منو اصلی

آموزش دستشویی کردن مرغ مینا به دستور شما در یک محل خاص

چگونه محل دستشویی کردن را به مرغ مینا آموزش دهیم؟ - چیکن هچ

چگونه محل دستشویی کردن را به مرغ مینا آموزش دهیم؟

مرغ مینا پرنده ای اجتماعی، باهوش و پرتحرک است و قابلیت و استعداد بالایی در برقراری ارتباط با انسانها و تقلید صدای آنان دارد و می تواند نشاط خاصی به محیط زندگی شما و خانواده تان ببخشد. این پرنده به دلیل هوش و ذکاوت بالا براحتی قابل آموزش می باشد و به همین دلیل جزو پرندگان خانگی بسیار محبوب به شمار می رود. نگهداری از مرغ مینا به همان اندازه که لذت بخش و سرگرم کننده است، می تواند قدری چالش برانگیز باشد. چرا که این پرنده نیز مانند تمامی موجودات زنده دیگر دارای ویژگیهای رفتاری و نیازهای مختص به خود می باشد.

یکی از مهم ترین دغدغه ها در ارتباط با نگهداری مرغ مینا مربوط به آموزش این پرنده می باشد. برای آموزش و تربیت صحیح مینا در اولین وهله باید بتوانید با او بخوبی ارتباط برقرار نموده و در واقع پرنده تان را اهلی کنید. در غیر اینصورت مرغ مینا پرخاشگر شده و قادر نخواهید بود چیزی را به او آموزش دهید.

اگر دوست دارید مرغ مینای خود را در کوتاه ترین زمان ممکن اهلی نموده و پرنده ای بانشاط و مطیع داشته باشید پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش کامل اهلی کردن و دستی شدن مرغ مینا را مطالعه نمایید.

یکی از ضروری ترین مراحل مربوط به تربیت مرغ مینا آموزش محل دستشویی کردن به این پرنده است. مرغ مینا در حالت کلی زیاد مدفوع می کند و اگر شما او را کنترل و تربیت نکنید محل زندگی تان به مرور زمان بسیار کثیف و آلوده خواهد شد. زیرا در اینصورت پرنده وقتی بیرون از قفس پرسه می زند ممکن است مدفوع خود را در هر جایی از لباس شما گرفته تا روی فرش، مبلمان و … دفع کند. بدیهی است که مواجه شدن با چنین منظره ای برای هیچکسی خوشایند نیست.

از طرفی فضولات مینا منبع انواع میکروب ها و باکتری ها بوده و می تواند سبب بروز مشکلات بسیاری چون بیماریهای تنفسی، بیماری دستگاه گوارش، هیستوپلاسموز و … برای شما و اعضای خانواده تان شود.

در این مقاله از وبسایت چیکن هچ تمام نکات و راهکارهای مفید و مؤثر در ارتباط با آموزش محل دستشویی کردن به مرغ مینا را ارائه خواهیم نمود.

آموزش گام به گام محل دستشویی کردن به مرغ مینا

آموزش محل مدفوع کردن یا هر چیز دیگری به مرغ مینا نیازمند بردباری و صرف وقت و انرژی است. به یاد داشته باشید که مینا پرنده ای حساس و باهوش است و هر نوع حرکت و رفتار اشتباهی ممکن است باعث عدم اعتماد پرنده به شما و پرخاشگری و ترس دائمی آن شود. از طرفی این پرنده از همان زمان جوجگی دارای توان یادگیری بسیار بالایی می باشد البته به شرطی که هرچیزی را با روش و اصول صحیح به او آموزش دهید.

آموزش گام به گام محل دستشویی کردن به مرغ مینا - چیکن هچ

اگر مرغ مینای خانگی تان پرخاشگر شده و به دنبال راهکاری سریع و مؤثر برای رام کردن و تربیت او هستید پیشنهاد می کنیم حتماً مقاله علت پرخاشگری مرغ مینا و نحوه درمان آن را مطالعه نمایید.

مراحل ذکر شده در این بخش را بسته به روحیات و هوش و استعداد پرنده خود به مدت حداقل یک هفته الی ده روز یا بیشتر تکرار کنید.

یک. چطور زمان دستشویی مرغ مینا را تشخیص دهیم؟

اولین مرحله در آموزش محل دستشویی به مرغ مینا این است که بدانید پرنده خانگی تان معمولاً چه زمانی از روز مدفوع می کند. بعنوان مثال ممکن است مینا بلافاصله پس از غذا خوردن یا بیدار شدن دستشویی بکند. برای اینکه به مرغ مینا آموزش دهید که در محلی مشخص دستشویی کند باید حدود یک هفته او را زیر نظر بگیرید تا بفهمید بیشتر چه ساعاتی از روز مدفوع می کند. این به شما کمک می کند که زمان دستشویی کردن مینا را تشخیص داده و قبل از اینکه پرنده تان مدفوع کند او را به محل مشخصی ببرید.

یکی از عادات رفتاری اغلب پرندگان این است که قبل از مدفوع کردن خود را جمع کرده و چمباتمه می زنند. پس اگر مرغ مینا روی دست یا لباس شما نشسته و متوجه شدید که خود را جمع کرده سریعاً او را به محلی که برای دستشویی پرنده انتخاب کرده اید ببرید.

تا اینجا دو ترفند برای فهمیدن زمان دستشویی کردن مرغ مینا یاد گرفتیم:

یک. زیر نظر گرفتن مر غ مینا به مدت یک هفته یا کمی بیشتر

دو. توجه به عادات رفتاری پرنده مانند جمع کردن بدن و چمباتمه زدن

معمولاً جوجه های مینا هر 20 دقیقه یکبار (یا حتی زودتر) و میناهای بزرگتر و بالغ هر 30 دقیقه یکبار مدفوع می کنند.

حال که زمان دستشویی کردن مرغ مینا را متوجه شدید باید با دقت، صبر و حوصله کافی به آموزش او بپردازید.

دو. زمان مناسب برای شروع آموزش

اگر مرغ مینای خود را به تازگی خریداری نموده اید فوراً آموزش دادن به او را شروع نکنید. مرغ مینا برای اینکه با محیط و آدم های جدید سازگار شود به کمی زمان احتیاج دارد. پس بهتر است به محض ورود پرنده به خانه محل دستشویی کردن یا هرچیز دیگری را به او آموزش ندهید. مدتی صبر کنید تا پرنده به شما و محیط اطراف عادت کند. در طول این مدت سعی کنید که از طریق تکنیک های اهلی کردن مینا با او رابطه دوستانه ای برقرار کرده و به پرنده حس امنیت بدهید. هر وقت که متوجه شدید پرنده تان خوشحال است و با محیط جدید تا حدی انس گرفته می توانید آموزش را به تدریج شروع کنید.

زمان مناسب برای شروع آموزش - چیکن هچ

اینکه مرغ مینا طی چند هفته به محیط و آدم های جدید عادت می کند به خصوصیات و حتی نژاد او بستگی دارد. برخی از میناها به سرعت با صاحب خود دوست می شوند اما برخی دیگر ممکن است با جیغ زدن، نوک زدن یا حتی سعی بر فرار و … به انسان های جدید واکنش نشان دهند.

اگر می خواهید با انواع نژادهای مینا و خصوصیات هریک آشنا شوید و یا در صورتیکه به تازگی یک مینا خریداری نموده اید و می خواهید نژاد آن را بدانید مقاله آشنایی با نژادهای مختلف مرغ مینا را مطالعه نمایید.

همچنین در صورتیکه قصد دارید یک مرغ مینا را به جمع خانوادگی تان اضافه کنید توصیه می کنیم حتماً مقاله نکات مهم به هنگام خرید جوجه مرغ مینا را مطالعه کنید.

سه. محل مناسب برای دستشویی کردن مرغ مینا

مهم ترین چیزی که در این مورد باید دقت کنید نزدیک بودن محل دستشویی به مرغ مینا می باشد. زیرا این پرندگان نمی توانند مدفوع خود را به مدت طولانی نگه دارند و اگر محل انتخاب شده دور از دسترس باشد ممکن است در مسیر و قبل از رسیدن به محل دستشویی، مدفوع خود را دفع کنند.

انتخاب محل نیز با توجه به شرایط و محیط منزل شما اختیاری است. این محل می تواند یک سطل زباله، یک ظرف یا دستمال کاغذی گوشه قفس و … باشد. فقط باید بتوانید مرغ مینا را به آن محل عادت دهید و در واقع پرنده را نسبت به محل شرطی کنید تا همواره برای دستشویی کردن به همانجا برود و مدفوع خود را در هر جایی دفع نکند.

چهار. بردن مرغ مینا به محل دستشویی

یکی از ضروری ترین مراحل آموزش محل دستشویی به مرغ مینا رساندن پرنده به محل مشخص شده در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد. بنابراین به محض اینکه متوجه مدفوع کردن پرنده یا رفتارهایی که معمولاً قبل از مدفوع کردن از خود نشان می دهد (مثل چمباتمه زدن) شدید فوراً او را به محل انتخاب شده برسانید.

این مرحله نیازمند صبر و حوصله و دقت بسیار است. در غیر اینصورت نه تنها نتیجه ای نخواهید گرفت بلکه ممکن است ناخواسته به پرنده تان آسیب بزنید.

مسلماً زمانی که مرغ مینا را در حین مدفوع کردن یا درست قبل از آن در دست گرفته و می خواهید به محلی دیگر ببرید پرنده بخاطر قطع شدن مدفوع (به تعبیری خنده دار قطع شدن حس شیرین مدفوع کردن) عصبی شده ممکن است شروع به جیغ زدن کرده یا حتی بخواهد از دست شما فرار کند. پس باید صبور باشید و او را به آرامی در دست گرفته به محل دستشویی ببرید.

لزومی ندارد که مرغ مینا را به مدت طولانی و بیش از یک الی دو دقیقه در محل دستشویی نگه دارید. زیرا ممکن است نگه داشتن طولانی مدت مرغ مینا با دست به او آسیب بزند. در این مرحله در واقع می خواهیم مینا بفهمد که نباید در هر محلی مدفوع کند.

بردن مرغ مینا به محل دستشویی - چیکن هچ

این کار را هر روز به دفعات زیاد انجام دهید و هر بار مرغ مینا را به مدت کمی در محل دستشویی نگه دارید. پس از آن حتماً مینا را نوازش کرده و به جای قبلی بازگردانید.

این مرحله و البته مراحل بعدی را تا زمانی انجام دهید که مرغ مینا درک کند که چرا اجازه ندادید در محل اولیه (روی دست یا شانه شما، داخل قفس و …) دستشویی کند و او را به محل دیگری بردید. در صورتیکه پرنده متوجه منظور شما شود دیگر براحتی می توانید او را در منزل رها کنید و نگران این نباشید که جایی را کثیف می کند.

پنج. نقش کلمه کلیدی در آموزش محل دستشویی کردن به مرغ مینا

یک کلمه ساده انتخاب کنید و وقتی در حال بردن مرغ مینا به محل دستشویی هستید آن کلمه را مرتب تکرار کرده و به پرنده آموزش دهید. تأکید می کنیم این کلمه باید ساده و روان و برای مرغ مینا قابل فهم باشد. پس از مدتی هر موقع که این کلمه را به زبان می آورید مرغ مینا می فهمد که باید برای دستشویی کردن به محل مشخص شده برود.

شش. تشویق کردن مرغ مینا به منظور یادگیری سریع تر

تشویق کردن جزئی ضروری و لاینفک در تربیت و آموزش تمام پرندگان و حیوانات اهلی است. تشویق کردن پرنده ای باهوش مثل مرغ مینا که بخوبی رفتارهای خوب و بد را از هم تشخیص می دهد تأثیر بسزایی در آموزش این پرنده دارد. بعنوان مثال هرگاه مینا پس از چند بار آموزش خود برای دستشویی کردن به محل انتخابی می رود برای او یک هدیه بخرید تا بفهمد که این کارش درست بوده و شما را خوشحال کرده است. این هدیه می تواند یک اسباب بازی یا خوراکی باشد.

البته در این میان تشویق لفظی را هم فراموش نکنید. بعنوان مثال وقتی پرنده تان در حال مدفوع کردن در محل انتخاب شده است و یا پس از آن با گفتن عباراتی چون آفرین و … به او نشان دهید که کار درست و خوب را انجام داده است.

هفت. از مرغ مینای خود بیش از حد انتظار نداشته باشید

نباید توقع داشته باشید که مرغ مینا محل دستشویی کردن یا هر چیز دیگری را به سرعت فرا بگیرد. ممکن است یادگیری محل مخصوص دستشویی برای مرغ مینا هفته ها طول بکشد. حتی ممکن است پرنده تان پس از یادگیری باز هم اشتباه کند و در هر جایی غیر از محل تعیین شده مدفوع خود را تخلیه نماید.

به یاد داشته باشید که مادران هم زمان آموزش محل دستشویی به کودکان خود زمان و انرژی زیادی را صرف می کنند و حتی ممکن است کودک پس از یادگیری باز هم در گوشه ای از فرش، رختخواب یا مبلمان خانه به اصطلاح خرابکاری کند. پس صبور باشید و به مرغ مینا فرصت کافی بدهید.

هشت. مرغ مینا را نترسانید

وقتی پرنده را به محل دستشویی می رسانید طوری رفتار نکنید که پرنده وحشت زده شود. اگر پرنده در قفس یا در مسیر دستشویی مدفوع کرد سر او داد نزنید، او را تنبیه نکنید یا با دست به قفس او نکوبید. آموزش محل دستشویی به مرغ مینا به منزله این نیست که پرنده بتواند هر لحظه خود را کنترل کند و درست در زمان و مکانی که شما اجازه می دهید مدفوع کند.

به جای تنبیه با رفتار ملایم و انواع تشویق ها به او کمک کنید که به محل دستشویی انتخاب شده عادت کند.

نه. درب قفس را بموقع باز کنید

در طول بازه زمانی آموزش در صورتیکه در منزل نیستید یا دیرهنگام از خواب بیدار می شوید در قفس مینا را باز بگذارید تا پرنده بتواند در مواقع لزوم به محل دستشویی برود. در غیر اینصورت اگر هم پرنده تا حدی محل دستشویی کردن را یاد گرفته باشد بالاجبار داخل قفس مدفوع خواهد نمود. اگر این موضوع به دفعات تکرار گردد ممکن است پرنده بد عادت شده و شما مجبور به آموزش مجدد او و از سر گرفتن همه مراحل شوید.

در طول روز به محض اینکه متوجه شدید که مرغ مینا میخواهد دستشویی کند فوراً درب قفس را باز بگذارید چون همانطور که قبلاً نیز گفتیم مرغ مینا نمی تواند مدفوع خود را به مدت طولانی نگه دارد و اگر درب قفس بسته باشد همان جا دستشویی خواهد نمود.

چکیده:

نگهداری از مرغ مینا تجربه ای خوشایند و لذت بخش است و در عین حال نیازمند حساسیت و دقت بالایی نیز می باشد. شما باید تمام نیازهای عاطفی، زیستی و غذایی پرنده تان را بشناسید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن از او مراقبت کنید. اگر به پرنده خود به اندازه کافی توجه داشته و او را به خوبی تربیت و اهلی کنید آموزش موارد مختلف از جمله محل دستشویی کردن به پرنده نیز راحت تر خواهد بود.

امیدواریم از مطالب ارائه شده در این مقاله از چیکن هچ نهایت استفاده را برده باشید. در صورت تمایل می توانید سؤالات، نظرات و پیشنهادات خود را از طریق ارسال دیدگاه در بخش پایین مطلب با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.


دیدگاه‌های نوشته
50 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام من یه مینا دارم که نمیدونم چند ماهشه از کوچیکی پیش مادرم بود با دست بهش غذا میداد یکم ک بزرگتر شد داد ب من مینا همش خودشو میکوبه به قفس ک بیاد بیرون وقتی هم میاد بیرون خیلی کثیف کاری میکنه نمیتونم بگیرمش بزارم تو قفس میشه راهنمائیم کنین همش اینور اونور میره دستم و میبرم سمتش نوک میزنه نمیزاره بگیرمش

سلام مینا من تقریبا زیاد دستشویی می‌کنه
هر نیم ساعت
البته غذا بهش زیاد میدم یکی بهم گفت صد در صد مشکل کبد داره خواستم بدونم درسته
آخه در روز غذا زیاد میخوره

چه غذایی میدین بهش و رنگ مدفوع سبزه ؟

معمولاً پلت میریزم ولی نمیخوره
بهش خیار و گوجه هم میدم
رنگ مدفوع رنگ غذاییه که میخوره
یعنی رنگ خاصی و یکسانی نداره
کلا عرض میکنم حال پرندمم خوبه و سرحاله ولی زیاد دستشویی می‌کنه که احساس میکنم از دیروز تا الان بهتر شده

و بنظر شما چکار کنم که به پلت عادت کنه
آخه هیچ دوست نداره
فقط در صورت گشنگی زیاد اون ها رو میخوره اونم در حد ۱۰ الی ۱۵ دون

Last edited 3 ماه قبل by Arshia

پلت مخصوص مرغ میناس ؟

درست نمی‌دونم
به پرنده فروشی میگم پلت مینا
کیلویی میخرم . ولی ظاهرش شکل پلت میناست

اکیدا از پلت های فله ای استفاده نکنید. چون 98 درصد باعث بیماری کبد چرب میشه . اگه غذای خارجی هم پیدا نکردید از برند مفید استفاده کنید. هفته ای دوبار هم به پرنده تون چای سرد بدین

چشم
اما الان سوال باقی موندم اینه که پرنده مشکلی نداره ؟
یه چند وقتیه دارم بتدریج غذا شو کمتر میکنم
بهتر شده هر بار ۴۵ الی ۱ ساعت طول میکشه که دستشویی کنه .

مشکلش کبد چربه دیگه باید غذاشو اصلاح کنید. موادی که دارای آهن و ویتامین سی بالا هستن ندین. و اصلا از دان های فله ای استفاده نکنید بخصوص سپهردانه و پارس. اگه برند خارجی پیدا نکردید مفید استفاده کنید

احتیاج به چیز خاصی نداره ؟
فقط غذاشو اصلاح کنم

غذاشو اصلاح کنید و روزانه اندازه یک قاشق غذا خوری چای سرد بدین بهش.

سلام،مرغ مینای من زبونش سفید،من اول ک گرفتم نمیدونستم باید زبونش سیاباشه ک زرنگ باشه حرف بزنه ،روزابراش فیلبمو صدامیزارم تو قفسش باهاش حرف میزنم انوز صحبت نمیکنه،واینک نمیتونم بگیرمش ک بخام ببرمش جای دقیقی جیش کنه کل زندگیو کثیف کراه دوسشم دارم موندم چیکارکنم؟!

به دامپزشک متخصص پرندگان زینتی مراجعه کنید.

سلام‌من یه مرغ مینا دارم پی پیش آب هست چرا میترسم

غذا چی میدین بهش

ممنون ❤️

سلام من مرغه مینام سه ماهشه آخه میگن ببرین دسشویی کنه چجوری بگیریمش روزی یباربه سختی میشه جاش کنیم اونم شبهامیارمش بیرون خیلی سخته ی راهی بهتراگه میشه بزارین لطفا جلو پامون هم براجاکردن توقفس هم دسشویی کردن ممنون ازتون

سلام
کامنتت رو شمرده شمرده بزار ببینم دقیقا مشکل کجاس !

سلام من یه جوجه مینا توی خیابون پیدا کردم بعد که اوردمش خونه اول خیلی میترسید خودش هم نمیتونه غذا بخوره پرواز هم نمیتونه بکنه از همون اول که اوردمش با دست بهش غدا میدادم الا دیگه به هممون عادت کرد حتی وقتی ازادش میکنم دنبالمون میاد خودش میاد رو شونم میشینه ولی وقتی میاد هی به گوشم نوک میزه دستمو که میبرم سمتش نوک میزنه دهنشو باز حتی بعد اینکه بهش غذا میدمم بازم این کارو میکنه هنوز هم خودش نمیتونه غذا بخوره وبا دست بهش غذا میدم اگر هم ندم خودشو به قفس میزه چیکار کنم این رفتاراشو درست بشه

سلام براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید تا دچار بیماری کبدی نشه
مقاله زیر رو به طور کامل بخونید
درمان پرخاشگری مرغ مینا

سلام مرغ مینای من الان ۲ ماهه است ولی زود زود دسشویی میکنه یعنی حتی ۵ دقیقه هم نمیشه دقیقه ب دقیقه وقتی تو خوته آزادش میزارم اینو چه جوری عادتش بدم

سلام مقاله رو کامل بخونید توضیحات اومده

سلام من یک جوجه مینا خریدم الان دوماهه که میگذره از وقتی دارمش قشنگ خودش پرواز میکنه چون از بچگی ول بوده به قفس عادت نداره چجوری میتونم به قفس عادتش بدم؟

سلام اگر شرایطش رو دارید اجازه بدین آزاد باشه چون پرنده اسارت رو دوست نداره طبیعتا
ممکنه افسرده هم بشه
به هر حال اگر راهی نیست غذاش رو بذارید تو قفس یا اسباب بازی بذارید یا کنار قفس باهاش حرف بزنید

سلام روزتون بخیر
مینای من خیلی دستشویی میکنه جوری که من اگر سه ساعت زیرشو تمیز نکنم به گند کشیده قفسو..ینی مشکل داره؟میتونم بگم هر ساعت ۱۱ بار دستشویی میکنه

سلام مرغ مینا پرنده راست روده است دفع فضلش زیاده
زیاد حساس شدین . غذایی که بهش میدین چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟

مینای من یک ماهشه دوروزه گرفتمش اما آرومه واز دستم غذا میخوره میشه از الان شروع کنم

اجازه بدین کامل به محیط عادت کنه

مینا من مدتی هست با دهان باز می‌خوابه الان 10ماهش هست

چه غذایی بهش میدین

سلام من مرغ مینام شوره داره روی پر هاش چیکار باید بکنم

سلام باید هفته ای یکی دو بار آبتنی کنه
براش ظرف آب میذارید ؟
چک کنید که حتما شوره باشن و شپش نباشه بهتره به دامپزشک مراجعه کنید

سلام مرغ مینا من ۱ماهشه و چهار الی پنج روز اومده به خونه ما ترکی می توانم آموزش رو شروع کنم

سلام
اگر ترسش ریخته و ازتون نمیترسه
اگه از دستتون غذا میخوره بله میتونید آموزشش بدین

مرغ مینای ما ۲ سالشه و الان ۱ ماهه که درکنار ما هست و با ما دوست شده و به محل زندگی خود عادت کرده میتونیم آموزش رو شروع کنیم؟

امکان اینکه اموزش ببینه کمه
ولی شما انجام بدید شاید شد

مرغ مینا من ۷ ماهه هست تازه گرفتم میتونم شروع به یاد دادن کنم

سلام، بله اگه وحشی نباشه.

برای شروع به آموزش حرف زدن مینا باید از چندکلمه شروع کنیم وبه چه صورت؟؟

در پست زیر اموزش مربوط رو پیگیری کنید
آموزش سخن گفتن مرغ مینا

اصولش ، اموزش تک کلمه ، روزی 5 بار ، هر بار 10 دقیقه (وسطش استراحت و … هم هست)

مطالب عالیند بیشتر ادامه بدهید لطفا مرسی

خوشحالیم که راضی هستید

اگر به او آموزش بدهیم هر موقع دستشویی دارد بر روی قفس بنشیند و دستشویی کند زمانی که داخل قفس است و دستشویی میکند بد عادت می شود ؟

نمیدونم این مورد رو
عادات هر مینا نسبت به مینای دیگه ممکنه متفاوت باشه

سلام العان یه مرغ مینا ومده توی خونه ما. من نه میدونم چند سالشه نه میدونم جنسیتش چیه اگر میشه کمکم کنید. ممنون.

سلام
متاسفانه روش صحیحی برای این مواردی که گفتی وجود نداره

دور چشماش اگه سفیده یعنی بچه هست و اگر کرم جوان و اگر زرد میانسال اگر زرد پیر و جنسیت هم نمیشه براحتی تشخیص داد اگه خیلی کنجکاوید برید به دامپزشک مراجعه کنید احتمالا باید آزمیش دی ان ای بده اگه بچس حرف میزنه

سلام مینای من الآن تقریباً یک هفته است که دیگه باسرنگ بهش غذانمیدم ولی خیلی دوست دارم بدونم نره یا ماده میشه لطفاً منوراهنمایی کنید؟

سلام جنسیت مرغ مینا به راحتی تشخیص داده نمیشه لازمه به دامپزشک یا پرنده فروش با تجربه مراجعه کنید