تفاوت اردک و غاز در چیست؟

اگرچه اردک و غاز جزو پرندگان آبزی محسوب می شوند و شباهت های زیادی باهم دارند در کنار این شباهت ها تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. اگر شما هم به دنبال آشنایی با این تفاوت ها هستید با ما تا آخر این مقاله از چیکن هچ همراه شوید تا در این خصوص اطلاعات جامعی ارائه شود.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۲ ( ۹۶ تایی)
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۲ ( ۹۶ تایی)
» مناسب برای جوجه کشی از تخم نطفه دار اردک و غاز
» دارای سیستم جوجه کشی اتوماتیک
» برخورداری از دقت بسیار بالا در سنجش دما و رطوبت
قیمت : 7,100,000تومان

فرق اردک با غاز چیست؟

همانطور که در ابتدا ذکر شد اردک و غاز با یکدیگر تفاوت هایی دارند که می توان با استفاده از مشخصه های زیر به این تفاوت ها پی برد…

طول گردن 

یکی از اصلی ترین عواملی که تفاوت بین اردک و غاز را نشان می دهد طول گردن آن ها می باشد. طی تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند فرق اساسی بین استخوان های گردن این دو اردک وجود دارد به طوریکه غازها دارای 17 الی 24 استخوان در ناحیه گردن هستند و این در حالی است که اردک ها در گردن خود 16 استخوان و یا کمتر از آن را دارا می باشند.

طول گردن - چیکن هچ

اندازه و وزن بدن 

یکی دیگر از تفاوت های اصلی مابین اردک و غاز در اندازه و وزن آنها می باشد. غازها از لحاظ جثه بسیار بزرگتر از اردک ها هستند که در واقع میتوان گفت وزن غازها دو برابر جثه اردک ها می باشد. این تفاوت به حدی چشمگیر است که به راحتی هنگام نگاه کردن میتوانید متوجه آن شوید.

تفاوت در پرها 

تفاوت در پرها اردک و غاز - چیکن هچ

تفاوت دیگر اردک و غاز را میتوان از پرهای آنها تشخیص داد در یک نگاه کلی اردک ها دارای پرهای رنگارنگ تری هستند البته این بستگی به نژاد اردک دارد. اردک های نر دارای پرهای رنگارنگ با نقش های متنوع هستند که در این راستا غازها از تنوع رنگی کمی برخوردار هستند.

تفاوت در طول عمر

یکی از مواردی که نشانگر تفاوت اصلی این دو پرنده با یکدیگر هست میزان طول عمر آنها می باشد. به طور کلی می توان گفت غازها از طول عمر بالاتری به نسبت اردک ها برخوردار هستند که اغلب عمر بین 8 الی 12 سال دارند اما متوسط عمر اردک ها 3 تا 8 سال می باشد.

تفاوت در عادات جفت گیری

در این میان میتوان به تفاوت در عادات جفت گیری اردک و غاز ها نیز اشاره کرد به طور معمول هر دوی این پرندگان علاقه به تک همسری دارند اما غازها بیشتر پایبند به این تک همسری بوده و تنها با مرگ جفت خود به دنبال همسری دیگری می گردند اما اردک ها ممکن است در هر فصل تولید مثل به دنبال جفت دیگری برای جفت گیری باشند. غازهای نر در مراقبت از جوجه های خود نیز سهم یکسانی با ماده دارند.

تفاوت در منقار 

تفاوت در منقار اردک و غاز - چیکن هچ

اردک ها منقاری پهن و مسطح دارند و سوراخ های بینی آنها در بالای منقار قرار دارد. غازها دارای نوک کوتاهتر و قوزدار همراه با شکاف هستند که تا بالای سر آنها نیز میرسد. 

تفاوت در رفتار 

اردک و غاز نیز رفتارهای مختلفی را می توانند از خود نشان دهند به طور مثال غاز ها دوست دارند به صورت دسته جمعی به شکل V  پرواز کنند. همچنین قادر به دفاع از خود بوده و زمانی که حس تهاجمی به خود می گیرند صدای بلندی از خود ایجاد می کنند. همچنین غاز ها نوعی صدا از خود تولید  میکنند که به نعره کشیدن نیز معروف  است. اردک ها صدای کمی در مقایسه با غازها دارند و ترجیح میدهند در گروه های کوچک زندگی خود را سپری کنند. همچنین از قابلیت دفاع از خود برخوردار نبوده و در بیشتر مواقع ترسو به نظر میرسند.

تفاوت در نوع تغذیه

یکی از موارد دیگر در راستای تفاوت های اردک و غاز در شیوه تغذیه آنها می باشد در یک دیدگاه کلی میتوان گفت اردک ها به همه چیز خواری شناخته می شوند این در حالی است که غازها بیشتر تغذیه ای شامل گیاهان مختلف را برای مصارف روزانه خود ترجیح میدهند. همچنین اردک ها می توانند انواع کرم و حشره و… به عنوان تغذیه نیز انتخاب کنند.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با تفاوت های اساسی میان اردک و غاز به ارائه مطالب مختلفی پرداختیم که شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این راستا به مطالعه این مقاله بپردازید و اگر تفاوت دیگری به چشم میخورد با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

    1. در کنار شباهت هاشون تفاوت هایی هم دارن
      ممکنه زیاد بارز نباشه
      ولی خب متفاوته تو دو تا پرنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋