افسردگی مرغ مینا (دلایل و نحوه درمان)

افسردگی مرغ مینا (دلایل و نحوه درمان)

افسردگی مرغ مینا

درمان افسردگی مرغ مینا زمانی امکان‌پذیر است که رفتارشناسی مرغ مینا را بدانیم و همچنین بدانیم علائم افسردگی در این پرنده چیست و چطور قابل درمان است.

در انواع پرندگان افسردگی از بیماری‌های شایع است. افسردگی پرندگان گاهی کوتاه و گاهی بلندمدت است و باعث رفتارهای مخاطره‌آمیز در آن‌ها می‌شود. همچنین این بیماری ممکن است سیستم ایمنی این پرندگان را ضعیف کند و پرنده را از زندگی ساقط کند. اگر شما شاهد رفتارهای غیرطبیعی در مرغ مینای خود بودید احتمالاً پرنده شما افسرده شده است و نیاز به درمان افسردگی مرغ مینای خود دارید.

مرغ مینا پرنده‌ای خواستنی و زیباست که توانایی عجیبی در تقلید صدا دارد و به خاطر این توانایی خواهان فراوانی دارد. اما در نگهداری این پرنده دل‌نشین باید بسیار دقیق بود و به نیازها و مراقبت های پرنده آگاه بود چراکه کوتاهی در این امر به بیماری و افسردگی این پرنده زیبا می‌انجامد. زیرا مرغ مینا پرنده ای حساس و باهوش است و به‌همین جهت با کوچک‌ترین بی‌توجهی و عدم آگاهی نسبت به نیازهایش غمگین و افسرده می شود. تا جایی که از سخن گفتن منصرف شده و گوشه تنهایی را به بودن با اجتماع و ارتباط گیری ترجیح می‌دهد و در مواردی دیده شده که سیگار پشت سیگار روی تراس دود می کند!!!

علائم افسردگی در مرغ مینا

هرچند مرغ مینا خیلی به صاحبش وابسته نمی‌شود اما نباید حساسیت این پرنده نسبت به صاحبش را نادیده گرفت. مثلا این پرنده از غذا خوردن از دست صاحبش بسیار لذت می‌برد و اگر مدتی کم کاری کنید و برایش در این مورد وقت نگذارید ممکن است وارد فاز افسردگی شود. این پرنده بسیار حسود است و تحمل رقیب ندارد و نمی‌تواند تحمل کند صاحبش به‌غیر از او به حیوان خانگی دیگری توجه کند و اگر شاهد چنین چیزی باشد به‌شدت گوشه‌گیر شده یا شدیدا پرخاشگر می‌شود. تا جایی‌که ممکن است افسرده شود.

 علائم افسردگی در مرغ مینا

کندن پرها

از علائم افسردگی در گونه مینا می توان به کندن پرها اشاره کرد. همانطور که گفتیم مرغ مینا پرنده‌ای بسیار باهوش و دقیق است، ممکن است با غذا خوردن از دستان صاحبش و یا صحبت کردن مکرر به او وابسته شود. در این مواقع با کوچکترین بی محلی و کم توجهی از طرف او قهر کرده و ناراحت و غمگین میشود وممکن است حتی برای جلب توجه شروع به خودزنی از نوع کندن پرهایش بکند. ناراحتی مرغ مینا را ساکت و کم حرف و گوشه گیر میکند تا مرحله ای که ممکن است چند روزی سخنی نگوید و آواز نخواند، یا اطرافیانی که به او نزدیک شوند را نوک بزند و پرخاشگری کند.

با مشاهده جای خالی پرهای روی تن او، برای درمان افسردگی مرغ مینا حتما از دام‌پزشک درخواست کنید تا پرنده را معاینه کند. چون ممکن است مرغ مینا براثر افسردگی پرهای بدنش را بکند تا جایی که دچار کچلی شده و بدنی بدون پر پیدا کند. البته گاهی مینا از سر بی‌حوصلگی و تنهایی و کم شدن روابط اجتماعی ممکن است پرهایش را بکند. که در این شرایط توصیه به افزایش روابط و وقت‌گذرانی بیشتر با مینا است تا از لاک تنهایی و افسردگی درآید!!!

مطالب پیشنهادی ...

از دست دادن اشتها

یکی از موارد مبتلا شدن به بیماری افسردگی در مرغ مینا از دست دادن اشتهای آن‌ها است. هرچند ممکن است این کم بودن اشتها دلایل دیگری داشته باشد. در شرایط کلی چون پرندگان متابولیسم بالایی دارند و دائم در حال دانه خوردن هستند. هر گاه پرنده شما برای مدتی طولانی دست از خوردن کشید، باید نگران شوید. اگر متوجه شدید پرنده تان بیش از یک روز است که لب به غذا نزده برای درمان افسرگی مرغ مینا باید پرنده را به دام‌پزشکی ببرید. چون ممکن است به سرعت وزن از دست بدهد و شاید این بی‌اشتهایی به مردن پرنده بیانجامد.

بدخلقی و پرخاش‌گری

از شایع‌ترین و بارزترین عوامل ابتلای مرغ مینا به افسردگی پرخاش‌گری و حالت تهاجمی آن است. اگر تغییر رفتار این‌چنینی در پرنده خود مشاهده کردید به پزشک پرندگان مراجعه کنید. هرچند ممکن است عواملی چون تغییر هورمونی و عادت های گذرا دلیل این رفتار باشد که با مراجعه به دام‌پزشک بررسی و مشخص می شود.

تغییر صدا

خواندن و آواز هر پرنده‌ای مختص به خودش است و هر پرنده ای با صدای متفاوتی می‌خواند. اگر مرغ مینای شما در تعداد دفعات بیشتر یا کمتری شروع به خواندن کند یا تُنِ صدایش بیشتر از حد معمول همیشه بالا یا پایین باشد احتمال افسرده شدنش وجود دارد. البته هر گونه تغییری الزاما افسردگی در مرغ مینا نیست و می‌تواند نشانه این باشد که تمایل به جلب توجه از طرف صاحبش را دارد.

خطوط استرس

با مشاهده خط‌های استرس بر روی پرها یا پاهای مرغ مینا می تواند به مبتلا شدن آن به افسردگی پی برد. هرچند وجود این خطوط مشکل خطرناک و تهدیدآمیزی برای مرغ مینا نیست. اما کمک به درک افسردگی مرغ مینا و درمان آن می کند. به صورتی که با بررسی و تغییرات محیط زندگی، تغذیه، برنامه تمرین و بازی و روابط اجتماعی این پرنده می توانید به درمان افسردگی مرغ مینا کمک کنید.

قطع سخن‌گویی

مرغ مینای سخن‌گو اگر به طور ناگهانی و یک‌دفعه دست از تقلید صدا بکشد و مثل هر روز حرف‌ها را تکرار نکند گواه بیمار شدنش است و باید هرچه سریع‌تر درمانش کرد. پرندگان سخنگو عادت دارند تا صاحبانشان با آنها تمرین کرده و با تشویق و خوراکی دادن به آنها سرگرمشان کنند، اگر به هر دلیلی دست از تمرین های مداوم با مینای خود بکشید کم کم زمینه های افسردگی در آن ظاهر شده و سکوت را جایگزین خواندن و تقلید میکند.

قطع سخن‌گویی

زیرا این پرنده شدیدا علاقمند به روابط اجتماعی است و این غیبت شما و تمرین نکردنتان را پای بی توجهی تان گذاشته و افسرده و گوشه گیر میشود. که مهم‌ترین بخش درمان در این مورد وقت‌گذرانی و از سرگیری تمرینات روزانه و محبت بیشتر به این پرنده است.

آویزان بودن پرها

از علائم افسردگی مرغ مینا آویزان بودن پرهایش است. اگر مشاهده کردید بال‌ها و پرهای دُمِ مرغ مینا به سمت پایین متمایل است ممکن است پرنده شما افسرده باشد. با دام‌پزشک در این مورد مشورت کنید. هرچند ممکن است این حالت نشانه های بیماری های دیگری غیر از افسردگی باشد.

دلایل افسردگی در مرغ مینا

اندازه کوچک قفس

میناها پرندگان پر جنب و جوش و بسیار فعالی هستند و نیاز دارند تا فضای کافی برای حرکت و جست زدن داشته باشند. سایز و اندازه نامناسب قفس در سلامت روانی مرغ مینا بسیار موثر است. مثلا اگر قفس زیادی کوچک باشد و مینا نتواند مطابق زندگی طبیعی و معمول خود در آن فعالیت کند ممکن است افسرده و بیمار شود. پس حتما قفسی مناسب  به لحاظ فضای کافی تهیه کنید تا پرنده ای سالم و سرحال داشته باشید.

تغییرات محیط و اجتماع

بسیاری از پرندگان دست آموز که در قفس هستند و توانایی پرواز در هوای آزاد را ندارند در صورت کم‌توجهی و نداشتن ارتباط ممکن است افسرده شوند. اگر پرنده مرغ مینای شما بالغ باشد ممکن است با تغییر صاحبش در اثر فروش پرنده، تغییر در محیط یا افرادی که با مینا در ارتباط هستند، نداشتن سرگرمی، تغییرات در نوع خوراکی‌های مورد علاقه مینا و قرار دادن قفس در روی زمین بدون ارتفاع دچار بیماری افسردگی شود.

تنهایی و فصل جفت گیری

بیشتر افسردگی‌ها در زمان تولیدمثل در پرندگان رخ می دهد. مرغ مینا در فصل جفت گیری به شدت گوشه گیر شده و شروع به جمع آوری وسایل در گوشه ای از قفس میکند. در این مواقع بسیار تندخو شده و اجازه نزدیکش شدن کسی به قفس را نمیدهد. مینا تمایل دارد در این ایام به شدت از حریمش حفاظت کند و هر کسی به لوازمش دست زند و به مینا نزدیک شود از آسیب های احتمالی مینا در امان نخواهد بود. پس بهتر است برای درمان افسردگی مرغ مینا در این ایام جفتی مناسب تدارک ببینید تا از تنهایی دربیاید.

گرسنگی و تنبیه

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری مرغ مینا و تعلیم سخن‌گویی به مینا گرسنه نگه داشتن پرنده است. اگر گرسنه نگه داشتن مینا ترفندی برای تنبیه این پرنده و وادار کردنش به سخنگویی برای شماست، به‌هیچ‌وجه از این ترفند برای ترغیب مینا به سخن‌گویی استفاده نکنید. زیرا نتیجه عکس می‌دهد و این پرنده حساس را از حرف زدن دور کرده و موجب افسردگی و غمگینی این پرنده می شود.

در صورت مشاهده علائم افسردگی، برای کمک به بهبود و درمان افسردگی مرغ مینا باید به دام‌پزشک درباره زمان شروع این علائم، این‌که اشتهای مرغ مینای شما به چه صورت است؟ چطوری نفس می کشد؟ وضعیت دفع فضولات اش چگونه است؟  و … صحبت کنید تا بتواند بیماری را صحیح‌تر تشخیص دهد و شما را در درمان افسردگی مرغ مینا راهنمایی کند.

درمان دارویی و محیطی برای افسردگی مرغ مینا

برای درمان افسردگی مرغ مینا خوراندن مقدار یک چهارم قاشق چای خوری گرده گل یک بار در هفته به پرنده، کمک می کند. در مواردی هم می‌توان با درمان‌های دارویی توسط دام‌پزشک و گرفتن آرام‌بخش (داروی anti-stress) به درمان مرغ مینا کمک کرد. قرار دادن قفس در مکان‌های امن مانند یک متری سطح زمین در گوشه‌ای از دیوار کمک بسیاری در آرامش و بهبود بیماری و دوری از افسردگی می کند. محبت کردن و دادن خوراکی های خوشمزه، وقت گذرانی و بازی کردن با مینا در بهبود این افسردگی بسیار موثر است. دقت داشته باشید پرنده افسرده را در حالت تنهایی و گوشه‌گیری به حال خودش رها نکنید. تمام تلاش خود را در جلب رضایتش و محبت کردن به آن انجام دهید سعی کنید تا طی شدن روند بهبودی ارتباط عمیق‌تر و بیشتری با او بگیرید برایش سرگرمی و اسباب‌بازی تهیه کنید.

دیدگاه‌ها 0

*
*