علت خارش مرغ مینا به همراه نحوه درمان خانگی آن

چرا مرغ مینا خودشو میخارونه - چیکن هچ

چرا مرغ مینا خودشو میخارونه

موارد زیادی باعث خارش بدن مرغ مینا میشود. گاها خارش مرغ مینا با ریزش پر و کچل شدن قسمت هایی از بدن پرنده نیز همراه است. برای اینکه خارش مرغ مینا را درمان کنیم، ابتدا باید دلیل آن را بدانیم. در این پست از وبلاگ چیکن هچ علت خارش مرغ مینا را با هم مرور میکنیم. قبلا در پست های مختلف در رابطه با بیماری، نحوه تغذیه، نحوه پرورش و نحوه جوجه کشی مرغ مینا بحث نموده ایم. مجموعه این مقالات در دسته مقالات پرورش و نگهداری مرغ مینا موجود می باشد که پیشنهاد میشود نگاهی به این پست ها هم بندازید.

خارش به دلیل رشد پرهای جدید و تولک رفتن

مرغ مینا نیز همانند بسیاری از پرندگان سالی یکبار دچار پرریزی میشود. این نوع پرریزی که دوره تولک نام دارد باعث خارش بدن پرنده نیز میشود. در واقع پرهای جدید و تازه که از زیر پوست بیرون می آیند، باعث خارش آن ناحیه میشوند. برخی از این پرها مخصوصا شاه پرها که به تازگی سر از پوست بیرون می آورند حکم تیغ را دارند. همچنین زمانیکه پرهای پرنده را کوتاه میکنید و یا میچیند، پرهای قیچی شده باعث خارش بدن پرنده خواهند شد. حتی پرنده ممکن است برای رهایی از این درد و خارش، پرهای تازه را از جا بِکَند.

مرغ مینا در فصل تابستان تولک می رود. در زمان تولک رفتن، قسمت های مختلف بدن مرغ مینا کچل شده ولی این ریزش پرها بطور متعادل است. مثلا پرهای هر دو بال بطور متقارن دچار ریزش میشوند و پرهای اطراف سر و گردن نیز به همین شکل.

اگر خارش مرغ مینا به خاطر تولک سالیانه باشد، جای نگرانی نیست و این موضوع دلیل بر بیماری پرنده نخواهد بود.

تمیز کردن طبیعی بدن و مرتب کردن پرها

مرغ مینا بصورت روزانه عادت دارد که پرهای بال و بدن خود را مرتب و تمیز کند، مخصوصا اگر پرهای او کثیف شده باشند. همچنین او در زمان مرتب کردن پرها با منقار خود و با تند تند بال زدن و مالیدن پرها به یکدیگر آنها را مرتب میکند. این یک حالت طبیعی بوده و نباید آن را با خارش اشتباه گرفت. بیشتر پرورش دهندگان خانگی مرغ مینا به اشتباه این رفتار آنها را دلیل بر خارش شدید میدانند؛ در حالیکه پرنده در حال تمیز کردن و مرتب کردن پرهای خود می باشد.

تلاش برای جلب توجه و نیاز به آبتنی

مرغ مینا واقعا یک پرنده باهوش می باشد و گاها برای جلب توجه دست به کارهای جالبی میزند. مثلا اگر پرنده شما به حمام کردن عادت داشته و به آن نیاز پیدا کند، با خارش بدن و یا بی تابی در قفس سعی میکند به شما بفهماند. در این شرایط باید یک ظرف آبتنی برای پرنده خود تهیه کنید تا او خودش حمام کند. همچنین حتما بصورت هفتگی ظرف آبتنی برای پرنده خود بگذارید تا پرنده استحمام کند. آبتنی علاوه بر تمیز کردن بدن باعث سرحال شدن پرنده میشود. توجه داشته باشید آبتنی در هوای گرم و دی یک محیط بدون وزش باد انجام گرد تا مینای شما دچار سرماخوردگی نشود. بعد از آبتنی پرنده باید سریعا خشک شود.

وجود انگل خارجی و قارچی

پرها و بدن پرندگان به شدت مستعد الوده شدن به انواع حشره و انگل خارجی می باشد. کنه، شپشک و مایت ها از جمله انگل هایی هستند که پرنده ها به آنها آلوده میشوند. انگل هایی مثل کنه و مایت خون بدن پرنده را میمکند و باعث ازار شدید پرنده و همچنین کم خونی بدن او میشوند. شپشک ها نیز با چنگال ها و آرواره های تیز خود باعث خارش پوست مرغ مینا میشوند. خارش شدید، بی قراری و بی تابی و راحت نخوابیدن میتواند نشانه انگل خارجی در مرغ مینا باشد. البته با قرار دادن برچسب های سفید و زرد در داخل قفس میتوان متوجه وجود انگل خارجی در پرنده شد. این برچسب ها را باید حتما قبل از شب در قفس پرنده بگذارید چون انگل های خارجی بیشتر شب هنگام شروع به فعالیت میکنند. در نتیجه برخی از این انگل ها بر روی برچسب ها خواهند چسبید.

درمان انگل پوستی در مرغ مینا

برای درمان انگل خارجی باید از داروها و قطره های پشت گردنی مخصوص استفاده کرد. این قطره ها در پت شاپ های معتبر و دارخانه های دامپزشکی به فروش میرسند. قطره انگل کش باید طبق دستور دامپزشک یا کارخانه سازنده آن مصرف شود. توجه داشته باشید که برای ریشه کنی برخی انگل ها باید مجددا از انگل کش ها استفاده کرد. بعنوان مثال توصیه میشود که دو هفته یا 15 روز بعد از درمان اولیه مجددا یک قطره انگل کش به پشت گردن پرنده ریخته شود تا لاروهایی که به تازگی از تخم بیرون آمده اند نیز از بین بروند. قطره پشت گردنی باید به مقدار مناسب و کم استفاده شود وگرنه باعث ریزش شدید پر در پرنده خواهد شد.

لازم به ذکر است که انگل های پوستی در مدت زمان کوتاه میتوانند جمعیت زیادی تشکیل دهند. همچنین احتمال انتقال آنها از پرنده به انسان نیز وجود دارد.

برای اینکه از ابتلای مینای خود به انگل های پوستی جلوگیری کنید، هر ماه یکبار حتما بدن، پوست و لابلای پرها را چک کنید. شما بایستی به بهداشت قفس پرنده، لوازم داخل آن مثل ظرف آب و غذا و همچنین به بهداشت محیط زندگی اش اهمیت زیادی بدهید. همچنین توصیه میشود که هر دو ماه یکبار پرنده را جهت معاینه به یک کلینک دامپزشکی برده تا در صورت مشکل، هر چه سریعتر بتوان درمان را شروع کرد.

نکته: اگر ریزش پر و خارش پوست مرغ مینا به خاطر انگل قارچی باشد، برای درمان باید از داروهای ضد قارچ استفاده شود. قطره انگل کش برای این نوع موارد پاسخگو نخواهد بود.

بیماری کبدی

مرغ مینا به دلیل رژیم غذایی خاصی که دارد، مستعد بیماری های کبدی و بیماری ذخیره آهن می باشد. در حقیقت غذای این پرنده باید فاقد آهن باشد ولی متأسفانه بیشتر پرورش دهنده های خانگی به مینای خود انواع غذا با آهن و چربی بالا میدهند.  مقاله تغذیه مرغ مینا را حتما مطالعه کنید. در نتیجه تغذیه اشتباه، کبد پرنده به شدت آسیب دیده و درگیر مشکلات مختلفی میشود. یکی از این مشکلات ریزش پر، خارش شدید بدن، پرخاشگری و نوک زدن به پاها می باشد. در این شرایط حتما باید مرغ مینای خود را جهت معاینه به کلینیک دامپزشکی ببرید. در صورت داشتن بیماری کبدی، دامپزشک با داروی مناسب یک دوره درمان برای تصفیه کبد برای پرنده شما تجویز خواهد کرد.

شوره و خشکی پوست

پوست بدن پرندگان نیز شوره ای سفید و ریزی تولید میکند که در واقع همان سلول های مرده پوست می باشند. وجود این شوره ها بر روی بدن پرنده باعث خارش او میشوند. استحمام زیاد، کمبود ویتامین های A، E و D و خشکی محیط از جمله دلایلی هستند که باعث ایجاد خشکی پوست، تشکیل بافت مرده و شوره میشوند. در نتیجه خشکی پوست و تشکیل بافت مرده، آن ناحیه دچار خارش خواهد شد. پرنده درگیر نیز برای رفع این مشکل با نوک و پاهای خود بدنش را می خاراند.

برای جلوگیری از خشکی پوست مرغ مینا لازم است که محیط نگهداری این پرنده رطوبت مناسبی داشته باشد. برای درمان پوست خشک و مشکل شوره بدن مرغ مینا میتوانید از قطره ویتامین  آ+د استفاده کنید.

علاوه بر موراد بالا حساسیت و مسمومیت نیز باعث خارش پوست مرغ مینا میشود. پوست این پرندگان به موادی همچون خوشبوکننده ها، عطر، دود سیگار و تنباکو، فلزات سنگین، رنگ های شیمیایی و … حساس است. لذا پرنده نباید در معرض این مواد قرار گیرد.

جمع بندی

در این مطلب از سایت چیکن هچ به سوال رایج کاربران اینکه چرا مرغ مینا خودشو میخارونه جواب دادیم. همانطور که در متن بالا توضیح داده شد، موارد زیادی باعث خارش پوست مرغ مینا میشود. پرورش دهنده باید تمامی موارد گفته شده را چک و بررسی کند. ناگفته نماند که خارش پوست باعث ریزش پر نیز میشود چون پرنده ممکن است با شدت بیشتری خود را بخاراند. همچنین اگر مشکل خارش پوست مرغ مینا را حل نکنید پرنده شما پرخاشگر و افسرده خواهد شد.


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده