چرا عروس هلندی هام جفت نمیشه ؟

هر چی جفت برای عروس هلندیتان می آورید جفت گیری نمیکند ؟ از اینکه برای جفت زدن عروس هلندی چه باید کرد اطلاعات دقیقی ندارید؟ از دلایل جفت نشدن عروس هلندی بی خبرید؟ با ما تا انتهای این نوشته از چیکن هچ همراه باشید تا در این رابطه اطلاعات جامعی ارائه شود.

دلایل جفت نشدن عروس هلندی

علت جفت نشدن عروس هلندی ماده و نر بستگی به عوامل مختلف دارد که در ادامه به تشریح هر یک از این موارد پرداخته ایم :

بالغ نبودن جفت

برای داشتن جفت گیری موفق در عروس هلندی باید عروس نر و ماده هر دو بالغ شده باشند. بدین ترتیب پرنده ای که بالغ نشده قادر به تخمگذاری نیز نخواهد بود. چنانچه نر بالغ نباشد تخم های گذاشته شده توسط ماده نیز بی نطفه خواهد بود.

نکته: بهتر است هنگام خریداری اگر قصد جوجه کشی طبیعی از عروس هلندی های خود را دارید به بالغ شدن آنها دقت کافی داشته باشید. زیرا باید حداقل شش ماه الی یک سال گذشته باشد تا پرنده تولک های جوجگی خود را پشت سر گذاشته باشد.

یکی بودن جنسیت

اگر عروس هلندی هایی که خریداری کرده اید دارای جنسیت یکسانی باشند به طوری که هر دو نر و یا هر دو ماده باشند با یکدیگر جفت نخواهند شد و اگر پرنده های ماده با وجود یکسان بودن جنسیت تخم بگذارند صرفا از سر مستی بوده که تخم خاکی گذاشته است و این مورد به دلیل مصرف جیره غذایی نادرست سرشار از گرمیجات است.

یکی بودن جنسیت عروس هلندی ها - چیکن هچ

فراموش نکردن جفت قبلی

برخی از احتمالات وجود دارد که تاثیر مستقیم در جفت شدن یا نشدن عروس هلندی ها دارد به عنوان مثال ممکن است عروس هلندی خاطره ای از جفت پیشین خود در ذهن داشته باشد و یا هنوز صدای آن را بشنود که طبیعتا همه این موارد در جفت نشدن آن اثر گذار خواهد بود همچنین اگر یکی از جفت ها دارای نقص و ضعف باشد منجر به عدم جفت گیری خواهد بود.

عدم آماده سازی شرایط مناسب برای جفت گیری

شما به عنوان فردی که به نگهداری از عروس هلندی ها مشغولید باید شرایط مناسب محیطی را برای جفت گیری به پرندگان خود فراهم کنید بدین منظور باید قفس متناسب با جثه آنها تهیه شده و تغذیه کافی و سالم در اختیار آنها قرار دهید.

دما و رطوبت مطلوب را در محیط قرارگیری ایجاد کنید تا پرنده در معرض افت شدید دما و یا تنش گرمایی و … قرار نگیرد. همچنین لازم به ذکر است چوب نشیمن داخل قفس نیز باید استاندارد باشد. 

نامناسب بودن محیط قرارگیری قفس

اگر به محیط قرارگیری قفس عروس هلندی توجه کافی نداشته باشید همین امر منجر به  جفت نشدن عروس هلندی ها خواهد بود در یک نگاه کلی عروس هلندی ها جزو پرندگان حساس محسوب می شوند و با کوچکترین حرکت احتمال ترسیدن آنها وجود دارد بدین ترتیب شما باید قفس را به دور از استرس و مکانی که رفت و آمد در آن زیاد است قرار دهید.

استاندارد نبودن چوب نشیمن

استاندارد نبودن چوب نشیمن - چیکن هچ

چوب نشیمنی که در داخل قفس قرار داده اید نقش اساسی در جفت گیری عروس هلندی ها دارد چنانچه این چوب استاندارد نباشد و به خوبی در لابه لای پنجه عروس هلندی قرار نگیرد دلیلی برای جفت گیری نکردن آنها خواهد بود. 

نقص عضو

اگر یکی از جفت ها دارای نقص عضو باشد و یا ضعفی در آن به چشم بخورد جفت تمایل کافی برای جفت گیری با آن نخواهد داشت در این میان میتوان به پا باز بودن پرنده نر یا فلج بودن آن اشاره کرد که در این صورت احتمال جفت شدن آنها به صفر میرسد.

مست نبودن جفت

یکی از مسائلی که میتواند به مست شدن عروس هلندی ها برای جفت گیری کمک کند  تغذیه آنها میباشد اگر جیره مصرفی دارای دانه هایی با طبع گرم باشد مستی در پرنده ها رخ خواهد داد. چنانچه تغذیه آنها دارای طبع سرد باشد مست نخواهند شد. 

کهولت سن

تمامی پرندگان زینتی زمانی که دچار کهولت سن می شوند قدرت باروری و تمایل به جفت گیری آنها نیز به مرور کاهش می یابد به طوری که در سنین 8 الی 10 سال قدرت باروری آنها به شدت کاهش می یابد. 

چاق بودن یکی از جفت ها 

تغذیه نامناسب  و عدم تحرک کافی منجر به چاق شدن عروس هلندی ها می شود چنانچه در اختیار پرنده خود برنج قرار میدهند در طولانی مدت باعث چاقی و کم تحرکی شده و مشکلاتی مثل عطش زیاد را برای پرندگان به وجود می آورد.

عروس هلندی که دچار چاقی شده است قادر به انجام جفت گیری نخواهد بود و این عارضه تفاوتی ندارد که در پرنده ماده یا نر به وجود آمده باشد.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن هچ در رابطه با عواملی که منجر می شود عروس هلندی جفت نشود و یا تمایلی به جفت  گیری نداشته باشد مطالبی ارائه شده است که می تواند برای شما در این راستا کمک کننده باشد. چنانچه عروس هلندی های شما تا کنون جفت نشده اند با رعایت موارد ذکر شده میتوانید به رفع این مشکل کمک کنید.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام علی
   نحوه ی جفت انداختنت درست نیس
   باید پرنده ای که تازه می خری رو بذاری تو یه قفس جدا قفسشم بذاری پیش مال خودت تا به حضور هم توی محیط عادت کنن
   اینا رفته رفته شروع می کنن با هم ارتباط برقرار می کنن نر برای ماده آواز می خونه ماده هم جواب میده
   اونموقع می تونی بذاریشون پیش هم تا جفت بشن
   وگرنه به خاطر حس قلمرو طلبی به هم آسیب می زنن

  1. چوبی صاف باشه، زبر نباشه و به پاهای پرنده آسیب نزنه
   استحکام کافی داشته باشه، از چوب درختای طبیعی تهیه بشه
   رنگ های شیمیایی نداشته باشه و رنگ هایی که براش استفاده شدن خوراکی باشن

   1. سلام من عروس هلندی هام توی قفس نیستن و همیشه ازادن الان تا نزدیک هم میشن همو نوک میزنن چجوری جفتشون کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس