آموزش پرورش و نگهداری مرغ مینا

افسردگی مرغ مینا (دلایل و نحوه درمان)

افسردگی مرغ مینا

درمان افسردگی مرغ مینا زمانی امکان‌پذیر است که رفتارشناسی مرغ مینا را بدانیم و همچنین بدانیم علائم افسردگی در این پرنده چیست و چطور قابل درمان است.

در انواع پرندگان افسردگی از بیماری‌های شایع است. افسردگی پرندگان گاهی کوتاه و گاهی بلندمدت است و باعث رفتارهای مخاطره‌آمیز در آن‌ها می‌شود. همچنین این بیماری ممکن است سیستم ایمنی این پرندگان را ضعیف کند و پرنده را از زندگی ساقط کند. اگر شما شاهد رفتارهای غیرطبیعی در مرغ مینای خود بودید احتمالاً پرنده شما افسرده شده است و نیاز به درمان افسردگی مرغ مینای خود دارید.
مرغ مینا پرنده‌ای خواستنی و زیباست که توانایی عجیبی در تقلید صدا دارد و به خاطر این توانایی خواهان فراوانی دارد. اما در نگهداری و پرورش مرغ مینا باید بسیار دقیق بود و به نیازها و مراقبت های پرنده آگاه بود چراکه کوتاهی در این امر به بیماری و افسردگی این پرنده زیبا می‌انجامد. زیرا مرغ مینا پرنده ای حساس و باهوش است و به‌همین جهت با کوچک‌ترین بی‌توجهی و عدم آگاهی نسبت به نیازهایش غمگین و افسرده می شود. تا جایی که از سخن گفتن منصرف شده و گوشه تنهایی را به بودن با اجتماع و ارتباط گیری ترجیح می‌دهد و در مواردی دیده شده که سیگار پشت سیگار روی تراس دود می کند!!!

علائم افسردگی در مرغ مینا

هرچند مرغ مینا خیلی به صاحبش وابسته نمی‌شود اما نباید حساسیت این پرنده نسبت به صاحبش را نادیده گرفت. مثلا این پرنده از غذا خوردن از دست صاحبش بسیار لذت می‌برد و اگر مدتی کم کاری کنید و برایش در این مورد وقت نگذارید ممکن است وارد فاز افسردگی شود. این پرنده بسیار حسود است و تحمل رقیب ندارد و نمی‌تواند تحمل کند صاحبش به‌غیر از او به حیوان خانگی دیگری توجه کند و اگر شاهد چنین چیزی باشد به‌شدت گوشه‌گیر شده یا شدیدا پرخاشگر می‌شود. تا جایی‌که ممکن است افسرده شود.

 علائم افسردگی در مرغ مینا

کندن پرها

از علائم افسردگی در گونه مینا می توان به کندن پرها اشاره کرد. همانطور که گفتیم مرغ مینا پرنده‌ای بسیار باهوش و دقیق است، ممکن است با غذا خوردن از دستان صاحبش و یا صحبت کردن مکرر به او وابسته شود. در این مواقع با کوچکترین بی محلی و کم توجهی از طرف او قهر کرده و ناراحت و غمگین میشود وممکن است حتی برای جلب توجه شروع به خودزنی از نوع کندن پرهایش بکند. ناراحتی مرغ مینا را ساکت و کم حرف و گوشه گیر میکند تا مرحله ای که ممکن است چند روزی سخنی نگوید و آواز نخواند، یا اطرافیانی که به او نزدیک شوند را نوک بزند و پرخاشگری کند.

با مشاهده جای خالی پرهای روی تن او، برای درمان افسردگی مرغ مینا حتما از دام‌پزشک درخواست کنید تا پرنده را معاینه کند. چون ممکن است مرغ مینا براثر افسردگی پرهای بدنش را بکند تا جایی که دچار کچلی شده و بدنی بدون پر پیدا کند. البته گاهی مینا از سر بی‌حوصلگی و تنهایی و کم شدن روابط اجتماعی ممکن است پرهایش را بکند. که در این شرایط توصیه به افزایش روابط و وقت‌گذرانی بیشتر با مینا است تا از لاک تنهایی و افسردگی درآید!!!

از دست دادن اشتها

یکی از موارد مبتلا شدن به بیماری افسردگی در مرغ مینا از دست دادن اشتهای آن‌ها است. هرچند ممکن است این کم بودن اشتها دلایل دیگری داشته باشد. در شرایط کلی چون پرندگان متابولیسم بالایی دارند و دائم در حال دانه خوردن هستند. هر گاه پرنده شما برای مدتی طولانی دست از خوردن کشید، باید نگران شوید. اگر متوجه شدید پرنده تان بیش از یک روز است که لب به غذا نزده برای درمان افسرگی مرغ مینا باید پرنده را به دام‌پزشکی ببرید. چون ممکن است به سرعت وزن از دست بدهد و شاید این بی‌اشتهایی به مردن پرنده بیانجامد.

بدخلقی و پرخاش‌گری

از شایع‌ترین و بارزترین عوامل ابتلای مرغ مینا به افسردگی پرخاش‌گری و حالت تهاجمی آن است. اگر تغییر رفتار این‌چنینی در پرنده خود مشاهده کردید به پزشک پرندگان مراجعه کنید. هرچند ممکن است عواملی چون تغییر هورمونی و عادت های گذرا دلیل این رفتار باشد که با مراجعه به دام‌پزشک بررسی و مشخص می شود.

تغییر صدا

خواندن و آواز هر پرنده‌ای مختص به خودش است و هر پرنده ای با صدای متفاوتی می‌خواند. اگر مرغ مینای شما در تعداد دفعات بیشتر یا کمتری شروع به خواندن کند یا تُنِ صدایش بیشتر از حد معمول همیشه بالا یا پایین باشد احتمال افسرده شدنش وجود دارد. البته هر گونه تغییری الزاما افسردگی در مرغ مینا نیست و می‌تواند نشانه این باشد که تمایل به جلب توجه از طرف صاحبش را دارد.

خطوط استرس

با مشاهده خط‌های استرس بر روی پرها یا پاهای مرغ مینا می تواند به مبتلا شدن آن به افسردگی پی برد. هرچند وجود این خطوط مشکل خطرناک و تهدیدآمیزی برای مرغ مینا نیست. اما کمک به درک افسردگی مرغ مینا و درمان آن می کند. به صورتی که با بررسی و تغییرات محیط زندگی، تغذیه، برنامه تمرین و بازی و روابط اجتماعی این پرنده می توانید به درمان افسردگی مرغ مینا کمک کنید.

قطع سخن‌گویی

مرغ مینای سخن‌گو اگر به طور ناگهانی و یک‌دفعه دست از تقلید صدا بکشد و مثل هر روز حرف‌ها را تکرار نکند گواه بیمار شدنش است و باید هرچه سریع‌تر درمانش کرد. پرندگان سخنگو عادت دارند تا صاحبانشان با آنها تمرین کرده و با تشویق و خوراکی دادن به آنها سرگرمشان کنند، اگر به هر دلیلی دست از تمرین های مداوم با مینای خود بکشید کم کم زمینه های افسردگی در آن ظاهر شده و سکوت را جایگزین خواندن و تقلید میکند.

قطع سخن‌گویی

زیرا این پرنده شدیدا علاقمند به روابط اجتماعی است و این غیبت شما و تمرین نکردنتان را پای بی توجهی تان گذاشته و افسرده و گوشه گیر میشود. که مهم‌ترین بخش درمان در این مورد وقت‌گذرانی و از سرگیری تمرینات روزانه و محبت بیشتر به این پرنده است.

آویزان بودن پرها

از علائم افسردگی مرغ مینا آویزان بودن پرهایش است. اگر مشاهده کردید بال‌ها و پرهای دُمِ مرغ مینا به سمت پایین متمایل است ممکن است پرنده شما افسرده باشد. با دام‌پزشک در این مورد مشورت کنید. هرچند ممکن است این حالت نشانه های بیماری های دیگری غیر از افسردگی باشد.

دلایل افسردگی در مرغ مینا

اندازه کوچک قفس

میناها پرندگان پر جنب و جوش و بسیار فعالی هستند و نیاز دارند تا فضای کافی برای حرکت و جست زدن داشته باشند. سایز و اندازه نامناسب قفس در سلامت روانی مرغ مینا بسیار موثر است. مثلا اگر قفس زیادی کوچک باشد و مینا نتواند مطابق زندگی طبیعی و معمول خود در آن فعالیت کند ممکن است افسرده و بیمار شود. پس حتما قفسی مناسب  به لحاظ فضای کافی تهیه کنید تا پرنده ای سالم و سرحال داشته باشید.

تغییرات محیط و اجتماع

بسیاری از پرندگان دست آموز که در قفس هستند و توانایی پرواز در هوای آزاد را ندارند در صورت کم‌توجهی و نداشتن ارتباط ممکن است افسرده شوند. اگر پرنده مرغ مینای شما بالغ باشد ممکن است با تغییر صاحبش در اثر فروش پرنده، تغییر در محیط یا افرادی که با مینا در ارتباط هستند، نداشتن سرگرمی، تغییرات در نوع خوراکی‌های مورد علاقه مینا و قرار دادن قفس در روی زمین بدون ارتفاع دچار بیماری افسردگی شود.

تنهایی و فصل جفت گیری

بیشتر افسردگی‌ها در زمان تولیدمثل در پرندگان رخ می دهد. مرغ مینا در فصل جفت گیری به شدت گوشه گیر شده و شروع به جمع آوری وسایل در گوشه ای از قفس میکند. در این مواقع بسیار تندخو شده و اجازه نزدیکش شدن کسی به قفس را نمیدهد. مینا تمایل دارد در این ایام به شدت از حریمش حفاظت کند و هر کسی به لوازمش دست زند و به مینا نزدیک شود از آسیب های احتمالی مینا در امان نخواهد بود. پس بهتر است برای درمان افسردگی مرغ مینا در این ایام جفتی مناسب تدارک ببینید تا از تنهایی دربیاید.

گرسنگی و تنبیه

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری مرغ مینا و تعلیم سخن‌گویی به مینا گرسنه نگه داشتن پرنده است. اگر گرسنه نگه داشتن مینا ترفندی برای تنبیه این پرنده و وادار کردنش به سخنگویی برای شماست، به‌هیچ‌وجه از این ترفند برای ترغیب مینا به سخن‌گویی استفاده نکنید. زیرا نتیجه عکس می‌دهد و این پرنده حساس را از حرف زدن دور کرده و موجب افسردگی و غمگینی این پرنده می شود.

در صورت مشاهده علائم افسردگی، برای کمک به بهبود و درمان افسردگی مرغ مینا باید به دام‌پزشک درباره زمان شروع این علائم، این‌که اشتهای مرغ مینای شما به چه صورت است؟ چطوری نفس می کشد؟ وضعیت دفع فضولات اش چگونه است؟  و … صحبت کنید تا بتواند بیماری را صحیح‌تر تشخیص دهد و شما را در درمان افسردگی مرغ مینا راهنمایی کند.

درمان دارویی و محیطی برای افسردگی مرغ مینا

برای درمان افسردگی مرغ مینا خوراندن مقدار یک چهارم قاشق چای خوری گرده گل یک بار در هفته به پرنده، کمک می کند. در مواردی هم می‌توان با درمان‌های دارویی توسط دام‌پزشک و گرفتن آرام‌بخش (داروی anti-stress) به درمان مرغ مینا کمک کرد. قرار دادن قفس در مکان‌های امن مانند یک متری سطح زمین در گوشه‌ای از دیوار کمک بسیاری در آرامش و بهبود بیماری و دوری از افسردگی می کند. محبت کردن و دادن خوراکی های خوشمزه، وقت گذرانی و بازی کردن با مینا در بهبود این افسردگی بسیار موثر است. دقت داشته باشید پرنده افسرده را در حالت تنهایی و گوشه‌گیری به حال خودش رها نکنید. تمام تلاش خود را در جلب رضایتش و محبت کردن به آن انجام دهید سعی کنید تا طی شدن روند بهبودی ارتباط عمیق‌تر و بیشتری با او بگیرید برایش سرگرمی و اسباب‌بازی تهیه کنید.

نوشته های مشابه

‫1,299 دیدگاه ها

 1. سلام مرغ مینای من 1ماه هست خریدم نمیدونم چرا 3روزه یه جوریه و قبلا دستمو میاوردم جلوش نوک میزد ولی این دفعه هیچ کاری نمیکنه سر جاش میمونه ممکنه کور شده باشه یا نه

 2. سلام من یه مینا خریدم احساس میکنم مریضه هیچی نمیخوره دوماهه اصلا حرف نمیزنه هیچ صدایی در نمیاره چشمش باد کرده راهنمایی میکنید
  از دوستم خریدم

  1. سلام دوست عزیز
   چند روزه گرفتینش؟
   چشمش که باد کرده التهاب و یا عفونت داره؟
   دقیق بررسی کنید تا راهنمایی لازم صورت بگیره

 3. سلام مینای من دو روزه شبا یه دفعه پر پر میزنه چند هفته س که فضله ش هم مایعه مشکلش چیه؟
  ولی حرفا رو تکرار میکنه و قهر نکرده

 4. سلام وقتتون بخیر
  من یه مرغ مینا دارم متاسفانه الان یک ماهه که نه دیگه سر و صدا میکنه و نه شیطونی….در قفس روهم باز میذاریم نمیاد بیرون…حتی اب تنی هم دیگه نمیکنه…انگار همش چرت میزنه…غذاش هم پلت مخصوص مرغ مینا سپهر دانه ست…گاهی هم خیار و سینه مرغ ابپز میدیم بهش اما خیلی کم…ماهی یکبارم مولتی ویتامین چند قطره توی ابش میریزیم….مدفوعش هم سبز رنگ نیست خاکیه…چش شده اخه

  1. سلام
   غذا بهش چی میدین؟
   کجا نگهش میدارین؟
   تغییر رنگ در فضله به وجود اومده؟
   از چیزی نترسیده؟

   1. سلام من مرغ مینا دارم پلت میخوره الان امروز غذاش تموم شده دیگه حرغ نمیزنه فضلش هم سبز نیست عادیه ولی گوشه گیر شده

     1. ما یک عروس هلندی داریم بابم بعزی موقا آن میاریم بیرون باهاش بازی میکنه مینا ما پراش میکنه چیکار کنیم

     2. سلام دوست عزیز
      کندن پرها دلایل مختلفی داره
      و ریشه اصلیش رو باید پیدا کنید
      غذا بهش چی میدین؟
      محیطی که نگه میدارین استرس زا هست؟
      کلسیم و مواد معدنی لازم به بدنش میرسه؟

 5. سلام خسته نباشید من امروز صبح مرغ مینام خیلی بی قراری میکنه،سروصدا میکنه و هی میره پشت پنجره به بیرون خیره میشه و پرندهارو صدا میزنه و سروصدا راه میندازه ،ایا مشکلی هست؟اگه همینجور پیش بره ممکنه افسرده بشه!؟اصلا دلیل این رفتار امروز صبحش چیه

   1. بله اهلیه سه سالشه غذاش پلته و گاهی سیب و هویج و مرغ هم میدم میخوره و عاشق سبزیجات هم هست،اصلا سابقه نداشت بی تابی و بی قراری بکنه

    1. پلتش مخصوص مرغ میناست ؟ براش پلت مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان بخرید .مرغ هم ندین بهش . سبزیجات آهن دار هم نخوره . میوه و سبزی هفته ای دور روز بخوره
     عادیه پرنده آزادی میخواد پنجره رو بپوشونین نبینه سایر پرنده هارو یا جفت براش تهیه کنید

 6. سلام خسته نباشیدعلت آب تنی نرفتن مرغ مینام نمیره دوش بگیره چیه درزم مینام 9ماهه هست و از جوجه گی خیلی دوست داشت آب تنی نمی کنه دلیلش چیه

  1. سلام مشخص نیست روش آب ریختین یا ترسیده ؟ دمای آبش چند درجه است ؟ باید ولرم باشه و در و پنجره بسته باشه تا سردش نشه

 7. سلام خسته نباشید ببخشید من یک میناتازه خریدم 3روزه خریدمش سالمه چرت نمیزنه اب وغذاهم مثل میناهای دیگه خوراکش عادی هست فقط توی قفس که هست روی چوب نمیره وکف قفط میشینه ووقتی میارمش ازقفس بیرون یک جاوای می ایسته وهیچ حرکتی نمیکنه پروازنمیکنه بدوبدوهم نمیکنه انگارروی پاهاش هم تعادل خوب نداره یکم بی تعادل هست بایدچه کارکنم؟ اگه میشه فورا راهنماییم کنید

  1. سلام ممنون از شما
   غذاش چیه ؟ کامل شرح بدین لطفا . فضلش سبز رنگ یا غیر طبیعی هست ؟
   اول اینکه برای تحرک نداشتنش خیلی نگران نباشید تازه خریداری شده زمان میبره تا خو بگیره . توی این مدت فضا رو براش اروم کنید و زیاد بهش دست نزنید
   اما نداشتن تعادل میتونه خطرناک باشه که باید برای تشخیصش در مورد تغذیش توضیح بدین

 8. سلام وقتتون بخیر،من میخواستم مینام رو واگذار کنم چون سرکارمو همش باید تنها باشه،به نظر شما تو دیوار آگهیش کنم یا بدم پرنده فروشی؟و اینکه غذای مینام پلت سیاه پادوانه،و مکمل برای کبد چربش زیر نظر دامپزشک بهش میدم ولی از اول عادت داشت روی چوبش ولو میشد و میخوابید،این کارش اشکالی نداره؟ممنون

 9. یه سوال دیگ هم داشتم اینه ک مدفوش ابکی و یه رنگی بین سبزو سفیده میخواستم ببینم سالمه

 10. داداش سلام خوبین وقتتون بخیر من تازه امروز یه مینا خریدم بیرون قفس بازیگوشه اما وقتی تو قفس مینزارمش میپره اینورو اونور دوس نداره تو قفس بمونه بعد ن جیک میزنه نه حرف میزنه رامه با کسی کاری نداره ولی سرو صدا نداره. بعد صاحابش میگف حرف میزنه الان هیچ کاری نمیکنه شیش ماهه هستش

  1. سلام تازه خریداری شده با صاحب قبلیش حرف میزنه ممکنه اصلا با شما حرف نزنه صبور باش
   خب معلومه پرنده قفس رو دوست نداره

 11. سلام وقتتون بخیر ببخشید من یک هفته هست مرغ مینام رو از اقوام گرفتم و اولش خیلی خوب باهامون صحبت میکرد حتی دیروز که مهمون داشتیم با مهمونای غریبه خیلی خوب صحبت کرد ولی امروز اصلا صحبت نمیکنه باهامون‌ وقتی هم باهاش حرف میزنیم چشاشو می‌بنده امکانش هست که افسرده شده باشه ؟ صبح آبتنی کرد ولی اصلا حرف نمیزنه بعد من با دست بهش میوه و برنج و نون (البته خیلی کم) میدم ممکنه غذا براش تکراری شده باشه ؟ یا اینکه ممکنه علتش این باشه که شبا جای قفسشو عوض میکنم ؟ امروز خیلی بی حال شده وفتی باهاش حرف میزنم محل نمیذاره فقط بدنشو تمیز میکنه ، و اینکه از روزی که میبرمش بیرون خونه با بقیه حرف میزنه ولی تو خونه اصلا با ما حرف نمیزنه

  1. سلام اصلا راجع به نحوه نگهداری این پرنده اطلاعاتی دارین ؟ نون و برنج ؟ مثل سم میمونه برای مرغ مینا ! سریعا غذارو قطع کنید براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان بخرید
   تا 3 روز به جای آب بهش چای سیاه بدین

 12. سلام من یه مرغ مینا دارم حدود 2 یا 3 سال و نیمشه الان نزدیکای فصل بهاره . هی میره یه گوشه دور از ما مدام پر هاشو میکنه غذا نمیخوره جیک جیکم نمیکنه کالا نه حرف میزنه نه آواز میخونه آب بازی نمیکنه با این که خیلی دوست داره دیروز براش غذای مورد علاقه اش رو خریدم بازم نمی خوره پراش افتاده و میلرزه دیشب کف قفسش دراز کشیده بود آب هم نمیخوره تورو خدا کمک کنید

  1. سلام غذاش چیه ؟ حتما غذاش بده . صدای بلند یا حرکت ناگهانی نداشتین بترسه ؟ تنهاش گذاشتین توی خونه ؟ کامل شرایط رو توضیح بدین

 13. سلام مرغ مینا من تعادل نداشت و غذا نمیخورد بردیم دامپزشک گفت بهش استرس وارد شد وعفونت روده داره الان خوب شد ولی قبلا حرف میزد صدادرمی آورد الان نه حرف میزنه نه صدا در میاره ۸ماهش است لطفا بگید چیکارکنم

     1. غذاش رو عوض کن فقط براش غذای مخصوص مرغ مینا بخر از برند تاپ فید یا پادوان . فضله معمولی یعنی چه رنگی ؟

 14. سلام من پرندم رو خیلی دوس دارم و هر روز میاوردمش بیرون
  الان حدودا یع ماهه یه مینای دیگه از رفیقم گرفتم که ازش بزرگتره و الان دوروز بود که دیدم همش جلوی در قفس ایستاده
  اوردمش بیرون ولی خیلی ساکته قبلا به محض دیدن من پرواز میکرد سمتم
  اما الان اصلا سمتم نمیاد
  پروازشم خیلی بد شده و تعادل تو پرواز نداره
  میترسم تو لک باشه لدفا کمکم کنید

  1. اگر پرندتون سخن گو هست ایا هنوزم حرف میزنه ؟ اگر حرف نمیزنه و پرهاش هم حالت اویزون داره احتمال افسردگی وجود داره .
   چرا فکر میکنید تولک هست ؟ پرهاش بصورت متقارن میریزه ؟
   اگر راجع به تولک رفتن ابهاماتی دارید بهتر مقاله پرریزی و تولک رفتن مرغ مینا | مراقبت ها و نحوه تغذیه در زمان تولک مطالعه کنید

 15. سلام وقتتون بخیر، مرغ مینای من بیشتر از دو ماه هست که گوشه گیر شده و نه حرف میزنه نه صدایی ازش خارج میشه حتی تو خونه هم آزادش میزارم اصلا هرچقدر صداش میکنم سمتم نمیاد کل روزم می خوابه فقط پامیشه یکم آب دون میخوره همین، خیلی افسردهس نمی دونم چیکار کنم من تلاشم میکنم به روزای اول برگرده اما… می ترسم از دستش بدم. میشه کمکم کنین؟

   1. سلام من یه مینا پیدا کردم رفتم یه قفس بزرگ گرفتم ک توش راحت باشه و غذای پادوان گرفتم براش نمیدونم چطور صحبت کردن یادش بدم دیروز تو خونه خیلی پر جنب و جوش بود الان روی چوب میشینه و چشماشو میبنده و غذاهم نمیخوره چکارش کنم

    1. سلام دوست عزیز
     چون تازه به محیط شما وارد شده این رفتار رو نشون میده
     علتش عادت نکردن به محیط جدیده
     به مرور درس میشه
     اگه نه در طولانی مدت اینطور موند نشونه های بیماری هس

 16. سلام مرغ مینا من چند روزی میشه ک خودشو ب قفس میکوبه بعد بی‌حال میشه همون‌جوری میمونه اصلا حرفم نمیزنه خیلی بلده حرف بزنه ولی الان حرف نمیزنه نمی‌دونم چیکار کنم ب نظرتون چ مشکلی داره؟

  1. سلام تغذیش چیه ؟فضلش سبزه ؟ احتمالا دچار بیماری کبدی شده یا هم کاری کردین ترسیده . غذاش رو توضیح بدین بشه راهنمایی کرد.

 17. سلام مرغ مینا من پاش شکسته و خیلی پیره کف قفس جا براش درست کردیم سرش می‌بره زیر ظرف آبش یا پشت ظرف غذاش دلیلش چیه ؟

 18. سلام خسته نباشید
  ببخشید مرغ مینا من یه چند روزی شب ها کسل میشه و بعضی از شب ها هم تعادلش رو یکمی از دست میده .
  اما امروز صبح هم کسل بود .
  دلیلش چیه میشه بهم بگید ممنون میشم .

 19. سلام خدمت استاد گرامی،
  یه مرغ مینا دارم جدیدا متوجه شدم آب زیاد میخوره تا فضله اش دقیقا آبکی بشه و بعدش میره میشینه روی دان خوریش و فضله رو میریزه روی پلیت نرم بشه و ازش میخوره خواستم بدونم دلیل این رفتار چیه؟و برای سلامتیش چقدر مضره؟؟

  1. چه غذایی بهش میدید ؟ غذای تاپ فید میتونه غذای مناسبی باشه . خوردن فضله مرغ مینا دلیلی بر مناسب نبودنه غذاش هست .
   هیچ غذای دیگه ای بجز پلت مخصوصش بهش ندید.
   اگر اسهاله و فضله سبز رنگ داره همراه با سهال امکان بیماری کبدی درش هست . اگر فضلش به سفیدی میزنه ممکنه عفونت داشته باشه .

   1. ممنون از لطفتون که وقت میزارین و جواب میدین، سپهر دان و تاپ فید،کلا سالمه فضله عادیه،زیاد بهش توجه میکنم عمدا آب زیاد میخوره که فضله اش دقیقا شبیه آب بشه و میریزه روی پلت وازش میخوره،بازم تشکر میکنم بابت راهنماییتون

    1. سعی کنید تاپ فید و پادوان بدین بهش . میلورم هم هفته ای یکی دو تا بدین بهش . توصیه میکنم به دامپزشک مراجعه کنید از نزدیک معاینه بشه

 20. سلام مینای من همش سرشو میچرخونه بعضی وقت ها خوبه سرشو نمی چرخونه ولی بعضی وقت ها میچرخونه غذاش هم خوب میخوره آبش هم همینطور ولی سرش می‌چرخه چه کنم براش داروهم گرفتیم کمک کنید

 21. ببخشید مینای من چند وقت پیش خیلی جونبو جوش داشت الان بال هاش اویزانه و بی حال میشه کمکم کنید دلیلش چیه و درمانش چیه

 22. من مینام خیلی حرف می‌زد از دیروز ک پر هاشو کشیدم فقط دیشب یه مینا گفته دیگه چیزی نگفته درضمن یه هفته هس خریدم

  1. بهتر که به دامپزشک پرنده های زینتی ببریدش
   باید تشخیص داده بشه
   احتمال بیماری انگلی، قارچی یا شاید هم ویروسی هست

 23. سلام مرغ مینای من دو سال و نیمش هست و همیشه خیلی پر سروصدا بود. حدود یک هفته هست که حوصله نداره و بیشتر چرت میزنه و حرف نمیزنه. همه چیز هم مثل روال قبله.‌چیکار میتونم براش بکنم؟

 24. سلام خسته نباشید مرغ مینای یک ساله و نیم هست خوردو خوراکش خوب آبتنی میکنه خوب حرف میزنه یعنی بگم عالی فقط از دیشب به یک باره من و که میبینه حمله ور میشه صورتم اونم به طور وحشیانه بعضی هم میخنده حمله میکنه انگارهم بازی هم حمله میکنه مشخص نیس چشه لطفا راهنماییم کنید چرا اینطور شده البته دیروز عینک هم گرفتم از دکتر چشمم زدم نمیدونم شاید از اونه بازم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. فقط یک بار این کارو کرده ؟! با یک بار نمیشه فکر کرد بیماره
   بهتره کمی صبر کنید ، وقتی اینکارو میکنه شما حرکت هایی از سر عصبانیت یا ناگهانی انجام ندید ، رفع میشه

 25. سلام مینام چند وقته از پرواز افتاده و یکسرع سرش لای پراش میزاره و بی حاله و بال هاشو میندازه ب پایین
  لطفا راهنماییم کنین

 26. سلام من یه مینایه ۷ ماهه داره رویه ساق ۳ تا برآمدگی جدیدا به وجود اومده مثل جوش های سفید میمونه وقتی هم وای میسته باهاشو بالا میگیره چه پیشنهادی دارید؟

 27. سلام خسته نباشید…..من سه هفته است مینا گرفتم 6 ماهشه…..هر وقت میرم سمت قفس خودشو میکوبه به قفس…..در قفس رو باز میزارم نمیاد بیرون بچرخه….از همون کسی که خریدم اوردم خونه دیدم پر هاشو خیلی بد زده….ولی از دور آهنگ میزارم صدا در میاره از خودش…..به چه دلیل این کار هارو می‌کنه……اگه می‌ترسه چگونه اهلی کنم….؟؟؟؟

 28. سلام مینای من ۳ روز ه اصلا خودش غذا نمی خوره به زور بهش غذا میدم که ضعف نکنه سه روز قبل شوهرم دعواش کرد از صبحش نه غذا می خوره نه حرف می زنه اصلا تعادل نداره روی میله بمونه حالا چیکار کنم دارم دیونه میشم که اینطوری شده

  1. احتمالا ترسیده ، یه محیط ساکت و آروم براش در نظر بگیرید که رفت و امد بسیار کم باشه . بعد از مدتی درست میشه

 29. سلام من یک مرغ مینا داشتم اسمش گرد بود مردش می‌خوام دلیلش و بهم بگین جدید یعنی یک یک یا دوهفته دهنش رو باز میکرد وصدا خفگی بگوشم میخورد فکر میکردم که احتمالا میخواد حرف بزنه خودشو به درو دیوار میکوبید ولی آب وغذاشو و کرم شو سروقت میدادم یعنی نمیدانم چرا اینجوری شد امروز دیدم این کارش خیلی زیاد شد غروب که شد ساعت ۷ دیدم خودشو میکوبونه به قفس بعد ولش لایه اون زیریش گیر کرد بعد پر زد یهو پاس اومد بالا ومرد الان خیلی ناراحتم همش گریه میکنم لطفاً بگید مریضیش چی بوده

 30. سلام خدا قوت
  من یه مینای حدودا ۸ماهه دارم ۲ماهی هست پراهاش آویزونه و کلا قیافه نامرتبی داره نمیتونه پرواز کنه و فقط میپره دکتر بردمش گفت خیلی ضعیفه براش ۲تا قطره داد ولی فرقی نکرد کف پاهاشم دوتا لکه قرمز هست که هرشب براش با پماد تتراسایکلین چرب میکنم ولی خوب نمیشه
  غذای مخصوص خودشو بهش میدم و گاهی دوسه تا دونه انار وانگور
  خیلی حرف میزنه ولی میرم سمتش صحبت نمیکنه
  کلا سرحاله ولی نمیتونه پرواز کنه
  نوکش هم جدیدا خیلی بلند شده
  ممنون میشم بگین برای پرهاش چیکار کنم تا بتونه پرواز کنه

  1. سلام چوب میله زیر پاش از چه جنسیه ؟ انگورو انار ندین . غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید، پادوان یا کی کی براش تهیه کنید
   با علائمی که گفتی چوب زیر پاش مشکل داره . میله از جنس چوب طبیعی بذارید برشا. قطر چوب هم جوری باشه که پاش به دور دو سوم میله کسیده بشه . یه کنده چوب هم میتونید بذارید تا نوک بزنه و منقارش کوتاه شه
   پماد تتراسایکلین و ویتامین A رو با هم ترکیب کنید پاس رو با اب ولرم بشویید و با پماد ماساژ بدین
   ازتون ترسیده

 31. سلام
  امید وارم خوب و سلامت باشید
  من وقتی دراز مدت از خونه میرم بیرون و مینا تنها می مونه کسی هم کنارش نیست وقتی میام خونه زود می‌ره کف گوشه قفس و چشماش و نمی باز می زاره و به سمت گوشه خودشو فشار میده علت چیه؟
  چطوری می توانم درمان کنم

 32. سلام
  من یه مرغ مینا خریدم که خودم حرف زدن و نشونش بدم نزدیک دوماه باهاش کار کردم ولی حرف نزد ولی آواز میخوند
  البته الان 1سالشه
  یه چند وقتی هست مینام دیگه آواز نمی‌خونه پراش می‌ریزه و مدفوش آبکی رنگش سفید شده
  و شبا یه دفع میخوره به درو دیوار انگار چیزی نمی‌بینه نفس نفس میزنه بعد آروم میمونه یه جا تکون نمیخوره بعد چند دقیقه خوب میشه
  چیکارش کنم

  1. سلام تغذیش چیه ؟ کامنت ها رو بخونید حتما جواب سوالتون رو پیدا میکنید. احتمال قوی دچار بیماری کبدی شده

 33. سلام وقت بخیر من دوتا مرغ مینا گرفتم از جنسیتشون خبر ندارم ولی دوتاش توی یه قفس بزرگ کنار هم هستن این ایرادی نداره ایا

 34. سلام من یه مرغ مینا 5 ماه خریدم خود فروشنده گفت 5 ماه داره بعد رام که شد ازم نترسید آوردمش بیرون بار اول اذیت کرد و داخل قفس نرفت گرفتم دونه هاشو از جلوش برداشتم ساعت 7صبح بر می‌داشتم ساعت 12 نیم میومدم خونه خونه تنها بود کسی کنارش نبود ولی قبل بوده امروز امدم راش بدم نیومد بیرون آمدم غدا بدم به دهنش دستمو گرفت دونه هاشو گذاشتم کنار نخورد نوک به یه جای دیگه میزد به کف دونه خوری که دونه نیست و یا دونه میریختم جلوش کف قفس نوک میزد دستم میبرم جلوش دستم میگیره یه گوشه قفس خوابیده نفس میکشه تکون میخوره پر خواشگری زیاد انجام میده انگار اینکه قهر کرده اینجوری واسه 2 روزه که تنها بود تو خونه باید چکار کنم لطفا میشه جواب بدین
  گوشه قفس چشماش میبنده هرچی صداش میکنی باز نمیکنه وباید قفس دکون بدی ولی باز بسته میشه

  1. سلام
   ابتدا برای شخیص صحیح سن مرغ مینا بهتره که مقاله چگونه سن و جنسیت مرغ مینا را تشخیص دهیم؟ مطالعه بفرمایید . ممکنه سنی که بهتون گفتن درست نباشه

   از طرفی برای حل مشکل پرخاشگری روش های متفاوتی وجود دارد رام نبودن مرغ مینا ، مورد اذیت قرار گرفتن ، و استرس علت های اصلی این موضوع هستن.

 35. سلام من یه مینا۷ ماه خریدم صبح ساعت ۷ تا ساعت ۱۲ نیم دونه از کنارش بر می‌داشتم میرفتم بیرون ساعت ۱۲ میومد راش میدادم غدا بهش میدادم و از دوباره میرم تو قفس و دونه میزاشتم جلوش امروز امدم میبینم پر خواشگری میکنه و دونه نمیخوره بیرون هم نمیاد رفته گوشه قفس خوابیده نفس بد میکشه جوری که تون میخوره کنارش میرم میخاد پرخاشگری کنه دونه نمیخوره خیلی گرسنه هسته امکان افسردگی هسته لطفا سری جواب بدین و راهنماییم کنید ممنون

 36. سلام خسته نباشید مرغ مینای دختر کوچولوی من یک سال و نیمه ای ودوسه روزی میشه یهویی تو قفس پرپر میزند وبه دیواره قفس میخوره ومیوفته کف قفس دیروز تا شب چهار مرتبه این حالتی شد وبعدبیحال وازصحبت افتاده وامروز پرهاش افتاده ومیلرزه اسپری گلاب زدم بالشو جمع کرد و دوباره همینطور افتاده ولرزونه وضمنا دان مخصوص مینا بهش میدم وچیز دیگه ندادیم.لطفا راهنمایی کنید که چکارکنم دخترم غصه میخوره وگریه می‌کنه بزور بیرون میاره وباهاش حرف میزنه ولی فایده ای ندارد لطفاً ممنون میشم

  1. حتما به خاطر تغذیه نادرست
   حتما برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی ببرش و از دان مخصوص مرغ مینا استفاده کن که اهن خیلی خیلی کمی داره

 37. سلام خسته نباشید.
  مرغ مینای من ۱۵-۱۶ سالست.
  ۳روزه اصلاً حرف نمیزنه، حرکاتش نرماله، اشتهاش هم خوبه. ممکنه گلوش چرک کرده باشه؟ لطفاً راهنماییم کنید چیکار کنم🙏🏼

  1. احتمال سرماخوردگی هست
   بهش مولتی ویتامین بدید و محیطش رو گرم کنید
   اگر خوب نشد به دامپزشک پرنده های زینتی ببریدش

 38. سلام خسته نباشید.
  مینای من سنش بالاست؛ حدود ۱۵-۱۶ سالست.
  حدود چند هفته پیش غذای خورد شده ی پرنده بجای غذای مرغ مینا بهش دادیم تا ۴روز پیش میخورد ولی فقط سنگدانش باد کرده بود و دوباره غذای مرغ مینا بهش دادیم، سنگدانش نرمال شد.
  حدود یک هفتست که با دهان باز تند تند نفس میکشه و یکم صدای خس خس میده، اصلاً حرف نمیزنه و فقط نگاه میکنه یه گوشه کز میکنه، وقتی خوردنی دستمون میبینه میاد سمتمون.
  غذای خودشو میخوره و اشتهاش خوبه.
  ذوق و شوق همیشگیشو از دست داده کاملاً.
  لطفاً راهنماییم کنید چیکار کنم، ممنون🙏🏼

  1. یا چینه دانش عفونت کرده یا غذا توش مونده و مسدود شده
   تا از دست نرفته به دامپزشک پرنده های زینتی ببریدش

 39. سلام مرغ مینای من دو سه روزه خیلی بیحال شده و اصلا تعادل نداره دیگه نمیتونه بپره و مثل لاک پشت وارونه میشه و نمیتونه بلند شه. پیش دامپزشک هم بردمش فقط براش قطره مولتی ویتامین نوشته ولی اصلا تاثیری نداشته چیکار کنم خوب شه؟

  1. حتما از دان مخصوص مرغ مینا بهش بده که اهن خیلی کمی داره
   مواد غذایی دارای اهن مثل برنج و گندم و میوه های ترش و دارای ویتامین c بالا بهش نده

   1. سلام فکر میکنم بیشتر مشکل زمین خوردنش بخاطر اینه که بالش توی پاهاش گیر میکنه چون بال هاش آویزون شده مشکلش چیه؟

 40. سلام ببخشید چند کامنت پایین رو که توسط خانم آرزو نوشته شده بود خوندم مرغ مینای من هم خیلی نون و ماست دوست داره و بعضی وقتا تا بهش میدیم یک صدایی درمیاره درواقع یک صدای خوشگلی هست فکر کنم دوست داره یعنی ما دیگه نباید بهش بدیم؟

  1. نون مضر
   بهتر که خیلی کم بدید و از دان مخصوص مینا استفاده بشه
   هر لحظه احتمال مسمومیت و مرگ هستش

 41. سلام خسته نباشید مرغ مینای من حدودا یک سالشه ‌،کلا خیلی صحبت نمیکرد ولی جدیدا دیگه اصلا چیزی نمیگه و فقط چشماشو میبنده و بال هاش اویزونه
  نگرانشم لطفا جواب بدین

  1. حتما بی حال و بی اشتها هم هست و این نشونه واضحیه که پرنده تون بیمار شده
   حتما برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه بشه تا از دست نرفته

 42. سلام. مرغ مینا من نر هست و ۷ ماهشه و غذای روزانش بیشتر برنج و کاهو هست و احساس میکنم از زمانی که دوران پرریزیش تموم شده کسل هست و پف میکنه و خیلی میخوابه و قبلا که پیشش میرفتم بال و پر میزد و هیجان زده و خوشحال میشد و قبلا آواز میخوند اما الان خیلی ساکته. کاهی مواقع هم دستشوییش آبکی هست و چشم سمت راستشو میبنده و انگار یکی از انگشت پاش باد کرده. آیا افسرده شده باید چیکار کنم؟ مشکل مدفوع و چشم و پاش مشکلش چیه چی کار کنم؟

  1. اصلا برنج و کاهو نده
   این دو تا غذا سمه براش
   حتما از پلت مخصوص مرغ مینا، میلورم و حشرات، میوه و سبزیجات با ویتامین c کم
   و غذاهایی با اهن خیلی کم بده

 43. سلام من ی مرغ مینا دارم فروشنده گفت حدود پنج ماهشه بجز غذای خودش چیز دیگه ایی نمیخوره حتی میوه هم نمیخوره یک ماه و خورده ایی میشه خریدمش وقتی میرم بهش اب و غذا بدم همش خودشو ب قفس میزنه چکاکنم از من نترسه بهم وابسته بشه اوایل ک گرفتمش متاسفانه همون جایی ک فروشنده نگهش داشته شپش زده بود مجبور شدم چند روز بزور بگیرم بشورمش با معلول ضد شپشی ک از دامپزشکی گرفته بودم اما امروز متوجه شدم مرغ مینام میره زیر اب خوری و دان خوریش قایم میشه نفساش تند شده کنار قفسش میرم میترسه خودشو ب در و دیوار قفس میزنه اما بشینم یکم آروم میشه ی پرنده دگ هم کنار قفسش دارم یک ده روزی میشه کنارش گذاشتم ممکنه افسرده شده باشه چکاکنم باهام خوب بشه رام بشه خیلی نگرانش شدم چند روز بود مشکلاتی هم برام پیش اومده بود نتونسم باهاش حرف بزنم براش چوب و اویز گذاشتم تو قفسش اما روی دان خوریش مینشست نمیرفت روی اونا امروز ک زیر اب خوری و دان خوریش قایم میشه دلیلش چیه لطفا راهنمایم کنین خیلی نگرانشم

  1. داروی داده شده توسط دامپزشک رو بهش بدید
   اگر اسپری داده ، مرتب استفاده کنید
   حتما به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کنید تا مشکلی براش پیش نیاد

 44. سلام مینای من بی‌حال شده نمیتونه رو پاهاش وایسته میره ته قفس پف کرده پرهاشم که باز میشه نمیتونه دوباره ببنده 3سالشه و جاییم که نمیتونم ببرمش امروز دامپزشکی و مجبورم فردا ببرم چه کا ی میتونم بکنم تا حالش بهتر بشه؟

  1. مکانش گرم باشه و اب و غذای کافی بده
   میوه و سبزیجات بده
   حتما به دامپزشک پرنده های زینتی ببرش تا از دست نرفته یا به پرورش دهنده با تجربه مینا مراجعه کن

 45. سلام من یه مینا دارم حدودا ۵ ماهشه امروز دیدم پوسته های زیر ناخنش رو کنده و خون میاد این علت چی هست؟

  1. احتمال بیماری قارچی و یا بیماری کبدی هست
   بهتر که به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه کنید

 46. سلام من ۲تا گربه و یک مینا دارم یکی از گربه ها بچه است و تازه وارد جمعمون شده از وقتی بچه گربه رو اوردیم مینامون سیگارش رو گذاشته کنار و پرخاشگر شده و مدفوع خودش رو به سمت ما پرتاب میکنه که البته خیلی هم به صورت اسهال است و در بقیه مواقع که حالت تهاجمی نداره فضله اش معمولا باقیمانده غذایی که خورده غذاش برند مفیدو تاپ فید هست خیلی هم ماست دوست داره البته نون و ماست و گاهی هم پنیر سبزیجات و میوه هم میخوره و کلا غذای خونگی خیلی دوست داره بعضی وقت ها پر سرو صداست و بعضی وقت ها هم ارومه و هر روز هم باید دوش بگیره نگران رفتار پرخاشگرانه اش هستم و رژیم غذایش که باعث بیماری کبدی نشه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام رژیم غذاییش که خیلی بده !نون برای مرغ مینا سمه
   ینی چی سیگارش رو کنار گذاشته ؟ به گربه کوچیک جلوی پرنده محبت نکنید مرغ مینا شدیدا حسوده
   گربه ها به مرغ مینا حمله نمیکنند ؟
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید هفته ای یک روز هم به جای آب بهش چای سرد بدین
   غذای خونگی اصلا نخوره

 47. سلام میخواستم بدونم که مینا به صاحبش دیگه توجه نشون نده و با دیدن شخص دیگه و توجه به شخص دوم توجه نشون بده و خودش رو به دیوار قفس بکوبه نشونه ی چیست

 48. سلام وقتتون بخیر
  من‌چند وقتی میشه که غذای مینا رو از هلسی به اوشکیا تغیر دادم براش کرم هم خریدم خیلی کم از دونه خودش میخوره و اصلا خوشش نمیاد و مجبوری چنتا دونه میخوره کرم هم دیگه بهش نمیدم خیلی کم اشتها شده
  و مدام یه جا میشه و آواز میخونه و نمیزاره کسی بهش دست بزنه
  مشکلش چیه ؟؟ به خاطر غذاشه؟؟

 49. سلام توروخدا جواب منم بدین خیلی نگرانم مینای من ۷ ماهشه پراشو میکنه و کم شده شادابه، سرحاله، شیطونه، فضله‌اش هم سبزه غذاش اوشکایا هست ب غیر از اون بهش پسته و ریحون و خیار و هویج هم میدم در طول روز یکی دوبار اسهال میشه مریض شده؟ توروخدا کمک کنید

  1. احتمالا غذاش مناسب نیست
   غذایی که اهن و ویتامین c زیادی داره بهش نده
   و حتما برای مداوا به دامپزشک پرنده های زینتی ببرش

 50. سلام وقتتون بخیر من ی مرغ مینا دارم یک ساله دارمش و نمیدونم دقیق چندسالشه اما فکرکنم جوونه و بالغ نزدیکه یک ماهه عطسه زیاد داره بالا میاره و متاسفانه چندماهی دونه فله ای میدادم الان دانه مفید میدم و کرم جنب و جوش داره اما تو این مدت دو بار نزدیک پنج دقیقه بیحال میشه نوکشو باز میذاره و صداش میگره زیاد میخوابه و نوک ب پاهاشو پراش میزنه اما زخمی نمیکنه هفت ماهه ی اردکم دارم ک نگهداریش میکنم ولی اصلا جلوی مینا محبت نمیکنمش و وقتی بیرون میاد خیلی بیشتر ب مینا توجه میکنم میشه راهنماییم کنید عذرخواهی میکنم بابت متن زیادم

  1. سلام وقت شماهم بخیر. غذاش رو عوض کنید به احتمال بالا دچار بیماری کبدی شده
   براش غذای تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید ببینید تغییری میکنه یانه
   تا سه روز به جای آب بهش چای بدین مقاله زیر رو هم کاملا مطالعه کنید
   بیماری ذخیره آن مرغ مینا

 51. سلام وقت بخیر سه هفته هست مرغ مینا برادرم رو اوردیم خونمون ولی کاملا خوب بود و حرف میزد اما الان سه روزه پایین قفس هست نمیره بالا و همش بال میزنه و خودش رو میزنه به دیواره های قفس جوری که برعکس میشه و دیکه نمیتونه بلند بشه بعدم که بلندش میکنم باز بال میزنه و ولی نمیپره همش میخوره به دیواره های قفس و همش هم خواب هست نمیدونم چیکارش کنم دلیلش چیه؟؟

 52. سلام مینای من یک ماهه اصلن یک سوت کوچیک هم نمیزنه میره یه گوشه و ساکت ساکت البته من پرنده دیگه هم دارم عروس هلندی و کوتوله

  1. اگه تازه خریدید، به محیط عادت نکرده برای همین
   بهتر که باهاش ارتباط برقرار کنید و غذای مورد علاقش رو بدید تا کم کم بهتون عادت کنه

 53. سلام وقت بخیر.مینای من قبلا خیلی کمتر اما جدیدا روزی چند بار خودش رو به قفس میکوبه و اینور اونور میپره و بعدش از ترس روی پاهاش بند نیست.تقریبا یک سال و نیمش هست و از جوجه دست خودم بوده.نه حرف زدنش کم میشه نه صداش تغییر میکنه.فقط کاملا میترسه و مشخص نیست از چی.چون هیچ خطری اطرافش نیست

  1. شب ها چراغ رو خاموش نکنید و سعی کنید همیشه کسی پیشش باشه
   اگه کسی هم اذیتش کرده باشه ممکن از اون هم باشه

 54. سلام خسته نباشید
  دو روزه کح مینا من اصلا حرف نمیزنه تو قفس خودشو میزنه بع اینور اونور میارمش بیرون نمیتونه رو پاش وایسته کنار خودم کح هس ارومه
  دلیلش چیع میشع سریع بهم بگین ممنون میشم🤍

  1. احتمالا تازه خریدید و هنوز قفسی نشده
   مدتی طول میکشه تا به قفس عادت کنه
   اگه شرایطش هست بیار بیرون و در اتاق نگهداری کن تا ازاد باشه

 55. سلام دوست عزیز
  مرغ مینای من چند روزی هست که بی حال شده ، پاهاش جون نداره ،همش چشماش رو میبنده ،میارمش بیرون پر میزنه میخوره درو دیوار اصلا تعادل نداره، خیلی ارومه صداش هم عوض شده ، چند روز پیش ما همگی مریض شدیم احتمالش هست اینم از ما گرفته باش ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏

 56. سلام وقت بخیر من یه سه چهار ماهی میشه مینا خریدم 30کلمه حرف بلده بزنه اما فقط وقتی تو قفسه و تنها هست حرف میزنه تا میرم پیشش ساکت میشه میشه بگید مشکل چیه چرا باهام صحبت نمیکنه آخه مینا ها معمولا خیلی پرو هستن

  1. باید رو در رو باهاش تمرین کنید تا کم کم بهتون اعتماد کنه و حرف بزنه
   غذای تشویقی هم بهش بدید

 57. سلام وقت بخیر من دوماهه مینا خریدم قشنگ حرف میزد تا یه روز بردمش بیرون روی شونم بود تا پریدوتوی باغ گم شد پیداش کردم اومدیم خونه شاه پرآشوب کمی کوتاه کردیم روز از اون روز اصلا حرف نمیزنه غذاشم کم شده یه چند باری هم عطسه کرده فضلشم رنگش سبز هست من نمی‌دونستم این دوماه بهش کشمش و نون هم دادم بی حوصله هستش اصلا اصلا یه جیک کوچولو هم نمیگه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ترسیده برای همین
   مدتی میگذره و دوباره بهتون عادت میکنه
   محیط اروم و بدون استرس و تغذیه کافی داشته باشه

 58. سلام جناب مینای من خیلی خوابش میاد انگار مریضه چشاشو می بسته و پر پر. شده و یکم باد کرده میشه بگین مشکلش چیه

    1. غذاشو اکیدا عوض کنید. اگه تونستید از برند های کی کی ، تاپ فید یا پادووان تهیه کنید. اگر نبود از برند مفید استفاده کنید . روزی یک قاشق غذاخوری هم چای سرد بدین بهش.

     1. چای سرد نمیخوره اصلا
      تعادلش رو حفظ نمیکنه
      شبا یک ساعت سریع می‌خوابه گیج میزنه انگار ی چیز تو معدش گیر میکنه
      بعد از یک ساعت خوب میشه دوباره

     2. قرص لیورگل تهیه کنید و 4 روز – روزی یک هشتم قرص رو بدین بهش تو آب حل کنید.

 59. سلام جناب خسته نباشید مینا من پرهاش کم شده بخصوص پشت گردنش کم تر حرف میزنه
  زیاد خوابش میاد
  مشکلش چیه؟؟ 4ماهشه

 60. سلام سه هفته قبل خونه یه دوست بودیم اونجا دیدم مرغ مینا داره که خیلی وقت هم نیست خریده .سمتش که میرفتیم به شدت خودش رو به در و دیوار قفس میکوبید و میتر.من ازش گرفتمش همون ساعت های اول که من باهاش حرف زدم کمتر میترسید از من ولی کس دیگه ای سمتش بره همون رفتارها رو میکنه .شوهرم از قفس دو بار به زور در اوردش ولی جیغ میکشید و نوکش میزد .بعد فهمیدم داخل پرهاش هم حشراتی هستن که باید برای درمانش سریعتر اقدام کنم .الان من باهاش حرف میزنم اصلا تکرار نمیکنه ولی گوش میکنه و منو که میبینه ارومه ولی در مقابل دیگران همون رفتارها رو میکنه .چطور رامش کنم ؟درسته الان بیارنش بیرون از قفس ؟برمیگردهداخل قفس ؟اخه هر کار میکنم روی دست منم نمیاد چه برسه به دیگران.اصلا اهلی میشه؟؟نمیدونمم سنش چقدره ولی به یکسال نمیرسه.ممنونم

  1. پرنده ای تازه خریداری میشه حتی مرغ هم باشه یه مدت طول میکشه تا به محیط جدید عادت کنه در پرنده های زینتی که حساس ترن باید طوری رفتار کنید که اعتمادش بهتون جلب بشه. قفسش یه جای آروم و کم رفت و آمد باشه و گاها با دست بهش غذا بدین که بتونه با شما ارتباط برقرار کنه. بهش فقط غذای خودش رو بدین و میلورم تهیه کنید روزی 3-4 تا با دست بدین دوست دارن. یواش یواش عادت میکنه. ولی اگه برای چیزی اسرار کنید و خصوصا با زور بگیریدش پرخاشگر میشه. یه مدت اجازه بدین تو قفس باشه. تا عادت کنه چون الان گرفتنش سخته و اینکه باهاش صحبت کنید دستی شدنش زمان بره و باید حوصله داشته باشید دلیلش هم نگهداری غیر اصولی هستش

 61. سلام ما یه ساله مرغ مینا داریم که خیلی باهوش و شیطونه و کلی حرف میزنه ولی اصلا با غریبه ها نمیسازه ولی به خاطر یه اتفاقی مجبور شدیم دوتا پرنده دیگه رو بیاریم خونه ازون به بعد کلا اروم شده والان چند روزه که اصلا غذا نمیخوره و حرف نمیزنه و همه ش میخوابه اکثرا تو خونه رهاس و خیلی تو قفس نیس..چیکار باید انجام بدیم؟!

 62. سلام وقت بە خیر یە مینا خریدم دست صاحبش بودە حرف میزد الان ۱۰روز مە اوردمش فقط یە حرفیو تکرار میکنە کە اصلا متوجە نمیشیم چی میگە فقط همون کلمە میگە

  1. مال منم اونجوری بود باید خیلی باهاش تمرین کنی وقتی از تمرینت باهاش یه مدت گذشت کم یه مدت کم گذشت یه جمله خیلی کوتاه میگه اما بعدا عادت که کرد یاد میگیره حرف میزنه

 63. سلام خسته نباشید جناب میگم دان
  سپهر دانه 3 کیلویی خریدم براش ضرر نداره اون؟؟؟ روش نوشته فاقد اهن و اگه گوگل سرچ کنید درجا میاره عکسش

   1. واقعا؟؟؟؟
    مرغ مینای من بعضی موقع ها صدا های بد. در میاره مشکلش چیه ممنون میشم بگید

 64. سلام مرغ مینای من نزدیک سه سالشه و بسیار پر جم جوش به تغذیه ش رسیدگی زیادی میکنم و میوه جات و رژیم غذایی متنوع و بدون اهن در دستور کاره ، گاها بیرون قفس میارم و قفس بزرگی داره با پله های فراوان تا از ناحیه شکم اسیب نبینه به هیچ عنوان پرنده رو مجبور به حرف زدن نکردم و هیچ کلمه ای هم نمیگه ولی بیش از بیست نوع اواز میخونه اخیرا صبح ها پنج دقیقه قبل از صدای زنگ الارم گوشیم منو با صدای نعره ترسناکی بیدار میکنه و چند بار تا بیدار شدن من ادامه میده ، صداها خیلی بلنده ینی همه تو خونه متوجه میشن و غیر قابل تحمله داخل قفسش لانه حصیری خیلی خوبی گذاشتم که خیلی دوست داره و دائما هرچیزی رو میبره و اونجا قایم میکنه مخصوصا کاغذ پاره ها ، فقط میخوام بدون این صداهای بلند غار غار گونه دلیل اصلیش چیه چون نگهداریش رو غیر قابل تحمل کرده و برای خودم هم عدم اسایش به بار اورده ،

  1. مشکل کبد داره، روزی 1-2 ساعت تو آبخوریش به جای آب چای سرد بریزید. و مواد غذایی که آهن و ویتامین سی بالا دارن ندین. اگه شدتش زیاد بود قرص لیورگل تهیه کنید و روزی یک هشتم قرص رو بدین بهش. می تونید تو آب حل کنید بدید. مشکلات کبدی باعث پرخاشگری در مرغ مینا میشه

 65. سلام جناب خسته نباشید مرغ مینای من پر های پشت گردنش ریخته مشکلش چیه؟؟؟ تماماً نریخته ولی وقتی خودشون میخارونه پشت گردنش معلومه

 66. سلام خسته نباشید
  مرغ مینای من چند وقتی میشه وقتی از قفس میارمش بیرون شروع میکنه به نوک زدن پاهاش،انگار یه چیزی تو پاش باشه اصلا یه جا واینمیسته فقط وقتی رو سرم میشینه آروم میشه،خیلیم خودشو میخارونه، ۲ بارم دیدم وقتی داره پراشو تمیز میکنه یه پرش که کنده میشه میخوره . یه دامپزشک بهم گفت ۵ روز انرو بدم بهش الان روز ۳ام دارم میدم ولی خوب نشده،هنوز وقتی میاد بیرون از قفس پاشو میزنه
  غذاشم دونه سپهر مخصوص مینا و کرمه
  انگور و سیبم میخوره
  تازه دونشو عوض کردم الان اوشکایا میدم بهش البته هنوز بهش عادت نداره کم میخوره
  ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. دون مخصوص مینا از برند اوشکایا البته جدیدا اینو میدم،قبلا دون سپهر میدادم
    انگور و سیبم میدم بهش

 67. سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا گرفتم که قبلن مال یکی دیگه بوده بعد روز اول و دومی که اومد اوکی بود منتها الان اسهال گرفته بی‌حال و اینا نیس اوکیه فقد اسهال داره میشه بگید چی بهش بدم؟اگر قرصی چیزی هس لطفا بگید چقد و با چه میزان آب بهش بدم.؟ سنش هم از ۶ ۷ ماه بیشتره ولی دقیق نمیدونم چند سالشه…دامپزشکی هم بردمش گف زیر دوساله منتها از ۶ ۷ ماه بیشتره . چون خود صاحبش دقیق نمیدونس چن سالشه گف بالای پنج ماه اینا…

 68. سلام
  مرغ مینای من ی مدته ک خیلی کم تر حرف میزنه و الان خودشو تو قفسش میکوبید تا اینک اووردمش بیرون ولی خیلی گیجه و اصلا تعادل نداره واقعا نگرانشم راهنماییم کنین
  اینم بگم ک دوسه روز خونه تنها بوده، یعنی چند بارع ک باید برم سفر نمیتونم با خودم ببرمش و خونه تنها میمونه، الانم ک برگشتم خودشو کوبید تو فقس و اینجوری شده و اصلا تعادل نداره
  راهنماییم کنین لطفا🙏🙏🙏

  1. سلام مرغ مینا پرنده حساس و حسودیه احتمالا افسرده شده شایدم قهر چون مال منم وقتی میرم سفر و برگیردم یه چند روزی باهام حرف نمیزنه اما اگه دیدی بال هاشو میکنه خود زنی میکنه جیغ میزنه حرف نمیزنه بی اعصاب یا … بدون که افسرده شده

 69. سلام مرغ مینا اصلا آرام قرار نداره روزی دوبار میارم اش بیرون یک روز در میان آبتنی می کنه از تو لک در اومده ولی بازم نیم ساعت یک بار آرام قرار نداره.
  دونه پارس فله ای بهش میدم ،مولتی ویتامین هفته دو بار بهش میدم .

  1. تا الانش هم زنده مونده خدا رو شکر کنید. به خاطر کبد چربه . و آهن خونش رفته بالا . تغذیه اش رو عوض کنید از برند های خارجی استفاده کنید. کی کی ، تاپ فید و یا پادوان توصیه میشه. اکیدن مولتی ویتامین هم ندین بهش. روزی 1-2 ساعت به جای آب چای سرد بریزید تو آبخوریش. درضمن هر چیزی به غیر از غذای خودش و تعددی میوه که آهن و ویتامین سی پایین دارن براش مضره.

 70. سلام
  مرغ مینا من تقریبا سه ماهه اولا که دو یا سه هفته هست دیگه زیاد سروصدا نمیکنه، صداشم خس خس می‌کنه و وقتی هم صدای در میاره خش خش داره دوما زبانش رو‌که نگا کردم جلوی زبان کمی پوسیدگی پیدا کرده تو را خدا بگید چیکار کنم تو شهر ما دامپزش پرندگان نیست

 71. سلام. مینای من مشکل کبد داره که در حال حاضر دارو برای کبدش مصرف می‌کنه. الان چند روزه خیلی عطسه می‌کنه و مدام نوکشو باز نگه میدارم مثل وقتی که نفس کم میاره از راه دهان نفس میکشه، و گاهی دمش میزنه و دمش رو به پایین هست . میشه لطف کنید راهنماییم کنید

 72. سلام خسته نباشید مرغ مینای من جدیدن خیلی میخوابه و بی حوصله هست غذا ایناش رو خوب میخوره باهاش بازی اینا هم میکنیم خیلی پر جمبوجوشه اما تا اینکه یه لحظه ولش میکنم میخوابه ولو میشه رو زمین بنظرتون باید چیکار کنم مشکلی داره یا عادی

  1. 99 درصد مرغ میناهایی که در ایران نگهداری میشن مشکل کبد دارن. فقط شدتش فرق داره. غذا چی میدین بهش ؟

 73. سلام خدمت استادگرامی
  یه مرغ مینا دارم پرهای کنار نوکش ریخته و دیگه در نمیاد البته قبل این ناحیه زخم شده بود ولی الان زخم نیست ولی پرهاش ریخته احساس میکنم پوست این ناحیه یه کمی زخیم شده خواستم راهنمایی بفرماید از چه پماد یا دارویی برای عدم پیشرفت پرریزی استفاده کنم،ممنون

 74. سلام مرغ مینا ی من صداش یخورد عوض شده و انگار افزردس چیکار کنم لطفاً بگید ممنون

 75. سلام .من امروز مرغ مینا خریدم . تازه داره بالغ میشه.هنوز آواز نمی‌خونه. از امروز ک خریدیمش خیلی پراشو میخارونه درحدی ک نمیتونه خودشو نگه داره چ میخواد به یک طرف بیفته.و اینکه خیلی میلرزه. مشکلش چیه؟

  1. دوست عزیز کامنت چت آنلاین نیست در لحظه جواب داده بشه. در ضمن دامپزشک برای همین مواقع هست. شما که به زور پرنده رو خیس میکنید وظیفه دارید برای درمانش به دامپزشک مراجعه کنید.

 76. سلام من مرغ مینای خودم رو به برادر دوقلوم امامت دادم که برم سفر آخه مارو از هم تشخیص نمی‌داد بعد از اینکه اومدم مینا خیلی از من ترس داشت از قبل خیلی کمتر حرف میزد وقتی منو میدید سریعا فرار میکرد و جای سوراخی قایم میشد بعد فهمیدم که بردارم چند بار زورکی حمومش برده ویبار هم وقتی می‌خواست روش بیاد اونو گرفته و پرت کرده از اون روز به بعد از هردو مون می‌ترسه و خیلی زیاد می‌خوابه میشه راهنمایی کنید که آیا با مراقبت مثله قبل میشه

  1. با یک دامپزشک که رفتار شناسی پرندگان میدونه مشورت کنید. متاسفانه مرغ مینا ها پرندگان فراموش کاری نیستن بهتره به یک متخصص مراجعه کنید

 77. سلام جناب مرغ مینای من هر روز جیغ میزنه هیچیم نیست که ازش بترسه جیغ بلند میکشه در روز یکی دوبار این کارو میکنه

   1. غذاش مارکش اینه BLUE
    رفتم دان فروشی گفتم غذای مرغ مینا میخوام چندتا اوردم گرون ترین شو اوردم

    1. بعضا کبد چرب در مرغ مینا باعث چنین رفتاری میشه. یه مدت روزی یک بار بهش چای سرد بدین ببنید فرقی میکنه

 78. سلام وقتتون بخیر
  من مرغ مینا دارم الان 10سالشه و یه مدت کلا ساکن شده بود بهش ویتامین میدادم ولی الان چند روزه حالش بدتر شده دیروز به پشت افتاد و اصلا نتونست بلند بشه چیکار کنم دارم دیونه میشم

  1. به جای دیوونه شدن یکم در مورد حیوان خانگی تون تحقیق کنید. و نحوه تغذیه و نگهداری شو یاد بگیرید. مولتی ویتامین دارای آهن و ویتامین سی هست که برای مرغ مینا مضرره. ببریدش دامپزشک متخصص پرندگان زینتی به احتمال قوی مشکل کبد پیدا کرده

   1. خیلی ممنون ی سوال داشتم
    مرغ مینای من هرچی براش حرف میزنم تکرار نمیکنه ای نزدیک 1 هفتس بهش میگم بیا زیادم تکرار میکنم ولی نمیتونه بگه

 79. سلام من ۲روزه که مرغ مینا خریدم در قفس رو باز میکنم بیرون نمیاد هر کاری میکنم بیرون نمیاد دلیلش چیه؟

  1. سلام خسته نباشید
   خودت بیارش بیرون اگه نیومد یکم دانی که دوست داره رو بگیر نُک دستت نشونش بده احتمالا بیاد

   1. مال منم اینجوری باز میکنم خودش نمیاد میگیرمش با چنگالاش قفس رو میگیره ول نمیکنه یعنی هیچ جوره نمیاد

 80. سلام مرغ مینای من پر ریزی شدیدی داره و از صبح که بیدار شده کم حرف و کم تحرک شده بعد اصلا سر و صدا نمیکنه و آوازم نمیخونه حتی اب و غذاهم نمیخوره فقط میشینه و استراحت میکنه اصلا از قفس نمیاد بیرون دیروز نسبت ب امروز بهتر بود امروز اصلا حوصله نداره خیلی هم شلوغ و پر حرف بود
  اینا از علائمه تو لک رفتنه؟

 81. ببخشید من یه مینا دارم اولا خیلی خوب بود ولی جدیدا به طرز غیرطبیعی پر جنب و جوش شده و یه کار تکراری رو چندیدن بار انجام میده مثلا میپره رو دیواره قفس و برمیگرده تقریبا نصف روز فقط همین کارو میکنه مشکل چیه

 82. سلام مرغ میان من فکر کنم نزدیک بی یک ماه ش و نمیره تو قفس وحتی قفس می بینه فرار میکنه و گفتن اگه تو قفس نمونه حرف نمی زنه میشه و منم سرما خوردم امکان داره مریض شه‌
  و الان پلت می‌زارم خودش می خوره خشک هست ضرر ندارد و هروز می ره تو آب ضرر نداره

  1. پلن مخصوص مرغ میناس ؟ آب تنی هر روز اگه محیطش گرم باشه و در معرض باد قرار نگیره نه . و شب ها نباید آبتنی کنه.

   1. ممنون شما نمی‌دونید چی بهش بدم؟؟؟ راستش نمیتونم برم دامپزشک البت دیشب ی دونه زد امروز هم ی دونه

 83. سلام وقت بخیر مرغ مینای من 5ماهه هست وقتی 25روزه بود خریدمش از پلت تاپ فید استفاده کردم میوه و سبزیجات هم خیلی کم در حد سیب و خیار بهش میدم از اول ارتباط خیلی خوبی با من برقرار کرد چون هرچند برای دخترم خریدیم ولی تمام مسئولیت از غذا دادن و صحبت کردن و تمام کارهاش به عهده ی خودم بوده ولی دو ماهی هست به شدت پرخاشگر شده و به همه حمله میکنه مخصوصا صورت وقتی از قفس برای پرواز روزانه خارجش میکنم فقط روی شوته ی خودم احساس امنیت میکنه ولی حتی به خودم هم رحم نمی کنه به شدت به خودم هم نوک میزنه وقتی توی قفس هست هم خیلی دوست داره دستم رو توی قفس میبرم میشینه روی دستم مدتی آرام ولی بعد از چند دقیقه به شدت نوک میزنه در ظاهر هم سرحال و بازیگوش و عادت داره صبح ها و ظهر ها توی قفسش هنوز نامفهوم ولی خیلی حرف میزنه .در حال حاضر مشکل اصلی ما پرخاشگری و حمله ی بیش از حد و نوک زدن هاش هست دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. بهتره با یه دامپزشک که رفتارشناسی پرنده میدونه مشاوره کنید. از اینترنت هم میتونید پیدا کنید. بهتر راهنمایی تون میکنن

 84. سلام وقت بخیر مرغ مینای من چند روزه که صداش گرفته و زیاد حرف نمیزنه و لاغر شده و وقتی بیرون قفس میاد یخورده گیج باید چیکار کنم

 85. سلام خدمت استاد گرامی
  چندتا سوال داشتم،قبلا به مرغ مینام سپهر دانه میدادم نزدیک یک هفته اس نسبت ۱به ۳ تاپ فید بهش میدم ولی خیلی خیلی دوس نداره مگه مجبور بشه بخوره،تا چندوقت از هردوتاش قاطی کنم بهش بدم؟یا امکانش یک دفعه سپهر دان و قطع کنم؟بعدش از نظر ارزش غذایی سهپردانه بهتره یا تاپ فید؟

  1. طبیعتا تاپ فید کیفیتش بهتره به نظر من ولی تغییر آنی تو غذاش باعث افسردگی میشه. هر بار که غذا میدین مقدار سپهر دانه رو کم کنید تا به غذای جدید عادت کنه .

 86. سلام جناب خسته نباشید ی مرغ مینا دارم که نزدیک 1 هفته پیش من نبوده
  و بعد از 1 هفته اوردمش پیش خودم و صدای عجیب غریب در میاره انگار جیغ میزنه
  چیکار کنم جیغ نزنه بعضی موقع ها جیغ میزنه

 87. سلام وقتتون بخیر؛ ببخشید مینا من یک روزی هست که بسیار آرام و گوشه گیر شده و پرواز نمیکنه و انگار از نظر جسمی ضعیف شده؛ مثل سابق نیست میشه لطف کنید بگید چرا اینطور شده؟! و مشکلش چیه؟!

 88. سلام وقتتون بخیر من یه مینا دارم می‌خوام برای دو روز برم مشهد . آیا مشکلی ندارد اون رو هم ببرم و برای دوساعت توی ماشین تنها باشه؟؟.؟

  1. در مسیر دور قفس رو با یک پارچه مشکی بسیار نازک بپوشونید. و داخل ماشین هم گرما و تابش آفتاب رو در نظر بگیرید. گردش هوا باید باشه، در ضمن در صورت باز کردن پنجره خودرو حین حرکت یا دمای پایین به خاطر کولر خودرو میتونه باعث بیماریش بشه.

 89. با عرض سلام و تشکر خیلی فراوان بخاطر راهنمایی هاتون و سایت خوبتون
  مرغ مینای من دو سالشه و بخاطر اینکه اصلا داخل قفس نمیرفت و مجبور میشدم به زور دنبالش کنم و یا با پارچه بگیرمش خیلی بهم بی اعتماد شده و خیلی ترسو شده، دیگه مثل قبل هم نمیخونه
  توی تاریکی میگرفتمش یا غذای مورد علاقش رو میزاشتم توی قفس ولی دیگه اینا فایده نداره، حتی بیرون که باشه میزارم گرسنه بشه که بره تو قفس ولی خیلی سخت میره، یه مشکل دیگه هم اینه که بجز ترسو شدن کم حرف هم شده و ارتباط برقرار نمیکنه باهام
  ممنون میشم از راهنماییتون

  1. بهتر بود قبل این کار با یک باتجربه مشاوره میکردین. الان هم باید سعی کنید که بهتون اعتماد کنه . با یک دامپزشک که رفتارشناسی پرندگان میدونه مشاوره کنید. از اینترنت هم می تونید پیدا کنید.

 90. سلام خسته نباشید مینای من ۱ ماهی هست خیلی کم حرفرمیزنه و جدیدا بی اشتها شده و مدفوشم سبز رنگه زیادم میخوابه لطفا بگین من چیکارکنم؟

 91. سلام وقت بخیر یک هفته هست ک مینا گرفتم بالغ و صحبت کن
  همه چیز خوب بود تا اینکه امروز یهو شروع کرد ب نوک زدن ب پاهاش و خودشو میکوبید ب قفس طوری ک پاش خون اومد بردم دامپزشک چند نوع کرم زد و بستش چند ساعتی خوب بود بعد چند ساعت دوباره اون یکی پاشو زخمی کرد
  چرا اینجوری شد خیلی ناراحتم تورو خدا راهنمایی کنید

 92. سلام
  یه جوجه مینا داشتم هنوز نزدیک دوماهش بود خیلی سر حال و پر جنب و جوش بود آواز میخواند یه صداهایی هم از خودش در می‌آورد فک کنم میخواست حرف بزنه بهش دان پارس می‌دادیم چون هنوز نمی‌ تونست خوب غذا بخوره تو آب خیس میکردیم تا نرم سه بعد بهش می‌دادیم تا ارتفاع بلند هم میتونست پرواز کنه اشتهاشم خوب بود چند شب پیش همسایمون مرغ میناشو آورد پیش ما امانت گذاشت اون دو سالشه حرفم میزنه اتفاقا خیلی هم پر حرفه از وقتی قفساشونو کنار هم گذاشتیم مینای ما شروع کرد به بالا پایین پریدن و خودشو میکوبید تو قفس از فرداش بی حال و بی اشتها شد و تعادل هم نداشت اسهال شده بود توی مدفوعش خون غلیظ بود بهش آنتی بیوتیک دادیم با مشاوره دامپزشک هم قرص مترونیدازول تو آب حل کردیم بهش دادیم یکم غذا خورد ولی امروز صبح کف قفس افتاده بود و مرده بود الان نمی‌دونیم دلیلش چیه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم آخه میخوام یه جوجه ی دیگه بگیرم نمی‌خوام اگه اشتباهی بوده واسه اونم تکرار کنم،

  1. ممکنه بیماری به جوجه شما منتقل شده باشه، یا در اثر کوبیدن خودش به قفس آسیب دیده باشه. بهتره در اینجور مواقع پرنده تازه وارد تو اتاق مجزا نگهداری بشه.

 93. سلام وقتتون بخیر ببخشید مرغ مینام علاقه ای به پل نداره و فقط خمیر نون میخوره رنگ فضلش هم سبزه🤦🏻‍♀️و کمی لاغر شده میشه راهنمایی کنید چه غذایی بهش بدم

  1. خوب نون برا مرغ مینا مضرره. بد عادت کردین پرنده رو الانم مشکل کبد داره. بهش به جای آب یه مدت چای سرد بدین بدون افزودنی. و میلورم تهیه کنید . کلا نون و سایر مواد خوراکی که آهن دارن رو از تغذیه اش حذف کنید. پلت هم برند کی کی ، پادوان یا تاپ فید هرکدوم رو تونستید پیدا کنید بدین بهش. هر چیزی که میخواید بدین تو گوگل سرچ کنید مقدار آهن و ویتامین سی رو اگه داشت ندین

 94. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من یه مینا دارم تقریبا سه ماهش هست یه مدت سپهردانه خیس میکردم میخورد که دیدم داره ضعیف میشه و فهمیدم واسش خوب نیس یه غذای دیگه گرفتم واسش اسمش مینا فود به همراه میلورم و مولتی ویتامین ،میلورم رو خیلی دوست داره روزی ده تا پونزده تا میدم بهش غذاشم بازم خیس میکنم هر دوساعتی یه بار میدم بهش الان فقط یه کمی ضعیفی چشم داره درست به هدف نوک نمیزنه در ضمن پرریزی هم داره .فضله اول صبحش سبز تیره و سفیده مشکل نداره ؟.چیکار کنم خودش غذاشو بخوره فقط میلورم رو خودش میخوره
  ممنون از شما

  1. مشکل کبد داره. بهش به جای آب یه چند روز چای سرد بدین و از برند های خارجی برای غذا استفاده کنید. کی کی ، تاپ فید یا پادوان میلورم مشکلی نداره. مولتی ویتامین رو هم قطع کنید چون داخلش ویتامن سی و آهن داره

 95. سلام وقت بخیر مرغ مینام چند وقتی هس که دیگه آواز نمیخونه غذاشم کی کی هس تغذیه ش سالمه هفته دوبار سینه مرغ و سفیده تخم مرغ میدم رنگ فضله شم قهوه ای تیره س بنظرتون افسرده شده بالهاشم آویزونه یکم چیکار کنم افسردگیش خوب شه با دست غذا میدم قفسم درش بازه هروقت خواست بره بیاد

 96. سلام مینای من چن وقتی هست چشماش خیلی ضعیف شده آخه وقتی میخواد غذا از دستم بگیره چن بار نوک میزنه تا شانسی غذا رو بگیره علتش چی میتونه باشه آیا راه حلی داره؟ مرسی

 97. سلام من یه مینا دارم تقریبا سه ماهشه هر چقدر باهاش حرف میزنم هیچی نمیگه البته صداش تغییر کرده و میره گوشه قفس واسه خودش میخونه ازم میترسه و وان میذارم دوش نمیگیره اگه میشه جواب این سه تا سوالمو بدین لطفا

  1. دوست عزیز پرنده هرچی بگی همون لحظه تکرار نمی کنه که اونم پرنده سه ماهه. باید آموزش بدین و باهاش تمرین کنید. در مورد آب تنی، از طرف رنگی استفاده کنید و عمق آب هم بیشتر از 2-3 سانتی متر نباشه.

 98. سلام وقت بخیر
  جوجه مینا من اصلا نه تو قفس نه جعبه نمی‌مونه میخواستم بدونم علت نبودن تو قفس یا جعبه چیه به نظر تون افسرده شده

    1. خوردن حشرات مشکلی نداره، و سعی کنید به قفسش عادت کنه از غذاهایی که دوست داره تو قفسش بزارید. و وقتی میره تو قفس با غذایی که دوست داره تشویقش کنید.

 99. سلام وقت بخیر
  مرغ مینا من ۳ ۴ماهشه براش سپهردانه بسته بندی شده گرفتم که روش نوشته مخصوص مینا و فاقد آهن از طرفی هم کرم براش گرفتم که بهش میدادم هر روز الان کرم هاش تموم شده بعضی اوقات هم سیب زمینی پخته شده و سفید تخم مرغ میدادم پری ریزیشم شروع شده و همیشه هم پرشو با نوکش مرتب میکنه و بعضی اوقات مرغ مینام تعادل روی پاهاش نداره یهو گیج میزنه رو کف پاهاشم کرم میزنم که زخم نشه سه روزی رفته بودم یه شهر دیگه برای مراسم مینا رو گذاشتم پیش دوستم اونم روشو میزاشت براش صدامو میزاشت و اینکه علاوه بر غذاش بهش برنجم داده الان که اوردمش احساس کردم نمیتونه زیاد بپره و گیج شده و تعاول زیاد نداره و رو سرشم به اندازه یه دایره کوچیک موهاش ریخته الانم امده رو شکمم پاهاشو جمع کرده نشسته و چشاشو میبنده میره تو چرت و اینکه نمیتونم بگم حالش زیاد بد چون داشت برا خودش جیغ جیغ میکرد پرهاشو مرتب میکرد بازی میکرد ولی بازم نگرانم اصلا نمیدونم حالش خوب یا بد ممنون میشم راهنماییم کنید🙏

 100. سلام وقت بخیر خدمت استادگرامی
  یه مرغ مینا دارم یه چندوقتیه چندروزیکبار حالت غش بهش دس میده و بی حال میوفته ته قفس و بعداز ۱دقیقه دوباره خوب میشه خواستم بدونم دلیل چیه؟
  غذاشم سپهردانه
  میوه سیب و خیار و کاهو
  سوپرمیل ورم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. این حالت به خاطر مشکلات کبدی معمولا در مرغ مینا پیش میاد رژیم غذاییش رو تغییر بدین و دقت کنید که در تغذیه اش آهن و ویتامین C نباشه. و حتما به یک دامپزشک متخصص پرنده زینتی مراجعه کنید

 101. سلام خسته نباشیدمینام دومین باره بیحال میشه یهوکف قفس میوفته دهنشوبازمیکنه باردومش سرشوتکون میدادانگارمیخواس بیاره بالانوکش میدیدم خیسه روسرشم خیسه مثل حالت نخ نخ بود دامپزشک بردم چیزی نگفت خواستم بدونم اگ بازاینجوری شدچکارکنم سرحال شه

 102. سلام خسته نباشیددوبار مینام نزدیک بودبمیره یهوکف قفسش میوفته بالاش میخورن زمین دهنشوبازمیکنه باردوم سرشوتکون میدادانگارمیخواس بیاره بالانوکش بالاسرش میدیدم یخورده خیسه انگاراب ازدهنش درمیاد خواستم ببینم مشکلش چیه چون عروس دارم خواستم ببینم مشکلش جدیه یاازحسادته

  1. تشخیص دقیق رو دامپزشک میتونه بده. احتمالا مشکل کبدی باشه ، تغذیه اش رو تغییر بدین و در هر صورت باید توسط دکتر دامپزشک معاینه بشه

   1. بردمش چیزی نگفت یه قرص دادک دارم بهش میدم ولی بازم همونه بیحال میشه دهنشوبازمیکنه غذاشم selectiveهست حتی چیزی بهش نمیدم یکمی سیب یاسیب زمینی ابپزمیدمش مشکلش ازچی میتونه باشه

    1. مشکل کبد داره. چای سرد بدین بهش یه مدت و غیر از دان خودش و موادی که مضر نیست چیز دیگه ندین. به گفته های پزشک عمل کنید.

 103. باسلام وخسته نباشید
  مرغ مینای من هدود3ماهست ولی ازمن فرار میکنه چرا نمیدونم همیشه ازاد تومقازه پهلوخودمه ولی میرم نزدیکش میره انور میرم اونور پیشش میاد اینور منظورم اون محوطه که براش درنظر گرفتم؟؟

  1. ممکنه چیزی یا حرکتی ناراحتش کرده باشه سعی کنید اعتمادش رو جلب کنید. مرغ مینا حافظه بسیار قوی داره و حرکات یا رفتاری که باعث عصبانیتش شده رو فراموش نمی کنه

 104. سلام خسته نباشید من ی مرغ مینا دارم 5 روزه خریدم 25 روزش هست و امروز دیدم کم غذا میخوره و روزی ی پاش وایستاده
  بنظرتون افسرده شده؟؟ یا نی ش بده

  1. چون تازه وارد محیط زندگی شما شده به صورت گذرا استرس خواهد داشت سعی کنید که قفسش یه جای آروم و کم رفت و آمد باشه و به آب و دونش فقط یک نفر رسیدگی کنه تا بتونید اعتمادش رو جلب کنید. به مرور زمان اگه باعث ترسش نشید عادت میکنه

   1. ن رام شده باهامون میاد رو شونم دوسته باهام اگه اشتباه نکنم بخاطر اینه که دانش عوض کردم
    اسم دانه BLUE
    هست این دان خوبه بهش میدم؟؟؟

    1. تغییر ناگهانی برنامه غذایی پرنده هم میتونه باعث عصبانی شدنش بشه بله . برای تغذیه اش از برندهای معتبر استفاده کنید.

   2. سلام مجدد جناب مرغ مینا من همش دهنش بازه انگار اب میخواد ابم بهش میدیم میخوره ولی دوباره دهنش بازه گفتم شاید گرمش باشه بردمش جای خنک همباز همینطوره

 105. سلام وقت بخیر مرغ مینا من حدود یکسال سه ماهشه ایندوره شروع کرده ب پر ریزی تمام بالهای خودشو میکنه یه پر نذاشته همشو خونی کرده نوکشون میزنه نمی دونم چیکارش کنم تا ازادش میکنم میره نوک میزنه ب پرهاش بنظرتون مشکل چیه؟؟

   1. خیلی سرحال حرف هم میزد از دوماه پیش ک پر ریزی میکنه تا ازادش میکنی تمام بالهاش تیز بالهاشو میکنه یه بال نذاشته خونیش میکنه حتی جدیدها رو میکنه شماره وات میدین من عکس وفیلمشو بفرستم خدمتتون خیلی وابسته ام بهش تورو خدا راهنماییم کنید نه فلضلش عادیه فقط مشکلش اولین بار اینه دکتر بردم اثر نداشته

   1. میتونه مشکل از تغذیه باشه ! شما براش مولتی ویتامین مخصوص طیور بخر از پت شاپ ، طبق دستور اپراتور پت شاپ بهش بده
    غذا رو همین امروز عوض کن ، ابدا دانه پارس نده ، دانه پارس مخصوص مرغ مینا نداریم ، شرکت تولید کننده ی دانه پارس که “شرکت خوراک دام پارس” اصلا برای پرنده های زینتی غذا تولید نمیکنه ! فقط مرغ و خروس و بلدرچین و اردک و بوقلمون با دام ها ! غذا برای مرغ مینا پیشنهاد من فقط تاپ فید ، کی کی و پادوان هست

    میوه فقط سیب ، کرم هم حتما باید خشک شده و میلورم بسته بندی باشه

    1. بسیار سپاس از پاسخگویتون هرچی تو پرهاش نگاه میکنم میگم شاید کنه یا چیزی باشه نمیبینم میگم نکنه بمیره خون از بالهاش میاد

     1. خواهش میکنم
      کاری از دستتون برنمیاد برای اون مورد مگه اینکه ببرید دامپزشک حیوانات خانگی بررسیش کنه

  1. سلام
   نه، اضافه اومده ؟!
   ویتامین بی چه ربطی به اسهال داره ؟!
   قرص یدوکینول از داروخانه انسانی بخر ، چهار قسمت تقسیم کن ، یه تکه بده بخوره ، هر وقت خوب شد قطعش کن (بیشتر از 3 روز نده، روزی هم فقط یک تکه)

   اسهال رابطه ی مستقیمی با تغذیه هم میتونه داشته باشه

 106. سلام من دو روزی خونه نبودم و خانواده ام ب مرغ مینای من غدا میدادن ولی بیرون‌از قفس نمیوردنش ..مرغ مینای من2 ماهشه چند روزی کم غذا میخوره و پرهای دمش کنده شدن مدفوعش ابکیه و سفیده …بهش دانه پارس میدم ..

  1. دانه پارس رو کدوم دانشمندی گفته بدی به این بیچاره ؟ این غذا رو ادامه بدی اخرش مرگه ! پر اهنه این غذا برای مرغ و خروسه ربطی به مرغ مینا نداره
   کی کی ، پادوان و تاپ فید غذای مخصوص مرغ مینا ، بگیر بده بهش

 107. سلام خسته نباشید جناب من مرغ مینا 20 روزه خریدم و خوبه رام رامه باهام دوسته ولی امروز همش سر خودشه میکنه بیرون قفس و هی میخواد بیاد بیرون
  منم میارمش بیرون همش میره جای بلند فک کنم میخواد فرار کنه
  لطفا بگید این عادیه یا مشکلی داره؟؟
  ممنون از سایت خوبتون

  درضمن میشه بگید فضل ب چ معناست؟؟؟

  1. سلام
   طبیعیه ، بهرحال میخواد ازاد باشه
   شما درو پنجره رو ببند نتونه فرار کنه
   بهتره این اولا فقط شبا بیرون بیاریش و بعد همه چراغارو خاموش کنی و یواش بگیری بزاریش داخل قفس

   فضله یعنی مدفوع !

   در مورد کامنت هم اینجا اینستاگرام یا تلگرام نیست باید صبور باشی ما کامنت رو بخونیم و جواب بدیم ، روزی 100 تا کامنت تخصصی میاد زمان بر هست پاسخ بهشون

 108. سلام مینای من سرش لای میله قفس گیر کرد به سختی آوردمش بیرون اصلا امید به زنده موندنش نداشتم ولی الان فقط یکمی افسرده شده و احساس میکنم نا بینا شده
  از کجا بفهمم نابینا هست یا نه

  1. سلام
   برای چک نابینا شدن ، میتونی یه چراغ قوه رو مستقیم بگیری سمت چشمش ، اگه سیاهی چشمش عکس العمل نشون داد یعنی اوکی هست و مشکلی نداره

   1. سلام الان یاد گرفته خودشو از بالا میندازه پایین فکر می کنم حالش بده نمی دونم چکار کنم لطفا بگید

    1. سلام
     مطمئنی یاد گرفته یا یهویی میفته ؟! فضلش چه رنگیه ؟ غذاش چیه ؟ چشمش قرمزی هم داره ؟

     1. غذاش سبزیحات و نون ؟! چرا ؟ نون که باعث مرگش میشه ! همین یکی از مشکلاس ، سریعا سبزیجات و نون رو حذف کن اصلا نده فقط تاپ فید

    1. اینکار تخصصیه ، بهتره ببری دامپزشک حیوانات خانگی معاینش کنه ، مورد تغذیه که گفتم رو بررسی کن

 109. سلام
  من یه مرغ مینا دارم چند روزه که وقتی آزادش میکنم انگار نمیتونه زیاد پرواز کنه در حد راه رفتن و پریدن پرواز نمیکنه و جاهای بلند خونه نمیشینه ساکت شده و زیاد حرف نمیزنه تو لک هست فضلش سبز و سفید هست غذاش هم سپهر دانه ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام
   سریعا غذاش رو عوض کن ، به جای آب جلوش چایی سرد شده بزار
   غذا کی کی ، پادوان و تاپ فید بده بهش
   جز غذای مخصوص فقط میتونی سیب و میلورم بدی ، جز اون هیچی نده بهش

 110. سلام انگشتان پای مرغ مینا تکون نمیخوره چیکارکنم کسی هست جواب بده تلگرام یاواتساپ ندارید

    1. سلام
     ببرش دامپزشک معاینه کنه (تشخیص اینکه انگشت واقعا تکون نمیخوره با اینکه انگشت رو تکون نمیده راحته ولی خوب تجربه میخواد ! انگشتی که تکون نخوره به نوعی آویزونه ! این یعنی احتمالا به هر دلیل عصب انگشت قطع شده) در کل باید معاینه بشه

 111. سلام و وقت بخیر خدمت استاد گرانقدر
  یه سوال داشتم،اگه هروز به مرغ مینا میل ورم بدیم براش ضرری داره یاخیر؟
  اگه ضرر داره یا خیر دراینصورت میشه لطفا یه توضیح کلی بفرمایید ممنونت میشم.

  1. سلام
   بله حتما ضرر داره ، پروتئینش خیلی زیاده ! بهتره هفته ای 2 یا جداکثر 3 روز بیشتر ندی

   1. ممنون سپاسگزارم
    همیشه با صبر وحوصله به تمام سوالات جواب میدی،خداخیرتون بده ما که همیشه استفاده کردیم

 112. سلام جوجه مینا خریدم انگار یک پاش قوت نداره یک طرف میفته چیکار کنم البته زخم یا نشانه یی دیده نمیشود کسی راهنمایی کنه چطوری درمانش کنم

 113. سلام مرغ مینای من زیاد بزرگ نیست که دیگه بتونه حرف بزنه ولی اواز میخوند و یه صداهایی در میاورد یه مدته اصلا هیچی
  غذاش رو میخوره سر حاله
  پرای دمشم کنده شدن
  دلیلش چیه

 114. سلام مرغ مینای من چند روز تنها بود، الان صداش گرفته و نمیتونه خوب صحبت کنه. انگار که یه چیزی توی گلوش گیر کرده. رنگ فضله اش هم سبز هست. نمیدونم مشکل کبدی داره یا افسرده شده.غذاش هم سپهر دانه(سبز) هست گه گداری برنج هم میدم بهش. میتونید کمک کنید که خوب بشه؟

  1. سلام
   غذاش رو عوض کن تاپ فید کیکی یا پادوان بده
   به جای اب بهش چای بده به مدت سه روز
   اصلا نزدیک کولر اینا هم نباشه

 115. سلام فرق بین تولک رفتن و افسرده شدن مرغ مینامون رو از کجا بفهمیم من هردو مقاله رو هم خوندم ولی شباهتاشون مثل همه تنها فرقش اینکه برای تولک رفتن اواخر تابستان که الانم آخرای مرداده پس ینی دلیل پر ریزی شاه پر و دم پرندمون به دلیل تولک رفتنه یا افسرده شدن؟ ممنون میشم جواب بدید❤و اینکه فضله پرندم قهوه ای کم رنگ هستش و مارک غذاش هم توکا هستش

 116. سلام میبخشید من یه سوال داشتم،مرغ مینای من یه مدتیه آب ظرف آبشو خالی میکنه تو قفسش،اول فکر کردیم ظرف آبش نشتی داره و خرابه ولی وقتی چک کردیم دیدیم ظرفش مشکلی نداشته،ولی وقتی صبح آب میذاریم تو ظرفش و براش میذاریم یه روزایی تا ظهر خالی میشه آبش،و وقتی چک میکنیم یه عالمه آب کف قفسش ریخته،میخواستم بدونم باید چیکار کنم؟بابام میگه ظرف آب رو برداریم کلا و هر دو سه ساعت یه بار ببریم آب بخوره و دوباره برداریم،ولی من دلم نمیاد میترسم تشنه بمونه،ممنون میشم اگر میدونید مشکل چیه راهنماییم کنید

  1. سلام
   به نظر من اون تو ظرف ابش ابتنی میکنه ! البته نمیشه دقیق گفت و حدسه !
   شما ظرف ابش و بخصوص رنگ ظرف ابش رو عوض کن

 117. سلام دوتا مرغ مینا دارم چندروزهاسهال گرفتن هردوشون یکیشون حرف نمیزنه یکم بیحاله غذاشون نون برنج. میخوردن بردمشون دکتر بهشون قرص لیورگل وقطره نیستاتین داده ولی هنوز اسهال داره چکارکنم؟

  1. سلام
   نون و برنج رو همین الان قطع کن
   فقط غذای مخصوص باید بخورن
   کی کی یا پادوان یا تاپ فید یا مخلوطی از اینا

 118. سلام من یه مرغ مینا داشتم که از جوجگی بزرگش کرده بودم. خیلی پر سر و صدا بود. صبحها وقت رفتن سر کار و ظهرها توی پارکینگ می دیدمش یکم سر به سرش میزاشتم. بخاطر سرصدای زیادش گذاشتمش توی حیاط و فقط روزی یکبار میرفتم و اب و غذاشو چک می کردم. البته جاش بهتر بود از پارکینگ. زیر درخت داخل باغچه و مدام ظرف ابتنیش پر بود. تقریبا یک ماهی اوکی بود ولی دیگه نمیخوند و سرصدا نمی کرد. یکساعت قبل رفتم دیدم افتاده کف قفس و مرده. الان بشدت از خودم و بیتوجهیم متنفرم. احساسات حیوون بیچاره رو ندیده گرفتم. لطفا اگه زمان و امکانشو ندارین پرنده های مثل مینا و طوطی نخرین. اینها وابسته و عاشق شما میشن. توجهتون کم بشه افسرده میشن دق می کنن و شما می مونید و عذاب وجدان و جای خالیشون.

 119. سلام وقتتون بخیر.من یک مرغ مینا دارم.چندوقتی خیلی کم حرف میزنم.اصلا کلمات ش رو نمیگه.غذاش مخصوصه فکر کنم خوابش زیاد شده.وقتی میاد بیرون قفس راه می‌ره
  ازش راضیم.ولی حرف نزدنش من رو نگران کرده
  لطفاً کمکم کنید.

  1. سلام باهاش مرتب تمرین کنید اسم غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید
   بهش استرسی وارد نشده ؟ تنهاش نگذاشتین ؟

   1. به صورت مداوم تنها نبوده.روزها تنها بوده ولی شب ها نه.
    اسم غذاش رو یادم رفته ولی هم دانه‌ای رنگی قرمز و سبز داره هم کرم،مخصوص مرغ مینا
    ست.
    رنگ فضلش.سبز روشن و سفید.

    1. تنها موندنش میتونه یکی از دلایل افسردگیش باشه
     فضله سبز رنگ نشونه بیماری کبدیه . غذاش رو تغییر بدین غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان براش تهیه کنید و سه روز هم به جای آب بهش چای بدین

 120. سلام وقت بخیر مرغ مینای من یه چند روزی هست مثل اینکه میخواد بمیره کف قفس میوفته واسیه چند ثانیه و بال بال میزنه دفعه اول فکر کردم داره جون میده میمیره ولی بعد چند ثانیه باز بلند میشه.در روز چند سری این اتفاق میوفته میخواستم لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ پرنده شما بیماری کبدی گرفته و اگر سریعا غذاش رو تغییر ندین تلف میشه
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید هیچ غذای دیگه ای ندین بهش
   تا سه روز به جای آب بهش چای بدین
   روی لینک زیر کلیک کنید و مقاله رو بخونید خیلی بهتون کمک میکنه
   درمان بیماری کبد چرب مرغ مینا

 121. سلام مرغ مینای من چشاشو کمی باز میکنه و میبنده بعد میخوابه و وقتی حرف میزنم جواب نمیده من پرنده دیگه ای هم اوردم نمیدونم بخاطر اونه

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟
   احتمال داره به خاطر پرنده جدید حسادت کرده و افسرده شده

 122. سلام مرغ مینام دوماه و نیمشه دیشب یهو ترسید رفته یه گوشه قفس نشسته و چشاشو بسته دلیلش چی میتونه باشه

 123. سلام مرغ مینا من خودشو به قفس میزنه و حالت جون دادن رو میگیره خیلی هم میخوابه
  و مثل قبل حرف نمیزنه بردمش دام پزشکی گفت برای کبدش هست دارو داد بهش و گفت غذاشو عوض کنیم غذای اوشکایا گرفتیم براش قبلا سپهر دانه میخورد و همش خودش به قفس میزد امروز صبح ک اوشکایا گرفتیم یواش یواش میخوره ولی باز الان خودشو به قفس زد و باز هم همش میخوابه خوب نمیشه؟ همه میگن میمیره خیلی نگرانشم

  1. سلام پیشنهاد من غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید و پادوان هست این رو براش تهیه کنید . انتظار که ندارید توی یه روز خوب بشه ؟ ممکنه ماه ها طول بکشه . هیچ غذایی مثل نون و میوه و برنج و … نخوره
   تا سه روز به جای آب بهش چای بدین

 124. سلام من یک مینا دارم امروز از قفس اوردیمش بیرون بعد موقعی که میخواستیم ببریمش تو خونش یکم ترسید الان قهر کرده مشکل خواصی داره؟

  1. سلام مقاله رو کامل مطالعه کنید . به زور نباید بگیرینش و بذارینش تو قفس . شب که تاریک شد و نور نیست میتونید راحت بگیریدش و بذاریدش تو قفس بدون زور

 125. سلام متاسفانه مرغ مینای من زیبای خوشکل من مرد همین چند دقیقه پیش چقدر حرف می‌زد چقدر گناه داره این حیوان وقتی داشت جون میداد کنارش بودم همیشه آزاد بود توی خونه پنج ماه بود مریض شده بود یه چند وقتی بهش دارو میدادم حالش بهتر شد اما متاسفانه بازم مریض شدچون دکتر دارو بهش داد گفت اگر این داروها رو خورد و خوب نشد ممکنه روز به روز حالش بدتر بشه اما مرغ مینای من توی این مدت بی اشتها به غذا نبود فقط دیگه حرف نمیزد خیلی کم پیش میومد حرف بزنه یه بلبل اهلی داریم توی خونه وقتی میرفت می نشست کنارش میناباهاش حرف می‌زد سلام خوبی یا براش صدا درمی‌آورد این پیام رو میزارم برای همه دوستانی که مرغ مینا تو خونه دارن خیلی خیلی باید از این حیوان مراقبت کنید حواستون باشه بهش به هر حال پرنده خوشکل من مرد ومن خیلی خیلی به شدت از رفتش ناراحت و گریانم وباید خیلی بیشتر از اینهااز حیوان مراقبت میکردم ای کاش میشد ادم توی دنیا به هیچی دل نبنده

 126. سلام یه مرغ مینا داریم چند روزه کسل شده غذاشم سپهردانه مخصوص مینا ولی تا از قفس میاد بیرون بعد از چند دقیقه میره یه گوشه سرشو میکنه لای پرهاش تو قفس هم همش خوابالو و سرش لای پرهاش فضلشم سبز پررنگ و مایع سفید عذا هم برنج و سیب و نون بفرمایین باید چیکار کنیم

  1. سلام هر چی غذای مضره داره میخوره پرنده بیچاره . بیماری کبدی گرفته غذاش عوض نشه خدایی نکرده تلف میشه !
   سریعا غذای قبلی قطع بشه براش غذای مخصوص از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی هر کدوم در دسترس بود تهیه کنید
   تحت هیچ شریطی دیگه نون و برنج نخوره
   تا سه روز به جای آب بهش چای سیاه سرد شده بدین
   فضله سبز رنگ نشانه بیماری کبدیه. وقتی که خوب شد میتونید بهش کمی سیب بدون هسته و میلورم هم بدین

 127. سلام یک مینا کوچیک دارم که این چند روزه به سختی غذا میخورد که الان از دیروز تا الان فقط آب خورد فقط یک بار تونستم بزور غذا بدم الان خیلی لاغر شده رو پاش بند نیست گزدنشم همش اویزونه همش چشماشو می‌بنده میترسم بمیره چیکار کنم

  1. سلام بهتره سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا تلف نشده
   باید با سرنگ تغذیه بشه .
   غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟
   حتما براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید .

 128. من داداشم یه مرغ مینا داره که درست نمیتونه وایسه کلا گیجه و این که بهش غذای مخصوص میدیم و هنوز کوچیکه حدود ۲ یا ۳ ماهش هست داداشم همش با آب سرد حمومش می‌کرد به حرف منم گوش نمی‌داد الان پرندش نه غذا میخوره نه هیچی کلا بی‌حاله چیکار کنیم؟(:بهش کرم خشک هم میدیم

  1. اسم غذاش رو میدونید ؟ براش غذا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید
   اصلا با اب سرد حمومش نکنید براش ظرف آب ولرم بذارید خودش دلش بخاد حموم میکنه به زور که نباید پرنده رو شست !

 129. باسلام و عرض ادب
  یک مشکلی برای مرغ مینای من پیش اومده
  چند وقتی دیگه نمیتونه بپره و حتی تعادل ایستادن روی پاهاش را نداره زمانی که راه میره با حرکت میکنه به پس میافته و به سختی بلند میشه
  خوراکش کم شده و اصلا دیگه صحبت نمیکنه .
  بردمش دام پزشک میگه پیره و داره میمیره دیگه بدرد نمیخوره😭
  در صورتی که ۱۲سالشه
  میشه لطفا راهنماییم کنین چه اقدامی کنم براش
  بسیار سپاس گذارم 🙏🌻

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ علائم بیماری کبدی رو داره . توصیه میکنم دامپزشکش رو عوض کنید ! ینی چی به درد نمیخوره!
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید
   چند روز به جای آب بهش چای سرد شده بدین . جز غذایی که گفتم هیچی نباید بخوره
   نون و کشمش و برنج و .. حکم سم داره براش

 130. با عرض سلام وخسته نباشید ممنون از پاسخگویی سریع ودقیقتون،مینای من درست زیر ناخن وسط پای چپش یه زائده تقریبا با اندازه دومیلی رشد کرده شبیه گوشه ناخن انسان هستش، بافتش هم اونجوریه،میشه علتش رو محبت کنین،تقریبا یک سالشه،غذاش مارک شوکایا هستش،خیلی شاداب و سرحال بود حرف هم میزنه چندروز پیش خودش رو به قفس میزد دیدم کف همون پاش یه زخم کوچیک داره چند شب تتراسایکلین زدم،الان دوروزه نمیتونه ارتفاع بیشتر از یه مترو بپره بالهاشم آویزون شده،نون وبرنج خیلی دوس داره ۴روزه بخاطر توصیه های شما بهش نمیدم احساس میکنم غصه میخوره،مدفوعشم تقریبا سبز زیتونی رنگه،ممنون میشم از راهنماییتون🙏

  1. سلام متاسفانه پرندتون به بیماری کبد مبتلا شده . سریعا براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید تحت هیچ شرایطی دیگه نون و برنج نخوره
   سه روز به جای آب بهش چای سیاه بدین
   میله ی قفسش از چه جنسیه ؟ براش میله چوب طبیعی مثل توت یا سرو یا شاتوت تهیه کنید .قطر چوب به صورتی باشه که پای پرنده به راحتی دور دو سوم قطر چوب قرار بگیره
   پماد تتراسایکلین و پماد ویتامین A رو با هم مقداری مخلوط کنید هر 8 ساعت پاش رو 30 ثانیه ماساژ بدین

   1. با تشکر فراوان از پاسخگویی شما،من الان پیام شمارو دیدم،خداروشکر از امروز پروازش بهتر شده ولی صبح که بیدار میشه حدود یک ساعت میلنگه ،بعد از اون هم همش یه گوشه کز میکنه تا باهاش کلی بازی میکنم بعد یه کم سرحال میشه آوراز میخونه،چوب قفسش والا از این قفسهای حاضری بود ماتهیه نکردیم،یه آینه داره که اون چوب رنگی و نازکی داره که همش روی اون میخوابه،چون اونو دوس داره بهش دست نزدیم،
    استاد پس نیازی به دارویی دیگه ای بخاطر کبدش نیست،با این دستورات حالش خوب میشه،افسردگیش خوب میشه ،چقد زمان میبره تا خوب بشه؟منظور حالش نگران کنندس؟؟استاد من عکس ناخنش رو کجا میتونم واستون ارسال کنم؟

    1. بله مورادی که گفته شد رو انجام بدین امیدوارم بیماری کبدیش بر طرف بشه . ماهی یکبار هم ازین به بعد به جای آب چای بدین بهش
     حالش نگران کننده میشه اگر باز هم نون یا چیزی غیر از غذای مخصوص بخوره
     میله قفسش غیر استاندارده باعث فلجی میشه . یه شاخه درخت طبیعی با قطری که توضیح دادم براش تهیه کنید . پوسته شاخه نباید صاف و صیقلی باشه
     متاسفانه امکان ارسال عکس نیست . اگه تا سه روز با پماد مشکل بر طرف نشه به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید

     1. همه ی ادمین های ما آقا نیستن عزیزم😅 امیدوارم پرندتون سلامتیش رو سریع تر بدست بیاره 🙏

     2. شرمنده😅در کل آقا یا خانم فرقی نداره خواستم بگم همگی خسته نباشین عالی وبی نظیر هستین🙏

 131. سلام خسته نباشید من الان تقریبا ۴ماه یه مرغ مینا خریدم که ۴۰ روزه بوده آوردمش الان داره پرهاش می ریزه حتی پرهای بلند دمش هم ریخته واز بدنش یه چیزهای مثل شوره سر می ریزه این نگرانی اول من که مبادا برای ما ضر ر داشته باشه واینکه دانه پالس بهش می دم آیا باید دونش رو عوض کنم و گاهی مدفوع آبکی وسفید رنگ می شه علت چیه وممنون که صبورانه جواب گو هستید

  1. سلام بررسی کنید چیزی که از پرش میریزه حشره نباشه !
   غذاش سریعا عوض بشه . براش غذای مخصوص مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . چند روز به جای آب بهش چای بدین
   آبتنی میکنه ؟ پوستش قرمز رنگ شده قسمتایی که ریخته ؟
   نه اگر مرتب قفسش نظافت بشه ضرری نداره فقط رعایت کنید نظافت قفس و ظرفشو

 132. سلام مرغ مینای افسرده ی و بدنش ضعیفه دیگه صحبت نمیکنه باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید؟

 133. سلام وقت بخیر
  مرغ مینا من چند وقتیه که زیاد خودشو میخارونه و پرهای سرش بیشتر ریخته و مابقی که مونده نوک هاشون کاملا سفیده که تو ٢ روز خودشو نشون داد میخوام بدونم علت چیه؟

  1. سلام غذاش چیه ؟
   اگر غذایی غیر از غذای مخصوص مینا میدین بهش دچار بیماری کبدی شده . براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . هیچ غذای دیگه هم بهش ندین
   ممکنه وارد دوره تو لک شده

 134. سلام مرغ مینای داداشم افسرده ی ماهم میخواییم بیاریم پیش خودمون باشه افسرده شده بدنش ضعیف شده صحبت نمیکنه مثل قبلا باید چیکار کنیم تا از افسردگی دربیاریم؟؟؟؟

  1. سلام مقاله رو کامل بخونید توضیحات کامل اومده
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید هیچ غذای دیگه ای بهش ندین

 135. سلام مینای من۲ماهشه.غذاش تا۲هفته پیش غذای مخصوص مینا بود که خیسش میکردم.تازگی خیس نمیکنم و میریزم جلوش.خیلی کم میخوره.کرم واسش گذاشتم اونو میخوره.برای غذاش چکارکنم که عادت کنه و غذای مخصوص رو بخوره.چند روزی هس که توی قفس ازین شاخه ردی اون یکی میپره احساس میکنم ناآرومه. لطفاًکمک کنید

  1. سلام براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید
   زیاد نباید کرم خشک بخوره.
   سرو صدا نباید اطرافش باشه کف پاش رو بررسی کنید زخم نباشه . فضلش چه رنگیه ؟

 136. روزي هم كه بردمش دامپزشكي هيليييييي ترسيد و دو سه روز باهام قهر بود ، الان بهتر شده اما خوب مثل قبل نيست.
  از اون روز ديگ جيك جيك نميكنه چون اصولا صبحا با صداش بيدار ميشدم و بهش غذا ميدادم ، اما ديگ صدا نميكنه . بعد از ديروز خيليييي عصبي طور پرهاش به حالًت تميز كردن نوك ميزته امروز يكم پرهاش خيس كردم چون توي اب نميرفت بهتر شد نوك زدنش اما ديروز يك نقطه تو خالي روي كمرش داشت امروز شده دوتا حالًت سكه ايي تو خالي
  بعد پرهاش هم احساس ميكنه اويزون شده و مثل چند روز قبل تلاش نميكرد بپره
  ميشه لطفا راهنمايي ام كنين 😭 دلم نميخواد چيزي اش بشه چون من اوردمش كه زندگي اش نجات بدم نه كه چيزيش بشه 😢😢😢
  ممنون

 137. سلام وقتتون بخير
  من يك مرغ مينا كه حدود يك هفته اش بود پيدا كردم ، نزديك دو هفته اس پيش منه ، براش غذاي مخصوص جوجه ها رو سفارش دادم حالش خوب بود اما خوب رنگ مدفوعش مدام عوض ميشع اما اصولا سبز رنگ( بردمش دامپزشك گفت يكم كبد چرب داره و روده اش انگل داره كه براي انگل روده داره دارو مصرف ميكنه )
  از ديروز غذاي مخصوصش تموم شده و تا سفارش مجدد يك هفته طول ميكشه برسع( چون ايران نيستم نميتونم از غذاهايي كه اسم بردين تهيه كنم)
  دو سه روز براش دونه سفارش دادم بين اون كه اونو كمتر ميخوره امروز بهش سفيده تخم مرغ دادم ( چون اون سرلاك طورش تموم شده بود و دونه نميخوره )
  خيلي ناراحت طور شده و احساس ميكنم اشتهاش كم شده بايد چيكار كنم ؟ 😢😢😢

  1. سلام به مرغ مینا نباید تخم مرغ اب پز یا غذای جوجه بدین
   غذای مخصوص مرغ مینا از برند پادوان یا کی کی تهیه کنید این دوتا غذا ایرانی نیستن
   غذاش باید سریعا عوض بشه . بهش به جای آب چای بدین چند روز

 138. سلام خسته نباشید
  چند وقتیه مرغ مینام کمتر سر و صدا میکنه و خابالوعه و تازگی دهنشو باز نگه میداره و پشت سر هم عطسه میکنه فکر کنم سرما خورده دقیقا باید چی بهش بدم خوب شه

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ حتما براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید .هیچ غذای دیگه ای بهش ندین دچار بیماری کبدی میشه

   1. درسته برا سرما خوردگیش چی باید بدم داروی خاصیه یا ن ی ذره قرص سرماخوردگی چیزی تو اب حل کنم بدم بهش قطره قطره خوبه؟

 139. سلام،وقت بخیر.
  یه جوجه مینا ۴ماهه دارم که هفته پیش دچار بی تعادلی شد و زمین افتاد چون خانمم ترسید و جیغ کشید میناهم ترسید و پرواز کرد که به شدت به دیوار برخورد کرد.از اونروز اون حالت عدم تعادل همراش هست و فکرمیکنم به لحاظ بینایی یکم انحراف دید داره.به دامپزشک مراجعه کردیم فعلا تجویز تغییر غذاشو دادن.اشتهاش عالیه ولی جنب و جوش قبل رو نداره ودیگه آواز نمیخونه.ممکنه ضربه مغزی شده باشه؟چکارباید بکنیم؟لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام . براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید . اگر تشخیص دامپزشک کبد چرب بوده و عدم تعادلش به خاطر تغذیشه به جای آب چند روزی بهش چای سیاه سرد شده بدین
   فضلش چه رنگیه ؟ صبور باشید چون ترسیده یکم زمان میبره به حالت قبل برگرده

   1. ممنون بابت جوابدهیتون.اول صبح سفیدرنگ.طول روز که شبیه غذاشه.ولی داخل قفسش رو که چک میکنم بعضی وقتا سبزرنگه.الان بهش تاپ فید میدم.چون هرجایی که گشتم پادوان و کی کی پیداشد.

    1. خواهش میکنم . تاپ فیدم خوبه . فضله سبز نشونه بیماری کبدیه . چای هم بهش بدین . گاهی میتونید سیب بدون هسته هم بدین بهش

  2. سلام مرغ مینای من یک سالش هست همه چی میگه الان نزدیک یک ماه هست روزی یک بار یهو خودش به قفس میزنه و کنترل نداره وبیرون از قفس هم خودش به در ودیوار میزنه و میوفته

   1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟
    براش حتما غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید . توضیح کامل بدین تا بشه راهنمایی کرد

 140. سلام خدمت استاد عزیز
  مینای ما تقریبا دوسال هست
  بامن خیلی جوری
  دوسه روز میشه لاغر شده فکر کنم چشماش هم کم بینا شده
  تو قفس بود یهو دیدم خودشو به اینور اونور میزنه امروز یهو دهنش باز شد کت هاش افتاد و دل دل میکرد تو رو خدا یک راه حلی بهم بدین

 141. سلام.مرغ مینای من چندوقته ساعتهای مختلفی از شب یا بهتره بگیم بامداد مثلا دو یا چهار شروع به جیغ زدن میکنه انگار از چیزی ترسیده باشد.
  شبها موقع خواب روی قفسش پارچه می اندازیم.وقتی شروع به جیغ زدن میکنه و من پارچه را برمیدارم که آرومش کنم می بینم کف قفس نشسته ،بدنش میلرزه و ضربان تند داره.
  تو این حالت که هست هرچقدر صداش میکنم نه انگار من رو می بینه نه صدام رو میشنوه.
  چندین ساله ما این مینا را داریم و تا حالا اینطوری نشده بود.هر هفته حداقل یکی دوبار اینطوری میشه.

  1. سلام چه غذایی بهش میدین ؟ اگه از تاریکی یا سایه ها میترسه شب ها براش چراغ خواب روشن بذارید

 142. سلام وخسته نباشید من یه مرغ مینا دارم که یه ماه دیگه میشه 1 سالش پرهای دور گردنش ریخته گوستشم قرمز نیست یه وقتهایی خودشو میخوارونه ولی کم شیطونه غذاش تاپ فیلد طهرها حموم میکنه بهش سیب و میوه هایی که براش خوبه میدم هفته ای یک یا دوتا خرماهم میخوره به شدت از من می‌ترسه ولی از تو دستم غذا میخوره تا وقتی جلوی چشمم همش درحال خوندنو بازی کردنه ولی وقتی نیستم ساکته مشکل الان موهای دور گردنشه قفسشم بزرگه چند چوب ت سایزهای مختلف هم داره

  1. سلام بهش خرما ندین آهن زیادی داره . با یه دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید تا تشخیص دقیق داده بشه

 143. سلام وقتتون بخیر
  یه چند روزی هست که مرغ مینام یهویی بی حال میشه علائمش اینطوریه که دهنش باز میشه و صداش قطع میشه یا تغییر میکنه و بزور حرف میزنه،پاهاش بی جون میشه و نمیتونه درست راه بره انگار ک ترسیده
  بعد که یکم میگذره بهتر میشه
  رنگ فضلش هم جدیدا قهوه ای شده
  بنظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟

 144. سلام مرغ مینای من وقتی خریدمش کوچولو بود یک سال دارمش ولی هنوز خیلی بزرگ نشده و فقط سلام رو یاد گرفته چند ماهی هست که خیلی خودش رو میکنه و خیلی بالش رو زخمی میکنه ما هم روی بالش رو بستیم تا زخم کننه ولی اگر بازش کنیم زخمش میکنه و البته وقتی خریدمش بالش رو چیدن و فقط دمش در امده بالش روشت نداره و زخمش میکنه میشه کمکم کنید لطفا .

 145. سلام وقت بخیر خدمت استادگرانقدر،
  یه مرغ مینا دارم به تازگی بالای چشمش به اندازه یه ۲ میلیمتر تقریبا کچ شده و خیلی خیلی کم مثل زخم ترک خورده اس برای درمانش از چه دارویی استفاده کنم لطف میفرمایید اگه راهنمایی بکنید

    1. غذای مخصوص مرغ مینا از برند هایی مثل تاپ فید یا پادوان بهش بدین . فقط سیب بدون هسته هم میتونید بهش بدین
     بقیه سبزیجات توصیه نمیشن .

 146. سلام مینا ی من همش یک پا میشه و کلشو میکنه تو پراش یه مدت هم خیلی افسرده بود الان بهتر شده غذا خودشم نمیخوره با ما غذا میخوره صبحانه ناهار شام از قفسشم نمیاد بیرون فقط بعضی موقع ها با نون میارمش بیرون
  ممنون میشم جواب بدین🙏🙏

  1. سلام تغذیش بده اگه همینجوری بهش غذای انسانی بدین به زودی تلف میشه !
   حتما براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید .
   غیر از غذای مخصوص هیچ چیزی بهش ندین مهم نیس اون چی دوست داره براش غذاش رو به حالت خمیری هم درست کنید شاید خورد
   چند روز به جای آب بهش چای سیاه سرد شده بدین

 147. سلام من تازه ی مرغ مینا گرفتم ۲روزه غذا نمیخورع و همش میخوابه غذاشم مخصوص مرغ میناس حتی نوکشم باز کردم بهش دادم ک نمیره ولی خودش نمیخوره فقط اب میخوره و همیش خوابه

  1. سلام چون تازه خریداریش کردین به محیط عادت نداره
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید اگه جوجست غذا رو با آب مخلوط کرده و به صورت سرلاکی یا خمیری بدین بهش
   فقط براش آب و غذا بذارید زیاد نزدیکش نشین اصلا با دست نگیریدش تا به محیط عادت کنه

 148. سلام چرا مینای من پاهاش رو بیشتر از حد معقول باز میزاره و تعادلش رو از دست میده.خودش رو عقب جلو میکنه
  ممنون میشم کمکم کنید
  از وقتی مینا اینطوری شده حال مامانمم خوب نیس

 149. سلام خوبین مینای من به انگشت پاش نوک میزینه و پاش رو زخمی کرده بعد از اینکه پاش رو زخمی کرد دیگه حرف نزد من باید چیکار بکنم؟؟؟؟ دونه پارس بهش میدم و فصلش سبز رنگ هست

  1. سلام پرندتون احتمال زیاد دچار بیماری کبدی شده
   غذاش رو عوض کنید براش غذای مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید شاید بهتر شد
   هیچ غذا و میوه ای جز این پلت مخصوص بهش ندین وگرنه تلف میشه
   به جای آب بهش چای سیاه سرد شده بدین
   مقاله زیر رو بخونید
   بیماری کبدی مرغ مینا

 150. سلام من دوتا مینا دارم باهم دیگ دعواشون شد یکیشون الان ب شدت حال نداره همینطوری افتاده رو یکی از پاهاشم نمیتونه وایسه چی کارکنم چی بدم بهش بخوره حالش بده تروخدا کمکم کنین میترسم ازدستش بدم😭

 151. سلام من چند ماهه مرغ مینا خریدم، بعضی اوقات بشدت پر میزنه و جیغ میکشه و بعد چن ثانیه باز اروم میشه، بهش میوه، برنج و غذایی که پرنده فروشی داد میدم. امروز متوجه شدم که غذا نمیخوره از دستم میگرفت پرت میکرد. مدفوعش سفید و ابکیه . چیکارش کنم😭

  1. سلام غذاش رو عوض کنید .
   براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید
   برنج ، میوه و غذاهای دیگه ندین بهش (فقط سیب بدون هسته خیلی کم میتونید بدین بهش)
   به جای آب چند روز بهش چای سیاه سرد شده بدین

   1. بردمش دامپزشکی و متوجه شدم نیوکاسل گرفته، حالش خوب میشه یا تلف میشه؟🙁 براش قرص تتراسایکلین داد

    1. نه خانوم غذاش مشکل داره . تغذیه ای که گفتم رو انجام بدین
     به احتمال قوی مشکل کبدی داره . مواردی که گفتم رو از همین الان انجام بدین غذای قبلیش قطع بشه کامل

 152. سلام مرغ مینای من صاحب اولش عزیتش کرده
  و دمش رو در آورده بود الان داره رشد می کنه
  بعد آوردمش پیش خودم بعد یک ماه که میشه
  امروز یک دفعه ساعت4 شب آواز میخواند
  پشت سرهم تایک ساعت می خواند
  علتش چیه

 153. سلام.خسته نباشید…من یدونه مینا دارم که سه تا کلمه هم یاد گرفته و باهامون حرف میزد ولی ما یروز از ساعت 5 صبح تا 10شب بیرون رفتیم و مینا رو نبردیم و لامپ هارا خاموش کرده بودیم وقتی آمدیم پرنده با پرخاشگری به ما جواب داد و نوک میزد و هی به پایین قفس رفته و آنجا میشست وحرف نمیزد

  1. سلام پرنده افسرده شده نکات مقاله رو انجام بدین به پرخاشگریش واکنش نشون ندین و داد نزنید به مرور به حالت قبل بر میگرده

 154. سلام مرغ مینا حرف می‌زد الان میل ورم وپرت تاپ فید میدم ظرف آب هر روز عوض میشه از قفس میارم بیرون تو خونه صبح تا شب الان یک ماه است خودش رو می خوا رونه آب برا آب تنی میزارم قطره آیور مکتین چند بار زیز پرش پشت سرش مقعدش مالیدم فایده نداره و حرف هم نمیزنه سفیکسم ۲۰۰ هم هر ۱۲ ساعت چند روز بهش دادم ویتامین قطره خریدم چند روز بهش دادم الان آیا شپش گرفته چکار کنم لطفا وبرای حرف نزدنش چکار ‌کنم هر چی حرف میزنم هیچی نمیگه خودش رو زیر شکمش بالش وپشت رو هی می خارونه وتکون میده خو راکش خوبه

 155. سلام خسته نباشید تازه یک هفته یک مرغ مینا رو از دست گربه نجات دادم آوردم خونه نگهداری کنم بعضی موقع ها بازیگوشی می‌کنه اما بعضی اوقات سرش رو تو پرهای پشتش می‌کنه فک می‌کنه ناراحت یا گاهی اوقات حس افسردگی دست پیدا می‌کنه چیکار کنه که اینجوری نباشه 😥😥

  1. دوست عزیز، از بابت اینکه سرش را میکند لای پرش، هیچ مشکلی نیست، چون این یه مدل از خوابیدن های مرغ میناست.یا مثلا یه پاش رو جمع میکنه و میده بالا و روی یه پاش میخوابه.

 156. سلام. خسته نباشید.. مینای من جوجه سه ماهه هستش تازه خریدمش اصلاا عادتی نیس از ادما فراریه. وقتی دستتو سمتش میبری خیلی مترسه. وحشی میشه. کلاا حس خوبی نصبت به ادما. یا دستم نداره. چیکارش کنم رام شه 😔

 157. سلام روزتون بخیر. مرغ مینای من به برادرم و داییم وابسته شده بود و وقی خونه نیستن گوشه گیری میکنه و هیچ حرفی نمیزنه، پوست پاهاشو میکنه و به همش با نوکش خودشو میخارونه. خوراکش خوبه ولی خب همه این علائم رو داره و هیچ آوازی نمیخونه. میشه راهنمایی کنید لطفا:))

   1. دونه پالس غذاشه ولی کاهو و خرما و هندونه و انگور… هم گاهی بهش میدم.
    فضولاتش سبزه خیلی تیره+قهوه‌ای+سفید ولی بیشترش سبزه

    1. غذاش رو عوض کنید ببنید بهتر میشه
     به احتمال قوی دچار بیماری کبدی شده
     براش غذای مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید
     به هیچ عنوان سبزی و خرما و … ندین بهش
     فقط غذای مخصوص مرغ مینا و سیب
     به جای آب براش چای سیاه سرد شده توی آبخوری بریزید
     نتیجه رو اینجا بگین

 158. سلام مینام الا دقیقا تا این ساعت هفت ساعته خوابیده فقط بیدارش کردم صداش کردم اومد رو دستم غذا خورد و رفت بالا چوب پرده نشسته خوابیده

 159. سلام من یک مرغ مینا خریدم نمیدونم چند ماهشه دور چشمش سفیده و غذا هم خیلی کم میخوره و علاقه زیادی به انگور داره و بیشتر هم خوابه میشه لطفا کمک کنید

  1. سلام بهش انگور ندین
   غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان براش تهیه کنید
   در هفته یکی دو بار هم به جای آب بهش چای سیاه سرد شده بدین

 160. سلام من مرغ مینا میخرم تا یک ساله میشه میمیره مرغ مینای من 10 کلمه صبحت می کرد امروز صبح که بیدار شدم دیدم توی قفس افتاده و مرده فقط غذای خوده مینا رو میدادم گاهی موقع ها برنج آن هم کم نمی دانم چرا اینطور میشه میشه راهنمایی کنید ممنونم هر سال که مینا میخرم تا یک سالش میشه میمیره وداغ روی دلم میذاره

  1. مرغ مینا رژیم غذایی خاص و شرایط خاصی برای نگهداری داره
   حتما باید از غذای مخصوص مرغ مینا از برندی مثل تاپ فید یا کی کی استفاده کنید . به طور مستمر به نظافتشون رسیدگی کنید اصلا برنج یا نون یا غذای دیگ ندین
   روزانه دو سه ساعت اجازه پرواز داشته باشن و …

 161. سلام. وقت بخیر. من تازه یه مینا گرفتم. اصلا حال نداره. اولش که اوردم چند کلمه حرف زد، بعدش دیگه ساکته. غذاشم کم میخوره. کز میکنه تو قفس و بعضی وقتا پف میکنه. بنظرتون مشکل چیه؟

  1. سلام تازه خریدینش به محیط عادت نداره
   فقط آب و غذاش رو بذارید توی قفسش و اصلا به قفس نزدیک نشید
   یکی دو هفته بگذره به محیط عادت میکنه
   چه غذایی بهش میدین ؟

 162. مرغ مینای من از وقتی عروس هلندی خریدیم
  چه بازی میکنه لب به غذا بمیزنه میخوایم دست بهش بزنیم فرار میکنه پراش اویزون شده حرفم نمیزنه

  1. افسرده شده نباید مرغ مینا رو در کنار پرنده ای دیگه نگهداری کنید
   توی اتاق جداگانه ازشون نگهداری کنید شاید بهتر شد
   در ضمن چه غذایی بهش میدین ؟

 163. سلام وقتتون بخیر،منومینام خیلی به هم وابسته ایم،باخودم بردم سفر،تا بحال تجربه ازادی بیرون از خونه رو نداشت،اونجاازادش کردم،دراین حین بچه بستگانمون ازش ترسید و بشدت جیغ زد،ازاونروز۳روزه میگذره ،مینام باهام صحبت نمیکنه،نزدیک قفسش میشم فرار میکنه یجاقایم میشه،علایم افسردگیه؟ترسیده؟چجوری درمانش کنم خیلی نگرانم
  درضمن تاپفید استفاده میکنه

  1. سلام پرنده ترسیده
   بیشتر باهاش وقت بگذرونید غذاهای مورد علاقش رو بهش بدین
   مقاله رو کامل بخونید و انجام بدین

  2. سلام من یه مرغ مینا دارم خیلی حرف میزنه.دستمو چنگ زد دعواش کردم و غذاش رو از جلوش برداشتم.سر چنگش کوتاه کردم زیر بالاش هم اسپری زدم.الان خیلی کم حرف میزنه.چرا آخه؟؟

   1. دیگه چه رفتاری میخواستین بکنین با پرنده زبون بسته که قهر کنه باهاتون ؟
    این پرنده خیلی حساسه باید خیلی باهاش آروم رفتار کرد . افسرده شده مقاله رو کامل بخونید تحت هیچ شرایطی هم به پرنده گرسنگی ندین
    چه اسپری زیر بالش زدین ؟

 164. سلام من یک مرغ مینا دارم هر روز صبح از بالای قفس می افته و بی حال میشه غذا نمی خوره وبال میزنه دهانشو میزاره باز باید چیکار کنم که خوب بشه؟

 165. یه مدت نون وبرنج بهش میدادم .چون موقع غذا خوردن خودش رو به قفس میزد و بیقراری میکرد .مریض و بیحال شد .قطره مولتی ویتامین بهش دادم .خوب شد .پاهاش روبراش چرب کردم .فقط نگران ای هسم که چرا وقتی پیش خودمون هسه چیزی نمیگه یا درحال چرت زدن هسه یا غذا میخوره .لطفا راهنماییم کنین چیکارکنم که مثل قبل بشه؟😔😔😔😔

 166. سلام صبحتون بخیر .مرغ مینای من تقریبا چهار ساله هست .بهش توجه و رسیدگی میکنم .خیلی هم دوسش دارم .الان یه مدت هسه دیگه تا موقعی که قفسش تو اتاق هست هیچی نمیگه .فقط صبحا که هوا خنک هسه قفسش رو میبرم بیرون یه دوسه ساعت فقط اون موقع که حرف میزنع و میخونه .دیگه میارمش تو اتاق ساکت میشه .جلو قفسش میشینم و باهاش حرف میزنم فورا چشماش رو میبنده .ایا سنش واسه یادگیری رفته بالا؟؟ نکنه باهام قهر کرده؟

  1. سلام غذایی که بهش میدین بده . مینا نباید نو و برنج بخوره !!!!
   سریعا براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی تهیه کنید
   بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا تلف نشده
   هیچی به جز غذای مخصوص بهش ندین
   به جای آب ، چای سیاه سرد شده توی آبخوریش بریزید

 167. سلام وقتتون بخیر من یک مینا دارم ماده ست تا چند روز پیش حالش خوب بود یه چند روزی به انگشت عقبی هی با منقارش می‌گرفت تا اینکه امروز انگار اون پاش درد داشته باشه یهو میوفته کف قفس بعد چند ثانیه دوباره بلند میشه .. خیلی هم نازش میدم جواب سوت و کارایی که میکنم با سرتکون دادن وآواز میده ولی نمیدونم چرا اینجوری شده

   1. هم پت مخصوص میدم هم مولتی ویتامین و کلسیم هم براش گرفتم هرزگاهی تو آب براش
    چند قطره میریزم
    ممکنه از ناخن بلند باشه چون احساس میکنم انگشتش خیلی درد داره که درست نمیاسته و میخوره زمین

    1. پلتش رو یه مدت عوض کنید . غذای مخصوص مینا از برند تاپ فید یا پادوان یا کی کی براش تهیه کنید
     البته بهترین کار مراجعه به دامپزشکه
     یه سنگ مینرال براش بخرید تا بتونه ناخون و نوکشو کوتاه کنه
     به جای آب، چند روز بهش چای سیاه سرد شده بدین
     نتیجه رو مجدد اینجا بگین

   2. سلام من یک سال که مینا دارم وقتی خریدمش هشت ماهش بودمن ناخوناشو گرفتم بامن قهرکرده الان چهارماه میشه هرکاری می کنم ازمن فرارمی کنه نمیدونم باید چیکارکنم

 168. سلام ببخشید مینای من دو ماهشه الان یکماه با ماست. روحیش خوبه داره صداهای مختلف در میاره. همه چیش اکی. فقط الان دو روزه بالای دمش، انتهای کمر یه تیکه پرش کنده شده و یه چیزی مثل جوش روی پوستش. پام شکسته نمیتونم برم دامپزشکی. چکار کنم؟ مریض شده؟

  1. سلام چه غذایی بهش میدین ؟
   فضلش چه رنگیه ؟
   غده بالای دم همون غده چربیه که باهاش پرهاشون رو چرب و مرتب میکنند اگه علائم دیگه ای نداره مورد خاصی نیست . فقط حتما بنویسید غذاش چیه تا بهتر راهنمایی کنم

 169. سلام چرامرغ مینامیره ته قفس میشینه تازه گرفتیمش مریض بودخوب شده اولش روی چوب خوب می نشست چندروز ازادبود بعدگرفتیمش روی چوب نمیره

 170. سلام من یه مرغ مینا گرفته و دیروز تازه دوهفتش بود و مرد میشه بدونم دلیلش چیه

 171. سلام من یک مرغ مینا دارم دو سه هفته قبل اون رو توی دستم گرفتمش و زیر منغارش رو ناز کردم و بعد دستمو واکردم روی دستم نشسته بود وبعد از اون
  روز میره روی شاخش و میشنه وپفدمیکنه به دور برش نگاه میکنه و اصلا سوت نمیزنه قبلا سوت میزد‌ کلشو خم میکرد اوتز میخوند مثل موقعی که مرغ مینا های دیگر حرف میزنن احتمال اینکه تر سیده باشه یا افسرده شده باشه وجود داره بانه

 172. با ارز سلام احترام خسته نباشید خدا شمارو حفظتون کنه که انقدر سریع پاسخ میدید سوالی داشتم دقیقا باید فضله مینا چه رنگی باشه و چه مارک غذایی رو پیشنهاد میکنید مرغ مینای من دوهفته سنشه….

  1. سلام ممنون از شما
   بسته به تغذیش میتونه متفاوت باشه فقط نباید بیش از حد سبز یا سفید باشه
   بهترین غذای مرغ مینا برند تاپ فید، کی کی یا پادوان هست

 173. سلام
  ما یک ماه پیش از یکی از آشناها‌مون یه مرغ مینا چشم ستاره آبی گرفتیم و تقریبا یک سالشه.
  فرداش آزادش کردیم بعدش گرفتیمش گذاشتیمش توی قفس. هر روز باهامون حرف میزد حتی از همون روز اول چند تا کلمه هم از ما یاد گرفت.ولی بعد از این اتفاق دیگه باما خیلی خیلی خیلی خیلی کم حرف میزنه اگه میشه بگید که چجوری دوباره به خرفش بیاریم
  خیلی ممنون

  1. سلام
   من هم برای دستی کردن مینام همین کار رو کردم دیگه اواز نمیخونه باید با هاش خلق خوی خوبی داشته باشی وباهاش حرف بزنی و ازش تعریف کنی
   احتمال داره که میناتون قهر کرده .
   ونیاید از قفس درش بیارین چون هر روز بی تابی میکنه که کی ازادش میکنی و اگر همازادش نکنی
   افسرده میشه پس بهتره که ازادش نکنی

 174. سلام
  من مرغ مینام حالش کاملا خوب بود و من کلا غذای خودشو بهش میدادم ولی جدیدا یه خورده بی حوصله شده و رنگ فضلش سبز شده و پاشم زیاد میگیره بالا
  میشه بگید چرا

  1. سلام مارک غذاش چیه؟
   چقد تو خونه ازاده و پرواز میکنه
   جنس میله زیر پاش چیه ؟

 175. سلام مرغ مینای من هم پف کرده نمیاد بیرون از قفس غذا هم کم میخوره ولی این روزا یکم میخوره نر هم هست
  از غذای خودشم نمیخوره از غذای ما فقط میخوره خداحافظ.

  1. سلام
   غذا چی میدی بهش ؟ غذای شمارو خورده که به همین روز افتاده
   فضلش چه رنگیه ؟

 176. سلام ممنون که جواب دادین فضلش تقریبا سبز کم رنگ وسفیده پاهاشم نوک نمیزنه چشمشم طبیعیه فقط دوست داره بخوابه مثل کسی که قرص خواب خورده باشه بی حالو خواب آلوده امروز سومین روزه اینجوریه

  1. اسم غذاش چی هست ؟
   یه مدت به جای آب بهش چای سرد شده بده
   غذا هم فقط پلت بده + سیب + میلورم بسته بندی شده خشک

   پلت فقط تاپ فید یا پادوان یا کی کی یا مخلوطی از اینا باشه چیز دیگه ای نده

 177. سلام وقت به خیر مینای من از 1ماهگی خودم بزرگش کردم الان یک سالشه تا دیروز سرحال بود غذاشم از دانه های بسته بندی مخصوص مینا هست ومیل ورم خشک شده پسرم بهش نون میداد نمیدونست که بده الان مدتیه که کسل شده از قفس بیرون نمیاد همش میخوابه وخودشو پف میکنه پراشم آویزون میکنه مدفوعش طبیعیه خوراکش کم شده البته چند روز پیش خونه مورچه زده بود از حشره کش استفاده کردن اما کم ممکنه بخاطر این مورد باشه لطفا زودتر جواب بدین نمیدونم چکارش کنم سر حال شه بزور هم کمی پرواز میکنه قبلا اینجوری نبود

 178. سلام وقت بخیر مرغ مینای من یکسال شد هنوز حرفی نزد الان حدود یک ماه نیم است حتی جیک جیک هم نمیکند از چشمهایش اشک میآید لطفاً بهم توضیح دهید برای به حرف آوردنش چه باید کنم؟

 179. باعرض سلام و وقت بخیر خدمت استاد گرامی یه سوال درمورد تغذیه مرغ مینا داشتم
  خواستم بدونم دادن خرما،توت سفید،کشمش،کاهو،سیب و میوه های شیرین برای سلامتی مرغ مینا ضرر داره یا خیر؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایی.

  1. سلام
   شیرین بودنشون مهم نیست ، 2 تا چیز مهمه یک اینکه آهن زیادی نداشته باشه ، دو اینکه ویتامین سی زیادی نداشته باشه
   تو اینا که اسم بردی ، خرما ، کشمش ، توت سفید و کاهو مناسب نیست . سیب خوبه
   موفق باشی

 180. سلام وقت بخیر مرغ مینام یه ۱۰ روزی هست پر ریزی داره(تولک)، میشه از این مدل Apexisolمولتی ویتامین استفاده کرد ؟یا پیشنهاد دیگه ای دارین اگه امکان داره راهنمایی بفرمایید و چند روز استفاده بشه؟ممنون

 181. سلام
  مرغ مینای من یکم پرای روی سرش ریخته و خودشو میخارونه البته قبلا هم همین میزان خودشو میخاروند ولی حس میکنم الان یکم پر هاش بیشتر میریزه
  توی جاهای دیگه هم که خوندم نوشته بود فصل تابستان موقع پر ریزیه ولی الان بهاره
  میشه راهنماییم کنید.ممنون

  1. سلام
   فصل ها متفاوته ، فصل تابستان پرریزی داخل طبیعت هست ولی الان خونه گرم باشه پرریزی ممکنه اتفاق بیفته
   مواردی پر ریزی نیست که اون قسمتی که ریخته زیرش قرمز شده باشه ، در این صورت ممکنه قارچ باشه و باید دامپزشک معاینش کنه

 182. سلام ووقت بخیر خدمت استادگرامی
  یه مرغ مینا دارم یک سالشه یه چندروزی هست پرریزی داره البته قبلش خدمتتون عرض کنم بیشتر اوقات داخل اتاقه و نزدیک ۱۵ روزی هست شوفاژ خاموشه امکان داره به خاطر دمای اتاق باشه آیا سرما وگرما تاثیری داره روی پرریزی یا علت دیگه ممکن داشته باشه؟اصلا از پرهای سرش یا دور گردنش نریخته،ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   امکان پرریزی فصلی هم وجود داره
   ولی اگه فصلی نباشه دلایلش زیاده، مستقیما از سرما نمیشه ولی ممکنه سرما باعث ایجاد بیماری درش بشه که اونم خودشو با عطسه و سرفه نشون میده
   اگه هیچ علائمی نداره ممکنه پرریزی فصلی باشه

 183. سلام من یه مرغ مینا خریدم که حدود یک ماهه دارمش و الان 7 ماهش شده هنوزم رام نشده هرقت بخواد جیغ میکشه از کنار قفسش رد میشم میترسه بیرونم که میاد بیشتر میره زیر مبل ولی الان چند وقتیه که میاد رو سرامیک میشینه بیشتر اوقات هم میخوابه غذاش هم پلوته و سیب هم بهش میدم کرم خشک شده هم خریدم ولی زیاد نمیخوره میشه بهم بگید چطوری زود تر رامش کنم یا مرغ مینام مشکلی داره؟

  1. سلام
   وقتی میاد بیرون چطوری میگیری میزاریش داخل قفس ؟ روزی چندبار میاد بیرون ؟ اسم پلتش چیه ؟

  1. سلام
   بیشتر توضیح بده
   با این توضیح که نمیشه هیچی گفت
   از تغذیش محیط نگهداری فضله حس بیماری و …

  1. سلام
   چند وقتشه ؟ چند وقته داریش ؟ غذاش چیه ؟ کجا نگهداری میشه ؟ روزی چقدر بیرونه ؟ … کلا توضیح بده اینجوری نمیشه هیچ کمکی بهت کرد

   1. نمیدونم چند وقتشه فکر کنم ۸ ماه میشه که دارمش غذاش از این نوع لوله ای هاس تو قفس فکر کنم کوچک باشه براش روزی ۱۵ یا نیم ساعت بیرونه

    1. بازم توضیح کافی نبود !
     غذا براش تاپ فید یا پادوان یا کی کی بخر
     اگر احیانا فضلش سبز رنگ هست ، به جای آب بهش چایی سرد شده بده به مدت 1 هفته
     زمان بیرون بدونش رو زیاد کن و وقتی میخوای بگیریش دنبالش نکن !
     آموزش هم باید داده بشه خود به خود صحبت نمیکنه

 184. سلام مرغ مینا من دو سه روز غذا نمیخوره و بعضی وقتا دهن شو‌ باز نگه میدارع و بعد میبندع و گاهی باز می‌کنه چیکار کنم لطفاً بگید

  1. سلام
   تغذیش چی بوده و فضلش چه رنگیه ؟ هیچ مشکلی تو چشمش و پاش نداره ؟ شرایط نگهداریش چطوریه

 185. سلام وقت بخیرمیناما3سالشه الان یه؟ هفته است ازشمال اوردیم خونه فقط بیرون ونگاه میکنه جیغ میزنه حرف دیگه نمیزنه شب که میشه خوب میشه روزهابی قراری میکنه

 186. سلام من یه مرغ مینا داشتم نزدیک یک سال و هفت ماه داشتمش خیلی وابسته من بود منم وابسته اش بودم دیروز فروختم الان هر کاری میکنم طرف بهم پسش نمیده ایا مینا میتونه کنارشون زندگی کنه یا اذیت میشه

  1. سلام
   چی بگم ؟! اینکه یه پرنده رو این همه مدت نگهداری و عادتش بدی و بعدش بدیش به یکی دیگه به نظرت چقدر کیفیت زندگیش تفاوت میکنه ؟ اگه اون خوب نگهداره شاید بهش عادت کنه وگرنه افسرده میشه و تلف میشه

 187. سلام ، خسته نباشید، من ی مینای حدودا دوساله دارم ک چند روزیه خیلی ب شوهرم وابسته شده، وقتی میبینتش باهاش حرف میزنه ولی وقتی سرکاره خیلی ناارومی میکنه و صدا میکنه، حرف زدنش کمتر شده، قبلا با من خیلی خوب بود، اما الان کمتر شده، بیرون قفسش خیلی ارومتر میشه و رودستم باهام حرف میزنه ، اما داخل قفسش بیتابی میکنه و جیغ میزنه. حتی بعضی وقتا ک دیگه بالاو پایین نمیپره و اروم شده، صدا میده، چکار کنم مثل قبل اروم بشه.لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام
   فصل جفتگیریش هست و الان هم بالغ شده
   کمتر بزارش داخل قفس
   باقی موارد طبیعی هست و کاری نمیشه کرد
   در تغذیش هم دقت بیشتری کن

   1. ممنون ، معمولا چقدر طول میکشه مثل قبل بشه؟ داروی ضد استرس تابرنیل بهش بدم اشکال نداره؟

 188. سلام. مینای من دوسالشه جدیدا یه دفعه پرپر میفته ته قفس و ضربان قلبش هم تن تن می زنه مدفوعش ابکی شده. غذاشم. غذای مخصوص مینا بوده که از پرنده فروشی تهیه میکنم. مینام چه مریضی گرفته. چه دارویی بدم. خوب شدنی هست؟

 189. سلام

  من یه مرغ مینا دارم نزدیک 3 ماهه داره پر هاشو میکنه و خودزنی میکنه چندبار بردمش پیش یه دامپزشک که متاسفانه، هیچ کمکی نتونسته بکنه و یه سری دارو داد، که کمک نکرد، محیطش عوض شده که باعث شده افسردگی بگیره، الان همه ی شاه پر هاشو کنده، و تا میخواد در بیاد اونام رو میکنه و همیشه خونریزی میکنه. رفتارش به شدت بده… میخوام بال هاشو ببندم که نتونه آسیب برسونه بیشتر از این به خودش، لطفا راهنمایی کنید از کجا باید تهیه کنم، ابزارشو؟

  1. سلام
   نبند
   تغذیشه چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ چشمش قرمز شده ؟ روی پاهاش سفید افتاده ؟ کف پاش رو چک کن ببین جوش داره ؟

 190. سلام خدمت استاد گرامی
  یه مرغ مینا دارم تقریبا ۹ ماهشه هروقت دلش بخواد حرف میزنه هروقتم دورش شلوغ باشه بیشتر حرف میزنه ایراد آموزش کجا بوده؟ و سوال بعدی خیلی سیب وکاهو دوس داره اشکال نداره هر روز بهش کاهو و سیب بدم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   سیب که مشکلی نداره ، کاهو کمتر بدی بهتره

   این موردش ممکنه به نوع نگهداریش مربوط باشه ، قبلا کجا نگهداری میشده ؟ از اول پیش خودت بوده ؟

   1. ممنونم،۴ ماهه بود آوردمش پیش خودم یه جای خیلی شلوغ نگهداری میشد تا محیط شلوغ میشه شروع به حرف زدن میکنه وقتی دورش ساکت باشه کمتر حرف میزنه،با آموزش امکانش هست رفتار عوض بشه و توی محیط آرامم حرف بزنه؟

 191. سلام مینا من هی میره تو خودش و یهو میوفته کف قفس انگار داره جون میده و نبظ قلبش هم تندتند میزنه ولییهو خوب میشه این ۲بار شده

 192. سلام وقت شما بخیر،چند وقت پیش متوجه شدم که مینام دچار بامبل فوت شده و قسمتی از پوست کف پاش سیاه شده و داره اذیتش میکنه،از اون به بعد هر روز به پاش پماد تتراسایکیلین به همراه ویتامین آ زدم و الان اون لایه پوست پوست و انگار داره جدا میشه،میخواستم بدونم داره خوب میشه یا باید ببرمش دامپزشک،ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   اول باید دلیل این مشکل رو پیدا کنی و دلیلش رو رفع کنی
   در مرحله ی اول کف قفس رو سریعتر تمیز کن و صاف بودن چوبش رو هم چک کن
   دقت کن که اگه سیاهیی کف پاش داره بیشتر میشه سریعتر باید ببری دامپزشک حیوانات خانگی چون باید درمان هم بگیره علاوه بر پماد که میتونه قرص یا امپول باشه
   اینکه میگی لایش پوست پوست شده هم باید معاینه بشه نمیشه نظر قطعی داد

 193. سلام
  من یه مرغ مینای حدود 1 و نیم ساله دارم
  الان حدود 6 روزیه وقتی نزدیکش میشم حرف نمیزنه بخاطر حسادت به یه عروس طوطی
  دو روز اطراف اون عروس طوطی نرفتم تا حسادتش برطرف شه اما هنوزم همونطوریه
  چیکار کنم الان؟

 194. سلام خسته نباشید مینای من حدودا یک تا دو هفته ای هست ظرف غذایش رو میندازه و یکی دو روزی هست می‌ره کف قفس و گوشه گیره ممکنه بخاطر فصل جفتگیری باشه باید بگم ۲سالشه و اینکه چیکار کنیم ک خوب شه؟

  1. سلام
   امکانش هست ولی باید سلامتی پرنده کامل بررسی بشه
   تغذیش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟

 195. سلام چندروزی مرغ مینام خیلی کم حرف وبیتاب شده بعضی وقتا تلو تلو میخوره بردیمش پیش دامپزشک یه آمپول زد گفت احتمالا چیزی خورده اذیت شده ماهم جز غذای خودش بعضی اوقات برنج دم کشیده بدون روغن بهش میدیم دوست داره اگه ممکنه راهنمایی کنید

  1. سلام
   اسم غذایی که بهش میدی چیه ؟ چیز دیگه ای بهش نمیدی ؟
   فضلش چه رنگیه ؟
   چشمم قرمز شده ؟ به پاهاش نوک میزنه ؟

 196. سلام وقت بخیر من یه مینا خریدم یک سالشه اما نه حرف میزنه نه آواز میخونه، چند باری صدا درآورده. چقدر احتمال داره که حرف زدن یاد بگیره؟

 197. سلام خسته نباشید یه مینا دارم حدود دوساله هستش دور گردنش و سرش خالی شده طوری که سیخ سیخ شده صداش هم گمی گرفته اطسه هم میکنه موقعی که کرم بهش میدیم فظلش سفید میشه مثل شربت معده یه ماه پیش بردم دکتر گفت مشکلی نداره اللان یه ۱۵روزی میشه اینجوری شده فقط بعش مولتی ویتامین داد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   شرح حالی که دادی به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشه
   بازم ببر پیش همون دامپزشکی

 198. سلام مرغ میناسه ساله دارمش دیشب اوردمش بیرون که بره اب بازی کنه اومدتوپذیرای یهو غذاش روبالا اورد نمیدونم پسرم کاری کردبترسه مینایهوگیج زد راه رفتنی تعادل نداشت میافتاد خودش رفت توقفسش گفتم پس داره میمیره انقدرترسیدم الان باهام حرف میزنه ولی چشمش ریزشده راهنمایی میکنید همیشه ابش کثیف باشه چشمش ریزمیکردمیفهمیدم که ابش رودوست نداره الان اب تمیزه ازدست نره حیوان واقعا ناراحتم

 199. سلام موهای مینام چرب شده دور گردنش خیلی خالی شده دانه نمیخوره الان ۳ ماهی هست ولی نوک پایینشم کج شده فکر کنم خیلی ساکته

 200. سلام وقتتون بخیر من یه مرغ مینا دارم و 2 ماه دیگه میره توی دو سالگی از هنگام تولدش کنار خودم بزرگ شده و بهم خیلی عادت کرده مدتی هست که اصلا صحبت نمیکنه و اینکه صداش هم خیلی تغییر کرده رنگ مدفوعش سبز رنگ شده و خیلی می‌خوابه و همش پرهاس آویزون و پف مانند هست فقط رنو چشماش یکم حالا قرمزی داره پیش دامپزشک رفتیم یه مدت دارد هایی بهش داد که تاثیر داشتن اما بعد از اون بازه زمانی که قطع کردم اون دارو هارو، مجددا به همون شکل هست من به شدت نگرانشم لطفا کمکم کنید این پرنده برای من خیلی ارزش داره

  1. سلام
   کبد پرندت مشکل داره که به خاطر تغذیه نادرستش بوده
   دقیقا بگو چه چیزایی بهش میدی تا راهنمایی کنم
   رنگ فضلش رو هم بگو

 201. سلام عروس هلندی دارم 3ماه هست،تاالان بیرون قفس بوده و تازه واسش قفس خریدم و داخل قفس میزارم بی تابی میکنه همش میخاد بیاد بیرون قفس…چکارباید کنم؟

  1. سلام
   کاری نمیشه کرد
   یا باید بیتابیش رو تحمل کنی و یا اینکه بهتره اجازه بدی بیرون از قفس باشه
   غذاش رو بزار داخل قفس تا با محیط اشنا بشه
   قفس هم باید بزرگ باشه ، توش براش تاب بزار ، اینه بزار و …

 202. سلام من ی مینا دارم خیلی حرف میزنی ولی از دیشب پراشو اویضان کرده من از ی پرنده فرشی قطره براش گرفتم. باز ر تو دهنش ریختم یکم یکمم ریخت رو پراش از دشب پراش اویضان

 203. سلام مرغ مینا من یک سالش یه یک هفته ای هست زیاد حرف نمیزنه من میرم نزدیکش جیغ میزنه بال هاش میکنه غذا زیاد نمی خوره نسبت به روزهای دیگه کم تر میخوره خیلی نگرانشم لطف کنید راهنماییم کنید غذا غذایی مرغ مینا میدم با کرم خشک

   1. قبلا ازاین مارک غذا میدادم selectlve چندروز ازاین مارک گرفتم shanti مارک قبلی پیدا نکردم
    فضلش مثل همیشه هست قهویی
    نه دنبالش نکردم ولی یه تاپ همسرم گرفته بود اون گذاشتم داخل ترسید منم زود برداشتم
    احتیاج پیش دکتر ببرم

    1. اوکی هست ، تاب رو بردار و صبور باش
     یکم پرنده ی بدقلقلی هست و زود عادت نمیکنه به همه چی
     طول میکشه

  1. تاب رو در کف قفس قرار بدید حدود دو هفته بهش عادت میکنه اونموقع میتونید آویزونش کنید مرغ مینای من هم اینجوری بود

 204. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من یه ۳ ماهی هست یه مرغ مینا گرفتم از وقتی هم ک اوردمش خونه چون یه مینا دیگه هم دارم مرغ مینا اولیم بالای کابینت اشپز خونه میخوابه از وقتی این مینا رو اوردم نمیزاره اون بالای کابینت بخوابه میره با دعوا و جیغ کشیدن اون یکی و از جاش بلند میکنه خودش میخوابه منم یه کارتون براش گذاشتم ک بره توش بخوابه حالا هر چیزی ک تو خونه میبینه میبره داخل کارتون بهش غذا یا نون ک میدم تو نوکش نگه میداره میبره داخل کارتون نمیدونم دلیلش چیه انگار جوجه گذاشته باشه براشون غذا میبره

  1. سلام
   نباید مرغ مینای دیگه ای میاوردی !
   نون هم میدی ؟! ماشالله
   دلیلش مشخصه ، نباید دو تا مرغ مینا یه جا نگهداری بشن
   غذاشونم عوض کن ، نون میکشدش

 205. سلام وقت بخیر
  یه مرغ مینا دارم پلیت عوض کردم الان بهش تاپ فید میدم ولی زیاد نمیخوره چقدر زمان میبره به دان جدید عادت کنه؟با پلیت قبلیش قاطیش کنم یانه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سپهر دانه،سیب ،خیار،جعفری،گاهی اوقات برنج،کاهو سینه مرغ
    آیا همون سپهر دانه خوبه یا تاپ فید بهتره؟

    1. سپهردانه رو به مدت یک ماه با تاپ فید عوض کن
     سینه مرغ اصلا نده
     برنج هم نده
     براش میل ورم پروشی بخر
     یک ماه این برنامه رو برو جلو ببین مشکلش رفع میشه یا خیر

 206. سلام،مرغ مینای من حدودا ۶ سالش هست،حدود یک هفته ای میشه که دائم میره گوشه قفس و‌میخوابه و خودش رو باد میکنه و مدفوعش هم اغلب سبز و شل هستش.ولی غذا خوب میخوره و مصرف آبش هم زیاده ولی دیگه زیاد صحبت نمیکنه،چندوقتی هم میشه از قفس بیرون نیومده.خودم به این مشکوک شدم که شاید اهن بدنش بیشتر شده باشه،برای همین دیروز از قفس چند بار آوردمش بیرون و همراه با آب و غذاش،چایی هم بهش دادم و سرحال تر شده نسبت به قبل،ولی خب دفعه های قبلی هم که بیرون میومد همش میرفت یه گوشه میخوابید،بنظرتون افسردگیه یا آهن بدنش زیاد شده و اینکه ایا افسردگیش روی گوارشش هم تاثیر میذاره که رنگ و شکل مدفوعش تغییر کرده؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید?

  1. سلام
   تغذیش چی هست ؟ تلو تلو هم میخوره ؟ چشماش قرمز میشه ؟ نه افسردگی نیست به امکان زیاد بیماری کبدی هست

   1. تغذیش دونه پارس و نون و برنج،یه مدتی هم میشه به پیشنهاد دامپزشک بهش کرم پرورشی میدادم،یه موضوعی که هست اینه که فکر میکنم بیماری کبدی هم نیست،چونکه خیلی سرحال تر از قبل شده و الان تنها مشکلش مدفوعش هست که سبز و شل هست،فکر میکنم مشکل از کرم هایی بوده که خورده و مشکل گوارشی براش پیش اومده،چونکه یه مدت بود دائم کز میکرد و غذا کم میخورد ولی دو روزه که غذا خیلی خوب میخوره و زود به زود گشنش میشه و سرحاله ولی دائم اسهال سبز رنگ داره،نظر شما چیه؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. ماشالله ! هر چی مضر هست داری میریزی تو شکم این بیچاره !
     دقیقا هر چی که مضر هست !
     دان پارس برای مرغ و خروسه ! نه مرغ مینا !
     نان مملو از اهن هست
     برنج پخته شده اگه روغن و نمک داشته باشه بسیار مضر هست ، اگرم نداشته باشه چون چاق کننده هست فقط هفته ای یکبار توصیه میشه
     کرم پرورشی هم نمیدن به مرغ مینا ، میلورم خشک شده بسته بندی شده میدن !

     سرحاله ؟ خوب دوست عزیز وقتی پرنده ای میخواد مریض بشه که همون لحظه نمیفته ! وقتی میفته که دیگه کاری از دست شما برنیاد و اسیب به کبدش وارد شده باشه !!

     پرنده ی شما داره کبدش اسیب میبینه ، نان و برنج نده ، میلورم زنده نده فقط خشک شده با بسته بندی استاندارد بده
     دان هم فقط تاپ فید یا پادوان یا kiki بده . دو تای اخری خارجی و اولی ایرانی هستن .

     موارد گفته شده اجرا نشه کبد پرنده نابود خواهد شد !

 207. سلام‌مرغ‌مینا‌ی‌من‌چند‌روزه‌که‌ناراحته‌همش‌یک‌گوشه‌قفس‌میشینه‌‌وبا‌من‌حرف‌نمیزنه‌و‌بعضی‌وقت‌پر‌های‌خودش‌رو‌به‌زمین‌میکشه‌میشه‌بگید‌علت‌‌اینا‌چیه؟؟

  1. سلام
   بیشتر از رفتارش بگو
   فضلش چه رنگیه ؟ چیا میدی بهش بخوره ؟ محیطش سرده ؟ کف پاش رو چک کن ببین جوش داره ؟

  2. سلام مرغ مینای ما اصلا حرکت نمیکنه چیزی نمیتونه بخره از امروز صبح اینطورشده فکرکنم افسرده شده چیکارش کنیم؟؟لطفا زود جواب بدین خیلی نگرانیم

 208. سلام مرغ مینای من موقع پرواز کردن چند روزی می خوره زمین و براش سخته پرواز کردن علتش چیه؟؟

 209. یه شب هم گرفتمش نازش کردم پشت گردنشو اروم بود خوابش میبرد حتی.ممکنه بخاطر اون ناراحت بوده باشه؟

   1. سلام ببخشید من دوهفته یا نزدیک سه هفته میشه مرغ مینا خریدم اونجا تو پرنده فروشی حرف میزد ولی اوردم خونه هنوز حرف نزده ولی صدایه درب بعد صدای غناری یا صدای آژیر پلیش یا هر صدای دیگه رو زود یاد میگره ولی هنوز حرف نزده

    1. سلام محیطش عوض شده عادیه
     زیاد دور و بر قفسش نرید
     وقتی دیگه ازتون نترسید باهاش تمرین کنید تا حرف بزنه

 210. سلام مرغ مینای من حدودا یک سالشه.الان یکی دوروزه همش بالا میاره کم جنب و جوش شده خیلی هم میشینه قبلا خیلی کم مینشست خیلی کم.الان عروس هلندی هم گرفتیم ممکنه علتش افسردگی باشه؟ممکنه علتش کم خوابی باشه؟خیلی نگرانم دکتر نبود بعد از یه پرنده فروش ک پرسیدیم گفتن کلسیمش کمه اما پنیر خیلی خورد یکی دوروز پیش مینام.پنیر و خیار.شکمشم خوب کار میکنه.میوه میخوره یکم شل میشه شکمش.ولی سبزی میخوره هم شل هم سفته مدفوعش

  1. سلام
   امکان افسردگی و همینطور امکان بیماری وجود داره
   کم خوابی خودش مشکله ! یعنی یه مشکلی داره که کم میخوابه !
   باید بره پیش دامپزشک حیوانات خانگی
   بیماری با این توضیحات قابل تشخیص نیست نیاز به معاینه داره

 211. سلام من چندروزه مرغ مینا گرفتم روزای اول خیلی شاد بود با روحیه دو روزه من میرم کنار قفسش دور میگیره میپره اینور اونور اما داداشم که میره کنار قفس میره کنار داداشم براش صدا در میاره و خوشحاله چه چیزی ممکنه اینجوری شده باشه.؟؟
  البته این چندروز تو قفس در میاوردم و تو خانه پرواز میکرد و باز دنبالش میکردم در قفس باز میذاشتم که بره داخلش؟؟

  1. سلام
   دلیلیش همین دنبال کردن هست و اینکه ممکنه دستت هم گرفته باشیش
   3 هفته اول باید رفتار مناسبی داشته باشی و هیچوقت هم پرنده رو دنبال نکنی یا بزور نگیریش

 212. مرغ مینای من یه چند وقته که نوکش شکست بعد بردیمش پیش دامپزشک و نوک پایینش رو کوتاه کردن و میزونش کردن. قبلا خیلی حرف میزد ولی الان دیگه حرف نمیزنه و گوشه گیر شده و پرهاش حالت افتاده داره و ناراحت و نر هم هست دلیلش چیه و واقعا خیلی ناراحت هست ممنون میشم کمکم کنید.

  1. سلام، طبیعیه کوتاه کردن پر و منقار باعث افسردگی میشه باید باهاش کنار بیایید یه مدت.

 213. سلام مرغ مینای من امشب همش پای راستشو جمع میکرد و میلرزید…یکم که گذشت پاشو باز کرد اما انگار انگشت وسطش یکم آسیب دیده…قضیه چیه فقط پاش آسیب دیده یا مشکل دیگه ای داره؟

 214. سلام مرغ مینای من چندوقت هس که نمی تونه پروازکنه پرریزی هم داره دلیلش چی میشه باشه ممنون میشم جواب بدین ؟

 215. سلام
  مینای من کلا دوروزه گرفتمش
  غذا میخوره ولی ی گوشه کز می‌کنه یا رو چوبش میشینه
  بعضی وقتا هم خودشو میزنم به در و دیوار قفس مثل دیوانه ها بعد می‌افته پایین پاهاشو میده بالا بعد ۱۰ ثانیه بلند میشه
  فضلش هم بعضی وقتا آبکی هست
  توروخدا بگید چشه

  1. سلام، ترسیده. اصلا نزدیکش نشوید و مزاحمتی براش ایجاد نکنید. اگه داخل قفس بی تابی میکنی یه کاور رو قفس بنداز. کلا تا یه مدت ترس خواهد داشت بعد عادت میکنه . ب رفتار شما بستگی داره کی خوب شه.
   غذای مخصوص مرغ مینا بخر هز غذایی رو نباید بخوره.

   1. برادرش و پدر و مادرش تو مغازه مردن امکان داره مریضی باشه ؟
    این چند روزه هم دورزوز بود درست شد بعدش من از قفس اوردمش بیرون امشب از اون موقع خودش رو میخارونه دوسه بار هم افتاد کف قفس بال بال زد دوباره اومد بالا
    چیکار کنم

   2. سلام
    خوب شده بود دوروز بود اصلا اینوطری نمیکرد دیشب آوردم از قفسش بیرون از اون موقع خیلی اینوطری می‌کنه
    مامان باباش و برادرش هم تو مغازه مرده‌اند امکان داره مریضی باشه ؟
    توروخدا کمکم کنید دارم سکته میکنم

    1. خب بیماری گرفته دیگه چطور میخوای درمانش کنی. همون قبل بیماری باید اقدام میکردی با توجه به تلفاتی که دادن حتما بیماری ویروسی هست.

 216. سلام و وقت بخیر
  اخیراً مینا بنده هنگام صحبت کردن و یا تمرین باهاش، بالهای خود را انداخته و دم خود را بصورت تناوبی وسریع به طرفین تکان داده و صدای ریزی از خود در می آورد. خاطر نشان میکنم فقط زمان توجه و ایجاد صدا توسط خودمان این رفتار را دارد، علت را می‌فرمایید. متشکرم

 217. سلام مینای من چند یک ماه پیش بشدت سروصدا میکرد ،منظورم میخوند ،صداهای قشنگ درمی‌آورد ،ولی الان ‌‌‌‌چندمدتی هست گوشه گیرشده اصلا تا وقتی شوهرم نبینه حرف نمیزنه،قبلا خودش درقفس روباز میکرد می‌آمد بیرون ولی حالا صبح تا شب درباز باشه اصلا نمیاد بیرون بیشتر کنج قفس کز کرده نشسته ،موزیک میزارم براش قبلا دوست داشت سروصدا میکرد ولی حالا اصلا ، حالمون خیلی بده خودم بیشتر افسردگی گرفتم

  1. سلام، به موراد مختلفی بستگی داره ممکنه از کسی بدی یا پرخاشگری دیده باشه . یا اینکه به خاطر بلوغ جنسی درگیر هست و اینطوری رفتارش عوض شده.

 218. سلام خسته نباشید اگه ممکنه جواب بدید مرغ مینا من 8 ماهشه هر چیز جدیدی میاریم خونه تا سه روز میترسه اصلا نمیره اون منطقه بعد درست میشه عادت میکنه ؛ مدتیه دقیق 5 بار گردش تیک میزنه به یه جا نگاه میکنه میفته و چند بار دور خودش میچرخه اگه میگیریمش خوب میشه درمانی داره و دلیلیش چیه؟

  1. سلام، ترسش از چیزای جدید کاملا طبیعیه. ولی اون مشکل عصبی که داره باید چکاپ شه که معمولا از کبد و بیماری اهن یا کمبود ویتامین و … هست.

 219. سلام خسته نباشید ببخشید الان متوجه شدم مرغ مینا من پشت سر هم عطسه میکنه ۴ یا ۵ بار پشت سر هم میشه کمک کنید فقط لطفا زودتر جواب بدین یه وقت مشکلی پیش نیاد ممنون

  1. سلام، اگه تکرار شده احتمالا سرما خورده. داروی سرماخوردگی پرندگان باید براش بخری.

 220. و اینم یادم رفت بگم مینام تقریبا دوسالشه و الان غذاش سپهردانه هست. براش از این کرمای خشکم میگیریم قبلا خیلی دوست داشت ولی الان نمیخوره. فضلش هم سبزو سفیده میوه بعضی وقتا سنگک میخوره قبلا زیاد میخورد ولی فهمیدم خوب نیس براش کم کردم تا کم کم عادت کنه نخوره عاشق ماسته ولی گفتن لبنیات خوب نیست اونم خیلی کم پیش بیاد میدم الان که اینجوری شده خیلی بلند جیغ میزنه بابام رو صدا میکنه بابام باشه خودشو لوس میکنهو حرف میزنه براش اما مشکل اینجاس علاقش یهویی به بابام خیلی شدید شده و اصلا نمیشه جداشون کرد الان رفته سرکار و وقتی مینام فهمید بابام خونع نیس انقد داد زد گلوم گرفت گذاشتمش قفس روشو با پارچه پوشوندم هیچ جوره اروم نمیشد دیگ ازمون غذا نمیگیره و فراریه ازمون همش استرس داره موقع خواب هی میخوابه هی چشاشو باز میکنه قبلا پیش داداشم میخابید یا رو مبل یه پا میشد و سرشو ویکرد تو پرش راحت میخوابید اما الان اصلا یپا نمیشه و تو پرش نمیره بخوابه همش انگار استرس داره و میترسه و اینکه اهلیه ولی تو قفس نمیره مجبوریم بزور ببریمش قفس ساعت بیرون بودنش هم زیاده ینی صب بیدار میشه میاد بیرون تا ساعت ده یازده بزور ببریمش قفس یازده شب

    1. معمولا وقتی جفت میشن دیگه زیاد به صاحبشون توجه نمیکنند و خوی وحشی اونا قوی تر میشه.

     1. اگه براش جفت بخریم باید همسن خودش باشه؟ و اینکه میشه جفتش رو هم اهلی کرد؟ و باید تو قفس های جدا باشن؟!

     2. بله باید همسن خودش باشه. اگه بالغ و وحشی باشه سخته اهلی کردنش. فعلا جفت نگیرید براش بذار وضعیت پر و اون داستان پیچ خوردن سرش خوب شه بعد.
      کلا مرغ مینا تو قفس کوچک خانگی جفت نمیخوره باید قفس خیلی بزرگ ازاین توری ها یا فضای باز براشون فراهم کرد.

 221. سلام تروخدا زود جواب بدین مینای من خیلی به داداشم وابسته بود و اونو صاحبش میدونست و همش پیشش بود یشب گذاشتیم قفس و صب وقتی بیدار شد بابام ک میخواست بره سرکار مینا انقد بیتابی کردو صداش کرد ک بابام نتونست بره و موند خونه گفتیم یروزه خوب میشه اما الان سه روزه که همش بیتابی بابام رو میکنه وقتی بابام هست ارومه از کنارش جم نمیخوره ولی وقتی نیست دیوونه میشه خودشو میکوبه به درو دیوار داد میزنه خیلی وحشیانه و اصلا به داداشم یا بقیه توجهی نمیکنه انگار میترسه یا استرس داره فقط پیش بابام خوبه ترو خدا بگین بنظرتون مشکلش چیه چیکار کنیم جوریه ک حتی بابام دستشویی هم نمیتونه بره افتضاح انگار وابستشه

  1. سلام، احتمالا چیزی یا پارچه ای وسیله ای داخل خونه باعث ترسش شده. یه کاور رو قفسش بندازین تا بی تابی نکنه بلکه خوب شد.

   1. اخه اگر تو خونه از چیزی ترسیده باشه چرا از هممون فراریه و فقط با بابام خوبه در صورتی ک قبلا ینی تا قبل این قضیه مینامون وابسته داداشم بود

 222. سلام
  من یه مرغ مینا دارم دوماهه خریدم و الان ۷ماهشه.پر ریزی داشت و الان پرهاش در اومده…چندوقت پیش چشمش عفونت کرد و پماد تتراساکلین زدیم.روزی نصف قرص هم بهش دادیم…ولی از اون روز تاحالا فقط میخوابه نه آواز میخونه نه صدایی در میاره…نزدیک قفس که میشیم تحرک داره و ازم غذا میخواد.
  غذا هم بهش پلت میدم و کرم خشک شده…
  آیا مینای من مشکلی داره؟

 223. ما یه مرغ مینا داریم فوق العاده خانمم بهش وابسته شده میخواستم ببینم چیکار میشه کرد که زود تر بمیره

 224. سلام‌ مرغ مینای من ۴ ماهه با من اصلا صحبت نمکنه ولی اگر یه غریبه رو ببینه باهاش حرف میزنه باهام قهره چیکار کنم باهام آشتی کنه؟

 225. سلام مرغ مینای من 2 سالشه الان ی مدته شبا مثل حالت تشنج میکنه یدفعه میاد کف قفس خودش میکوبه ب اطراف ب حالت بیهوشی سرگیجه هم داره بعد 1 دقیقه خوب میشه

  1. سلام، بسیاری از ریشه این مشکلات به کبد پرنده برمیگیرده که یا چرب میشه یا اینکه اهن زیادی دریافت کرده. حتما پیش یه دامپزشک خوب ببر تا داروهای لازم رو براش تجویز کنه.

 226. سلام وقتتون بخیر من مرغ مینا 2روزه خریدم خیلی خودشو میزنه به زمین مثل مجنونا ودیونه ها ی سره هم چرت میزنه هیچی نمیخوره فضلشم سفیده گاهی سبز خیلی عصبی شدم چون کارنمیتونم براش بکنم انقد خودشو میزنه که پاهاش زخمی شده کتفشم ازقبل شکسته بوده انگار مامتوجه نشدیم.

  1. سلام، دوست عزیز مرغ مینای شما وحشی هست و با توجه به تجربه ای هم که دارم احتمال رام و اهلی شدنش خیلی سخته و حتی نشدنی. بهتره که در قفس نگهداری نشه.

 227. سلام خسته نباشید مرغ مینا من یه چند وقت هست

  وقتی که حرف زدنش تموم میشه پرخاشگری میکنه دوست داره نوک بزنه با دست و پاهاش حمله کنه
  راهی برای جلوگیری این رفتار ها وجود داره؟

  1. سلام، ممکنه از چیزی ترسیده باشه یا اینکه درگیر بیماری کبد چرب شده که اون هم باعث پرخاشگری مرغ مینا میشه.
   نباید پرنده رو در موقعیتی قرار دهید که پرخاشگری کنه براش مزاحمت ایجاد نکنید.

 228. سلام خسته نباشید من دیروز یه سوال پرسیدم اصلا جواب ندادین من دو سه روز پیش یه مینا خریدم فضلش رنگ زرد روشن داره و ساکت یه گوشه قفس میشینه امکان داره از اینکه تازه وارد خونه ما شده این حالو داشته باشه

  1. سلام، ساکت بودنش به خاطر جابجایی هست فعلا استرس داره بعدیه مدت عادت میکنه خوب میشه. در مورد رنگ فضله هم نگران نباشید احتمالا از تغذیه اش هست مگر اینکه علائمی مشاهده کرده باشید. فقط حواستون باشه غذای آهن دار نباید به مرغ مینا بدهید.

 229. سلام خسته نباشید من دیروز یه مینا خریدم از دیروز ک اوردمش ساکت تو قفسه نشسته هیچ صدای هم در نمیاره فضلش هم زرد روشنه احساس میکنم اسهال شده لطفا راهنمای کنید

  1. سلام
   صبور باشید ، ممکنه غذایی که قبلا میخورده مناسب نبوده باشه
   الان شما غذای خوب بده و غذاهای مشکل دار نده
   و صبور باش
   زیاد دستت رو نبر داخل قفس تا نترسه

 230. سلام خسته نباشید
  مینای من دو روزه بیحال یک گوشه قفسه
  فضلش آبکی و سبز هست . دو سه روز خونه مادرم بود بهش برنج و بلغور داده. من خودم غذای مینا میدم رو پاکت غذاش نوشته صابر دانه.
  الان هوا سرده هفته ای یک بار میزارم اب بازی کنه
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

 231. سلام یه مرغ مینا دارم فوق العاده آرومه یعنی راحت میشه با دست گرفتش و نوک هم نمیزنه البته نر هم هست چند روز پیش اونو بردم دامپزشکی و ناخن هاشو کوتاه کرد بعد از اون من دو روز خونه نبودم و پرنده م پیش خانواده موندن حالا اومدم دیدم کنار گوشش سمت چپ و راست ریزش داره و پر های جاهای دیگه اونم میریزه.یعنی کف قفس قشنگ پر پر های ریز ریز شده.نظر شما چیه ؟ دونه اوشکایا بهش میدم و گاها انگور و سیب و خیلی کم سفیده تخم مرغ.جاشم معمولا تاریکه

  1. سلام
   به نظر نمیرسه مشکل خاصی باشه
   ترسیده به امکان زیاد
   بهتر میشه
   براش میلورم هم بده
   کف دریا هم بزار داخل قفسش

 232. سلام یک ساله مرغ مینا دارم از بچگی خودم بزرگش کردم حرف میزد خیلی سرحال بود یه چند ماهی هست حرف نمیزنه همش میخوابه فقط غذا ببینه یه کلمه میگه علتش چیه چیکارش بکنم

 233. سلام توروخدا کمکم کنید یه مرغ مینا دارم ۱۱سالشه امروز یهو دیدم عز رو چوبش افتاد انگاری که تشنج بکنه گیج شد دور خودش میچرخید و جیغ میزد نمیتونست وایسه بزور از قفس درش اوردم یکم گیج بود بهتر شد مشکل از چیه

  1. سلام
   سنش بالاست ، تو نت دنبال درمانش نگرد حتما به معتمدترین دامپزشک حیوانات خانگی ببرش
   غذاش چی هست ؟ تو مدتا اخیر عوض شده غذاش ؟

 234. سلام مینام سالم سالم بود
  حرف میزد غذا میخورد
  گذاشتمش جلوی پنجره قفسشو
  یهویی رفت کف قفسش پاهاش انگاری فلج شده بود
  صداشم در نمیومد و نوکش باز بود
  مینام اصلا نمیزاره بگیرمش دستم ولی گرفتمش دیگه نتونست کاری کنه
  یکم تتراسایکلین زدم به پاهاش
  پرواز کرد تو اتاق الان راه میره و حرف میزنه یکمی
  غذاش تاپ فیلده و سپهر دانه
  کشمشم بهش میدم و سیبم میدم
  یک سال و دوماهشه

  1. سلام
   کشمش نده + سپهر دانه هم نده
   باقی موارد صبور باش
   پاشو چک کن ، اگه مشکلی نداره تتراسایکلین نزن ، نیازی نیست

     1. سلام
      مینام یهو زیر شکمش تند تند بالا و پایین میکنخ
      امروز صبم باز دهنشو باز کرد و پاهاش باز کرد
      دستمم بردم سمتش دیگ نیومد گاز بگیره جوابمم نمیداد
      بعد ی مدتی دوباره خوب شد
      توروخدا چیکارش کنم
      تلف نشه?

     2. یک سال و دوماهشه
      تاپ فیلد بهش میدم با سپهردانه که گفتید ندم و دیگه حذفش کردم از غذاش
      فضلش اصلا سبز نیست
      زردرنگه گاهی اوقات سفیدم روشه
      این پیامم زیر همین پستم فرستادم تا اطلاعات بیشتری داشته باشین در موردش

     3. به نظر من باید ببری پیش دامپزشک حیوانات خانگی تا دقیقتر مشکل رو بررسی کنه
      روی کاغذ مشکلی دیده نمیشه جز همون غذا کع اونم اگه یک ماه رو بگذره اثرش کم کم میره
      ولی گاها دلایل دیگه ای میتونه داشته باشه ، مثلا پرنده چیزی رو بلعیده باشه ، پرنده تکه ای فلز بلعیده باشه ، بیماری خاصی داشته باشه و … که باید با ازمایش بالینی ، تصویر برداری یا خون در صورت نیاز بررسی بشه
      در چنین مواردی هر چقدر سریعتر عمل کنید بهتره

  2. عزیزم غذای ایرانی ندید کشمشم براش مضره پادووان دیجی کالا داره از اون بدید بهش با کرم زنده

 235. سلام مرغ مینای من ۹ماهش است از بچگی خودم بزرگش کردم مرغ مینای من توی قفس سر خودش رو به عقب برگردونه و بعد تعادل خودش از دست می‌ره و خودش رو به قفس میزنه میترسم تلف بشه بعد هم اشتهای خودش رو یکم از دست داده

   1. سلام مینای منم همین طور شده روی جوب نمیتونه بیاسته و گیج میزنه میفته کف قفس و تعادل نداره چکارش کنم? فضله یکی من آبکی قهوه ای الان دیدم

 236. سلام من حدود یک ساله که مینا ام رو دارم و فکر کنم حدود ۸ ماهشه،این روزا احساس میکنم یکم افسرده شده یا یهو استرس شدید میگیره.چند وقته یهویی میره تو شوک و حداقل نیم ساعت همونجوری میمونه و هرچی نازش میکنم و باهاش حرف میزنم تاثیری نداره من بباید چیکار کنم تا از این حالت در بیاد؟

  1. سلام
   حدود 1 ساله داریش و 8 ماهشه ؟! نمیشه که :دی
   استرس شدید میگیره یعنی چی ؟ تشنج میکنه ؟ میفته زمین میلرزه ؟ دقیقتر بگو
   غذاش چی هست ؟ کلا چه چیزایی بهش میدی ؟ فضلش چه رنگیه ؟
   چقدر اجازه میدی بیاد بیرون از قفس ؟