منو اصلی

بهترین نژادهای مرغ تخمگذار برای پرورش کدامند؟

بهترین نژادهای مرغ تخمگذار برای پرورش کدامند؟

بهترین نژاد مرغ تخم گذار | مرغ تخم گذار بومی و صنعتی 

مرغ نیز مانند هر پرنده دیگری دارای نژادها و گونه های مختلفی است، اما همه مرغ ها برای پرورش صرفه اقتصادی ندارند. برخی از مرغ ها جنبه زینتی دارند یعنی نه تخم گذاری بالا و نه وزن گیری بالایی دارند و به عنوان مرغ گوشتی یا تخم گذار قابل پرورش نیستند. اگر قصد پرورش مرغ تخم گذار بومی یا صنعتی را دارید، حتما با ادامه این نوشته همراه باشید، چون بهترین نژادهای مرغ تخمگذار چه در پرورش بومی و چه در پرورش صنعتی و بزرگ معرفی خواهند شد. 

معرفی مرغ های تخم گذار صنعتی

اگر قصد راه اندازی سالن مجهز پرورش مرغ تخم گذار را دارید که آنها را در قفس های مکانیزه و طبقاتی پرورش دهید، نژادهای صنعتی و مجوز دار برای شما مناسب تر خواهد بود که در ادامه به معروف ترین آنها اشاره خواهد شد.

عموم مرغ های تخمگذار صنعتی سفید هستند و از سویه های لگهورن و لوهمن هستند. از جمله انها می توان به سویه ال اس ال، هایلاین، شیور، بونز، نیک چیک و… اشاره شد. با مراجعه به شرکت های معتبر و دارای مجوز از جهاد کشاورزی می توانید پولت یا مرغ آماده تخم گذاری مورد نظر خود را تهیه فرمایید. لازم به ذکر است که پرورش این مرغ های تخمگذاز نیازمند یک جیره استاندارد و فرموله شده و سالن مجهز و بهداشتی می باشد. هم چنین واکسیناسیون منظم تحت نظر دامپزشک توصیه می شود.

معمولا مرغ های تخمگذار صنعتی در سال بین 250 الی 300 تخم تولید می کنند که البته میزان تخم گذاری آنها به شرایط پرورش و نگهداری، کیفیت تغذیه و سلامت بدنی آنها بستگی دارد. در صورتی که به تازگی وارد سن تخم گذاری شده باشند، در صورت پرورش صحیح تا 12 الی 18 ماه می توانند تخم بگذارنند.

مرغ سفید

مرغ های تخمگذار صنعتی دوره تخمگذاری کوتاه تری نسبت به مرغ های بومی و محلی دارند و به دلیل اصلاح نژاد صورت گرفته روی آنها و جیره غذایی مخصوص، میزان وزن گیری پایینی خواهند داشت و در پایان دوره تخمگذاری، به سختی می توان آنها را به عنوان مرغ گوشتی به بازار عرضه کرد. چون وزن حدودی آنها بین 1500 الی 1800 گرم خواهد بود. در حالی که مرغ های محلی بین 2 الی 2 و نیم کیلو وزن می گیرند و تا دو الی سه سال می توانند تخم بگذارند (به جز دوره های تولک)

معرفی مرغ های تخمگذار بومی و محلی

اگر جزو کسانی که هستید که در حیاط منزل، باغچه، ویلا و یا مزرعه خود می خواهید چند قطعه مرغ تخم گذار پرورش دهید و از تخم های تولیدی آنها بهره مند شوید، مرغ های تخمگذار بومی زیر را به شما پیشنهاد می کنیم. 

مرغ های بومی معمولا مقاومت بدنی بالایی نسبت به مرغ های صنعتی دارند و از آنجایی که در محیط های آزاد پرورش داده شده اند، طول عمر بالاتری خواهند داشت و حتی تا دو الی سه سال نیز می توان از آنها انتظار تخمگذاری داشت. 

1- لوهمن قهوه ای

این مرغ آلمانی در سال بین 250 الی 300 تخم می گذارد، البته به شرطی که به نژاد f1 یا نسل اول آن دسترسی داشته باشید، از آنجایی که این نژاد قبلا وارد کشور شده بنابراین معمولا نسل های دو و سه آنها در کشور یافت می شود و میزان تخم گذاری به مراتب کمتری نسبت به نسل اول خواهند داشت. 

اما برای پرورش به عنوان مرغ تخمگذار بهترین گزینه بوده و تخم هایی درشت و قهوه ای تولید می کند. هم چنین خروس لوهمن تا سه کیلو و مرغ لوهمن تا 2 کیلو می تواند وزن بگیرد که در پایان دوره تخم گذاری به عنوان مرغ گوشتی نیز قابل عرضه است. 

2- مرغ نیوهمپشایر

این مرغ که اصالتا متعلق به کشور آمریکا می باشد در سال حدود 200 الی 250 تخم می گذارد و همانند مورد فوق، دستیابی به نسل های اول آن مشکل است. اما با توجه به وجود نسل های دو و سه آن در بازار ایران، می توان آنها را به عنوان مرغ و خروس های بومی مقاوم پرورش داد. مرغ ها به رنگ قهوه ای هستند و تخم هایی قهوه ای تولید می کنند، اما تخم تولیدی آنها کمی کوچک تر از تخم مرغ لوهمن است. اما نسبت به مرغ و خروس های لوهمن وزن گیری بالاتری دارند طوری که خروس ها تا 4 کیلو و مرغ ها تا 3 کیلو می توانند وزن بگیرند. 

3- مرغ دومینیک

احتمالا پیدا کردن این نژاد در ایران مشکل باشد، پرهای بدن این مرغ و خروس به صورت رگه های سفید و سیاه دیده می شود و در سال حدود 200 تخم قهوه ای و درشت تولید می کند. خروس این نژاد حدود سه کیلو و مرغ آن حدود 2 کیلو وزن می گیرد.

4- رود آیلند سفید

این مرغ بومی آمریکایی با اینکه پرهای سفیدی دارد، اما تخم های قهوه ای رنگ تولید می کند. میزان تخم گذاری این مرغ در سال حدود 200 عدد بوده و در صورت تغذیه صحیح تا 3 کیلو می تواند وزن بگیرد که پس از پایان دوره تخم گذاری به عنوان مرغ گوشتی قابل عرضه است.

5- مرغ استرالورپ

این مرغ استرالیایی شباهت زیادی به مرغ مرندی دارد با این تفاوت که در پاهای خود پر ندارد. در سال بین 180 الی 200 تخم به رنگ قهوه ای روشن می گذارد و تخم های آن کمی کوچک تر از نژادهای اشاره شده فوق است. وزن گیری آن همانند نژاد فوق تا 3 کیلو قابل افزایش است.

بهترین نژاد مرغ تخم گذار در جهان کدام است ؟

مرغ لگهورن یا لگرن، بهترین نژاد مرغ تخم گذار در جهان میباشد.

بهترین نژاد مرغ بومی تخم گذار در ایران کدام است ؟

بلک استار ، پلیمون راک ، و ساسکس جز نژاد های معروف مرغ تخم گذار بومی در ایران میباشند.

معرفی مرغ های تخمگذار بومی ایرانی 

مرغ­ های بومی کشور ما، به دو دسته بومی اصیل و بومی دورگه تقسیم می­شوند. در ادامه به معرفی این دو مورد خواهیم پرداخت.

1- مرغ تخم گذار بومی اصیل

این مرغ ­ها، جزء بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش در روستاهای کشور ما هستند. مرغ­ های مختلفی با نام مرغ اصیل به فروش می­رسند اما باید در هنگام خرید توجه زیادی داشته باشید.

مرغ بومی اصیل کشور ما، تنها در مرکز اصلاح نژاد مرغ بومی ساری، واقع در استان مازندران پرورش داده می­شود. در گذشته، مراکز جهادی هم برای پرورش این مرغ­ ها تلاش می­کردند. به همین دلیل، نام دیگر مرغ بومی اصیل، “مرغ جهادی” است.

مرغ اصیل یا جهادی واقعی را فقط از این مرکز در ساری­ می توانید تهیه کنید. باقی مرغ­ های جهادی که در سایر استان­ها به فروش می­رسند، در واقع مرغ دورگه هستند. مرغ بومی اصیل نسبت به مرغ ­های دورگه مقاومت بالایی دارند و در طول سال بین 180 تا 200 تخم می­گذارند. به همین دلیل آن­ها یکی از بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش هستند.

2- مرغ بومی دورگه

مرغ ­های دورگ، از طریق اصلاح نژادی و تلاقی مرغ بومی اصیل با مرغ­ های تخم گذار رنگی خارجی تولید می­شوند. از آنجایی که مرغ­ های دورگه مثل مرغ بومی، بال و پر رنگی دارند، به عنوان مرغ محلی شناخته شده اند. تخم مرغ آن­ها هم مثل تخم مرغ بومی اصیل، رنگی است.

در حال حاضر، مرغ ­های دورگ در 2 طبقه جدا قرار می­گیرند. دسته اول، شامل مرغ­هایی که در گذشته اصلاح نژادی شده ­اند، می­شود.

  • مرغ دورگ گوشتی

این مرغ­ ها، در طول سال تولید تخم مرغ متوسطی دارند. به همین دلیل، جزء بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش دادن نیستند.

مرغ ­های دورگ گوشتی معمولا یا در روستاها پرورش داده می­شوند یا در مزارع تولید و پرورش مرغ. این مرغ­ ها در نهایت، به کشتارگاه فرستاده می­شوند.

  • مرغ دورگ تخم گذار

معمولا مرغ مادری که در اصلاح این نژاد استفاده می­شود، ولسامر هلندی است. البته در این اصلاح نژادی، هم مرغ گوشتی و هم مرغ تخم گذار به دست می ­آیند. حداکثر تولید این مرغ ­ها، 200 عدد در سال است. این تعداد تخم مرغ، آن­ها را در گروه بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش قرار می­دهد. مرغ ورامینی و گلپایگانی، از این طریق تولید می­شوند.

3- مرغ سیاه مرندی

مرغ سیاه مرندی، بومی شهرستان مرند و جزء سازگارترین مرغ ­ها با شرایط اقلیمی کشور ما است. ویژگی ­های این مرغ، آن را در گروه بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش قرار می­دهد.

این مرغ تنها برای تولید تخم، پرورش داده نمی­شود. بعضی­ها از آن به عنوان حیوان خانگی نگهداری می­کنند. همینطور گوشت آن به عنوان گوشت ارگانیک به فروش می­رسد. یکی از دلایل انتخاب مرغ سیاه مرندی، مقاومت این پرنده به بیماری­ های مختلف است. این مرغ در سن 6 تا 7 ماهگی به بلوغ رسیده و شروع به تخم گذاری می­کند. اگر شرایط نگهداری از این مرغ، مناسب باشد، سالانه بیشتر از 200 تخم می­گذارد.

نتیجه گیری

در این مطلب، انواع نژاد مرغ­ های تخم گذار را معرفی نمودیم و میزان تولید تخم آن­ها را با یکدیگر مقایسه کردیم. هرچند که پرورش مرغ صنعتی رواج بیشتری دارد اما سودآوری آن در طولانی مدت، کمتر است.

از آنجا که امکان پرورش گله ­ای مرغ سیاه مرندی و مرغ بومی دورگ هست، توجیه اقتصادی دارند. بنابراین می­توانید آن­ها را به عنوان بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش انتخاب کنید.


دیدگاه‌های نوشته
166 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

مرغ گلپایگانی بهترین نژاده واقعا.

سلام.استاد پیام هارو مطالعه میکردم دیدم نوشته بودید مرغ آماده به تخم نخرید ۳ماده بهتره.چرا؟؟ ممنون از جوابدهی شما

جوان باشه بهتر
تا به محیط جدید عادت کنه و جای خوب برای تخم گذاری پیدا کنه زمان میبره

اطلاعات کامل وجامه ای بود با تشکر از شما

با سلام منبع گرمایشی برای مرغ چی هست؟

از بخاری گازی دودکش دار یا هیتر برقی استفاده کن

سلام مرغ ایام آسمانی سیاه آیا زیاد تخم مرغ می گذارد کدام نژاد مرغ سیاه بیشترین تخمو میذاره ؟

سلام درستش ایام سمانی هست . و سالانه بسته به شرایط بین 60 تا 100 عدد تخم میگذاره. مرغ مرندی سیاه تا 180 عدد در سال میتونه تخم بگذاره

سلام ممنون از مطالب ارزشمندتان.
مناطق گرمسیری جنوب چه نژادی برای تخم گذاری میشه نگهداشت؟و اینکه دوره ی مفید نگهداری تخم گذار چند ماه یا سال است؟!

خواهش میکنم. بهتره با پرورش دهنده های مناطق گرمسیر مشورت کنید اطلاعات دقیق تری میدن

سلام من انواع مرغ رو داشتم ولی هیچ کدوم به پر تخمی مرغ لهستانی نمیرسن مرغهای ارام همه چی خور و تخم گذار هستن

خسته نباشید.کدوم نژاد های مرغ محلی تخم مرغ قهوه ای پررنگ میزاره؟

مرغ مرندی و گلپایگانی تخم تقریبا قهوه ای رنگ دارن

سلام ببخشید بهترین مرغ برای کرچ شدن چی

لاری

گلین لری

سلام من اطلاعاتم در این مورد کمه برا همین میپرسم ، اگه بخوایم مرغ بومی پرورش بدیم با هدف بهره برداری از تخم مرغ ها، حتما باید مرغ مادر تهیه کنیم؟ یا مرغ مادر فقط برای تولید تخم نطفه دار مناسب هستند؟

سلام بهترین دون برای مرغ تخم گذار چی هست ؟

سلام وقت بخیر ..این مرغ جهادی رو از کجا میشه تهیه کرد..اگر آدرس دقیق یا شماره تماس دارین راهنمایی کنید ممنون میشم

سلام اطلاعی ندارم. از اپلیکیشن دیوار یا شیپور میتونید چک کنید

سلام خوبین. مرسی از برنامه خوبه شما من تو مرغداری تخم گذار کار کردم اگه.بخام کار را ه بندازم گوشتی خوبه یا تخمی. کدوم مریضی کمتری داره

سلام . نمیشه گفت پرورش کدوم بهتره بستگی به بازار هدف منطقتون داره
هم پرنده گوشتی هم تخم گذار در صورت عدم رعایت بهداشت و عدم واکسیناسیون تلفات بالایی دارن

با سلام و عرض ادب
برای مناطق کوهستانی مرغ بلک استار بهتره یا جهادی

سلام . به منطقه پرورش شما بستگی داره . در هر صورت در تابستان نیاز به سیستم تهویه دارن و توی زمستان هم باید سیستم گرمایشی براشون تعبیه بشه

سلام من میخوام با یکی از رفیقام که دارای سوله و جا برای تولیدی داره مشارکت کنم تا 5 هزار تا مرغ تخم گذار بریزه ایا سرفه اقتصادی داره قرار شده من یک میلیار سرمایه بزارم ممنون میشم راهنمای بفرماید

سلام باید با پرورش دهندگان منطقه خودتون مشورت کنید

سلام ببخشید من جوجه مرغ بخرم تو چند نژاد موندم.
گلین، مرندی، بلک استار
به نظر شما کدام نژاد بهتره

سلام هر سه نژاد برای تخمگذاری و تولید گوشت خوبن .
با توجه به موقعیت جغرافیاییتون و اینکه مرغ با آب و هوای شهرتون سازگار باشه انتخاب کنید

سلام من می‌خوام تو محیط باز مرغ محلی تخم گذار پرورش بدم کدام نژاد بهتره . ممنونم

سلام و عرض ادب
من یه نمونه مرغ میخام که هم در تخمگذاری و هم در گوشت راندمان بالایی داشته باشع
شما چه نوع مرغی پیشنهاد میکنید
و یا اگه مرغ نیست که هم‌تخم مرغ بده و هم گوشت (با راندمان بالا)بوقلمون اگه میشناسین که گوشتی و تحمی باشه با راندمان بالا بهم بگین
خیلی ممنون میشم جواب بدین خیلی دنبال همچین نژادی میگردم

Last edited 8 ماه قبل by سید علی حسینی

سلام مقاله رو کامل مطالعه کنید
مرغ نژاد مرندی و مرغ جهادی هم وزن گیری بالا و هم تخم گذاری خوبی دارن
برای بوقلمون هم مقاله زیر رو مطالعه کنید
انواع نژاد بوقلمون

سلام. وقت به خیر. نژاد پلیموت راک خوبه؟ و برای منطقه کردستان مناسبه؟ وآیا اصلا به تعداد پیدا میشه برای خرید؟

سلام بله هم تخم گذاری و هم وزن گیری بالایی داره .
باید سرپناه بسازید براشون برای زمستون که سرما زده نشن.
اینکه به تعداد پیدا میشه یا نه رو از دیوار و شیپور و فروشگاهای منطقه خودتون باید چک کنید من اطلاعی ندارم

سلام…مصرف هر مرغ برای پرورش انبوه از زمان خرید یا همون ۵ ماهگی تا زمانی که تخم ریزی تموم میشه ۱۸ ماهگی چند کیلو گرم دانه است؟

سلام
بیان چنین موردی تو کامنت کار ساده ای نیست . اینا هر هفته نیازهای غذاییشون افزایش پیدا میکنه ، اول بار روزانه 12 گرم برای در 1هفته هست ، که در هفته بعد میشه 17 گرم و … همینجوری زیاد میشه. یعنی در هفته اول برای هر جوجه 84 گرم (12*7) ، در هفته دوم 119 گرم (17*7) و … تا هفته بیستم . از هفته بیستم به بعد روزانه 110 گرم به صورت استاندارد برای هر پرنده باید غذا داده بشه. تا هفته 20 ام حدودا 9 کیلوگرم برای هر پرنده مناسب هست

با عرض سلام…سوال بنده این هستش که تلفات نگهداری مرغهای بومی گلپایگانی در اثر بیماری حدود چند درصد است؟

سلام
چنین موردی اصلا قابل بیان نیست
بررسی دقیق همچین موردی نیاز به تلف کردن ده ها هزار مرغ گلپایگانی داره تا بشه یه جامعه ی اماری بدست اورد و نظر داد !

من خودم چهار تا نگاه داشتم
از یک هفتگی
تا هفته چهارم دو تا تلف شدن
ولی تا ماه شیشم هیچ مشکلی وجود نداره !
عواملی مثل جو ،آب و هوا هم تاثیر‌گذاره …تو ایران مرندی از هر نظر به نظرم بهتره

سلام الان مرغ و خروس مرندی موجود هست؟

سلام
بازار شاید باشه
من اطلاعی ندارم

سلام الان تخم گذار گلپایگان بخریم یا جهادی

سلام
جهادی

خیلی مرغ جهادی پر سرو صدا و بد جنس هست🤣🤣

اصطلاخ نژاد شده ، شبیه خودمونه :دی

سلام من می خوام تو مزرعه مون مرغ پرورش بدم یه مزرعه 4000متری می خوام آزاد باشن فقط شبها تو سالن باشن لطفا میشه راهنمایی کنی کدوم نژاد بهترن می خوام تخم گذار باشن مقاوم در برابر وگرما وسرما باشن

سلام
بسته به محیط و میزان دما فرق داره ! یه جا منظور از مقاومت در مورد دما منفی 2 درجه هست یه جا منفی 20 درجه !!
اما در کل برای چنین شرایطی و با توجه به کمبود تجربه ، پیشنهاد میشه از مرغ اصلاح نزاد شده استفاده بشه

برای اطلاع دقیقتر حتما حتما حتما با یک کارشناس محلی صحبت کنید و بعد اقدام کنید.

سلام
ببخشید چه کار کنیم مرغ محلی مون کرچ بشه

سلام، یه لونه با جعبه ای چیزی درست کن داخلش کاه بریز جای لونه دنج و نسبتا کم نور باشه. چندتا تخم بذار داخل لونه ولی تخم نطفه دار نباشه اینطوری مرغه تحریک میشه بعد که کرچ شد تخم نطفه دار بذار زیرش ولی کرچ شدن یه چی غریزی هست اول باید یه دوره تخم بذاره بعد کرچ بشه الان هم کمتر کرچ میشن فصل بهار و پاییز زیاد کرچ میشن.

سلام نژاد مرغ من لهرمنه ما خروسم داریم چرا کرچ نمیشه

سلام، نژاد لوهمن منظورتونه? اگه اره این نژاد به ندرت کرچ میشه در ضمن کرچ شدن مرغ به خروس اصلا هیچ ربطی نداره.

هیچ ربطی نداره به نژاد اگه تخم مرغ تو دستگاه بزاری کرچ نمیشه باید حتما زیر مرغی باشه

نه همیشه اینجوری نیست ! موارد زیادی دیدیم که مرغ دستگاهی هم کرچ شده ! به هیچ وجه مطلق نیست این مورد

سلام من میخام100عدد جوجه یک ماه محلی بخرم از جهاد کشاورزی برای محله سرد سیر کرمانشاه به نظر شما چه نژادی بخرم که از نظر تخم مرغ و سرما دوام بیشتری داشته باشه

سلام، بهتره از جهاد منطقه تون بپرسید.

سلام گلین خیلی خوبه درمقابل سرما و بیماری ها بسیار مقاوم هست خودم دارم هیچ مشکلی ندارن و در سال ۴ یا ۵ بار کرک میشن

تعداد۲۰۰عدد مرغ تخم گذار احتیاج دارم

از بازار بخر دوست عزیز ما فروشنده مرغ نیستیم !

از مزرعه ***** در آمل میتونید تهیه کنید. در ضمن بهتره که مرغ آماده به تخم نخرین. سه ماهه بخرین و خودتون آمادش کنید

سلام وقت بخیر تخمگذاری نژاد جهادی بهتر است یا گلپایگانی؟

سلام
جهادی

سلام چرا

سلام
داخل پست توضیحش هست
+ سازگاری بیشتر با شرایط محیطی ایران و مقاومت بیشتر در مقابل بیماری ها به خاطر اصلاح نژادی
+ تغذیه مناسب در مقابل بازدهی بالا
+ تخم گذاری هر دو در حد 200 تا هست ولی جهادی تخم های درشت تری داره

سلام بی زحمت اگه میشه یه آدرس ازمرکزاصلاح نژادمرغ بومی ساری بهم بدید

سلام
این مورد رو باید با جهاد کشاورزی هماهنگ بشید من ادرسی ندارم

درود بر شما. طبق گفته شما مر‌غ‌های مرندی بهترین نژاد هستن. اما از اندازه تخم مرغها صحبتی نشد. توی تولیدات بالا،وزن تخم‌مرغ مهمه.راهنمایی میفرمایید؟
و اینکه آیا جای معتبری سراغ دارید برای خرید مرندی؟

بهترین نیستن ولی در بین بومی ها جزو بهترین ها محصوب میشه
اگه بتونی جهادی گیر بیاری ، چون اصلاح نژاد شده ، بهتره

بله درسته اندازه ی تخم هم بسیار موثر هست در تولیدبالا ، متاسفانه مطالعه ی دقیقی در مورد اندازه ی تخم های بومی صورت نگرفته ، در اینده ای نزدیک سعی میکنیم مقاله ای در اینباره نگارش کنیم.

سلام.در حال حاضر مجوز برای مرغ تخمگزار میدن؟ من جهاد تنکابن رفتم میگن مجوز پرورش مرغ تخم گزار نمیدن

سلام
این مورد بستگی به ظرفیت تولیدی منطقه داره
اگه منطقه ظرفیتش پر باشه مشخصا نمیدن
در کل کشور شرایط یکسان نیست

مجوز میخای چیکار. الان به هیچ کس و هیچ جا مجوز نمیدن! منم تنکابن هستم. شما تولید بکن هیچکی بهت کاری نداره! وقت خودتو برای کرفتن مجوز نزار

سلام خسته نباشید من مرغ و خروس گلپایگانی دارم الان شش ماه دارن مرغ هام تخم میزارن و خروس ها هم روی سه تا سه نیم کیلو وزن اوردن تغذیشون هم از اول با بهترین دونه بوده میخواستم ببینم خروس ها رو نگه دارم هنوز وزن میارن؟

سلام
بسته به خلوص نژاد فرق داره ولی همین حدودا خواهد بود

دوستان سلام.بهترین نژاد مرغ بومی تخمگذارچیه؟

سلام
مقاله رو بخونید

من قبلا جهادی داشتم. اندازه تخم مرغ به نسبت بقیه مرغا بزرگتره و بازار پسنده. رنگش هم قهوه ای روشنه

باسلام
از هر گونه جوجه ای که مرغ تخمگذار ۳۰۰ تا میخوام

درود
از بازار بخر

سلام تشکر از سایت خوب تان یک سوال داشتم چگونه میتوان مرغهای مادر تخم گزار گوشتی را پرورش داد یعنی از کدام نژادها مرغها نگهداری بشه تا تخم بدست امده برای جوجه کشی گوشتی اقدام نمود.

سلام
مرغ تخم گذار گوشتی ؟! پرورش دهنده های عمده اینجوری پرورش نمیدن یا گوشتی یا تخم گذار !
اگه مولد میخواید بسته به مقداری که نیاز به پرورش دارید میتونید گزینه های مختلفی انتخاب کنید .

سلام. وقت بخیر.
من بدنبال مرکزی برای خرید جوجه و یا مرغ و خروس‌های بومی در استان هرمزگان یا سیستان و بلوچستان هستم. شما می‌تونید راهنمایی کنید؟

سلام
نه متاسفانه اطلاعی ندارم
تو دیوار و شیپور اگهی بزن و بپرس

سلام دوست عزيز من در كرمان پرورش ميدم دوس داشتين در خدمتم

—- ایمیلتو بفرست اینجا بزارم .ادمین

سلام دوست عزیز بنده می خوام مرغ تخم گذار لگهورن پرورش بدم باید از کجا تهیه کنم لطفا راهنمائی کنید

سلام
تو دیوار یا شیپور اگهی بده پیدا میشه

سلام شما جوجه پلیموت راک دارید؟

سلام خوبین کجی کرمان هستیو جوجه میخواستم گلپایگانی دارید نیمچه میشه تماس بگیرین من برا 15 روز دیگه حدود 300 تا جوجه مرغ میخوام

سلام وقت بخیر میخوام شروع به پرورش ۵۰۰تا مرغ تخمگذاربکنم ولی نمیدونم چ نژادی رو انتخاب کن ک راندمان بیشتری داشته باشه…لرستان زندگی میکنم

سلام، برو اداره جهاد کشاورزی منطقه بپرس راهنماییت کنند که از کجا بخری خودشون مرکز اصلاح نژاد مرغ تخمگذار دارن.

سلام انجام دادین ب سلامتی؟

سلام از هرمزگانم چه نژادی را برا مرغ تخمگذار پیشنهاد میکنید و چه سنی

مرغ مرندی و گلپایگانی از لحاظ قیمت و تخمگذاری خوبن.

سلام ببخشید من یک مرغ قهوه ای دارم فکر کنم که گل پایگانی باشه الان پنج ماهه هست کی تخم گذار میشه میخواستم با یک مرغ یک ساله تخم گذا عوض کنم به نظر شما کار درستی است ؟

سلام
اگه شرایط نگهداریش و بخصوص تغذیه مناسب باشه همین روزا باید شروع به تخم گذاری کنه
تغذیه باید مناسب باشه تا پرنده تخم گذاری کنه
استرس هم کم باشه تو محیطی که پرنده رو نگه میدارید

سلام جوجه ای که تازه تخم میادخعلی بهتره ازمرغ سالدارچون جوجه مرتب تخم میکنه عوضش نکن

سلام ، از کجا میتونم مرغ ساسکس اصل بخرم

سلام
اطلاعی ندارم

سلام وقت بخیر چرا نسل اول لوهمن بیشتر تخم می‌ذاره ولی نسل بعدی کمتر!؟مگه نسل دوم از نژاد نسل اول نیستن!؟یا اینکه نسل اول از ترکیب ۲نژاد مختلف هستن؟

سلام
ژنتیکشون اینجوریه و هر چقدر نسل گسترش پیدا میکنه ژن مربوط به تخم گذاری ضعیفتر میشه

سلام خسته نباشید من تصمیم دارم مرغ محلی تخمگذار نگهداری کنم در حدود۵۰۰عدد به بالا و نظر شمارو میخواستم بدونم ودرضمن حدوداچقدر سرمایه لازم داره؟ممنون میشم

سلام
بسته به شرایط محیطی شما باید گفت که امکان پذیر هست یا خیر
بهترین کار این هست که در شهر خودتون پیش یک مشاور برید تا کامل راهنماییتون کنن
هزینه هم باید بروز تعیین بشه تفاوت بین هزینه های امروز با دیروز خیلی زیاده ، مخصوصا در فاز پرورش زیاد

سلام خسته نباشید ممنون بابت اطلاعاتی ک در اختیار میگذاری
میخاستم بدونم تو پرورش مرغ تخم گذار ب صورت سالن باز کف سالن چی باشه بهتره؟؟خاک باشه سیمان باشه ؟؟؟دمای سالن چند درجه سانتی گراد باشه؟؟هواکش درکدام قسمت سالن بهتر جواب میده؟؟

سلام
بهترین حالت اینه که پوشال و یا خرده کاغذ و کاه ریز بریزید . سیمان بسیار خطرناک هست هم پاشون زخمی میشه و هم اینکه زود خسته میشن . خاک خالی هم خوب نیست .
دما باید بین 20 تا 22 درجه باشه که البته در فصل های مختلف و در هدف های مختلف ممکنه نیاز به تغییر بین 22 تا 26 هم داشته باشه .
هواکش بسته به موقعیت سالن و سیستم تهویش شامل پنجره ها و جهت باد بیرون ساختمان و … داره .
پست زیر رو مطالعه کنید مفید هست :
هزینه های راه اندازی سالن پرورش طیور

سلام میخوام بزنم تو کار پرورش مرغ بومی در محوطه باز درخانه روستایی حداقل سرمایه باید چقدر باشه واینکه دستگاه جوجه کشی هم میخواد؟ ونژاد خوب کدام را معرفی میکنید.گیلان هستم

سلام
حداقل سرمایه حقیقتا الان قابل گفتن نیست چون هر فروشنده ی دستگاه و ابزار یه قیمت میده
انتخاب یا خرید دستگاه جوجه کشی بستگی به پلن شما داره که می خواید در چه حد پرورش کنید ، اگه دستگاه بخرید مابه التفاوت هزینه ی جوجه یک روز و تخم نطفه دار جیبتون میمونه که بخصوص در دراز مدت بسیار به صرفه هست .
نژاد های پرورشی هم بستگی به امکان تهیه ی اونها از بازار داره و اینکه میخواید محلی پرورش بدید یا صنعتی
اول بازار فروش در منتطقه ی خودتون رو بررسی کنید بعد اقدامات لازم رو قدم به قدم پرس و جو کنید.

سلام من طبقه دوم خونمون رو ۸۰ متر شیروانی کردم میخام اونجا پروش مرغ تخم گذار بزنم پنجره و نور داره ، پیشنهادتون برا شروع چیه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنین .

سلام
برای مرغ تخم گذار در وحله ی اول دنبال اشنایی با سیستم های تهویه و همینطور قفس های مخصوص باشید
اینجوری بهتر میشه به نتیجه رسید ، البته کف سالن باید به خوبی اندود بشه که سبب سست شدن و آسیب به کل سازه نشه !

سلام ممنون از سایت خوبتون
بنظر شما واسه منطقه مازندران کدوم نژاد واسه تخمگذاری بهتره،من خودم بین مرندی و گلپایگانی مرددم

سلام
از نظر بهره وری تخم بخصوص در فاز کم ، یعنی نگهداری عادی و خانگی ، هر دو در یک حد هستن ، مرندی از نظر مقاوم دما ، مقاومت بیشتری داره
ولی در کل تفاوت چندانی با هم ندارن

سلام خسته نباشید نژاد کمرنگ لوهمن در طول سال چند عدد تخم گذاری داره تخمش چه رنگه؟ ممنون

سلام
در صورت فراهم کردن شرایط مناسب ، همینطور نژاد اصل پرنده ، در دوره ی اول تا 300 تخم میتونه بزاره
هر چقدر که دوره ها بیشتر بشه تخم گذاری کمتر میشه

سلام من میخوام ۲۰۰۰ تا جوجه بریزم واسه مرغ تخم گذار بنظر شما چه نژادی زود به تخم میرسه وبیشترین تخم داره ومقاومه
فضای من ۲ تا سالن سربسته ودوتا سالن سرباز مجزاست که روزها مرغها به سالن باز وشبها به سربسته منتقل میشن لطف میکنید راهنمایی میکنید

سلام
در این مورد پیشنهاد میکنم با مهندسان مشاور در شهر خودتون مشورت داشته باشید تا با توجه به شرایط محیطی و امکان خرید و فروش بهتر باید بهترین مورد بررسی بشه

سلام
مرغ مرندی بهتره یا مرغ گلپایگانی برای تخمگذاری؟

سلام
هر دو تقریبا یه حدودا
فاصله ی خیلی زیادی با هم ندارن

ببخشید برای پرورش مرغ کدام مورد خوب است ایا بلک استار خوب است یا جوجه مرندی؟

سلام
اگه بلک استار اصل باشه عالیه
در غیر این صورت هر دو هم خوبن و تخم گذاری بالایی دارن

با سلام و وقت بخیر
ممنون بابت مطالبتون واقعا مفید بود.
فقط یه سوال داشتم اونم اینکه شرایط نور باید چطوری باشه؟؟!
ممنون

سلام
شرایط نوری با توجه به هدف از پرورش و نوع پرورش صنعتی یا خانگی متفاوت هست و باید با توجه به شرایط محیطی موجود و نژاد طیور در نظر گرفته بشه

یه مشت مزخرف که هیچ نتیجه ی خاصی هم نداشت….
چطور ممکنه مرغی که در سال 330 تخم می‌گذاره و ضریب تبدیل بالایی داره از مرغ محلی که در بهترین نژادها زیر 180 عدد در سال تخم می‌گذاره و ضریب تبدیلش هم به شدت افتضاح هست بدتر باشه!؟؟؟

سلام مرغ عزیز
در بهترین حالت مرغ های صنعتی 300 تخم میزارن و بومی ها 200
مشکل اینجاست که طول تخم گذاری صنعتی ها فقط 1 سال هست و بعد باید فروخته بشن ! این فروش هم به دلیل کاهش وزن و … سود خاصی برای تولید کننده نداره ! اما بومی ها تا 3 سال میتونن عمر داشته باشن ، از سویی دیگر صنعتی ها تخم سفید میزارن و بومی ها رنگی که همین رنگی بودن سبب افزایش قیمت تخم مرغ میشه ! با توجه به این موارد هست که مقاله نوشته شده
بهرحال از یک مرغ انتظار درک چنین مواردی نمیره !

??دمت گرم

??

سلام داداش شما مرغدار هستین؟