بهترین پوشال برای قفس پرنده چیست ؟ – پوشال مناسب انواع طوطی

اگر شما هم از دارندگان پرندگان زینتی مثل مرغ عشق، قناری، فنچ ،گونه های مختلف طوطی ها و … می باشید به احتمال زیاد می دانید که یکی از مهم ترین جنبه های نگهداری از این پرندگان فراهم کردن محیطی برای رفاه و آسایش آنهاست.

پوشال ها از جمله لوازمی می باشند که نقش عمده ای در بهداشت محیط قفس پرندگان زینتی و رفاه آنها دارند. هدف از این مقاله در وبسایت چیکن هچ معرفی پوشال ها و بررسی تاثیرات آنها بر میزان سلامتی پرندگان زینتی است. پس در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» جوجه کشی حرفه ای از تخم نطفه دار پرندگان زینتی
» دارای بدنه ی ABS با مقاومت بالا
» تجهیز شده به سنسور کنترل دمای محیط
قیمت : 4,970,000تومان

پوشال چیست؟

پوشال ها تراشه های چوب، کاغذ های خرد شده و یا کاه هایی هستند که در کف قفس پرندگان زینتی ریخته می شوند و عمدتا برای بهداشت قفس مانند جلوگیری از کثیفی و پخش شدن بو و همچنین برای تخم گذاری پرندگان زینتی روی آنها  مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای استفاده از پوشال ها در قفس پرندگان زینتی

استفاده از پوشال ها در قفس پرندگان زینتی می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

 • ایجاد تهویه ی هوا در اطراف تخم ها
 • ایجاد تعادل گرمایی در قفس
 • محافظت از تخم ها در برابر شکستن
 • جلوگیری از دررفتگی لگن در جوجه ها
 • سهولت در تمیز کردن قفس
 • فراهم کردن محیطی سالم و بهداشتی برای زندگی پرندگان زینتی

ویژگی های پوشال مناسب برای قفس پرندگان زینتی - چیکن هچ

پوشال مناسب قفس پرندگان زینتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

هنگام انتخاب پوشال برای قفس پرنده ی زینتی خود باید دقت کنید که هر پوشالی نمی تواند مناسب قفس پرنده ی شما باشد چرا که ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی در آن شود.  یک پوشال مناسب باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

 • حتما باید بهداشتی و استریل باشد.
 • عاری از هر گونه گرد و غبار و یا مواد شیمیایی باشد.
 • از مواد طبیعی ساخته شده باشد.
 • قابلیت جذب بالای رطوبت داشته باشد.
 • تمیز کردن آن آسان باشد.
 • نرم و بدون بو باشد.
 • پرنده ی زینتی قادر به خوردن آن نباشد.

مشکلات سلامتی ناشی از استفاده از پوشال های نامناسب

 • آلودگی های موجود در پوشال های ضد عفونی نشده از اصلی ترین راه های ایجاد مشکلات سلامتی در پرندگان زینتی می باشند. مثلا در صورتی که یک پرنده ی ناقل بیماری با پوشال تماس یافته باشد، احتمال انتقال این بیماری از طریق پوشال به پرنده ی شما نیز وجود دارد.
 • استفاده از پوشال هایی با جنس نامرغوب می تواند باعث ایجاد التهابات پوستی و آسیب های جسمی در پرنده شود.
 •  پوشال هایی که حاوی خاک اره و گرد و غبار هستند باعث آسیب به سیستم تنفسی پرندگان زینتی شده و مشکلات تنفسی در آنها ایجاد می کند.
 •  پوشال هایی با بوهای غلیظ و زیاد علاوه بر ایجاد مشکلات تنفسی در پرندگان می توانند مانع تخم گذاری آنها نیز شوند.
 •  در صورتی که پوشال ها قادر به جذب بالای رطوبت نباشند، آلودگی های میکروبی و قارچی ناشی از رطوبت مدفوع پرندگان زینتی می تواند باعث مرگ آنها شود.
 • اگر پوشال ها اندازه ی کوچکی داشته باشند و توسط پرندگان زینتی بلعیده شوند، این عامل می تواند باعث انسداد دستگاه گوارشی و بیماری در آنها شود.

پوشال هایی که استفاده از آنها در قفس پرندگان زینتی توصیه نمی شوند:

استفاده از مواد زیر به عنوان پوشال میتوان مشکلات متعددی را ایجاد کند :

1) شن و ماسه

پرندگان زینتی به خاطر طبیعت کنجکاوشان تمایل به نوک زدن، جویدن و خوردن اشیای اطراف خود دارند.استفاده از شن و ماسه به عنوان پوشال به خاطر اندازه ی ریز آنها در قفس پرندگان زینتی توصیه نمی شود چرا که بلعیده شدن آنها توسط پرنده می تواند به سیستم گوارشی پرنده آسیب برساند.

2) خاک اره

خاک اره ها حاوی گرد و غبار فراوانی می باشند و این گرد و غبار می تواند باعث عطسه های پی در پی و ایجاد مشکلات تنفسی در پرندگان زینتی شما شوند.

نوشته های مشابه

3) خاک گربه و یا پوشال همستر

حتی کمترین میزان گرد و غبار هم می تواند برای پرندگان زینتی مشکلات تنفسی ایجاد کند.بنابراین استفاده از خاک گربه و یا پوشال همستر نیز برای قفس این پرندگان چندان توصیه نمی شود چرا که حاوی گرد و غبار می باشند.

4) پوشال های معطر

سیستم تنفسی پرندگان بسیار حساس است و آنها قادر به تحمل بو های مصنوعی نمی باشند. پوشال های معطر با عطر های مصنوعی می توانند باعث تحریک سیستم تنفسی این پرندگان و ایجاد بیماری در آنها شوند.

5) کاغذ ها

گاها می توان از کاغذ هایی با ضخامت مناسب به عنوان پوشال برای قفس پرندگان استفاده کرد اما استفاده از کاغذهایی نازک با قابلیت جذب پایین رطوبت چندان توصیه نمی شود. زیرا هم کارایی پایینی در بهداشت قفس دارد و هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و نیاز به تعویض زود به زود دارد.

6) تراشه های چوب درختانی مثل سدر، کاج و سرو

بافت چوب درخت سدر برای پرندگان زینتی سمی است و می تواند منجر به التهابات پوستی و واکنش های آلرژیک در آنها شود. همچنین رایحه ی غلیظ و زیاد چوب درختانی مانند کاج و سرو نیز باعث ایجاد مشکلات تنفسی در پرندگان زینتی می شود.

بهترین جنس پوشال برای پرندگان زینتی کدام است؟

تراشه‌های چوبی از جنس چوب درختانی مثل صنوبر، بادام، سیب، سنجد، انگور، انجیر و فندق بهترین جنس پوشال برای استفاده در قفس پرندگان زینتی می باشند. این تراشه ها در واقع تکه‌های چوبی با اندازه های کوچک تا متوسط هستند که از خرد کردن قطعات بزرگ‌ تر چوب ها مانند تنه ی درخت، شاخه‌ها، کنده‌ها و ریشه‌های آن به دست می آیند.

بهترین جنس پوشال برای پرندگان زینتی کدام است؟ - چیکن هچ

چوب های طبیعی این درختان به خاطر رایحه ی کم و همچنین نداشتن ترکیبات شیمیایی مضر برای پرندگان زینتی امن بوده و استفاده از آنها در قفس این پرندگان توصیه می شود.

طرز قرار دادن پوشال در قفس پرندگان زینتی

قرار دادن پوشال در قفس پرندگان زینتی کاری بسیار آسان است و شما به سادگی می توانید با رعایت موارد زیر این کار را انجام دهید:

 • ابتدا قفس پرنده را با آب و مقدار اندکی سرکه بشویید تا آلودگی های موجود در آن از بین رفته و ضد عفونی شود و سپس چند دقیقه جلوی نور آفتاب قرار دهید.
 • کاغذ یا روزنامه ای را به اندازه ی کف قفس بریده و آن را پهن کنید. این کار تمیز کردن قفس را در دفعات بعدی برایتان آسان تر خواهد کرد.
 • پوشال را برداشته و با ضخامتی به اندازه ی یک بند انگشت روی کاغذی که در کف قفس پهن کرده اید بریزید و آن را به طور یکنواخت در همه ی قسمت های قفس پخش کنید.

نتیجه گیری

تامین آسایش و رفاه پرندگان زینتی و رسیدگی به بهداشت خود آنها و محیط زندگی شان امری بسیار مهم و ضروری است. استفاده از پوشال های مناسب در قفس این پرندگان علاوه بر ایجاد محیطی سالم و بهداشتی برای آنها در حفظ گرما و نیز سلامت تخم ها و جوجه هایشان بسیار موثر می باشد.

مطالعه ی این مقاله از چیکن هچ به شما کمک می کند تا بهترین نوع پوشال را برای پرندگان زینتی خود انتخاب کرده و محیطی امن و سالم برای آنها فراهم کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام برزیلی من امروز بی‌حال و درحال غش و صعف دارن جفت هستند وخیلی هم تخم وجوجه گذاشتند چندسال یهو اینجورشدن آب وارزن وتخم مرغ ابپزمیخورن علتش چیه چکارکنم نمیرن و سرحال بشن مرسی ازشما

  1. سلام فاطیما جان
   به خاطر تخم کگذاری مزمن بدنشون ضعیف شده
   براشون پلت مخصوص تهیه کن در کنار اون هویج+فلفل دلمه ای+سیب+سویا و ذرت پخته شده+ارزن و کتان+تخم مرغ ابپز استفاده کن
   با استفاده از مولتی ویتامین و مکمل کلسیم هم تقویتشون کن
   برای کم شدن مستی شون هم 4 قطره عرق کاسنی رو بریز تو 100 سی سی اب و بهشون بده هر ماه یه بار این کارو تکرار کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋