آموزش راه اندازی خط تولید دان و خوراک دام و طیور

احتمالا می دانید که  تغذیه یکی از مهم ترین و هزینه بر ترین بخش ها در صنعت مرغداری می باشد. مبحث تغذیه به قدری در این صنعت مهم است که هرگونه صرفه جویی در تأمین خوراک طیور به شدت بر میزان سود نهایی تأثیرگذار است.

بیشتر مرغداران و کسانی که مشغول به امر پرورش طیور هستند، ترجیح می دهند که دان مصرفی مزرعه ی خود را در همان محل مزرعه تولید کنند تا هزینه ی نهایی هر کیلو دان برای آنها، ارزان تر از دان آماده تمام شود. در نتیجه پرورش دهنده سود بیشتری به دست می آورد.

راه اندازی خط تولید دان وخوراک طیور به نوبه خود نیاز به تجهیزات مرغداری دارد و سرمایه ی جداگانه ای را می طلبد. به همین منظور تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به آموزش راه اندازی خط تولید دام و طیور بپردازیم و اطلاعات مفیدی را در این باره برای شما ارئه دهیم. پس در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی اسکندری 168 تایی
دستگاه جوجه کشی اسکندری 168 تایی
» مناسب برای جوجه کشی از طیور بومی با راندمان بالا
» دارای بدنه ی قابل شستشو و مقاوم
» مجهز به سیستم ستر و هچر همزمان
قیمت : 10,500,000تومان

دان و جیره ی غذایی طیور چه ویژگی هایی دارد؟

دان مصرفی و جیره ی غذایی طیور مختلف از اجزای متفاوتی ساخته شده اند چراکه هر کدام از آنها نیاز های غذایی متفاوتی دارند. به همین دلیل برای تهیه ی خوراک هر کدام از آنها از فرمول های غذلیی خاصی استفاده می شود.

اما در حالت کلی هدف اصلی از تولید خوراک آنها، تهیه یک جیره ی غذایی کامل می باشد بطوری که تمامی مواد مغذی و انرژی لازم در جیره را تهیه کند و از طرفی دیگر ارزان قیمت باشد.

حوراک دام و طیور باید تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن انها را تامین کند تا بتوانند در سلامت کامل به زنگی خود ادامه دهند. از این مواد مغذی می توان به مواردی از جمله ویتامین ها، املاح و مواد معدنی، کربوهیدرات، پروتئین، فیبر و چربی و … اشاره کرد.

مواد مغذی موجود در خوراک طیور - چیکن هچ

مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور

از جمله مواد اولیه ای که برای تولید خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • غلات مهم از جمله ذرت، گندم، جو، سبوس گندم و سبوس برنج
 • روغن های گیاهی
 • انواع کنجاله ها ازجمله کنجاله سویا، آفتابگردان و تخم پنبه
 • مکمل هایی مثل کربنات کلسیم، سنگ های فسفات و کمی نمک
 • انواع ویتامین ها

در ادامه نمونه ای از فرمولاسیون جیره ی غذایی مرغ تخمگذار و میزان مواد اولیه ی مورد نیاز آنها را برای شما آورده ایم:

ماده ی اولیه  0-6 هفتگی 7-14 هفتگی 15-20 هفتگی
گندم 15% 25.2% 20%
ذرت 30% 30% 30%
جو 17.5% 10% 24.2%
کنجاله سویا 23.5% 13% 4%
سبوس گندم 10% 18% 18%
کربنات کلسیم 1.5% 1.5% 1.5%
نمک طعام 0.3% 0.3% 0.3%
مکمل مواد معدنی و ویتامین ها 0.5% 0.5% 0.5%

نحوه ی راه اندازی کارگاه تولید خوراک دام و طیور

 تولید دان دام و طیور یک کار کاملا تخصصی است و نیاز به تجهیزات ویژه و نیروی کار متخصص دارد. همچنین ترکیب مواد اولیه با درصدهای مختلف بسیار مهم است و این درصدها باید توسط یک متخصص تغذیه ای طیور مشخص شوند.  از آنجایی که طیور مختلف در دوره های مختلف رشد خود نیاز های غذایی ویژه ای را دارند، به همین دلیل نباید بدون نظر کارشناسی اقدام به تولید دان کنید.

برای راه اندازی کارگاه تولید خوراک طیور به یک سوله با بخش های جداگانه ای نیاز خواهید داشت. یکی از این بخش ها انبار نگهداری مواد اولیه از جمله ذرت، گندم، سویا و … می باشد که در تهیه ی دان مرغ مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد اولیه باید در یک اتاق خشک و تمیز که دمای مناسبی هم دارد ، انبار شوند وگرنه کیفیت خود را از دست می دهند.

تجهیزات اصلی که در کارخانه تولید دان مرغ و طیور استفاده می شوند شامل موارد زیر می باشند:

 • بالابر
 • نوار نقاله
 • آسیاب
 • میکسر
 • و دستگاه پلت ساز

که در ادامه به بررسی عملکرد هر کدام از این ها به طور مفصل تر می پرداریم.

 • سیستم آسیاب مرغداری

دان مصرفی طیور در فرم های مختلفی همچون فرم پلت، مش، و کرامبل تهیه می شوند. اولین مرحله پس از تهیه ی مواد اولیه، آسیاب کردن آنها می باشد. برای این منظور با توجه به فرمول جیره نویسی، مقدار صحیح از هر یک از مواد اولیه را در دستگاه آسیاب مرغداری میریزند و انها را  پودر می کنند. اسیاب کردن خوراک باعث می شود که قابلیت هضم آن افزایش یابد و  پرنده بیشتر از آن غذا استقبال کند.

 • سیستم بالابر مرغداری

سیستم بالابر مرغداری در بخش های مختلف از خط تولید دان استفاده می شود. در واقع دان آسیاب شده توسط بالابر مرغداری به داخل سیلوهای خاصی منتقل می شود و از آنجا به داخل میکسر مرغداری انتقال می یابد. همچنین از بالابر برای انتقال دان از میکسر به دستگاه پلت ساز و دستگاه بسته بندی نیز استفاده می شود.

 • میکسر مرغداری

مواد اولیه پس از اینکه در سیستم آسیاب مرغداری به قطعات کوچکتری خرد شدند، برای اینکه به خوبی با هم ترکیب شوند، وارد دستگاه میکسر مرغداری می شوند.  دستگاه میکسر این مواد را به طور کامل با یکدیگر ترکیب می کند و با هوادهی آنها باعث می شود که تولید دان بصورت کاملا یکنواخت انجام شود.

 • دستگاه پلت ساز

با اینکه نمونه های مختلفی از دستگاه پلت ساز وجود دارد ولی اساس کار همه ی آنها یکسان است. به کمک این دستگاه دان مصرفی طیور به شکل فشرده و در اندازه های مختلف 1.5 الی 8 میلیمتری قابل تولید می باشد. پرورش دهنده با توجه به دوره رشد و سن طیور باید از پلت با اندازه ی مناسب برای تغذیه ی آنها استفاده کند.

 • نوار نقاله

نوار نقاله و یا کانوایر یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در راه اندازی خط تولید دان طیور می باشد که به عنوان سیستم حمل و نقل کاربرد دارد. در واقع پلت به دست آمده را میتوان با نوار نقاله به سیستم بسته بندی منتقل نمود. در مرحله نهایی گونی های پلت بعد ازاینکه پر شدند و به وزن مطلوب رسیدند، بصورت دستی یا اتوماتیک توسط چرخ کیسه دوز بسته بندی می شوند.

سایز پلت مورد استفاده برای انواع دام و طیور 

همانگونه که ذکر شد دام  طیور در هر دوره از پرورش خود قادرند اندازه های مشخصی از پلت را مصرف کنند که در جدول زیر اطلاعاتی را در این باره برایتان ارائه می دهیم:

نوع دام یا طیور  پلت استارتر ( میلی متر) میان پلت ( میلی متر)  پلت پایانی ( میلی متر)
مرغ 2 3 4
بوقلمون 2 3 4
شترمرغ 2 3 4-6
گاو و گوسفند 4 6 8-10

هزینه راه اندازی خط تولید خوراک دام و طیور چقدر است؟

سرمایه لازم برای راه اندازی خط تولید دان طیور بستگی به موارد زیر دارد که حتما باید آنها را در نظر بگیرید :

 • ابعاد کارگاه
 • ظرفیت و میزان مواد اولیه
 •  نیاز به ماشین آلات بزرگ و یا کوچک
 • هزینه ی نیروی انسانی

سوالات متداول

از کدام ماشین آلات در خط تولید خوراک دام و طیور استفاده می شود؟

ماشین الات مورد استفاده در خطط تولید خوراک دام و طیور سیستم آسیب، میکسر و بالابر مرغداری، نوار نقاله و دستگاه پلت ساز می باشند که هر کدام نقش مهمی را در روند تولید دان و خوراک ایفا می کنند.

مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور کدام ها هستند؟

از جمله ی مواد اولیه در تولید خوراک دام و طیور می توان به مواردی از جمله، گندم، جو، ذرت، سبوس گندم، سبوس برنج، انواع کنجاله ها، پودر گوشت، پودر ماهی، انواع ویتامین ها و … اشاره کرد که برای تامین نیاز های غذیی دام و طیور مهم و ضروری می باشند.

سود تولید خوراک دام و طیور چقدر است؟

در حال کلی باید گفت که تولید خوراک دام و طیور توسط پرورش دهنده، سود بیشتری را نسبت به خرید دان اماده عاید پرورش دهنده می کند چرا که هزینه ی کل تمام شده آن کمتر است. در حالت کلی می توان گفت که راه اندازی یک کارگاه تولید خوراک دام و طیور در یک مرغداری 40 هزار قطعه ای می تواند سود معادل 300 الی 500 میلیون تومان را در هر دوره داشته باشد.

شرایط تاسیس کارگاه تولید خوراک دام و طیور جیست؟

یکی از اولین و اصلی ترین شرایط تاسیس کارگاه کوچک تولید خورک دام و طیور کسب مجوز از سازمان جهاد کشاورزی منطقه ای است که می خواهید کارگاه خود را راه اندازی کنید. قدم بعدی برای این کار نیز تهیه ی ماشین آلات، مواد اولیه ی و استخدام نیروی کار برای این کار است.

سخن آخر

هدف از ارائه ی این مطلب در سایت چیکن هچ، آشنایی اولیه با خط تولید خوارک دام و طیور بود. لازم به ذکر است که راه اندازی کارخانه یا کارگاه خط تولید دان طیور نیاز به مجوز دارد و باید برای کسب جواز آن به جهاد کشاورزی منطقه خود مراجعه نمایید. همچنین برای تولید دان حتما باید با یک متخصص تغذیه دام و طیور همکاری کنید و با وی مشورت نمایید. بعلاوه لازم است که بصورت حضوری نیز در کارگاه های آموزشی تولید خوراک دام و طیور آموزش ببینید و از نزدیک نحوه کار با دستگاه ها را یاد بگیرید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

  1. سلام دوست عزیز
   سرچ کنید تاسیس کارخونه خوراک دام و طیور کلی منبع برای کسب اطلاعات بیشتر براتون میاره

 1. سیستم آسیاب کن نمایش داده شده در ویدئو، با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست.
  یه بنده خدایی دولا شده تا دون رو به سمت مکنده هدایت کنه.
  مگه کار یکی دو ساعته، حتی یکی دو ماه!!!!؟؟؟
  کارگر باید 30 سال دولا بمونه تا مواد آسیاب بشن!!؟؟؟
  مگه داریم

  1. سلام جناب بزرگ زاده . ممنون از نکته ای که بیان کردین . اما فکر نمیکنید این خود فرد هست که راه اشتباه رو انتخاب کرده ؟ باید با کمک پارو دان رو به سمت بالابر هدایت کنه

 2. سلام برای احداث کارخانه دان با ظرفیت تولیددان برای مرغ گوشتی به سالن با چه ابعادی نیاز داریم حدود ۷۰۰تومان سرمایه نقدی دارم باید چکار کنم و از کجا باید شروع کنم . لطفا راهنمایی کنیدتشکر

  1. سلام با توجه با نوسانات قیمت امکان راهنمایی وجود نداره . بهتره توی شهر خودتون به کارشناسان مربوطه مراجعه کنید تا راهنماییتون کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋