پرورش غاز در خانه از صفر تا صد همراه با نکات عملی

آموزش نحوه پرورش و نگهداری غاز در خانه  - چیکن هچ

آموزش نحوه پرورش و نگهداری غاز در خانه 

پرورش غاز در خانه و مزرعه یکی از روش های کسب درآمد برای بسیاری از خانواده های ایرانی بوده و خواهد بود، تنها چیزی که برای پرورش غاز نیاز خواهید داشت یک مکان مناسب در روستا، حاشیه های شهر و حتی داخل شهر است. آنها مقاومت بدنی بالایی دارند و تلفات کمتری نسبت به سایر پرنده ها دارند، بنابراین سود نهایی شما در پرورش آنها افزایش خواهد یافت. 

همین موضوع سبب شده تا به دارو و واکسن کمتری نیاز داشته باشند و گوشت ارگانیک تری تولید کنند، فروش گوشت غاز به اندازه سایر طیور و حتی بیشتر از آنها می باشد و مردم علاقه زیادی به مصرف آن دارند. بنابراین همیشه بازار خود را خواهند داشت و هیچ نگرانی از بابت فروش گوشت و تخم غاز نخواهید داشت. 

اگر علاقه مند به پرورش و نگهداری از غاز در خانه هستید و این علاقه را در خود احساس می کنید، می توانید با آماده کردن شرایط مناسب پرورش و خرید چند جوجه غاز و یا جوجه کشی از تخم های نطفه دار آنها کار خود را شروع کنید. در این نوشته از چیکن هچ هر آنچه که برای پرورش غاز در خانه لازم باشد، توضیح داده شده است. 

انتخاب مکان مناسب برای غازها

اگر در روستا زندگی می کنید و یا دارای حیاط بزرگی در حاشیه های شهر هستید، به راحتی می توانید این پرنده را پرورش دهید در نظر داشته باشید که غازها نیاز شدیدی به آب دارند و در محل پرورش آنها حتما باید استخر آب وجود داشته باشد. بنابراین استفاده از یک حوض کوچک در پرورش بهتر آنها بسیار کمک کننده خواهد بود. 

آنها باید یک سالن و اتاق کوچک برای استراحت در شب، فصل های سرد سال و نگهداری جوجه ها داشته باشند و حیاط بزرگ همراه با حوض نیز برای زندگی روزمره و تغذیه در اوقات گرم و معتدل سال داشته باشند. 

انتخاب مکان مناسب برای غازها - چیکن هچ

حتما یک اتاق مناسبی برای آنها در نظر بگیرید تا جوجه ها را در آن پرورش دهید. هم چنین غازهای ماده برای تخم گذاری نیاز به یک مکان آرام و کم نور و گرم دارند که اتاق برای آنها بهترین جا برای تخم گذاری خواهد بود. 

بنابراین یک مکان مناسب برای پرورش غاز باید دارای اتاق ، حیاط و حوض باشد. اگر حیاط دارای مراتع باشد، برای پرورش مناسب تر خواهد بود و غازها نشاط بیشتری خواهند داشت، در غیر این صورت حتما کف حیاط را با پوشال های نرم و خاک اره بپوشانید تا کف پای غازها زخم نشود و فضولات تجمع یافته به راحتی قابل شستشو باشد. 

خرید جوجه چند روزه یا جوجه کشی از تخم نطفه دار غاز ؟

پس از آماده سازی مکان مناسب آنها نیاز به تهیه جوجه خواهید داشت، پرورش دهنده هایی که به تازگی کار خود را شروع کرده اند، تمایل به خرید جوجه چند روزه دارند، اما پرورش دهنده های حرفه ای و دارای سابقه چندین ساله به خوبی می دانند که جوجه کشی از تخم های نطفه دار غاز ، درآمد بیشتری برای آنها خواهد داشت. 

در ادامه به معایب و مزایای هر دو روش اشاره خواهد شد :

الف – خرید جوجه چند روزه غاز 

در این روش به پرورش دهنده های غاز مراجعه می کنید و از آنها درخواست چند جوجه غاز می کنید که با قیمت بالایی به شما خواهند فروخت. از سالم بودن و یا بیمار بودن جوجه ها آگاهی ندارید. برای این منظور توصیه می کنیم که حتما جوجه ها را از خود پرورش دهنده های غاز خریداری کنید و از تزریق شدن واکسن های لازم اطمینان پیدا کنید تا در آینده با تلفات آنها رو به رو نشوید. 

خرید جوجه چند روزه یا جوجه کشی از تخم نطفه دار غاز ؟ - چیکن هچ

در زمان خرید حتما به مکان پرورش جوجه غازها مراجعه کنید و از کیفیت زندگی آنها باخبر شوید. یک پرورش دهنده خبره و باتجربه ، جوجه ها را در یک مکان تمیز نگهداری می کند و حتما بالای سر آنها لامپ مادر مصنوعی قرار می دهد و در کف بستر از پوشال های نرم استفاده می کند. هم چنین جوجه ها را به صورت دسته ای حصارکشی کرده تا از انباشت و تلف شدن آنها جلوگیری کند. در تغذیه جوجه ها هم از جیره غذایی استارتر و مخصوص استفاده می کند تا رشد بهتری داشته باشند.

ب – جوجه کشی از تخم نطفه دار غاز

در این روش باید یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت و استاندارد بخرید که به خوبی بتواند از تخم های آنها جوجه کشی کند، که در نوشته راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی این مورد کاملا بررسی شده است. 

پس از خرید دستگاه جوجه کشی باید تخم های نطفه دار غاز را خریداری کنید، کسانی که دارای غازهای مولد هستند و سابقه زیادی در پرورش غاز دارند، حتما تخم های نطفه دار آنها را خواهند داشت. برای خرید می توانید به آنها مراجعه کنید و تا جای امکان از واسطه ها و فروشنده های اینترنتی خرید نکنید تا تخم هایی با کیفیت و تازه خریداری کنید. در نوشته راهنمای خرید تخم نطفه دار به صورت کامل به این موضوع پرداخته شده ، حتما مقاله اشاره شده را مطالعه بفرمایید. 

با اینکه در روش دوم هزینه هایی را برای خرید دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار خواهید پرداخت، اما لازم است بدانید که دستگاه جوجه کشی جزو سرمایه ثابت شما به حساب می آید و در آینده قابل نقد کردن است و تخم های نطفه دار نیز قیمت بسیار پایین تری نسبت به جوجه ها دارند، هم چنین از سالم بودن جوجه های به دنیا آمده نیز اطمینان خواهید داشت؛ بنابراین از طریق کاهش هزینه های اولیه و میزان مرگ و میر، درآمد نهایی خود را افزایش خواهید داد. در مقاله ای جداگانه به صورت کامل و جامع به نحوه جوجه کشی از تخم های نطفه دار غاز پرداخته خواهد شد. 

آماده سازی مکان جوجه غازها و پرورش آنها 

آماده سازی مکان جوجه غازها و پرورش آنها  - چیکن هچ

پس از خرید جوجه ها و یا جوجه کشی از آنها ، باید مکان مناسبی را برای پرورش آنها فراهم آورید. مکانی برای رشد و پرورش جوجه غازها مناسب است که دارای ویژگی های زیر باشد :

الف – در اتاق های بسته باشند که وزش باد و بارندگی وجود نداشته باشد و از گزند حیواناتی مانند روباه و گربه نیز در امان باشند.

ب – در فصل تابستان حتما از لامپ مادر مصنوعی برای گرمایش بدن جوجه ها استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به صفحه لامپ مادر مصنوعی مراجعه کنید. این لامپ را در ارتفاعی قرار دهید که جوجه ها به اندازه کافی گرما دریافت کنند، یعنی نه از سرما دور هم جمع شوند و نه از شدت گرما از زیر لامپ به اطراف پناه ببرند. 

ج – حتما با استفاده از بخاری های گازی یا برقی ، دمای اتاق را بالا ببرید، چون که جوجه ها شکم خود را بر زمین می گذارند و از این طریق گرما به بدن آنها منتقل خواهد شد. 

د – در کف بستر آنها از خاک اره و یا پوشال های نرم استفاده کنید تا پای جوجه ها زخم نشود. پوشال های نرم آب و فضولات جوجه ها را نیز به خود جذب خواهد کرد و مانع از خیس شدن بستر و خورده شدن فضولات توسط جوجه ها می شود که این کار به سلامت جوجه ها کمک می کند. 

هـ – یک فن تهویه کوچک در اتاق آنها قرار دهید تا هوای آلوده را از محیط خارج کرده و اکسیژن تازه را به جوجه ها برساند. دقت کنید که فن نباید بسیار بزرگ باشد چون که باعث سرد شدن محیط و سرماخوردگی جوجه ها خواهد شد. 

و – مکان پرورش جوجه ها را حصارکشی کنید تا روی هم انباشت نشوند و تلفات ندهند. با استفاده از آجر و یا کارتون چندین مکان جداگانه را برای آنها بسازید و جوجه ها را بر اساس و جثه و در داخل حصارها قرار دهید، به عنوان مثال جوجه های 10 روزه را در یک مکان و جوجه های 5 روزه را در حصار دوم قرار دهید. 

در این صورت آنها همدیگر را له نخواهند کرد، هم چنین در هر حصار یک دانخوری و یک آبخوری قرار دهید، دانخوری و آبخوری ها باید به اندازه ای باشند که همه جوجه ها به اندازه کافی از آب و دان بهره مند باشند.

ز – مکان پرورش جوجه ها نباید شیب دار باشد؛ شیب دار بودن محیط سبب کج شدن پای جوجه ها خواهد شد و حتما آنها را در یک مکان صاف و تراز پرورش دهید. 

تغذیه جوجه غازها

برای تغذیه آنها می توانید از یونجه و ماست ترکیب شده استفاده کنید، هم چنین استفاده از ترکیب گندم ، جو ، ذرت ، سویا و سایر دانه ها به صورت خرد شده نیز برای تغذیه جوجه غازها مناسب است.

اگر می خواهید جوجه هایتان رشد خوبی داشته باشند می توانید از جیره غذایی استارتر جوجه مرغ یا جوجه غاز استفاده کنید، این جیره مخصوص دارای انواع مواد معدنی ، پروتئین ، کربوهیدرات و ویتامین های مورد نیاز برای بدن جوجه ها می باشد و به رشد و تقویت بدن آنها کمک خواهد کرد. 

تغذیه جوجه غازها - چیکن هچ

آنها علاقه زیادی به خوردن غذای آبکی دارند، بنابراین می توانید غذای آنها را با مقداری آب ولرم ترکیب کنید و به آنها بدهید. در کنار غذا حتما باید مقدار کافی آب نیز وجود داشته باشد، آنها برای هضم غذا نیاز شدید به آب دارند. 

دقت کنید که چینه دان جوجه ها هنوز قادر به هضم دانه ها و غذای سفت نیست، پس حتما غذای آنها را به خوبی خرد کنید تا امکان هضم و بلع آن توسط جوجه ها به راحتی امکان پذیر باشد. 

جهت جلوگیری از تجمع و خوابیدن جوجه ها در داخل دانخوری و آبخوری ، حتما لامپ مادر مصنوعی را با فاصله از آنها قرار دهید. محیط آنها باید به اندازه ای گرم باشد که جوجه ها تمایل به بیرون آمدن از زیر لامپ و خوردن آب و غذا داشته باشند. 

آب تنی دادن جوجه ها در سن دو هفتگی

زمانی که جوجه ها به سن دو هفتگی رسیدند، به اندازه کافی مقاوم خواهند شد و می توانید لامپ مادر مصنوعی را از محیط آنها بیرون بیاورید. اما دمای محیط پرورش آنها باید بین 25 الی 27 درجه سانتی گراد باشد. 

برای نزدیک کردن جوجه ها به زندگی طبیعی آنها ، می توانید از یک حوض کوچک در محل پرورش آنها استفاده کنید. بهتر است که سینی های کم عق استفاده کنید و برای جلوگیری از خیس شدن بستر حتما از نایلون استفاده کنید. 

آب تنی دادن جوجه ها هفته ای دو بار کفایت می کند، دقت کنید که غدد چربی آنها در این سن به صورت کامل تکامل نیافته و احتمال خیس شدن پرهای آنها وجود دارد، بنابراین برای جلوگیری از سرما خوردن جوجه ها ، حتما از بخاری استفاده کنید.

پرورش غازهای یک ماه به بالا

زمانی که غازها به این سن رسیدند، به راحتی در حیاط قابل پرورش هستند. در حیاط آنها حتما از پوشال استفاده کنید و تعداد مناسبی دانخوری و آبخوری قرار دهید. 

برای آب تنی غازها حتما از یک حوض مناسب با ارتفاع کم استفاده کنید. البته درِ اتاق باید همیشه باز باشد تا در صورت نیاز به استراحت به داخل اتاق بروند. در شبها باید آنها را به داخل اتاق هدایت کنید تا از حوادث ناگوار و سرمای ناخواسته در امان باشند. 

آنها می توانند از انواع علوفه ها مانند یونجه ، سبزیجات ، ته مانده میوه و سبزیجات ، انواع دانه ها و غلات تغذیه کنند، حتی اگر دارای زمین و مرتع هستید می توانید غازها را در مراتع رها کنید و شاهد چریدن آنها باشید. 

در ویدیوی زیر می توانید چریدن غازها در چمنزار را شاهد باشید. بنابراین اگر مکان سرسبزی دارید، به راحتی می توانید غازها را در آن پرورش دهید. 

کسب درآمد از فروش غاز گوشتی

اگر به خوبی از غازها مراقبت کنید و تغذیه کافی داشته باشند، در سن 5 ماهگی می توانید آنها را به عنوان غاز گوشتی به بازار بفروشید که در این سن بین 4 الی 5 کیلوگرم وزن خواهند داشت. اما تحقیقات نشان می دهد که غازها در سن 7 الی 8 ماهگی لذیذترین گوشت را خواهند داشت و گوشت و جگرشان به بهترین زمان استفاده و طبخ خواهد رسید. 

جهت افزایش وزن بهتر غازها باید از جیره های غذایی دارای چربی ، کربوهیدرات و پروتئین بالا استفاده کنید و می توانید از جیره غذایی غازهای گوشتی استفاده کنید. البته در کنار آن حتما باید در مراتع بچرند و از میوه و سبزیجات و مانده های غذایی نیز می توانند تغذیه کنند.

از دادن غذاهای شور و شیرین به آنها خودداری کنید چون که سیستم گوارشی آنها قادر به هضم مقداری زیادی قند و نمک نخواهد بود و مشکلات زیادی را برای آنها به وجود خواهد آورد. 

کسب درآمد از فروش تخم غاز

اگر می خواهید غازها را برای تولید تخم خوراکی یا نطفه دار پرورش دهید، باید آنها را تا سن 8 ماهگی پرورش دهید چرا که سن بلوغ و زمان تخم گذاری آنها از 8 الی 10 ماهگی آغاز خواهد شد. 

برای اینکه غازها بیشترین میزان تخم گذاری را داشته باشند، حتما باید از جیره غذایی مخصوص غازهای تخمگذار استفاده کنید که دارای مقدار زیادی پروتئین ، کلسیم ، فسفر و انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای آنها خواهد بود.

کسب درآمد از فروش تخم غاز - چیکن هچ

شما می توانید در کنار علوفه ها، غلات ، میوه و سبزیجات ، از پودر استخوان ، پودر گوشت و کنجاله سویا و بادام در تغذیه آنها استفاده کنید و از مکمل های معدنی و مولتی ویتامین ها نیز تاثیر زیادی در افزایش میزان تخم گذاری آنها خواهد داشت. 

اگر می خواهید غذاهایتان تخم های نطفه دار تولید کنند که قابل جوجه کشی باشد ، حتما باید در میان غازهای ماده ، غاز نر نیز وجود داشته باشد چرا که لازمه نطفه دار شدن تخم ها ، انتقال نطفه از بدن غاز نر به بدن غاز ماده است. 

ساخت لانه تخم گذاری برای غاز ماده

غاز ماده زمانی اجازه جفت گیری به غاز نر را خواهد داد که تغذیه کافی در دسترس آنها باشد، دمای هوا مناسب است و از همه مهمتر لانه مناسبی نیز داشته باشند. لانه آنها باید در گوشه ای از اتاق باشد و با پوشال های نرم پوشیده شده باشد. در مکان تخم گذاری باید نور کمی وجود داشته باشد و دمای آن از متوسط دمای محیط بیرون بالاتر باشد. 

نکات بهداشت در مراقبت از غازها

همانطور که گفته شد، غازها مقاومت بیشتری در برابر شرایط آب و هوایی و بیماری ها دارند، اما غازهایی که بیشتر از یک ماه سن داشته باشند، مقاوم هستند، بنابراین باید نهایت مراقبت را از جوجه غازها داشته باشید. 

جهت جلوگیری از بیمار شدن آنها ، از هم غذا شدن غازها با سایر پرنده ها مانند مرغ و خروس و سایر حیوانات مانند سگ و گربه جلوگیری کنید چون که احتمال انتقال بیماری از طریق آب و غذا وجود دارد. 

حتما پوشال های بستر غازها را به صورت هفتگی تعویض کنید چون که فضولات جمع شده در بستر آنها، سبب انتشار آمونیاک و بیماری غازها خواهد شد و در صورت تغذیه غازها از فضولات بر جای مانده ، امکان بروز بیماری کوکسیدیوز در آنها وجود دارد. 

به منظور جلوگیری از وقوع بیماری های احتمالی مانند نیوکاسل ، مارک ، کوکسیدیوز و… که در همه پرنده ها وجود دارد، حتما با مراجعه به مراکز دامپزشکی نسبت به واکسیناسیون غازها اقدام کنید. 

ظروف آبخوری و دانخوری را روزانه بشویید و از آب آشامیدنی سالم و غذای سالم و تازه استفاده کنند تا دچار مسمومیت نشوند. هم چنین جهت پرورش بهتر آنها می توانید از پرورش دهنده های باتجربه غاز کمک بگیرید و از راهنمایی های آنها بهره مند شوید. 

در نهایت اینکه اگر سوال یا پیشنهادی دارید از طریق بخش دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال کنید، در سریعترین زمان ممکن به آنها پاسخ خواهیم داد.


دیدگاه‌ها 4
4 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

به غازها چه نوع واکسن بزنیم

سلام
واکسن های دوره ای شامل واکسن های ابله و نیوکاسل و … میشه که برنامه تزریق اون باید توسط دامپزشک محلی داده بشه

بهترین سایت پرورش جوجه غازی بود که تاحالا دیده بودم اطلاعات کامل و مفید داشت
ممنون

خوشحالیم که راضی بودید
موفق باشید