5 روش برای کاهش سر و صدای خروس

آیا از آواز و بانگ بیش از حد خروس خود بیزارید؟ صدای خروس تان سبب آزار همسایگان شما می شود؟ به دنبال راهکارهایی برای کاهش آواز خواندن و سر و صدای خروس خود می گردید؟ پس مطالعه ی این مقاله را از دست ندهید.

در این مقاله از چیکن هچ به بررسی دلایل آواز خواندن خروس می پردازیم و راهکارهایی را برای کاهش سر و صدای آن برای شما ارائه می دهیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۲ ( ۹۶ تایی)
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۲ ( ۹۶ تایی)
» دارای سیستم انتخاب پرنده و قابلیت جوجه کشی اتوماتیک
» بهره مندی از سنسور دما و رطوبت سوئیسی
» دارای قابلیت ستر و هچر همزمان
قیمت : 7,100,000تومان

چرا خروس آواز می خواند؟

خروس هم مانند بقیه ی جانداران دارای یک ساعت درونی است که چرخه های روزانه، ماهانه و سالانه را در آن تنظیم می کند.  تنظیم کننده ی اصلی ساعات آواز خواندن در خروس، اختلاف میان نور روز و تاریکی شب می باشد.

به بیان ساده تر می توان گفت ساعت درونی خروس برای آوازخوانی، قبل از سپیده دم و قبل از تاریکی هوا به صدا در می آید و سبب آواز خواندن آن می شود.

علاوه بر این، یک خروس می تواند به خاطر عوامل زیر آواز بخواند:

1) مشخص  کردن قلمرو برای خود

در صورتی که خروس خود را با چند خروس دیگر در یک محل نگهداری کنید، در این حالت برای محافظت از قلمرو خود آواز می خوانند.

همچنین خروس ها قدرت شنوایی بسیار بالایی را دارند. بنابراین می توانند آواز بقیه ی خروس ها را از فواصل دور و نزدیک تشخیص دهند. پس با آواز خواندن، به بقیه ی خروس ها هشدار می دهند که وارد قلمروی آنها نشوند تا از جنگ و مبارزه پیشگیری کنند.

2) تعیین سلسله مراتب

اگر در مزرعه و یا سالن پرورش خود، از چند خروس نگهداری می کنید باید بدانید که آنها برای خود سلسله مراتبی را ایجاد کرده و به نوبت آواز می خوانند. یکی از خروس ها ریاست گله را برعهده می گیرد و اولین آواز را می خواند. سپس بقیه ی خروس ها بر اساس رتبه و درجه ای که دارند، شروع به آواز خواندن می کنند.

3) آواز خواندن پس از جفت گیری

خروس ها پس از جفت شدن شروع به آواز خواندن می کنند.همچنین بر اساس تحقیقات انجام شده، سطح هورمون تستوسترون خروس هنگام صبح، بیشتر می شود. این عامل سبب پر انرژی شدن پرنده شده و باعث می شود احساس قدرت داشته باشد. که تمایل آن به جفت گیری را نیز افزایش می دهد.

4) آواز خواندن پس از تخم گذاری یک مرغ

خروس ها پس از تخم گذاری مرغی که با آنها جفت گیری کرده است، شروع به آوازخوانی می کنند.دلیل این رفتارشان هنوز به طور کامل مشخص نیس اما بر طبق تحقیقات انجام شده می خواهند قدرت باروری خود را برای بقیه ی خروس ها به نمایش بگذارند.

بیشتر بخوانید : در صورتی که تمایل به جوجه کشی از مرغ و خروس داشته باشید می توانید به مقاله جوجه کشی طبیعی از مرغ مراجعه کنید.

5) اعلام خطر

در واقع خروس نگهبان گله است و  در مواقعی که احساس خطر می کنید آواز می خواند. او این کار رابرای اعلام خطر به بقیه ی اعضای گله و محافظت آنها انجام می دهد.

چگونه می توان از آواز خواندن بیش از حد خروس جلوگیری کرد؟

چگونه می توان از آواز خواندن بیش از حد خروس جلوگیری کرد؟ - چیکن هچ

باید گفت که هیچ راه حل ساده ای برای کاهش آوازخوان در خروس وجود ندارد. اما انجام استراتژی های زیر می توانند تا حدودی در این زمینه موثر باشند:

1) فقط یک خروس در گله نگه دارید

اگر در گله ی شما بیش از یک خروس وجود داشته باشد، در این حالت به احتمال زیاد قادر به کاهش سر و صدای آنها نباشید. اما اگر از یک خروس نگهداری کنید، دیگر برای تعیین قلمروی خود نیازی به آواز خواندن نخواهد داشت. چرا که فضای شخصی کافی را در اختیار دارد و می تواند آزادانه زندگی کند.

2) محیط امنی را برای مرغ و خروس فراهم کنید

استرس و احساس خطر یکی از مهم ترین دلایل آواز خواندن خروس می باشد. بنابراین لازم است محیط امنی را برای گله ی خود فراهم کنید. طیور شما باید به دور از سر و صدای بلند و بیش از حد، رفت و آمد افراد غریبه، حیوانات شکارچی و … باشند تا در امنیت و آرامش به سر ببرند.

3) فضای بزرگی را برای گله در نظر بگیرید

وجود فضای کافی برای زندگی گله اهمیت بسیاری دارد. در صورتی که مرغ و خروس شما فضای بزرگی برای زیستن بصورت آزادانه در اختیار نداشته باشد، استرس، پرخاشگری، قلمروطلبی، رقابت بر سر آب و غذا و … سبب کاهش کیفیت زندگی آنها می شود. در این حالت نیز خروس شما شروع به آوازخوانی می کند.

پس دقت به این موضوع می تواند نقش مهمی را در حفظ آرامش روانی و متابولیکی گله داشته و سر و صدای خروس را کاهش دهد.

بیشتر بدانید : برای اطلاع از میزان فضای مناسب برای نگهداری مرغ و خروس روی لینک مقابل کلیک کنید: در هر متر مربع چه تعداد مرغ بومی می توان پرورش داد؟

4) به تعداد کافی مرغ داشته باشید

برای اینکه فضایی کاملا ایمن برای خروس خود بسازید و از پرخاشگری و آواز بیش از حد آن جلوگیری کنید، باید به تعداد کافی مرغ برای آن  فراهم کنید. وجود حدود 10 عدد مرغ برای هر خروس کافی خواهد بود

در صورتی که از بیش از یک خروس نگهداری می کنید باید به تعداد کافی مرغ برای هر کدام از آنها داشته باشید. وجود حدود 10 مرغ برای هر خروس می تواند فضا را برای آنها کاملا ایمن ساخته و  از پرخاشگری آنها جلوگیری به عمل می آورد.

5) از گردنبند ضد صدای خروس استفاده کنید

یکی از روش های کاهش سر و صدای خروس، استفاده از گردنبند ضد صدا برای آن می باشد. این گردنبند با محدود کردن میزان جریان ورودی به حنجره ی خروس، سبب کاهش حجم صدای آن می شود.

نکته : در صورتی که  درمورد نحوه ی نصب گردنبند ضد صدای خروس تجربه ی کافی را نداشته باشید، و یا از گردنبند های تقلبی و بی کیفیت استفاده کنید ممکن است استفاده از آن خفگی پرنده را به دنبال داشته باشد.

نحوه استفاده از گردنبند ضد صدای خروس

جلوگیری از آواز خواندن بیش از حد خروس - چیکن هچ

جهت نصب گردنبند ضد صدا برای خروس می توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

  • خروس را با هر دو دست گرفته و روی پای خود بگذارید. به طوری که پشت خروس به سمت شما باشد.
  • با دست خود به آرامی گردن خروس را گرفته و پرهای گردن آن را بلند کنید.
  • یک انتهای گردنبند را روی گردن خروس گذاشته و آن را به صورت حلقه ای به انتهای دیگر وصل کنید.
  • به شل و یا سفت بودن گردنبند توجه داشته باشید. اگر بتوایند انگشت خود را از زیر گردنبند عبور دهید یعنی میزان سفتی آن مناسب می باشد.
نکته : دقت داشته باشید که گردنبند را در قسمت پایینی گردن خروس قرار دهید تا مشکلی را در روند آب و  غذا خوردن برای آن ایجاد نکند.

چرا خروس شب ها شروع به آواز خواندن میکند؟

نورهای مصنوعی مانند چراغ های مهتابی و یا پروژکتور ها که در طول شبانه روز روشن می مانند، سبب برهم خوردن سیستم تنظیم چرخه های زمان در خروس شده و باعث می شوند که وقت و بی وقت شروع به آواز خواندن کند.

چرا آواز خروس به گوش های خودش آسیب نمی زند؟

آواز خروس ها بسیار قدرتمند بوده و شدت صدایی به اندازه ی 90 دسی بل را دارد. این صدا معادل شنیده شدن صدای یک جت به هنگام بلند شدن از روی زمین از فاصله ی 15 متری می باشد.

وقتی خروس منقار خود را باز می کند در این حالت بافت نرم لاله ی گوش، حدود یک چهارم از مجرای گوش آن را مسدود می کند. بنابراین آواز بلند آن آسیبی به گوش های خودش وارد نمی کند. به علاوه خروس می تواند سلول های آسیب دیده ی گوش های خود را بازسازی کند.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن هچ راهکارهای کاهش سر و صدای خروس را مورد بررسی قرار داده و تعدادی از آنها را برای شما بیان کردیم. آواز و بانگ خروس می تواند برای انسان ها بسیار آزار دهنده باشد. بنابراین در صورتی که به دنبال راهکاری برای کاهش سر و صدای آن بگردید مطالعه ی این مقاله می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋