منو اصلی

علت درنیامدن جوجه مرغ در زیر مرغ چیست و چه راه حلی دارد؟

علت درنیامدن جوجه مرغ در زیر مرغ چیست و چه راه حلی دارد؟ - چیکن هچ

جوجه کشی طبیعی با استفاده از مرغ مادر ساده ترین و کم هزینه ترین روشی است که برای تبدیل تخم به جوجه مورد استفاده قرار می گیرد. اما دردسرهایی که این کار به دنبال دارد، گاها شما را از جوجه کشی و پرورش پرنده های بومی دلسرد می کند. یکی از این مشکلات، در نیامدن جوجه مرغ در زیر مرغ و یا به عبارتی مرگ جوجه در داخل تخم است که در این نوشته از چیکن هچ به علت های این اتفاق پرداخته و راه حل هایی را برای آن ارائه می کنیم.

چرا تخم زیر مرغ جوجه نمی شود؟

چرا تخم زیر مرغ جوجه نمی شود؟ - چیکن هچ

این اتفاق بنا به دلایل مختلفی رخ می دهد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره کرده و راه حل هایی را برای جلوگیری از پوچی تخم ارائه خواهیم داد : 

الف – نطفه دار نبودن تخم 

در صورتی که در گله شما خروس وجود نداشته باشد، طبیعتا تخم ها نیز نطفه دار نخواهند شد. لازمه جوجه شدن تخم ها، جفت گیری خروس با مرغ و انتقال نطفه از بدن خروس به مرغ است، بنابراین حتما به ازای 4 الی 5 مرغ، یک خروس سالم و قوی داشته باشید. 

ب – ضعیف یا بیمار بودن خروس یا مرغ

در صورتی که تعداد کافی مرغ و خروس داشته باشید، ولی مرغ ها یا خروس های شما بینه ضعیفی داشته باشند و یا بیمار باشند، احتمالا تمایلی به جفت گیری نخواهند داشت و یا در صورت جفت گیری، تخم های تولیدی نطفه ضعیفی خواهند داشت که پس از چند روز جوجه کشی، در داخل تخم می میرند. 

برای جلوگیری از این اتفاق، حتما مرغ و خروس های خود را با دارو و مولتی ویتامین تقویت کنید. واکسن های لازم را در زمان های مقرر تزریق کنید و در صورت مشاهده کوچکترین علائم بیماری، قرنطینه و درمان شود. 

ج – خوابیدن نامرتب مرغ روی تخم ها 

برای داشتن یک جوجه کشی موفق، مرغ حتما باید به صورت 24 ساعته بر روی تخم ها بخوابد و فقط روزانه یک الی دو بار برای تهویه هوای تخم ها و خوردن آب و غذا از روی آنها بلند شود. در صورتی که مرغ شما، تخم ها را برای چند ساعت تنها می گذارد، نباید انتظار جوجه شدن تخم ها را داشته باشید. 

نا آرام بودن محل لانه، وجود سر و صدای زیاد، رفت و آمد زیاد انسان ها و… همگی در فراری شدن مرغ تاثیر دارند. بنابراین حتما آشیانه مرغ را در یک مکان خلوت و ساکت و آرام قرار دهید. 

د – نامناسب بودن دما و رطوبت محل آشیانه 

نامناسب بودن دما و رطوبت محل آشیانه - چیکن هچ

در صورتی که تمامی شرایط فوق را رعایت کرده باشید و باز هم با جوجه های مرده داخل تخم رو به رو می شوید، احتمالا علت این اتفاق به نامناسب بودن دما و رطوبت محل آشیانه مربوط می شود. به عنوان مثال اگر محیط کمی سرد است و یا در مناطق جغرافیایی گرم و خشک زندگی می کنید، پایین یا بالا بودن دما و یا پایین بودن رطوبت می تواند مرگ جوجه داخل تخم را به دنبال داشته باشد.

برای جلوگیری از این اتفاق حتما تجهیزات گرمایشی یا رطوبت رسانی مناسبی را در محل کرچ مرغ قرار دهید. بخاری گازی و رطوبت ساز التراسونیک دو گزینه پیشنهادی مناسب هستند. 

هـ – عدم چرخاندن تخم توسط مرغ 

اگر مرغ شما برای اولین بار کرچ شده باشد، به احتمال زیاد تخم ها به جوجه تبدیل نخواهند شد چون که تجربه کافی در جوجه کشی از تخم ها را ندارد. نچرخاندن روزانه تخم ها و نخوابیدن مداوم روی آنها نشان دهنده جوان و بی تجربه بودن مرغ است. احتمالا در دوره های جوجه کشی، چگونگی چرخاندن تخم ها را یاد خواهد گرفت. 

برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی، حتما آشیانه چند مرغ را در کنار هم قرار دهید، تا مرغ های جوان نحوه جوجه کشی صحیح را از مرغ های مسن تر و با تجربه تر یاد بگیرند. برای افزایش اطلاعات خود، حتما مقاله آموزش جوجه کشی طبیعی مرغ را بخوانید. 

چگونه به جوجه شدن تخم در زیر مرغ کمک کنیم؟

چگونه به جوجه شدن تخم در زیر مرغ کمک کنیم؟ - چیکن هچ

حال که با دلایل مختلف در نیامدن جوجه مرغ در زیر مرغ آشنا شدید، برای افزایش راندمان جوجه کشی و کمک به جوجه شدن تخم ها، بهتر است نکات کاربردی زیر را در نظر بگیرید و هنگام کرچ کردن مرغ، آنها را اجرا کنید : 

  1. آب و غذای مرغ را مرتبا در کنار آشیانه قرار دهید. بهتر است کمی با فاصله باشد تا مرغ از روی تخم ها بلند شود، این کار به تهویه هوای تخم ها و تنفس جنین کمک خواهد کرد. 
  2. دما و رطوبت محیط را کنترل کنید و در صورت نامناسب بودن، از تجهیزات گرمایشی و رطوبتی استفاده کنید. 
  3. در محل کرچ مرغ، یک فن تهویه نصب کنید تا به خروج هوای آلوده و رسیدن اکسیژن تازه به جوجه ها کمک کند. 
  4. حتما یک دوره استراحت چند ماهه به مرغ و خروس ها بدهید تا قوای بدنی خود را برای فصل جفت گیری به دست آورند. (برای این کار مرغ و خروس ها را از هم جدا کنید و تغذیه مقوی داشته باشند)
  5. بیش از 10 الی 11 تخم را در زیر مرغ قرار ندهید، مابقی تخم ها به دلیل قرار نگرفتن کامل در زیر مرغ، تبدیل به جوجه نمی شوند. 
  6. حتما چند آشیانه مرغ را در یک محل قرار دهید و بهتر است که مرغ ها دارای تفاوت سنی باشند، تا مرغ های جوان، نحوه جوجه کشی صحیح را از مرغ های مسن تر بیاموزند. 
  7. محل کرچ باید کاملا آرام و بدون سر و صدا باشد و از رفت و آمد در این محل خودداری کنید. 
  8. در دوره جفت گیری، مرغ و خروس های خود را با مولتی ویتامین و مکمل ها تقویت کنید تا به افزایش باروری نطفه کمک کند. 
  9. مرغ ها در دوره جفت گیری و تخم گذاری باید غذاهایی سرشار از پروتئین و کلسیم داشته باشند. (به دلیل مضر بودن کلسیم برای خروس، حتما غذای مرغ و خروس ها از هم جدا باشد.)
  10. از مرغ و خروس های جوان در گله خود استفاده کنید، حداقل یکسال و حداکثر سه سال سن داشته باشند. تخم های تولیدی توسط مرغ های خیلی جوان و خیلی مسن، معمولا بدون نطفه بوده یا نطفه ضعیفی خواهد داشت. 

جمع بندی کلی 

جوجه نشدن تخم در زیر مرغ دلایل مختلفی می تواند داشته باشد، اما مهم ترین آن عدم جفت گیری صحیح مرغ و خروس و ضعیف بودن نطفه است. در صورت جوان بودن مرغ و یا نخوابیدن مداوم روی تخم ها نیز سبب جوجه نشدن تخم می شود. تمامی موارد در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته و راه حل های مناسبی نیز برای آنها ارائه شد. 

در صورتی که سوال یا پیشنهادی در این باره دارید، می توانید از طریق بخش ارسال دیدگاه برای ما ارسال کنید تا به سوال تان پاسخ دهیم. 


دیدگاه‌های نوشته
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده