دان مرغ از چی درست میشه؟ | آموزش جیره نویسی و تهیه دان مرغ

آموزش جیره نویسی و تهیه دان مرغ - چیکن هچ

آموزش تهیه دان مرغ

تغذیه حساس ترین و همچنین مهمترین بخش از شغل پرورش طیور می باشد. برای موفقیت در این صنعت استفاده از جیره غذایی که تمامی احتیاجات پرنده را تأمین کند، ضروری است. برای تهیه دان مرغ میتوان از غلات، دانه ها و مواد غذایی مختلفی استفاده کرد. اما آنچه که مهم است هزینه نهایی تولید آن می باشد. دان مرغ علاوه بر اینکه باید نیاز روزانه آنها را تأمین کند، باید به لحاظ تولید نیز صرفه اقتصادی داشته باشد. چرا که تقریبا 70 درصد هزینه های تولید در سالن های پرورش متعلق به تغذیه است.

همچنین تغذیه تأثیر مستقیم بر رشد طیور، بازدهی تولید و در نتیجه طول دوره دارد. به همین دلیل انتخاب صحیح مواد غذایی برای تهیه جیره مرغ بسیار مهم می باشند. در این مقاله از وبلاگ سایت چیکن هچ، دان مرغ و نحوه تهیه آن را شرح خواهیم داد.

نکات مهم قبل از تولید دان مرغ

مرغ ها در دوره های سنی مختلف لازم است که با جیره های غذایی مختلف تغذیه شوند. همچنین تغذیه مرغ های تخمگذار با مرغ های گوشتی یا مولد فرق دارد. به همین دلیل دان مرغ با توجه به سن و هدف پرورشی تولید میشود.

همچنین در زمان تولید خوراک مرغ باید به این نکته هم دقت شود که مواد اولیه به کار رفته در تهیه آن باید تازه و بدون آلودگی باشند.

دان مرغ باید به صورت فرموله شده تهیه شود. اگر سطح پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در دان مرغ متناسب با نیاز آنها نباشد، مرغ ها دچار مشکلات مختلفی خواهند شد. بعنوان مثال اگر جیره نامتعادل باشد، مرغ ها دچار لنگی پا یا مشکلات حرکتی خواهند شد.

دان مرغ از چی درست میشه؟ - چیکن هچ

همچنین اشتباهات جزئی در زمان تهیه دان مرغ میتواند تأثیر مستقیم بر روند رشد آنها و طول دوره داشته باشد. بعنوان مثال اگر سطح پروتئین دان جوجه ها پایین باشد، آنها دیر رشد نموده و طول دوره پرورش طولانی تر خواهد بود. بدین معنی که پرورش دهنده مجبور است برای رسیدن مرغ های گوشتی به وزن کشتار مدت زمان بیشتری آنها را نگه دارد.

پیشنهاد میشود مقاله راه های رشد سریع جوجه مرغ را مطالعه کنید.

یا اینکه در مرغداری ها تخمگذار، جیره غذایی ضعیف باعث افت تولید میشود. در نتیجه هزینه تولید نیز افزایش خواهد یافت و همین کار باعث میشود تا این شغل سودآوری خود را از دست بدهد. بنابراین تهیه دان مرغ یک موضوع کاملا تخصصی است و باید تحت نظر کارشناسان تغذیه ای دامپزشک فرمول مناسب برای تولید دان را دریافت نمود.

در تولید دان مرغ از چه مواد غذایی استفاده میشود؟

دان مرغ باید حاوی انرژی، پروتیئن، انواع ویتامین، مواد معدنی مهم مثل کلسیم، فسفر و … باشد. برای تولید دان مرغ مواد مختلفی با هم ترکیب میشوند که هر یک بخشی از نیازهای روزانه مرغ را تأمین میکنند.

ذرت

ذرت پایه اصلی برای تولید دان مرغ می باشد. این دانه در اصل بخش زیادی از انرژی جیره را تأمین میکند. البته ذرت پروتئین خام هم دارد و یکی از اسیدآمینه های مهم برای رشد طیور (اسید امینه میتونین) را دارا می باشد. ناگفته نماند که میزان آمینو اسید لیزین در ذرت کم بوده و این ماده مغذی را به صورت جداگانه به جیره اضافه میکنند.

آموزش جیره نویسی و تهیه ذات برای مرغ - چیکن هچ

استفاده از دان ذرت برای تغذیه طیور مشکلاتی هم دارد. مثلا دان ذرت در کشور ما پاسخگوی نیاز داخلی نمی باشد و بخش زیادی از این نهاده به کشور وارد میشود. همچنین دان ذرت در دما و رطوبت بالا مایکوتوکسین آزاد میکند. این سم قارچی باعث بیماری های گوارشی و عفونی شدید در طیور میشود و تلفات زیادی به بار می آورد. همچنین اگر دان ذرت به خوبی انبار نشود، چروکیده شده و وزن کم میکند. وقتی ذرت چروکیده میشود، انرژی آن نیز پایین می آید و کیفیت لازم برای تولید دان را از دست میدهد.

گندم

گندم نیز یکی از غلات مهم برای تهیه دان مرغ می باشد. این دان انرژی بالایی دارد و به همین منظور برای تأمین انرژی جیره از آن استفاده میشود. اما استفاده از گندم نیز چندین ایراد دارد. پروتئین گندم چسبنده بوده و دیر هضم میشود به همین منظور به مقدار کم فقط از آن استفاده میشود. همچنین دان مورد استفاده برای تغذیه جوجه های تازه متولد شده باید فاقد گندم باشد. زیرا سیستم گوارش جوجه ها در دو هفته اول بسیار حساس است. گندم باعث چسبندگی نوک جوجه ها شده و همچنین در سیستم گوارش آنها به خوبی هضم نمیشود. برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله نحوه تغذیه جوجه را مطالعه کنید.

روغن گیاهی

در تهیه دان مرغ از برخی روغن های گیاهی هم استفاده میشود. روغن گیاهی در تولید جیره مرغ چندین مزیت دارد. اول اینکه منبع انرژی بوده و بخش قابل توجهی از انرژی جیره را از این طریق میتوان تأمین کرد.

روغن گیاهی برای دان مرغ - چیکن هچ

علاوه بر این روغن گیاهی باعث میشود تا اجزای جیره ترکیب بهتری با هم داشته باشند. بدین معنی که روغن گیاهی باعث میشود که مکمل ها و ریزمغذی های پودری در دان مرغ به دانه ها بچسبند و هدر نروند. در نتیجه ریزمغذی ها بهتر به مصرف طیور خواهند رسید و همین امر باعث افزایش راندمان تولید در مرغ ها میشود.

جو

برای تهیه دان مرغ تا حدودی از جو هم میتوان استفاده کرد. این دانه انرژی بالایی دارد ولی به دلیل پوسته تیز و زبر آنچنان مورد علاقه مرغ ها نمیباشد. یکی دیگر از مشکلات استفاده از جو برای تغذیه طیور، مصرف زیاد آب در طیور و دفع زیاد فضله می باشد. این امر باعث مرطوب شدن بستر و آزاد شدن گاز آمونیاک بیشتری در سالن میشود.

منابع پروتئین دار برای تولید دان مرغ

پروتئین یکی از نیازهای اساسی مرغ برای رشد و تولید تخم میباشد. بعد از منابع انرژی زا، منابع پروتئین زا بیشترین سهم را در دان مرغ دارند. بیشترین نیاز به پروتئین در سنین جوجگی و در دو هفته اول می باشد. به طوریکه دان جوجه باید 22 درصد پروتئین داشته باشد. اما دان مرغ بالغ حدودا 17 درصد پروتئین دارد.

مهمترین منابع پروتئین دار برای تولید دان مرغ شامل  کنجاله سویا، تخم پنبه، کنجاله آفتابگردان و … میباشد. ولی بیشتر از کنجاله سویا استفاده میشود.

مواد معدنی

مواد معدنی بسیار مهم از جمله کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، ید و … باید به جیره غذایی مرغ اضافه شوند. برای تأمین این مواد معدنی مهم از موادی همچون صدف معدنی، دی کلسیم فسفات، کربنات کلسیم، پودر استخوان و غیره میتوان استفاده کرد.

مواد معدنی در داخل دان مرغ - چیکن هچ

پودر استخوان یا پودر ماهی باید به مقدار مناسب در تولید دان مرغ استفاده شوند. مخصوصا پودر ماهی باعث میشود که گوشت و تخم مرغ تولیدی بد مزه شوند. به همین دلیل کمتر از 5 درصد کل جیره از پودر ماهی در ساخت غذای مرغ استفاده میشود.

همچنین پودر گوشت و استخوان نیز اسید آمینه لیزین بالایی دارند و فسفر جیره را هم افزایش میدهند. اما فسفر بالا محدودیت هایی در رشد طیور ایجاد میکند و به همین دلیل فقط به مقدار 5 درصد کل جیره میتوان به آن پودر گوشت و استخوان اضافه کرد.

تجهیزات تولید دان مرغ

برای تهیه دان مرغ از تجهیزات مختلفی از جمله دستگاه آسیاب و میکسر مرغداری استفاده میشود. مواد اولیه برای تولید دان مرغ ابتدا درون دستگاه آسیباب به اندازه لازم خرد میشوند. غذای مرغ با توجه به سن آنها در فرم های مختلفی از جمله کرامبل و پلت های ریز و درشت تهیه میشود.

برای خرید آسیاب مرغداری کلیک کنید:

پس از آسیاب کردن مواد اولیه، این مواد به داخل میکسر مرغداری منتقل شده تا مواد آن به خوبی با هم ترکیب شوند. در نهایت دان به دست آمده ترکیب متعادل از مواد غذایی مختلف را خواهد داشت و برای تغذیه مرغ ها ایده آل خواهد بود.

نمونه دان مرغ تخمگذار بومی

  0 الی 3 هفتگی 3 الی 5 هفتگی 6 الی 10 هفتگی 11 الی 16 هفتگی 17 الی 19 هفتگی
ذرت 587 624 636 631 609
سویا 324 298 297 231 236
صدف 11 13 13.5 19 40
روغن گیاهی 18 11 5 5 5
سبوس گندم 16.5 64 60
کنسانتره 5 درصد مرغ تخمگذار 60 55 50 50 50

 

در جدول بالا یک نمونه 1000 کیلوگرمی از دان مرغ تخمگذار بومی را مشاهده میکنید. در این جدول ارقام بر حسب کیلوگرم می باشند. همچنین کنسانتره 5 درصد مرغ تخمگذار به صورت آماده در بازار به فروش می رسد که حاوی ویتامین ها و ریزمغذی های مهم می باشد. لازم به ذکر است که به ازای هر تن دان مرغ تخمگذار بهتر است که 1 کیلوگرم نمک نیز به آن اضافه کرد. این کار مانع کاهش اندازه تخم و کاهش تخمگذاری مرغ ها میشود.


دیدگاه‌ها 2
2 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام ازمطالب خوبتون استفاده کردم ممنون.
ایا
برنامه جیره نویسی برای مرغ کوشتی دارید درقالب یک جدول

سلام
خوشحالیم که راضی بودید
نه متاسفانه این مورد باید توسط متخصص بر اساس سن و وزن پرنده ها نوشته بشه