منو اصلی

شپش مرغ مینا و درمان خانگی آن

شپش مرغ مینا و درمان خانگی آن - چیکن هچ

شیوع کنه، انگل های پوستی و شپش مرغ مینا یکی از مشکلات رایج در نگهداری از این پرنده می باشد. در صورتی که مرغ مینای شما از وجود کنه و شپش در میان پرهای خود رنج می برد، مطالعه این متن برای شما ضروری خواهد بود. وجود شپش در بدن و قفس مرغ مینا علاوه بر به خطر افتادن جان پرنده، می تواند مشکلاتی را برای افراد خانواده نیز به وجود آورد.

عدم درمان به موقع کنه و شپشک مرغ مینا، سبب پرخاشگری، بی قراری، ضعیف شدن و زخمی شدن بدن پرنده می گردد؛ گاه عفونت کردن این زخم ها سبب تلف شدن پرنده خواهد شد. برای درمان انگل، کنه و شپش زدن مرغ مینا، با این مقاله از وب سایت چیکن هچ همراه باشید.

آیا مرغ مینا شپش می گیرد ؟

مرغ مینا پرنده ای شلوغ و اصطلاحا شلخته است؛ این پرنده به هنگام غذا خوردن ریخت و پاش زیادی داشته و سبب آلودگی محیط اطراف خود می گردد. از این رو عدم نظافت روزانه قفس، سبب رشد آلودگی و همچین ابتلای پرنده به شپش و کنه می شود. علاوه بر آن، به دلیل آب تنی و ریختن آب در قفس، رطوبت و دما نیز محیط را برای رشد شپش در مرغ مینا فراهم می سازد.

شپش گرفتن مرغ مینا امری شایع است.

علائم شپش زدن مرغ مینا

شپش در مرغ مینا باعث حساسیت های پوستی و خارش در برخی از نقاط بدن پرنده می شود. بیشتر اوقات شپش و کنه پرنده در نواحی اطراف مقعد لانه کرده و مشکلات زیادی را به وجود می آورند. با ایجاد حساسیت و خارش بدن مرغ مینا، پرنده با گاز گرفتن ناحیه یا خاراندن آن، باعث زخمی شدن و افزایش مشکلات به وجود آمده می گردد. گاه این زخم ها نیز عفونت کرده و جان مرغ مینا را به خطر می اندازد.

به مرور پرنده دیگر توانایی یک جا نشستن نداشته و بی قرار است، به راحتی نمی تواند بخوابد و پرهای ناحیه نوک زده و گاز گرفته شروع به ریزش می کنند. این حشرات خون پرنده شما را مکیده و روز به روز سبب لاغر شدن، کم خونی، بی قراری و پرخاشگری مرغ مینا می گردند.

تشخیص شپش مرغ مینا با توجه به علائم زیر امکان پذیر خواهد بود :

 • ضعیف شدن پرنده
 • لاغر شدن مرغ مینا
 • ریختن قسمتی از پرها
 • پف کردن پرنده
 • قرمزی پوست
 • بی خوابی در شب
 • خاراندن مداوم و وحشیانه پرها
 • بیقراری و جیغ های کوتاه
 • نخوابیدن بر روی تخم ها و بی تابی دائمی
 • مرگ بی دلیل جوجه و آثار کبودی کوچک بر روی بدن پرنده
 • دیدن حشرات و نقاط قرمز یا سیاه روی میله یا چوب نشیمن

عکس شپش مرغ مینا

عکس شپش مرغ مینا - چیکن هچ

چگونه شپش مرغ مینا را از بین ببریم ؟

زمانی که در میان پرهای پرنده خود، شپش یا کنه مشاهده نمودید، لازم است تا سریعا برای درمان اقدام کنید. شپش های موجود بر روی پرهای مرغ مینا تنها 10 درصد از کل شپش ها می باشند؛ 90 درصد از این حشرات بر روی میله، داخل لانه، میله های قفس و حتی بر روی فرش های زیر قفس زندگی می کنند!

در نتیجه یکی از اصلی ترین راه های از بین بردن کلیه شپش ها، نظافت تمام اتاق و محل پرورش مرغ مینا می باشد.

1- نظافت هفتگی قفس و میله نشیمن

همانطور که گفته شد، یکی از راه های اصلی درمان شپش زدن مرغ مینا رعایت نظافت محیط زندگی پرنده می باشد. برای این منظور لازم است تا قفس پرنده، سینی کف و مخصوصا چوب نشیمن به صورت هفته ای یکبار کاملا شسته شود. برای این کار قطعات قفس را از یکدیگر جدا کرده و به صورت جداگانه با استفاده از آب ولرم شستشو دهید.

دقت کنید که هیچ مایع شوینده ای بر روی قطعات قفس باقی نمانده تا سبب مسمومیت پرنده نگردد. همچنین تمامی قطعات را کاملا خشک کرده تا رطوبت باقی مانده، سبب رشد باکتری و کپک نیز نشود.

2- نظافت روزانه آبخوری و دانخوری

هر روز یک بار آبخوری و دانخوری مرغ مینا را از قفس خارج ساخته و بشوید. باقی ماندن آب به مدت طولانی در آبخوری باعث رشد جلبک و میکروب در آن شده که خود مشکلات گوارشی بسیاری را در پی خواهد داشت. همچنین غذای مانده و کپک زده نیز زمینه رشد باکتری و شپش گرفتن مینا را فراهم می سازد.

3- آبتنی هفتگی

مرغ مینا علاقه زیادی به آب تنی داشته و این کار باعث شادابی پرها و جلوگیری از خشکی پوست پرنده می شود. علاوه بر آن آبتنی و حمام جهت درمان شپش و کنه نیز موثر می باشند. توصیه می شود برای درمان بهتر شپش ها، 5 سی سی سرکه سیب طبیعی درون وان حمام پرنده بریزید.

4- استفاده از سرکه سیب طبیعی

سرکه سیب خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ داشته و برای نظافت قفس و همچنین آب تنی پرندگان کاربرد دارد. یکی از راه های از بین بردن شپش در مرغ مینا، استفاده از سرکه سیب برای ضد عفونی کردن قفس و ظروف پرنده می باشد. به این منظور شما می توانید مقداری سرکه را با آب حل کرده و با استفاده از دستمال تمیز، بر روی سطوح مختلف بکشید.

این امر سبب از بین رفتن شپش و کنه های موجود در درز های قفس و فراری دادن آن ها می شود. همچنین استفاده هفتگی از 3 قطره سرکه سیب طبیعی در ظرف آبخوری پرنده، سبب تقویت گوارش و از بین رفتن انگل های داخلی نیز خواهد شد. ضد عفونی کردن قفس با سرکه سیب، بهترین درمان خانگی شپش مرغ مینا می باشد.

5- استفاده از جرمی ساید پی

محلول جرمی ساید پی، یکی دیگر از ضدعفونی کننده های بسیار مناسب برای قفس مرغ مینا است. دیگر راه درمان شپش مرغ مینا، استفاده از این محلول می باشد. برای این منظور 5 سی سی جرمی ساید را در نیم لیتر آب ریخته و به قفس اسپری کنید.

در صورتی که مقدار بسیار کمی از این محلول به پرهای پرنده نیز اسپری شود مشکل جدی به وجود نخواهد آمد.

6- استفاده از پودر و اسپری ضد کنه و شپش

استفاده از پودر و اسپری ضد کنه و شپش - چیکن هچ

قطره، اسپری و داروی ضد شپش مرغ مینا در تمامی داروخانه های دامپزشکی یافت می شود. توصیه می شود به محض دیدن شپش و حشره در قفس و پرهای پرنده، به داروخانه دامپزشکی مراجعه کرده و داروی مربوطه را تهیه نمایید.

7- آفتاب گرفتن روزی یک ساعت

شپش ها و حشرات موجود در پرهای مرغ مینا از روشنایی و گرمای نور خورشید بیزارند. قرار دادن قفس در مقابل نور خورشید به مدت 1 ساعت در روز، در درمان شپشک پرنده موثر می باشد. دقت داشته باشید که قفس پرنده را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید؛ این کار باعث گرمازدگی پرنده خواهد شد. برای این منظور از نور صبح یا عصر کمک بگیرید.

8- استفاده از برگ تنباکو

استفاده از برگ تنباکو، یکی دیگر از راه های از بین بردن شپشک مرغ مینا می باشد. این حشره از بوی تنباکو فراری بوده و نمی تواند این بو را تحمل کند. شما می توانید مقداری برگ تنباکو را خیسانده و به میله های قفس پرنده بکشید.

بیشتر بخوانید : آشنایی با سایر بیماری های مرغ مینا

پیشگیری از شپش زدن مرغ مینا

برای جلوگیری از ابتلای مرغ مینا به شپش و کنه، لازم است تا هر هفته قفس و میله نشیمن به طور کامل ضد عفونی شود. آبخوری و دانخوری پرنده روزانه شسته شده و مجددا از غذا و آب تازه پر گردد.

هر یک هفته تا ده روز، 3 قطره سرکه سیب طبیعی را با آب یا غذای پرنده مخلوط نمایید. هفته ای یکبار دو سی سی سرکه سیب طبیعی را در ظرف آب ریخته و برای آبتنی در اختیار مرغ مینا قرار دهید؛ این کار علاوه بر از بین بردن حشرات، سبب براق شدن پرهای پرنده نیز خواهد شد.

پیشگیری از شپش زدن مرغ مینا - چیکن هچ

هفته ای یکبار زیر بال ها، کمر، زیر پاها، شکم و روی سر مرغ مینای خود را به دقت وارسی کنید. در صورت خریداری پرنده جدید، به هیچ عنوان دو پرنده را در کنار هم قرار ندهید. لازم است تا پرنده جدید 10 روز تا دو هفته قرنطینه بوده و از نظر سلامتی کاملا بررسی گردد.

آیا شپش مرغ مینا به انسان منتقل می شود ؟

امکان انتقال شپش از پرنده به انسان وجود دارد. شپش ها موجودات نفرت انگیزی بوده که با تغذیه از خون انسان یا حیوانات مختلف، به ادامه حیات می پردازند. عمر این حشره موذی، یک هفته تا ده روز بوده اما به دلیل تخم گذاری بیش از حد، کنترل آنها امری مشکل می باشد.

این حشرات از پرندگان و حیوانات به انسان منتقل می شوند اما نمی توانند مدت زمان زیادی در بدن انسان زندگی کنند. تغذیه اصلی آن ها خون پرندگان بوده و برای زندگی در بدن انسان ساخته نشده اند.

سخن آخر

در این پست از فروشگاه اینترنتی چیکن هچ، شپش گرفتن مرغ مینا و نحوه درمان خانگی این مشکل بررسی شد. اصلی ترین راه جلوگیری از این بیماری، رعایت نظافت و بررسی هفتگی سلامت پرنده می باشد. سوالات خود را در قسمت کامنت ها با کارشناسان چیکن هچ به اشتراک بگذارید.


دیدگاه‌های نوشته
19 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام من یه مرغ مینا ی سه ماهه دارم والا نوکش نسبت به قبل بزرگ شده ناخن هاشم همینطور سنگی براش نداشتیم چیکار کنم

سلام
باید ببری دامپزشک حیوانات خانگی یا پرنده فروش برات کوتاه کنه
به هیچ عنوان خودت دس نزن

سلام خسته نباشید جوجه مرغ مینا۲۰روزه دارم ازدیشب بالهاش افتادغذا میدم درمیاره علتش چیه

سلام
فضلش چه رنگیه ؟ تشنج هم میکنه ؟ تغذیش چیه ؟

سلام وقتتون بخیر
مرغ مینام تازه دان‌خور شده،چند روزه متوجه شدم نوک بالاییش رشد کرده و سر نوکش سفید رنگ شده
علتش چی میتونه باشه؟

ن چیزی داخل قفسش نذاشتیم
میله‌ای هم ک روش میشینه از جنس چوب طبیعی هست

چشم مرسی بابت راهنماییتون
علت اینکه نوکش رشد کرده چی میتونه باشه؟!

آها بله درست میفرمایین
خیلی خیلی مرسی بابت راهنمایی‌های سودمندتون،خدا خیرتون بده🌹🙏

🌹🌹🙏

سلام وقت بخیر،مرغ مینام دان خور هست،پلت بهش میدم چندروز میشه ک خودش دان نمیخوره ولی اگه کف دستم بریزم میخوره،علتش چیه

سلام
از ظرف دانخوریش بدش میاد !

سلام و خداقوت. مینای من ظهر تا حالا فقط خودش رو میخارونه و بی تابه و خودش رو مدام به قفس میکوبه باهاش رو چک کردم ولی حشره ای به بدنش ندیدم ازبس خودش رو کوبوند به قفس بالهاش خون میان. در ضمن یکی از پرهای بال اش چند روز پیش شکسته و الان جای اون ورم کرده و مدام نوک میزنه بهش و خون میندازتش چیکارش کنم اعصابم ریخته بهم ازبس بال و پر زد

باسلام مرغم زیر پرهاش حشراتی شاید به اندازه 3 میلییمترکرم رنگ حرکت میکنند شکلشون هم اینطوری که بدنشون به فرم اشک است و متصل به کله ی کوچیک سر باریک اشک مانندبدنشون متصل به کله ازاینا کوچیک ترم هست همون شکلی ولی سفید رنگ اند و ذرات بسیار بسیار ریز سیاه رنگ پودرمانند هم تو پرهاشون است اینا چیه
چه مارک حشره کشی بخرم ا ؟
اینا چیه کنه یا ساس یا شپش یا کک هست ؟ خیلی زیادن