بهترین نژادهای مرغ تخمگذار برای پرورش کدامند؟

بهترین نژاد مرغ تخم گذار | مرغ تخم گذار بومی و صنعتی 

مرغ نیز مانند هر پرنده دیگری دارای نژادها و گونه های مختلفی است، اما همه مرغ ها برای پرورش صرفه اقتصادی ندارند. برخی از مرغ ها جنبه زینتی دارند یعنی نه تخم گذاری بالا و نه وزن گیری بالایی دارند و به عنوان مرغ گوشتی یا تخم گذار قابل پرورش نیستند. اگر قصد پرورش مرغ تخم گذار بومی یا صنعتی را دارید، حتما با ادامه این نوشته همراه باشید، چون بهترین نژادهای مرغ تخمگذار چه در پرورش بومی و چه در پرورش صنعتی و بزرگ معرفی خواهند شد.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 2
» بهره گیری از بدنه ی ABS و شیشه نورگیر ضد اشعه
» امکان جوجه کشی هوشمند و اتوماتیک از تخم مرغ
» دارای قابلیت کارکرد با باتری
قیمت : 6,700,000تومان

معرفی مرغ های تخم گذار صنعتی

اگر قصد راه اندازی سالن مجهز پرورش مرغ تخم گذار را دارید که آنها را در قفس های مکانیزه و طبقاتی پرورش دهید، نژادهای صنعتی و مجوز دار برای شما مناسب تر خواهد بود که در ادامه به معروف ترین آنها اشاره خواهد شد.

عموم مرغ های تخمگذار صنعتی سفید هستند و از سویه های لگهورن و لوهمن هستند. از جمله انها می توان به سویه ال اس ال، هایلاین، شیور، بونز، نیک چیک و… اشاره شد. با مراجعه به شرکت های معتبر و دارای مجوز از جهاد کشاورزی می توانید پولت یا مرغ آماده تخم گذاری مورد نظر خود را تهیه فرمایید. لازم به ذکر است که پرورش این مرغ های تخمگذاز نیازمند یک جیره استاندارد و فرموله شده و سالن مجهز و بهداشتی می باشد. هم چنین واکسیناسیون منظم تحت نظر دامپزشک توصیه می شود.

معمولا مرغ های تخمگذار صنعتی در سال بین 250 الی 300 تخم تولید می کنند که البته میزان تخم گذاری آنها به شرایط پرورش و نگهداری، کیفیت تغذیه و سلامت بدنی آنها بستگی دارد. در صورتی که به تازگی وارد سن تخم گذاری شده باشند، در صورت پرورش صحیح تا 12 الی 18 ماه می توانند تخم بگذارنند.

مرغ سفید

مرغ های تخمگذار صنعتی دوره تخمگذاری کوتاه تری نسبت به مرغ های بومی و محلی دارند و به دلیل اصلاح نژاد صورت گرفته روی آنها و جیره غذایی مخصوص، میزان وزن گیری پایینی خواهند داشت و در پایان دوره تخمگذاری، به سختی می توان آنها را به عنوان مرغ گوشتی به بازار عرضه کرد. چون وزن حدودی آنها بین 1500 الی 1800 گرم خواهد بود. در حالی که مرغ های محلی بین 2 الی 2 و نیم کیلو وزن می گیرند و تا دو الی سه سال می توانند تخم بگذارند (به جز دوره های تولک)

دستگاه جوجه کشی درنا 2
» بهره گیری از شانه های جوجه کشی مناسب برای تخم مرغ و سایر طیور بومی
» دارای بدنه ی PVC مقاوم و قابل شستشو
» برخورداری از برد کنترلر حرفه ای و هوشمند
قیمت : 14,800,000تومان

معرفی مرغ های تخمگذار بومی و محلی

اگر جزو کسانی که هستید که در حیاط منزل، باغچه، ویلا و یا مزرعه خود می خواهید چند قطعه مرغ تخم گذار پرورش دهید و از تخم های تولیدی آنها بهره مند شوید، مرغ های تخمگذار بومی زیر را به شما پیشنهاد می کنیم. 

مرغ های بومی معمولا مقاومت بدنی بالایی نسبت به مرغ های صنعتی دارند و از آنجایی که در محیط های آزاد پرورش داده شده اند، طول عمر بالاتری خواهند داشت و حتی تا دو الی سه سال نیز می توان از آنها انتظار تخمگذاری داشت. 

1- لوهمن قهوه ای

این مرغ آلمانی در سال بین 250 الی 300 تخم می گذارد، البته به شرطی که به نژاد f1 یا نسل اول آن دسترسی داشته باشید، از آنجایی که این نژاد قبلا وارد کشور شده بنابراین معمولا نسل های دو و سه آنها در کشور یافت می شود و میزان تخم گذاری به مراتب کمتری نسبت به نسل اول خواهند داشت. 

اما برای پرورش به عنوان مرغ تخمگذار بهترین گزینه بوده و تخم هایی درشت و قهوه ای تولید می کند. هم چنین خروس لوهمن تا سه کیلو و مرغ لوهمن تا 2 کیلو می تواند وزن بگیرد که در پایان دوره تخم گذاری به عنوان مرغ گوشتی نیز قابل عرضه است. 

2- مرغ نیوهمپشایر

این مرغ که اصالتا متعلق به کشور آمریکا می باشد در سال حدود 200 الی 250 تخم می گذارد و همانند مورد فوق، دستیابی به نسل های اول آن مشکل است. اما با توجه به وجود نسل های دو و سه آن در بازار ایران، می توان آنها را به عنوان مرغ و خروس های بومی مقاوم پرورش داد. مرغ ها به رنگ قهوه ای هستند و تخم هایی قهوه ای تولید می کنند، اما تخم تولیدی آنها کمی کوچک تر از تخم مرغ لوهمن است. اما نسبت به مرغ و خروس های لوهمن وزن گیری بالاتری دارند طوری که خروس ها تا 4 کیلو و مرغ ها تا 3 کیلو می توانند وزن بگیرند. 

3- مرغ دومینیک

احتمالا پیدا کردن این نژاد در ایران مشکل باشد، پرهای بدن این مرغ و خروس به صورت رگه های سفید و سیاه دیده می شود و در سال حدود 200 تخم قهوه ای و درشت تولید می کند. خروس این نژاد حدود سه کیلو و مرغ آن حدود 2 کیلو وزن می گیرد.

4- رود آیلند سفید

این مرغ بومی آمریکایی با اینکه پرهای سفیدی دارد، اما تخم های قهوه ای رنگ تولید می کند. میزان تخم گذاری این مرغ در سال حدود 200 عدد بوده و در صورت تغذیه صحیح تا 3 کیلو می تواند وزن بگیرد که پس از پایان دوره تخم گذاری به عنوان مرغ گوشتی قابل عرضه است.

5- مرغ استرالورپ

این مرغ استرالیایی شباهت زیادی به مرغ مرندی دارد با این تفاوت که در پاهای خود پر ندارد. در سال بین 180 الی 200 تخم به رنگ قهوه ای روشن می گذارد و تخم های آن کمی کوچک تر از نژادهای اشاره شده فوق است. وزن گیری آن همانند نژاد فوق تا 3 کیلو قابل افزایش است.

بهترین نژاد مرغ تخم گذار در جهان کدام است ؟

مرغ لگهورن یا لگرن، بهترین نژاد مرغ تخم گذار در جهان میباشد.

بهترین نژاد مرغ بومی تخم گذار در ایران کدام است ؟

بلک استار ، پلیمون راک ، و ساسکس جز نژاد های معروف مرغ تخم گذار بومی در ایران میباشند.

معرفی مرغ های تخمگذار بومی ایرانی 

مرغ­ های بومی کشور ما، به دو دسته بومی اصیل و بومی دورگه تقسیم می­شوند. در ادامه به معرفی این دو مورد خواهیم پرداخت.

1- مرغ تخم گذار بومی اصیل

این مرغ ­ها، جزء بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش در روستاهای کشور ما هستند. مرغ­ های مختلفی با نام مرغ اصیل به فروش می­رسند اما باید در هنگام خرید توجه زیادی داشته باشید.

مرغ بومی اصیل کشور ما، تنها در مرکز اصلاح نژاد مرغ بومی ساری، واقع در استان مازندران پرورش داده می­شود. در گذشته، مراکز جهادی هم برای پرورش این مرغ­ ها تلاش می­کردند. به همین دلیل، نام دیگر مرغ بومی اصیل، “مرغ جهادی” است.

مرغ اصیل یا جهادی واقعی را فقط از این مرکز در ساری­ می توانید تهیه کنید. باقی مرغ­ های جهادی که در سایر استان­ها به فروش می­رسند، در واقع مرغ دورگه هستند. مرغ بومی اصیل نسبت به مرغ ­های دورگه مقاومت بالایی دارند و در طول سال بین 180 تا 200 تخم می­گذارند. به همین دلیل آن­ها یکی از بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش هستند.

2- مرغ بومی دورگه

مرغ ­های دورگ، از طریق اصلاح نژادی و تلاقی مرغ بومی اصیل با مرغ­ های تخم گذار رنگی خارجی تولید می­شوند. از آنجایی که مرغ­ های دورگه مثل مرغ بومی، بال و پر رنگی دارند، به عنوان مرغ محلی شناخته شده اند. تخم مرغ آن­ها هم مثل تخم مرغ بومی اصیل، رنگی است.

در حال حاضر، مرغ ­های دورگ در 2 طبقه جدا قرار می­گیرند. دسته اول، شامل مرغ­هایی که در گذشته اصلاح نژادی شده ­اند، می­شود.

 • مرغ دورگ گوشتی

این مرغ­ ها، در طول سال تولید تخم مرغ متوسطی دارند. به همین دلیل، جزء بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش دادن نیستند.

مرغ ­های دورگ گوشتی معمولا یا در روستاها پرورش داده می­شوند یا در مزارع تولید و پرورش مرغ. این مرغ­ ها در نهایت، به کشتارگاه فرستاده می­شوند.

 • مرغ دورگ تخم گذار

معمولا مرغ مادری که در اصلاح این نژاد استفاده می­شود، ولسامر هلندی است. البته در این اصلاح نژادی، هم مرغ گوشتی و هم مرغ تخم گذار به دست می ­آیند. حداکثر تولید این مرغ ­ها، 200 عدد در سال است. این تعداد تخم مرغ، آن­ها را در گروه بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش قرار می­دهد. مرغ ورامینی و گلپایگانی، از این طریق تولید می­شوند.

3- مرغ سیاه مرندی

مرغ سیاه مرندی، بومی شهرستان مرند و جزء سازگارترین مرغ ­ها با شرایط اقلیمی کشور ما است. ویژگی ­های این مرغ، آن را در گروه بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش قرار می­دهد.

این مرغ تنها برای تولید تخم، پرورش داده نمی­شود. بعضی­ها از آن به عنوان حیوان خانگی نگهداری می­کنند. همینطور گوشت آن به عنوان گوشت ارگانیک به فروش می­رسد. یکی از دلایل انتخاب مرغ سیاه مرندی، مقاومت این پرنده به بیماری­ های مختلف است. این مرغ در سن 6 تا 7 ماهگی به بلوغ رسیده و شروع به تخم گذاری می­کند. اگر شرایط نگهداری از این مرغ، مناسب باشد، سالانه بیشتر از 200 تخم می­گذارد.

نتیجه گیری

در این مطلب، انواع نژاد مرغ­ های تخم گذار را معرفی نمودیم و میزان تولید تخم آن­ها را با یکدیگر مقایسه کردیم. هرچند که پرورش مرغ صنعتی رواج بیشتری دارد اما سودآوری آن در طولانی مدت، کمتر است.

از آنجا که امکان پرورش گله ­ای مرغ سیاه مرندی و مرغ بومی دورگ هست، توجیه اقتصادی دارند. بنابراین می­توانید آن­ها را به عنوان بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

‫208 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  از لحاظ بازاریابی و فروش تخم گلپایگان فروشش راحت تره یا صنعتی ؟
  من می‌خوام شروع به کار کنم ولی تردید دارم چه نوع نژادی بیارم
  بومی یا صنعتی ؟

  1. سلام دوست عزیز
   این بستگی به بازار تقاضای محلی هست که در اون این کار رو میخوایید شروع کنید
   برحسب مناطق میزان تقاضا متفاوته

 2. سلام
  مرغ بومی لوهمن قهوه ای آلمانی برای پرورش تخم گذار چطوری میتونم تهیه کنم
  تخم گذار بومی نژاد بهتر از این نژادی که گفتم هم وجود دارد لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   باید از پرورش دهنده ها و یا فروشنده های معتبر سوال کنی
   تمامی موارد توی مقاله گفته شدن
   این بستگی به انتخاب شما داره

 3. درود بر شما میخواستم بدونم برای یه فضای 200متری چقدر قفسه لازم هست وچقدر هزینه دارد ممنونم اگه راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   برای هر مرغ تخمگذار به فضایی به اندازه 0. 7 تا 1 متر مربع نیاز هست. بنابراین، برای یک فضای 200 متری، می‌تونی حدود 285 تا 350 مرغ تخمگذار نگهداری کنی
   اینکه یخوای تو قفس نگهداری بستگی داره به سن، نژاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋