منو اصلی

بهترین گیاه دارویی برای درمان بیماری طیور

گیاهان دارویی مفید برای طیور - چیکن هچ

گیاهان دارویی مفید برای طیور

در سالهای اخیر به علت استفاده بی رویه و مدام از برخی آنتی بیوتیک ها به خصوص تتراسایکلین ها در درمان بیماری های طیور، برخی از ویروس ها و عوامل بیماری زا به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند. برای همین در موارد مختلف مشاهده شده که آنتی بیوتیک ها در درمان بیماری های میکروبی و باکتریایی طیور پاسخگویی لازم را از خود نشان نمیدهند.

استفاده از آنتی بیوتیک ها در پرورش طیور علاوه بر پیدایش گونه های مقاوم میکروبی، برای مصرف کننده نیز عوارضی به همراه می آورد و باعث ایجاد حساسیت میشود. چراکه بقایای آنتی بیوتیک در گوشت و تخم طیور رسوب میکند و اثر سوء برای مصرف کننده دارد. برای همین در بیشتر کشورهای اروپایی استفاده از آنتی بیوتیک در پرورش طیور ممنوع یا بسیار محدود شده است.

با توجه به اثر درمانی برخی از گیاهان دارویی، استفاده از مشتقات این گیاهان همچون عصاره، پودر و … در چند سال اخیر برای مبارزه با بیماری های طیور پیشنهاد شده است. در گذشته نیز بیشتر روستاییان از گیاهان دارویی همچون زردچوبه و سیر خام در درمان بیماری های عفونی و تنفسی مرغ ها بهره مند میشدند. در این مقاله از وبلاگ فروشگاه چیکن هچ گیاهان دارویی مختلف که برای بیماری های تنفسی، گوارشی، عفونی و … در طیور مناسب هستند را معرفی خواهیم کرد.

فواید استفاده از گیاهان دارویی در پرورش طیور

استفاده از گیاهان دارویی در پرورش طیور برخلاف آنتی بیوتیک ها علاوه بر اینکه عوارضی برای مصرف کننده ندارد، فواید زیادی داشته که به مختصر آنها را بیان میکنیم:

  1. گیاهان دارویی به مرور زمان باعث پیدایش گونه های مقاوم باکتری نمیشوند.
  2. از گیاهان دارویی هم به منظور پیشگیری و هم به منظور درمان برخی بیماری های طیور می توان استفاده کرد.
  3. برخی از گیاهان دارویی باعث افزایش راندمان تولید در طیور تخمگذار میشوند.
  4. گیاهان دارویی باعث بهبود ضریب تبدیل غذایی شده و عملکرد روده حیوان را تقویت میکنند.
  5. کاهش اثرات بیماری یکی دیگر از فواید گیاهان دارویی برای طیور مختلف میباشد.

کدام نوع گیاهان دارویی برای درمان بیماری های طیور قابل استفاده اند؟

گیاهان دارویی مختلفی تا به امروز شناسایی و از خواص آنها کمک گرفته شده است. هر یک از این گیاهان خواص منحصر به فردی دارند. بنابراین برای درمان طیور نیز گیاهان دارویی به چندین دسته تقسیم بندی میشوند. در ادامه طبقه بندی گیاهان دارویی برای طیور را شرح میدهیم.

گیاهان دارویی که خواص ضد کوکسیدیوزی دارند

بیماری کوکسیدیوز از جمله شایع ترین بیماری ها در طیور میباشد که بیشتر از طریق تغذیه به طیور مختلف مثل مرغ، بلدرچین، بوقلمون، غاز، اردک و غیره منتقل میشود. در صنعت مرغداری به خوراک طیور داروهای ضد کوکسیدیوز نیز اضافه میکنند تا بدین ترتیب پرنده ها از این بیماری در امان باشند.

گیاهان دارویی که خواص ضد کوکسیدیوزی دارند - چیکن هچ

اما متأسفانه به مرور زمان این داروها بی اثر شده اند چون عامل این بیماری به داروها مقاوم شده است. هر چند که داروهای مختلفی برای این بیماری تولید شده اند ولی اثرات آنها نیز احتمالا در آینده کمرنگ خواهد شد.

از چهار داروی گیاهی زیر میتوان جهت پیشگیری از بیماری کوکسیدیوز در طیور استفاده کرد:

  • گیاه درمنه
  • زردچوبه
  • زنجبیل
  • فلفل سیاه و فلفل قرمز

 

در تهیه جیره طیور به ازای هر 1 تن خوراک میتوان 2 الی 3 کیلوگرم از پودر این 4 گیاه بعنوان داروی ضدکوکسیدیوز استفاده کرد. البته بصورت مستقیم و جدا نیز میتوان پودر 4 گیاه فوق را در اختیار طیور قرار داد. در این صورت باید با توجه به وزن و سن پرنده به مقدار خیلی کم از پودر این گیاهان به طیور بدهید.

گیاهانی که برای تقویت سیستم ایمنی طیور مفید هستند

گیاهانی همچون مریم گلی، سرخار گل، مرزه و رزماری اثرات ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی دارند و به سیستم ایمنی در تولید بیشتر آنتی بادی کمک میکنند. بنابراین این گیاهان دارویی سیستم ایمنی بدن طیور را تقویت نموده و باعث میشوند که پاسخگویی طیور به واکسن ها افزایش پیدا کند.

جهت استفاده از این گیاهان دارویی 1.5 الی 2 کیلو گرم پودر آن را در یک تن جیره مخلوط کنید. از عصاره و عرق این گیاهان هم میتوان بهره برد. بدین صورت که 1 لیتر از عصاره این گیاهان را ابتدا با 10 لیتر آب ترکیب نموده، سپس این محلول را با 100 لیتر آب ترکیب کنید. استفاده از روش آشامیدنی تأثیر سریعتر و مستقیم بر روی سیستم عصبی پرنده و بافت های هدف دارد.

همچنین گیاه سرخار گل برای رفع استرس هنگام جابجایی در بدو ورود طیور به سالن قابل استفاده است. برای استرس گرمایی طیور نیز میتوان از عرق گیاه سرخار گل در اب آشامیدنی طیور استفاده کرد. ناگته نماند که گیاه سرخار گل سرشار از ویتامین ب 6 بوده و آرام بخش، کاهش دهنده حساسیت و استرس می باشد.

گیاهان دارویی مفید برای بیماری های تنفسی طیور

گیاهانی همچون نعناع فلفلی و آویشن برای درمان و پیشگیری بیماریهای تنفسی طیور مفید می باشند. 3 کیلو از پودر این گیاهان را میتوان در زمان تهیه یک تن جیره به آن اضافه کرد. همچنین از عرق این گیاهان نیز میتوان در آب آشامیدنی طیور بهره مند شد.

گیاهان دارویی مفید برای بیماری های تنفسی طیور - چیکن هچ

گیاه دارویی برای تولید بیشتر در طیور

گیاه پونه باعث جذب بیشتر پروتئین، چربی و ویتامین ها شده و در طیور تخمگذار کیفیت تخم های تولیدی را افزایش میدهد. پودر پونه برای تحریک اشتهای طیور نیز مفید بوده، بنابراین زمانیکه پرنده در اثر بیماری دچار بی اشتهایی شده میتوان کمی پودر پونه در اختیار او قرار داد.

گیاه دارویی برای افزایش اشتهای پرنده

علاوه بر گیاه پونه، میتوان از گیاهان دارویی همچون بومادران و پودر هویچ نیز برای تحریک و افزایش اشتهای طیور استفاده کرد. پودر هویچ محرک خوبی برای جوجه های کم اشتها بوده و به رشد بهتر آنها کمک میکند. در مقاله راه های رشد سریع جوجه بیشتر در مورد رشد و افزایش اشتهای جوجه ها بحث نموده ایم.

گیاه بومادران برای تقویت سیستم ایمنی نیز مفید می باشد. میتوان از این دارو برای کاهش عوارض واکسن در طیور نیز استفاده کرد.

همچنین ترکیب بو مادران و دارچین برای طیوری که دچار اسهال شده اند، اثر درمانی دارد.

گیاه آرتیشو

گیاه ارتیشو برای کاهش اثرات بیماری برونشیت مفید است. در اثر بیماری برونشیت کلیه پرنده پر از اورات شده و پرنده دچار اسهال سفید گچی میشود. برای رفع این مشکل میتوان به ازای 100 لیتر آب، 2 لیتر عرق آرتیشو به آب اشامیدنی طیور افزود.

گیاه آرتیشو - چیکن هچ

عرق گیاه آرتیشو برای کبد چرب و برای کاهش نارسایی کبدی در مرغ های تخمگذار نیز مفید می باشد. نژادهای پر تولید به دلیل تخمگذاری بالا بیشتر دچار مشکل کبدی میشوند که برای پیشگیری از این بیماری میتوان از عرق آرتیشو در آبخوری طیور استفاده کرد.

گیاه زنیان

گیاه دارویی زنیان برای بهبود عملکرد روده ها و همچنین متعادل کردن هورمون ها در طیور مفید می باشد. در سنین کمتر از یک ماه به ازای هر یک تن جیره،  3 کیلو از این گیاه و دو هفته قبلا از تخمگذاری 2 کیلو به ازای هر تن و در زمان تخمگذاری نیز 1.5 کیلو به ازای یک تن جیره میتوان از این گیاه استفاده کرد.


دیدگاه‌های نوشته
25 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام وقت بخیر

آیا از داروهای طبیعی که ذکر شده، در پرورش کبوتر گوشتی هم میشه استفاده کرد؟

باسلام مرغ لالی دارم غذاواب نمیخورد آیا سیروزردچوبهبرای بیماری مدفوع ابکیش خوب است ممنون میشم توضیح بدهید

قبل از درمان حتما مقاله رو کامل بخون و از پرورش دهنده های با تجربه هم کمک بگیر

سلام وقت به خیر.یه طوطی ملنگو دارم که ۲ هفته هست خریدمش روز اول یکم عطسه کرد .حالا دوباره بعد از دو‌هفته عطسه یکم ترشح دار کرد.بردمش دکتر گفت یکم ریش درگیر شده و یکمم رودش.بهش شربت کوتریماکسازول داد.مطمعن نیستم که به حیوانات خوبه داروهایه شیمیایی بدم یا نه.تو طبیعت که داروهایه اینجوری نمیخورن.مشکلی براش پیش نمیاد.آخه آنتیبیوتیک ها همینجوریش برای انسان ضرر داره.نمیدونم لطفا راهنمایی کنید

سلام به توصیه پزشکش عمل کنید . به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید در این مواقع

باسلام: لطفا برای اسهال سبز ، آبکی بودن ، وبی حالی مرغ یه توضیح بدین که چیکار کنم ممنون.

تو مرغ ها اسهال سبز یا به خاطر بیماری نیوکاسل هستش ی به خاطر بیماری کبدی . اگه نیوکاسل باشه همراهش علایم دیگه هم پیدا میشه. مثل بیحالی و کج شدن گردن فلج شدن و عدم تعادل. اما اگه کبدی باشه در طولانی مدت باعث فلجی و علایم دیگه میشه. چه دانی میدین به مرغتون

سلام اگر غازبرونشیت وعفونت ویروسی گرفته چیکار کنیم خوب بشه

به دامپزشک مراجعه کنید دارو میدن خوب میشه. منم بگم در هر صورت باید از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید

سلام.ببخشید مرغهای من اسهال زرد رنگ و آبکی دارند چه دارویی بهشون بدم؟

اسهال زرد معمولا به خاطر مشکلات گوارشی و کبدی هستش. دان چی میدین بهشون

گندم

با سلام اگر مرغ اسهال شدید باشد کدام ازموارد زیر را باید به این مرغ داد

کدام موارد زیر ؟ ولی در کل بستگی به نوع اسهال داره، ممکنه به خاطر بیماری عفونی باشه. احتمال اینکه بیماری ویروسی گرفته باشه هست و حتی بیماری های انگلی هم باعث اسهال شدید میشه. توصیه میشه به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام برای طوطی سانان هم میشه استفاده کرد این گیاهان رو؟؟؟/؟

چرا مرغ ماشینی پرورشی میمیرن

دلایل زیادی میتونه داشته باشه مثل بیماری ویروسی ، تغذیه ضعیف ، سرما خوردگی و …

این داروهای گیاهی که گفتین توغذای طیورمخلوط بشه مثل گیاه زنیان یاپونه نمیشه تو آب آشامیدنی بریزیم؟؟؟

پرنده روی بوی آب حساسه ممکنه با تغییر بو دیگه آب نخوره اما توی خوراک مشکلی پیش نمیاد

خوب من هرماه زردچوبه وپودرسیرتوآب مرغ هامیریزم براحتی میخورن ایناهم بودارن

خب همه پرنده ها که مثل هم نیستن اگه مرغ های شما مشکلی ندارن میتونید با آب هم مخلوط کنید

خیلی عالی و کاربردی بود مثل همیشه ممنون از سایت چیکن هچ

خوشحالیم که از مطالب راضی بودید
موفق باشید