منو اصلی

نحوه نگهداری از جوجه رنگی در منزل

نحوه نگهداری از جوجه رنگی در منزل - چیکن هچ

فروش جوجه های رنگی در اوایل بهار و همچنین در فصل تابستان رونق زیادی دارد. بسیاری از افراد با دیدن جوجه های زیبا با رنگ های جذاب اقدام به خرید آنها کرده اما هیچ اطلاعی از نحوه نگهداری و حفظ سلامت این جوجه های رنگی ندارند.

در این مقاله از چیکن هچ، به آموزش شرایط نگهداری، تغذیه و درمان بیماری جوجه رنگی پرداخته شده است.

نگهداری از جوجه رنگی در حیاط و آپارتمان

قبل از خرید پرنده، از فراهم بودن محل نگهداری مناسب برای آنها اطمینان حاصل کنید. نگهداری از جوجه رنگی در آپارتمان و خانه های بدون حیاط، در ماه های اولیه زندگی امکان پذیر می باشد، اما این پرنده سرعت رشد بالایی داشته و پس از مدتی زندگی در آپارتمان برای آنها مناسب نخواهد بود.

بنابراین توصیه میشود در صورت داشتن خانه دارای حیاط و یا آپارتمان دارای تراس بزرگ، اقدام به خرید جوجه رنگی کنید. دقت داشته باشید که این جوجه ها قبل از یک ماهگی نباید در حیاط و محیط سرد نگهداری شوند.

نکات مهم هنگام خرید جوجه رنگی

قبل از هر کاری بهتر است در انتخاب جوجه های رنگی خود دقت کنید، در غیر این صورت، جوجه های بیمار را خریداری کرده که در نهایت پس از یک هفته تلف خواهند شد. بهترین راه تشخیص سلامت جوجه ها در هنگام خرید، دقت در ظاهر آنهاست. چشمان شفاف و باز، جنب و جوش زیاد، پرهای تمیز، جیک جیک کردن شاداب و فرز بودن نشانه های جوجه رنگی سالم می باشد.

نکات مهم هنگام خرید جوجه رنگی - چیکن هچ

از خرید پرنده کز کرده و بی حال خودداری کنید. دقت کنید که مدفوع پرنده به پرهایش نچسبیده باشد و از سلامت پاها و نوک جوجه ها نیز اطمینان حاصل کنید. نوک شکسته، پاهای زخمی و خون آلود از نشانه های جوجه ضعیف و بیمار است.

محل مناسب برای نگهداری از جوجه رنگی و شرایط آن

پس از خرید جوجه رنگی، لازم است برای آنها لانه مناسبی تهیه کنید. یک کارتن محکم و یا یک جعبه چوبی انتخاب مناسبی برای ساخت لانه جوجه رنگی ها میباشد. دقت داشته باشید که کارتن بوی مواد شیمیایی یا شوینده ندهد تا پرنده بیمار نگردد.

کف کارتن را با پوشال نرم بپوشانید و از ظرفی کم عمق به منظور آبخوری پرنده استفاده کنید. برای جلوگیری از ریختن ظرف آب و خیس شدن کارتن، یک تکه سنگ را شسته و درون ظرف آب قرار دهید. این کار سبب سنگین شدن ظرف آب و جلوگیری از واژگون شدن آن توسط جوجه رنگی های بامزه می گردد.

توصیه میشود ظرف آبی را انتخاب کنید تا پرنده نتواند به درون آن برود، در غیر این صورت باعث سرماخوردگی و تلف شدن جوجه خواهد شد.

غذای جوجه رنگی چیست ؟

بهترین تغذیه برای جوجه مرغ، جیره های استارتر می باشد. این جیره ها تمامی مواد لازم برای بدن جوجه ها را دارا بوده و باعث رشد سریع این پرنده میگردد. برای تهیه ی این غذای استارتر به فروشنده پرندگان خانگی مراجعه فرمایید.

غذای جوجه رنگی چیست ؟ - چیکن هچ

در صورت نداشتن این غذا، شما میتوانید از مخلوط پودر گندم، ذرت، سویا و تخم کتان برای غذای جوجه رنگی استفاده کنید. پس از گذشت چند روز استفاده از سبزیجات تازه و خرد شده و برخی از میوه ها مانند سیب نیز مناسب می باشد. غذای جوجه رنگی هیچ تفاوتی با سایر جوجه ها نداشته بنابراین مطالعه مقاله غذای جوجه مرغ به شما کمک خواهد کرد.

دقت داشته باشید که آب تمیز و تازه همیشه در اختیار پرنده قرار گیرد. استفاده از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان برای تقویت جوجه ها و حفظ سلامت آنها نیز پیشنهاد میشود.

غذاهای ممنوعه برای جوجه 

بسیاری از مواد غذایی قابل مصرف توسط انسان، برای این جوجه ها سمی بوده و با خوردن آنها، احتمال بیماری و حتی مرگ جوجه رنگی ها افزایش می یابد.

  • غذاهای خانگی پخته شده با روغن و نمک
  • شیرینیجات و شکلات
  • سیب زمینی سبز رنگ و دارای جوانه
  • پیاز
  • آووکادو و هسته میوه ها
  • شیر

دمای مورد نیاز جوجه رنگی و نحوه تهیه آن

جوجه های تازه متولد شده و زیر 15 روز به گرمای زیادی نیاز دارند. دمای مناسب برای جوجه رنگی قبل از دو هفته، 30 تا 32 درجه سانتی گراد می باشد. قرار دادن لانه پرنده در کنار بخاری می تواند مشکلاتی را برای آنها به همراه داشته باشد، پخش نامتناسب گرما و یا آلودگی های منتشر شده از بخاری برای پرنده مضر خواهد بود.

دمای مورد نیاز جوجه رنگی و نحوه تهیه آن - چیکن هچ

به این منظور بهتر است از یک لامپ رشته ای 100 وات استفاده کنید. لامپ را با استفاده از سیم در بالای کارتن نصب نموده تا دمای مناسب برای جوجه رنگی ها فراهم شود. دقت داشته باشید که در صورت استفاده از کارتن کوچک، لامپ های رشته ای 50 وات نیز مناسب میباشند، لامپ بزرگ گرمای زیادی تولید کرده و یکی از دلایل تلف شدن جوجه رنگی ها دمای بالای لانه است.

در صورت دور شدن جوجه ها از نور لامپ، لازم است تا فاصله آن را از جوجه ها افزایش دهید تا گرمازده نشوند. بهترین ارتفاع لامپ مادر مصنوعی از جوجه ها، 50 تا 70 سانتی متر است. چنانچه از تعداد زیادی جوجه رنگی نگهداری میکنید، توصیه میشود از یک لامپ مادر مصنوعی برای تامین دمای مورد نیاز استفاده گردد.

چرا طول عمر جوجه رنگی کوتاه است ؟

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، طول عمر این پرندگان هیچ تفاوتی با سایر جوجه ها ندارد. این پرنده تنها به دلیل حمل و نقل نادرست و تنش و استرس در حین رنگ شدن پرها، دچار بیماری های مختلفی میشوند. متاسفانه این امر سبب شده تا جوجه رنگی ها در چند روزگی تلف شوند.

این پرندگان به دلیل نگهداری در کنار خیابان و آلودگی های وسایل نقلیه، بیمار شده و امکان انتقال برخی از بیماری ها از طریق آنها به افراد خانواده وجود دارد. از طرفی مرگ زودهنگام این جوجه ها، برای کودکان دلبندتان ناراحت کننده خواهد بود.

بنابراین توصیه می شود در صورت نداشتن تجربه نگهداری از پرندگان، از خرید این جوجه ها خودداری کنید. یکی از دلایل عمده تلف شدن جوجه رنگی ها، دست زدن دائم و فشردن آنها توسط کودکان است.

پیشگیری و درمان بیماری های جوجه رنگی 

با حفظ نظافت و تغذیه صحیح جوجه ها از ابتلای آنها به بیماری جلوگیری کنید. لازم است پس خرید جوجه رنگی، به دامپزشک مراجعه کرده تا واکسن های مورد نیاز به پرنده تزریق شود.

در صورت مشاهده بی حالی، چشم های بسته و یا تغییر در مدفوع پرنده، سریعا جوجه را از سایر پرندگان جدا کرده و دمای محیط نگهداری را افزایش دهید. استفاده از مولتی ویتامین مخصوص طیور نیز در درمان بیماری موثر خواهد بود. با توجه به توضیحات روی جلد، مقداری از مولتی ویتامین طیور را در آب پرنده حل کنید تا سرعت بهبود افزایش یابد.

محیطی ساکت و امن برای پرنده درست کرده و به طور دائم، به تغذیه و تحرک جوجه توجه کنید. در صورت بروز اسهال پرنده، مقاله درمان خانگی اسهال جوجه مرغ را مطالعه فرمایید. برای درمان پرنده بهتر است در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه فرمایید.

علت جیک جیک زیاد جوجه رنگی چیست ؟

سروصدا و جیک جیک زیاد جوجه رنگی دلایل مختلفی دارد، چنانچه پرنده کاملا سرخال است و به راحتی تغذیه میکند، این صدای زیاد امری طبیعی بوده و جای نگرانی نخواهد داشت، اما جیک جیک بیش از حد این پرنده دلایل دیگری نیز دارد.

جیک جیک جوجه رنگی به دلیل سردی هوا

در صورت مشاهده کز کردن جوجه رنگی در گوشه لانه و یا نزدیک شده به لامپ رشته، بهتر است دمای لانه را کمی افزایش دهید. جوجه ها مقوت بسیار کمی در برابر سرما داشته و عدم توجه به این نکته، موجب تلف شدن پرنده در کمتر از یک روز خواهد شد.

گرسنگی و تشنگی

آب و غذا یکی از طبیعی ترین نیاز های هر جاندار است، لازم است تا ظرف دانه و آب پرنده به طور همیشگی پر باشد. از غذای درشت و غیر قابل خوردن نیز برای این جوجه ها استفاده نکنید.

بیماری جوجه رنگی

بی حالی و چشمان بسته در جوجه رنگی ها، از علائم بیماری آنهاست، پرنده بیمار تحرکی نداشته و معمولا در گوشه ای کز میکند. بهتر است برای درمان پرنده با دامپزشک مشورت کنید. همچنین مولتی ویتامین طیور برای تقویت سیستم ایمنی بدن جوجه رنگی ها گزینه بسیار مناسبی می باشد. این ویتامین قیمت کمی داشته و در تمام داروخانه های دامپزشکی یافت میشود.

تنهایی 

جوجه ها پرندگانی اجتماعی هستند و به زندگی گروهی علاقه دارند. بهتر است آنها را به صورت تکی خریداری نفرمایید.

جمع بندی 

این جوجه ها قبل از فروش در شرایط بدی نگهداری می شوند و عرضه آنها در بسیاری از شهرها ممنوع می باشد. در صورت تمایل به خرید جوجه رنگی، شیوه صحیح نگهداری از آنها در این مقاله از چیکن هچ به طور مفصل گفته شد. سوالات خود را در بخش نظرات با کارشناسان مطرح کرده تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.


دیدگاه‌های نوشته
44 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

ممنون
رفتم داروخانه بهم بکومپلکس داد.
یه دارو هم داد واسه اونهایی که بیحال و ضعیف هستند.چیز دیگه نداد
گفت هر دو روز یکبار تو آبشون ۱ سی سی برا ۲ لیتر آب قاطی کن بهشون بده
فقط یه موردی،اونجا بایدسیستم تهویه هوا هم راه اندازی کنم؟
چون فقط پنجره یکی بازکذاشتم تا هوای اتاق مناسبتر بشه

سلام
وقتتون بخیر
من ۵۰۰ تا جوجه خریدم ریختم تو سالن که سقفش ورق فلزی هست گذاشتم و فضای اتاقم حدود ۲۰ متر هست
زیر ورق فلزی سقف،،گونی کشیده شده که خیلی حرارت گرما ایجاد نشه

الان ۳ روزشون هست.روزی ۴ الی ۵ تلفات داره
جوجه بیحال و چرتی هم داخلشون هست.
دانه هم فقط پرسی بهشون میدم
تا به حال هیچ ویتامینی بهشون ندادم چون اطلاع ندارم چه موقع و چقدر باید بهشون بدم

ممنون میشم کامل راهنمایی بفرمایید

سلام
من به زودی می‌خوام جوجه هامو بخرم
چند تا سوال دارم.
آب سرد بهشون بدم؟اب گرم با آب ولرم؟
آب لوله سینک ظرفشویی بدم یا آب از آب سرد کن که اب خوردنی انسان بدم؟
و چیکار کنم شب ها حداقل تا ساعت دوازده دیگه جوجه‌ها بخوابن؟
وگرنه مجبورم بزارمشون تو تراس تا سر و صداشون نیاد.
چهار تا جوجه محلی می‌خوام بخرم
و اینکه میشه دونه پارس یا دونه مرغی داد

سلام
من ی جوجه دارم ک دوروزه بی حاله و زیاد راه نمیره ولی قبلش خیلی سرحال بود ،همش میخوابه و مدفوعش هم چسبیده پشتش
بهش هندونه و خربزه داده بودم برای اون اینجوری شده؟ و چیکار کنم بهتر شه
ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام خدا خیرتون بده که جواب همه رو با حوصله میدین. ما یه مرغ و یه خروس محلی گلین برای دخترم خریدیم که شکر خدا زنده موندن و الان رفتن تو پنج ماه. همه میگن ردشون کنیم من دلم میسوزه میگم زحمت کشیدیم بزرگشون کردیم شب ها میزارم تو کارتن گوشه اتاق و روزها میزارم تو حموم این براشون ضرر نداره ؟ برای تخم گذاشتنشون چه تدبیری کنم با این شرایط میتونم یه جعبه بزرگ بزارم گوشه اون یه جعبه دیگه با کاه برای تخم گذاری تعبیه کنم ؟ مرغ ها شبها تخم میزارن یا روزا یا فرقی نداره؟ این دو تا با هم دعوا میکنن پرهای گردنشون مثل چتر باز میشه و دو سه بار ب هم می پرن چرا؟

سلام میشه جوجه رنگی رو بدون لامپ نگهداری کرد و همچنین حتما باید واکسن بهشون تزریق بشه یا مولتی ویتامین کافیه. میشه راهنمایی کنید

سلام من ساناز هستم مولتی ویتامین کجا است

واسه لامپ چگونه سیم کشی کنیم

چگونه لامپ رشته ایه یا لامپ مادر مصنوعی وصل کنم

وقتی جوجه رنگی در حال مردن است بدون اینکه به دامپزشکی یا مولتی ویتامین بهش بدم چطور جلوگیری کنم

داروخانه دامپزشکی کجا است؟؟؟

Last edited 1 ماه قبل by نرگس

سلام من دوتا جوجه دارم که یکیش جدیدا چشماش رو میبنده و فقط جیک جیک میکنه و کلا نسبت به اون یکی خیلی سر و صدا میکنه ، چند روزیه اینجوری شده امروز هم میوفتاد رو پاهاش و نمیتونست بلند بشه،ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام ببخشید جوجه هارو بجای لامپ نمیشه گرمشون کنیم؟

سلام و عرض ادب ببخشید من دو جوجه تهییه کردم رنگی نیستن. کمی از پر هاشون در اومده. میشه راهنمایی کنید من امروز خیلی به جوجه ها غذا دادم ولی تا براشون غذا میزارن کلی باز میخورم آیا اشکالی نداره که غذا داعما پیششون باشه ؟

سلام.۲تاجوجه رنگی خریدم میخوام بدون چن هفته شونه؟.چطور تشخیص بدم

سلام جوجه ها به خاک بازی احتیاج دارند اگر در یک گلدان در از خاک باشد برای آنها مناسب است

سلام ببخشید من تعداد زیادی جوجه یک ماهه دارم که چند وقتیه با نوک میزنن زیر دم همدیگه.زیر دمشون زخم میشه بعد میمیرن.خواهشا راهنماییم کنید تا بقیه تلف نشدن.جوجه محلی هستن

سلام ببخشید من پریروز یه جوجه رنگی خریدم فک کنم مرغی داریم اونو زده و بالای رونش زیر پوستش باد افتاده دلیلش چیه چیکارش کنم

سلام‌من جوجه رنگی دارم صداش گرفته صدای جیک جیکش زیاد واضح نیست چی بدم بهش بخوره صداش دربیاد ؟

چیکار کنم جوجه ها با من دوست شن

سلام من می‌خوام جوجه محلی بخرم چند تا سوال دارم.
از چند ماهگی لامپ مادر مصنوعی از بالا سرشون بردارم؟
از چند ماهگی ببرمشون خاک بازی؟
دونه پارس براشون خوبه؟
لامپ مادر مصنوعی چند وات باشه؟
میشه دستمال به جای پوشال زیرشون بزارم؟

سلام.من ۶ تا جوجه رسمی داشتم تقریبا یک هفتشون بود که ۳ تاشون مرد و الان هنوز اون ۳ تا دیگه زنده اند ممکنه اون ها هم بمیرن؟ و چرا اون ۳ تا مردن؟ همه چی هم براشون فراهم بود: غذا آب گرما!

سلام خسته نباشید به پشتیبانی سایت خوب چیکن هچ من یک جوجه مرغ داذم که در تراس نگهداری میکنم و چون خانگی هست هر شب میارمش توی خونه و تا صبح میمونه بقیه روز تو قفسه تو قفس مشکلی نداره ولی وقتی میارمش تو خونه بعد از مدتی یهو به یک نقطه خونه خیره میشه و ناگهان یه جیغ میزنه که به معنی هشداره اونجور که فهمیدم بعد از چند ثانیه میره یه طرف دیگه ولی بعضی وقتا به همون نقطه که خیره میشه حمله میکنه و به اون نقطه حمله میکنه به نظرتون چه مشکلی داره یعمی مشکل روانی داره یا واقعا به چیزی حمله میکنه ؟ خیلی برام عجیبه این کارش ممنون میشم پاسخ بدین .

سلام ممنون

جوجه من خیلی مرییییییضه😭😭😭

توضیح بیشتر بده ! اینجوری که نمیشه کمک کرد !