آموزش ساخت لامپ مادر مصنوعی به صورت مرحله به مرحله

آموزش ساخت لامپ مادر مصنوعی

آموزش ساخت لامپ مادر مصنوعی

آموزش ساخت لامپ مادر مصنوعی در این نوشته از وب سایت چیکن هچ به صورت کامل آموزش داده خواهد شد تا در صورتی که تمایلی به انجام هزینه برای خرید لامپ مادر مصنوعی ندارید، بتوانید با آموزش های داده شده در این مقاله یک مادر مصنوعی مناسب و استاندارد برای جوجه های تازه متولد شده خود بسازید.

معمولا در ساخت لامپ مادر مصنوعی از اشعه های مادون قرمز استفاده می شود، بنابراین شما نیز در ساخت لامپ مادر مصنوعی برای جوجه های خود باید به این نکته توجه کنید. چون که نور مادون قرمز حامل گرما بوده و باعث از بین رفتن باکتری های موجود در بستر شده و به سلامت پرنده کمک خواهد کرد.

همانطور که می دانید در روش جوجه کشی طبیعی ، پرنده مادر با خوابیدن بر روی جوجه ها گرمای مورد نیاز برای گرم نمودن بدن جوجه ها را تامین می کند، اما در روش جوجه کشی مصنوعی خبری از پرنده نیست و برای جلوگیری از تلف شدن جوجه ها از سرما حتما باید از لامپ مادر مصنوعی و یا لامپ های استاندارد دست ساز استفاده کنید. نور قرمز لامپ نیز برای حفظ آرامش جوجه ها در محیط بسیار تاثیر گذار است و ضمن اینکه خاصیت میکروب کشی نیز دارد. 

در ادامه آموزش ساخت لامپ مادر مصنوعی به صورت قدم به قدم آموزش داده خواهد شد:

قدم اول – تهیه یک لامپ رشته ای

تهیه یک لامپ رشته ای

شما به راحتی می توانید یک لامپ رشته ای را در مغازه ها پیدا کنید. بهتر است از لامپ های 40 وات و یا 60 وات استفاده کنید، اما در صورتی که سالن پرورش جوجه ها کمی بزرگ است و احساس می کنید که به گرمای بیشتری نیاز است، می توانید از لامپ های 100 وات استفاده کنید. هدف ما تامین گرمای مورد نیاز ضمن رساندن نور قرمز به جوجه ها می باشد. 

قدم دوم – تهیه طلق یا نوار پلاستیکی قرمز رنگ

تهیه طلق یا نوار پلاستیکی قرمز رنگ

برای تولید نور قرمز می توانید از نوارهای پلاستیکی قرمز و استفاده کنید، این نوارها به راحتی یافت می شوند.

قدم سوم – ساخت متمرکز کننده نور

برای اینکه نور و حرارت تولید شده توسط لامپ فقط به قسمت زیرین بتابد، باید از یک فوم آلومینیومی برای متمرکز کردن نور استفاده کنید، این کار باعث استفاده بهینه از انرژی شده و گرما و نور را فقط به سمت جوجه ها هدایت خواهد کرد. 

برای اینکار کافیست یک متر از فوم آلومینیومی را به صورت دایره ای برش دهید و یک چهارم آن را بردارید و باقی مانده را به هم بچسبانید، به سادگی یک مخروط خواهید ساخت، در شکل زیر نحوه ساخت مخروط توضیح داده شده است:

قدم چهارم – قرار دادن لامپ در داخل متمرکز کننده

پس از ساخت مخروط، می توانید لامپ رشته ای را در داخل آن قرار دهید، طوری که سرپیچ لامپ در انتهای مخروط قرار بگیرد. برای چسباندن سرپیچ به فوم آلومینیومی می توانید از چسب حرارتی و یا نوار چسب استفاده کنید و یا یک بند کنفی را به صورت محکم به دور انتهای فوم و سرپیچ بپیچید. 

قدم پنجم – چسباندن نوار قرمز به مخروط

تا اینجای کار شما لامپ مادر مصنوعی را ساخته اید، اما برای اینکه این لامپ بتواند نور قرمز تولید کند، باید نوار قرمز را به دهانه مخروط بچسبانید، تا نور خروجی لامپ به رنگ قرمز باشد. برای وصل کردن نوار قرمز به دهانه مخروط ابتدا باید نوار را به شکل دایره ای برش دهید و پس از قرار دادن نوار بر روی دهانه ، با استفاده از پونز و یا میخ کوب ، آن را متصل کنید. 

قدم پنجم – نصب لامپ مصنوعی ساخته شده

حالا می توانید لامپ مادر مصنوعی دست ساز خودتان را بر روی بستر جوجه ها آویزان کنید. برای اینکار می توانید از خود سیم لامپ استفاده کنید، اما برای اینکه فشار زیادی به سیم وارد نشود، می توانید از بند نیز برای آویزان کردن لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید.

تا اینجا شما می توانید یک لامپ مادر مصنوعی بسازید و شما را با نحوه ساخت لامپ مادر مصنوعی آشنا کردیم. اما برای اینکه از لامپ مادر مصنوعی استفاده بهینه داشته باشید و حداکثر فایده را برای جوجه ها داشته باشد. 

✿ هر لامپ 100 وات برای گرم کردن 50 الی 70 جوجه کفایت می کند، بنابراین می توانید هر کدام از لامپ ها را به فاصله چند متری بر روی بستر نصب کنید.

✿ برای اینکه لامپ دائما روشن نباشد و برق زیادی مصرف نکند، می توانید آن را به یک ترموستات محیطی وصل کنید. یعنی زمانی که دمای بستر جوجه ها به اندازه مورد نیاز رسید، لامپ به وسیله ترموستات خاموش خواهد شد تا ضمن جلوگیری از افزایش دمای محیط ، از مصرف زیاد برق نیز جلوگیری کند. 

✿ برای اینکه جوجه ها به راحتی در زیر لامپ قرار بگیرند و گرمای بیش از حد آنها را از زیر لامپ فراری ندهد، بهتر است آن را در ارتفاع 60 الی 80 سانتی متری نصب کنید. 

در نهایت از شما میخواهیم که نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با این مقاله از طریق بخش ارسال نظر با ما در میان بگذارید. 

دیدگاه‌ها 2

*
*

  ابوالفضل پاسخ

  سلام از ارتفاع بالا هم گرم میکند

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   ارتفاع زیاد باشه خیر
   بسته به نوع طراحی عملکرد متفاوت خواهد بود