عروس هلندی بهتر است یا مرغ عشق ؟

عروس هلندی یا مرغ عشق؟ کدام یک بهتر است؟ در پاسخ این سوال می توان گفت که پرندگان همراهان و دوستان خوبی برای انسان ها می باشند. اما به خاطر وجود گونه های مختلفی از آنها انتخاب بهترین گزینه می تواند کمی دشوار باشد. عروس هلندی ها و مرغ عشق ها دو نژاد محبوب از پرندگان در میان انسان ها هستند که هر کدام خصوصیات اخلاقی منحصر به فردی را دارند.

در این نوشته از چیکن هچ قصد داریم تا به بررسی این دو پرنده یعنی عروس هلندی و مرغ عشق بپردازیم و ببینیم کدام یک از آنها بهتر است؟ پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
» مناسب برای جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ عشق و عروس هلندی
» برخورداری از بدنه ABS و شیشه ی نورگیر ضد اشعه
» دارای سیستم تهویه هوای بهینه
قیمت : 24,000,000تومان

مقایسه عروس هلندی و مرغ عشق

جدول زیر یک مقایسه ی کلی از عروس هلندی و مرغ عشق را برای شما ارائه می دهد:

  عروس هلندی مرغ عشق
وزن 55-115 گرم 30-50 گرم
طول 30-35 سانتی متر 17-20 سانتی متر
رنگ عمدتا خاکستری و زرد دارای تنوع رنگ زیاد از جمله آبی، سفید،زرد،سبز
تشخیص جنسیت آسان کمی سخت
آوازخوانی پر سر و صدا و آوازخوان ساکت تر از عروس هلندی
رژیم غذایی دانه ها، میوه ها، سبزه ها، گل ها،حبوبات، توت ها، حشرات دانه ها، آجیل ها، میوه ها، سبزه ها، غلات، گل ها
اصول تغذیه تغذیه ی آسان تر نیازمند دقت زیاد(به خاطر قدرت پایین چینه دان در هضم بعضی از غذاها)
طول عمر 10-15 سال 5-10 سال
جفت کردن آسان تر از مرغ عشق نسبتا سخت
بهداشت بهداشتی تر از مرغ عشق مدفوع گذاری زیاد – بهداشت ضعیف

در ادامه به بررسی مفصل تر تفاوت های این دو گونه از پرنده ها می پردازیم.

1) ویژگی های ظاهری عروس هلندی ها و مرغ عشق ها

ویژگی های ظاهری عروس هلندی ها و مرغ عشق ها - چیکن هچ

یکی از عواملی که در بررسی تفاوت های عروس هلندی ها و مرغ عشق ها مطرح می شود ویژگی ها و خصوصیات ظاهری آنهاست.

 • عروس هلندی ها اندازه ی جثه ی متوسطی دارند. همچنین دارای دم بلندی می باشند که بیش از نیمی از طول بدن آنها را تشکیل می دهد. در حالی که مرغ عشق ها پرندگان کوچکتری از لحاظ اندازه ی جثه می باشند.
 • عروس هلندی ها عمدتا در رنگ های زرد و خاکستری دیده می شوند. مرغ عشق ها دارای تنوع رنگ های بیشتری از جمله آبی، زرد، سبز و سفید می باشند.
 • تشخیص جنسیت عروس هلندی ها از روی ظاهر آنها آسان تر است. عروس هلندی های نر معمولا چهره ای زرد رنگ با گونه های سرخ وعروس هلندی های ماده چهره ی خاکستری دارند. مرغ عشق ها لکه های گوشتی رنگی در بالای منقار خود دارند که در نرها معمولا به رنگ آبی و در ماده ها به رنگ سفید یا قهوه ای است.
 • از نظر شکل منقار عروس هلندی ها دارای منقار خمیده و منحنی شکل و مرغ عشق ها دارای منقار کوچک و قلاب مانند هستند.

2) ویژگی های شخصیتی و خلق و خو

در حالی که ویژگی های ظاهری پرنده ها نقش مهمی را در انتخاب آنها دارند، ویژگی های شخصیتی و رفتاری آنها نیز نباید نادیده گرفته شوند.این دو گونه از پرنده ها دارای الگو های شخصیتی متفاوتی می باشند که در ادامه می خواهیم به بررسی آنها بپردازیم.

 • عروس هلندی ها پرندگان بازیگوش و بسیار اجتماعی می باشند و دوست دارند در طول روز بازی کرده و سرگرم شوند. در حالی که مرغ عشق ها شخصیتی مستقل دارند و ترجیح می دهند به جای تعامل و ارتباط مستقیم با انسانها را آنها را از دور رصد کرده و تماشا کنند. مرغ عشق ها بیشتر ترجیح می دهند در خلوت خود با اسباب بازی هایشان سرگرم شوند.
 • یکی دیگر از تفاوت های عمده میان عروس هلندی ها و مرغ عشق ها آوازخوانی آنهاست. عروس هلندی ها در مقایسه با مرغ عشق ها صداهای بلندتر و متنوع تری تولید می کنند و تمایل بیشتری به اواز خواندن و تقلید از صداها دارند.

3) رژیم غذایی و نیازهای تغذیه ای دو پرنده

رژیم غذایی و نیازهای تغذیه ای دو پرنده - چیکن هچ

یکی از جنبه های مهمی که در مقایسه ی عروس هلندی ها و مرغ عشق ها باید در نظر گرفت، رژیم غذایی و نیازهای تغذیه ای آنهاست.

 • عروس هلندی ها همه چیز خوار هستند. یعنی رژیم غذایی آنها می تواند شامل میوه ها، دانه ها، گل ها، سبزیجات، آجیل ها، تخم ها، پلت ها، حشرات و … باشد. همچنین عروس هلندی ها برای حفظ سلامت استخوان هایشان به مکمل های کلسیم در رژیم غذایی خود نیاز دارند.
 • مرغ عشق ها عمدتا گیاه خوار هستند. به این معنی که آنها ترجیح می دهند از غذاهایی مثل میوه ها، دانه ها، غلات و سبزیجات استفاده کنند. مرغ عشق ها نیز به ویتامین ها و مکمل ها برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن خود احتیاج دارند.
 • تغذیه ی عروس هلندی ها به مراتب آسان تر از تغذیه ی مرغ عشق هاست. زیرا چینه دان مرغ عشق ها دارای قدرت کمی برای هضم بعضی از غذاهاست.

4) آموزش و اجتماعی شدن طوطی ها

هم عروس هلندی ها و هم مرغ عشق ها پرندگانی اجتماعی می باشند. اما باید گفت که سطح تعاملی که هر پرنده به آن نیاز دارد متفاوت است.

 • مرغ عشق ها نسبت به عروس هلندی ها شخصیت مستقل تری دارند به این معنی که بیشتر ترجیح می دهند در خلوت خود زندگی کنند و برقراری ارتباط فیزیکی با اطرافیان خود را دوست ندارند. در حالی که عروس هلندی ها به توجه و محبت مداوم صاحبان خود نیازمندند و دوست دارند با آنها ارتباط برقرار کرده و بازی کنند.
 • آموزش عروس هلندی ها به مراتب آسان تر از مرغ عشق هاست. به این دلیل که مرغ عشق ها دارای شخصیتی تهاجمی تر و سرکش تری نسبت به عروس هلندی ها می باشند.

5) طول عمر عروس هلندی ها و مرغ عشق ها

وقتی صحبت از طول عمر پرندگان خانگی می شود، عادت های غذایی و شرایط زندگی، نقش مهمی را ایفا می کنند. طول عمر عروس هلندی ها به طور متوسط 10 تا 15 سال است، در حالی که مرغ عشق ها معمولاً 5 تا 10 سال عمر می کنند.

این تفاوت در طول عمر را می‌توان به ترجیح عروس هلندی ها برای رژیم غذایی متنوع ‌تر و همچنین نیاز آنها به قفس‌های بزرگتر با فضای کافی برای پرواز و اکتشاف نسبت داد. در مقابل، مرغ عشق ها به رژیم غذایی ساده ‌تر و فضاهای زندگی کوچک ‌تر رضایت می‌دهند.

6) جفت گیری و تولید مثل

به خاطر دلایل زیر جفت کردن مرغ عشق ها سخت تر از جفت کردن عروس هلندی هاست:

 • مرغ عشق ها به خاطر غریزه ی طبیعی خود به سختی جفت می شوند و مرغ عشق نر باید زمان زیادی را برای جذب جفت ماده صرف کند. پرنده ی نر در تلاش های اولیه ممکن است با دور شدن و پرخاشگری های پرنده ی ماده روبرو شود.
 • همانگونه که ذکر شد تعیین جنسیت مرغ عشق ها کمی دشوار است و همین عامل می تواند جفت کردن آنها را نیز سخت تر کند.

7) بهداشت و نگهداری

عروس هلندی ها مدفوع گذاری کمتری دارند و روزانه یک بار تمیز کردن قفس آنها کافی است. در حالی که مرغ عشق ها به خاطر مدفوع گذاری زیاد نیازمند رسیدگی و بهداشت بیشتری هستند تا زندگی سالم تری را داشته باشند و در معرض بیماری ها قرار نگیرند.

انتخاب عروس هلندی بهتر است یا مرغ عشق؟

انتخاب عروس هلندی بهتر است یا مرغ عشق؟ - چیکن هچ

انتخاب بهترین پرنده بستگی به سبک زندگی شما دارد. اگر پرنده ای بسیار اجتماعی، فعال، بازیگوش و آوازخوان می خواهید، بهتر است که عروس هلندی انتخاب کنید فقط باید قفس بزرگی را برای آن تهیه کرده و رژیم غذایی متنوعی را در اختیارش قرار دهید. اما اگر پرنده ای می خواهید که کمی ساکت تر باشد و در خلوت خود زندگی کند بهتر است مرغ عشق را انتخاب کنید اما باید شرایط لازم برای نگهداری از آن را فراهم کرده و دائما به آن رسیدگی کنید.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن هچ به انجام مقایسه ای میان عروس هلندی و مرغ عشق پرداختیم تا ببینیم کدام یک از آنها بهتر است. انتخاب بین عروس هلندی و مرغ عشق به عنوان پرنده ی خانگی بستگی به ترجیحات شخصی شما دارد. اما باید گفت که هر دو پرنده دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند که آنها را به همراهانی دوست داشتنی تبدیل می کند.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام یکی از جوجه مرغ عشقام حدودا ۲ هفتشون هست فضله مقعدش چسپیده بود منم بردم کنار شیر اب با دست خیس کردم تمیز کردم ولی وقتی گذاشتم زمین دیگه نتونست رو پاهاش وایسته بی حال شده چرت میزنه تعادل نداره چکار کنم البته چند قطره دیفن هدرامین هم بهش دادم گفتم شاید درد درد داشتع باشه

  1. سلام
   اخه جوجه مرغ عشق دو هفته رو مگه با آب میشورن توروخدا؟؟؟؟
   حالا اون هیچی برداشتی دیفن هیدرامین دادی که بکشی بدبختو؟
   چرا همچین کاری می کنین آخه با این زبون بسته ها
   فضلش چسبیده به پشتش یه دستمال نرم بردار یه ذره روغن زیتون بزن بکش رو مقعدش تا نرم بشه بعدش فضله ها رو جدا کن
   یا هم از پماد ویتامین A چشمی استفاده کن
   بذارش تو یه محیط گرم برای اینکه جون بگیره یه ذره آب شکر قاطی سرلاک کن بهش بده
   یکم دمنوش بابونه تهیه کن دو سه قطره قاطی سرلاکش کن و بهش بده تا 5 روز
   به علاوه با استفاده از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان ببین دوباره تاکید می کنم مولتی ویتامین مخصوص پرندگان تقویتش کن

  1. اتی جان
   گرمیجات رو تو جیره ی غذاییش کمتر کن و به جاشون تخم خرفه، تخم کاهو و تخم کاهو اضافه کن
   به علاوه هر ماه یه بار 4 قطره عرق کاسنی رو بریز تو 100 سی سی اب و بهش بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋