بیماری های بوقلمون رایج همراه با علائم و راه درمان آنها

بیماری های بوقلمون رایج همراه با علائم و راه درمان آنها - چیکن هچ

بیماری های بوقلمون

بوقلمون نیز مانند سایر ماکیان و پرنده های بومی دارای بیماری های خاص خود است که هر پرورش دهنده ای در طول پرورش با آنها مواجه خواهند شد. به منظور شناسایی سریع تر این بیماری ها و درمان به موقع آنها و هم چنین قرنطینه بوقلمون های بیمار و جلوگیری از سرایت آن به سایر بوقلمون های سالم ، در این نوشته از وب سایت چیکن هچ بر آن شدیم تا شما را با بیماری های رایج بوقلمون ها و راه های درمان آن آشنا کنیم. 

بوقلمون ها دچار چه بیماری هایی می شوند؟

با اینکه بوقلمون ها دارای بیماری های زیادی هستند اما برخی از این بیماری ها نادر هستند و بوقلمون ها را به ندرت درگیر می کند اما برخی از آنها نیز رایج بوده و همه ساله گله های بوقلمون را درگیر می کند. از جمله بیماری های رایج این پرنده می توان به نیوکاسل، مارک، کوکسیدیوز ، آنفلوآنزا ، عفونت کیسه زرده ، آبله ، کریزای بوقلمون ، کانی بالیسم ، آسیت و … اشاره کرد که در ادامه به روش های تشخیص و درمان این بیماری ها نیز پرداخته خواهد شد. 

بیماری نیوکاسل در بوقلمون

نشانه های بیماری نیوکاسل در ابتدا مانند سرماخوردگی خواهد بود و با علائمی مانند تنفس تند تند، افزایش ضربان قلب، خروج ترشحات از بینی ، خس خس سینه ، زخمی شده غده های پیش معده همراه است و در حالت حاد تر می توان خم شدن سر و گردن بوقلمون ها ، فلج شدن پا ها و بال ها، اسهال سبز را مشاهده کرد. 

در صورت مشاهده چنین علامتی در هر یک از بوقلمون ها باید سریعا آن را قرنطینه کرد تا از سرایت بیماری به سایر بوقلمون ها جلوگیری به عمل آید. هم چنین توصیه می شود که واکسن های لازم را در دوره های مقرر به بوقلمون ها تزریق کنید، در صورت خرید جوجه بوقلمون نیز از تزریق واکسن های لازم توسط پرورش دهنده مطلع شوید. 

بیماری کوکسیدیوز در بوقلمون

معمولا بیماری کوکسیدیوز در بستر های کثیف و دارای مقادیر زیادی فضولات اتفاق می افتد و یک عامل انگلی دارد، از علائم بیماری کوکسیدیوز می توان به اسهال ، خونریزی در روده ، اسهال خونی ، بی حالی ، کم اشتهایی ، کم خونی و خواب آلودگی و … اشاره کرد. 

برای مقابله با این بیماری در پرورش بوقلمون می توانید کوکسیدیواستات در جیره غذایی جوجه بوقلمون های سه هفته ای استفاده کنید. برای درمان این بیماری نیز می توانید ویتامین های A و K را در جیره غذایی آنها بیفزایید و آمپرولیوم و سولفاکینوکسالین را با مشورت دامپزشک به آنها تزریق کنید. البته قرنطینه بوقلمون های بیمار نیز حتما باید اجرا شود.

بیماری ورم صورت بوقلمون (کریزا)

همانطور که از نامش پیداست، در این عارضه بوقلمون ها دچار ورم صورت می شوند و ترشحات سفید رنگی از بینی و چشم بوقلمون ها ترشح خواهد شد. بوقلمون ها بر اثر این بیماری بی تابی می کنند و با تکان دادن سر و سر وصدای زیاد منجر به بدتر شدن وضعیت می شود. 

عامل این بیماری نیز ویروسی بوده و در صورت کثیف بودن سالن ، استفاده از آب و غذای مانده و کثیف و عدم تمیز کردن به موقع کف بستر ، این بیماری بروز پیدا خواهد کرد. برای جلوگیری از تلفات زیاد حتما بوقلمون های درگیر را جدا کرده و در سالن خود از سیستم هایی مانند فن تهویه استفاده کنید تا هوای آلوده را به بیرون منتقل کند. هم چنین در آب آشامیدنی آنها از مولتی ویتامین و الکترولیت استفاده کنید.

بیماری همخواری یا کانیبالیسم در بوقلمون

این بیماری زمانی رخ میدهد که بوقلمون ها فضای کافی برای زندگی نداشته باشند و تراکم زیادی در محیط داشته باشند، هم چنین اگر غذای ناکافی و نور شدیدی در محل پرورش آنها وجود داشته باشد، امکان خشمگین شدن و زخمی کردن یکدیگر وجود دارد. 

در طی این بیماری بوقلمون ها به هم حمله ور شده و سر و گردن یکدیگر را با نوکشان زخمی می کنند و در صورت شدید بودن زخم ها احتمال مرگ آنها وجود دارد. راه درمان این بیماری برطرف کردن مشکلات فوق است یعنی باید فضای کافی برای پرورش در اختیار داشته باشید، معمولا در هر متر مربع 3 بوقلمون را می توان پرورش داد و بایست غذای کافی در اختیار آنها قرار دهید و نور و گرمای محیط به اندازه مناسب و استاندارد باشد. 

بوقلمون های بیمار را جدا کرده و با استفاده از آنتی بیوتیک و مواد ضد عفونی کننده می توان آنها را مداوا کرد و در صورت لزوم اقدام به نوک چینی سایر بوقلمون ها بکنید تا نوکشان کند شده و امکان زخم و صدمات به صفر برسد. 

عفونت کیسه زرده در بوقلمون ها

یکی از بیماری های شایعی که در بیشتر ماکیان رخ می دهد و تلفات یک هفته اول در بیشتر مواقع به این دلیل است. اگر می خواهید جوجه بوقلمون بخرید حتما جوجه های دو هفته به بالا را خریداری کنید چرا که بیشتر بیماری ها را پشت سر گذاشته و کاملا به آب و غذا عادت کرده اند.

اما اگر می خواهید با استفاده از دستگاه جوجه کشی از تخم نطفه دار بوقلمون جوجه کشی کنید که پیشنهاد ما نیز همین است، بهتر است تا 24 ساعت پس از تولد جوجه ها به آنها غذا ندهید، می توانید آنها را با محلول آب و قند تغذیه کنید. چرا که محتویات کیسه زرده موجود در بدن جوجه بوقلمونها باید کامل مصرف شود در غیر اینصورت فاسد شده و سبب مرگ جوجه خواهد شد. 

بیماری سینوزیت عفونی بوقلمون

یکی از پرخطر ترین بیماری های بوقلمون است که در صورت ابتلا ، گله را به مدت طولانی درگیر خواهد کرد و هزینه های درمان زیادی را در پی خواهد داشت هم چنین احتمال تلفات گله نیز بالا خواهد بود. 

از علائم این بیماری می توان به خروج ترشحات زرد از بینی، لاغری و کاهش اشتها و ناتوانی بوقلمون ها اشاره کرد. برای جلوگیری از بروز این بیماری حتما بهداشت را در محل پرورش رعایت کرد و از آب و غذای تازه و بدون آلودگی استفاده کرد، هم چنین از ورود موجودات موذی مانند موش و سوسک و پرنده های وحشی به داخل سالن و هم غذا شدن با بوقلمون ها جلوگیری کرد چرا که عامل بسیاری از بیماری ها هستند.

بیماری سینوزیت عفونی بوقلمون - چیکن هچ

در تهیه جوجه بوقلمون حتما به سالم بودن گله مادر دقت کنید تا جوجه ها بیماری را با خود منتقل نکنند هم چنین با مشورت دامپزشک می توانید از داروهایی مانند تتراسایکیلین ، لینکومایسین ، تایلوزین استفاده کنید. دما و رطوبت استاندارد سالن پرورش و در دسترس بودن همیشگی آب و غذا می تواند آنها را از این بیماری نجات دهد.

بیماری آسیت در بوقلمون ها

در صورتی که جیره غذایی بوقلمون ها از نمک و سدیم فقیر باشد و هم چنین تهویه هوای سالن را به خوبی انجام ندهید، احتمال بروز این بیماری عفونی وجود دارد. از علایم بیماری آسیت می توان به بزرگ شدن قلب ، جمع شدن مایع آسیتی ، کاهش رنگ در قسمت سینه بوقلمون اشاره کرد. 

ساده ترین روش های پیشگیری رعایت مقدار نمک کافی در جیره غذایی آنها و وجود فن تهویه به تعداد لازم در سالن پرورش آنها می باشد. 

بیماری ریکتز در بوقلمون ها

این بیماری نیز زمانی رخ خواهد داد که میزان کلسیم و فسفر و ویتامین d3 موجود در جیره غذایی بوقلمون ها بیشتر یا کمتر از حد مجاز باشد، بنابراین با استفاده از یک جیره غذایی استاندارد و فرموله شده می توان از بسیاری از بیماری ها من جمله همین بیماری ریکتز جلوگیری کرد. 

از علائم بیماری ریکتز لنگیدن جوجه ها ، نرم شدن استخوان های آنها و کز کردن آن می باشد. در صورتی که خودتان قصد ساخت جیره غذایی بوقلمون ها را دارید حتما از یک میکسر مرغداری استفاده کنید تا تمامی مواد غذایی موجود در جیره به صورت همگن و یکدست باشد در این صورت تمامی بوقلمون ها به یک اندازه از مواد غذایی بهره مند خواهند شد و تا حد زیادی می توان از این قبیل بیماری ها جلوگیری کرد. 

بیماری سانمونلوز در بوقلمون

این بیماری قابلیت انتقال به انسان را دارد بنابراین در گله پرورشی بوقلمون ها حتما از ماسک و دستکش و چکمه و لباس مخصوص استفاده کنید تا از ابتلای به این بیماری و سایر بیماری های ناشناخته در امان بمانید. 

در صورتی که به صورت خودسرانه اقدام به مداوای بوقلمون ها با استفاده از آنتی بیوتیک بکنید، احتمال مقاوم شدن باکتری ها وجود دارد و حتی این نکته را نیز در نظر داشته باشید که امکان انتقال بیماری از لاشه نیز وجود دارد. 

از علائم این بیماری می توان به اسهال سفید چسبناک ، کاهش اشتها و کز کردن ، تجمع جوجه ها در اطراف لامپ مادر مصنوعی و یا سایر وسیله های گرمایشی و … اشاره کرد. معمولا جوجه ها چند روز بعد از تولد به این بیماری مبتلا می شوند و اگر گله مادر به بیماری سانمونلوز مبتلا شده باشند می توانند آن را از طریق تخم به جوجه ها نیز منتقل کنند. 

برای جلوگیری از مبتلا شدن گله به این بیماری ، حتما تخم های نطفه دار را از گله های سالم و عاری از هر گونه بیماری تهیه کنید. دقت کنید که پاکیزگی سالن پرورش و استفاده از آبخوری و دانخوری تمیز و آب و دان سالم در تغذیه بوقلمون ها تاثیر زیادی در سلامت گله مادر خواهد داشت. 

نکات مهم در افزایش سطح سلامت بوقلمون ها

به منظور جلوگیری از بیمار شدن بوقلمون و کاهش قابل توجه تلفات آنها ، حتما موارد زیر را در سالن پرورش خود اعمال کنید:

الف – حتما جوجه ها از پرورش دهنده های معتبر و دارای سالن بهداشتی خریداری کنید

ب – در صورت استفاده از تخم نطفه دار برای جوجه کشی حتما قبل از خرید گله مادر را تحت نظر بگیرید تا از عدم وجود بوقلمون های بیمار در میان گله مطمئن شوید. 

ج – در بستر بوقلمون ها از پوشال های نرم استفاده کنید تا فضولات و آب بستر را در خود جمع کند، در غیر این صورت وجود فضولات و آب زیاد در بستر موجب انتقال بیماری ها به بوقلمون ها خواهد شد. 

د – از آب و دان تازه و سالم در تغذیه بوقلمون ها استفاده کنید و حتما آنها را از مراکز معتبر و دارای مجوز از اداره دامپزشکی تهیه کنید. 

هـ – واکسن های لازم را در زمان های مقرر به بوقلمون ها تزریق کنید و حتما در دوره های زمانی مشخص با دامپزشک معتبر و قابل اعتماد در این زمینه مشورت کنید. 

و – در سالن پرورش باید تجهیزات گرمایشی ، سرمایشی و فن تهویه نصب داشته باشد تا دمای سالن را در اندازه ثابتی نگه دارید و مانع از وارد شدن شوک دمایی به بوقلمون ها شوید. 

ز – قبل از ورود به سالن دست و پاهای خود را ضد عفونی کنید و از ورود افراد متفرقه تا جای امکان جلوگیری کنید. 

ک – هفته ای یک الی دو بار نظافت سالن را انجام دهید و با استفاده از مواد ضدعفونی کننده دیوار و کف سالن را ضدعفونی کنید و از پوشال های نرم و جدید استفاده شود. 

ل – دیوار، سقف و کف سالن را به خوبی عایق بندی کنید تا از ورود سرما و موجودات موذی به داخل سالن جلوگیری شود.


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده