غاز نر و ماده را چگونه تشخیص دهیم؟ | روش های تعیین جنسیت جوجه غاز

اگر شما هم علاقه مند به پرورش و تکثیر غاز می باشید، به احتمال زیاد به دنبال راهکارهایی برای تعیین جنسیت جوجه غاز در منزل می گردید. در نگاه اول شاید تعیین جنسیت غاز راحت نباشد، اما با دانستن ویژگی ها و خصوصیات مختلف آنها می توان نر یا ماده بودنشان را تشخیص داد.

اگاهی از جنسیت غاز ها در گله های مولد بسیار اهمیت دارد. چراکه تعداد غازهای نر و ماده در یک گله باید متناسب باشد تا امکان تولید تخم های نطفه دار فراهم شود. در این مقاله از چیکن هچ به بررسی راه های تشخیص نر یا ماده بودن غازها می پردازیم. پس در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۲ ( ۹۶ تایی)
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۲ ( ۹۶ تایی)
» بهترین دستگاه برای جوجه کشی از تخم نطفه دار غاز
» دارای موتور گیربکس دار ساخت مالزی برای چرخش تخم ها
» برخورداری از سیستم تامین دمای اتوماتیک
قیمت : 7,100,000تومان

اهمیت تشخیص جنسیت غاز

همانطور که در قسمت قبل هم به آن اشاره کردیم،  برای تولید تخم نطفه دار غاز، حضور غاز نر در گله الزامی می باشد. اما باید تناسب بین تعداد نر و ماده این پرنده در گله حتماً رعایت شود.

در صورتی که تعداد نر در گله کم باشد، یا تخم ها بدون نطفه خواهند بود و یا نطفه ی ضعیفی خواهند داشت. شما می توانید با استفاده از دستگاه جوجه کشی از تخم های نطفه دار اقدام به جوجه کشی کنید. همچنین غاز های نر چون جثه بزرگتری دارند، در نتیجه وزن بیشتری نیز برخوردارند و قیمت آن ها بالاتر است.

روش های تشخیص نر و ماده بودن غاز

شما می توانید با مقایسه ی ویژگی های ظاهری و رفتاری غاز های نر و ماده اقدام به تعیین جنسیت آنهاکنید. در برخی از نژاد های غاز بین نر و ماده تفاوت چندان فاحشی وجود ندارد به همین دلیل برای تعیین جنسیت آنها باید از آزمایش خون و یا DNA کمک بگیرید.

قبل از اینه به بررسی مفصل تفاوت های غاز نر و ماده بپردازیم جدولی را برای مقایسه ی این دو برایتان ارائه می دهیم:

ویژگی غاز نر غاز ماده
صدا صدای بلند، گرفته و بم صدای خشن و کلفت
تمایل به شنا کردن دارد کمتر از نر
بافت شکم سفت نرم
فاصله ی پاها کم زیاد ( به دلیل تخم گذاری)
اندازه ی جثه بزرگ کوچک تر از نر
طول گردن بلند و ضخیم کوتاه تر و نازک تر از نر
میزان پرخاشگری زیاد کم
شکل کلواک برآمدگی ویرگول مانند برآمدگی کم

روش های تشخیص جنسیت غاز - چیکن هچ

1) تشخیص جنسیت غاز از روی صدای آن

زیر و بمی صدای غاز می تواند یکی از راه های تشخیص جنسیت آن باشد. غاز ماده دارای صدایی خشن تر و به اصطلاح گوش خراش تری نسبت به غاز نر می باشند.

2) تعیین جنسیت غاز ار روی ظاهر آن 

توجه به ظاهر و رفتار غاز نیز می تواند کمک بسیاری به تعیین جنسیت آن نماید. غاز نر علاقه زیادی به شنا کردن دارد. این پرنده برای جفتگیری نیز در اکثر مواقع در آب شنا می کند. اما غاز ماده در بیشتر وقت ها دوست دارد کنار برکه یا استخر راه برود و قدم بزند.

تشخیص نر و ماده بودن از روی ظاهر غاز ها - چیکن هچ

یکی دیگر از راه های تشخیص جنسیت غاز توجه به شکم آن است. غاز ماده چون تخم گذار است دارای استخوان لگن بزرگ و پهنی می باشد و شکم آن نرم تر است. غاز نر نیز جثه ی بزرگ و بدن درشتی دارد.

شما می توانید با توجه به گردن غاز نیز جنسیت آن را تشخیص دهید. گردن غاز نر بلندتر و بزرگتر از گردن غاز ماده می باشد و منقار آن نیز تا حدودی دراز تر است.

3) تشخیص غاز نر از ماده از روی ویژگی های رفتاری

از دیگر راهکار های تعیین جنسی غاز ها توجه به ویژگی های رفتاری آنها می باشد. غاز ماده در مقایسه با غاز نر ترسو تر می باشد. به همین سبب در یک گله ی غاز، ماده ها معمولا در پشت سر نر ها حرکت می کنند. نر ها نیز حالتی پرخاشگر و محافظه کار را دارند.

غاز های نر مخصوصا در فصل تخم گذاری بیشترین پرخاشگری را از خود نشان می دهند. این رفتار هم به دلیل حس رقابت با سایر نر ها و دفاع از قلمرو خود می باشد.

غاز نر قادر است سر خود را با حرکات مار مانندی حرکت دهد به خصوص زمانی که قصد گاز گرفتن داشته باشد.

4) تشخیص جنسیت غاز نر و ماده با لمس کلواک

یکی از مطمئن ترین راه های تعیین جنسیت غاز ها و پرندگان توجه و بررسی اندام تناسلی آن ها است. اما باید مهارت خوبی در این کار داشته باشید. ابتدا باید پرنده را  به نحوی که دم و پشت غاز رو به بالا قرار بگیرد در دست بگیرید.

تعیین نر یا ماده بودن غاز ها از طریق لمس کلواک - چیکن هچ

سپس باید انگشت خود را تقریباً یک سانتی متر داخل مخرج پرنده فرو کنید و سپس انگشت خود را بچرخانید. سپس باید به سمت پایین مخرج پرنده فشار دهید تا اندام تناسلی اش دیده شود. توجه نمایید که در غازهای نر پس از فشار مخرج، اندام تناسلی مانند ویرگول بیرون میزند. اما غاز های ماده برآمدگی کوچکی دارند.

تشخیص جنسیت غاز چینی

در نژاد غاز چینی بالغ، غازهای ماده سر کوچکتری نسبت به غاز های نر دارند و از این طریق به راحتی جنسیت آن ها تشخیص داده می شود. همچنین در این نژاد از غاز، برآمدگی روی نوک جنس نر کمی بزرگتر از ماده می باشد.

تعیین جنسیت غاز تولوز

علی رغم اینکه سایز و اندازه پرنده می تواند نشان دهنده جنسیت آن باشد، اما غاز نژاد تولوز دقیقا عین هم هستند و عین هم رفتار می نمایند و تشخیص آن ها کار سختی می باشد. به همین سبب برای تعیین جنسیت انها حتما باید از روش آزمایش DNA بهره گرفت.

روش تشخیص جنسیت جوجه غاز

هنگام به دنیا آمدن جوجه غاز و بیرون آمدن آن از دستگاه جوجه کشی، جوجه های نر و ماده باهم تفاوت هایی دارند. اما با گذشت زمان این تفاوت اولیه در رنگ آن ها از بین می رود.

جوجه غاز نر رنگ پر های روشن تری نسبت به جوجه های ماده دارند. تشخیص جنسیت جوجه ها بلافاصله پس از تولد برای گله ها بسیار مهم می باشد. اما باید توجه داشته باشید که پس از رشد جوجه ها این تفاوت رنگ آنها از بین می رود.

سوالات متداول

نحوه ی تشخیص جنسیت غاز نر و ماده چگونه است؟

برای تشخیص جنسیت غاز نر و ماده می توانید به صدا، ویژگی های ظاهری، رفتاری و یا کلواک پرنده توجه کنید. چراکه دارای تفاوت هایی با هم می باشند. همچنین بهره گیری از تست DNA نیز روشی بسیار موثر در تشخیص جنسیت غاز می باشد.

صدای غاز نر و ماده چه تفاوتی با هم دارد؟

غاز ماده دارای صدای زیر تر و کلفت تری نسبت به غاز نر می باشد. به بیان دیگر صدای غاز ماده می تواند کمی خشن تر از غاز نر باسد.

برای تشخیص جنسیت جوجه غاز یک روزه چه باید کرد؟

یکی از راه های تشخیص جنسیت جوجه غاز یک روزه توجه به رنگ پر های آن است. چراکه غاز های نر دارای رنگ پرهای روشن تری نسبت به غاز های ماده می باشند.

بهترین روش تشخیص جنسیت غاز چیست؟

بهترین روش تشخیص جنسیت غاز نر از ماده بهره گیری از آزمایش خون یا پر و انجام تست DNA می باشد. این روش کاملا قطعی بوده و درصد خطای آن در حد صفر می باشد.

جمع بندی

در این مقاله از وبسایت چیکن هچ به بررسی راه های تعیین جنسیت غاز های بالغ و جوجه غاز ها پرداختیم.  تعیین جنسیت غاز امری بسیار مهم می باشد. چرا که در یک گله باید تناسب را در تعداد غاز های نر و ماده رعیت کنید.

شما می توانید از طریق بررسی ویژگی های ظاهری غاز ها و دقت به رفتار ها و صدای این پرندگان جنسیت آن ها را تشخیص دهید. همچنین با بررسی اندام تناسلی آن ها نیز می توانید نر یا ماده بودنشان را متوجه شوید.

نوشته های مشابه

‫21 دیدگاه ها

 1. سلام من یک غاز دارم نمیدونم نر یا ماده صداش کلفت و و قد بان و شکم نرمی دا ره نر یا ماده است

 2. سلام ممنون میشم به سوالم جواب بدید 2تا غاز نر پیش یه دونه ماده مشکلی در نطفه تخم ایجاد نمیکنه یا میکنه

  1. سلام ممکنه باهم دعوا کنن باید یه نر با دو تا ماده باشن ! نر ها باهم دعواشون میشه

 3. سلام من جوجه غاز خریدم به عنوان قوغاز خریدم الان ۳ماهه هستن ولی هد وقپ نیووردن از چندماهگی هد وقپ میارن

 4. سلام من یک غاز اوکراینی دارم
  و میخواهم براش جفت بگیرم
  نمی‌دونم نر یا ماده
  ولی خیلی ب من وابسته است هرجا میرم دنبالم میاد نوازش هم خیلی دوست داره
  شکم عازم دوتیکه هست
  چشم های قهوه‌ای تیره داره و لثه های چشم غازم زرد

  1. جسه نر از ماده بزرگتره، برآمدگی نوک نر بزرگتر از ماده است و قسمت آویزان زیر قبقب هم در ماده ها بسیار کوچک است

 5. حالت تهاجمی و پفکه دادن (یه جور حالت عصبانیت که غاز ها دارن مخصوصه نر هست؟ ) یا ماده هم داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋