نکات مهم به هنگام خرید جوجه مرغ مینا

نکات مهم به هنگام خرید جوجه مرغ مینا

خرید جوجه مرغ مینا

مرغ مینا به دلیل بازیگوشی و استعداد سخنگویی یکی از پرنده های زینتی و خانگی بسیار محبوب می باشد. با توجه به اینکه برای سخنگو کردن مرغ مینا باید جوجه آن را تهیه نمود به همین دلیل بسیاری از افراد خرید جوجه مرغ مینا را به پرنده بالغ ترجیح میدهند. اما خرید جوجه سالم کار آسانی نیست. اگر در این زمینه اطلاعی نداشته باشید ممکن است پرنده بالغ به جای جوجه به شما بفروشند و یا اینکه پرنده دچار بیماری باشد. اما نگران نباشید ما در این مقاله از وبلاگ فروشگاه چیکن هچ به کمک شما آمده ایم تا نکات مهم به هنگام خرید جوجه مرغ مینا را به شما آموزش دهیم.

ویژگی های بارز یک جوجه مرغ مینای سالم

فعال بودن جوجه : جوجه مینا اگر سالم باشد برای غذا گرفتن و یا آب خوردن واکنش نشان میدهد. یعنی زمانیکه شما دستتان را به سمت پرنده دراز میکنید و یا نوک او را لمس میکنید جوجه دهان خود را باز میکند. اما جوجه مریض بیشتر در حال چرت زدن می باشد و در وضعیت بی حالی به سر می برد.

در انتخاب جوجه باید دقت کنید، با خودتان فکر نکنید که چون بی حال است پس میتوانید حتما او را درمان کنید. جوجه ها در برابر بیماری ضعیف بوده و زود تلف میشوند.

پاهای جوجه را کنترل کنید

بایستی حتما به پاهای جوجه به دقت نگاه کنید. هرگونه اثری از انگل، زخم و یا شکستگی، در رفتگی و یا حالت غیر طبیعی در پاها و انگشتان نباید مشاهده شود. قبل از پرواز مرغ مینا بایستی بتواند بر روی زمین راه برود. وگرنه پرنده خیلی زود تلف میشود. اگر فروشنده به شما گفت که جوجه بزرگ شود وضعیت ناهنجاری پاهای او خوب خواهد شد، هرگز اعتماد نکنید.

پرها و بال ها را به طور کامل بررسی کنید

حالت بالها باید در وضعیت معمولی کاملا جمع باشد. اگر بال ها آویزان باشند، جوجه مریض است. همچنین پرها و بال ها باید بدون حالت در رفتگی باشند.

پرها و بال ها را به طور کامل بررسی کنید

نوک جوجه مرغ مینا را بررسی کنید. سوراخ های بینی جوجه باید تمیز باشند. اگر اثری از ترشحات، مایع آبکی و یا آبریزش در بینی پرنده مشاهده کردید احتمالا جوجه مریض شده و دچار سرماخوردگی شده است.

به چشمان جوجه مینا هم دقت کنید. حالت چشم ها در جوجه باید به شکل شفاف باشد و چشمان پرنده نیز کامل باز شود.

خرید تخم نطفه دار مرغ مینا

بعنوان یک راهکار دیگر میتوانید تخم نطفه دار مرغ مینا تهیه نموده و از آن جوجه کشی کنید. برای این کار بایستی یک دستگاه جوجه کشی خانگی حرفه ای هم تهیه کنید. در ادامه با استفاده از این دستگاه و جوجه کشی از پرنده های زینتی میتوانید حتی به کسب درامد بپردازید.

انتخاب نوع نژاد مرغ مینا

فرق هایی بین مرغ مینای افغانی، پاکستانی و ایرانی وجود دارد. مرغ مینای افغانی در مقایسه با نژاد ایرانی پاهای درازتری دارد. همچنین رنگ پای نژاد ایرانی (زرد روشن) روشن تر از نژاد افغانی و پاکستانی است. پای جوجه مینای افغانی به رنگ تیره متمایل میباشد.

مرغ مینای افغانی معمولا زیبایی و ارزش بیشتری در مقایسه با نژاد ایرانی دارد. اما نژادهای افغانی با آب و هوای آن منطقه سازگار هستند و در ایران نگهداری از آنها کمی سخت می باشد.

جوجه مینایی که قصد خرید آن را دارید بهتر است حداقل 2 الی 3 هفته سن داشته باشند. چراکه در این صورت احتمال تلف شدن آنها کم خواهد بود. اگر تجربه و یا اطلاعات کافی نداشته باشید به احتمال بسیار قوی جوجه یک روزه مرغ مینای شما تلف خواهد شد.

در جوجه هایی که بین 2 الی 3 هفته سن دارند، میتوان گفت که بین 4 الی 6 عدد از پرهای اصلی پرواز قهوه ای رنگ، پرهای سیخ سیاه رنگ بر روی سر و پرهای سفید و کمی تیره بر روی پشت و سینه اش درآمده است. در این سن تنها قسمتی که از بدن پرنده بدون پر می باشد، نزدیک کلواک و مخرج او می باشد.

اگر میخواهید پرنده شما جثه و هیکل زیبایی داشته باشد، باید جوجه نر تهیه کنید. چرا که جوجه مینای نر در مقایسه با ماده هیکل درشت تری دارد و پرهایش نیز براق تر میباشد. لازم به ذکر است که استعداد سخنگویی نر و ماده مرغ مینا تفاوت چندانی با هم ندارد و هر دو جنس این پرنده تحت آموزش به خوبی میتوانند سخن گفتن را تقلید کنند.

در انتخاب مرغ مینای نر باید بدانید وقتی پرنده شما به سن بلوغ رسید (سن یک و نیم الی دو سالگی) پرنده دچار جفت خواهی و تنش های جنسی خواهد شد و بایستی برایش جفت تهیه کنید. وگرنه به احتمال زیاد فرار خواهد کرد.

بهترین سن برای خرید جوجه مرغ مینا

هرچقدر سن جوجه مینا زیاد باشه اهلی کردن آن سخت تر خواهد شد. به همین دلیل سن 2 الی 3 هفتگی برای خرید جوجه مرغ مینا بهترین زمان میباشد.

همچنین اواخر بهار و اوایل تابستان فصل خوبی برای تهیه جوجه مرغ مینا می باشد. زمانیکه جوجه مرغ مینا تهیه کردید باید از پرنده در برابر وزش باد و دماهای سرد مراقبت کنید. چون پر و بال آنها هنوز به طور کامل رشد نکرده و جوجه به راحتی میتواند مریض شود.

بهترین سن برای خرید جوجه مرغ مینا

لازم به ذکر است که برخی از نژادهای مینا به طور طبیعی جثه کوچکی دارند. لذا در هنگام خرید جوجه مرغ مینا باید به سن او نیز دقت کنید. پرنده ای که بالغ شده و بیش تر از یک سال سن داشته باشد به سختی اهلی میشود و یا هرگز اهلی نخواهد شد. همچنین آموزش سخنگویی به چنین پرنده ای بسیار سخت می باشد. لذا در انتخاب جوجه باید بدانید که پرنده به سن بلوغ نرسیده باشد.

ما در مقاله تعیین سن و جنسیت مرغ مینا به طور مفصل در این باره بحث نموده تیم . پیشنهاد میشود قبل از خرید جوجه مرغ مینا حتما این مقاله را هم مطالعه بفرمایید.

جمع بندی

اگر به پرورش مرغ مینا در منزل علاقه مند هستید، خرید جوجه مرغ مینا و یا جوجه کشی از تخم نطفه دار آن برای شما بهتر از خرید پرنده بالغ خواهد بود. چرا که شما این فرصت را دارید که جوجه مینا را اهلی نموده و به او کلمات مدنظرتان را آموزش دهید. جوجه مرغ مینا برای یادگیری بسیار مستعد بوده ولی نیازمند مراقبت هم می باشد. تغذیه این پرندگان به طور کلی با بیشتر پرنده های دیگر فرق میکند. لذا توصیه میشود در مورد نحوه نگهداری و تغذیه این پرنده نیز به طور کامل اطلاعات کسب کنید. ما این اطلاعات را در بخش مقالات مرتبط با پرورش مرغ مینا برای شما به رایگان گردآوری نموده ایم.


دیدگاه‌ها 64
64 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام من جوجه مینا گرفتم خوب بود نمی دونم چرا از دیشب بی حاله جیششم سفیده ابع

سلام
ببرش دامپزشک حیوانات خانگی

سلام من به پرندهاسخنگو علاقه زیادی دارم و وقتی این مقالرو دیدم نظرم در مورد مینا ها اوز شد ایا بزرگ کردن مینا کار سختی هست یا مثلا به یک شرایط خواسی نیاز داره یا مثلا جوجه مینا پیدا میشه که تقریبا قیمت زیر 100تومان داشته باشه

Last edited 1 ماه قبل by محسن میرزایی(:

سلام
نه
سخت نیست
اعصاب میخواد + تغذیه مناسب میخواد + نباید بگی به دامپزشک دسترسی ندارم !!! و …
قیمت نمیدونم

سلام
من یه مینا دارم نوک بالایش از نوک پاینش بزرگ تره و کجه اومده رو نوک پایینش.آیا نژادش فرق میکنه یا باید نوکش کوتاه بشه؟

سلام
نمیدونم این مورد باید معاینه بشه
ببر دامپزشکی حیوانات خانگی

سلام مرغ مینای سخنگو دارم بالای ۵۰ کلمه صحبت میکنه رخ به رخ قیمتش چنده ؟

سلام
نمیدونم

سلام.ب جوجه مرغ مینا ک سنش ۴ ماه روزانه چقدر باید باهاش حرف بزنی

سلام
روزانه 5 بار هر بار 10 دقیقه

سلام نژاد پاکستانی بهتر یا ایرانی. و از کجا باید بفهمم ک نژادش چیه

سلام
اطلاعی در مورد اینکه از کجا متوجه بشید ندارم
برای اقلیم ایران نژاد ایرانی حتما بهتره

سلام من یه مرغ مینا خریدم که تقریبا یک ماهه هست الان یک روزه که خریدم. توی قفس که هست کاملا ساکت ایستاده یه گوشه قفس و نه صدایی داره و نه حرکتی می کنه.
البته بیرون که هست جنب و جوش داره و پرواز هم یه کمی بلده. برای غذا، باید دهانش باز کنم و بهش غذا بدم.

می خواستم ببینم این عدم حرکت و جنب و جوش توی قفس به خاطر ورود به محیط جدیده یا علت دیگه ای داره؟؟؟

سلام
امکانش هست به خاطر ورود به محیط جدید باشه
به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشه
در نوع غذاش دقت کنید که اهن نداشته باشه

سلام
چند روز هست که جوجه مینا خریدم . نسبت به حرکات دست و پای آدمها واکنش نشون میده ولی نسبت به صداها هیچ واکنش نداره ، حتی زمانی که خواب هست با صدای بلند اشیائ یا خودمون هیچ تکونی نمیخوره .
احتمال داره کر باشه ؟

سلام
فکر نکنم
بیشتر باید بررسی بشه

سلام ببخشید چرا مرغ مینا من برنج و خیارو….میخوره ولی پلیت مخصوص خودش را نمی خوره

سلام
اسم پلتش چیه ؟ چند ماهشه پرنده ؟

سلام من برای اولین بار میخوام مرغ مینا بخرم بعد از شما چندتا سوال داشتم
۱.مرغ مینا ی ۲ماهه الی ۴ماهه میخوام بخرم اگه بخرم خودم باید تک تک کلمه بهش یاد بدم یا خودش یاد میگیره؟
۲_من یک جوجه خروس ۲ماهه دارم میگم مرغ مینا بخرم به جوجه صدمه اینا نمیزنع ینی میتونم دوتا شون تو خونع نگه داری کنم؟
۳_مرغ مینا غذای مخصوص داره یامیتونیم هرچی میخواییم بهش بدیم؟
۴_مرغ مینا بخرم باید از یه جای مطمعنی بخرم یا نع میتونم از برنامه دیوار خریداری کنم ؟

سلام
1- خودتون باید یاد بدید
2- ممکنه بیفته دنبالش ، ممکنه دوس بشه ، نمیشه گفت . بیشتر هم سعی خواهد کرد صدای خروس رو تقلید کنه
3- غذای مخصوص داره نباید هر چی اومد دستتون بهش بدید سریع مریض میشه
4- بهتره از جای مطمئن بخرید

ممنون …

سلام سایتت عالیه حاوی محتوا های اموزنده و بابت زحمتی که کشیدی تشکر. من دیشب ی جوجه مینا 23 روزه خریدم برای فرزندم که 6 ساله هست. اینو عرض کنم که با دنیای پرندگان زینتی کم و بیش اشنامو بی تجربه نیستم. خلاصه به قیمت 310 هزار تومان خریداری کردم و بررسی کردم جوجه رو دیدم کمی سینه پرنده رو به تیغه شدنه. پرنده فروش به بنده اطمینان کامل برای سلامتی پرنده رو داد و ذوق و علاقه پسرم مانع بررسی بیشتر پرنده و از طرفی خستگی کار نگذاشت تا پیش دامپزشک برای تایید سلامتی پرنده برم. صبح به سر کار رفتم و چون همسرمو از دست دادم متاسفانه و فوت کردن زنداداش بنده صبح زود بعد از رفتن پیش پسرم زنگ من زدن و گفتن که پرنده تلف شده بچه ت از بس گریه کرده و شوک شده تشنج کرده و داریم میریم بیمارستان . خلاصه اینکه میخواستم بپرسم طبق تجربه شما میتونم از پرنده فروش شکایت کنم یا نه؟ پول پرنده برام اهمیتی نداره اما فشار و صدمه روحی که پسرم متحمل شده رو نمیتونم ببخشم و حلال کنم. لطفا اگر اطلاعی داری از اینجور مشکلات خواهشا راهنمایی کن منو. ممنون

سلام
متاسفم برای مشکلی که بوجود اومده
فکر نکنم شکایت و … فایده ای داشته باشه چون در پایان خواهند گفت که عدم نگهداری مناسب باعث مرگ پرنده شده و نگهداری و بررسی و کالبد شکافی پرنده هم بسیار بعیده انجام بگیره و درنتیجه هیچ موردی رو متوجه فروشنده نخواهد کرد.

جوجه هم اصلا مناسب نگهداری به عنوان پرنده ی اول نیست ، 2 ماهه حداقل بگیرید که خودش غذا بخوره

سلام من میخوام یه مرغ مینای جوجه سه هفته ای بخرم از کجا تهیه کنم

سلام
اطلاع ندارم
ولی با توجه به عدم شناختتون بهتره 2 ماهه به بالا بخرید

سلام من یک جوجه مینا گرفتم الان چشمش بسته وبی حاله چیکار کنم

سلام
تغذیش چیه؟

سلام
من میخام یه جوجه مرغ مینا بخرم میخاستم بدونم از کجا بفهمم که سخنگو هست و چگونه دستی کنم
خیلی ممنون از شما.

سلام
در مورد صحبت کردن خوب همونجا به فروشنده بگید باهاش صحبت کنه !
دستی شدن هم توضیحات کافی در بخش های زیر موجوده :
آموزش های نگهداری از مرغ مینا

سلام ببخشید من مرغ مینام الان ۳ هفتشه دور نوکش زرده ولی روش نه مشکیه.
نژادشم افغانیه این معمولیع ؟؟

در تغذیه و رفتار و فضلش هم تغییری ایجاد شده ؟

نه
فقط یکم از ادم بعد از در اوردن از کارتونش میترس

ترسیدن مشکلی نداره
طبیعیه

گوشه دهنش از داخل زخم شده

ببرید دامپزشکی باید دارو دریافت کنه

ایا مرغ مینا بهتر است یا عروس هلندی لطفا صادقانه جواب بدین ترو خدا

سلام من یک جوجه مینا نر گرفتم ۲۷ روزه یا کم تر ولی پا ها ش که نگاه میکنم بسته هست می خوستم بدو نم که این باید بسته باشه یا مشکل داره .))

سلام
اینو باید از همونجایی که تهیه کردید بپرسید

سلام جوجه مینا من غذا ب راحتی نمیخورد ۲۰ روز دارد حتی خودش هم سعی نمیکند غذا بخورد دهنش را گاهی باز میکند وقتی خمیری را که درست کردم میبرم طرف دهنش سریع دهنش را می‌بندد فقط دوست دارد آب بخورد

سلام
تغذیش چیه ؟ خمیر چی ؟

سلام مرغ مینا من یک ماهه هست یکم دور چشم ماش زرده ایا نزادی داریم که مرغ مینا دور چشمش زرد بشه به سرعت 🐥😲🙂

سلام
در این مورد اطلاعی ندارم
زیاد پیگیرش نباشید ، مورد خاصی نیست

آره مال من زرده

سلام مال هوای گرمه

سلام امید وارم حالتون خوب باشه مرغ مینا چند ماهه به حرف میاد شما میدونید ولی مرغ مینا به حرف ها گوش میده چه جوری میشه 🧐🕊

سلام
قابل تشخیص نیست به کیفیت آموزش بستگی داره
روزی 5 بار هر بار 10 دقیقه رخ به رخ باهاش کار کنید فقط هم روی یک کلمه باشه

سلام خسته نباشید من یه حوجه مینا دارم ۱ماهشه بعضی وقت هاعطسه میکنه به نظر شما مشگل چیست؟🤔

سلام
محیطش سرده ؟ گردو خاک داره محیطش ؟
غذا چی بهش میدید ؟

سلام عذر ادب میخواستم بدونم که از کجا بفهمیم شاه مرغ هس یا پس مرغ در دوره جوجه بودنش هنگام خرید مرغ مینا جوجه
چون قبلا داشتم خوب حرف میزد ولی ناز کم بود صداش واضح کلفت نبودش ولی حدود یک سالش بود تقریبا

Last edited 4 ماه قبل by آرمان فارسی

سلام
متوجه پرسش نشدم مجددا بگید
به طور کلی بهترین راه برای تشخیص جنسیت مرع مینا ازمایش خون هست

سلام من یک جوجه مینا خریدم ولی بعد ۲۰ روز مرد الان میخوام بخرم میترسم بمیره بنظرتون بخرم یا برم جوجه عروس بگیرم

سلام
دلیل اینکه تلف شد چی بود ؟

درود برشما ممنون میشم راهنمایی کنیدبنده دیروز مرغ مینا خریدم دور چشماهاش سفید است از خریدار پرسیدم گفت ۷ ماهشه ولی خیلی وحشیه سخن هم نمیگه ولی در خلوت یه چیزهایی میگه دست به سمتش میبری خودشو به قفس میزنه کف دست میگیرم نوازش میکنم یکسره دست پا میزنه آیا اهلی میشه چکار باید کرد ممنون میشم راهنمایی کنید سپاسگزارم

سلام
مورد سن قابل تشخیص نیست و همونطور که داخل پست ها نوشته شده به صورت نسبی گفته میشه که شاید غلط باشه ، اعتماد به فروشنده گزینه ی بهتریه !
پرنده رو تازه خریدید و اون پرنده الان فکر میکنه که رفته کشتارگاه ! پس دستتون رو طرفش نبرید ، مدتی بهش اجازه بدید که به محیط عادت کنه ، اطراف رو خوب بشناسه ، کم کم خودش میاد طرفتون
صبور باشید همه چی حل میشه

سلام شرمنده . قیمت مرغ مینا سخنگو الان چنده ؟

سلام
در مورد قیمت اطلاعی ندارم
دیوار و شیپور زیاده

سلام قیمت جوجه مرغ مینا نر حدود چقدره

سلام
اطلاعی در این مورد ندارم

سلام مرغ مینا چند

از بازار بپرسید

سلام خسته نباشین
من یه مرغ مینا خریدم حدودا 10ماهشه ولی خطوط دور چشاش سفیده و خیلی سرحاله و نمیتونه حرف بزنه ولی اهلیه آیا موفق میشم که کلمه گفتن رو بهش یاد بدم؟ هر بار که کلمه رو میگم در سکوت سعی میکنه بگه ولی با اون کلمه خیلی فرق داره

سلام
مشکلی نداره ، میتونید بهش یاد بدید
باید اصولی یاد بدید ، فقط یک کلمه رو یاد بدید تا اونو یادنگرفته نرید سراغ کلمه ی دیگه
روزی 5 بار هر بار 10 دقیقه

سلام من یه مرغ مینا گرفتم حدود 3هفته سن داره ولی پاهاش از مچ به پایین زیرش جمع شده
و ممنون میشم بگین که مرغ مینا در چند هفتگیش میتونه بلند بشه روی پاهاش

سلام
به امکان زیاد طبیعی هست بزرگ بشه خوب میشه
بزاریدش روی چوب ببنید پارو جمع میکنه یا خیر ؟