عروس هلندی یا مرغ مینا؟ کدام یک برای پرورش در منزل بهتر است؟

مقایسه عروس هلندی با مرغ مینا

مقایسه عروس هلندی با مرغ مینا

اگر فکر می کنید که جای یک پرنده ی خانگی در خانه ی شما خالی است و در انتخاب آن سر در گم هستید، در این مقاله از وب سایت چیکن هچ شما را در انتخاب یک پرنده ی زینتی همراهی خواهیم کرد. پرنده های زینتی بسیار باهوش اند و توانایی سرگرم کردن شما تا چندین ساعت را دارند؛ چرا که این پرنده ها مثل عروس هلندی و مرغ مینا که اتفاقا بسیار پرطرفدار هم هستند، آموزش پذیرند و شما می توانید با صرف کمی وقت و آموزش چند ترفند و حرکت ساده، لحظات خوشی را با پرنده ی زیبای تان بگذرانید.

حال سوالی که پیش می آید این است کدام پرنده ی خانگی بهتر است؟ عروس هلندی یا مرغ مینا؟ با ما در ادامه همراه باشید تا با ویژگی هر یک آشنا شوید.

انتخاب پرنده

انتخاب پرنده به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ابتدای امر فردی که اقدام به خریداری و نگهداری از عروس هلندی یا مرغ مینا می کند، باید به این باور برسد که این پرنده ها موجوداتی زنده اما با ادراک متفاوت هستند. پرنده ها نیز همانند دیگر جانداران دارای احساسات و نیازهای منحصر به فرد خودشان هستند که می بایستی به آن ها توجه نمود.

عروس هلندی

عروس هلندی یا کاکاتیل، جزء محبوب ترین و پر طرفدار ترین پرنده در جهان است. عروس هلندی می تواند بهترین دوست شما شود؛ چرا که این پرنده بسیار آرام، انسان دوست و سرگرم کننده است و می تواند لحظاتی شاد و سر گرم کننده را برای شما به ارمغان آورد.

از آنجایی که عروس هلندی پرنده ای بسیار حساس است، باید وقت کافی برای بازی با این پرنده کنار بگذارید؛ در غیر این صورت این پرنده را به صورت جفت خریداری کنید تا این پرنده ی زیبا و دل فریب از تنهایی بیمار و افسرده نشود.

پرورش عروس هلندی

مطالب پیشنهادی ...

عروس هلندی ها تا حدودی توانایی تقلید صدا را دارند، ولی استعداد درخشانی در سوت زدن دارند. این پرنده ی با استعداد توانایی یادگیری ترفند هایی چون چرخیدن، پرتاب سکه در ظرف معین و… را دارد و همین امر موجب شده تا طرفدارن زیادی را به خود جذب کند.

عروس هلندی دارای نژاد های مختلفی است، ولیکن همه ی نژادها از نظر خصوصیات اخلاقی و هوش تا حدودی یکسان هستند و تفاوت آن ها تنها در ظاهر و رنگ آن ها است.

مرغ مینا

مرغ مینا در زمره ی پرنده های باهوش قرار دارد که توانایی بسیار زیادی در تقلید صدا و کلمات دارد ولی مرغ مینا زیاد بازیگوش نیست و بیشتر کنجکاو است تا بازیگوش. پس اگر مرغ مینا را به عنوان یک دوست و پرنده ی خانگی خود انتخاب می کنید، باید بدانید که قدرت تکلم این پرنده ی باهوش بالا بوده و سخنگویی مرغ مینا بهتر از عروس هلندی می باشد. نکته حائز اهمیت درمورد این پرنده این است که توانایی چشم گیری در یادگیری کلمات دارد.

پرورش مرغ مینا

جالب است بدانید که اگر مرغ مینا شما را نشناسد، هنگام نزدیک کردن انگشتتان به او، حالت تدافعی به خود گرفته و احتمالا انگشت تان را گاز می گیرد. توصیه ای که به شما داریم این است که هرگز این پرنده را با پرنده ای دیگر در یک قفس نگهداری نکنید؛ زیرا مرغ مینا پرنده ای تقریبا خشن است و به دیگر پرنده ها حمله می کند. البته اگر این پرنده ی خانگی را اهلی کردید، تبدیل به پرنده ای بسیار مهربان خواهد شد که می توانید زمان زیادی را با آن صرف کنید.

مرغ مینا نیز همانند عروس هلندی، نژاد های مختلفی دارد. برای شناخت نژادهای مختلف مرغ مینا کلیک کنید.

شباهت عروس هلندی و مرغ مینا

درست است که عروس هلندی و مرغ مینا، دو گونه متفاوت از پرندگان خانگی هستند. اما شباهت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

 1. هر دو پرنده توانایی تقلید صدا را دارند، اما این توانایی با صرف زمان و زحمت بسیار زیادی از سوی صاحب آن ها، محقق می شود.
 2. طول عمر عروس هلندی و مرغ مینا تا حدودی با هم یکی است و از نظر طول مدت عمر، تفاوت فاحشی با یکدیگر ندارند.
 3. از نظر جثه و اندازه هر دو تقریبا به یک اندازه هستند و می توان از قفسی یکسان برای هر دو استفاده کرد. البته همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، مرغ مینا نژاد های مختلفی دارند که گاهی برخی از نژاد های آن به اندازه ی یک کاسکو هستند.
 4. از دیگر ویژگی های مشترک این دو پرنده باهوش این است، درصورتی که فقط تنها پرنده ی خانه باشند، به راحتی به صاحب خود وابستگی پیدا می کنند.

تفاوت عروس هلندی و مرغ مینا

عروس هلندی و مرغ مینا بنا به نوع و نژاد خود با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در ادامه با آن خواهیم پرداخت.

 1. فرم بدنی عروس هلندی نسبت به مرغ مینا زیبا تر است و هر یک از نژاد های آن زیبایی منحصر به فرد خود را دارند.
 2. می دانید که مرغ مینا پرنده ای وحشی است و گاها به صورت آزادانه نیز در سطح شهر یافت می شود. مرغ مینا به دلیل وحشی بودن، رفتاری کاملا خشن و نا آرام دارد و میزان کثیفی و ریخت و پاش این پرنده ی باهوش نیز کمی زیاد است. اما عروس هلندی از آنجائیکه بیشترین ارتباط را با انسان ها نسبت به سایر پرنده ها داشته است، پرنده ای کاملا اهلی است.
 3. مرغ مینا به دلیل شرایط طبیعی بدنی خود، تغذیه حساس تری نسبت به عروس هلندی دارد و دانخور نیست.
 4. اخیرا نظر سنجی ای بین دارندگان مرغ مینا صورت گرفته است که در نتیجه این نظر سنجی، مرغ مینا را پرنده ای بد بو با خوراک بالا معرفی کرده اند. همچنین این پرنده بنا به غذایی که می خورد، بدنش مدفوع بد بویی را تولید و دفع می کند. مدفوع عروس هلندی کاملا بدون بو است (لازم به ذکر است تنها در زمان تخمک گذاری، مدفوع بد بویی دارد) و همچنین میزان مصرف خوراک آن متوسط و کم هزینه است. میزان بی قراری و بی تابی عروس هلندی خیلی کم بوده و کم ترین میزان ریخت و پاش را دارد.
 5. صدای مرغ مینا کمی بلند تر از صدای عروس هلندی است. پس اگر در آپارتمان یا مجتمع مسکونی زندگی می کنید، ممکن است این پرنده گزینه ی مناسبی نباشد. ترفندهای نگهداری مرغ مینا را مطالعه بفرمایید. همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، یکی از عادات این پرنده های باهوش، سوت های بلند و البته کمی گوش خراش است. عروس هلندی نیز توانایی تقلید صدا را دارد، اما تن و میزان صدای این پرنده ی زیبا کم تر مرغ مینا است و به صورت سوت هایی با نت های مختلف است. تن صدای عروس هلندی بسته به نوع نژاد آن ها متفاوت است.
 6. با اینکه یادگیری مرغ مینا کمی زمان بر است، اما قدرت تقلید صدای انسان را به همان شیوه ای که یاد گرفته اند، دارند. طبق آمار ها، این پرنده ی باهوش توانایی یادگیری کلمه را دارند که البته اولین کلمه آن، مینا است. عروس هلندی نیز توانایی تقلید صدا را دارد اما اگر در سنین پایین خریداری شود، آموزش آن به راحتی امکان پذیر است.
 7. عروس هلندی نسبت به مرغ مینا حرکاتی نمایشی و شیرین از خود در می آورند و این توانایی را وسیله ای برای جبران مهارت کم در تقلید صدا کرده اند.
 8. عروس هلندی بر خلاف مرغ مینا به راحتی و با صرف زمان کمی، دستی می شوند و می توانند به راحتی و بدون هیچ آسیبی، بیرون از قفس به سر ببرند.
 9. عروس هلندی ها بایستی به صورت جفت نگهداری شوند زیرا این پرنده بسیار عاطفی بوده و نیاز به جفت دارد. در حالیکه مرغ مینا بدون جفت نیز در منزل قابل نگهداری است و عموما به صورت تکی نگهداری میشود.
 10. عروس هلندی ماده قادر به سخنگویی نیست در حالیکه مرغ مینای ماده مخصوصا از نژادهای گوشواره ای میتواند گفتار انسانی را تقلید کند.
پایان

در مطالب بالا سعی کردیم شما را با دو پرنده زیبا که عروس هلندی و مرغ مینا نام دارند آشنا کنیم . تفاوت و شباهت این و پرنده را برایتان شرح دادیم. امیدوارم نکات گفته شده مفید واقع شده باشد. هر کدام از این پرنده ها شخصیت منحصر به فرد و قابلیت های جداگانه ای دارند. انتخاب نوع پرنده کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد.

حال با توجه به نکاتی که گفته شد، به نظر شما عروس هلندی بهتر است یا مرغ مینا؟

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها 8

*
*

  امیرحسین پاسخ

  من مینا دارم هم بدنش بوی خوبی داره و من عاشق بوشم، هم مدفوعش کاملا بی بو هست، چرا اطلاعات غلط میدید؟
  ریختو پاش هم نمیکنه بجز مواقعی که سفره غذا میندازیم، که در اون موقع ها هم میزاریمش تو یه اتاق دیگه تا مشکلی پیش نیاد
  تنها مشکل مینا مدفوع کردن زیادشه، که بیشتر از عروس مدفوع میکنه اما ارزش تحمل کردن داره

  امیرحسین پاسخ

  در مورد دستی شدن هم فقط یه روز طول کشید منی که هیچ تجربه یا مهارتی نداشتم مینامو دستی کنم
  سروصدایی هم که گفتید نداره اصلا، بعضی وقتا مثه گنجشگا آواز میخونه که خیلیم قشنگه

  سحر پاسخ

  سلام و وقت بخیر؛
  من یه مرغ مینا رو از صاحب قبلیش نجات دادم و بهش رسیدم ، ولی الان کلا اعتمادش از بین رفته و فقط هر از گاهی چند ثانیه میخونه، باید چیکار کنم میشه راهنماییم کنید ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   با توجه به شرایط نامناسبی که قبلا نگهداری میشده ، تا مدتی در شوک باقی خواهد ماند ، باید وقت بیشتری باهاش بگذرونید و غذاهای تقویت شده ی بدون آهن بهش بدید تا مجددا جون بگیره

  نرگس پاسخ

  به نظرتون میشه از طریقه برنامه دیوار اقدام به خرید عروس هلندی کرد؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   شدنش که بله میشه ولی باید کامل بررسی کنید پرنده رو چند روزی هم محل بگیرید تا اگه عوارضی از خودش نشون داد مشخص بشه (البته اگه امکان مهلت دهی وجود داشته باشه ! )

  قاسمی پاسخ

  سلام، خرابکاری مرغ مینا؛ این یه مورد رو باهاتون موافقم چون مرغ مینا زیاد دسشویی میکنه، هر وقت بیرون از قفس میارم همه جار و پارچه میکشم. ولی خب هر پرنده ای هم زیبایی خودش رو داره. مرغ مینای من خیلی شیطونو با حاله.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله مرغ مینا اگه دوست ادم بشه ، خاطره های زیادی رو براش رقم میزنه ، این برمیگرده به هوش بالای این پرنده