کبد چرب در پرندگان زینتی – درمان و پیشگیری

آیا پرنده زینتی شما به کبد چرب مبتلا شده است؟ از نحوه درمان کبد چرب در پرندگان همچون مرغ مینا، عروس هلندی، مرغ عشق، طوطی برزیلی، قناری و … اطلاع کافی ندارید؟ به دنبال شناخت علائم کبد چرب در پرندگان هستید؟ با ما تا انتهای این نوشته از چیکن هچ همراه باشید تا در این رابطه به ارائه اطلاعات دقیقی در این راستا بپردازیم.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» امکان جوجه کشی از تخم نطفه دار انواع پرندگان زینتی
» دارای عملکرد حرفه ای و راندمان بالا
» امکان کارکرد با باتری و برق شهری
قیمت : 4,970,000تومان

کبد چرب در پرندگان چیست؟

کبد چرب یکی از شایع ترین بیماری ها در بین پرندگان زینتی و خانگی می باشد که می تواند در اثر بی توجهی به تغذیه سالم و … باعث رسوب چربی در کبد میشود. چنانچه جای سلول های موجود در کبد را چربی فرا گیرد اختلالات کبدی در پرنده به وجود آمده و در شرایط حاد و عدم رسیدگی به موقع منجر به تلف شدن آن خواهد شد.

چرا کبد پرندگان چرب می شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به کبد چرب در پرندگان زینتی شود که میتوان آنها را به دو دسته غیر عفونی و عفونی تقسیم بندی کرد که عبارت است از :

عوامل غیر عفونی در ابتلای پرنده به کبد چرب

یکی از اصلی ترین دلایلی که منجر می شود پرنده به کبد چرب مبتلا شود استفاده بیش از اندازه از رژیم غذایی حاوی چربی است. بدین طریق سلول های کبدی چرب جایگزین سلول های کبدی سالم می شوند و درگیری پرنده با این بیماری آغاز می گردد.

عوامل غیر عفونی در ابتلای پرنده به کبد چرب - چیکن هچ

عوامل عفونی در ابتلای پرنده به کبد چرب 

عوامل عفونی نیز می توانند همانند عوامل غیر عفونی منجر به کبد چرب در پرندگان شوند که در این میان میتوان به کلامیدیوز، بیماری ایدز پرندگان یا پی بی اف دی، ویروس هرپس، انگل ترماتود و … اشاره کرد.

علائم کبد چرب در پرندگان 

علائم کبد چرب اغلب با نشانه هایی در پرنده نمایان می شود که در ادامه به مواردی در این راستا پرداخته شده است…

 • فضله سبز رنگ
 • بی حالی 
 • افسردگی 
 • مشکلات تنفسی به دلیل بزرگ شدن کبد
 • چاقی
 • خارش بدن 
 • رشد بیش از حد منقار
 • نداشتن تعادل
 • زردی پوست 
 • لکه های سیاه روی ناخن پا و یا منقار 
 • تشنج 
 • لرزش 
 • بی اشتهایی 
 • عدم توانایی برای پرواز 
 • نامنظم بودن پرها 
 • تغییر رنگ پرها

اختلالات کبدی در پرندگان چگونه تشخیص داده می شود؟

با مراجعه به دامپزشک و وزن گیری پرنده شما یکسری از آزمایشات در این حیطه باید صورت گیرد تا برای شناسایی دقیق تر و درمان به موقع اقدامات لازم انجام شود که در ادامه به برخی از این موارد تشخیص پرداخته شده است…

 • شمارش کامل خون پرنده برای مطلع شدن از کم آبی، کم خونی، وجود سموم در بدن پرنده
 • اندازه گیری آنزیم های کبدی پرنده
 • بررسی سطح اسید صفراوی جهت ارزیابی عملکرد کبد پرنده
 • سونوگرافی برای ارزیابی عملکرد اندام های داخلی پرنده
 • مشاهده کبد پرنده از طریق لاپاراسکوپی
 • بیوپسی کبد پرنده 

چگونه از ابتلای پرندگان به کبد چرب جلوگیری کنیم؟

در وهله اول به عنوان صاحب پرنده و یا به عنوان پرورش دهنده باید توجه کافی به تغذیه مصرفی پرنده خود داشته باشید تا در اثر اضافه وزن و یا کمبود مواد مغذی به کبد چرب مبتلا نشود. 

انتخاب رژیم غذایی مناسب 

رژیم غذایی که حاوی یک نوع دان است مقدار زیادی چربی وارد بدن پرنده می کند و تغذیه مداوم بدین طریق به کبدچرب مبتلا می شود. همچنین استفاده از یک نوع دان به دلیل کمبود ویتامین A  در آن مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

لازم به ذکر است به دلیل وجود قند در میوه ها  نیز از زیاده روی در دادن آن نیز بپرهیزید. کنار موارد ذکر شده می توانید از آجیل هایی که برای پرنده مضر نیستند نیز برای تغذیه استفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که آجیل ها نیز دارای چربی زیادی هستند و بیش از حد معمول نباید در اختیار پرنده قرار داده شود. بادام زمینی به دلیل داشتن مایکوتوکسین باعث آسیب پذیری بیشتر کبد پرنده شود.

تشویق پرنده به پرواز و فعالیت بدنی روزانه

آزاد گذاشتن پرنده و بیرون آوردن آن از قفس در ساعات معینی از روز میتواند راهی عالی برای جلوگیری از چاقی در پرنده شود. 

در داخل قفس پرنده انواع اسباب بازی هایی که علاقه زیادی به بازی کردن با آنها دارد قرار دهید. حتی می توانید در این راستا برای خوشحالی هرچه بیشتر پرنده خود اسباب بازی خانگی بسازید.

جهت اینکه پرنده فضای کافی برای بال گشودن و حرکت در داخل قفس داشته باشد  و دچار کسالت و بی تحرکی نشود بهتر است قفس بزرگی برای آن تهیه کنید.  

کبد چرب در مرغ مینا

مرغ مینا از آن دست پرنده هایی که در اثر عدم توجه کافی به تغذیه سریعا به کبد چرب مبتلا خواهد شد که این کبد چرب در بسیاری از مواقع باعث تشنج آن نیز میشود. برای درمان کبد چرب مرغ مینا کافی است به مدت یک هفته به جای آب چای سیاه سرد را در اختیار پرنده قرار دهید تا بدین طریق بیماری مداوا شود. همچنین از جیره های مخصوص برای تغذیه آن استفاده شود.

کبد چرب در عروس هلندی

کبد چرب در عروس هلندی ها نیز به وفور به چشم می خورد که در صورت مشاهده عدم تعادل در پرنده خود و یا فضله سبز رنگ می توانید به ابتلای آن به کبد چرب در صورتی که سبزیجات در اختیار آن قرار نداده اید  پی ببرید.

برای درمان کبد چرب عروس هلندی میتوانید به مدت یک هفته عرق خار مریم را روزانه دو قطره در 100 سی سی آب حل کرده و در اختیار پرنده قرار دهید تا مشکل کبد چرب آن حل شود.

کبد چرب در مرغ عشق

مرغ عشق ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و به کبدچرب مبتلا می شوند. اگر پرهای مرغ عشق دچار تغییر رنگ شد و لرزش و زردی پوست را در آن مشاهده کردید میتوانید به وجود کبد چرب پی ببرید.

برای درمان کبد چرب مرغ عشق می توانید از عرق شوید استفاده کنید. کافی است دو قطره از این عرق را در 100 سی سی آب حل کرده و در اختیار مرغ عشق خود قرار دهید.

کبد چرب در طوطی برزیلی

طوطی برزیلی ها نیز جزو پرندگانی هستند که در صورت عدم توجه به شرایط نگهداری علی الخصوص رژیم غذایی مصرفی روزانه به کبد چرب مبتلا می شوند برای حل این مشکل می توانید عرق شوید و یا عرق خارمریم را در 100 سی سی آب حل کرده و در اختیار طوطی برزیلی خود قرار دهید.

درمان کبد چرب در پرندگان 

در ابتدای کار برای حل این مشکل اساسی باید پرنده را نزد دامپزشک ببرید و در قدم بعدی 

برای درمان خانگی آن از عرق خار مریم برای درمان استفاده کنید. این عرق به خوبی کبد پرنده را پاکسازی کرده و در کوتاهترین زمان ممکن منجر به بهبودی حال پرنده شما خواهد شد. برای این موضوع می توانید دو قطره از عرق خار مریم را در 100 سی سی آب مخلوط کرده و در اختیار پرنده خود قرار دهید. 

در رژیم غذایی مصرفی پرنده تغییرات لازم را انجام دهید و برای آن جیره غذایی مخصوص از برندهای خارجی تهیه کنید. 

اغلب با تجویز دامپزشک از داروهای کلشی سین ضد فیبروتیک استفاده می شود. 

سخن آخر

در این مقاله از چیکن هچ  در رابطه با کبد چرب در پرندگان زینتی مطالبی ارائه شده است که میتواند برای شما در شناخت و شیوه درمان کمک کننده باشد. چنانچه در این حیطه نیز سوالی دارید میتوانید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام من چند جفت عروس هلندی دارم و یک جفت عروس هلندی آلبینو و تا حالا دو مرتبه تخم گذاری کرده و تخم ها دارای نطفه هستن اما برروی آنها نمی نشیند بایستی چکار کنم و تا ۶ تخم میگذارد

  1. سلام مسعود
   رو تخم نخو.ابیدنش ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه
   یا پشت سر هم تخم گذاری کرده و انرژی کافی رو نداره
   یا استرس داره
   یا کمبود مواد غذایی داره
   یا محیط نگهداریشو برای پرورش تخم و جوجه امن نمیدونه
   باید شناسایی کنی ببینی کدوم عامله
   اگه تمایلی به خوابیدن روی تخما نداشته باشه نمیتونی وادارش کنی این کارو بکنه
   یا باید نر بره بخوابه روشون، یا تخمارو بذاری زیر یه عروس هلندی دیگه، یا هم از دستگاه جوجه کشی استفاده کنی

  1. سلام میلاد
   این بستگی به میزان آمادگی عروس هلندی و شرایط نگهداریش داره و دقیق نمیشه مشخص کرد
   عروس هلندیا تو سن 9 ماهگی تا یک سالگی به سن بلوغ می رسن
   اونموقع پتانسیل جفت گیری و تخم گذاری رو دارن
   به علاوه هر چقدر که به تغذیه و بهداشتش رسیدگی کنی، پرندت سالم باشه، بیماری نداشته باشه، بهش استرس وارد نشه و محیطش امن باشه
   سریع تر تمایل به جفت گیری پیدا می کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس