بهترین عرقیات برای مصرف پرنده زینتی

آیا به دنبال خواص انواع عرقیات برای مصرف پرنده زینتی خود هستید؟ از طریقه مصرف عرقیات توسط پرنده خانگی خود اطلاعی ندارید؟ اینکه عرقیات مختلف چگونه در درمان خانگی بیماری های پرندگان موثر هستند آگاه نیستید؟ با ما تا انتهای این نوشته از چیکن هچ همراه باشید تا در این رابطه به ارائه مطالب گوناگونی بپردازیم.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» بهترین دستگاه برای جوجه کشی از تخم نطفه دار پرندگان زینتی
» دارای راندمان بالا و عملکرد کاملا حرفه ای
» برخورداری از بدنه ی ABS مستحکم با قابلیت شستشو
قیمت : 4,970,000تومان

خواص عرقیات برای پرندگان

در بین انواع عرقیات مختلف میتوان به مواردی که در زندگی پرندگان خانگی نقش اساسی دارد اشاره کرد که عبارتند از … 

عرق بهار نارنج 

عرق بهار نارنج از طبع گرمی برخوردار است و چنانچه قصد دارید پرنده های خود را برای جفت گیری آماده سازید میتوانید دو قطره عرق بهار نارنج را در آب حل کرده و در اختیار پرنده ای خود قرار دهید این عرق گیاهی علاوه بر آماده سازی جفت ها برای جفت گیری به تقویت قوای جنسی آنها نیز کمک می کند.

عرق بید

اگر پرنده خود را به تازگی خریده اید و برای او جای مشخصی در خانه تعیین نشده و مدام در حال جابجایی مکانی است دچار استرس خواهد شد بدین منظور بهتر است عرق بید در اختیار پرنده قرار دهید این عرق طبع سردی دارد و به دلیل خاصیت آرام بخش آن منجر به آرام شدن پرنده می شود. همچنین در درمان تشنج پرندگان نیز نقش اساسی دارد. 

چهار عرق

اگر پرنده خود را در مکانی سرد یا در مجاورت هوای سرد قرار داده اید و یا پس از حمام دادن آن را خشک نکرده اید در اثر این بی توجهی ها ممکن است با سرماخوردگی مواجه شود برای درمان خانگی سرماخوردگی پرنده می توانید از چهارعرق استفاده کنید .

همچنین اگر دمای بدن پرنده بالا رفته و هنگامی که به آن دست میزنید گرم است میتوانید برای درمان این مشکل از چهار عرق استفاده کنید.

عرق دارچین

عرق دارچین - چیکن هچ

عرق دارچین نیز از طبیعت گرمی برخوردار است که مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن آن بوده و در تقویت معده پرنده خانگی نقش اساسی دارد. اگر مدتی است پرنده با وجود جفت گیری موفق تخم های بی نطفه میگذارد بهتر است برای تقویت نطفه آن از عرق دارچین استفاده کنید تا از نطفه قوی برخوردار باشد.

عرق زیره 

عرق زیره از طبع گرمی برخوردار بوده و مناسب برای مصارف پرندگان خانگی می باشد زیرا منبع خوبی برای تامین انرژی است و هضم آسان را در پرنده ایجاد می کند چنانچه پرنده شما دچار افزایش وزن و چاقی شده می توانید برای کاهش  وزن از عرق زیره استفاده کنید زیرا از خاصیت ضد چاقی برخوردار است. همچنین اگر پرنده شما مدتی است بیحال است و ضعف در آن نمایان شده برای حل ضعف عمومی پرنده میتوانید از عرق زیره استفاده کنید.

عرق شوید

یکی از بهترین راهکارها برای درمان کبد چرب پرنده و یا کاهش میزان چربی موجود در خون آن استفاده از عرق شوید است. اکثرا به دلیل تغذیه نامطلوب پرندگان از کبد چرب رنج میبرند که عدم رسیدگی به موقع منجر به تشنج در پرنده شما شده و در نهایت تلف شدن را نیز به همراه دارد در این راستا می توانید دو قطره عرق شوید را در آب حل کرده و در اختیار پرنده خود قرار دهید.

خواص عرق کاسنی 

خواص عرق کاسنی - چیکن هچ

عرق کاسنی از طبیعت سردی برخوردار است و در زمان هایی که پرنده بیش از اندازه مست شده علی الخصوص در دورانی که پرنده ماده تخم دارد و پرنده نر با مستی شدید مواجه است میتوانید از این عرق برای رفع مشکل مستی بیش از حد پرندگان استفاده کنید.

گلاب 

گلاب طبیعت گرمی دارد و جزو بهترین عرقیاتی است که میتوانید برای مصارف پرنده خود از آن استفاده کنید. در یک نگاه کلی می توان گفت برای تقویت قلب و اعصاب پرنده مناسب است و خاصیت آرامبخشی دارد چنانچه پرنده شما با استرس مواجه است و یا از چیزی ترسیده دو  قطره گلاب را توسط قطره چکان به دهان پرنده بچکانید.

عرق گل گاو زبان

این عرق هم همانند برخی از عرق های نامبرده شده از طبیعت گرمی برخوردار است و مناسب برای زمان هایی است که پرنده از ورم روده رنج میبرد. بنابراین اگر پرنده شما غذای تخم مرغی باقی مانده خورده است و یا بیش از اندازه در اختیارش سبزیجات قرار داده اید و آب مصرفی آن ناسالم بوده به ورم روده مبتلا خواهد شد که بهترین درمان خانگی موثر در این راستا استفاده از عرق گل گاو زبان است.

عرق آویشن 

همانطور که استفاده از پودر آویشن در جیره غذایی طیور خاصیت مثبتی دارد استفاده از عرق آویشن نیز در نگهداری و پرورش پرندگان زینتی به همان میزان موثر است. این عرق از خاصیت ضد قارچی برخوردار است و مجاری تنفسی پرنده را  ضدعفونی میکند همچنین برای افزایش اشتها در پرنده بسیار موثر است.

عرق یونجه 

این عرق از طبع معتدلی برخوردار است و مصرف آن توسط پرنده منجر به تقویت جنسی و باروری پرنده می شود چنانچه قصد دارید میزان باروری و قوای جنسی پرنده خانگی شما افزایش یابد از عرق یونجه برای این کار استفاده کنید.

عرق خار مریم 

خواص عرق خار مریم برای پرنده زینتی - چیکن هچ

عرق خار مریم برای بیماری کبدی در پرندگان و پاکسازی کبد، کلیه ، کیسه صفرا و … مفید است. همچنین  در مواقعی که پرنده دچار مسمومیت شده می توانید برای حل این مشکل از عرق خارمریم استفاده کنید که به مثابه  یک پادزهر عمل میکند.

عرق آلاله

چنانچه پرنده با عفونت مواجه است و فضله آن حالت  طبیعی خود را از دست داده و اسهال است می توانید برای درمان خانگی از عرق آلاله استفاده کنید زیرا این عرق ضد عفونت و اسهال است و در کوتاهترین زمان ممکن میتواند منجر به بهبودی حال پرنده شما شود.

عرق شاتره 

عرق شاتره نیز همانند عرقیات دیگری که در این مقاله آورده شده است از خواص گوناگونی برخوردار است که در این میان می توان به خاصیت آرام بخشی آن، تصفیه کننده خون، درمان بیماری انگلی و یبوست پرنده اشاره کرد. 

رایج ترین سوالات در مورد عرق برای پرندگان :

در زیر به برخی از پرسش های رایج در مورد عرقیات مورد استفاده برای عروس هلندی پرداخته ایم :

مقدار مصرف عرق کاسنی برای عروس هلندی

 دو الی سه قطره از عرق کاسنی را در 100 سی سی آب حل کنید و در اختیار پرنده خود قرار دهید پس از 24 ساعت این آب را برداشته و آب معمولی در اختیار عروس هلندی بگذارید.

طریقه مصرف عرق یونجه برای عروس هلندی

دو قطره عرق یونجه را در یک لیتر آب حل کرده روزانه 5 قطره در اختیار پرنده خود قرار دهید. لازم به ذکر است که از دادن بیش از اندازه این عرق ها به پرنده خود خودداری کنید.

خواص عرق شاتره برای قناری 

همانطور که در قسمت خواص عرق شاتره گفته شد مصرف این عرق توسط پرنده از خاصیت های مختلفی برخوردار است که یکی از اساسی ترین خواص آن سم زدایی بدن قناری است چنانچه قناری شما مدتی است یبوست شده می توانید برای درمان آن از عرق شاتره استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن هچ در رابطه با عرق گیاهان مختلف و خاصیت درمانی آنها و نقش مفیدی که در زندگی پرندگان مختلف ایفا می کنند مطالبی ارائه شده است که میتواند برای کسب اطلاعات بیشتر برای پرورش دهندگان مناسب باشد.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس