علت فلج شدن ناگهانی پای غاز | پیشگیری و درمان فلج شدن غاز

بررسی علل فلجی پا در غازها و روش های درمان - چیکن هچ

بررسی علل فلجی پا در غازها و روش های درمان

غازها با اینکه پرندگان مقاومی هستند و نسبت به سایر ماکیان ، بیماری های شایع کمتری دارند، اما در صورت عدم مراقبت صحیح امکان بیمار شدن آنها وجود دارد. اصولا غازهای وحشی در مناطق سردسیر زندگی می کنند، به همین دلیل آنها ذاتا مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی و سرماخوردگی و آنفولانزا دارند، اما بیماری های زیادی وجود دارند که حتی غازها نیز در برابر آنها دوام کافی ندارند. یکی از این بیماری ها ، فلج ناگهانی پای غاز است که اکثرا در جوجه های تازه متولد شده رخ می دهد.

در این نوشته از چیکن هچ قصد داریم به علت فلج شدن ناگهانی پای غاز بپردازیم و راه حل هایی را برای پیشگیری و یا درمان این بیماری ارائه دهیم. 

عوامل مختلف در بروز فلجی پا در غازها

در برخی مواقع بروز یک بیماری عوامل مختلفی می تواند داشته باشد که در نهایت به یک بیماری مشابه یعنی فلجی پا منجر شود. از عوامل به وجود آورنده فلجی پا در جوجه غاز ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- ویروس آنتریت 

این ویروس که ممکن است از طریق آب و غذای آلوده ، هوای آلوده به ویروس و یا حیوانات و پرنده های وحشی ناقل ویروس و … به بدن غازها منتقل شود، علائمی مانند تشنگی، فلج شدن پاها، اسهال، کاهش اشتها و … التهاب و ورم چشم و پلک و … را به همراه دارد. 

ویروس آنتریت - چیکن هچ

جهت جلوگیری از بروز این بیماری بهتر است در تغذیه جوجه ها دقت بیشتری به خرج دهید و از آب و غذای تازه و سالم استفاده کنید هم چنین از هم غذا شدن آنها با موجودات و حیوانات موذی مانند موش و مگس و … جلوگیری کنید و آنها در یک مکان ایزوله و بهداشتی نگهداری کنید. 

2- بیماری عفونت استخوانی 

این بیماری که از ویروس هایی مانند پلی آرتریت ، استئیت ، استئومیلیت نشات می گیرد، معمولا پاها و استخوان های جوجه غاز را درگیر می کند و از علایم آن زخم شدن پای پرنده ، فلجی پاها و التهاب تاندون ها ، تشنگی شدید ، اسهال و التهاب روده می باشد. 

در صورتی که جوجه غاز سن کمی داشته باشد به سرعت در اثر بیماری تلف خواهد شد، اما در جوجه های بالای دو هفته سبب بروز اسهال ، بی حالی و گاهاً کاهش اشتها خواهد شد. در صورتی که پرنده از بیماری تلف نشود، در یک دوره چند هفته ای مداوا خواهد شد و طی مدت درمان لنگان خواهد بود.

شیوه درمانی قطعی برای این بیماری یافته نشده ، اما برای پیشگیری از گسترش بیماری باید جوجه های بیمار را پرنده های سالم جدا کرده و به صورت جداگانه اقدام به درمان آنها نمود. حتما آنها را در یک بستر تمیز پرروش دهید و پوشال های بستر را به صورت دوره ای تعویض کنید و حتما فضولات آنها را تمیز کنید. 

برای بهبود وضعیت جوجه های بیمار حتما از آنتی بیوتیک های مناسب مانند پنی سیلین استفاده کنید و از مشورت دامپزشک بهره ببرید. 

3- ویروس بوتولیسم

این ویروس کشنده و فلج کننده است و از طریق دادن آب و غذای آلوده به این ویروس ، امکان فلج شدن جوجه غازها وجود دارد. این ویروس معمولا در خاک ، سبزیجات آلوده و غذای فاسد وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از بروز فلجی در جوجه غازها حتما از آب و غذای سالم و تازه و ضد عفونی شده استفاده کنید. 

ویروس بوتولیسم - چیکن هچ

هم چنین در بستر آنها از نبود خاک و هر چیز دیگری به جز پوشال های نرم و آبخوری و دانخوری مطمئن شوید، در صورت تغذیه جوجه ها از هر چیز دیگری احتمال آلودگی به این ویروس وجود دارد. 

این ویروس در گیاهان و لاشه های آلوده موجود در آب نیز یافت می شود، بنابراین تا زمانی که جوجه غاز ها مقاومت بدنی خود را به دست نیاورده اند از آزاد کردن آنها در استخرها و برکه ها خودداری کنید. در بستر پرورش غازها از عدم وجود حشرات و موجودات موذی مانند سوسک و موش ، موریانه و مگس و … مطمئن شوید چون که این موجودات نیز می توانند بیماری های زیادی را با خود حمل کنند. 

4- استفاده از مولدهای هم خانواده

در صورتی که غازهای مولد (پدر و مادر) رابطه خواهر و برداری داشته باشند، احتمال فلج شدن جوجه غازهای متولد شده وجود دارد، برای جلوگیری از این مشکل حتما از غازهای نر غریبه در گله خود استفاده کنید. 

5- عدم تنظیم صحیح دما و رطوبت جوجه کشی

در صورتی که از دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه های یک روزه غاز استفاد کرده باشید امکان فلج شدن جوجه ها در صورت عدم تنظیم این دو مورد وجود دارد. بنابراین توصیه می شود که از دستگاه های جوجه کشی معتبر و ایده آل استفاده کنید و برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد حتما مقاله دستگاه جوجه کشی مناسب برای غاز را مطالعه کنید. 

6- پرورش در بستر شیب دار

پای جوجه ها غازهای تازه به دنیا آمده ضعیف است و حالت غضروفی دارد، بنابراین در صورت پرورش در بستر کج و شیب دار ، احتمال کج شدن پای آنها به مرور زمان وجود دارد که فلج شدن پای آنها نیز در صورت پرورش نادرست دور از انتظار نخواهد بود. بنابراین بهتر است آنها را در محیطی صاف و نرم نگهداری کنید.

7- عدم تغذیه کامل

عدم تغذیه کامل - چیکن هچ

جهت رشد صحیح و تقویت استخوانهای جوجه غاز ها، باید از مکمل های معدنی بخصوص کلسیم استفاده کنید. بنابراین در تغذیه جوجه غاز ها از یک جیره غذایی کامل استفاده کنید که انواع ویتامین ها ، پروتئین و بخصوص مواد معدنی مورد نیاز برای آنها را دارا باشد.

8- بیماری نیوکاسل یا مارک

از بیماری های ویروسی که سبب فلجی و مرگ عده زیادی از جوجه ماکیان می شود، نیوکاسل یا مارک است که جوجه غازها نیز می توانند به این بیماری مبتلا شوند. این دو ویروس علائم مشابهی را در آنها ایجاد می کند و کاهش اشتها ، بی حالی و خواب آلودگی و از همه مهمتر فلج شدن پا و گردن از علایم آن است. 

برای جلوگیری از بروز این بیماری حتما جوجه ها را در زمان های مقرر طبق دستور دامپزشک واکسینه کنید و آنها را در یک محیط تمیز و بدون آلودگی و وجود موجودات موذی پرورش دهید. پرنده ها و حیوانات وحشی و موذی می توانند ناقل این بیماری باشند، بنابراین از هم غذا شدن جوجه غازها با هر موجود دیگری پرهیز کنید. 


دیدگاه‌ها 20
20 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

غاز من سه ماهشه یکی پاهاش کج شد.الان دیگه نمیتونه راه بره .دونه هم نمیخوره.مولتی ویتامین دادم.تغیری نکرد

اگه ضربه نخورده باشه مشکل از تغذیه نامناسب بوده
مولتی ویتامین +الکترولیت مخصوص طیور رو از دامپزشکی حیوانات خانگی بخرید و به صورت درمانی بهش بدید (داخل بروشور میزان مصرف نوشته شده)

سلام، دوتا جوجه داشتم ک بخاطر راه نرفتن سنگین شدن و پاهاشون الان جون نداره بلند بشن و راه برن باید چیکار کنم

سلام
مولتی ویتامین مخصوص طیور بهشون بدید
از داروخانه دامپزشکی خریداری کنید

باسلام
من 3تا غاز دارم که حدودا 1ماهه هستن.الان چندمدتی هست که یکی از غازها گاهی عقب عقبی راه میره و انگار سرش گیج میره بعد یک مدت خوب میشه از دوتا دکتر دامپزشک سوال پرسیدم متاسفانه نمیدونستن علتش چی هست.لطفا اگر میشه راهنمایی کنید.

سلام
تغذیش خوب نیست
بهشون مولتی ویتامین مخصوص طیور بده مشکل حل میشه
از داروخانه دامپزشکی بخر

سلام من یدونه قوغاز دارم که الان حدود ۳ ماهشه و پاهام کج شده جوری که روی هم میوفته و درست نمیتونه راه بره اابته از کوچکی این مشکل و داشت داشت میمرد با مولتی ویتامین برشگردوندم الان باید چیکار کنم منونم واب بدید

سلام
اگه ضربه ندیده مشکل تغذیه داره به امکان زیادی
مولتی ویتامین مخصوص طیور که نیاسین داشته باشه + جیره مخصوص طیور بهش بدید بهتر میشه

سلام من یکی از جوجه قوغاز هام که تقریبا یک ماهه است یک دفعه نتونست راه بره و گاها هم اسهال سفید داره تو تغذیه هم هیچ مشکلی نداره و مثل قبل میخوره برای تغذیه هم دان کارخانه میدم که دان مرغوبی هم است.به نظر شما علتش چی هست؟راه حلی سراخ دارید که من بتونم درمانش کنم؟

سلام، مکمل ویتامین و مواد معدنی بهش بدهید.

سلام من یه جوجه غاز دارم که همش رو زمینه ونمیتونه بلند شه ولی غذا و اب میخوره وقتی پامیشه سریع می افته روی زمین علتش چیه چجور باید درمان بشه

سلام، به احتمال زیاد کمبود ویتامین و مواد معدنی داره . مولتی ویتامین و مینرال براش تهیه کنید.

سلام
جوجه اردک من حدود ۱ ماهشه
غذا خوب می خوری مولتی ویتامین و استئوکر هم می خوره
مشکلی توی راه رفتن نداره ولی پای چپش دو به داخله و به نظرم مشکل ساز می شه. چکار کنم؟
ممنون

سلام
اگه مشکل از تغذیه باشه ، با مولتی ویتامین مخصوص طیور مشکل رفع میشه
در غیر این صورت شاید مادر زادی بوده باشه باید دامپزشک ببینه

سلام من سه تا غاز دوماهه دارم امروز یهو دوتاشون نمیتونن راه برن چیکارشون کنم؟!

سلام
همینجوری نمیشه نظر داد باید تمام مواردشون از تغذیه و فضله و حال و احوال کلیشون بررسی بشه
تغذیشون چی بوده ؟ مولتی ویتامین تاحالا گرفتن ؟

سلام جوجه غاز من نمیتونه راه بره چیکار کنم

سلام
توضیح کافی نیست
تغذیه + مولتی ویتامین مخصوص طیور مناسبه براش

سلام ممنونم از توزیع هاتتون بسیار مفید بود.

موفق باشید