چرا عروس هلندی روی تخم‌هایش نمی‌خوابد؟

عروس هلندی یکی از پرندگان زینتی است که روحیه بسیار حساسی دارد. این پرنده ممکن است بعد از تخم گذاری، تخم‌های خود را از قفس بیرون انداخته و یا اصلا روی آن‌ها نخوابد. این موضوع می‌تواند علت‌های مختلفی داشته‌باشد که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است. پس اگر پرنده شما هم روی تخم‌هایش نمی‌خوابد با این متن از چیکن هچ همراه باشید.

دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
» جوجه کشی حرفه ای از تخم عروس هلندی
» جلوگیری از بروز شوک دمایی، رطوبتی و حرکتی در تخم ها
» دارای سیستم کنترلی دقیق و هوشمند
قیمت : 24,000,000تومان

علت نخوابیدن عروس هلندی روی تخم ها

عروس هلندی ممکن است بعد از تخم گذاری به دلایل مختلفی تمایل نداشته باشد که روی تخم‌ها بخوابد که در ابتدا باید موضوع را بررسی و تا جایی که امکان دارد آن را رفع کنید. طوطی عروس از جمله پرندگانی است که به شرایط محیط واکنش نشان می‌دهد و روحیه بسیار حساسی دارد. اگر رفتار مناسبی با آن نداشته باشید سریعا دچار استرس می‌شود.

این استرس در زمان تخم گذاری بیشتر بوده و کوچکترین صدا یا عامل استرس زایی میتواند منجر به نخوابیدن پرنده روی تخم ها شود. در ادامه علت های اصلی این امر بیان شده است:

1- مناسب نبودن شرایط نگهداری

در زمان تخم گذاری این پرنده باید به آن توجه ویژه‌ای داشت چرا که عروس هلندی پرنده‌ای کنجکاو و با هوش است و اگر شرایط نگهداری آن مناسب نباشد پرنده دچار آسیب می‌شود. پس قبل از هرچیز باید قفس پرنده را در محیطی آرام و مناسب قرار داد.

نکته مهم بعدی برای آنکه شرایط مناسبی را برای جوجه کشی این پرنده فراهم کنید داشتن یک لانه بزرگ و مناسب است. چرا که استاندارد نبودن و کوچک بودن لانه عروس هلندی باعث می‌شود پرنده حس خوبی نداشته‌باشد و در نتیجه تمایلی به خوابیدن روی تخم‌ها ندارد. در این صورت باید لانه پرنده را عوض کنید و متناسب با نیاز آن فضای بزرگ و مناسبی را برای عروس هلندی ایجاد کنید تا بتواند بعد از تخم گذاری روی تخم‌هایش بخوابد و جوجه‌های سرحالی را پرورش دهد.

2- استرس و بیماری‌های گوناگون در عروس هلندی

این پرنده باهوش و بامزه روحیه‌ای بسیار حساس دارد و اگر در محیط مناسبی نباشد ممکن است دچار ترس شود. داشتن استرس در عروس هلندی باعث ایجاد بیماری‌های مختلف می‌شود و همین موضوع یکی از دلایل نخوابیدن پرنده روی تخم‌ها است. از جمله عواملی که در عروس هلندی باعث ایجاد استرس می‌شود می‌توان به دیدن حیوانات شکاری، صدای بلند، بد رفتاری با پرنده، تنهایی و تغییر محل قفس اشاره کرد.

در زمان تخم گذاری این پرنده زینتی باید تا جایی که امکان دارد پرنده را از شرایط فوق دور نگه داشت و محیطی آرام و به دور از تنش برای عروس هلندی ایجاد کرد. این پرنده زینتی در صورت داشتن استرس روی تخم‌ها نمی‌خوابد پس حتما قفس پرنده را در محیطی آرام و ساکت قرار دهید.

3- مراقب تغذیه عروس هلندی باشید

تغذیه یکی از موارد مهم و ضروری برای عروس هلندی است که باعث رشد بهتر و سرحال بودن پرنده می‌شود. در رژیم غذایی این پرنده باید از انواع ویتامین‌ها و مکمل‌ها استفاده کرد تا تمام نیازهای بدن پرنده زینتی را رفع نمایید.

مراقب تغذیه عروس هلندی باشید - چیکن هچ

عروس هلندی زمانی که تغذیه نامناسب داشته باشد احساس ضعف و گرسنگی می‌کند در این زمان پرنده ضعیف شده و تمایلی به خوابیدن روی تخم ها ندارد. در این صورت می‌توانید در رژیم غذایی پرنده از غذاهای مقوی استفاده کنید تا پرنده به اندازه کافی تقویت شود. پس حتما نوع تغذیه و مکمل های ضروری این پرنده را فراموش نکنید. دقت داشته باشید که تغییر ناگهانی جیره غذایی عروس هلندی در زمان تخم گذاری نیز میتواند سبب استرس او گردد.

4- بی نطفه بودن و یا خراب شدن تخم‌ها

عروس هلندی جز پرندگانی است که از همان روزهای اولیه می‌تواند ضربان تخم‌هایش را حس کند و به همین دلیل می‌تواند تخم نطفه دار و بی نطفه را تشخیص دهد. این پرنده زینتی اگر حس کند که تخم‌ها نطفه دار نیستن روی آن‌ها نمی‌خوابد و آن‌ها را از قفس بیرون می‌اندازد. در بعضی شرایط ممکن است تخم‌ها به هر دلیل خراب شوند و نطفه‌ای در آن‌ها تشکیل نشود و یا ممکن است جوجه‌ها داخل تخم‌ها مرده باشند. همین موضوع باعث می‌شود که عروس هلندی روی تمام تخم ها یا برخی از تخم هایش نخوابد.

5- در زمان تخم‌گذاری پرنده نباید لانه را دستکاری کرد

زمان تخم‌گذاری عروس هلندی یکی از مراحل مهم در زندگی این پرنده محسوب می‌شود که اگر نکات مهم را رعایت نکنید پرنده تمایلی به جوجه کشی ندارد و تخم‌ها را از قفس به بیرون می‌اندازد. یکی از این نکات مهم دستکاری نکردن قفس پرنده است.

در بعضی مواقع صاحب پرنده ممکن است زمانی که عروس هلندی روی تخم‌ها خوابیده به دلایل مختلف به قفس پرنده دست بزند و چندین بار به قفس پرنده سر زده و تخم‌ها را بررسی کند. در این صورت پرنده دچار استرس شده، محیط را ناامن می داند و روی تخم هایش نمی خوابد.

توجه کنید زمانی که قفس پرنده را برای مدت طولانی در یک محیط نگهداری می‌کنید عروس هلندی به این شرایط عادت می کند. اگر بخواهید دوباره جای آن را عوض کنید تا پرنده بخواهد با شرایط جدید سازگاری پیدا کند کمی زمان ببرد. پس در زمان تخم‌گذاری به هیچ عنوان قفس پرنده را جابجا نکنید چرا که باعث ایجاد حس ناامنی در آن شده و تمایلی به خوابیدن روی تخم‌ها ندارد.

6- نداشتن تجربه کافی

نداشتن تجربه کافی عروس هلندی - چیکن هچ

معمولا در جفت های جوان که ماده برای اولین بار تخم گذاری میکند، این اتفاق رایج است. پرنده جوان بی تجربه پس از تخم گذاری روی تخم ها نمی خوابد و یا نمیتواند به درستی از تخم ها نگهداری کند. بنابراین گفته می شود که در دفعات اولیه تخم گذاری، امید زیادی به باز شدن تخم ها و تولد تمام جوجه ها نداشته باشید.

7- استفاده بیش از حد از مکمل‌ها

بدن عروس هلندی به جز غذا به مکمل‌ها و ویتامین‌های نیاز دارد. اگر این مواد تامین نشود ممکن است پرنده ضعیف شده و نتواند تخم‌های سالم و خوبی را پرورش دهد. در زمان جفت‌گیری برای تقویت بیشتر و ضعیف نشدن پرنده از مکمل‌ها استفاده می‌شود تا از این طریق تمام کمبودهای بدن عروس هلندی رفع گردد.

در این شرایط به عروس هلندی غذاهای مقوی و با طبع گرم می‌دهند که باعث تحریک آن می‌شود. اما در بعضی مواقع ممکن است عروس هلندی نر به دلیل استفاده بیش از حد از مکمل‌ها تمایل به جفت‌گیری بیشتر داشته باشد. همین موضوع باعث می‌شود که از خوابیدن جنس ماده روی تخم‌ها جلوگیری کند.

لازم است پس از تخم گذاری ماده، به آن ها غذاهایی با طبع سرد دهید تا تمایلی به جفت گیری مجدد نداشته باشند.

کلام آخر

از آنجایی که عروس هلندی جز پرندگان باهوش و حساس به حساب می‌آید پس باید در زمان نگهداری مراقبت‌های لازم را برای رشد بهتر این پرنده انجام دهید. زمان تخم گذاری عروس هلندی یکی از مهمترین دوران زندگی این پرنده است که اگر حس خوبی با محیط اطراف نداشته‌باشد تمایلی به جوجه کشی ندارد. بنابراین تخم‌ها را از قفس به بیرون پرتاب می‌کند و روی آن‌ها نمی‌خوابد. پس باید حتما در زمان تخم گذاری عروس هلندی، محیطی آرام در اختیار او قرار دهید بتواند جوجه‌های قوی و سالمی را پرورش دهد.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫282 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ببخشید من یه جفت عروس هلندی دارم تازه ۵ روزه جوجه هاش به دنیا اومدن ، میخوام محیطشون رو جابه جا کنم ،خواستم ببینم اگر جابه جاشون کنم مولد ها باز به جوجه ها غذا میدن یا دیگه غذا نمیدن بهشون اگر بگید ممنون میشم

  1. سلام عبدالله جان
   نه به هیچ عنوان نباید جابجاشون کنی
   چون بهشون استرس وارد میشه

 2. سلام خانم دکتر
  من دیگه از امشب برق اتاق عروسها خاموش کردم تاریکه چراغ خوابم نداره اتاقشون ایا میتونن به جوجه ها غذا بدن اصلان شبها غذامیدن به جوجه؟؟

  1. همه چیز بستگی به شیوه نگهداری شما داره بنظر من عروس هلندی بهترین گزینس

 3. سلام وقت بخیر
  من یه جفت عروس هلندی دارم که 10 تا تخم گذاشته از تاریخ 1403/3/22 اولین تخم رو گذاشت و یک روز درمیان شروع کرد به بقیه تخمها الان از تخم اولی حدودا28 روز میگذره و از تخم اخری حدودا 11 روز ولی هنوز جوجه نشده ممنون میشم راهنمایی کنید🙏
  میترسم تخمهاشونو بردارم با چراغ قوه ببینم دیگه نخابن روش هنوز دست نزدم بهشون

  1. اگه در حالت نرمال بهشون رسیدگی می کنن کاریت نباشه
   خودشون میدونن چیکار کنن
   محیط نگهداریشونو یه ذره گرم کن

   1. سلام
    وقت بخیر
    به طور عجیبی ماده عروس امروز تموم کرد
    یه دفعه وسط سر کبود شد.طوری که انگار خون لخته شده
    الان داخل لونه رو دیدم دوتا تخم گذاشته
    دوتا جوجه حدود ۴۰ روزه ام دارن
    نر روی تخم به تنهایی نشسته
    اگه جوجه از تخم دربیاد نر تنهایی بزرگ میکنه؟
    چون الان خودش تنهایی داره به دوتا جوجه غذا میده و هم زمان رو تخمها هم خوابیده،
    کی جفت بگیرم براش؟
    با جوجه قبلی خودش جفت بندازم؟
    جوجه قبلی تازه شده ۴ ماه

 4. سلام خدمت دکتر
  یعنی بدقلق تر پرنده عروس ندیدم
  بازهم به مشکل خوردم عروسها بااینکه سه تاجوجه ریز دارن هم شب میشه ازلونه میان بیرون میمونن بایدچیکارکنم ؟؟اگه تاصبح نرن روجوجها تلف میشن؟؟؟

  1. منظورت اینه رو تخم ها نمیخوابه؟
   اره اگه تخم سرد بشه دیگه به دردی نمیخوره
   نطفه سنجی کردی ببینی تخم ها نطفه دارن یا نه

 5. سلام من یه جفت باجوجه خریدم دو سه روزی هس جوجه سومش دیروز دراومد من الفاسریل تهیه نکردم به جاش سرکه سیب تهیه کردم طریقه مصرفش چطورهس باید چن قطره بریزم داخل ابخوریشون ابخوریش پلاستیکی بزرگهاهس واینکه هفته ای چن باربدم؟؟

 6. سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که ۵ تا تخم گزاشتن وقتی خریدمشون ۵ تا تخم رو کرده بود و الان که آوردمشون خونه جدید رو تخما نمیشینن چیکار کنم

  1. صبا جان
   چون جابجای مکانی صورت گرفته و به محیط جدید و شما عادت نکردن
   محیط رو مناسب برای جوجه درآوری نمیبینن بخاطر این استرس وارده هم رو تخم ها نمیشینه و نمیشه کاریش کرد

 7. سلام خسته نباشید
  ببخشید عروس هلندیم تخم گذاشته ولی فقط
  عروس هلندی نر توی روز میره روی تخم می خوابه .. ماده به طور کل از روز اول نمی خوابه روی تخم.
  یعنی شب تا صبح هر دو بیرون هستن
  فقط روز عروس نر می خوابه روی تخم ها.
  ممکن هست چون چند ساعت روی تخم ها نمی خوابن دیگه تخم ها از بین بره؟؟؟

  1. سلام رویا جان
   اگه مدت زمانی که رو تخم ها نمی خوابن بیشتر از نیم ساعت باشه تخم ها در اثر شوک دمایی از بین میرن
   الانم اگه روشون نمی خوابن یا تخم ها نطفه ندارن یا هم اینکه والدین دچار استرس شدن

 8. سلام عروس هلندی من ۷روزه تخم گذاشته روزای اول نروماده به نوبت رو تخما میخوابیدن ولی دو روزه ماده تو لونه نمیره با نر دعواشون شده بیرون قفس میمونه البته نر اصلا از روی تخمها تکون نخورده باید چکار کنم.

 9. سلام من عروسام ۳ تا تخم گذاشتن متاسفانه ماده مریض شد مرد الان فقط نر میخوابه بیرون نمیاد غذا بخوره ایا تخم هاشون خراب میشن

  1. سلام فاطمه جان
   اگه تخم ها نطفه داشته باشن و نر مرتب بخوابه روشون نه خراب نمیشن

 10. سلام میگم که عروس هلندی های من اولین بارشونه تخم میزارن و تا الان دوتا گذاشتن سه چهار روزه فکر میکنم بعد امروز رفتم نگاه کردم دیدم تخم گذاشتن بعد اون خیلی کم روی تخم رفتن بیشتر مواقع یا نر رفته یا هر 5 دقیقه میان بیرون هی میچرخن میرن دستی هم هستن ماده خیلی کم روی تخم ها می‌خوابه مشکل چی میتونه باشه یعنی اینجوری نیست جدی بگیرن ماده خیلی تلاش میکنه بیاد بیرون از قفس ولی درش نمیارم ورجه وورجه ی زیادی داره

  1. سلام امیر جان
   اگه تمایلی به خوابیدن رو تخما ندارن به احتمال زیاد تخم ها نطفه ای نداشته باشن
   و اینم تو اولین دوره ی تخم گذاری طبیعی هست
   روز هفتم چک کن ببین نطفه دارن یا نه

    1. نه متاسفانه
     اگه تخم نطفه نداشته باشه رو چی میخواد بخوابه ؟
     10 سال هم بخوابه جوجه نمیشه که

 11. سلام وقتتون‌بخیر
  عروس‌هلندی من‌ ده‌پونزده روزی‌هست ک تخم‌گذاری کرده و‌تاامروز مینشسته‌رو تخماش‌ نروماده‌ ب نوبت همچی‌ نرمال بود..ولی‌امروز صبح‌نر‌و با اسپری اب‌حمومش‌کردم‌ ماده به اختیار‌خودش اومد بیرون‌خودشو شست‌‌رفت داخل‌لونه‌نشست‌رو تخم‌اما الان‌4.3ساعتی هست ک اومده‌بیرون‌از لونه واصلاسمت‌لونه‌تخم‌ها‌نمیره‌ برای خودش‌بیرون میچرخه‌ باید چیکار کنم‌من؟تخم‌‌خالی‌وپوچ‌هم‌نیست جوجه‌هست‌
  احتمال‌داره خراب‌شده‌باشه؟
  ممنونم‌از پاسخگوییتون

  1. سلام رها جان
   این کارت باعث شده که بهشون استرس وارد بشه
   الان دیگه ممکنه رو تخما نخوابن
   یا باید برداری بذاری زیر یه پرنده ی دیگه تا جوجه بشن و یا اینکه از دستگاه جوجه کشی استفاده کنی
   وگرنه تلف میشن

 12. سلام خاتم دکتر عروسها بردم با یه جفت لوتینو رو دوتا تخم معاوظه کردم مشکل اینه ماده گردنش میندازه پایین دلیلش چیه ؟
  والان جابه جاشدن ایا امکانش هس بخوابن؟
  وسوال سومم اینکه گفت ۴تخمه هس ولی ماده دوتاتخم این دفعه بیشتر نزاشته پشتشم نگاه کردم تخمی نبود دلیل کم شدن تعداذتخمش داخل این دفعه چیه؟

  1. جابجا بشن رو تخم نمیخوابن
   4 تخمه یا دو تخمه اینا همش حرفه بستگی به شیوه نگهداری داره اینم که دو تا گذاشته نشون دهنده کمبود کلسیم تو جیره غذاییش هست

 13. سلام خانم دکتر مشکل ما حل نشد دیشب داخل لونه ماده بود ولی امشب دوباره دوتاشون بیرونن وقتی برق زوشن میکنم ماده میره روتخمها وقتی خاموش میکنم دوباره میادبیرون اگه از استرس بود اصلن روز هم نمیخوابید چیکار باید کنم
  قفسشونم داخل ارتفاع ۸۰سانتی متری هس میگن باید یک نیم دومتری باشه حالا نمیدونم راهنمایی کنین مشکل حل بشه؟ ضمنان بی تجربه هم نیستن چون ازادم مطمن خریدم گفت قبلان سه بارجوجه دادن

  1. شب ها باید یه چراغ خواب تو اتاق روشن کنی
   چون تو تاریکی دچار استرس میشن نه تو روز روشن

 14. سلام خانم دکتر از امشب ماده رفت رو تخم واینکه نه تازه کار نیستن قبلان جوجه دادن البته صاحب قبلیش گفت فکر کنم بخاطر تخمهاش تکمیل نشده بود شبها نمیرفت ازامشب رفت یا حالاشایدم به فرموده شما ازاسترس

  فقط یه سوالی یکی ازتخمهاش پوستش یه کم نرمه حالانه بی پوسته نه پوستش سفته یه کم نرمه ایا به جوجه تبدیل میشه؟

  1. این با کمبود کلسیم تو جیره مصرفی مصرفی مواجه هست که تخم با پوسته نرم گذاشته
   بعید میدونم جوجه بشه
   مکمل کلسیم بخر اضافه کن به جیره غذاییش

  1. میرن اتفاقا اینا یا بهشون استرس وارد میشه یا بخاطر بی تجربگی این کارو میکنن

  2. سلام.عروس هلندی من ۳تا تخم گذاشتن
   نوبتی میخوابن، وتوی لونه شون رو کثیف کردن،من چطور داخل لونه رو از مدفوع پاک کنم که کمترین استرس به اونها وارد بشه
   لونه مدل جاوا هست و توی قفس

   1. الان فعلا نیازی به تمیز کردن نیست چون کوچکترین استرس باعث میشه از روی تخم بلن بشه

 15. سلام من یه جفت عروس دارم تخم دومش تازه گذاشته روزها میرن تولونه هم نر هم ماده ولی شبا هردوبیرونن چرا رو تخمها نمیخوابن؟

 16. سلام عروس هلندی دارم که سه تاجوجه دارند که ۱۵روزشونه ودراین دوران هم تخم خرفه وتخم کاهو وعرق کاسنی دادم ولی اثرنکرد وامروز بازتخم کردند ایانرمیتونداون سه تاجوجه راغذابده یابایدخودم بهشون سرلاک بدم ممنون

 17. سلام وقت بخیر.عروس هلندی های من چهار تخم گذاشتند از عصر تا الان فقط نر می‌خوابه رویه تخم ها و ماده نمیره داخل لونه باید چکار کنم؟؟

  1. نیازی به کاری نیست اغلب این کار رو نوبتی انجام میدن
   اما گاها از سر بی تجربگی ماده جورش رو فقط نر میکشه

   1. الان ۴سال هست که جفت هستند و تخم میزاشتند ولی این بار اینجوری شده.بازم ممنونم از لطفتون

    1. سلام عروس هلندی دارم که سه تاجوجه دارند که ۱۵روزشونه ودراین دوران هم تخم خرفه وتخم کاهو وعرق کاسنی دادم ولی اثرنکرد وامروز بازتخم کردند ایانرمیتونداون سه تاجوجه راغذابده یابایدخودم بهشون سرلاک بدم ممنون

 18. سلام خسته نباشید احمدرضام
  میگم من نزدیک یه ماه میشه عروس هلندی جفت خریدم الانم یه هفته میشه تخم گزاشتن جنس ماده یه سره روی تخم خوابیده ولی جنس نر یه سره بیزونه ولی دلش میخاد بیارمش بیرون ب نظز شما بیارم یا نه تخمش لق میشع چجوریه؟

  1. فعلا از قفس در نیار بیرون به ماده استرس وارد بشه پامیشه از رو تخم ها

 19. عروس هلندیمون موقعی که تخک گذاشتنش تموم شد و نر شروع کرده بود به خوابیدن روتخم ها از طبقه اول که پر سر وصدا بود بردمشون طبقه دوم خونمون و حدودا 17 روز خوابیدن و الان روز 22 هستش و از روز 17 دیگه روی تخم ها نخوابیدن و علتش نتونستم متوجه بشم،تخم ها رنگشون تیرست،میخواستم بدونم خراب شدن یا امیدی هست به متولد شدن جوجه ها؟

  1. سلام امیر علی جان
   در صورتی که در دوران پرورش تخم و جوجه قفس پرنده ها رو جابجا کنی و یا حتی کوچیک ترین تکونی ایجاد کنی
   دچار استرس میشن و رو تخم ها نمی خوابن و یا جوجه هاشونو پرورش نمیدن چون تو محیط اجساس امنیت نمی کنن
   نخیر اگه بیشتر از نیم ساعت از تخم ها دور باشن بهشون شوک دمایی و رطوبتی وارد میشه و تبدیل به جوجه نمیشن

   1. سلام عروسم سه تا تخم گذاشته بعد سیزده روز با نایلون تخم ها زو برداشتم ببینم نطفه داره یا نه که داشتن اما دیگه رو تخم نمیخوابن چیکار کنم؟

     1. نه متاسفانه دیگه راهی نداره مگر اینکه دستگاه جوجه کشی داشته باشی بذاری توش تا تبدیل به جوجه بشه

 20. سلام خانم دکتر تخم های کوتوله من پنج تا بودن دوتاشون باز شدن ولی کشنتشون اون سه تای دیگه خیلی کم خوابیدن روشون و الان بعد ۴۳ روز هنوز باز نشدن دیگه امیدی نیست فک کنم. ؟ بندازم تخماشون رو بیرون؟

  1. شهریار جان
   جوجه کشی از تخم طوطی کوتوله مگه 43 روز طول می کشه
   بردار بنداز دور

 21. سلام خسته نباشید
  من عروسم ۵تا تخم ته قفس گذاشته من هم لونه و پوشال خریدم دو روز نزدیک قفس گذاشتم وبعد نصب کردم روی قفس باز دو روز گذشت و اصلا نزدیک لونه نشدن و می‌ترسند من هم پلاستیک کشویی لونه رو در اوردم و تخم ها رو گذاشتم الان خیلی کمتر میخوابه روی تخم ها چیکار بکنم؟

  1. سلام محمد جان
   لونه رو باید قبل از تخم گذاری بذاری تو قفس
   الان این کارت بهشون استرس وارد کرده و برای همین نمی خوابن رو تخما
   در صورتی که تخم ها نطفه داشته باشن و پرنده بیشتر از نیم ساعت ازشون دور باشه
   اون موقع تخم ها آسیب می بینن و تبدیل به جوجه نمی شن

 22. سلام ما دیروز عروس هلندی خریدیم ولی کلا از وقتی که آوردیم خونه روی تخم ها نمی خوابه سه تا تخم داره صاحب مغازه که ازشون این عروس هلندی هارو خریدیم موقع خرید هم به تخم ها دست زده و هم روی تخم ها نور انداخته و چک کرده که داخلشون جوجه دارن یا نه ممکنه که بخاطر این روی تخم ها نخوابه و چیکار میشه کرد که دوباره ذوی تخم ها بره بخوابه

  1. سلام حسن جان
   اگه عروس هلندی رو تخم باشه و بیای جابجاش کنی و ببری بذاری تو یه محیط جدید
   دیگه بهش استرس وارد میشه و رو تخم ها نمی خوابه
   به هیچ عنوان نباید تو دوران پرورش تخم و جوجه قفس پرنده رو جابجا کنی
   الان از اون تخما قطع امید کن و بردار بندازشون دور

 23. سلام خسته نباشید عروس هلندیا من ماده تخم گذاشته از لونه اومده بیرون و نر همش رو تخم میخوابه نر میاد ماده میزنه جوری که خون میندازه باید چیکار کنم چرا نره ماده رو میزنه دلیلش چیه

  1. فرزاد جان
   اگه اینطوره باید جداشون کنی وگرنه میزنه مادت رو تلف میکنه

 24. سلام الان روزهای اخریه که باید روی تخم بخوابن الان نر سروصدا میکنه صبح ها ماده هم میاد بیرون علتش چیه؟ومیرن کف قفس گاها ولی عصرها و شب میخوابن رو تخم

    1. والا پویا جان من با این اوصاف مشکلی در روند روی تخم نشستن نمیبینم

     1. خیلی دیرجواب دادید متاسفانه😞یکی از تخم هارو شکستم توش جوجه زنده بود😕😕😕😕😕😕😕 ولی الان دیگ خیلی کمتر میخوابن رو تخم ماده مثلا شب تا صبح بیرون بود

 25. سلام خسته نباشید من یک جفت عروس هلندی دارم ماده من الان چهارسال دارد ولی نر هفت ماه الان تخم گذاشته الان ۱۴روز ولی همش خودش میشیند

  1. سلام رویا
   نر هنوز به سن بلوغ نرسیده و به احتمال زیاد هم تخم ها نطفه ندارن
   باید برشون داری و نطفه سنجی کنی

    1. باید این کارو تو تاریکی انجام بدی
     تخما نطفه نداشته باشن پرنده بی خودی انرژی خودشو صرف خوابیدن روشون می کنه و ضعیف میشه

 26. سلام من امروز ی عروس هلندی دگ تخم گذاشت ۵ تا ور بعد فردختنش بعد گذاشتم زیر عروس هلندی خودم ی تخم گذاشته و اصلن روش نمیخوابه النم باردارع
  کار اشتباهی کردم؟
  و بخاطر پرخاشگری نر از همدیگه جداشون کردم الن مادم بیقرارع همش میره تو لونه میاد چیکار کنم ؟
  ممنون از پاسخگویتون

  1. سلام سارا جان
   موقع گذاشتن تخم بهش استرس وارد کردی و تخم رو نپذیرفته
   کاری نمیشه کرد باید برش داری
   و برای کاهش استرس مادت هم دو قطره گلاب بچکون تو دهنش

 27. سلام من عروس هلندیم یدونه تخم گذاشته گاهی اوقات هر دو داخل لونه میرن ولی سریع بیرون میان روی تخم هم شبا نمی خوابند بعد عروس هلندی ماده گاهی اوقات یهویی جیغ می زنه دلیلش چیه؟

  1. سلام پارسا جان
   جیغ زدنش می تونه ناشی از استرس باشه
   رو تخم نخوابیدن هم یا ناشی از استرسه یا هم نطفه ندارن تخما

 28. سلام من امروز عردس هلندیم یدونه تخم گذاشت و من هینجوری رفتم دیدم اون موقع روش خوابیده بود بعد از یک ساعت دگ نرفت روش بخوابه
  ایا ممکنه بعدا روش بخوابه؟
  و دوم من عروس هلندب نرم موی سر عردس هلندی مادم رو میکنه چیکار کنم نکنه؟

  1. سلام فاطمه جان
   عروس هلندیا تا زمانی که همه ی تخم هاشونو کامل نذاشتن روشون نمی خوابن
   یعنی تو یه دوره 4 الی 6 تخم میذاره بعدش که تموم شد میره رو همشون می خوابه
   موضوع بعدی اینه که اگه بهش استرس وارد بشه و احساس امنیت نکنه اونموقع هم از خوابیدن رو تخما خودداری می کنه
   و موضوع سوم هم اینه که تخم اگه نطفه نداشته باشه اینطوری هم روش نمی خوابه
   در مورد پرکنی هم اگه نر داره به ماده آسیب می زنه باید جداش کنی
   این یه خوی پرخاشگری هست که ناشی از استرسه و توی پرنده بوجود میاد باید عامل استرس رو شناساییش کنی و اونو رفع کنی

  2. سلام وقتتون‌به‌خیر
   من دوتا عروس هلندی دارم ک تو خونه ازاد بودن از روز اول
   اشتباه کردم‌اومدم قفس و لونه رو جدا گزاشتم
   الان تخم گزاشتن به دونه شب برای خواب نمیدونن‌روی تخم بخوابن یا قفسشون
   الان گفتم برم لونه رو‌بزارم تو قفس ک شما گفتین نکنین باعث استرس میشه
   الان شب اول میشه و مجبورن روی قفس خابیدن
   اینا چطوری میشه یاد میگیرن چیکار کننن لونه رو‌برارم‌تو قفس یا خیر ممنون‌میشم‌راه ارتباطی میثب تماس هم بزارین 🥹
   البته نر همش روی تخم بود‌از صب اینجوری این‌تخم‌ بدون نطفه نمیشه روش نمیخوابن ؟؟

   1. سلام هدیه جان
    لونه رو باید از اول میذاشتی تو قفس که برن اونجا تخم بذارن
    الان اگه بخوای جابجا کنی لونه رو بهشون استرس وارد میشه و به هیچ عنوان رو تخما نمی خوابن
    البته روز هفتم تا دهم چک کن ببین تخم ها نطفه دارن یا نه
    اگه نداشته باشن بردار بندازشون دور و تو دوره های بعدی اصول درست جفت انداختن پرنده ها و لونه گذاری براشون رو رعایت کن

    1. سلام ممنون از پاسخگویتون
     الان شبا روی تحم نخوابن مشکلی پیش میاد یا خیر
     اخه ریشب روی تخم نخابیدن سرجاشون خابیدن
     بعد کلا زیاد روی تخم نمیمونن دلیلش چیه تر بیشر روی تخم خابیده الان

     1. ببین کلا حداکثر زمانی که می تونن رو تخم نباشن نیم ساعته
      در صورتی که بیشتر از این مدت از تخم دور باشن
      اینطوری به تخم ها شوک دمایی و رطوبتی وارد میشه و چون چرخش هم ندارن جنین به وبی رشد نمی کنه
      اینم باعث میشه که تلف بشن
      دلیل نخوابیدنشون هم اینه که یا تخم ها از اول نطفه نداشتن یا نطفه داشتن و ضعیف بوده
      یا جنین تشکلی شده و داخل تخم تلف شده یا هم استرس وارد شده به والدین

 29. سلام و عرض ادب
  عروس هلندی های من سه تا تخم گذاشتن و سه تاش هم نطفه داره و توش جوجه شده
  حدودا ۱۸ روزی هست تخم ها کم کم میخوان جوجه بشن
  ولی از امروز صبح تا الان هر دوتاشون اومدن بیرون و اصلا رو تخم نمیرن بخوابن
  باید چیکار کنم که برن بخوابن؟

  1. سلام ابوالفضل جان
   بهشون استرس وارد شده؟
   استرس می تونه ناشی از جابجایی، تکون خوردن قفس، شنیدن صداهای بلند، دیدن افراد غریبه و … باشه
   چون اگه استرس بگیرن و اعتمادشون از دست بره اینطوری نمی خوابن رو تخم ها و کاری هم نمیشه کرد

 30. ببخشید ماده هنوز کامل تخم نکرده هنوز ۱ تخم کرده و گاهی اوقات ماده میره رو تخم ها و شب ماده رو تخم هست

 31. سلام من یک جفت عروس هلندی دارم ماده تخم کرده رو تخم ها نمیره نر روتخم ها میخوابه ماده سرو صدا میکنه نر میاد بیرون لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام طاها جان
   اگه نر رو تخم ها میخوابه مشکلی پیش نمیاد
   فقط ماده رو جدا کن از قفس که مانع نشستن رو تخم نشه

 32. سلام و عرض ادب .. عروس هلندی های من حدودا ۱۵ روزه رو تخم خوابیدن ولی نمیدونم چرا نوبتی نمیخوابن هر دو باهم خوابید. رو تخما فقط و فقط برای غذا خوردن بیرون میان والسلام دلیل خاصی داره ؟؟؟با تشکر

  1. سلام سعید جان نه مشکل خاصی نداره
   خب برای اینکه تخم ها جوجه بشن باید مدام روشون بخوابن
   به همین خاطره که فقط برای غذا خوردن میان بیرون

   1. سلام خانم دکتر .ممنون از جوابتون بزرگوارید…خانم دکتر من این جفت و دوساله که دارم چند بارم جوجه دادن فوق العاده هستن ولی قبلا نوبتی میخوابیدن یکیش همیشه بیرون بود ولی ایندفعه کلا از روز اول باهم رو تخما میخوابن فقط هردوشون تو لانه هستن فقط برا غذا بیرون میان اونم برا چند دقه

    1. ایرادی نداره همینکه رو تخم بشینن و مشکلی برا جنین ایجاد نشه جای شکرش باقیه

   2. سلام عروس هلندی من ماده و نر ۴ تا تخم گداشت الان مرد مرده من چکار کنم چه خاکی به سرم کنم اگر زنش بفهمه رو تخم میخوابه الان چاره کار چی پن راهنمایی کنید

    1. سلام
     نگا کن ببین ماده میخوابه رو تخما یا نه
     اگه نخوابید باید برداری بذاری زیر یه عروس دیگه
     یا هم از دستگاه جوجه کشی استفاده کنی

 33. عروسهای من وقتی یکی رو تخم هست اون یکی میاد با زور جفتشون از رو تخمها بلند میکنه ،همین باعث میشه یکی دو تا تخم یهو ۵ سانت جابجا بشن.مخوام بدونم مشکلی برا باز شدن تخمها پیش نمیاد؟!

  1. سلام تقی جان
   اونا خودشون نوبتی می خوابن رو تخما و یکی میاد اونیکی رو بلند می کنه و خودش می خوابه
   جای نگرانی نیست

   1. سلام .عروس من ۲تا تخم کرده نه استرسی وارد شده نه جاش عوض شده .ولی روی تخم یک روز نمی‌خوابد.وخودش هم باد کرده .یک جوری شده.ممنون اگه کمکم کنید

  2. عروس های من تخم‌کردن قفس توی حیاط است بخاطر که گرم هست بیارم توی اتاق روی تخم میخوابه یاصبرکنم که جوجه بشه یک جفت نرش تیز بال خودشوکنده که باعث خونریزی شددلیلش چی چکاربایدکرد

   1. سلام محمد جان
    الان اگه قفس رو جابجا کنی بهشون استرس وارد میشه و رو تخما نمی خوابن
    سعی کن با یه پنکه ای چیزی که تو فاصله ی مشخصی از قفس میذاری دما رو متعادل کنی تا بتونن جوجه هاشونو پرورش بدن
    بعدش بیار بذارشون تو یه محیط که دماش 27 درجه باشه
    پر کنی هم ناشی از استرسه به احتمال زیاد به خاطر شرایط نامساعد محیطی داره این کارو انجام میده

 34. سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب منو بدید اگر عروس هلندی تا ۱۰رور مدام و مرتب روی تخمها بود و نطفه و همه چی مرتب بود (طوریکه می بایست تا۴الی۵ روز دیگه تخمها جوجه بشه)ولی یه عصر تا شب یا یکم بیشتر روی تخمها نخوابیدن ولی دوباره شروع کردن خوابیدن رو تخمها…حالا آیا تخمها خراب شده ؟؟؟

  1. سلام امیر جان
   ممکنه تو این مدت به تخم ها شوک دمایی و یا رطوبتی وارد شده باشه
   چون حداکثر زمانی که پرنده ها مجازن رو تخم نخوابن نیم ساعت هست و بیشتر از اون احتمال اینکه تخم ها آسیب ببینن زیاده

 35. سلام خسته نباشین من دوتا عروس هلندی دارم روز دوم عید تخم گذاشتن وتا ۱۹رو تمام روی تخمها میخوابیدن روز نوزدهم هردو با هم بیرون میان ودیگه همش صداشون میاد تخمها هم بیرون نیومدن دو باره اول اردیبهشت تخم گذاشتن دو روز هست که دوباره رو ی تخمها درست نمیخابن مشکل از چیست لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام مهدی جان
   بهشون استرس وارد میکنی
   محیط استرس زا باشه پرنده اون رو امن برای جوجه در آوری نمیبینه و روشون نمیشینه
   البته در صورت نداشتن نطفه هم این کار رو انجام میدن
   تو نطفه سنجی انجام داده بودی؟

 36. سلام ، من یک جفت عروس هلندی دارم که اولین بارشونه که تخم گذاشتن و ۴ تا تخم گذاشتن ، عروس هلندی ماده روی تخم ها مینشیت اما بعد از یک مدتی خیلی دیگه روی تخم ها نرفت و فقط عروس هلندی نر مدام روی تخم ها میشینه حتی الان که یک جوجه شون از تخم درومده عروس نر روی تخم ها هست و به جوجه رسیدگی میکنه عروس ماده بیرونه ولی شبا عروس نر میاد بیرون که غذا بخوره عروس ماده میره روی تخم ها و وقتی در طول روز عروس ماده میره روی تخم ها بشینه عروس نر اون رو از لانه بیرون میکنه چکار کنم ؟؟

  1. سلام سعیدی جان
   مهم اینه که بخوابن رو تخما و بهشون رسیدگی کنن
   حالا اینکه کدوم بخوابه فرقی نداره
   ممکنه به مادت استرس وارد بشه روشون نخوابه و یا توان و انرژی کافی رو برای این کار نداشته باشه
   با چی تغذیه شون می کنی؟

 37. سلام عروس ماده ۳ تا تخم گذاشته ولی نر مدام رو تخمها می‌خوابه می خواستم بپرسم چرا عروس ماده رو تخمهاش نمی خوابه و اگه فقط نر رو تخمها بخوابه آیا جوجه هاش به دنیا می‌آن یا خوابیدن عروس ماده هم الزامی هست متشکرم

  1. سلام عبدالهی عزیز
   عروس هلندی نر و ماده نوبتی رو تخما می خوابن
   گاها بنابه دلایلی یکی از والدین نمی خوبه رو تخما به جاش اونیکی تمام شیفت می خوبه
   به هر حال فرقی نمیکنه
   در صورتی که تخما نطفه داشته باشن مشکلی پیش نمیاد

 38. سلام عروس هلندی های من یه هفته هست ۴ تا تخم گذاشتن تا دیروز هم یه بار ماده رو تخم بود یه بار هم نر اما امروز قفس و لونه شون تکون خورد دیگه نرفتن بخوابن رو تخم ها فقط یه ذره پرنده نره رفت رو تخم ها خوابید اومد الانم جفت شون بیرون لونه هستن به نظرتون چیکار کنم ؟.؟

  1. سلام رومینا جان
   اینا بهشون استرس وارد شده و دیگه قرار نیس رو تخم بخوابن
   اگه تخما سالم باشن می تونی بذاریشون تو دستگاه جوجه کشی و یا یه عروس هلندی دیگه که رو تخمه پیدا کنی و بذاری زیر اون

   1. مچکرم بابت پاسختون ولی اینا دوباره رو تخمشون خوابیدن مشکلی که پیش نمیاد براشون؟.؟

    1. اگه مدت زیادی رو تخم نباشن بهشون شودک دمایی وارد میشه
     و اینطوری تخما آسیب می بینن و تبدیل به جوجه نمی شن
     باید نطفه سنجی کنی ببینی سالمن یا نه

 39. با سلام
  من یه جفت عروس هلندی دارم که یه بار سه تا تخم گذاشتن و هر سه تاش جوجه شد و خیلی خوب به جوجه ها رسیدن و بزرگشون کردن،الان مجددا چهار تخم گذاشتن و بعد از گذشت حدود پانزده روز از تخم گذاریشون عروس نر نمیذاره ماده رو تخم بشینه و خودش میشینه رو تخمها،تخمها رو بررسی کردم نطفه دارن،عروس ماده هم کف قفس افسرده شده،میشه راهنمایی کنین که چیکار کنم؟

  1. سلام حمید رضا جان
   اول اینو بگم که تخم گذاری پشت سر هم به شدت پرنده رو ضعیف می کنه و ممکنه بعد از مدت کوتاهی مادت تلف بشه
   برای همین بین هر بار تخم گذاری باید حتما حداقل دوماه استراحت به پرنده بدی و تو این مدت تقویتش کنی
   الانم اگه تخما نطفه دارن و نر هم می خوابه روشون دیگه کاری نمیشه کرد بذار بخوابه
   اما اگه نر نه خودش بخوابه رو تخما و نه بذاره که ماده بخوابه اونموقع باید جداش کنی

 40. سلام عروس هلندی های من حدود ۲۱ روز است که تخم گذاشتن ولی هنور باز نکردن اولین تخم گذاشتن باز بعد چند روز ۳ تا تخم دیگه بعد بعد از ۱۸ روز نگاهشون کردم ۱ تخم دیگه گذاشتن آیا تخم هاشون نطفه داره ویا کلا باز نمیکنن دیگه؟؟؟

  1. سلام نازنین جان
   اونارو باید روز هفتم نطفه سنجی کنی ببینی نطفه دارن یا نه
   اصولا باید تو 18 الی 21 روز جوجه بشن تخما اگه نشدن به احتمال زیاد نطفه ندارن
   در ضمن تخم ها با فاصله ی یک روز در میان گذاشته میشن
   اگه می بینی که بعد از 18 روز تخم گذاشتن این به خاطر تغذیه ی نادرستی هست که دارن
   باید گرمیجات رو از رژیم غذاییشون کم کنی تا دوباره مست نشن و جفت گیری نکنن که تخم بذارن
   تو غذاشون تخم خرفه، کاهو، کاسنی یا گشنیز اضافه کن

 41. سلام وقت بخیر
  یک جفت عروس هلندی دارم که بعد از تخم گذاری نر اجازه نمی‌داد ماده روی تخم ها بخوابه طوری که تمام پرهای ردی سرش کند و سرش زحم شد و صورتش خون آلود می‌کرد
  نر را جدا کردم و ماده با خیال راحت روی تخم ها خوابید تا ۱۷ روز
  امروز که روز ۱۸ هست اومده بیرون و نمیره روی تخم ها بخوابه
  البته دیشب که اومد بیرون غذا بخوره من ی نگاه به تخم ها انداختم

  1. سلام مرجان جان
   توی این دوران نباید قفس و تخم های پرنده رو دستکاری کنی چون اینطوری بهش استرس وارد میشه
   الانم دیگه به خاطر استرس قرار نیس که رو تخما بخوابه

   1. سلام خانم دکتر خسته نباشین من پرندم پنج تا تخم گزاشت دوتاش باز شدن ولی مرده یعنی از گردنشون خون میومد. اون سه تای دیگه باز نشدن و پرنده ها همش میخوان بیان بیرون و نمیخوابن روشون خیلی چیکار کنم

    1. سلام دوست عزیز
     تلف شدن جنین داخل تخم نشون میده که یه مشکلی تو روندجوجه کشی شون وجود داشته
     به علاوه اینا می تونن در اثر ضربه ی فیزیکی هم اسیب ببینن و یا به خاطر مشکلات ژنتیکی اصلا تکامل نیافته باشن
     چند روز از رو گذاشتن تخم ها میگذره؟
     طول دوره ی جوجه کشی از تخم های عروس هلندی 18 الی 21 روزه
     ولی توصیه میشه که 3 الی 5 روز بعدش رو هم صبر کنی
     اگه تو این مدت بیرون نیومدن جوجه ها به احتمال زیاد داخل تخم تلف شدن و باید برداری بندازی دور

     1. اینا خانم دکتر میزدن جوجشون رو بخواطر همین مرده . حالا به نظر شما جدا کنم نرشو یا بزارم شاید باقی تخم هاشونو که باز کردن ببینم خودشون چیکار میکنن ؟ در ذمن من تازه خریدشون بخواطر این می‌تونه باشه؟

     2. ببین اینکه جوجه هاشونو میزدن میتونه نشون دهده ی استرس باشه تو پرنده ها
      اگه رو تخم می خوابن باید بذاری بمونه تا تخم ها جوجه بشن
      بعدش که جوجه ها به دنیا اومدن برشون داری و با استفاده از سرلاک مخصوص پرندگان تغذیه شون کنی

 42. سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که ۵ عدد تخم نطفه دار گذاشتن اولین باریه که تخم میزارنا الان دو روزه از رو تخما پاشدن چیکار کنم تخمارو؟

  1. سلام یونس جان
   ببین یا بهشون استرس وارد کردی و یا نبض رو دیگه احساس نکرده و پاشده اصولا پنج روز اول نبض رو حس کنه کل دوره رو تخم ها میشینه
   اگه دستگاه جوجه کشی داری بهتره از اون برای جوجه دراوری از تخم ها استفاده کنی حیفه تخم ها نطفه دارن

 43. سلام عروس هلندی ماده جوجه هاش به دنیا اومده ولی فقط روی تخم ها میخواب و جوجه ته لونه توی سرما میمونه حتی نر هم روش نمیخوابه ب جوجه هم غذا نمیدن من ب تغذیه هر دو میرسم ولی نمیدونم چرا با جوجه کار ندارن

  1. سلام دوست عزیز
   پرنده وقتی که تخم داشته باشه
   به جوجه ها رسیدگی نمی کنه و وقت خودشو صرف خوابیدن رو تخما می کنه
   برای همین باید جوجه رو برش داری و خودت با سرلاک بزرگش کنی

 44. یک جفت عروس دارم که نرخیلی مسته یه بارجوجه کردن جوجه هامردن باردوم ده روزروتخماخوابیدن بعدنرفتن سمت تخماشون

  1. سلام ماجد عزیز
   چون بهشون استرس وارد شده از رو تخم ها بلند شدن
   یا تخم ها نطفه نداشته و یا جنین در داخل تخم تلف شده بوده که چون نبض رو حس نمیکردن بلند شدن

 45. سلام ایا عروس به همیشه باید روی تخم بخوابد بجزتایم هایی که میان دون یااب میخورن.ممنون میشم راهنمایی کنید

 46. سلام. من عروس هلندیم تازه یکدونه تخم گذاشته ولی نمیره روش بخوابه وایستم شاید تخم دیگ میزاره بعد میره روش بخوابه؟یا تخمشو بندازم دور؟

 47. سلام عروس هلندی ماده من بعد از بیس روز از تخم گذاریش که گذشته عروس نر رو حسابی کتک میزنه
  با ماهم تهاجمی برخورد میکنه
  همش میره رو‌ تخمای بی نطفش میخوابه
  عروس نر هم باهاش جفت گیری‌ نمیکنه
  مجبور شدیم قفساشو جدا کنیم
  نر بالای۴سالشه
  ماده ۱سالو نیم

  1. علی جان
   توباید تخم هارو برداری بندازی دور نباید اجازه بدی رو تخم بی نطفه بشینه
   پرندت ضعیف میشه
   به مادت عرق کاسنی و تخم خرفه و تخم کاهو بده امکان داره دوباره مست شده باشه از مستی بیش از حد پرخاشگر میشن همیشه

 48. سلام وقت بخیر
  من عروسم دیروز تخم گذاشته و مدام بیرون اولین تخمش
  یه جفت جوجه 4ماهه هم دارم که جدا هستن
  خواستم بدونم باید چند تخم بزاره تا بشینه روشون؟
  چه غذایی رو الان بهشون بدم؟
  عروسای دیگه براشون مزاحمت ایجاد نمی کنند؟
  چون گاهی با صدا همدیگرو صدا می زنند ممنونم از پاسخگو یتون

  1. سلام امیر حسین
   عروس هلندیا توی هر دوره ی تخم گذاری معمولا 4 تا 6 تخم میذارن
   و بعد از تموم شدن همه تخما روش میخوابن
   برای تغذیه ش میتونی از غذاهای مقوی استفاده کنی
   تخم مرغ آبپز، ارزن سفید و قرمز، میلورم، سویا، ذرت آبپز، فلفل دلمه ای و هویج، حبوبات آبپز، سیب و ….
   مگه چن تا عروس هلندی پیش هم نگهداری می کنی؟

   1. سلام من دوجفت عروس هلندی دارم که جدا هستن تو قفس جداگونه الان عروسهای 4ماهه ای که خریدم و صاحبش می گفت 4ماهه هستن 3روز دارن جفت گیری می کنند اوایل اسفند بودخریدم الان چه کار کنم لونه بزارم می خوان تخم بزارن، نمی دونم چی کار کنم راهنمایی می کنید ممنون میشم

    1. عروس 4 ماهه مگه به سن بلوغ رسیده که اجازه ی جفت گیری و تخم گذاری بهشون میدی؟
     اگه می خوای به همین زودی تلف بشن همین روالو ادامه بده
     اگه نه یکم درمورد پرنده مطالعه کن و اطلاعات کسب کن ببین چجوری نگهش میدارن

     1. سلام الان ۲۳ روز از تخم گذاری عروس هام گذشته، همه موارد احتیاط وتغذیشونو رعایت کردم هر دوتا داخل لانه میخوابن ولی فقط ماده روی تخم ها می‌خوابه ولی هنوز اثری از در اومدن جوجه نیست

 49. سلام جفت عروس هلندی من تخم گذاشتن فقط ماده روی تخم می‌خوابه نر نمیره روی تخم بخوابه فک میکنم از مستی زیاده چیکار کنم بره بخوابه؟

  1. سلام حمیدجان
   اگه مسته و می خواد که جفت گیری کنه
   باید بهش غذاهای با طبع سرد بدی مثل تخم کاهو و خرفه
   به علاوه مصرف غذاهای با طبع گرم رو کمتر کتنی براش
   در کنار اون می تونی 4 قطره عرق کاسنی رو بریزی تو 100 سی سی آب و بریزی تو آبخوریش تا مصرف کنه
   بعد از 10 ساعت آبخوریشو بشوری

 50. سلام عروس هلندی من 5 الی 6 تا تخم گذاشته چرا روش نمیخوابه چون خیلی زیاد جاهاشو عوض کردم آیا ترسیدن نمیخوابیه یا نه آیا هربار موقه تخم گذاری باید چند تا باشه از کجا بفهمم نتفعه داره با نداره اطلان به تخم هاش دست نزدم

  1. سلام دوست عزیز
   بله جابجایی در دوران تخم گذاری به پرنده استرس وارد می کنه و باعث میشه که دیگه روی تخماش نخوابه
   برای همین توصیه میشه که به هیچ عنوان این کارو انجام ندی
   باید روز هفتم تا دهم یه دستکش استریل دستت کنی محیطو تاریک و گرم کنی
   تخم رو بدون اینکه به پرنده استرسی وارد بشه برش داری و نور فلش گوشی رو مستقیما بگیری رو تخم
   نگا کن توشو ببین اگه رگه های خونی دیده می شد یعنی نطفه داره اگه شفاف بود یعنی نداره
   عروس هلندی بین هر دوره ی تخم گذاری بین 4 تا 6 تخم میذاره

 51. سلام وقت بخیر من تازه دوهفته اس برای عروس نرم ماده خریدم ی هفته ای قفس های جدا کنارهم بود الان تقریبا ی هفته اس کنارهم هستن لونه گذاشتم امروز فهمیدم عروسم اولین تخمشو گذاشته به نظرم خیلی زود بوده امکان داره تخم هاش خراب باشن؟ چون نرم میخواست چندبازی جفتگیری کنه ماده اجازه نمیداد

  1. سلام سالار
   اگه جفت گیری انجام نشده باشه
   یعنی جفت گیری شونو ندیده باشی
   ممکنه تخمایی که گذاشته تخم مسی باشه
   اینم بر میگرده به تغذیه ای که داشته
   چون گرمیجات بهش زیاد دادی برای همین مست شده و تخم گذاری کرده
   می تونی روز هفتم نطفه سنجی کنی تخمو ببینی نطفه داره یا نه

 52. سلام وقتتون بخیر.من عروسان بعد ۲ماه تخم گذاشتن.ولی نمیدونم چرا چشاشون هی بسته میشد.براشون پماد چشم خریدم و بدازظهر مجبور شدم از لونه ک روی تخم بودن درشون بیارم تا پمادو بزنم دور چشمشون.ولی از بدازظهر دیگ‌نرفتن تو لونه روی تخم بشینن.ممکنه دیگه نخوان برن رو تخم بشینن؟

  1. سلام نسترن
   اگه تو دوره ی خوابیدن رو تخما پرنده رو جابجا کنی و بهش استرس وارد کنی
   فکر می کنن که محیط برای پرئرش تخم و بزرگ کردن جوجه امن نیس و دیگه نمی خوابن رو تخما
   برای همین توصیه میشه که تو این دوره اصلا به قفسش سرک نگشی و دستکاریشون نکنی

 53. سلام وقتتون بخیر من عروس هلندیم یه ماهی بود تو راه پله بودن دیروز تخم گزاشتن من بخاطر اینکه جاشون گرم باشه آوردم خونه از دیروز تو لونه نمیرن الان چیکار کنم براشون میتونم دوباره سر جا قبلی بزارم توروخدا کمکم کنین پسرم خیلی گریه کرده براشون

  1. سلام پرستو
   توی دوران جفت گیری، تخم گذاری و پرورش جوجه به هیچ عنوان نباید پرنده رو جابجا کنی
   محیط نگهداریشو عوض کنی و یا قفسشو دستکاری کنی
   چون تو این حالت بهش استرس وارد میشه و رو تخما نمی خوابه و یا جوجه هاشو پرورش نمیده
   الانم دیگه قرار نیس بخوابه رو تخما باید دو ماه استراحت کنه دوباره شرایطشو برای تخم گذاری فراهم کنی

 54. سلام عروس هلندی های من الان 15 روزه تخم گذاشتن والان یک ساعت یا 2 ساعته که روی تخم نمیخوابن مشکلش چیه

  1. سلام محمد
   این می تونه دلایل مختلفی داشته باشه
   یا تخما نطفه نداشتن که باید روز هفتم تا دهم همه رو نطفه سنجی می کردی
   یا اینکه جوجه ها داخل تخم تلف شدن
   یا بهشون استرس وارد شده
   و یا به خاطر کمبود مواد مغذی انرژی لازم رو برای خوابیدن رو تخما نداشتن
   و یا اینکه بیمارن
   باید شناسایی کنی ببینی کدوم عامله

 55. سلام بند دو شب هستش عروس هلندی خریداری کرد باتخم ولی نمیرن داخل لونه گاهی سر میزنن نمیخوابن روتخم چه کار بایستی انجام دهم به گفت فروشنده چند روز دیگه باید باز بشن چه کارم کنم

  1. سلام امیر
   توی دوران تخم گذاری پرنده نباید جابجا بشه
   چون محیط و شرایط زندگیشون که عوض میشه استرس می گیرن و روی تخم نمی خوابن
   الانم به احتمال زیاد دیگه نمی خوابن روشون
   چک کن ببین علائم حیاتی دارن اصلا؟ جوجه شون تشکیل شده؟
   اگه سالم بودن یا باید بذاریشون زیر یه عروس هلندی دیگه که تخم داره و یا از دستگاه جوجه کشی استفاده کنی

 56. سلام طوطی من ۴ تا تخم کرد عروس هست ۲ تا جوجه در اومد بعد این جاش رو تعقیر دادم الان دو یا سه ساعته دیگه رو تخم نمیخوابه

  1. سلام امیر
   توی دوران تخم گذاری و پرورش جوجه به هیچ وجه نباید قفس پرنده رو دستکاری کنی و یا جابجاش کنی چون بهش استرس وارد میشه
   این کارت باعث شده دیگه محیطو برای بزرگ کردن تخما امن ندونه و برای همینه که نمیخوابه رو تخما
   دیگه کاریش نمیشه کرد اگه مدت طولانی باشه که نخوابیده الان دیگه به تخما شوک دمایی و رطوبتی وارد شده و خراب شدن
   اگه هم سالمن هنوز یا باید بذاری زیر یه عروس هلندی دیگه یا هم بذاریشون تو دستگاه جوجه کشی

 57. سلام وقتتون بخیر من دوتا عروس هلندی دارم که ماده تازه به بلوغ رسیده ولی نر کاملا نا بالغ هست اوایل اسفند تخم گذاشت من کنار تخماش دوتا هم تخم نطفه دار گذاشتم ۱۲ روز پیش این دوتا تخم رو جوجه کرد و الان جوجه ها ۱۲ روزه هستن دیروز دیدم وضعیت لونشون خرابه و کثیفه تمیز کردم پوشال ریختم تخمای لق رو هم ورداشتم ولی این وقتی دید لونه تغییر کرده دیگه به جوجه ها دون نداد و رو جوجه ها نخوابید امروز صبح من لونه رو به حالت قبلی برگردوندم رفت به جوجه ها غذا داد ولی بازم رو جوجه ها نمیخوابه و از دیروز فقط جیغ میکشع نگرانم جوجه هارو ول کنه و صداشم کاقعا اذیت کنندس چیکار کنم بنظرتون؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   چون نر نابالغه برای همین توان جفت گیری درست رو نداره و هنوز بلد نیس
   برای همین توصیه میشه که تا قبل از رسیدن به سن بلوغ یعنی تا قبل از یک سالگی نذاری جفت گیری کنه
   توی دوران پرورش تخم و جوجه اگه لونه و یا اشیای قفس پرنده رو دستکاری کنی اونموقع استرس می گیرن و محیطو برای پرورش تخم و جوجه امن نمیدونن
   به این ترتیب دیگه به جوجه ها رسیدگی نمی کنن
   حالا اگه چنین اتفاقی بیوفته باید برشون داری و خودت با سرلاک بزرگشون کنی

 58. سلام عروس هلندی من ماده پرید رفت نر هم زیاد نمی‌خوابد رو تخم چیکار ‌کنم برم جفت بگیرم براش

  1. سلام سمیرا
   اگه جفت بگیری هم مستقیما نمیاد بخوابه رو تخما
   برای همین ممکنه تخما خراب بشن
   یا باید بذاریشون زیر یه عروس هلندی دیگه که تخم داره و روشون می خوابه
   یا هم بذاریشون تو دستگاه جوجه کشی

 59. سلام من عروس مادم تخم کرده عروس نرم نمیزاره بخوابه هی میره میزنش بلند میشه خودشم نمیخوابه خواستم بدونم چرا این کارو میکنه

  1. سلام فرزانه
   از اونجایی که عروس هلندی ماده بیشتر وقتشو برای پرورش تخما میگذرونه
   برای همین عروس نر از سر حسادت این کارو انجام میده
   یا هم براش گرمیجات بیش از حد میدی برای همین مست شده و میخواد جفت گیری کنه
   توی جیره ی غذاییشون تخم کاهو، تخم خرفه و تخم کاسنی اضافه کن و گرمیجات رو کمش کن
   اینطوری باید به اندازه ی کافی آب غذا در اختیار ماده بذاری و نر رو جداش کنی تا ماده راحت بخوابه رو تخما

   1. سلام من یه جفت عروس هلندی داشتم که ماده تخم دوم روزگذشت نرم مرد الان ماده روی ۲تاتخم نمیخوابه بایدچکارکنم لطفا کسی میدونه

    1. سلام سورنا
     چک کن ببین تخما نطفه دارن
     چون بیشتر مواقع اگه رو تخم نخوابه ممکنه به خاطر بی نطفه بودنش باشه
     و یا اینکه پرندت استرس داره
     اگه نطفه داشتن یا باید برشون داری بذاری ریز یه عروس هلندی دیگه و یا اینکه از دستگاه جوجه کشی استفاده کنی

 60. سلام عروس هلندی من تازه تخمش جوجه شده ولی روش نمیخوابه انگار که بچه رو قبول نمیکنه چرا و چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگه به جوجه رسیدگی نمی کنه و بهش غذا نمیده باید برش داری و خودت با سرلاک بزرگش کنی وگرنه تلف میشه
   این مشکل یا بخاطر کم تجربگیه، یا اینکه استرس داره و یا شرایط محیطیش مناسب نیس

 61. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من یه جفت عروس هلندی دارم که چند ماه پیش من تخم نگذاشته بودن
  سری قبل هم که تخم گذاشتن دو تا تخم گذاشتن و درست هم روی تخم ها نخوابیدن به خاطر همین جوجه هاش در نیومدن
  جفتم دادم به یه نفر دیگه پیش اون ۵ عدد تخم گذاشتن و بنده خدا گفت جفت رو تخم ها هم میخوابه
  بازم یه جفت جدید خریدم اون ها هم تخم گذاشت ولی الان درست روی تخم ها نمیخوابن و تخم هاشون خراب شدن
  میخواستم بپرسم اشکال کار من کجاست؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهشون استرس وارد میکنی و چون احساس امنیت نمیکنن
   رو تخم ها هم نمیشینن

 62. سلام . من دوتا طوطی برزیلی دارم . به تازگی ۲ تا تخم گذاشتن و امروز هم سومی رو گذاشت. می خواستم بدونم چرا اینها انقدر کم رو تخم می خوابن . یعنی مثلا تو یک ساعت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه رو هر دو با هم بیرونم . ماده ی من هم قبلا تخم گذاشته ولی نرم جدیده . میشه راهنمایی کنین ؟ممکنه بی نطفا باشد؟

  1. سلام دوست عزیز
   گاها از سر بی تجربگی و گاها به دلیل نطفه نداشتن
   نطفه سنجی انجام دادی؟؟

 63. سلام چرا عروس هلندی من روی تخمش نمی‌خوابد، و یک سوال دیگه دارم که چرا عروس هلندی ماده من خیلی جیق میزنه

  1. سلام دوست عزیز
   یا پرنده هات به سن بلوغ نرسیدن، یا استرس دارن، یا کمبود مواد مغذی دارن، یا محیطشون مناسب نیس و …
   همه ی موارد توی مقاله گفته شدن باید نگا کنی ببینی کدومشه
   جیغ کشیدنشم می تونه از استرسش باشه
   مقاله ای که برات لینک میدم رو بخون
   دلایل جیغ زدن طوطی و راه های جلوگیری از آن

 64. سلام من یه عروس هلندی دارم روی 4تا تخم بعد یه دو سه روز دیگه جوجش در میومد بعد جارو برقی که کشیدم دیدم دیگه نمیره رو تخم راه حلی هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   صداهای بلند شدیدا به پرنده استرس وارد می کنن
   تو این دوره عروس هلندی باید به دور از هر استرسی باشه حتی کوچیک ترین عامل هم باعث میشه که احساس نا امنی کنه
   و نخوابه رو تخما و اگه نره روشون و به تخما شوک دمایی وارد بشه دیگه جوجه نمیشن
   بهترین راهکار استفاده از دستگاه جوجه کشی هست

  2. سلام چکار کنیم که عروس هلندی پنج تخم بگذارد ؟ و آیا بعد از تخم سون که روی تخم خوابیده آیا تخم های دیگری هم می‌گذارد ؟

   1. سلام باران
    عروس هلندی توی هر دوره ی تخم گذاریش 4 تا 6 تخم میذاره و این تعداد بسته به شرایطش متفاوته
    هر چقدر به تغذیه ش رسیدگی کنی، بدنش تقویت بشه، از جیره ی غذاییش به اندازه ی کافی کلسیم و پروتئین دریافت کنه
    استرس نداشته باشه و … تعداد تخم بیشتری میذاره

 65. سلام الان جفت عروس هلندی من تخم اول را گذاشته اگر صدای ترقه باشد اشکالی ندارد

  1. سلام دوست عزیز
   صداهای بلند به شدت پرنده رو می ترسونن
   و اگه بترسه دیگه رو تخم نمی خوابه

   1. سلام خسته نباشید
    عروس هلندی های من چند روزیه که جفت خوردن و سه روز قبل از تخم گذاشتن عروس نر خیلی شدید عروس ماده رو میزنه در حدی که سه جای پاش رو زخم کرد بعد من جداشون کردم ولی قفسشون رو جلوی هم قرار دادم متاسفانه عروس ماده روی تیرکی تخم گذاشت و اون افتاد شکست الانم تنها تو قفس داخل لونه نمیره لطفا بگید چیکارشون کنم

    1. سلام محمد
     اگه داخل لونه تخم نذاشته این ممکنه به خاطر این باشه که لونه رو برای تخم گذاری مناسب نمی دونسته
     و بهتره لونه رو عوضش کنی
     دلیل تاخیر توی تخم گذاریش هم برمیگرده به استرسش اگه پرنده استرس داشته باشه تخم نمیذاره و یا با تاخیر میذارتشون
     فقط کنترلش کن که تخم پیچ نشده باشه

 66. سلام من امروز عروس هلندیم یکی تخم گزاشته بعد عروس هلندیم کف اتاق نگه میدارم بعد رفت امد زیادی داریم گفتم میتونم وصل کنم به دیوار ایا نمیترسه جاش عوض شده میترسم نخوابه رو تخم

  1. سلام دوست عزیز
   قفس عروس هلندی باید گوشه ی دیوار باشه به طوری که دو طرف قفس دیوار قرار داشته باشه
   ارتفاعشم 70 تا 120 سانتی متر نه زیاد بلند نه زیاد نزدیک به زمین
   الان که تخم داره اگه تخمش نطفه داشته باشه و جابجاش کنتی نمیخوابه روش بنابراین تو این دوره بهتره دست کاری نکنی
   ولی بعد از پایان دوره ی تخم گذاری و پرورش جوجه بذارش توی جای آروم و مناسب تا بهش استرس وارد نشه
   بهش یکم استرس وارد میشه ولی اگه بهش رسیدگی کنی رفع میشه
   و اینم بگم نباید تند تند جاشو عوض کنی یه جای ثابت براش در نظر بگیر

   1. سلام من هر روز عروس هلندیم رو تخماش بوده الان نیم یاعتی هست ذوشون نمیخوالع چه کار کنم

    1. سلام دوست عزیز
     تخما چند روزشونه؟
     نطفه سنجیشون کرده بودی؟
     اخیرا بهش استرس وارد نشده که؟

 67. سلام من عروس هلندیم امروز تخم گذاشت من اصلا نمیدونستم ماده س چون حرف میزنه فک کردم دوتاش نر هستن امروز دیدم تخم گذاشته کف قفس نشسته بود روش بعد پاشد از روش من پنبه گذاشتم و تخم رو گذاشتم روش الان چند ساعته نخوابیده روش چیکار باید کنم خیلی نگرانشم

  1. سلام دوست عزیز
   اگه تخمو دستکاری کنی و یا جاشو عوض کنی
   پرنده استرس میگیره و روش نمی خوابه
   اگه نخوابه هم تبدیل به جوجه نمیشه
   نباید اصلا بهش دست میزدی
   الان دیگه کاری نمیشه کرد یا هم اگه تخم نطفه دار باشه باید بذاریش تو دستگاه جوجه کشی

  1. سلام دوست عزیز
   نطفه سنجیشون کرده بودی ببینی نطفه دارن یا نه؟
   توی اغلب موارد وقتی رو تخما نمی خوابن یعنی تخم نطفه نداره
   اینم بگم که بله اگه نطفه داشت و نخوابیدن روشون ممکنه به خاطر شوک دمایی که به تخما وارد میشه تخما آسیب ببینن

  1. سلام دوست عزیز
   استرس می گیره و نمی خوابه رو تخما
   تو این مدت نباید محیطشو عوض کنی

 68. سلام من یجفت عروس دارم جوجه بیست روزه داشت س تاتخم گذاشتن الان ده روزه تخم دارن جوجشو برداشتم یشب بیرون موند بازگذاشتم تولونه دیروز بازجوجشوبرداشتم امروزروتخما نخوابیدن هی میرن لونه میان بیرون جوجشنو بازگزاشتم لونه می‌خوام ببینم تخماخراب میشن

  1. سلام دوست عزیز
   این برمیگرده به تغذیه ی نادرستشون
   چون بهشون گرمیجات زیاد دادی برای همین مست شدن دوباره جفت گیری کردن و تخم گذاشتن
   بهتره توی دوران پرورش جوجه توی جیره ی غذاییشون تخم کاهو، تخم خرفه و تخم کاسنی اضافه کنی
   زیاد سرک بکشی تو قفس استرس میگیرن و رو تخا نمیخوابن
   اگه رو تخما نخوابن هم بله خراب میشن
   جوجه رو هم باید برداری خودت با سرلاک بزرگ کنی وگرنه تلف میشه

 69. سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که حدود ۲۳ روز هست از روز گذاشتن اولین تخمش می گذرد الان الان چند ساعته که ماده تو لونه نمیره که رو تخما بخوابه و نره رفته داخل لونه الان باید چکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا تخما توی 21 روزگی جوجه میشن حالا گفته میشه که 3 تا 5 روز بعدشم رو هم صبر کنی
   اگه تو این مدت جوجه نشدن، یا نطفه نداشتن یا هم جوجه داخل تخم تلف شده باید برشون داری
   نطفه سنجیشون کرده بودی؟
   لازم نیس کاری بکنی رو تخم خوابیدنشون نوبتیه بعضی وقتا نر میخوابه بعضی وقتا ماده

 70. سلام خسته نباشید جفت عروس هلندی من قبلا هم جوجه دادن ولی این سری بین تخم ۴و ۵ یک هفته فاصله افتاد و اینکه شبها کامل و روزها دو سه ساعت بیشتر روی تخمها نمیخوابند,ضمنا تخمها نطفه دارن

  1. سلام دوست عزیز
   فاصله توی تخم گذاری می تونه به خاطر ضعف پرنده باشه
   اگه به اندازه ی کافی مواد مغذی به خصوص کلسیم و پروتئین دریافت نکنه این اتفاق میفته براش
   تا زمانی که همه تخماشون تکمیل بشه زیاد نمی خوان رو تخما
   حالا بعد اون هم دلایل نخوابدنشون همونایی هست که که توی مقاله ذکر شد
   اگه هیچ کدوم از اون موارد نباشه کاری نمیشه کرد اگه طولانی مدت نخوابن باید بذاریشون تو دستگاه جوجه کشی

  2. سلام بنده یه جفت عروس هلندی دارم ودوتاتخم گذاشتن بیشترنر روی تخمهامیخوابه مادش توتخم گذاری سوم سرزامیره ومیمیره جفتش ۴شب روتخمهانخوابیدبافلش گوشی نگاه کردم دیدم نطفه داره رگ خونی توتخمه والان رفت خوابیده روتخمهاش آیا جوجه میشه تاچندروزبعد

   1. سلام دوست عزیز
    توی دوران تخم گذاری بدن ماده به شدت ضعیف میشه
    چون مقدار زیادی از کلسیم و پروتئین بدنشو از دست میده
    احتمالا چون رژیم غذاییش درست نبوده و نتونسه اینارو تامین کنه برای همین تلف شده
    چه غذایی بهشون میدی؟
    اگه آسیبی به تخما وارد نشده باشه تو اون 4 شب و نر مرتب بخوابه روشون
    اغلب 21 روز بعد از گذاشته شدن تبدیل به جوجه میشن

  1. سلام دوست عزیز
   چک کردی ببینی تخم ها نطفه دارن یا نه؟
   اغلب باید نوبتی بشینن به این شکل به مشکل برمیخوری

 71. سلام خسته نباشید عروس من تخم گذاشته یک هفته اول خوب بود الان دیگه نمیرن روی تخم هاشون خیلی کم میرن یه سر میزنن میان بعد خیلی سر و صدا میکنند دلیلش چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   یا بهشون استرس وارد شده
   یا تخما نطفه ندارن و یا خراب شدن
   یا کم تجربن و یا به سن بلوغ نرسیدن

   1. سلام من عروس هلندی هام تقریبا هفت هشت روزه تخم گذاشتن ومرتب خابیدن روش امروز پوشال ریختم تو لونشون ولی شب متوجه شدم دوتاش بیرون خابیدن نرفتن روتخم باید چیکار کنم؟ آیا پوشال رو جمع کنم از کف لونه؟

    1. سلام دوست عزیز
     تخما رو نطفه سنجی کردی ببینی نطفه دارن یا نه؟
     ممکنه چون به محیطشون سرک کشیدی دچار استرس شده باشن و به همین خاطر رو تخما نخوابن

     1. تخما نطفه دارن. تا کی نخابن مورد نداره خراب نمیشه ازصب هی سرک میکشن داخل لونه

     2. ببین اکثرا خوابیدن رو تخم هارو نوبتی انجام میدن
      اگه نصف روز رو کامل نشینن به مشکل میخوری البته حواست باشه که اینام نیاز به استراحت و غذا خوردنو غیره دارن و طبیعیه که بلند بشن از رو تخم

     3. سلام عروس هلندی من ۵تا تخم گذاشته پنج روز اول نوبتی میخوابیدن بعد به دلیل سرما تغییر دادم جاشونو گذاشتم کنار قفس دیگه عروس بعد ماده دیگه نخوابید ولی نرش دائم میخوابه روی تخم فقط برای تغذیه میاد بیرون چیکار کنم الان

     4. به خاطر تغییری که تو جاشون ایجاد کردی دچار استرس شده
      اگه نخوابه دیگه کاری نمیتونی بکنی
      باید همون نر بخوابه

 72. باسلام ووقت به خیر عروس هلندی های من ۱۲ تاتخم گذاشتن اول روش میخوابیدن روزاها ولی شبا نه الانم هراز گاهس میخوابند بااینا چیکار میشه کرد

  1. سلام دوست عزیز
   اگه روشون نخوابن به احتمال قوی نطفه ندارن و یا سالم نیستن
   بهتره روز هفتم نطفه سنجیشون کنی و اگه نداشتن از لونه برشون داری
   تا دو ماه اجازه ی جفت گیری و تخم گذاری ندی بهشون
   تو جیره ی غذاییشون تخم خرفه تخم کاهو و تخم کاسنی اضافه کن
   تو این مدت با پلت مخصوص، مولتی ویتامین و مکمل کلسیم تقویتشون کن

 73. سلام. من بخاطر سرما دور لونه رو موکت گرفتم. الان عروسها سه تا تخم گذاشتن و روزها اغلب هر دو تاشون بیرون هستن و داخل لونه هرزگاهی میرن. الان اینها این عادتشون رو ترک می‌کنند و مرتب میخوابند؟ یا تخمها رو بردارم و زیر عروسهای هلندی دیگه که اونها هم تخم دارند بذارم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره یه کم فضا بذاری تا هوا داخل لونه رفت و آمد کنه
   اگه رو تخما نخوابن احتمالش خیلی کمه که جوجه بشن
   روز هفتم نطفه سنجی کن ببین اصلا نطفه دارن؟
   واللا دور قفس موکت باشه برن اون تو افسرده میشن چیزی نمی بینن که
   بهتره دمای محیطو ببری بالا اونو برداری تا بشینن تو قفس

   1. ممکنه پیش بیاد و ماده به تنهایی بخوابه رو تخما
    تو این دوره باید نر به تغذیه ش رسیدگی کنه
    ممکنه بعضی وقتا هم برای استراحت کردن از رو تخما بلند شه

 74. سلام عروس هلندی من ۴تاتخم گداشتن درطول ۳روزقفسش تمیزکردم الان ۳روزه روی تخمهانمیخوابن توی لونه میره ولی نمیخوابه خیلی روی روحیه من تاثیرگذاشته..چه راهکاری برای دوباخوابیدنشون هست؟؟آیااگرتخمهارابردارم دوباره تخمگذاری میکنند.؟چه زمان طول میکشه تخم بزارن ؟؟چه عداهایی یادارویی بایدبهشون بدم؟؟ممنونم اگرجواب منوبدین…..

  1. سلام دوست عزیز
   قفسشو باید شب با نور کم و خیلی آروم تمیز می کردی تا استرس نگرین
   به خاطر اینکه بهشون استرس وارد شده نمی خوابن رو تخما در واقع محیطو برای تخم گذاری امن نمی دونن
   تا دو ماه باید استراحت کنن اگه قبل دو ماه تخم بذاره مادت شدیدا ضعیف میشه و ممکنه تلف بشه
   جفت گیری دوباره هم بستگی به خودشون و شرایطشون داره
   تو این مدت بهشون استرس وارد نشه به اب و غذاشون رسیدگی کنی و براشون مکمل کلسیم با مولتی ویتامین بدی تا تقویت بشن

 75. سلام من عروس هلندیم برای بار دوم تخم گذاشت اولی رو گذاشت یک روز هم روش خوابید اما بعد یک روز خودش اومد بیرون دیگه هم نرفت روش بخوابه فقط یه با نر رفت خوابید اونم دیگه نرفت چیکار کنم؟؟راهی داره که بره بخوابه؟؟؟بعد عروس ماده خیلی سنگین تر از همیشه هست انگار که هنوز تخم داره اما نمیزاره

  1. سلام دوست عزیز
   از اونجایی که پرنده میتونه زنده بودن یا نبودن تخمرو از روی ضربانی که از تخم دریافت میکنه حس کنه بنابراین اگه روش نخوابیدن به احتمال قوی نطفه نداره
   بهتره از تو لونه برش داری
   تخماشو به فاصله ی یکی دو روز در میان میذاره تاخیر توی تخم گذاری و یا اینکه تعداد کمی تخم بذاره هم می تونه به خاطر کمبود کلسیم باشه
   یا هم ببین اگه پرنده ت مدام میره کف قفس میشینه و نفس نفس میزنه زیر شکمش هم کمی متورم شده ممکنه تخم پیچ شده باشه

 76. سلام میخواستم بپرسم که توی دوران تخم گذاری یا نشستن طوطی روی تخم میشه قفس رو تمیز کرد یا نه اگه تکون بدیم از روی تخم بلند میشه

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره این کارو خیلی آروم و تو تاریکی انجام بدی تا استرسی به پرنده وارد نشه

 77. من عروس هلندیام بار پنجمشونه تخم میزارن تا الانم 12 تا بچه بزرگ کردن اما این بار بچه اولیه که در اومده نه دیگه به بچهه غذا میدن نه رو تخماشون میشینن هیچ کدوم از شرایط بالا رو هم نداره فقط چند وقته زیاد براشون وقت نمیزارمو فقط غذاشونو میزارم بچه هم خیلی ضعیفه نمیتونم خودم بهش غذا بدم

  1. سلام دوست عزیز
   خب همین عدم رسیدگی بهشون یکی از دلایل اصلی هست
   اینا استرس دارن و محیط رو امن برای جوجه دراوری نمیبینن
   بهتره خودت به جوجه سرلاک بدی وگرنه تلف میشه

  2. باسلام ووقت به خیر عروس هلندی های من ۱۰ تاتخم گذاشتن شبا روش نمی خوابن ولی روزا میخوابند به چه علت آیا این تخم ها جوجه میشن

   1. سلام دوست عزیز
    خب اینام به استراحت نیاز دارن و اغلب نوبتی باید رو تخم ها میخوابن
    اگه زمان زیادی رو روی تخم ها نمیخوابن نمیشه امیدی به جوجه شدنشون داش

 78. سلام لطفا منو راهنمایی کنید
  عروس هلندیم سه تخم گذاشت و الان یک هفته روشون خوابیده تا امروز از قفس آوردمش بیرون یکم پرواز کرد دوباره رفت تو قفس ولی دیگه رو تخم نرفت و فقط نر میره چکار کنم بره رو تخمها

  1. سلام دوست عزیز
   نیازی به این کار نبود که تو این دوران ازقفس بیاریش بیرون
   اگه دیگه نر هم نشینه اون تخم ها به دردی نخواهد خورد

 79. سلام جفت عروس هلندی دارم 22 آذر دوتا تخم کرده بودن و تخم سومشون رو 24 آذر گذاشتن…از همون روز مرتب رو تخما نشستن و پیروز با نور فلاش چک کردم ببینم جوجه هست تو تخما یا نه هر سه تا جوجه شده بودن و بعد مادر و پر نشستن رو تخما ولی دیشب دیدم هر دوتا از رو تخما بلند شدن هر چقد صبر کردم نرفتن رو‌تخما صب تخما رو دست زدم سرد بود..
  در گوشم گرفتم دیدم جیک جیک میکنه یکی از تخما و لی تخما سرد بود …گذاشتمشون تو دستگاه جوجه کشی و بعد متوجه شدم نروماده دوباره رفتن تو لونه نشستنبدون اینکه تخمی اونجا باشه ..تخما رو برداشتم و گذاشتم تولونه ولی انگار از تخما میترسن و نمیرن رو تخما بشینن تخمی که صدا جیک جیک ازش در میاد با نوکش یکم مثه ستاره ترک زده روش حالا بنظرتون چیکار کنم میترسم جوجه ها از دست برن..اگه میشه راهنماییم کنید و این رفتارشون بنظرتون طبیعیه که نمیشینن رو تخما؟

  1. سلام دوست عزیز
   نباید تخمهارو دستکاری میکردین
   چون دستکاری شدن نمیشینن روشون

   1. سلام خسته نباشید داداشم عروس هلندی نرم روی تخم می‌خوابه ولی ماده نه باید چکار کنم
    بعدش دوتا نر توی قفس هستن با یه ماده ممنون میشم راهنماییم بکنین مرسی

    1. سلام مهدی جان
     ایرادی نداره همینکه نر روی تخم ها میخوابه کفایت میکنه
     بهتر بود که اون نر دیگه جدای از اینها نگهداری بشه و براش جفت تهیه کرده باشی

  2. سلام عروس هلندی من 4تا تخم گذاشته و بعد اینکه 4رومیرو گزاشت دیگه نرفت تو لونه همه بیرون این ور اونور قفس می‌ره نر هم جدا کردم چون خیلی جفت میخورد

   1. سلام دوست عزیز
    این ممکنه به خطر این باشه که لونه استاندارد نیس و دوسش نداره یا محیط لونه رو برای تخم گذاری امن نمی دونه برای همین تخماشو بیرون از لونه گذاشته
    بهتره عوضش کنی
    جفت گیری نر هم برمیگرده به رژیم غذاییش چون گرمی بهش زیاد میدی برای همین مست میشه و میخواد جفت گیری کنه
    تو جیره ی غذاییش از تخم کاهو، تخم خرفه و یا تخم کاسنی استفاده کن که طبع سرد دارن

 80. عروس من تخم گذاشته ۲ تاش یه هفته میشه اومدن بیرون دوتا تخم دیگه یه هفته گذشته نیومده بیرون ازاون دوتا جوجه اولی

  1. سلام منم همین مشکل رو دارم نمیدونم چکار کنم. دو روز دیگه باید اولین جوجه دربیاد از تخم. ولی امروز از صبح اومدن بیرون دیگه نرفتن رو تخما.

 81. سلام من عروس هلندیم
  رو تخم ها نمیشین
  دست کاری زیر نور
  گوشی گرفتم ببینم
  جوجه هست
  بود الان گپزاشتم سرجاش
  قبول نمیکون چرا؟؟

 82. سلام عروسای من حدود 15 روزه تخم کردن تخم هارو هم چک کردم رگه های خونی داره ولی شبا تا ساعت 12 ظهر عروسام روی تخم نمیخوابن تخماشونو ور دارم یا فعلا بزارم بمونه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اونام نیاز به استراحت دارن و اغلب نر و ماده این کار رو نوبتی انجام میدن
   فعلا دست نزن

 83. سلام پرنده ماده من مریض شد جداش کردم نر رو تخمها می‌خوابید فقط دو روز رو تخمها نخوابید حال ماده که خوب شد گزاشتم پیش نر الان رو تخمها میخوابن امکان داره تخمها واسه اون دوروز خراب شده باشه

 84. درسته استراحت نیاز دارن نه که از اخر شب نخوابن تا صبح. مادم دستیه فقط تا منو میبینه هی به ابو اتیش میزنه من بیارمش بیرون به نظر شما تخماشو ور دارم یا فعلا بزارم بمونه

 85. باسلام عروس هلندی من جوانه اولین تخمشم هست روزا خوب رو تخماشون میخوابن هم نره هم ماده ولی اخر شب ماده برای بیرون اومدن خیلی بیقراره تا صبح رو تخم نمیخوابن دوباره صبح تخمارو صاحب میشن جکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   تمامی دلایل ممکن تو مقاله نوشته شده
   لطفا مطالعه کنید
   اینام نیاز به استراحت دارن که از لونه در میان بیرون فعلا جای نگرانی نیست

 86. سلام عروس های من ۶ تا تخم گذاشتن از ۴ آبان ازتخم بیرون امدن ۳تا جوجه داد الان یک ماه هستن و امروز ۵ آذر یه تخم دیگه گذاشته خودشون به جوجه ها غذا دادن الان فقط نر غذا میده جوجه ها تو لونه هستن کلسیم.آ.د.س دادم .غذا هم ارزن .کتان.جوانه یک روز درمیان.وتخم مرغ هم یک روز درمیان دادم الان تخم گذاشتن چی کنم جوجه ها جدا کنم یا تخم رو بردارم یا کاری نداشته باشم ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   اگه جوجه ها نرم خور شدن میتونی جدا کنی و خودت بهشون برسی
   مشکلی نداره

   1. سلام جناب ۱۶روزه از تخمهای عروس هلندی من میگذره اما الان ردشون نمیخوابه و کنارشون گذاشته دلیلش چیه

    1. سلام دوست عزیز
     بهش استرس وارد کردین و محیط رو امن نمیبینه و یا تخم ها نطفه نداره

     1. پس شرایط جوری بوده که بهش استرس وارد شده
      اگه علائم حیاتی داشتن باید برداری خودت با دستگاه جوجه کشی کنی

  2. سلام دوست عریز
   من تخم های عروس
   هلندیو دست کاری کردم
   الان ماد نمیر داخل لونه
   روی تخمه ها بخاب ینی خراب شد

 87. عروس من تخم سومشو گذاشته ولی هربار تخم میکنه اونو زیر کاه داخل لانه مخفی میکنه دلیلش چیه

 88. عروس هلندی من جوان تازه دو سری تخم گذاشتن ولی چند روز مانده جوجه در بیان روی تخم نمی خوابند سری اول که نخوابیدن تخم راشکستم جوجه بود هرسری هشت تخم گذاشتن چه کنم

  1. سلام دوست عزیز
   دلایل مختلفی داره
   یا تخم ها بی نطفه بودن عملا
   یا استرس دارن
   یا مدام سرک میکشی تولونه
   و یا تخم هارو دستکاری کردی
   وتلف شدن جنین

   1. با سلام واحترام
    عروس هلندی من دو تا تخم گذاشته امروز مدام بیرون از لانه بودند و عروس ماده خیلی ناآرام بود بعد دوساعت دوباره تو لانه رفت علت چی میتونه باشه

    1. سلام دوست عزیز
     ببین حتما ماده تخم پیچ شده ببین له له میزنه
     کف قفس میاد میشینه؟
     دس بکش به آرومی رو شکمش ببین متورم هست؟

 89. سلام عروسهام اول تخمهای که گذاشتن ۴ عدد بود که به ثمر رسید ولی الان تقریبا ۶ هفته میگذرد دوباره تخم کردن ولی روی تخم نمی‌ خابن راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   ممکنه تخم ها بی نطفه باشن
   و یا پرنده هات استرس داشته باشن
   بردار تخمارو نطفه سنجی انجام بوده که اگه نطفه نداش بندازی دور

 90. سلام عروس هلندی من نزدیک ۱۲ روز تخم گذاشته و چهار تا تخم داره که به فاصله یه روز و نیم تا دو روز تخم میگذاشت اما به نر حساس بود و اون را از قفس بیرون میکرد. عروس نر دستی اما ماده نه دیشب تخم هارا زیر نور گوشی دیدم یه حاله زرد رنگ داشتن میخواستم بدونم سالم هستن یا نه.

  1. سلام دوست عزیز
   اگه رگه های خونی داشته باشه تخم ها نطفه دار هستن
   روز هفتم این نطفه سنجی رو انجام بده

   1. احتمال داره اگه نطفه نداشته باشه از رو تخم ها بلند بشه الان دوباره که دیدم فقط یه حاله زرد رنگ بود من رگ توشون ندیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋