداری از مرغ عشق مناسب نخواهد بود.

اگر تمایل به نگهداری از مرغ عشق دارید حتما قفس بزرگی را برای آن تهیه کنید. همچنین تغذیه ای متعادل و متشکل از پلت مخصوص، میوه ها و سبزیجات در اختیار آن قرار دهید. رعایت این موارد می توانند سبب سرحالی پرنده شود و میل به آوازخواندن را در آن تقویت کنند.

3) بلبل خرما

بلبل خرما پرنده ای بسیار دوست داشتنی بوده و با توانایی خود در تولید صداها و آوازهای پیچیده و با ملودی های زیبا شناخته می شود. نگهداری از این پرنده ی آوازخوان حساس تر از سایرین بوده و نیاز به دقت و مراقبت ویژه ای دارد.

بنابراین اگر تمایل به نگهداری از این پرنده ی زیبا دارید باید بدانید که این کار کمی دشوار است و باید نکات خاصی را در این مورد رعایات کنید.

آواز بلبل خرمای نر آواز بلبل خرمای ماده
دارای تن صدای بیشتر و زیباتر دارای آواز ضعیف
شامل نغمه ها و ملودی های پیچیده عدم تنوع در آواز
آوازخوانی در طول سال آوازخوانی بیشتر در فصول بهار و تابستان
استفاده از صداهای تقلیدی در آواز داری قدرت تقلیدی کمتر

خصوصیات رفتاری بلبل خرما

بلبل خرما به راحتی با انسانها سازگار می شود. این پرنده اگر از زمان جوجگی پرورش داده شود، به راحتی با انسانها خو گرفته و استرسی در کنار آنها تجربه نخواهد کرد.

همانطور که قبلا هم گفتیم، بلبل خرما به محیط زندگی خود بسیار حساس است و لازم است محیطی عاری از هر گونه عوامل استرس زا برای آن در نظر بگیرید.

این پرنده به قفس بزرگی برای پرواز و تحرک نیاز دارد و از آنجایی که دارای جنب و جوش زیادی است، لازم به است به تغذیه ی آن توجه ویژه ای داشته باشید. به منظور تامین پروتئین مورد نیاز بلبل خرما، باید در رژیم غذایی آن از حشرات استفاده کنید.

4) عروس هلندی

عروس هلندی به خاطر طبیعت کاملا دوستانه و بازیگوش خود، یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی است. این پرنده همچنین به خاطر توانایی خود در آواز و خوانندگی شناخته می شود. به علاوه می تواند از آهنگ ها و صداهای اطراف خود تقلید کند.

عروس هلندی قادر است در حد چند کلمه صحبت کردن را نیز از شما یاد بگیرد. بنابراین یکی از بهترین پرندگان آوازخوان و یا سخنگو برای نگهداری در خانه است.

عروس هلندی نر و ماده توانایی های متفاوتی را در آوازخوانی دارند که جدول زیر به شرح این تفاوت ها می پردازد:

آواز عروس هلندی نر آواز عروس هلندی ماده
شامل بلبلی خواندن و تولید آوازهایی با ریتم های گوناگون تولید جیغ های بلند و کوتاه
سوت ها و صداهای ممتد، بلند و رسا آوازخوانی به ندرت به صورت زمزمه یا جیغ بلند
تقلید از صداهای اطراف عدم توانایی در تقلید از صداها
سخنگویی در حد چند کلمه تولید ریزه صداها در هنگام مستی

نحوه نگهداری از عروس هلندی در خانه

عروس هلندی پرنده ی حساسی بوده و دائما نیازمند توجه صاحب خود می باشد. به علاوه این پرنده بسیار خونگرم و اجتماعی است و بودن در کنار صاحب خود را بسیار دوست دارد. توجه به اندازه ی قفس و تغذیه ی پرنده نیز از عوامل بسیار مهم تاثیر گذار در سلامت و شادابی پرنده می باشند.

5) فنچ

فنچ ، پرنده ای کوچک و بسیار اجتماعی می باشد که به صورت جفت و یا گروهی نگهداری می شود. این پرنده نیز آوازهای بسیار زیبایی داشته و جزو بهترین پرندگان آوازخوان خانگی می باشد. فنچ صدای بسیار دلنشینی دارد اما در عین حال پر سر و صداست و مدام آواز می خواند.

جدول زیر به بیان تفاوت های آوازی فنچ نر و ماده می پردازد:

آواز فنچ نر آواز فنچ ماده
دارای صدای بم و رسا داری صدایی ضعیف
آوازخوانی در طول سال بصورت ممتد آواز خوانی در زمان های خاص بخصوص در زمان مستی
دارای قابلیت تقلید از صداها و تولید آواز پیچیده تولید آوازهای ساده با تنوع کم
آواز برای جلب توجه ماده، اعلام قلمرو، ابراز شادی آواز برای پاسخ به نر، جفت گیری و لانه سازی

خصوصیات و نحوه ی مراقبت از فنچ

فنچ پرنده ی خانگی محبوبی است که تعاملات اجتماعی را با سایر فنچ ها و انسانهای اطراف خود دوست دارد اما بیشتر تمایل به نگهداری شدن با سایر فنچ ها را داشته و بیشتر وقت خود را در قفس می گذراند.

بنابراین قفس مورد استفاده برای آن باید بزرگ باشد تا پرنده بتواند در داخل آن پرواز کند و تحرک داشته باشد.

شما می توانید یک محیط مناسب برای نگهداری از فنچ در نظر بگیرید و با رسیدگی به تغذیه و بهداشت خود پرنده و قفس آن،  از این پرنده ی آوازخوان مراقبت کنید.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن هچ به معرفی 5 مورد از بهترین پرندگان آوازخوان خانگی پرداختیم. همچنین نحوه ی آواز خواندن و خصوصیات هر یک از آنها را بررسی کردیم. امید است که با مطالعه ی این مقاله بتوانید ایده آل ترین پرنده ی آوازخوان را برای نگهداری در منزل برای خود انتخاب کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋