تغذیه مرغ عشق | برنامه غذایی صحیح و اصولی مرغ عشق

غذای اصلی مرغ عشق دانه است که در سنین مختلف باید در قفس پرنده قرار گیرد. اما دانه ها به تنهایی نمی توانند نیاز غذایی این پرنده را بر طرف کرده و باید در کنار آن از غذای دیگری نیز استفاده گردد. انواع سبزیجات، مغزیجات، میوه ها، غلات، دانه ها و مکمل های مخصوص، باید در جیره غذایی مرغ عشق قرار گیرند.

اما این مواد غذایی در سنین مختلف باید به چه میزان و به چه شکلی در اختیار پرنده قرار گیرد ؟ در این مقاله از چیکن هچ، تغذیه دقیق و اصولی مرغ عشق در سن مختلف بیان شده است.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» قابلیت جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ عشق
» جنس بدنه از ABS
» دارای سنسور کنترل دمای محیط
قیمت : 4,970,000تومان

تغذیه مرغ عشق در دوران جوجگی

جوجه مرغ عشق وقتی سر از تخم در می آورد تا 24ساعت بعد از تولد به هیچگونه غذای مکملی نیاز ندارند و تا چند روز اول با دانه های هضم شده پدر و مادر خود تغذیه می شوند.

جوجه های تازه متولد شده، سیستم ایمنی خیلی ضعیفی دارند و سریع دچار عفونت می شوند. از این رو باید حداقل در 3 هفته اول تولد، توسط پدر و مادر تغذیه شوند تا سیستم ایمنی بدن آن ها به مرور قوی شود. به همین دلیل در این سن باید به تغذیه پدر و مادر رسیدگی کرد تا بتوانند جوجه مرغ عشق را به خوبی غذا دهند.

تغذیه مرغ عش در دوران جوجگی - چیکن هچ

اما اگر جوجه مرغ عشق بدون والدین خریداری کرده اید، باید حتما با سرلاک تغذیه شود. این پرنده باید تا 40 روزگی تنها سرلاک مصرف کند و پس از آن با غذاهای نرم دیگر در کنار سرلاک تغذیه شود.

برای تقویت جوجه ها می توان از سفیده تخم مرغ آب پز، کلم بروکلی،  هویج رنده شده، مقداری کاهو و سیب، کدو سبز، بلال خام و … هر کدام به میزان 2 بار در هفته استفاده کرد.

تغذیه مرغ عشق بالغ

برای تقویت و تغذیه یک مرغ عشق بالغ معمولا می توان یک برنامه جامع و کامل تغذیه ای را با رعایت تمامی نکات در نظر گرفت که در مطلب زیر به آنها می پردازیم :

می توان از ترکیب چند مدل غله ، دانه و پروتئین و ویتامین مخصوص که به صورت آماده در بازار موجود است استفاده کرد.

دانه ها :

اصلی ترین غذای یک مرغ عشق بالغ، دانه است که شامل ارزن و کتان است که میتوان در کنار این دانه از تخم کاهو و کاسنی و شاهدانه استفاده کرد. دقت کنید که همیشه در قفس پرنده ارزن و کتان به نسبت 80 درصد ارزن و 20 درصد کتان وجود داشته باشد.

نوشته های مشابه

تغذیع تخم دانه ها ارزن و کتان - چیکن هچ

مغزیجات :

از مغز هایی مانند بادام، گردو، پسته، تخمه آفتاب گردان و سایر مغزیجات خام و بدون نمک نیز در هفته یک بار استفاده کنید. از تخمه آفتابگردان به مقدار کم میتوان استفاده کرد زیرا مقدار زیاد آن برای کبد پرنده مضر است.

تغذیه مرغ عشق مغزیجات بادام، پسته، گردو و

میوه و سبزیجات:

برای تغذیه مرغ عشق می توان در کنار دانه ها از سیب، کدو تنبل، هویج و جعفری، کلم بروکلی، کدو و اسفناج هم استفاده کرد. این میوه و سبزیجات را به خوبی شسته و بگذارید تا آب حاصل از شستشوی آن خشک شود. سپس به قطعات کوچک تقسیم کرده و با هم مخلوط کنید. میوه های فصل را در فصل مخصوص آن روزانه در قفس پرنده قرار دهید.

تغذیه مرغ عشق: میوه و سبزیحات - چیکن هچ

غلات :

در برنامه غذایی مرغ عشق می توان از غلات خیس خورده مانند برنج قهوه ای، گندم یا جو همراه با و میوه و سبزی و یا شیر بلال و حبوبات آب پز استفاده کرد .

تغذیه مرغ عشق غلات بلال، گندم، جو و ... - چیکن هچ

جوانه ها :

جوانه ها حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین سی هستند که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند مانند جوانه عدس، ماش، گندم، یونجه و شبدر. این حبوبات و غلات را درون ظرف تمیز خیسانده تا جوانه بزنند. سپس جوانه های تازه و بدون بوی بد را آبکشی کرده و هفته ای 2 بار در اختیار مرغ عشق قرار دهید.

پروتئین:

تخم مرغ علاوه بر داشتن پروتئین باعث تقویت قدرت باروری مرغ عشق می شود که بیشتر در دوران جوجگی مورد استفاده قرار می گیرد. سفیده تخم مرغ را آب پز کرده و به همراه پودر سوخاری و مقدار کمی سیاه دانه در اختیار مرغ عشق بگذارید.

تغذیه مرغ عشق: پروتئین تخم مرغ

تغذیه مرغ عشق در دوران تخم گذاری

در دوران تخم گذاری مرغ عشق، باید 20 روز قبل از تخم گذاری به تغذیه اصولی این پرنده دقت کرد.

 1. سفیده تخم مرغ و جوانه گندم به صورت یک روز در میان برای تقویت نطفه پرنده لازم است.
 2. باید دانه های گرم مانند شاهدانه و تخم کتان را به عنوان غذای پرنده در دوران تخم گذاری در نظر گرفت.
 3. زمانی که مرغ عشق برای تخم گذاری آماده می شود باید از لحاظ تغذیه و برنامه غذایی تقویت شود و برنامه غذایی مقوی و دارای مکمل کلسیم استفاده کند که این برنامه شامل موارد زیر است :
 4. استفاده از غذای تخم مرغی 3 بار در هفته به مقدار یک قاشق غذاخوری که برای هر جفت همراه با تخم خرفه لازم است.

دقت داشته باشید که غذای تخم مرغی زمانی که مرغ عشق روی تخم ها خوابیده است باید قطع گردد.

 1. استفاده از انواع سبزیجات و میوه ها و تامین کلسیم مورد نیاز مرغ عشق با استفاده از کلم بروکلی، کلم پیچ، اسفناج، شلغم، تخم مرغ آب پز، سیب و تخمه، سیب زمینی و عدس.

نکات تغذیه ای مرغ عشق جوجه دار

در دو هفته اول که از طریق مولدها به جوجه ها غذا داده می شود باید مادر جوجه ها تقویت شود و از ارزن و غذای نرم استفاده کرد.

 • جوجه ها از زمان تولد تا 2 هفتگی از جوانه گندم استفاده نکنند چون باعث یبوست و چسبندگی روده جوجه می شود.
 • در برنامه غذایی مولد از تخم کاهو و تخم کاسنی استفاده شود زیرا به خاطر سردی این غذا و تاثیر سردی آن بر بدن پرنده، از دوباره جفت گیری کردن پرنده ها جلوگیری می شود.
 • میزان مصرف آب در جوجه ها در زمان پرورش خیلی مهم است و باید از دو ظرف استفاده شود و همیشه آب تمیز و تازه داشته باشند.
 • رعایت تمیزی و بهداشت محل نگهداری و قفس جوجه ها از فضولات خیلی مهم است و باید به طور مستمر انجام شود زیرا وجود رطوبت و کثیفی باعث مریضی جوجه ها می شود.
 • سیستم ایمنی بدن جوجه مرغ عشق در ابتدا خیلی ضعیف است باید در برنامه غذایی آنها به ویتامین ها و مکمل ها توجه شود.
 • به خاطر داشتن سیستم اسکلتی ضعیف بدن جوجه مرغ عشق ، نباید زیاد آنها را در دست گرفت.
 • داشتن منبع پروتئین مانند سفیده تخم مرغ آب پز در تغذیه جوجه باعث بالا بردن سطح ایمنی بدن می شود.
 • داشتن منبع ویتامین آ را با دادن هویج و جعفری تامین کنید. البته سبزی جعفری در تغذیه پس یک ماهگی جوجه لحاظ شود اما مصرف هویج موردی ندارد.

تمامی این موارد تا موقعی که جوجه مرغ عشق بتواند از والدین خود جدا شود و بزرگتر شود باید رعایت شود زیرا مدل تغذیه جوجه با یک مرغ عشق بالغ متفاوت است.

جمع بندی

مرغ عشق یک پرنده زینتی کوچک است که طول عمر این پرنده در طبیعت 10 تا 15 سال و در قفس 5 تا 8 سال می باشد. برای افزایش طول عمر این پرنده در قفس باید به کلیه نکات بهداشتی، رژیم غذایی مناسب و نگهداری و پرورش این پرنده اهمیت داد. با تغذیه اصولی مرغ عشق، علاوه بر بالا بردن طول عمر پرنده، همیشه پرنده ای سرحال و پر جنب و جوش با قدرت تکثیر بالا خواهید داشت.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام ی جفت مرغ عشق خریدم ۴روزه تو مغازه به هم خیلی محبت میکردم ولی آوردم خونه اصلا سمت هم نمیرن دعوا میکنن با هم ولی نه زیاد بعد توی مغازه جفتشون هم توی یک قفس جداگانه بودن

  1. سلام دوست عزیز
   چون جابجایی مکانی صورت گرفته و استرس محیطی و صاحب جدید روشونه این رفتار رو دارن
   به مرور با عادت به همه چی مشکلات حل میشه

  1. سلام نرگس جان
   این میتونه ناشی از استرس، کمبود غذا، عدم تعادل دما و رطوبت محیط، بهداشت ناکافی، بیماری و … باشه
   باید علتشو شناسایی کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋