چگونه نطفه سنجی کنیم؟ ملزومات و شرایط لازم جهت نطفه سنجی

چگونه نطفه سنجی کنیم؟

آموزش نطفه سنجی از طیور | نطفه سنجی مرغ ، بلدرچین و …

نطفه سنجی یکی از مراحل جوجه کشی است که حتما باید انجام شود و روش کار آن نیز بسیار آسان است، کافیست نکات گفته شده در این مقاله را حین اجرا رعایت کنید تا یک نطفه سنجی نتیجه بخش و موثر داشته باشید. با ادامه مقاله نطفه سنجی از وب سایت چیکن هچ همراه باشید. 

نطفه سنجی چیست؟

اگر شما نیز جزو کسانی هستید که با استفاده از دستگاه جوجه کشی به جوجه کشی از تخم نطفه دار پرنده های خود می کنید، حتما کلمه نطفه سنجی یا نوربینی را شنیده اید و اگر هم نشنیده اید، در این مقاله توضیحات لازم ارائه شده است.

نطفه سنجی یا همان نوربینی به عملی گفته می شود که در آن پرورش دهنده با استفاده از یک چراغ قوه و یا نطفه سنج به داخل تخم نطفه دار نور تابانیده و از رشد جنین در داخل تخم مطمئن می شود. هنگام انجام نطفه سنجی باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه توضیح داده شده است. 

چه زمانی نطفه سنجی را انجام خواهیم داد؟

بسیاری از افراد تازه کار فکر میکنند که با نطفه سنجی می توانیم از وجود نطفه دار داخل تخم مطمئن شویم به این ترتیب تخم هایی 100 درصد نطفه دار خریداری کنیم، در حالی که اینطور نیست و پس از گذشت یک هفته از دوره جوجه کشی می توان از وجود نطفه در داخل تخم اطلاع یافت.

یعنی از زمانی که شما تخم را در داخل دستگاه جوجه کشی گذاشتید و جوجه کشی را آغاز کردید، باید یک هفته صبر کنید و پس از گذشت این دوره هفت روزه می توانید تخم را از داخل دستگاه بیرون آورده و مورد نوربینی قرار دهید.

اگر دوره جوجه کشی طولانی باشد باید به فاصله هر 7 روز نطفه سنجی را انجام دهید، به عنوان مثال غاز دوره جوجه کشی 30 روزه دارد و شما باید در روز هفتم ، روز چهاردهم، روز بیست و یکم و روز بیست و هشتم جوجه کشی کنید.

هدف از انجام نطفه سنجی چیست؟

طبیعتا در پی انجام هر کاری هدفی وجود دارد، هدف از انجام نطفه سنجی نیز شناسایی تخم های بدون نطفه از نطفه دار می باشد و بدین صورت شما تخم های بدون نطفه را از دستگاه خارج خواهید کرد و به جای آن می توانید تخم های نطفه دار جدیدی را جایگذاری کنید.

توجه: در صورتی که تخم های بدون نطفه را از دستگاه بیرون نیاورید و یا به عمل نطفه سنجی بی اعتنا باشید، تخم های بدون نطفه به مرور زمان در داخل دستگاه فاسد خواهد شد و باعث از بین رفتن جنین در حال رشد سایر تخم ها نیز خواهد شد ، چون تخم های گندیده گازهای سمی از خود متصاعد خواهد کرد و باعث خفگی جوجه های در حال رشد خواهد شد.

اقدامات لازم قبل از انجام نطفه سنجی

اقدامات لازم قبل از انجام نطفه سنجی

قبل از اینکه به نطفه سنجی بپردازید، باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

الف – حتما دمای اتاق جوجه کشی را تا 30 الی 32 درجه بالا ببرید. اتاق جوجه کشی همان اتاقی است که شما دستگاه جوجه کشی را در آن قرار داده اید، برای این کار می توانید از بخاری های گازی یا برقی استفاده کنید و حتما درب و پنجره ها را ببندید.

ب – در زمان نطفه سنجی حتما باید اتاق تاریک باشد، بنابراین ضمن اینکه چراغ ها را خاموش خواهید کرد، پرده ها را هم بکشید. اگر پرده ها نازک هستند، موقتا پرده های ضخیم نصب کنید تا ضمن تاریک کردن اتاق از خروج گرما نیز جلوگیری کند.

ج – یک عدد نطفه سنج و یا چراغ قوه LED در اختیار داشته باشید. 

د – تخم ها را به صورت سبد به سبد بیرون بیاورید و همه تخم ها را یکجا بیرون نیاورید. چون بیرون ماندن بیش از 10 دقیقه تخم ها در محیط بیرون سبب وارد آمدن شوک دمایی به آنها شده و پوسته آنها سفت خواهد شد. 

هـ – نطفه سنجی هر تخم باید در کمتر از 10 ثانیه انجام شود و بلافاصله پس از نطفه سنجی تخم را وارد سبد کنید، اگر از شانه های 360 درجه استفاده می کنید، آن را به صورت افقی قرار دهید و اگر از شانه های 45 درجه استفاده می کنید، آن را به صورت عمودی قرار دهید طوری که قسمت باریک تخم رو به پایین باشد. 

هنگام نطفه سنجی باید چه چیزی را ببینیم؟

زمانی که تمامی شرایط فوق را فراهم کردید، می توانید به آرامی درب دستگاه را باز کنید و یکی از شانه های حاوی تخم را بیرون بیاورید و درب دستگاه را ببندید.

هنگام نطفه سنجی باید چه چیزی را ببینیم

هنگامی که شما چراغ را بر روی تخم قرار می دهید، باید با رگ های خونی و یا موجود متحرک در داخل تخم روبرو شوید، اگر رگ ها را مشاهده نکردید تخم را بچرخانید و از زاویه دیگر به آن نور بتابانید. در صورتی که پس از چند ثانیه دقت چیزی مشاهده نکردید، می توانید نتیجه بگیرید که تخم بدون نطفه است و می توانید آن را دور بیندازید.

اما بلافاصله پس از مشاهده رگ های خونی و یا موجود سیاه رنگ متحرک، تخم را به داخل شانه برگردانده و با استفاده از یک ماژیک آن را علامت بزنید تا دوباره نطفه سنجی نکنید. 

آیا قبل از قرار دادن تخم داخل دستگاه ، نطفه دارد؟

بله دارد اما قابل تشخیص نیست. در واقع زمانی که تخم داخل دستگاه قرار داده می شود، شرایط مناسب دما و رطوبتی برای رشد نطفه فراهم می شود و پس از گذشت چند روز می توانید رگ های خونی تشکیل شده در داخل تخم را با نوربینی مشاهده کنید. 

چرا همه تخم ها نطفه ندارند؟

برخی از پرنده های تخم گذار به دلیل بیماری یا تغذیه نامناسب و ضعیف قادر به تولید تخم نطفه دار نیستند و برخی دیگر نیز به دلیل اینکه جفت گیری صحیحی نداشته اند، تخم های بدون نطفه تولید می کنند و در برخی موارد دیگر نیز پرنده نر عقیم بوده و اسپرم تولید نمی کنند. 

چطور تخم هایی تماما نطفه دار داشته باشیم؟

در صورتی که در خرید تخم نطفه دار دقت لازم را به عمل آورید، طبیعتا درصد نطفه دار بودن تخم ها هنگام نطفه سنجی بالاتر خواهد بود و در نتیجه راندمان جوجه کشی و سوددهی شما بسیار بالا خواهد بود. پس همه چیز به دقت در انتخاب و خرید تخم نطفه دار برمی گردد. هنگام خرید تخم نطفه دار به نکات زیر توجه کنید :

حتما از خود پرورش دهنده های پرنده مورد نظر خرید کنید و از واسطه ها خرید نکنید.

خرید خود را حتما حضوری انجام دهید و قبل از خرید وضعیت تخم ها را بررسی کنید تا از عدم وجود لکه های خونی، فضولات، ترک بر روی آنها مطمئن شوید. 

هنگام حمل و جابه جایی احتیاط کنید چون امکان پاره شدن کیسه هوای حین حمل وجود دارد، در این صورت تخم به مرور زمان فاسد خواهد شد.

قبل از خرید به تعداد نر و ماده های موجود در بستر توجه کنید و حتما باید پرنده های نر به اندازه کافی وجود داشته باشند.

به تغذیه پرنده ها دقت کنید و حتما باید جیره غذایی کاملی داشته باشند و پرورش دهنده باید از انواع مواد غذایی و ویتامین ها در تغذیه پرنده ها استفاده کند. 

پاسخ به پرسش های متداول :

چه زمانی نطفه سنجی کنیم ؟

⌛ در نهایت از شما خواهشمندیم در صورتی که سوال یا پیشنهادی در رابطه با نطفه سنجی دارید، حتما از طریق قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید به آن پاسخ خواهیم داد. 


دیدگاه‌ها 2
2 کامنت ها
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام.شرمنده قبل قرار دادن تخم نطفه دار در داخل دستگاه میشه نطفه سنجی کرد؟

سلام
نه متاسفانه این کار شدنی نیست
در اون مرحله هنوز رگه های نطفه تشکیل نشده و نمیشه دید
باید حداقل 3 تا 4 روز از جوجه کشی بگذره بعد میشه نطفه سنجی کرد