بهترین نژادهای مرغ تخمگذار برای پرورش کدامند؟

بهترین نژادهای مرغ تخمگذار برای پرورش کدامند؟

نژادهای برتر مرغ تخمگذار

در سراسر دنیا و بر اساس آب و هواهای متفاوت، نژادهای مختلفی از مرغ وجود دارند. یکی از دغدغه­ های پرورش ­دهندگان، انتخاب بهترین نژاد مرغ است. به نظر شما، بهترین نژاد مرغ تخمگذار برای پرورش کدامند؟

اسامی مرغ­ ها، زیاد و بررسی آن­ها، کمی سردرگم ­کننده است. به همین دلیل ما این مطلب را آماده کرده ایم تا مثل یک راهنما از آن استفاده کنید. برای بررسی و انتخاب بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش دادن، با ما همراه باشید.

مرغ صنعتی یا بومی؟

به طور کلی، مرغ ­ها به 2 دسته صنعتی و بومی طبقه بندی می­شوند. مرغ صنعتی، همان مرغ سفیدی است که تخم سفید می­گذارند.

بهترین نژاد مرغ تخم گذار در جهان کدام است ؟

مرغ لگهرون ، بهترین نژاد مرغ تخم گذار در جهان میباشد

مرغ سفید

این مرغ ­ها برای همه ما آشنا هستند. مرغ­هایی که به سرعت پرورش داده شده و دوره تخم گذاری آن­ها شروع می­شود. با این حال، هزینه نگهداری و سود آوری از این مرغ­ ها، با هم نمی­خوانند.

از آنجایی که قیمت تخم مرغ صنعتی توسط بازار تعیین می­شود و بازار هم مدام در نوسان هست، گاهی قیمت فروش حتی از هزینه نگهداری هم کمتر میشود. این تنها بخش ناراحت­ کننده برای مرغداران نیست. این مرغ ­ها را نمی­توان تا همیشه نگهداری کرد. زیرا توانایی تخم گذاری آن­ها پس از یک دوره کوتاه به پایان می­رسد.

مرغ سفید

مطالب پیشنهادی ...

پس از دوره تخمگذاری مرغ ­ها، مرغداران شروع به فروش آن­ها می­کنند. به نظر شما، مرغداران از این کار سود می­برند؟

شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد اما اگر به این نکته توجه کنیم که قیمت فروش مرغ ­ها، حدود 20% هزینه پرورش آن­ها است، متوجه می­شویم که مرغداران سود چندانی نمی­برند. اگر منطقی بخواهیم به همه جوانب نگاه کنیم، می­بینیم که مرغ صنعتی جزء بهترین نژادهای مرغ تخمگذار برای پرورش دادن نیست.

مرغ لوهمن قهوه ­ای

مرغ نژاد لوهمن در واقع جزء مرغ­های بومی است. در کشور ما تنها یک بار اجازه واردات آن­ها داده شد. آن هم تحت عنوان مرغ صنعتی! بنابراین ما هم مرغ لوهمن را به عنوان مرغ صنعتی معرفی می­کنیم.

از آنجا که این مرغ تحت عنوان “مرغ صنعتی” وارد شد، تنها مرغداران که مجوز سالن پرورش مرغ دارند می­توانند آن­ها را خریده و پرورش دهند. این روزها دیگر مرغ لوهمن مادر به طور مستقیم وارد نمی­شود. بلکه تخم نطفه­ دار آن را به طور غیر قانونی وارد شده و توسط دستگاه جوجه کشی به جوجه تبدیل میشود.

سپس از جوجه ­ها تا رسیدن به مرحله گله مرغ تخم گذار نگهداری می­کنند. در واقع، از نسل دوم مرغ لوهمن برای تخم گذاری استفاده می­شود. در نتیجه، راندمان آن­ها نسبت به نسل اول، به شدت افت می­کند. نسل اول این مرغ­ها، بهترین راندمان تولید تخم مرغ را در بین مرغ­های رنگی دارند.

مرغ­های نسل اول لوهمن در سال بین 240 تا 300 تخم می­گذارند. اما تخم گذاری نسل دوم آن­ها کمتر از مرغ بومی کشور خود ما است. از طرفی دیگر، تخم این مرغ­ها هم سفید است و کسی به چشم تخم مرغ بومی به آن­ها نگاه نمی­کند. در نتیجه قیمتی کمتر از ارزش خود دارند.

با نگاه کردن به همه این موارد در کنار هم، می­بینیم که لوهمن در گروه بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش قرار نمی­گیرد.

مرغ تخمگذار بومی

مرغ ­های تخمگذار رنگی یا مرغ­ های بومی، جزء مرغ­های پر تولید هستند. نژاد این مرغ ­ها شامل گروه ­های مختلفی می­شود. بلک استار، پلیموت راک، ساسکس و نیوهمشایر، معروف ترین نژادهای مرغ تخم گذار در جهان هستند که راندمان بالایی دارند.

مرغ تخمگذار بومی ایران

مرغ­ های بومی کشور ما، به دو دسته بومی اصیل و بومی دورگه تقسیم می­شوند. در ادامه، آن­ها را معرفی کرده تا بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش دادن را بررسی کنیم.

بهترین نژاد مرغ بومی تخم گذار در ایران کدام است ؟

بلک استار ، پلیمون راک ، و ساسکس جز نژاد های معروف مرغ تخم گذار بومی در ایران میباشند.

مرغ تخم گذار بومی اصیل

این مرغ ­ها، جزء بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش در روستاهای کشور ما هستند. مرغ­ های مختلفی با نام مرغ اصیل به فروش می­رسند اما باید در هنگام خرید توجه زیادی داشته باشید.

مرغ تخم گذار بومی اصیل

مرغ بومی اصیل کشور ما، تنها در مرکز اصلاح نژاد مرغ بومی ساری، واقع در استان مازندران پرورش داده می­شود. در گذشته، مراکز جهادی هم برای پرورش این مرغ­ ها تلاش می­کردند. به همین دلیل، نام دیگر مرغ بومی اصیل، “مرغ جهادی” است.

مرغ اصیل یا جهادی واقعی را فقط از این مرکز در ساری­ می توانید تهیه کنید. باقی مرغ­ های جهادی که در سایر استان­ها به فروش می­رسند، در واقع مرغ دورگه هستند. مرغ بومی اصیل نسبت به مرغ ­های دورگه مقاومت بالایی دارند و در طول سال بین 180 تا 200 تخم می­گذارند. به همین دلیل آن­ها یکی از بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش هستند.

مرغ بومی دورگه

مرغ ­های دورگ، از طریق اصلاح نژادی و تلاقی مرغ بومی اصیل با مرغ­ های تخم گذار رنگی خارجی تولید می­شوند. از آنجایی که مرغ­ های دورگه مثل مرغ بومی، بال و پر رنگی دارند، به عنوان مرغ محلی شناخته شده اند. تخم مرغ آن­ها هم مثل تخم مرغ بومی اصیل، رنگی است.

در حال حاضر، مرغ ­های دورگ در 2 طبقه جدا قرار می­گیرند. دسته اول، شامل مرغ­هایی که در گذشته اصلاح نژادی شده ­اند، می­شود.

 • مرغ دورگ گوشتی

این مرغ­ ها، در طول سال تولید تخم مرغ متوسطی دارند. به همین دلیل، جزء بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش دادن نیستند.

مرغ ­های دورگ گوشتی معمولا یا در روستاها پرورش داده می­شوند یا در مزارع تولید و پرورش مرغ. این مرغ­ ها در نهایت، به کشتارگاه فرستاده می­شوند.

 • مرغ دورگ تخم گذار

معمولا مرغ مادری که در اصلاح این نژاد استفاده می­شود، ولسامر هلندی است. البته در این اصلاح نژادی، هم مرغ گوشتی و هم مرغ تخم گذار به دست می ­آیند. حداکثر تولید این مرغ ­ها، 200 عدد در سال است. این تعداد تخم مرغ، آن­ها را در گروه بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش قرار می­دهد. مرغ ورامینی و گلپایگانی، از این طریق تولید می­شوند.

مرغ سیاه مرندی

مرغ سیاه مرندی، بومی شهرستان مرند و جزء سازگارترین مرغ ­ها با شرایط اقلیمی کشور ما است. ویژگی ­های این مرغ، آن را در گروه بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش قرار می­دهد.

این مرغ تنها برای تولید تخم، پرورش داده نمی­شود. بعضی­ها از آن به عنوان حیوان خانگی نگهداری می­کنند. همینطور گوشت آن به عنوان گوشت ارگانیک به فروش می­رسد. یکی از دلایل انتخاب مرغ سیاه مرندی، مقاومت این پرنده به بیماری­ های مختلف است. این مرغ در سن 6 تا7 ماهگی به بلوغ رسیده و شروع به تخم گذاری می­کند. اگر شرایط نگهداری از این مرغ، مناسب باشد، سالانه بیشتر از 200 تخم می­گذارد.

بهترین نژاد مرغ بومی گوشتی چیست ؟

مرغ جهادی ، مرغ لوهمن ، مرغ  رنگی جز نژاد های خوب مرغ بومی گوشتی میباشتد.

نتیجه گیری

در این مطلب، انواع نژاد مرغ­ های تخم گذار را معرفی نمودیم و میزان تولید تخم آن­ها را با یکدیگر مقایسه کردیم. هرچند که پرورش مرغ صنعتی رواج بیشتری دارد اما سودآوری آن در طولانی مدت، کمتر است.

از آنجا که امکان پرورش گله ­ای مرغ سیاه مرندی و مرغ بومی دورگ هست، توجیه اقتصادی دارند. بنابراین می­توانید آن­ها را به عنوان بهترین نژادهای مرغ تخم گذار برای پرورش دادن بدانید.

دیدگاه‌ها 6

*
*

  علیرضا نصراصفهانی پاسخ

  سلام
  ببخشید مرغ لگهورن سفید برای نگهداری تو مزرعه مناسب هست ؟ مشکلی با سایر طیور پیدا نمیکنه ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله میتونید نگهدارید مشکلی بوجود نمیاد

  رحمانی پاسخ

  سلام، ممنون از سایت خوبتون، 5 عدد مرغ بومی دارم چند روزی است که تخم نمیگذارند. قبلنا حداقل هر دو روز یکبار تخم میذاشتن. مشکلشون چیه؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   با توجه به اینکه طول روز کوتاه شده درنتیجه تخم گذاری کم میشه ، به طور کلی به 16 ساعت نور نیاز دارن که در این فصل این مقدار نور در اختیارشون قرار نخواهد گرفت

  amir پاسخ

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم نژاد گلپایگانی برای تخم گزاری خوبن و اینکه تخم مرغ گلپایگانی چه رنگی است و به عنوان یک تخم مرغ رسمی یاد میشود

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله مرغ گلپایگانی از شناخته شده ترین نمونه های تخم گذار داخل کشور هست
   تخمشون هم رنگی هست ، قهوه روشن
   رسمی یا محلی بودنش بستگی به نوع نگهداری داره
   اگه داخل روستا و فضای باز نگهداری بشه و غذاش تقریبا غذای طبیعی باشه میشه محلی ، تو مرغداری و با غذای صنعتی باشه میشه رسمی