منو اصلی

علت غذا نخوردن مرغ مینا | درمان بی اشتهایی مرغ مینا و دلایل آن

علت غذا نخوردن مرغ مینا - چیکن هچ

تغذیه نیاز اساسی هر پرنده است و غذا نخوردن پرندگان میتواند مشکلات جدی را برای سلامتی آنها به وجود آورد. همچنین غذا نخوردن مرغ مینا، زمینه لازم برای ابتلا به انواع بیماری ها را فراهم میکند. زمانی که پرنده از غذا خوردن دست بکشد، به مرور ضعیف شده و توانایی مقابله با بیماری ها را نخواهد داشت.

اولین اقدام برای حل این مشکل، یافتن علت غذا نخوردن مرغ مینا و برطرف کردن آن می باشد، در این مقاله از چیکن هچ، تمامی دلایل بی اشتهایی مرغ مینا و درمان آن آورده شده است.

چرا مرغ مینا غذا نمیخورد ؟

این سوال برای اکثر پرورش دهندگان مرغ مینا به وجود می آید، مینا ها پرندگانی بسیار حساس بوده و با کوچکترین تغییر در شرایط، دچار استرس و ناراحتی میشوند. مکانیزم دفاعی پرنده در مقابل بروز مشکلات، پرخاشگری و امتناع از غذا خوردن است. غذا نخوردن مرغ مینا علل فراوانی دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

استرس در پرنده

یکی از رایج ترین دلایل غذا نخوردن مرغ مینا، استرس و اضطراب در پرنده است. چنانچه پرنده را به تازگی خریداری کرده و یا محل نگهداری او را تغییر داده اید، عدم تمایل به غذا خوردن امری طبیعی خواهد بود. ورود به یک محیط جدید و نا آشنا، برای پرندگان یک تهدید محسوب میشود و تا زمانی که متوجه نشوند خانه شما برای آنها امن است، از غذا خوردن امتناع می کنند.

آنها معمولا پس از 24 تا 48 ساعت به محیط عادت کرده و لازم است در تمام این مدت، غذا و آب کافی در اختیار پرنده قرار دهید، سعی کنید محیطی امن برای پرنده فراهم ساخته و از سر زدن دائم به پرنده و افزودن استرس مرغ مینا خودداری کنید.

قهر کردن و افسردگی مرغ مینا

قهر و افسردگی مرغ مینا دلایل زیادی دارد، بدرفتاری سرپرست، تنهایی، چیدن پرهای مرغ مینا و تغییر شرایط نگهداری به راحتی منجر به قهر کردن مرغ مینا خواهد شد. پرنده در زمان افسردگی اشتهای خود را از دست داده و تحرک کمی دارد.

قهر کردن و افسردگی مرغ مینا - چیکن هچ

برای درمان پرنده و برطرف کردن این مشکل، مقاله افسردگی مرغ مینا و راه های درمان آن را مطالعه فرمایید.

تغییر ناگهانی جیره غذایی پرنده

مینا پرنده بسیار باهوشی است و به محض ایجاد تغییر در رژیم غذایی، از خوردن غذای جدید امتناع میکند. چنانچه مرغ مینای شما مدتی طولانی از یک نوع جیره غذایی استفاده کرده است، به هیچ عنوان این رژیم را به صورت ناگهانی تغییر ندهید.

در صورت خریداری پرنده جدید، غذای مورد استفاده مرغ مینا را از صاحب قبلی اش پرسیده و  از آن برای تغذیه پرنده استفاده کنید. در صورت نیاز به تغییر رژیم غذایی، لازم است تا به مرور زمان، غذای جدید را در کنار غذای قدیمی به پرنده معرفی کنید.

مشکلات منقار در مرغ مینا دلیل غذا نخوردن پرنده

مرغ مینا پرنده ای پر جنب و جوش بوده و احتمال آسیب دیدن نوک پرنده در هنگام پرواز و برخورد با اشیاء وجود دارد. شکستن نوک، درد ناشی از ضربه و ترک خوردن منقار مرغ مینا، مانع از تغذیه صحیح پرنده خواهد بود.

بزرگ شدن بیش از حد نوک و یا کج شدن نوک مرغ مینا، از دیگر دلایل غذا نخوردن پرنده می باشد. به این منظور بهتر است از سنگ مینرال یا کف دریا برای کوتاه شدن منقار پرنده استفاده کنید. علت کج شدن نوک مینا و راه های درمان آن را در اینجا بخوانید.

علاقه نداشتن به برخی از غذاها

در صورتی که پرنده شما تنها بخشی از غذای خود را خورده و علاقه زیادی به خوردن تمام آن ندارد، جای هیچ نگرانی نیست. در این صورت مرغ مینا فقط به بخشی از دانه و غذای خود علاقه دارد و این امری طبیعی است.

بهتر است برای تغذیه مرغ مینا از رژیم غذایی مختلفی مانند میوه ها، حشرات و پلت های مخصوص مرغ مینا استفاده کنید. تمام اطلاعات لازم در این مورد در مقاله غذای مرغ مینا آورده شده است.

بیماری های انگلی علت غذا نخوردن مرغ مینا

چنانچه هیچ یک از مشکلات گفته شده، دلیل غذا نخوردن مرغ مینای شما نباشد، احتمال بروز بیماری های انگلی در پرنده وجود دارد. انگل های زیادی مانند، آسپرژیلوس، ژیاردیا و سارکوسیستیس، اشتهای مرغ مینا را تحت تاثیر قرار میدهند. در این صورت تنها کاری که باید انجام دهید مراجعه به دامپزشک و تشخیص صحیح بیماری است.

بهتر است از رژیم غذایی سالم و مقوی برای پرنده استفاده کنید، نظافت قفس پرنده برای جلوگیری از ابتلای مجدد، ضروری است.

از دست دادن اشتها به دلیل بیماری

از دست دادن اشتها به دلیل بیماری - چیکن هچ

دقت داشته باشید که هر پرنده به میزان مشخصی در طول روز تغذیه می کند، قطع ناگهانی غذا خوردن مرغ مینا، و بی حالی پرنده میتواند به دلیل بیماری باشد. عمدتا بیماری پرنده علاوه بر بی اشتهایی نشانه های دیگری از جمله بی حالی، چرت زدن و کاهش تحرک را نیز به دنبال دارد. در این صورت مراجعه فوری با دامپزشک بسیار ضروری است.لازم به ذکر است مرغ مینا توانایی هضم آهن موجود در غذا را نداشته و مصرف این غذاها موجب آسیب به کبد پرنده میشود، یکی از دلایل اصلی عدم تغذیه پرنده این بیماری است.

همچنین مشکلاتی نظیر تجمع سرب در معده و یا بلعیدن اشیا توسط مرغ مینای شما، باعث کاهش اشتهای پرنده خواهد شد.

برای آشنایی با بیماری های شایع مرغ مینا کلیک کنید.

آیا مراجعه فوری به دامپزشک برای درمان پرنده بی اشتها ضروری است ؟

در صورتی که پرنده شما جدیدا خریداری شده یا از غذای جدیدی برای او استفاده میکنید، پس از مدت کوتاهی به روال عادی خود بر خواهد گشت. در غیر این صورت مراجعه به دامپزشک و بررسی شرایط کلی مرغ مینا ضروری خواهد بود.

مرغ مینا نیز مانند تمام پرندگان بیماری خود را پنهان می کند، چنانچه شما متوجه غذا نخوردن ناگهانی مرغ مینا و بی حالی پرنده شدید لازم است تا سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. در این حالت پرنده روزها بیمار بوده و اکنون قادر به پنهان کردن آن نمی باشد.

دقت داشته باشید که در این حالت، صبر کردن برای بهبود پرنده، تنها اوضاع را وخیم تر کرده و منجر به تلف شدن مرغ مینا میشود.

جمع بندی

چنانچه غذا نخوردن پرنده، به علت عدم سلامت او است، با ادامه این روند، بیماری بیشتر خواهد شد. چنانچه به دلایل دیگری مرغ مینای شما از غذا خوردن امتناع میکند، با ضعیف شدن بدن، اوضاع رو به وخامت رفته و خطرات جدی سلامت پرنده را تهدید خواهد کرد.

مراجعه فوری به دامپزشک، تغذیه پرنده با استفاده از سرنگ و آب دادن به مرغ مینا با استفاده از قطره چکان از پیشرفت بیماری جلوگیری میکند.


دیدگاه‌های نوشته
75 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

درود من یه مرغ مینا ۵سال دارم یکدفعه تعادلش راز از دست داد و بی حال شد و اصلا غذا نخورد بردم دام پزشک دارو داد ولی اصلا غذا نمیخوره چجوری غذا به او بدم که نمیره راهنمایی کنید

به خاطر بیماری کبده؟ دارو چی دادن بهش ؟

سلام وقت بخیر یه مرغ مینا داریم که دوروزه کم اشتها شده و یه گوشه قفس کز میکنه و پرهاش به سمت پایین افتادست علتش چی میتونه باشه؟

اسهال، یا تنفس با دهان باز ، صدای خس خس موقع تنفس داره ؟ و دان بهش چی میدین ؟

سلام وقتتون بخیرمن یه مینای ۵ماهه دارم
حدود یک دوروزه خیلی کم غذامیخوره فضلش عادی هست. غذاش هم تروپیکان هست
چه مشکلی داره؟؟؟؟

به دامپزشک مراجعه کنید. تشنج یا پرخاشگری داره ؟

نه نداره

به یک دامپزشک مراجعه کنید. تغذیه مرغ مینا حساسه

سلام من مرغ مینام ۳ ماهشه بهش غذا پادوووان میدادم ولی چند روز پیش دیدم ۳ ماهه از تاریخ انقضا غذاش گزشته سریعا رفتم براش غذا کی کی خریدم اشتهاش خوب بود میخورد الان ۱ روزه تعادلش یکم کم شده مدقوعش آبکی سفید و بعضی موقع ها زرد رو به قهوه ای .تحرکش مثل قبل نیس.تو پرواز یکم دچار اختلال شده. الان از غذا ها خودش نمیخوره ول میوه و میلوورم میخوره با اشتها .الانم که بهش سیب دادم بالا اورد همشو .بردم دامپزشک ولی جواب درستی بهم ندادن و یه قطره دادن داخل ابش بریزم.

Last edited 18 روز قبل by محمد جواد

احتمالا مشکل کبد داره. به جای آب بهش چای سرد بدین و اسم قطره ای که میدین چی هست ؟

من یه مرغ مینا وحشی گرفت ولی هیچ غذای نمی خوره و خیلی خودش رو به میله های قفس می زنه

چه مدت هست که خریدین و غذا بهش چی میدین

سلام، مرغ مینای من از دیروز تا حالا غذا نخورده همش کرم وآب میخوره فضله هاش هم
همش آبه بعضی وقت ها هم آبه با فضله قهوه‌ای سوخته،غذا خودم بهش میدادم از دیروز ولی الان دیگه اشتها نداره و بی حال نشته گوشه قفس،اسم غذاش هم (مسیح دان) هست تازه هم غذاش عوض نشده.

Last edited 22 روز قبل by هادی

دانش رو عوض کنید. احتمال مشکل گوارشی یا کبد هست . توصیه میشه هرچه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام مرغ مينام سه ماهشه تغذيش بدنيست غذاى خودشو خيلى كم مصرف ميكنه كشمش خيلى دوست داره روزانه بهش كشمش ميدادم كمي لاغر شده فضلش هم سبز كمرنگه (پسته اى رنگ) مشكلش چيه ممنون ازشما

کشمش رو حذف کنید کلا . تو 100 گرم کشمش 10% آهن و 3% ویتامین سی داره. که براش خیلی مضرره. فقط غذای مخصوص مرغ مینا استفاده کنید و یه مدت (4-5 روز) بهش چای سرد بدین باعث میشه کبدش پاکسازی بشه.

سلام مرغ مینای ۵ساله‌ای دارم . چند روز پیش نوکش شکست.کمی خون اومد و خونش بند اومد همون موقع.اولش نمیتونست غذا بخوره،من غذاشو با آب مخلوط میکردم و بهش میدادم.میوه هم می‌خورد.اما الان که بهتر شده وضعیت نوکش، غذای خودشو از دست من میخوره ولی خودش اصلا به ظرف غذاش نزدیک نمیشه.و توی اون قسمت از قفسش حالت عصبی داره.میشه لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم این حالتش خوب بشه

سلام
اشکال نداره دوره ی بیماری داشته ، صبور باش کم کم حل میشه

سلام
من یه مینا گرفتم تقریبا دو ماهشه حالش خیلی خوب بود ولی یه دو هفته ی میشه که شادی قبل و نداره و حس میکنم جون نداره رو پاش وایسه دامپزشک که بردیم رادیلوژی کردن و گفت چیزی خورده امپول زدن حالش بهتر شده بود ولی امروز دیدم خودشو میکوبه قفس درش که اوردم دیدم هی بیقراره میره اینور اونور دهنشم باز بود اول فک کردم داره میمیره ارومش کردم بهش غذا دادم ولی نمیتونه مثل قبل رو پاهاش وایسه میشه کمکم کنید و بگید باید چیکار کنم چون دامپزشک گفت بخاطر چیزیه که خورده اینجوریه

سلام
فضلش چه رنگیه و غذا چی میخوره ؟

سلام مرغ مینا دارم ،،،الان دو روز هستش منقارش باز نگه میداره و غذا نمیخوره ،،،،وقتی هم غذا خودم بهش میدم قشنگ نمیتونه بخوره، ،،منقارش را نمی‌بنده و با دهان باز و زبانش غذا را میده پایین ،،،علتش چیه ممنون میشم

سلام
باید معاینه بشه
بهتره سریعا ببری دامپزشک ، ممکنه یه مو یه نخی چیزی تو دهنش گیر کرده باشه و درحال اسیب به زبانش باشه ، باید دقیق بررسی کرد

سلام من یه جوجه مینا دوماهه دارم خوب و زرنگ بود از دیروز متوجه شدم داره تند تند فضله خودشو میخوره قفسشو تمیز کردم ولی از دیروز تاحالا نه چیزی میخوره نه دستشویی میکنه بیحالم شده بردمش دکتر پودر سریا و کپسول تتراسایکلین تو آبش ریختم غذاشم تاپ فید خریدم اصلا لب به هیچی نزده دیروز تا حالا چکارش کنم

سلام
طبق دستور دامپزشکی که رفتی پیشش درمان رو ادامه بده ، مشکل گوارشی داره به امکان زیاد با درمان رفع میشه

سلام
مینای من فک میکنم حدودا دوماهه اس
تا چن روز پیش باید پلت رو خمیری میکردمو خودم با دست میدادم غذا شو دهنش اما دو سه روز پیش براش کرم خشک خریدمو و روزی چند تا دونه میدادم بخوره …اما الان ب جایی رسیده ک اصلا لب ب پلت هاش نمیزنه و فقط و فقط کرم میخاد منم شنیدم زیادشم براش خوب نیس میترسم مریض بشه چکار کنم الان من؟؟؟

سلام
اسم پلتت چیه ؟ زیاد بزار جلوش میخوره ، کرم هم باید محدود باشه پروتئینش زیاده خطرناکه اگه زیاد مصرف بشه

سلام جوجه مینای من تقریبا ۲ ماهشه امروز تز خواب که بیدار شده هیچی نمیخوره به زور هم که بهش غذا میدیم بخوره دوباره میاره بالا میندازتش بیرون،غذا هم بهش پلت میدادیم با دل مرغ پخته شده،جاش عوض شده دیروز هم یه گربه از پشت پنجره دید،دستشویی ش هم تقریبا آبکیه،باید چیکار کنیم دارو باید بهش بدیم یا نه چه اتفاقی براش افتاده؟لطفا جواب بدید

سلام
اسم پلتش چیه ؟

سلام من قبلا به مینام نون و برنج میدادم و یهو قطعش کردم ممکنه به این خاطر غذا نخوره؟ هر کاری میکنم خیلی کم غذا میخوره

سلام
همون نون و برنج صدردصد بیمارش کرده ! الان چی میدی بهش ؟

سلام،مینامون تو قفس بود ،یهو سرگیجه شدید گرف بزور ازقفس درش آوردیم، ولی انگار یه جور سکته ست،پاهاش کج شده بی حاله واصنننن نمیتونه غذا بخوره چیکارش کنم😭؟؟؟؟؟؟ ،اما حرفاشو میزنه،
الان تعطیلاته دامپزشکی ها تعطیلن ،

سلام
تغذیش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟

سلام‌ میناتون‌ بردید دکتر بانه

جوجه مینا من دو هفت شه امروز غذا شو میدم دهنش میاندازه بیرون ولی پرهاشوباد کرده‌‌یک جا میشی نه ‌‌چه کارش کنم چی بدم بهش‌‌‌ غذا شو با اب نرم میکنم میدادم بهش‌‌‌‌‌‌‌امروز مدفوع کمی سفید هم شده

Last edited 1 ماه قبل by محمدرضا

غذاش چیه ؟کولر روشنه ؟

سلام خسته نباشید باتشکرازشمابزرگوار که به سوالات ما پاسخ می دهید من یه مرغ مینا دارم که دیدم نشسته روی پاهاش بلندنمیشه بردم کمی اب بازی کرد بهترشد ولی دوباره نشسته روی پاهاش غذانمیخوره حرف نمیزنه دوروزی هست وضعیتش همینه دستشویی هم سفیده چیزی نمیخوره تادستشویی کنه چیکارکنم غذاهم غذای خودشونمیخوره اصلاحرف نمیزنه

Last edited 1 ماه قبل by آذر

سلام و خسته نباشی عرض میکنم، من جوجه مینای ی ماهه خریدم ، خیلییی فضلش شل و ابه تقریبا ، امروز صبح بیدار شدم بهش غذا بدم نمیخوره و همش بیحاله، دهنش و باز میکنه ولی غذا نمیخوره

سلام من مرغ مینام از صبح داره سر و صدا میکنه غذا بهش دادم اب هم داد اب بازی هم کرده غذا نمیخوره

سلام من یه مرغ مینا دارم غذای خودشو نمیخوره و فقط غذای انسان هارو میخوره چند روزه اسهال شده
اصلا کسل نیس ولی غذای خودشو اصلا نمیخوره
من باید چیکار کنم

سلام من یک مرغ مینا دارم یک ماهگیشو رد کرده
سرحال و شاداب بود تازه نک زدن وپرواز کردن یادگرفته بود و غذاشو من نبودم خودش یادگرفته بود میخورد. همه چی عالی پیش میرفت خیلیم شیطون بانمک بود تادیروز که بی هوا ی گربه بهش حمله کردوبعد اون ی طرفش لنگ میزنه خیلی ساکت شده غذا نمیخوره نمیدونم چیکار کنم
خواهش میکنم راهنماییم کنید

سلام مرغ مینای من بی حال غذا نمیخوره دستشویی نمیکنه بی حال چیکارکنم چه مریضی گرفته

سلام مرغ مینام جوجه هست یه ماه هست هرچی بهش میدم دوباره میده بیرون نمیتونه بخور مشکلش چیه

دونه پارس ۲۹روزه

سلام مرغ مینای من دو روز پیش یک کش موی نخی خورد روز اول بهش روغن زیتون دادم تا بالا بیارتش اما نیاورد دیروز غذا میخورد ولی حالش خوب نبود باز امروز غذا نمیخوره ولی سرحال تر از دیروزه چیکار کنم غذا بخوره تا تلف نشه ?

سلام مرغ مینای من گرسنه میشه قشنگ مشخصه ولی دهنشو باز نمیکنه غذا بخوره…یجورایی انگار دهنش قفل میشه ب زور باز میکنیم روزی چند بار بهش غذا میدیم تا تلف نشه…مشکلش چیه؟

سلام من مرغ مینام اتفاقی براش افتاده و نصفش فلج شده
حرف میزد الان نه حرف میزنه نه ابو غذا میخورخ توروخدا بگین چجوری بهش غذا بدم💔

سلام وقت بخیر ،یکی دوروز هستش که جوجه مینای نمیتونه درست روی چوب وایسه،تعادل نداره پزشک هم بردم

سلام دلیل بیش از حد باز گذاشتن پاهاش و نداشتن تعادل؟؟؟؟؟

سلام من مرغ مینام یک ماهشه ولی به دلیل جابه جای غذا نمی خوره چه کار کنم تا غذا بخوره

سلام صبحتون بخیر شادی
مینا من چند روزه همش توچورت رفته گم اشتها شده غذا دانه پارس بهش میدم

سلام…چندین سال هست که جوجه مینا از گوشتی تا دانه خور قشنگ بزرگ میکنم بدون کوچیک ترین مرگ میر امسال متاسفانه هر چی مینا میگریم بدغذای میکنن وبعد هم میمیرن با اینکه با همون تجربه چند سال پیش انجام میدم بازم نمیشه اگه امکانش هست راهنمایی کنید…ممنون

سلام غذای جوجه مینا باید به شکل خمیری باشه سؤالم اینه که همراه غذا آب هم باید داده بشه یا بعد

سلام من یه مینای یک ماهه دارم
خیلی عطسه میکنه واصلا غزا واب نمیخوره
هر روز باید دهنشو باز کنم بهش غذا بدم وگرنه خودش نمیخوره باید چیکار کنیم؟

همونجا فروشنده داد گفت خیس کنید بدید بخوره

سلام ما یه مغ مینا خریدیم بیست روزش هست باید خودمان بهش غذا بدیم دیروز یکم غذا دادیم امروز سرکار بودم کسی نبوده بهش غذا بده الان بی حاله وغذا نمیخوره چکارش کنم