برای درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی چه کنیم؟

برای درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی چه کنیم

راه های درمان سرماخوردگی جوجه ها و مرغ و خروس های خانگی

این روزها، هرکس که حیاط یا باغ دارد، یک گوشه آن را به نگهداری از مرغ و خروس ها اختصاص میددهد. اگر به آن ها توجه نشود، سرما می خورند. حالا برای درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی چه کنیم؟

بیماری جوجه ها و مرغ ها، درجات مختلفی دارد. اگر به بیماری شدیدی مبتلا شوند، ممکن هست از بین بروند.

از طرفی دیگر، بیماری به سرعت بین آن ها شیوع پیدا می کند. به همین دلیل باید همواره به آن ها توجه کنید. به محض اینکه احساس کردید یک جوجه یا مرغ بیمار است، آن را از سایرین جدا کنید. می دانید که چطور پرنده بیمار را تشخیص دهید؟ اطلاعی از روش درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی دارید؟ ما در این مطلب از وبلاگ چیکن هچ، به بررسی این موضوعات می پردازیم. با ما همراه باشید.

علائم سرماخوردگی مرغ چیست ؟

لرزش مرغ ، سستی ، نوک زدن های بی دلیل ، عطسه ، مدفوع غیر طبیعی و … از علایم سرماخوردگی مرغ میباشد.

نشانه های سرماخوردگی در طیور :

عفونت های تنفسی مرغ و جوجه سرماخورده گاهی آنقدر ضعیف هستند که اصلا هیچ علائمی ندارند. گاهی هم آنقدر شدید که در عرض مدت کوتاهی، همه گله را درگیر می کنند. زمانی که مرغ و جوجه ها بیمار می شوند، نشانه های مختلفی را از خود بروز می دهند. با وقت گذراندن و تحت نظر داشتن آن ها، می توانید این علائم را پیدا کنید.

عطسه، سستی و بی حالی، لرزش، نوک زدن غیر طبیعی و بی دلیل، نشانه هایی هستند که به ما اخطار می دهند. هر یک از این علائم، نشانه بیماری جوجه ها یا مادر آن ها است. برای تشخیص و درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی، حتما به صورت آن ها توجه کنید. گاهی صورت و اطراف چشم شان متورم می شود.

علاوه بر این ها، کاهش تخم گذاری نیز علامت خوبی نیست. با بررسی مدفوع پرندگان هم می توانید سلامتی آن ها را بررسی کنید. تغییر رنگ مدفوع، نشانه بروز مشکل در سلامتی مرغ و جوجه ها است. مدفوع خیلی سفت یا آبکی، هرکدام یک هشدار محسوب می شوند. همه علائم را جدی بگیرید.

مطالب پیشنهادی ...

پس از پیدا کردن پرنده بیمار، برای درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی چکار کنیم؟

• اولین قدم

مرغ یا جوجه بیمار را از سایر پرندگان جدا کنید. آن را در محیطی گرم و جدا از گله نگه دارید. در واقع مرغ یا جوجه بیمار باید قرنطینه شوند. زیرا احتمال مسری بودن بیماری وجود دارد.

• دومین قدم

برای درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی، مدام به آن ها آب بدهید. اگر خود پرنده نمی تواند از ظرف آبخوری، آب بنوشد، شما به آن کمک کنید. برای اینکار می توانید از قاشق، قطره چکان یا سرنگ تمیز استفاده کنید. آب از هر نظر می تواند به پرنده سرماخورده کمک کند.

آب به افزایش متابولیسم، کاهش دمای بدن، هضم راحت تر غذا و دفع آسان تر مدفوع پرنده کمک می کند. اگر به پرنده آب زیادی ندهید، شانس بهبود را از دست می دهد.

داروی سرما خوردگی مرغ چیست ؟

مصرف سیر و آویشن از موادی است که بعضی بیماری ها را بهبود میبخشد اما قبل از هرچیزی توصیه میشود با یک دامپزشک مشورت نمایید و به هیچ عنوان بدون مشورت دامپزشک کاری انجام ندهید.

اضافه کردن مکمل ویتامینی

یکی از راه های درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی، اضافه کردن مکمل ویتامینی به جیره غذایی آن است.

اضافه کردن مکمل ویتامینی

به مدت 1 تا 2 روز در آبخوری پرنده بیمار ویتامین محلول بریزید. مکمل ها نقشی اساسی در پرورش مرغ دارند که برای دریافت مکمل مناسب با توجه به نژاد پرنده از مشاوران دامپزشک مشورت بگیرید.

از غذای پرنده غفلت نکنید

برای جوجه و مرغ بیمار، اهمیت غذا بیشتر از آب است. پرنده برای درمان شدن به انرژی احتیاج دارد. حتی اگر خودش هم نمی تواند غذا بخورد، شما با کمک سرنگ، به آن غذا بدهید.

توجه کنید که گلوی جوجه یا مرغ سرماخورده، ملتهب و متورم است. بنابراین بهتر هست که غذاهای خمیری شکل را برای آن در نظر بگیرید. سرلاک گزینه مناسبی برای تغذیه و درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی است. مقداری از سرلاک را در آب گرم حل کرده و به پرنده بیمار بدهید.

از غذای پرنده غفلت نکنید

اگر پرنده توانایی خوردن غذا را از دست نداده و همچنان اشتها دارد، رژیم غذایی آن را تغییر ندهید. در کنار غذای ثابت، مکمل های ویتامینی را به برنامه غذایی پرنده اضافه کنید. با تغییر ناگهانی برنامه غذایی، امکان بررسی دقیق بیماری پرنده سخت تر می شود. در نتیجه، حال پرنده هم روز به روز رو به وخامت می رود.

اگر در دوران سلامتی به مرغ و جوجه ها غذاهای گیاهی مثل سیر نمی دهید، در دوران بیماری هم از دادن آن ها صرف نظر کنید. به جای آن باید روی سیستم ایمنی مرغ و جوجه ها تمرکز نمایید.

خود درمانی ممنوع

هرگز نه برای مرغ و جوجه ها و نه هیچ شخصی، خودسرانه دارو تجویز نکنید. آن هم زمانی که نمی دانید اصلا ریشه بیماری چیست و از کجا نشات گرفته است. این کار، درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی را به مراتب سخت تر می کند. زیرا تشخیص بیماری حتی برای دامپزشک هم دشوارتر می شود.

در درمان بیماری مرغ و جوجه ها عجله نکنید. بلافاصله بعد از دیدن اولین نشانه بیماری، به آن ها آنتی بیوتیک ندهید. زیرا ممکن هست که بیماری باکتریایی نباشد. سیر یا کپسول های آنتی بیوتیک، فقط برای درمان بیماری های باکتریایی موثر هستند. چرک خشک کن تاثیری روی بیماری ویروسی ندارد.

از طرفی دیگر، بسیاری از بیماریها دارای علائم مشابهی هستند. اینکه متوجه باکتریایی یا ویروسی بودن بیماری شوید، تنها با آزمایش پزشکی امکان پذیر است.

اشتباهات رایج استفاده از چرک خشک کن
 • تجویز و استفاده در بیماری غیر باکتریایی
 • دوز اشتباه برای پرنده بیمار تجویز می شود
 • برای مدت زمان اشتباهی تجویز می گردد
 • نوع اشتباهی از آنتی بیوتیک تزریق می شود
 • از طریق اشتباهی به پرنده داده می شود. برای مثال به جای مصرف خوراکی، تزریق می گردد.

تجویز اشتباه آنتی بیوتیک، علاوه بر اینکه به درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی کمکی نمی کند بلکه بیماری را تشدید می کند. در نتیجه تجویز اشتباه، پرندگان به آنتی بیوتیک مقاوم می شوند. فراموش نکنید که فقط یک دامپزشک می تواند برای جوجه یا مرغ تخم گذار، آنتی بیوتیک تجویز کند.

راه های پیشگیری از سرماخوردگی مرغ چیست ؟

قفس پرنده را هر روز چک کرده و تمیز نگهدارید،حداقل ماهی یک بار محیط را ضد عفونی کنید ، رژیم مناسب غذاییی مرغ را رعایت کنید

در نهایت

در این مطلب روش های ساده ای برای درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی بیان کردیم. قرنطینه کردن پرنده بیمار، توجه به خوراک و دادن آب به آن، در بهبود حال پرنده سرماخورده بسیار اهمیت دارند. هرگز به طور خودسرانه رژیم آن ها را تغییر نداده و داروی آنتی بیوتیک نیز تجویز نکنید. همه چیز را به دامپزشک بسپارید.

حالا می دانیم که برای درمان سرماخوردگی جوجه و مرغ خانگی چه کنیم. امیدوار هستیم که خواندن این مقاله برای شما مفید باشد.

دیدگاه‌ها 47

*
*

  امیرحسین پاسخ

  سلام من یک خروس دارم خیلی توخودشه ازبقیه جدامیشه بعضی موقه هاهم عطسه میزنه مدفوعشم سفیدرنگه وچشم هاشم میبنده فکرمیکنم سرما خورده خوبه بهش قرص سرماخوردگی انسان بهش بدم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نه دوست عزیز قرص سرماخوردکی انسانی ندید بهش
   بهش یه تیکه کوچیک سیر بدید بخوره ، نخورد بندازید تو حلقش
   تغذیش رو هم بهبود بدید
   این پست رو هم کامل بخونید برای شما نوشته شده ، به راحتی میتونید پرندتون رو درمان کنید

  محمدرضا پاسخ

  من یه خروس دارم سالم بود از بعد ازظهر چشم چپشو میبنده فقط موقه فرار بازش میکنه ایا سرما خوردگیه یا چیزی داخل چشمش رفته؟؟؟؟؟؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اگر غلائم دیگه ای همچون اسهال ، کم شدن غذا ، بیحالی ، گوشه نشینی و ... نداره ، حتما چیزی رفته تو چشمش
   قطره چشمی کودک بریزید داخلش خوب میشه

  علیرضا پاسخ

  سلام من یه ۲۰تاجوجه مرغ دارم همش توخودشون هستن ومدام سرفه وبه سختی نفس میکشن ومدفوع آنهاسفیدهست .دسترسی به دام پزشک هم ندارم اگه زوددست به کارنشم ازشون تلف میشن فقط میتونم داروهای گیاهی بدم .آیاسرماخوردن🤔چی بدمشو😥خواهش میکنم زودبهم بگین.تادیرنشده.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله به امکان زیاد سرما خوردن
   بهش تکه سیر بدید
   غذاشون رو تقویت کنید
   محیط رو گرم و تمیز نگه دارید
   هر چند بهترین کاری که میشه کرد مراجعه به دامپزشک هست تا انتی بیوتیک تزریق کنه و مولتی ویتامین بهشون بده ، اینجوری درصد موفقیت زیاده

  رضوی پاسخ

  سلام، ایا میتنم از شربت سرما خوردگی کودک به جوجه 10 روزه بدم خیلی بیحاله آبریزش هم داره. لطفا راهنمایی کنید.

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   خیر دوست عزیز ، چنین تجویزهایی سبب تلف شدن پرندتون خواهد شد
   یه تیکه سیر اللحصاب بهش بدید ، اگه خوب نشد با دامپزشک مشورت کنید

  مهدی پاسخ

  سلام من یه مرغ دارم که دو روز پیش حواسم نبود برنج نشسته بش دادم و برنج و روغن خورد الان این دو روزه که هیچی نمیخوره؟چیکار کنم لطفا کمکم کنید؟؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام خوردن برنج مشکلی برای پرنده ایجاد نمیکنه
   مقدار آب زیاد در اختیارش قرار بدید و فضلش رو مرتب بررسی کنید

  امید پاسخ

  باسلام،ایا دادن پیاز تازه وخرد شده باغذا برای امراض ماکیان خوبه؟باتشکر

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله مفید هست ، باعث افزایش ایمنی پرنده در مقابل بیماری های عفونی میشه ، دقت کنید که علاوه بر پیاز و ... باید واکسن های پرنده نیز کامل تزریق بشه

  Mohamad پاسخ

  ببخشید یکی از خروس های من مدام سرفه خروسکی میکنه و به سختی نفس میکشه و یکم گیج شده چیکار کنم براش؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   فضلش چه رنگی هست ؟ تغییر در فضلش ایجاد شده ؟
   حرکات سر از خودش نشون میده ؟
   اگر حرکات نامتجانس سر و چرخش سر از خودش نشون بده یا فضلش سبز رنگ باشه ، امکان ابتلا به نیوکاسل زیاد هست :
   بیماری نیوکاسل چیست ؟
   اما اگه علائم اشاره شده رو نداشته باشه ممکنه سرماخورده باشه ، یه تکه سیر بهش بدید ، تو برنامه ی غذاییی پرنده از پیاز استفاده کنید و از نظر غذایی تقویتش کنید
   محیط نگهداری هم گرم باشه
   در صورت تدام علائم به دامپزشک مراجعه کنید ، اگرم نیوکاسل بود که همون اول به دامپزشک مراجعه کنید و پرنده رو از سایر طیور جدا کنید

  سلطانی پاسخ

  سلام خسته نباشد
  دو تا از جوجه هام که۱۰ روزه هستن ؛
  چشم هایشون را بسته و یک جا می مونن جای گرم ومناسب هستن غذا هم پودر جوانه گندم سبوس و ذرت و اندازه ی عدس سیر بهش میدم البته تو دهانش خودشون نمی خورن خیلی خیلی کم می خورن سرفه و عطسه نمی کنن دکتر هم بردم هیچ دارویی تجویز نکردن
  فروگلوبین انسانی ی قطره با آب قاطی کردم بهش دادمولی هنوز کسل هستن اول یکی از جوجه این طوری بود امروز هم یکی دیگه از جوجه حالش بد شد
  باید الان چیکار کنم ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   دکتر چه تشخیصی در موردشون داد ؟
   مولتی ویتامین هم نداد بهشون ؟

  سراوانی پاسخ

  مرغ من لنگ شده و سرما خورده و بی حال است غذا نمیخورد و کاکلش افتاده باید چه کنم؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید تا کامل مورد بررسی قرار بگیره

  نادر غلامی پاسخ

  سلام
  من یک جوجه خروس 3 الی 4 ماه دارم از دیروز بد ظهر دچار آبریزش خستگی شده و خوب هم نفس نمی کشه بهش هروز سیب زمینی پخته نان خورد شده بیشتر وقتها مغز پسته گردو تخمه میدم سبزی میوه تازه هم بهش میدم الان از دیشب تا حالا بی قرار کمی آب با قطره چاکان بهش دادم
  تا به حال هیچ ویتامینی هم بهش ندادم
  ممکن راهنمایی به فرمایید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   فضلش به چه شکل هست ؟ تغذیش کاهش داشته ؟
   بهتره در جیره ی روزانه پرنده پیاز و سیر رو هم اضافه کنید تا مقاومت بدنی پرنده افزایش پیدا کنه
   استفاده از مولتی ویتامین ها در تمامی طیور بسیار ضروری هست ولی میزان ، مقددار و نوع اون بستگی به نژاد پرنده ، وزن و سنش داره که دامپزشک تشخیص میده

  الما پاسخ

  من دو تا جوجه دارم که یکیش عطسه میکنه باید چیکار کنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   عطسه کردن از ابتدایی ترین علائم بیماری در تمامی طیور هست
   باید موارد مختلف مثل کاهش اشتها ، فضله و ... مشخص بشه تا فهمید بیماری چی هست
   الالحصاب بهش یه تکه کوچیک سیر و پیاز بدید
   اگه خوب نشد باید ببریدش دامپزشک

  زهرا موسیٰ زاده پاسخ

  با سلام ببخشید می توانیم برای پیش گیری از بیماره به جوجه یک روزه سیرو پیاز بدهیم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   خیر ! برای جوجه یک روزه سیر مناسب نیست ! تا 24 ساعت آب و قند 10 درصد ، و باقی جیره پیش استارتر ، یکم که بزرگتر شد میتونید سیر و پیاز بدید

  ماهان پاسخ

  ببخشید مزاحم شدم چطوری در این هوای سرد سیستم ایمنیه بدن مرغ هامو ببرم بالا که سرما نخورن

   chicken-admin پاسخ

   سلام ماهان عزیز
   به صورت منظمی در برنامه غذایی طیور از سیر ، پیاز و مولتی ویتامین ها استفاده کنید . مقدار نباید زیادی باشه ، مولتی ویتامین رو هم باید تجویز اولیش توسط دامپزشک صورت بگیره . چون با توجه به سن و نژاد پرنده متفاوت هست
   محیط نگهداری باید منظم تمیز نگهداشته باشه ، آبخوری و دانخوری باید تمیز باشه
   محیط نگهداری گرم باشه برای پرنده
   تغذیه ی پرنده هم مفیدتر و بیشتر از حالت عادی باشه تا احساس گرسنگی نکنه . تغذیه ی کم و ضعیف یکی از مهمترین عوامل در کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن هست .

  رزمجو پاسخ

  سلام من یه جوجه کوچیک دارم که کمی میلنگه و پای راستش درد میکنه و اشتها نداره و همش میره یه گوشه چیکار کنم؟
  لطفا
  ممنون

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   این مورد اگه از ضربه نباشه ، هم میتونه از مشکلات ناشی از جوجه کشی باشه و هم اینکه از تغذیه ی نامناسب اتفاق میفته
   تغذیه رو بهبود بدید ، میزان کلسیم رو افزایش بدید ، از کف دریا یا پودر استخوان استفاده کنید . اگر پلت میدید بهش پلت ها حاوی این موارد هستن و تقویت میکنن پرنده رو
   از مولتی ویتامین استفاده کنید که در این مورد بسیار میتونه موثر باشه . از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید و در ابخوری همراه با اب بریزید تا بخوره

  کیانی پاسخ

  سلام
  یه خروس سبرایت مدفوع سبز رنگ و سرش سفید و عفونت کرده به زور نفس میکشه صداش خس خس میکنه و کل شبانه روز ناله میکنه
  دو بار بردمش دامپزشکی یه کم خوب شد ولی دوباره حالش بد شده چیکار کنم؟
  لطفا جواب بدید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   با توجه به علائم گفته شده ممکنه نیوکاسل گرفته باشه
   از سایر طیور جداش کنید ، به دامپزشک دیگه ای مراجعه کنید تا بهتر بررسی بشه ، علائمی که اینجا گفتید رو به دامپزشک بگید
   مطالعه ی مقاله ی زیر هم مناسب هست :
   نیوکاسل چیست ؟

  صبا پاسخ

  سلام میشه کمکم کنید؟؟
  جوجه مرغ من سه ماهشه ، امروز یکدفعه بی حال شده بود ، چشماش ر میبنده یه گوشه می‌ایسته و غذا هیچی نمیخوره...
  فقط دیشب میخواستم براش یکم لونشو گرم و نرم کنم خوابیده بود بیدار که شد ترسید!صدای جیک زدناشم گرفته شده
  میشه راهنماییم کنید چش شده؟؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   محیط نگهداری رو گرم کنید
   زمان بیشتری باهاش باشید
   تغذیش رو هم متفاوت و مقوی کنید تا اشتهاش باز بشه
   مولتی ویتامین هم میتونه خیلی موثر باشه که در باز شدن اشتهای پرنده کمک شایانی می کنه

  آرمیتا پاسخ

  سلام دوروز پیش ی جوجه خروسم مثل سرماخوردگی بیحال بود و مرد الان دوتا دیگه گرفتن ی واکسن سفید رنگ زدم براشون الان خیلی بیحالن چیکارشون کنم خوب بشن

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   اون واکسن سفید رنگ چیه که زدید ؟!
   تغذیشون چیه ؟
   فضلشون تغییر شکل داشته ؟ آبکیه ؟ مشکل تنفسی هم دارن ؟

  Zahra Slhi پاسخ

  سلام.
  من یه جوجه یه ماهه دارم
  که چن روز بود گلوشو تکون میداد و انگار که چیزی گیر کرده باشه
  اوایل خیلی ترسیدم و ماساژ میدادم گلوشو و آروم میشد و میخوابید
  اما الان ک خیلی بیشتر از قبل مواظب تغذیش هستم بازم همینطوره
  و یجورایی مطمئن شدم گلوش عفونتی چیزی کرده
  میشه راهنمایی کنید چون دامپزشک نمیتونم برم :(

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   یه تکه ی کوچیک سیر بهش بدید بخوره
   تغذیش رو مقوی کنید
   استفاده از تغذیه ی مناسب ، نه ته مانده غذا، میتونه در افزایش مقاومت پرنده در مقابل بیماری ها هم تاثیر گذار باشه

  مهدی پاسخ

  سلام من چهارتا مرغ دارم ویکی از اونها از مرغ های دیگه جدا هست و یکی از چشم هایش باز نمیشه باید چه کاری کنم که خوب شود لطفا کمک کنیک

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   قطره چشمی کودک بریزید داخل چشمش
   بهش تکه کوچیکی سیر بدید و تغذیش رو مناسب انتخاب کنید
   همینطور محیط نگهداری نباید سرد باشه

  مهدی پاسخ

  سلام من یکی از مرغام یک چشمش دروزه کامل باز نمیشه و نمیتواند راحت غذا بخوره و مدفوعشم سفیده و خیلی هم بیحاله باید چی کار کنم

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   از نشانه های معمول بسیاری از بیماری ها هست این موارد
   امکان سرماخوردگی در پرنده بالاست
   محیط نگهداری گرم بشه ، تغذیه بهبود داشته باشه و مقوی بشه ، از مولتی ویتامین استفاده بشه ، تکه ای سیر هر روز بهش داده بشه
   اگه شرایط تا 2 روز بهبود نداشت به دامپزشک مراجعه کنید تا انتی بیوتیک استفاده کنه

  آیدین نجفی پاسخ

  سلام
  من 20تا جوجه دارم که1 ماهه هستن عطسه میزنن وبه دامپزشکی هم بردم دارو داد خوب نشدن چیکار کنم واکسن هم زدن مدفوعش هم اسهالهست چی بدن خوب بشه

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   خوب این مورد رو دامپزشک با توجه به اینکه مورد رو معاینه کرده باید تشخیص بده ، سرد بودن محل نگهداری ، بهداشتی نبودن محیط میتونه از عوامل مشکل زا باشه
   در تغذیه ی روزانه از مواد مقوی بیشتر استفاده کنید، از ویتامین ها در تغذیشون استفاده کنید تا مقاومت بدنیشون افزایش پیدا کنه
   همینطور از سیر و پیاز در تغذیه ی روزانه ی طیور استفاده کنید تا سیستم ایمنی بدنشون رو تقویت کنه

  جواد پاسخ

  سلام من چند تا مرغ وخروس دارم و همشون سرما خوردند ویکیشون هم دور چشمش راستش قرمز و روی پلک چشمش چند تا دونه های قرمز وجود داره چشم هاش راهم میبنده وگاهی وقتا باز میکنه ایا راهی برای درمان وجود داره لطفا بگید

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   در ابتدا پرنده هایی که مشکل دارن رو از بقیه جدا کنید
   محیط نگهداری رو گرم کنید
   در برنامه ی غذایی طیور همیشه از سیر و پیاز استفاده کنید تا مقاومت بدنشون افزایش پیدا کنه
   امکان بروز بیماری قارچی و یا انگلی با توجه به محیط نگهداری پرنده ها وجود داره
   همینطور امکان ابتلا به آبله هم وجود داره
   دامپزشک مراجعه کنید و فضله و ... رو بهش شرح بدید تا از درمان های موجود براش استفاده کنه

  آیدین نجفی پاسخ

  من مرغم ابله گرفته چیکار کنم خوب ش

  مبینا پاسخ

  سلام من یه جوجه دارم که بیشتر از یک هفتشه.
  الان بیحال شده و حرکت نمیکنه در حدی که راه بره تحرک داره.
  احساس میکنم چیزی توی گلوش گیر کرده چون مدام نوکش رو به زمین می ماله و احساس گیر کردن چیزی توی گلوش رو داره.
  برای گیر کردن چیزی توی گلوی جوجه باید چیکار کنم؟؟
  می خوام با درمان خانگی حل بشه.

  برای بیحال بودنش چیکار کنم؟؟

  لطفا به این دوتا سوال من هر کی میدون پاسخ بده🙏🙏🙏🙏👆👆👆👆👆

  لطف می کنید🙏🙏

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   غذا بهش چی میدید ؟ جوجه ی یک روزه باید محیط نگهداریش گرم باشه
   جیره ی یک روزه مصرف کنه و اب مناسبی در اختیارش باشه
   در مورد نوکش باید بررسی کنید که مشکل چیه ، دهنش رو باز کنید نگاه کنید ، دو نفری بگیرید راه تتره