منو اصلی

علت تورم چینه دان طیور و چگونگی درمان آن

علت تورم چینه دان طیور و چگونگی درمان آن - چیکن هچ

ورم چینه دان در پرنده یکی از نشانه های واضح بیمار بودن آن است. در صورتی که پرورش دهنده مرغ و خروس، بوقلمون، اردک و غاز و حتی بلدرچین و کبک و … هستید، احتمالا در گله خود پرنده هایی را مشاهده کرده اید که پوست زیر گلوی آنها آویزان شده و به عبارتی سینه ای متورم شده و غیر معمول دارند. 

در این نوشته از چیکن هچ به علت های تورم و عفونت در چینه دان طیور بومی پرداخته و روش هایی را برای درمان و پیشگیری از این بیماری آموزش خواهیم داد. 

آیا بیماری تورم چینه دان مهم است؟

برخی از پرورش دهنده ها، چنین پرنده هایی را به وفور در گله خود مشاهده می کنند بدون اینکه به علت این اتفاق فکر کنند. در حالی که بی توجهی به این بیماری سبب ضعف و لاغری بدن پرنده شده و بدن او را مستعد سایر بیماری ها می کند. در صورت حاد شدن بیماری، احتمال انسداد نای و خفگی پرنده در اثر نرسیدن اکسیژن وجود دارد. 

با اینکه پرنده های دارای عفونت چینه دان اشتهای کاملی دارند، اما به دلیل ضعف ماهیچه های چینه دان، توانایی هضم و جذب کامل غذا را نداشته و کاهش وزن و لاغری را در آنها مشاهده خواهید کرد، هم چنین پرنده های تخم گذار نیز کاهش شدید تخم گذاری خواهند داشت. 

چه عواملی سبب تورم چینه دان در پرنده های بومی می شود؟

عوامل مختلفی در این بیماری دخیل هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد. اگر جوجه پرنده های بومی یا زینتی شما به تازگی دچار تورم چینه دان شده اند، احتمالا به دلیل تغذیه غذاهای سفت و غیر قابل هضم و یا غذای مانده و تاریخ گذشته است. اگر جوجه های زینتی خود را با سرلاک تغذیه می کنید، فاسد و غیر استاندارد بودن سرلاک نیز سبب تورم چینه دان در جوجه ها خواهد شد. 

الف – استفاده از مواد غذایی فاسد و آلوده 

استفاده از مواد غذایی فاسد و آلوده  - چیکن هچ

خوردن غذاهای آلوده به میکروب و قارچ، باعث گسترش عفونت در چینه دان پرنده شده و تورم و کاهش اشتها و بی حالی پرنده از علائم آن است. البته تورم چینه دان بلافاصله بعد از خوردن غذا اتفاق نمی افتد بلکه به مرور زمان و با تکثیر باکتری و قارچ ها در محل اتفاق خواهد افتاد. 

ب – تورم ذاتی چینه دان

برخی از جوجه ها به صورت ذاتی و ارثی دارای عارضه چینه دان هستند. البته تورم چینه دان مدتی پس از تولد می تواند بروز پیدا کند، با توجه به اینکه در چنین مواردی درمان هزینه بر یا زمان بر خواهد بود، پرورش دهنده ها چنین پرنده هایی را از گله حذف می کنند تا جوجه هایی با همچین عارضه ای را تولید کنند. 

ج – بلعیدن اشیاء آلوده 

اگر تا به حال مرغ و خروس ها را از نزدیک دیده باشید، متوجه نوک زدن آنها به اشیاء مختلف خواهید شد. آنها از روی کنجکاوی و بعضا گرسنگی اقدام به نوک زدن و بلعیدن اجسام کوچک ریز می کنند. نتیجه چنین کاری ورود قارچ و میکروب به داخل چینه دان پرنده است و از آنجایی که مواد سنگی و اشیا برای مدت زیادی در چینه دان باقی می مانند، رشد و تکثیر میکروب ها و التهاب و تورم چینه دان سرانجام آن است. 

قبل از دادن سنگ ریزه به پرنده های خود حتما به خوبی شسته و در یک ظرف تمیز یا همراه با دان بدهید. 

د – گرسنه نگه داشتن طولانی مدت پرنده ها 

بهتر است همیشه آبخوری و دانخوری پرنده های خود را پر نگه دارید، گرسنه ماندن طولانی مدت آنها سبب افزایش ولع شده و حجم زیادی از مواد غذایی را با سرعت بالا خواهند خورد. این کار سبب انباشت سریع چینه دان شده و به دیواره های کناری آن فشار خواهد آورد که نتیجه آن گشادی چینه دان و ضعف اعصاب و ماهیچه هاست. هم چنین ورود حجم زیاد غذا در زمان کم، فرصت هضم و جذب غذا را خواهد گرفت. 

هـ – تشنه ماندن طولانی مدت

همانند مورد قبل، در صورتی که پرنده ها را برای مدت طولانی بدون آب نگه داشته باشید، نوشیدن مقدار آب زیاد سبب تورم چینه دان و افزایش فشار به دیواره ها می شود. شل شدن ماهیچه ها و ضعف اعصاب چینه دان به مرور زمان و با تکرار این عمل اتفاق خواهد افتاد. 

تشنه ماندن طولانی مدت - چیکن هچ

در صورتی که پرنده ها حجم غذای زیادی را خورده باشند، طبیعتا برای هضم آن نیاز به نوشیدن آب خواهد داشت که همین اتفاق فشار دو چندانی را به چینه دان وارد کرده و به مرور زمان شل شدگی و افتادگی چینه دان را به دنبال خواهد داشت. 

و – آلوده بودن بستر نگهداری پرنده ها

در صورتی که پرنده های خود را در یک مکان آلوده و بدون بهداشت کافی نگهداری کرده باشید، میکروب ها، قارچ ها و انگل های موجود در بستر با تغذیه پرنده ترکیب شده و چینه دان پرنده را مورد حمله و آسیب قرار خواهد داد. هم چنین انباشت طولانی مدت مواد غذایی در چینه دان سبب گسترش عفونت های قارچی و میکروبی و آلوده شدن چینه دان می شود. در مقاله بستر مناسب برای نگهداری طیور، اطلاعات مفیدی قابل دستیابی است. 

چگونه از ورم چینه دان و شل شدن آن در پرنده های مختلف بومی و زینتی جلوگیری کنیم؟

جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری، بررسی دوره ای وضعیت سلامتی پرنده ها و مشاهده طبیعی یا غیر طبیعی بودن حجم و اندازه چینه دان آنها مهم است. برای جلوگیری از این اتفاق در جوجه پرنده های زینتی و سرلاکی مانند مرغ مینا، کاسکو، مرغ عشق، عروس هلندی و سایر طوطی سانان حتما از سرلاک تازه و معتبر استفاده کنید. 

هم چنین سرلاک را به خوبی در آب ولرم خیس کنید تا حالت گچی یا سفتی نداشته باشد، هر چه قدر آبکی تر باشد، هضم آن برای جوجه راحت تر خواهد بود. هر سه ساعت یکبار، نصف سرنگ سرلاک بدهید. دادن حجم زیادی سرلاک در یک وعده غذایی سبب تورم چینه دان می شود. 

در مورد جوجه پرنده های بومی مانند جوجه های مرغ و بوقلمون و … از آب و غذای سالم و تازه و پودری استفاده کنید که به راحتی هضم و جذب شود. بهداشت را در محل نگهداری آنها رعایت کنید و ظروف آبخوری و دانخوری را قبل از هر وعده غذایی به خوبی شستشو دهید. 

همواره به پر بودن آبخوری و دانخوری جوجه ها توجه کنید تا گرسنه یا تشنه نمانند. هم چنین پوشال یا خاک کف بستر را مرتبا تعویض کرده و از تجمع و انباشت فضولات جلوگیری کنید.

در مورد پرنده های بالغ نیز حتما آبخوری و دانخوری ها را همواره تمیز و پر نگه دارید، ضمن رعایت بهداشت محیطی و تمیز کردن مرتب بستر، آبخوری و دانخوری ها را نیز روزانه چندین مرتبه مورد شستشو قرار دهید. 

در مواقع گرم سال از فن تهویه و تجهیزات خنک کننده استفاده کنید تا از گرم شدن بیش از حد سالن جلوگیری شود، این کار سبب مصرف زیاد آب در طیور شده و طبیعتا شل شدگی چینه دان را در پی خواهد داشت. 

سخن آخر و نحوه درمان

در این نوشته به اهمیت تورم چینه دان طیور و عوارض عدم توجه به آن اشاره شد. عوامل به وجود آورنده این اتفاق و نحوه پیشگیری از آن توضیح داده شد. در صورتی که چنین موردهایی را در گله خود مشاهده کردید حتما جهت درمان آنها به دامپزشک مراجعه کنید تا با تجویز دارو و آنتی بیوتیک های لازم از پیشرفت بیماری جلوگیری شود. 


دیدگاه‌های نوشته
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده