غذای جوجه اردک | تغذیه مناسب برای جوجه های اردک

تغذیه مناسب برای جوجه های اردک - چیکن هچ

مواد غذایی مناسب برای جوجه های اردک

جوجه های اردک پرندگانی دوست داشتنی و مهربان هستند که به سرعت با پرورش دهنده خود انس می گیرد و به او وابسته می شود، البته به شرطی که به خوبی از آن مراقبت کنید و غذای خوبی را در اختیار او قرار دهید و شرایط زندگی و تغذیه ای خوبی داشته باشند، علاقه بیشتری به پرورش دهنده و محیط زندگی خود پیدا خواهند کرد، در نتیجه نشاط و شادابی بیشتری نیز خواهند داشت.

اگر پرورش دهنده یک یا چند جوجه اردک هستید و به دنبال غذای مناسب برای اردک های کوچک خود هستید، در این نوشته از وب سایت چیکن هچ قصد داریم انواع مواد غذایی مناسب برای آنها را معرفی کنیم پس با ادامه نوشته همراه باشید و در صورت وجود هرگونه سوال از طریق دیدگاه های پایین مطلب برای ما ارسال کنید. 

تغذیه جوجه اردک های تازه به دنیا آمده 

اگر از دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه اردک استفاده کرده باشید و به نوعی تولید کننده هستید، تا 24 ساعت اول پس از تولد نباید به آنها آب و غذا بدهید. جوجه ها در طی این مدت باید در داخل دستگاه جوجه کشی بمانند تا محتویات زرده کاملا به بدن آنها جذب شود. 

در صورتی که جوجه ها را بلافاصله از دستگاه خارج کنید و به تغذیه آنها بپردازید، محتویات زرده جذب بدن آنها نخواهد شد و به مرور زمان عفونت کرده و سبب مرگ جوجه ها در اثر عفونت کیسه زرده خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله عفونت کیسه زرده در جوجه ها را بخوانید. 

پس از گذشت 24 ساعت از زمان تولد آنها می توانید جوجه ها را از دستگاه بیرون بیاورید و با استفاده از محلول آب و شکر به تقویت بدن آنها بپردازید. میزان غلظت قند موجود در آب نباید بیشتر از 10 درصد باشد. 

تغذیه جوجه اردک های تازه به دنیا آمده - چیکن هچ

خوردن آب به فعال شدن سیستم گوارشی جوجه ها کمک کرده و سبب جذب بهتر زرده و افزایش اشتهای آنها خواهد شد. می توانید محلول آب و شکر را در یک ظرف کم عمق و پهن در اختیار جوجه ها قرار دهید، برای اینکه جوجه ها با آب آشنا شوند، می توانید نوک آنها را در ظرف قرار دهید. 

نوشیدن آب برای آنها ضروری خواهد بود، بنابراین اگر جوجه ها از نوشیدن آب قند امتناع کردند می توانید به آرامی آب را با استفاده از یک سرنگ در دهان آنها بریزید. 

تغذیه جوجه اردک ها در روز دوم 

یک روز پس از تولد می توانید به آنها آب و غذا بدهید، در روز دوم زرده باید کاملا جذب شده باشد و هیچ اثری از آن در انتهای شکم پرنده نباید مشاهده شود. برای کمک به جذب بهتر زرده و جلوگیری از کثیف شدن آن ، حتما جوجه ها را در روزهای اول و دوم در یک مکان صاف و تمیز و عاری از آلودگی پرورش دهید. 

پس از جذب کامل زرده و خشک شدن بند ناف ، می توانید آنها را در یک بستر نرم مانند کاه و پوشال قرار دهید. 

برای تغذیه آنها در روز اول می توانید از تخم مرغ آب پز خرد شده ، سبزیجات خرد شده در ماست و دانه های پودر شده در آب گرم استفاده کنید. در نظر داشته باشید که جوجه اردک ها علاقه زیادی به خوردن غذای آبکی دارند، بنابراین بهتر است وعده های غذایی آنها را در آب یا ماست ترکیب کنید. 

تغذیه جوجه اردک ها در روز دوم - چیکن هچ

ظرف مورد استفاده باید کمی عمیق باشد تا به راحتی نوک خود را به غذا بزنند و آن را بخورند، برخی از جوجه ها ممکن است به داخل ظرف بروند و سبب آلودگی غذا شوند، برای جلوگیری از این مشکل حتما ظرف غذا را کمی بالاتر از سطح زمین قرار دهید و یا از توری های شبکه ای استفاده کنید. 

استفاده از ترکیب پنیر و سبزیجات (به جز سبزیجات سمی و شبدر) و هویج رنده شده نیز برای آنها مناسب خواهد بود. اگر می خواهید غذای آنها را کمی آبکی کنید، می توانید مقداری شیر پاستوریزه را بر روی غذای آنها بریزید. 

شیر به تقویت سیستم دفاعی بدن جوجه اردک ها کمک می کند و مانع از تلفات آنها می شود. دقت کنید که شیر و تخم مرغ آب پز به سرعت فاسد می شود و حتما پس از نیم ساعت ، ظرف غذا را تعویض کنید تا سبب مسمومیت جوجه ها نشود. 

جوجه اردک ها برای رشد نیاز شدیدی به آب و غذا دارند، بنابراین روزانه حداقل شش بار باید به آنها غذا بدهید و آبخوری آنها را پر کنید. این کار به رشد سریع جوجه ها و تقویت بدن آنها در برابر بیماری ها کمک خواهد کرد. 

تغذیه جوجه اردک های یک هفته ای و دو هفته ای

اگر قصد خریدن جوجه اردک ها را دارید، حتما آنهایی را که در سن یک الی دو هفتگی هستند، انتخاب کنید. چون که جوجه های چند هفته ای نسبت به جوجه های چند روزه مقاومت بدنی بیشتری دارند و احتمال اینکه در اثر بیماری ، سرما و گرما تلف شوند، کمتر است. 

برخی از پرورش دهنده ها از جیره غذایی استارتر اردک ها استفاده می کنند، اما اگر قصد نگهداری از جوجه اردک ها در خانه را دارید، می توانید از مواد غذایی موجود در خانه نیز برای رشد و تغذیه آنها استفاده کنید. 

آنها باید وعده های غذایی متفاوتی داشته باشند، استفاده از مواد غذایی تکراری سبب کاهش اشتهای آنها خواهد شد. به عنوان مثال در وعده صبح از ترکیب دانه ها و غلات خرد شده مانند گندم، جو، ذرت، سویا، سورگوم ، جو دو سر ، ارزن ، کتان و … استفاده کنید. برای افزایش میل آنها به غذا می توانید این دانه های خرد شده را با آب یا ماست ترکیب کنید. 

معمولا دانه ها دارای پوسته هایی هستند که سیستم گوارشی جوجه اردک ها قادر به هضم آنها نمی باشد، پس الک کردن دانه ها پس از خرد کردن آنها ضروری خواهد بود. 

در وعده غذایی بعدی می توانید از سبزیجاتی مانند کاهو ، کلم ، هویج ، خیار ، سیب زمینی پخته و … استفاده کنید، کافیست این مواد را خرد کرده و همراه با کمی آب در اختیار جوجه ها قرار دهید. فراموش نکنید که جوجه اردک ها برای هضم غذا و تمیز کردن نوک خود نیاز به آب دارند، بنابراین قرار دادن آبخوری در کنار ظرف غذای آنها ضروری خواهد بود. 

از آب آشامیدنی سالم و بدون آلودگی استاده کنید تا از ورود میکروب ها و میکروارگانیسم های خطرناک به بدن جوجه اردک ها جلوگیری کنید. هر چه قدر که اردک ها بزرگتر می شوند ؛ عمق ظروف آبخوری و دانخوری را باید افزایش دهید تا به راحتی تمام نوک خود را در آب و غذا فرو کنند. 

جوجه اردک های دو هفته ای می توانند انواع دانه ها و غلات سفت را هضم کنند، برای کمک به هضم دانه های سخت میتوانید مقداری سنگ ریزه را همراه با دانه ها به آنها بدهید تا به هضم غذا در چینه دان آنها کمک کند. 

در این سن استفاده از پودر استخوان ، کنجاله سویا و نارگیل و بادام و انواع غلات مانند جو ، گندم، ذرت ، دانه سویا و… مجاز خواهد بود و دیگر نیازی به استفاده از تخم مرغ آب پز و یا مخلوط دانه های خرد شده با آب یا شیر نیست.

همانند اردک های یک هفته ای می توانید از ترکیب سبزیجات و علوفه خرد شده مانند یونجه ، هویج ، کدو ، کلم و کاهو ، خیار و … استفاده کنید، ترکیب کردن این سبزیجات در آب به تامین آب بدن اردک ها و افزایش اشتهای آنها کمک خواهد کرد. 

آب تنی اردک های دو هفته ای به بالا

اردک هایی که سن دو هفتگی را پشت سر گذرانده اند به راحتی می توانند در آب های سرد و گرم شنا کنند بدون اینکه دچار سرما زدگی و یا سایر بیماری ها شوند. غدد چربی در این سن تکامل خواهند یافت و مانع از خیس شدن پرهای اردک شده و امکان شنای راحت را برای آن فراهم خواهد کرد. 

آب تنی اردک های دو هفته ای به بالا - چیکن هچ

اما اردک هایی که زیر دو هفته سن دارند هم در خطر غرق شدن هستند و هم دچار بیماری و سرمازدگی خواهند شد، بنابراین اگر قصد فراهم کردن استخر و حوضچه برای پرنده های خود را دارید به این موارد دقت کنید. 

چراندن اردک ها در مراتع و فضای سبز

زمانی که اردک ها به سن دو هفتگی رسیدند، مقاومت بدنی خوبی خواهند داشت و به راحتی می توانند از علوفه ها و موجودات و حشره های ریز بیرون تغذیه کنند. اگر دارای حیاط و یا چمنزار و باغچه هستید، با خیالی آسوده می تواند اردک های خود را در این محیط ها رها کنید تا به دنبال غذا باشند. 

البته فراموش نکنید که حتما باید جیره غذایی اردک ها را به آنها بدهید چون که رشد اصلی اردک ها به کمک این مواد غذایی خواهد بود و چریدن در مراتع فقط به دریافت غذای بیشتر و متنوع کمک خواهد کرد و جوابگوی نیاز بدن اردک ها نخواهد بود. 

تغذیه اردک های دو هفته ای به بالا

معمولا اردک ها در سن دو ماهگی کاملا گوشتی شده و به عنوان اردک گوشتی به بازار ارائه می شوند. هم چنین در سن 7 ماهگی به سن بلوغ رسیده و توانایی تخم گذاری خواهند داشت، این دوره ها بسته به نژاد اردک متفاوت خواهد بود.

بنابراین لازم است که در این زمان هدف خود را از پرورش جوجه اردک ها را مشخص کنید و از جیره غذایی مناسب استفاده کنید. در مقاله تغذیه اردک در سنین مختلف به هر آنچه که برای اردک های گوشتی و تخمگذار لازم است ، پرداخته شده است. 

در صورتی که در رابطه با غذای مناسب برای جوجه اردک ها سوالی داشتید، از طریق دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال کنید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ خواهیم داد. 


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده