علت غذا نخوردن مرغ مینا | درمان بی اشتهایی مرغ مینا و دلایل آن

علت غذا نخوردن مرغ مینا - چیکن هچ

تغذیه نیاز اساسی هر پرنده است و غذا نخوردن پرندگان میتواند مشکلات جدی را برای سلامتی آنها به وجود آورد. همچنین غذا نخوردن مرغ مینا، زمینه لازم برای ابتلا به انواع بیماری ها را فراهم میکند. زمانی که پرنده از غذا خوردن دست بکشد، به مرور ضعیف شده و توانایی مقابله با بیماری ها را نخواهد داشت.

اولین اقدام برای حل این مشکل، یافتن علت غذا نخوردن مرغ مینا و برطرف کردن آن می باشد، در این مقاله از چیکن هچ، تمامی دلایل بی اشتهایی مرغ مینا و درمان آن آورده شده است.

چرا مرغ مینا غذا نمیخورد ؟

این سوال برای اکثر پرورش دهندگان مرغ مینا به وجود می آید، مینا ها پرندگانی بسیار حساس بوده و با کوچکترین تغییر در شرایط، دچار استرس و ناراحتی میشوند. مکانیزم دفاعی پرنده در مقابل بروز مشکلات، پرخاشگری و امتناع از غذا خوردن است. غذا نخوردن مرغ مینا علل فراوانی دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

استرس در پرنده

یکی از رایج ترین دلایل غذا نخوردن مرغ مینا، استرس و اضطراب در پرنده است. چنانچه پرنده را به تازگی خریداری کرده و یا محل نگهداری او را تغییر داده اید، عدم تمایل به غذا خوردن امری طبیعی خواهد بود. ورود به یک محیط جدید و نا آشنا، برای پرندگان یک تهدید محسوب میشود و تا زمانی که متوجه نشوند خانه شما برای آنها امن است، از غذا خوردن امتناع می کنند.

آنها معمولا پس از 24 تا 48 ساعت به محیط عادت کرده و لازم است در تمام این مدت، غذا و آب کافی در اختیار پرنده قرار دهید، سعی کنید محیطی امن برای پرنده فراهم ساخته و از سر زدن دائم به پرنده و افزودن استرس مرغ مینا خودداری کنید.

قهر کردن و افسردگی مرغ مینا

قهر و افسردگی مرغ مینا دلایل زیادی دارد، بدرفتاری سرپرست، تنهایی، چیدن پرهای مرغ مینا و تغییر شرایط نگهداری به راحتی منجر به قهر کردن مرغ مینا خواهد شد. پرنده در زمان افسردگی اشتهای خود را از دست داده و تحرک کمی دارد.

قهر کردن و افسردگی مرغ مینا - چیکن هچ

برای درمان پرنده و برطرف کردن این مشکل، مقاله افسردگی مرغ مینا و راه های درمان آن را مطالعه فرمایید.

تغییر ناگهانی جیره غذایی پرنده

مینا پرنده بسیار باهوشی است و به محض ایجاد تغییر در رژیم غذایی، از خوردن غذای جدید امتناع میکند. چنانچه مرغ مینای شما مدتی طولانی از یک نوع جیره غذایی استفاده کرده است، به هیچ عنوان این رژیم را به صورت ناگهانی تغییر ندهید.

در صورت خریداری پرنده جدید، غذای مورد استفاده مرغ مینا را از صاحب قبلی اش پرسیده و  از آن برای تغذیه پرنده استفاده کنید. در صورت نیاز به تغییر رژیم غذایی، لازم است تا به مرور زمان، غذای جدید را در کنار غذای قدیمی به پرنده معرفی کنید.

مشکلات منقار در مرغ مینا دلیل غذا نخوردن پرنده

مرغ مینا پرنده ای پر جنب و جوش بوده و احتمال آسیب دیدن نوک پرنده در هنگام پرواز و برخورد با اشیاء وجود دارد. شکستن نوک، درد ناشی از ضربه و ترک خوردن منقار مرغ مینا، مانع از تغذیه صحیح پرنده خواهد بود.

بزرگ شدن بیش از حد نوک و یا کج شدن نوک مرغ مینا، از دیگر دلایل غذا نخوردن پرنده می باشد. به این منظور بهتر است از سنگ مینرال یا کف دریا برای کوتاه شدن منقار پرنده استفاده کنید. علت کج شدن نوک مینا و راه های درمان آن را در اینجا بخوانید.

علاقه نداشتن به برخی از غذاها

در صورتی که پرنده شما تنها بخشی از غذای خود را خورده و علاقه زیادی به خوردن تمام آن ندارد، جای هیچ نگرانی نیست. در این صورت مرغ مینا فقط به بخشی از دانه و غذای خود علاقه دارد و این امری طبیعی است.

بهتر است برای تغذیه مرغ مینا از رژیم غذایی مختلفی مانند میوه ها، حشرات و پلت های مخصوص مرغ مینا استفاده کنید. تمام اطلاعات لازم در این مورد در مقاله غذای مرغ مینا آورده شده است.

بیماری های انگلی علت غذا نخوردن مرغ مینا

چنانچه هیچ یک از مشکلات گفته شده، دلیل غذا نخوردن مرغ مینای شما نباشد، احتمال بروز بیماری های انگلی در پرنده وجود دارد. انگل های زیادی مانند، آسپرژیلوس، ژیاردیا و سارکوسیستیس، اشتهای مرغ مینا را تحت تاثیر قرار میدهند. در این صورت تنها کاری که باید انجام دهید مراجعه به دامپزشک و تشخیص صحیح بیماری است.

بهتر است از رژیم غذایی سالم و مقوی برای پرنده استفاده کنید، نظافت قفس پرنده برای جلوگیری از ابتلای مجدد، ضروری است.

از دست دادن اشتها به دلیل بیماری

از دست دادن اشتها به دلیل بیماری - چیکن هچ

دقت داشته باشید که هر پرنده به میزان مشخصی در طول روز تغذیه می کند، قطع ناگهانی غذا خوردن مرغ مینا، و بی حالی پرنده میتواند به دلیل بیماری باشد. عمدتا بیماری پرنده علاوه بر بی اشتهایی نشانه های دیگری از جمله بی حالی، چرت زدن و کاهش تحرک را نیز به دنبال دارد. در این صورت مراجعه فوری با دامپزشک بسیار ضروری است.لازم به ذکر است مرغ مینا توانایی هضم آهن موجود در غذا را نداشته و مصرف این غذاها موجب آسیب به کبد پرنده میشود، یکی از دلایل اصلی عدم تغذیه پرنده این بیماری است.

همچنین مشکلاتی نظیر تجمع سرب در معده و یا بلعیدن اشیا توسط مرغ مینای شما، باعث کاهش اشتهای پرنده خواهد شد.

برای آشنایی با بیماری های شایع مرغ مینا کلیک کنید.

آیا مراجعه فوری به دامپزشک برای درمان پرنده بی اشتها ضروری است ؟

در صورتی که پرنده شما جدیدا خریداری شده یا از غذای جدیدی برای او استفاده میکنید، پس از مدت کوتاهی به روال عادی خود بر خواهد گشت. در غیر این صورت مراجعه به دامپزشک و بررسی شرایط کلی مرغ مینا ضروری خواهد بود.

مرغ مینا نیز مانند تمام پرندگان بیماری خود را پنهان می کند، چنانچه شما متوجه غذا نخوردن ناگهانی مرغ مینا و بی حالی پرنده شدید لازم است تا سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. در این حالت پرنده روزها بیمار بوده و اکنون قادر به پنهان کردن آن نمی باشد.

دقت داشته باشید که در این حالت، صبر کردن برای بهبود پرنده، تنها اوضاع را وخیم تر کرده و منجر به تلف شدن مرغ مینا میشود.

جمع بندی

چنانچه غذا نخوردن پرنده، به علت عدم سلامت او است، با ادامه این روند، بیماری بیشتر خواهد شد. چنانچه به دلایل دیگری مرغ مینای شما از غذا خوردن امتناع میکند، با ضعیف شدن بدن، اوضاع رو به وخامت رفته و خطرات جدی سلامت پرنده را تهدید خواهد کرد.

مراجعه فوری به دامپزشک، تغذیه پرنده با استفاده از سرنگ و آب دادن به مرغ مینا با استفاده از قطره چکان از پیشرفت بیماری جلوگیری میکند.


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده