آموزش پرورش و نگهداری مرغ مینا

علت اسهال مرغ مینا و روش های درمان آن | اسهال آبکی، سفید، زرد، سبز

دلیل اسهال آبکی مرغ مینا| اسهال سفید | اسهال زرد | اسهال سبز | درمان خانگی اسهال مرغ مینا

اسهال بیماری شایعی در میان پرندگان است. شما به‌عنوان کسی که در پرورش مرغ مینا فعالیت دارید، باید وضعیت مدفوع مرغ مینای خود را مکررا چک کنید تا از این طریق به بیماری و عواملی که زمینه ساز وقوع اسهال شده دست یابید. در این مقاله به تفکیک از عواملی که منجر به اسهال در مرغ مینا و جوجه مرغ مینا شده پرداخته ‌ایم و راهکارهایی برای پیشگیری و درمان آن نیز ارائه داده ایم.

بررسی علت ها و دلایل اسهال مرغ مینا

علت های مختلفی همچون سرماخوردگی، استرس، تغذیه نامناسب، تغییر مکان، استحمام، بیماری های ویروسی و باکتریایی و … در اسهال مرغ مینا دخالت دارند که در ادامه به تفصیل توضیح داده ایم : 

الف – اسهال به دلیل استرس

استرس ناشی از عوامل مختلفی مانند تغییر مکان، سر و صدای زیاد، قرار دادن در محیط تاریک، هم قفس شدن با پرنده ها و حیوانات بزرگتر، محیط بسیار گرم یا بسیار سرد و … می باشد که چند مورد مهم در ادامه آمده است. 

1.اگر به‌تازگی مرغ مینای خود را خریداری کرده‌اید، استرس پرنده منجر به وقوع اسهال شده و جای نگرانی نیست. او را در محیط آرام ترجیحا بی سر و صدا قرار داده و تغذیه مناسب اش را فراهم کنید گذر زمان و صبوری شما کارساز خواهد بود. 

2.اگر ناخواسته و یا به هردلیلی او را در محیط تاریک قرارداده اید هراس و استرس منجر به اسهال شده است برای رفع این مشکل در محل خوابش یک چراغ خواب نصب کنید و روی قفس ملافه سفید رنگ بکشید.

3.اگر قفس او را روی زمین قرار داده اید ممکن است به استرس دچار شده و در نهایت اسهال شود برای رفع این مقوله ارتفاعش را از کف زمین زیاد کنید و قفس را بالای کمد، میز یا پایه قرار دهید تا به مرور زمان این مشکل حل شود.

4. اگر حیوان یا پرنده جدیدی وارد قفس و حریم خصوصی مرغ مینا شده، به ویژه اگر در آب و غذای او شریک باشد. جثه و هیکل بزرگتر پرنده یا حیوان می تواند استرس و در مواقع شدیدتر اسهال پرنده را به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال اگر یک طوطی کاکادو را با مرغ مینا هم قفس کنید.

ب – اسهال به علت سرماخوردگی

اگر پس از استحمام، مرغ مینا دچار اسهال شده و دارای علائمی مانند لرزش، عطسه های ممتد و بی حالی است، به احتمال زیاد سرماخورده که با رفع سرماخوردگی اسهال نیز بهبود خواهد یافت. برای این منظور دمای محیط را ثابت نگه دارید و به هیچ عنوان او را در معرض باد قرار ندهید. 

هم چنین پس از تایید دامپزشک از قرص و قطره سرماخوردگی کودک استفاده کنید، نصف قرص را در آب حل کرده و در حلق پرنده بریزید و توجه داشته باشید دارو به ریه او رخنه نکند. البته 4 قطره از مکمل ب کمپلکس هم کارساز خواهد بود البته حائز اهمیت است هیچ کدام از داروهای قید شده بدون تجویز دامپزشک استفاده نشود.

ج – اسهال مرغ مینا به دلیل تغذیه نامناسب

اگر از پلت یا کنسانتره‌ای که غذای اصلی مرغ مینا نیست استفاده می‌کنید به زودی پرنده شما دچار کبد چرب شده و از چاقی رنج خواهد برد، بنابراین به دادن غذاهای فاقد آهن اهتمام ورزید و به هیچ عنوان از غذاهای آهن دار در جیره غذایی او استفاده نکنید. 

از پلت مخصوص مرغ مینا به منظور جلوگیری از این مشکلات استفاده کنید. غذای پرچرب را از رژیم غذایی او حذف کرده و آب آشامیدنی و غذای او را مکرر تعویض کنید تا پرنده دچار اسهال نشود. در مقاله تغذیه مرغ مینا به اطلاعات کامل تر و دقیق تری اشاره شده است. 

چه بیماری هایی سبب اسهال در مرغ مینا می شوند؟

بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، روده، عفونت های انگلی و ویروسی همگی از رسته بیماری‌های هستند که پرنده را دچار اسهال می‌کنند. رنگ سبز در مدفوع مرغ مینا نشانه کبد چرب بوده و مدفوع آبکی نشانه بیماری کلیوی است.

هم چنین اگر پرنده شما علائمی مثل ضعف روحی و بی اشتهایی دارد دچار انگل شده است که باید کرم زدایی صورت گیرد. در صورت مشاهده اینگونه موارد سریعا او را به دامپزشک برسانید در ادامه به دو مورد از بیماریهایی که نقش اساسی در اسهال مرغ مینا دارند اشاره خواهیم کرد. هم چنین در مقاله بیماری های رایج مرغ مینا اطلاعات بیشتری قابل دستیابی است.

1 – بیماری کلامیدیوز

نوعی عفونت در پرندگان زینتی و یا خانگی است که به انسان نیز انتقال می‌یابد. دارای علائمی مثل اسهال زرد و سبزرنگ، بی‌اشتهایی، ورم ملتحمه چشم، بی‌حالی و افسردگی است که با تاثیرپذیری از محیط آلوده و نامساعد، استرس انتقال به مکان جدید و تراکم زیاد حیوانات در یک مجموعه، بوییدن ذرات مدفوع خشک شده و یا خوراکی آلوده شده این ویروس به وجود می‌آید. 

در صورت تجویز دامپزشک استفاده از داروی چرک خشک کن در بهبودی کمک کننده خواهد بود و تتراسایکلین نیز برای درمان او مناسب است می‌توانید 250 میلی گرم را در یک لیتر آب حل کرده و در یک بازه زمانی 3 الی 5 روزه در اختیار پرنده قرار دهید.

2- بیماری آسپرژیلوز

یکی از بارزترین دلایل بروز آن قرار گرفتن مرغ مینا در محیط آلوده است. این بیماری قارچی شش‌های پرنده را هدف قرار داده و پرنده تا مدت‌ها با مشکلات تنفسی دست‌وپنجه نرم می‌کند، دارای علائمی مانند تنگی نفس، نفس‌کشیدن با دهان باز، کرخ شدن و خواب‌آلودگی، تشنگی و اسهال است. 

در چنین شرایطی از پرنده بیمار دوری و محیط را توسط داروهای ضدقارچی گندزدایی کنید. این بیماری توسط باد در هوا منتقل وبا دم و بازدم از هاگ‌های قارچ در هچرهای آلوده، بستر و غذای آلوده صورت می‌گیرد. 

در صورت تجویز دامپزشک جهت درمان می‌توانید از داروهای ضد قارچی مایکوستاتین، کنترل‌کننده قارچ سدیم، کلسیم پروپیونات و ویوله دوژانسیان در غذا  استفاده کنید البته استفاده از سولفات مس یا ROCON در آب طی سه الی پنج روز نیز کارساز است. ذکر این نکته ضروری است که استفاده از داروهای مختلف در درمان طیور حتما باید تحت نظارت دامپزشک حیوانات خانگی صورت گیرد.

چگونه می‌توان از اسهال پرنده پیشگیری کرد؟

تمامی عواملی که گمان می‌کنید مسبب ایجاد استرس و تنش در مرغ مینای شما می‌شود را حذف کنید و یک رژیم غذایی سالم و اصولی برای آن برچینید. از غذای مانده و پسماند غذای خانگی استفاده نیست، چون به هیچ وجه برای پرنده مناسب نیست.

توجه کافی به ویتامین و کلسیم‌های دریافتی پرنده داشته باشید و رعایت نظافت قفس، اولویت کار همه روزه شما باشد. مرغ مینای خود را در قفس هایی از جنس آلومینیوم، استیل و یا پلاستیک مقاوم و سخت نگهداری کنید. جویدن میله های قفس می تواند سبب ورود میکروب ها، پلاستیک های سمی و حتی سرب به بدن مرغ مینا شود. 

راه حل های کاربردی در درمان اسهال پرنده مینا

در ادامه چند راه حل کاربردی جهت درمان اسهال مرغ مینا آمده است که با احتیاط و تحت نظر دامپزشک می توانید استفاده کنید. 

1- اگر پرنده شما همراه با فضله مایع سفید کشدار دفع می کند احتمالا به عفونت مبتلا شده است در این صورت می توانید از قرص یدوکینول بعد از تایید دامپزشک استفاده کنید، آن در آب حل کرده یا تکه تکه کرده و به مرغ مینای خود دهید.

2- داروی ادوسین برای مشکلات گوارشی مثل اسهال و عفونت‌های تنفسی کارگشاست. بهره گیری از آنتی بیوتیک ها برای پرنده مبتلا به سرماخوردگی، اسهال، آبریزش بینی و عطسه شده در پنج روز متوالی مناسب است.

3- داروهای مصرفی را که در طی سه الی پنج‌روز دو وعده در غذا و یا آب پرنده اضافه کرده اید مدام تعویض کنید این کار به منظور جلوگیری از فاسد شدن آب یا مواد غذایی است.

4- در صورت بی‌اشتها نبودن پرنده نیازی به تزریق آمپول نیست و از طریق خوردن غذا یا آشامیدن آب دارو جذب بدنش خواهد شد.

روش های درمان خانگی اسهال پرنده مینا

به مدت سه روز چای سیاه را به جای آب مورد مصرف پرنده خود قرار دهید در غیر اینصورت عرق کاسنی هم می تواند شیوه ای برای درمان به روش خانگی بوده و بهبودی را برای مرغ مینای شما به ارمغان آورد.

سوالات متداول در مورد اسهال مرغ مینا

در ادامه به چند سوال مهم در مورد علت های اسهال مرغ مینا و روش های درمان آن اشاره شده که بسیار کمک کننده خواهند بود. 

1- درمان اسهال جوجه مرغ مینا چگونه است؟

جوجه مرغ مینا نیز بنا به علت های مشابه می تواند به اسهال مبتلا شود، اما با توجه به بدن آسیب پذیر و سیستم ایمنی ضعیف پرنده، حتما با دستور دامپزشک پرنده های زینتی برای درمان مرغ مینا اقدام کنید و برای این منظور از یدوکینول و سایر داروهای تجویز شده توسط دامپزشک می توانید استفاده کنید. 

2- علت اسهال زرد یا سبز مرغ مینا چیست؟

اسهال زرد یا سبز می تواند به دلیل بیماری کلامیدیوز، بیماری کبدی و یا بی اشتهایی پرنده باشد که روش های درمان هر کدام در مقاله توضیح داده شده اند. 

3- علت اسهال سفید در مرغ مینا چیست؟

در صورت مشاهده اسهال سفید در مرغ مینا، احتمال ابتلا به بیماری های عفونی من جمله سالمونلا وجود دارد که استفاده از قرص یدوکینول با تجویز دامپزشک، در درمان موثر است. 

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به شرح مختصری از عوامل و بیماری‌هایی که منجر به اسهال در مرغ مینا می‌شوند بپردازیم تا پیشگیری‌های لازم در صورت بروز آن انجام گیرد. در صورت شدید بودن اسهال و ضعف و بی حالی پرنده، حتماً و حتماً جهت مداوا به دامپزشک مراجعه کنید و خودسرانه به درمان اقدام نکنید که منجر به تلف‌شدن آن شود. اگر شما هم موارد مشابهی را تجربه کرده اید و به شیوه دیگر آن را درمان کرده اید با ما در کامنت‌ها در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. سلام خدمت شما خسته نباشید مینا بنا مدفوعش شل شده وبه رنگ قهوه ای است ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهش چی میدین؟
   احتمال مسمومیت با فلزات سنگین هست
   باید از نزدیک معاینه بشه

 2. سلام من امروز ی مرغ مینا خریدم نمیدونم.ماده یا نر ..از کجا بفهم….
  بعدش اگه تنها باش اشکال داره.

  1. سلام باید به دامپزشک مراجعه کنی تعیین جنسیتش سخته . سنش رو میدونی ؟ برای سخنگو شدن باید تنها باشه

 3. سلام وقت بخیرمینای من چن وقته که رفته توی دوره پرریزی وتولک والان سه چهارروزه که اسهال داره هیچ وقت اینجوری نبوده میشه راهنماییم کنین؟

   1. غداش پلت نیس ترکیب حشرات ومیوه وایناس به صورت پودرشده ازبرندRAFFالبته تاحالاهم مشکلی نداشته فضلشم سبزسفیدباهم ولی الان که اسهال داره بیشترسفیدتوروخداکمکم کنین

    1. غذاش مخصوص مینا نیست براش غذای مخصوص فاقد آهن از برند تاپ فید یا پادوان بخر . 3 روز به جای آب بهش جای بده . هیچ غذای دیگه ای هم نباید بخوره نونو اینجحور چیزا نده
     کبدش دچار مشکل شده مقاله زیر رو کامل بخون :
     درمان بیماری کبد مرغ مینا

     1. متاسفانه در مورد این غذا اطلاعات کاملی ندارم اما چون گفتین حاوی میوه هست احتمال میدم آهن زیادی هم داشته باشه . حتما مجدد با دامپزشکش هم مشورت کنید . اما غذاش باید فاقد آهن باشه

 4. سلام ببخشید مرغ مینای من از امروز بعد از تمیز کردن قفس و حمام دچار اسهال شده علایم دیگری نداره بنظرتون چکار کنم؟
  و اینکه اسهال زرد هست غذاش هم امروز تموم شده بود عوض کردم همون پلت هست یعنی ممکنه از غذا باشه؟

  1. سلام چه پلتی بهش میدین ؟ پلت مخصوص مرغ مینا ؟ از برند تاپ فید یا پادوان بخرید .
   بله احتمال داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا