علت سکوت و حرف نزدن مرغ مینا

علت سکوت و حرف نزدن مرغ مینا

علت سکوت و حرف نزدن مرغ مینا

مرغ مینا یکی از پرنده های باهوش و قابل پرورش در خانه است که نسبت به اکثر طوطی سانان هوش بالایی دارد و جزو پرنده های جسور به شما می رود که به راحتی با صاحب خویش صمیمی شده و به او وابسته می شود. در حالی که اغلبی طوطی سانان به سختی صمیمی شده و خیلی سریع نیز قهر می کنند. اما مرغ مینا چنین اخلاقی ندارد و بسیار پر جرات و با هوش است.

در برخی موارد برای پرورش دهندگان پیش آمده که مرغ مینای آنها پس از مدت ها به صورت ناگهانی ساکت شده و هیچ صدایی از خود بروز نمی دهد، همین موضوع سبب نگرانی اکثر پرورش دهنده ها شده که در این نوشته از چیکن هچ قصد داریم به علت این موضوع بپردازیم و راه حلی را برای آن پیدا کنیم.

مهم ترین دلایل سکوت مرغ مینا

مهم ترین دلایل سکوت مرغ مینا

دلایل مختلفی می تواند در حرف نزدن مرغ مینا دخالت داشته باشد، اما در زیر به مهم ترین عوامل خواهیم پرداخت :

الف – اگر مرغ مینای شما از زمان تولد و یا زمان خرید ساکت است، به احتمال زیاد لال است چون این عارضه در میان پرندگان نیز وجود دارد. اما اگر مینای شما هر از گاهی سوت می زند ولی کلمات یاد داده شده را بیان نمی کند باید به دنبال دلایل دیگری باشید.

ب – اگر قبلا مرغ مینای شما به خوبی حرف میزده و تمام کلماتی را که بهش یاد داده اید را بیان میکرد، اما اخیرا سکوت اختیار کرده است، باید به دنبال عامل این سکوت باشید. در برخی مواقع استرس باعث سکوت در مرغ مینا می شود. برای آموزش صحیح مرغ مینا می توانید به مقاله آموزش حرف زدن مرغ مینا مراجعه کنید. 

ج – اگر مکان پرنده را عوض کنید، به احتمال زیاد تا عادت کردن به مکان جدید سکوت خواهد کرد و کمتر صدای او را خواهید شنید. معمولا بین یک الی دو هفته به مکان جدید عادت می کند. 

د – اگر فرد جدیدی وارد خانه شده ، همین فرد ممکن است برای مینا نا آشنا باشد و سبب وارد شدن استرس به پرنده شده باشد، تا زمانی که مینا به این شخص عادت نکند و یا از خانه شما نرود، مینا حرف نخواهد زد. 

هـ – وارد شدن ترس به پرنده نیز می تواند عامل سکوت او باشد، اگر سر و صدای زیاد و ناگهانی مانند ترکیدن مواد منفجره در محیط پخش شود، مرغ مینا دچار ترس شده و تا مدت ها صدای او را نخواهید شنید. هم چنین زمانی که عصبانی باشید و روی مینا داد و هوار کنید احتمال ترسیدن پرنده بالاست. بنابراین باید مدتی صبر کنید تا ترس پرنده بریزد.

و – اگر با استفاده از ضبط صوت اقدام به آموزش مرغ مینا کرده باشید، به احتمال زیاد مرغ مینا در حضور شما حرف نخواهد ولی در تنهایی کلمات یاد گرفته را تکرار خواهد کرد. برای جلوگیری از مشکل باید حضورا به مینا کلمات را دوباره آموزش دهید.

ز – اگر مرغ مینای شما حرف نمی زند اما صداهای مختلف را از خود بروز می دهد، به احتمال زیاد در آموزش موفق عمل نکرده اید، اگر پرنده در سن نوجوانی و سه الی چهار ماهگی است می توانید دوباره آموزش را شروع کنید، اما اگر پرنده در سنین یک الی دو سالگی و بالاتر قرار دارد به احتمال زیاد آموزش های شما بی نتیجه خواهد ماند. 

ک – اگر فرد جدیدی به خانه نیامده و محیط پرنده را هم عوض نکرده اید، ولی باز هم با سکوت او روبرو شدید، باید به صورت دقیق تری به اتاق مینا نگاه کنید. شاید وسیله ای در اتاق باعث ترس او شده ، بنابراین هر وسیله ای که توجه مینا را به خودش جلب کرده از اتاق خارج کنید. 

ل – ترسیدن شب هنگام مرغ مینا نیز می تواند عامل سکوت او باشد، در برخی موارد مرغ مینا از صدای سگ و سایر حیوانات در شب ها می ترسد ، بنابراین بهتر است که پارچه ای را برای او در نظر بگیرید و شب ها بر روی قفسش بیندازید، پارچه نیاید زیاد کلفت باشد که سبب خفگی او شود و زیاد هم نازک نباشد که همه چیز از زیر پارچه نمایان باشد. 

م – شب هنگام حتما چراغ اتاق را خاموش کنید، اگر احساس می کنید که مینا از تاریکی میترسد، نیازی به انداختن پارچه روی قفس و یا خاموش کردن اتاق نیست، کافیست چراغ خواب اتاق را روشن کنید. 

ح – در و پنجره ها را ببندید تا از ورود صدای ناخواسته تا جای امکان جلوگیری کنید، اگر در فصل تابستان قرار دارید و هوا گرم است، به جای باز گذاشتن در و پنجره ، از کولر یا سایر تجهیزات سرمایشی استفاده کنید. 

ط – شاید مرغ مینای شما از کلمات قبلی خسته شده و تمایلی به بیان آنها ندارد. بنابراین برای شکست این سکوت ، کلمات جدیدتری را به پرنده یاد دهید و منتظر واکنش او باشید. 

ی – دلیل آخر سکوت مرغ مینا می تواند بیماری باشد، برخی از پرنده ها به منظور محافظت از خود در برابر دشمنان و ضعیف نشان ندادن خود ، از ابزار بیماری امتناع میکنند و به اصطلاح خود را قوی نشان می دهند. سکوت مرغ مینا که با گوشه گیری و کاهش اشتها همراه باشد می تواند دلیلی بر بیماری او باشد، برای این مورد حتما به دامپزشک مراجعه کنید. 

سخن آخر

در این نوشته به تمام عواملی که سبب سکوت و حرف زدن مرغ مینا شده اند، اشاره کردیم در صورتی که تجربه و اطلاعات بیشتری در این مورد دارید می تونید از طریق قسمت نظرات پایین صفحه برای ما بفرستید تا با نام خود شما آن را منتشر کنیم.


دیدگاه‌ها 8

*
*

  Ali پاسخ

  باعرض سلام وخسته نباشید .مرغ مینای من الان یک ماه میشه خریدم گفت سلام میده ومینا میگه ولی یکماه که اومده هیچ حرفی نزده بااینکه کلی هم اموزش میدیم بهش پنج ماهه هست ممنون میشم خسته شدم دیگه بخدا نمیدونم چکارکنم خیلی هم زرنگ وبازیگوشه صدای سوت درمیاره وقناری کلاع

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در پرورش طیور اگه صبور نباشید و زود خسته بشید نمینونید به خوبی پرورش بدید و نه اون چیزی یاد میگیره و نه شما از داشتنش لذت میبرید ! پس صبور باشید ، با پرنده کلی خوش بگذرونید به صدای کلاغ دراوردنش جواب بدید تا بدونه که مخاطبش شما هستید و دارید باهاش بازی میکنید
   بعد رخ به رخ بهش تک کلمه یاد بدید
   مینا اون کلمه رو بلده ، ولی چون از شما نشنیده پس برای شما هم تکرارش نمیکنه ! این خصوصیت مرغ میناست کلا !
   صبور باشید و با تک کلمه کار رو ادامه بدید ، تو این یکماه اون فقط امکان اشنایی بیشتر با محیط رو داشته ، الان کم کم داره اماده میشه !

  مریم پاسخ

  سلام. مرغ مینای من الان ۱۰ ماهش هست . سه ماه پیش من بود ولی بعدش فرد دیگری ازش نگهداری میکرد الان مجددا پیش خودمه . اما فقط کلمات بیا، مینا، بوس، ای بابا رو بلده . دوهفته هست که دارم طبق اموزشهای ذکر شده به مینا دارم کلمه یاد پیدم اما هیچ چیز جدیدی یاد نمیگیره. فقط کلملت قبلی رو تکرار میکنه.علتش چی هس؟ ایا میتونه کلمه یاد بگیره یا همینجوری میمونه؟ ممنون میشم بهم بگین چکار کنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   علت خاصی نداره ، باید همچنان تک کلمه باهاش کار کنید ، تا اون تک کلمه رو یاد نگرفته نرید سراغ کلمه ی دیگه
   بله میتونه یاد بگیره و مشکلی نداره

  ANTONI پاسخ

  مرغ مینای من حدود ۶ ماهشه و کلمات رو یاد گرفته و پیش خودش تو قفس میخونه و خیلی خوب هم بیانش میکنه اما من یا مادرم باهاش حرف میزنیم سکوت میکنه و‌چیزی نمیگه
  حتی موقع آواز و حرف زدنشم اسمشو صدا کنیم یکهو ساکت میشه
  پرنده سرحالیه و خیلی باهوشه و خیلیم بازیگوشه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   با استفاده از ضبط صوت بهش یاد دادید ؟ اگه اینجوری باشه برا خودش میخونه ! ولی اگه رخ به رخ یاد داده باشید کنار شما هم صحبت میکنه
   در هر صورت اون کلمه ای که میگه رو به صورت کامل و تک کلمه ، چندین بار رخ به رخ بهش بگید تا متوجه بشه که کنار شما هم صحبت کنه

  قلی پاسخ

  باسلام.مرغ مینا را جا به جا کردم یه هفته ای بردم روستا بد از برگشتن از روستا متاسفانه امروز مرد.حالم خیلی گرفته شده .اومدم خونه اصلا صحبت نمیکرد

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   ارتباطی به جابجایی نداره
   باید علائم رو میدیدید و تغذیش رو بررسی میکردید