منو اصلی

پرورش قرقاول از صفر تا صد

پرورش قرقاول از صفر تا صد - چیکن هچ

قصد شروع یک کسب و کار پر سود را دارید ؟ مطالعه این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله از چیکن هچ، تمامی نکات کلیدی پرورش قرقاول و شرایط مورد نیاز برای شروع این کسب و کار آمده است. پرورش این پرنده به دلیل طعم عالی گوشت و همچنین زیبایی های ظاهری، در کشور ایران مورد توجه قرار گرفته است.

در گذشته، گوشت قرقاول تنها با شکار در دسترس بود؛ اما امروزه پرورش صنعتی سبب شده تا دسترسی به گوشت این پرنده امکان پذیر باشد.

آماده سازی محیط پرورش قرقاول

آماده سازی محیط پرورش، به میزان سرمایه گذاری، محیط در دسترس و نحوه پرورش بستگی دارد. پرورش قرقاول در محیط های سالنی و سرپوشیده، در محیط باز و نیمه باز و در قفس امکان پذیر است.

1- پرورش قرقاول در سالن

امروزه پرورش قرقاول به صورت صنعتی و در سالن های مخصوص صورت می گیرد. جهت شروع پرورش قرقاول در فضای بسته، شما نیاز به اتاق مخصوص جوجه کشی، سالن نگهداری جوجه ها تا یک ماهگی و سالن نگهداری پرندگان بالغ دارید.

 

پرورش قرقاول در سالن - چیکن هچ

همچنین جهت پرورش این پرنده به صورت صنعتی، نیاز است تا مجوز های لازم برای این امر را کسب نمایید. مجوز های پرورش قرقاول تنها به کسانی تعلق می گیرد که بیش از 500 قرقاول مولد در اختیار داشته باشند.

2- پرورش قرقاول در فضای باز و نیمه باز

بهترین مکان برای پرورش قرقاول، فضاهای باز و نیمه باز می باشند. از این رو پرنده شما علاوه بر داشتن سرپناهی برای محفوظ ماندن از گزند گرما و سرما، محیطی را برای چرا و تفریح نیز در اختیار دارد. در این نوع پرورش هزینه مربوط به تغذیه قرقاول ها نیز بسیار کاهش می یابد. در پرورش نیمه باز و دارای چراگاه، در فصل بهار و تابستان نیمی از تغذیه پرنده توسط گیاهان و یونجه ها تامین می گردد.

3- پرورش قرقاول در قفس

پرورش این پرنده در سیستم قفسی نیز امکان پذیر می باشد. طبق تجربیات قرقاول هایی که در قفس پرورش یافته اند، وزن بالاتر و گوشت سینه بیشتری دارند. البته لازم به ذکر است که به دلیل تجمع چربی در بافت های قرقاول در پرورش قفسی، طعم گوشت قرقاول هایی که در محیط های باز پرورش یافته اند بسیار بهتر است.

فضای مورد نیاز برای پرورش قرقاول

برای پرورش قرقاول ها در سنین مختلف و بسته به جثه پرنده، فضای خاصی نیز مورد نیاز است. در این قسمت فضای لازم برای پرورش قرقاول در سنین مختلف بیان شده است.

الف ) فضای لازم برای پرورش جوجه قرقاول یک روزه تا یک ماهه

جوجه قرقاول ها مانند تمامی پرندگان در 10 روز اولیه زندگی خود بسیار حساس بوده و تلفات بالایی دارند. در صورت کمبود جا و یا دمای پایین، این پرندگان به دلیل حفظ دمای بدن خود، بر روی یکدیگر تلنبار شده و تلف می گردند. از این رو جهت کاهش تلفات این پرنده، لازم است تا محیطی سرپوشیده و گرم برای آن ها مهیا کنید.

فضای لازم برای پرورش جوجه قرقاول یک روزه تا یک ماهه - چیکن هچ

این پرندگان در روزهای اولیه زندگی بسیار کوچک بوده و هر یک متر مربع برای 20 جوجه قرقاول فضایی مناسب است. پس از گذشت دو هفته و با رشد بیشتر جوجه ها، به ازای هر 10 عدد قرقاول، فضایی به مساحت یک متر مربع را در نظر بگیرید.

 

ب ) فضای لازم برای جوجه قرقاول از یک ماهگی تا بلوغ

پس از یک ماهگی، قرقاول ها، مقاومت کافی در برابر سردی هوا را خواهند داشت. همچنین به راحتی میتوانند از دست شکارچیان بگریزند. در صورتی که از سیستم پرورشی نیمه باز استفاده میکنید، میتوانید برای قرقاول ها در این سن، فضایی باز با سقف توری و البته چندین متر سایبان جهت استراحت تعبیه کنید.

هر قرقاول جوان به فضایی حدود نیم متر مربع نیاز دارد. قرقاول ها پرندگانی پر تحرک بوده و نیاز به فضای زیادی برای تفریح دارند. ضمنا میتوان برای آسایش بیشتر این پرنده، از تنه درخت یا درختچه های طبیعی در محیط پرورش بهره برد.

ج ) فضای فضای لازم برای قرقاول های بالغ

لازم است جهت جلوگیری از پرخاشگری پرنده و آسایش آنها، برای هر قرقاول بالغ، فضای دو متر مربع در نظر گرفته شود.

بستر مناسب برای پرورش قرقاول

همانطور که گفته شد، جوجه قرقاول ها در روزهای اولیه مقاومت بسیار کمی در برابر سرمای هوا دارند؛ به همین دلیل از بستری استفاده کنید که عایق خوبی در برابر سرمای زمین باشد. استفاده از کاه برای بستر قرقاول تا یک ماهگی علاوه بر سلامت پاهای پرنده، سبب کاهش آلودگی محیط نیز می شود.

برای قرقاول های جوان و بالغ، نیاز است تا بستری پوشیده شده از ماسه بادی فراهم کنید. این گونه بستر ها، فضولات پرنده را به خود جذب کرده و از رشد باکتری ها جلوگیری می کنند. علاوه بر آن، قرقاول ها برای نظافت پرهای خود، از حمام خاک و ماسه استفاده می کنند.

 

انتخاب نحوه شروع پرورش قرقاول

به طور کلی برای شروع پرورش قرقاول، نیاز است تا یکی از سه راه زیر انتخاب شود :

1 خرید تخم نطفه دار قرقاول

یکی از راه های شروع این امر، خرید تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی قرقاول می باشد. در این روش لازم است تا از پرورش دهنده معتبر، تعدادی تخم نطفه دار قرقاول خریداری نمایید، سپس با قرار دادن این تخم ها در دستگاه و جوجه کشی از آنها، شما صاحب تعدادی جوجه قرقاول یک روزه خواهید شد.

برای مشاهده قیمت و خرید دستگاه جوجه کشی قرقاول کلیک نمایید.

2 خرید جوجه قرقاول یک روزه

این روش برای افرادی مناسب است که قصد خرید دستگاه جوجه کشی نداشته و یا به تخم نطفه دار قرقاول دسترسی ندارند. در این صورت، آنها با خرید و پرورش جوجه قرقاول ها، اقدام به شروع این کار میکنند.

دقت داشته باشید که قیمت جوجه قرقاول یک روزه چندین برابر قیمت تخم نطفه دار این پرنده می باشد. همچنین قرقاول ها در سن یک سالگی به بلوغ و تخم گذاری رسیده و قبل از آن هیچ سود دهی برای شما نخواهند داشت.

3- خرید قرقاول بالغ و مولد

بهترین روش پرورش قرقاول، خرید پرنده مولد و جوجه کشی از آنها می باشد. بازگشت سرمایه در این روش بسیار سریع تر بوده اما به سرمایه گذاری بیشتری نیز نیاز دارد. در این روش شما با خرید پرندگان بالغ و تخم گذار و همچین خرید دستگاه جوجه کشی، بلافاصله پس از تخم گذاری پرنده، اقدام به جوجه کشی از آنها می نمایید.

فروش تخم نطفه دار، جوجه یک روزه و قرقاول نیمچه در این روش برای شما سریع تر مهیا می شود.

شیوه تشکیل گله مولد قرقاول

قرقاول ها در سن بلوغ به شدت پرخاشگر شده و در صورت کمبود جا به راحتی میتوانند به یکدیگر آسیب برسانند. از این رو قبل از رسیدن پرنده به سن بلوغ باید گله های مولد تشکیل شده و تعداد نرها با توجه به تعداد ماده ها انتخاب شود.

شیوه تشکیل گله مولد قرقاول - چیکن هچ

برای این منظور نیاز است تا به ازای هر قرقاول نر، 5 تا 8 قرقاول ماده در نظر بگیرید. برای این منظور قفس هایی با مساحت 20 متر مربع و ارتفاع 2 متر برای هر گله مناسب می باشد.

دقت داشته باشید که قرقاول نر در سن 2 سالگی به بلوغ رسیده و بیشترین بازدهی را دارد. همچنین قرقاول ماده در سن 7 ماهگی تا یک سالگی به بلوغ رسیده و تا قبل از 2 سال به اوج تخم گذاری خود خواهند رسید.

تغذیه قرقاول

قرقاول از ابتدای تولد به تغذیه ای با انرژی بسیار بالا نیز دارد. یکی از تفاوت های اساسی تغذیه این پرنده با طیور اهلی، میزان پروتئین جیره غذایی قرقاول است. قرقاول ها در 4 هفته اول زندگی به جیره ای با 28 درصد پروتئین نیاز دارند. در هفته چهارم تا 9 هفتگی، میزان پروتئین به 25 درصد کاهش می یابد. در ادامه 22 درصد پروتئین برای جیره غذایی آن ها مناسب است.

علاوه بر آن، تغذیه قرقاول از غلات، میوه ها، سبزیجات و یونجه نیز امکان پذیر است.

بهترین نژاد برای پرورش قرقاول کدام است ؟

در صورتی که قصد پرورش قرقاول گوشتی را دارید، بهترین نژاد به این منظور قرقاول پاکستانی و قرقاول آمریکایی می باشند. این نژاد ها به دلیل وزن گیری سریع، تخم گذاری بالا و طعم گوشت به عنوان قرقاول های گوشتی به فرش می رسند.

در صورتی که هدف شما از پرورش قرقاول، پرورش یک پرنده زینتی می باشد، نژاد قرقاول طلایی یا بلژیکی به شما توصیه می گردد.

نور مناسب برای تخم گذاری قرقاول

تمامی پرندگان جهت تخم گذاری، به نور خورشید نیاز دارند؛ قرقاول نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد. جهت تخم گذاری قرقاول، نیاز است تا پرنده به صورت روزانه 15 ساعت نور مصنوعی یا نور خورشید دریافت نماید. برای تامین این میزان نور در سالن های بسته، به ازای هر 18 متر مربع، لازم تا یک لامپ در ارتفاع 2.5 متری از سطح زمین نصب گردد.

پرورش قرقاول در کدام استان های ایران امکان پذیر است ؟

دمای مناسب برای جوجه قرقاول ها قبل از دو هفتگی  32 تا 35 درجه سانتیگراد میباشد. پس از آن، بهترین دما برای پرورش قرقاول، دمای 20 تا 22  درجه سانتیگراد خواهد بود. همچنین رطوبت مورد نیاز برای محیط این پرنده، 50 تا 55 درصد است.

از این رو پرورش قرقاول در استان های شمالی کشور مانند مازندران، گیلان و گلستان امکان پذیر نمی باشد. در صورتی که قصد پرورش این پرنده در شهر های شرجی را دارید، نیاز است تا جهت تنظیم رطوبت از فن های تهویه یا رطوبت گیر ها استفاده نمایید.

پرورش قرقاول در اصفهان و آذربایجان شرقی و غربی، رونق دارد.

جمع بندی

در این پست از وب سایت چیکن هچ، تمامی نکات اساسی از جمله نحوه پرورش، محیط مورد نیاز، تغذیه، دما و رطوبت مناسب برای پرورش قرقاول بیان شد. سوالات خود در این باره را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.


دیدگاه‌های نوشته
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده