دلایل پرکنی عروس هلندی | چرا عروس هلندی پرهای خود را می‌کَند؟

آیا عروس هلندی شما به تازگی پرهای خود را می‌کَند؟ به دنبال یافتن علت پرکنی عروس هلندی خود هستید؟ اطلاعاتی در مورد درمان پرکنی عروس هلندی ندارید؟ با ما تا انتهای این مقاله از سایت چیکن هچ همراه باشید تا علل بروز این رفتار را شناسایی و درمان کنید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» مناسب برای جوجه کشی از عروس هلندی
» برق مصرفی 220 ولت
» دارای نمایشگر دیجیتالی
قیمت : 4,970,000تومان

علت پرکنی عروس هلندی چیست؟

علت پرکنی عروس هلندی به عوامل مختلفی همچون افسردگی، استرس، تغذیه نامناسب، سر و صدا، دمای محیط قرارگیری، نبود جفت، حمام ندادن، وجود انگل یا شپش های پوستی، نبود یا کمبود سرگرمی، بی توجهی به پرنده و … بستگی دارد که در ادامه به طور مفصل به توضیح هر یک از 10 مورد خواهیم پرداخت که مورد آخر یکی از شگفت انگیزترین گزینه ها در رابطه با پرکنی می‌باشد.

1). افسردگی

یکی از اصلی ترین دلایلی که عروس هلندی پرهای خود را می‌کَند افسردگی است، که بی تفاوت بودن نسبت به این مسئله پرنده را درگیر مشکلات جدی تری خواهد کرد.

اگر عروس هلندی در گوشه ای از قفس می نشیند و کسل و بیحال به نظر میرسد اینها نشانه های واضحی هستند که پرنده شما از نظر عاطفی شرایط مناسبی ندارد و افسرده شده است.

افسردگی - چیکن هچ

2). استرس

پرکنی گاه ریشه رفتاری دارد که استرس  و اضطراب می‌تواند یکی از دلایل بروز آن باشد، در واقع عروس هلندی این کار را برای مقابله با بی حوصلگی و افسردگی انجام می‌دهد.

به عنوان مثال برخی از عروس هلندی ها با تغییر صاحب خود دچار استرس شده و اقدام به پرکنی می‌کنند. گاه این پرکنی به دلیل نامناسب بودن محل زندگی پرنده مثلا کوچک بودن قفس نیز به وجود می‌آید، در واقع پرکنی واکنشی در برابر محیط جدید است و آشفتگی و استرس پرنده به علت تغییرات ناخواسته به وجود آمده است.

استرس - چیکن هچ

3). تغذیه نامناسب

تغذیه صحیح عروس هلندی یکی از عواملی است که تاثیر زیادی در سلامتی پرنده دارد. کمبود ویتامین و پروتئین های اساسی در جیره و نرسیدن مواد ضروری به بدن پرنده موجب ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن و تشدید پرکنی در عروس هلندی می‌شود.

تغذیه نامناسب - چیکن هچ

4). سر و صدا

قرار گرفتن پرنده در مکانی که سر و صدای زیادی دارد منجر به پرکنی عروس هلندی می‌شود. بالا بودن صدای تلویزیون و رادیو، افراد خانه و یا قرار گرفتن پرنده در مکانی که سر و صدای حیوانات وحشی به گوش می‌رسد باعث ترس شده و در نهایت پرکنی صورت می‌گیرد.

5). دمای محیط قرارگیری

گرما و سرمای زیاد عروس هلندی را کلافه خواهد کرد، در صورت سرد و یا گرم بودن بیش از حد محیطی که عروس هلندی در آن قرار دارد و بی توجهی به تعیین دمای مناسب محیط  در پرنده باعث پرکنی خواهد شد. مناسب ترین دما برای نگهداری 27 الی 34 درجه سانتی گراد است.

بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که پرنده را در محل کار و یا مغازه نگهداری می‌کنید و در برخی مواقع توجهی به دمای محل ندارید این مسئله باعث بروز پرکنی خواهد شد.

6). نبود جفت

نبود جفت و فعالیت جنسی سرکوب شده باعث مشکل پرکنی در عروس هلندی می‌شود. برای این منظور می‌توانید برای او جفتی تهیه کنید و او را سرگرم نگه دارید. زیرا در این مواقع توجه پرنده به جفت خود معطوف خواهد شد و دیگر پرکنی صورت نخواهد گرفت. بهتر است بدانید که درمان‌ خانگی پرکنی عروس هلندی تهیه جفت برای آن است.

نبود جفت - چیکن هچ

7). حمام ندادن عروس هلندی

حمام نکردن پرنده یکی دیگر از علت های پرکنی است زیرا پرنده نمی تواند گرد و غبار و آلودگی های محیطی که بر روی پرهایش نشسته را به خوبی پاکسازی کند که به مرور زمان حمام نکردن باعث خشکی و خارش در پوست پرنده می‌شود.

برای این منظور بهتر است پرنده را حمام دهید یا با اسپری کردن آب از فاصله مناسب اقدام به پرآرایی خود کند.

حمام ندادن عروس هلندی - چیکن هچ

 8). وجود انگل یا شپش های پوستی

پرکنی در پرندگانی که از شپش یا انگل های پوستی رنج می‌برند به طور چشمگیری دیده می‌شود. بنابراین باید شپش و انگل های پوستی را از بین ببرید تا پرنده آسیب جدی تری به خود وارد نکند.

البته عفونت های قارچی نیز می‌تواند پوست پرنده را درگیر کند که در این میان می‌توان به درماتوفیتوزیس قارچی اشاره کرد که سلول های مرده پوست را نشانه می‌گیرد و باعث پرکنی می‌شود.

اگر پرنده شما علائمی همانند ریزش پر، پف کردن، خارش بدن ، بی قراری، جیغ کشیدن، کاهش اشتها و تخم گذاری، بی حالی و افسردگی را داشت به احتمال زیاد بخاطر وجود شپش های پوستی است.

9). نبود یا کمبود سرگرمی

با خریداری پرنده یکسری از وظایف را باید به خوبی انجام دهید که یکی از آنها فراهم کردن شرایط مناسب برای شاد و سرحال بودن آن است در غیر این صورت پرنده با بالا رفتن کلافگی اقدام به پرکنی خواهد کرد. بدین منظور می‌توانید برای فراهم کردن سرگرمی او اسباب بازی های مناسب تهیه کنید و در داخل قفس قرار دهید.

نبود یا کمبود سرگرمی - چیکن هچ

10). بی توجهی به پرنده

اگر پرنده برای مدت زیادی تنها بماند و به آن بی توجهی کنید، وسایلی که موجب سرگرمی در عروس هلندی می‌شود را فراهم نکنید و یا به مدت زیادی در شبانه روز او را تنها بگذارید پرنده به دلیل غفلت و نادیده گرفتن آن دچار افسردگی شده و اقدام به پرکنی می‌کند. جهت جلوگیری از پرکنی می‌توانید مدت زمان بیشتری را با پرنده خود بگذرانید، برای او اسباب بازی تهیه کنید و اگر وقت کافی برای گذراندن با پرنده را ندارید برای او جفت تهیه کنید.

بی توجهی به پرنده - چیکن هچ

تفاوت پرکنی و تولک رفتن عروس هلندی

به طور کلی تولک رفتن مربوط به طبیعت ذاتی پرنده می‌باشد درحالیکه پرکنی ناشی از عواملی است که در ابتدای مقاله ذکر شده همچنین یکی از تفاوت های بارز پرکنی و اصلی ترین فرق آن با دوران پرریزی و یا تولک رفتن پرنده، خونی بودن نوک پرها است زیرا در دوران پرریزی هیچگونه خونی در پرها مشاهده نمی‌شود.

پیشگیری از پرکنی عروس هلندی

جهت پیشگیری از پرکنی نیز همانطور که ذکر شد شرایط مطلوب را از لحاظ رژیم غذایی، سرگرمی و… فراهم کنید.

قفسی متناسب با جثه پرنده انتخاب کنید تا فضای آزادتری داشته باشد و کوچک بودن آن مشکلی ایجاد نکند.

اسباب بازی های اضافی را از قفس خارج کنید تا مانع شلوغی فضای داخلی قفس شوید. محیط را آرام نگه دارید تا باعث آزار پرنده نشود.

بهداشت محیط و یا قفس قرارگیری عروس هلندی را به خوبی رعایت کنید و هر چند وقت یکبار قفس پرنده را  با محلول جرمی ساید پی  و یا ویلکن اس ضدعفونی کنید.

همچنین مولتی ویتامین های مورد نیاز پرنده را تهیه کنید و هفته ای سه قطره سرکه سیب طبیعی را در آب حل کرده و در اختیار پرنده قرار دهید زیرا باعث درآوردن پرهای زیبا و درخشان شده و تا حدودی در کاهش استرس پرنده کارساز است.

درمان پرکنی عروس هلندی

راه های درمان پرکنی عروس هلندی بسیار است، در وهله اول قبل از اقدام به درمان باید جواب چرایی پرکنی عروس هلندی خود را بیابید و با برطرف کردن مشکل به سراغ درمان بروید.

پرکنی های عروس هلندی گاه ریشه رفتاری دارد و گاه بیماری باعث رنج پرنده و واکنش آن شده است.

بنابراین علت های ممکنی که در ابتدای این مقاله ذکر شده را به درستی بررسی کنید و با حذف و یا تصحیح آن به بهبودی پرنده خود کمک کنید.

اگر پرکنی به دلیل وجود حشره و یا شپش است جهت مقابله با این حشرات و شپش ها از اسپری ضد شپش تابرنیل، قطره پشت گردنی ایورمکتین، پودر شپش ضد کوپکس استفاده کنید.

همچنین برای درمان انگل ها و مایت های داخلی نیز تریکوپلاس مناسب است بدین گونه که یک پیمانه از آن را در دو لیتر آب حل نموده و در یک دوره پنج روزه مورد استفاده پرنده قرار دهید.

جهت درمان افسردگی نیز می‌توانید  از داروی ضد افسردگی و آنتی استرس استفاده کنید که قابل خریداری از داروخانه های دامپزشکی و یا پت شاپ های معتبر هستند.

البته اگر به دنبال داروی ضد پرکنی عروس هلندی هستید می‌توانید از اسپری ضد پرکنی استفاده کنید همچنین  پودر آلوئه ورا را بر روی گردن پرنده بریزید این پودر به دلیل داشتن طعم تلخ در برخی مواقع اقدام مناسبی برای جلوگیری از پرکنی عروس هلندی است.

سخن آخر

تجربه بسیار تلخی است که پرندتان را در حال صدمه زدن به خود ببینید، به این دلیل در این مقاله از چیکن هچ در رابطه با پرکنی به طور مفصل به ارائه اطلاعاتی پرداخته ایم که با در نظر گرفتن هر یک از این موارد از پرکنی پرنده خود جلوگیری کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید من یک عروس هلندی گرفتم و به من گفت که پرریزی داره ولی نه تو لک رفته و نه کم اشتها شده مشکل چی هست ؟

 2. عروس هلندی من از قفس که بیرون می آید مدام به پرها ویدن خودش ور می رود و اخیرا پرخاشگر شده لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   منظور خودشو میخاره؟
   لای پرهاشو چک کردی ببینی شپش داره یا نه؟
   قفسش رو با محلول جرمی ساید پی ضدعفونی کن
   اسپری ضد شپش بخر بزن طریقه مصرفش روش نوشته شده
   در مورد پرخاشگری هم مقاله ای که این پایین لینک میدم رو مطالعه کن
   علت پرخاشگری عروس هلندی و درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋